Geen „kruitvat'' in Europa OORLOGSOMZET VAN 32 MILLIOEN 265.000 NEDERLANDERS VONDEN DE DOOD Onrecht wordt weggewerkt De verjaardag op Soestdijk DRIE VERZETSFILMS DE NIEUWE BONNEN ACTIE ROND DUITSLAND NATIONAAL INKOMEN EN GELDBEDRIJF DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Spaareampagiie in Engeland Er wordt gebeld Door oorlog en bezetting Moffenbedrijf of niet? De havenstaking in Engeland Pater Dr. Buys Locomotief als smokkelvoertuig Een défilé van duizenden Naar de bollen dure luidsprekers Half ons cacao 69ste JAARGANG DONDERDAG I MET 1947 No. 20303 Als voorbereiding van de Londense conferentie Politieke West-Duitse eenheid Teveel geld en te weinig goederen JAPANSE OORLOGS MISDADIGERS VERZET TELDE 30.000 SLACHTOFFERS GOSELING-VERSCHUUR' HERSTELFONDS Eerste berichten vermelden gunstige resultaten Een moeilijke procedure Werk wordt niet hervat Generaal-Overste der Redemptoristen Bloemenhulde op bet bordes GELDCIRCULATIE IN 1946 Totale vrije circulatie 6.575 millioen „DES GUTEN ZUVIEL" „Zes jaren" - „Mannen zon der vleugels" - „Rome, open stad" BELANGWEKKENDE VONDST GASVERGIFTIGING TE BREDA 5 tabaksrantsoenen C® KANTOREN van de Redactie en de Admi-i nlstratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, TeL 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, S 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur! J- KUIJPERS. Hoofdredacteur! Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A, PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar: KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. In de verklaringen, welke de Westers-georiënteerde ministers en gedelegeerden na de mislukte Moskouse conferentie hebben af gelegd, komt heel bijz°nder hui* spijt tot uiting, dat geen staatsver drag met Oostenrijk kon worden opgesteld. Zo'n diplomatiek docu ment was het minimum, dat ver wacht was, terwijl het tevens als criterium werd beschouwd van de Russische bereidheid om aan deel in de heropbouw van Europa te nemen. Als enige troost heeft men, dat nog in Mei door de z.g- plaatsvervangers nieuwe bespre kingen zullen worden geopend, zodat mogelijkerwijze in Novem ber, als de ministers van buiten landse zaken weer bijeenkomen, dan te Londen, het staatsverdrag gereed zou liggen. Zelfs als men optimist wü zijn en de verwachting koestert, dat de zaak dan in orde zal zijn, blijft het sombere feit bestaan, dat het arme reeds zo zwaar beproefde Oostenrijk nog een jaar lang de vierkoppige bezetting zal moeten dragen enbetalen. De waan zin wordt aldus wel ten top ge voerd. Maar zolang de Russen on verbiddelijk op hun standpunt van herstelbetalingen blijven staan, zijn de Westelijke bondgenoten machteloos om Oostenrijk werke lijk te helpen; zouden zij hun be zetting terugtrekken, dan zouden de Russen onmiddellijk het gehele land overstromen; en deze laatste toestand zou nog erger zijn dan de eerste. Is Oostenrijk inderdaad te klein om een politiek van intergealli- eerde verscheurdheid te voeren, het zo veel grotere Duitsland leent zich daartoe des te beter. En daarom zal, als alle voortekenen niet bedriegen, in de komende zo mer rond Duitsland een politieke activiteit worden ontwikkeld, wel ke de meest intense belangstelling overwaard is, niet alleen, wijl men elk ogenblik verrassingen te ver wachten heeft, maar vooral wijl de Duitse ontwikkeling een essen tieel onderdeel van de voorberei ding van de Londense November- conferentie is. In een radiorede heeft John Foster Dulles, die tijdens de con ferentie van Moskou Marshall als republikeins adviseur ter zijde stond, verklaard, dat de leiders der Sovjet-unie „het er op willen wagen een machtig Duitsland op te bouwen, dat weer een kruitvat in Europa zou kunnen