Gewurgde steden Semarang heeft den strop om den nek Naar een „Landbouwschap Mutaties Britsche regeering Prijspyramide h Reynolds vliegtocht om de aarde in 3 dagen, 6 uur, 55 min. Ruit- nieuwtjes Productie en koopersstaking de V.S. breekt „Vredeseischen" aan Oostenrijk De verhooging der Onderwijzers salarissen DE GLIMLACHENDE BLOKKADE Nog onvoldoende begrip De Martelaren van Gorkum Winst door groote omzetten VRIJDAG 18 APRIE 194? AgïNA 2 Os STAKING DREIGT BIJ DEN OMROEP HET STAKINGSRECHT IN AMERIKA Maatregelen tegen vak- vereenigingen Prijzenpolitiek in den knoop >,IN CURACAO IS MEN HOOGST ONGEDULDIG" Overdag tijdelijk toe- nemende bewolking j Mgr. Huibers naar Den Briel DOOR AFTREDEN MINIS TER VAN VOOR-INDIE NIET-PENSIOEN-GERECH- TIGDE MILITAIREN DOOR JOEGO-SLAVIE GESTELD ROND DE NAAMVALS-N WERELD-CONGREGATIE- DAG HEIDEBRAND TE TILBURG NEDERLAND BEHOUDT ZIJN TWEE OMROEP- GOLVEN ■A» KEES van Leeuwen van den Schenkweg 8 in Den Haag en thans eerzaam stoottroep-luitenant in Semarang, trad in het voetspoor van Jan Willem Beukelszoon en vond voor Semarang de „milkshake" uit. Het is een minder schokkende maar zeker zoo belangrijke ontdekking geweest als het haringkaken en dat heeft die Kees van Leeuwen daar zoo stilletjes en pienter op een barkruk zitten uitpieren, omdat hij zich van vroeger uit Den Haag iets diergelijks herinnerde. Men neme ean glas; een kwart melk uit een blikje, een kwart water, e.n borrel limonade-stroop, een paar stukken ijs.... levert één milkshake Wanneer dit dan geserveerd wordt door Piet Vaike- niet uit de Hoogstraat 33 in Veenendaal, die vroeger visch verkocht en momenteel op ver. zoek een schoteitje met ,,een portie" pinda vult. (,,Er zijn er te wünig, dat is géén 9 gram"... Het is negen gram tarradan voel je je werkelijk in bést ge zelschap. Ik wil u niet vertellen, hoe best die gastvrije stoottroepen mij op gekalefaterd hebben na mijn zee. reis. (Stel u gerust; onze courant zai naar een anderen maritiemen corresponaent uit zien). Ik wil u echter wél vertellen over de methoden waarmee de stoottroe pen en alle onderdeelen in Sema rang zich zélfop kalefateren, want ik vind dat er iets aan ge. daan moet worden. Wanneer ik u vertelde, dat zij honger lijden, is dit een onver antwoordelijk alarm en bovendien zou deze mededeeling niet juist zijn. Onze troepen lijden geen honger. Maar wel koopt in Sema rang practisoh iedere soldaat per week van z'n toch al niet te vette soldij, ongeveer drie blikjes melk op de zwarte markt bij. Wel loopt de pas geopende kampcantine op Djattingaleh juist storm, ornaat de jongens er van Karei Broekmans uit Simpelveld en Piet Groeneweg uit Pernis een paar krentenbollen kunnen koopen voor een kwartje per stuk (..de krente hebbe ze d'r met de windbuks ingeschoten" en de bollen die ik er kocht wa. ren „grandioze afzw aiers" en wèl kunr^sn patiënten in de hospitalen bijna nóóit iets extra's krijgen, zoodat ze door gebrek aan eetlust veel langzamer herstellen dtn bij een dieet, waarin wat af wisseling was gebracht. Een soldaten-terugblik op de fourage is éfn lange, eindeloos verveltnde. eindeloos eentonige, weinig apetijtelijke herinnering aanblik- Blikjes van dit, blikjes van dat: hèèl veel haring in blik, heel veel zalm in blik, ds onovertroffen rooie bieten, de niet minder voortreffelijke aard appels: dehydrated, canned, preserved"Ons leger rammelt momenteel de ingeblikte nalaten, schap van de EngelsChen leeg en al is het menu wetenschappelijk en berekend naar calorieën-aantal zeker niet onvoldoende, al klopt wetenschappelijk alles prachtig de jongens zijn mager geworden en zooals 'n hooge legerautoriteit. versch uit Nederland, na het blik- ker diner zei: ,,In Holland pas. sen ze daarvoor". Ik vind dat van die extra melk niet zoo best en zeker niet de klachten van de hospitaal-patiën ten, en al is een oplossing door de moeilijkheden van beperkte houdbaarheid in dit tropische kli. maat zeker niet eenvoudig tropenkolder is veel minder erg dan een of andere afwijking na maandenlang gebjuik van de be ruchte ,,oilsardines: finest quality" Ze éten die beesten gewoon niet meer en hoewel het ook al weer om begrijpelijke reden streng verboden is om te ruilen: de fouragejneesters, die toch in overtreding zijn, kunnen den jon gens smakelijker dingen voorzet ten dan de formalisten, die zweren bij het blikken regiem. Is er geen mogelijkheid meer als het dan toch blik moet zijn fruit te geven en vruchtensap en meer afwisseling vooral En laat ze in Holland eens experimenteeren met ingeblikte „Marie in 't bad".... want dèt is ongenadig lekker (een soort aardappelpuree met een korstje en vleesch en groenten en dergelijke hutspot door elkaar). Nu is Semarang wat de voedsel, positie betreft een van de minst prettige steden. Dat beruchte be stand en die beste overeenkomst tusschen de plaatselijke comman danten heeft namelijk onder het masker van zeer toe te juichen correctheid één nadeel: Semarang wordt momenteel gewurgd. De TR I. heeft een zóne rondom de stad geheel laten ontruimen: nie. mandsland, waar dan ook geen sterveling meer woont. Terwijl men van de zijde der Indonesische strijdkrachten