Honger bedreigt democratie Gr.-Brittanië en Rotterdam Amerika als wereldhelpster Indonesië komt op gang De Duitsche kolenexport De Gasperi pleit voor volk en land VLAGGEN, KLOKGELUI KANONSCHOTEN SS tó: «kSX*6 Mijnbouwherstel kost 'n milliard DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Italië's lasten ondraaglijk zwaar K.V.P. en bonds- contributie Fusie-ideaal ook in de V. S. Prijsstijging werkt als rem V erwoestingen en herstel Japan verknoeide radicaal Uitvoer op basis der productie De loonen in de haven 69ste JAARGANG DINSDAG 22 APRIL 1947 No. 20295 dm Voorstel van den partij- penningmeester Cio en A. F- L. gaan besprekingen voeren Waarschuwing van Truman NA CHRISTIAANS DOOD Begrafenis in 't wit KONING PAUL LEGT EED AF ITAL. BELOFTEN AAN LIBYE ENZ. VON PAPEN NIET DOOD LONDEN EN KAAPSTAD VIERDEN PRINSESSEDAG DE KOLENBONNEN Een intervieuw met Burgemeester Oud 41 erg mede* DE TEXTIELPUNTEN- ZWENDEL EEN MAN DIE ZIJN REDDER VERRIED Frankrijk is blij. Rusland nijdig DUITSCH PROTEST INZAKE HELGOLAND DEZE WEEK WEER 'N EI RANTSOENVERLAGING GAS EN ELECTRICITEIT OPGEHEVEN EEN RIJ VAN ZEVEN j STRATEN VER DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" ztjn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per Kwar taal, f 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededeelingen op redactioneele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage' bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. leder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Voortgezette en toenemende Amerikaamche deelneming aan de Europeesche zaken, speciaal de Middellandsche Zee betreffende, zullen inderdaad een „garantie tegen een nieuwen oorlog vormen". Aldus verklaarde de Italiaansche premier Alcide de Gasperi in een exclusief interview met den vice-president van de United Press, Virgil Pinkiey. De Gasperi, die thans aan het hoofd staat van zijn derde caalitieregeering, verleende dit interview te midden van de ernstigste financieels crisis in Italië sinds het eirule van den oorlog. Gedurende een uur liet hij de internationale astukken en de binnenlandsche problemen van Italië -7-- 7 7 1/nv/inni irrfn vraa( de revue passeeren, daarbij de Vereenigde Staten aan nd als de sleutel voor de oplossing van beide groepen Wijze. ■jïet heerschende pessimisme vloeit voort uit de algemeene wereldsituatie, zoo zeide Gasperi. Ons land is gedoemd oorlogs gebied te worden, ingeval de vrede niet geconsolideerd wordt; daarom heeft elke internationale conferentie. die met negatief resultaat eindigt, iedere daad van wantrouwen van het eene volk jegens het andere, zijn weerslag in Italië. Maar ik geloof, dat de Ameri- kaansche deelneming aan de Euro peesche zaken en die van de Middellandsche Zee er toe zal bij- Shnendedne e*n ^^el^ekeacüevitettrSvanede Ver eenigde Staten lijkt mij een waar borg tegen een nieuwen oorlog. Als een onmiddellijke poging om een antwoord te vinden op de voornaamste critiek. die uuSe- oefend is op de nieuwe politiek van president Truman, voegde Gasperi hieraan toe: Ik geloof, dat de Amerikaan sche invloed een goede uitwer king heeft op de ontwikkeling der democratische richtlijnen m Europa. Ik beschouw de Ameri- kaansche deelneming aan de Euro peesche zaken als een handeling binnen het kader der Vereenigde Naties, waarvan de Vereenigde Staten lid zijn". De Gasperi s verklaringen zijn mede van belang, omdat dit de eerste maal is. dat van de hoogste „ffirieele Italiaansche zijde ue meening wordt «oergegeven van dezen strategisch zoo belangrijken diDeeelChristelUk democratische «taatsman zette zijn standpunt uiteen met de volledige weten schap dat de publicatie van zijn zienswijze een bemoeilijk,„g beteekenen van zijn taak tot net bijeenhouden van zijn coalitiere- geering. waarin, na zijn eigen partij, de communisten de sterkste groep vormen. De Italiaansche staatsman, die nndpr het spreken zijn lange vin gers door zijn zwarte haardos die slechts hier en daar grijze vlekken vertoont, liet glijden sprak afwis