diplomatie van het MURW-MAKEN «sar ffsrs Angst De Nederlandsche Bank 1946 G EEN BEROEP l 1 „NATIONALISATIE" KIJKT REEDS OM DEN HOEK DE SOENDANEEZEN WILLEN ONAFHANKELIJKHEID I Rechtvaardigheid moet er komen ten gunste van verzetstrijders m Engeland moet kleur bekennen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN £«=^3532 Aardbeien naar Glasgow koningin verleent gratie De havenstaking te Londen #211 in Moeilijkheden met de republiek te verwachten Consumenten- crediet ONGSLAGEN Uitkeering Stichting 1940-1945 dreigt verkleind te worden Nederland vraagt crediet Paniekstemming te Nice !ii l IÉ l V fêiWiiiM Gevaren voor de vrouwen Arbeiders j eugd 69ste JAARGANG WOENSDAG 30 APRTL 1947 No. 20302 CONSEKWENTIES VOOR WEST-EUROPA De Truman-leer schijnt duur Primeur van Kwintsheul tot d. aoodstrat verooriyU b.j sententie van het bijzonder ge rechtshof te Arnhem. PETROLEUM VOOR K00K- DOELEINDEN Op de onderstaande bonnen del op Besprekingen vandaag KAMIEL HUYSMANS GEVALLEN Vergelijking met verslagen van wijlen Mr. Trip Nieuwe aanvraag voor bijzondere gevallen W ELKOM VREEMDELINGE Oorlogsgetroffenen in Arnhem bijeen Officieel verzoek om 535 millioen dollar Omdat er aardbeving dreigde BEVIN NIET TE PESSI MISTISCH |^«v V.' P»li Ife df ■7~77T, CONFERENTIE NIET MISLUKT, MAAR.... PALESTINA VOOR V.N.-ASSEMBLEE Waarschuwing des Pausen Nieuwe normen voor nijverheidsonderwijs DB KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, f 0,26 per week. Directeur: J- KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur. H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededeelingen op redactioneele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven, tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. .Uit sluitend bij vooruitbetaling. De Moskousche conferentie zei- meer dan eenige voorafgaande in ternationale bijeenkomsten, n°g zeer lang in de beschouwende p litiek nadeinen. Terwijl ®e tevens op rekenen kan, dat J de practische politiek zee kringen zal trekken. kan onderscheiden. In de pers, welke Westersch georienteerd is, vindt men geexn goed woord, voor hetgeen in Moskou is gebeurd, n't woord fiasco wordt in de volle beteekems van dezen term gebrul*» .en de schuld voor de totale mislukking wordt uitslui tend en alleen aan Moskou, aan den kwaden wil en de sabotage van de Kussen toegeschreven. De diplomaten het ligt in hun aard en beroep zijn heel wat gereserveerder in hun ver klaringen; zij zien voor een nabije of verre toekomst toch nog de mogelijkheid van overeenstemming en meenen, dat te Moskou toen wel iets bereikt is: dat n.i. de Standpunten der vier deelnemers hu duidelijk, definitief en zijn omschreven en vastgesteld. En op de basis van die kennis zou men dan kunnen en willen pro- beeren in November over een compromis te praten, hetwelk in een der volgende conferenties wel licht ook tot stand z°u komen. Men moet toch ooit een nieuw statuut voor Duitschland opstellen terwijl men het „bevrijde" Oos tenrijk toch niet eeuwig als een „bezet" land kan blijven behan delen, wat op leegplundering neerkomt. Een der meest opvallende di plomatieke yerklaringen na de conferentie is ongetwijfeld die van den Amerikaanschen staats secretaris generaal Marshall in zijn met zooveel spanning tege moet geziene radio-rede van Maandag geweest, waarin hij ook iets over zijn tweegesprek met Stalin heeft onthuld. Deze radio rede begon in een bijna verbijs- terenden mineur-toon om allengs wat optimistischer klanken te doen hooren, al zal het waar schijnlijk niemand heel duidelijk zijn, waarop dit optimisme con creet gebaseerd