Nieuws uit Stad en Omtrek Zitting van het Tribunaal Priesterstudenten acteeren TIMCO Lastige opgaaf voor alle titelpretendenten IOOVENAAR HET HUIS MET VEERTIG KINDEREN De bioscopen bieden deze week: DE REIS DER MINISTERS NAAR INDONESIË KAPITEIN DUMPELADORIS De X speurende PAGING 2 TANTE JO HEEFT VELE ZORGEN Hulp aan den lijdenden en ontwortelden medemenscli GAAN SIGAREN VAN DEN BON? MELKLOOZE DAG „ECCE SACERDOS" Voor ZELFBINDERS BROERSVEST 56 ZOOWEL IN DE 2A ALS DE 2B-KLAS 3e EN 4e KLASSERS PASSAGE De kleine man M AGIRU S LADDER SLOEG OM BURGERLIJKE STAND ZONDAGSDIENST MONOPOLE Kampioen op sokken AFD. ROTTERDAM KNVB PRIJSPUZZLE 17. Flesch trof doel IN VEERTIEN DAGEN UIT EN THUIS door Emart Kinsbum ZWARTE PIETEN-EER Het is door de eeuwen heen de verdienste geweest van de pioniers van de Kerk, dat zij nieuwe vormen voor hun activi teit wisten te vinden in tijden, die met de oude vormen de oude normen overboord wilden gooien. Niet altijd zijn die voor trekkers begrepen. De steun heeft hun vaak in den eersten ..tijd ontbroken. Een overerfelijke vasthoudendheid aan bestaande toestanden heeft de ontplooiing ..van hun werk vertraagd- Toch kon een begonnen ontwikkeling niet worden gestuit. Wat komen moest, kwam. al waren anderen ons in de laatste eeuwen te dik wijls voor. Er ontstaan in de laatste jaren vele nieuwe vormen van activiteit vooral op sociaal gebied. Z. H- Paus Pius XII heeft onlangs het bestaansrecht en de noodzakelijk heid van deze werkzaamheden met nadruk vastgelegd. Dit geeft den velen vormen van moderne" de votie do.or hulp aan den lijdenden en ontwortelden medemensch nieuwe aansporing tot het vervol gen van den ingeslagen weg. Het werk van Zr. Breeuwer mogen we tot hiertoe rekenen. De oorlogsjaren en de na-oor- logsche tjjd hebben verschrikke lijke gevolgen gehad voor het ze delijke peil van ons volk. De oude normen zijn in vele gevallen over boord gezet. Een catastrophale vrijheidszin brak los in de verhou ding der geslachten- Het zijn niet op de eerste plaats de luchthartige bedrijvers van het afschuwelijke kwaad, die de onmiddellijke gevol gen ondergaan. Het raffinement der wetenschap heeft in hen leer gierige en dankbare studenten. Het zijn de gewilligen van geest, maar de tè zwakken van vleesch, die gevolgen te dragen krijgen, waaraan zij zich nooit zouden wil len onttrekken, maar die niettemin te zwaar zijn om alleen te worden gedragen. Hun grootste zorg blijft het kind, dat geen slachtoffer mag worden. De omvang van dit probleem werd in den oorlog duidelijk ge zien door Zr. J. Breeuwer en enkele van haar kennissen. Zij bey gon kinderen voor eigen risico bij zich thuis te nemen, wanneer de moeder niet in staat was voor een goede opvoeding te zorgen. De kinderen werden dus niet onttrok ken aan de moeder met geen geweld zijn deze ertoe te krijgen ze af te staan maar kregen een tehuis- De moeders droegen naar draagkracb/ in /t kosten van dit onderhoud bij, want de verant woordelijkheid voor het kind mocht aan haar niet worden ont nomen. Geleidelijk werd het werk van Zr. Breeuwer, beter bekend als Tante Jo, uitgebreid en na enkele jaren waren er 10 kinderen onder haar hoede in een ge\»one etage-ruimte. Dat kon zoo niet doorgaan. Na overleg met enkele personen werd het haar duidelijk, dat zij het werk toch niet mocht opgeven. Zij betrok na de bevrij ding het huis op den hoek van de Lange Nieuwstraat en de Oranje straat. dat het M. G- voor haar ge vorderd had. Tezamen met de B S. deelde zij de ruimte. Een uitgewoonde keet Er was echter geen roode duit om de onkosten voor deze uitbrei ding te dekken. Dekens werden van de B" s- geleend, kribben werden afgestaan, maar daarmee was nog geen gezonde basis ge legd voor den uitbouw van het werk- Het huis was geheel uitge woond door de Duitschers, het be hang hing aan flarden van den muur. Het geheel was met bemoe digend. Met bedelen hier en bedelen daar werd een eerste spaarpotje gemaakt, waaruit de allerergste nood gelenigd kon worden. De verzorging van een kind kost 175 per dag. Er is geen moeder^ die dat geheel kan betalen. Toch moet het werk gebeuren. Een actfe met briefjes in Sursum Cor- da mislukte wegens gebrek aan geld-inzamelaars. Het zijn juist de kleine bedragen, aldus Zr. Breeu wer, die samen een grooten steun maken. De geheele Singelparochie draagt 8 bij en in de Haven- parochie wordt 14 opgehaald- De menschen weten niet, wat er komt kijken, om zonder financieele basis veertig kinderen van alle leeftijden te moeten voeden, klee- den en onder dak brengen. Een tijd lang hebl/n de kinde ren het met 1 w.c. en 1 waschtafel in de badkamer moeten doen. In de laatste weken zijn de noodzake lijke uitbreidingen aangebracht. Het zijn noodoplossingen. Zr. Breeuwer heeft als ides*l de kin.