selend in het Èngelsch e aansch en steeds op warmen, telijken en hoffelijken toon, waaraan elke overdrevennciu vreemd was .Het leek mij, of hij bet maximum-contrast vormde tot den man, rijnog slechts vier jaren geleden 45 millioen Italianen bestuurde. Toen ik hem vroeg wat hij de ernstigste bedreiging van de Italiaansche democratie achtte, antwoordde de Gasperi „de hon eer" Hii verklaarde' dat er voor hem geen verschil bestaat tus- schen linksche en rechtsche dictatuur (in de moeilijke „a- oorlogsche jaren, in he yzon" der op economisch ge'1ie le pen herhaaldelijk geruchten over een nieuwe dreiging "er dictatuur, hetzij van links of van rechts). „Slechts de chaos van den honger kan een van beide voortbrengen", aldus de Gas peri. bloei van Italië ligt in den invoer van grondstoffen voor de industrie in het bijzonder katoen en steen kool. Hij wees erop. dat de regee ring niet bij machte is de nood zakelijke maatregelen voor het in evenwicht houden van de binnen landsche balans te nemen waar bij inbegrepen het ontslag van een derde deel der huidige regeerings- ambtenaren en het stopzetten van financieele ondersteuning aan honderdduizenden gedemobiliseer de soldaten en gerepatrieerde ko lonialen, zoolang de industrie niet in staat is deze menschen op te nemen, zoodat ze van de straat worden gehouden. „Zonder opleving van de in dustrie, aldus de Italiaansche premier, kunnen wij deze men schen zelfs niet betalen door middel van distributie van klce- ding en voedsel, waardoor zij de drukpersen, die de lirebiljet ten draaien, zouden kunnen stopzetten. De wederopbloei van de industrie is afhankelijk van den invoer van grondstoffen en deze invoer is op zijn beurt weer afhankelijk van een leening". De vraag, hoe hij dacht over de kansen van de ratificatie van het Italiaansche vredesverdrag, ver wees de Gasperi eveneens naar de economische situatie, waarbij hij ter toelichting zeide, dat de natio nale vergadering de laatste arbiter is bij de ratificatie. Hij vervolgde: „Aanvaarding van het vredesverdrag betepkent de mec'l deeling aan een volk, dat er zeer slecht aan toe is en moeite heeft zich op de been te houden, dat het een nieuwen last op zich moet nemen: de economische clausules. Mijn persoonlijke meening is, dat het verdrag geratificeerd kan wor den, doch slechts alleen dan, wanneer de helpende hand naar ons wordt uitgestoken". Anders zal ratificatie een hypo critische daad zijn en bovendien een domme daad. omdat wij nooit de clausules zouden kunnen na komen, die wij aanvaard hebben- DUITSCHErS WILDEN DEMOCRATIE GAAN LEEREN Een groep van 51 Duitsche jour nalisten, leeraren en vertegen woordigers van vakvereenigingen, die in Engeland een zesweekschen cursus in democratie zouden gaan volgen, werd door den Ned. grens post te Hengelo de toegang tot Ne derland geweigerd, daar zij geen doorreisvisa voor Nederland had den. Ofschoon de Britsche officier, die de Duitschers begeleidde, pro testeerde, hielden de Ned. ambte naren voet bij stuk en de groep moest onverrichterzake naar Han nover terugkeeren. Op den a.s- Partijraad zal een nieuwe contributieregeling wor den voorgesteld, welke, naar „De Opmars" meldt, hoewel op enkele punten bindend., de kringbesturen vrij laat, ze aan te passen aan de eigen gewestelijke omstandighe den, en het al of niet combineeren van de contributie met het abon nement op „De Opmars". De kringbesturen zullen deze bij het innen van de contributie voor het jaar 1947 moeten toepassen- Zij luidt: 1. Beneden een salarisgrens van 3000 bedraagt de minimum contributie ƒ1.50 en voor de echtgenoote van elk lid 1.per jaar; 2. Geadviseerd wordt boven een salarisgrens van ƒ3000, deze te stellen op 3. en voor de echtgenoote van elk lid op 2.per jaar; 3. De afdracht aan de Cen trale Partijkas bedraagt 0.80 per lid. Dit voorstel is vergeleken met het bestaande systeem, belangrijk eenvoudiger en practischer toe te passen- Na uitvoerige besprekin gen met alle kringpenningmees ters kwam het tot stand. Dit bedrag is voldoende om