Sparta en Emma kunnen zich losmaken Glansrol van Ed. Robinson Een paar zuiver Amerikaansche modellen PALESTINA IN DE V.N. Rijksmiddelen over Maart Voor onzen jeugdigen lezerskring De Zwerftochten van ODYSSEUS °e K .inder- bezoek I wereld Dl£ R /\R£ De clubs in de gevaarlijke zone trekken de aandacht DITMAAL: hoe zit dat? fMEKPAG S3 AÏW Tffl PAGINA HEKKENSLUITERS ZELF HEBBEN T ZWAARDER A.D.O-defensie verzwakt tegen topscore--aanval van Feijenoord JExcelsior's kansen beter dan die van Stormvogels I ANDERE DISTRICTEN „HET LEVEN VAN DR. EHRLICH" Geen grootgche. maar een eympathieke film MEISJES NAAR FATIMA KRISTIN LAVRANS DOCH- TER VERFILMD GROOT-BRITANNIE TEGEN REST VAN EUROPA STADE-RENNES IN ONS LAND Een klaarblijkelijk onoplosbaar probleem De Arabieren stellen eischen Normale ontwikkeling in het eerste kwartaal 1947 Het zijn de degradatie-candidaten, die in het voetbal* programma voor morgen de meeste aandacht trekken; in geen van'beide Westelijke eerste klassen zijn schokkende gebeurtenissen te verwachten. De staartclubs, waarnaar de belangstelling het meest is gericht, zijn die welke het ergst in het gedrang zitten doch morgen een kansje maken zich een of meer van de zoo broodnoodige punten toe te eigenen. r»6 hekkesüuKer in District I, het Haagsche A.D.O. speelt thuis tegen Feijenoord. De Rotterdammers won nen den eersten wedstrijd met 32 en hebben voor deze return verre, weg de beste papieren, maar dat zegt ook in dit geval niet alles. A.D.O. heeft voor deze gelegenheid flen achterspeler De Jong op de middenvoorplaats opgesteld, wat een ernstige verzwakking van de ver dediging beteekent; en dat tegen de Feijenoord voorhoede, die het grootste aantal doelpunten van Dis trict I op hakr naam heeft staan! Sparta staat er iets gunstiger Ipoor De Kasteelridders ontvangen bezoek van 't Gooi, waarvan zij in bun .goede dagen" (vóór in het seizoen) te Hilversum met 12 jwonnen; naar ons gevoel heerscht er morgen vreugde op Spangen! Ook voor Emma ziet het er niet Bomber uit. Tenslotte is V.S.V. geen feijenoord den uitwedstrijd won den de Dordtenaren met 12, en jhu zij eigen grond onder de voeten hebben èn bovendien nog iets te pehabiliteerengelooven wij in een goede hans op een Dordtsch suc ces. R.F.C. en B.D.O. geven elkaar Ijlet veel toe; de' Rotterdamsche groenwitte/I wonnen in Haarlem met 23. an als het hun meezit herhalen 'zij dit succes. Komen deze de voorgaande voorspellingen dan raakt E.D.O. bedenkelijk ht bij de laatste plaata verzeild. De hoofdstad heeft een derby: .W.S., die de eerste maal -1 werd; als het ditmaal weer eten mocht worden, zou de po sit le van Ajax toch nog zoo goed Bis nietg worden aangetast. Hennee D.V.S. te vrij. De degtradatie-candldaat die in District II een kansje maakt op een of misschien zelfs twee punten, is jbcoelsior. De Rotterdamsche rood zwarten trekken naar Utrecht, Waar D.O.S. weliswaar aanmerke- ïyk betere papieren bezit, maar waar toch wel een mogelijkheid ligt om de op Woudestejjn geleden 33 nederlaag te revancheeren. Excelsior kan zich spiegelen aan Stormvogels, dat in den herfst ook iet 01 in Utrecht zegevierde! Datzelfde Stormvogels staat or org en tegen Haarlem niet al te st op. vooral niet nu Smit en zijn urnen weer zulke fraaie kansen den strijd om het kampioenschap hebben. De eerste maal werd het 6—1. Voor D.H.O. en D.F.O. Staat wei. aig meer op 'het spel. De Dordte naren wonnen thuis met 40; wel licht komen <je Delftenaren in him hom« tot een kleine revanche. Ook XerxesH.B.8, is van wei- Big belang meer.' De zebra's won nen in het Haagje met 23, maar sindsdien zijn de kraaien er wei op vooruit gegaan, en misschien be leeft het Feijenoord-stadion, waar Öe wedstrijd gespeeld wordt, wel een revanche. In theorie zijn Blauw Wit an Nep. bunus met hun achterstand van 3 ■esp. 2 meer.verliespunten natuur- #jk nog niet uitgeschakeld, maar »et is niet aan te nemen dat De olewijckers en Haarlem hun voor sprong nog uit handen zuilen ge ven En toch zal er morgen tusschen Jj.aiiw Wit en Neptunua nog fel worden gestreden; want ook de jdele hoop doet leven. Neptunus jwan op eigen veld met 20, en jïlauw Wit loert op revanche. Het wel ieuk om weer te vermelden de Neptunus-voorhoede er de- pen keer uitziet: v. I. n. r. Raven, schot, de