Tekort aan naastenliefde DE NIEUWE BONNEN Belgische bonvervalschers in onrust Te hooge loonen aan land arbeiders betaald Automatisch telefoneeren uit een taxi DE INTERPELLATIEJOEKES IN DE TWEEDE KAMER Waschpoeder en Soda De H. Vader over vredesbasis: Weer een enorme heidebrand Nieuw werkstuk Excessen van Russen in Berlijn DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Naamvals-n afgeschaft In den greep van de materie 350 HA vernield Op weg naar graf Ziekenfondsraad aanvaart! De Fokker F 25 Alsnog een V-l britsche lezing 69ste JAARGANG DONDERDAG 24 APRIL 1947 No. 20297 De Ministers repl^eeren Oude makkers van Toon de Soep in actie S Eensgezindheid, gegrond op geloof liep slagschip aan den grond door de Eerste Kamer DE GRENSCORRECTIES IN DELFZIJL hervat zijn proeven malversaties in BATAVIA VRUCHTENLIMONADE WORDT GOEDKOOPER ontploffing bij Troyes Installatie waarop Duit schers gek waren VAN DE FEITEN DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededeelingen op redactioneels kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De discussies in tweeden termijn bewogen zich gelukkig m hoofdzaak op hetzelfde niveau en m gelijke objectieve sfeer als in eerste instantie en kenmerkten zich door rustig, bijna academisch betoog, «aar kwamen toch slechts hier en daar boven het gemiddelde peil uit. De interpellant excuseerde zich bijna, dat het nog wel wat pittiger had gekund. Doch als de communist Wagenaar zich dit even in het oor scheen geknoopt te hebben, werd daarmee nog niet bewezen dat hij een goede noot heeft' verdiend. Over het geheel hield ook hij zich echter binnen de grenzen. de regeering voornemens is een extra-greep te doen in den de viezenpot voor den aankoop van ondergoed en werkkleeding. Er zal 300.000 pond sterling in het deviezenprogram voor ter beschikking worden gesteld. Een uitzondering maakte onge twijfeld de rede door mr. Sassen (K.V.P.) uitgesproken, die niet in allerlei détails verliep, maar de kwestie principieel stelde, niet stil wenschte te blijven staan bij de ergerlijke verschijnselen al leen, maar het kwaad wilde aan tasten in zijn oorzaken, stoffelijke maar vooral geestelijke. Tot de eerste reeks behoort na tuurlijk de beklemmende goede- ren-schaarschte, maar ook in breeder verband het falen op in ternationaal gebied van het her tel der welvaart, waarbij kort- zichtig egoïsme nog altijd de al- gemeene deelneming verijdelt. Door verhooging der productivi teit moeten wij dit euvel aantas ten, doch wij kunnen daarbij de hulp van buiten mctnnssen.hup die wij hebben verdiend en die wij ons niet bij wijze van welda digheid behoeven te laten toe- St Als6 geestelijke oorzaak hekelde de heer Sassen het materialisti sche egoïsme, dat niet alleen den naaste onthoudt wat hem rech tens toekomt, maar bovendien nog profiteert van zijn nood. Eiken Zaterdagavond dreunt de Stem van den profeet der naasten liefde door den aether: er is te weinig naastenliefde; maar aan de naastenliefde moet vooraf gaan t voor elkander, waarop terecht van verantwoordelijkheidsbesef _5Ger„™een beroep is ge daan In verband waarmede mr; SaSn een klemmend pleidooi hield voor de spoedige invoering der publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie (instituten niet van de ondernemers alleen, ook niet van eten Staat 1. Met negatieve midde len (verscherping der controle) komen wij er niet. Naast ophef fing van een goed deel der eco nomische bureaucratie (ook al ter voorkoming van naaste gelegen heden voor de corruptie) ziet mr. Sassen dan ook in een volledige organisatie van het geheele be drijfsleven een machtig middel voor het moreel herstel onzer sa menleving, met name door ver sterking van de beroepsethiek. Even werd nog de wenschelijk- heid aangestipt van een radicale verandering in ons „door en door kapitalistische" vennootschaps recht, waarna een beroep werd gedaan op de regeering, niet te volharden bij het systeem van 't noodzakelijke kwaad, dat alleen reeds door zijn financieele con sequenties