Nieuws uit Stad en Omtrek Een praatje op de valreep zn West en Oost te Genève R OOK KAMP „VIANDA" OPGEHEVEN OOVENAAR HEEFT EXCELSIOR DEN EINDSPURT INGEZET? §£82 B 31 Indië Vier tinbaggermolens in convooi naar KAPITEIN DUMPELADORIS De WÊ 1 X*. g&l ■PHI 11 Laatste berichten ADIO programma speurende 2 PAGINA 3, TOT OVER TIEN JAAR Pastoor Meeder gaat vertrekken „kinderen van ons VOLK" TEGEN baldadigheid VAN DE JEUGD OFFICIEET E KENNIS GEVING Afsluiting Beursbrug DISTRIBUTIENIEUWS Sluiting Distributiekantoor VRIJE DAG VOOR MELKRIJDERS MÉdi H ROYAAL VERDIENDE 4 1 ZEGE OP V.D.L. D-H.S.MARTINIT 2—1 HEERENVEEN—H.DY .S. DJS—SFC 1—0 AFD. ROTTERDAM KNVB HANDBALCOMPETITIE SOS—DWS 6—13 WERVEN WERKEN OP VOLLE TOEREN R. K. GYMNASTIEKVER. EXCELSIOR COLLECTE VOOR DE HARMONIEËN EXTRA BON KORSTLOOZE KAAS PRINS BERNHARD OP WEG NAAR HUIS DE ZETEL DER Y.N- 24. Er wordt getikt MINISTER GIELEN NAAR FRANKRIJK ER WORDT NOG GE SCHOTEN IN INDONESIË DE SCHROEF VOOR DE „RUYS" Geïnterneerden worden onbereikbaar door Emart Kinsburn Pastoor Meeder, sinds het vo rig jaar op vacantie in Schie dam, hoopt Vrijdag p.s., met de „Algorab" van Nievelt Goudriaan uit Antwerpen naar Santos in Braziüe te kunnen vertrekken. Dit vertrek heeft vrU plotseling ?Un beslag gekregen en pastoor Meeder kon daarom niet aile oekenden persoonlijk groeten. Hij heeft ons gevraagd, dat door middel van ons blad te doen. Correspondentie met soldalen, met vrienden in het buitenland, met missionarissen, met scheepska piteins is tegenwoordig een ge zonde hobby. Pastoor wil graag ook zoo'n correspondentie aan- gaan, maar dan op een zeer bij zondere manier. Allereerst d"01 de gewone post, dat is de gebeds actie. Die is goedkoop en komt Practisch altijd aan. Bovendien ae luchtpost, dat zijn de financieeie bijdragen. Die zijn wat duurder, maar hebben een directer effeci. Hoe noodig de gewone post is, blijkt uit enkele verhalen, die wij liog op den valgreep hoorden. Zuid-Amerika is geheel kalho- liek, d.w.z. njenschen noemen zich allen zoo. liet is echter een geheel /ndere beleving van het geloof dan dat, wat wij hier ken nen. De zielzorg kan niet inten sief werken wegens gebrek aan kr3Lhvlnd2l°,datfVan een krachtig en levend geloof weini.2 snrakp Xn® Zijn,de boveVgfnoemde worteld hl1"2?3 Van een diepge- bijgeloof. Van de hoord- zaKen isi de belangstelling naar de Dijkomstigheden gewend. Een uiting hiervan zijn de z.g. „pio- messa", de beloften. Wanneer een Braziliaan iets overkomt, of wan neer hem iets dreigt te overkomen, staat hij direct gereed met belof ten aan de H. Maagd of aan een van de Heiligen. Die beloften zijn niet persoonlijk. Het kan gebeu ren, dat iemand gevaarlijk gewond is, of ernstig ziek is en dat een an der belooft, dat de zieke een be paalde belofte zal houden. Indien hij beter wordt. Een zeer eigenaar dig soort belofte dus. Deze gewoon te kan de gekste vormen aannemen. Na een van de kerkdiensten in zijn parochie zat Pastoor Meeder orgel te spelen, terwijl de geioo- vigen de kerk verlieten. Toen de kerk leeg was, controleerde hij haar. Het aantal dubieuze ele menten, dat zich orp diefstal laat insluiten is niet gering. Hij vond een ouden man. die schichtig op en neer liep. Ondervraagd, wat hij uitvoerde, bekende hij, dat hij be loofd had uit de toren van de kerk te springen. Lichtgeloovig Behalve bijgeloovig zijn de Z. Amerikanen ook erg lichtgeloovlg. Verhalen over het einde van de wereld circuleerden het vorig jaar door de parochie. Er was een kind geboren, dat alle talen sprak, het einde was dus nabij. De verstan dige parochianen vroegen aan de pastoor, of er toch niets aan te Pastoor dacht wel een middel te hebben gevonden en hield een preek, waarin hij ver telde, dat een kalf een ei had ge legd. Met veel moeite moest nij later dit verhaal weer rechtzetten, omdat de menschen het geloofden. Meer succes had zijn methode bij een generale biecht van Braziliaan- sche soldaten, die in den oorlog naar Italië gingen. Er kwamen pe nitenten bij hem, die hem raad vroegen over het koopen van amu letten bij een Japanschen hande laar, De eerste klanten stuurde hij weg met de verzekering, dat het natuurlijk onzin was, dat de dra ger van die amuletten onkwets baar was. Toen echter steeds meer jongens, om advies in dezen vroe gen, kwam hij tot de slotsom, dat een praatje niet hielp. Daarom pie kerde hij naar een oplossing. Na den achtsten biechteling had hij die gevonden. Ga naar dien Ja panner toe met een stel van je ka meraden en zeg hem, dat je de amuletten eerst wilt probeeren. iJe Japanner moet het amulet dan nn dJL°mhanSen ou jullie moeten de vren jCbieten. Daverend was zin had ,?e' toen de Jap weinig had om als schietschijf dienst zeischap' dag 4 Mei a.s. in „Musus Sacrum" een opvoering geven van „Kinde ren van