Kok, v. d.' Horst, Vente On Sjerp; in ongenade derhalve Batsleer en Lucas, om van v. Spaan, donok maar niet te spreken. Ook in het Oosten heeft de fcopclub vrij, wat tot gevolg heeft 'dat N. E. C. twee wedstrijden achter raakt bij Go Ahead en door deze waarschijnlijk in pun- ten-aantal zal worden voorbijge- Btreefd. De Deventenaren trekken naar A. G. O. V. V., waarvan ze thuis met 32 wonnen en in Apeldoorn niet behoeven te ver liezen. Tubantia, de hekkesluiter, moet naar het Nijmeegsche Quick, waardoor het in Hengelo met 52 werd geklopt. De andere ploegen der staartgroep, Be Quick en Vi tesse, bespelen eigen terrein; in Zutphen komt Enschedé op be zoek, in Arnhem is Wageningen te gast. Het benarde drietal komt tegenover clubs, die weinig meer te winnen of te verliezen hebben en uit dien hoofde achten we eenig succes niet uitgesloten. De Ensch. Boys en Heracles, twee ploegen uit de middenmoot, zullen elkaai in Enschede niet veel ontloopen. De onderste clubs der Noorde lijke ranglijst Frisia en Velocitas stonden den vorigen Zondag in Leeuwarden tegenover elkaar en morgen meten ze andermaal hun krachten, thans in Groningen. De eerste ontmoeting leverde den Friezen een 31 victorie op, waar door ze hun achterstand tot 2 punten inliepen, terwijl ze nog een wedstrijd achter zijn. Wanneer Velocitas nu voor geen revanche kan zorg dragen, wordt het met de roode lantaarn opgeknapt. Be Quick heeft een moeilijke beurt voor den boeg in den uitwed strijd tegen Veendam, waarmee de Groningers thuis met 3—3 deelden. Weten Ze morgen niet op de volle winst beslag te leggen, dan is in het Noorden alle span ning uit den strijd om den kop verdwenen. H.S.C.—Sneek en Leeuwarden—Achilles zijn combi naties van clubs, welke elkaar dit seizoen nog niet ontmoet heb ben. Emmen zal, tenzij de Drenthe- naren zich hersteld hebben van den moreelen klap, welke met de 100 nederlaag in Heerenveen gepaard ging, thuis wel van G.V.A.V. verliezen. Voor het Brabantsche district stond aanvankelijk het treffen tus schen B.V.V. en Noad op het pro gramma, welke strijd van beslis sende beteekenis had kunnen zijn voor de bezetting van de boven ste plaats. Deze ontmoeting is evenwel uitgesteld. Thans speelt B.V.V. thuis tegen Helmond en heeft Noad vrij. De Bosschenaren die twee wedstrijden bij de Til- burgers achter zijn, loopen er nu een in en tevens kunnen ze, wan neer van Helmond gewonnen wordt en daar twijfelen we niet aan hun aantal winstpunten met dat van hun concurrenten ge lijk maken, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat ze Noad uit de lei ding verdringen. Voor het bezet ten van de onderste plaats is het treffen tusschen R.K.T.V.V. en Helmondia van groot belang. De drie staartclubs, R.K.T.V.V., Baro nie en Helmondia hebben ieder 10 punten, de Tilburgers speelden 17, de twee anderen elk 16 wedstrij den. Genoemde Bredasche ploeg moet morgen naar Willem II en maakt daar weinig kans om haar positie te verbeteren. R.K.T.V.V. heeft o.i. betere perspectieven op eigen terrein tegen Helmondia, waarvan het in de Peelstreek met slechts 21 verloor. V.V.V.Hel mond is nu gewijzigd in V.V.V.— Longa. D.e Venlonaren zullen hun uiterste krachten inspannen om tot een revanche van de 30 ne derlaag in Tilburg te komen. De Sitt. Boys, leiders in District VI, hebben morgen vrijaf en kun nen rustig toezien, wat de con currenten klaar spelen. Deze krij gen het niet bepaald gemakkelijk; M.V.V. moet naar Maurits, P.S.V. naan Juliana. Het worden twee interessante krachtmetingen in het mijngebied, die voor de positie aan den kop van groot belang zijn. De Sittardsche Boys (28 uit 18) nebben enkel nog twee thuiswed strijden te spelen en wel tegen Eindhoven en Maurits; M.V.V. (24 uit 17) speelt thuis nog tegen P.S.V. en uit tegen Maurits en Sp Emma; P.S.V. (22 uit 16) krijgt Sp. Emma en Maurits nog thuis en heeft Juliana en M.V.V. nog te bezoeken. Gesteld het geval, dat M.V.V. en P.S.V. morgen beide verliezen, dan hebben de Sitt. Boys nog slechts één punt uit hun twee resteerende beurten noodig, om kampioen te worden. Brabantia, de hekkensluiter, moet naar Limburgia, dat capabel is in Brunssum revanche te nemen voor de 21 nederlaag, in Eindhoven geleden. In de Meierij een plaat selijke ontmoeting tusschen Eind- hoven en De Spechten. De laatsten wonnen op eigen terrein met 4—3. Een film als „Het leven van dr. Ehrlich", ontdekker van een ge neesmiddel tegen diphteritis, win naar van den Nobelprijs in 1908 en ontdekker van het Salvarsan en het Neo-Salvarsan tegen de syphilis, roept onwillekeurig her inneringen op aan de film „Robert Koch, der Bekampfer des Todes", waarin Emil Jannings op zulk een voortreffelijke wijze de titel rol speelde. Deze herinneringen nopen tot een vergelijking, welke ten nadeele van de nieuwere film uitvalt. „Het leven van dr Ehr lich" is geen grootsche, maar het is een sympathieke film. 