Partij-apparaat, Kring- en Staten- kringbesturen èn Afdeelingswerk van de noodige middelen te voor zien. Stellen de Kringbesturen op hun kringvergadering de contributie- regeling voor hun afcfeelingen vast. dan zijn zij dus gebonden aan punt 1 en 3 van het voorspel, doch overigens geheel vrij. reke ning houdend met gewestelijke verschillen, hun eigen schema vast te stellen. w! Het nieuwe koningspaar van Denemarken: koning Fredenk en koningin Ingrid en de prinsessen v.l.n.r.)Margrette, Benedicte en Annemarie. De premier zeide voorts, dat de sleutel voor den economischen op- De „American Federation Labour" heeft het andere Ame_ rikaansche vakverbond „Cougre. - of industrial Organisations een nieuw voorstel tot fusie gedaan William Green, voorzitter van de A.F.L.heeft om een bijeenkomst verzocht van de ..vredes commis- siesder beide concurreerende groepen op Donderdag aanstaande. Dit zal de eerste gemeenschappe lijke conferentie der beide vak vereenigingen sinds 1939 zijn. President Truman heeft tegen over vertegenwoordigers van de geheelp Amerikaansche pers ver klaard, dat de bainenlandsche economische problemen moeten worden opgelost om de steunver lening aan volken, die hun vrij heid tegenover ..pressie van bui ten af en buitenlandsche ideolo gieën" willen handhaven, beter voort te kunnen zetten. Uiteinde lijk hangt het welzijn van zulke landen samen met dat van Ame rika zelf. De vrijheid etl imegri- teit van Amerika zijn slechts ge waarborgd in een wereld van vrije volken, die in vrede met hun-buurstaten leven en vrijen handel drijven. Wij weten, dat ons stelsel van vrije concurrentie ons den hoog- stén levensstandaard ter wereld heeft verschaft. Door deze nog te verhoogen. kunnen wij de levens vatbaarheid en superioriteit van de vrije economie aantoonen en ;ot voorbeeld stellen. Economische moeiliDheden in Amerika zouden agitatoren de kans geven, waarop zij wachten. Een v olk boven de toekomst Er hangt slechts één wolk bo ven d,e toekomst van Amerika, n.l. de groote en snelle stijging van de Prtizen. Als dit zoo doorgaat, zal onvermijdelijk een terugslag of een depressie volgen. f.rumati ontkende, dat de hooge Pr.!\z®n van voedingsmiddelen te ^"den zijn aan de regee- rmgspolitiek. Slechts de enorme vraaS +Ian-de, wereld naar deze producten is daarvan de oorzaak, Opdat Z1.l met nog meer zullen stijgen, moet de exportcontrole ge handhaafd blijven. Naar Ass. Press voorts nog meldt, -fes president TruZl dclailprijzcn ,van «ne^ümr handel, zouden zakken. Dit is niet gebeurd, aldus Truman, integen deel, nadat de prijscontrole werd opgeheven, zijn de prijzen sterk gestegen, wat nog steeds voort duurt. De particuliere ondernemingen moeten zich de leiders toonen en zorgen dat onze vrije economie functionneert door aan deze ten dens een eind te maken, zoo be sloot de président. Maandagmiddag vier uur Frede- ef 1945 bemiddeld z.j wa,.pn ges leien terwijl kleerem met 24 pet. d,ehoogte en lle" vensmiddelen m-et 51 De stijging der groothaÖdelspnj: zen noemde Truman ge'v lijk, daar deze du basis van ,^rize welvaart aantasten. De grooftan- delsprnzen voor textiel zijn 39 pet. gestegen die voor lanö bouwproducten met 40 pet., bouw materialen met 51 pet en levens middelen met 53 pet. Truman sprak voorts de be- schuldiging uit. dattoen 'hij m het voorjaar,ysn 1946 tot handha ving der- pnjscon-role adviseerde, pen groep van de hans gebruik maakte om de pryeeawntróle te saboteeren en publiek voor spiegelde, dat de P^n bij vrije om is de Deensche pr rik IX officieel tot koning van Denemarken uitgeroepen. Hierna verscheen de nieuwe koning op het balcon en werd door de voor het paleis bijeengekomen menigte hartelijk toegejuicht. In een korte toespraak zeide de ko ning. dat hij hoopte op hetzelfde vertrouwen van het volk als zijn overleden vader steeds had onder vonden en hij voegde hieraan toe. „Ik van mijn kant zal de' plicht van mijn vader overnemen en vraag God om de kracht, te regee- ren in overeenstemming met de oude tradities. Tot het Deensche