dringend redres be hoeft. Ten slotte hield de Brabantsche afgevaardigde een pakkend plei dooi voor opruiming op korten termijn van den „chronisch ont stoken blindendarm van smokke- ^u". als hoedanig hij het „over blijfsel van een voltooid verleden feodalisme" aanduidde, dat het Nederlandsche Baarle-Nassau heet. waarin het Belgische Baarle-Her- tog met 34 kadastrale perceelen ligt geënclaveerd, welke „onge hoorde warboel" om sluikhandel vraagt. Ten overvloede kwam een frac- 'tie- en provinciegenoot van mr. Sassen, de heer Van der Zande, waarschuwen tegen het postvat ten van verkeerde opvattingen omtrent de boerenbevolking der drie Zuidelijke provincies, daarbij fiinties er de aandacht op vesti gend dat de voornaamste frau- SS Zr een goed deel de groote rivieren te vinden zijn. Uit de repliek van minister Huysmans stippen wij aan, Over de kwestie der dubbele functie, ten aanzien waarvan bij na alle sprekers van een afwij kende opinie deden blijken, ver duidelijkte de bewindsman zijn standpunt, door er op te wijzen, dat de rijksbureaux dépendances zijn van de betrokken departe menten, als zoodanig aan richt- lijnen zijn gebonden en meestal op overleg met de departementen zijn aangewezen; en dat door zijn speciale positie de directeur van het Rijksbureau bestuurslid van 't bedrijfsorgaan eigenlijk tegen corruptie immuun is. Den warboel in Baarle-Nassau hoopt Z.Exc. op te ruimen, door te trachten zijn ambtgenoot van Buitenlandsche Zaken er voor te interesseeren. Den communist Wagenaar, die van het begrip moraal, zooals de Christenheid dat verstaat, blijkbaar niet de flauwste notie heeft en meent, dat de moraal wordt be paald door de kapitalistische pro ductie-verhoudingen, bracht de minister onder het oog, dat het niet aangaat alle schuld op de ondernemers te laden. Zeker hebben de hoogst geplaatsten de grootste verantwoordelijkheid, maar de anderen gaan allerminst vrij uit. Van minister Mansholt noteer den we dat melk en eieren voor- loopig niet van den bon gaan. Den heer V. d. Zande gaf Z. Exc. toe, dat in de Brabantsche smok- kelzóne een groot aantal niet- inheemschen vertoeft en dat ook zeer veel vee van benoorden de rivieren gesmokkeld wordt. De contröle-strook naar die rivieren verleggen, gaat niet; laten de Bra bantsche boeren een offer brengen. Minister Van Maarseveen sprak het laatste woord. Eerst deelde hij namens zijn collega Lieftinck, die ter Eerste Kamer was getogen, mede, dat militairen en burgers voor de douane-contröle gelijk zijn en dat er wekelijks een 400-tal brieven, uit het buitenland afkom stig, door de justitie worden ge opend in verband met den devie zen-smokkel. Terugkomend op de kwestie van den te milden rechter, verklaarde Z.Exc. met nadruk niet als een verdediger van te lage straffen te willen beschouwd worden, welken twijfelachtigen titel de heer Kort hals (P. v. d. V.) hem had toege dacht. Z. Exc. hield nochtans vol, dat een rechterlijke uitspraak alleen te beoordeelen is. wanneer men van de rechtszaak alles weet, en dat men zich anders gemakke lijk vergist. Tegenover den communistischen I moralist ontkende de bewindsman pertinent, dat de kleinen te zwaar en de grooten te licht worden ge straft; wat zijn bespiegelingen over kapitalistische moraal betreft, hem verwijzend naar de radio-rede van een Russischen zuiveringscommis saris over de Kolchozen, die al hun best doen tot het privé-bedrijf terug te keeren. Met een dankwoord aan mr. Joekes, die de regeering in staat gesteld had openlijk te doen blij ken van haar ernst om het kwaad met steeds krachtiger maatregelen te bestrijden sloot het debat. Voèr de interpellatie-Joekes werd voortgezet hield de Kamer een vergadering met gesloten deuren, teneinde een „huishoudelijke aan gelegenheid" te bespreken, de kwestie n.l. of zij, daartoe door min. Gielen uitgenoodigd, 't voor beeld van de regeering zou volgen en de facultatief gestelde naam vals-n voor de van haar uitgaande stukken afschaffen. Ruim een half uur had men er nog voor