Nieuws uit Stad en Omtrek De restauratie van de Groote Kerk schiet op Moeilijke deviezenpositie PL OOVENAAR Babybescherming is optimistisch Passiefsaldo betalingsbalans '47 circa f 2,23 milliard 'E AAN ONZE OVERHEID\=g WOLLEN DEKENS KAPITEIN DUMPELADORIS Laatste berichten De speurende DONDERDAG 24 APRIL' 194? tüpf- PAGINA 3 Overzicht van de herstelwerkzaamheden aan het dak van de Groote Kerk. EN DE TOEKOMST VAN DE WAAG Verborgen torentje va„! dS?"«Utto» a DISTRIBUTIENIEUWS HERMAMDADJES RADIO HERDENKINGSAVOND BURGERLIJKE STAND franciscus dankt ALBERDINGK THIJM OFFICIEELE KENNIS GEVING Drankwet VERHEUGENDE CIJFERS n°g- ONGEDEKT BLIJFT f 609 MILLIOEN jr K V 21* De weg naar het landhuis 100% WOL van Reeuwijk's KLEEDING VOOR ARBEIDERS Belangrijke aankoopen in Engeland AFSCHEIDSDINER OP HET KREMLIN Het officieele einde der conferentie TROEPENSCHËPEN NAAR INDIE ALS SPIRITUSDRINKERS SLAAGS RAKEN NOG GEEN JODEN NAAR SURINAME Omtrent de besprekingen tus schen de delegatie van de Free- land League en de gouveme- mentscommissie van Suriname vernemen wij van officieele zijde, dat nog geen resultaten van deze besprekingen bekend zijn. Het be richt, als zou zijn overeengeko men om 30.000 Europeesche Jood- sche vluchtelingen in Suriname toe te laten, kan voorbarig wor den geacht. WESTERSTORM LOEIDE OVER HET LAND Tengevolge van den Wester storm, die in den afgeloopen nacht gewoed heeft, is het water van het IJsselmeer buiten de Oranjesluizen tot een abnormaal laag peil gedaald. De laagste stand was riiet minder dan 2.30 meter beneden A.P., wat twee meter beneden den normalen stand is. door Emart Kinsbwm Het heeft wel wat weg van (Wordt vervolgd). DEFILE VOOR H. M. DE KONINGIN VERWOESTERS VAN LIDICE BERECHT V. S. EN PALESTIJNSCHE KWESTIE De winter is vergangen. Gemis van bouwbedrijvigheid, het zekere teeken van Voorjaar in de voor- oorlogsche jaren, maakt deze Lente nog wel niet tot een echte, maar er wordt toch gemetseld en getimmerd in Schiedam. In café's en ijssalons op de eerste plaats, vervolgens aan Overheidsgebou wen en dit wordt dan ons on derwerp aan de Groote Kerk. Meer dan een jaar geleden maakten wy drie Zaterdagavon den met U een tocht rond de ver weerde muren. Sinds dien is de schoonheidskuur flink opgescho ten. Zooals het met mensclien gaat. die met kleimaskers zijn be werkt, zoo is het met de kerk. Rimpels, groeven en kraaienpoot- jes verdwijnen. Er komt een ge heel gaaf stuk werk uit de werk plaats. Vele menschen zeggen: Het is een geheel nieuwe kerk. De buitenmuren van den noor der vleugel zijn zoo goed als klaar. De nieuwe raamlijsten van bak steen zijn aangebracht: de ven sters hebben hun oorspronkelijke vorm herkregen. Het raam in de Zuidzijde van het koor is in ouden vorm gebracht. Tijdens de stren ge winterdagen heeft het buiten werk stil gelegen. Omdat de stee- nen van tevoren geprofileerd moe ten worden, kon dat werk door gaan in de keet. Het metselen van de ramen gaat met behulp van getimmerde mal len (schenkels), waarop nummers staan aangegeven. Deze nummers zijn ook op de van te voren ge profileerde steenen aangebracht. Het is dus geen werk-van lijkt het wat, dan past het wel. Alles wordt nauwkeurig tevoren uitgerekend. Op vijftien meter van de straat trekken de metselaars de slanke lijsten kaarsrecht de lucht in, tot zij over de schenkels gebogen, elkaar In de top van den spits boog raken. Onder de spanten van het derschip zijn de tlmmerliede#rbe- zig de rotte spanten weg te nemen, nieuwe eiken balken te plaatsen, de houten schoren ijl de muur te vervangen door nieuwe en zwakke plaatsen in de constructie te ver sterken. Het dak heeft in den loop der jaren heel wat geleden, en het werd tijd, dat er vernieuwd werd. In het Noorder-, Zuider- en Middenkoor is de vernieuwing der daken klaar; de leien zijn gelegd. Vele der oude leien konden op nieuw gebruikt worden, maar de aankoop van nieuwe leien in Ier land heeft toch nog een aantal pondjes gekost. Sinds de ontdekking van de Wenteltrap langs een der pilaren van het koor, is het zeer gemak kelijk om op het dak te komen, «et grappige torentje, dat het Tan de trap afsluit, is echter cchnnr=Terdwenen achter de lange f^inl ?ie de centrale ver- Irnr,der Hn Dlt is een helaas onveranderbaar verlies geWeeSt voor het eel- nadat zoo'n winst gemaakt was Behalve deze wen teltrap en het torentje heeft de restauratie nog- een onbekend bouwsel °PSe^ d- Achter het Noorderkoor is een sacristie ge bouwd, waarvan de aanwezigheid raadsel. Hier is dus