is. Tenzij dan op de verzekering van Stalin, dat in volgende bijeenkomsten van de ministers van buitenlandsche za ken ovyreeustcmnaing bereikt zou kunnen worden over ontwapening, de politieke structuur van Duitsch land, herstelbetalingen en econo mische eenheid. Men vraagt zich onwillekeurig af, waarom dit in November '47, '48, '49 of eventueel '50 wel mo gelijk zal zijn, maar niet in April '47. Wel wordt beweerd, dat de preciese standpunten der Groote Vier nu pas duidelijk bekend zijn geworden; doch dan is dit in elk geval slechts een diplomatieke kennis. In de volle werkelijkheid van het internationale leven be stond bij niemand twijfel over hetgeen de Vereenigde Staten en Rusland, en van veel onderge- schikter beteekenis Engeland en Frankrijk zouden eischen of wenschen. Twee jaar na de over- winning in Europa heeft men toch ongetwijfeld tijd genoeg ge had over de meest principieele vraagstukken van den vrede na te denken. De groote moeilijkheid ligt ech ter ergens anders. Twee wereld beschouwingen, en evenzeer twee machtsbegeerten staan lijnrecht tegenover elkaar; zij betwisten elkaar den politieken en strategi- schen buit: Duitschland, waarbij Oostenrijk mede in dezen kamp wordt betrokken. En nu is de groote verwachting, natuurlijk bij neide partijen, dat de tegenspeler, iarAel,Saan.den' eventueel na zes geworden VH»t°i^de murw zal zijn geworden, dat hij concessie-bereid is. is dit moment eenmaal geko men, dan nadert inderdaad het compromis, dat aan den zooal niet de actueele, dan toefde Gisterenavond is met het New- Yorkvliegtuig der K.L.M. de eer ste zending aardbeien van dit jaar ^®rstuurd. Deze zending, groot te jf cn afkomstig van de veiling Glaw!lntslleul was bestemd voor öaas d»' k^aar de inwoners van- roodo vruchtende mandjes met de va" de SU^kels.1*^ zien Namens den minister Van t„ titie wordt medegedeeld, dat H;,t de Koningin gratie heeft verleend aan H. Luijendyk, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Ten aanzien van beiden i. doodstraf verwisseld m venslange gevangenisstraf. petroleumkaarten voor kookdoel- einden en verlichting zijn, gedu rende de maand Mei de daarach ter vermelde hoeveelheden petro leum verkrijgbaar: kaarten UA 611: bon A 25 t/m 28: kaarten UB 611: bon B 13 en B 14; kaai- ten UC 611: bon C 07 alle vier liter per bon en kaarten UD 611: bon D 12 twee liter per bon. potentieele wereldheerschappij geeft. Beide partijen spelen hetzelfde spel. En daarin is Rusland aan merkelijk in het voordeel; want al is het onder de gegeven om- standigheden, mede tengevolge van de oorlogsverwoestingen, ver reweg de zwakkere partij tegen over de Vereenigde Staten zeKer zoolang deze alleen over de atoombom en andere nog destruc tiever wapenen beschikken het Weet anderzijds, dat Washington met lichtvaardig tot oorlog zal overgaan, zelfs niet tot een pre ventieven oorlog; en het kan daar om zeer, zeer ver in zijn vasthou dendheid gaan. Alleen op het beslissende moment zal het onder het Caudijnsche juk doorgaan. De Vereenigde Staten en Rus land kunnen derhalve heel lang wachten. Een groote vraag echter is, of Duitschland en Oostenrijk zoo lang kunnen wachten; en mis schien een nog belangrijkere, of Nederland, België, Frankrijk, En geland, geheel West-Europa het zoo lang kunnen uithouden; zoo lang kunnen blijven voortbestaan in den chaos-Europa. Willen Truman en Marshall derhalve hun politiek onverzwakt voortzetten en daar heeft het ailen schijn van dan zullen zij er ook alle consekwenties uit moeten trekken; en geheel West- Europa uit de grijparmen van het communisme houden; dan zullen zij