Balans van „zweef"-techniek P, v. d. A. en beginselen Kath. werkgever en nieuwe sociale orde Jubeldagen van „St- Paulus" EEN OUDERWETSCHE BOLLENZONDAG -ïïAXSnVbfd»." SOCIALISATIE IS AANSLAG OP VRIJHEID Wit-Gele Kruis in Zuid-Holland DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN V rijheidsf akkel naar hoofdstad Kerstfeest en de Niwin-pakketten TiStc*80 BE" De ramp in Texas Geruchten over Bormann Oppositie wordt geknecht Veertig jaar van orgamseeren Druktedie alle records sloeg Nekkramp in Marinekamp No. 20300 EEN PIJNLIJK GEMIS Indië, grondeigendom en huwelijk GEVECHTEN MET TER RORISTEN BIJ BATAVIA MEDEWERKING UIT VOLLE OVERTUIGING „LAFFE KALKERS" en goede communisten krachtlrte^hiin^ *Ned- S£fd" DE PARTICULIERE MIJNEN Dooden en schade STAATSLOTERIJ Salarissen en textiel ARRESTATIE-CAMPAGNE IN ROEMENIE ZALIGVERKLARING MARIA GORETTI Werkers ontvangen onderscheidingen i DE KRUISHEEREN IN AMERIKA Mgr. Dr. v. Hees terug van visitatiereis BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM DE KANTOREN van de Redactie en de Admi- nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" ziji gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJUERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededeelingen op redactioneele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Den geheelen morgen van den laatsten dag van het P. v. d. A.- oongres te Utrecht is Ü.0g gewijd geweest aan de behandeling van het ontwerp-beginselprogram- Ook in het program vindt men uiteraard weerspiegeld de gro0,H differentiatie, welke de pa,fg. kent, waarbij eenerzijds êeV°ean- heden worden ontzien enmeer derzij ds de roode kJ?"r jn de spreekt. Vooral kwam aan het gemaakte opmerking en het licht inzake Ind°?iatie probleem der s°cia£vis, q De nestor St° sociaal-demo door-gefourneerd duideUjke strak_ craat, miste de rechtmatige ver- 3der Indische lolken il/r- vrijheid en zelfstandigheid pn wenschte in het programma de erkenning van nationaleonafhan kelijk11^ opgenomen. Maar daar mee zou men te kort doen, meen de de heer A. M. Joekes, die het program op dit zeer belangrijke punt verdedigde, aan den wensch van de P. v. d. A. om het Ned. volk op te voeden in dien zin, dat het bereid moet zijn tot een duur zame samenwerking. Daardoor kan iets beters tot stand komen, ook voor Indonesië dan, wanneer wij uit elkaar gaan. Inderdaad, eer gematigd geluid. „De zoo liet de bewindsman uitkomen, dat men d® rechten van de eieenaars onbeperkt laat. De eigendomsrechten van de cultuur gronden dienen ondergeschikt ge maakt te worden aan het alge meen Nederlandsch belang. Daar is niets tegen in te brengen. Het ligt er alleen maar aan op wel ke wijze dat geschiedt en toen hij zei, dat deze rechten door pu bliekrechtelijke organen vastge legd moeten worden, zou men denken met het eigendomsrecht bij hem nog niet aan het verkeer de kantoor te zijn, maar hij ging verder en sprak over een stelsel van pachtdwang, waartoe men in strikten zin zou moeten komen en alsof hij voor het parlement stond, stelde hij het congres in uitzicht een wet, die dit alles re gelt en reeds in voorbereiding is. Dit zou niet alleen voor de cul tuurgronden gelden, maar ook voor natuur- en boschgronden. Wij moeten komen, aldus de heer Mansholt, tot gebruikseenheden van den grond en dan is de eige naar secundair. Ook op het terrein van het mi litaire vraagstuk lagen natuurlijk voetangels en klemmen, waarin men niet gaarne wilde trappen. De Partij spreekt zich in het pro gram nl. duidelijk uit, dat in het raam van de internationale sa menleving, een Nederlandsche gewapende macht noodig is, hoe bitter het ook is, dat hiervoor zoo veel geld uitgegeven moet wor den; maar, zoo zei een der afge vaardigden en dit was weer eens 60Ï1 HlGGl" gciiia7' vdtu uigucu cru uit w ao «eti bevrediging der rechtmatige ver- f een ouderwetsch S.D.A.P.