Nieuws uit Stad en Omtrek S In Schiedam worden bioscoop orgels gebouwd Vrije dag van S.V.V. geeft concurrenten vrij spel EEN WONDERKIND UIT DE GOUDEN EEUW Festiviteiten voor de geheele burgerij De bioscopen bieden deze week: HBB mjÊJÊ m*m m Verkeersperikelen bij Herwen en Aerdt H1 V m m H i Excelsior-Y.D,L. ZATERDAG 26 APRIL 1947 PAGINA 2 VAN KERK NAAR THEATER SCHAAKSUCCES De Eerste Schied. Schaak- vereeniging in de hoofd klasse AANVULLING FEEST PROGRAMMA CULTUREEL ROOSTER HERDENKING S. F. L. VLAARDINGEN PR1JSPUZZLE BIJZ. GERECHTSHOF UNITAS HEEFT HET WEER NIET GEMAKKELIJK ZUIVERING Bij beschikking van den minis ter van marine is, op grond van Constantijn Huygens' jeugd door hemzelf verteld VOORRANG OP TUNNEL TRAVERSE? ZONDAGSDIENST BURGERLIJKE STAND OFFICIEELE KENNIS GEVING JAARVERGADERING „ORANJE VEREEN, SCHIEDAM" Piccadilly Incident Pittsburgh (Monopole) Op naar 't Volkspark SCHAAKRUBRIEK iP^iiI^liS JEUGDIGE AUTO SCHUIMERS Spijbelden om te rooven AFD ROTTERDAM K.N.V.B. Wederopbouw contra Waterstaat Ditmaal is het geen controle op clandestien gekochte waar of °P goed Verstopte eitjes, die nu een- teaal niet vervoerd mogen worden Jhaar een noodmaatregel orr\ deze brug met een maximum draag kracht van nauwelijks vier ton te beveiligen tegen overbelasting. Veel getob hebben de inwoners van Pannerden en Herwen en Aerdt met de bruggen meege maakt. De in 1939 geopende vaste brug is slechts korten tijd den bewoners van het „Rhein- eiland" van dienst geweest. In Mei 1940 lieten de Nederlandsche ge nietroepen haar in de lucht vlie gen voor de naderende Duitsche troepen. En nadat ze tijdens de oorlogsjaren was hersteld, waren het in 1945 op hun beurt de Duit- EXPORT VAN TUINBOUW PRODUCTEN DE WEDEROPBOUW VAN 'S-GRAVENHAGE Deze week bladerden we door een boek met reproducties van oude schilderijen- Op verscheidene ervan zagen we een klein orgeltje afgebeeld, dat door een blaasbalg werd aangeblazen. Het was op denzelfden dag dat we ons wekelijksch bioscoopbezoek had den afgelegd. De organist had met daverend geweld de express door de zaal gedenderd in een kegel hel licht- Daarna, toen de paarse transparant voor de koolspitslamp geschoven was, werden de weeë klanken over de aanwezigen uit gesmeerd van ,,You are always in my heart". Was er nog wel ver band tusschen de cinema-orgels en de orgels van de oude gravures en schilderijen? Met die vraag gingen wij naar de orgelfabrieken .van Standaar. in Schiedam. De dingen, die wij er hoorden, zullen u zeker inte resseeren. Het grondprincipe van alle orgels is inderdaad nog het zelfde. nl. het tot stand brengen van een trilling van een kolom lucht van bepaalde lengte. Daar door ontstaat een toon. Nog steeds noodig zijn: afgesloten kolommen lucht, de pijpen, die door aan blazing van een membraam in trilling wordt gebracht. Deze trillingen hebben door de hoogte, dikte en vorm van de pijp een be paalde frequentie. Daardoor ont staat de toon. Overigens is er meer verschil dan overeenkomst, zelfs met de oude kerkorgels. De heer Standaart Sr-, die ons van de orgels vertelt, wil echter niet meegaan met de menschen, die beweren, dat de oude techniek betere orgels bouwde. De mooie klank van de oude orgels is voor namelijk te danken aan de groo'.e ruimten, waarin zü stonden opge steld. De moderne orgels kunnen niet wedijveren met de oude, om dat de acoustisch ideale kerken on tbreken, terwijl ook het huidige bouwmateriaal geheel verschil lend is- Oude orgels zijn niet beter Er wordt beweerd, dat de schoonheid van de oude orgels veroorzaakt wordt door den lagen winddruk. Dit is onwaarschijnlijk. De lage winddruk is uitsluitend te wijten aan het gebrek aan wind, waarmee de ontwerpers te kam pen hadden; immers men moest met menschen wind'.rappen- Een gevolg van dezen lagen druk was het gebruik van kolossaal groote pijpen- De moderne orgelbouwer zoekt een zoo groot mogelijken wind druk te krijgen; het evenwicht zoekt hij op wetenschappelijke manier. De kerkorgëlbouw is in dit op zicht h.et meest aan de traditie ge bonden Hier worden uiterst be- houdzaam nieuwe vindingen toe gepast. Het bioscooporgel, dat niet vastzit aan een historischen groei is ver vooruit in technisch opzicht. De ontwikkeling van deze orgels houdt nauw verband met de electro-techniek. Het geheele systeem van overbrenging is ge baseerd op magnetenwerk. Door da jaren heen heeft men dit systeem geperfectionneerd en uit gebouwd. Zooals men bij het indruk ken van een bel een magneetje in beweging stelt, dat de klepel aan trekt, zoo wordt door het neer drukken van een der vele pijp- serie klepjes de lipjes, die men boven de klavieren rondom ziet zitten op ver verwijderden af stand een kam aangedrukt waar door de gewenschte pijpenserie staat ingeschakeld. Drukt men dan bovendien nog op een bepaal de toets, dan trekt een magneetje het ventiel open van de pijp, die