Nieuws uit Stad en Omtrek Jeugd eert nationale heldin Dit jaar geen vacantie-week R OOVENAAR S.V.V. moest hard voor de over winning vechten EDO en Hermes DVS deelden LAATSTE BERICHTEN Gnneesche communisten over vallen missiepost ADIO KAPITEIN DUMPELADORIS programma De T speurende PAGINA 3 3000 Deelnemers ver eeren St. Liduina, C. A. B. AUTOTOCHT duivensport HERMANDADJES BURGERLIJKE stand KATH. MIDDENSTANDS BOND A. B. C. KIJKT OM S.F.C.—STOLWIJK 1—2 SCHIEDAM'S S. F. L. ZELFSTANDIG OORLOGSBUIT TE WATER De „Maas" van P. Smit Jr. in haar element Handbal OLYMPIA- -D.W.S. S.V.V.—SLIEDRECHT 4-2 1—1 GELIJK SPEL Werk door gespreide vacanties overbodig VLAARDINGEN ELROPEESCH MISSIE- PERSONEEL IN VEILIGHEID? INCIDENTEN IN INDIE HOUDEN AAN 18. Buiten westen door Emart Kinsburn Die» avond kwam Lasateur bjj lagen. Sü sag» dat 4a nuddaUH de schiltlei-yea daas piet atin, sou lUn» iel b i sucbtead. lb beta (Wordt vervolgd.) TREINEN STAAN STIL DE DUUR VAN DEN DIENSTTIJD Nog geen definitieve beslissing genomen ZONDAGSVERBOD VOOR AUTO'S FOOTBALL-POOL IN NEDERLAND? GEZIN VAN 13 PERSONEN VERHUIST PER VLIEG- MAGHINE De plechtige sluiting van de no veen in de St. Lidumakerk ging gepaard met de jaarlijksche stille omgang vanuit alle parochies langs de belangrijkste plaatsen uit Liduina's leven. Het aantal man nen en jongens was in alle pa rochies veel grooter dan verleden jaar. De Frankenland had een stoet van een kleine 1000 man, van de Singelparochie liepen er 7 a 800 mannelijke parochianen, van de Havenkerk waren het er tus- schen de 6 en 700, terwijl de Gor zen met meer dan 400 mannen vertegenwoordigd was. In totaal hebben er ongeveer 3000 manne lijke katholieke Schiedammers deelgenomen aan dit oude gebruik St. Liduina ter eere. In de Frankenland werd kwart over 9 de plechtige Hoog mis opgedragen door Deken Reynen met assistentie X?" kapelaans van Dijk en Het koor zong de vierstemmige Mis van Jaap Vranekem den heer W. de RopU- Vond het plechtig sluitingslof Plaats gecelebreerd door Pastoor Oorsprong met assistentie van ka pelaan Trouwborst en pater v. d.. Ven. Kapelaan de Ruiter, oud-ka pelaan van de bï. Lidumakerk hield de feestpredikatie, waarin hij het probleem van het lijden stelde en St. Liduina als de vrouw, die dit probleem had opgelost. Hulde van de jeugd beweging Re straten waren gisteren blauw van de jurken der gidsen en kha- ki van de verkennersshirts. Lie katholieke jeugdbeweging van Schiedam leverde het be Wis van grootte en levenskracht. Ctaa ge broken trokken de horden, de troepen en groepen vanuit de ver schillende deelen vandestad naar de Frankenlandsche kerk. De rustige Zondagmiddag-stad werd druk van dit vertier. Toen ten slotte de tamboers van de St. Franciscusgroep hun aandeel in de algeheele demonstratie bijdroe gen stond onze stad geheel in het teeken van de hulde, die de jeugd van Schiedam aan onze nationale heldin en stadsheilige St Liduina kwam brengen. Tot op de laatste plaats waren de banken door de jonge mensr.hen bezet. Vele ouders en belangstellenden verdrongen zich achter in de kerk om deel te hebben aan de ontroe ring. die uitgaat van jeugdige geestdrift. De lofzangen werden door de jongens en meisjes geza menlijk gezongen, 't Klonk mach tig en schoon. In een korte toe spraak wees aalmoezenier v. d. Heijden erop, dat St. Liduina onze nationale heldin is. Zij heeft ons een voorbeeld gegeven van offer vaardigheid. De armen waaraan zij zich naar God optrok waren de H. Communie en de Biecht. Voor de jeugd moeten dat ook de mid delen zijn. Zij heeft geleden, om dat de waarde van de ziel ken de. Aan de leiders zijn vele jon gens en meisjeszielen ter vorming gegeven. Laten zij hun toevlucht nemen tot St. Liduina om voor spraak bij hun verantwoordelijk werk. In processie werden de relieken rondgedragen. Na den zegen werd de belofte hernieuwd. Het was een indrukwekkende betooging van onze jeugd voor onze groote stadsheilige. De Commissie auto- en boot tochtjes Rotterdam organiseert op 1 Mei een bloembollentocht Voor ouden van dagen en gebrekkigen. Ook de Schiedamsche afdeeling' van de C.A.B. kan aan dezen tocht deelnemen, mits er voldoende auto's zijn. De commissie verzoekt de eigenaren van lu3?e wagens, die hun auto met chauffeur be schikbaar willen s'tellen, dit op te geven aan den heer Heyboer, Liduinastraat 8. Kringconcours Schiedam organi seerde Zondag j.l. 20 April een wedvlucht vanu it Valkenswaard, 'n afstand van 91 km. De uitslag was las volgt: 1 Gebr. v. d. Windt 2.30- J v d Linden 3.15; Gebr. Verheugen 4*1 6- 34; J. Freij 5.35; J. Wenteler 6- Gebr. v. d. Kant 7.12; C. Rigters 8122.27 en Dipl. A. H. Bakker 9.17; J. v. Leeuwen 10; A. J. Brokling li F. v. Wijk en Co. 13.29; P. Kreuk en Co. 14; J. Verboom 18; J. Voogt 19.3.3; G. Breur 20; P. v. Os 21; J. Flipse 23.31; G. Barzileij 24; M. Noordijk en Co. 25.37; W. P. Sloot en Co. 26; M. de Ruiter en Co. 28 P. Wijntjes 32; C. Verhaeren 36; T. v. Weelie. Loslating 