worden." Daarbij echter waren de Russen van plan „Duitsland in het Russi sche politieke stelsel te betrekken zodat het Duitse industriële poten tieel niet weer tegen de Sovjet unie zou kunnen worden gebruikt" Daartegenover stelde Dulles het Amerikaanse plan. „Wij willen de grote industriële centra zoals het' Roergebied en Opper-Silezië niet slechts als nationale activa, maar als activa ten dienste van verschil lende landen gebruiken. Wij stel. den voor ze onder toezicht van een of ander Europees lichaam te stel len ,als bijv. de economische com missie voor Europa, die door de Verenigde Naties werd opgericht Tussen deze politieke en econo mische doeleinden gaat de gehele afgrond Duitsland, staat bovendien de machtsdrift der partijen. Daar om schemert op de verre achter grond het oorlogsgevaar, misschien een irreëel gevaar; want Rusland wenst geen oorlog: het streeft zijn doel met na met wapengeweld, maar .door politieke en ideologi sche infiltratie. Hiertegen echter juist moeten de Verenigde Staten ZiCrT +°TraJ? zetten; voor hen geldt een tot Rusland gesproken: tot hiertoe en niet verder. Walter Lippman, het grootste journalistieke gezag in de V. S., omschrijft in dit verband precies, wat nodig is om niet tot een onvoorwaardelijke overgave van een der partijen met of zonder oorlog te moeten komen. En dan stelt hij voor: Decentralisatie van Duitsland en federatie van de drie Westelijke zones, indien nood zakelijk, moeten geschieden onder openlating van de mogelijkheid van aansluiting voor de Sovjet- Unie. Echter, deze decentralisatie en federatie wil Moskou niet; kan \et niet willen, als Rusland inder daad zijn gestelde doeleinden wil nastreven en bereiken. In deze kwesties toegeven staat voor Rus- iïftv;.; land practisch met capitulatie gelijk. Het lijkt echter niet waarschijn lijk, tenzij de gebeurtenissen el kaar overweldigen, dat reeds vóór November tot de stichting van de politieke West-Duitse staat zal worden overgegaan. Ongetwijfeld zal er krachtig naar worden ge streefd de reeds bereikte econo mische eenheid van de Britse en de Amerikaanse zóne tot de Franse uit tja breiden hoewel de Fran sen daar tot dusverre weinig voor voelden maar de politieke één wording der zones zou practisch de splitsing van Duitsland, en daarmede van geheel Europa, in twee delen, in twee vijandige kampen betekenen. Generajl Ro bertson, de Britse gouverneur in Duitsland, verklaarde dan ook dezer dagen, dat er voorlopig van de politiekp fusie wel niets zou komen. Maar als dp November- conferentie wederom een fiasco wordt, zal de druk uit Amerika heel sterk worden, en het lijkt niet waarschijnlijk, dat men dan niet de laatste consekwenties uit de Russische politiek zal trekken. Lord Inman heeft een nieuwe nationale spaarcampagne in Enge land onder de naam „silver-lining campaign" geopend. Het doel van de campagne is 366 millioen voor het lopende jaar. Besparingen zijn het grootste bolwerk tegen inflatie, aldus Lord Inman, waaraan hij toevoegde, dat met te veel geld achter te weinig goederen aangejaagd wordt. Het is noodzakelijk geld te beleggen tot het schaarste probleem achter de rug is. Het nieuwe geld zal worden aangewend voor nieuwe machines en fabrieken, zodat de productie verhoogd kan worden. Prosperi- teit kan wel bereikt, doch hier voor is nodig economische plan ning, hard werken, enthousiasme en wederzijdse steun tussen alle deelnemers aan het productie proces. 