met die toets correspondeert en heeft de lucht toegang tot de or gelpijp- Het voordeel van deze uit gebreide toepassing van eleetrici- teit blijkt o-a. hieruit. Bij kerk orgels is een klavier met bepaalde series pijpen vast verbonden. Bij een cinema-orgel kan men door verschillende kammen op een se rie te schakelen alle klavieren op dezelfde series aansluiten. Voor den organist levert dit buitenge wone voordeelen op- Door middel van de magneten en blaasbalgen zijn niet alleen or gelpijpen, maar ook xylophoons, trommels en slagwerk aan te slui ten op het toetsenbord, vandaar, dat een bioscooporgel zoo'n groote verscheidenheid heeft in klank co kleur. Vleugelsolo door organist De allernieuwste vinding op dit gebied is de combinatie van een vleugel en een bioscoop-orgel. Door middel van een bakelieten contactendoos, die door middel van een kabel met de speeltafel is verbonden, wordt de vleugel aan het bovenklavier van het bios cooporgel gekoppeld. Een lipje schakelt de vleugel in en terwijl de organist met de linkerhand achtergrond-muziek produceert, speelt hij met de rechterhand een pianosolo op een machtig klinken de vleugel. Het pedaal wordt van de speeltafel af bediend. Het eenige bezwaar, dat deze electri- sche overbrenging heeft, is de korte staccato-aanslag. De eers e combinatie-vleugel staat klaar voor het Passage theater in Den Haag- Er zijn meer theaterconcerns, die er interesse voor hebben, want de vleugel een der attributen van een groot theater blijft gewoon bespeel baar. Maar weer is het ontbreken van materiaal een groote handi cap. In Nederland is bijvoorb;# ld geen enkele speeltafel te krijgen anders dan door afbraak van een oud orgel. Voor den wederopbouw van de kerkorgels in de verwoeste gebie den is dit een allesbehalve gunstig vooreeken. Er kan in den orgel bouw een groote bedrijvigheid worden verwacht, mits er vol doende materiaal vrijkomt. Standaart heeft alles bij elkaar ongeveer 250 kerkorgels gebouwd. Door de Dui'schers is deze in dustrie echter totaal verknoeid. Zij leverden schema's voor den bouw van orgels en deze konden dan practisch zonder vakmen- schen worden geplaatst- De ondes kundigheid van vele kerkbesturen gaf den beunhazen voldoende ge legenheid hun ondergravend werk te verrichten. Sindsdien zijn bioscoop-orgels de voornaamste afdeeling van de Standaart. Het eerste werd ge plaatst in het W-B-theater in Rot terdam, nu Arena, waar het nog steeds dienst doet. Een groo e klap kreeg de in. dustrie door de devaluatie van het Engelsche pond- Er liep toen een groote Engelsche order. Het ver lies liep in de honderdduizenden- Standaardorgels staan op 10 plaat sen in Engeland. Ook nu wordt weer gepoogd de Nederl- orgels daar binnen te krijgen, maar da bescherming van de eigen in dustrie is zéter groot. Ook aan Duitschland werden vóór den oorlog orgels afgeleverd, maar dit land is als exportgebied geheel ui gevallen- De vraag op de binnenlandsche markt is na den oorlog zeer groot geworden. Maar met het huidige ruimte-, arbeidskrachten- en mate riaalgebrek is van een werkelijke vlucht van deze bijzondere ak van Industrie, waarin alleen plaats is voor de beste vakmenschen, geen sprake- Gisteravond wist het eerste tiental van ESS, na ongeslagen het afdeelingskampioenschap te heb ben veroverd en nadat de beslis singswedstrijd tegen Kralingen reeds in een 42 voorstand werd afgebroken, uit de resteerende partijen nog 2 punten te behalen, waardoor de totale uitslag 64 In het voordeel van ESS werd. Voor het eerst in haar bijna 25- jarig bestaan wist de sterkste Schiedamsche schaakclub zich dus in de hoofdklasse te plaatsen, het geen een mooie omlijsting is voor het in 1948 te vieren 25-jarig be staan. Bovendien wist het tweede tien tal deze week eveneens het afdee lingskampioenschap te behalen, waardoor de mogelijkheid bestaat, dat ook dit tiental zal kunnen pro- moveeren, waardoor het de plaats zal innemen van het eerste tien tal in de eerste klasse. Hierdoor blijkt wel, dat ESS niet alleen over zeer sterke schaak spelers beschikt, maar dat het Schiedamsche schaakleven in het algemeen, na den oorlog een ster ken vooruitgang heeft gemaNkt. Zooals op iederen nationalen feestdag zal ook op 5 Mei a.s. het mandoline-gezelschap O. N. I. o. 1. v. den heer J. Hakkert haar rondgang maken langs de ver schillende gast- en ziekenhuizen in onze stad. 1 Mei: Gebouw v. Chr. Belan gen v.m. Kethel, Chr. Reciteerver. „Da Costa", uitvoering. Ter gelegenheid van de herden- van het begin van het zegenrijke werk onder de jeugd en de gezin nen van de Fabriekstad St. Quen- tin door Pater Mr. Dr. Johannes Leo Dehon, stichter van de con gregatie der Priesters van het H. Hart van Jesus, zal op Donder dag 1 Mei des avonds om 8 uur een bijzondere avond worden ge geven in Musis Sacrum. Deze gaat uit van het St. Franciscus- en St. Francisca Romana Liefdewerk van Schiedam. Het Amsterdamsche jongens koor „Laetentur Insulae" onder leiding van pater C. v. d. Peet S.C.J. zal den avond muzikaal op luisteren. Pater Kwanten zal spre ken over het onderwerp ,,Op de bres voor jeugd en gezin", terwijl pater H. Sloekers S.C.J. het onder werp: „Eerherstel en modern apostolaat" zal behandelen. ZONDAGSDIENST. Van Zaterdagavond 7 uur tot Zondagavond 11 uur zullen in bij zondere gevallen voor de genees kundigen Birnie, Erkelens, Jacob- sen, De Koning, Kousemaker, Lin- zel. Van den Pol, Stoop, Thio en Westenbrink dienst doen: Dr. P. C. Dwarshuis Oosthavenkade 16, telef. 