- deren in huiskamersfeer op te voeden. Er zullen in de toekomst groepjes moeten komen, die ieder een eigen huiskamer hebben, waarbij één van de kinderen de leiding heeft. Geen oogenblik doet het leven van de kinderen den ken aan gestich's-orde. De kinde ren gaan op eigen gelegenheid naar de school, die door de moeder bepaald is. Driemaal per week heeft het gelegenheid bij moeder te zijn. Alles moet worden gedaan om den band tusschen de moeder en het kind zoo sterk mogelijk te maken, aldus de zuster. Er zijn 10—12 meisjes als'hulp in het Jozef-huis. Zij krijgen een theore tische opleiding van twee jaar, die recht geeft op het diploma van den Bond voor kinderbescherming. De cursus gaat uit van de Koepel, een federatie van alle kindertehuizen in Rotterdam en Schiedam van alle gezindten- .Zoover zij kon nagaan, is het St. Jozefhuis het eerste Katholie ke kindertehuis in Nederland, dat zich speciaal ten doel stelt de op voeding en verzorging van kinde ren van ongehuwde moeders in een ander dan gestichts-verband. Tien op een rijtje De aanvragen om opnemingen zijn ontelbaar. Vele moeders, die uit werken moeten gaan, kloppen bij het St. Jozefhuis aan. Nooit was ons werk zoo hard noodig". zegt Zr. Breeuwer. We kunnen on derhand wel spreken van een eeuwige mislukking van het hu welijk- Als ik tien Jozefhuizen op een rijtje zou zetten, zou ik ze alle tien vol kunnen krijgen zonder de minste moeite. Het is haar ideaal, dat kinderen van alle gezindten opgenomen kun nen worden, minstens tot 7 jaar. Het katholicisme is echter een te levend deel van den geheelen mensch, om uitgeschakeld te kun nen worden. Da trom wordt aan de enkele niet-katholieke moeders, die haar kind bij het St. Jozefhuis hebben ondergebracht, gevraagd, of zij er bezwaar tegen hebben, dat het kind katholiek wordt op gevoed. In een zoo intiemen kring, met zulke hoogtepunten van gods dienstig leven, als Eerste H- Com munie. Vorming en de liturgische hoogtijdagen van het kerkelijk jaar, kan men geen kind buiten sluiten zonder iets te verwringen of kapot te maken. Voor vele Katholieken is het echter nog een vreemd idee, dat ook andersdenkenden profiteeren van hun financieele offers. In hun hart ligt nog een diep geworteld: ,,het hemd is nader dan de rok - beginsel. Vele andersdenkende organisaties hebben al jaren een geheel andere, een veel apostoli- scher instelling. Het besef moet groeien, dat wij, als katholieken, de eerste en de voornaamste ver antwoordelijkheid hebben voor 't geestelijk, zoowel als materieel welzijn van alle menschen. Zeker van alle kinderen. De St. Vincentiusvereeniglng heeft het Jozefhuis geadopteerd. Dit beteekent niet, dat het deelt in de financieele baten van de Ver- eeniging. Het werk wordt niet ge zien als een onderdeel van de ver zorging der armen. Daarom blijft de geldelijke steun uit andere bron van groot belang. Dan zal zeker waar worden, wat Zr. Breeu wer ons bij het afscheid z^i: ,,Dit is iets, dat groeit beslist. Daar ben ik niet bang voor." Er circuleeren berichten, vol gens welke binnenkort de geheele of gedeeltelijke opheffing van de sigarendistributie zou mogen wor den verwacht. Naar aanleiding hiervan deelt het ministerie van economische zaken mede, dat wel iswaar bepaalde wijzigingen in de tabaksdistributie worden over wogen, doch dat een beslissing nog niet is genomen. Het is zeer goed mogelijk, dat de te nemer beslissing zoodanig uitvalt, dat de distributie van sigaren gehand haafd blijft. Op Woensdag 30 April a s. zal te Rotterdam en Schiedam geen melkbezorging plaats vinden. De melkzaken zullen eveneens den geheelen dag gesloten zijn. Dit ter compensatie van den tweeden Paaschdag, op welken dag de melkbezorgers geen vrij konden hebben. Op Dinsdag 22 April zal de be zorging dus voor twee dagen, zoo als op Zaterdag, plaats vinden, terwijl de melkzaken te Schiedam ook des middags geopend zullen blijven. TOONEEL EN MUZIEK, Zondag 20 April, Rott. Schouwburg, 8 uur: Start Driekoningenavond" Luxar. 2 en 8 uur: Hoofdstadoperette „Het vroolijke weeuwtje" Aula Boy- mans. 3 uur: Henk Kromhout, ba riton; Paul Niessing, piano. Het Schiedamsche Tribunaal deed uitspraak in de zaak tegen M. D. v. d. Most. Hij werd ver oordeeld tot interneering voor den tijd van 2 jaar en 6 maanden met aftrek van den in detentie door- gebrachten tijd, zoodat deze kan eindigen 13 Nov. 1947. A. G. v. d. Nagel werd veroordeeld tot 3 jaar interneering met aftrek, zoodac hij op 5 Mei 1948 vrij komt. Gisterenmorgen bestond het tri bunaal uit Mr. Cos, voorzitter, Mr. O. Sipkes secr. en de heeren A. de Groot en P. Beukers, leden. A. C. W. Kouwenhoven, gewe zen echtgenoote van J. de Groot, stond terecht omdat zij omgang had gehad met Duitsche militairen en aan den politie-agent Magiel- sen inlichtingen had gegeven over de verblijfplaats van haar man, die ondergedoken was. Deze had dien tengevolge eenigen tijd in Amers foort doorgebracht. De verdediger, Mr. Bouwer, wilde verschil maken tusschen het laag verraden van een