37.000 Arbeiders van de New York Telephone Company heb ben gistermorgen een regeling aanvaard, waardoor de stakers, welke 24 dagen heeft geduurd! thans is geëindigd, aldus deelde een regeringsbemiddelaar mede. Lt. gouv. gen. dr I an Mook komt Zijn Hoogw. Excell. Mgr PWülekens, apost. vicaris van Batavia, gelukwensen met zijn 12' -/. bisschops- jubilé. Heden zullen 4 Japan sr» nnrlnac misdadigers te SingapoX terecht staan beschuldigd van medeplich tigheid van oorlogsmisdaden aan boord van het Japanse koopvaar dijschip „Smgaore Maroe", dat met 1081 Australische, Britse en Ne derlandse krijgsgevangenen eind 1942 van Singapore naar Japan vertrok. Bijna een maand zijn de geyan. genen aan boord geweest, zuj leef den er onder de ellendigste om standigheden en 60 gevangenen stierven gedurende de reis. Het is voor ons nageslacht van geschiedkundig belang, wanneer het kan beschikken over zo vol ledig mogelijke gegevens van de strijd, waarin duizenden Neder landers tijdens de bezetting tegen de overweldiger van ons land het leven hebben gelaten. Het rijks instituut voor oorlogsdocumentatie heeft zich thans als deel van zijn werkzaamheden tot taak gesteld een erelijst samen te stellen, waar op de namen en bijzonderheden voorkomen van alle in de strijd gevallen Nederlanders, die weer stand hebben geboden aan de Duitse overheersing en daarbij persoonlijk risico niet hebben ge schuwd. Vijftienduizend hebben thans in de archieven van het rijksinstituut reeds een plaats gekregen, maar talloos zijn nog de gevallen ver zetsstrijders over wie, behalve dan bij enkele familieleden, weinig of niets bekend is. Naar drs. L. de Jong, chef van het instituut, in een persconferen tie mededeelde, wordt het aantal tot dusverre nog onbekende ver zetslieden, die hun leven voor oni5® vrijheid gaven, op 15.000 ge- at, zodat op de erelijst t.z.t. ongeveer 30.000 namen zullen komen te prijken. Jn totaal heeft ons land 26.500 mensen door de oorlog verloren. Het rijksinstituut verstrekte daar omtrent de volgende cijfers: In Nederland gefusileerde vader landers: 2000; In de concentratiekampen Vught en Amersfoort gestorven: 4000; Gesneuveld of vermist van Ned. landmacht, "jcl. verliezen tijdens de Meidagen 1940 en van de Irene Brigade: 4000; Idem voor de Ned. marine: 2600; Van de 16 000 z.g. politieke ge vangenen, incl. de slachtoffers van Vught en Amersfoort, maar excl. <te gedeporteerde Joodse Neder landers: ongekomen 11.000; Vergast, vermoord of op andere wijze omgekomen zijn 114.000 van 120.000 naar Duitsland gedepor- Vooral de laatste weken is de actie voor het Goseling—ver- schuurHerstelfonds, welke in het midden van de maand Maart is ingezet, zeer intens gevoerd. Hon derdduizenden gezinnen zijn be- zijn om een bijdrage verzocht En niet zonder resultaat. De tot op heden binnenkomende berichten uiteraard g volop schaars, daar de acne aan de gang is, lulden zeeg stig. Enige voorbeelden moge aantonen; Eèn Utrechtenaar ha - de bij een huis-aan-huis hezoe 300 op! „Iedereen doet mee! zo luidde zijn commentaar, „Men be hoeft maar te vragen en er wordt gegeven". Een Friese afdelingsvoorzitter schrijft: De twee aangevraagde bonnenboekjes gaf ik als speel goed aan mijn kinderen. De secre taris en ik trokken er even op uit. Bijgaand 200 van in totaal 95 kiezers. Een andere Friese afdeling bracht 195 op bij 90 kiezers en te Sneek werd 800 verzameld bij 1200 kiezers. Te Tiel, waar een zeer actieve jongerenafdeling bestaat, haalden de jongeren in korte tijd 500 op en de actie gaat voort. p Een kleine afdeling ontving e bonnenboekjes ter waarde van 500 De vijfhonderd gulden wer den prompt overgemaakt, ane bonnen waren geplaats, 'n ande re afdeling 2 en ook die bonnen boekjes werden „uitverkocht". Zo willen de kiezers der K.V.P. het aangedane onrecht herstellen en bewijzen zij hun daadwerkelij ke medewerking aan de Partij hunner keuze. teerde Joodse Nederlanders (dus 95 procent). Van de 380.000, die in Duitsland te werk zijn gesteld, zijn er 34.000 