2013; Dr. H. A. Imhoff, Verpl. Chassépl. 6a, telef. 3562. Geopend: Apotheek Ir. J. Backer Hoogstraat 228 telf. 2162. Da oplossing van de puzzle van verleden week was: varken, leng. ibis, nijlpaard, duif, elft, rups. Een hexagram-puzzle is nu aan de beurt. Gevraagd worden14 burcht; 15 gerecht; 23 teug; 2—6 gebak; 36 vrucht; 45 hoogte Oplossingen t°t Woensdagmiddag. Een prijs verwierven i I v. d. Meer, Korte Haven 84, Schiedam; W Soeters, Nw Maasstraat 92a, Schiedam; Piet Bosch, B.K.Laan 178, Schiedam; W, J. de Groot, Ant, Muysstraat BI, Schiedam. Het bijzonder gerechtshof ta 's-Gravenhage behandelde een aangehouden zaak tegen D. Plan- tinga, loodgieter te Schoonhoven, tegen wien dienstneming bij een onderdeel van de Duitsche marine een gevangenisstraf van 4 jaar werd geëischt met aftrek en le venslange ontzetting. D. Broekman en R. Joosten, machine-arbeider en magazijnbe diende te .Gouda, die voor den ar beidsinzet naar Duitschland ge voerd werden en zich in een kamp te Bochum beschikbaar hadden gesteld, om bewakingsdiensten jegens de overige tewerkgestelde Nederlanders te verrichten, hoor den tegen zich 3 jaar eischen met aftrek en ontzetting gedurende 10 jaar. Een der raadslieden in deze zaak beklaagde zich over het feit, dat terwijl de P.R.A. 2 In de tweede klasse A ontvangt C. V. V., dat thans op de derde plaats prijkt, de oude Stichtsche club, Hercules; de bezoekers ver- keeren in een weinig benijdens waardige positie en wij geven den Domstadbewoners niet veel kars om die a.s. Zondag te verbeteren. Het Rotterdamsche Coal won des tijds in Dordt met 24 van O. D. S. Ditmaal maken de Merwe- stadbewoners o.i. een vlotte kans op revanche. Unitas, dat Zondag J.l. een lastige klip omzeilde, krijgt nu weer geen gemakkelijke opga ve. Gouda is altijd een lastige te- jaar tijd heeft gehad om deze zaak voor te bereiden, hjj, raads man, er eerst 10 dagen voor de rechtzitting kennis van had ge kregen. Nadat tegen J. F. Francke, kantoorbediende te Maassluis, voor dienstneming bjj de Ned. landwacht 4 jaar met aftrek en ontzetting voor het leven was ge ëischt, had I. Sprangers kantoor bediende te Schiedam, zich te verantwoorden wegens dienstne ming bij de Ned. landwacht. Hij had bij de bewaking van een huis waarin een arrestatie plaats had, Sofia Sehaarman door een schot uit zijn karabijn gedood. De ver dachte beriep zich op noodweer. Getuigen verklaarden, dat ver dachte het slachtoffer dat met de arrestatie niets uitstaande had zonder waarschuwing heeft neergeschoten, en alleen om zich te dekken, achteraf enkele waarschuwingsschoten heeft ge lost. In dit geval luidde de eisch: 10 jaar met aftrek en levenslange ontzetting. Uitspraak in alle zaken over 14 dagen. de desbetreffende bepalingen van zjjn vijftiende jaar tot ver boven het zuiveringsbesluit 1945, met het middelmatige ontwikkeld was. Hoe deze uitzonderlijke begaafd heid te verklaren? Moeten we Constanlijn een wonderkind noe men, zooals de Brusselaren deden toen de veertienjarige knaap de gezantschapsreis van vader Huy- gens naar de Zuidelijke Nederlan den meemaakte en daar de Brus- selsche staatslieden verbaasde door zijn teekenkunst en zijn spel op de luit? Wie de levensbeschrijving van Constantijn Huygens' jeugd leest, die hijzelf in 't Latijn schreef en die dezer dagen voor het eerst in haar geheel in het Nederlandsch werd vertaald, zal de benaming wonderkind zonder aarzelen ge bruiken- Wel zal hl) na lezing van dit interessante boek de overtui ging hebben dat dit wonderkind niet louter als 'n merkwaardig na tuurverschijnsel moet beschouwd worden, als een begenadigde, wien de bekwaamheden als een gave des hemels kwamen aanwaaien, maar dat de wilskracht en de vol harding van Constantijn en de zorg, de tact en de doelmatigheid van zijn voornaamsten opvoeder: zijn vader, voor Constantljn's geestelijken groei van wezenlijke beteekenis waren. De autobiografie is niet een genre dat ons Hollanders schijnt aan te lokken. Autobiografische kunstwerken zooals men in de Fransche en Engelsche litera uur kan aanwijzen bezitten we niet. Ook Constantijn Huygens' levens beschrijving moet men niet als een kunstwerk beschc ïwen; Huygens heeft de feiten en indrukken slechts geboekstaafd om ze aan de In September van het