Katholiek Overheidspersoneel 40 jaar georganiseerd 30.000 Joden naar Suriname De sultan van Djokja niet naar Makassar Zwaar werk met pracht succes DE WERELDORGANISATIE VOOR DE GEZONDHEID Ruit- nieuwtjes Ouders kunnen volkomen gerust zijn over hun jongens in Indië Bisschops-jubileum Monseigneur Willekens Het testament van Henry Ford nogmaals cor van gastvrijheid in Geen radiostaking DINSDAG 22 APRIL 194? PAGINA 2 DE ORGANISATIEGEEST VERBREIDDE ZICH Nieuw leven De crisis van 1930 Het feest GROOTSCHE PLANNEN REEDS AANGEPAKT Werkelijk internationale samenwerking DE GOUVERNEUR VOOR TRIEST WEENSCHE KUNSTSCHAT. TEN IN BRUSSEL In het Paleis voor schoone kun sten te Brussel is de tentoonstelling van Weensche kunstschatten, welke dezen zomer naar Amsterdam zal komen, geopend. HOOFDAALMOEZENIER VAN STRAELEN: Oneenigheid met gouverne ment over verdere immigratie Mgr. HUIBERS NAAR ROME DER LUGT MELSERT EVACUATIETIJD DE MARINE IN INDIE IN ACTIE doodstraf voor silber- TANNE-MOORDENAARS Technisch personeel krijgt sajarisverhooging DE REPUBLIEK EN LINGGADJATI Een algemeen gevierd Kerkvorst NIEUWE GENERAAL DER MONTFORTANEN IETS KOUDER S.D.-ERS TER DOOD VEROORDEELD EEN BEROEP OP DE LANDBOUWERS Benij de-nswaardige erfgenamen MYRA HESS „SPEL VAN DE ARBEID" TROEPENTREIN OPGEBLAZEN DE POLITIEKE DELIN QUENTEN IN BELGIE PRIX DE ROME VOOR SCHOONE BOUWKUNST BESLOTEN ZITTING TE MOSKOU Het was in het eerste jaar van deze eeuw, dat onder leiding van dr. M. J. Schriider, toen kapelaan aan de kerk van Onze Lieve Vrouw Hemelvaart te Utrecht, door een 6-tal arbeiders van de gasfabriek de eerste stoot werd gegeven tot de organisatie van het roomsch-katholieke personeel in overheids dienst. Deze R. K. Vereeniging van Gaswerkers „Sint Laurentius", die bij haar oprichting 52 leden telde, en die in 1903 werd uitgebreid tot een R. K. Vereeniging van Gemeente werklieden, heeft den grondslag gelegd voor den huldigen Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „Sint Paulus", die op 28 April 1907 werd opgericht en derhalve dezer dagen zijn 40-jarige bestaan viert. In 1901 volgden nog de Am- sterdamsche gaswerkers, in 1912 de werklieden aan de artillerie inrichting te Zaandam, eveneens in 1902 de Rotterdamsche aard- werkers", in 1903 Leiden en Maas tricht, in 1904 Haarlem en in 1906 Arnhem en Breda. Toen in 1907 van Amsterdam het initiatief uitging om te komen tot een nationale organisatie, be- s onden er 9 plaatselijke organisa ties die alle uitgegroeid waren tot vereenigingen voor het geheele katholieke overheidspersoneel 'er plaatse- Op 28 April 1907, op den feest dag van Sint Paulus van het Kruis, werd in het Gildenhuis te Amsterdam de oprichtingsver gadering gehouden van het se cretariaat van R- K- Gem een te- werklieden vereenigingen in Ne derland „Sint Paulus". De pioniers die ijverden voor een krachtige nationaal vertakte organisatie, hebben in die eerste jaren enorme moeilijkheden te overwinnen en schier ondraaglijke lasten te torsen gehad- Zoowel or ganisatorisch als financieel stond men nog in de kinderschoenen. Toen is echt voortrekkerswerk verricht- Aan de propaganda in dien allereersten tij cl was een ■brok vakvereenigingsromantiek verbonden. Dan zouden we kun nen verhalen van stormachtige debatvergaderingen waaraan de echo nog dagen lang over de be drijven hing, van de bestuursde- Ibatten over een halve of een heele cent per week contributie, van 'n hoofdbestuurder die vol moed in donkeren avond door een vreem de plaat? liep te dwalen om aan het vereenigingslokaal te verne men, dat de vergadering niet kon plaatsvinden omdat ,,de man aan slachthuis die de circulaire zou verspreiden het toch maar beter gevonden had dat niet te doen"—, van groote geestdriftige vergade ringen echter ook waar de organi satiegeest oplaaide in het besef van met zeer velen te zijn. De gestadig stijgende leden- eijfers gaven de resultaten van moeizaam doch prachtig aposto laat, respectievelijk werden J- H- Heemskerk, A. J. W. Nuij en L- F- Guit als bezoldigde bestuurders aangesteld, in 1908 begon „De R- K- Gemeentewerkman" aanvanke lijk eens later tweemaal per maand te verschijnen, in 1915 werd de in 1911 opgerichte Bond van R- K. Rijkswerkliedenvereeni- gingen ,,Sint Lodewijk" in „St- Paulus" opgenomen, met de n-amsvergadering in Ned. R. K- Bond van Overheidspersoneel werd toen ook de naam van het orgaan gewijzigd in „Onze Strij der", welk blad in 1920 als week blad verscheen, en hoewel de bond gelijk de heele vakbeweging in de jaren 1921—'26 een crisis meemaakte, kon hij, opgericht met 630 leden over 9 afdeelingen, bij het 25-jarig bestaan in 1932 bogen op een ledental van 6445 over 124 afdeelingen. Jaren van