niet teruggekeerd. Bij bombardementen in Neder land om t leven gekomen; 22.000; Omgekomen door ondervoeding tijdens de hongerwinter: 25.000; Omgekomen in Japanse inter neringskampen in het Verre Oos ten: 22.000; En tenslotte zijn er dan nog de 90.000 vermisten uit al deze groe pen naar wie het Rode Kruis nog steeds zoekt. Hieronder is slechts een gering aantal Joden. Hoewel het verlies van 265.000 zielen percentsgewijs op onze be volking niet onherstelbaar lijkt, brengt vooral een vergelijking met de totale verliezen van de Ver. Staten, die uiteraard slechts mili taire slachtoffers hebben, de ernst er van onder het oog. Met een bevolking, die ongeveer 14 maal die van Nederland is, is het aantal Amerikaanse gevallenen 400.000; voor Groot-Brittanië is het 500.000 (incl. de Dominions en de 60.000 bij bombardementen omgekomen burgers) en, voor zover de Russen het hebben kunnen nagaan, heeft de Sovjet-Unie op een bevolking van ongeveer 180 millioen zielen aan burgers en militairen er 7 millioen verloren. Gisteren heeft het B.G. te Am sterdam een aanvang gemaakt met de behandeling van de zaak tegen de Gebr. M. A. en J. Jongerius, tegen wie de lijvige tenlastelegging een reeks bescmildigingen bevatte betreffende leveranties aan de Duitse Weermacht. 18 Getuigen a charge en 17 a décharge waren opgeroepen, maar in een zitting van een gehele ,dag kwam het Hof niet verder dan het horen van de eerste groep, zodat, de getuigen a décharge pas op 7 Mei hun verklaringen zullen kunnen afleggen. Verdachten waren belast met de leiding van een carrosseriefa- briek en een garagebedrijf en heb ben als zodanig gedurende de ge hele oorlog goederen aan de Duit sers geleverd, die voor de Duitse oorlogvoering noodzakelijk waren. In hoofdzaak betroffen de leve ranties grote hoeveelheden hout, benzinetanks en pompinstallaties. In de aanvang werkte volgens getuigenverklaringen de N.V. uitsluitend in Nederland. Later breidde haar arbeidsterrein zich uit tot Frankrijk en België. Volgens de verklaringen der accountants, die met het onder zoek belast waren, heeft de N.V. in de loop van de oorlog een om zet gehad van ongev. 31.000.000 waarvan als Duitse omzet 10.000.000, als Nederlandse omzet 9.000.000, als Belgische en Franse omzet 10.000.000 en als zwarte omzet in Nederland ongeveer 2.000.000. De gemaakte winst over deze periode bedraagt volgens de accountants 2.500.000, waarvan niet in de boeken voorkwam een bedrag van ongeveer 1.500.000. De procuratiehouder M. K. be vestigde deze cijfers, doch tevens voerde hij aan, dat verdachten ook illegaal werk hebben gedaan. Aan onderduikers werd steun verleef en vaak vertraagden zij door sa botage werkzaamheden voor de Het voorstel van de minister van Arbeid, dat als basis moes: dienen voor de beëindiging vsn het conflict in de haven van Glas gow en de sympathie-staking te London, is door de Glasgowse havenarbeiders verworpen. Het werk zal zoals aanvankelijk werd verwacht dus vandaag niet wor den hervat. Duitsers. Ook namen zij in hun werkplaatsen arbeiders in dienst om hun tewerkstelling in Duits land te voorkomen. Geen bezwaar was daarbij, dat deze arbeiders vaak ongeschoold en voor hun werk onbruikbaar waren. Bij het verdere getuigenverhoor gebeurde het herhaaldelijk, dat getuigen op hun vroegere verkla ringen terug kwamen met het ge volg, dat de behandeling van de verschillende beschuldigingen zich steeds langer rekte. Een van de leden van het per soneel verklaarde, dat niet alleen herhaaldelijk ondeugdelijk mate rieel werd geleverd aan de Duit sers, doch dat ook dikwijls onoe- kwame arbeiders werden uitge zonden voor Weermachtswerk om op die wijze, door de ontevreden heid der Duitsers op te wekken, in de toekomst