ons Volk" het bekende tooneelspel naar het boek van Antoon Coolen. De baten van deze opvoering komen ten goede aan het St. Jozefhuis, het tehuis voor kinderen van ongehuwde moeders, waarover wij kort ge leden een uitvoerige reportage gaven. Zij, die deze gelezen heb ben, zullen de noodzakelijkheid van ruimen steun begrijpen en de uitvoering van „Brederode" be zoeken. Het stuk wordt door dit jonge gezelschap zeer goed ge speeld. Bijzonderheden vindt men ln de advertentie in dit blad. Bij de politie alhier i een brigade, die tot doei 5eV?f baldadigheid van de jeuL f E te bestrijden. J ugd e™stig De losbandigheid en verniel zucht van de jeugd zijn helaas in ons geheele land een ernstig ver schijnsel, Particuliere- en gemeen te-eigendommen moeten het re- o-eimflti0* ontgelden en de schade, die™ oor baldadigheid wordt aan gericht is vrij aanzienlijk^ Het li °t in de bedoeling van de politie om de jeugd fo goed gelijk in toom te houden en 1 een beroep op ouders, veiz 8_ en onderwijspersoneel, om ge menlijk de schouders onder a werk te zetten, opdat de jeugci zal leeren zich behoorlijk te ge dragen en eigendommen van een ander te ontzien. De Beursbrug zal Dinsdag 29 nril den geheelen dag en waar schijnlijk Woensdag 30 April 1947 gedurende een deel van den da;' wegens herstelwerkzaamheden voor alle verkeer gesloten zijn. te doen. Het middel had gewerkt. Pastoor Meeder gaat weer graag terug naar zijn Brazilianen, maar het werk onder hen is bijzonder zwaar; juist, omdat iedereen zegt katholiek te zijn, terwijl heel veel ongerechtigheden in den loop der eeuwen zijn binnengeslopen. Niemand wil ervan weten, als men zou zeggen, dat hij niet goed katholiek is, maar eenmaal per jaar biechten en communiceeren is voor de mannen een zeldzaam heid; het bezitten van meer dan één vrouw een gewoonte; dobbe len en drinken op jeugdigen leef tijd bijna een vereischte. Hoezeer de gewone post en de luchtpost hier noodig zijn, wordt uit dit alles wel duidelijk. Passiespelen E0n- voornaamste hinderpa- 'en ,or <*e ontwikkeling van een Ütv! ,0r katholiek leven is het ontbreken van den gezinsband. ■Door het klimaat zijn de menschen gedwongen op straat te leven. Bit maakt het leven in gezinsver band zeer klein. De opgroeiende jeugd heeft haar verblijf op straat en leeft dan ook geheel het leven van een volkomen verwildeide jeugd. Om den familieband te stimulee- ren organiseert pastoor Meeder feestjes. Hij vraagt aan de ouders dit te doen bij den verjaardag van de kinderen en aan de kinderen dit te doen op den varjaardag van de ouders. Een ander middel was het op voeren van da Passiespelen. De geheele parochie was daarbij Jrie maanden van tevoren in de weer, om de teksten in te studeeren en de gebaren op bepaalde plaatsen te oefenen. Gedurende de geheele Goede Week waren er dan van s avonds vroeg tot diep in den nacht opvoeringen van het spel. Vol overgave doorleven de paro chianen het lijden van Christus. Hun geheele licht-ontroerde aard kan zich hierin overgeven. Pastoor Meeder heeft bij een overplaatsing deze Passiespelen moeten stopzetten, maar welke doorwerking zijn initiatief kan heb ben, bewijzen de eeuwenoude ge bruiken der bewoners. De meer dan 1000 die de Sin gelparochianen aan pastoor Meeder meegeven, zullen goed worden be- steeds. Voor die goedgeefschheid brengt hij allen nog hartelijk dank. Hij noopt, dat de Schiedammers hem evenmin in hun gebed zullen vergeten als hij hen. Tot over tien jaar dan maar weer. St. Liduina in Brazilië Op Initiatief van pastoor Meeder verscheen enkele jaren geleden in Brazilië een korte levensbeschrij ving in het Portugeesch (ongeveer 60 bladzijden) van de Schiedam- sche Heilige, verzorgd door pa ter Suitbertus Mooij S.S.C.C. Het archief van het St. Liduinacomité zal na aankomst van pastoor Mee der in Brazilië spoedig met dit bij zondere werk worden verrijkt. De distributledienst Schiedam maakt bekend, dat in verband met den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana het kantoor op 30 April a.s. alleen geopend is van 912 uur v.m. Detaillisten die gewoon zijn op Woensdagmiddag de van consu menten ontvangen bonnen in te leveren, worden in de gelegenheid gesteld dit op Dinsdagmorgen te doen van 9-11.30 u. (1000 serie). De centrale commissie voor den R'damschen Melkhandel maakt bekend, dat er op Woensdag 30 April geen melkbezorging in Rot terdam en Schiedam zal plaats vinden door de melkrijders als compensatie voor de op Tweeden Paaschdag verrichte werkzaam heden. Op Dinsdag 29 April zal dus voor twee dagen melk worden bezorgd, terwijl de melkzaken in Rotterdam en Schiedam des mid dags zullen zijn geopend. Op verzoek van Je werknemers bij de drie melkinrichtingen Auro ra, R.M.I. en Vooruitgang zullen de melkbezorgers van deze in richtingen