glimlachend en zeer beleefd vroeg of 't patrouille- lcopen voor de Nederlandsche kameraden niet zeer vermoeiend was. (Ja, jawerd rondom de stad de greep der blokkade steeds benauwender: geen korrel rijst, geen groenten, geen fruit. Er komt niets meer binnen. Wij hebben het achttien maanden uitgehouden, wij kunnen het nog wel achttien jaar uithoudenpocht Soekarno- Rondom Semarang valt geen schot meer. De troepen met een blauwe band om den arm, waarop een witte T(ijgerbrigade) (,,de B. S- is weer terug...." sneeren onze jongens doodvermoeid) loo- pen zeer intensief patrouille komen vaak tot aan den nek nat thuis, nu het regent en alle kali's sterk gezwollen zijn, eten een paar happen ..blik", maar hebben het nog heilig bij hetgeen de burger bevolking op tafel krijgt". En de menschen. die geen tafel hebben.de simpele arme Indo. n rsiër in deze overvolle stad, in de andere steden....? In Medan dreigt hongersnood, prijzen stijgen enorm, er is sehaarsohte aan allerlei onont beerlijke voedingsmiddelen: j,wij hebben dit achttien maanden uit. gehouden...." nu het militair 'n beetje griezelig werd om verder te provocteren, hebben we nog andzre methoden: de hand die wij u reiken is fluweelzacht van vriendschap, onze vingers echter zijn de dunne sterke, beenige vin gers van een wurger.... Wij knijpen glimlachend dicht... Wat onze eteen rasgenooten in de gro groote Nica-s'eden betreft, wat de menschen in de Porrong-delta be. treft, wat de Indonesiërs in de ge bieden waar onze organisatie niet zco best is, brireft.een fluwee- len glimlach. Dezelfde fluweelen glimlach die men den Nederlander toont, wan neer rmn hem met uitgestoken vriendenhand tegemoet treedt.... de glimlachende blokkade van: ..Zijn onze kameraden nist erg vermoeid als ze patrouille loo. pen....?" Mocht u in Semarang komen, ga dan zeker.... Piet Konijn be groeten. Péter Piet Konijn, de aalmoezenier van 1e stoottroepen, de populairste aalmoezenier mis schien van heel Indië en de eenige gelegaliseerde".zwart, handelaar. Hij verkoopt namelijk sigaretten met toeslag. Van dien toeslag bestelde hjj luchtpost, abonnementen op kranten: hij be stelde een.... kilo kranten van .zeer verscheidene gezindte en richting. Hij gaat met alle acties mee en is niet bang en ook weer wèl bang, hij is zóó populair, dat een jongen in de bak een plaatje op z'n deur maakte met ..Aal moezenier" erop... Wanneer jon. gens hier naar de haaien gaan, is het misschien grootendeels de schuld van hun. officieren. Hij is een van de beste officieren, dien ik ken. Dan h:bben ze verder bij de stoottroepen in Semarang een hond. die lift. Dat beest is zoo gemechaniseerd, dat ie het ver. tikt om z'n „avondpermissie" loopend door te brengen. Hij zit te wachten bij een liftpunt tot er een auto stopt, spring er op, rijdt net zoolang mee tot ie bij ,,de Tijgerclub" komt, springt daar van den wagen komt later weer mee terug gelift. - wil u ook vertellen over een cabaret dat ik er zag van een der compagnieën. Dergelijke voor stellingen plegen je buikpijn te bezorgen vanwege de ontroerende torwijding, de zoo mogelijk nog ontroerender improvisatie en het aan één stuk door mislukken van de „pointes", omdat het doek dan net niet naar beneden wil of het licht niet opgaat of verdwijnt of het doek te vroeg valt. Bij dit cabaret wilde het doek: een legerdeken, heelemaal niet... op. En gelachen dat we hebben!! Bovendien regende het daarna zoo hard op het zinken dak, dat we ar geen woord van verstonden. Overigens waren er twee kerels: J. Nievelstein uit Spekholzerheide en P. Arets uit Voerendaal, die werkelijk zóó goed waren als ik zelden in een echt cabaret zag. Er gingen ..hoera's op voor den kolenslag in Limburg en voor de zeepost, die zoo goed op tijd komt en voor het water in de pap, om dat de jongens zelf al „de blóèm der natie" zijn, en voor ,.In the mood" en „You are always in my heart" (dè schlager hier) en na tuurlijk zongen we van ,,die mooie Madelein". Je wordt tusschen deze jongens met zoo weinig al heel tevreden. Ze zijn nooit verwend. Het zijn de zwoegers en d» zweeters. de patrouille-koelies, die tot aan hun nek door „de blubber" baggeren, de jongens van kleine goede vreugden, die allemaal weer naar huis verlangen en van dat brons groen eikenhout zingen: het zijn de menschen die het moeten d^èn en die het doen en voor hèn schreef ik, herstellend bij de stoottroepen, dit vrij onsamen hangende verhaal. J. W. HOFWIJK. Semarang, 14 Maart 1947- I JAKOaTSK A OMSK FRANCI5CC '.CUTT AFRIKA V.« AMERIKA II -'RAI' 'PzJ 14/251 DCRET EN LEBRIX JULI 1931 Noodlanding bij Irkoetsk K TERN EN GRIFFIN JULI 1932 Noodlanding bij Borissow V,.