van zulke opdrach ten verschoond te blijven. Elk der afgesloten transacties en ook de werkzaamheden in Frank rijk en België werden door het Hof nauwkeurig uitgeplozen, zo dat pas laat in de middag de ge tuigen a charge waren gehoord. Daarna werd de verdere behande ling uitgesteld tot 7 Mei. Voor het eerst in de geschie denis van de Congregatie van de Allerh. Verlosser hebben de Redemptoristen een Nederlandse generaal-overste gekregen. Het generaal kapittel te Rome heeft gisteren als zodanig gekozen de thoogeerw. pater dr. L. Buys, professor aan het seminarie der Congregatie in Wittem. De nieuwe generaal-overste werd 8 December 1896 te Middel- harnis geboren en legde 29 Sept. 1916 zijn plechtige geloften af. De He Januari 1922 werd hij priester gewijd. Direct hierna zonden zijn oversten hem voor verdere studie naar Rome en reeds drie jaren later behaalde hij daar de doc torstitel in philosophie en theolo gie. Na zijn terugkomst werd hij belast met de belangrijke opdracht om samen met dr. Damen C.ssR. de 10e druk te bewerken van de beroemde moraaltheologie van Aertnijs. In de oorlog werd pater Buys in moeilijke kwesties herhaaldelijk door het Ned. Episcopaat geraad pleegd. In 1946 werd hij benoemd tot consultor secretaris van de Ned. Provinciaal der Congregatie en thans nam hij aan het kapittel deel als afgevaardigde van de Nederlandse 'provincie. De keuze tot generaal-overste geldt voor het leven. Op het station te Roermond on derzochten controleurs van de CCD een verlofgangerstrein, ko mende uit België en gaande naar Duitsland. Daar zij vermoedden, dat de machinist en zijn leerling zich schuldig maakten aan fraudu leus vervoer en smokkelen van levensmiddelen werd met mede werking van het stationspersoneel de locomotief van de trein afge haakt en daarna grondig onder zocht. Op de machine trof men tussen de steenkolen 20 pakjes Belgische tabak aan, op de ten der ontdekte men drie zakken koffieboon terwijl onder de loco„- motief uit 't truckstel eveneens 3 zakken koffie te voorschijn kwa men. Zowel de machinist als de leer ling legden een volledige beken tenis af en verklaarden, dat zij voornemens waren de koffie in Duitsland tegen diverse artikelen te ruilen. Zij hadden dit reeds eerder gedaan en daarvoor enige radio's en een fiets verkregen. Bij huiszoeking werden bij de machi nist enkele radio's, een fiets en een paar fietsbanden in beslag genomen. Bij de leerling kon een radiotoestel achterhaald worden. De verjaardag van prinses Juliana. Het hele gezin, behalve prinses Margriet, stond voor de ramen tijdens het dejilé en de zanghulde, door de Baarnse jeugd gebracht. Duizenden bewoners van Baarn. Soestdijk en omgeving hebben Woensdagmiddag opnieuw van de mogelijkheid gebruik gemaakt om défilerend langs het prinselijk ge zin hun liefde jegens de 38 jaar geworden prinses Juliana te be tuigen. Toen dit défilé voorbij was getrokken, waren de treden van het bordes niet meer te zien van de enorme aantallen bouqüetten en losse bloemen, welke daar als evenzovele gelukwensen door de voorbijtrekkendën waren gedepo neerd. Voor een der vensters volgden de prinses en de prins gemaal het verblijf onder de Zwitserse hoogtezon was hun nog duidelijk aan te zien de jui- De geldcirculatie onderging in 1946 een aanmerkelijke stijging. De totale vrije geldcirculatie be liep per 31 Dec. 1946 6575 mil lioen tegen 4572 millioen per 31 Dec. 1945. De bankbiljettencircu- latie steeg van 1386 millioen tot 2748 millioen. de girale circula tie van 2978 millioen tot f 3635 millioen. De toeneming der geldhoeveel- heid met in totaal 2003 millioen in 1946 vindt voor het belangrijk ste deel haar oorzaak in de over heidsfinanciering. Daarnaast droeg de deblokkeenng