willekeurig per soon en dat van een zeer bepaald, haar nauw verwant iemand. Deze aangifte was een gevolg van het wegnemen van kolenbonnen bij den handelaar door den boozen echtgenoot, die scheiden wilde. Verdachte, nerveus en emotioneel van karakter, had in haar een zaamheid den omgang met Duit schers gezocht, geïnspireerd door haar vriendinnen, die het al lang deden en gestimuleerd door een gebrek aan belangstelling van de familie van haar man, die een he kel aan haar had. De man had, vreemd genoeg, een brief aan het Tribunaal geschreven, waarin hij verzocht verdachte met de onder gane straf te laten gaan, aange zien hij meende, dat zij zwaar ge noeg geboet had. Hij wilde op nieuw met haar trouwen. Ver dachte heeft berouw over haar daad. Het tribunaal zal over 14 dagen uitspraak doen. Leo de Vries was in October 1942 lid geworden van den N. V. D. en daarna van begin 1943 tot Decem ber 1944 lid van de N. S. B. In 1944 had hij zich gemeld als hulp- landwachter. In die hoedanigheid zou hij deelgenomen hebben aan een arrestatie onder leiding van Magielsen. Dit laatste was, naar zijn zeggen, een onvermijdelijk toeval geweest. Mr. v. Velzen Sr. wilde zich eerst een totaal beeld van den man vormen, om daarna te zien, of een strafmaat grooter of kleiner moest zijn. Hij is in Reek. linghausen geboren. Iets van den bodem zal dus wel in zijn bloed zitten. Hij verdiende voor den oorlog als klinker bij de Gusto 28, „wat geen loon is om er een auto van te koopen". Daarom was hij geïnteresseerd bij alles wat het hem sociaal beter zou kunnen ge ven. Vandaar zijn gang naar uen N. V. D., waar hij bovendien aan klopte, omdat zijn zieke vrouw zonder hulp zat. Hij is ëssn poli tieke figuur, want hij heeft waar schijnlijk nog nooit een boek oi krant der partij gelezen, xlij is ongetwijfeld fout geweest; hij is een slappe figuur, maar de onder gane straf is toch wel zwaar ge noeg. Het tribunaal veroordeelde verdachte tot interneering met het advies deze te beperken tot den tijd van het voorarrest. Hij De Schiedamsche Priesterstuden- tenvereeniging „St. Jan" beschikt over goede acteer-krachten. De jeugd mag de overwogenheid van uitbeelding missen, toch ziet men, dat er iets te bereiken zou zijn, mits zij onder goede en bekwame leiding stond. Als toekomstige leden van den tweeden stand, een leidenden stand, moet de beteeke- nis van waarheid en schoonheid in de kunst, i.e. in het tooneelspel, hun worden bijgebracht. Dat kan niet door mensch |i, die zich van de diepe beteekenis van deze be grippen nauwelijks, of in het ge heel niet, bewust zijn. Daarom kunen wij de opvoering an „Ecce Sacerdos", door J. E. Ódijk, niet anders dan als een ver keerden greep beschouwen, zoowel wat stuk, als wat regisseur betreft. Een gemiste kans. Er is lang en veel gestudeerd door de jonge stu denten. Die studie was een veel betere zaak waardig. Als men leest, dat het stuk speelt in het begin van den Spaanschen burgeroorlog, en er treden plaatselijke Sovjets in op, bevangt den lezer de schrik al. Een geweldig probleem wordt in enkele uren met zelfgenoeg zaamheid afgedaan. De opbouw van het stuk, de teksten en de verwikkelingen zijn zoo lachwek kend, dat het moeite kost tot het einde toe ernstig te blijven. Daarbij heeft de regie de brallende on waarheid ervan nog extra aange dikt, zoodat we uitsluitend even beelden van den regisseur op de planken terugvonden. Hinderlijk was bovendien de verkeerde be klemtooning van vele zinnen en namen. Van de medespelenden noemen we Dominic Galdos, den verrader-bedelaar, goed gespeeld door Th. de Koning, Ricardo Es- partero, den iets te gewichtigen en stuggen kapelaan, vertolkt door A. v. d. Velde, Riëga, goed gestalte gegeven door A. Gammeren, den grappigen Fernandez (met klem toon op de laatste lettergreep) van P. Aalsma en Besteiro, een der leden van de plaatselijke sovjet, C. Reineveen. Voorts speelden mee K. de Leede als Fransesco Espartero, T. v. Adrichem als Romano, een fabriekarbeider, B. Vredebregt, zijn zoontje, Rafaël Piralta, K. Pols. Galazza en Algos leden der plaat selijke sovjet, H. Zondag en J. v. Beurden. Het publiek heeft de ver richtingen van de jonge studenten met welwillendheid en aandacht gevolgd. Het applaus was over vloedig en spontaan. i# if SCHIEDAM TELEFOON 69646 Laatste kans op behoud voor Hercules Unitas moet Zondag op bezoek bij O.D.S in Dordrecht. Daar liggen voetangels en Memmen voor de Gorcummers, want de bewoners van het Sportpark zijn er uitstekend in De gasten zullen zich terdege moeten inspannen om de Dordtenaren te kloppen In de Residentie is de plaatselijke ontmoeting V.U.C. H.V.V. van belang. De thuisclub huodt de race met Unitas kranig vol en ofschoon de groote Haagsche ongetwijfeld goed partij zal geven, lijkt ons het resultaat weinig twijfel, achtig. Gouda en Velox bestrijden elkaar' in de Pijpenstad. Het resul taat ïs niet