Nieuws uit Stad en Omtrek Kopermijn in Rotterdam Bollenkweekers in nood R IOOVENAAR Het programma van 3 en 5 Mei houdt groote beloften in Beslissing opbouw of ondergang VEENHUIZEN LOOPT VOL! ADIO K.R.O.-Avond KAPITEIN DUMPELADORIS Organisatie onder nieuwe leiding programma De T speurende PAGINA 3 DE PLANNEJï VAN DE ORANJEVEREENIGIN G EMMABLOEMCOLLECTE De op Zaterdag j.l. gehouden in zameling heeft in deze gemeente een bedrag van 2800,96opge bracht. VRIJHEIDSBOOM JAVAANSGHE CULTUUR OP S CHIED AMSCHEN AVOND EXCELSIOR-ATHLETEN TRAINEN WEER BUITEN Plezier in de Gorzen hermandad jes burgerlijke stand OFFICIEELE KENNIS- GEYING Hinderwet VLAARDINGEN EEN ZWARE BABY JEUGDIGE GRAVERS Vader licht zijn zoon op VEEMARKT VISSGHERiIJ ZOO DE OUDEN ZONGEN 5 jaar voor Schalkliaaragent SNELLE RECHTSPRAAK Van tompoucen tot zwart vleesch Liefhebbende vader Een dure les CAFE9LUITING OP 3 MEI O 19. In een kooi door Emart Kinsburn asl Nassaulaan 75, iLfeife alleen Jp Binnen veertien dagen vieren tve voor de tweede maal den her denkingsdag van onze bevrijding. Evenals het vorig jaar gaat een herdenkingsavond aan den vreug dedag vooraf. Voor deze herden king werd een commissie in het leven geroepen bestaande uit de heeren L. Kamp, P- Mak, H. Sabel A. v. Vuuren, H. M. Willemse en B. Hoogendam. Op e^nl7e,gftdering van dit comité werd besloten het organiseeren van de herdenking over te dragen aan de Oranje Ver- eeniging. Nadat deze aanvankelijk gemeend had, dat de richtlijnen van den minister voor een ..stille tocht" bindend waren, bleek dit slechts een wensch, waarvan me kon afwijken. Daarom heeft bestuur van de Oranje Ve£ings_ ging de volgende herdenking plechtigheid geënsceneerd. 3 Op den avond van Zate g Mei gaan de vlaggen °YLuikcn half stok uit. Aan deni handeldrijvenden middenstand is verzocht dien middag ommuur te sluiten. Om défilé langs deelnemers aaneen gevallenen het monum dc Gr00te Markt en de Boterstraat. Via de Kerkstraat, Broersvest en Gerrit Verboomstr. trekt de stoet naar het monument in de Plantage. Voorop gaan ge zamenlijk de tamboers van alle Schiedamsche muziekcorpsen. Daar achter komen B. en W. vervolgens de Commissie ya» king, waarachter de fam:iliel< gevallenen. Achter het bestuur van de Oranjevereniging komen de afgevaardigden van de illegale organisaties, de vertegenwoordi gers van jeugd- en sportorgan ties en tenslotte die van de vas en standsorganisaties. Vaandels worden in den stoet niet meegevoerd. Deze zullen bq het monument worden opgesteld als een eerewacht. Tijdens het de- filé zullen de nog aanwezige kerkklokken luiden. Bij het monument wordt niet gesproken. De gezamenlijke Schie damsche mannenkoren, nl. Orpheus St. Caecilia, het Christelijk Man nenkoor en de Katholieke kerk koren zullen „Ecce Quomodo en „Beati Mortui" zingen. Daarna worden de kransen van de diverse organisaties, waarvan de vertegen woordigers uit den stoet zijn. ge treden tegelijk neergelegd. Er volgt een stilte van twee minuten waarna allen gezamenlijk het Wil helmus zingen. Via de Nieuwe Haven wordt afgemarcheerd. gelegenheid zich te vermaken met tobbetje steken. Drie uur lang van 10—1 kan men genieten yan het nat pak van anderen. Bijzonder heden hierover zijn op de aan plakbiljetten vermeld. Om 2 uur vindt er een wielerwedstrijd op het parcours Stadhouderslaan plaats. Het is de tweede maal, dat dit parcours verreden wordt. Op ver zoek van de Wielrennersclub Schiedam organiseerde de N.W.U. dezen wielerwedstrijd. De toe gangsprijs tot het parcours is 30 en 60 cent. Leden van de Oranje Vereeniging hebben voor half geld toegang. Zij kunnen echter uit sluitend hun toegangsbewijzen tegen gereduceerde prijzen in voorverkoop krijgen. Ongeveer 80 renners zullen aan den strijd deel nemen. Op de Nassaulaan begint om half 3 een rolschaatswedstrijd voor jongens en meisjes van 9—11 jaar. Voor alle leeftijden, al of niet ge- costumeerd is er om 3 uur een behendigheidswedstrij d voorfiet sers op het Broersveld. Deze laat ste attracties zijn gratis toeganke lijk. Der traditie getrouw musiceert het Stedelijk Muziekcorps om zes uur in de muziektent van de Plan tage. Om kwart voor 8 neemt het muziekcorps van het Leger des Heils dezelfde plaats in. In ver band met het jubileum van dit corps zijn er enkele gasten, die zullen meemusiceeren. Om 7 uur begint het groote dé filé van alle jeugd- en sportorgani saties. Opstellen ii) de Boterstraat tot aan het Koolaschpad, daarna tocht langs het stadhuis. Op de Broersvest splitst de groep zich in drie deelen. Deze begeven zich naar het v. 