Nederland nie Begrooting „Economische Zaken" goedgekeurd 1 HELGOLAND NOG NIET VERDWENEN ontploffing in FABRIEK EEN G Hyena s na den slag om Arnhem Nog overlevenden in de puinen? Wetenschappelijke observaties Schurken vinden hun rechters DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het Centraal Econ. Plan aanvaard Socialisatie 25000 Valsche textielpunten De voedselpositie Meer papier voor boeken Weer havermout en Wasclipoeder en soda ONGSLAGEN 69ste JAARGANG ZATERDAG 19 APRIL 1947 No. 20293 „Hoofden koel", zegt Exc. Huysmanb 4tlaken hen als con" 60 ENG. AUTOBUSSEN voor Nederl. busdiensten In België gedrukt en hier verhandeld Internationaal beeld nog troosteloos VIER DOODEN gort ZACHTER 'S NACHTS Een episode uit de bewogen geschiedenis DE ROOFMOORD TE HAARLEM ZEEPl noorderlicht os. OPZIENBARENDE VERKLARING DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUTJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededeelingen op redactioneele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Acht senatoren hebben hun licht laten schijnen over diverse onderdeelen van minister Huysmans' beleid en ondanks het herhaalde vermaan van voorzitter Kranenburg om de uiterste beknoptheid te betrachten hebben de meeste hun ner het vooral in de lengte gezocht. En er was allerlei bij, dat in een Kanier van revisie best gemist had kunnen wor den- de oogst aan practische resultaten van de discussies was dan ook niet bijster groot. Inmiddels is men gelukkig met de begrooting klaar gekomen, al werd het voor den Vrijdagmiddag wel erg laat. Mr. Steinkühler (KVP), secreta ris der K. v. K. voor Oost-Brabant opende de rij met ejn betoog beperking der overheidsbemoeiing Jt het bedrulstewenenhet bleek wet, hoe overtuigd is, dl? ter zake het mogeüjke ge- at wii drong dan ook aan op denkonderzoek van overheidswege opdat zoo veel doenlijk aan het vrije initiatief zal kunnen worden overgelaten, waarbij met dient gewacht op het tot stand komen der bedrijfsorganisatie. Een gezon- de concurrentiegeest zal het tem po van het herstel opvoeren, tenzij onze industrialisatie al te zeer wordt geremd door de fiscale maatregelen. Uiteraard zouden eventueele socialisatie-plannen hier roet in het eten gooien; waarom den be windsman de concrete vraag werd voorgelegd of hij socialisatie van bepaalde bedrijven overweegt. Uit een heel ander vaatje tapte de heer Oosterhuis (PvdA)die in zijn maiden-speech het zwaarte punt voor de hernieuwing onzer welvaart meer zocht bij de be drijfstakken (dus minder bij den narticulieren ondernemer) en ter zake van de socialisatie ongedul dig informeerde 'of-daar niet een commissie voor kan worden inge steld. Van mr. Vixseboxse, die opkwam tegen hit al te wetenschappelijk organiseeren van het bedrijfsleven vermelden wij zijn waarschuwing aan het adres van den bewindsman voor den drang op hem geoefend (zie boven) door de P. v. d. A., die den vrijen armslag voor het narticulier initiatief kwalijk gezind is, Z. Exc. herinnerend aan Paulus bekentenis: het kwaad, dat niet wil, doe ik. Heel somber klonk de rede va den heer Stikker (PvdV), die den economischen toestand van land een beeld van trieste verw ar ring noemde, waarin hij als vier Apocalyptische ruiters de minis ters van Financiën, Buitenlandsche Zaken, Overzeesche gebiedsdeelen en Economische Zaken ziet rond waren al is laatstgenoemde ruiter hem dan ook het meest sympa thiek. Als de dreigende verwikke lingen in Indonesië niet ten goede keeren en t.a.v. Duitschland geen spoedige oplossing wordt gevon den, rennen wij den ondergang tegemoet. En wat doen