noodig om tot een beslissing te komen en er schijnt zelfs een stemming te hebben plaats gehad. Nadat het comité-generaal was opgeheven, deelde praeses Van Schaik mede, dat de Kamer be sloten had aan het verzoek der regeering gevolg te geven. L. H. 705 Te Middelburg is men druk bezig met de restauratie van het oude, zoo zwaar geteisterde TaadJuds. Volgende maand heeft de aanbesteding plaats van de kap van het gotische gedeelte, dat aansluit aan het deel, waarmede men nu bezig is. Bonkaarten Ka, Kb, Kc (serie B) B-01 Brood: 800 gram brood. B-02 Brood: 400 gram brood. ii-01 Boter: 125 gram boter. u-02 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet JB-03 Boter: 250 gram margarir.e of 200 gram vet. B-01 i«elk; 4 liter melk. B-03, B-05 Melk: 7 liter melk. B-01 VIeescn: 100 gram vleesch B-02 Vleesch; 300 gram vleesch B-01 Algemeen: 200 gram kaals. B-02 Algemeen: l ei. B-03 Algemeen: 100 gram bioem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid). B.04 Algemeen: 125 gram koffie. B-05 Algemeen: 50 gram thee B-OH Algemeen; 250 gram wasch poeder 250 gram soda. B-03 Reserve: 1600 gram brood. B-06 Reserve: 800 gram brood. Bonkaarten Kd, Ke 705 (serie B). B-ll Broom: 800 gram brood. 1 B-ll Boter: 250 gram boter. Jö-12 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet B-13, B-15 Melk: 12 liter melk. B-ll, B-12 Vleesch; 100 gram vleesch B-ll Algemeen; 100 gram kaas. B-12 Algemeen: 1 ei B-13 Algemeen: 250 gram wasch poeder 250 gram soda. B-13 Reserve: 800 gram brood B-14 Re»erve: 100 gram bloem of Na een onderzoek, dat we kenlang duurde en dat in voor beeldige samenwerking met 6e Ossche en Belgische politie ge schiedde, konden, naar We gisteren in het kort meld den enkele beruchte mis dadigers en bonnenhande laars en hun leveranciers uit België gearresteerd worden. Men heeft niet veel bonnen kunnen achterhalen, doch aan genomen mag worden, dat veel onheil Is voorkomen. In Maart j.l. was het de politie ter oore gekomen, dat op het JSu de goederentreinen weer geregeld van en naar het binnen land rijden9 han Batavia weer geregeld geravitailleerd worden Bij gelegenheid van de over handiging der geloofsbrieven door den nieuwbenoemden gezant van Uruguay bü het Vaticaan, den heer Alfredo Carbonal Pe- bali, heeft Z.H. de Paus een rede gehouden, waarin hij te kennen gaf, dat de vrede eerst dan her steld zou kunnen worden, indien zoowel de regeerders als de volken het moreele fundament en den geest van eensgezindheid zouden aanvaarden. Paus herinnerde er aan, dat het dit jaar juist een eeuw geleden is, dat de betrekkingen tusschen den Heiligen Stoel en Uruguay werden aangeknoopt. De H. Vader, die zich van de Spaansche taal bediende, zeide o.m., dat alle vol ken, onverschillig of zij wel of niet aan den oorlog deelnamen, zich op het oogenblik voor moeilijkheden geplaatst zien, die zij in het ver leden met gekend hebben, moei- Een enorme brand is gistermid dag omstreeks half drie ten Wes ten van den straatweg -Doorn op de Leusderheide uit gebroken Er werden 350 HA heidegrond m asch geiegd zij het krachtdadig ingrijpen va «nlitie, brandweerkorpsen ur Soest Soesterberg en Amersfoort de boschbrandweer van Wouden! 5 „er, 3000 militairen, die op het berg en 3 dg diverse kan_ eerste ala™- ar de plaats van tonnementen gedirigeerd, ge- den brand weraen s de aan_ lukte het binnen tot staan te stormende vuurmass i_iaar(jeI1 brengen. Ooggetuigen y dat zij over een front van 2 kilometer de loden1de de zee, zich met groote snelheid richting van Amersfoort za^' bewegen. Aan de kanten van wegen, welke het terrein van ad brand doorsneden, werden wallen van aarde en zand opgeworpen en zoo wist men langzamerhand den loop van het vuur te stuiten. Aan vankelijk liepen de woningen aan den Amsterdamschen straatweg onder de gemeente Amersfoort gevaar, doch dank zij het kracht dadig ingrijpen onder deskundige leiding bleven zij voor het vuur gespaard. Ook bij de militaire auto dump wist men tijdig het vuur meester te worden. Bij het