De OUDERLIJKE macht Crisis in het Franse kabinet Als men wil gaan kamperen Jan Vriends Holbewoners uit vrije wil Onze soldaten in Indonesië „Onze beste missionarissen" Ongeregeldheden op West-Java verrast met een openlucht-spel Dl£ M Rf wereld Ruit - nieuwtjes Een amendement-Roolvink brengt de oplossing het jubileum van de „lumax" Speciale wet in voorbereiding Canada maakt het best Reclame met woningnood De 100.000 gevallen DONDERDAG 1 MEI mt PAGINA 8 QVERZ1CHT TWEEDE KAMER BELGIE-NED ERL AND AMERIKAANSE LOF VOOR ONS VEE Boekeimisiaws no. 11 DOOR HOUDING DER COMMUNISTEN Sterke) economische positie TYPHUSBESTRIJDER OVERLEDEN Een interessante ver nieuwing op dat gebied WAT ZE NODIG HEBBEN FEESTDAGEN EN VACANTIE Actie van de R. K. Metaal- bewerkersbond RHEUMA VEEL ERNSTIGER DAN T.B.C. Gelderland vat de strijd aan GEEN OVERDRACHT MIJNEN IN RUHRGEBIED ROTA IN SPANJE HERSTET D PROF. MEYERS ONT WERPT NIEUW B. W. NED. MINISTERS NAAR BRUSSEL Brekende bewolking PARAGUAY'S REBELLEN GETEMD? KORT INDISCH NIEUWS I Er is nog een hele middag gedokterd aan het ontwerp in zake wijziging van het Kindetrreeht en in hoofdzaak liepen de debatten weer over de gisteren besproken kwestie, of nl. in geval van een tussen echtgenoten gerezen onoplos baar geschil over de opvoeding (verzorging) van het kind, de beslissing aan een derde, bij voorkeur de kinderrechter, in handen kan worden gelegd. Behalve het reeds vermelde amendement-Tendeloo (P.v.d.A.) er Inmiddels ook een van de .v.d.V. ter tafel gebracht door mevr, Fortanier, die in elk geval fle rechter er bulten wilde laten, omdat zij ongeoorloofde staatsin menging duchtte en dies meer toor een „particulier" (eventueel Vereniging) voelde; terwijl tijdens !e discussie nog een derde amen- ement verscheen van mr. Rool- ink (K.V.P.), die de gulden mld- enweg wenste te bewandelen door een beroep van de vrouw taogelflk te maken voor het geval de man zfln beslissingsrecht ken nelijk misbruikt, een gedachte ook reeds door de bewindsman geop perd. Daar In de redactie van de beide 'eerstgememoreerde amendemen ten een en andermaal wij zigingen werden aangebracht door de voorstellers en van de andere kant alle par ken ook de minister veel pr(js stelden op het bereiken van èen zo mogelijk ledereen bevredi gend accoord in deze importante aangelegenheid, zag men ten Slotte geen andere uitweg dan de Vergadering te schorsen, teneinde door overleg van de vaste oom- ïiissie met de minister te trach ten tot een vergelijk te komen. Vóór het zover was had Z.Exc. reeds verklaard het amendement- fTortanler ten sterkste te moeten óntraden als in strijd met de grondwet (art. 182), die recht spraak aan de rechterlijke macht voorbehoudt; en ook tegen het amendement-Tendeloo principieel bezwaar te hebben op grond van de erkenning van de man als hoofd der huwelijksgemeenschap. Het beraad binnenskamers, dat iHna twee uur in beslag nam, iracht een nieuwe redactie van et amendement-Tendeloo, die de minister „volkomen acceptabel' noemde en geen „aanleiding ge vend tot beslissingen in beleids vragen", gelflk mr. Roolvink had betoogd. Ook met het (inmiddels nog weer gewijzigd) amendement van evengenoemde afgevaardigde kon Z.Exc. zich Intussen in begin sel verenigen. Vóór de stemming kwam mevr. Fortanier haar amendement in trekken, omdat alle leden der vaste commissie, voor zoover aan wezig, zich er tegen hadden ver klaard. Het amendement-me J. Tendeloo werd met 41—81 stem men verworpen, „rechts" tegen „links" behalve dat de C.H^Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen haar medestrijdster niet In de steek tiet. Het katholieke amendement kreeg daarna 68 van de 72 stem men. Zoals het gewijzigd werd, luidt het aldus: Jn artikel 886 wordt na het tweede lid een nieuw lid Inge voegd als volgt' Indien de beslissing van de vader In kennelijke strijd is met of ernstige gevaren oplevert voor de zedelijke en geestelijke belangen dan wel voor de ge zondheid van het minderjarige Idnd, de kinderrechter ten