Kwestie Palestina voor Y.N. BERNARD VERHOEVEN In- en uitvoer over Maart DUIZEND AUTO'S PER DAG PASSEEREN ROOSENDAAL WAT DE FRANSCHEN VOOR ONS LAND DEDEN VIJFTIG JAAR Delegatie Indonesië vergroot Ruit-nieuwtjes Een niet ingeloste eereschuld Een onvermoeid en vruchtbaar werker Export flink gestegen DINSDAG 29 ARPRIL 1947 PAGINA 2 Korp )s douaniers heeft een ijzeren school NOG STEEDS VRIJ i KOUD ENGELSCHE MILI TAIREN Bezoeken de bollenvelden DOUWES DEKKER MINISTER Z. P. PATERS SALESIANEN IN ZUILEN GEEN CARNETS VOOR BELGIE S.s. N1EUW-AMSTERDAM Komt 31 October a.s. in de vaart NED. DOODENHER- DENKING TE LONDEN JOODSCH BUREAU WIL VERTEGENWOORDIGD ZIJN STAATSLOTERIJ f»? Ai* -.4 ,1 i t"ï f? NATIONALE HERDENKING IN DE RIDDERZAAL BEVRIJDING HERDACHT VERWARMING van ge bouwen IN DEN VOL GENDEN WINTER Minister Neher over URGENTIE BOUW Van industrieele bedreven ü,e Deze menschen kijken u met hun franke oogen door het ziele- ment, terwijl ze een krachtige hand geven en u eenvoudig wel kom heeten. De houding van de jonge douaniers meestal gebruinde pootige kerels, tegenover hun su perieuren, is er een van vertrouw- volle dienstvaardigheid en het raadsel van dit in onzen al te verslapten tjjd weldadig aandoend phenomeen, werd opgelost, toen wij hoofd-inspecteur Versteegden in Eindhoven, op onze excursie, hoorden spreken over geest en houding van het korps en over de vorming, die op dezelfde leest geschoeid blijft als in het roem rijk korpsverleden. Het begint al bij de selectie. Nauwkeurig letten de oude rot- ten-in-het-vak, bij de keuze er op, wat voor vleesch ze in de kuip hebben. Wij hoorden de scherp snijdende en onontkoombare vragen, die de heer Versteegden al3 voorbeeld gaf, van de wijze, waarop de candidaten worden aangepakt. Alléén de jongens uit milieu's, die blijk geven nog wei nig behoeften te hebben, krijgen een kans, liefst van het platte land, zoodat ze het eenvoudige buitenleven, met zijn moeilijkhe den en ontberingen, kennen. De salarissen zijn niet hoog, en wij hebben den indruk, dat ze opzet telijk niet hoog worden gesteld, om zoodoende slechts aantrek kingskracht uit te kunnen oefenen op diegenen, die zich iets kunnen ontzeggen. Dan komt de vorming. Op de eerste plaats door het voor beeld der superieuren en oudere korpsleden, en dan door 't woord. Trouw en kameraadschap vra gen goede voorbeelden, en die krijgen de aspiranten van de oude ren. Trouw ook op alle terreinen van het leven. „Evengoed als men trouw moet zijn tegenover z'n vrouw of z'n meisje, moet men trouw zijn aan zijn plichten van staat en aan zijn collega's, „zoo hou ik ze het altijd voor", zei hoofdinspecteur Versteegden; en deze eenvoudige, klinkende waar heden wist deze mensch met Zoo'n sterken blik en gebaar vergezeld te doen gaan, dat wij nu begrij pen, waarom de jonge menschen graag in deze fleren school cur sus loopen. Vroeger, als een beginneling op een douanekantoor kwam, waren er een stuk of vijf ouderen, die hem leidden en hem duidelijk te kennen gaven welk gezelschap en welke café's gevaarlijk voor hem konden zijn, als smokkel milieu. Het was niet moeilijk, om zoo tot goede vorming te komen. Nu zyn er echter, door den loop der om standigheden 2 of 3 ouderen op SO t 40 jongeren jeugd, die de jaren der verderfelijke geoor loofde sabotage achter den rug heeft. Bovendien is het nu niet meer mogeljjk te zeggen, welke milieu's als smokkelmilieu moeten gemeden worden, daar vrijwel alle thans tot de smokkelwe- reld behooren, hoofdzakelijk deviezensmokkel. Dit laatste maakt het voor den argeloozen jongen douanier niet eenvoudig. Het aanbieden van een sigaret door een te goeder naam en faam bekend staand man aan een douanier kan het begin zijn van des jongemans zjjn ondergang. „Ze zijn in de netten verstrikt voor ze er erg in hebben", aldus hoofd inspecteur Versteegden en hij haalde het tragische