nieuwbouw tot stand gekomen, waa:rin stalen ramen zijn aangebracht- de sacristie zijn aan den voet van de gewelven gebeeldhouwde wa pens en zegels aangebracht. Deze zijn ontworpen en gehakt door den jongen kunstenaar Bergman. Ook in het koor heeft deze naar eigen ontwerp consoles gehakt en in de pilaren motieven aange bracht. Van de oorspronkelijk aan wezige figuren is slechts een copie van de adelaar teruggekeerd. Hoe naarstig er ook naar over blijfselen uit den tijd van St. Liduina gespeurd is, men heeft niets kunnen vinden, dat wijst op nauwe betrekking met haar. Ook in de aanwezige graven werden geen stukken van waarde gevon den. Een van de vraagteekens bij de restauratie is nog de toekomst van de Waag. Dit gebouw aan den voet van de St. Janstoren is van geheel anderen stijl dan de kerk. Aan de Westzijde van de kerk in het Noorderschip kan men de groote boog nog zien, waaruit blijkt dat op de plaats van de Waag vroeger een kapel heeft ge staan. Of de eerste zal worden op geruimd en de laatste zal worden herbouwd is nog niet zeker. Het wordt wel hoog tijd, dat de aanplakruimte tegen de Waag zeer spoedig verdwijnt. Uitreiking brandstoffenkaart TA 707 De Distributïedienst Schiedam maakt bekend, dat volgens onder staand schema in het tijdvak van 28 April t.m. 10 Mei a.s. brand- stoffenkaarten T.A. 707 worden uitgereikt. De Distributiestam kaarten van alle gezinsleden, het restant van de oude brandstoffen- kaart T 606, waaraan zich de bon 72 B.V. bevindt, alsmede het vol ledig ingevulde brandstoffenfor- mulier MD 323-15 dient men mede te brengen. Maandag 28 April A t.m. Bon; Dinsdag 29 April Boo t.m. Don; Woensdag 30 April Doo t.m. P; Donderdag 1 Mei G t.m. Ho; Vrijdag 2 Mei Hu t.m. K; Zater dag 3 Mei geheele letter L; Dins dag 6 Mei M t.m. O; Woensdag 7 Mei P t.m. Ra; Donderdag 8 Mei Re t.m. Sch; Vrijdag 9 Mei Se t.m. V; Zaterdag 10 Mei W t.m. Z. Het Bureau Broersvest 95 is ge opend van 912.30 en van 2—5 uur. Zaterdags van 912.30 uur. In de branderij van de firma de Koning aan de St. Annazuster- straat brak gisterenmorgen brand uit. Een lasscher spatte vonken op een vat, waarin alcohol was geweest. Dit vatte vlam. Met een bluschapparaat is het vuur door eigen personeel gedoofd. De brandweer rukte uit, maar be hoefde niet te assisteeren. Er was geen noemenswaardige schade. Door den storm raakte een groo te tak van een boom bij de vijver los. De plantsoendienst heeft deze tak van Damocles verwijderd. Uit het vooronder van een schip, dat in het Balkengat ligt, werd een accu gestolen. Tegen A. P. werd proces ver baal opgemaakt wegens diefstal van ruiten. Ruiten-boef. VRIJDAG, «S AFBID HILVERSUM I (301 M.) 7.00 VARA, 12 00 AVRO, 16.00 VARA, 10.30 VPRO, 21 00 VARA, 7.00 Nieuws gymn en gram.; 10.00 Morgenwij. ding; 11.00 Gram.; 11,15 Lezing; 11.30 Gram. 11,45 Ber .uit Indië; 12.00 Orgel; 12.30 Skymasters; 13.00 Nieuws; 13.15 Vaudeville.ork.14.00 Kookpr14.20 Gram.; 16.00 Viool; 16.30 V' d jeugd; 17.00 Jan Cordu- wener;' 17.30 Caus.; 18.00 Nieuws; 18.20 Gram.; 18.30 V. d. Ned. Strijdkr 19 00 N V V; 1915 Gram.19.30 Caus.; &I.00 Muziek; 20.30 Caus.; 21.00 P. V. d- A.; 2130 Gram.; 22.00 Buitenl, overs.; 22.15 Accordeon; 2240 Avondwijdin-g; 23.00 Nieuws; 23,15 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) NCRV 7,00 Nieuws, gymn. en gram.;' 10.30 Morgenwijding- 11-00 Zang;' 11.30 Gram.; 12.00 Muziek; 13.00 'Nieuws; 13.15 Koor; 13.45 Kwartet- 14.20 Boekbespr.; 14-40 Gram.- 15.30 Fluit; 16.00 Voordracht; 16 30 Kwintet- 17 00 Gram.; 17.15 Muziek; 18.00 Piano; 18.25 Reportage; 18.45 Caus.; 19.00 Nieuws; 19.15 Appèl- 19.30 Zang; 19.45 Caus.; 20.00 Caus 2015 Muziek; 20.40 Caus.; 21.00'Gram.. 21.10 Orkest; 22.00 Nieuws en reportage; 22.45 Avond» wijding; 23.00 Gram, De mannenkoren, die op den herdenkingsavond bij het monu ment voor gevallenen zullen zin gen, worden Zaterdagavond om half 7 verwacht in het gymnas tieklokaal aan het Oude Kerkhof. De leiding heeft de heer W. de Rootj. GEBOREN: Maart je Adrians d. v. J. v. d. Eijk en C. Paul, Ha- vendijk 56; Petrus Anthonius z- V. E. J. Willems en A. H. M. 't Hart, Dr. Noletstraat 1; Maria Wilhelmina d. v. J. Jansen en N. W. Leentvaar, Rubensplein 5; Arie, z. v. P. van Barneveld en M. Schafer, Kortlandstraat 14. OVERLEDEN: M L. Wessel, 46 j. echtg. van P. C. Penning, Nassaulaan 75; J. v. d. Berg, 64 j. wed. van J. Baas, Breedstr. 