vorig jaar, bij de 350ste herdenking vaa Constantijn Huygens' ge boortedag, hebben we aandacht gewijd aan de fenomenale veel zijdigheid van dezen dichter die tevens ju~ist en diplomaat, was, musicus, beeldend kunste naar, kunstcriticus, talenken ner met enorme belezenheid, wiskundige en sportman, kunstzinnig genoeg om de eer ste te zijn die de grootheid van Rembrandt ontdekte, en prac tisch genoeg om den weg van Den Haag naar Scheveningen te ontwerpen. Het wonderbaarlijke bij dit al les is dat zijn bekwaamheid op de meeste dezer gebieden reeds vóór ingang van 5 Mei 1945 ontslag, met verval van alle rechten, uit 's Rijks dienst verleend aan C. Vermeulen, directeur van het loodswezen, enz. te Rotterdam. De A.N.W.B. heeft aan de ge meente Rotterdam verzocht, de tunneltraverse vanaf het G.E.B.- gebouw tot aan den Rijksweg naar Dordrecht tot voorrangsweg te verklaren, dit in afwachting van later eventueel te treffen afdoen de verkeersbeveiligingen, in votm van vrije kruisingen etc. De Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen heeft aan mej C. W. Persoon wegens 42-jangen trouwen dienst bij wijlen mevr. II. K.-H. te Rotterdam een medaille en oorkonde uitgereikt. J. van Buren, Buys Ballotstraat 16, Tel. 69661; J. C. W. Groene- wegen. B. K. Laan 41. Tel. 67778; F. Jungerius, B. K. Laan 269, Tel. 67355; Apotheek F. H. Backer, St. Liduinastraat 58. GEBOREN: Johannes F. z. v. J. F. de Koning en J. Kerssemeijer Fabristraat 35; Hendrikus J. z. v. C. J. Maophall en H. W. v. d. Berg, Boerhavelaan 1; Jan H. P. z. v. P. H. v. Vliet en C. L. De Feber, Tuinlaan 70; Alida J. d. v. J. A. Stieber en C. v. d. El3t, Boerhavelaan 1. OVERLEDEN: J. van Uden, 37 vr. v. J. W. Janse, Mariastr. 81. GETROUWD: B. Verschoor 37 j. en A. C. Duijff, 32 j. Hinderwet' B en W. van Schiedam hebben bn hun besluit van 24 April 1947 de beslissing op het verzoek van Frans Bennekers Prepareer- Bontbedrijven te Deventer, vergunning tot oprichting van een fabriek voor pelsveredeling in net pand Oudedijk 185, verdaagd, aan gezien het desbetreffende onder zoek nog niet is geëindigd, Schiedam, 26 April 191" Drankwet B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van 1'H. Grandia, alhier om een verlof B voor den verkoop uitsluitend van alcohol-vrijen drank in de bene- den-voorlocaliteit (winkel) van bet perceel Hoofdstraat 147a, al hier; en herinneren er aan, dat binnen 2 weken na deze bekend making tegen het verleenen van het verlof bij hun College schrif telijk bezwaren kunnen worden m gebPacht. Schiedam, 26 April 1947 Geldschieterswet B. en W. van Schiedam bren gen ter openbare kennis, dat bij hen is ihgekomen een verzoek van de Betaalzegel'" „Vesta" te Am- sterdam, om 4 Lting tot het houden van een irticuliere geld- schietbank in het pand Heeren pad 19, alhier. Binnen veertien dagen na heden kunnen bij hen bezwaren tegen inwilliging tan het verzoek wor den ingebracht Schiedam, 26 April 1947. Gisterenavond hield de „Oranje Vereeniging" haar jaarvergade ring in de benedenzaal van de „Amstelbron" aan de Broersvest. In een kort openingswoord schetste de voorzitter, de heer L. Kamp, de vernieuwing, welke tot stand was gekomen in de pro gramma's der vereeniging. Werd eerst uitsluitend voor le den een programma samengesteld dit werd na de bevrijding zoo gei-egel d, dat de geheele burgerij van Schiedam aan de georgani seerde festiviteiten kon deelne men. Voorts memoreerde de heer Kamp het geringe leden-aantal van 1200, dat op een bevolking van bijna 70.000 zielen wel zeer miniem is. Hij deed op de aan wezigen dan ook een beroep, om veel propaganda voor de veree niging te maken, De le secr., de heer N. v. d. Brugge, memoreerde de vernieu wing van het bestuur en de sa menwerking met de diverse buurtvereenigingen, een samen werking, die wegéns opheffing van vele van deze vereenigingen, reeds spoedig moest worden op gegeven. Voorts bracht spr. dank aar. de heeren Liebeek en v. Kat wijk, resp. oud-voorzitter en se cretaris der vereeniging, voor het werk dat zij gedurende vele jaren voor de O. V. hadden gedaan. Hierna vond een bestuursver kiezing plaats, waarbij de door het hoofdbestuur gestelde candi- daten allen werden gekozen; t.w. de heeren: A. Rijnderhoff, A. Scholten, G. Rosman, M. v. Dijk, L. Jetten, H. Kat, J. Korbee, C. Pelt, H. Schilt, G. P. J. Ubink, F. A. de Wolff en J. J. Schipper. Na dit officieele gedeelte ging men over tot het feestelijk gedeel te van den avond, waaraan be- langelooze medewerking werd verleend door het duo Hakkert, piano "en viool, en het mannen- kwartet „St. Liduina" o. 1. v. den heer v. Rooyen, terwijl de heer Dumee eenige smalfilms ver toonde. genstander, doch op eigen terrein moeten de mannen van Wels wel de meerderen kunnen blijven. In Vlaardingen vindt ide ontmoeting V. F. C.V. U. C. plaats; gaat al les normaal, dan wordt het een overwinning