in plaats van op 30 April, op 1 Mei een dag vrijaf hebben. Op dien dag zal dus door genoemde melkinrichtingen niet worden bezorgd en zal Woensdag 30 April als een Zaterdag worden beschouwd. De filialen zullen Woensdag den geheelen dag zijn gesloten, terwijl zij op 1 Mei zul len zijn geopend. -*S, -X A' - Mi Spelmoment voor het Schiedamsche doel in den wedstrijd ExcelsiorV.D.L. 41 Begunstigd door mooi voetbalweer en voor een talrijk publiek dat zich en bloc langs die eene lijn had geschaard waar het fijnst van het lentezonnetje kon worden geno ten heeft Excelsior revanche genomen voor de destijds geleden nederlaag in Maassluis. Door een 41 overwinning op V.D.L. werd op beide punten beslag gelegd. Reeds vanaf den aanvang wist Excelsior een -goed open spel te ontplooien en gesteund door den wind V.D.L. op eigen helft terug te dringen. De combinatie klopte voortreffelijk en spil van Harmeien bleek thans een goed spelverdeeler. Als er circa 10 minuten is gespeeld weet L. Janse een goeden voor- ;|:t van den rechtsbuiten H. Bos man goed te benutten en zijn club de leiding te bezorgen. Kort hierop is het C. Boon, die met een strak schot den voorsprong weet te ver- grooten, eveneens uit een voorzet van rechts. V.D.L. tracht het spel. te verplaatsen doch weet het niet verder te brengen dan eenige on gevaarlijke aanvallen, waarmede de verdediging van Excelsior dan ook geen moeilijkheden heeft. De Excelsior-voorhoede is uiterst beweeglijk en sticht steeds verwar ring in de V.D.L.-defensie. H. Bos man lost een hard schot, de keeper kan den bal niet klemvast krijgen en het is A. van Lingen die het leer over de lijn werkt (3—0). Met dezen stand treedt de rust in. Na de rust heeft V.D.L. het voor deel van den wind en wordt het veldoverwicht van Excelsior tot .een minimum beperkt. Door goed voorbereidend werk van J. Dries wordt L. Janse in de gelegenheid gesteld het 4e doelpunt te scoren. Geleidelijk; neemt V.D.L. het initiatief over en de verdediging van Excelsior moet alle zeilen bij zetten om doelpunten te voor komen. De heeren geven dan ook geen krimp en doelman Vismans geeft van zijn kunnen blijk. Vijf minuten voor het einde weet V.D.L. d°°r haar rechtsbuiten de eer te redden, die hoewel in buitenspel- positie met een magnifiek schot Vismans weet te verschalken. Met dezen stand komt het einde van dezen m goede verstandhouding ge speelden wedstrijd. Scheidsrechter Oosterbaan een compliment voor zijn goede leiding. De wedstrijd D.H.S.Martinit welke gespeeld werd op het Her mes D.V.S.-terrein is geëindigd in een 2—1 overwinning ovor D.H.S. De strijd is een kwartier oud als de rechtsbinnen van D.H.S. A. v. d. Zouwen een slecht weg- gewerkten bal van den linkshalf A. Schot van Martinit opvangt en van grooten afstand hard inknalt 10. Voor Martinit is het wel zeer jammer als 10 minuten later de linkshalf A. Schot den bal in ei gen doel werkt 2—0. Bij een van de aanvallen van Martinit is het de linksbuiten v. d. Wilt, die nog al zwaar wordt aangevallen. Dit komt D.H.S. op een strafschop te staan, welke door J. de Bout wordt benut 21. Dan kruipt D.H.S. door het oog van de naald als bij een voorzet van den rechtsbuiten Struik de middenvoor Sens tegen de lat kopt. Met den stand 21 is het rust. Na rust is er niet veel meer te beleven en weten beiden het doel niet meer te vinden en heeft D.H.S. een zwaar bevochten zege behaald. Hermes—D.V.S. heeft in den vriendschappelijken wedstrijd te gen Heerenveen de punten met de gastheeren gedeeld. Het was een interessante wedstrijd, waar in de kracht van Abe Lenstra duidelijk bleek. Bob Janse stond rechtsbuiten opgesteld, Manus Solk verving Paulus als spil. D.J.S. heeft in een wedstrijd te gen S.F.C., waarin de zenuwen een groote rol speelden, en die dan ook meer spannend dan fraai was, aan het langste eind getrok ken. Voor de rust was D.J.S. iets sterker dan de gasten, doch zij wist het toch niet tot doelpunten te brengen. Na de rust leidde een goed opgezette aanval tot een tweetal hoekschoppen; bij de tweede hoekschop slaagde de mid denvoor erin den bal in te koppen Bij dit eene punt bleef het, zoo dat D.J.S. de overwinning be haalde en daardoor in de running bleef voor de eerste plaats. Ursus-FSV Pretoria 2-2 De nummers een en twee van de 4e klas F F.S.V. Pretoria en Ursus, hebben op het veld van laatstgenoemde de punten gedeeld Met den wind mee had Ursus voor de rust het initiatief. Twee maal hadden de schutters van Ursus succes en met den stand 20 werd van doel verwisseld. In de tweede helft hebben de leiders het heft volkomen in han den gehad, maar ook zij konden hun veldoverwicht slechts met twee doelpunten tot uitdrukking brengen, zoodat de eindstand 22 was en F.S.V. Pretoria de kop houdt. le kl. A: D.B.W.—Sch. Boys 40. Schiebr.Deto 23, A.V.O.