29. De Franciscusgroep, die door brand zijn hoofdkwartier verloor, kreeg in Februari den steun van Alberdingk Thijm. Dit voerde in den R.K. Volksbond het Vlaam- sche tooneelspel „Roekedekoe" op ten bate van de getroffen jeugdbeweging. De opbrengst van dezen avond was ruim 300. De St. Franciscusgroepen zijn den le den van Alberdingk Thijm zeer erkentelijk voor hun hulp. Óp 4 Mei zal er in de Franken land een predikatie met collecte worden gehouden voor de St. Franciscusgroep. In de bijkerk vindt deze collecte plaats op 11 Mei. Hinderwet Burgemeester en Wethouders van S"m brengenVete" open bare kennis, dat zy bij hun be sluit van 22 April 1947 de aan vrage van C. A F. Gouka, alhier om vergunning tot oprichting van een montagewerkplaats en mof. felinrichting m het pand Fabri- straat 39. behandeling hebben gesteld, aan- eezi>Ji aanvrager van zijn voor. nemen tot oprichting van voor- melde inrichting heeft afgezien. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter p- bare kennis, dat bij hen zlJn gekomen verzoeken om een ver- lof A voor den verkoop van zwak- alcoholischen drank en wel van 1. N. van der Wilt, echtgenoote van K. ter Haar, alhier, voor de consumptielocaiiteit, staande in het Sterrebosch afen den Maas kant ten Oosten van de villa op het terrein Wilton-Fijenoord 2. J. Pulleman te Dordrecht voor de koffiekamer in het kan toorgebouw op het terrein van Wilton-Fijenoord aan den Vlaar- dingerdijk; en herinneren er aan dat binnen twee weken na deze bekendma king tegen het verleenen van voormelde verloven bij hun col lege schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. De heer ons de volgende ontboezeming, Men zegt, dat Schiedam eens trots was op een kasteel, i*® Spanjaarden op 3 October 1574 het beleg van Leiden op braken, dat de Schiedammers bevreesd waren, dat de Spaansche solda ten zich in het huis van Mathe- nesse zouden nestelen, dat de Schiedamsche overheid toen besloot dat kasteel half en half af te breken, dat wehtoen een'ruine rijker, maar dafHde^traaSd dfruïne nog meer geruïneerd heeft, dat een stad met een kasteel wei toeristen trekt, dat een stad met een ruïne wordt gepasseerd; dat om de oude stad zegge 1/ prachtmolens stonden, dat er nu nog een gravure bestaat, waarop er 14 te tellen zijn, dat een stad met 17 molens veel toeristen zou trekken, dat door brand, eischen van ver keer en techniek vele molens verdwenen zijn, dat er nog 3 stompjes van molens te ontdekken zijn, nl. overblijf selen van Palmboom, Noordmo len en Oostmolen, dat er nog 3 molens in goeden staat zijn, nl. de Walvisch, de Drie Korenbloemen en de Vrij heid; 6at Schiedam een aardige Visch- markt had, a__=J}et gebouwtje (met hek) fp.^?e door het Openluchtmu- aanvaard! Z0U worden davondhzeIfai2S 0verhcid het heter te houden, attractie in stand dat de straatjeugd bezig is een tweede rume te poduceeren, dat de overheid het gebouwtje in vollen luister wilde herstellen jaar was het laagste sinds 1940. Van 10 pet. in 1945 liep het terug op 2.75, wat minder is dan in 1939. De belangstelling voor be straling met hoogtezon voor kin deren, die dit noodig hebben, neemt belangrijk toe. Er werden door 77 moeders moedercursussen van 6 avonden gevolgd; 51 in Mel- Juni en 26 in Nov.-Dec. Opmerkelijk verschil is er tus- schen de gegeven cijfers over ge boorte en huwelijk in Schiedam tusschen 1945 en 1946. De huwe lijken stegen van 458 op 952, de geboorten van 1083 op 2256. Per zuigeling is het aantal con sulten 14 geweest. In Februari werden er in 8 spreekuren voor 58 zuigelingen 58 consulten ge geven, in October op 9 spreek uren 393 consulten aan 315 zui gelingen. Van de 840 nieuwe kinderen waren er 119 het eerste, 105 het iets meer dan de helft, het derde, minder dan de ï.l. 28, het vierde, 9 het vijfde, 9 het zesde, weer minder dan de helft, n.l. 4 het zevende, 3 het achtste, 2 het negende, 2 liet tiende, 1 het elfde en 1 het vijf tiende. Van de 340 moeders, die het bu reau bezochten hadden 132 van de 340 ongediplomeerde kraam hulp gehad. „Bakie" leeft dus Deze gegevens hebben betrekking op het bureau Lange Nieuwstraat. Voor zoover het de Leliestraat betreft kan men ongeveer de helft rekenen, behalve wat de ongedi plomeerde kraamhulp aangaat. Deze was in 58 van de 130 ge vallen aanwezig. Zeer duidelijk blijkt uit het overzicht de beteekenis van de zuigelingenzorg. Het jaarverslag over 1946 van de Schiedamsche vereeniging tot bescherming van zuigelingen is verschenen. In het algemeen over zicht wordt opgemerkt, dat de toon van het verslag optimistisch kan zijn, vooral omdat de huis vesting van het consultatiebu reau naar behooren geregeld