8.30.00. Eerste duif 9.43.44. Laatste duif 9.50.06. Kolen werkers zijn doorgaans £een lijders aan bloedarmoede. Toen de aanhanger van het am bacht, P. F. v. D. uit Rotterdam glaasje te veel op had, werd iïïr, ifr °?dankbaar ten opzichte van de milde gevers en sloeg hii bij een firma aan de a terstraat de heele boel' kortten klem De politie ontfermde zich over hem en gaf hem gelegenheid gijn roes uit te slapen. Uit een schuurtje van J. w. l. aan de Rembrandtlaan werd een fiets gestolen. De 20-jarige coupeuse R. H. H. werd aangehouden wegens diefstal van een gouden armband en ket- De 20-jarige coupeuse R. H. li- tink je. Zaterdagavond werd 'n dronken Noor op het bureau gebracht. Van half 10 tot half 2 kreeg de bezoe ker van onze wereldstad de gele genheid het alcoholpeil te laten zakken. Daarna mocht hij naar ZiJn schip terug. Gisteren was hij SniitP om 6 uur al weer °P de aantal Pi?st'.ar>eze keer zonder een ken. die hifblükP6 kleedlnflulV Nu werd Tpatni haf geleverd. den kaPitein af- Komend viel J. C. Broersvest. Hij kneusdè"ziinP inf kerheup ernstig. Per GG en GD ■werd hij naar het Stadsziekenhuis gebracht en vandaar naar zijn woning vervoerd. Eveneens op de Broersvest viel H. P. Zij brak haar rechter onder been en moest in het ziekenhuis Worden opgenomen. Hef zesjarig knaapje F. J. S. stak zonder uit te kijken den rij weg van de Groote Markt over. D. J- v. d. die met een driewielig motorcarrier naderde, kon niet voorkomen, dat het rechterenkeltje yan den jongen gekneusd werd. GEBOREN: Robert z v P van der Zeeuw en c. Kloet, Singel 43. Herman Edward, z. v. H G de Wit en J- M. Kapsenberg, Stadhou derslaan 67; Jannetje Jacomina, d. v. J. van der Meer en A. Ooster- lee, Tuinlaan 70; Johannes Wilhel mus Hermanus C., z. v. c. A. J. Heinsbroek en W. E. van Vugt, Pr Mauritsstraat 28; Wilhelmus Adri- anus z. v. C. Klein en, C. E. M. Pil, Franklinstraat 21; een als levenl. aangegeven kind van J. Stoop en M. P. Meijer, Musschen- kioekstr. 9. Een dezer dagen hield de Kath. Micld. Bond afd. Schiedam zijn 39ste jaarvergadering. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer A. J. Vrede- bregt de toetreding van diverse leden, waaronder 19 kapperspa troons, die zich opnieuw in een kath. bond hebben vereenigd, 3 slagerspatroons, en nog twee an deren. De aanwezige nieuwe le den werden hierna met een toe passelijk Woord geïnstalleerd. Na voorlezing der notulen van drie vorige vergaderingen werd het jaarverslag over 1945-46 uitge bracht door den bureau-Secretaris den heer A. J. C. v. Oppen. Uit dit jaarverslag memoreeren wij o.a. dat per 31 December 1946 in geschreven waren 198 leden. Het bestuur bestond uit de heeren A. J. Vredebregt, voorzitter, A. M. Schoof, secretaris, G. A. de Win ter, penningmeester en P. Heyns- broek, J. A. v. Rest, L. Brounts, E. Schrijver, A. v. d. Water en A. Weber, commissarissen. Kapelaan J. Langemeyer stond de vereeni- ging als geestelijk adviseur ter zijde. De vroegere vakafdeelingen zooals: R.K. Slagersvereeniging St. Ant. Abt., R.K. Schoenmakers patroonsbond, R.K. Aannemerspa troonsbond, R.K. Kapperspatroons bond, R.K. Melkhandelarenver- eeniging, R.K. Schilderspatroons bond en R.K. Manufacturiersbond zijn weer opgericht of zullen dit spoedig doen. Het voorschotfonds is wederom in werking getreden. Het priesterstudiefonds St. Jan is ook tydens den oorlog blijven doorwerken en heeft al dien tijd zegenrijk werk verricht. Ook het Santosfonds is her-opgericht en heeft een nieuw bestuur gekre gen. In verschillende comité's heb ben bestuursleden zitting, zooals o.a. Comité Katholiek Schiedam, Commissie van Advies Arbeids bureau, Prjjzencommissie o.a. De penningmeester de heer G. A. de Winter bracht hierna zijn financieel verslag uit en stelde de begrooting voor. Tot leden der kascommissie werden benoemd de heeren B. van Dorp en H. Kerk- laan. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredenden G. de Winter, P. Heynsbroek en A. J. Weber als zoodanig zonder stemming werden herkozen. Tot afgevaardigden naar den Centra- len Raad werden benoemd de hee ren H. F. A. M. Willems en J. J. Levens. Tot slot hield de geestelijk ad viseur een pittig speechje waarin de geestelijke belangen der leden werden benadrukt. Een geani meerde rondvraag volgde. Schiedam heeft kennis gemaakt met het cabaret van Wim Kan en Corry Vonk. Is dat waar? Waren die tien rijen bezoekers: Schie dam? Dan wordt het tijd, dat er een schouwburg komt, want Musis Sacrum kan de overweldigende toeloop niet bergen. Een zielige vertooning voor menschen, die op timistisch zijn wat betreft de cul- tureele verheffing van de stad. Als er eens in de zooveel maanden een bekende bent kleinkunstenaars naar Schiedam komt, ver dwaalt, zouden we beter kunnen zeggen zijn er vijf en zeventig menschen in de zaal. Het A.B.C.