„EY POST JULI 1933 Duur 7 dagen I8uur 49 min GESLOTEN RING VAN LUCHTVAARTLIJNEN MEI 1937 Duur!8dagen HUGHES JULI 1938 Duur 3 degen 23 uur 35 min. MILTON REYNOLDS APRIL 1947 Duur 3 dagen 6 uur 55min. In Juni van het jaar 1931 start ten de 2 Amerikanen Wiley Tost en Gatty voor de eerste vlucht om de wereld. De poging werd een succes en in een tijd van 8 dagen 15 uur en 15 minuten waren de wereldvliegers om de aarde getrok ken. Met een gemiddelde snel heid van 146 mijl per uur, was het toestel op deze vlucht 4 dagen 10 uur ten 8 minuten in de lucht ge weest. Spoedig hierna werd door de Franschen Doret en Lebrix een aanval gedaan op dit record. Van Parijs zou worden gevlogen naar Tokio en vervolgens naar San Fran cisco, New York en Parijs. De zware ijsafzetting op de vleug-ls van het toestel boven Siberië nooo- te tot een noodlanding ten W. mn Irkoetsk. Het toestel werd ver nield. In het jaar 1932 stak een tweetal Amerikanen Wiley Post naar de kroon. Na een snelle vlucht van New York naar Berlijn ver ongelukte de machine van Mai- tern en Griffin echter tusschen Berlijn en Moskou. Wiley Post haalde toen in Juqi 1933 zelf de Winney Meal van stal waarmede h'j ook in 1931 zijn vlucht om de wereld had gemaakt. Geheel alleen slaagde de één-oogige piloot erin den tocht te volbrengen en thans in 7 dagen 18 uur en 49 minuten, dus ruim 20 uur korter dan in 1931. In Juli 1938 werd weer een aan val gedaan op het record. Hughes vertrok met een met vijf koppen bemande Lockheed van New Yoik Er dreigt opnieuw een staking ir de radiowereld, ditmaal van dé zijde van het personeel van den technischen dienst der Ncd. Radio- Unie. De uit dit personeel gevormde vertrouwenscommissie heètt n.l. een ultimatief telegram gezonden aan den minister van Onderwijs. K. en W. waarin het vóór 25 April een redelijke salarisverhoogiog en vaststelling der definitieve arbeids voorwaarden eischt. Op de bijeenkomst, welke het technisch personeel op 23 Maart j.l. gehouden heeft sprak de meer derheid zich voor een proteststa king uit. In de hoop echter de aan gelegenheid alsnog in der minne te kunnen regelen, heeft de ver trouwenscommissie toen stappen ondernomen in Den Haag, maar van officieele zijde heeft men daarop tot dusverre nog niet ge reageerd. Het personeel schrijft de oor zaak van het voortdurend uitstr-l der sedert 1 Jan. 1946 toegezegde regeling aan het steeds wisselend radiobestel toe. en vloog zonder een enkelen tegen slag via Parijs, Moskou, Jakoetsk, Fairbanks naar New York. Deze vlucht, waarop 24212 K.M. werden afgelegd, duurde 3 dagen 19 uur en 14 minuten, bijna 4 dagen kor ter dan Wiley Post in 1933. De oorlog maakte een einde aan de record-jacht. Zoo werd net eerst April 1947 eer de Ameii- kaansche pennen-fabrlkant Mil ton Reynolds in zijn machine stapte en in 3 dagen 6 uur en 55 minuten via Schotland, Parijs, Caïro, Cal cutta, Shanghai, Tokio, Alaska om de aarde vloog. De tijd van de vlucht was dus weer korter ge worden. Volledigheidshalve zij opgemerkt, dat nog nooit een vlucht om de wereld is gemaakt, volgens de of ficieele bepalingen van de Fede ration Aeronautique Internationale, zoodat al de gemaakte tijden offi cieus zijn. Over toekomstige re cordpogingen, ai dan niet officieel is nog niet veel bekend. Het Amerikaansche huls van afgevaardigden heeft ten aanzien van de bevoegdheden der vakbon den eenige belangrijke beperkende bepalingen goedgekeurd. Als deze van kracht worden, zal het moge lijk zijn, vakvereenigingen, die tegen het algemeen belang hande len, gerechtelijk te vervolgen. Alle vakvereenigingen zullen onder de anti-trustwet vallen en in gelijke mate als de werkgevers wettelijk verantwoordelijk zijn bij contract breuk en stakingen, die de open bare gezondheid, veiligheid of het openbaar belang in gevaar bren gen. Voorts worden verboden de „closed shop", sympathiestakingen, stakingen tegen een gerechtelijke uitspraak en het bezetten van fa brieken door stakers. Op den Kloosterweg tg Waalwijk is <je 31-jarige wellrijder v d. B. door een luxe auto gegrepen en op slag gedood. <J> Naar de A.N.W.B. verneemt, zal binnenkort den bouw van twee viaducten over den rijksweg RotterdamNoordijk in de nabij, held van Dordrecht, aanbesteed worden Hiermede zullen opnieuw twee gelijkvloersche kruisingen op dezen verkeersweg worden opgeheven. <C> Te Zwolle geraakte de zes-jarige Marianneke v. d. S. uit de P. C. Hooftstraat in de Nieuwe Vecht en verdronk, Bij incidenteele vluchten op de Imdië-route mag de K_ L. M. in het vervolg event, in Athene landen. Te ReijmerstockGulpen is ver- moedelijk een nekkramp.epidemie uitgebroken Tien kinderen lijden aan de ziekte. De scholen zijn ge slote^ Er is nog geen sterfgeval voorgekomen. Te Blaricum ls gi'slteren het 2_jarig zoontje der fam_ S. v F. door een auto overreden en gedood. <0 Dinsdagmiddag om 15 uur zal de vroegere iregimentscomman» dant van XI R I. op de Groote Markt te Roermond het oude vaandel van het regiment over dragen aan den nieuwen comman dant. Deze vaandeloverdracht is de eerste, welke in het kader van het behoud der militaire traditie, vastgelegd in een legerorder, zal geschieden. Prinses Elizabeth van Engeland heeft bij haar vertrek met de koninklijke familie naar Mafe- king ter gelegenheid van haar 21sten verjaardag een cheque van 10,000 pond sterling van de be volking van Zuid-Rhodesia ont vangen. Het geld zal worden gébruikt voor de uitwisseling van Rhodesische en Britsche jeugd om wederzijds kennis en begrip tusschen beide landen te ver. grooten. <J> De staten der Arabische liga hebben besloten het einde van het Britsche mandaat over Pales tina te verzoeken, wanneer de