'n Film, welke wij niettemin van harte kunnen aanbevelen, niet, omdat zij een wonder van filmkunst of van volmaakte fotografie is, doch omdat zij 'n prachtig, maar moei lijk te verfilmen onderwerp op boeiende wijze behandelt. Evenals zoovele mannen der wetenschap, die de menschheid onschatbare diensten hebben be wezen, veel grootere diensten dan de veroveraars, wier spectaculaire maar bloedige daden bij voorkeur op het geduldige celluloid worden vastgelegd, was dr. Paul Ehrlich een idealist, die de ontdekking hooger stelde dan het geldelijk ge win. De film laat ons niet alleen de erkenning van zijn verdien sten, zijn triomfen zien, zij laat ons ook deelen in de ontberingen, die hij om wille van zijn dorst naar kennis moest doorstaan, hoe wel uiteraard de hoogtepunten in zijn leven het meest op den voor grond treden. De geest van dr. Ehrlich is een onafhankelijke geest, die spoedig in botsing komt met de discipline, welke altijd in Duitschland, tot in de ziekenhui zen toe. heeft geheerscht. Dank baar hebben de Amerikanen daar van in de film, welke in 1940 werd voltooid, gebruik gemaakt om deze kadaver-discipline aan de kaak te stellen. De Duitsche sfeer en het Duit- sche sentiment in deze film zijn buitengewoon goed getroffen. Dit zal wel voor een niet gering deel te danken zijn aan de regie van William Dieterle, die vroeger Wil helm Dieterle heette en die in de Rheinpfalz is geboren. Bovendien wordt de rol van dr. Emil von Behring gespeeld door Otto Kru- ger en die van den grooten Ro bert Koch, aan wiens instituut te Berlijn dr. Ehrlich is verbonden geweest, door A lbert Basserman. De rol van dr. Ehrlich wordt ten slotte vertolkt door Edward G. Robinson, die Emanuel Golden- berg heette, toen hij in Boekarest werd geboren. Moeilijk zal men dus kunnen zeggen, dat dit een typisch-Amerikaansché film is, hoewel in het scenario hier en daar toch wel Amerikaansche trekjes opvallen, met name aan het diner, dat Frau Speyer, die dr. Ehrlich financieel bij zijn ex perimenten steunde, te zijner eere geeft. De gedragingen van de gas ten zijn misschien wel Ameri- kaansch, maar zeker niet Duitsch. Robinson heeft van zijn vertol king van dr. Ehrlich een ware creatie gemaakt, die den geleerde voor ons doet leven in al zijn grootheid en tegelijkertijd be krompenheid, welke zich blind staart op het eene ideaal: ziekte bestrijding door middel van de chemie. Het meest opmerkelijke van t spel van Ruth Gordon als Frau Ehrlich is, dat zij in het geheel niet opvalt. Zij is de echte Duit sche echtgenoote uit het begin van deze eeuw: toegewijd en on derdanig aan haar man bij het slaafsche af. Hoewel wij niet aan den in druk kunnen ontkomen, dat ook in deze film de historische waar heid wel eens is opgeofferd aan een boeiend effect, is „Het Leven van dr. Ehrlich" eerlijker dan de meeste levensgeschiedenissen wel ke Hollywood ons pleegt voor te zetten. Een film met opvallend sterk spel en geroutineerde regie, wel ke wij kunnen aanbevelen, hoe wel Voorbehoud voor boven 18 jaar noodzakelijk is. F. Het wordt druk bij de interna tionale bedevaart van Kath. meis jes naar Fatima op 3 en 4 Mei a.s. Natuurlijk is de belangstelling in Portugal zelf zeer groot, maar ook tal van andere landen zenden haar vertegenwoordigsters: Span je, dat een extra-trein met 600 meisjes stuurt, België (een groep van 15), Polen, Oostenrijk, Bra zilië, Frankrijk en uit de Portu- geesche koloniën. Alleen reeds voor de pelgrims, die zich opga ven, zullen op 2 en 3 Mei 9 extra-treinen loopen. Nederlandsche meisjes zullen helaas wegens deviezenmoeilijk- heden niet kunnen deelnemen. De bekende roman van