moeilijken strijd volg den na het wereldbankroet rond 1930. Had „St. Paulus" steeds mo gen ijveren voor positieve verbe teringen, langzaam en stukje voor stukje de rechtspositie en de ar beidsvoorwaarden van het over heidspersoneel mogen meehelpen verbeteren, nu moest dag aan dag de zware worsteling worden aan gegaan tegen maatregelen, die alle opbouwwerk dreigden te vernie tigen: de loonsverlagingen die ook en vooral het overheidspersoneel teisterden- Niet steeds kon capi tulatie worden vermeden; daarte. genover stond, dat in deze jaren belangrijk werk betreffende den kindertoeslag kon worden ver richt. Een zeer zware slag trof ,,St. Paulus" toen op 6 November 1937 voorzitter L- F, Guit overleed- Bijna 20 jaren had hij het voor zitterschap bekleed, en zonder in het minst onrecht te willen doen aan de vele voortreffelijke man nen, die St. Paulus in den loop der jaren hebben gemaakt tot het sterke bolwerk van thans, mogen wij Guit wel den eminentsten on der alle Paulus-mannen noemen. ,,St. Paulus" bleef werken voor belangen van het overheids- 'ersoneel, rustig en met kracht, voor de leden een toevlucht en steun, voor de werkgevers een serieus en niet te onderschatten partner. Invloed, medezeggen schap en aanzien namen toe en deden hun zegenrijke werking ge voelen. Toen.... in Juli 1941.... hield de bond op te bestaan, zoo als de geheele katholieke vakbe weging den ondergang verkoos boven de nazi-voogdij. Maar het contact onderling bleef gehand haafd en na de bevrijding verrees „St. Paulus" uit zijn asch. En het verging den bond, zooals de ge heele katholieke vakbeweging: het herstel ging wonderlijk snel, spoe dig was het vooroorlogsche leden tal overschreden en thans boogt St. Paulus op ruim 12 000 leden- Op Zaterdag 26 en Zondag 27 April a.s. zal te Amsterdam in een tweedaagsch congres van afge vaardigden uit het geheele land het 40-jarig bestaan van den Ned. R. K- Bond van Overheidsperso neel St. Paulus worden gevierd. Hoofdpunten van deze viering zijn een ontvangst ten stadhuize en een door den KRO uitgezonden feest avond op Zaterdag en een door Deken v. d- Burg opgedragen H- Mis met algemeene H- Communie op Zondag. Daarnaast zal nog door elke plaatselijke afdeeling afzon derlijk het feest worden gevierd- (Van onzen Geneefschen correspondent). De zoogenaamde „Interim- Commissie" der Were.dorgani- satie voor de Gezondheid is in haar derde zitting, die te Genève van 31 Maart tot 12 April gehouden werd, het uit sluitend voorbereiden moede geworden. Vooral op aandrang van den Franschen gedelegeer de, die reeds in de zitting van November zijn ongeduldig ver langen naar practischen arbeid in het belang der volksgezond heid niet verzweeg, heeft de commissie met verblijdende doortastendheid besloten in derdaad reeds de koe bij de hoorns te vatten en haar aan dacht aan die hygiënische kwesties te wijden, die het dringendst internationalen raad en daad vereischen. In geheime zitting hebben ver tegenwoordigers van China, En geland, Frankrijk,de Sovjet-Unie en de Ver. Staten te Lake Suc cess de benoeming van een gou verneur voor Triest besproken. Naar verluidt hebben zij echter niet tot een beslissing kunnen ko- men. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat zoowel Engeland als de V. S. tegen de benoeming van den door de S.-U. gestelden candidaat, den Zweed Branting, waren. In welingelichte kringen werd verklaard ,dat de Zuid-Afrikaan- sche gezant in Nederland, Leif Egeland, als de meest geschikte candidaat wordt beschouwd. De Interim-Commissie heeft bij het begin harer zitting, waarin West en Oost in den besten geest samenwerkten, 'n ondercommissie benoemd, die advies zou moeten uitbrengen, welke vraagstukken der volksgezondheid het meeste aanspraak op prioriteit van inter nationale bemoeiingen van de zijds der in wording zijnde Wereld organisatie hebben. Op advies dezer commissie heeft de Interim- Commissie de volgende rangorde vastgelegd: in de eerste plaats vereischen de geslachtsziekten, de kindersterfte en de dreigende griep-epidemieën de aandacht: in de tweede plaats moet de door het hygiënische Volkenbondscomité begonnen strijd tegen malaria en tuberculose worden voortgezet en de biologische standaardiseering en de internationale uniformiteit in het gebruik van pharmaceuti- sche uitdrukkingen worden bevor derd; in de derde plaats moet een voorloopige studie worden ge maakt van de beste middelen ter bestrijding van het alcoholisme, van de pokken en van de hersen ontsteking na inenting. Bovendien moet een onderzoek worden inge steld over de wereldvoorraden aan insuline, over de kanker statistiek en nog eenige medische kwesties. Het is vooral aan den Nederland