-cabaret stuurde een visitekaartje vooruit in den vorm van het boek van Wim Kan en Corry Vonk over hun Indische be levenissen. „De verwachtingen wa ren hoog gespannen" ,dit om in stijl van het eerste nummer te blijven. Na Wim Sonneveld was dit eerste optreden van een groep, die op den naam cabaret aanspraak maakt. Een vergelijking valt in het voordeel van Sonneveld uit. Het A.B.C.-cabaret blijft aan de luchtige oppervlakte. „Zes witte kipjes en een haan", kon een schets uit het lied van de middel matigheid der bonte treinen zijn. De afwisseling in genres is vrij klein. „Liefdadigheid" en „Drie dametjes van goede huize" geven zoo weinig kernverschil, dat -men beide uit een 19e eeuwsche Kleine Parade" meent gedeser teerd. Veruit het beste was Wim Kan met zijn liedjes: „Strategisch punt", „De mensch is naakt zoo klein" en „Het lied van de mid delmatigheid". De opening, waar in dagbladrecensies werden aan gehaald, was een der vondsten van den avond. Corry Vonk droeg op Amsterdamsche manier „Jan past op Zus" voor. Het A.B.C.-cabaret richt zich tot een zeer bepaald publiek. Het is een verdienste om in dezen problemenrijken tijd niet met po litieke kwinkslagen een gemakKe- lijk succesje te willen behaien. Toch vraagt goed cabaret meer dan een luchtige zelfcritiek. voorsprong. Toch haalden de Schiedammers op tot 99 met 2 zekere goals onbenut. D.WS,.—C.W.P. (Dames) Het gelijk spel van DWS dames tegen het sterke CWP is een goede prestatie. Er werd van beide kan ten nog al eens forsch gespeeld in den vlotten wedstrijd. De verdedi ging was voor haar taak berekend. De overige uitslagen: DWS II Dynamo II (dames) 00; DWS III Vires 06; DWS IIMeeuwen (heeren) 7—3; DWS IV—WF 2-4. SFC heeft een eerste nederlaag te slikken gekregen. De groote concurrent Stolwijk vocht harder om de overwinning en steeds wa ren de gasten eerder bij den bal. De middenlinie van de Schiedam mers was niet in vorm. Na 26 minuten krijgt SFC door de Jong de leiding. Een klein kwartier na de rust maakt de Stolwijksche midvoor er 11 van. Spoedig daarna kopt de rechtsbuiten er de winnende goal bij. SFC krijgt nog kansen om gelijk te maken, maar benut die niet. Buijtenhek schiet o.a. naast een leeg doel, nadat hij alles gepasseerd heeft. Het Schiedamsche S.F.L. heeft van den Bisschop van Haarlem de zelfstandige kerkelijke rechtsper soonlijkheid gekregen. De omvang van het werk groeit dusdanig bui ten de proporties dat afhankelijk heid van Rotterdam niet dan rem mend zou werken. Pater v. d. Vel den S.C.J. is tot president-direc teur benoemd. Ontsnapt aan de roovershanden van de Duitschers, belandt de „Maas" eindelijk in haar element. Weer is onze handelsvloot uitgebreid met 3000 ton, het sclvpzal na o-Ievcring aan In den bezettingstijd werd op de scheepswerf van P. Sjnit Jr. op last van de Duitschers 0en stoom schip op stapel gezet. Tal van voorgewende en werkelijke moei lijkheden vertraagden den bouw zoo, dat de tewaterlating steeds moest worden uitgesteld. Bij de bevrijding viel het schip dan ook als welkomen oorlogsbuit in han den van de Nederlandsche regee ring. De bouw werd voortgezet en Een kostbaar punt ging voor DWS verloren door een gelijk spel tegen Olympia. Het ontbreken van spil Ten Bosch is hiervan de hoofdoorzaak. Voor de rust ging het vrij goed. DWS kreeg een 42 voorsprong. De snelle, doortasten de voorhoede van Olympia bracht den zwak verdedigenden doelman Wim de Ronde in het nauw en bij de rust was de stand 54. Spannend werd het daarom in de tweede helft. Vijf minuten voor het einde had Olympia een 96 De komende bik-matches zullen wellicht voor de roodgroenen maar weinig zwaarder blijken te zijn, dan de felle strijd, die ze moesten leveren om 't dappere Sliedrecht te overweldigen. Blijkbaar geïn spireerd door de nederlaag, die ze S.V.V. op eigen akker had toege bracht, haakte ze er naar dit kunststuk nog eens dunnetjes over te doen. En dat 't niet lukte, scheelde maar 'n haar en dan nog dank zij de schoone dame Fortu- na, die eerst handnekkig haar gunsten aan de roodbroeken wei gerde, maar plots haar dwaling inzag en kwistig aan 't uitdeelen van cadeautjes sloeg. Sliedrecht bezit den waren ter- rier-aard, die den tegenstander geen 'meter respijt laat. Ze steunt op 'n goede verdediging met 'n zeer goeden stijlvollen keeper. Vóór moet 't veelal komen van den kundigen linksbinnen Vogel, waarop echter te veel gespeeld In het Noordersportpark heb ben E.D.O. en Hermes D.V.S. de punten broederlijk gedeeld. Het zag er niet altijd broederlijk uit. In de tweede helft moest scheids rechter v. d. Spek den E.D.O.