In verband met de omstandig heid. dat het zilveren jubileum tijdens de bezetting TO*""» het°r30-jaTfge besfaS van de druk kerij „Lumax", instellingvan e KAB, feestelijk gevierd. Indf middag had in heL ^n drukbe- taurant te Utrecht een zochte receptie plaats, waar t^ van bekende figuren uit de Kam. arbeidersbeweging directie en commissarissen kwamen comPR menteren, onder wie dr. A OUe- rook, pr. directeur van het Studie centrum te Driebergen. Ook vele bekende persoonlijkheden uit bet sociale en cultureleleven gaven biijk van belangstelling, zoals pa ter dr. C. Huigens O.F.M., direc teur van de Kerkmuziekschool, deken A. Wiegerinck en de heer De Jong, directeur van de Grafi sche school. Namens het personeel bood de heer W. van Lierop zes glas-in- loodramen aan, te plaatsen in het gebouw van „Lumax" aan net Ondiep, zodra de topografische dienst, die daar nog steeds is on dergebracht, is heengegaan. verzoek van de moeder bevoegd die beslissing te niet te doen. Btj de verdere behandeling nam de minister een tweetal amende menten-Donker (P.v.d.A.) over beogende de voogdijverenigingen, aan wie de rechter de voogdij kan opdragen, alle, of zij subsidie ge nieten of niet, te onderwerpen aan van regeringswege gestelde voorwaarden, n.l die weike ge noemd worden in het le lid van artikel 14 der wet van 12 Febr. 1901 met dien verstande dat ook voorwaarden kunnen worden ge steld betreffende maatregelen met betrekking tot de opneming in gestichten en tot de opvoedkun dige inrichting der gestichten. Het ontlerp in zijn geheel werd z.h.s. aangenomen. Verhoging accijns gedistilleerd Vóór de schorsing van het de bat nam de Kamer nog even z.h.s. aan het ontwerp tot „Ver hoging van de accijns op het ge distilleerd en van de belasting op houtgeest en herziening van het tarief van invoerrechten". De accijns op het gedistilleerd zal hierdoor gebracht worden van 275 op 320 per hectoliter, her leid tot de sterkte van 50 procent. De belasting op houtgeest zal in evenredigheid met de gedistil- leerdaccijns worden vèrhoogd. Het invoerrecht van uit en met alcohol bereide stoffen, zal even eens in evenredigheid worden ver hoogd. L. H. 4 Mei 1947 Hoe zal de uitslag zijn en wie kan deze voorspellen? Zoals België is ook heel Neder land benieuwd hoe deze wed strijd zal eindigen. Natuurlijk hopen wij allen op een Hol landse zege; maar wie kan de uitslag voorspellen? Wie hierin slaagt, zal worden beloond De opgave der gemaakte doelpunten wordt niet gevraagd. Iedereen kan aan deze zeker interessante meningswedstrijd meedoen en mag zelfs zoveel meningen in sturen als hij zelf wil. Voor een goede regeling wordt het vol gende bepaald. J. Deze advertentie uitknippen en één der onderstaande hok jes met inkt zwart maken. 2. Men levert deze advertentie bij aankoop van een pakje de Gruyter'a cacao in een onzer winkels vóór Zondag 4 Mei a.s. in en ontvangt deze advertentie afgestempeld als bewijs terug. 3- Dit bewijs goed bewaren en Zondag 4 Mei weet men al of men recht heeft op een beloning. ledereen. onverschillig hoeveel honderdduizenden juiste raenjp- gen ingediend zijn, ontvangt als beloning op de volgende cacao bon zoveel pakjes cacao op zijn. bonnen gratis als hij afgestem pelde advertenties met de juiste mening inlevert. Wij wensen allen, maar vooral het Nederlandse elftal, veel suc ces! De Gruyter, de koffie- en theezaak van Nederland, vooral bekend om zijn goede choco lade en cacao. Nederland zal op 4 Mei 1947 winnenO gelijk spelen. verliezen Q De Gruyter 8 cacao, de ideale krachtvoeding hebbers 1 V09*„ portliel- (recl.) In een vergevorderd stadium van voorbereiding is een wets ontwerp, waarbij wordt bepaald dat het zonder toesteminlng van de burgemeester verboden is kampeervergunningen te ver strekken en dat degenen, die wensen te kamperen ln het bezit moeten zijn van een door de A.N.W.B. uit te geven kampeer- kaart of kampeerpaspoort. Ofschoon het niet te verwachten is, dat het wetsontwerp dit jaar nog in werking zal treden, heeft de