schen gedelegeerde dr. C. van den Berg te danken, dat de bemoeiin gen der Interim-Commissie met het dreigende gevaar van nieuwe griep-epidemieën, waarover we reeds uitvoerig melding maakten, voor urgent werden verklaard. Practische h.ulp zal de Interim- Commissie reeds gaan verleenen in een elftal landen, dank zij den 1% millioen dollars, die de UNRRA ter beschikking der com missie gesteld heeft voor de voortzetting van haar hygiënische werk. Verpleegsters en ambtena ren van den openbaren gezond heidsdienst zullen naar landen uit gezonden worden, die hieraan nog gebrek hebben; medische boeken zullen tevens daarheen gaan; stU' I denten en hoogleeraren in de medicijnen zullen gelegenheid krijgen in het buitenland hun ken nis te verrijken- Vooral China zal op royale wijze worden geholpen, doch ook Abessynië. Finland Griekenland, Hongarije. Italië, Oostenrijk, Polen, Tsjechoslowa- kije, de Oekraine en Zuidslavië zullen hun deel in deze hygiëni sche steunverleening ontvangen. Tegenover al deze plannen van groote activiteit, die de Interim- Commissie (die later het Uit voerend Comité der Wereldorga nisatie worden zal) ontwikkelen wil, is het des te meer te betreu ren, dat de radificaties der Grond wet dezer Wereldorganisatie zoo langzaam binnenkomen- De Wereldorganisatie voor de Gezondheid zal eerst volkenrechte lijk een werkelijkheid worden, wanneer 26 staten, die tot de Ver- eenigde Naties behooren, de Grondwet zullen geratificeerd hebben. Op het oogenblik zijn het er nog slechts 10: China, Enge land CanadaIran, Nieuw-Zee- land. Syrië, Liberië, Transjor- danië, Denemarken en Nederland- Een andere schaduwzijde ls de onvoldoende medewerking, die het secretariaat-generaal der Vereenigde Naties te New-York i verschillende opzichten toont. De „gespecialiseerde organisa ties" schijnen te New-York niet meer in de gunst te staan. Een commissie, bestaande uit de ver tegenwoordigers van China, Nederland, Sovjet-Rusland en de Vereenigde Staten van Amerika, zal trachten de samenwerking met het hoofdbureau der Ver eenigde Naties op hechteren grondslag te plaatsen. Een vliegtuig stortte neer op het dak van een sportstadion te Ne- vers in centraaL-Frankrijk. De val werd echter gebroken door hoogspanningsdraden zoodat de piloot en de drie passagiers slechts schrammen opliepen. <J> De plaatsvervangende comman. dant van het concentratiekamp Kaufbeuren, dat een „filiaal" was van Dachau, is door een Amerikaansch militair gerechts hof tot den strop veroordeeld. Wegens vervolging en mishande ling van vele Tsjechische priesters is de vroegere gestapo inspecteur Kurt Oberhauser t® Praag ter dood veroordeeld. De pokken-epidemie in Parjjs. dïe 33 slachtoffers heeft gemaakt, van wie er twee zijn overleden, is, naar het Fransche ministerie van gezondheid meldt, thans be dwongen. Rudolf Beran, voormalig pre mier en generaal Jan Syrovy, voormalig minister van defensie van Tsjechoslowakije, zijn tot 20 jaar gevangenisstraf, verlies van burgerrechten en confiscatie van eigendommen wegens collaboratie met de nazi's veroordeeld. O Verschillende Ned. officieren en onderofficieren zullen, volgens het Fransche persbureau A.F.P., deelnemen aan de training van parachutisten van het Fransche leger in Indo-China. <J> Het Britsche straalvliegtuig, „Gloster meteor four" is 45 minu ten na zijn vertrek uit Brussel op het vliegveld Kastrup in Dene, marken aangekomen. De gemid. delde snelheid bedroeg 1070 KM, per uur, A. Tegen den ex.opperwachtmeester der Velser politie J. Visser, die onder zijn corpschef Harrebo- mee o.a. had deelgenomen aan di verse invallen en huiszoekingen, werd voor het B. G. te Amster dam vier jaar geëïscht. A, Benoemd is tot inspecteur van den landbouw te rekenen van 1 Juni 1946, Ir. J. G. Tukker, rjjks- pluimveeteeltconsuient, belast met de functie van directeur van het rijksinstituut voor de pluimvee teelt. Voor het verkrijgen van terrei nen voor het woningbouwpro- gramma-1948 zal weer de nor male onteigeningsprocedure wor den gevolgd en niet meer de ver korte procedure. A Gisteren heeft de K.L.M een nieuwen dienst, EnschedéEind hovenBrussel geopend. /y Op 25 April wordt te Nijmegen het 75-jarig bestaan van de Van Dungen's chocoladefabrieken ge vierd A Van 23—28 Juni zal in Noord- Brabant een groote actie voor rattenverdelging worden gevoerd Aan architect J. Schipper links voorgrond) werd in de rijks academie v. B. K. de prix de Rome uitgereikt. Gisteren is in Paramaribo de regeling bekend gemaakt, die op een verleden week gehouden con ferentie is getroffen tusschen een gouvernementscommissie en een delegatie van de Freeland League, om „als begin" 30,000 Europeesche Joodsche réfugiés Suriname