't Hoffplein, het Ro zenburgerplein en het Frans Hals plein, waar de padvinders de vreugdevuren hebben klaar ge maakt. Deze worden ontstoken met fakkels die door estafetteloo- pers van de sportvereenigingen van den burgemeester zijn ontvan gen en te bestemder plaatse zijn gebracht. Rond de vreugdevuren zal de jeugd haar vreugde spontaan kun nen uiten. Voor de défilé's op 3 en 5 Mei kunnen vereenigingen zich melden bij den heer J. F. v. d. Brugge, secretaris van de Oranje Vereeni ging, B. K. laan 204, Schiedam. bezoeken, want het zal van hun conditie en prestatie afhangen, of zij geplaatst worden in de groep, die 22 Juni tegen de athleten uit Wandsworth uit zal komen. Op 't Excelsiorterrein begint Woens dagavond, dus morgen, om 7 uur, de eerste training. Na een stillen Zondag gaan op Maandag 5 Mei om half acht de vlaggen uit. Vergeet vooral met deze op Zaterdagavond binnen te halen De klokken beginnen om 8 uur te beieren. Vanaf den toren van de Groote kerk schallen om kwart voor 9 de klaroenen hun fanfares. Met mevr. Grimberg Huyseï aan het hoofd halen we om 9 uur zingend de feestvreugde in. Voouaf zal burgemeester Peek het woord voeren. Op de Groote Markt is volkszang. De teksten van de liederen zjjn te vinden in het programmaboekje, dat door de Oranje Vereeniging wordt ver- Kocht. Na den volkszang de verzamelde menigte met 'n boom naar het Julianapark. De boom wordt gedragen door de Oranje garde. Onder den boom zal een looden koker begraven worden, die de handteekemngen der bur gers van Schiedam bevat. Er is gelegenheid om raïson van minstens 10 cent zqn hand- teekening te zetten op daartoe bestemde lijsten, waarvan er o.a. eeïl ons bureau, Broers- vest 8, ter teekening l'gl* °P" brengst van deze autogrammen is voor de Stichting 1940 1945 en de NIWIN op een (ifty-Mty basis. Van het Julianapark uit vindt Vervolgens de Loop door Schiedam West plaats voor athleten. Het Parcours loopt Via de Aleidastraat, Vlaardingerdijk. Eembrandtlaan B- K. laan terug naar den hoofdin gang van het park. De loop wordt georganiseerd door de S.B.L.O. Sinds de K-R.O. in den aether is teruggekeerd, zij het niet ge heel zóó als wij den Katholieken Omroep met zijn eigen programma voor den oorlog kenden, heeft het gemis aan contact met de luiste raars zich herhaaldelijk doen ge voelen. Dat contact was er inder daad; door het programma, waar van de K.R.O. niet alleen de voor bereiding in handen had, maar waarvan het ook de uitvoering geheel naar eigen opvatting kon inrichten; door de groote oplage van den Katholieken Radio Gids nog altijd totxcirca een vierde beperkt; door het studio-bezoek en door de jaarlijksche bezoeken van K.R.O.-ensembles en K.R.O.- woordvoerders aan tientallen ste den én dorpen in het geheele land. Ondanks de verkeersmoei lijkheden zijn er al weer duizen den naar de studio ln Hilversum gekomen. Maar de K R O. die door de huidige constellatie op radio-gebied over geen eigen ensembles beschikt, kan zich op deze wijze nog niet doen vertegen woordigen. Toch heeft men er in tal van plaatsen op aangedrongen, weer eens ,iets van den K-R-O- te zien" en wat te vernemen over den K-R.O. en den stand van 't radio- vraagstuk. Aan dien drang wordt thans gevolg gegeven- Bekende K R O.-sprekers zullen voor het voetlicht verschijnen en plaatselijke gezelschappen zullen voor een gevarieerd programma zorgen, op deze eerste contact- avonden na den oorlog. Zoo zal hier ter stede op Vrijdag 16 Mei a.s. in de zaal van Musis Sacrum", Pater Borromaeus de Greeve O-F.M- spreken, terwijl aan het programma medewerking zal verleenen het bekende radio orkest: ,,Het orkest zonder Naam'' onder leiding van Ger. de Roos, blsmjede de „DUe Musketiers, eveneens bekend door hun optre den voor de radio. De algeheele leiding van dezen avond berust bij het Voorloopig Comité van Actie voor den K.R-Ö. te Schiedam, secretariaat St. Liduinastraat 7b. De afdeelingen Schiedam van het Algemeen Nederlandsch Ver bond en de Koninklijke Vereeni ging Oost en West organiseeren op Donderdagavond a.s., in samen werking met de Schiedamsche Volksuniversiteit, een Javaan- schen cultureelen avond in Musis Sacrum, die ook voor niet-leden van deze organisaties toegankelijk is. Het ensemble van Raden S. Hardjodirenggo, dat in tal van an dere plaatsen reeds met veel suc ces is opgetreden, verzorgt dien avond met een zeer gevarieerd programma. Men zal Javaansche muziek laten hooren, het een en ander duidelijk maken van het Ja vaansche tooneel, waarbij het ge sprokene met demonstraties van schimmenspel, poppenspel, mas kerspel en tooneeldans wordt ver duidelijkt, men zal stemmings beelden geven, een offerdans en een strijddans uitvoeren en een fragment ten tooneele brengen uit de Mahabaratacyclus. De winter heeft plaats gemaakt, voor de lente, dus is de tijd ge komen om aan de veldtraining te beginnen. De conditie-training in 't gymnastieklokaal aan de Nieuwe Haven heeft Woensdag j.l. voor "t laatst van dit seizoen plaats ge had; nu wordt kogelstooten, dis cuswerpen enz. weer duchtig ter hand genomen. De Excelsiorleden hebben alle reden om de trainingsuren goed te Te zelfder tijd hebben de G°r- zenaren op het Rozenburgerplem De automobilist R. p. jj wilde op de Koemarktbrug de 'vracht auto, bestuurd door C. Z. uit Vlij men, passeeren. Bij het uithalen van deze manoeuvre zag hij plotse- ling het bord „Werk in uitvoe ring". Gevaar meenend, haaide hij te snel naar rechts uit, waardoor hij met Zijn rechter achterspa- bord tegen het linker deel van de bumper van de vrachtauto kwam- HÜ kreeg een opstopper- Met zijn rechter-voorspatbord ramde hij vervolgens het hek van de brug, dat een weinig open stond. De minderjarige j A- S. uit Delfzijl had thuis ruzie gekregen en was met een kwaden kop naar kennissen in Schiedam gereisd- De politie heeft haar aan haar ouders afgeleverd. JW. werd aangetroffen in kennelijken staat van dronken schap. Hij heeft gen0eK tijd om op verhaal te komen, want het bleek, dat hij nog 'B Paar s'rafjes uit te zitten had. Van L. A. S- Is °P den Buitenhavenweg 'n fiets gestolen. De fiets stond op slot' GEBOREN: Johannes z. van J. van Buren en A. Koorengevel, Rijnstraat 24; Johanna d. van J. v. Beek en H. van Nielen, Eendracht - straat 40; Hendrina C. d- yan A. Bezemer en j. h Triel, Lekstraat 34; Pieternella Chr. M. d. van Th. van Duikeren en J Heinsbroek, Wilhelminaplein 28; Hendrik A. z. van S. van dor Arend en J- J* Krabbendam. Dr. Noletstr. 