we mi nister als we geen dollars meer hebben Voor prof. v. d. Brink (KVP) heeft het formuleeren van slag zinnen ter verhooging der pro ductie minder aantrekkelijkheid dan het kloeke besluit der mijn werkers om de kolenproductie van 9 tot 12 millioen ton op te voeren. Gunstige ontwikkeling ziet de h.;cg'eeraar, doch hem verontrust, dat het aantal arbeiders sinds '38 hetzelfde is gebleven. De 240.000 die er gezien den bevolkingsaan was te weinig zijn, werden opge slokt door de ambtenarij, die zelfs binnen het bedrijfsleven haar klankbord vindt. Het strategisch terugtrekken van de overheid zal in dezen nog moeilijker blijken dan 7ii zelf meent. j d nver de wenschelijk- Uitweidend over de d held van "exPort""""i regeering industrie en landbouw, rs y d en gemeenschap, dee P dgel Brink de suggestie om eeu der deviezen weer ter :;vcn te stellen van de exportbedrijf e teneinde aldus nieuwen uitvoer stimuleeren. Aan het vraagstuk der bedrijfs organisatie wijdde meer in het bij zonder ir. Wijffels een verhelde rende beschouwing waarbij hij gelegenheid vond de houding der communisten ten overstaan van servatiev^n brandmerkend, die hun blik slechts richten op het materieele en zelfs plaatselijke en als medeburgers afkomstig van een andere planeet. De communist Van Santen gunde zich nauwelijks tijd hierop in te gaan al bestreed hij de „corpora tieve" gedachte terloops, maar be steedde zijn propaganda-speech aan het blijkbaar toch ietwat ge mitigeerde ideaal der nationalisatie van de monopolistische bedrijven, waarbij Hegel werd geïntroduceerd als „de grootste wijsgeer aller tij den". Diens „eenheid der tegen- deelen" lost waarschijnlijk het probleem op van verhooging der loonen bij verlaging der prijzen waaraan de heer v. Santen verder zijn krachten beproefde. Wat deze marxisten willen, noemen zij „na- tionaal-democratie" De klok wees zeven, toen minis ter Huysmans op den stroom van welsprekendheid in een onver mijdelijk snel tempo had gerea geerd. Een en ander kon ZExc- inder daad over zijn hoofd laten heen gaan; met name wat de bedrijfs organisatie betreft, achtte hij het gewenscht het rapport der advies commissie uit de Stichting van den Arbeid af te wachten. Er bleef dan echter nog zooveel over, dat ons papierbestek korte resumptie toelaat. Zooals reeds bij vorige gelegen- hieden. toonde de minister zich ook nu weer den man van den gulden middenweg tusschen de excessieve standpunten, die, waar hij kan, leunen wil op de bedrijfs- genooten, niet Uit „hartstocht" voor het vrije bedrijf, maar om zoo goed mogelijk aan de behoef ten van ons volk tegemoet te komen in een constructieve wel- vaartspolitiek met als toetssteen het algemeen belang; die het nood-apparaat der distributie niet wil afbreken om der afbraak wille, maar in geleidelijken over gang den besten waarborg ziet voor een uiteindelijk herstel. Over de onregelmatigheden in slechts een der hoofdzaken de textielnijverheid zou Z. Exc. zich, hangende het onderzoek, liever niet uitlaten; doch wel gaf hij als zijn voorloopigen indruk, dat het verstrekken van textiel- goederen aan de werknemers in deze aangelegenheid vertroebelend heeft gewerkt. Wat de diverse klaagliederen over onze zorgelijke deviezen- en goederenpositie betreft, zag de minister geen reden om pessimistischer gestemd te zijn dan driekwart jaar geleden. Er is volstrekt niet plotseling een impasse ontstaan en wij doen goed het hoofd koel te houden. Van de hand in den tand leven we al sinds lang ook wat de deviezen betreft. Dit duurt nog wel een paar jaar. En het is niet in te zien waarom wij niet