binnen te laten. De commissie en de de legatie waren niet in staat tot overeenstemming te komen over het totale aantal réfugiés, dat zich eventueel in Suriname zou kunnen vestigen, ofschoon op alle andere punten, op de drie in de afgeloo- pen week gehouden vergaderingen overeenstemming werd bereikt. De Freeland league-delegatie heeft voorgesteld het aanvullend aantal emigranten gezamenlijk vast te laten stellen door de gouverne mentscommissie en de delegatie op basis van „opnemingsvermogen zooals dit uit de vestiging van de eerste 30.000 zal blijken. De gou vernementscommissie stelde in- plaats daarvan voor de beslissing over 't komende aantal emigranten geheel aan het gouvernement over te laten. De Freeland League weigerde Z. H. Exc. Mgr. J. P- Huibers, bisschop van Haarlem, is heden morgen per trein via Parijs Mi laan naar Rome vertrokken voor een bezoek „ad limina" in S®2®!- schap van zijn secretaris H W- Agterof en van kapelaan J* C. A- Huibers uit Lisse (Beekbrug). Het bericht omtrent de „reha bilitatie" van Cor v. d. Lugt Mel- sert door den centralen eereraad, behoeft in zooverre aanvulling, dat het oorspronkelijke vonnis (schorsing voor twee jaar) met terugwerkende kracht is opgehe ven met ingang van 1 Oct. 1946; enkele der ingebrachte bezwaren waren echter van dien aard, dai de centrale eereraad schorsing voor 1 jaar gerechtvaardigd achtte. Dezer dagen is pater P. Stallaert ten gemeentehuize van Baardera- deel (Fr.) te Mantgum aan den burgemeester den dank der bewo ners van den Bommelerwaard en van Roermond komen betuigen voor de gastvrijheid, welke zij ge durende den Frieschen evacutie- tijd ook in Baarderadeel mochten genieten. De oud-evacués boden bij deze gelegenheid een gebrandschil derd raam aan, voorstellende den barmhartigen Samaritaan, volgens ontwerp van Ger. v. d. Top, uitge voerd door Van Rijn. De burge meester, mr. W. Hoekstra, ver klaarde, dat het gedenkraam een plaats in het gemeentehuis zal krijgen. dit te accepteeren. De leden van de delegatie zetten uiteen, dat de trek van duizenden Europeesche Joden naar Suriname de organisa tie noodzaakt een aanzienlijk ka pitaal bijeen te brengen, wat alleen zou kunnen geschieden, indien er zekerheid is, dat de kolonisatiepo gingen niet plotseling willekeurig zouden worden stopgezet door een eenzijdige daad van het gouverne ment. De leage verklaarde verder, dat „de juiste koers slechts is te vertrouwen in de toekomstige ont wikkeling van deze groote onder neming door gezamenlijk handelen van de beide partijen, die deze onderneming tot stand hebben ge bracht, nl. het gouvernement en de Freeland League, en zei nog te gelooven, dat de verschillen in opvatting niet onoverkomelijk zou den blijken en dat een billijke op lossing door het gouvernement en de Staten zou kunnen worden ge vonden „op basis van wederzijdsch vertrouwen en goeden wil". De volgende, laatste, vergadering van de gouvernementscommissie en de delegatie van de League zal Zaterdagmorgen worden ge houden. Hierbij zullen ook leden van de Staten aanwezig zijn. Hoofdaalmoezenier kolonel H. J. J. M.' van Straelen, die midden Februari naar Indonesië was ver trokken, is Vrijdagmiddag per vliegtuig op Schiphol terugge keerd. Met hetzelfde vliegtuig arriveerden ook de Aartsbisschop van Calcutta, op doorreis naar Brussel, en de hoofdveldprediker in algemeenen dienst kolonel ds. de Kluys. Ter verwelkoming van Kolonel van Straelên waren aan wezig de aalmoezeniers Schoone- beek, Goossens en Determeyer en de hoofdvlootaalmoezenier kolo nel J. F. de Sain. Onmiddellijk na zijn aankomst in zijn woning hadden wij een on derhoud met kolonel Van Strae len, die hoewel zichtbaar verma gerd ten gevolge van twee maan den onafgebroken reizen door den Archipel er niettemin gezond en sterk uitzag. Gevraagd naar de indrukken van z;jn reis, verklaarde kolonel Van Straelen buitengewoon te vreden te zijn, zoowel over de houding der "soldaten als over de medewerking van de legerautori- teiten. Per vliegtuig heeft hij practisch den geheelen Archipel bereisd. Om slechts enkele der grootere plaatsen te noemen: hij bezocht de troepen en de fronten te Batavia, Bandoeng, Semarang, Soerabaja, Makassar (Groote Oost), op Sumatra, Palembang, Padang en Medan. Behalve, de Apostolische Vicarissen en Pre fecten en andere Kerkelijke auto riteiten heeft de hoofdaalmoeze nier zoo goed als alle aalmoeze niers met uitzondering van die van Oost-Borneo en Biak bezocht. De afstand, dien kolonel Van Straelen per vliegtuig aflegde staat ongeveer gelijk met den om trek van de aarde. Wat vooral den ouders In Ne derland bijzonder zal Interessee ren ls het godsdienstig en mo reele leven van hun jongens