-geluid, langens naar vrijheid en zelfstan- ;>het socialisme zal moeten ge digheid is de kern van hetgeen wij willen, zoo verduidelijkt hij nog. „Wie Linggadjati niet kan onderschrijven, kan zeker niet dit beginselprogram onderschry- ven." Wat de socialisatie betreft, ging een stem op, die verder wenschte te gaan dan alleen met de Ned. Bank en de mijnen en ook den bo dem daarin wilde betrekken. Maar ja, de drager van deze stem zag heel goed in, dat bij sociali satie van den bodem gevreesd moet worden, dat de beroemde doorbraak nooit tot stand komt. Minister Mansholt, die het agrarisch gedeelte van het pro gram voor zijn rekening had ge nomen, bracht een dergelijk mo tief heel niet in het geding en sprak de veronderstelde lacune alleen goed op practische gron den. Grondiger kon het torfial niet' Het beheeren der cultuur gronden, die 50 pet van ons land uitmaken, zou heel nïö'eilijk zijn, maar dat wil nog niet zeggen, Het vuur, dat in September van het vorige jaar door Eindhoven- sche sportmenschen van de Nor- mandische kust is gehaald, ter herinnering aan de bevrijding en dat op 20 September 1946 door Nijmeegsche estafetteloopers van Eindhoven naar de Keizerstad werd overgebracht door den be roemden corridor, heeft nu zeven maanden den tijd dat Nijmegen frontstad was aan de Waal ge- brOpd 5 Mei a.s. zal het wederom door Nijmeegsche estafetteloo pers naar Amsterdam worden ge bracht, waar het zoo mo^lyk op den Dam door Amsterdams bim gemeester in ontvangst za 3en genomen. De gevechten tusschen repu- blikeinsche troepen eh ongeregel de formaties, die op een afstand van ongeveer 50 kilometer van Batavia plaats hebben gehad en drie weken geduurd hebben, zijn practisch thans beëindigd, aldus meldt het te Batavia verschijnen de Chineesche blad „Sin Po". Het blad meldt verder, dat het Krawangsche gezuiverd is door troepen, die uit Djokja zijn geko men. Vierhonderd man ongeregel- jp troepen hebben, met hun wa pens en bagage hun toevlucht tot den guerilla-strijd genomen. looven in de overwinning van den geest. Een ideaal kan nooit ge vonden worden in welke militaire macht ook." Deze spreker waar schuwde ernstig tegen aanvaar ding van het bewuste artikel, dat z. i. nog wel eens zuur kan op breken. Belangrijk is zeer zeker, dat de P. v. oT A. erkent, dat de Ker ken het tot haar taak kunnen re kenen, ter wille van het geestelijk en zedelijk heil van het volk, haar woord te spreken met betrekking tot het staatkundig en maatschap pelijk leven en inderdaad kan, zooals prof. Banning den vorigen avond getuigde, de houding der Kerken tijdens de bezetting dezen heeren veel geleerd hebben. Maar hoe kan hij ertoe komen om de Kerken op één lijn te stellen met het humanitair genootschap? Wij zien de angstvalligheid, waarmee hij en daarmee de P. v. d. A. toch vooral depreciatie van het laatste wil vermijden, opnieuw als een bewijs van de innerlijke zwakte der partij. Als men het eenige noodige om zeilt met name 'n positieve chris- telijken grondslag om een gezond making van het geestelijk leven te bereiken, schiet men zijn doel vcorbij en zeker geldt dit'ten aan zien van het huwelijk, over welk delicaat onderwerp een vrouwe lijke afgevaardigde heel verstan dige woorden sprak, toen zij ver klaarde, dat wij er met allerlei wijzigingen van huwelijks- en echtscheidingswetgeving niet ko men en dieper moeten grijpen, nadat zij op het funeste kwaad van de talrijke echtscheidingen had gewezen, waarvan er sedert 1 Januari in Amsterdam liefst 1500 zijn voorgekomen. Over de wijze, waarop dit kwaad bestreden moet worden, kunnen echter volgens haar en daarmee zweefde haar be toog weer in het vage, de mee ningen verschillen en het pro gram, dat tenminste nog spreekt van de fundamenteele waarde van huwelijk en gezin, zou zich alleen over het huwelijk in zijn maatschappelijke beteekenis mo gen uitspreken. Jhr. mr. v. d. Goes van Naters