1; J°" han z. van C. Maltha en S. W. v. Rij. Nas-aulaan 75; Sara H.. d. van p. Roodbol en A. J. Smit. Boerha- velaan 1; John P. H., z. ^,an L B Knipscheer en J. E g. Wuijster, Galileistr. 7; Frans W. z. Van w Brand en F. J- Groenewegen, Geervlietschestraat 38; Cornelis z van W. de Wit en T. Viveen] Rhoonschestraat 10; Cornelis, z. van P. H. Verhagen en C. Versteeg Fabristraat 31. OVERLEDEN: M. B. Huihoven 61 j„ echtg. van E. C. M. v. d. Moe- B. en W. van Schiedam hebben bij hun besluit van 15 April 1947 vergunning verleend aan B. F. Palms, te Rotterdam, tot oprich ting van een meubelmakerij en houtzagerij in het pand Korte Ha ven 28. B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen zijn ingekomen verzoeken van: 1- de fa. Johs. Vrijmoed en Zo nen, alhier, om vergunning tot oprichting van een distilleerderij en likeurstokerij in de panden Lange Haven 5456, kadaster Sec tie C. Nos. 720—721, met 7 electro- motoren van totaal 5,25 P.K. (t.w. 1 x 2, 1 X 1.1, 1 x 0.75, 1 x 0.50, 1 x 0.40 en 2 x 0.25 P.K.) drijvende 'n lift, een spoel-, een suiker-, een advocaat- en een capsuleermachi ne alsmede 2 pompen; 2- de fabriek van metalen speel goederen „Vita Nova", alhier, om vergunning tot oprichting van een fabriek van metalen speelgoed in de panden Bakkerstraat 22-24-26, kadaster Sectie L. Nos. 215, 216 en 217, met 4 electromotoren van resp. 2 en 1 P.K., drijvende een excenterpers, compressor, be- werkingsnwcnine, boormachine en afzuiginrichtmg voor lakdampen. Deze verzoeken zijn met de bij lagen op de secretarie der ge_ meent e ter visie gelegd. Gp Dinsdag 6 Mei 1947, des voormiddags 1130 uur, zal ten raadhuize gelegenheid worden ge geven tegen het toestaan van de ze verzoeken bezwaren in te bren gen en die mondeling of schnl- telijk toe te lichten. KATHOLIEKE ARBEIDERSBEWEGING. De K. A B ^organiseert voor haar leden en tótroduce's een 2 tal feest avonden op Woensd 23 en Donderdag 24 April a.s. Door de onderafd. „Vondel" zal'worden opgevoerd „Het Gouden Kalf" door Mar. Jansen en Ger. Nielen De K A. 'j._Boys verleenen muzi kale medewerking, „S. G. VLAARDINGEN." Woensdag 30 April a.s. zal in de zaal Harmonie een feestavond wor. den gehouden van het „S. G. Vlaar_ dingen." BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Cornelis Jacobus, z. v. G. den Otter en E. van der Windt; Gerrit Jan, z. v. A. Aal- ders en S. Mechelsen; Gerardus Johannes, z. v. R. Kop en B. Ve ters; Evert, z. v. A. Baas en C. A. Geerlings; Dirk Mari, z. v. D. J. Plantinga en W. Poot; Lena, d. v. J. A. Dries en J. van Dorp; Ger rit, z. v. B. Duijfhuijsen en V. Had- deman; Pieter Gilles, z. v. P. G. Kousemaker en A. Aalders; Wilma Hendrika, d. v. W. van der Vegte en W. Vredeling; Henriëtte Catha- rina, d. v. H. Hasper en H.C. van der Caay Fortman; Johanna, d. v. D. Pronk en E. Benschop; Williel- mina Theodora Johanna, d. v. M. van Aggelen en W. T. J. Rothfusz Jan Jacobus, z. v. J. M. Bakker en P. J. van Wijk; Gerard, z. v. H. van Vliet en R. Kalkman GETROUWD: Johannes Breur en Elizabeth Leewis; Thomas van Vliet en Gerritje van Teijlingen; Willem Simon en Adriana Jacoba de Bruijne; Arie Moerman en Johanna Maria Prins. OVERLEDEN: Jan van der Lin den 81 j. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: Post, Pieter en Mostert, Menksj'emoud; van der Meijde, Arie en Wienjus, Jacoba; Weber, Johannes Gosewinus en Koorengevel, Anna Maria; Goed- knegt, Gerrit en Flake. Martje; van Dorp, Pieter en Borsboom, Elizabeth. GEBOREN: Hendrik Willem, z. van W. G. van Herk en J. Kramp; Frans, z. van G. Paalvast en J. H. van der Helden; Margaretha Cornelia, d. van H. L. de Jonge en C. M. Bornet; Jan z. van H. Kroeze en K. Zwanenburg; Paula Helena, d. van P. van Rijn en H van Zeventer; Anja, z. van A Dijkshoorn en A. Heijblom; Pie ter, z. van J. Sas en A. Bruins. Een agent van politie bemerkte gisterenavond 12 uur op straat het echtpaar H. M., dat achter een kinderwagen liep. De agent, zelf pas gelukkige vader geworden, wilde zijn spruit met die van het echtpaar vergelijken en aan schouwde in den wagen een wolk van een baby. Het viel hem ech ter op, dat de baby wel wat hoog lag en tenslotte wilde hij als va der toch wel iets leeren ook, zoo dat hij zijn licht eens opstak. Bij inspectie kwam onder het kind daan, dat bij Wilton Fijenoord daan, dat bij Wilton Feijenoord bleek te zijn gestolen. M. koos bij inspectie het hazenpad, doch werd later aangehouden. K.N.V.B. AFD. ROTTERDAM. Nagekomen uitslag: 2e klas C RockanjeH.B.B. 21. In de Adrianastraat had een fa brikant een