Sigrid Undset Kristin Levrans Dochter" waarvoor de schrijfster den No. belprijs verwierf, zal in Holly wood worden verfilmd. <J> Een 5-jarig jongetje ls te Maas. tricht bij het spelen in de Maas geraakt en verdronken. Met het oog op het contract, dat zij heeft afgesloten met den heer R. Olprent, den wereldbe- roemden Nederlandschen filmpro ducent, die bezig is met het ver vaardigen van de eerste groote Nederlandsche Bach-film in kleu ren (voorloopige titel „Zingende Zielen"), heeft Hetty van Hemel- dingen de uitnoodiging van de Stichting „Nederlandsche Export" om op een door deze stichting te geven Internationaal Gala-bal als Deviezenkoningin op te treden, van de hand moeten wijzen. Een tweede uitnoodiging om als Ge bakken Bokking-koningin te fun- geeren op de Lucullus- Tentoon stelling, welke binnenkort in Emmer-Compascuum zal worden gehouden, heeft zij eveneens moe ten weigeren. Haar moeder verklaarde tegen over onzen specialen verslaggever: „Ik kan niet anders zeggen dan dat ik ervan overtuigd ben, dat onze Hetty haar hoofd niet op hol zal laten brengen door al die camera-millionnairs, waarover de kranten schrijven": Haar vader zeide: „Of Hetty, of die filmmen- schen zijn stapelgek. Misschien wel allebei". Het Britsche team, dat op 10 Mei te Glasgow tegen de rest van Europa zal spelen, is als volgt samengesteld: Swift (Engeland) doel; Hardwick, aanvoerder (En geland) en Hughes (Wales) ach ter; Macaulay (Schotland), Ver non (Ierland) en Burgess (Waits) midden; Matthews (Engeland), Mannion (Engeland), Lawton (En geland), Steele (Schotland) en Liddell (Schotland) voor. Met den wedstrijd tegen Stade- Rennes introduceert de Volewijc- kers voor het eerst sinds den oor log Fransch beroepsvoetbal in Nederland. Over het Fransche team verne men we nog, dat de middenlinie Prouff-Bordier-Cuissand in haar geheel gekozen is in het Fran sche elftal, dat tegen Nederland zal spelen. Ook dit team speelt het stopper-spilsysteem perfect. Prouff wordt algemeen de beste Fransche voetballer van het oogenblik genoemd. In het team speelt verder een Hongaarsche midvoor en een Spaansche binnen spelen De demi-finale van het bantam- kampioenschap van Nederland (profs) tusschen de beide Hage naars Theo Nolten en Henk de Bruin leverde een overtuigende zege op voor eerstgenoemde. Nol ten won in de zevende ronde door k.o. O De federatie Ver. van Bakkers- patroons organiseert op 3, 4 en 5 Juni te Amsterdam een „Bak. kers-Olympiade" Deze bakwed- strvjd zal een nationaal karakter dragen^ waarvan de baten ten goede zullen komen aan het Bakkersnoodfonds", dat 1600 bakkerijen, welke door den oorlog zijn verwoest, helpt opbouwen. Men verwacht circa 15.000 inzen. dingen. VEEL meer dan de echt Parijsche modellen, die uitmunten door fantasie, zwier en gratie, hebben de Amerikaansche een overwegend practischen inslag. Dat spreekt ten slotte van zelf, hoewel van de modellen, die Parijs biedt, allerminst gezegd mag worden, voor het overgroote deel tenminste, dat zij geen rekening met de practische eischen houden. Terwijl de Amerikaansche op hun beurt zeker geen gratie en fantasie missen. Dat zijn ten slotte ook elementen, die voor het cre'èeren van de mode onmisbaar zijn. Beide hier weergegeven modellen vereenigen practische bruikbaarheid en zekere zwierigheid in groote mate, vooral het links afgebeelde, een model van Blauner, Philadelphia. Het is een „frock" van kunstzijden gabardine, van boven tot onder geknoopt en met een geestige garnee ring van zwarte kruissteken, die de zakken en schouderstukken aflijnen. Het tweede model is een makkelijke en toch voldoend flatteuse huisjurk voor jonge dames, gestreept piqué wit en bruin: 'n Amerikaansche dirndl-dress Maandag a.s. zullen de Vereenig- de Naties zich hebben bezig te houden met een probleem, dat zoowel politiek als technisch ten uiterste toe verwikkeld is, en door velen als volkomen onoplosbaar wordt beschouwd: het Palestijnsche vraagstuk. De lange geschiedenis van het Palestijnsche embroglio is in en kele zinnen saam te vatten. Tijdens Wereldoorlog I, op een oogenblik, dat Engeland in de zorgwekkendste financieele omstandigheden ver keerde en slechts de groote Jood sche bankiers in Amerika het konden helpen, beloofde Balfour den Joden „een