voorzitter van de Tweede Kamer fractie heeft tot besluit van het congres, met een inleiding over „Politieke perspectieven" den blik op de toekomst gericht. Onder de meest gunstige weers omstandigheden, terwijl in Lim burg de bloesem reeds volop praalde, hield de Kath. Jonge Werkgevers Vereeniging in hotel Prinses Juliana in Valkenburg Zaterdag cn Zondag haar voor jaarsvergadering. In een kernachtige rede heeft de voorzitter, de heer F. H. Ter- windt, gewezen op de drie pijlers, waarop de K. J. W. V rust, n.l. godsdienst, ontwikkeling en vriendschap, waarna hij de taak de leden aangaf in dezen tijd, nu wij aan den vooravond staan van een nieuwen socialen opbouw. De gedachten, in Rerum Nova rum en Quadragesimo Anno tot uitdrukking gebracht, moeten nu in werkelijkheid worden omgezet. De leden van de K. J. W. V. kun nen grooten invloed uitoefenen op den socialen vrede in ons land. Prof. Weve hield de gebruike lijke 10-minutenspeech, een woordje van geestelijke overden king, 'nadat hij eerst een gevoel vol In memoriam had gewijd aan den onvergetelijken mr. Mut- saerts, een man van een groot idealisme en met een onverzette lijke kracht. Geen beter puntje kon hij vervolgens zijn toehoor ders, in het Zuiden bijeen, waar men den Heer met een blij ge moed pleegt te dienen, geven dan „levensblijheid", welke wij zeker ook in de Paaschvreugde vinden. De heeren A. v. Delft uit Til burg en W. Wiesman uit Over- veen werden vervolgens als be stuursleden gekozen en dan was het woord aan mr. dr. L. Re- gout, uit Meerssen, voorzitter van de Alg. Kath. Werkgevers vereniging, die een belangwek kende voordracht hield over de Na een algemeen beeld van Bij de behandeling van de oor" logsbegrooting in de Eerste Kamer heeft de heer Koejemans bezwa ren ingebracht tegen den leger- y^rhehtingsclienst en in het bij- zonoer tegen een uitlating in het „Wapenbroeders" weekblad Karnerengeeftrijmlm- tan de Eerste commentaar op deze opmeriHkman Hij zegt dat aan de voorUchffng der militairen voortdurende zórf wordt besteed, al kan dit nicf voorkomen, dat incidenteel Wel eens publicaties verschijnen, well^ min of meer „uit den toon" vallen. Overigens, zoo zegt de minister, moot worden opgemerkt, dat aan- de bedoeling der uitlating weer g6Zulks geldt tot op 7-ekel?JWheer eveneens voor het door den Koejemans geciteerde uit t week blad „Wapenbroeders", 1ste J' aar- rg, no. 33, van 30 Januari mi- door hem slechts gedeeltelijk aangehaalde, gewraakte zinsnede luidt volledig als volgt: „Laffe kalkers", Het uit het lood geslagen ge spuis, dat zich communist noemt en dat in zijn handelingen en on- Nederlandsche daden sterk doet denken aan de activiteit van de vroegere Nationaal-Socialistische Beweging, heeft gemeend van haar on-nationale gevoelens blijk te moeten geven door de buiten- Verpakking van enkele NI WIN- Kerstpakketten met opschriften Saór-T" ï°°iyk Kerstfeest, moorde naars te bekladden". was immers ge- H® °P de buitenverpak- king van eenige NIWIN-Kerst- pakketten opschriften hadden ge staan als: „Vroolijk Kerstfeest, moordenaars Vroolijk Kerstfeest ellendelingen en „Vroolijk Kerst- feest, ploerten en dat deze op schriften er in Nederland op moes- ten zijn geschreven. Het bewuste artikel moet dan ook worden ge zien als een Uit psychologisch oogpunt verklaarbare scherpe reactie op deze wandaden, welke ook naar 's ministers meening ern stige afkeuring verdienen. Hoewei hij de keuze van verschillende be- woordingen, in het artiKel ge- bruikt, niet gelukkig acht en er- k?nt dat met name de gewraakte uitlating kan kwetsen, meent 'Och, dat goede communisten s] de woorden: „uit het lood ge- 8 n gespuis, dat zich comir.u- trekken!"11"' niet ^ehoeven aan te 7 ^c h pT VacANTIE de laatste w^aS"* he®ft verblijf te Zermatt uitsluit^ wijd aan groote en moeiljjke ski tochten hoog in de bergen. Daar toe koos hij als verblijfplaats