winkel, waarin hij een groote partij oude metalen had op geborgen. Den heelen oorlog door had hij zijn voorraad aan het speurend en gretig oog der Duit- schers kunnen onttrekken. In zijn winkel kwam hij maar zelden en toen hij dan ook werd gewaar schuwd, dat er visite was geweest moest hij bij controle vaststellen, dat er een groote partij lood, ko per en tin was verdwenen. Via zijn eigen kanalen slaagde hij erin te ontdekken, wie de daders en de helers waren, doch geen van allen voelden ze er iets voor, de zaak in der minne te regelen. Toen stapte hij naar de politie en daar ontrafelde men het geval opnieuw. Het bleek, dat de 15- jarige scheepsjongen J. v. d. W. die boven de zaak woonde, op zekeren dag naar de hoofdkraan van de waterleiding had gezocht en bij zwerftochten onder den vloer in de nwinkel was terecht gekomen. Hij had daar de zakken zien staan, doch dacht er verder niet over na. In September, toen hij geld noodig had, schoot het geval hem weer te binnen en te zamen met zijn vriendje, den 14- jarigen J. v. d. B. hadden ze 6 zakken lood meegenomen. Bij een opkooper kregen ze 20 cent per kilo en dit was nog wel zoo aan lokkelijk, dat hij _later met den 16-jarigen P. J. v. d. B. nog een partijtje van 2000 kg. haalde. Vader v. d. B. bemerkte echter, dat zijn zoon vrij veel geld op zak had en hij informeerde daar eens naar. Zoonlief vertelde pa, dat v. d. W. een partij oud metaal op zolder had liggen, dat ze mochten verkoopen. Pa informeerde naai den prijs welke ervoor werd ge maakt en liep roodgloeiend aan, toen hij hoorde, dat ze maar 20 ct. per kilo kregen. Hij zou dat varkentje wel eens even wasschen en toog naar een anderen opkoo per, die hem 28 cent per kilo be loofde. pa rekende in het vervolg ROTTERDAM, 22 April. Vee. Aan. voer in totaal 4511 stuks, waarvan 750 vette koeien en ossen, 1473 ge- bruiksvee, 101 graskalveren. 936 nuchtere kalveren, 2 varkens, 654 biggen, 4 veulens, 302 paarden, 91 schapen, 35 lammeren, 163 bokken en geiten De prijzen waren al svolgt: gras- kalveren le soort 2.40, 2e soort 1.80, 3e soort 1 per kg., kalf. koeien ie soort 720, 2e soort 600" 3e soort 400, melkkoeien resp. 710 600, 400, vare koeden resp. 525 400, 350 vaarzen resp. 550, 425, 270, pinken resp. 400, 300, 220. biggen iresp. 40, 30, 20 per stuk Graskalveren aanvoer iets korter, handel sleepend, prijzen niet geheel prijshoudend, kalf_ en melkkoeien aanvoer groote handel traag, prijzen lager; vare koeien aanvoer flink, handel goed, prijzen prijshoudend, vaarzen enpinken aanvoer als vorige week handel slecht, prijzen ieta laffer, biggen aanvoer iets klei ner, handel aanvankelijk goed, af. loop traag, prijzen lager, beste iets boven noteering. SCHEVENINGEN, 22 AprU. Be somming trawlloggersSCH 77 f 2230 SCH. 223 2800. SCH. 84 4650' SCH. 333 7090, SCH 325 f 1100 SCH 186 3900, SCH, 250 35501 SCH. 57 3360, SCH. 30 f 3450, SCH 285 4067, SCH. 274 3380, SCH. 339 5500, Besomming kustvisscher; SCH, 11 1200. (Van onzen Indischen S-corres- pondent). De onderteekening van Linggad- jati heeft in de verhouding Neder- land-Indonesië in de praktijk nog geen ontspanning gebracht. Van Indonesische zijde wordt voortge gaan den bewoners kenbaar te maken dat Linggadjati geen eind punt is, maar een begin. Radio toespraken wekken op tot een betere voorbereiding voor den strijd. Aan Indonesische lagere autoriteiten wordt bevolen de bevolking voor te houden, dat de haat tegen de Nederlanders van wege de 350-jarige onderdrukking nu maar niet ineens door Linggad jati in vriendschap mag verande ren. Nu kan het zijn dat niet alle radiogeluiden door de Indonesi sche regeering als officieele mede- deelingen aangemerkt worden, het is toch wel zoo, dat van den ern- stigen wil tot samenwerking op basis van het Linggadjati-accoord ook door deze regeering nog vol strekt geen blijk werd gegeven. Voor Nederland is de toestand naar veler meening nu echter hier zoo, dat Nederland zal moeten kiezen öf uitvoering van het duide lijke Linggadjati öf abandonneeren van alle betrekkingen met Indone sië. Het leidt geen twijfel of dege nen onder de leidende Indonesiërs die zich thans tegen het duidelijke Linggadjati keeren, beseffen dit volkomen. Zij weten dat, indien Nederland afwijkt van hetgeen het duidelijke Linggadjati omvat, dat indien Nederland „het niet meer of anders dan het duidelijke Ling gadjati" loslaat, het in gang zijnde afwikkelingsproces Nederland vol komen zal uitschakelen. De hou ding van de Indonesiërs inzake de vertegenwoordiging van de repu bliek in het buitenland wijst toch wel niet op een bereidheid tot die samenwerking, die volstrekt noo dig is wil Nederland in staat zijn aan den opbouw van het vrije Indonesië medewerking te ver leenen. De rede, die president Soekarno een week na de onder teekening van Linggadjati te Ga- roet gehouden heeft, i= in dit verband bijzonder leerzaam. De president van de republiek zeide toen o.m.: „Ons doel wijzigt zich niet, onze middelen daarentegen kunnen zich zoo noodig 24 maal per dag wijzigen" Het is duidelijk dat wij hier te maken hebben met opvattingen, die tot waardeering van overeen komsten kunnen leiden op een wijze, waarvan Hitier te München het duidelijke voorbeeld heeft ge geven. Binnen het kader van deze opvattingen is het volstrekt niet meer verwonderlijk dat de Indo nesiërs meenen dat iedere conces sie onzerzijds mogelijkheden schept voor steeds verdere concessies, met als uiteindelijk resultaat dat Ne derland van iederen bepalenden invloed in de taak, die het in samenwerking met Indonesië Hedenmorgen deed het Rotter- damsche Tribunaal uitspraak in de zaak van N. A. Pikaar. Deze N.S.B.