blus- schen werd gebruik gemaakt van pantserwagens, die op de nog niet aangetaste stukken de heide plat- reden. De hier en daar nog verspreid liggende munitie, afkomstig van de Duitschers en de Canadeezen, is tijdens den brand ontploft. Ge lukkig werd slechts éen militair door scherven aan zijn arm licht gewond. scS? S000 f°n metende slag- reldoorWrSPlte"' dat in twee We" 31® heeft dienst gedaan de £oedan ^oint (Cornwall) aan den grond geloopen. Het schip was op weg naar d Cld; (Schotland), waar het gesloopt zou worden. Ofschoon de wind zeer sterk was, bleef de burger bemanning van het schip, dat ont daan is van zijn bewapening, aan boord. Ondanks het opkomende getij ,dat in dezen tijd van het jaar zeer hoog is, geloofde men dat het schip niet vlot zou ra ken. Latere berichten melden, dat de „Warspite" reddeloos verloren is. De boeg van het schip ligt ge heel onder wator. lijkheden, die liggen op politiek, sociaal, economisch en geestelijk terrein. Er zijn spanningen en conflicten ontstaan, die zelfs de meest moedigen zouden kunnen ontmoedigen. Conferenties van staatslieden kunnen het mensch- dom, dat strijdensmoe is, den vrede niet weergeven. Het besef van eensgezindheid en haar practische verwezenlijking zijn niet te schei den van het geloof aan een vader, Die in de hemelen is en zonder het welk een organisatie van de men- schelijke samenleving van een edele moraal verstoken blijft. Te voren had de nieuwe gezant zich tot den Paus gewend met een rede, waarin hij vaststelde, dat het Vaticaan de meest daadwerkelijke actie voor den vrede en de eens gezindheid onder de menschen voorstond. De Eerste Kamer heeft gisteren de wetsontwerpen „Wijziging van art. 45 van de Provinciale Wet" en „Tijdelijke continueering van opcenten op den tabaksaccijns" zonder debat en zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. Bij het ontwerp „Voorziening onder den vijand aangetroffen goederen" uit te mej. mr. Tjeenk Willink (P. v. d. A.) eenige bezwaren. Nadat minister Lieftinck te harer gerust stelling had medegedeeld, dat in het samenvattend wetsontwerp treffende de oorlogsschade een zgn. „hardheidsclausule" zal wor den opgenomen, welke het doen van een verhoogde of aanvullende uitkeering mogelijk zal maken, alleen in geval van „nijpende be hoefte" bij den gedupeerde, werd ook dit wetsontwerp z. h. st. aan genomen. Evenals, na een korte toelichting van den minister van sociale zaken, het wetsontwerp „Instelling van een Ziekenfonds raad". De openbare vergadering werd vervolgens gesloten. Woensdagochtend arriveerden te Delfzijl de Engelsche en Neder landsche delegaties voor de grens correcties. De heeren begaven zich aan boord van het m.s. Op grond van uitgebreide proef nemingen in de windtunnel en in de lucht bleek, dat de presta ties van de Fokker F 25 door de gewijzigde aërodynamische vorm geving van den romp nog konden worden opgevoerd. Hierna was 't echter noodig den romp te ver lengen. Ook de as tusschen den motor en de schroef moet ver kort worden. Het toestel in den gewijzigden vorm is thans gereed en zal binnenkort 'n serie proef vluchten maken. Als verdacht van malversaties heeft de crimineele recherche te Batavia Dinsdag aangehouden den heer J-, hoofd van de motorpool en de huisvestingsorganisatie aldaar. Dit is de vierde arrestatie, welke in de laatste weken is verricht in verband met malversaties. Noordplein te Rotterdam valsche tabakskaarten te koop werden aangeboden. Enkele rechercheurs kwamen in contact met twee Bra banders, met wie zij tot zaken kwamen. Toen zij zich als politie mannen bekend maakten, gooide een van hen de kaarten weg, ter wijl de andere probeerde een kaart in de zak van den recher cheur te laten glijden. De mannen werden overgebracht naar het Hoofdbureau van Politie, doch ontkenden glashard kaarten te hebben verhandeld of zelfs bij zich te hebben gehad. Deze negatieve houding behoeft geen verwondering te wekken, als men. weet, dat zij beiden destijds deelgenooten waren van de bende