voorbeeld aan van Hilvarenbeek. Om te kunnen huwen had een douanier geld geleend van een fatsoenlijk bekend staand slager. De douanier wilde, na verloop van tijd, het geld teruggeven, maar^ de slager weigerde dit luchtigjes. Maar toen later die slager een beroep deed op den jongeman, om te helpen bij den veesmokkel, was de douanier verloren. De heer Versteegden sprak met afschuw over 't raffinement, waarmee men de jonge menschen poogt te ver strikken. Ook de houding van den smok kelaar is gewijzigd. Vroeger was er een sportieve wedijver tus- schen beambte en smokkelaar. Het ging nog niet om groote waarden. Maar met het stijgen Van de waarden, die dan boven dien vaak in klein bestek ver voerd worden, groeide de wil van den smokkelaar, om desnoods met alle middelen, zooals grove bru taliteit en intimidatie (als het in vloedrijke personen zijn) en zelfs schietpartijen, de goederen over te krijgen. Het eenige middel, om den zeer uitgebreiden smokkel althans lets van zijn kracht te doen verliezen, is, aldus de heer Versteegden, het nemen van diep gaande steekproeven, zoodat daarvan een preventieve wer king uitgaat. Hoe de smokkelaars te werk gaan, kregen wij te zien aan het grensstation te Wemhout en te Roosendaal. Juist één dag tevoren was de eerste smokkelbus geknipt, en triomphantelijk vertelde ons de jonge douanier, die dat klaar had gekregen, over de al te groote welwillendheid van den chauf feur bij het afwerken der forma liteiten. In het volgend onderzoek bleken de gereedschappen- en re servebandruimten voor een deel afgeschoten te zijn en daarachter bevond zich een keur van 2400 stukken toiletzeep en nog wat textielgoederen, die Nederland moesten binnengesmokkeld wor den. De douanebeambten wezen ons op de zeer onbevredigende rege ling, dat ze, in dergelijke geval len, de betrokkenen niet in het verder onderzoek vast kunnen houden, maar dat men dan de smokkelaars moet uitleveren aan de marechausseé, die dat recht wél bezit. Een en ander werkt de efficiency van den dienst niet in de hand. Wel mag de douanier de auto, waarvan blijkt, dat zij bewust is verbouwd tot smokkel auto, vervallen verklaren aan den Staat, ook al zou er zich op dat oogenblik geen smokkelwaar in bevinden. Binnen een maand kan men hiertegen een bezwaarschrift indienen en dan komt de recht bank plechtig in de douanegarage te Roosendaal, om een onderzoek ter plaatse in te stellen. De smok- kelbergruimten blijken steeds min of meer op hetzelfde neer te ko men; dubbele bodems, dubbele daken, met katoen opgevulde kussens, dubbele zittingen en rug leuningen, benzinetanks met schotjes, zoodat er aparte berg ruimten ontstaan. Meestal verraden de aanteeke- ningen in de passen, of de klant vaak over de grens gaat, of hij dikwijls verschillende grenssta tions passeert. Als dan uit de on dervraging blijkt, dat hij eigenlijk niet precies met een vast doel gaat, is de verdenking geboren en volgt het onderzoek, dat wij overigens steeds correct ingesteld zagen. Gemiddeld worden in den sector Roosendaal vijf auto's per maand in beslag genomen, maar dat is dan ook hier een zéér be langrijk smokkelpunt, het is de verbinding van het zware achter land Holland met het eveneens zware Antwerpsch-Brusselsche gebied. Ongeveer 1000 wagens passeeren eiken dag deze plaats. Hier wordt de grootste waak zaamheid van den dienst gevergd! Er wordt in onze kranten druk melding gemaakt van den op komst zynden na.ionalen feestdag. Er wordt gesproken over het her. denken van de gevallenen van onze eigen jonge mannen en van die onzer bevrijders. Hier en daar gaan er stemmen op die om ver sobering van de feestelijkheden vragen, ook al omdat onze be vrijding zoo veel jonge levens heeft gekost- Een wenk, die over weging verdient. Zelfs een beper king van demonstraties en een in tooming van uitbundige rede voeringen mag menigeen