verder voor crediet in aanmerking zouden komen. Wij moeten niet overdrijven, zooals de apocalyptische visie van mr. Stikker doet. Zeker verkeert de wereld in een chaotischen toe stand, maar onze zaak is niet vast gereden. Wel werd de goederen stroom in den driehoek Neder- land-Indië-dollargebied verbro ken en is er reden voor ernstige bezorgdheid, speciaal ook voor Indonesië's economie. Maar de combinatie van belangen tusschen beide gebiedsdeelen moge hier uitkomst brengen. Dan is er de schaduw der Groo- te buitenlandsche credieten. Ons volk is echter steeds zijn verplich tingen nagekomen en staat ervoor bekend, dat het hard en rustig werkt aan den opbouw: Wat se dert een eeuw niet voorkwam moet het nu weer leeren: tot ze kere hoogte van de eene maand in de andere te leven. Heel wat Wij vernemen, dat er eind April en begin Mei met schepen van de General Steam uit Engeland zestig groote autobussen zullen worden aangevoerd, aangekocht door de Handels Compagnie te Rotterdam en bestemd voor busdiensten in geheel Nederland. De bussen, welke ca. 10 meter lang en twee meter breed zijn, bieden plaats aan 45 personen en zijn uitgerust met een 85 pk Garden dieselmotor. Zij zijn geheel in Engeland gebouwd, in tegenstelling tot de tweede zen ding van eveneens 60 bussen, welke in het najaar zullen arriveeren en waarvan de carosserieën waar schijnlijk in Nederland zullen wor den vervaardigd. staten staan trouwens voor het zelfde probleem. Den heer Steinkühler ant woordde de minister op zijn con crete vraag, dat een begrijpelijk misverstand de onjuiste gedachte had doen postvatten als zou de regeering voornemens zijn de so cialisatie van bepaalde onderne mingen voor te bereiden. Het Centraal Econ. Plan De vergadering werd geopend met een uiteenzetting van minis ter Huysmans nopens de taak van het Centraal'Planbureau in ant woord op hetgeen Donderdag door een vijftal sprekers, allen in be ginsel met den bewindsman ac- coord gaande, was opgemerkt. De algemeene strekking bleek op nieuw in hoofdzaak de beduchte gemoederen gerust te stellen en een schets te geven van de wijze, waarop z.i. dit uitsluitend advi- seerend technisch-wetenschappc- lijk orgaan zal bijdragen tot het herstel en den groei van onze na tionale welvaart. Ook de bedrijfsorganisatie krijgt bij de planning haar taak aange wezen, met inachtneming noch tans van het subsidiariteitsbegin sel ten opzichte van de onderne- ming" L. II. DE HELGOLANDSCHE ONTPLOFFING. In het K.N.M.l. te De Bilt was men gisteren druk bezig met het doen van waarnemingen van de resultaten van den ontploffingsknal. ProfVening-Meinesz met zijn assistenten bij de registratie- toestellen. Einde vorig jaar is aan het lickt gekomen, dat via Tilburg eeni- ge tienduizenden valsche textiel punten in ons land werden ge bracht, waarin een Belg. een ze kere „Guust", en eenige Tilburgers de hand hadden. De textielpunten werden in Antwerpen gedrukt en dan naar Tilburg gesmokkeld. Een zekere H. S. werd in verband met deze affaire reeds veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3% mnd. Hij had punten in den handel ge bracht, zonder evenwel te weten dat deze valsch waren. Thans stonden weer twee lieden in ver band met deze zaak voor den bijz. politierechter te Breda te recht. Het waren de Tilburgers H. N. en Fr. De laatste was gede tineerd en kreeg nu 4 mnd. en 1 week gev. straf Ter zitting kwa men tegen H. N. zulke belastende feiten aan het licht, dat hij onmid dellijk gevangen werd genomen en veroordeeld werd tot een gevan genisstraf van 5 mnd. De thans opgelegde straf kreeg hij voor