voor de gasten. B. M. T. gaat op reis naar Velox in Utrecht; de Hagenaars kunnen nog best een paar punten gebruiken, I vergetelheid te ontrukken, zonder maar of Velox bereid is den buit t^ trachten de gegevens om te Alfred Tennyson verhaalt ons in het prachtige gedicht Enoch Arden, hoe twee vrienden, de een arm, de ander rijk, hetzelfde meisje liefhebben. Zij trouwt met den arme, een bootsman, die naar China moet zeilen om geld voor zijn gezin te verdienen. Hij lijdt schipbreuk, maar wordt op een onbewoond eiland aangespoeld. Zijn vrc*^, die jaren lang niets van hem hoort, houdt hem voor dqod en trouwt met den rijken vriend. Enoch Arden, de arme bootsman, wordt echter na vele jaren verlost en keert terug naar Engeland. Nadat hij ontdekt heeft, dat zijn vrouw opnieuw is ge trouwd, wil hij dat geluk niet ver storen en trekt zich terug. Piccadilly Incident schijnt een varia'.ie in modernen stijl op dit thema. Een kapitein en een Wren (Marva) ontmoeten elkaar tijdens het schuilen voor luchtalarm op Piccadilly-Circus. Zij worden ver liefd op elkaar, maar zij moet ■moedig na 72 uur verlof naar het Verre Oosten. De korte tijd wordt goed benut; zij trouwen. De Wien komt in Singapore terecht juist op het oogenblik van de Japanscne oorlogsverklaring. Wanneer een torpedojager het vrouwelijk per soneel van dit machtigste fort. up het Oostelijk halfrond evacueert, vergaat deze destroyer ten ge volge van een duikbootaanvai. Met een ouden kennis. Bul. een Canadees, die op haar verliefd is, een vriendin en drie andere ma trozen weet de Wren in een red dingsboot te komen. Zij worden aangespoeld op een onbewoond eiland, maar door de Brltsche aa- miraliteit als vermist, vermoede lijk verdronken, opgegeven. Voor den kapitein is dit een zware slag. Maanden en maanden verstrijken en hij schijnt aan zijn verdriet ten onder te gaan. Dit doet zijn vader en zuster uitzien naar een vrouw, die hem zijn leed kan doen vergeten. Een Ameri- kauMwche komt In aanraking met den kapitein en hij trouwt baar. Na een verbeten innerlijk ge vecht tusschen Bill en de Wren op het eiland, waarbij zij zich te gen zijn toenadering verzet, be sluiten de bewoners na een paar jaar zee te kiezen en op goed ge luk naar het Zuiden te zeilen. Ze worden ontdekt door een Ameri- kaansch vliegtuig. De Wren keert naar Londen te rug, vindt haar man niet aan net station, ondanks het telegram. Bemerkt, dat hij door bominslag moest verhuizen en ontmoet Zijn nieuwe vrouw. Deze laat haar de baby zien. De Wren vlucht weg. Tijdens een voorstelling voor de troepen blijkt, dat de kapi tein, een goed pianist, zijn eerste vrouw niet vergeten is. Zij staat intusschen achter het tooneel naar hem te kijken. Tijdens lucnt- alarm ontmoeten beiden elkaar weer in de kelder. Uit een soort wraakzucht zegt ze, dat ze hem ontrouw geworden is evenals hij haar. De letterlijke bom slaat in. Zij wordt ernstig getroffen en krijgt voor haar dood gelegenheid alles goed te maken. Een echt scheiding wordt door de Voorzie nigheid voorkomen. Voor een ge- loovige minder ongeloofwaardig, dan voor anderen. Het zij hier even opgemerkt, dat de katholieke kerkelijke autoriteiten zeer voor zichtig zijn bij het aannemen van den dood en dus ook in het toe stemmen ln een nieuw huwelijk. De film is niet overal even sterk, maar kan niettemin aan personen boven 14 jaar worden aanbevolen. Op het tooneel geven de Craftons een demonstratie van Vlaamsche evenwichtskunst op een ladder. De Belgische variété- madames hebben al even weinig goeden smaak als de meeste Ne derlandsche. Het is eenigszins vermakelijk um te zien, hoe de bewoners van de Nieuwe Wereld de. streken van die van de Oude hebben. Wanneei men in de landen van Europa een beroep deed mp de eendracht, of de werkkra - van de burgeis, werd dat geuaan aan de hand van de voorbeelden van de grooten in de vaderlandsche geschiedenis. Toen in Amerika de productie moest worden opgevoerd ten ge volge van den Japanschen aanval op Pearl Harbour ging het al niet veel anders. De tijden van de op komst der groote industrieën wer den voor de oogen der toeschou wers getooverd en terwijl wij m Nederland het met de zeeslagen van de Ruyter moeten stellen, gaat het daar met bokspartijen tusschen twee vijand geworden vrienden. Is hier Kenau Simons Hasse laar de groote vrouw, daar laat men Marlène Dietrich optreden als de knappe dochter van een kompel, die zich los wil maken van de mijn en omgeving. Het tooneel is veranderd, maar de ondergrond is dezelfde. Dit beteekent tevens, dat het waarschijnlijk een vlot en goed gemaakte film is, want een Ame rikaan voelt zich in het weergeven van de toestanden bij hem thuis bijzonder thuis. Het werd een aardige film over twee Amerlkaansche mijnwerkers, die het tot directeur schoppen. Den een (John Wayne) stijgt die prestatie naar het hoofd, hij ver geet de arbeiders en