bij tot de Drie verzetsfilms op één dag is eigenlijk „des Guten zuviel", om maar eens te spreken mei de heren, tegen wie al dat ver zet was gericht. „Ai weer verzetsfilms", horen we de lezer verzuchten. Inder daad, al weer verzetsfilms zuch ten ook wij, want heel veel ar gumenten, welke de vertoning van deze films zouden kunnen rechtvaardigen, hebben wc er waarlijk niet uit kunnen putten. Een nieuw licht werpen zjj niet op dit toch zo grootse onder werp en evenmin is het op hy- zonder artistieke wijze met het camera-oog geobserveerd. Na het zien van deze films wordt de vraag of „het verzet" zoals het werkelijk was: het ver- op een kerkhof f e^oml8^^^ stoffelijk overschot evaW„erC! hC kloosterzusters, Maria Innne^66 Colli en Maria Isabella SparagonT overleden resp. m 1922 en 1935 ongeschonden eruggevonden De zusters, in haar klooster habijt gewikkeld, met een rozen krans in de handen, leken te sla pen en naast haar lagen de nog frisse en geurige lelies. Het geval is voorgelegd aan de bevoegde overheden en een aantal geneesheren zijn belast met een onderzoek. E. Linkers, die in de Tsjechi sche film Mannen zonder vleugels op zulk een. voortref felijke wijze de verraderlijke collaborateur typeert zet van een volk in zijn geheel tegen de beknotting van zijn vrijheid en recht, thans reeds ver genoeg achter ons ligt om met succes te worden verfilmd, klem mender dan ooit. Moeilijk zal men kunnen vol houden, dat de blik, welke ons door middel van deze drie films op het verzet wordt gegund, een zijdig is. Het betreft hier n.l. eer. Nederlandse, een Tsjechoslo- waakse en een Italiaanse visie op de strijd tegen de Duitse overwel diger en wel de films „Zes jaren" „Mannen zonder vleugels" en „Rome, open stad". Om met de Nederlandse film „Zes Jaren" te beginnen net hemd is nu eenmaal nader dan de rok in deze film wordt hoofd zakelijk een beeld gegeven van het verzet der Leidse studenten. Hoewel de fotografie van Akos Farkas te loven valt, kan toch hoe graag we ook anders zouden willen schrijven niet worden ontkend, dat deze. film, noch wat spel, noch wat regie, noch wat montage betreft, een vergelijking met de gemiddelde buitenlandse film kan doorstaan. Dit stelt te meer teleur, omdat verscheidene verzetsfilms zoals „De Roode Aarde" (Denemarken) en de beide films, welke wij hierna zullen be spreken in vrijwel dezelfde om standigheden en met dezelfde hulpmiddelen zijn vervaardigd. Zeker is dat het geval met „Rome, open stad". Deze film is gemaakt met materiaal van inferieure kwa liteit en buiten de Studio, terwijl men nauwelijks de beschikking had over electriciteit. „Zes Jaren", geregisseerd door J. M. Josephson, begint met enkele suggestieve, echt-filmische opna men, welke terstond de juiste sfee: scheppen en welke veel beloven. Doch al spoedig komt het zwaar wichtige in het Nederlandse ka rakter om de hoek kijken in beel den, die in den brede zijn uitge sponnen. terwijl er zwaar wordl gefilosofeerd over dingen, die wi allemaal al lang en veel beter wt ten met tot slot een atoombon ontploffing, als een „hoopvolle" e nadrukkelijke klap op de vuurpij D viechoslowaakse film „Man nen zonder vleugels", gere- vermeerdering van de geldsom loop. De verhouding tussen char- taal- en giraal geld aan het einde van het jaar was nagenoeg de zelfde als i.. 1938. In verhouding tot het nationale inkomen is de circulatie belangrijk groter dan voor de oorlog. Abnormaal zijn de verhoudingen echter niet. Bedroeg de geldcirculatie in 1938 ca. 55 pCt. van het inkomen, in 1946, bij een nationaal inkomen van ca. 8,3 milliard en een gemiddelde circulatie van 5,9 milliard, be liep zij ca. 71 pCt. De relatieve stijging van de geldcirculatie t. a. v. het nationale