het verhandelen van 10.000 valsche textielpunten, binnenkort zal hij nog terecht moeten staan voor het verhandelen van 15.000 punten. De officier van justitie beschouwde hem als den hoofddader of ala een der hoofddaders der affaire. Hoover, ex-president van Ame rika, die eenigen tijd geleden een onderzoek heeft ingesteld naar de voedselpositie in Europa, heeft na getuigenis te hebben afgelegd voor de senaatscommissie voor buiten landsche betrekkingen verklaard, dat de internationale vooruitzich ten op het gebied der voedselvoor ziening mistroostig waren en wel licht het volgend jaar nog slechter zouden worden. Tenzij in Europa, vooral in Duitschland en Oostenrijk, weer normaal kunstmeststoffen zouden kunnen worden geproduceerd, zou den de voedselrekeningen van de voormalige vijandelijke landen voor onbepaalden tijd door de geallieer den betaald moeten worden. Hoover wees er op, dat de ge- heele wereld afhankelijk was van den uitvoer van levensmiddelen uit de Vereenigde Staten, Canada. Argentinië en Australië. Hoover gaf toe, dat voor de productie van kunstmeststoffen in Duitschland en Oostenrijk installaties noodig waren, die ook voor de vervaaidi- ging van munitie zouden kunnen worden gebruikt. Een voortgezette vernietiging van deze installaties zou echter neerkomen op betaling van Duitschlands voedselrekenmg. Zoowel de V. S. als Groot-Bntan- nië gaven 300 millioen per jaar hiervoor uit. Voor Engelsche autoriteiten geeft de uitvinder van den helio- coptisch-roteerende vleugel, die de parachute vervangen kan, een demonstratie. Met dezen „lucht-reddingsgordel" kan men zelf de snelheid van den val regelen en ook de richting naar een veilig landingspunt bepalen. Als jeugd oud papier inzamelt Vrijdag is de rijkscommissie van advies inzake de papierver- deeling voor boeken en tijdschrif ten officieel geïnstalleerd door minister Gielen. De minister, die zich, blijkens zijn installatie-rede op het standpunt stelt, dat ook cultureele behoeften primair zijn, zeide het op prijs te stellen, wan neer uit deze adviescommissie drie commissies zouden worden gefor meerd, n.l. een voor de boeken, een voor de tijdschriften, en een die speciaal cultureele waarden van boeken en tijdschriften zal beoordeelen. Vervolgens gaf spr. een overzicht van de tonnen pa pier, benoodigd voor boeken en tijdschriften. Z.i. is een verhoo ging van deze cijfers mogelijk. Het is dan o.m. noodig, in de ko- mende maanden vooral de Neder- landsche jeugd te stimuleeren om intensief aan de inzameling van oud-papier mede te doen. De controle op overtredingen van de papiervoorschriften dient intensiever gemaakt te worden. De minister heeft order gegeven de papiertoewijzing stop te zetten voor die uitgevers, die zich niet houden aan de afgegeven aan koopvergunningen of voorrangs- bewrjzen. Hedenmorgen om half vijf vond in de metaalwarenfabriek Johan de Witt aan de Staart te Dordrecht een ongeval plaats ,dat wel zeer tragische gevolgen heeft gehad. Door tot nu toe onbekende oor- vaak ontplofte een cylinder met menggas, welk gas benut wordt bij t "a daardoor was nog veel personeel aanwezig. De gevolgen In de Maas bij Linne ivordt een groote rijnaak, die de uitsciers volgestwwd met grint hadden laten zinken, door vier :ranen den Rijkswaterstaat naar boven gehaald. van waren verschrikkelijk. Onmiddel lijk na het gebeurde overleed de 22-jarige J. H. Poker uit Dubbel dam; zwaar gewond werden naar 't R.K. Ziekenhuis overgebracht de 28-jarige D. in 't Veld, Stevensweg 78 te Dubbeldam en de 25-jarige A. Boljé, Eigenhaard te Dordrecht. Laatstgenoemde overleed