belangrijk meer. Het Haagsche BM.T ontvangt Hercules De Domstadbewoners krijgen a.s Zondag hun laatste kans om zich wat los te werken van de onderste plaats. Verliezen zij echter, dan zijn de Stichtenaren gedoemd tot het spelen van degradatie.wedstrjjden. In Vlaardingen treffen V.F-C. en C.V.V, elkaar. Het moet voor de Rotterdammers toch niet al te veel moeilijkheden baren om op den vol len buit beslag te leggen. In 2 B 'a de strijd om het kam pioenschap nog volkomen open. U.W. kruist de degens met For tuna. Willen de geblokten hun goede positie handhaven, dan dienen zij de Vlaardingers met ledige han den naar de haringstad terug te sturen S.V.V. dat aan het hoofd gaat, treedt b'lnnen de lijnen tegen Sliedrecht. De bezoekers zijn altijd lastige tegenstanders, maar wij nemen aa,n dat de Schiedammers het wel zuhen klaren. De derde candidaat voor den titel, het Leid. sche U.V.S.. krijgt Scheveningen tot tegenstander. Op eigen terrein moeten de Leidenaars het tot een overwinning kunnen brengen. De strijd tusschen Overmaas en D.C.V. te Krimpen is alleen nog van belang voor de onderlinge rangschikking I3e Krlmpenaren hebben hier dé beste papieren. Op Hanenburg vindt de derby QuickVios plaats. De bezoekers fungeeren als hekkenslui ters en ofschoon zij wel goed van zich zuil enafbijten, geven wij hun toch weinig kans. Excelsior '20 heeft een vrijen dag; Hollandiaan is in 3C als de overwinning op BEC lukt, weer Op den Rijksweg, nabij den Rot- terdamschen Rijweg stonden giste renmorgen twee arbeiders op ten Magirusladder te werken aan de wegverlichting. Ze hadden echter verzuimd de twee standaards naar beneden te draaien en de ladder sloeg dan ook om, toen zij een hevigen rukwind te weerstaan kreeg. De beide arbeiders sloe gen tegen den grond en liepen ernstige verwondingen op. De 23- jarige M. M. van den Soeten- daalschenweg brak zijn rechter heup, kreeg een hersenschudding en twee tanden door zijn tong, terwijl de 23-jarige M. v. D. uit de Potgieterstraat een zware her senschudding opliep. CULTUREEL ROOSTER Voor de week van 21-27 April 22 AprlVolksgebouw, Tuinlaan 80 A.J.C. afd. Schiedam, bonte avond; R.É! Volksbond, L. Haven 71, Tamb en Pijperscorp3 Harmo nie", uitvoering 7.30 uur. 23 April: R.K. Volksbond, Ij. Ha. ven 71. Kinderkoor „Het Westen", opvoering v d. kinderoperette „De "Wonderbloem" (2.30 kindervoorst., 7.30 u. avondvoorst.); Julianakerk, B KJaan. Orat.ver op C. G. Laus Deo, uitvoering van „Die Jahres- zeitèn" van Joh. Haydn 24 April: R.K 'Voksbond. L. Ha ven 71 Tamb en Pijperscorps ..Har monie", uitvoering 7.30 uur; Musis Sacrum, L. Haven 113.115. Afd. Schiedam v h. Algem. Ned. Verb, en de Schièd. Volksuniversiteit in samenwerking' met de Kon. Ver. Oost en West, Indische Cultureele bijeenkomst. GEBOREN: Willem, z. v. H. Mak en M. Egberts, Julianalaan 98- Dirkje, d. v. A. v. Wteringen en W. de Leeuw, Archimedesstraat 20; Ria, d v. A .v. Wieringen en W. de Leeuw Archimedesstraat "0; Antonie Cornells, z. v. B Snelie- man en L. Blom, Parellelweg 122; Marianne Gérardina, d. v. W. de Ronde en C. M. de Graaf, Kethel. straat 3; Bastiaan, z. v. W Breu- gem en A Drinkwaard, Schiedam- scheweg 2Ö9Cornells Johannis, z. v. C. Kooy en M. Kooy, Nassau- laan 75 OVERLEDEN: J. I. Vermeulen, 9 j., Dr Noletstraat 1; een als levenl aangegeven kind van G, H Meurs en W. A. Honnef, Dr. Nolet straat 1; B. v. d. Zwaan, 80 j., wed v. W de Jong, B. K.laan 228b. R. H. M. Geerdes, Veenlantstraat 2, Tel. 68357; A. D. de Leeuw, West- vest 12, Tel. 67628; G. in 't Veld, W. de Zwijgerlaan 23, Tel. 68599, Apotheek Gaouka Co., Groene- laan 127. Verzet heeft 'n grimmigen klank. Wie het woord uitspreekt brengt onwillekeurig een verbe.en plooi rond zijn mond. Dat grimmige uiterlijk mist de Fransche verzets- film. waarvan Noel Noel scenario en dialoog schreef, waarin hij tevens de hoofdrol speelt- Wij von den een merkwaardige overeen komst tusschen deze film en de verhalen van den detective pater Brown, geschreven door G- K. Chesterton, eenzelfde sfeer van gezellige gemoedelijkheid, los van alle pedanterie. Het is een burger lijke onverstoorbaarheid, dat slechts geestelijk evenwichtigen bezitten- Deze naturen komen slechts in actie door de aantasting van een hun heilig principe of uit liefde voor een zaak. Zij kennen overhaasting, drift noch impulsi viteit. Daarom zijn het geen klei ne mannetjes" in de gebruikelijke beteekenis, door Louis Davids voor eeuwig vas'gelegd- ,,Le père tranquille" (De rustige vader) is hoewel een minder verkoopkrach- tige, toch een juister titel. De gemoedsrust, waarmee deze man een spion liquideert zonder nachten lange overwegingen, de houding tijdens een bezoek van Duitschers kunnen alleen het eigendom zijn van zeer verstan dige, zeer rijpe geesten. We meenen dan ook niet te doen te hebben met het uitbeelden van den gemiddelden Franschen burger tijdens de bezetting. De