inkomen bedroeg derhalve circa 29 pCt. Berekent men dezelfde verhouding voor Engeland en de Ver. Staten, dan vindt men dat in die landen de relatieve stijging van de gemid delde geldcirculatie t. o. v. het nationale inkomen tussen 1938 en 1946 resp. circa 33 pCt. en pl.m. 37 pCt. bedroeg, De vergelijking met het buitenland geeft een be vestiging van de indruk, dat de omvang van de circulatie in ons land geenszins verontrustend is. Don Piet.ro (Aldo Fabrizij wordt door de Gestapo verhoord. Uit de Italiaanse verzetsfiim „Rome, open stad" gisseerd door Fr. Czap, legt vooral 1 pogingen om het verzet te onder- de nadruk op het avontuurlijke in - - de strijd tegen de Duitse overwel diger. In dat opzicht verschilt zij, wat spanning en opwinding be treft, weinig van een Amerikaanse gangsterfilm, waarbij de Duitsers met hun handlangers de gangsters en de Tsjechische arbeiders de G-men zijn. Opvallend is daarbij het spel van E. Linkers, als da verraderlijke Sudeten - Duitser Uhlmann. Slechts het begin en het slot van deze film stempelen haar tot echte „verzetsfiim". Met enkele uiterst suggestieve beelden weet Czap aanvankelijk de toeschouwer de afschuwelijke verschrikkingen van Lidice te schilderen, terwijl hij aan het slot door middel van een waarlijk grootse montage de bevrijding van het Tsjechische volk uitbeeldt. De beste van de drie verzets films, welke ons op een enkele lag voor ogen zijn gedraaid, is ngetwijfeld „Rome. open stad' let het hartstochtelijke realisme le Italianen eigen, heeft de regis <eur, Roberto Ros:- 'ini vooral de nadruk gelegd op de wreedheid, waaraan de Duitsers zich bij hun drukken, te buiten gingen. Daarbij is hij wel eens verder gegaan dan volgens onze nuchtere, Noordelijke gevoelens gewenst is. Hoewel hij er niet steeds in is geslaagd, ge- zochte dramatische effecten te vermijden, blijft er nog voldoende rauwe realiteit over om de zenu wen van de toeschouwer, die zich door het beeld laat meeslepen, danig op de proef te stellen. Bijzonder aantrekkelijk in deze film is, dat zij de aandacht spe ciaal vestigt op de figuur van een priester, die als iedere andei e vaderlander zijn plicht (joet. De vertolking van deze figuur door Aldo Fabrizi is uitermate treffend, omdat hij ons de priester laat zien als vredelievend mens met een instinctieve angst en afkeer voor alles wat naar geweld en wapens zweemt, maar die niet terugschrikt voor de afschuwelijkste martelin gen, als het er om gaat in het be lang van zijn vrienden te zwijgen en die onverschrokken en met een gebed voor zijn vijanden de dood 'ngaat, omdat het, naar hij zelf egt. gemakkelijker is om goed te terven dan om goed te leven. F. De V.V.V. Zuid-Holland meldt ons, dat nu in de bollenstreek hy acinten en vroege tulpen in volle bloei staan. De narcissen zijn vrij wel uitgebloeid. Men verwacht, dat het nog wel een week a 14 dagen zal duren eer de late tulpen gaan bloeien. Ook de komende Zondag zal dus een echte bollen-Zondag kunnen zijn. Duur voor het publiek, maar in dit geval waarschijnlijk ook duur voor de verkopers. In Rotterdam maakte de Prijscontrole een vijf tal processen-verbaal op tegen handelaars in radio-artikelen. Wat te zeggen van 'n verkoop prijs ad 55 voor luidsprekers, die ƒ10.94 mogen kosten..! Bij 'n der verdachten werd een over winst van 5418 geconstateerd. chend voorbijtrekkende stoet, waarin ook enige muziekcorpsen uit de omgeving meetrokken. De prinses was gekleed in groene robe met satijnen ceinture, de prins in grijs colbertcostuum, in zijn rever de witte anjer. De prins droeg voorts een rouwband in ver band met het overlijden van Ko ning Christiaan van Denemarken. °or ee" ander raam staande op de vensterbank, genoten de drie oudste