is. Het doel: „een eigen huis" blijft echter onverzwakt de aandacht vragen. In het gebouw van het Roode Kruis aan de Lange Nieuwstraat werd een deel aan de vereeniging verhuprd. Het bureau Leliestraat werd tegelijkertijd opgeheven. Het bezoek vestigde een nieuw record, sinds 1941 met 444 een sprong naar 555 in 1946 met in 1945 een dieptepunt van 333, het laagste van allen. In een persconferentie, waarin minister Lieftinck de devie- zennota beeft besproken, wees hij er op dat de nota niets sensationeels is. De nota draagt niet1 het karakter dat inen in sommige kringen er van verwacht. Men verwacht blijk baar dat er in zal worden uiteengezet, wat de regeering zich voorstelt te doen in het licht van de huidige deviezen- situatie en welke beperkingen het Nederlandsche volk zich zal moeten opleggen. De beleidsvraagstukken in het licht van de huidige de- viezensituati© liggen op het terrein van meerdere depar tementen. Op het oogenblik heeft de regeering nog niet haar standpunt bepaald t.a.v. de wijze waarop deze be leidsvraagstukken zullen worden opgelost. Dit zal waar schijnlijk op betrekkelijk korten termijn gebeuren. r C. C. H. Swinkels stuurde dat dit te prijzig was, melft, n.l. dat er 'n plein van gemaakt wordt dat er geen toeristen naar een parkeerplaats komen kijken, dat men wacht met het pleintje tot de jeugd de Lange Haven met de steenen van de Visch- markt (gedeeltelijk) heeft ge dempt; dat sedert 1868 geheel Mathenesse aan Schiedam behoorde, dat het gebied van Fransche laan, Engelsche straat, ja zelfs van het Witte Dorp aan Schiedam behoorde, dat dit gebied (met het land langs de Nieuwe Maas) aan Rotterdam is verkwanseld, natuurlijk niet voor een appel en een ei, dat bij ruilen, één moet huilen; dat We trots zijn op onze over heid, die Schiedam zooveel aan trekkelijks liet.... Vergeleken met voor den oorlog moet een veel grooter deel van den invoer uit het en gebied komen. Daarom is het deviezen- vraagstuk in hoofdzaak een pon den en dollarprobleem. De ver- koopen van Ned. Ind. producten, welke voor den oorlog via Neder land naar het gebied werden verkocht, waren voor onze devie zenpositie van groote beteekenis. Voor grondstoffen voorheen uit Indië betrokken moeten thans de viezen worden uitgegeven. Het probleem waarvoor Neder land zich gesteld ziet, doet zich ook in Engeland en heel West- Europa voor. Voor den oorlog Werd het tekort aan van West- Europa o.a. gedekt via het in ternationale driehoeksverkeer met name met Azië. De rubriek kapitaalsgoederen maakt thans een veel hooger per centage van den invoer uit dan voor den oorlog. Het aandeel van Productiemiddelen beliep in 1946 21 pet. (1937—1939 15 pet.). Bij de beoordeeling van de prognose voor de betalingsbalans 1947, sluitend met een deficit van f 2,234 millioen, moet men beden ken, dat dit een doelstelling is. Het zal de vraag zijn of het pro gramma uit te voeren is. Wij le ven zooals minister Huysmans vo rige week nog verklaarde van de hand in den tand en moeten be reid zijn het program telkens te corrigeeren. Het aantrekken van credieten vindt zijn natuurlijke limiet in de eerlijke mogelijkheden om aan de verplichtingen in de toekomst te kunnen voldoen. Het jaar 1947 is een moeilijk jaar uit deviezen- oogpunt, omdat het een topjaar voor de inve_teeringsbehoeften is en vooral geziei. de hooge prijzen. De Int. Bank is bezig op toeren te komen en daar liggen bepaald zeer belangrijke perspectieven. Van de blijvende buitenlandsche deelnemingen kan de minister geen schatting geven. Passief saldo 1947 2.234 milliard Blijkens de Nota inzake de Deviezenpositie vertoont de prognose van de Nederlandsche betalingsbalans voor 1947 een deficit van 2,234.000.000 voor de goederen- en dienstenbalans. Door kapitaals mutaties zou ge dekt moeten worden 2.055 millioen, waarna nog een passief saldo van 609 millioen resteert On der de kapitaals-mutaties is o.a. de crediet verleening door het buitenland met 907 millioen op genomen, het gebruik van buiten landsche saldi met 498 millioen, en de verkoop van buitenland sche effecten met 265 millioen en aflossing obligaties in particu lier bezit met f 140 millioen. Door de internationale prijsstij ging, welke is ingetreden is de toestand thans ongunstiger dan in het begin van het jaar werd voor zien. Nederland is meer dan ooit aangewezen op goederen afkom stig van het area. Dit probleem zal in 1947 een nijpender karakter 2iycipi f «(L-l De gemaskerde klom langs een steenen trap naar boven. Na een langen tocht