derhalve door ruime credieten, waarschijnlijk a fond perdu, geheel West-Europa in zijn alzijdigen heropbouw moeten helpen. Doen zij dit niet, dan komt Rusland op den duur in de gunstigste positie, en zullen de V. S. het eerst murw worden. De nieuwe Truman-leer zal duur zijn; echter slechts oogen- schijnlijk; want snel zal zij, con- sekwent doorgevoerd, royale poli tieke, economische en financieele winsten voor Amerika afwerpen. Van de schepen, welke op het oogenblik in de Londensche haven liggen, wachten er 75 op behan- 7tv^ van hun lading. Gisteren (JJmsdag), 0p den tweeden dag van de havenarbeidersstaking, be droeg het aantal stakers naar schatting 9400, tegen ruim tien duizend den dag tevoren. Het De roep van den minister van arbeid Isaacs, om het werk te hervatten blijkt dus in het algemeen geen weerklank gevonden te beb. De nationate raad -oor ..ié ha' ven-mdustrie is bijeengekomen voor de bespreking van den toe stand. John Strachey, de Britsehe mi nister voor de voedselvoorziening, heeft op een persconferentie ver klaard, dat bij voortduring van de havenstaking de voedseldistri butie in ernstig gevaar zal komen te verkeeren. Het eerste jaarverslag van den nieuwen president van de Nederlandsche Bank Dr. M. W. Holtrop is thans ver schenen tezamen met' de balans en de verlies- en winst rekening over het boekjaar 1946, waaruit een nettowinsrt van f 2,5 millioen resulteert. Irt 'J sjecho-Slowakije werd het 650ste herdenkingsfeest gevierd van den Marteldood van St. Adelbertus. De Aartsbisschop van Praag, dr Beran bracht de relieken van den heilige over naar Libice, zijn geboorteplaats. Ex-premier Kamiel Huysmans, die thans 77 jaar oud is, en in het huidige kabinet de functie van minister van Onderwijs ver vult, heeft een hoofdwonde opge- loopen bij een val in zijn woning. De doktoren hebben hem eenige dagen rust voorgeschreven. Wij maakten reeds melding van het verlangen van de Pasoendan partij (West-Java) naar algeheele onafhankelijkheid als vierde staat in de federatie van Indonesische staten met de republiek Java en Sumatra, Oost-Indonesië en Boi- neo. Reuter meldt nader, dat de proclamatie van de zelf-bestu- rende staat Pasoendan Zondag aanstaande op een massa-verga dering zal geschieden. De procla matie zal worden uitgevaardigd door den leider der partij, Soeria Kartalegawa, die, naar men ver wacht, eerste minister van den nieuwen staat zal zijn. De namen van de leden van zijn te vormen kabinet zijn nog niet bekend. Hij verlangt, dat Pasoendan erkend wordt ais een der staten van de voorgestelde Indonesische federa tie. De secretaris der partij dr. Koes- tomo verklaarde volgens „U. P.", dat de proclamatie een poging zal behelzen tot vreedzame samen werking met de republikeinsche leiders onder artikel drie en vier van de overeenkomst van Ling- gadjati, waaraan hij toevoegde dat de Soendaneezen zoo noodig be reid zijn te vechten. De internationale wereld, zoo zeide Koestomo, moet niet den- kenk dat dit een reactie is tegen over de regeering van Djokja karta (de republiek), maar wij hebben onze eigen geschienenis •i cultuur. Ik ben bang, dat dit lot oorlog zal leiden, maar daar is niets aan te doen. Wij zullen aan president Soekarno vragen zich niet te mengen in ons ple bisciet en zullen onzen eigen staat stichten, die zoo mogelijk met de republiek zal samenwer ken, maar in ieder geval zullen wij ons 'bij Borneo en de Groote Oost voegen als aparte groepen onder de Vereenigde Staten van Indonesië en samenwerken met de Nederlanders. Wij zullen de Ned. regeering om haar bijstand en gewapende be scherming verzoeken, sinds