in Indië. Hierover had de hoofd aalmoezenier niets dan lof. „He ouders, wij kunnen het niet dui delijk genoeg zeggen, kunnen volkomen gerust zijn. Gezien het feit, dat de jongens de be-* schermende factoren missen van het eigen huis en dus niet zoo sterk gecontroleerd worden en bovendien leven in een omge ving met veelal heidensche op vattingen, verdient de godsdien stige en moreele houding van de jongens allen lof". Indrukwekkend vooral was da Paaschviering in Batavia. Met honderden auto's kwamen daar de jongens van alle zijden aan. Ruim 2000 soldaten waren daar bijeen bij de plechtige H. Mis op Paasch- zoridag, terwijl meer dan 1500 onder deze H. Mis communiceer den. Ook op de andere plaatsen werden de Paaschvieringen druk bezocht. Volgens de gegevens der aalmoezeniers gingen zeker 90 procent der Katholieke soldaten ter H. Tafel evenals met Kerst mis. De aalmoezeniers verrichten prachtig werk vooral dank zij het feit, dat ieder onderdeel zijn eigen aalmoezenier heeft. Bijzonder er kentelijk waren de soldaten ook voor liet werk van Katholiek Thuisfront. In het begin waren zij nogal teleurgesteld, omdat zij zich min of meer vergeten voelden en omdat het contact met het moe derland zoo lang uitbleef. Toen echter Thuisfront op gang kwam, waren zij daar zeer mee ingeno-f men. Het blijkt echter wel nood zakelijk, dat zoo spoedig mogelijk iemand van Thuisfront naar In donesië gaat om door persoon lijk contact een juist inzicht te krijgen in wat de soldaten in In donesië bijzonder behoeven. „Alles bijeengenomen", ver klaarde Hoofdaalmoezenier Van Straelen, „ben ik uiterst tevreden over mijn reis door Indië. Ik heb een schat van ervaringen opge daan, die aan het zoo belangrijke werk: de geestelijke verzorging van onze soldaten in Indië, zeker ten goede zullen komen". De marine-voorlichtingsdienst te Batavia deelt mede, dat dezer da gen in den Oostelijken Archipel een drietal prauwen door het pa trouillevaartuig R. P. 107 is aan gehouden. De opvarenden bleken gewapende terroristen te zijn, die bij hun aanhouding verzet pleeg den, waarbij twee schepelingen van het Ned. patrouillevaartuig door messteken werden gedood. Een der prauwen werd overmees terd. De korvet „Batjan", die te hulp was geschoten, achtervolgde en overmeesterde de andere twee. Deze bleken onderweg van Pro- bolinggo naar de Westkust van Celebes om een poging tot infil tratie te doen. De „Batjan" en de R. P. 107 zijn met 41 gevangenen te Soerabaja aangekomen. De raad van cassatie heeft het beroep verworpen van A. Smit, J. van Efferen en C. Minck te Gro ningen tegen het doodvonnis, dat het B.G. te Leeuwarden over hen heeft uitgesproken. Zij hadden deel uitgemaakt van een „Silbertanne-kommando" en in die functie moorden gepleegd. De zaak van twee medeplichti gen M Larssen en H. JebbinK, die eveneens ter dood waren ver oordeeld, werd naar het B.G. Arnhem verwezen. Het gevaar, dat het technisch personeel van den omroep in sta king zou gaan als protest tegen het voortgezet uitblijven der toe gezegde regelingen, is bezworen. De vertrouwenscommissie van het technisch personeel heeft gis termiddag in Den Haag een be spreking gevoerd met den regee- ringscommissaris. Hoewel officieel nog niets kan worden medegedeeld heeft de commissie niettemin po sitieve resultaten bereikt. Zoo zal met terugwerkende kracht per 1 Jan. 1947 een salaris- verhooging van 10 pCt. worden toegekend. De commissie vertrouwt dat ook de kwesties collectief ar beidscontract en pensioenregeling spoedig tot genoegen zullen wor den opgelost. Een der oorzaken van den tra gen gang van zaken, welke de ontevredenheid onder het radio- personeel continueerde, was hier in gelegen, dat de per 1 Maart 1947 in werking getreden Ned. Radio Unie geen enkele aansprake lijkheid op zich wenscht te nemen voor de verplichtingen, die de in liquidatie zijnde stichting „Radio Nederland in overgangstijd" ten opzichte van het personeel had aangegaan. Van de zijde dezer stichting is niettemin de toezegging gedaan dat de salarisverhoging per 1 Januari 1946 zoo mogelijk alsnog zal worden toegekend. De sultan van Djokjakarta, tevens republikeinsche minister zonder portefeuille, die als hoofd van de republikeinsche delegatie, waarvan tevens deel uitmaken de heeren mr. Latu Harhari, repu blikeinsche gouveneur van de Mo- lukken en mr. Zain van het re publikeinsche ministerie van voorlichting te Djokjakarta, is Zondagavond te Batavia gearri veerd op doorreis naar Makassar voor de bijwoning van de opening van het Oost-Indonesische parle ment. Hjj zou echter heden naar Djokja terugkeeren, daar van Ne- dërlandsche zijde bezwaar ge maakt is tegen de afvaardiging van mr. Latu