V. N. beginnen met de bespreking van het Palesttjnsche probleem, aldus wordt de Damascus mede gedeeld. <J> Ter gelegenheid van zijn gouden priesterfeest, ontving kardinaal Fumasoni Biondi, prefect van de Congregatie der Propaganda, van den Paus een felicitatie, schrijven dat vergezeld ging van den Pauselijken zegen. <c> Donderdag werd te Praag het internationaal Katholiek congres un de federatie van vereenigin. gen voor physieke opvoeding ge opend. Hieraan nemen deel ver tegenwoordigers van Frankrijk, België, Zwitserland, Nederland en Oostenrijk. Een gezelschap van ongeveer 90 jonge Belgische vlassers uit Kortrijk en omgeving bezocht gisteren de vlasindustre in West. Brabant. Te Londen zijn bijna 1.000 spoor wegarbeiders in staking gegaan wegens de aanstelling van een nieuwen ambtenaar, die met de loonberekening belast is en vol gens de arbeiders geen ervaring van dit werk heeft. De Stichting voor den Land bouw, zich ervan bewust, dat bij een groot deel van het Nederland sche volk nog steeds geen juiste waardeering van den landbouw en aanverwante problemen bestaat, tracht hierin verbetering te bren gen en heeft als eersten stap op deizen weg, door middel van een gastvrije ontvangst op Donderdag jJ. de banden met de pers willen verstevigen. Het doel van de Stichting voor den Landlbouiw is te komen tot een publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie, het z.ig. Landbouwschap. Men stelt zich op het standpunt, aldus de heer H. D. Louwes, voor zitter van de Stichting, dat de taak, die momenteel aan de over heid is toegevallen, te zwaar is, dan dat deze naar behooren vervuld kan worden. Het Landbouwschap zou het grootste deel van deze taak kunnen overnemen en met gespe cialiseerde krachten uitvoeren, waardoor zij beter vervuld en de overheid ontlast zou worden. Helaas schijnt de doorvoering van de publiekrechtelijke rege ling te moeten wachten totdat een a'gemeene wet op de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie is tot stand gekomen, terwijl toéh de landbouwbedrijfsgenooten in de voorbereiding tot overneming van de taak verder zijn gevorderd dan eenige andere tak van bedrijfsle ven. Dit wachten brengt voor de Stioht'ng allerlei finaneieele en organisatori^he moeilijkheden mee, die aan het frissche begm van de organisatie wel eens schade zouden kunnen toebrengen- Hel prijsbeleid Het prijsbeleid is een van de punten, waarbij het standpunt van de Stiching en de politiek van de regeering nogal eens met 'elkaar in strijd zijn. De heer Louwes ver moedde bij Prof. Brouwers een in dustrieel denken, ook wanneer hij landbouwprijzen moest vaststellen, gezien zijn uitlatingen op de jong ste persconferentie over kosterijs calculaties. Detze laatste worden, wat den landbouw betreft, opge steld door het Landbouw Econo misch Instituut. De 'heer Louwes wees er nadrukkelijk op, dat deze calculaties objectief worden opge steld en dat er momenteel geen enkele andere instantie in Neder land is. die het beter zou kunnen doen dan het L.E.I. Toegegeven moet worden, dat de calculates nog niet volmaakt zijn, omdat de verzameling van de ge gevens nog uiterst moeilijk is en de organisatie ervan no<g verder moet worden uitgebouwd. In ieder aeval zijn de cijfers van het L.E.I. de meest betrouwbare, die voor handen zijn. Zij worden dan ook door de overheid gebruikt als richtsnoer voor de prijspolirek. De rapport*® zijn eclhter voor ver schillenden uitleg vatbaar. Het is op dit punt van interpretatie, d_at blijkbaar de standpunten van de regeering en de Stichting uit el kaar loopen. De regeering heeft nl. onlangs richtprijzen voor den land bouw vastgesteld, die liggen be neden de prijzen, zooals deze door de Stichting uit de rappor ten van het L.E.I. wonden gelezen, en de Stichting meent dit te moe ten wijten aan het feit, dat de over heid dé landbouw-prijspolitiek gaat passen in een bepaald schema. Een gevaar van het gevoerde prijsbeleid kan volgens den heer Louwes, op den duur zijn, dat de landbouwbevolking zich benadeeld gaat gevoelen. Hierdoor zou zij weer ontvankelijk kunnen worden voor allerlei agitatie, zooals ook voor en tijdens den oorlog het ge val is geweest, toen nationaaLso- cialistische invloeden van de slech te toestanden profijt trokken. Internationaal congres te Scheveningen De heer Louwes kon ook nog eenige mededeelingen doen over do organisatie van het congres van de International Federation of Agrioultefral Producers, dat van 12 tot 23 Mei te Scheveningen zal worden gehouden, waarbij de Stichting als gastvrouwe zal op treden. De I-F.A.P. is een organi satie van het vrije bedrijfsleven, die zich ten doel stelt de belan gen van de landbouwers bij de Food- and Agriculture Organiza tion van de Ver. Naties te behar tigen en voorts het bevorderen van allerlei initiatieven en het doen erkennen van den landbouw op de hem toekomende plaats m de menschelijke samenleving- Voor het a.s. congres blijkt een zeer ?roote belangstelling in aller lei landen te bestaan en er worden zeer veel deelnemers verwacht. Tijdens de week, die aan het con gres voorafgaat, zullen de meeste deelnemers een rondreis door Ne derland maken, om