-er bekleedde den rang van opperwachtmeester bij de mare chaussee en rijkspolitie en heeft in die functie herhaaldelijk geas sisteerd bij het arresteeren van Nederlanders. Hij was een Schalk haaragent in den meest ongunsti- gen zin van het woord. Trouwens zijn opleiding vóór Schalkhaar was ook zeer Germaansch, daar zijn vader een der ongure figuren van kamer 10 op het Haagscheveer was. Hij werd dan ook door de illegaliteit geliquideerd. De zoon hoorde thans vijf jaar interneering tegen zich eischen, dus nog tot 5 Mei 1950. Verder werd hem verboden in het leger of bij de politie te dienen, terwijl voorts een bedrag van f 850 en zijn radio verbeurd werden ver klaard. met dien opkooper af, omdat deze niet met jongens wilde handelen, en boorde zijn zoon telkens 20 ct, per kilo door den neus, want hij kreeg veel meer 1 Een derde Opkooper was wijzer, Deze vroeg een schriftelijke ver klaring, waar het koper vandaan kwam en schreef alles in zijn re gisters, zoodat hij er met een proces-verbaal afkwam. De andere deelnemers kwamen er niet zoo goed af. Behalve de jongens, wer den pa v. d. B. en de opkoopers J. v. R. en C. W. achter de tralies gezet. Vooral de opkoopers zullen het zwaar te verantwoorden krij gen, daar zij door hun medewer king den jongens tot nieu we diefstallen hebben verleid. Van de geheele partij is slechts 300 kilo terecht gekomen, de rest ter waar de van 4000 is verdwenen. Men kan een erfenis snel liqui deeren en men kan er wat langer over doen. Wat het laatste be treftach neen, laten we het dit keer eens over het eerste ge val hebben. We zitten dan bij den economischen politierechter te Rotterdam en aanschouwen de kronkelingen van 'n vijftal econo mische delinquenten, dat dezer dagen is opgepakt en op korten termijn voor den kadi werd ge sleept. De spits wordt afgebeten door den brood- en banketbakker J. H- B. uit Rotterdam. Hij leverde o.a- tompbucen en amandelbroodjes aan stationsrestauraties. Het D-P-- station in Rotterdam nam b v. Per week 2000 stuks af, terwijl het afzetgebied in Dordt n°S driemaal zoo groot was. In totaal had zijn. omzet van eind Januari af onge veer 120-000 stuks bedragen- Toe wijzingen waren er wel, maar niet in voldoende mate en dus.... werd er zwart bij-gekocht. O-a. werden op de zwarte markt 600 kilo boter en 600 kilo suiker aan geschaft. Het O.M. eischte hier 1 week hechtenis. 2 maanden slui ting van de zaak en publicatie van het vonnis- De verdediger van B. bepleitte verzachtende omstandigheden. O-a. waren de lasten van het bedrijf zeer hoog en was de zwarte winst niet zoo groot geweest. Bij een sluiting van het bedrijf zouden de knechten van B. het zwaarst ge troffen worden. Verder voerde pleiter aan. dat zijn cliënt nog nooit eerder was betrapt voor een dergelijk misdrijf (sicen hij ♦erzocht een boete De politie rechter wees dit verzoek af. Hij voelde er niet veel voor, om ver dachte nog dieper in den zwarten handel t-e zien gaan, om aldus zijn boete terug te verdienen! Hij handhaafde de eisch van het Q-M-, doch maakte van de 2 maanden sluiting een week. De volgende patënt. de 27-jarige J. T. uit Gouda, was op het Noordplein te Rotterdam op heeterdaad betrapt bij het ver handelen van textielkaarten. Zoo als hij daar stond, vodderig en slungerig, verwachtten wij een wanhopig gekerm te zullen hooren over slechte tijden enz. enz- Het bleek echter, dat het jongmensch gehuwd was en drie kleine kinde ren had, en het waren hun kaar ten, welke hij verkocht voor in totaal 120. Zijn vrouw had er ook iets van gekregen, doch het meerendeel h.ad hij er zelf door gejaagd. Met 14 dagen hechtenis en 6 maanden Veenhuizen hoopt men hem weer in het goede spoor te brengen, let wel, hoopt Het duo M. K. (44 jaar) en F- W. G. B. (22 jaar) uit Rotterdam trad vervolgens aan, om hun medicijn te slikken. Ze hadden, tezamen met andere harde zwoe gers, 62-000 Camels op den kop getikt, om daardoor de markt voor de Volksherstelsigaretten te be derven. De andere collega's waren al opgepikt, doch deze heeren waren „ondergedoken" geweest en eerst gistermorgen gepakt. K. ge droeg zich als een man, maar B. was als een pasgeboren kind. ,,0 ja, Fransje zei de politierechter en be* pleit was beslist, want al dus bleek de aanspreektitel van den zwarten ridder in de onder wereld te zijn. Beiden kregen een week hechtenis en bovendien gaan ze in Veenhuizen hun kameraden opzoeken, K- voor 4 en B. voor 3 maanden. Over het algemeen valt men in een courant niet over 30 kg. vleesch, niet waar, courant en hoeveelheid zijn maar klein. Tot leering echter de geschiedenis van den slager C. T. van een der Zuid-Hollandsche eilanden. De vorst stremde de verkeersverbin dingen en de C C D. kon niet op de eilanden