een Alpenhut op bijna 3000 meter hoogte. Heden zouden prins Bernhard en zijn twee oudste dochtertjes, de prinsesjes Beatrix en Irene, hun vacantie in Zwitserland beëindi gen en vermoedelijk vroeg in den middag per vliegtuig naar Neder land vertrekken. den huidigen toestand te heb ben gegeven, duidde spr. de taak aan van de jonge werkgevers, die zich met de nieuwe denkbeelden meer vertrouwd kunnen maken dan de oudere, om in ons Jand den socialen vrede te winnen en uitvoering te geven aan een voor uitstrevend sociaal program. Daarbij dacht spr. allereerst aan het geheel van wettelijke maatre gelen en voorzieningen, die den arbeiders een zoo menschwaardig mogelijk bestaan geven en voor al een zeker bestaan. Op de tweede plaats aan voorzieningen, die de arbeiders als volwaardige medewerkers in het productiepro ces inschakelen. Komend tot een meer concrete behandeling van zijn onderwerp merkte de heer Regout op, dat de dit jaar nog te verwachten publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie en ondernemingsraden ge heel worden beheerscht door het probleem van medezeggenschap. Van recht in strikten zin op medezeggenschap van den arbei der kan niet worden gesproken, maar uit hoofde van sociale mon digheid brengen redelijkheid en billijkheid mee, dat men den ar beiders een betere positie geeft, die meer verantwoordelijkheid in houdt. De besturen van de bedrijf schappen hebben een sociale en een economische taak en bij het laatste dient ook de factor ar beid te worden betrokken. Voor een gezonde ontwikkeling is het veiligst binding van het sociale en economische in een be drijfschap, waarbij de pariteit in vertegenwoordiging van arbei ders en werkgevers wordt erkend. Medezeggenschap in beslissings- vorm van de arbeiders in de on dernemingsraden dient meer ge zien te worden als adviseerend dan als beslissend, omdat daar zaken worden behandeld, de structuur van de onderneming betreffend, waartegenover de ar beiders vaak vreemd staan. Vele gemoedsoverwegingen, al dus spr., zullen moeten worden overwonnen om ons op het sociale program in te stellen en wij moe ten ons realiseeren, dat het offers kost. Wij doen dit niet uit oppor- tuniteitsmotieven maar uit wel gefundeerde innerlijke overtui ging. Het stoffelijk overschot van koning Christiadn van Denemarken ligt in het Christiansborg-paleis opgebaard tot de begrafenis in de Roskelde-kathedraal op 30 April. Vijf kolonels van de edel- wacht houden de wake. Geen nationalisatie maar bedrijfsorganisatie Wanneer het noodzakelijk is voor het algemeen belang, zal een bedrijf genationaliseerd moeten worden, doch dan worden daartoe de meest zwaarwichtige redenen vereischt, verklaarde prof. Veraart Zaterdagmorgen op een persconfe rentie, welke door de federatie van R.K. Vakbonden in het mijn bedrijf te Heerlen was belegd. Er bestaat geen noodzaak om tot na tionalisatie onzer particuliere mij nen over te gaan. Het zou trou wens een ramp beteekenen, wan neer ons geheele bedrijfsleven m handen van de gemeenschap zou worden gelegd; behalve verstar ring en verambtelijking zou dit de grootste aanslag op de geestelijke vrijheid beteekenen, die mogelijk is. Omdat wij met de bedrijfsorga nisatie alles kunnen bereiken, den ken wfj er niet aan de socialisatie- gedachte te propageeren. Vervolgens maakte spr. bekend, dat men bezig is met het opstel len van eenige verordeningen, welke zich baseeren op art. 74, 75 en 78 van het Mijnstatuut, die over bevordering, verplaatsing, ontslag, enz. van bedrijfsgenooten Volgens den burgemeester van Texas-City is het laatst bekende doodencijfer 433. Hij voorspelde, dat de schade aan eigendommen de 50 millioen dollar overschrij den zal, een schatting van de ver- zekeringmaatschappijen, aldus „A. P.' De raad van bestuur van de Monsanto-maatschappij heeft een bedrag van 500.000 dollar beschik baar gesteld voor steun