van „Toon de Soep" in Oss, door trapte misdadigers, die enkele jaren preventief hebben gezeten, omdat hun bijna nooit iets ten laste gelegd kon worden. Zij gin gen er prat op, nog nooit bekend te hebben! Hun namen zrjn: J. L. v. d. V„ straatmaker, 36 jaar en M. L. v. H., koopman, 38 jaar, beiden woonachtig te Oss. Laatst genoemde wordt in de wandeling „Dr. Schel" genoemd, welke bij naam wat vreemd aandoet als men weet, dat de man wreeselijk stottert. Heet van de naald De aanhouding geschiedde op 11 Maart j.l., een Dinsdag. Dienzclf- den avond nog ging de politie naar Oss, waar een onderzoek in de woningen ingesteld werd, met als resultaat, dat nog 2 arrestan ten gemaakt werden. Allereerst H. J. B„ 31 jaar, opperman, die 50 kaarten van de bovengenoem de mannen verkocht had aan een zekeren A. N„ koopman, 29 jaar. Deze was bij den distributiedienst werkzaam geweest en toen hij de kaarten eens goed had bekeken, was hij tot de ontdeking geko men dat ze valsch waren. Hij was'naar B. teruggegaan, van wien hij zijn geld terugeischte. Deze had zich op zijn beurt weer in verbinding gesteld met v. d. V. en v. H., die niet betalen konden, omdat zij voor het ontvangen gG^d inmiddels in België weer aTV^ore valsche kaarten gekocht hadden. Deze mededeelingen werden ech ter pas verkregen na urenlange verhooren. Na 2 dagen waren ze eerst aan een bekentenis toe. De mannen werden naar Rotterdam gebracht en getoond aan de hier gearresteerden. Deze spatten bijna uit elkaar van woede. Bekennen wilden ze echter nog steeds niet Na 6 dagen zag v. d. V. het hope- looze van de situatie in en beken de. Voor het eerst van zijn leven Ook zijn compagnon kwam toen over de brug. In 2 keeren hadden zij in Turnhout 200 tabakskaaVten gekocht tegen ca. 4 per stuk. Zij verkochten deze voor 16 aan B. en deze weer voor 24 aan N. Valsche botercoupures op komst Den Maandag daarop stelde de politie een onderzoek in Turnhout in ,waar contact opgenomen werd met de Belgische verkoopers, twee knapen van 16 en 17 jaar, die in opdracht van hun tante de kaar ten verhandelden. Tante lag ech ter te bed toen de rechercheurs bij haar aanbelden. De knapen zouden daarom de kaarten in Til burg brengen. Tegelijkertijd zou den ze een drukproef meenemen van de nieuwe botercoupures van 100 rantsoenen. Na een paar dagen leverden zij de bestelde 200 kaar ten en de drukproef afen werden natuurlijk gearresteerd. Het slot van het verhaal speelde zich in België af. Daar werd tante aangehouden, alsmede de man die haar de kaarten leverde, een ze kere G. Met de arrestatie van dezen is een goede slag geslagen. Deze stond n.l. in verbinding met de drukkers, hoewel hij dit hard nekkig ontkende. Hij moet worden beschouwd als de groote man. In 1943 heeft hij voor het vervalschen van distributiebescheiden reeds 1 jaar gevangenisstraf ondergaan. Aan zijn bewering, niet meer dan de door tante verhandelde 400 ta bakskaarten in den handel ge bracht te hebben, moet weinig ge loof worden gehecht, gezien het groote aantal valsche tabaksbon nen dat nog steeds wordt aange boden. zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid). lt-16 Reserve: 600 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid). Bonkaarten Ma, Mb, Mc, Md, Me, Mf, Mg 705. (Bjjz arbeid, a.s. moeders en zieken) (Serie B). B-21; Brood: 800 gram brood B-21 Boter: 250 gram boter B-22 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet. B-21 Melk: 5 liter melk. B-21 Vieesch: 300 gram vleesch. B-22 Vieesch: 100 gram vleesch. B-21 Kaas: 200 gram kaas> B-21 Bieren; 5 eieren. Op 1 Mei zuUen bonnen worden aangewezen voor suiker, versna peringen, cacao en tabak. Op de bonnen B-06 en B-13 is 250 gram waschpoeder benevens 250 gram soda verkrijgbaar. De niet-aangewezen bonnen van de serie A kunnen worden vernie tigd Met ingang van 25 April is op de rantsoenbonnen voor waschpoe der per rantsoen verkrijgbaar 250 gram waschpoeder benevens 250 gram soda. Te Groningen had gisteren een congres plaats van directeuren en