alle facetten van den Nederlandsdhen landbouw te bestudeeren. Dit kan er veel toe bijdragen, dat in het buitei> land een 'beter begrip over de toe standen hier te lande ingang vindt en zal dus voor ons van grooten steun zijn tot inwilligen van onze wenschen ,op internationaal gebied. Dr Da Costa Gomez in ons land Per m-s. Noordam is gistermid dag met zijn gezin in Rotterdam aangekomen dr. M- F. Da Costa Gomez, leider van de R- K- fractie in de Staten van Curagao en des tijds voorzitter van de Curagao- sche delegatie, die in den zomer van 1946 Nederland heeft be zocht. Dr. Da Costa Gomez is op voordracht van de Staten van Curagao door den gouverneur, dr. P- Kasteel, benoemd om in Neder land Curagao te vertegenwoor digen teneinde de banden tus schen Nederland en het staatsdeel Curagao in het verband van de geprojecteerde staatkundige her vormingen nauwer aan te haltn. Omtrent de doelstelling van zijn aanstaande werkzaamheden in Nederland verklaarde dr. Da Costa Gomez: „In Curagao is men hoogst ongeduldig. De staatkun dige hervormingen moeten nu met den meesten spoed worden tot stand gebracht. Ik hoop, dat ik daartoe iets kan bijdragen". Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Zaterdagavond: Heldere vrij koude nacht; morgen overdag: tijdelijk toe- nemende bewolking, doch bij- J na overal droog weer; opnieuw flinke stijging van tempera- S tuur; matige wind tusschen Zuid-Oost en Zuid-West. 19 April: Zon op 5.37 uur, onder 19.43 uur; Maan op 5.28 S uur, onder 17.43 uur. Dit jaar is het 375 jaar graden, dat de H.H. Martelaren van Gor kum te Den Briel den marteldood zijn gestorven. Dit voor het katho lieke volksdeel van Nederland zoo belangrijke feit zal onder leiding van pastoor G. W. van Diest op waardige wijze herdacht worden. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers zal voorgaan door op 9 Juli een pon tificale Hoogmis in Den Briel op te dragen, terwijl de theologanten van Warmond dien dag ter bede vaart zullen gaan. Donderdagavond is bekend gemaakt, dat Lord Pethick Lawrence is afgetreden als mi nister van Voor-Indië. Hierdoor zijn eenige wijzigingen in de Britsche regeering noodzakelijk geworden, o.m. de vervanging van John Hynd, kanselier van het hertogdom Lancaster, door Lord Pakenham. Lord Paken- nam zal onder Bevin verant woordelijk zijn voor het bestuur van dè Britsche zones van Oostenrijk en Duitschland. De nieuwe minister van Voor- Indië is Lord Listowel, die tot dusverre de functie van directeur- generaal der posterijen bekleedde. Lord Inman treedt toe tot het Britsche kabinet in de functie van geheimzegelbewaarder. De voormalige bekleeder van deze functie, Arthur Greenwood, is nu minister zonder portefeuille. Hij zal echter dezelfde taak blijven vervullen, die hij tot dusverre ver vulde. De nieuwe directeur-generaal van de posterijen ia Wilfred Pa- Steeds grooier was in den laat- sten tiid de reeks van belangrijke eirondstoffen en andere vitale goe deren in de V.S., waarvoor vrij aanzienlijke prijsdalingen plaats gevonden hebben. De maand April schijnt i.n dit opzicht een voor de ontwikkeling der wereldeconomie gedenkwaardige periode te zullen worden, daar de geconcentreerde aanval van vele verantwoordelijke Ameirikaansehe kringen op de on gezond geworden prijspyramide voor 't eerst pedent geruimen tijd inderdaad op' successen kon ho gen. Slechts in het kort zij herinnerd aan de plotselinge ineenstorting van het speculatieve gebouw op graan markten te Chicago, Kansas Oity en elders, waarbij tarwe per eersten termijn met, 45 cent per bushel daalde en alle voedergranen even eens tot een wat redelijker peil te rugbracht ondanks de nog acuter geworden behoefte van het Ooste lijke halfrond en stijgenden Amen- kaansehen graanuiitvoer.Katoen liep terug met ca. 1cent per 1b on danks de grootere Amerikaansche consumptie en uitvoer van deze ve zel. De tenmijnprijs voor koffie liep terug met 15 a 38 pot. Staalschroot is opeens ca. 3 dollar per ton goed>- kooper, ook reuzel, boter, vleesch o.a. beginnen nu in den maalstroom van de prijsdaling te geraken, ter wijl de Amerikaansche Zondiags- Verbetering in toestand De bestaande regelingen in zake de finaneieele verzorging van gewezen militairen der Kon. landmacht en hun nabestaanden kunnen voor zoover niet vallende onder de huidige militaire pen sioenwetten, ondanks de sedert de bevrijding getroffen voorzie ningen, onder de thans bestaande omstandigheden niet geacht wor den bevredigend te werken. Op grond van deze overwegin gen heeft de minister van Oorlog in het leven geroepen een com missie, onder den naam: commis sie herziening finaneieele regelin gen niet-pensioengerechtigde mi litairen, in bespreking te treden over aan spraken op restitutie van Oosten- rijksche eigendommen, welke in Joego-Slavië geconfisceerd zijn, aldus verklaarde hij. De raad der vier ministers van buitenlandsche zaken heeft Don, Kardeli, de plaatsvervangend Joegoslavische minister-president heeft ter speciale bijeenkomst te Moskou van de vier ministers J derdag achter elkaar zestien arti' van buitenlandsche zaken ten het pntwerp-vredesver- aanzien van het vredesverdrag