kort na aankomst aldaar. Naar het zieken huis werd ook vervoerd A. Fill it, Singel 208 en A. de Groot, Zw.ed. r- straat te Botterdam. Beiden konden na verbonden te zijn naar hun woning worden overgebracht. In het Gemeenteziekenhuis werden opgenomen de 26-jarige J. v. d. Vlies, Bakstraat 38 en J. L. Philipso uit Rotterdam, die beiden kort na aankomst aan hun verwondingen overleden. Ook werd hier nog op genomen J. Plaisier, die eveneens ernstig verwond was. De droeve balans geeft dus tot nu toe vier dooden en vier gewon den aan, waarvan enkelen zeer ernstig. De ontploffing heeft een groote ravage aangericht in de lampen- LJwii Het gas. dat uit den 1-60 M. hoogen cylinder was maakte het reddingswerk riskant en volgens de laatste bei ie was de getroffen afdeeling nog steeds afgezet wegens gasgevaar. De brandweer was zeer spoedig ter plaatse, evenals de G. G. D„ die met 3 wagens arriveerde. De gewonden werden door het Ned. Roode Kruis vervoerd. In de getroffen afdeeling waren nog veel meer arbeiders aanwezig zoodat de gevolgen van de ramp nog ernstiger hadden kunnen zijn. Het onderzoek naar de oorzaak der ontploffing is reeds gaande. Naar het ministerie van land bouw, visscherij en voedselvoor ziening mededeelt, kan de afleve ring van gortproducten en haver mout aan den handel met ingang van 21 April hervat worden. Bin nenkort zijn deze artikelen voor den consument bij de winkeliers verkrijgbaar. Naar wij vernemen zal op Don derdag a.s. een bon voor wasch- poeder en een kleine hoeveelheid soda worden aangewezen. Weer verwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt j geldig tot Zondagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijke J opklaringen, enkele regen buien; zachter des nachts, ech ter hier en daar mist, overdag j weinig verandering van tempe- ratuur; aanvankelijk zwakke, t later toenèmende.. wind tus schen West en Zuid. 20 April: Zon op 5.35 uur, onder 1944 uur; Maan op: 5.42 uur. onder 18.55 uur. 21 April: Zon op 5.33 uur. onder 19.46 uur; Maan op 5.58 uur, onder 20.19 uur. Nadat de rookwolken van de explosie waren opgetrokken, kon men, zooals 'tevoren, de contouren van het rotseiland Helgoland wederom waarnemen. Het eiland schijnt dus, voorzoo ver dit op een afstand is te zien, als geheel den schok doorstaan te hebben. De explosie Is een minuut en veertig seconden daarna door de seismografen te Parijs opge- teekend. De seismograaf te De Bilt registreerde een zeer zwak ke trilling welke ruim een mi nuut duurde, en wel 53 seconden na de ontploffing. Het geluid van de explosie op Helgoland heeft acht minuten en 32 seconden noodig gehad om Hamburg te bereiken. Het rumoer van het verkeer in de Hamburg- sche straten overstemde het ge luid van de ontploffing. Op net waarnemingsplatform van de ster- rewacht Bergedorf vernam men een dof gerommel, dat veertien minuten en 27 seconden lang aan hield. Het meteorologisch instituut te Hamburg heeft het opblazen van de versterkingen op Helgoland te Dtfiat genomen om door middel van metingen van den düur der gelui den de theorie te toetsen, volgens welke de temperaturen in de stra tosfeer op een hoogte van veertig a vijftig kilometer boven veertig graden Celsius zouden liggen. Daartoe moesten tevens wind- en temperatuur-metingen op ver schillende hoogten gedaan worden, alsmede metingen van de voch tigheidsgraad. Dit geschiedde door middel van ballons, die waren uitgerust met toestellen voor ra dio-sonde en die tot een hoogte, van 25 kilometer konden stijgen. Daarnevens werden de geluids golven van de ontploffing op etn dertigtal posten in