Hunky (Mar lène Dietrich); de ander blijft zichzelf. Dit leidt tot conflicten, die hun hoogtepunt bereiken in een gevecht van de beide vrien den in een mijnschacht. Het ge vecht wordt onderbroken door een ongeluk met „Hunky", die onraad vermoedend, in de mijn wilde af dalen. Het loopt den egoïst plot seling tegen. Van directeur wordt hij weer gewoon arbeider. Hij heeft echter iets in zijn mars e:i werkt zich opnieuw vooruit. Door den aanval op Pearl Harbour -- die historisch begint te worden in Amerlkaansche films wor den beide vrienden weer tot el kaar gebracht. De Amerikaan, die den bioscoop verlaat heeft als moraal meegekregen, dat een dracht macht maakt en dat alles gedaan moet worden voor de overwinning. Boven 14 Jeer. af te staan aan de bezoekers is nog de vraag. S. V. V., dat aan het hoofd van de ranglijst van 2 B gaat, heeft rust. De overige gegadig den voor den titel gaan van honk, U. V. V. krijgt het op te nemen tegen Vios in Den Haag, dat vori ge week zoo'n geduchte afstraffing heeft gekregen van Quick. Ook de Stichtenaren zullen o.i. wel op de overwinning beslag leggen. Het Leidsche U. V. S. trekt naar Zui len om Elinkwijk de les te lezen. In de Maasstad zal Overmaas aan treden tegen Quick; de Haantjes hebben Zondag goed uitgepakt en de Rotterdammers dienen dus op te passen, de eerste maal werd het 22. Scheveningen en D. C. V. zul len elkaar bekampen op het veld van eerstgenoemde. Het krachts verschil tusschen beide clubs is niet groot en het zou niet vreemd zijn, indien het resultaat een ver deeling van punten werd. Nu de 1ste klasser Hfermes- DVS zoowel als de 2de klasser SW een vrjjen dag heeft, bestaat er geen enkel excuus om a s. Zon dag niet naar Excelsior te gaan kijken. Strikt genomen bestaat dat excuus er onder andere om standigheden ook niet, maar och. wij weten er alles van,A-s. Zondag speelt onze eenige katho lieke voetbalvereeniging thuis in het Volkspark tegen VDL uit Maassluis. Onze zwart-witten heb ben een achterstand van 3 wed strijden en als deze in winst kun nen worden omgezet, kan Excel sior deze competitie nog afsluiten in de behoorlijke positie van aan voerder der middengroep. Vorig jaar bereikte Excelsior in een fraaie eindspurt ook nog de eer volle 4e plaats, dat kan ook dit jaar geschieden. Wij nemen aan dat het morgen zeer druk zal zijn in het Volkspark. En wij we'en, dat Excelsior brandt van verlan gen om zich voor dit talrijke pulbliek te revaneheeren voor de destijds in Maassluis geleden 4I nederlaag. De kans om in dit voor- r» men te slagen, ia zeker aan wezig. Aan den Spieringshoek 'n derby tusschen DHS en Martin». DHS won eenige weken geiteden met 34 en heeft ook nu de beste papieren, vooral met het oog op de kampioenskans die deze club nog heeft. In 4D moet Schiedam van Full Speed kunnen winnen. Anders is het In 4E, waar SFC weliswaar fraai aan den kop gaat, doch vorige week tegen Stolwijk de eerste nederlaag leed en nu uit tegen DJS weer voor een zwaren Strijd staat. Ook Ursus in 4ï heeft een zeer moeilijken wed strijd; FSV-Pretoria is de eenige concurrent, maar dan ook een lijkwaardige na het 1 1 S...T. J bij e belangr voor komen te staan. ens ot e vormen tot een markant eigen beeld van een eigen wereld. Schaakredaoteur P. A Koetshald, (Noorderhavenkade 18a, Rotterdam) DE PROBLEMEN VAN DEZE WEEK. No. 6241, R. SVOBODA, Praag, Eerste plaatsing. Mat in twee setten Wit: Kg7, Dd4, Pgl. Zwart: Khl, Tbl, Pfl; b2, g2. No, 6242, R, SVOBODA, Praag. Eerste plaatsing. Mat in twee zetten Wit- Kg4 Ra4, Pe6—eS; f2. Zwart: Ke4, Rel; 'o2, d3. No. 6243. R. SVOBODA, Praag, le plaatsing. Mat in 3 zetten, IHp No, 6244. R. SVOBODA, Praag, le plaatsing. Mat in 3 zetten. Constantijn Huygens De waarde van Huygens' ge denkschrift is dan ook op de eer ste plaats van documentairen aard. De schrijver geeft ons een onge kunsteld verhaal over de beleve nissen en ervaringen uit zijn leer tijd, een tijd die bij hem wel bij zonder vroeg aanving. Want toen hij voor de eerste maal zangles kreeg van zijn moeder, die hem op haar schoot nam en een vier regelig couplet voorzong, was hij juist twee jaar en twee maanden oud! We kunnen ons de verbazing van moeder Huygens indenken toen zij bemerkte dat Constantijn niet slechts die vier eerste vers regels maar al heel gauw.alle zes en dertig versregels heelemaal duidelijk, gearticuleerd.... kon na-zingen". Zijn moeder speelt overigens iri de geestelijke ontwikkeling van Huygens geen groote rol; het is vooral de vader die hierbij de lei ding had. Deze Christiaan Huy gens moet een wereldwijs en tact vol paedagoog geweest zijn. Zijn levenservaring leerde hem wat zijn zoontje kennen moest om in de maatschappij te slagen, zijn tact deed hem het zorgvuldig op gestelde studieplan met de noodige soepelheid hanteeren, ervoor wa kend dait het leeren voor Cons an- tijif' een pleizier bleef. En inder daad