onze legers niet sterk genoeg zijn om te strijden tegen het republikeinsche leger, dat wapens heeft gekregen van de Japanners. Soenda zou willen samenwer ken met de republiek binnen het kader van Linggadjati, maar het is een historisch feit, dat Java altijd in drie volken verdeeld is, de Soendaneezen in het Westen, de Javanen in 't Midden, de Madoe- reezen in het Oosten van het eiland. Deze kunnen nooit vol doende met elkaar opschieten. Koestomo deelde vervolgens me de, dat de Pasoendan-beweging thans vier millioen leden telt en millioenen anderen die met de be weging sympathiseeren. De totale Soendaneesche 'bevolking bedraagt twaalf millioen zielen. Het hoofd van de beweging is Soeria Kartallegawa, die voor den oorlog onder den regent te Ga- roet in West-Java werkte. Reeds gewapend conflict „U.P." vernam nader dat prac- tiscb de geheele Westelijke helft van Java momenteel in opstand is tegen president Soekarno. Er zouden 200.000 Soendaneezen in gewapenden opstand zijn van Che- ribon aan de kust tot'Blitar nabij de hoofdstad Djokjakarta en terug naar de kuststad Batam. Maandag werd gedurende vier uur hevig gestreden en hierbij werden de verbindingen tusschen Djokjakarta en Batavia verbroken, doch de actie is door de ■*R.I. het re publikeinsche leger de kop ingedrukt. Men is bij het doorlezen van dit verslag onwillekeurig geneigd om vergelijkingen te trekken met de verslagen van de hand van den onlangs overleden President Mr. Trip. Het moet ons van het hart, dat met alle respect voor de uit stekende wijze waarop dit verslag is gedocumenteerd, hetgeen een stuk hooger ligt dan wat voorheen door de centrale bank op dit ge bied werd gepresteerd, men toch zeer noode de frissche en critische beschouwingswijze van Trip mist. Ook al bepaalde deze zich tot de groote lijnen van de financieele en economische ontwikkeling des lands en daarbuiten, men trof in ieder verslag toch minstens naast critiek op het gevoerde regeerings- beleid of op de internationale economische verwikkelingen en kele positieve gedachten aan welke vaak bouwsteenen leverden voor een andere politiek. Een dergelijke beschouwingswijze mist men in een verslag van 's lands circulatie bank zeer ongaarne. In dit rapport komt al op een typische wijze tot uiting dc om standigheid, dat we thans niet ver meer van een nationalisatie van de Nederlandsche Bank zijn verwijderd. Men proeft n.l. thans reeds in voldoende mate het binnenkort te verwerkelijken feit, dat de cen trale bank een van de vele re- geeringsinstanties wordt, welke het zich uiteraard niet kunnen veroorloven om er een eigen kijk op na te houden. Men voelt de tendens tot nivelleering van de gedachten en ook al van dat standpunt bezien, achten wij de nationalisatie een stap achteruit. Dit geldt overigens ook in het algemeen voor het meerendeel der «ventueele nationalisaties en wij achten het een gunstig teeken dat Min. Huysmans naar zijn verkla ring in de Kamer aan de pogin gen van bepaalde zijde om op dit pad voort te hollen, blijkbaar niet wenscht mee te doen. Nauw verband met wereld ontwikkeling Wanneer wij ons tot het verslag zelf bepalen dan blijkt hieruit dat Dr. Holtrop zeer terecht de eco nomische en financieele ontwikke ling van ons land in nauw verband wil zien met de wereldontwikke ling. Veel van wat hierover wordt medegedeeld is echter niet nieuw. De zwakke stee in het Euro- peesche handelsverkeer is de voorloopig nog bestaande af hankelijkheid van een invoer- overschot dat grootendeels in 't dollargebied moet worden ge dekt. Dit dollar-invoersurplus zal de eerstkomende jaren voortgang