onverstoorbare evenwichtigheid is niet het bezit van velen. „Het ver zet", zooals de massa dat zag. komt op het eind van de film opduiken. Jonge kerels met stens en losse l hemden, jakkerend in auto's zon der portieren. „Het verzet" van „le père tran quille" is dat van den adel van de ondergrondsehe- Adel was ook daarin zeer zeldzaam. De laatste meters, waarin hij weigert burge meester te worden, bewijzen hek De rustige huisvader, zorgenkind van een moeder en de echtgenoo te, mikpunt van den spot van een puberteits-blaag, beiden plus Duit schers te slim af, is een zeldzame figuur temidden der massa-figu ranten in de ondergrondsche. Noel Noel heeft hem voor ons uit die massa gelicht, omdat hij er nip' bij thuis hoort. Het is een wezen lijke bijdrage tot de geschiedschrij ving van het verzet. De schrijver kreeg alle gelegenheid zijn waar de als karakterspeler te toonen- Hij is dan ook steeds het middel punt van de film. Voor den man van het film-dogma stoort dit. De anderen kunnen vanaf veertien jaar een goede rolprent gaan zien- Op het tooneel zwerft Frans '«n Sch.aik over de melodieën van Hol- landsche vagebond-liedjes. Hij beeldt het zwerversbestaan zoo weemoedig uit als zijn hoorders het verlangen, want in de bio scoopstoelen zwijgt het terug naar de natuur" niet, al is het maar door middel van variété-ro- mantiek. Hoe het zij; een sympa thiek en pretentieloos artiest. George Formby heeft, sinds zijn capriolen' in het vliegtuig, lang zamerhand alle vervoermiddelen gebruikt om zijn malle fratsen te tonen. In „Kampioen op sokken wint hij met een motorfiets de T.T. races op Man en het hart van een lief meisje. Natuurlijk, hij zingt ook liedjes, begeleid door een ukulele; de banjo werd te eento nig. George zelf niet. Gaat u maar vragen aan de drommen, die om hem lachen. In het voorprogram ma wordt een onderwijzend filmpje over Canadeesch graan vertoond. I Toegang boven 14 jaar. een stap dichter bij den fabrikant van de kampioensvlag. In 3D is er maar één club die met recht titelaspiraties mag koes- teren: het Dordtsche Fluks. Maar onze stadgenoote DHS gelooft daar niets van. En het is een feit. dat de wedstrijd-achterstand van DHS inderdaad nog vele moeilijkheden biedt, zoodat zij de eenige is die Fluks nog den voet zou kunnen dwarszetten. Maar dan zal mor gen ook van VND moeten worden gewonnen; Fluks doet het tegen EDS ook. Ook Martinit heeft een behoorlijken wedstrijd-achterstand en daarom ziet de laatste plaats er nog niet zoo somber uit; maar winnen vaji SVW in Gorcum wordt het toch niet. Schiedam trekt in 4D naar VVP in Den Haag, waarvan thuis al met 21 werd gewonnen; de Schiedammers kunnen hun mid- denmootplaats behouden. Voor SFC in 4E staan hoogere belangen op het spel. Zij bleef ook j.l. Zondag met 1—3 tegen KRVC ongeslagen en moet dat record op eigen veld handhaven tegen het sterke Stolwijk, dat od de tweede plaats staat. DJS blijft door een zege op Postalia in de kopgroep. Ursus hakt in 4F met hetzelfde bijltje en is ook nog ongeslagen; hoewel Oudewater op eigen veld niet mis is, houden wij het erop dat het record niet duikelt. Wel licht moet de groote tegenstander FSV-Pretoria tegen Spoorwijk wel water in den wijn doen- In 4H tenslotte ontvangt DRZ bezoek van Bergambacht, waar tegen uit met 44 gelijk werd gespeeld. le klas A: Deto—DBW. HWD Schied. Boys, DESV—Schiebroek, AVO—ActïvitasBOVGVR, Groen WittenDemos, TAGPut- tersboek, RCREureka; C: AVS St. Ignatius;, Germinal—HWS RadioOns Huis; 2e klas A: Singel- kwartierSVWR, SoagODI. Noor derkwartierRoga, Rood Groen Vteirpolders; B: SVDPGLZ, SVDPW—Vios R, Nieuwenhoorn— DCB, LMO—Voorwaarts; C: Nado VDKS, Zwart Wit—ZVC, Rockanje HBB, Postef—Abbenbreok3e klas A: Oldi—GBR, Hurricanes—RJB, RKWIKASB, Pantser Boys—Te. diro; B; DOK—DNB. TOGB—NRC, Grometa—Zuiderster,GVMD—Blij- dorp- C: Telefoon—VIR, West End Th'. Bell Boys, Varkenoord— Hekelingen, DLBWF; D: Vedero SSAVR VGLSCSVO, Luno OTW RMX—Groene Duivels werd zonder kiesrechten oogen- bükkelijk in vrijheid gesteld. A. Korsten was in October 1340 lid geworden van de N. S. B., had na korten tijd weer bedankt en was daarop in Oct. 1942 toegetre den tot het Vrijwilligerslegioen Nederland. Als Sanitater had hij aan het front bij Leningrad dienst gedaan. Zijn broer was gesneu veld, daarom dook hij in Maart 1944 in Zwolle onder. Mr. Bou wer, de raadsman wees erop, dat verdachte in 1940 pertinent gewei gerd had tot de W. A. toe te ire- den. Den strijd tegen zijn eigen landgenoot verfoeide hij. Door de systematische prediking van het bolsjewistische gevaar in de gere formeerde «kringen, waaruit hij voortkwam, trok hij de rechtlij nige consequentie. In Gereformeer de kringen kent men geen verwa tering van het principeEn trok daaruit de consequentie van verzet tot het uiterste, interum- peerde Mr. Cos. Verdachte heeft aanvankelijk den strijd tegen Rus land gezien, als die