volk is het verzoek gericht. alle decoratie's voor de begrafenis van den vorst in het wit uit te voeren. Ook de paleiskerk, waar het stoffelijk overschot zal worden opgebaard, wordt, overeenkcA' stig den wensch van de Koningin-weduwe, in 't wit versierd. Z- H. de Paus en de Italiaansche regeering hebben de Deensche ko ninklijke familie telegrafisch bun deelneming betuigd- Italië zal bij de begrafenis officieel vertegen woordigd zijn. Na Maandagochtend bij het hu welijk van zijn jongste zuster met majoor Brandam als bruidsjonker te hebben gefungeerd, heeft ko ning Paul van Griekenheid Maan dagmiddag voor de kamer van af gevaardigden den eed van trouw aan de grondwet en de wetten des lands afgelegd. De korte plechtigheid werd ge leid door aartsbisschop Damas- kinos. De Italiaansche premier, De Gasperi, heeft in een interview verklaard, dat in Libye, Eritrea en Somaliland een democratisch re giem zal komen, gebaseerd op de vrijheid van meeninguiting, gods dienst en pers, indien de vereenig de naties zouden besluiten deze vroegere Italiaansche koloniën on der beheer van Italië te stellen. De Gasperi voegde er aan toe, dat deze landen, dank zij Italië, de laatste dertig jaar sterk vooruit zijn gegaan. Vorige week hebben in Duitsch- land valsche geruchten over het overlijden van Franz von Papen de ronde gedaan, tengevolge van het feit. dat de Britsche nieuws dienst in Duitschland aanhaling had gedaan van een radio-bericht uit New-York, volgens hetwelk von Papen gestorven zou zijn aan zijn beroerte van Woensdag jl- Zooals reeds gemeld, is von Papen thans in zooverre hersteld, dat hij gisteravond per trein naar Gar- misch-Partenkirchen overgebracht kon worden. Londen heeft Maandag, aldus „A.P.", met vlaggen, klokgelui en saluutschoten den 21 sten verjaardag gevierd van prinses Elizabeth. In geheel Engeland werd men echter te zeer in beslag geno men door de zorgen van we deropbouw en economisch her stel, dan dat een openbare vie ring op groote schaal mogelijk was. Attlee heeft de toekomstige koningin een felicitatietelegram gestuurd, waarin hij de prinses met „Madame" aanspreekt. Na een flinke nachtrust was prinses Elisabeth in haar tijdelijk „home" te Kaapstad al vroeg bij de hand om haar verjaardag te vieren. Nadat zij de eerste ge schenken in ontvangst had geno men hoorde zij 21 saluutschoten, klokgebeier, muziek van enkele harmonies en het gejuich van de bevolking van Kaapstad, die voor de gelegenheid vrij had. Honderden telegrammen en brieven zijn binnengekomen, om de prinses met haar 21sten ver jaardag geluk te wcnschcn. Van de hofhouding ontving de prinses een broche in den vorm van een diamanten bloem. Het corps diplomatique bood diaman ten oorbellen aan en van de „gre nadier guards" kreeg zij een gra naatsteen, met diamanten bezet. Tijdens een bal, dat des avonds in het regeeringsgebouw werd ge houden, had zij een groote taart aan te snijden, die den vorm had van een kasteel met kanteelen. De prinses heeft Maandag avond een radiorede gehouden tot het Britsche gemeenebest, waar in zij trots haar bereidheid uit sprak, om het imperium te die nen en de jeugd opriep, om aan de na-oorlogsche moeilijkheden onbaatzuchtig het hoofd te bieden. Terwijl vuurwerk werd afgesto ken boven de hel verlichte stad heeft prinses Elizabeth van En geland haar 21sten verjaardag te Kaapstad besloten met het hij- wonen van een besloten jeugdbal ten gouvernementshuize. Aller wegen in Zuid-Afrika werd Maan dag door de dansorkesten de „prinseswals" gespeeld, een com positie van een jongen Zuid- Afrikaan. Tevoren had de prinses aan meer dan 7000 vrouwelijke en mannelijke militairen en ex-mi litairen de parade afgenomen, de grootste van haar leven en de grootste in de Unie van Zuid- Afrika sinds jaren. De rantsoenbonnen „Een eenheid brandstoffen 1946.47" alsmede de bonnen van de bonkaarten WA en WB 606 en de bonnen 65 BV van de brandstoffenkaart T 606 blijven geldig tot en met 26 April, Zij moeten derhalve uiterlijk op Zater dag bij een brandstoffenhamdelaar