- speler Odenthal' naar de kleedka mer sturen wegens natrappen. Technisch waren de Schiedam mers beter, maar de geestdrift der Haarlemmers bracht de ba lans in evenwicht. Na het begin moet A. v. d. Tuin onmiddellijk redden door den bal over de bjn te trappen. Na de hoekschop ontstond weer een scrimmage, waarbij A. v. d. Tuin Het Werkcomité Vacantieweek 1946 kwam met zijn subcommis sies Zaterdagmiddag in de raads zaal bijeen om een verantwoording te hooren van het gezamenlijKe werk. Mevr. Benthem-de Wilde, voorzitster van het comité schetste de moeilijkheden, die het finan- cieele gedeelte van de week had opgeleverd. Dank zij de medewer king van allen was de Vacantie- week in Schiedam een der drie meest geslaagden' in den lande ge weest, maar het geldelijk tekort kon aanvankelijk niet worden aan gezuiverd. Dit was voornamelijk ontstaan door de werkverletbeta- lingen, die aan de muzikanten moesten worden gedaan, daar de werkgevers veelal geen gehoor ge geven hadden aan het verzoek deze menschen vrijaf te geven. Ook in andere opzichten is de steun van de werkgevers veel te klein geweest, hoe groot het be long van de vacantieweek voor un arbeiders ook was. Door deei- in de baten van het Run3" voor'vefo" onsympathiek middel had een financieele Vr w»?°.rk°men kunnen worden. h t werk tp°£nschip gemaakt om X hervatten, indien dat noodig was. Met applaus werd het beleid van de voorzitster goedgekeurd. Omdat uit het Passagetheater v. E. uit Deift op de het organiseeren van een vacantie week op cultureel terrein ligt, was het eigenlijk de taak van wethou der Alberts geweest de leiding te nemen. Deze was het vorig jaar met het waarnemend burgemees terschap te druk bezet. Nu kon hij er zich aan wijden en daarom nam hij het presidium van het comité over. Hij dankte allereerst mevr. Benthem voor het werk, waarvan het succes de beste dank was. Ver volgens bezon hij zich op de vraag of een vacantieweek nog zin had. Een lijst van enkele industrieën toonde aan, dat de vacanties- over drie weken verspreid zijn. Dit on dergraaft zeer sterk het werk van het vacantiecomité. Door de ge spreide vacanties, de betere reis gelegenheid en den wensch van de arbeiders om geen vacantie te heb ben. als andere groepen het ook hadden, is het werk vrijwel over bodig geworden. Toch zal door een enquête vastgesteld worden, pf het niettemin noodzakelijk is r-vv, °.ndernemen, terwijl de mo gelijkheid van speciale avonden in oe vacantie onder oogen zou wor den gezien. Alles zal worden ge daan om de vooroorlogsche vacan- tiekinderspelen weer op pooten te zetten. Voor de kinderen zai zeker gezorgd worden. De huisvesting van de mijnwer kers, die twee dagen in Schiedam zullen logeeren, zal in overleg met de vrouwenorganisaties worden geregeld. over den bal trapt. De E.D.O.- linksbinnen doet het hem na en daardoor ontsnapt Pil aan een groot gevaar, v. d. Tuin maakt in de 10e minuut weer een fout, en Verdam, de mid-voor, laat de kans dezen keer niet voorbijgaan (1—0). Prachtig samenspelend trekt Hermes er herhaaldelijk op uit, maar de verdediging, aange voerd door Schijvenaar, weet van geen wijken. Borrani schiet toe, wanneer op een pass van Poulus Lasschuit, de rechtsback, over den bal trapt. Al heeft keeper Wille zijn doel verlaten, Borrani mist zijn kans en schiet naast.. C. v. d. Tuin breekt na een gemist schot van Stolk door, maar Wille stopt netjes. De wedstrijd wordt na de rust steeds forscher. Hermes gooit zijn voorhoede door elkaar. A. Janse gaat linksbuiten spelen, C. v. d. Tuin midvoor en Borrani binnen. De laatste raakt op het midden veld slaags met Odenthal met het genoemde gevolg. Twintig minu ten voor het eind belandt een pass van Borrani bij v. d. Tuin. Deze schudt eenige tegenstanders van zich af en geeft met een prachtig schot Wille het nakijken. On danks spannende en gevaarlijke momenten voor beide clubs blijft het hierbij. wordt. De rechtsbuiten Schalk, die toch ook uit 't goede hout ge sneden lijkt, wordt verwaarloosd. S.V.V. moet het niet hebben van lijf-aan-iyf werk en speelde waar schijnlijk niet haar prettigsten wedstrijd. Daar komt echter bij, dat verscheidene spelers ons niet in vorm leken. De backs stonden soms raar te schutteren. Vooral Corveleyn was zwak in kopwerk, hetgeen ook 'n doelpunt kostte. Van Schijndel had een voor ieder merkbare off-day. De beste in de halflijn was de keurig aangevende Meerwijk. Rechtsbuiten Bouman lijkt geen gelukkige greep. Mid voor v. d. Horst valt niet zoo op, maar zijn twee doelpunten waren toch maar allerkostbaarst. Schrumpt, v. Lith en Gosens heb ben zeer hard gewerkt. De eerste aanvallen zijn voor S.V.V. Van Lith en Schrumpf mis sen beide 'n kans. Goosens geeft gevaarlijke passes, die echter geen succes hebben. Uit 'n goed genomen hoekschop weet dan v. d. Berg voor de gasten te scoren (0—1). En als Corveleijn op 'n verren bal kopt, weet hij geen richting te geven. Schalk vangt op en schiet keurig in (02). S.V.V. is technisch beter, doch 't windvoordeel doet Sliedrecht het spelbeeld in evenwicht houden, 'n Mooi schot van Schrumpf redt de Baat goed. Deze weet trouwens zeer vele malen op spectaculaire manier in te grypen. 'n Mooie aanval, opgezet door Corveleijn belandt dan bij v. Lith. Deze geeft keurig aan v. d. Horst, die z'n kans feilloos benut (12). Na rust dringt S.V.V. de tegen standers steeds meer terug. Tal loos zijn de aanvallen, zonder ech ter werkelijk gevaarlijk te zijn. Dan maakt een der Slied.