bereikte hij een luik, dat hij openduwde. Hij bevond zich in een grooten tuin, welke bij een groot landhuis hoorde, dat even verder verrees. De man deed het luik achter zich dicht en liep snel op het landhuis toe, dat er oogenschijnlijk geheel verlaten uit zag. Doch de man scheen beter te weten. Hij verdween door de voordeur, liep door de gang en opende opnieuw een deur en stap te een kamér binnen, waar aan een tafel de beide schurken za ten, die onze kapitein reeds in den onderzeeër had ontmoet. „Hallo schobbejak", begroetten zij den nieuw binnen gekomene. „Hoe gaat het met onzen vriend kapitein JDrommedaris?" „Best," grinnikte Schobbejak. „Ik kreeg den indruk, dat hij het daar beneden zoo echt plezierig vond." „Plezierig, hahahahah," brulden zij. Dat vonden zij een prachtige mop. krijgen, doordat bestellingen van 1946 eerst in 1947 worden afge leverd. Afleveringen der V.S. ge schieden thans sneller. Aan de liquide middelen zullen daarom in 1947 hoogere eischen moeten worden gesteld. 1947 werd ingezet met kas- en banksaldi van 150 millioen, terwijl er een dispositie ruimte van i65 millioen op cre dieten was. Daar de overloopende posten in 1946 pl.m. 140 millioen bedroegen en het evenwicht in de betalingsbalans niet door goede ren- of dienstenexporten kan wor den hersteld, zullen verdere cre dieten en liquidatie van vermo- gensbestanddeelen noodig zijn. 100 millioen van Int. Bank verwacht Er bestaat goede hoop. dat in de naaste toekomst een tranche van 100 millioen van het cre diet van 500 millioen aange vraagd bij de Int. Bank, ter be schikking komt, terwijl uit hoofde van vrijwillige liquidatie van Amerikaantjes door omzet ting in een binnenlandsche dollarleening op nog 100 mil lioen wordt gerekend. Relatief gunstiger is de ponden balans. Het evenwicht in den ci- vielen sector is naar alle waar schijnlijkheid voor 1947 met eigen middelen bereikbaar. Voor be paalde landen is een overschrij ding der monetaire manipulatie bedragen met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid te ver wachten, hetgeen beteekent sal deering van het surplus in goud of daarmede gelijk te stellen valu ta. Vervolgens schenkt de nota aandacht aan den invloed van de gewijzigde omstandigheden in de verhouding tot de overzeesche ge- biedsdeelen op de Nederlandsche deviezenpositie. Gewezen wordt op het groote belang van de In dische inkomsten voor de beta lingsbalans van Nederland, daar deze valutabetalingen door Indië in belangrijke mate het sluitstuk vormden van de passieve handels balans van Nederland. Daar de voorheen sterk actieve betalings balans van Indië in de komende jaren een sterk gewijzigd beeld zal gaan vertoonen moet boven dien rekening worden gehouden met een extra belasting van de Ned. deviezenpositie. Het overzicht van de opgenomen credieten wijst uit, dat in totaal tot dusverre een bedrag van ca. 1.847 millioen aan credieten is verkregen, waarvan per 31 Maart 1947 was opgenomen ca. 1.389 millioen (excl. de schuld voor mi litaire leveranties van Engeland). In de eerste jaren kan geen evenwicht in de betalingsbalans worden verwacht en zullen de re serves in het buitenland moeten worden aangesproken. Deelnemin gen komen hiervoor niet in aan merking. Andere deelen der bui tenlandsche portefeuille kunnen niet worden geliquideerd, omdat men over het lot daarvan nog geheel in het onzekere verkeert (bijv. Duitsche beleggingen). Voorzichtigheid is bij de liquida tie voorts geboden, omdat de Ned. activa in het dollar-area gedu rende de geheele reconstructie periode als aanvullende financie ringsbron zoo lang mogelijk be schikbaar dienen te worden ge houden. Voor de overbrugging van de eerste phase der reconstructie-pe riode, waarin tal van consumptie' goederen gelijk kunnen worden gesteld met investeeringen, kun nen het Int. Monetaire Fonds en de Int. Bank niet worden inge schakeld, doch is Nederland aan gewezen op eigen reserves en bui tenlandsche credietgevers. Belgische en Amerikaansche ef fecten komen in eerste instantie voor verkoop in aanmerking tot dekking van het deviezentekort. De Belgische kapitaalmarkt is echter niet in staat belangrijke bedragen op te nemen. Hetzelfde geldt voor Belgische kapitaalsin- vesteeringen in ons land. Liquidatie van Ameri kaant jes Aan een vrijwillige lipuidee- ring van Amerikaansch effec tenbezit, geeft de regeering de voorkeur boven een gedwongen vordering. Vordering komt eerst in aanmerking als de vrijwilli ge liquidatie niet voldoende dollars oplevert tot