zijn ingeleverd (Van onzen Londenschen correspondent) LONDEN, 17 April 1947. Toen ik vanmiddag burgemees ter Oud sprak tijdens de druk onder anderen door den Lord Mayor van Londen bezochte receptie op de Nederlandsche Ambassade, verklaarde hij zich voldaan over de weinige dagen, door hem en zijn gezelschap in Engeland doorgebracht. Het was zijn eerste eigenlijke bezoek aan Londen sinds den oorlog, want in een vroegere periode na de bevrij ding was hij hier niet veel langer dan een half uur geweest op doorreis naar Huil, en dat half uur was voornamelijk doorge bracht in een ondergrondschen trein. Hij verzekerde mij. in antwoord op mijn belangstellende vragen, dat te Rotterdam vooruitgang waar te nemen is, ofschoon hij zich hierover heel wat gereser veerder uitliet dan gistermiddag de film over de haven van Rot terdam, waarvan wij hier de eer ste opvoering gezien hadden. Maar zelfs een zoo kort bezoek aan Londen kan hem de troost schenken, dat Rotterdam niet al leen staat met zijn reconstructie- moeilijkheden. Indien gedeelde smart halve smart is, dan wor den deze moeilijkheden door zoo veel steden gedeeld, dat elk harer maar een heel klein breukdeel van de smarten te dragen heeft. In de praktijk gaat dit helaas niet 0p misschien doordat er nog een ander spreekwoord is dat zich niet zoo maar van de baan laat dringen, en wel omtrent „de spoe ling die dun wordt". Ik hoop, dat hetgeen ik omtrent de film geschreven heb, niet te bits klonk, maar op de receptie op de ambassade heb ik verschei dene personen gesproken, die eveneens blijken gaven van teleur- De Piet Hein, het prinselijk jacht, wordt in een dok van de Amsterdamsche Droogdok Mij. opgekalefaterd. Zondagochtend werd Helgoland voor het eerst na de ontploffing weer betreden. Wat er bleek overgebleven van het dorp, viel De typograaf G., wonende te Aken, die als de hoofdschuldige wordt beschouwd bij den grooten textielpunt en-zwendel, die onlangs aan het ücht kwam, zal niet aan Nederland kunnen worden uitge leverd, om hier terecht te staan. Voor vervalsching van buitenland- in o i c Nederlandsche bescheiden we vernemen, voor cen drukker op 28 Apr" M «taan Engelsche rechtbank ter De adv.-fisc. bij het bijz. ge rechtshof te Roermond heeft gis' teren de doodstraf geëischt tegen den S.S.-er Holla, die als hand langer der Duitschers deelnam aan opsporing van onderduikers, razzia's en huiszoekingen, welke talrijke arrestaties tot gevolg had den. Het aantal personen, dat in Roermond en omgeving hierdoor het leven verloor, schatte de adv. fisc op 25 a 30. Bij de arrestatie van drs. L. Moonen, secretans van het bisdom, leidde H. de Duitschers als gids. De tragiek bij dit geval was, dat de illegali teit tot opruiming van H. beslo ten had, doch secretaris M. wist diens executie te verhinderen. Evenals zoovele ondernemingen in Indonesië hebben ook de mijn bedrijven zwaar te lijden gehad van den oorlog. Bombardementen en strategische vernielingen zoo wel in de eerste maanden van den oorlog als bij de geallieerde aan vallen op de belangrijke punten in dezen archipel in de laatste phase van den strijd, hebben zeer ernsti ge schade toegebracht aan den mijnbouw. Bovendien werden door den be zetter installaties van verscheide ne mijnwerken afgebroken en weggevoerd, veelal naar ook thans nog onbekend gebleven bestem mingen. En wat gespaard bleef, bleek na de weder in bezitneming op ernstige wijze verwaarloosd te zijn. Doch behalve in materieel opzicht leed de mijnbouw ook ge voelige personeelsverliezen; zoo zijn er bedrijven welke 60 tot 70 procent van het hoogere leiding gevend personeel hebben verloren als gevolg van ontberingen, mis handelingen en executies, terwijl ook in de na-oorlogsche periode van wanorde op Java en Sumatra nog vele andere mijnbouw-geëm- ployeerden het slachtoffer wer den van moordzuchtige elementen. Bij de weder in bezitneming stonden de technici voor de moei lijke taak de reconstructie ter hand te moeten nemen met onvol doende middelen en materialen daar kwam