- H.W.D. 3—5; B: G.V.R.—R.C.R. 14, T.A.G.Demos 2—1, Eureka- Puttersh. 02; C: Ons Huis A.V.S. 1—1; 2e kl. A: Roga—R. Groen 20, Croosw.S.V.W.R. 0—3, O.D.I.—Soag 0—0; B: S.V.D.P. 52, NestoroNiewenh. 02, G.L.Z.L.M.O. 2—1; C: Zw. Wit— Rockanje 1—4, D.K S.—Postef 5—2, Z.V.C.—Nado V 2—6; 3e kl. A: R.J.B.—G.B.R. 2—1, A.S.B.— Oldi 40, DreadnoughtR.K.W.I. K. 23, HurricanesTediro 03, Blijdorp—D.O.K. 1—4, T.O.G.B.— G.V.M.D. 3—1; C: V:I:R:—Sporti- fia 07, TelefoonVfirkenoord n. d.. Bell BoysHekelingen 00, D: Gr. Duivels—O.T.V.V. 0—1, R.M.I.Luno 1—1, V.G.L.S.C. Vedero 64. D.W.S. heeft S.O.S. een gevoe lige nederlaag toegebracht. Aan vankelijk nam S.O.S. met een ver schot de leiding, maar D.W.S. deed dezen voorsprong spoedig te niet. De S.O.S.-ers speelden vrijwel den geheelen wedstrijd te forsch. Daardoor kreeg D.W.S. herhaalde lijk vrije worpen te nemen, die goed benut werden. De D.W.S.- dames verloren met 181 van Hygeia. D.W.S. IIHygeia II (da mes) 10—0; D.W.S. II—H.V. '36 H (heeren) 126; D.W.S. III Krachtsport II 8—0; D.W.S. IV— Vires II 39. B(j wijze van proef zullen natio nale Juniorenzwemwedstryden worden georganiseerd om den titel j'uniorenkampïoenschappen van Nederland. Rugby-ultslagenRott. Rugby ClubThe Old Hymerians (Huil) 1132; Haagsehe R. C.Royal Sparta (België) 3—13; Rotterdam sche ploeb—Hull Eastridwig 8—19 Kalmoa maakt in Augustus de reis samen met drie andere molens Hoe teleurstellend het voor tijdig einde ook was van de reis, die de tinbaggermolen „Kalmoa" op weg naar Indië tengevolge van hevige stormen voor de Fransche kust moest onderbre ken, bij de bouwers van den molen, de N.V. J. en K. Smit's Scheepswerven en Machine fabriek en bij L. Smit en Co's Internationalen Sleepdienst, die voor het vervoer zorgt, zit men niet bij de pakken neer. Naar we vernemen, zal de „Kalmoa", die thans ligplaats heeft aan de werf te Kinderdijk, in Augustus wederom zee kiezen, om naar men hoopt en verwacht, deze maal met meer succes de lange reis naar Indië te aanvaarden. De „Kalmoa" krijgt op dezen tocht gezelschap. Drie andere tinbaggermolens, de „Singkep", de „Mendanau" en de „Maras" varen mee. Een convooi van vier bagger molens tegelijk is een onderneming, die een unieke prestatie van onze Nederlandsche zeesleepvaart be looft te worden. De „Singkep", de „Mendanau" en de „Maras" maken, evenals de „Kalmoa", deel uit van een order voor 6 tinbaggermolens, welke de Maatschappij „Billiton" na de bevrijding in Nederland plaatste. Twee andere molens wer den in Amerika besteld. Twee molens zijn reeds op weg naar Indië. De „Singkep" en de „Maras" worden thans bij de werf Gusto" te Schiedam afgebouwd. De „Mendanau" ligt in Kinderdijk. J. en K. Smit's Scheepswerven te Kinderdijk behoeven zich na de aflevering van de tinbaggermolens overigens voorloopig nog geen zorg te maken over de wijze, waarop zij haar installaties dan productief zullen moeten maken. België heeft een baggermolen en een hopperzui ger besteld, het Departement van Overzeesche Gebiedsdeelen een slikzulger, de firma Volker een baggermolen en naast dit werk, waarop J. en K. Smit zich hebben Zondagmorgen kwamen de ka tholieke gymnasten van Schiedam bijeen om hun algemeene jaar vergadering te houden. De verga dering werd voorafgegaan door een plechtige H. Mis, waaronder Algemeene H. Communie der leden. Daarna werd in prettige stem ming gezamenlijk het ontbijt ge nuttigd. De jaarvergadering ver liep aanvankelijk als elke ande re vergadering, doch bij de be stuursverkiezing trad een kleine verandering in. Het nieuwe dage- lijksche bestuur zag er als volgt uit: de heer H. Bruggeman, voor zitter, mevr. M. HeetkampVen ter, secr. Hoogstraat 9, mej. T. Thijssen, penningmeesteresse. Op 30 April, den verjaardag van onze Prinses zal er met toestem ming van B. en W. een collecte worden gehouden voor het steun fonds der getroffen muziekver- eenigingen in de geteisterde ge bieden. Deze collecte wordt ge houden onder auspiciën van de Nederlandsche Federatie van Har monie- en Fanfaregezelschappen in Nederland, welke landelijke or ganisatie vrijwel alle muziekver- eenigingen, van welke kleur of gezindheid ook, omvat. Het doel ls de muziekvereeni- glngen, die door den oorlog alles verloren te steunen hij het aan schaffen van nieuwe instrumen ten. Op 30 April zal O.B.K. 