tegen den anti- Christ. Later, toen hem de oogen open gingen, kon hij niet meer terug. Hij deserteerde op een oogenblik, dat de Duitschers nog oppermachtig waren, hadden zij hem gevonden, dan was hij zeker gefusilleerd. De raadsman bepleit te de grootst mogelijke clementie, daar verdachte niet actief aan het front gevochten had. Hij deed dit eveneens ten op zichte van A. C. Koster, die als geweermaker bij het Vrijwuli- gers-legioen tot het eind van den °S h*<l gevochten, nadat hij vrijwillig in Duitschland was gaan werken. Deze laatste beschuldi ging kon veilig vervallen, aange zien de raadsman bij ervaring wist, dat in de groote bedrijven de on~ getrouwden de getrouwden dek ten door naar Duitschland te gaan. Vrijwillig is dus wel een groot woord. Zeer vreemd was het geval A J. Bekkers, dat blijkens de raads man Mr. W. A. Hoek J. A. Bek kers moest zijn. Deze was vrijwil lig in Bremen gaan werken, had zich opgegeven bij het Vrijwilli gerslegioen Nederland. Had aan het front gevochten, was tot Gefreiter en Obergefreiter bevorderd en ver wierf het ijzeren kruis tweede klasse, de Oostfront- en strijdmc daille en het gewonden-teekon. Zijn vader kreeg 55 in de maand toelage, iets, waarvan men moei lijk kan zeggen, dat verdachte er voordeel uittrok, aldus Mr. Hoek. Verdachte zei te hebben willen strijden tegen het bolsjewistisch gevaar. Hij wist niet, dat de twee oorlogen, die Duitschland voerde, er eigenlijk maar één was. Die tegen Rusland zag hij heel an ders, dan die tegen Engeland cn Amerika. De raadsman wees op het groot aantal namen en de schrijf wijzen in het rapport. Er is een psychiatrisch rapport van Dr, Hoekstra in het dossier, dat dezen man volkomen onverantwoordelijk stelt voor zijn daden. Hij bleek een goed soldaat. Als de oorlog nog een paar jaar had geduurd, had hij het zeker tot opperbevel hebber gebracht. Ik heb wel eens meer aan de geestelijke vermo gens van de legerleiding getwij feld. Was hij geen soldaat gewor den het is een ondeugend mopje, dat men tegenwoordig vertelt dan was hij waarschijnlijk kamerlid geworden. Wanneer deze man zegt tegen het bolsjewisme te hebben gestreden, meent hij dat werke lijk. Concludeerend besloot Mr. Hoek, dat de beschuldiging ver vallen moest worden verklaard. Dan was men er nog wel met, want moest deze man, dan weer op de maatschappij, of zooals Dr. Hoekstra schreef: Moest de maat schappij dan weer op den man worden losgelaten? Op de vragen van den raadsman zei verdach te, dat hij graag in de mijnen werkte. Hij verbleef in het kamp Valkenburg. Uitspraak over 14 da gen. Het aantal goede oplossers van het cijferraadsel Is dit keer niet groot geweest^ Voor degenen. die vergeefs hun" krachten aan het raadsel gegeven hebben, laten wij ditmaal bij uitzondering want de plaatsruimte staat niet toe dit geregeld te doen een uitleg van de oplossing volgen; Het eenige gegeven, dat raad kan brengen is de vermenigvuldiging POR x O Rl waarbij de letters O en R tweemaal worden gebruikt. We moeten dus verschillende ver menigvuldigingen probeeren, waarbij de c(jfers 0, 1, 5 voor R en O, 1, 5 en 6 voor O uitgesloten zijn wegens dubbel gebruik van cijfers. We kun. nen dan o.m. de volgende uitkom, sten hebben: 32 42 72 82 92 3 4 7 8 9 .96 .68 .04 .56 .28 waarvan alleen het laatste ki aan merking komt. Doorgaande komen we tot het volgend resultaat met 9 als vermenigvuldigingscijfer zijn alle plaatsingen goed: 92 .93 .94 .96 .97 .98 9 9 9 9 9 9 .28 .37 .46 .64 .73 .82 doch elke vermenigvuldiging met 9 eischt ln de uitkomst 4 cijfera ter- wijl er 3 gegeven z(jn! Overigens komt alleen ito aanmer, king: .24 .2 .48 het laatste cijfer der tweede uit. komst der vermenigvuldiging is ook bekend (O) namelijk 2 en dat cijfer is alleen te krijgen als T - 3 of 8. 8 Is gebruikt voor de I blijft de 3 met de volgende uitkomst, waarbij de i voor P ingevuld moet worden} 124 32 248 372 Een prijs verwierven! AGNES ZONDAG Hagastraat 63, Schiedam; J KLEIlir, Nieuwe Buurt 9, Schie dam; T.'rIJKUITER, Thomas a Kempisstraat 48 boven., Schiedam; B. DE MOL, Walvïschstraat 1, Schiedam, Ditmaal een dierenpuzzJe. Gevraagd wordt: horizontaal; lo, zoogdier 2o, visch, So, vogel 4o. zoogdier^ 5o. vogel, 6o. visch, 7o. Insect. Verticaal: 7o. insect. T<r gebruiken 3 a's, b, 2 d's, 3 e's, 2 f's, B3 i's, k, 3 I's, 3 n's, 2 p'o, 3 r's, 2 t, 2 u's, v, y. Oplossingen tot uiterlijk Woens dagmiddag, bü voorkeur per brief kaart. A De Nachtwacht" van Rembrand^, ls thans geheel schoongemaakt.' In den loop van de volgende maand hoopt de directie van het Rijksmuseum het doek in de daartoe het meest geschikte zaal ten toon te stellen. Dumpie kon zichzelf wel een trap geven. Dat hij daar nog was ingevlogen! Toen hij nameiiJK weer voor zich keek, bleken ae mannen van de gelegenheid ge bruik te hebben gemaakt om naar hun "wapens te grijpen. De dikke met den kalen knikker en het kleine