dekking van het tekort, dat uit deze bron moet komen. Het totaal der 11- quideerbare Amerikaansche ef fecten, exclusief deelnemingen, wordt geschat op 571 millioen- Een deel hiervan moet al of niet vrijwillig worden gerealiseerd voor dekking van bet tekort op het dollarprogram 1947. Buitenlandsche credieten van Nederlandsche ondernemingen en buitenlandsche investeeringen, moedigt de regeering aan. De prognose van de betalings balans leidt tot de conclusie, dat moeilijke jaren in het verschiet liggen. Tenzij op ruimere wijze buitenlandsch bezit wordt geliqui deerd, wordt het tempo van we deropbouw vertraagd. Van een te rugkeer tot vooroorlogsche goede ren-bevoorrading zal voorloopig geen sprake kunnen zijn. Nage gaan wordt of op het invoerpro gramma nog kan worden besnoeid ook wat Marine en Oorlog aan gaat. Drie onmisbare voorwaarden tot werkelijke verbetering van den toestand zijn opvoering van de arbeidsproductiviteit, ver grooting van export en toene ming van spaarzaamheid. Oude rekeningen Na een overzicht van den toe stand van voor den oorlog en de voorbereidende maatregelen der regeering te Londen t. a. v. den aankoop van goederen te hebben gegeven wordt o.a. medegedeeld, dat de schuld uit hoofdevanLend Lease leveranties 60 millioen bedraagt, welke onder relatief gunstige voorwaarden kunnen worden betaald (rente 2 pet., a- lossing in 30 jaarlijksche termij nen). Het totaal der geleverde Ci vil Affairs goederen en diens-en wordt geraamd op 300 millioen, waarvan het aandeel van Ameri ka bedraagt 62 pet., van Canada 5 pet. en van Engeland 33 pet. 7. a. v. de schuld aan de V. S. is b'j de Lend Lease Settlement een zeer gunstige regeling getroffen. Met Engeland zullen op zeer kor ten termijn onderhandelingen over de afwikkeling worden aange knoopt. Voor schulden aan Engeland voor militaire uitgaven onder ae Mutual Aid periode ontstaan, is een opstelling verstrekt. (Het be drag wordt niet genoemd). Hier tegenover staan Nederlandsche vorderingen op het Britsche V- ar Office van 64 millioen. Over een consolidatie van onze schuld zal worden onderhandeld. Credietmarge in monetaire accoorden Voor opleiding van mariniers aan de V. S. is 14,5 millioen aan de V. S. betaald. Met de 14 voornaamste landen van Europa zijn monetaire ac coorden afgesloten. Op 17 Maart 1947 vertoont de monetaire re kening van acht landen tezamen een vordering van 65 millioen, daartegenover bedraagt de schuld aan zes landen tezamen 142 mil lioen. Van de credietmarge van 360 millioen met bedoelde 14 landen was voor 77 millioen ge bruikt gemaakt. Van de rangorde van invoer naar de waarde in 1946 geven de volgende cijfers een beeld (tus schen haakjes 1938): U. S. A. 25 pet. (11) net.. Gr. Brittannië 16 (8) pet.; België 14 (11) pet., Zwe den 6 (2) pet., Duitschland 3 (21) pet. De dienstensector bracht in 1916 volgens ruwe schatting ca. 300 millioen op, voornamelijk uit scheepvaart, rente-inkomsten en bedrijfswinsten. Om de tekorten in het handels verkeer (1946 1,36 milliard te gen 400 millioen in 1936) op le vangen moesten de betalingsver- dragen met credieten worden ge schraagd, doch in vele gevallen moest met kortere credieten ge noegen worden genomen in de hoop deze te zijner tijd te kunnen con- solideeren. TENTOONSTELLING „NATUUR EN LANDSCHAP." Onder dezen naam denkt „Cove- na", het comité ter verbreiding der Natuurbeschermingsgedachte te Vlaar dingen, Woensdag na Pinksteren in het Harmonie-com plex aan den Schied weg een groo te tentoonstelling te openen, die tot den volgenden Woensdag ge opend zal blijven. Direct leverbaar met vergunning MAATSCHAM'J VOO» WONINGINRICHTING Hm. BINNENWEG 30 «OTTERDAM Gelijk in het Kameroverzicht wordt gemeld, heeft minister Huys mans in de Tweede Kamer mede gedeeld, dat de regeering in het deviezenprogram 300.000 pond ster ling ter beschikking zal stellen voor den aankoop van werkklee- ding en onderkleeding. Omtrent deze plannen vernemen wij nader, dat het hier goederen betreft, die in Engeland zullen worden aangekocht en dat ze af komstig zijn uit Engelsche dumps. Het zijn nieuwe goederen van prima kwaliteit- De aankoopen zullen bestaan voor de helft uit werkkleeding en voor de andere helft uit onder goed. In hoofdzaak zullen zij worden bestemd om de arbeiders in de bedrijven, waar de behoefte het grootst wordt geacht, van deze kleeding te voorzien. Voor de dis tributie ervan wordt een bonnen stelsel ontworpen, maar behalve een bon zullen degenen, aan wie deze goederen zullen worden ver