eigenaren van verschillende brou werijen in Nederland, aangesloten bij de ondervakgroep groothandel in bier, mineraalwater enz. en van de vakgroep industrie van kool zuurhoudende alcoholvrije dran ken. In het bestuur der vakgroep werd bij acclamatie herkozen de voorzitter, de ivoor R- D- van Zwieten te Rotterdam, alsmede mr. C- J. G. Becbt, 2e voorzitter, te Bergen op Zoom en mr. R- H. van Basten Batenburg t# Tegelen. Medegedeeld werd da, het weer mogelijk is limonade-gazeuse af te leveren tegen inlevering van sui ker. Dit dient echter op de etiket ten vermeld te worden- Het be stuur van de B. B- M. heeft be sloten de prijzen voor vruchten- limonade-gazeuse terug te brengen van 23 op 20 cent. Te Parijs zijn berichten binnen gekomen over een vliegende bom, welke Dinsdagmiddag j.l. te Tro yes, 100 K.M. ten Zuidoosten van Parijs, omlaag gekomen, in den grond gedrongen en ontploft zou zijn. De schok van de ontploffing zou verscheidene kilometers in den omtrek zijn waargenomen. Volgens de berichten 2ou het een bom van het type V 1 geweest zijn. Men veronderstelde, dat het een expe rimenteel projectiel, uit Engeland afkomstig, was. Een woordvoerder van de Britsche ambassade ver' klaarde echter, dat dit onwaar schijnlijk was, daar de Britsche proef projectielen uitsluitend boven de Noordzee gelanceerd werden. De politie te Troyes heeft de zaak in onderzoek. Voor den bijz. politierechter te Breda stonden de landbouwers M. B., M. K. en D. van E. uit Steen bergen terecht voor het uitbetalen van te hooge loonen aan landar beiders. Voor deze zaak bestond er in landbouwkringen in West-Bra bant groote belangstelling, omdat deze landbouwers zich niet alleen niet gehouden hadden aan de voor schriften van den rijksbemiddelaar ten aanzien van de loonen, maar wijl zij ook de overeenkomst had den geschonden, die de landbou wers in West-Brabant hadden ge sloten om geen hooger loon dan de vastgestelde te betalen. In zijn requisitoir wees de offi cier, mr. Kneepkens, er onder meer op, dat de loonen tot een waan zinnige hoogte zijn gestegen, om dat er onder de boeren een paniek stemming heerscht, dat zij hun oogst door gebrek aan arbeids krachten niet op tijd kunnen bin nenhalen. Tegen het euvel der te hooge loonen, die tot faillissemen ten onder den boerenstand leiden, bestaan twee methoden: optreden tegen de werkgevers, die arbeids krachten weglokken door te hooge loonen, en optreden tegen de ar beiders, die zich laten weglokken. Om het principieele van de zaak eischte de Officier een hooge straf, n.l. voor iederen verdachte 2 maan den hechtenis, 6000 gulden boete en openbaarmaking van bet von nis. De politierechter deed als volgt uitspraak: M. B. kreeg 36 dagen hechtenis en f 6000 boete, M. K. <n D van E. ieder 30 dagen hech tenis en f 5000 boete. Bovendien werd openbaarmaking van het vonnis gelast. Over enkele dagen zal de Par. tij van den Arbeid bijeenkomen in 'n congres om haar nieuw ontwerp- beginselprogram, bestaande uit 37 artikelen te bespreken en defini tief vast te stellen. Het huidig ontwerp is scherper in zijn omlijning dan de beginsel verklaring van begin 1946, cioch ten aanzien van enkele zeer be langrijke aangelegenheden door ons veel minder te apprecieeren- Wij vrsgen ons zelf af: heeft de leiding niet enkele stappen terug gezet. Heeft hier de invloed der oude S D.A P. zich toch krachtiger en misschien ook eerlijker en openlijker doen geldsn, hebben de samenstellers onder den druk van de communisten de vooroorlogsche leuzen opgepoetst, teneinde hun den wind uit de zeilen te nemen. De N-V-B- van 1945 is via de be ginselverklaring van 1946 to: het ontwerp van 1947 van christelijk- •humanistisch weer tot socialistisch teruggekeerd. Men erkent nu nog slechts een innig verband tus schen levensovertuiging en poli tiek inzicht". Doch hoever reikt dat. Ons volk is gebonden aan zedelij ke normen. Kerken kunnen het tot haar taak rekenen, terwille van het geestelijk en zedelijk heil vsn het volk, haar woord te spreken met