snorretje grijnsde hem toe met in de eene hand een re volver en in de andere hand een flesch, welke hij dreigend ophief. „Ik zou die paffertjes maar la ten vallen, kapitein Drommedans, of hoe je ook heeten mag", raaide hij aan. Dumpie overwoog zijn kansen. De kerels zagen er niet naar uit, of ze bang waren een kogeltje aan hem te verspillen. Maar aan den auderen kant was hij toch ook weer niet van pian zich zoo gemakkelijk over te geven. De boeven lieten hem echter met veel tijd tot nadenken. De arm van den dikke schoot uit en de flesch trof Dumpie pal in het ge zicht. Van schrik liet hij zijn re volvers vallen. Indien het voornemen van de ministers Beel en Jonkman, om naar Batavia te gaan, tot uitvoe ring komt (alleen wijziging In de omstandigheden zou verandering ln dit voornemen kunnen brengen) zal het vertrek ongeveer 29 dezer plaats hebben. Het is de bedoeling dat belde ministers in 14 dagen Uit en thuis zijn, zoodat zij niet langer dan omstreeks een week ln Indonisië zullen vertoeven. Tegenover een aantal journalis ten heeft dr. Van Mook o.a. me degedeeld, dat de bedoeling van de komst van de ministers Beel en Jonkman is het noodzakelijke contact ditmaal te Batavia in- plaats van te Den Haag op te ne men Hij had geen enkele aandui ding over de verschillende spe culaties, welke betreffende de te voeren besprekingen naar voren zijn gebracht. De opzet was zoo zeide dr. Van Mook de be staande vraagstukken van a'1® mogelijke gezichtspunten te be zien en te bespreken. Het beZO geschiedt op initiatief van Commissie-Generaal. 29). Hij nam een kleinen schroeven draaier, kwam naar haar toe en boog zich over haar heen. —Ik weet niet, of ik hem zal kunnen maken, zei hij. Achteraan zit een schroef. Die moet u vastdraaien. Waarom deed Lasateur nu niets, vroeg ze zich verwonderd af. Ze trachtte op te staan, zoodat hij haar plaats kon innemen; maar hij bukte zich dichter over haar heen. Hij draaide de machine om. En haar stijver tegen zich aan drukkend, wierp hij den schroe vendraaier opeens neer en nam haar in zijn armen. Ze trachtte te schreeuwen, maar dat lukte niet. Een oogenblik zag ze zijn var kensoogjes en zijn rimpeligen, rooden neus vlakbij. Hij duwde lachend haar hoofd achterover. Een gil van ontzetting versmoorde in haar keel. Ze duizelde van angst. Toen werd de deur opengegooid en een zware stem vroeg: Is mijn heer van Orion soms hier? De schurk knarste op zijn tan den, werd paarsrood, liet zijn han den zakken en draaide zich drei gend om. Ja, ik ben Nicolaas van Orion. Wat wil je? En in de gloeiende ooren van Joséphine klonk het antwoord als een bevrijding: Ik heb hier een bevel tot arrestatie tegen u. XV. Het spel van Van Orion. Kort na het smadelijke vertrek van Nicolaas van Orion in ge zelschap van den politie-agent in burger, ratelde de telefoon. Joséphine veegde de tranen van verontwaardiging over wat er ge beurd was uit haar oogen en nam den hoorn op. Goed er afgebracht! zei de stem van Lasateur. Ja, zegt u dat wel! riep ze ze nuwachtig uit. Als het nog één seconde langer geduurd had, zou dat ondier meme gekust heb ben. Ik heb zoo'n afschuw van hem! Maar die eene seconde was hem niet toegestaan, merkte de speurder op, al heeft het u ver moedelijk uren toegeschenen. Ik verzeker u, dat die agent onmid dellijk op mijn signaal is opgetre den. Ze veegde haar oogen met een zakdoekje af. Is van Orion werkelijk en echt gearresteerd? Echt en werkelijk. En hebt u dat voor elkaar ge bracht? Nu, dat niet precies. Ik wist, dat de arrestatie zou geschieden en heb het zoo weten te regelen, dat het gebeuren zou op het mo ment, dat voor onze plannen het meest geschikt zou zijn. Die agent heeft den heelen morgen op een teeken van mij zitten wachten. Waarom hebt u hem dan niet eerder laten arresteeren en mij die vernedering niet bespaaard? Wel, ziet u, dan zou hij mis schien er in geslaagd zijn. onder borgtocht vrijgelaten te worden en hier zoo gauw terug zijn ge weest, dat hij had kunnen ontdek ken, dat er iets met die kast niet in orde was. Op welken grond is hij ge arresteerd? Hij is in dit geval min of meer een martelaar. De gemeente raad heeft juist een verordening aangenomen, waarbij een zware vergunningssom door alle make laars in juweelen betaald moet worden. De vereeniging van make laars meent nu, dat dit het werk is van de groote juweliers, met de bedoeling, de juweelenverkoopin- gen onmogelijk te maken. Op hun laatste vergadering besloten ze een hunner als proefkonijn te laten dienen en een proces uit te lokken om de geldigheid der verordening te toetsen. Ik wist het zoo te schip peren, dat van Orion daarvoor uit gekozen werd. Dan wordt hij toch zeker gauw vrijgelaten, als het een proefproces is? Kijk eens, ik heb nogal in vloed in politieke kringen en kon daardoor de touwtjes in handen houden. De rechter had van Orion misschien wel vrijlating onder borgtocht