vinden, ook al zal de omvang hier van afnemen. De credietbehoeven- de landen in Europa zullen bij het verbruik van goederen uit het dollargebied groote soberheid die nen te betrachten. De V.S. zullen deze soberheid moeten gedoogen en niettemin, bereid gevonden moeten worden de periode die ons scheidt van een vrijer en multi lateraal wereldverkeer waarin de mogelijkheid tot evenwichtsher stel weder zal zijn gegeven, te helpen overbruggen. T eleurstellingen Na met betrekking tot de ont wikkeling in net eigen land de resultaten van het economisch herstel mar voren te hebben Vt- bracht, wijst de president op en kele teleurstellingen welke niet zijn uitgebleven, zooals de ont wikkeling van den toestand in Indië. Het uitblijven van de in komsten uit Indië, welke nog in 1938 op circa 425 millioen per jaar waren te stellen, treft ons land des te zwaarder omdat bier mede een belangrijk deel van de aankoopen in Amerika werd ge financierd. Zeer teleurstellend was eveneens het ttitblijven van een normaal handelsverkeer met Duitschland. In vergelijking tot andere Europeesche landen bleef zoo wel onze invoer als uitvoer in 1946 relatief ten achter. Dit ach terblijven zoowel van den in- als uitvoer wijst, wanneer men beide in onderling verband be ziet, op een verminderde werk zaamheid van onze veredelings industrieën als gevolg van de schaarschte aan grondstoffen. Het aanzienlijk tekort op onze handelsbalans en het vraagstuk van de dekking daarvan vormen wel het centrale probleem waar voor onze volkshuishouding zich ziet gesteld en ">van welks oplos sing niet alleen het tempo maar zelfs de mogelijkheid van ons economisch herstel afhankelijk is. Slechts door werkelijke be sparingen, d.i. door onthouding van consumptie, kunnen wij ar beid en goederen vrij maken voor investeeringsdoeleinden of voor den export, waarmede wtf den invoer van voor investee- ring bestemde importgoederen kunnen betalen. Behaalde resultaten Na de storting in de verplichte bijzondere reserve, wijst de winst en verliesrekening 1946 een netto winst aan van 2-572 187 ('44—'45 792.077). Voor de aandeelhouders is hier van beschikbaar 1-097-839 (719-566) waarbij nog komt het onverdeeld saldo 1945 ad 19.566. zoodat totaal beschikbaar is 1.117-406. Dit laat een uitkeering toe van 55 per aandeel. Naar wij vernemen, hebben de ministers van financien en van sociale zaken besloten voor bij zondere gevallen de mogelijkheid te overwegen, gegadigden alsnog in de gelegenheid te stellen con- sumentencrediet aan te vragen. Een en ander verkeert nog in een stadium van onderzoek. Ziezoo, dat is alweer gebeurd. Een nieuw product van een onzer kweekerijen, een nieuwe roode tulp is „gedoopt". Dit gewas van Nederlandschen bodem ontving bij zijn „doopsel" den naam van een Amerikaansche filmster Rita Hayworth. Er zijn natuurlijk nog tientallen Nederlandsche vrouwen die om haar verdiensten voor een bloemennaam in aanmerking zou den komen, doch de reclame moei ook een beurt en de eerste tien beurten hebben. We moeten in het buitenland goeden naam behou den en daarmee kan tegelijkertijd de tulp op prijs gehouden worden. We weten natuurlijk niet, of het Directoraat-generaal zich ook met deze affaire bemoeit, maar ui ieder geval kost op het oogenblik de ,.Rita Hayworth"-tulp duizend gulden per stuk. Als we daarnaast eens kijken, wat voor maatregelen worden genomen, om een huisva der duizend gulden consumenten- crediet te verleenen. Anderzijds is het een gelukkig feit, dat vreemdelingen ons land weer bezoeken, niet alleen om de deviezen, doch ook, omdat zij hier iets kunnen