's avonds een muzikale rondwandeling door de stad maken, waarbij tevens voor bovenstaand goed doel zal worden gecollecteerd. Het bestuur van O.B.K. hoopt, dat Schiedam een groot aantal collectanten zal leveren. gespecialiseerd, zijn er nog zóó veel andere opdrachten, dat de werven en de fabriek, welke tij dens den oorlog door de Duitschers volkomen leeggeplunderd waren, tot eind 1948 volop werk hebben. Gebrek aan voldoende geschoold personeel oefent ook hier een funesten invloed uit. De maximum capaciteit van de werf en de fa briek kan men bij lange niet be reiden en de reparatie-werf, welke het bedrijf in Krimpen bezit en die tijdens den oorlog gedeeltelijk werd afgebroken, heeft men nog niet hersteld, omdat tekort aan personeel en materiaalschaarschte het vooralsnog onmogelijk zouden, maken, de dwarshelling in gebruik te nemen. Vereenigd in de Internationale Handelscombinatie (de I.H.C., ge vestigd te 's-Gravenhage) trachten J. en K. Smit en de andere scheeps werven zooveel mogelijk de buiten- landsche orders op te vangen. Lukte dit steeds zóó, als op de wijze, waarop de order van de Billiton verwerkt is, dan zal onze scheepsbouwindustrie niet in ge breke blijven, om de sombere as pecten, welke minister Lieftinck's mededeelingen opleveren, wat verhelderen. te Personen, geboren in een der jaren 1927 t.m. 1942, komen in aan merking voor een extra hoeveel heid van 100 gram korstlooze en/of smeerkaas. Men moet hiertoe bon B 04 Reserve of B 07 Reserve uiter lijk 3 Mei bij een handelaar in kaas inleveren. Prins Bernhard en de twee oud ste prinsesjes zijn heden met den middagtrein uit Zermatt vertrok ken. De plaatselijke autoriteiten deden de gasten op het station uitgeleide. De prins en prinsesjes worden vroeg in den namiddag op het vliegveld Chateauneuf bij Sit- ten verwacht, vanwaar zij per vliegtuig rechtstreeks naar Neder land zouden terugkeeren. DE RIJKSDIENSTEN OP 1 MEI Op 1 Mei zullen de rijksdien sten normaal functlonneeren. Aan hen, die daartoe den wensch te kennen geven, zal overeenkomstig de desbetreffende voorschriften (Van onzen Geneefschen corres pondent) Het Geneefsche bureau der Vereenigde Naties is thans offi cieel door Trygve Lie tot „Euro- peesch" bureau der Vereenigde Naties verheven. De secretaris generaal dezer wereldorganisa tie heeft dit medegedeeld b(j ge legenheid van de inwijding van het radiostation der Vereenigde Naties te Genève, op een tijdstip dus, waarop de laatste moeilijk heid met de Zwitsersche regee ring over de gebruikmaking der voormalige Volkenbondsgebou wen door de Vereenigde Naties uit den weg waren geruimd Nadat reeds tegen het einde van het vorige jaar overeenstemming was bereikt over het gebruik van het groote oude Volkenbondspa leis, dat als „Palais des Nations" geheel in het eigendom van de Vereenigde Naties is overgegaan, waren nog enkele moeilijkheden blijven bestaan met betrekking tot den voormaligen Volkenbondszen der, dien de Zwitsersche regee ring in het begin van den oorlog van den Volkenbond had gekocht en ter beschikking van „Radio Suisse" had gesteld. Een delegatie der Vereenigde Na ties onder leiding van onzen land genoot ir. G. F. van Dissell, die indertijd hoofdambtenaar van den Volkenbond voor radio-uitzendin- DINSDAG, 29 APRIL. HILVERSUM I (301 M.) A.V.R.O. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 11.00 Gram.; 11.15 Muziek; 11.45 Ber uit Indië;' 12.00 Trio; 12.30 Caus.; '12.40 Piano; 13 00 Nieuws; 13.25 Skymas. ters; 13.45 Gram.14.00 Knipcaus 14.20 Gram.; 15.00 'Caus.; 15,15 Gram'; 16,40 V. d.'jeugd; 17.00 Piano; 17.30 Gram.; 17.45 Caus.; 18.00 Nieuws- 18.15 Piano; 18.30 V. d. Ned strijdkr 19.00 Radiostrip19.15 Kwa'rtet; 19 45 Caus.; 20.00 Reportage; 2015 Bonte avond; 21.30 Gram.; 22.15 Buitenl. overz,; 22.30 Viool; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M K.R.O. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 9.00 Lichtbaken; 10.50 Gram.; 11.30 V d zieken; 11.40 Gram.- 12.30 Orkest (13 00 Nieuws); 13.5b Voor dracht; 14.00 Gram 15.00 V. d. vrouw; 15.30 Gram!; 16.00 V. d. zieken; 16.30 V. d jeugd; 16 45 Gram.; 18.00 Klaas van Beeck; 18.20 Sportpr.; 18.30 R V U.; 19.00 Nieuws; 19.15 Muziek: 19.45 Veldpost; 20.00 De gewone man20.12 Actual 20.20 Concert; 21,15 Hoorspel; 22.30 Niéuws; 22.50 Avondgebed; 23.05 Gram.23.25 Muziek. Schobbejak slapte regelrecht op heit luik toe. Een oogenblik hield hij stil voordat hy het optilde. Het was, alsof hy iels hoorde. Hy keek om zich heen. Maar alles bleef stil. „Ik zal my vergist hebben", mompelde hy. En hy bukte zich om het luik te openen. Maar weer hoorde hij een geluid. Het klonk alsof iemand tegen helt luik tikte. „Wat zullen we nu hebben", vroeg hij zich af. „Zal die drommedaris toch nog leven" Heel voorzichtig tilde hij het luik op en toen barstte hy in een onbedaarlijke lachbui los. Het water stond tol vlak onder het luik en in dat water grynsde een monsterachtig visschenigclaH-t hem tegen. „Heb jij tegen het luik getikt?" vroeg hij lachend aan het monster. Vroolyk bedacht hij dat de gevangene onmogeiyk nog in leven kon zyn. gen geweest was, heeft toen hier over met de Zwitsersche regeering onderhandeld. Het resultaat' was, dat de oude Volkenbondszender eigendom van Zwitserland