willen weigeren. Maar ik heb hem juist getelefoneerd, dat dit voor mijn plannen niet nood zakelijk is. Zooals de zaak er nu voorstaat, zal hij misschien over een flink uur terugkomen. Lieve hemel! Waarom hebt u dat beest niet voor onbepaalden tijd laten opsluiten? Omdat de laatste gebeurtenis sen dat onnoodig hebben gemaakt. Mijn typiste heeft het code-boek juist af en de brandkasten worden zoo dadelijk weer omgeruild. Hebt u die brandkast dus opengekregen? Ja, kort nadat u vanmorgen in het gebouw bent gekomen. Ik heb niet eerder gelegen' het u te vertellen. ;d. Enen is alles dus in orde? Alles, behalve twee symbolen Snuit en Purperkeizer. Die staan niet in het roode code-boekje. Wel, dat is vreemd. En u hebt ze in verscheidene brieven zien staan? Wat kan dat beteekenen? Ik denk, dat het nieuwe ter men zijn, die de schurken niet noodig hebben gehad, dan in de laatste dagen. Ik denk, dat ze nu wel met de brandkast zullen komen. Op klaarlichten dag? Zeker. Brandkasten worden in kantoorgebouwen zoo vaak ove "dag versjouwd. De aanwezig^ van den portier geeft er een tig tintje aan, als iemand We van te zeggen zou hebbem loopen niet het minste ge zij een lid der bende »P het tieke moment verschy Voordat Lasateur uitgesproken was kwam de portier met een an deren man de kast reeds brengen. Joséphine hing den hoorn op, tot dat ze met de ondergeschoven kast verdwenen waren. Toen bel de ze Lasateur weer op. Is alles net zoo, als u het in de kast van mijnheer van Orion gevonden hebt? vroeg ze. Precies zoo. Hebt u nog iets anders gevon den, behalve dat code-boek, waar u iets aan hadt? Heelemaal niets. Er zalen een paar kostbare juweelen en een parelsnoer in die kast. Hrd feit, dat die niet ten toon liggen, is wel verdacht, maar ik weet er verder niets van abj al enkele berichten ontcijferd, die u vroeger overge- schrewn^113 begin da(jejijk antwoordde hij. Reken maar, datjk n\et zoo'n prettige bezig heid niet lang zal wachten. Het duurde een half uur, voor dat hij haar weer opbelde. Van Orion is op den terug weg, deelde hij haar mee. Wat moet ik in vredesnaam doen? riep zij uit. Heelemaal niets. Hem negee- ren. Ik betwijfel, of hij u weer lastig zal vallen.... ten minste vandaag. O ja, hebt u soms gezien, wat er in het pakje zat, wat hij daareven ontvangen heeft? Neen. Het scheen een st ik karton. Misschien een foto. In orde. Dat is alles, wat ik weten wilde. Maar die ontcijferde bert _h- ten. Ik ga dood van nieuwsgier ig- h6-'lk geloof, dat we beter kun nen afbellen, zei hij. Van Ouon kan terstond komen. (Wordt vervolgd) Het staat nog niet vast, of div Van Mook samen met minister Lieftinck naar Amerika zal rei zen of dat hij dezen in Amerika zal ontmoeten. Het is mogelijk, dat Van Mook op den terugweg een kort bezoek aan Nederland zal brengen. Dr. Van Mook zeide nog, dat tijdens zijn afwezigheid dr. P. J. A. Idenburg, directeur-generaal voor algemeene zaken, zijn plaats ook in de Commissie-Generaal, zal innemen. De Commissie-Generaal Aneta verneemt van de zijde van de Commissie-Generaal dat de Ned. berichten, volgens welke in de vacature van Commissaris-Ge neraal na het vertrek van den heer De Boer niet zal worden voorzien, op geen enkele redelijke basis steunen. nBij wet is bepaald, dat de C G- uit drie personen bestaat. HeUlijkt dus heel onwaarschijn lijk, dat men zal besluiten het aantal leden blijvend op twse te stellen." Men acht het geenszins onmoge lijk, dat de ministers Beel en Jonkman één of meer bespre kingen van de C. G- en de Indo nesische delegatie zullen bijwonen. Omtrent de uitbreiding van de bevoegdheden van de C- G- wordt nog medegedeeld, dat deze er op gericht was het de Commissie Ge neraal mogelijk te maken snellere beslissingen te nemen. Op econo- misch-flnancieel terrein zullen de heeren Hirschfeld en Albarda de Commissie-Generaal van advies dienen. Men meldt ons uit Rotterdam: De 40-jarige automaten-exploi tant G. J. van W. kwam i*; dag bij den 46-jarigen k0°Pman J T. met een mooi ver?a®' aan' j11-1 wist in Schiedam op'een schip 16.000 import-s^a""'en e koop, doch had helaas geen geld. Mis schien voelde T. er iets voor? Dit was inderdaad zoo en dus begaf men zich naar Schiedam in gezel schap van den 49-jarigen zeeman T L. en den 27-jarigen havenar beider C H. In Schiedam was de verkooper zeeman niet te vinden en men be sloot om hem aan boord van zijn schip maar even op te zoeken. Een motorbootje werd gehuurd en T. met H. zouden aan wal wel even wachten, hij kon het geld wel even geven. Toen het bootje los was, sprong H. er vlug in en daar stond T. zonder sigaretten en zon der 1400.—. Het nobele trio ging Unea recta naar Katendrecht en had voor het geld machtig veel plezier. T. gin linea recta naar de politie en heeft nu plezier, want gisteren werd de I laatste verdach'e uit rijn bedje ge licht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2