Joodsch tehuis" in Palestina. Kort daarop kregen de Arabieren, wier hulp, zij het om andere redenen, voor Engeland even noodig was, de belofte, dat hun rechten en hun positie onver kort zouden worden gehandhaafd en beschermd. Tusschen deze contradictoire toezeggingen heeft Londen in de z.g. vredesperiode handig gema noeuvreerd; en de twee recht streeks belanghebbende partijen: Arabieren en Joden zouden elkaar onder Britsche supervisie op den duur zeker hebben gevonden, ware het niet, dat Hitier reeds heel spoedig nadat hij aan het bewind was gekomen, een gruwelijke Jo denvervolging ware begonnen, wel ke gedurende Wereldoorlog H tot een beestachtige uitmoording van het overgroote deel der Europee- sche Joden leidde. De overlevenden, meestal van alles beroofde, daklooze menschen, leven in kampen als vluchtelingen als ontwortelde verplaatste per sonen. Slechts een klein deel van hen vindt een menschwaardig on derdak in de weinig gastvrije, zelf in de grootste moeilijkheden ver- keerende na-oorlogsche landen. In vele streken woelt bovendien, zij het vaak ondergronds, een onmis kenbaar anti-semitisme, en zoo is het volkomen begrijpelijk, dat de hopelooze Joden, na het ondergane leed nog voor de toekomst vreezend den blik richten op het land hun ner vaderen. En dat zij op elke wijze, ook clandestien, zelfs door de Britsche blokkade hun beloofde land pogen te bereiken. De klein- oórlog, welke momenteel zoo bloe dig woedt tusschen Britten en Joodsche „terroristen" in Palestine en elders, is wel een felle uiting van de wanhoop der Europeesche Joden. De groote moeilijkheid is, dat de Palestijnsche Arabieren, die het duizendjarig bezit van het land niet willen opgeven of beperkt zien zich, tot dusverre bijna uitsluitend langs diplomatieke wegen, tegen elke uitbreiding der Joodsche emigratie krachtig verzetten. En de Arabische wereld, solidair in de Arabische liga, is op het oogen blik een geweldige internationale macht, welke Engeland en Ameri ka uit eigen belang niet kunnen verwaarloozen. Want de Arabische wereld, hoe zeer in wezen, opvat tingen, traditie en levenswijze fel anti-communistisch, zou om poli tieke redenen de zijde van Rusland kunnen kiezen. Waarmede Rusland een uitermate sterke positie in het Nabije Oosten zou hebben gekre gen. Jarenlang heeft. Engeland ge poogd het Palestijnsche vraagstuk ten genoege van beide partijen op te lossen, echter zonder eenig resultaat. Rondetafelconferenties te Londen mislukten volkomen en in de V. S. toonde zelfs Truman dit gebeurde echter enkele maan- deii geleden zijn misnoegen over het Britsche fiasco. Ten einde raad besloot Bevin in Februari j.l. de zaak aan de Vereenigde Naties voor te leggen, en Maandag zal dan een bijzondere zitting van de algemeene vergadering over Pales tina beginnen, welke, als zij slechts twee weken duurt maar men rekent op veel meer tijd met uiterst felle debatten dén V. N. 360.000 dollar buiten de gewone begrooting om zal kosten. Zonder dat men veel, zelfs eenig resultaat verwacht. In zijn lagerhuisrede zeide Bevin dat de V. N. op drie vragen zullen moeten antwoorden: 1. Moet Palestina, zooals de Joden dat wenschen, een Joodsche staat worden 2. Moet Palestina, zooals de Arabieren eischen, een Arabische staat worden, waarin aan de Joden waarborgen inzake hun nationaal tehuis worden gegeven 3. Moet er een Palestijnsche staat zijn, waarin evenwicht tus schen de twee gemeenschappen bestaat, en waar beider belangen zoo goed mogelijk worden be schermd Het zijn de oude vragen, waarop nooit een bevredigend antwoord kon worden gegeven. De Arabische liga wil echter een preliminaire vraag stellen; kort en bondig: zijn de V. N. gemachtigd het souvereine bezit, dat een natie tien eeuwen lang onbetwistbaar had, te onteigenen In aansluiting hierop zal de liga eischen: onmid dellijke opheffing van het Britsche mandaat, stopzetting van de Jood sche emigratie en erkenning van Palestina als onafhankelijken staat. En als zij dit alles bereikt hebben, zullen de Arabische staten zich bereid verklaren wat men het Palestijnsche probleem is gaan noemen in behandeling te nemen. Verkrijgen zij niet, wat zij eischen dan zullen zij aldus een te Da mascus genomen besluit ge meenschappelijk de V. N. verlaten. Het kunnen te