waardeeren. Ge- wenscht is echter wel, dat we daarbij de beschaving recht doen wedervaren. Legers fotografen en journalis ten zijn achter de gehuwde Rlta Hayworth aangehold. De neerslag van die holpartij vindt men in ue bladen van Maandag of Dinsdag. Wat dunkt U echter van de vol gende pennevruchten: „De ste ward vond met de zekerheid van een kenner: Het kind heeft een mooie lijn. Een dekbediende viel hem prompt bij met: Een aardige meid met leuke oogen. Later zag de verslaggever weer „de slanke filmster". Hij zag ook nog dat twee opgeschoten jongens met groote oogen van bewondering en een beetje bevend van Hayworth een foto maakten. De man heeft zich zelf gerealiseerd, dat de filmster aantrekkelijker werd, naarmate je haar langer bekeek. En dat ge schrijf vindt men in een serieus blad. We zijn voor openheid, onbe vangenheid en gastvrijheid. Laten we onze gasten echter met derge lijke misselijke opmerkingen niet meer „vereeren". HENK V£N DER MAZE. In een persconferentie te Am- jaarlijks sterdam heeft het bestuur van de Stichting '40'45 medegedeeld, dat zij een nota heeft gezonden aan alle Kamerleden met het verzoek er bij de fracties op aan te drin gen bij de behandeling van de Pensioenwet ,die de uitkeeringen regelt voor de nagelaten betrek kingen van gevallen verzetsstrij ders en voor invalide illegale wer kers, ten gunste van een verhoo- smg van de uitkeering aan de Stichting te willen interpelleeren. Stichting 1940—'45 keert De een bedrag van 8 5 9 millioen gulden aan de genoemde categorieën uit. Ter bestrijding van deze uitgaven ontvangt de Stichting een crediet van ruim 7 millioen gulden uit de schatkist Dit crediet wordt toegewezen, zoo lang de wettelijke regeling nog niet gereed is. Indien het wets ontwerp, dat thans in behandeling is, onveranderd als wet wordt verheven, zal de uitkeering aan de Stichting tot ongeveer 6 mil lioen gulden worden terugge bracht. Onder auspiciën van de K.V.P. is gisteren in Arnhem een groo te vergadering gehouden van oor logsslachtoffers uit de geteister de gebieden ter bespreking van de kwestie der schadevergoeding. Als sprkers traden er op de hee- ren L. Fréquin en mr. J. Merz, secretaris van de landelijke fede ratie van stichtingen voor oorlogs getroffenen. Na een openingswoord van den voorzitter der bijeenkomst, den heer A. Matser, voorzitter der K.V.P. te Arnhem, begon de heer Fréquin zijn rede met de verkla ring, dat tien procent van ons volk zijn bezit heeft moeten in zetten voor den strijd, terwijl wei nigen in Nederland begrip hebben voor den nood der oorlogsgetrof fenen. Het zou nuttig zijn geweest na de bevrijding geheel Nederland te confronteeren met de verwoes tingen in de geteisterde gebieden. Voor een Ruiten-troefactie zijn wij dankbaar, maar afdoende zijn wij daarmee niet geholpen, aldus spr Als minister Lieftinck meent, dat de slachtoffers de schade zelf moeten opbrengen, zouden wij hem willen vertellen van den strijd met bloed en tranen en de kerven der granaatinslagen zou den hem vertellen, hoe er geleden werd en nog geleden wordt. Spr. besloot met den wensch, dat de getroffenen zich met hand en tand zullen verzetten tegen de huidige regeling voor de huisraad schadevergoeding en die van de vergoeding voor onroerend goed op basis van Mei 1940. Met 't bekend gemaakte stand punt van de K.V.P. verklaarde spr. zich niet geheel eens. Er moe ten behoorlijke normen worden gesteld, zoodat de getroffenen be hoorlijk zullen kunnen voortle ven. Mr. Merz behandelde hierna uit voerig de tegenwoordige schade regeling voor de oorlogsgetroffe nen, welke een ramp voor hen beteekent. Aan