ge- wenseht toeschijnen. Niettegenstaande de redelijkheid van heel veel opmerkingen en voorstellen tot inhouding van ver toon zal het toch passend, om niet te zeggen: plichtmatig wezen eens n~"rukkeiyk ook de Franschen te gedenken. Al hooren zij strik: ge nomen niet juist tot onze bevrij ders, al worden zij onder de eer vol voor ons gesneuvelden, voor zoover ik weet. nimmer vermeld, zij hebben bij den inval der Duit- schers in den aanvang van Mei 1940 voor ons gestreden, en van hen ook zijn er gesneuveld bij ons en voor ons. In het kleine Brabantsche dorp Diessen liggen naast elkaar een tiental graven van Fransche sol daten- De helmen op die graven zijn deels doorschoten, deels in gedeukt, alle verweerd. Maar daarbij staat een eenvoudig eiken kruis met de namen van de dooden erop en de vermelding, dat zij zijn gestorven voor het vaderland. Het is de vermelding waard, dat dit kruis werd opge richt onmiddellijk na de bezet ting, onder de oogen der Duit- schers en dat daar geofferd werd voor H.H. Missen voor de zielerust wan deze jonge Franschen. Deze jonge Franschen, die op de keerzijde van hun soldaten- herkenningsteeken gebeden had den gegrift, als: Onze Lieve Vrouw van Lourdes, bid voor ons; Heilige Theresia van Lisieux, bescherm ons. Deze jonge Franschen, die nie mand overlast aandeden, die zich niet inkwartierden en onder Gods hemel sliepen, die geen geraas en luidruchtigheid kenden, die ouder wetsere tanks hadden, maar vin nig vochten. Mogelijk was deze kleine Fran sche voorhoede een keurcorps; in ieder geval staat het vast, dat er voor en na zich op Nederland- schen bodem geen sympa.hieker soldaten hebben vertoond dan deze Fransche jongens. Waarschijnlijk zijn ze in die eerste Meidagen niet verder door gedrongen dan in zelfs hebben ze den Duitschen kolos nadeel kunnen toebrengen op ons grondgebied. Maar dank baar zal hun cte bevolking daar voor wezen, dat zij voet voor voet ons grondgebied verdedigden en ons op de hoogte hielden van den stand van zaken. Terwijl de Ne- derlandsche voorlichting over de radio èf daarvan niets wist of ons om den tuin leidde. Terwijl onze eigen militairen de omstreken van de Peel verlieten. In Brabant leeft terecht de dankbare herinnering aan deze kleine groep ridderlijke soldaten, en onze eenvoudige dorpsbewo ners zullen u staaltjes vertellen van hun dapperheid, en ook van hun ongekunstelde geloofsuiting. Hebben wij niet nog een eere schuld in te lossen aan de Fran schen van Mei 1940, op de eerste plaats aan degenen, wier lichamen rusten in den Brabantschen grond? Het valt te hopen, dat althans de Brabantsche burgemeesters bij het herdenken van de dooden deze edele Franschen niet verge ten. Dr. P. C. DE BROUWER Hilvarenbeek. Brabant. Slechts Limburg en enkele dagen Weerverwachting medegedeeld door het K N M I te Dp Bilt j geldig tot Woensdagavond: Aanvankelijk Zuidelijke of Zuidoostelijke, later weer naar Noordelijke richtingen omloo- S pende, tijdelijk krachtig® wind; meest zwaar bewolkt met plaatselijk eenigen regen of 5 regenbuien; vrij koud. 30 April: zon op 5.14 uur, on- der 20.01 uur; maan op 14.18 uur, onder 4 07 uur. Een honderdtal Engelsche mili tairen met vrouw en kinderen de eerste van de zes groepen wel ke worden verwacht heeft een bezoek aan de bollenvelden gé bracht Na eerst het strijdgebied Arnhem-Nijmegen te hebben be zocht, kwam het gezelschap in Den Haag aan en Vrijdag kwa men de bollenvelden aan de beurt Officieren en minderen toonden zich door het kleurenfestijn in hooge mate verrast, de werkelijk heid bleef allerminst achter bij de voorstellingen, die zij zich had den gemaakt, ook al waren de bekende „Dutch tulips" nog niet in bloei. In Hillegom werd de lunch gebruikt, voor Lisse stond natuurlijk een rondvaart op het programma. Het bivak voor den nacht werd in Haarlem opgeslagen. Zaterdag morgen was er gelegenheid