de Britsche zone door chronografen opgetee- kend. De uitkomst van deze gc combineerde berekeningen zal pas na uitgebreiden wetenschappelij- ken arbeid bekend zijn. Een overzicht van de waarne mingen in andere landen geeft het volgende beeld: het meteorologisch instituut te Oslo registreerde den schok 45 minuten na de explosie, Zürich nam slechts een lichte tril ling in de bovenste aardlagen waar, te Parijs werd de schok dui delijk waargenomen en in Zweden werd op de universiteit te Lund een zwakke schok geregistreerd, doch te Upsala, dat verder naar het Noorden ligt, werd geen waar neming gedaan. Op de seismografische afdeeling te Potsdam gelooft men 20 secon den na de eerste aardschokken, welke door longitudiale trillingen werden overgebracht, een twee den schok door middel van trans versale trillingen te hebben gere gistreerd. Of er, zooals gewoonlijk bij vulcanische erupties het geval is, nog een derde schok is gere gistreerd, zullen Zaterdag de fo tografische diagrammen van de kleine horizontale seismograaf lee ren. Het moment, waarop vesting Helgoland in de lucht vloog, was tevens het moment dat een tpdperk afsloot en meteen een nieuw opende. Dat was eigenlijk ook hot geval toen op 17 Juni 1890 de meest bekende episode plaats greep in Helgoland's nogal be wogen geschiedenis: het Zan- zibar-Helgolandtractaat, dat Duitschland met Engeland sloot. Zanzibar werd aan Enge land afgestaan en Helgoland werd door Duitschland ver worven. Dit was het toen nog niet door iedereen en zeker niet door En geland begrepen sein tot een nieuwe Duitsche politiek: de idea listische Weltpolitik van den jon gen, impulsieven keizer tegenover de realistische Europeesche poli tiek van den pas door hem van boord gezetten loods Von Bis marck. Bismarck's streven na 1870 is: het door hem gestichte rijk te sterken door innerlijke eenheid en een krachtig leger, en daarbij de afgunst der andere mogendheden, die door de sterke positie van het Duitsche rijk steeds zoo ge makkelijk kon worden gewekt, niet doör een uitdagende, naar al te hooge idealen reikende staatkun de te prikkelen. Voor koloniale politiek liet hij zich slechts schuchter en geleidelijk winnen: ic.n een slsev'oot m«t Helgoland als onontbeerlijk steunpunt dacht hij nog niet: een bescheiden kust verdediging was hem voldoende. De jonge keizer zet dezen al te behoedzamen loods van boord en wendt den koers van het schip n staat radicaal. Weltpolitik wordt het parool en een sterke Duitsche vloot noodzakelijk het ideaal. Maar aan de schepping daarvan kon niet worden gedacht, zonder een uiterst gunstige ver houding tot Engeland en het be zit van Helgoland. Beide waren met één slag te krijgen, nl. door het afsluiten van het Zanzibar-Helgoland-tractaat, waartoe Bismarck maar niet kon komen. Doch dan moest onmid dellijk en snel worden gehandeld, want zoo gauw Engeland slechts het flauwste vermoeden kreeg, dat de stichting van een sterke Duit sche vloot in de bedoeling iag, was de kans op het verkrijgen van Helgoland radicaal verkeken. En men handelde snel: de kei zer neemt den chef der admirali teit (dit is ook geen toeval!) Ca- privi, tot opvolger van Bismarck, en in weinige maanden is het verdrag gesloten. Wat de keizer als kroonprins en Caprivi ais chef der admiraliteit reeds van den aanvang der onderhandelin gen af, sinds 1885 hadden ge wenscht n.l. de verwerving van Helgoland, zetten zij, zoodra zij als keizer en kanselier de macht in handen hadden onmid dellijk door. De vereerders van Bismarck hebben gaarne het later zoo be langrijke Zanzibar-Helgolandtrac- taat op rekening