nog bij het groote te kort aan arbeidskrachten, zoowel geschoolde als ongeschoolde waarvan zeer .velen eveneens ten offer waren gevallen aan de on- menschelijke behandeling van de Japansche bezetters De totale reconstructiekosten voor alle mijnbouwondernemin gen in Indonesië zijn geraamd op \—\VK milliard gulden. Slechts een klein gedeelte alleen van deze taak is volbracht, dch ook hier be seft men de waarheid van het ge zegde dat alle begin moeilijk is, m„»;iiiker dan wat nog moet vol- Het eerste gebied van mijnont- ginning, dat in geallieerde handen kwam. was Tarakan. dat na een hardnekkigen strijd in de eerste helft, van 1945 heroverd werd. De herstelwerkzaamheden werden daar onmiddellijk ter hand geno men door het meestrijdende olie- bataljon, en dank zij de omstan digheid dat de Tarakan-oüe vrij wel zooals zij uit den grond komt, geschikt is om als stookolie te worden gebruikt en geen gecom pliceerd raffinageproces vooraf moet ondergaan, is de wederop bouw van dit gebied thans in re latief vergevorderd stadium. De maandelijksche productie be draagt nu ongeveer 15.000 kilo- gram-ton aardolie tegen ruim 55.000 kilogram-ton in 1941. Balikpapan produceert een negende van voor den oorlog Een geheel verschillend beeld treft men echter in het gebied van Balikpapan waar de groote raffina derij tengevolge van de hevige ge allieerde bombardementen plus de Japansche vernielingen, weinig meer was dan een groote ruïne. moeilijker ^Hoewel er nog zeer vele hinder nissen en moeilijkheden overwon nen moeten worden, kan men aannemen, dat thans, A jaar van zwoegen. 4e zwaarste ïjd achter den rug is Hier volgt een overzicht van hetgeen in deze pe riode reeds bereikt is. Allereerst de winning van eaid- olie, voor den oorlog, zonder twij fel het belangrijkste product van den mijn houw in Indonesië» HierVs met groote moeite een klei ne installatie opgebouwd, waar mede de allernoodzakelijkste pha se van het raffinage-proces ter plaatse kan worden uitgevoerd. Thans is aangevangen met de voorbereidingen voor den bouw van een nieuwe raffinaderij, doch het zal nog wel eenige jaren du ren voordat een vollledige recon structie van dit olie-gebied t°t stand zal zijn gebracht. De pro ductie is thans nog maar een negende deel van de vooroorlog- sche, namelijk 9000 kilogram-ton per maand. Ook op andere terreinen in den archipel, zooals Ceram, Nieuw- Guinea en de nog niet genoemde olie-streken van Borneo, zijn de werkzaamheden weder hervat. Voor Nieuw-Guinea beteekent dn, dat het eiland over enkele jaren als nieuwe producent zijn intrede zal doen in den Indischen^ aard- oliemijnbouw van Indonesië, De terreinen op Java en Suma tra liggen nog buiten de Nedei- landsche invloedssfeer met uit zondering van enjkele minder be langrijke terreinen bij Soerabaja. Daar is ook de kleine raffinaderij opnieuw in bedrijf gekomen, ter wijl op Pladjoe en Soengeigerong De Amerikaansche. Britsche en Fransche regeeringen hebben tezamen bekend gemaakt, dat regelingen zijn getroffen ter vast- stelling van de verhouding in den uitvoer van steenkolen uit hun beze'tingszones van Duitschland naar steenkoolinvoerende landen van Europa voor de periode van ■1 Juli 1947 tot eind 1947. Tevens is besloten, dat wanneer tot de economische incorporatie van het Saargebied bij Frankrijk zal zijn besloten, de Europeesche steenkoolorganisatie er van op de hoogte gesteld zal worden, dat Frankrijk voortaan aan deze orga nisatie zoowel de hulpbronnen als de behoeften van Frankrijk en het Saar-gebied als geheel zal bekend maken. De huidige overeenkomst is na lanse discussies 'ot stand ge komen en door drie ministers van buitenlandsche zaken bekrachtigd. De dr-le-raogendheden overeen komst beteekent een ingrijpende wijziging in het stysteem van toe wijzing van steenkool voor den export uit Duitschland, omdat de grootte van de toewijzingen thans afhankelijk is gesteld van den om vang van de productie. De pro ductie in de Britsche zone bedroeg in Maart van dit jaar 183.000 ton per dag en is