deze stad wat nader te bekijken. Den Haag gold het laatste bezoek, waarna het gezelschap de terug reis naar Dusseldorf aanvaardde. Naar AFP verneemt, heeft het republikeinsche kabinet te Djokja karta besloten, Sjahrir als hoofd van de Indonesrische delegatie, welke de onderhandelingen voert met de commissie-generaal, he handhaven en de samenstelling van deze delegatie te verbreeden. Eenige adviseurs zullen aan de delegatie worden toegevoegd. Voor;s is dr. E. F. E. Douwes Dekker door het republikeinsche kabinet benoemd tot minister zon der portefeuille. In Nederland wordt Douwes Dekker als agita or beschouwd. Hij heeft verscheidene scholen in Ned. Indië gesticht en is op journalistiek terrein werk zaam geweest. Verdacht van nat.- soc sympathieën, werd hij in Mei 1940 in Nederland gearresteerd. Dr. Douwvs Dekker begaf zich in December 1946 naar Java om zijn diensten aan de republiek aan te bieden. Sjrhrir wordt heden te Batavia verwaeh Er wordt ten slotte be richt, dat de syndicalistische lei ders van Java heden (Dinsdag) naar Sumatra vertrekken voor een rondreis van een maand. Het doel van deze reis is coördinatie van de actie der republikeinsche ar beiders. Bij het AFP-berlcht betreffende de benoeming van dr. E- F. E- Douwes Dekker tot republi- keinsch minister zonder porte feuille teekent he ANP het vol gende aan: Dr Douwes Dekker arriveerde op 1 Januari 1947 met de Wel tevreden" in Indonesië- Door de Ned.-Indische regeering werd hij itn Mei 1940 gearresteerd en te Ngawi geïnterneerd. Kort voor de Japansche invasie werd hij met een aantal NSB-ers naar Suriname overgebracht. Na de bevrijding keerde hij naar Nederland terug- Met instemming van Z. E. kar dinaal de Jong hebben de paters Salesianen een verzoek van het ministerie van justitie aanvaard om actief mee te werken aan de heropvoeding van de jeugd, die door de Duitsche propaganda werd misleid. Daartoe hebben zij zich gevestigd in het Tehuis Zuylen- veld in Zuilen bij Utrecht, waar zij reeds eenige jongens hebben opgenomen. De bedoeling van de overheid is, dat hier ongeveer 40 jongens aan de leiding van de paters van Don Bosco zullen wor den toevertrouwd Volgens een mededeeling van den Commissaris-Generaal voor het toerisme in België gaat de invoering van z.g. carnets voor reizen van Nederland uit naar België niet door, daar de resp. re geeringen hierover niet tot over eenstemming zijn gekomen. <J> Maarschalk Tito neemt, wat be. treft het voortleven van zijn roem, geen risico: hij durft het niet gehee; aan het nageslacht overlaten. Daarom heeft hij er zeer bescheiden zijn toestemming aan gegeven, dat het 28.000 zielen tellende stadje Zara aan de Dal. matische kust wordt omgedoopt tot Titograd, Het Chineesohe ministerie van buitenlandsche zaken heeft een „krachtig protest" ingediend b(j de Fransche ambassade te Nan. king tegen het bombardeeren door Fransche oorlogsvliegtuigen van een dorp in de provincie Vinh Long in Indo-China, waarbij 100 Chineesche burgers den dood vonden. B(j Urupan in den staat Michoa- can (Mexico) is een autobus in een ravyn gestort. Zesendertig personen zijn om het leven ge. komen; twaalf personen zijn gewond. <J> Christopher Mayhew, onder, minister van buitenlandsche zaken, heeft in het Engelsche lagerhuis in antwoord op een vraag van den communist Piratin verklaard, dat nog geen datum is vastgesteld voor het terug, trekken van de Britsche troepen uit Griekenland, Op 95 jarigen leeftyd is te Parys overleden dokter Comby een van Frankrijks meest bekende onder, zoekers op bet gebied van kin. derziekten In 1892 paste hy voor de eerste maal steriüsatieprocédés toe op de voor zuigelingen be. stemde melk. Het Instituut Pasteur te Algiers dat een serum tegen schorpioe. nensteken verstrekt, mocht als resultaat boeken dat men in 2.209 gevallen 89 pet. van de slacht, offerg vatl een wissen