-backs hands. Ondanks vele protesten wijst de uitstekende scheidsrech ter Piantonie naar de fatale stip. Dit is voor al wat roodgroen aan hangt hét moment. Goosens mikt wel goed, doch schiet veel te zacht en daar is de Baat te goed voor. Reeds is 'n half uur gespeeld en menig S.V.V.-gezicht wordt somber als Schrumpf eindelijk ge lijk maakt. Doch dan mengt vrou we Fortuna zich plots in den strijd. Jammer, dat deze periode ingeluid wordt met de Baat's eenige fout. Hij valt over 'n ver schot van v. d. Horst heen (3—2) En als dan kort voor 't einde Goo sens 'n vrije schop keurig in schiet is alle Schiedamsche leed geleden! zal de Mij. „Houtvaart" van Vinke en Co. te Rotterdam worden overge dragen. Zaterdag verliet het schip de helling en onder de bewonderende blikken van de vele aanwezigen (we merkten o.a. onzen burgerva der, mr. P. J. Oud op) gleed het schip in zijn element. De doopplechtigheid werd ver richt door mevr. W. Ooyevaar- Boer, echtgenoote van mr. J. J. Ooyevaar, directeur-generaal van Scheepvaart te 's-Gravenhage. Het schip gehoorzaamde direct aan den champagnedruk en handig ge stuurd door een aan stuurboord bevestigde zware ijzeren ketting gleed het element rustig en zonder eenige moeilijkheden te veroorza ken in het water. "t Schip is ingericht voor de al- gemeene vrachtvaart en meet ca. 3000 ton. Het is 92 meter lang en zal een snelheid van 12% knoop kunnen ontwikkelen, door een 6-cylinder Stork Dieselmotor van 1800 P.K. Met het oog op de groo- tere veiligheid van het schip, is het voorzien van C. D. 2-brand- bluschinstallatie. LIJST G. 26. Op het Roode Kruisbureau, Han delsgebouw, kamer 14 en in het sigarenmagazijn van mej. A. Hof man, Voorstraat 37, ligt thans tor inzage lijst G. 26 van het infor matiebureau van „Het Ned. Rooue Kruis" van personen, die op 24 Maart uit Malang, Madioen, Solo en Djocja in het Minangkabau- kamp te Batavia zijn aangekomen. GESLAAGD. Bij het in Den Haag gehouden examen voor nijverheidsonderwijs slaagden voor lingerie de dames M. Mooy, J. Vuijk en A. Witsen- burg. DIEFSTALLEN. Uit de woning van A. S. werd een busje met 73 aan zilvergeld ontvreemd. Ten nadeele van P. B. werd uit een fabriek een rijwiel ontvreemd; van M. B. werd uit de gang van zijn woning een regenjas ont vreemd. J. R. deed aangifte van diefstal van een hoeveelheid hout uit een in verbouwing zijnd pand; J. J. P. van verschillende, houten onderdeelen van een kampeerhuis- je; in den winkel van L. B. werd uit de toonbanklade een geldbakje met 10 aan klein geld ontvreemd. BUREAU CONSUMEN TEN.CREDIET Bp en W. hebben de raadsleden een overzicht doen toekomen van de werkzaamheden en resultaten van het bureau voor het consu_ mentencrediet, alsmede van de hieraan verbonden kosten. Sedert 7 October 1946/ toen de commissie werd geïnstalleerd, wer. den 17 vergaderingen gehouden In totaal werd beslist op 1877 aanvragen terwijl in zeer veel gevallen na de eerste behandeling een nader onder zoek verlangd werd en een tweede behandeling moest plaats hebben. Het aantal geaccepteerde en afge. wikkelde credleten bedraagt 1260. Het totaal bedraagt ƒ.511.500. De oorspronkelijke aflossing werd vastgesteld op 161.950 of plm. 31 pet. De kosten van uitvoering o.a salarissen kantoorruimte enz, be dragen ƒ7414. Deze worden door het RUk vergoed. De Ronde van Babberspolder bij Vlaardingen is gewonnen door den prof Smits (Amsterdam) in 2 uur 29' sec. (100 K.M.); eerste rle.r nieuwelingen en amateurs (35 K.M.) was Huet (Schevenln- gen) in 56 min, 12 sec. Onze Brusselsche correspondent seint ons: In het Missiehuis van Scheut deelde men ons in verband met het verwoesten van een katholieke Missie door de communisten in China het volgende mede: Het betreft hier naar alle waar schijnlijkheid de Missie van Sung- Schu-Chui in de provincie Liao- Ning op ca. 40 km. van Tchaoyang een Missie der paters van Scheut, waar verder naast Fransche en Deensche zusters ook Ned. zusters werkzaam zijn der congregatie van Maria en Jozef uit 's Hertogen- bosch. Het Missiehuis ontving een paar dagen geleden een telegram uit China, waarin werd gezegd dat bovengenoemde Missie door com munisten werd verwoest. Sung-Schu-Chui is een versterkt dorp, waarvan alle inwoners ka- tholiek zijn. Herhaaldelijk is dat dorp door de communisten aange vallen, die telkens na heldhaftige Verdediging der inwoners werden afgeslagen. Thans hebben deze laatsten het onderspit moeten del ven voor de overmacht der com munisten, die besloten hadden wraak te nemen. Als represaille werd het dorp met kerk en school in brand gestoken. Het is niet uitgesloten, dat Chi- neesch Missiepersoneel, bestaande uit paters en zusters, werd ver- moord. Men is echter te Scheut van oordeel, dat er geen Europeesche paters of zusters als slachtoffer zijn gevallen: le omdat bovenver meld telegram daar niet over spreekt en 2e omdat men m Scheut verder in het bezit is van een brief van een