is ge bleven, doch aan de Vereenigde Naties, die van plan zijn hier een nieuwen zender te bouwen, tijde lijk in bruikleen is afgestaan. Bij het afstaan van den zender aan de Vereenigde Naties heeft de Zwit sersche regeering ervan afgezien uitdrukkelijk eenig voorbehoud in het belang van de Zwitsersche neutraliteit in tijden van interna tionale crisis te maken. De Balkancommissie over het ,^geval-Markof' De door den Veiligheidsraad be noemde enquêtecommissie inzake de betrekkingen tusschen Grieken land en andere Balkanstaten heeft in een openbare vergadering de in haar midden gerezen meenings- verschillen over het „geval-Mar- kos" behandeld. Zooals ik in mijn brief van 10 April („De Maasbode" van 15 April) reeds mededeelde, was een delegatie der commissie, toen deze te Saloniki verblijf hield, den lei der der Grieksche partisanen Mar- kos in de bergen van Noord-Grie kenland gaan opzoeken voor een getuigenverhoor De commissie vond Markos echter niet, waarop zij bij meerderheid van stemmen besloot naar Saloniki terug te re*" zen. De gedelegeerden van Sovjet- Rusland en van Polen waren het echter met deze beslissing niet eens, besloten met hun tweëen Markos nog verder te zoeken, von den hem inderdaad en kwamen met een lijvig rapport te Saloniki terug. Er ontstond hierop groot meeningsverschil over de vraag, of aan de verklaringen, die Markos aan de weerspannige minderheid der delegatie had afgelegd, een zelfde behandeling behoorde ten deel te vallen als aan getuigen verklaringen aan de geheele com missie afgelegd. Hierover vond een openbaar debat plaats, dat drie volle uren duurde. Het Sovjet-Russische en het Poolsche lid der commissie wilden van eenig onderscheid niets we ten. De verklaringen, die Markos hun beiden had afgelegd, moesten dezelfde waarde hebben, als had hij ze aan de voltallige commissie afgelegd. Deze RussischPoolsche opvatting ging de meerderheid der commissie echter te ver. De meer derheid kon zich echter evenmin met het Engelsche standpunt ver eenigen, dat de verklaringen geen grootere waarde zouden hebben dan de honderden ongevraagd aan de commissie toegezonden stuk- jken van voor- en tegenstanders der Grieksche regeering, die een voudig in het archief verdwenen. Op voorstel van den Amerikaan- schen voorzitter der commissie be sloot deze met 74 stemmen, dat de in het Grieksch opgestelde ver klaringen van Markos zoo spoedig mogelijk vertaald en dan aan de commissieleden toegezonden zou den worden, waarna zij een onder en voor zoover de belangen van den dienst zulks toelaten, op dien dag vrijaf worden verleend in mindering op het jaarlijks toege staan verlof. De minister van onderwijs, dr. Gielen, is door de Fransche regee ring uitgenoodigd een bezoek aan dat land te brengen. De minister is voornemens op 8 Mei aan deze uitnoodiging gevolg te geven en tot het midden der maand in Frankrijk te blyven. Het wekelijksch overzicht van den Ned. militairen woordvoerder te Batavia meldt o.a.: In de afgeloopen week werden in totaal twee militairen gewond. Te Medan trof een Ned. patrouille op een tabaksonderneming „Sam- pali" een gewapende bende aan, die bezig was met het sloopen der woningen. Te Batavia werd op Ned. pa trouilles gevuurd. Te Tjiandjoer moesten in den Noordoostelijken sector groepen van de lasjkar rajat uit stellingen binnen .de demar catielijn worden verdreven. Te Soerabaja hadden in den Zui delijken sector grensoverschrijdin gen door leden van de T.R.I. plaats. Ten Zuidwesten van Modjokerto werden Ned. patrouilles binnen het Ned. patrouillegebied door de T.R.L beschoten. In de randgebieden houdt het optreden van de repu blikeinen tegen de bevolking aan. Bij de sehroevengieterij de N.V. Lips te Drunen, werd een scheeps schroef gegoten, die de grootste zou zijn, die tot dusverre in Ne derland en West-Europa werd vervaardigd. De schroef weegt 30 ton en bestaat geheel uit brons; zij is bestemd voor de ..Ruys", die bij de „Schelde" wordt gebouwd. werp van discussie in de commis sie zouden kunnen vormen. Formeel kregen de Rus en de Pool dus ongelijk, doordat hun rapport over hun onderhoud met Markos niet als een officieel do cument der commissie beschouwd zou worden. Doch in wezen kreeg de RussischPoolsche minderheid toch haar zin, omdat de behande ling van de verklaringen van Mar kos vrijwel heelemaal niet ver schillen zal van die, welke eraan ten deel gevallen zou zijn, indien de gansche commissie Markos zou gehoord hebben. Men kan dan ook gelet op zijn eenmaal ingenomen standpunt, begrijpen, dat de En- gelschman. ondersteund door de Australische, Belgische en Chi- neesche gedelegeerden, tegen het compromis stemde. Aan de aanneming van het com promis ging een felle discussie vooraf, die duidelijk toonde, dat een drie maanden geduurd