dood heeft kunnen redden. Kardinaal Griffin, aartsbisschop van Westminster, is naar Vati. caanstad vertrokken, alwaar hy zijn gebruikelijk vyfjaarlykseh bezoek aan Z. H den Paus gaat brengen. Voor de Gron Kamer van het B. G. te Leeuwarden is levens lange gevangenisstraf geëischt tegen den 65Jarigen ex-burge meester van Scheemda, A. P. Hovenga, die tijdens de bezetting ook wnd. burgem. van Midwolda geweest is. Hy verleende assisten. tie by arrestaties en heeft UjBten aan den S. D. doorgegeven met namen van als antï.Duitsch be kend staande personen. Ook heeft verd. opdracht gegev enhet huis van een zekeren Bleeker ln brand te steken. In de Stct, van Maandag zyn opgenomen: een uitvoering metalenbeschikking 1947; een wyziging pryzenbeschikking pen. siona 1947, een pryzenbeschikking vacantie.pension 1947, prijzenbe. schikking pensionverfeening in hotels en logementen 1947. Drie broodbezorgers van een coöperatie te Tilburg zyn aanga, houden als verdacht van diefstal van 78.500 broodrantsoenen. Ze zouden de rantsoenbonnen heb. ben verkocht aan bakkers, die een bonnentekort hadden. De tweede vrouweiyke gezant in Nederland, mevr. Carmen Vial de Senöet, van Chill, is in den Haag aangekomen De Wateler-vredesprys voor 1947 ls toegekend aan den heer H Ch C. J, van der Mandere tt Wassenaar A. Van 18 t.m. 24 Augustus zal te Zaandam 'een groote lndustrieele tentoonstelling worden gehouden De ryksdiensten zullen op 5 Mei voor zoover de belangen van den dienst dit toelaten, gesloten zijn AMERIKAANSCH BEZOEKDezer dagen bracht een Amerika ansch eskader een bezoek aan AntwerpenDe zware kruiser Wilket Barre van 13.000 tons was het vlaggeschip van admiraal R' L. Comelychef van de Amerikaansche zeestrijdkrachten. Naar dg directie van de Holland Amerika Ly'n ons mededeelt, zyn de restauratiewerkzaamheden aan boord van het s.s. „Nieuw.Amsteir- dam" thans zoo ver gevorderd, dat zij besloten heeft de eerste afvaart van Rotterdam naar New-York, via Southampton, vast te stellen op 31 October a.s. Op het terrein van Austin Friars in de City van Londen, waar de aloude Ned. kerk stond voor een mijn haar verwoestte, zal Zater dagmiddag het „Wilt heden nu treden" opklinken. Van 12.15 tot 13 uur wordt er een herdenkings plechtigheid gehouden voor heli, die hun leven gaven voor de be vrijding van ons vaderland. De Ned. ambassadeur, jhr. E. Michiels van Verduynen, pater J. Padberg, oud-aalmoezenler, de oud-legerrabbijn en twee predi kanten zullen er het woord voe ren. Ten aanzien van een reorganisa tie van het examen is de mlnisLei- met de Mulo-vereenigingen in overleg getreden. Mede daarom heeft hij bezwaar tegen het instel len van een commissie, aan welke, zooals de heer Deering in de be treffende vragen had voorgesteld, event, kan worden opgedragen advies uit te brengen omtrent zulk een reorganisatie. Voor de algemeene vergade ring van de Vereenigde Naties geopend werd, heeft het Joodsch Bureau een verklaring uitgege ven, waarin het mededeelt, dat het bestuur van het bureau de vergadering, waarin het Pales- tijnsche vraagstuk zal worden besproken, zal boycotten tot een beslissing zal z\jn genomen over het verzoek van het bureau ver tegenwoordigd te mogen zijn. Toen de vergadering opende, waren slechts onofficieele waar nemers van het bureau aanwezig. De vergadering staat voorloopig onder voorzitterschap van dan Belgischen gedelegeerde, Ferdi nand van Langenhoven. Naar verluidt, zal het Joodsch bureau, zoodra een voorzitter van de vergadering zal zijn gekozen, dezen een formeel verzoek over handigen vertegenwoordigd te mogen zijn in de vergadering. Met 45 van de 50 stemmen is tot voorzitter van de algemeene ver gadering gekozen Osaldo Aranha (Brazilië). Hij zeide in een korte toespraak, dat het belang van de Palestijnsche kwestie niet te over schatten is. Er moet een oplossing gevonden