van hun held geschreven. Het staat echter vast dat Bismarck dat tractaat stevig en overtuigd afkeurde. Hij stond o.a. op het standpunt: men had Zanzibar niet moeten afstaan; ..Helgoland zou vanzelf in onze handen zijn gekomen als Enge land onze hulp noodig had tegen Rusland of Frankrijk". De waar de van Helgoland bestond vol gens Bismarck meer in de ver beelding dan in de werkelijkheid. Een neutraal Helgoland was voor Duitschland meer wenschelijk dan het bezit daarvan: een Fransch blokkade-eskader zou op een Engelsch eiland geen kolensta tion kunnen hebben doch thans, na het in bezit nemen van Helgo land, moesten de Duitschers het zelf verdedigen. De Haarlemsche politie heeft op het Frederiksplein te Am sterdam een man gearresteerd, verdacht van den roofmoord te Haarlem in den nacht van 6 op 7 April. Het is de 20-jarige R. N-, die circa 8 maanden geleden uit het rijksopvoedingsgesticht Amersfoort ontsnapte. te „Geen bloemen, gaarne zeep" S zette een practisch Venloosch vader in de geboorte-annonce van zijn zoon 't Is te begrijpen, nu we al zoovele maanden geen stukje toiletzeep kregen toegewezen. Donderdagavond kwart over tien werd er gebeld aan mijn woning. De beller was een buurman met de' vraag, of ik niet een natuur verschijnsel wenschte waar te ne men. Twee minuten later wandel de ik naar een hoogte om „het bleekachtige met telkens flikke ringen" van het Noorderlicht waar te nemen. De menschelijke drang naar licht had zich weer gedemon streerd. Licht willen we, veel licht en veel kleur. Over kleur geschreven. Onlangs gaven we blijk van onze nieuws gierigheid naar de definitieve kleur van de Partij van den Ar beid. Woensdag speechte Koos Vorrink te Rotterdam. En de kleur der manifestatie in de Rivièra- hal? „Roode vlaggen op het tooneel meldt „Het Vrije Volk", „er ruischte 'n machtige „Internatio nale" door de groote hal, de „Stem des Volks" zong „socialistische lie deren." De kleur is derhalve nog vuurrood, terwijl we kunnen con- stateeren, dat onder het mitrail- leurvuur der communisten de doorbraak naar de oude S.D.A.P. is begonnen. Het licht voor domi nee Buskes op. Op een punt gaan we met da rede van Vorrink accoord nl. toen hij verklaarde: „Strijdt uw strijd mede, we zijn de smeden van ons eigen geluk." Een bekend advies in dezen hoek. Maar nog steeds niet in vol doende mate opgevolgd. Geluk is geen toevallig Noorderlicht, waar van nu en dan valt te genieten. Geluk duidt op duurzaamheid en veelal ook op voorafgaande offer vaardigheid. Vele lieden tobben nog met maatschappelijke kwesties als fi- nancieele lasten, te kleine salaris sen, erkenning enz. Maar lid van hun vakorganisatie worden, haar invloed door persoon en geld hel pen verhoogen. Niks hoor. En toch vieren we de volgende maand den 56sten verjaardag van Paus Leo's „Rerum Novarum". Wat weerlicht! HENK VAN DER MAZE. mNMi Delft's bekende Bloemenmarkt bestaat 250 jaar. Op 22 April zal het 250 jaar geleden zijn, dat da eerste kooplieden op de grachten te Delft hun fleurige waar te koop aanboden. Voor de vele vreemdelingen, die Delft bezoeken, is het altijd weer een lust de kleurrijke bloemenmarkt te bezichtigen. Duitsche oorlogsmisdadigers naar Nederland over gebracht- Ten tijde van den slag om Arn hem in September 1944 weid het stadje TM V n^ reg „Landstorm Niederlande ge bruik, hun slag te slaan m ue leegstaande huizen. Onder meer wei-den de safes van de Ned. Han delmaatschappij en de Ams.er- damsche Bank, alsmede van eenige andere bedrijven opgebla zen en leeggeplunderd. Een ge deelte van de waardevolle papie ren en voorwerpen is