aan de ge troffen employé's van de maat schappij. Tevens bevestigde de raad, dat aan iedere weduwe of ander werkelijk afhankelijk ge zinslid 1.000 dollar betaald zal worden. Aan getroffen employé's zal tijdens hun verblijf in het hospi taal en tijdens hun herstel het volle loon doorbetaald worden. In het fonds voor sociale voorzienin gen van de arbeiders zal een be drag van 1 tot 2 millioen dollar ge stort worden voor de slachtoffers van de ramp. Volgens de laatste berichten zijn van de Monsanto-maatschappij 80 employé's omgekomen, 80 worden nog vermist en meer dan 100 zijn gewond. Trekking van 28 April. Prijs van 1000 nos. 6861; 12721 en 20822. Op de Zaterdagmiddag in Bosch- lust te Den Haag gehouden jaar vergadering van den Zuid-Holl. Bond van het Wit-Gele Kruis aeelde de voorzitter, dr. R. Geer- "l0^' dai de ziekenfondsen en net Roode Kruis voornemens zijn ook het werk der Kruisver- eemgmgen ter hand te nemen. Hij drong er bij de afdeelingen op aan niet zelfstandig overeenkomsten met deze organisaties aan te gaan, doch zich eerst in verbinding te stellen met het bondsbestuur. Verpleegsters, die niet in het bezit zijn van het diploma wijk verpleegster zullen voor éénmaal in de gelegenheid worden gesteld tijdens haar werk een tweejarige noodopleiding te volgen, teneinde dat diploma te verwerven. De cur sus begint op 1 September a.s. De Zuid-Holl. Bond zal de be schikking krijgen over een aantal lakens, sloopen en dekens voor pa- tienten die langdurig bedlegerig u1J?' e artikelen zullen naar behoefte onder de afdeelingen worden verdeeld. Vopr Den Haag is reeds een afzonderlijke regeling getroffen in samenwerking met de tuberculose - consultatiebureaux. De nationale federatie heeft in voorbereiding een regeling voor de vergoeding van de wijkverpleeg sters, waardoor in een behoorlijke salarisregeling en pensioen- en in validiteitsverzekering wordt voor zien. Ofschoon de cijfers nog niet vaststaan, kon de voorzitter toch wel mededeelen, dat de normen aanzienlijk hooger zullen liggen, dan ze op het oogenblik over het algemeen zijn. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de bond thans 50 afdeelingen telt en dat Zuid- Holland thans verdeeld is in twee districten. Voor elk van deze dis tricten is een huisbezoekster aan gesteld. De voorzitter en de aftredende bestuursleden werden bij accla matie herkozen. Besloten weird tot stichting van een fonds voor op te richten en noodlijdende afdeelingen, waar voor de overige afdeelingen 5 cent per lid en per jaar zullen bijdra gen. Tot slot hield de districtskinder arts, dr. J. P. Boekhold, een voor dracht over kleuterzorg. handelen. Hij hoopte en legde daar bijzonder den nadruk op dat de M.I.R. aan dit belangrijke Werk hard en snel zou meewer ken, zoodat binnen korten tijd de verordeningen gereed zullen zijn, waarop ook van de zijde der mijn- directies gewacht wordt. Agence France Presse heeft het bericht verspreid, alg zou de rech terhand van Hitier, Martin Bor mann, door de Egyptische politie zijn gearresteerd. Reuter deelt echter mede, dat deze geruchten van gezaghebben de zijde zijn ontkend. Wel staar het vast, dat Scotland Yard op grond van sterke aanwijzingen aanneemt, dat Bormann op weg is naar Egypte of zich d»ar reeds be- viritit. De Egyptische politie heeft uitgebreide maatregelen genomen, die tot aanhouding van den oor logsmisdadiger kunnen leiden. De mogelijkheid bestaat, dat Bor mann züch gevoegd heeft bij de Joden, die naar Palestina trachten uit te wijken. Naar volgens Reuter uit gezag hebbende bron vernomen wordt, is de Britsche regeering van offi- cieele zijde ter oore gekomen, dat in Roemenië sedert 5 Maart een campagne aan den gang is, in den loop waarvan enkele duizenden le der der oppositie zijn gearresteerd. Sommige waarnemers zijn van meening, dat de Roemeensche re geering waarin de communisten de meerderheid