met Oostenrijk aangedrongen op het aanspreken van Oostenriik voor zijn oorlogsverantwoorde lijkheid. Hij somde een achttal eischen op ter ooneming in het verdrag, na melijk: voorkoming van een nieu we aansluiting bij Duitschland en van pan-Germaansche propaganda, voorkoming van discriminatie je gens een der vereenigde volkeren, ontwapening en demilitarisatie van een zóne van twintig mijl diep rond de Oostenrijksche grens, voorkoming van vestiging van Duitschers in Oostenrijk, voorzie ningen voor repatrieering van verplaatste personen, verplichting tot uitlevering van oorlogsmisda digers, verbod van nazi-organisa ties en waarborging van democra tische rechten aan alle burgers. De Joegoslavische minister van buitenlandsche zaken, Stanoje Si- mitsj, bracht vervolgens de eischen od ecoromtech gebied naar voren, in totaal voor een bedrag ad 375.000.000 gulden. Joego-Slavië is onder geen omstandigheden bereid drag voor Oostenrijk behandeld, waarbij slechts ap enkele betrek kelijk ondergeschikte punten ge discussieerd behoefde te worden over meeningsverschillen. Een aantal punten, waarover men het bijna eens is geworden, wordt door de commissie voor de her-formuleering opnieuw bezien. 33 van de 55 artikelen van het ontwerp zijn thans besproken, maar over de Duitsche activa in Oostenrijk heeft men het nog niet gehad. Deze zaak wordt als het voornaamste struikelblok be schouwd. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat men verwacht, dat nog vóór het einde der Mos- kousche conferentie in Moskou een nieuwe bijeenkomst zal worden gehouden in verband met de onderhandelingen over her ziening van het bondgenootschap tusschen Engeland en de sovjet unie .Voor zoover thans bekend is, zouden Bevin en de B'it-che delegatie Dinsdag a.s. uit Mos kou vertrekken en omstreeks 26 April in Engeland terug zijn. couranten nu vaak ads" adventeu- ties) bevatten zooals ..Crackdown on Prices", „History-Making Sa- vinaigs" enz. De International Har- vester Co.. de twee grootste koper- producenten (Kenmeeott en Ana conda). Ford, U.S. Steel -(Illinois), de radiofabrikanten hebben prijs verlagingen aangekondigd. Anderen Rebben de „escalator clauses", op grond waarvan de prij zen op den dag van de levering maatgevend waren, afgeschaft, ter wijl er nu in een steeds grooter wordend aantal branches omge keerd de afnemers de afroepdagen ten grondslag willen nemen: Dit en nog meer zijn aanwijzingen voor een kentering op de Amerikaansche markten. Zal de kentering duurzaam zijn De vraag rijst uiteraard of deze kentering een duurzaam karakter zal hebben dan wel slechts een op portunistisch antwoord van' het Amerikaiainsche zakenleven op de dringende oproepen van Troman, Snyder- en verschillende vooraan staande economisiten voorstelt? En zal verder deze prijsdaling zich straks ook gaan uitstrekken naar de Zjg.n. duurzame en niet alleen de „consumer industries"? Het zou wel erg naief zijn te ver onderstellen, dat de goed bedoelde aanmaningen van regeerimgsinsian- ties zulke uitwerking zouden heb ben gehad. Ten eerste bedenke men, dat de gereede goederenvoor raden in de V.S. in de laatste 8 maanden met 7,000,000.000 of met 25 pet. zijn gegroeid1, omdat de in dustrie intusschen haar geweldige capaciteit tot 95 100 pet. kon ge bruiken. Dit is één van de belang rijke oorzaken van het scepticisme in Wall Street en geefit steeds weer aanleiding tot de crisis- voorspel lingen voor dit jaar. Voorts heeft zich ook de „koopersotaking" in de groote steden intusschen wat scher per geaccentueerd. De aankoopen vari het publiek voor Pasehen heb ben teleurgesteld' en met name de textiel-, de schoenen- en andere consumbranches klagen over aan groeiende voorraden. Geen wonder dus, dat de PJe?'' denl van het groote detailhandels concern Macy Co., de heer Jaclc Straus, een dringend appel heeft gericht tol de leveranciers en den detailhandel in de V.S., om te hel pen bij de urgent geworden cam pagne voor de prijsverlaging door hun winstmarges krachtig t® be snoeien. Deze oproep vormt overigens in alle betrokken kringen thans het gesprek van den dag, waarbij b.v. van den anderen kant naar voren wordt gebracht, dat ruwe katoen thans driemaal zoo veel kost als voor den oorlog en de loeren in de textiel-industri 9114 $cent per uur bedragen tegen 38 $cent in 1939 enz. Intusschen valt het op, d'at bevoegde kringen ook voot ko per. lood. hout en plantaardige oliën prijsdalingen in den eerstvol- genden tijd tegemoet zien. Wie boekten de grootste winsten Wat de boven aangestipte bra.n chea-kwestie betreft, houde men vooral in het oog, d'at de grootste prijsstijgingen volgens de index van het Bureau of Labor voot „farm products" en voedingsmiddelen ad 183.8 resp. 166.5 op einde Maart j.l. bedroeg vergeleken met 149,4 voor „alle goederen" en 143,3 voor „ma nufactured (afgewerkte) articles" en d:at volgens de belangwekkende berekeningen van die National City Bank in haar April-aflevering de verreweg grootste winsten in 1946 behaald, werden in die „consumer- Service industries", waarenlagen de „durable-miscellaneous indu stries" met veel geringere" returns on net worth" genoegen moesten