betrekking tot het staatkun dig en maatschappelijk leven. Bui ten het christendom is het niet zoo eenvoudig de zedelijke normen juist te kennen en toe te passen. Dat wil natuurlijk geenszins zeg gen, dat persoonlijk de leden van de P. v- d. A. minder van ..ge halte" zouden zijn dan wij. Kennis van beginselen alleen maakt nog geen heiligen. Het gaat echter hier om een be ginselprogram om den grondslag, waarop het gebouw der nieuwe maatschappij wordt opgetrokken. We constateerden reeds, dat het vaag christelijk karakter was ver dwenen. Wat het onderwijs be treft is van vrijheid en financieele gelijkheid geen sprake meer. De P. v. d. A. mag nu wel zeg gen: Dat alles spreekt toch van zelf. Een beginselprogram is een program van beginselen met dui delijke uitspraak. De uitspraken waren in 1946 duidelijker dan in 1947. Voetangels en klemmen liggen echter voor ons vooral in de sociaal-economische paragrafen. Twee begrippen eigendomsrecht en socialisatie krijgen in het ont- werp-beginselprogram interpreta ties die ons sterk tot stelling ne men nopen- Zonder de resei*ve van het ur gentieprogram 1946 spreekt het nieuwe program 1947 in art. 3 over socialisatie van de voornaam ste productiemiddelen van indus trie, bankwezen en transport. De voormalige beperkingen van „mo nopolistische bedrijven" en „toe passing met het algemeen welzijn als richtsnoer" zijn verdwenen, ge schrapt. De huidige productiewijze wordt veroordeeld niet om het winstmo tief en den concurrentiestrijd, doch omdat zij is gebaseerd op den particulieren eigendom der voort- brengingsmiddelen. Wat blijft er dan nog van het recht op privaat-eigendom over? Er is nog een merkwaardige pas sage in art. 9. Een nieuw stelsel van voortbrenging is onts aan voor namelijk doordat sinds de macht over de productiemiddelen in de handen van betrekkelijk weinigen werd samen ge trokken, de belang rijkste gebieden van het econo misch leven geschikt zijn gewor den voor het beheer door de ge meenschap. Door de gemeenschap! Dat is rechtstreeks in tegen Quadragesi- mo Anno die ook die macht-con centratie constateert en scherp veroordeelt. Doch niet om die macht over te dragen op den staat maar om haar te verspreiden over velen, dus de bekende spreiding van bezit. Ds katholieke leden van de P- v. d. A. zijn wel in een vreemd vaarwater verzeild geraakt. Over eigendom en socialisatie zullen we in een volgend artikel nog enkele gedachten ontwikke- leri. Minister Neher, die in zijn func tie van directeur-generaal van de PTT eenigen tijd geleden een be zoek aan Amerika bracht, ver telde bij zijn terugkeer aan jour nalisten, dat hij in New York uit een rijdende auto met zijn echtge- noote in Nederland had gespro ken. Doch, niet alleen in de „Nieu we Wereld" is dit mogelijk, ook in Nederland rijden thans twee auto's van de PTT, van waaruit men met iederen abonné, zelfs in New York, Batavia of Melbourne kan spreken. „Toch is deze uitvinding niet nieuw meer", vertelde de heer G. Emmerik, inspecteur T. en T., hoofd van den radiocontroledienst der PTT. „Reeds in 1938 en 1939 was het mogelijk uit rijdende auto's te spreken. Kort voor het uitbreken van den oorlog hadden wij een 200-tal apparaten aange schaft, waarvan er circa 150 in gebruik waren bij verschillende openbare diensten, zooals politie, electrische bedrijven, enz. Deze apparaten waren door Philips ge leverd en geconstrueerd. Reeds den derden dag na de capitulatie kwa- .Vooruitgang III" teneinde de men de Duitschers de toestellen in situatie op het eiland Borkum in j beslag nemen, waarna men _ze niet oogenschouw te nemen. meer teruggezien heeft Tij dene den oorlog is deze uitvinding in de geallieerde landen vervolmaakt Eenvoudig voorgesteld is de gang van zaken als volgt: Op een vast punt staat een zen der opgesteld, terwijl in het voer tuig dit kan zoowel een auto als een schip zijn eveneens een zender en voorts een ontvanger zijn aangebracht. Deze zender en ontvanger hebben een geringe krachtbron noodig en worden ge voed