hebben, is geleid door de vrees voor een staatsgreep van de zijde der oppositie, wan neer de Russische troepen eenmaal zouden zijn verdwenen. Nu het verdrag met Oostenrijk te Moskou niet is tot stand geko men en de Russische troepen voor- loopig nog in Roemenië zullen blij ven voor de bescherming van de verbinding met Oostenrijk, ver wacht men, dat de stroom van ar restaties wat zal gaan luwen. In Engeland wordt de ontwikke ling van den toestand nauwlet tend gadegeslagen, ofschoon er geen aanwijzingen zijn, dat de Britsche regeering zich ter zake tot Roemenië zal wenden. Twee en twintig duizend pel grims warén gisteren in de Sint Pieter tegenwoordig bjj de Zalig verklaring van Maria Gorélti. Onder hen bevonden zich de moe der en twee zusters van het meis je. De plechtigheden hadden ge heel het gebruikelijke verloop. De Nederl. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Panlus" heeft tijdens dit weekeinde in Amsterdam op feestelijke wijze zijn 40 jarig bestaan gevierd. Het begon met een ontvangst door het gemeenbestnur op het stadhuis. Tijdens de openings bijeenkomst werd medegedeeld dat voorzitter Vulink het eere- kruis „Pro Ecclesia et Pontifioe" zal ontvangen en dat de schei dende penningmeester J. H. Ntjhoff tot ridder in de Oranje- Nassau orde is benoemd. Voorts waren er een druk bezochte re ceptie, een prettige feestavond, men woonde een plechtige Mis van dankbaarheid bjj en tjjdens de slot-bijeenkomst werd met algemeene stemmen besloten tot fusie met den R. K. Bond van P.T.T. „St. Petrus". Ontvangst ten stadhuize „Het Overheidspersoneel is in Nederland, in tegenstelling tot andere landen, een elitecorps", aldus wethouder Schokking, die namens den burgemeester v. Am sterdam de afgevaardigden van „St. Paulus" in de raadszaal toe sprak. „De bezetting was dan ook een klap in het gezicht van het overheidspersoneel, dat zijn plicht steeds deed ongeacht de religie of de politieke instelling van zijn superieuren, toen werd het echter gedwongen in een bepaalde rich ting te denken. De bonden waren snel verdwenen, maar de geest onder het corps is goed gebleven. Na de bevrijding is men gaan samenwerken met de andere or ganisaties van overheidsperso neel, daardoor een eenheid in verscheidenheid bereikende. Am sterdam, de plaats waar de wieg van „St. Paulus" stond is blij, dat het nu volwassen en groote kind feest komt vieren binnen haar muren". Voorzitter dankte den wethou der en wees er op dat Amsterdam steeds een goed vporbeeld gaf bij onderhandelingen met het over heidspersoneel. Amsterdam neemt in het hart van „St. Paulus" dan ook een groote plaats in en wij zijn blij hier bijeen te kunnen zijn om feest te vieren. Terwijl ver- verschingen werden rondgedeeld, bleef men nog geruimen tijd bij een. F eestwoorden en eere. metaal In Krasnapolsky werd "*aama de openingsvergadering gehouden. Voorzitter Vulink heette de vele gasten, die evenals de afgevaar digden van heinde en ver waren gekomen welkom en zei dat „St. Paulus" niet alleen kerngezond Gisteren was het de eerste Bollenzondag. Een stralend-mooie dag met aanvankelijk strak- blauwen hemel, doch met iets <e krachtigen Zuidenwind, die den fietsers van Amsterdam en Haarlem komende en dat Waren er vele tienduizenden! leelijk parten speelde. Overigens was dit een kleine handicap, die weinigen heeft weerhouden, volop te genieten van Hollands bloemenweelde, nu in hoofdzaak narcissen en hyacinthen, tus schen Haarlem en Leiden. He N.Z.H. Tram had al het be schikbare materiaal op de baan gebracht, om aan de drukte, die in de middaguren een hoogtepunt bereikte, het hoofd te kunnen bie den. Tusschen Leiden en Noord- wijk werd den geheelen dag gere den met vijf groote opleggerbussen voor elk tachtig personen. Toen tegen den lateren middag de drukte zelfs de tram te machtig werd, werden op verzoek van de N.Z.H.