reeds terug gevonden. Thans zijn ook eenige van de daders opgespoord en naar Nederland overgebracht om daar terecht te staan. Het zijn de „o'oei- sturmführer" Otto Pflug. üe „oberscharführer" Otto Schmiüt en de „untersturmführer" Oscar Seitz. Het onderzoek tegen de anderen bij deze zaak betrokke nen duurt voort. Omstreeks dien zelfden tijd werden te Kerkwijk drie onder gedoken Nederlanders Louwerse, Van Leeuwen en Werner, door Je Duitschers ontdekt en zonder vorm van proces doodgeschoten of doodgeslagen. Vermoedelijk is hiervoor verantwoordelijk de ..obersturmführer" O. H. M. Pahn- ke. die eveneens naar ons land werd overgebracht. Het hotel „Berg en Bosch" on der Rhenen moest het ontgelden, toen op eersten Paaschdag 1945 de op het slot Remmerstein gelegerde Duitsche soldaten besloten eer, zooals zijzelf zeiden „mooi Paascli- vuurt.ie te organiseeren". Het ho tel werd in brand gestoken, zoo dat het tot den grond afbrandde Medeschuldig hieraan is de „ober 'unkof" Fritz Tgel. de tandarts ca- het 84ste regt. „Landstorm Nie derlande". Ook wordt hij ervan verdacht medeplichtig te zijn aan den moord op de gebroeders Hof man. die in November 1944 te Rot terdam bij een razzia werden op gepakt en in het slot „Remmer stein" werden doodgeschoten. Igel is naar Nederland overgebracht, evenals de „Hauptscharführer" J. R. Dittes, een lid van het vuurpe loton, dat op 10 April 1945 te Zwolle tien menschen zonder vorm van proces doodschoot. In Juni 1944 moesten twee pilo ten. een Amerikaan 'en een En- gelschman, boven Nederland zich met hun parachute in veiligheid stellen. Zij vonden een onderdak bij de Nederlandsche verzetsbewe ging, doch door verraad werden zij in October 1944 in Apeldoorn ontdekt en met 8 leden van de on- dergrondsche doodgeschoten. Hun lijken werden op straat neerge legd met een bord: „Ik was een terrorist". Medeplichtig aan deze daad is Adolph Bursch, die met het jongste transport van oorlogs misdadigers door de „Netherlands war crimes commission" naar Ne derland wordt overgebracht. Hierbij bevond zich ook de S.D.er Arnold Albani, die onder den beruchten Lages werkte, ge vangenen mishandeld heeft en be trokken is geweest bij verschil lende moorden gepleegd te Am sterdam en Utrecht. Volgens onbevestigende persbe richten heeft men in de smeulen de ruïnes van de reusachtige Mon Santo-fabriek te Texas-City, die bij de ontploffingsramp in de. lucht vloog, nog levende personen aan getroffen, die 48 uur in het puin gevangen hebben gezeten. Reeds eerder waren brandweer lieden in asbestpakken behoed zaam de ruïnes van de chemische fabriek binnengedrongen, waar zij zich een weg, baanden over verwrongen dwarsbalken en mas sa's puin. Gisteren zijn 25 lijken in de nog smeulende resten gé- vonden. Plaatselijke autoriteiten zijn ervan overtuigd, dat vele lij - -en onder de puinhoopen verbor- n liggen Vrijdag is, zooals men reeds vreesde, de wind van richting veranderd. Waardoor de rook 280 kilometer landinwaarts gedreven wordt.. Functionarissen van de kust wacht te Galveston, 24 K.M. van Texas-City, zijn een onderzoek be gonnen naar de oorzaak van de explosie op de „Grand Camp". De burgemeester, van Texas- City heeft verklaard, dat men de meeste branden niet meester is. Zijn plaatsvervanger achtte het gevaar voor verdere grootere branden zeer gering. Voor de commissie van onder zoek der Amerikaansche kust wacht, heeft een hooge douane ambtenaar verklaard, dat het Fransche schip „Grand Champ" dat te Texas-City in de lucht vloog, 16 kisten munitie aan boord hoi.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1