Harhari. Mr. Zain heeft aan Aneta mede gedeeld, dat de heer Latu Har hari door het republikeinsche mi nisterie van binnenlandsche zaken was afgevaardigd. Van officieele Nederlajldsche zijde heeft Aneta vernomen, dat de luitenant-gouvemeur-generaal bezwaar gemaakt heeft tegen de afvaardiging van den heer Latu Harhari, omdat deze nog steeds een republikeinsche functie be kleedt in de buitengewesten. Men acht zulks in strijd met de over eenkomst van Linggadjati. De bezwaren zijn dus niet gericht tegen den persoon van mr. Latu Harhari doch tegen de formeele onjuistheid van zijn functie» (Van onzen Indischen S-corres- pondent). Zondag 13 April vierde Mgr. Willekens onder belangstelling van heel Batavia zijn 12% jarig jubi leum als apostolisch vicaris van Batavia, 's Morgens droeg Z. H. Exc. een plechtige Heilige Mis op. waarna het koor den Lofzang Te Deum zong en de plechtigheid werd besloten met het evenzeer op hoogst indrukwekkende wijze uitgevoerde Domine Salvam Fac Reginam Nostram. Des avonds had een zeer druk bezochte recep tie plaats, tenminste 700 personen maakten bij Monseigneur hun op wachting; reeds eerder op den dag had de geestelijkheid gelegenheid gevonden om haar eminenten en geliefden leider te huldigen. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de L. Gouv.-Gen. Dr. Van Mook, de commissarissen-gene raal Schermerhorn en Van Poll, de vlootvoogd admiraal Pinke. de legercommandant generaal Spoor en vele andere officieren, gouver neur Abbenhuis en resident Eysen- baert; de burgemeester van Bata via, Drs. Boogaardt, was wegens ziekte verhinderd. De heer Abben huis hield als voorzitter van het comité „Bisschopsfonds" een rede, waarin hij het volgende naar vo ren bracht: „Het past mij eigenlijk niet als leek hier nu eens te vertellen hoe goed U, Monseigneur, het als Bis schop gedaan heeft. Gedurende de ze geheele periode is U een voor aanstaande figuur geweest in het zoo uitgestrekte missie-gebied van Indonesië. U was degene tot wien iedere missionaris zich wenden kon; hij vond dan steeds een be langstellend gehoor en een prin- cipieele oplossing". Spreker schetste de moeilijkhe den die het Vicariaat van Batavia altijd heeft ondervonden door de uitgestrektheid van het gebied en doordat veel eendacht besteed moest worden aan die gedeelten, welke een zelfstandige kerkelijke leiding gingen krijgen. Momenteel is het nu zoover gekomen, dat Monseigneur de gelegenheid krijgt zijn geheele aandacht aan het eigen Vicariaat te kunnen gaan wijden Onder de huidige omstan digheden een uiterst moeilijke taak. Het is daarom dat de Katho lieken in het Vicariaat gemeend hebben op dezen dag blijk te moe ten geven van hun voornemen om Monseigneur zooveel als hun mo gelijk is het werk te verlichten, niet alleen door een moreele hulp voor hem te zijn, doch tevens wil len zij trachten daarbij ook mate- rieelen steun te verleenen. Daarom was spreker verheugd, dat hij Monseigneur mocht mededeelen, dat een begin was gemaakt met het Bisschopsfonds dat de bedoe ling heeft, het Monseigneur moge lijk te maken op het gebied van Onderwijs, ziekenverpleging en weezenverzorging, zijn arbeid voort te zetten en zoo mogelijk ook uit te breiden. De heer Ab benhuis deed daarnevens uitkomen de groote beteekenis van Monseig neur, niet alleen voor de Katho lieken, dobh ook voor de heele ge meenschap. Was dit voor de bezet ting reeds zoo, des te sprekender bleek dit aan een ieder gedurende de bezetting en den na-capitula tie-tijd. De recente verleening aan Mon seigneur van de hooge onderschei ding van het Commandeurskruis van de Orde van Oranje-Nassau mag in dit verband in herinnering worden gebracht. Hierna voerde Dr. Soeradi het woord als vertegenwoordiger van de Indonesische Katholieke ge meenschap, die in grooten getale, waaronder vele dames, vertegen woordigd was. Dr. Soeradi bracht in welgekozen bewoordingen de dank van deze groep aan hun „Vader Bisschop" over. Vervolgens bracht het Cecilia- koor, het bekende koor van de kathedraal, op voortreffelijke wij ze het Tu es Petrus ten gehoore. Monseigneur begon «ij» toe spraak met zich te verontschuldi gen, dat hij twee keeren in zoo'n korten tijd door zoovelen gehul digd werd. Hij aanvaardde echter deze huldiging indien men be- greep, wat een Bisschop feitelijk is, n.l. de dienaar van de mensch- heid. En dat men dan ook zou be grijpen, dat hij ook in dit opzicht de dienaar wilde zijn. Monseigneur bracht in dit verband enkele as pecten van het hooge ambt naar voren, t.w.: het middelaarschap tusschen God en de menschen het door Christus ingestelde pries terschap. Vandaar dat Monseig neur zich van dit middelaarschap bewust, dagelijks aan het Altaar des