worden. Siam, vertegenwoordigd door prins Wan Waithayakon, werd oi ficieel als lid van de V.N. toege laten. Men kwam overeen, dat de com missie van orde heden (Dinsdag) de plaatsing op de agenda van Trekking van 29 April. Prjjs van 1000: nos. 4711 11838 17534; 400: nos- 3807 7316 13948 14414; 200; nos. 6640 13898 16966; 100: nos. 6617 7311 7531 8462 11490 12678 en 15827. Als men zich, ter gelegenheid van zijn vijftigsten verjaardag, wil beraden op de beteekenis van Bernard Verhoeven, zou men dezen werker onrecht doen door zijn belangrijkheid slechts te willen aflezen van het tiental dunne boekjes, dat hij als dichter en essayist het licht deed zien. Want een werker is hij, een on vermoeid en vruchtbaar werker in den wijngaard Gods. Waar de Nederlandsche Katholieke Cultuur verdedigd of gepropageerd moest worden, waar zij een stimulans noodig had, daar stond Bernard Verhoeven op de bres. Zijn spreekbeurten en tijdschriftartike len, die bij geloofsgenooten harte lijke bewondering en bij anders denkenden openlijk erkende waardeering ondervonden, zijn legio- De oorlog en daarop volgen de bezetting zijn hem geen reden geweest zijn actlvitéit te onder breken of te verminderen. Ber nard Verhoeven gaf talrijke clan destiene lezingen, totdat de Duit. schers .hem arresteerden en hy aan den lijve de ellende der Duit sche gevangenkampen kreeg te ondervinden. Maar wie denkt, dat hy hier door gebroken of althans minder onvermoeibaar zou zijn, vergist zioh. Nauweiyks teruggekeerd in het vaderland, hervatte hy zijn werk met onverminderde gees teskracht. En dat ook de zanger in hem niet dood was, bewees het groote gedicht „De Stad", in 1945 geschreven ter herdenking van den slag om Arn hem; een geïnspireerd en sterk werk, dat een waardige tekst zou zyn voor een vaderlandsch de- clamatorium. Inderdaad: Zijn beteekenis zal het nageslacht niet kunnen wor den bewezen aan de hand van zijn gedrukte werken- Zij is zelfs groo- tendeels niet afgebakend aan te wijzen. Misschien is het n'iet te stout om, met een variant op Mors- man's woord over Henrie te Ro land Holst, te 2eggen, dat het ka tholieke eultureele leven in ons land momenteel anders zou zyn. als Bernard Verhoeven er niet was geweest Dit vooropgesteld, kunnen we verder onze bijzondere aandacht bepalen tot den dichter, of liever: den zanger Bernard Verhoeven- Want een geboren zanger is hij! Zijn eerste verzen („Van schyn en schemer"), op zeer jeugdigen leef tijd geschreven, bëwyzen dit. Er zy - onmiskenbare invloeden, zoo wel van Vlaamsche dichters als van de Tachtigers. Er spreekt geen eigen stem ui; deze liederen, maar wel getuigen zy van een spontane zangdrift en van een vlotte, doch niet s erke. verifica tie. „De Voorhof" is niet meer dan een schrede voorwaarts, hoe wel een Kerstliedje als ..Op dracht" zoo fijn en zuiver van toon, zoo innig en gevoelig van gedachte is, dat het doet herinne ren aan de on roerende middel- eeuwsche Kerstliederen. Eerst toen Bernard Verhoeven op 26-jarigen leeftyd in „De Pel grim" (uitgegeven in de Schatka mer-reeks, onder redactie van Jan Greshoff) naast een definitieve keuze uit de beide vorige bundels nieuw werk publiceerde, kon men in «enige der laatste verzen een meer persoonlijken toon waar nemen, die reden tot verwachtin gen gaf. En deze belofte heeft de dichter ingelost met „Maskers" (1936). De hierin opgenomen verzen zyn di recter, geconcentreerder, minder lyrisch, doch desondanks dieper doorleefd en bezonkener. De zan ger is nog herkenbaar, maar biykt veel rijper; men zou kunnen zeg gen: hy heeft nu begeleiding van een mach ig orgel. Ook zijn tech niek is sterker en veel persoon lijker geworden. Een merkwaar dig vergeiykingspunt bieden de E' Franciscus gedichten- zyn in ,.De Pelgrim" 46 regels, w^if1 de 'i.'