Lake Success spannende dagen worden, zelfs als men veronderstellen mag, dat in de vergaderzaal heel wat matigin gen zullen worden betracht. EEN PITTIGE NEDERLANDSCHE. Sieuwke (zoo heet ze tenminste in den Amerikaanschen tekst) van de Laan uit Amsterdam, krijgt de wings" als stewardess op de American Overseas Sieuwke hssft 2** mz m een lippimb kmp. eh brjj&tsenswene mw, We hebben Odysseus verleden week in het hol van den reus ach tergelaten, net toen hij een ge weldige idee kreeg. In het hol was n.l. een soort hooge tafel ge bouwd, waarop de reus zijn eten bewaarde. Voor de muizen en zoo, snap je. De vier pooten waren van groote, dikke boomen ge maakt en Odysseus klom met zijn vrienden naar boven en met z'n allen braken ze een groote plank los. Die gooiden ze naar beneden en op den grond slepen ze er met hun zwaarden een scherpe punt aan. Alleen kon Odysseus deze groote speer niet tillen en dus wees hij zijn vier sterkste vrien den aan, die hem moesten helpen dragen. Ze waren maar net klaar, toen ze den reus alweer hoorden aan komen. Het ging net als den vo rigen avond en ze kregen geen kans er vandoor te gaan. De reus was blijkbaar'in een goede bui, want hij zei. dat hij vanavond geen van de vrienden zou ver moorden. Hij zong onder 't klaar maken van het eten en de stuk ken steen vielen van het gedaver naar beneden. Toen hij gegeten had, dronk hij wat wijn (een half emmertje en al vlug lag hij weer hevig tusschen zijn schapen te Snorken. Nu of nooit en Odysseus met zijn vier vrienden stonden op, pakten de groote speer beet en voetje voor voetje ging 't op den reus af. Steeds dichterbij kwa men ze, voorzichtig tusschen de schapen doorstappend en eindelijk stonden zij voor den reus, die op zijn rug lag te slapen. Toen gaf Odysseus een seintje en daar vloog de geweldige speer in het oog van den moordenaar! Vlug lieten zij den paal los en onder het gebrul van den reus vlogen ze weg in een hoekje van het hol, waar ze angstig keken naar den reus, die als een dolle man om zich heen sloeg. Einde lijk werd hij stil en zei hij woe dend: „Goed, ik zie niets meer, maar geen van jullie komt levend uit dit hol, daar kan je op reke nen. Ik maak het hol niet open, voor ik jullie een voor een te pakken heb gehad". Een paar dagen zaten ze zoo, stevig uit hun doppen kijkend, want de reus deed zoo nu en dan ineens een greep. Toen werden de schapen hoe langer hoe ru moeriger. Ze hadden bongo; en nu kunnen jullie zien, hoe slim Odysseus was, want daar had hij nu juist op gerekend. De reus moest den steun wel opzij schui ven om de schapen naar buiten te laten. Hij ging zelf voor 't gat staan en liet de schapen tusschen zijn beenen door naar buiten loo pen. Ieder beest voelde hij op den rug of het echt wel een schaap was en hij grinnikte daarbij: „Ja, ja, dacht je soms zoo naar buiten te komen!" Maar ook daar had Odysseus aan gedacht. Hij had de sterkste en dikste schapen uitgezocht en ze met touwen drie aan drie aan el kaar gebonden. Elke man ging nu onder 't middelste beest han gen en zoo werden ze tusschen de beenen van den reus door ge dragen. De wol van de schapen hing over de touwen heen, waar mee ze aan elkaar waren gebon den en de reus, die wel groot maar toch niet erg snugger was, had niets in de gaten. De mannen kwamen allemaal zonder onge lukken buiten en toen ging het op een drafje naar het strand, waar het schip nog lag te wachten. Toen ze eenmaal zoo ver uit de kust waren, dat de reus hen niet meer kon bereiken, riep Odysseus hard: „Reus, eet en drink in het vervolg wat minder. Van al dat zwelgen, word je zoo stom als eenreus". Nou, wat die reus toen woest werd. Hij scheurde 'n groot stuk van de rots af en smeet dat naar den.kant, waar het ge luid vandaan was gekomen- De rots viel vlak achter het schip en iedereen werd drijfnat van 't opspattende water, maar de man- De maandstaat van de Rijksmid delen over Maart j.l. bevat voor het eerst een nieuwe rubriek. In Maart j.l. zijn de eerste voorloo pige aanslagen in de vermogens- aanwasbelasting opgelegd; dit be treft echter slechts aanslagen be stemd voor lichamen en wel on geveer 740 voorloopige aanslagen. Hierop is 35.000 geind, welk be drag in verband met de totale raming van 3500 mill, uiteraard uiterst miniem is. De kohierbedragen van de in komstenbelasting en van de ver mogensbelasting I, boekingstijd' vak 1946/'47 zijn in Maart j.l. toe' genomen met resp. 70 min en 8 min. _Aan zekerheidstellingen werd in Maart j.l. ontvangen 29-5 mil- nen trokken stevig aan de riemen en al vlug waren ze weer bij hun andere vrienden. En toen zwierf Odysseus opnieuw jaren lang over zee en land! De oplossing der °ud© raadseltjes was: 1, Een schoenspijkertje. 