nadien, onder in vloed van de Bri'sche actie 'er verhooging er van, gestegen tot 234.333 ton per dag. In Fransche regeeringskringen wordt de overeenkomst als een kennelijke stap voorwaarts be groet. Men verklaarde, da' Frank rijk thans de hoop kan koes'eren tegen het einde van dit jaar 50 pet. meer steenkool uit Duitsch land en het Saargebied te ont vangen, dan het in de laatste maanden kreeg. In commentaar, dat door corres pondenten te Moskou gegeven werd, wees men er op, dat de overeenkomst mogelijk de bereid heid van Frankrijk to' ecopomische unificatie van de bezettingszones zou verhoogen. Nadere berich'en uit Moskow melden, dat de Sovjet regeermg waarschijnlijk haar afkeuring over de overeenkomst zal uitspreken, onder het motief, dat zij in strijd is met den geest van Potsdam. voor Palembang de herstelwerk zaamheden sinds eenigen tijd her vat ziin. Kolen en Tin In dezelfde periode waarin de olie-terreinen van Borneo bevrijd werden, kwamen ook de kolen- terreinen van Oost-Borneo be schikbaar. De kolenmijn van de K.P.M. aan de Beraoe-rivier bleek zoo grondig vernield te zijn, dat aan een spoedige inbedrijfstelling niet te denken viel. Het was dui delijk dat Indië ter voorziening in de behoefte aan kolen voor de scheepvaart voorloopig hoofdzake lijk aangewezen zou zijn op de mijnen der Oost Borneo Maat schappij aan de Mahakam-rivier. Hier wordt thans een nieuw ko lenveld in exploitatie gebracht maar de mechanische installaties, die in den Japanschen tijd volko men verwaarloosd waren, zullen vrijwel geheel door nieuwe moe ten worden vervangen. Tin, de volgende der belangrijke delfstoffen van Indonesischen bo dem, heeft ook in breederen kring de belangstelling tot. zich getrok ken. De productie van 1947 zal weliswaar ongeveer bijna de helft zijn van de vooroorlogsche, name lijk ongeveer 25.000 ton, doch de reconstrVictie-plannen bevinden zich reeds in een vergevorderd stadium van uitvoering. zoo zullen in dit jaar acht tinbagger molens van het allergrootste type gereedkomen, en 4 hiervan zijn reeds uit Nederland en dé Ver eenigde Staten onderweg naar In donesië Ware het niet dat van de oude installatie verscheidene bin nen afzienbaren tijd een grondige en langdurige reparatie behoeven, dan zou reeds in 1949 het vroegere productie-niveau bereikt kunnen worden. Wellicht dat ook zelfs dat nog zal gelukken, doch men mag nu niet te optimistisch zijn. De winning van aluminium-erts op Bintan, in den Riouiyarchipel, is eveneens weder ter mend geno men. Verwacht wordt dat in dit jaar circa de helft van den voor- oorlogschen export zal worden be reikt dat is dus 100 tot 150 ton. Voorts is de winning van asphalt op Boeton. zij het op bescheiden schaal, hervat. De goud. mangaan-, zwavel- en phosphaat-ontginningen. welke voor den oorlog in bedrijf waren, bevinden zich op enkele uitzonde ringen na in republikëinsch ge bied. De berichten over deze ontginningen zijn schaarsch en de tijd is nog niet rijp om hierover eenig oordeel uit te spreken. Ten aanzien van de zwavel-terreinen in de Minahassa is thans een de tail-onderzoek gaande om te kun nen beoordeelen of de restanten van de Japansche mijnbouwactivi- teit een economische voortzetting der ontginningen toelaten. Ten slotte zijn met betrekking tot de nikkelterreinen en ijzerertsvelden op Celebes plannen voor de ver dere exploitatie in een vergevpr- derd stadium van voorbereiding gekomen» stelling. Wat „vriendelijke woord jes" schrijven is in zulk een ge val erger dan nutteloos. Zulk een film is van belang of zij is het niet. Is zij het niet, dan is het ook niet de moeite en de kosten waard haar te maken. Is zij het wèl, dan moet zij ook ernstig beoordeeld worden. In dit geval is het zeker niet het doel dat alleen telt, maar veeleer „d'uitslag". En wij komen er niet met „succes d'estime Daarop wordt in deze moeilijke en grimmige tijden mischien al te vaak gespeculeerd hier, in Hol land en waarschijnlijk zoowat overal. Vandaar dat ik ook onvriende lijk sprak over de lange, rhetori- sche