harer missiona rissen, die onlangs schreef, dat de toestand te Sung-Schu-Chui zoo gevaarlijk werd, dat hij dringend den raad had gegeven aan de an- Het Bataviaasch militair week overzicht van heden meldt, dat de totale verliezen op Java en Su matra in de afgeloopen week een doode en vier gewonden bedragen. In Medan werd op verschillende dagen van republikeinsche zijde op Ned. troepen gevuurd en bij een van deze gelegenheid werd, bij beantwoording van het vuur, een Japannees gedood. Herhaaldelijk kon rampok-activiteit geconsta teerd worden, soms door gewapen de Lasjkar Rajat's, die tevens ver schillende stellingen aan de de marcatielijn, welke tevoren waren verlaten, weer gingen bezetten. Op 17 April werd opgemerkt, dat on verantwoordelijke elementen de dakbedekking van de „Belawan estate" afnamen. In den oostelijken sector van Batavia werd tot driemaal toe een Ned. patrouille beschoten. Te Bui tenzorg moest van Nederlandsche zijde bescherming worden ver leend bij den rijstoogst en moest tevens tegen smokkelaars worden opgetreden. Te Soerabaja werd van republikeinsche zijde op Ned. patrouilles gevuurd; deze lieten dit onbeantwoord. Er valt een verscherpte belem mering van het handelsverkeer tusschen Nederlandsch en repu- blikeinsch gebied waar te nemen. Op 19 April kwamen de Ned. troepen in botsing met republi keinsche troepen, waarbij een Ne derlander werd ge<V>od en twee werden gewond. Op Zuid-Celebes dure nde infiltratie-pogingen van extremisten uit Java voort. dere missionarissen tijdelijk naar een andere provincie te vertrek ken. Men veronderstelt, dat aan dezen raad tijdig gevolg is gege ven en dat de Europeesche missio narissen en zusters van bovenge noemd dorp in veiligheid zijn. Snel sprongen de kerels op Dum- pie toe. Maar onze kapitein gaf zich nog niet zoo een, twee, drie gewonnen. Hij hief zijn been en trof den dikke zoo hard op de maag, dat deze zich kronkelde van de pijn. En juist dacht Dumpie met den tweede het zelfde uit te halen, toen deze een gummi-knup pel, waarmee hij gevaarlijk zwaai de, op Dumpie's schedel deed neerdalen, zoodat onze kapitein eerst het gevoel had, dat zijn her sens in zijn teenen schoten, toen een heeleboel sterretjes zag, die links en rechts op hem af schocen. „Ik geloof warempel, dat ik bo ven op een planeet terecht pen gekomen en een reisje door aen melkweg maak", kon hij nog juist denken. En toen dacht hij een heelen tijd niets meer. DINSDAG 22 APRIL. HILVERSUM I (301 M.) A V.R O. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 11.00 Viool; 1130 Caus.; 11.45 Ber, uit Indië; 12.00 Kwintet; 12.30 Caus 12.40 Piano. 13.00 Nieuws; 13.15 Skymasters; 13.45 Gram.; 14.00 Knip. cursus- 14.20 Gram.; 14.30 Piano, 15 00 éaus.15.15 Gram.; 16.40 V. d.'jeugd; 17.00 Piano; 17.30 Muziek; 17 45 Caus.. 18.00 Nieuws; 18.15 Plano; 18.30 V. d. Ned. strydkr.; 19.00 Radiostrip; 19.15 Reportage; 19.45 Caus.; 20.00 Actual.; 20,15 Bonte avond; 21.30 Gram; 22.15 Bultenl. overz.; 22.80 R.V.Ü.; 23.00 Nieuws 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 en 21 8M.) K.R.O. 7.00 Nieuws, gymn en gram.; 9.Ö0 Lichtbaken; 10.50 Lohengrin; 11.30 V. d. zieken; 11.45 Gram,; 12.00 Vlooi; 12.30 Concert (13.00 Nieuws); 13.50 Caus.; 14.00 Gram.; 15.00 V d. vrouw; 15.30 Gram.; 16.00 V. d'. zieken; 16.30 V. d. jeugd, 16.45 Gram.; 18.00 Plano; 18.20 Sportpr.18 30 Klaas van Beec'k 18.45 Caus.; 19.00 Nieuws; 19.15 Mu ziek; 19.45 K.A B.; 20.00 De gewone man20 12 Caus.; 20.20 Concert; 22.00 Nieuws; 22,20 Avondgebed 22.40 Pianokwartet; 23.05 Gram. 23.30 Dansmuziek. I 30). Maar ik weet, dat u iets voor roe tracht te verzwijgen, wat U door den inktpot gezien hebt. Is. net soms iets ergs over Koen? Zeg net dan dadelijk. Waarom vroeg 1Tle,' of, lk gezien had, wat er in dat pakje zat? Beste juffrouw Malotaux, zei Lasateur, ik geloof werkelijk, dat het niet veilig is, op het moment over die zaak te praten en ik ben te beleefd, het eerst den hoorn op te hangen. Ik zal het u van avond meedeelen. Dat is goed, zei ze en hing den hoorn op, op het oogenblik, dat van Orion, somber en be schaamd, het verkooplokaal bin nentrad. Hij begaf zich dadelijk naar de brandkast om zijn door Joséphine's list onderbroken bezigheid te her vatten. Zonder zich naar haar om te wenden, zei hij: Ik heb u voor vandaag niet meer noodig, juffrouw Malotaux. haar tante. Met vragende oogen keek ze hem aan, toen ze in de kleine ontvangkamer met zijn ou- derwetsche ovale lijsten, zijn paar denharen stoelen en het verouder de notenhouten buffet zaten. v~r. De twee man, die ik naar Valejo gestuurd heb, zijn er acli- Rckomcn, wat er gebeurd is met dien anderen, dien ik Karstens ac£te™a f.ezonden had, begon hij. H Wcï1„iiieVn het ziekenhuis en is herstellende van een slag met een zandzak in zijn nek. Hij is bewusteloos geweest en men vreesde, dat hij er niet door heen komen zou.... Maar u hoeft u daarom niet onnoodig ongerust te. maken, voegde hij er haastig