noemt Constantijn zijn vroeg ste studies „spelenderwijs leeren" een benaming die wellicht sommi ge 20ste eeuwsche opvoeders als Iets heel moderns in verrukking zou brengen. Zich angstvallig houdend aen het plan van zijn vader leerde de knaap in zijn vijfde jaar de begin selen der muziek, in zijn zesde jaar schoonschrijven, Fransch en vioolspelen; dit laatste zoo gron dig en snel dat hij na twee maan den „met ongelooflijke bevallig heid en gemak elk soort van me lodie kon weergeven". ïn zijn ze vende jaar gaat hij de geheimen van het luitspel leeren, en hij vertelt hoe hij in dezen tijd reeds eigen composities maakte: ,,Ik schiep muziek die niemand ooit gehoord had maar die in mij zon der de minste krachtinspanning was geboren". Het is in deze jaren dat hij ge regeld aan huis komt, bij niemand minder dan de echtgenoote van den Prins, Louise de Coligny. Mo gen we den zevenjarigen Constan tijn- gelooven wanneer hij zegt; „Nooit ging zij van mij weg of zij had iets geleerd" Steeds uitgebreider werd Con- stantijn's kennis: in zijn tiende jaar volgt de studie van het Laujn, enkele jaren later rhe.orica, Grieksch en rekenkunde. En dat hij de studie ernstig aanpakt be wijst bijvoorbeeld zijn mededee- ling dat hij de rekenkunde-studie enkele jaren lang dagelijks een uur volhield, of de indrukwekken de massa klassieke lectuur die hl] als 16-, 17-jarige verwerkte. Interessant zijn de opmerkingen die hij maakt bij het bespreken van elk der studievakken. Schran dere waarnemingen over den taal schat van het Latijn, over de nood zaak van Fransche grammatica naast Fransche conversatie, over den arme.ierigen inhoud van de eigentijdsche poëzie die hij, wan neer men de verssnede en het rhythme wegdenkt „nog muffer dan proza" noemt, over het viool spel, over het ontstaan van den. bril of over de ongerijmdheden van sommige openbare redenaars. Wellicht het meest belangwek kende deel van deze levensbe schrijving is echter de verhande ling over de schilders, vooral om dat hier de drie- en-twintig jarige Rembrandt voor het eerst openlijk wordt geroemd. Zoo zegt hij van Rembrandt's schilderij van den berouwvollen Judas „die figuur stel ik tegenover elk bevallig kungtwerk dait de eeuwen hebben voortgebracht". Dit gedeelte over de schilder kunst is ook het meest bekend; het werd reeds eerder in h.et Ne derlandsch vertaald en we willen het dan ook bij dit eene citaat laten- Het is merkwaardig dat de schrijver zich kan veroorloven zooveel loffelijke dingen over zichzelf te vertellen zonder dat hij onuitstaanbaar arrogant wordt. Men voelt als het ware dat zijn geschrift volkomen oprecht is, zonder valsche bescheidenheid maar ook zonder overdreven pre tentie. „Het lijkt dat ik te veel mijn eigen lof verkondig" schrijft hij „maar ik mag eischen dat men. mij dit toestaat; ik schrijf nu een maal voor mij en mijn familie". Het moge wr' zijn dat hij voor zichzelf en zi, familie schreef, ons heeft hij hiermee in ieder ge val een leerzaam document hu- main nagelaten, en de vertaler dr. A. H. Kan verdient, dat zijn voortreffelijke vertaling het boek de bekendheid geven zal die het ongetwijfeld waard is. W- P- N.a-v. ,,De jeugd van Constan ter Huygens, door hemzelf ge schreven. Vertaald door dr. A- H. Kan. Uitg. Ad- Donker, Rotterdam 1947. Men meldt ons uit Rotterdam: Op het Haagscheveer vervoegde zich verleden week een moeder met haar zoontje, dat verdacht werd van diefstal van geld. De politie zocht het geval uit, doch kwam tot de ontdekking te doen. te hebben met een jongmensch, dat samen met vriendjes de school verzuimde en dan stilstaande auto's onveilig maakte. Het betrof hier de 12-jarige H. J. P., de 14- jarige J. J-, de 12-jarige E. L. en de 10-jarige J. K. De jongens hadden o-a. op den Adm. de Ruijterweg uit een auto 3 flesschen advocaat en 1 flesch cherry-brandy gestolen; op den Goudschesingel 3 flesschen jene ver; op de Noorderbrug 5 pakjes margarine; in de Hugo de Groot straat tafellakens en handdoeken en op de Hechter Rottekade kin- der-ondergoed- Zij verkochten hun buit op het Noordplein en in de Rubroekstraat aan zwarte hande laren, die eveneens werden inge rekend. Deze heeren, de 24-jarige M. A. van H„ de 25-jarige H- L. en de 32-jarige F. de B. beroem den zich erop, nog nooit te heb ben gewerkt! zü werden naar 't huis van bewaring overgebracht, terwijl de jongens in afwachting van te nemen maatregelen, naar huis werden teruggezonden. Aangezien de benadeelden niet bekend zijn, worden zij verzocht zich bij de politie te melden. spel uit zou ursus u« -r b t oplosbaar door oerwinning er 1 Rd5: faalt 4 voor komen 'e staan. gaat DRZ in 4H naar Gouda, waar DONK in degradatienood ver- le klas A: DBWSchied. Boys, Schiebroek—Deto, AVO—HWD; B: OV—Groen Witten, GVRRCR, TAG—Demos, Eureka—Putters- hoek; C: Ons Huis—AVS; 2e klas A: Vierpolders—Singelkwartier; Roga—Rood Groen, Crooswijk— SVWR, ODI-Soag; B: SVDPW- SVDP, Vios RVoorwaarts, Nes- toroNieuwenhoorn, GLZLMO; C: Zwart Wit—Rockanje, DKS Postef, HBBAbbenbroek. ZVC Nado; 3de klas A: RJBGBR, ASBOldi, DreadnoughtRKWIK HurricanesTediro; B: DNBN R C, Don Bosco—Zuiderster, Blij- dorpDOK, TOGB—GVMD; C: VIR—Sportifia, Telefoon—Varken oord ,Bell Boys—Hekelingen, WF West End; D: Groene Duivels OTW, RMILuno, VGLSC—Ve- dero. VERBETERING VAN No. 6239. Tor vermijding van ,je nevenop- loasmg van DeS verzoekt de auteur de volgende wijziging aan te brengen: De wtte R verhuist van S® naar d6 en plaats dan op g3 een witte pion, PROBLEEMOPLOSSIN GEN No. 8234. l Pc6—e7 ens. Naar het schijnt, een vrij lastige opgave. 