Heeren, bij het Heilig Misoffer, God's zegen afsmeekt over land, stad, volk en overheid. Monseig neur wijdde daarna aandacht aan de geweldige beteekenis, die de Godsdienst in de wereld heeft, daarbij aanhalende twee boeken die kortelings verschenen zijn resp. onder de titels „Er werd iets groots volbracht" en „Wat Neder land voor Indië deed". In deze werken werd veel naar voren ge bracht omtrent de materieele pres taties, doch vooral werd daarin aandacht besteed aan de verrich tingen van den geest. Zoo wijden dan beide boeken bijzondere aan dacht aan de verrichtingen van Missie en Zending in deze gebie den. Monseigneur wees op wat in dezen bezettingstijd door de Missie in stand is kunnen worden gehou den, zoo o.a. de Katholieke scho- len voor Indonesische kinderen, waarbij ook de groote offers, die de Indonesiërs zich getroosten om hun kinderen dit onderwijs moge lijk te maken. Mgr. wees ver der nog op 't feit, dat de Mis sie met Europeesche Zusters nog werkt in Rangkasbitoeng; hieruit blijkt dat het volk den Missie- arbeid gaarne aanvaardt. Ook in andere streken van de Republiek, zooals Djokja en Malang zijn hier van duidelijke voorbeelden. Hier uit blijkt dat Godsdienst en Gods- dienstdragenden een bijzondere plaats in het contact tusschen de menschen innemen. Monseigneur is ook ten volle overtuigd, dat voor de Godsdienstdragers hier nog een groote taak te verrichten valt. De receptie was treffend door de hartelijke deelneming uit alle rangen der maatschappij. Tot generaal-overste van de twee door den zaligen De Mont- fort gestichte congregaties (de Pa ters Montfortanen en de Dochte- ren der Wijsheid), is op het kapit tel in het moederhuis te St. Lau rent sur Sèvre (Fr.) gekozen de hoogeerw. pater dr. Alexandre Josselin, tot dusverre provinciaal van de Fransche Provincie. De nieuwe generaal werd 5 Januari 1901 in het departement Morbihan geboren. Hij legde zi,n eerste kloostergeloften af 8 Sep tember 1922. Na zijn philosophie en militairen dienst studeerde hij te Rome, waar hij 1 December 1929 werd priester gewijd en in 1930 promoveerde tot doctor in de theologie. Hij is de l6e opvolger van den zaligen De Montfort die, naar men weet, op 20 Juu a.s. zal heilig verklaard worden. O De minister van Econ. Zaken is voornemens Woensdagmiddag een bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht te brengen j Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Woensdagavond: f Wisselende bewolking met enkele verspreide regenbuien, S voornamelijk in het Oosten van het land; tijdelijk nog krachtige wind tusschen West en Zuid- west; iets kouder. 23 April: zon op 5.29 uur, on- t der 19.49 uur; maan op 6.40 uur, onder 23.14 uur. Het B. G. te Groningen veroor deelde den 30-jarigen Groninger teekenaar J. Kruyer en den 46-ja- rigen caféhouder P. Kuiper uit Warffum, die gedurende de bezet ting als S.D.'-ers bekend stonden en eenige moorden op hun gewe ten hadd, conform den eisch, tot de doodstraf. Het B. G. te Leeuwarden heeft de doodstraf geëischt tegen clen 26-jar. „opperschaarleider" O. Bouman uit Groningen, die o.m. de arrestatie leidde van verschil1- lende personen, welke door de Duitschers zijn gefusilleerd. Nu de werp- en broedtijd van wild en gevogelte is aangebroke1 is het ongetwijfeld van grop' nu te wijzen op de-schade, die"™ loopende honden berokkenen door het verstoren van nesten, net op eten van eieren en bet doodbijten van jong wild. Gaarne doe ik daarom een be roep op de landbouwers, die zich in het veld door hun honden la ten vergezelion om deze dieren niet den vrijen teugel te geven en in de velden te laten jakkeren. Ik verzoek Voorts de landbouw organisaties er bij hun leden op aan te dringen, dat zij de honden, die hen in het veld vergezellen, aangelijnd houden, daar anders voor wild en gevogelte het ergste is te vreezen. Voor schade door wild en gevo gelte aan landbouwgewassen in het komende seizoen behoeft geen bijzondere vrees te worden ge koesterd, daar het ons bekend is, dat dit Punt de volle aandacht heeft van het ministerie van Landbouw. De landbouwers, die over het algemeen liefhebbers zijn van de natuur, zullen aan dezen oproep zeker gehoor geven en hun mede werking willen verleenen. Hiermede wordt een nationaal en cultureel belang gediend. RUEB, secretaris der Nederlandsche Jagersvereeniging. Het testament van den onlangs overleden auto-koning Henry Ford is dezer dagen geopend. Daar de autokoning, toen hij het in 1936 opstelde, vermoedelijk zelf niet wist, wat hij bezat en reke ning hield met het feit, dat zijn vermogen in de komende jaren nog heel wat zou kunnen aan groeien, staan er geen bedragen doch slechts rubrieken in ver meld. Intusschen weten