rede, die de heer Beerman gisteren hield. Een dergelijke hoogdravende ontboezeming wordt door een Engelsch publiek niet op prijs gesteld. Men moet begrij pen, dat het niet meer de tijd is om met tragische stem over de tragedie van Rotterdam te spre ken. Londen en tal van andere Engelsche steden hangen even eens aan flarden sommige veel erger nog dan zelfs Rotterdam. Er zijn in Londen hij de bombar dementen bijna 30.000 personen om het leven gekomen in vijf ja ren tijds een enorm totaal, in dien men bedenkt dat het zoowat even groot is als het aantal Rot terdammers dat in Mei 1940 door den Nederlandschen Voorlich tingsdienst te Londen om het le ven gebracht werd. De stemming hier zou het best weergegeven kunnen worden door den raad, dien Pombal na de groote aard beving van Lissabon aan zijn Ko ning gaf: „Laat ons de dooden begraven en voor de overlevenden zorgen." Alleen 't eerste deel van dien raad werd toen uitge voerd. Uit de Rotterdamsche haven film bleek ongetwijfeld, dat in Nederland, evenals in Engeland, ondanks allerlei tegenslagen, moeilijkheden en flaters, veel ge daan wordt om ook volgens het tweede deel van dien raad te han delen, maar redevoeringen in den stijl van een „twee-minuten-stilte" kunnen wij hier niet meer gebrui ken. Wij, in Engeland, hebben óók zoo een en ander mee- en doorge- En bovendien is 't gelukkig niet in overeenstemming met den geest waarvan burgemeester Oud en vele anderen, met wie ik vanavond sprak, blijk geven. Zij bezien de dingen nuchter, zakelijk, pro zaïsch en kritisch, en zijn zich wel ervan bewust, "dat de vele maquettes, die in de film worden vertoond, een wat al te symboli sche voorstelling vormen van de gemaakte vorderingen. De weg naar herstel is blijkbaar gepla veid met maquettes. De door de Scheepvaartvereeni- gingen Rotterdam en Amsterdam met de Unie-Verkeer (Centrale Bond van Transportarbeiders, Christelijke en Katholieke Trans portarbeidersbonden) voorgestelde herzieningen resp. correcties der loon- en arbeidsvoorwaarden voor de havens Rotterdam en Amster dam, zijn door het College van Rijksbemiddelaars goedgekeurd. Daaraan is verbonden de voor waarde, dat binnen 6 maanden een pensioenregeling voor havenarbei ders wordt tot stand gebracht, waarin de verplichte mede-beta ling door de arbeiders (mét de werkgevers) is opgenomen. De ge wijzigde regeling gaat 17 April in. De Hamburgsche politie heeft een aantal personen gearresteerd, die te Hamburg affiches hebben op geplakt, waarin tegen het opblazen van Helgoland werd geprotesteerd. Op de affiches stond: „Helgoland is een heilig land. Past op. Het zonnekruis waakt". Het zonnekruis is een Duitsch mythisch teeken, waaruit de swastika haar oorsprong vond. In de bonnenlijst, die Donderdag a.s. wordt bekend gemaakt, zal weer een bon voor één ei worden opgenomen. Deze bonaanwijzing zal voor alle leeftijdsgroepen zijn. Blijkens een beschikking van den minister van Economische Za ken wordt de op 15 Januari j-1» vastgestelde verlaging van 20 pet. op de gas- en electriciteitsran'soe- nen ingetrokken. De beschikking is 18 April j l-, met terugwerken de kracht van 1 April 1947 af, In werking geireden. m Kaart enrage in Glasgow S Gisteren zijn de eerste toe- gangskaarten voor den wedstrijd tusschen Groot-Brittamnië en de Rest van Europa op 10 Mei a.s. Z door den Schotschen Voetbal- S bond in den voorverkoop ge- 5 bracht. Zondagavond te.gen het middernachtelijk uur stonden reeds 2000 personen voor het Z kantoor van den bond te Glas- gow te wachten; mannen, vrou- Z wen en kinderen hadden regen- jassen op de straat uitgespreid 2 en brachten zoo in den stroomen. Z den regen den nacht door. Vrou. wen en kinderen onderhielden 2 2 een doorloopenden aamvoerdienst j van thee en voedingsmiddelen. 2 2 Toen eindelijk de loketten Maan- dagmorgen opengingen, stond 2 2 er een rij van «even straten ver te wachten^ Velen hadden 24 uur in stroomenden regen gestaan ilvorens zij een kaart konden J bemachtigen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1