heb bend samenzijn de leden der com missie volstrekt niet nader tot el kander gebracht had. Een zeer groot wantrouwen bleek zelfs tusschen hen te bestaan. Zoo uitte de Sovjetgedelegeerde do veron derstelling. dat de Belgische ge neraal Delvoie de delegatie op haar muilezels opzettelijk vier da gen lang op valsA spoor geleid zou hebben met het doel Maskos te missen. Vol verontwaardiging wees de Belgische generaal deze insinuatie van de hand, verzeke rend dat hij volkomen de aanwij zingen van Grieksche partisanen gevolgd had, die beloofd hadden hem naar Markos te brengen. Niet minder wantrouwend dan de Rus was de Australische gede legeerde, die niet ertegen opzag de echtheid der Russisch-Poolsche weergave van Markos' verklarin gen in twijfel te trekken. Mis schien hadden ook zij hem heele maal niet ontmoet en waren de verklaringen een Russisch fanta sieproduct! Kortom, de commissieleden huldigden dezelfde brutale open hartigheid, die het kenmerk der beraadslagingen der Vereenigde Naties heet te zijn in afwijking van de onoprechte diplomatieke hoffelijkheid, die ook bij de ern stigste meeningsverschiiien de Volkenbondsgedelegeerden niet pleegde te verlaten. Tot nu toe heeft deze nieuwe debatteer-me- thode helaas nog geen betere resultaten opgeleverd dan de oude, die zulk een mislukking is geworden. Maakten wij er enkele dagen geleden melding van, dat het in- terneeringskamp Kanaalweg zou worden opgeheven, thans verne men wij, dat ook het kamp Vian- 36) Denk toch eens aan de on- eindig kleine afmetingen van oac ■teriën, mijnheer Karstens, vervolg de het monster onverstoord. En oenk tevens aan hun geweldige r?aeht. Het is er mee als met een dat in den oceaan gewor- hpt en welks beroering van ecreeistrp °P andere vaste landen zMrSare Mein°in °n' één mensch kan zich llchaam. ,van tot geheele vol^re? CÖ worden aangetast. Menschen stlr- ven bij duizenden. Doodgravers -•'orden machtige potentaten p dat geen episch thema? Wat'denk je ervan, mijnbeer Karstens? Ik denk, dat een gecapiton neerde cel in jouw geval een mis plaatste barmhartigheid zou zijn, antwoordde Koen botweg. Cunha kwam nu aangereden met een tafeltje, waarop een kistje met chirurgische instrumenten en verscheidene fleschjes, met eigen aardig aan het ndereinde gebogen buisjes in den kleurloozen inhoud, stonden. Achter een dier fleschjes lag een geel glanzend voorwerp. Pedro zag Koen er naar kijken en plaatste zich er onmiddellijk voor, maar Koen had toch reeds een ketting van goudklompjes herkend. Toen Pedro zich weer omkeerde, was het voorwerp niet meer te zien. Cunha nam een der flesch jes op en schudde het. Terstond werd de kleurlooze vloeistof troe bel en steeg er een geleiachtige massa in omhoog, die dadelijk weer zonk. Kijk eens, mijnheer Jozef Karstens uit Buenos Aires, ijverig beoefenaar van tennis en goif, we zullen u inenten met deze bacte riën. Een klein schaafplekje met een lancet op uw huid, even het fleschje schudden om de halfsla pende kiemen wakker te maken, een instrumentje over het schaaf plekje gewreven en het groote werk is geschied! Je bedoelt toch metbegon Koen vol afgrijzen. Pedro Cunha boog zich over hem heen. Zijn monsterachtige gezicht en zijn eene losse tand waren vlak bij de oogen van Koen. Je vergeet de uitgesproken straf, mijnheer Karstens, snauwde hij. nu zonder eeru>en humor in z'n I tj ^'s *e een week zoo behan deld wordt, ben je een verloren man. De kwaal is de ergste, aan de medische wetenschap bekend. Ze komt uit het Oosten, waar alle pest en smerige ziekten vandaan komen. Biniien een week ben je beslist ongeneeslijk, als we de be handeling voortzettenDoch als we er mee ophouden en we beginnen tijdig met een tegen- behandeling, dan zul je geen last hebben van dit experiment. Tijd |T onthoud dat wel. Anders ga je het leven door als een gebroken en geruïneerd mensch, door allen gemeden, als het slachtoffer van een langzamen, afschuwelijken dood. Het bloed van Koen Lamers be gon te koken. Ik zal je een voorstel doen, zei hij. Maak me los, dan wil ik ongewapend tegen de heele bende vechten. Ongetwijfeld zullen ze me dan dooden, maar dan sterf ik ten minste als een man en is je hel- sche dorst ook gelescht. Heelemaal niet, mijnheer Kar stens. Dat zou net hetzelfde zijn als een druppel Ineens in te slik ken, terwijl iedereen weet, dat het bestemd is om langzaam opgezogen te worden. Je moet lang van de zoetigheid genieten, anders heeft het zijn doel gemist. Maar luister eens, er is nog een uitweg. Schrijf en onderteeken, wat van je ge vraagd wordt en de behandeling zal onmiddellijk gestaakt worden. Eenvoudig genoeg nietwaar? En wat moet ik dan schrijven? vroeg Koen. Cunha liet zijn stem dalen en fluisterde geheimzinnig; - Schrijf aan Joséphine Malo- taux, dat zij, om jou van