nemen. Deze bankinstelling geeft de vol gendie winstrendementen voor de individueele takken van die con- sumenteng'oederen-industrie (in v. werkend kapitaal): Katoenen goederen 27,1, zijde en kunstzijde 24,5, breigoederen enz. 28,2, wollen goederen 25,2, Groote bakkerijen 21.8, zuivelfabrieken 18.9, „Soft dirinks" 19.5, brouwerijen 23,4, des- tüleerderijen 41,1, ketten winkel- concerns v. voed.midd. 18,6, ket- tenwinkel-concems (andere) 23.0, warenhuizen (Dep. Stores) 20,8, mail order concerns 25,6. Daarentegen waren de percenta ges voor die „Durable-Miseellane- ous"-kiid'ustrieën zeeir veel lager: Ijzer en staal 7,5, landbouwwerk tuigen 5,7, radio en electa, uitrus ting 8,9, Automobiel en wacht- auto"s 6,9, spoorweg-uitrustingen 0,9, kolenmijnen 7,5, metaalproduc tie 6,6, spoorwegen 2,3, vervoer (te land) 7,5, telefoon, telegraaf 6,9, banken, verzekering, belegging enz. 6,5. De National City Bank geeft hierbij een analyse van die 3000 meest voor aansta audie onderacmiTi- gen en zegt, dat de zeer groote winsten door het Amerikaansche zakenleven in het vorige jaar be haald dan ook m hoofdzaak ver klaarbaar zijn dtoor het giroote om zetvolume. O.i. wordt dan ook hier door het streven begrijpelijk, om door geleidelijke prijsaanpassing dit groote omzetvolume te bestendigen. ling, wiens ambt van minister van pensioenen door John Hynd wordt vervuld. Besloten Is, dat Bevin, de mi nister van buitenlandsche zaken, voortaan de ministerieele' verant woordelijkheid voor de Britsche vertegenwoordiging in de be stuurscommissie voor Duitschland en de geallieerde commissie voor Oostenrijk zal dragen en dat het bestuursdepartement voor Duitsch land en Oostenrijk zal ressortee ren onder het ministerie van bui tenlandsche zaken, aldus het Britsche regeeringscommuniqué. John Freeman, financieel secre taris van het ministerie van oor log, zal tevens de functie van onder-minister van oorlog waar nemen. De nieuwe minister van Voor- Indië, Lord Listowel, die tijdens de coalitie-regeering een tijdlang onder-minister van Voor-Indië is geweest, is veel jonger dan Pethick Lawrence en heeft een open oog voor de nationalistische aspiraties van de Voor-Indiërs. In een brief aan Attlee schrift de 76-jarige Lord Pethick Law rence, dat, toen hij Attlee eenige maanden geleden verzocht van zfln functie ontheven te mogen worden, Attlee hem verzocht had, voorloopig aan te blijven. Law rence voelt zich nu echter meer dan ooit overtuigd, dat de toene mende zware verantwoordelijk heden, die op zijn schouders rus ten, vooral wat betreft het ont werpen van een wetgeving, nood zakelijk voor het overdragen van de macht in Voor-Indië en Birma, door eeE jongeren minister moe ten worden overgenomen en wel zoo spoedig mogelijk. In zijn antwoord aan Pethick Lawrence spreekt Attlee zl-in groote waardeering voor diens bewezen diensten uit. Handelt de minister in strijd met de wet? Verschenen is het verslag der commissie uit de Eerste Kamer omtrent den brief van den minis ter van Onderwijs, K. en W., be treffende het niet gebruiken van den naamvateuitgang-n. Aan dit verslag is het volgende ontleend: De commissie is van meening, dat de brief van den minister, aan den voorzitter der Kamer in overweging gevende van 1 Mei a.s. af in navolging van de minis teries en regeeringsdiensten deze -n niet te gebruiken, een aanwij zing bevat, welke In strijd is met de uitdrukkelijke facultatiefstel- ling in de wet. Het heeft de commissie boven dien verwonderd, dat de minister blijkens het geven van deze aan wijzing, geen rekening heeft ge houden met de bij de behandeling van het betrokken wetsontwerp in de Kamer van verscheidene kanten uitgesproken meening, dat het verdwijnen van de in de schrijftaal voortlevende naamvals- n een verlies zou zijn en dat zoo wel hierom als om de bij motie der Kamer gewenscht geachte handhaving van het onderscheid tusschen hij- en zij-woorden, waar voor de toegezegde woordenlijst nog moet worden afgewacht, met de facultatiefstelling een taalbe lang wordt gediend. Zondag 11 Mei wordt in alle landen de wereld-congregatiedag gehouden. In Nederland worden de mannelijke congreganisten op geroepen ter bedevaart naar Den Bosch, waar men zich zal bezin nen op de taak van de Maria- Congregatie in dezen tijd. In de kathedraal wordt om 12 uur een Hoogmis opgedragen en tijdens de middagvergaderingen zal o.a. eerherstel worden ge bracht aan het Ned. Episcopaat, voor de beleedigingen, die onlangs in Ned. persorganen zijn gepubli ceerd. De vrouwelijke congreganisten, die in haar eigen parochiekerk dezen dag vieren, werken samen om de oorlogsslachtoffers te hete pen, aan textiel-goederen. Donderdagmiddag heeft een bosch- en heidebrand gewoed in de nabijheid van het sanatorium de Klokkenberg aan den Breda- schen weg te Tilburg. Door den krachtigen wind werd het vuur zoodanig aangewakkerd, dat niet tegenstaande een energieke be strijding door brandweer, vrijwil ligers en militairen, een strook heide ter lengte van 2 K.M. en een breedte van 300 M. verloren ging. Hoewel ook een aantal boomen door het vuur was aangetast, slaag de men er in t bosch te behouden. Tevens heeft een felle uitslaande brand de boerderij, het woonhuis en 2 schuren van den landbouwer V. te Tilburg in den tijd van een uur m de asch gelegd. Een hoe veelheid landbouwgereedschappen, hooi, stroo en graan gingen in de Vlammen op. Het vee en een deel van het meubilair konden worden gered. De jaarwedde van den onder wijzer zonder acte hoofdonder wijzer bedraagt f 1710, na 1, 2, 3 en 4 dienstjaren te verhoogen met f 90, na 6 en 8 met f 130, na 10, 12, 14, 16, 18 en 20 met f 90.