ook de erfge namen nog niet, welke bedragen te verdeelen zijn. Sommige insi ders schatten het totaal-vermogen op 500 millioen dollar, anderen gelooven dat het iets minder is, maar geen der erfgenamen zal zich om een millioentje mcsi' of minder erg dik maken. Ook de fiscus zal, hoewel het tegen zijn waren aard indruischt, tevreden zijn: hij mag een extra inkomen aan successierechten verwachten, dat tusschen de 15 en 66 millioen dollar ligt. Intusschen vermindert door het overlijden van Ford de invloed der familie in de Ford Motor Company niet, daar alle stemge rechtigds aandeden toegewezen zijn aan de vier kleinkinderen. De overige aandeelen gaan naar üe Ford-Stichting, een Uefdadige stelling, die hij in 1930 stichtte. Het landhuis in Dearborn heeft hij aan zijn echtgenoote vermaakt, evenals alle persoonlijke bezit tingen. De vermaarde Engelsche pianiste Myra Hess, die ook in Nederland een graag geziene gast is, zal op advies van haar geneesheeren voorloopig strikte rust moeten houden, omdat zij zich tijdens haar laatste Amerikaansche tournee volkomen overwerkt heeft. In verband met de viering van het „Feest van de Arbeid", welke viering, mede door de stimuleering van de Kath. Arb. Beweging, steeds meer tot een jaarlijksche traditie uitgroeit, schrijft Mr. Jan Derks, in opdracht van „Ons Leekenspel, Bussum" een nieuw „Spel van de Arbeid". Dezen zomer zal dit spel in een der groote steden van ons land zijn première beleven. In Zuid-Palestina is heden een troepentrein komend uit Cairo, opgeblazen. De trein is in de lucht gevlogen in de nabijheid van Rehoboth, al dus is officieel medegedeeld. Er zijn veel dooden en gewonden. Naar de heer Struye, de Belgi sche minister van justitie, tegen over enkele journalisten verklaar de. hoopte hij, dat de kwestie van de veroordeeling der politieke de linquenten nog dit jaar afgehan deld zal worden. Binnenkort zul len reeds zes krijgsraden worden opgeheven en op het oogenblik zijn er ven de 425 eudlteura. die er op 1 Januari 1946 waren, nog slechts 286 in functie. Met betrekking tot de berech ting van buitenlandsche oorlogs misdadigers, zeide de minister, dat binnen twee maanden de militai re rechtbanken Duitschers, die oorlogsmisdaden op Belgisch grondgebied hebben bedreven, zul len kunnen berechten. Wat het toepassen van de dood straf betreft, zeide de heer Struye nog, dat het in zijn bedoeling ligt, hiervan slechts een heel matig ge bruik te maken. Hoewel hij per soonlijk een principieel tegen stander van de doodstraf is. kan het Belgische volk er echter van overtuigd zijn, dat diegenen, wier daden hiertoe aanleiding hebben gegeven, hieraan niet zullen ont snappen. Dit is een plicht van elementaire gerechtigheid, waar- aan de minister zich niet wil ont trekken. Gisterochtend ontvingen twee candidaten voor den „Prix de Rome" een medaille uit handen van prof. dr. J- G. van Regteren Altena, president van de commissie van toezicht van de rijksacademie voor beeldende kunsten te Amster dam. De gouden medaille met het bijbehoorend jaargeld werd toege kend aan den heer J. Schipper uit Zaandam en de zilveren medaille aan den heer A. C. Nico- lai uit Oldenzaal. Daar beide candidaten op zeer verdienstelijke wijze de opdracht: „ontwerp van een religieus cen trum" uitgevoerd hebben neeft de jury besloten den minister voor te stellen bij wijze van uitzondering ditmaal ook aan den houder van de zilveren medaille een jaargeld toe te kennen. De burgemeester van Amster dam, de heer Arn. J. d'Ailly be zichtigde met de juryleden en het overige gezelschap na de plechtig heid de tentoongestelde ontwerpen. In 1935 werd de gouden medaille voor het laatst uitgereikt, en wel aan den architect Arthur Staal. De inzendingen voor den wedstrijd schoone bouwkunsten 1946 worden in de rijksacademie tentoongesteld en zijn voor het publiek te bezich tigen. De ministers van buitenlandsche zaken ter conferentie te Moskou gingen, na uitvoerige besprekingen over het Oostenrijksche vredes verdrag onverwachts in gesloten zitting. Het voorstel hiertoe kwam van Marshall nadat Bevin had verklaard, dat het verdrag nu nog slechts op drie artikelen hing: de grenzen, al of niet herstelbetalin gen en Duitsche activa. De minis ters waren daarbij alleen verge zeld van hun tolken en twee adviseurs. Na ruim 2 uur werd de zitting opgeheven zonder eenige nadere bekendmaking over een eventueele overeenstemming. He den (Dinsdag) om 12 uur zouden zij weer in gewone openbare zit ting bijeenkomen. De plaatsvervangers voor Oos tenrijk hebben gisteren overeen stemming bereikt Inzake het terugtrekken der geallieerde troepen nit Oostenrijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2