het einde van zijn betoog besprak hij de mogelijk heid van het omslaan der schade over heel het volk. Tenslotte nam de vergadering een motie aan, waarin wordt ge- ëischt een rechtvaardige vergoe ding van de oorlogsschade. De Wereldbank heeft medege deeld. dat de Nederlandsche re geering een formeele aanvraag voor een leening van .f 535 millioen heeft ingediend. De Nederlandsche Regeering heeft deze leening aan gevraagd, aldus de officieele mede- deeling der bank. teneinde een ge deelte van de belangrijkste plannen in hef kader van het programma tot herstel, wederopbouw en indu- strialiseering te kunnen financieren Een paniekstemming heeft zich I gisteravond meester gemaakt van duizenden bewoners van de Fran- sche Rivièra, toen zij in het blad „De hoop van Nice" onder schreeuwende koppen lazen, dat een groote aardbeving het depar tement van de zee-alpen zou teis teren. De ramp kon volgens het blad elk oogenblik verwacht wor den en de gevolgen zouden ern stiger zijn dan die van de atoom bom. Velen troffen in allerijl voor bereidingen om hun woonplaats te verlaten. Politie, brandweer en de krant zelf werden overstroomd door honderden telefonische vra gen, wat men te doen had. In het nabij Nice gelegen Beausoleil be gaven de visschers zich in grooten getale naar den pastoor met het verzoek hun de biecht af te ne men. Tot diep in den nacht was een oververmoeide staf van de „Hoop van Nice" nog steeds bezig met een frequentie van twee gesprek ken per minuut aan de angstige vragenstellers te verklaren, dat het hier slechts de advertentie van een film betrof, welke binnen kort in Nice zal worden vertoond. Ernest Bevin, de Britsehe minis ter van buitenlandsche zaken, is Dinsdagmorgen uit Moskou in En geland teruggekeerd, aldus „A.P.". „Ik geef mij niet over aan een ongerechtvaardigd pessimisme zonder daarom optimist te zijn", verklaarde hij. „Ik vraag het Britsehe volk, ge duld te oefenen. Wij zullen de bestaande geschillen wel regelen." De Michielsbrug over de Roer bij Roermond, die tijdens den oorlog werd verwoest, is bijna weer hersteld. Links de Baily- brug, welke als noodhulp dienst deed. xk -fcA. X y 3 Radio Moskou heeft vandaag voor het eerst gereageerd op de radiorede van Marshall. De com mentator Karl Hoffman zeide: „Marshall's bewering, dat de Russen verantwoordelijk zijn voor het mislukken der conferentie, is ongegrond. De Russen hebben zich te allen tijde bereid getoond tot samenwerking. Bovendien is de conferentie niet mislukt, doch slechts de pogingen om de over eenkomsten van Yalta en Potsdam te vernietigen, hebben schipbreuk geleden". Het grootste gedeelte van het kamp Duindorp te Scheveningen is ontruimd. Reeds 1500 bewoners hebben hun huizen weer betrokken. Nu een nieuw gedeelte is vrijgegeven komen de oude bewoners hun huis bekijken. De commissie van orde van de assemblee der V. N. is Dinsdag voor het eerst bijepn gekomen om te spreken over de agenda voor de assemblee, over het al of niet toestaan Van discussie omtrent het verzoek van het Joodsch bureau tot deelneming aan de debatten en tenslotte over het al of niet toestaan van discussie omtrent den Arabi- schen eisch tot beëindiging van het Britsehe mandaat over Pa lestina. De Voorindische afgevaardigde, Asad Ali, vroeg aan Sir Alexander Cadogan, of het waar was, dat tij dens een debat in het hoogerhuis een bevoegd vertegenwoordiger van de Britsehe regeering heeft verklaard, dat Engeland in het huidige stadium niet bereid was toe te zeggen, dat het iedere aan beveling van de V. N. zou aan vaarden. Asad Ali vroeg zich af, wat het dan voor zin had