—. De jaarwedde van den onder wijzer met acte hoofdonderwijzer bedraagt f 1980, na 1, 2, 3 en 4 dienstjaren te verhoogen met f 00, na 6, 8, 10, 12 enl4 met f 180, na 16, 18 en 20 met f 90. Nieuw is de bepaling, dat de cijd, dien de onderwijzer na 10 April 1939 en vóór 15 Juni 1940 in mili tairen dienst heeft doorgebracht, mede als diensttijd wordt aange merkt. Ook is gehandhaafd de be paling, volgens welke ook als diensttijd wordt aangemerkt de tijd, dien de onderwijzer na 31 December 1933 als zelfstandig kweekeling met acte is werkzaam geweest. Bij het G.L.O. kan de Kroon be paalde bevoegdheden, die van bij zondere beteekenis zijn voor het L.O.. afzonderlijk beloonen. De jaarwedde van het hoofd *n den onderwijzer eener schooi vooi- V.G.L.O. wordt verhoogd met f l.,0 Intern. Radio-congres te Monite Carlo Op 9 April j.l. kwam te Monte Carlo de technische commissie bij een van de Organisation Interna tionale de Radio Diffusion, waarbij vele Europeesche omroepmaat- schappijen en -vereenigingen z-j" aangesloten. De heer W. Vogt, die deze bijeenkomst heeft bijge woond, heeft hierover het een en ander verteld. Vrijwel alle landen van Europa waren vertegenwoordigd door de technische directeuren der om roepen en tallooze technische ra diovraagstukken werden bespro ken. Het maximum toegelaten ver mogen van zenders op de midden golf werd verhoogd van' 125 tot 200 kilowatt. Den hoofdschotel vormde het nieuwe plan voor de golflengtebesteding op de midden- en lange omroepgolven, dat ia Mei van dit jaar zal worden voorge legd aan de conferentie van P. T. T.-(administraties die In Atlantic City in Amerika zal worden ge houden. worden l3n^G ©n 92 midden- golven verdeeld. Nederland komt in deze lüst voor met twee goede middengolven, die in frequentie niet veel afwijken van de bestaan de golven. De heer Vogt legde namens Ne derland een verklaring af, waarin hij zijn goedkeuring hecht aan het voorgestelde plafl en aandrong op een Verhooging yan de maximum toegestane energie voor z.g. „ondes communes" (gemeenschapsgolven) opdat de regionale zenders wat meer armslag zouden krijgen. Frankrijk, Joegoslavië, Denemar ken en Zwitserland uitten zekere bezwaren tegen het plan, omdat hun nationale omroepdiensten er minder goed afkwamen. Het is mo gelijk, dat er nog eenige modifi caties in moeten worden aange bracht, vooral daar de onderlinge afstanden tusschen de golflengten op 10 kiloherz worden terugge bracht .teneinde 10 procent meer stations te kunnen accommodee- reh. Indien hij, behalve de acte hoofd onderwijzer, de bevoegdheid bezit tot het geven van een der volgen de vakken: Fransch, Duitsch En- gelsch, handenarbeid, lichamelijke oefening (akte S), handelskennis, landbouwkunde, tuinbouwkunde, vrouwelijke handwerken of een voudige huishoudkunde, mits dat vak als verplicht in het leerplan is opgenomen. De marges voor de hoofden en onderwijzers aan U.L.O.-scholen zijn afhankelijk van de akten, welke zij bezitten. Hij die aan een openbare school een betrekking van hoofd of van onderwijzer tijdelijk waarneemt, zoomede hij, die aan een bijzondere school voor een bepaalden tiid tet hoofd of tot onderwijzer is be noemd, wordt gelijkgesteld met een onderwijzer, die voor vast is be noemd. Voor de scholen voor B.O. gel den dezelfde salarissen als voor die voor G.L.O., m.d.v. dat de extra marge verhoogd is van f 270 tot f 360. In het algemeen moeten deze grondsalarissen verhoogd worden met de extra toelagen, welke het Staatsblad G 13 toekent. Gisteravond heeft dr. J. Wesse- ling. raadsadviseur bij het dept. van Onderwijs, K, en W. in een radio-causerie een toelichting ge geven op de nieuwe regeling van de onderwijzerssalarissen. ,,De nieuwe salarisregeling", al dus spr., ,,is de vrucht van den arbeid van de commissie van advies en overleg Inzake de onder wijzerssalarissen, welke de minis ter het vorig jaar heeft ingss eld- Deze voorstellen zijn. behoudens een klfine wijziging van meer formeelen aard. door de regeering overgenomen. De regeering bracht zelfs nog enkele verbeteringen in de regeling, om. voor de tijdelijke Bnderwijzers Voor hen, die wel in het bezit zijn van de pnderwijzersac e. doch thans met bij het onderwijs werk zaam zijn, heeft de regeering den terugkeer tot het onderwijs ver gemakkelijkt. Het ligt in het voor. nemen der regeering te bevorde ren, dat m i v. 1 September a-s. aan de kweekscholen speciale cur sussen worden gevormd, ten einde hen, die in het bezit zijn van een einddiploma gymnasium. H-B-S met 5-jarigen cursus of daarmede gelijk gesteld diploma in den tjjd van een jaar tot on dr wijzer op te leiden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2