2. Amsterdam begint met A én einé digt begint »et E. 3. Het langste dier is een leeuw, want die Is een el langer dan eeuw. 4. Water kan je niet nat maken. 5 Witte mutsen hebben molenaars om op te zetten. En dan de nieuwe raadseltjes: 1. Het heeft een oog en kan niet zien. 2. Br is 6en bed, waarin niemand gaat slapen. 3. Wie kan een hals hebben en toch geen hoofd? 4- Mijn eerste deel is een dieren geluid en mu'n tweede iets om mee te varen. Bij elkaar kan je me op eten 5. ïn F groeien de planten, in K kunnen veel menschen, met B staat het In een bosch, onder Z wordt men begraven en van W wordt men moe. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOf OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGO Tja,, tk moet toch eerst weer be ginnen met een babbeltje^ Jullie hadden eens moeten zien' wat 'n oplossingen ik had van de' Faasch- puzzleEerlijk is eerlijk, lk vond het reuze, maar toch moest ik even bedenkelijk kijken. Allemaal wilden ze een prijsje hebben, maar om eens gewoon 'n briefje te schrijven, dat schijnt de moeite niet waard te zijn. Toch niet verlegen? Of nog erger, een beetje lui? Als dat toch waar is"Vooral de jongens laten me lee- lijk in den steek. Te kinderachtig, groote mannen? En hoe staat het met al die verjaardagen, of zijn jullie nooit jarig, jongens en meis jes? En nu gelijk maar aan den slag. In MARLOU v. T. (8 j.) heb lk weer een nieuw vriendinnetje ge vonden, die me heerlijk verwend heeft met raadseltjes. Dank je, meiskeHeerlijk, hè, zoo'n i'ijr Paaschfeest en aan eieren zal je geen gebrek hebben gehad. Die zus van je, lederen dag opnieuw eier- loopenNooit kneusjes? Nu. ANNIE DE H. (10 j.), je ziet het, je laatste wensch is al vervuld. En de eerste? Kijk eens hiernaastGeweldig zeg, dat rap port van jou. Van dat zingen vilnd lk diet zoo erg. HABt Vfll&eston, keer kom je daar ook wel beter mee voor den dag. Vooral de groe ten voor Piet. Lekker alles mis, LEIDA T, (11 maar ik zeg" toch niet, hoe het dan wel is! Zal ik eens iets over jou schrijven? Nu dan, je bent op een zusterschool, je speelt het liefst thuis hebt. geen krullen en wel blauwe oogen, het liefst draag je een rokje met een blouse of een truitje, Je bent niet erg groot, ennemaar schrijf eerst maar eens, of ik er ook zoó ver naast ben als jij. En nog een van mijn trouwste vriendinnetjes, ANNIE K. (13 j.). Ik heb nog nietg gehoord, Annie, maar misschien komt het nog. En dan natuurlijk gefeliciteerd, meiske, 'k hoop nog heel wat briefjes van je te krijgen. Zeg, waarom schrijft Wim zelf niet? Die luie knullen tochPech gehad hè. met de puzzle Nou, nou, CORRIE M. (10 j.), wist je nu nog niet, dat ik maar steeds wacht op nieuwe briefjes. Hiermede ben je dus mijn nichtje geworden en nu moet ik nog een massa van je weten. Met die t©e- kening zullen we nog even wach ten, want ik heb een geweldig idee en daar moet ik nog eens over pie keren. Ha, ha, die RIET R. (11 j.), hoe kon je zoo dom zijn_ Je weet toch wel dat lk nooit meer schik heb, dan' wanneer ik een briefje krijg. Ja, dat is een goede verontschul diging van je zus, maar misschien heeft ze nog wel eens een kwar tiertje over. Over je avonturen in Nijmegen schrijf je zeker nog wel eens, hè? Daarvoor ook nog, na tuurlijk. En AGNES D (9 j.), hoe is het gegaan met je voordracht, goed? xasa je verjaardag, lk tob 'm gelijk op mijn kalender gezet en je zult zien, dat ik Je niet zal ver geten. Fijn hè, dat je nu samen met je vriendinnetjes kan schrijven? Eet niet te veel staal zeg, anders scheur je de krant bij het lezen nog aan snippertjes "Pech gehad, LENI G (16 j.), allereerst, dat je geen prijs gewon nen hebt en verder, dat je pas zoo laat in de courant komt. Ik zie dat je een meid bent, waarop je moeder kan steunen. Dat is heerlijk Leni; volhouden hoor, want alleen kan ze het natuurlijk