prinsesjes van het langs trekkende juichende mensen-be- drie dr°egen zij de zelfde groen geruite jurkjes en een witte strik in het haar Even later voegde H. M. de Koningin, die des ochtends in het paleis was gearriveerd, zich bij haar kleinkind ere». De burge meesters van Baarn en Soest ,als- 00,. ..eel\ aantal leden van de prin selijke huizen, sloegen van weer andere vensters uit 't défilé gade, xr jlrfa anderhalf uur duurde. Nadiat je Prinses en de Prins persoonlek in de hal van het Palneis, Soestdijk de bestuurders van de Baarnse en Soester ver engingen voor hun huldeblijken hadden bedankt, verscheen geheel onverwach: Prinses Juliana voor een der vensters met 0p haar arm haar jongste telg Prinses Marijke. kmpperend met haar oogjes tegen het schelle lich:, ee heel in het wit, het lichtblonde kuifje nauwelijks te zien en ver wonderd kijkend naar de juichen de menig:e. die op minder dan 2 meier van het venster een eerste groet juichte aan het twee en een naive maand oude prinsesje. Het gehele pnn^lijke gezin ver- ffN nu Yoor de grote ruiten en op de achtergrond de Koningin. tL gewuifd en gesprongen om prinses Marijke toch maar zo goed mogelijk te kunnen zien. Men had volop de gelegenheid, want prinses Juliana hield haar jongste minutenlang vlak voor het raam- Dit was het groo se besluit van het défilé voor de verjarende prinses en wij hebben kunnen con stateren, dat Prinses Beatrix haar zusje vlak na de geboorte goed be keken had: „een heel lief meisje. ogen"6611 b kuif en blauwe Ter gelegenheid van de verjaar dag van Prinses Juliana is gis e- ren te Batavia een parade gehou den. waaraan behalve militaire en marine-afdelingen ook detache menten van de Marva en het Rode Kruis deelnamen. De parade werd bijgewoond door vele hoge autoriteiten, onder wie dr- Van Mook, vice-admiraal A. S. Pinke, .-gen. S. H. Spoor en de commis sarissen-generaal prof. W Scher merhom en M- van Poll.' Mitchell-bommenwerpers en Mustangjagers openden het défilé door éénmaal over het Konings plein Noord te vliegen. De defilé- stoet werd voorafgegaan door de militaire kapel van het KNIL. en afgesloten door een afdeling Rode-Kuisverpleegsters, waarna gemotoriseerde eenheden voorbii trokken. Na afloop van de parade brach ten enkele genodigden op he bor des van het paleis aan Vt Ko- ningsplein een heildronk uit op het welzijn van prinses Juliana en het Koninklijk Huis. In het gezin van de fam. Van A- te Gilze heeft zich een ernstig ge val van gasvergif iging voorge daan: drie meisjes moesten naar I het St. Ignatius-ziekenhuis te Bre- j da worden overgebracht. Voor het tijdvak van 4 t/m 17 Mei zijn de volgende bonnen aan gewezen: Bonkaarten KA, KB, KC 705 (serie B). B-07 Algemeen: 750 gr. suiker, t buterhamstrooisel enz., of 1500 gr. jiam, stroop enz-, of 750 gr. chocolade of suiker werk. B-08 Algemeen: 50 gr. cacao. Bonkaarten KD, KE 705 (serie B) B-14. B-15 Algemeen: 250 gr. sui ker, boterhamstrooisel enz., 'of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gr. chocolade of sui kerwerk. B-16 Algemeen: 50 gr. cacao- Bonkaarten MA, MD 705 (serie B) B-21 Suiker: 250 gr. suiker, boter hamstrooisel enz-, of 500 gr. jam, stroop enz-, of 250 gr- chocolade of suikerwerk. Tabakskaarten enz. QA QB, QC 703. 71-1 Tabak: 3 rants, tabaks artikelen. 71-2, 71-3 Tabak: 2 rants, tabaks artikelen. 71-1 Versnaperingen: 200 gram chocolade of su kerwerk, of 200 gr. suiker, bo erh mstrooi- sel enz., of 400 gr. jam, stroop enz. 71-3 Versnaperingen: 100 gram chocolade of suikerwerk, of 100 gr. suiker, boterham- strooisel enz-, of 200 gr. jam, stroop enz- Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 2 Mei worden gebruikt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1