door de auto-accu. De golf lengte, waarop wordt uitgezonden, ligt tusschen de 10 en 1 meter. Met de golflengte van vier me ter, zooals die thans gebruikt wordt, kan men het rayon van een groote stad bestrijken, hetgeen ruimschoots voldoende is. Men kan slechts in één richting spreken, d.w.z. de inzittende van de auto spreekt door den telefoon hoorn, die aan het dashbord van de auto bevestigd is. Hierbij drukt hij een knop in op den hoorn, waardoor de zender wordt inge schakeld. Aan het einde van zijn mededeeling zegt hij „over", laat den knop los, automatisch wordt de ontvanger ingeschakeld en de spreker aan de andere zijde van de lijn komt binnen. Naar de heer Emmerik mede deelde, is het ook mogelijk een antennes en twee frequenties noo- diNaar het oordeel van den heer Emmerik heeft de „auto-telefoon" vele mogelijkheden. Taxi-onder nemingen kunnen hun chauffeurs, waar zij ook rijden, bereiken en naar bepaalde adressen sturen. Hetzelfde geldt voor de „wegen wacht", voor medici, transport ondernemingen en tallooze andere bedrijven. Het is zelfs mogelijk voor medici een „blijvende waar schuwing" in hun auto te con- strueeren. Komt de dokter bij zijn wagen terug, dan ziet hij b.v. door een rood lampje, dat hij opgebeld is, en kan hij onmiddellijk contact met den centralen post tot stand brengen. Welke Waarde de „auto-tele foon" voor de politie heeft, laat zich gemakkelijk begrijpen. Gevraagd naar de toekomstmo gelijkheden, deelde de heer Em merik mede, dat hij deze onbe grensd achtte. Het zal zelfs moge lijk zijn, in de toekomst een nor maal telefoontoestel met nummer schijf in de voertuigen aan te bren gen, zoodat men zonder verdere tusschenkomst eiken abonné kan kiezen. Wat het practisch gebruik betreft, was onze zegsman scep tischer. De kosten zullen de eer ste jaren zeker nog een belemme ring vormen voor een belangrijke uitbreiding. „Iedere auto telefo nisch bereikbaar" zal voorloopig nog wel een ver toekomstbeeld blijven. Het ligt in de bedoeling, dat de apparaten eigendom van, de PTT blijven en dat zij. die dit „heen en weer-gesprek", dus zon- wensehen. deze van de PTT kun- der dat beide partijen „over" be- nen huren, net zooals dit het ge hoeven te zeggen, te voeren. In j val is met b.v. de telefoon- en dat geval heeft men echter twee I telexapparaten. De Russische commandant van Berlijn, generaal Kotikof, heeft de Britsche militaire politie er van beschuldigd, dat twee ser geants van het roode leger ge slagen zjjn door deze politie, waardoor één van hen een oog heeft verloren. Op de vergadering van de ge allieerde Kommandatura eischte generaal Kotikof een onmiddellijk onderzoek van deze incidenten, die, naar hij verklaarde, voorge vallen zouden zijn te Spandau, in den. Britschen sector van Berlijn, waar de beide Sergeants gestrand waren, omdat hun vrachtauto zon der benzine stond. Britsche autoriteiten in Berlijn publiceerden Woensdagavond den tekst van hun antwoord aan de Russische autoriteiten, waarin zij de Russische lezing van het inci dent tegenspraken en waarin zij verklaren, dat de Russische on derofficieren gearresteerd werden na een schietpartij in Spandau en bedreigingen van twee Duitsche vrouwen, die in dat gebied woon den. De Russen, zoo gaat het ant woord verder, konden zich eerst aan arrestatie onttrekken door zich naar de Russische zone te be geven. Later kwamen zij echter naar Spandau terug en bedreig den zij wederom de Duitsche vrouwen. Een patrouille Britsche militaire politie werd uitgezonden om dit te verhinderen. De Russi sche onderofficieren, die onder invloed van sterken drank ver keerden, verzetten zich tegen hun arrestatie. Bij het daarop volgen de gevecht werden zij gewond. Zij werden na hun arrestatie naar een Britsch hospitaal vervoerd, waar zij weigerden zich te laten behandelen. Later werden zij aan een Russische patrouille overhan digd. De doodsbaar van Koning Christiaan in het kasteel te Kopenhagen. Amalienborg-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1