niet af. ik hoop, dat je nog eens meer een babbeltje met me maakt. Maar JEANNY K. (11 j.) dat was nog eens een fijne, lange'brief en zoo keurig geschreven Geen wonder, dat jij een bolleboos °P school bent. Zeg, op kostschool kan je toch cbk' wel eena schrijven. Je moet eens wat bijzonder aardigs pennen, dan maak ik er een ver haal van, doe je het? Je bent met pinksteren jarig, zie ik ineens leuk hè? Bedankt voor je raadsels hoor. Dat is nu eens leuk, MARGOTJE K- !7 j.), dat je gelijk met je zus schrijft. Ik zeg maar zoo, jong ge. leerd la' oud gedaan, dus ik zet me schrap. Je zit al jong achter de piano zeg, wat speel je zoo alle maal? Waar blijven die broertjes van je met hun briefjeszeker bangPor ze eens op, Margotje RIA v. d. A. (12 j.), dat is for midabel, zoo prachtig heb iik nog geen brief gehad. Ik moet Je er heusch extra voor bedanken, kind En dan nog twee leuke raadsels; je verwent me Ineens erg. Alleen moeten de raadseltjes een paar we ken wachten, want ik had er al zooveel, maar ik vergeet ze niet, hoor! Schrijf je nog eens? QQM LUUK- lioen, zoodat einde Maart in totaal was ontvangen 1674,8 millioen; op denzelfden datum moest nog worden geïnd aan opgelegde zekerheidstellingen 635,5 mill. Loonbelasting, vereyeningshef- fing en .omzetbelasting hebben in Maart j.l. hoogere bedragen af geworpen dan in December j.l. Voor het Ie kwartaal 1947 en het 4e kwartaal 1946 zijn de cijfers voor loonbelasting resp. 110,3 en f 106,1; verevemngsheffing resp. 43,7 en 41.9 en omzetbelas ting resp. 111,5 en 105 mill. Aan invoerrechten is in Maart j.l. ontvangen 4,1 mill., welk bedrag hooger is dan in Februari j.l., toen een abnormaal laag be drag werd geïnd. De accijnzen vertoonen in Maart j.l. een gunstige opbrengst, met uitzondering van den bieraccijns. Van de andere accijnsmiddelen vertoonen die op gedistilleerd, sui ker en tabak een hoogere op brengst dan in het vierde kwar taal van 1946, de suikeraccijns bracht zelfs 50 pet. meer op. In totaal werd in Maart j.l. ont vangen aan niet-kohier-belastin- gen ongeveer ƒ96 min. tegenover 95.4 min. in December j.l. De ontvangst over het geheels eerste kwartaal van 1947 is 386.8 min. tegenover 399.5 min. in het vierde kwartaal van 1946, doch in het laatste bedrag zijn enkele uitzonderlijke ontvangsten tot een totaal bedrag van circa 27 min. begrepen, zoodat mag worden geconcludeerd, dat ook het eerste kwartaal van 1947 de ontwikkeling niet heeft gestoord. IN TE LEVEREN BONNEN DOOR DETAILLISTEN Voor de week van 27 April t/m 3 Mei 1947 Koffie: 67-4 alg. rts.) Afloss. week 28 Maart 1947. Thee: 67-5 alg. rts.). Afloss. week 28 Maart 1947. Brood: A 03 res. (16 rts.), A 06. A13 res., A 01, All, A 21 br. (8 rts.), A 02 brood (4 rts.), de nieuwe bonnen. Rijst: A16 res., (2 rts.), Afloss. week 30 Maart—5 April 1947. Boter: A11. A 21 boter (1 rts.). Afloss. week 30 Maart—5 April 1947. Margarine/Vet: AOl, A 02, A 22 bo. (1 rts.): A12 bo. rts.). Afloss. week 30 Maart5 April 1947. Kaas: A01 alg., A 21 kaas, A 04 res. (2 rts.), All alg. (1 rts.), Af loss. week 30 Maart—4 April 1947. Vleeschwaren (detaillisten): A02 A21 vleesch (3 rts.), A01, A22 vleesch (1 rts.), All, A 12 vleesch (1 rts.), Afloss. week 30 Maart— 4 April 1947. Vleeschwaren (slagers), inst. 8000 nrs, inst. 8800 nrs.: Idem. Vleesch (slagers): Idem cou pures C 200, C 201, C 300, C301, X 066, X 086. Tabak (Gross.): C251, C252. Af loss. week 30 Maart4 April '47. Textiel: Toew. text, goederen. Toew. Distex MD 85, 1 t/m 25 VA 510; 101 t/m 140 VA. VB, VC, VD, VE 605 B, C, D. E, F (5 pnt.); 101 t/m 200 VF 605 A en B VA 705 (1 pnt.); A en B VA 705 (5 pnt.)B 82 en C 82 1 en 10 pnt Keukengerei: Blauwe onder grond met zwarten opdruk (1 pt.) Oranje ondergrond met groenen opdruk (10 pnt.), Lila ondergrond met zwarten opdruk (lpt.), Lila ondergrond met rooden opdruk (10 pnt.); 506. 006 alg. van de bon kaart K 608 (2 pnt.). Petroleum: 67-8, 68-7 Alg. (1 rts.); A21 t/m A24, Bil t/m B 12, C 06, D 11 (2 rts.). Voor hen waarvoor deze week is aangewezen: Brandstoffen, Industriekolen, Cokes: Coupures B, C, D, E ver bruikers. Geen vervangingstoewij zingen. Brandstoffen: 65 BV (3 rts.), WA 606 1—12 per. (1 rts.); W# 60S idem (5 rts.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 6