over agendapunten te spreken. Hij kreeg onmiddellijk steun van den Egyptischen afgevaardigde, als mede van Gromyko (Rusl.) welke laatste zeide, dat de vragen van den Voorindischen vertegenwoor diger in nauw verband met de be spreking van de agenda stonden. Sir Alexander zeide, dat hij in een verklaring voor de assemblee het Britsehe standpunt volledig Ter gelegenheid van de zalig- l verklaring van Maria Goretti. i heef Z. H. de Paus een toespraak i gehouden tot meer dan 4000 pel- grims, die de plechtigheden had den bijgewoond- Hierin wees de H. Vader op de gevaren, waaraan de vrouwen thans bloot stsan. in zonderheid aan het zedenbederf- In de afgeloopen vijftig jaren aldus de Paus zijn de zeden -ariicaal veranderd en men is er •'.elfs oe overgegaan, vrouwen in het leger op te nemen- Aan allen wie de geestelijke en de lichame lijke gezondheid der vrouw ter harte gaan, beval de Paus aan te eischen. dat de openbare zedelijk heid de grondslag zou vormen voor de eer en de waardigheid van de vrouw. Vervolgens veroordeelde hij de genen. die door middel van het schrijven van romans, of door de pers, het theater of de bioscoop ofwel de mode de zedigheid be lagen en hij richtte een ernstige waarschuwing tot de ouders om niet aan de grillen der kinderen toe te geven. Zij. die een kind dooden worden door den aard- schen reclyer veroordeeld, doch degenen, die door onverschillig heid of toegevendheid een kind Is ten begaan, stellen zich bloot aan de straffen der goddelijke ge rechtigheid. Ten slotte sprak de Paus den wensch ui:, dat door de voor spraak van de nieuwe zalige de oogen van vele lauwe en onbe wuste christenen zouden worden geopend. zal uiteenzetten. De voorzitter trachtte een verdere discussie af te wenden door op te merken, dat de kwestie niet aan de orde was en dat er nog gelegenheid genoeg zou komen er over te debatteeren. De vertegenwoordigers van Egyp te en Voor-Indië hielden echter aan en wilden een duidelijk ant woord van Sir Alexander. Sir Alexander zeide toen, dat men niet van Engeland kan ver wachten, dat het zonder bijstand van anderen, goed en bloed zal wagen om aanbevelingen van de V. N. uit te voeren. Dat zou een te zware verantwoordelijkheid zijn. Hassan Pasje (Egypte) stelde vervolgens voor onmiddellijk te beginnen met de bespreking van het Arabische voorstel inzake de Palestijnsche onafhankelijkheid. De voorzitter maakte hiertegen bezwaar Men nam tenslotte een resolutie aan, volgens welke de kwestie op de agenda van de as semblee wordt geplaatst en verwe zen wordt naar de politieke com missie. De minister van Onderwijs heeft ingesteld een commissie van on derzoek voor het lagere nijver heidsonderwijs voor jongens. Zij moet nagaan, of er, onder de hui dige omstandigheden aanleiding is voor het aanbrengen van wijzigin gen in de richtlijnen voor dal onderwijs en tevens in hoeverre herziening en/of aanvulling van de N.O.-wet en de daarop berus tende uitvoeringsmaatregelen noo dig zal zijn. Daarbij ware even eens aandacht te besteden aan de mogelijkheid tot aanpassing van het onderwijs aan de capaciteiten van de leerlingen, behoorende tot de eenvoudige bevolkingsgroepen, zoowel in de stad als op het plat teland, zonder dat de eischen, te stellen aan een goede vakopleiding en de voorbereiding voor het ver vullen van een werkkring in am bacht, bedrijf of industrie uit het oog worden verloren. Voorzitter der commissie is: air. ir. M. Goote. chef der afdeeling Nijverheidsonderwijs; secretaresse mej. mr. J. C. de Niet, hoofdcom mies aan het departement.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1