strekt, ook gewone textielpunten moeten afgeven. Tien voornaamste leden van elk der delegaties van de Groote Vier zijn uitgenoodigd op een hedenavond op het Kremlin door Stalln te geven afscheids diner, dat de officieele beëindi ging van de zitting van den raad der ministers van buiten landsche zaken te Moskou zai beteekenen. Het diner zal aan vangen te negen uur plaatselij ken tjjd. De trein voor de Fransche dele gatie zal Vrijdagavond te ongeveer acht uur plaatselijken tijd uit Mos kou vertrekken en de trein voor de Britsche delegatie te ongeveer middernacht. Morgen vertrekt de Boissevain van de Sumatrakade te Amster dam naar Indie. Aan boord bevin den zich o.a. afdeelingen van de aan- en afvoertroepen, luchtafweer pantserafweer, mariniers en Kon. marechaussee, tot een totaal sterk te van 2000 man. Op 2 Mei vertrekt van de Lloydkade te Rotterdam de Indra- poera, met circa 1200 man aan boord, naar Indië. Twee scharenslijpers kregen, nadat zij te Hilvarenbeek een flesch spiritus hadden leeggedron ken, hoogloopende ruzie. Het ge volg was, dat er een vechtpartij ontstond, waarbij de 46-jarige P. M. uit Rotterdam, voorheen sto ker op de groote vaart, doch den laatsten tijd zwervend in het Zui den van het land, voor de wielen van een vrachtauto terecht kwam en op slag werd gedood. De dader A. van B. uit St. Oedenrode is gearresteerd. Den chauffeur treft geen schuld. De Lemmerboot „Jan Nieveen", die gisteravond om elf uur uit Amsterdam vertrok, is in het buiten IJ aan den grond geraakt- De booten van den lijndienst LemmerZwolle zijn op dit oogenblik nog niet binnengeko men en zitten vermoedelijk ook aan den grond. Het lage water maakt het schutten in de Oranje sluizen onmogelijk. T 33). Toe, zoekt u eens dadelijk wat het beteekent, smeekte ■l°stéphi,ne- Mogelijk, dat we te e en komen, hoe we dien armen kunnen helpen. „,~7 Ik+kan niet van den kijker 't rdde hij. Met dien brief is een vreemdsoortig ding gebracht, dat nu op zijn lessenaar staat Ik heb er geen idee van, wat het kan zijn. Ontcijfert u dien brief maar. Misschien geeft die een verklaring. U kunt mijn co pie van het code-boek in het bo venste achterlaatje van den les senaar vinden. Ze haastte zich aan zijn verzoek te voldoen. Met het lijstje ging ze naar de schrijfmachine, waar ze eerst haar kortschrift keurig over tikte. Daarna ging ze in een die pen stoel zitten en begon te ont cijferen. „Snuit" was het eerste woord. Tot haar ergernis kon ze daar geen woord voor in de plaats stellen. „Diana" was het volgende. Ze vond, dat dit beteekende: „zal zijn". „Bootsman" was ook een vlin dernaam en die stond voor „ge smokkeld". Zoo werkte ze den brief lang zaam aan door. „Schippersmoe- der geblankette dame, bour gogne, pauwenoog, helsche steen, doodshoofd en nog vele andere woorden bleken Braziliaansche benamingen van vlinders te zijn. Telkens als ze Snuit of Purper- keizer tegenkwam, moest ze een plekje openlaten. Er kwam ook nog een onbekende term in voor, „groote koperen". Toen ze er mee klaar was, had ze het volgende gevonden; en ze las dit aan Lasateur voor. zal in de vaas ge smokkeld worden vaas gesloten heeft opdracht zich uit te etsen met diamantinkt en de rug stukken te verwisselen wat zal re sultaat zijn als in die geslo ten de flesch diamantinkt openmaakt?" Die ellendige open plekken, riep ze uit. En dat nieuwe woord „groote koperen", dat ik nergens vinden kan? Waar kunnen die nieuwe woorden zijn opgetee- kend? Die zullen ongetwijfeld wel in een der zakken van Van Orion te vinden zijn, meende de detec tive. Op een soort aanvullings lijstje. Ik ben er van overtuigd, dat de nieuwste werkzaamheden der bende hen genoodzaakt heb ben, nieuwe code-woorden te ma ken; dat deze aan Van Orion be kend zijn gemaakt, doch dat hij ze nog niet op zijn woordenlijst heeft bijgeschreven. En als hij dat doet, dan moeten wij nog eens een kijkje zien te nemen in dat roode boekje. Maar hoe zal ons dat luk ken? Dat zult u wel moeten doen, dunkt me. Ik zal u de combinatie geven van het letterslot der safe van Van Orion. Och ja, ik vergat dat u het al hebt. Wat maakt u uit dit laat ste bericht op? Ook als we die opengelaten woorden wisten, zou het nog ta melijk raadselachtig zijn, dunkt me, maar nu is het totaal onbe grijpelijk. Leest u het nog eens voor, wilt u? Ze voldeed aan zijn verzoek. Ik kan er nog niet veel uit opmaken, zei hij na lang naden ken; maar ik weet wel. dat dia mantinkt een naam is voor zuur. dat veelvuldig door inbrekers ge bruikt wordt. We moeten