komen. Het werd er een vrijgevochten leven en l'état. c'était tout le monde, of wel. er was geen wet. Bij den slager verscheen op zekeren avond een man, die een zak vlëesch op tafel smeet en vroeg: „Hoeveel geef je ervoor". De slager, zeer ingetogen: „Ja, maar waar komt het vandaan De bezoeker: ,,Kan je alleen maar el-lende van krijgen, als je het weet". De slager: „Top" en nu was het: „Heusch, edelachtbare, ik heb nog nooit zooiets gedaan". Helaas, ook in een gerechtsgebouw zijn statistieken en cijferaars heb ben uitgerekend, dat dit refrein slechts in één van de 17 000 ge vallen met recjit gezonf n wordt. Gezien het groote ge.aar, dat bij frauduleuze slachtingen zieke dieren worden gebruikt, was de ambtenaar van het O.M. fel bij zijn eisch. Een week hechtenis, 1 maand sluiting van de zaak en publicatie van het vonnis, een eisch, waarmede de politierechter het -eens was. Zoo beschermt men tegelijk beurs en leven van den belastingbetaler.... zoolang deze dit zelf nalaat l wenscht te verrichten, volledig afstand gaat doen. Men vraagt zich hier lju ook af wat voor zin het heeft, dat onze troepen bereid zijn orde en rust te herstellen, als zij daartoe niet in staat worden gesteld. Onze Ne- derlandsche soldaten verlangen niet de Indonesiërs in een staat van afhankelijkheid te brengen. Aan de fronten, voor zoover men van fronten spreken kan, bemer ken zij vrijwel zonder uitzondering spoedig dat alleen door hun me dewerking die orde en rust tot stand kunnen komen, die noodig zijn om de Indonesiërs in staat te stellen een zoodanige function- neerende staatsconstructie te ver krijgen, dat met een doelmatigen opbouw van het door oorlog en revolutie zoo zwaar geteisterde land begonnen kan worden. Zij beseffen dat met inachtne ming van de rechten, voor de In donesiërs verbonden aan een eigen volksbestaan, zooals deze rechten in het duidelijke Linggadjati wor den aangegeven, Nederland hier nog vruchtdragend werk zal kun nen verrichten; vruchtdragend werk voor Indonesië doch tevens ook voor Nederland. Zij beseffen eveneens ,dat zonder onze mede werking het Indonesische volk een vrijheid verkrijgt, die zoodanig moeilijk te hanteeren zal zijn, dat een goed functionneerend vrij In donesië een fictie zal blijven. Het is nu niet zoo, dat men de meening behoeft te hebben, dat ook al zijn er invloedrijke Indone siërs die onze medewerking blijk baar niet wenschen, de massa van de Indonesische bevolking, zoodra zij begrijpt wat de Nederlanders tot uitvoering wenschen te bren gen, n.l. het brengen van vrede, veiligheid en vrijheid, zich niet dankbaar daarnaar zal richten. Wij zijn nu onmiskenbaar in het stadium gekomen dat het initiatief ten aanzien van het verloop van zaken, dat voortdurend bij de In donesiërs is geweest, een gezamen lijk uit te voeren initiatief moet worden öf in het geheel in Neder- landsche handen moet overgaan. Nu Nederland duidelijk heeft be paald wat het wenscht te doen en nu aan den ernst van onze bedoe lingen ook door het buitenland niet meer getwijfeld kan worden, mag tegenwerking van de over eenkomst niet meer aanvaard wor den. Het republikeinsche bestuur zal nu medewerking moeten ver leenen; tot nu toe bleek daar niet veel van. De wensch tot samen werking, waarvoor Nederland zich zulke groote offers getroost, moet öf snel verwezenlijkt worden öf Nederland zal volledig den band met Indonesië moeten verbreken. Onze regeering kan haar houding van wikken en wegen, of erger, van weifelen en wijken, niet blij ven voortzetten. Onze regeering en de uitvoerders van haar inzichten, staan voor de beslissing, die voor het wel en wee van de deelen van het huidige Koninkrijk blijvende gevolgen zal hebben; naar veler meening de beslissing tot opbouw of tot ondergang. Het bestuur van den Ned. R.K. Bond van hotel-, café, Testauraiu- houders en slijters „St. Joseph" heeft aan alle leden geadviseerd op den avond van 3 Mei de bednj- ven te sluiten wel de café's om zes uur en de restaurants niet la ter dan acht uur. De Belgische kunstschil«&er Gus- taaf van de Woestijne is heden morgen overleden. Toen Dumpie zijn oogen weer opsloeg, keek hij verbaasd om zich heen. „Leef ik, of vertoef ik ergens in de eeuwige jachtvelden," mom pelde hij. Want het eerste, wat hij zag, waren de allesbehalve aanlokkelijke tronies van de meest vreemdsoortige visschen. Maar nadat hij had vastgesteld, dat hij met stevige touwen was vastgebonden en het hem niet waarschijnlijk leek, dat dergelijke maatregelen nog zouden worden toegepast, als hij niet meer tot de levenden had behoord, werd het hem langzamerhand duidelijk, dat hij nog leefde en zich in een be narde situatie bevond. Hij zat in een glazen kooi op den bodem van de zee. Maar dat was nog niet het eenige. Op den bodem van zijn verblijf stond een kunstig ap paraat opgesteld, een steekvlam, welke in verbinding stond met een klok. Dompie begreep dade lijk de bedoeling. De klok wond langzaam een touw op, dat den hefboom van den brander over haalde. De vlam werd hierdoor grooter en grooter en zou ten slotte den glazen wand van de kooi bereiken. Het glas zou van de hitte springen en Dumpie werd de prooi van die griezelige vis schen, die hem nu nog slechts met hun oogen verslonden. Gisterochtend kwam in het ge bouw van den H.K.B. te Haarlem de alg. ver. voor Bloembollencul tuur in 203de alg. vergadering bij een. Ruim 340 stemgerechtigde ie- den uit N.