^terden Poverello heemst, in „Maskers" zyn hei er -- -44 minder en ontegenzeggellJ15 hij in het eerste gedicht ve min der dan dat hy in het tweeae..., aanduidt- Maar cte zanger la sterk. In het door ..De bez ge by cian. destien uitgegeven bundeltje „pax Hominibus" bespeurt men dit dui delijk. Doch wie zou Zjjn keuze tusschen dichter en zanger zonder meer kunnen bepalen? Wie zou definitief kunnen „kiezen" tus schen de verzen van „den zoet- gevooisden zangeren die van de dichteres van vrouw in het woud?' En is het in dit verband niet merkwaardig, dat Bernard Verhoeven juist over deze twee figuren 2jjn uitstekende essay» schreef? H. R. UfrwjföK y*'- 1 Ér*5fB5^ msmmMSm twee der moeilijkste kwesties zal bespreken, nl. het Arabische ver zoek om een volledig debat over Palestina en den eisch der Jood- sche organisaties wat betreft ver tegenwoordiging ln de assemblee. De assemblee werd verdaagd ioi Woensdag 16 uur Ned. tyd. Tijdens de bijeenkomst in de ridderzaal, welke op 3 Mei ter ge legenheid van de nationale her denking zal plaats hebben, zal de Engelsche tenor Richard Lewis zich voor de eerste maal in Ne derland doen hooren. Hij zal liederen zingen van Purcell, Warlock, Bax, Britten en Elgar, begeleid door Thea Die- penbrock. In het openbaar zal Ri chard Lewis dit jaar zingen ty- dens het muziekfestival te Scheve- ningen en zal de hoofdrol in „Al- bert Herring", de nieuwste opera van Benjamin Britten, vertolken. OP DE SCHOLEN De minister van Onderwijs heeft per circulaire medegedeeld, dat tie regeering er prijs op stelt, dat ook dit jaar op de scholen de bevry ding van de Duitsche overheer sching plechtig wordt herdacht. Daarmee zou moeten gepaard gaan een herdenking van de dooden en van het verzet. Bij voorkeur zou een en ander gedurende een les uur op aanstaanden Zaterdag moe ten gebeuren. De minister verzoekt te willen spreken over: „de diepere betee kenis welke aan de herdenking ten grondslag ligt, waarbij vooral naar voren ware te brengen het groote idealisme en de liefdevoor vorstenhuis en vaderland, die onze helden van 1940-1945 moeten heb ben bezield". ZÜ, die voor de uitoefening van hun beroep, bedrijf of dienst voor bet afgeloopen stookseizoen een rantsoen vaste brandstoffen, gas 0f electriciteit voor ruimteverwar ming ontvingen, dienen voor 15 Mei een aanvraagformulier MD 39306, dat bU den distributie- dienst verkrijgbaar zal zijn, vol- iedig ingevuld bij dezen dienst in te leveren. De plaatselijke distri- butiedlenst zal zoo spoedig mo gelijk bekend maken, waar en wanneer genoemd formulier kan worden afgehaald en ingeleverd. Voor verbruikers, aan wie het formulier MD 39308 intusschen rechtstreeks door een toewijzings kantoor van het rijkskolenbureau ter invulling werd toegezonden, is het bovenstaande niet van toe passing In een voor de Geldersche In dustrieele Club te Arnhem gehou den rede heeft minister Neher be toogd, dat de bouw van woningen en industrieele bedrijven urgent is, daarnaast ook die van hotels, religieuze gebouwen en vereeni- gingsgelegenheden. De vraag is dan welke van de twee zal men doen en tot welk percentage. Is men het eens over den bouw van industrieele bedrijven, noodzake lijk, omdat wij bij de sterke toe neming van de bevolking in toe nemende mate moeten industria- liseeren, dan moet dit ook krach tig worden aangepakt. Wij moeten daarbij ook bedenken, dat zien over de geheele wereld een sterke industrieele ontwikkeling voltrekt en dat, wie het laatst op de we reldmarkt verschijnt, geen kan» heeft. Daarom is er in ons land een streven naar industrieherstel. De beslissing omtrent herbouw en nieuwbouw, of deze of een andei» industrie preferentie moet hebben of niet, dient aan de overheid te worden overgelaten. Met nadruk wil de spreker zeggen, dat dit niets te maken heeft met geleld* economie. Sprekende over de vooruitzlch- ten van den opbouw zeide spreker: „De calculatie vafi benooJigd Staal en ijzer voor het geheele bouwplan 