- directie een aantal stoptreinen door de N.S. ingelascht, waardoor men er in slaagde, het personenvervoer zonder noemenswaardige vertra gingen te verwerken. Ongelukken zijn over het alge meen uitgebleven. Slechts op het Houtplein te Haarlem ontstonden een paar brokken bij een botsing tusschen tram en auto, waardoor echter de dienst niet behoefde te worden onderbroken. Intusschen waren het niet in hoofdbzaak wandelaars, die door en langs de velden flaneerden. Ditmaal werd het beeld vooral beheerscht door de marcheerende wandelaars, die ulit alle deelen van ons land ten getale van ruim tweehonderd en met ongeveer tienduizend deelnemers, in kleu rige fantasie-uniformen, stram achter trompetters en slaande trommen en wapperende vaandels marcheerden dwars door de geu rende bollenvelden over een af stand van dertig kilometer. In de groote Hoba-hall te Hillegom, het start- en eindpunt van dezen tocht, was het een drukte en ge roezemoes van belang. Overigens bood deze Zondag het oude vertrouwde beeld van de voor-oorlogsche jiaren. Onafzien bare reeksen autobussen en luxe wagens, waaronder een aanzien lijke massa met buitenlandsche nummers hoofdzakelijk uit België, Engeland en Zwitserland reden door de bollenstreek in toeristtempo. Op de hoofdwegen reden deze auto's "als vanouds in onafgebroken rijen en wat bijzon der opviel, was het groote aantal Haarlemsche en Amsterdamsche blokband-taxls, die de vreemde lingen rondreden. Ook talrijke wagens met CD., corps diploma tique, zagen wij in den stroom- Het aantal fietsers liep in de tien duizenden en het viel op, dat er lang niet zooveel bandenpech was als verleden jaar. Wiat vooral de vreemdelingen imponeerde was de aardige ma nier, waarop de streekbewoners hun huizen in de bloemetjes wis ten te zetten. Voor alle vensters stonden vazen vol tulpen, hyacin then en narcissen, wat aan de straten een extra-fleurig aanzien gaf. Verder was heel Nederland ver tegenwoordigd. Er waren automo bielen uit alle provincies, opval lend veel Utrechtenaren en Lim burgers. En er werden allerwegen uitstekende zaken gedaan. De ca fé's en restaurants konden soms den stroom bezoekers nauwelijks verwerken. Iedereen was tevreden, vooral ook door het feit, dat men zich gratis ruimschoots van narcissen kon voorzien. Een bepaalde ver ordening schrijft n.l. voor, dat de genen, die uitsluitend bloemen kweeken om de bollen te verhan delen, deze niet mogen verkoo- pen. Zoo kon men allerwegen heele menschenmenigten over de velden zien uitzwermen, die nar cissen plukten zooveel als ze maar dragen konden! De slot-acte van den dag 'was een eindeloos bloemencorso van tienduizenden met narcissen be kranste auto's en fietsen, die met een stevig Zuidenwindje in den rug, bij het vallen van den avond in snel tempo in de richting der groote steden trok. Volgenden Zondag komen de tulpen aan de beurt, die nog groo- tendeels in knop stonden, even als vele soorten hyacinthen. BOLLENZONDAG. Boven: De drukte op de groote wegen tusschen Haarlem en Leiden. Beneden: Op verschillende velden mochten de bezoekers gratis bloemen plukken, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt, was, maar een ongekende groei kracht bezat. Het vorige jaar was er vreugde omdat de 10.000 leden bereikt waren, nu men feest viert kan er vastgesteld worden dat de 12.500 leden bereikt zijn. En dat op een veertigjarig jubileum feest, er is waarlijk reden om blij te zijn. Laten wij dus niet veel zakelijk praten maar vol vreugde z\jn". De geestelijk adviseur, directeur J. Kraakman, vroeg toen het woord en hield een enthousiaste lofrede op voorzitter Vulink. Hij is een bestuurder van den eersten rang, zoo zei hij, hij heeft een vurige liefde voor het gestelde doel, hij is een dienaar van de gemeenschap en hij bezit in hooge mate de eigenschap tactisch te kunnen zijn. Voorts deelde hij mede dat voorzitter Vulink het eerekruis „Pro Ecclesia