1. Pa5 en Pd8 pareert zwart door Tf3; 1 Pb4 door Rh7 en 1. Tc7 door l' Rd8. No. 6235 'l Kcl—b2 enz Neven r 1. d5c6:t door 1Db7:, CORRESPONDENTIE. F. P. te M. Wanneer mén pro blemen ter plaatsing aanbiedt, be hoort men er de oplossing b(j te vermelden, GOEDE OPLOSSINGEN. No. 6234 en no. 6235: J. Alsem, geest, Honselersdijk; ing V, Blom, Maastricht; N L Coene, Den Haag: A. C. Hoyng, Veghel; C v. d. Kroftl Honselersdijk; C. J. Lutz, Rotterdam. J. Meeuwsen, Grave; kap, J, dé Nijs Groesbeek: E. J. Th.' v' Onzen, Arnhem; J F- gram.'Hlllegersberg; F, Pijls, Maas- bracht; Alb. Smits, Den Haag; U. J G Thoen, ronselersdijk; M. F. Verhei)Breda; C .v. d. Weide, Rotterdam, No 8234: W H. Haring, Schil), luiden; H v d'. Poel, Zoeterwo-,te, No. 6235: A. v. d. Geest H Vrijhoeven Zevenaar; A. Kraakman, Gouda; G.'v, Lin, Boekei; H. v. d Poel, Zoeterwoude; H G Werneka, Breda. J, B v Zanten, Rotterdam No. '6232 en no. 0233: C. J. Lutz, RoUardM*, „De passdS}ers °P de staanplaat sen moeten even uitstappen", zegt de rijkspolitieman aan de brug bij Herwen en Aerdt, terwijl hij leunt tegen het portier van de autobus, die de verbinding onderhoudt van Lobith met Zevenaar. Naar Tsjecho-SlowaMje en Duitscliland Zooals we reeds eerder hebben medegedeeld, 1® handelsver drag met Tsjechoslowakjje voor den tuinbouw practisch waarcle- 10° Groenten en Fruit" verneemt, dat een delegatie vorige week in Praag besprekingen heeft ge voerd met verschillende autoritei ten, teneinde te trachten door het afsluiten van een aanvullend verdrag bijv. nog iets tot stand te brengen, wat voor den tuinbouw van beteekenis zou kun nen zijn. Natuurlijk konden de Tsjechoslo- waaksche autoriteiten niet on middellijk een beslissing nemen, maar deze kan toch vermoedelijk binnenkort worden tegemoetge- zien. Het gaat hoofdzakelijk om de levering van sla, bloemkool, tomaten en komkommers. Hetzelfde orgaan verneemt, dat het in het voornemen van enkele instanties uit den agrarischen sector iffct, om volgende week in Duitschland handelsbesprekingen te gaan voeren. Aangenomen wo.dt, dat ook vertegenwoordi gers van den tuinbouw aan die besprekingen zullen deelnemen. schers, die de brug andermaal de den springen. Van de 10 pijlers zijn er 3 vernield, het wegdek werd over een lengte van 100 meter ver woest. De Provinciale Waterstaat liet na de bevrijding een houten nood brug iver den ouden Rijn slaan, doch daar de oever-verbinding onvoldoende draagvermogen heeft om de wagens der weer volop werkende steenfabrieken te tor sen bestaat er voor de fabrikanten bijna geen gelegerheid hun pro ductie weg te voeren. De kosten, voor het herstd worden geraamd' op 600.000.—. De Rijkswaterstaat heeft echter plannen om het Pannerdensch kanaal 'te verbreeden en den Spijkschen overlaat te dichten. Wanneer dit werk uitgevoerd zou kunnen worden in den kortst mo gelijken tijd, dan was het herstel van den brug niet noodzakelijk. Evenmin zou de brug vervangen behoeven te worden wanneer de grenscorrectie, welke de gemeen- te Herwen en Aerdt aan de regee- ring voorlegde doorging. Over El- ten zou men dan een zeer goede verbinding krijgen met Arnhem en Zevenaar, De Rijks- en Provinciale Wa terstaat zoeken de oplossing van het probleem in de dichting van den Spijkschen overlaat; de Dienst voor Wederopbouw wil de con structie van de brug zoodanig verbeteren, dat ook transporten boven de 4 ton doorgang kunnen krijgen. Maar hoe het zij over den hui- mgen toestand van de brug is geen van beide partijen tevreden, evenmin als de inwoners, fabri kanten en transportrijders. Er moet een oplossing gevonden wor den en wel spoedig! De „Stichting Wederopbouw 's-Gravenhage" belegde in Pulchri Studio een drukbezochte openbare vergadering, waar de architect Jan Wils eenige inleidende beschou wingen hield over stedebouwkun- de in het algemeen en ir. D. Roo senburg het herbouwplan van Dudok besprak. De heer P. Verhave, een der ontwerpers van het „plan 2000", gaf tenslotte een door lichtbeel den verduidelijkte uiteenzetting van dit ontwerp, waarin de steeds meer op 'e voorgrond tredende wijkgedachte een beheerscben-i» rol «pselt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2