- en Z.-Holland, Brabant WOENSDAG, 23 AprU. HILVERSUM I (301 M.) V.AR.A. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.00 Morgenwijding; 11.00 Gram,; 11.45 Ber uit Indië; 12.00 Gram.; 12.30 Millers; 13.00 Nieuws ;13.20 Orgel; 14.00 V d vrouw; 14.15 Muziek; 15.00 V'd. "jeugd ;(15.45 V. d .zie ken). 17.15 Gram.; 17.30 Jan Cordu- wene'r; 18.00 Nieuws; 18.20 Gram.; 18.30 V d. 'Ned strijdkr.; 19.00 Caus.; 19.15 Gram.1930 V. P. R O.; 20.00 Actual.; 20.15 Koor; 20.45 Orkest; 21.30 Hoorspel; 22.00 Gram.. 22.15 Ramblers; 22.45 Caus; 23.00 Nieuws; 23.15 Muziek; 23.25 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) N. C. R. V 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.30 Morgenwijding; 11.00 Viool; 11.45 Gram.; 12.15 Marine, kapel; 13.00 Nieuws; 13,15 Muziek; 14 00 Zang; 14.30 Caus.14.50 Muziek; 15.30 Gram.; 15.45 Sextet; 16.20 zang... 16.45 V 'd jeugd; 17.30 Gram.; 17.45 Caus.; 18 00 Mandoline; 18.25 Reportage; 18.45 Caus.; 19.00 Nieuws en caus.; 19.30 Eng. les; 20.00 Gram,; 20 30 Orgel; 21.00 Caus.; 2130 Koor- 22.00 Nieuws en actual.; 22!30 Gram.; 22.45 Avondwijding; 23.00 Gram 3d. Toen Josephine den volgenden morgen in het verkooplokaal kwam, trof ze den heler heen en weer drentelend langs een zij ner vitrines aan. Hij zei geen goe den morgen. Kort nadat ze ach ter haar machine plaats genomen had, liep hij naar de deur en draaide die op slot% Joséphine voelde zich duizelig worden. Met trillende vingers haalde ze uit een lade van haar lessenaar een lang. scherp vouw been en stak dit weg in haar mouw .Van Orion kwam naar haar toe, doch bleef tot haar ver bazing op een afstand van haar staan. Joséphine, zei hij op een toon die zijn verwarring niet kon ver bergen, uit de manier, waarop je me gisteren afgestooten hebt, maak ik op, dat ik ronduit met je praten moet. Om te beginnen is deze betrekking natuurlijk maar een smoes. Ik heb geen ty- noodig ik heb je lief gekregen van het eerste oogenblik af, dat ik ïe kleine meid en heb toen meteen besloten, je te win nen, wat "et ook kosten mocht. Haar wangen gloeiden, doch ze keek hem afwerend aan. Ik zal het je duidelijk maken. Ik heb geld heel yeel. Ik kan het je bewijzen. JU hent jong; je houdt van een weeldelevem ik wil je alles geven. Ik vraag je ronduit, dien Jozef Karstens te vergeten en met nuj te tr?u^Yen- Ik zal mijn kaarten openleggen. Ik heb je noodig. kan je een goed leven verschaffen. Wat zeg jij daarop? Wees nu eens even oprecht, als ik ben. Zijn woorden en toon ontwa penden haar bijna. Ik kan het niet aannemen, mijnheer van Orion, zei ze zacht jes. Ik ben nu eenmaal verloofd en heb geen reden, die verloving te verbreken. Hij liep zwijgend een paar maal heen en weer en kwam weer voor haar staan. Je weet misschien niet, dat ik heel machtig ben. Ik laat nooit iets los, dat ik hebben wil. Ik ben besloten, jou te winnen. Is dat soms een dreigement, mijnheer van Orion? vroeg ze liefjes. Hij haalde zijn breede schou ders op. Er is nog veel meer, wat je niet yan me weet, Ik ben min oi meer geheimzinnig en .uiterst vast besloten. Ik sta voor niets om mijn doel te bereiken. Je hebt je misschien al afgevraagd, wat er van Jozef Karstens geworden is. Nu dan, hij is op het oogenblik geheel in mijn macht. Ik kan hem verpletteren, of vrij laten. Jij hebt er over te beslissen, wat ik doen zal. Dit is beslist een bedreiging, zei ze ijzig koel. Dat is zoo, maar denk niet, dat het bluf is, Joséphine. Juffrruw Malotaux, alstu blieft. Als je weigert, me te trou wen, vervolgde hij stroef en hard, dan zal Jozef Karstens nooit bij je terugkomen als dezelfde man, die van je wegging. Wat bedoelt u daarmee? vroeg ze heftig. Denkt u soms, dat er hier geen wetten bestaan. Hij knipte minachtend met zijn dikke vingers. Ik meen precies, wat ik zeg. antwoordde hij schamper. Met beide vuisten op haar tafeltje ge leund, boog hij zich naar haar toe. Zijn diamanten schitterd u. Zijn geweldige gouden ketting zwaai de heen en weer. Zijn gemeene, zwarte oogen fonkelden valsch. Luister eens, zei h';. Jozef Karstens wordt op dit oogenblik blootgesteld aan besmetting met een der meest gevreesde ziekten, nie da geneeskunde kent, 2e is praktisch ongeneeslijk, zoodra ze het menschelijk lichaam grondig heeft aangetast. Ze wordt ons beter gezegd mij 'in levende kiemen uit China overgebracht. Je hebt misschien wel eens ge hoord van de vreeselijkste plaag van China. Als je ja zegt, wordt Karstens binnen een uur verlost van dien verderfeli'ken invloed en krijgt tegengif. Als je weigert, keert hij terug als een naar lichaam en geest vernietigd mensch, als een ongeneeslijk slachtoffer van die afschuwelijke, doodende kwaal. Ze staarde hem aan, niet in staat te gelooven, dat een mensch tot zpo iets afschuwelijks in staat was. Toen begon ze zenuwachtig te lachen. Haar oogen schoten vuur. Ziet u me voor een kind aan? vroeg ze. Zoodra ik hier vandaan ben, ga ik er natuurlijk mee naar de politie. We zullen eens zien, of een ondier als u bent, een weer- looze vrouw kan opsluiten en haar bedreigen, zocals u dat doet. Of hij zulken onzin tegen haar vertellen mag! -Onzin! lachte hij schor. We zullen zien we zullen zien. Hij haalde een stuk karton uit zijn zak en wierp dat voor haar neer. Ze zag terstond, dat het een foto was. Het viel ondersteboven naast naar machine, 2e kwam dus eindelijk te weten, wat er in dat pakje gezeten had. Kijk maar. Draai het om, Joséphine, zei hij met een duivel- schen grijns. Ik raak het niet aan! riep ze beslist. Uw melodrama is een mislukking. Ik ben een be zoekster, die haar geld terug vraagt!