et Ponti- fice" zou ontvangen. „Doordat het hoogste kerkelijk gezag geo- graphisch zoo ver van ons ver wijderd is, kan ik U nu alleen maar het „naakte" Pro Ecclesia aanbieden, maar binnen kort zal het „aangekleede" wel volgen» Vervolgens huldigde het hoofdbe^ stuurslid Frans Spit de voorzitter, die daarop geroerd dankte. Tij dens zijn rede deelde voorzitter Vulink mede, dat H. M. de Konin gin den scheidenden penningmeesr ter J. H. Nijhoff, die na 25 jaar zijn krachten voor den bond te hebben ingespannen met pensioen gaat, had onderscheiden met de benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Des middags was er receptie. Temidden van een schat van bioe- men ontving het bestuur de ge- lukwenschen van vrijwel alle R.K. Bonden en van zusterorganisaties, verder waren er vertegenwoordi gers van gemeentebesturen, van Ged. Staten, van overheidsbedrij ven. Er werden toespraken gehou den en geschenken aangeboden De voorzitter der Katholieke Arbeidersbeweging, A. C. de Brujjn, voerde ook het woord. „Eigenlijk moet ik hier mezelf feliciteeren want de K.A.B. is „St. Paulus" en „St. Paulus" is de K.A.B." Onderwijl maakten de afgevaar digden een rondvaart door havens en grachten. Des avonds was er een feestavond met muziek en zang en met het optreden van het gezelschap van Herbert Perquin. Maar ook werden namens andere organisaties vriendelijke woorden gezegd en werden geschenken aangeboden. Voorzitter Vulink hield zijn feestrede, waarin hjj de geschiedenis van den bond naging en vooral de moeilijkheden memo reerde. Staal, oud-voorzitter van den modernen bond van overheidsper soneel hield nog een toespraak, waarin hij wees op de beteekenis van een wereld- en levensbeschou wing bij het sociale werk. Zondagmorgen was men bijeen in de Bagijnhofkapel, waar de deken van Amsterdam, mgr. G. P. J. v. d. Burg, de H. Mis van dank baarheid opdroeg. Directeur Kraakman hield een predikatie naar aanleiding van den eersten zendbrief van St. Paulus over de houding van het overheidsperso neel. Tijdens de slotzitting kwam slechts één punt aan de orde: de fusie van St. Paulus met den JR.K. bond van P.T.T.-personeel „St. Petrus". Met algemeene stemmen werd hiertoe besloten. Tenslotte voerden ook hier nog eenige feest- sprekers het woord, de heer Wolf namens den internationalen bond van overheidspersoneel, de heer Ruiter namens de Christelijke zusterorganisatie en de voorzit ter van St. Petrus, die zich ver heugde over de fusie. En daar mede waren deze gloriedagen van St. Paulus weer ten einde. In het Marinekamp Loosdredit zijn acht gevallen van nekkramp geconstateerd. De patiënten zijn overgebracht, terwijl de circa 1200 man, die er in opleiding zrjn, voor 3 weken met verlof zijn ge zonden. De toestand bleek n.l. by onderzoek niet van dien aard. dat zij eerst in quarantaine moesten worden gehouden. Voor de bewaking van het kamp zyn 250 man achtergeble ven. Het Hoogwaardigst Heer Mgr. Dr. W. van Hees der Kruishee- ren, die 15 Februari met de „Noordam" naar de V. S. was ver trokken, is gisteren met de „Veen- dam" van een visitatiereis naar de verscheidene stichtingen zijner Orde in de Midden-West terugge keerd. Deze reis was de eerste buiten landsche visitatie na zijn verkie zing in het vorig jaar tot de hoog ste waardigheid. Mgr. van Hees hoopt in het najaar .de posten in Argentinië te kunnen bezoeken. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot ka pelaan: te Alkmaar (H. Lauren- tius) den weleerw. heer N. Buur man; te Amsrterdam (H. Willi- brordus binnen de Veste) den weleerw. heer H. A. C. Snelders; te Leidschendam, den weleerw. heer A. A. van der Voort; te Zaandam den weleerw. heer C. A. van der Ham, die kapelaan was te Hoorn. Vervolgens tot kapelaan te Delft (H. Hippolytus) den wel eerw. heer M. J. W. Wuyster, -kapelaan was te Lmbs -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1