dezen afschuwelijken dood te redden moet trouwen met Nicolaas van Orion. Is dat eenvoudig, of niet, mijnheer Jozef Karstens? Ik zie je liever eerst verrek ken! Zeg dat maar tegen dien lam- lendigen lafaard, die jullie bende regeert, Hij hoort het zoo al, zei Pedro Cunha. Hij ging rechtop staan en keek op den gebonden man neer. Dus je wilt niet? Neen', ik wil niet! Misschien, zei Pedro, terwijl hij het hoofd tegen het boveneinde van het bed vasttrok en daarna de polsen van den machteloozen man beetgreep, misschien dat juf frouw Malotaux, als ze een serie foto's met de vorderingen, door de besmetting gemaakt, te zien krijgt, misschien dat juffrouw Ma lotaux je dan wel de beslissing zal willen besparen en haarzelf, om jou te redden, zal opofferen. Blijf nu heel stil liggen. Het is tijd voor je bacteriën, mijnheer Jozef Kar stens uit Buenos Aires. XVIII. In het m-seum. Even voor tweeën keerde Nico laas van Orion near zijn verkoop lokaal terug. Hij bleef op den drempel staan en keek naar José phine. En? Ze durfde haar gloeiend gelaat niet opheffen. Vond je dat portret niet mooi? Ze beet zich op de lippen en stond gedwee op. Ik zal mijn hoed en mantel halen, zei ze gelaten. Hij straalde, liep haastig naar de safe en stond op haar te wach ten, toen ze uit de garderobe kwam. Ze keerde zich om en ging hem voor naar de deur. Hij kwam achter haar aan. Voor een lief meisje, fluister de hij opgetogen en op hetzelfde oogenblik voelde ze iets kouds om haar hals glijden. Ze keek naar beneden, uitte een kreet van ver bazing en ergernis en draaide zich om. Hij had het parelsnoer uit de brandkast om haar hals gelegd. Ze wond het om haar vingers en herinnerde zich meteen haar te spelen rol. Als ze tenminste lief blijft, voegde van Orion er aan toe. Zijn ze niet prachtig, kleine meid? Ze bedwong het verlangen, het uit te gillen en hem het snoer in het gezicht te werpen. Het was het laatste bedrijf en ze moest doorspelen enwinnen. Ze zijn prachtig, antwoordde ze met gesmoorde stem. Ze zijn meer waard, dan de beste auto in heel de stad, zei hij, en ze zijn voor jou op den dag, dat je.... Ze liep haastig van hem weg en haar voetstappen overstemden zijn woorden. Van Orion reed zelf. Zijn wagen stond langs het trottoir. Zij wilde achterin gaan zitten, doch hij noodzaakte haar voorin plaats te nemen. Om half twee stopten ze voor het museum en gingen de breede trappen op. Ze zag prachtige landschappen, die haar bewondering wekten. Ze bewoog zich als in een droom voor die prachtige kunstwerken. Toen een hand een oogenblik haar hals beroerde, gaf dat onverwachte ge voel haar niet eens een schok, maar bleef ze doordroomen. Van Orion sprak op gedempten toon. Allerlei menschen drongen zich om hen heen. Anderen liepen heen en weer, riepen elkander iets toe en schenen verder niets te doen te hebben. Ja mijnheer, hij trok het zoo maar van haar hals af, hoorde ze opeens van Orion zeggen. Ik zag het en greep naar hem, maar hij was me te vlug af. Het was een klein, uitgemergeld kereltje. Ik kan hem zeker herkennen. Hoeveel is het waard? vroeg een mannenstem opgewonden. Waard? Een klein fortuin. Heeft iemand de politie al opge beld? (Wordt vervolgd). da zal ophouden te bestaan. De in dit kamp aanwezige, 300 geïnter neerden, worden naar diverse an dere kampen in Nederland over gebracht en zullen daar moeten wachten op 1 Januari. Op dien datum immers zal het einde der bijzondere rechtspleging een feit zijn. aldus is tenminste medege deeld. Een feit is echter, dat de ophef fing van beide kampen voor het bijzonder gerechtshof te Rotter dam, een geweldige handicap be- teekent. Het mag nu wel gezegd worden, dat dit hof, dank zij veel moeite, op het punt stond op tijd gereed te zijn met zijn werk, doch aan deze illusie is nu een eind ge komen. De geïnterneerden uit Vianda (voornamelijk Rotterdam mers) komen in alle uithoeken van het land terecht, tot bijv. Hoensbroek en Walcheren toe. C>°k de toch al geringe gelegen heid tot familiebezoek van 'n half uur per maand, raakt nu ten zeerste in het gedrang. Misschien vindt men dit laatste niet zoo erg belangrijk, maar dan dient men toch even vast te houden aan de bedoeling der interneering, n.l. weder gezondmaking van den de linquent voor de samenleving. Contact met de familie is dan een punt van belang. Het directoraat-generaal voor bijzondere rechtspleging heeft tot nu toe op geen enkele wijze ge reageerd of toch wel. Men is n.l. reeds aan de ontruiming van het kamp Kanaalweg begonnen. Dit geschiedt, zonder dat men zich verwaardigd heeft, ook maar eeni ge motiveering te geven. Alleen luiden de'berichten, dat in het kamp een opleiding voor 60 be wakers zal komen. Wel, die zul len dan de ruimte hebben.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3