bij. U moet altijd onthouden, dat Karstens voor de plannen van die lui onmisbaar is. Ze durven hem geen kwaad doen. Doch die andere man stond hun in den weg en daar om hebben ze hem zonder meer weggeruimd. Hij heeft verteld, ge zien te hebben, dat Karstens de woning van Pedro Cunha is binnen gegaan. Hij bleef toen op korten afstand langs den oever heen en weer loopen. Kort na het bin nenkomen van Karstens kwamen drie mannen naar het huis toe. Ze waren echter te ver af, om hun gezichten te kunnen onderschei den. Hij liep hen daarom tege moet, alsof hij belang stelde in de wrakken, die langs den oever van de drie iets over zijn schou der droeg, zooals men een hengel of een geweer draagt. Eerst kon hij niet zien, wat het voor een ding was. Bovendien wist hu niet zeker, of de drie mannen wel eens naar Cuba toegingen. Hij dacht het echter wel. Naderbijgekomen zag hij, dat de middelste klein en licht gebouwd was. Deze trok zijn hoed diep over zijn oogen, maar niet zoo gauw, of de detective had ge zien, dat hij een vleeschkleurig, nauwsluitend masker droeg. Ifij liep de drie voorbij en keek om. Op dat oogenblik wendde een van de drie zich om en gaf hem den slag, die hem bewusteloos maakte. Hij zag echter nog, wat die man in het midden over zijn schouder droeg en u zult terstond begrijpen, dat dit van groot belang is. Wat was het dan? vroeg Jo- séphine benieuwd. Een vlindernet. Aha! Het heeft er allen schijn van. dat mijn detective dichter bij de oplossing van het geheim was, dan ik nog ooit geweest ben, verklaar de de speurder. Wat jammer, dat hij niet meer kan vertellen, zei ze peinzend. En wat hebben die twee anderen nu nog ontdekt? Niet veel meer. De wonmg van Cunha schijnt totaal verla ten. De buren kennen hem als sea «ijftea wwoèm lOIMd bidt dronken, doch die een bij'zonder goede motorboot bezit, voor iemand in zijn omstandigheden. Hij vischt alleen, als hij er zin in heeft, maar vaak vervoert hij eendenjag-\s naar een clubhuis ergens op de ri vier, naar men zegt. En nu die code-berichten? drong ze aan. Verscheidene handelen over dingen, waar wij niets mee uit te staan hebben. De latere zijn wat minder duidelijk, omdat er telkens nieuwe termen in voor komen, zoo- als Snuit en Purperkeizer. Ik zou u misschien meer kunnen vertel len, als ik wist, wat die twee na men beduiden. Maar vertelt u eens, wat u nu al weet, hield ze vol. Ik zal het u vertellen, uls u( er goed aan blijft denken, dat het- niet in het belang der bende is, Jozef Karstens eenig kwaad te doen. Daar zal ik aan denken, ant woordde ze met strakken mond Ik ben bang, vervolgde hij aarzelend, dat u nog erger op de proef gesteld zult worden dan van morgen. Die vette rat, van Orion, schijnt u zijn attenties nog ste ids te willen opdringen. Hij heeft er met zijn chef over gesproken. Kar stens is naar Valejo geroepen, niet alleen om te vernemen, hoe de inbraak bij Alexandre Rodriguez aan het licht gebracht heeft, dat maar ook om van Orion tevreden te stellen, die wraak eischte voor den verschrikkelijken opstopper hem door Karstens gegeven. Ochdaar was ik al bang voor! Denk aan uw belofte, waar schuwde hij. Ik denk niet, dat hem ernstig leed toegebracht is, maar ik weet, dat hij gevangen gehou den wordt, om van Orion gelegen heid te geven, u het hof te maken. Zoo'n gemeene gluiperd! Hij is vanmorgen al begon nen en als zijn moed terugkomt, zal hij nog wel verder gaan. Hij zal u zelfs bedreigen, als u niet naar hem luisteren wilt. Hij zal u trachten wijs te maken, dat er iets vreeselijks met Karstens ge beuren zal, als u hem afstoot. Hij.... Ik neem morgen mijn ontslag riep zij uit. Óm al onze plannen in de war te gooien? En misschien het lot van Jozef Karstens te bezege len? Lieve hemel jammerde zij hulpeloos. Wat moet ik dan doen? U moet denzelfden raad vol gen, dien ik hem gaf: Uw rol goed spelen. Dus doen, of die attenties van van Orion me aangenaam zijn? Nooit! Zoo erg verlaag ik mezelf niet, mijnheer Lasateur. Ik wist, Mat dit uw besluit het u niet euvel duiden. Ik zal niet zoo zelfzuchtig zijn, het van u te verwachten. Ik vraag alleen, dat u uw betrekking niet op staanden voet opzegt. Doe, wat uw geweten u ingeeft en denkt er aan dat ik altijd bij de hand blijf om te helpen. En wat zat er in dat pakje? Hij schraapte zijn keel. De inhoud is bestemd om u te bewegen, van Orion zijn zin te geven. Ik vertrouwde, dat hij u dien inhoud nooit zou laten zien, als hij in den waan bleef u te kun nen winnen. Maar nu u besloten hebt, hem te weerstaan, zult u wel spoedig van den inhoud op de hoogte worden gesteld. En als u dien ziet, moet u er vooral aan denken, wat ik u gezegd heb, dat die bende nooit de kip, die gouden eieren legt, zal doodmaken. Weet u, wat dat voor een stukje karton was? vroeg het meisje. Ik denk een foto. Van Orion gaf me geen kans, het te zien. U weet zelf, hoe vlug hij die in zijn zak stak. Ik kan u alleen zeg gen, dat het begeleidende briefe niet