beslist dat aanvullingslijstje te zien krij gen! Die brief komt me zoo drei gend voor, zei ze. Ik ben er van overtuigd, dat hij betrekking heeft op het verschrikkelijke, wat ze Koen Een oogenblikje, zei Lasateur. U hebt nog nooit door mijn kij ker gekeken. Doet u dat eens en vertel me dan, of u ooit iets ge zien hebt, dat gelijkt op 't vreem de ding op den lessenaar van dien kerel. Joséphine boog zich opnieuw over den inktpot en een kreetje ontsnapte haar, toen het zoo wel bekende vertrek als door 'n too- verslag in den bodem van den inktkoker verscheen. Van Orion was nergens te zien. Ze veronder stelde, dat hij nog bij de safe stond en misschien bezig was, een antwoord op het laatste bericht samen te stellen. Op zijn lessenaar zag ze echter 'n mechaniek staan zooals ze nog nooit tevoren ge zien had. Het was ongeveer tien centime ter hoog en geleek nog het meeste op een kleermakerspersijzer. Het had een handvat als een persijzer. Doch het stond op twee ronde pooten in plaats van vlak op ta fel, zooals een-strijkijzer. Er zat een groen koord aan. een electrisch apparaat, vindt u ook niet? Ja, dat schijnt me ook, ant woordde Lasateur. Maar dat is ook alles. Misschien kom ik wat meer te weten uit een volgend be richt aan van Orion. Hij nam haar plaats weer in op zijn observatie post. Wat zou nu het beste zijn, dat u deed? vroeg hij. Bent u van plan, morgenochtend gewoon naar van Orion terug te gaan? Ja, wat zal ik doen? vroeg ze weifelend. Ik denk, dat het beter is. dat u teruggaat. Het is, mijns inziens, de eenige weg om Jozef Karstens te helpen. Ze dacht geruimen tijd na. Daarna liep ze zuchtend naar de deur. Ik zal teruggaan, zei ze. Diei. avond belde Lasateur haar nogmaals op. Een boodschap, door van Orion na uw vertrek verzonden, bevestigt mijn vermoeden, dat ze zullen trachten, morgen een groo ten slag te slaan. Ook is me ge; bleken, dat die schurk u daarbij j een voorname rol wil laten spe len." Mij? Ja. En daar heeft hij, dunkt me, twee redenen voor. Hij wil het resultaat nagaan van zijn laat ste bedreiging tegenover u en u bovendien gebruiken voor de doeleinden der bende. Hij zal U uitnoodigen, morgenmiddag met hem mee te gaan naar de Camoes Kunst Galerij. Weigert u, dan zal een ander bendelid uw plaats in nemen en de zaak gaat toch ge woon door. Stemt u toe, dan zal hij u gebruiken om een opstootje te verwekken, zoodat aller aan dacht op u gevestigd wordt, ter wijl zijn bende op klaarlichten dag den diefstal pleegt. Hij verbeeldt zich, dat u met t oog op het gevaar, waarin Kar stens verkeert, er wel in zult toe stemmen, hem te vergezellen naar dat museum. Nu is de vraag na tuurlijk, of u dat doen wilt, of niet. Bent u bereid tot een nieuwe bepoeving ten voordeele van Kar- stens? ja, natuurlijk.... o ja! Daar wil ik alles voor doen. Maar wat wordt van me verwacht? Dat kan ik niet precies zeg gen. Maar in zoo'n museum kan men u geen kwaad doen. Toen ze den volgenden morgen het verkooplokaal binnentrad, be groette van Orion haar uitbundig hartelijk. Hij was blijkbaar in zijn schik en voelde zich overwinnaar. Ze was immers naar haar werk teruggekeerd, nadat hij haar ver teld had, dat het niet meer dan een schijnbetrekking was? Dit was een mtstekend teeken. Morgenochtend, omstreeks 10 uur zal de Kon. Marechaussee te Apeldoorn voor het gemeentehuis défileeren voor H.M. de Koningin Zes van de zestien Gestapo mannen, die te Praag terecht ston den voor oorlogsmisdaden, w.o. verantwoordelijkheid voor de ver woesting van het mijnwerkers dorp Lidice, het Tjechische Put ten, zijn door het volksgerechts hof ter dood veroordeeld. Zij zul len worden opgehangen. Negen anderen, waaronder de Tsjecn Svoboda, werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van vier tot dertig jaren, terwijl een der be schuldigden, Gebert, schuldig be vonden werd. doch niet tot straf werd veroordeeld. In een brief aan den Ameri- kaanschen minister van buiten landsche zaken, Marshall, en den vertegenwoordiger in den veilig heidsraad, Austin, hebben 30 re- publikeinsche en democratische leden van het Amerikaansche huis van afgevaardigden verzocht de Britsche voorstellen inzake Pales tina bekend te maken en een ver klaring af te leggen over de Ame rikaansche politiek ten aanzien van de Palestijnsche kwestie. Op 5 Mei zal in Groningen de tentoonstelling „Bouwend Gro ningen" geopend worden, welke een overzicht geeft van de ont wikkeling der stad door de eeuwen h$ea.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3