* Hij boog voorover en keerde de foto om. Kijk eens. Ik vraag niets anders, dan dat je even kijkt! XVI Te dineeren genoodigd. Joséphine Malotaux keek naar de foto op haar schrijftafel. Een dof gebrom van van Orion be wees, dat hij over wat hij bereikt had, tevreden was. Het meisje meende flauw te vallen. Een gevoel van duizelig heid maakte zich van haar mees ter. Het vouwbeen gleed uit haar mouw en viel kletterend op den grond. Het was een foto van Koen Lamers, daaraan viel niet te twij felen. Hij zat rechtop in bed met kussens in zijn rug. Hij droeg een witte pyama, open aan den hals, zoodat zijn borst gedeeltelijk ontbloot was. Riemen zaten om zijn polsen en waren blijkbaar zoo aan het ledikant bevestigd, dat. hij zijn handen niet bewegen kon. Zijn hoofd was tegen het boven einde van het ledikant eveneens met riemen vastgebonden. Naast hem stond een tafeltje met ver scheidene fleschjes. Door de kur ken heen staken dunne buisjes in de kleurlooze vloeistof. Op het tafeltje stond ook een doosje met chirurgische instrumenten, waar naast een injectienaald lag. Het meisje keek echter met ontzetting naar de armen, de borst en het gelaat van Koen. Zijn halfgesloten oogen waren op gezet en bijna onherkenbaar ont stoken. Overal op zijn huid ver toonden zich vlekken. Ze trachtte haar duizeligheid te overwinnen. Ze wierp een en kelen blik in de duivelsche triom fantelijke oogen van Nicolaas van Orion. Toen overmeesterde haar een moorddadige woede en ze sprong overeind als een getergde tijgerin. Jou onmogelijke schurk! riep ze uit. Snel bukkend greep ze het vouwbeen van den grond, rende naar het venster en trachtte dit open té schuiven. Hij sprong haar ach' i. (Wordt vervolgd). en Zeeland waren aanwezig. Om 11 uur opende dr. A. J. Verhage voor de laatste maal als bonds voorzitter deze bijeenkomst. Kij wees met voldoening op opening en restauratie van het „Krelage- huis" te Haarlem, hetgeen luid opplaus in de zaal ontlokte. Hij noemde 1946 het eerste normale jaar na de bevrijding, waarin de uitvoer zeer is toegenomen. Des ondanks heeft men uit oogst 1J4S te kampen met zeer belangrijxe marktoverschotten. De minister heeft geen credieten willen ver leenen, waaruit de opkoop van deze overschotten kan worden ge financierd, doch hij wil een over- bruggingscrediet verstrekken. Dit zal weldra ter beschikking van het bedrijfsschap worden gesteld. De voorzitter merkte nog op, dat de clandestiene teelt veel beter in de hand kan worden gehouden en schetste vervolgens uitvoerig de verhouding tot het bedrijfsschap. Tenslotte nam hij afscheid als voorzitter om zich geheel te kun nen wijden aan het presidium van het bedrijfsschap. Vervolgens werd met de uitge breide agenda een aanvang ge maakt. Na de reeds gemelde rede van den voorzitter en de benoeming van jhr. dr. O. F. A. H. van Nis pen tot Pannerden te Hillegom tot nieuwen algemeen voorzitter van de alg. Ned. ver. v. bloembol lencultuur, werd tot nieuw lid van het hoofdbestuur gekozen de heer F. Duin uit Lutjebroek. Een mo- tie-Noordwijkerhout, die alle af deelingen oproept om door geza menlijke actie aan het onjuiste be leid en de onrechtvaardigheid van het bedrijfschap een einde te ma ken en een door vakgenooten ge kozen verantwoordelijk bestuur alle bedrijfsmaatregelen op sociaal verantwoorde wijzez te doen ont werpen en uitvoeren, werd na stormachtige discussies met 206 tegen 121 stemmen en 13 blanco aanvaard. Na de middagpauze kwam de nieuwe voorzitter ter vergadering, waar hij door dr. Verhage werd verwelkomd en gelukgewenscht. De heer van Nispen sprak een kort dankwoord. Een voorstel van de afd. Lisserbroek inzake inscha keling der afdeelingen bij advie zen over bedrijfsmaatregelen werd. nadat de voorzitter had me degedeeld, dat de regeering geen apart bedrijfschap voor de bloem bollen had willen instellen aan- vaard. Tenslotte werd een voor stel aangenomen van het hoofd bestuur om aan te dringen de gel den, benoodigd voor overnemen van een eventueel surplus 1947 weder door een heffing op het le verbare (surplus-heffing) te doen innen. Nadat de bijeenkomst eenigen tijd met gesloten deuren was voortgezet, werd dr. Verhage we derom binnengeleid. Onder dave rend applaus van de geheele ver gadering werd hem daarop- door den tweeden voorzitter, den heer Lefeber, het eerelidmaatschap van de algemeene vereeniging aange boden. Dit ging gepaard met de aanbieding van een bloemensch '- derij van Chris de Moor. De sche den,de algemeen voorzitter spr dan een lang en ontroe. d dank woord.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3