1947 geeft een hoeveel heid aan van 340.000 ton Voor dit jaar. Blijft de toestand, zooals die thans is, dan wordt in de verste verte de helft nog niet bereikt. De consequentie hiervan zal zijn, dat aan reeds goedgekeurde wer ken dan niet kan worden begon nen. De minister hoopte, dat reeds aangevangen werken niet stil ge legd behoefden te worden. Radio-rede Min. Neher Ter gelegenheid van den Rotter- damschen Opbouwdag zal de Mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting. Z. Exc. L. Neher op Zaterdag 17 Mei des avonds om kwart voor acht een radio-rede houden over beide zenders, Hil versum I en II. AANVARING OP DE SCHELDE Eng. e.g. „Merganser" in zinkenden toeat'and aan den grond gezet Het van Gent komende Eng, e, „Merganser" (2024 br. r_ tons) bo. hoorende aan de British Continen tal Steamship Cy te Liverpool, Is op de Schelde tusschen Doel en Llefkenshoek ln aanvaring geweest met het van Antwerpen komende Amerik. s, „Norwalk Victory" (7806 br. r. tons), behoorende aan de Black Diamond S.S. Corp. te New- York. Het s. „Merganser" lg ln zinken den toestand b(j Doel tegen den oever aan den gtrond geset. Ook de „Norwalk Victory" is aan den grond gezet, doch zal by hoogwater wed weer vlotgebracht kunnen won den Nadere bijzonderheden ont breken nog. ZEEPBELLEN? Neen, een lange rij van een nieuw model Ame'ikaan sche militaire helicoptères, dat aan den loopenden band vervaardigd wordt. Typisch is de geweldige „glas"-koep el, waarin de bestuurders en zijn gezel gezeten zijn- De practische Amerikanen tullen de machines ook wel voor vredeswerk gebruiken. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek geeft de volgende cijfers omtrent den in-en uitvoer in de maand Maart 1947. Invoer «tel diamant diamant 1000 t. mill, mill, Jan. 762 201.4 0.1 Febr. 1.312 312.7 l.o Mrt- 1.023 256.3 0.1 Uitvoer 1000 t. mill, mill, excl. diamant diamant 1000 t. mill, mill, Jan 280 108.1 l.o Febr. 178 97.1 1.4 Mrt 234 138.3 1.8 Belar-rijke posten bij den in voer waren resp. in Maart en Fe bruari (in lOOOen tonnen): gerst 22.8 en 4.7; veekoeken 21.2 en 117; ertsen 82.7 en 80.3; steenkool 226 1 313.7; kunstmest 32.3 en 51.5; ruw fosfaat 46.3 en 39.6; plaat e.a. ijzer 43.0 en 47.4; petroleum 31 4 en 34.5; gas- en stookolie 95.8 en 115.0; benzine 23.1 en 24.7; ruwe aardoliën 78.1 en 82.9; hout 64.0 en 77.6; auto's 902 stuks en 1.491 stuks Bij den uitvoer waren resp. in Maart en Febr de belangrijkste posten in millioenen guldens: visch-, schaal- en schelpdieren 5.0 en 4.4; kaas 5.8 en 1.7; granen, za den en peulvruchten U.2 en 7.3; cacao en chocolade 7.7 en 6.2; kunstzijden garens 6 9 en 3.7; ka toenen manufacturen 5.5 en 5.4; and. manufacturen, stoffen en weefsels 5.6, en 4.8; baggermolens enz. 13.9 en nihil; radioartikelen 6.1 en 5.1, Een vrij belangrijke export had nog plaats in eieren, stapelvezels, ijzeren bulzen. tin, synth. reukstof fen, meubelen, boeken en gedis tilleerd. Landen van herkomst De voornaamste landen van her komst waren: Febr. '47 Maart'47 ïooo t mil./ 1000 t mil t V S v Amer 470.8 94,7 319,8 62,2 België en. Lux. 108 9 31,5 123,9 36,5 Gr. Britannië 39,9 40.4 26 3 27 1 Argentinië 66.2 18,1 51 2 23 9 Frankrijk 46,1 14,5 39 4 17,9 Ned.-Indië 20 0 13,7 6 8,3 Tsjechoslow. 12.0 6,3 17,1 81 Curasao 101,0 8,7 106,4 6i3 Zwitserland i,g 7 8 2 2 5.9 Brazilië 7,8 7 3 4 9 5,3 Br. Indië 4,2 3.7 3,3 4,4 Noorwegen 43 0 5 0 35.9 4,2 Spanje 33,5 5.0 46,1 4 0 Duitschland 71,7 2,9 26,7 1,9 De uitvoer gmg voornameiyk naar: Belgie en Lux. 52,8 17 6 80 8 23,6 Ned,-Indië Gr- Britannië Frankrijk Zwitserland Duitechland, Zweden Noorwegen Tsjeohc; .-"v. Denemn.' Br Ai gei 4,2 59 14,6 19,6 29,8 13,7 19,5 10,5 70 43 23,5 9,6 4,2 5.4 10,5 7,2 4.0 0.8 18,0 6,9 1" 7 3 4 5 1 6,4 3 4 1,4 4,7 1 32 2J1 3,5 1.1 1,2 3,3 1.3 2 2 1.3 3,1 2,4 36

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2