anders zei, dan dat die foto bestemd was om u tot rede te brengen. Na uw vertrek van gen dat 't begeleidende briefje weer te voorschyn gehaald, zoo dat ik een deel er van lezen en ontcijferen kon. Op den nationalen herden kingsavond van de gevallenen 3 Mei a.s. zal het geheele be drijf der Ned. Spoorwegen en dus ook alle treinen van acht tot 2 minuten over acht stil' staan. De duur van de opkomst van de nieuwe lichtingen staat op het oogenblik wel in he.t brandpunt van de belangstelling. En deze be langstellenden zijn niet alleen da jongens, die moeten opkomen, maar niet minder de ouders en niet in het minst ook de werkge vers van de recruten. Van zeer bevoegde zijde deeldo men ons op onze vraag mee, dat omtrent den duur van de opkomst onder de wapenen nog geen be slissing is genomen. De nieuwe Dienstplichtwet, dia o.a. deze ma terie behandelt, is in voorberei ding. Wanneer men zegt, zooals op het oogenblik wel gebeurt, dat onze soldaten voor 2% jaar in r i- litairen dienst zullen moeten, dan gaat men af op onjuiste geruchten, aldus onze officieele zegsman. Hoelang de diensttijd „zal" duren is nog niet vastgesteld. Anders is het evenwel met de lichtingen, die thans onder de wa penen zijn, zooals de lichtingen 1946 en 1947, die, zooals bekend, de 7 December Divisie en de Twee de Divisie vormen. De eerste is reeds in Indië, de tweede gaat de zer dagen. De ontwikkeling van den toestand in Indië zal den duur van hun verblijf in de tropen be ïnvloeden. De lichte-infanterie- bataljons, die in 1945 gingen, hoopt men voor een deel in dit najaar terug te kunnen brengen en zoo hoopt men dat de lichting 1948 de mannen van 1946 zal kunnen gaan aflossen. Inderdaad zullen deze dienstplichtigen dus twee jaar on der de wapens zijn. De buitenge wone omstandigheden vorderen dit, doch hoelang de volgende» lichtingen onder de wapenen zul len blijven, is,- zooals reeds werd aangegeven, nog niet beslist. Zondag j.l. is op de toegangswe gen naar Den Haag en te Scheve- ningen door de Haagsche politie, in samenwerking met de rijksver keersinspectie een strenge controle uitgeoefend op de naleving van de bepaling betreffende het Zondags verbod voor auto's. In totaal wer den 12 auto's en 5 motoren in be waring genomen 16 van deze 17 motorrijtuigen reden zonder rij vergunning. Er werden 50 proces- senverbaal opgemaakt, waarvan 20 voor het rijden zonder rijver gunning en 25 weliswaar met ver- ginning, maar in overtreding be treffende het Zondagsverbod. Door de rijksverkeersinspectie werd een groot aantal rijvergun ningen ingenomen. Onder de aan gehoudenen bevonden zich vele personen, die een vergunning had den om op Zondag te rijden, maar uitsluitend voor zakelijke doelein den. In vele gevallen kwam vast te staan, dat betrokkenen voor niet-zakelijke doeleinden gebruik maakten van hun auto. Voor deze vergunninghouders is nu het Zon dagsverbod, óók voor zakelijke doeleinden ingesteld. Tenslotte kan medegedeeld wor den, dat het Zondagsverbod streng zal worden gehandhaafd. De heer F. J- Herber, ex-direc- teur der Sportwereld, heeft een verzoek gericht tot den minister van Justitie om permissie te krij gen tot het oprichten van een offi cieel erkende football-pool in Ne derland. Hoofdzaken In dit ver zoek zijn: 40 procent der winst voor de staat, 25 procent voor de stichting '40'45, 10 procent voor de Niwin, of oud-illegalen of een dergelijke organisatie en tenslotte 10 procent voor dekking van 's heeren Herber's eigen onkosten. Een beslissing is in deze nog niet gevallen. „Het is hier een prachtig land en het gaat ons goed. Waarom kom je niet wat dichter by ons in de buurt wonen?" Zoo schreef de Amerikaansche farmer Vanderham, die 26 jaar geleden uit Nederland naar de States emigreerde aan zijn zwager Sijbrand van der Dussen te Rot terdam. Menigeen zou de wel zeer verre verhuizing niet hebben aangedurfd, doch in den heer van der Dussen blijkt nog de echt oud- Hollandsche ondernemingsgeest te leven en voor hem vormden zelfs zijn groot melkdepot, dat hij in de Maasstad exploiteert, noch zijn wel zeer uitgebreide familie een beletsel, om zijn reeds lang gekoes terde wensch in vervulling te doen gaan. Vanderham kocht voor zijn zwager een prachtige farm te Wel- flower bij Los Angeles en de zaak was voor elkaar. Nu de kogel eenmaal door de kerk was, wilde van der Dussen ook op de snelste wijze naar zijn nieuwe woon plaats komen, dus vroeg hij voor zich, zijn vrouw en zijn elf kinde ren bij de K. L. M. passage aan. Op Donderdag 24 April zullen het echtpaar van der Dussenvan Keulen en de elf van der Dussen- tjes (waarvan de jongsten een tweeling van 6 maanden zijn en de oudste 17 jaar is) op Schiphol in een K. L. M.-Constellation de groote reis over den Oceaan aan vangen en al hun vrienden en kennissen uit de buurt (honderd in getal) zullen in drie autobussen naar de luchthaven komen om hen vaarwel te wuiven»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3