A.N.W.B. toch reeds een rege ling getroffen voor het verkrijgen van kampeerkaarten en -paspoor ten, omdat diverse gemeenteveror deningen reeds de richting uit gaan van het wetsontwerp. Op de terreinen, waarvoor de burgemeester verlof tot kamperen heeft gegeven, mag gekampeerd worden door eenieder, die in het bezit is van een geldige kamp- kaart. Deze kaarten worden door de Ned. Kampeerkaarten Centrale van de A.N.W.B. afgegeven aan hen, die daartoe aanvragen in dienen, doch slechts na verkregen fiat van de politie in de woon plaats der aanvragers. Onge wenste elementen worden op deze wijze al bij voorbaat geweerd. Bij wangedrag van de kampeerder wordt zijn kaart, die hij bij zijn aankomst op het kampeerterrein heeft moeten inleveren, ingehou den. De delinquent wordt dan door de Ned. Kampeerkaai Vn Centrale ter verantwoording ge- roepen. Naar gelang van de aard van zijn overtreding wordt de kaart gedurende enige tijd inge houden. Op terreinen, waarvoor geen gemeentelijke kampeervergunning is afgegeven, mag alleen worden gekampeerd door hen, die in het bezit zijn van 'n kampeerpaspoort. Kampeerpaspoorten worden ver strekt op aanbeveling van daartoe speciaal gemachtigde personen of organisaties of na een met goed gevolg afgelegde kampeerproef. Tot het doen van aanbevelingen worden gemachtigd de besturen van de Ned. Padvinders, de Kath. Verkenners, het Ned. Padvindsters Gilde, de A.J.C., de V.C.J.C. en de Ned. Toeristen Kampefrclub. De aanbeveling mag alleen gegeven worden, wanneer de gemachtigden met de aanvragers gekampeerd hebben. De kampeerproef bestaat uit drie weekendkampen, waar de candidate» door deskundige kam peerders beoordeeld worden. Gelet wordt daarbij niet alleen op de kampeertechniek, maar ook op eerbied voor de natuur en op houding ten opzichte van mede- kampeerder* en van anderen. De nodige inlichtingen en aan vraagformulieren kunnen gratis verkregen worden op alle kanto ren en agentschappen van de A.N.W.B., ook door niet-leden van de Bond. Tenslotte kunnen we nog mede delen dat jeugdherbergen en kam peerboerderijen, die reeds een kampeervergunning hebben, ho tels en pensions buiten deze rege ling vallen. De centrale stierenkeuring voor Noord-Holland, welke gisteren te Alkmaar werd gehouden, mocht zich verheugen in de belangstel ling van de Amerikaanse ambas sadeur, H. Baruch, die vergezeld was van de landbouw-attaché der Amerikaanse ambassade, de heer W. H. Riddell. De heer Baruch toonde grote belangstelling voor het puikje van de Noord-Hollandse fokveestapel en was bijzonder gefrappeerd door hoge cijfers van het vetgehalte, welke' in de catalogus vermeld staan. Dit percentage is, naar hij mededeelde, hoger dan van het vee in Amerika, dat grotendeels van Nederlandse afstamming is. Hoewel de heer Baruch infor- rr >orc!e naar de prijzen, had zijn bezoek geen zakelijke bedoelingen. Hij vertelde nog, dat hij reeds en'-.ele andere veetentoonstellingen in ons land bezocht en voornemens is ook tentoonstellingen op het ge bied van land- en tuinbouw, bloe men en bolgewassen te bezoeken. Er waren ter keuring 150 inzen dingen. Tot kampioen van de ten toonstelling werd uitgeroepen de v'--;i-ige stier Dina Lindbergh's r van Gebr. Ruijter te Oos- t fokker; tweede werd de drie jarige stier Adelbert Adema 2, van W. Jimmink Hz., 't Zand. Dokter, Cor. Flick-Flack, Anecdo tes en verhalen uit het Neder landsche variétéleven, Uitg. Loek, Hengelo 1947. Onschuldige amusante verhalen uit het leven van populaire artisten. (IV). Ehrenburg, Ilja. Langs de wegen van Europa. Uitg. Pegasus, Am sterdam. Eenzijdig - Russische hoewel boeiende, beschrijving van na-oorlogsche Balkantoe standen. Rusland als paradijs der democratie! Critische volwasse nen. (III). Erics, Linda. De deur open. Uitg. H. Veenman Zon., Wagemn gen 1947. Dorpsroman van een vrouw, die haakt naar een goed echtgenoot, maar aan wie dit geluk telkens voorbijgaat. Goede opbouwende ontspanningsiec* tuur. (IV). Goens, R. van. De vallei der spin nen. Uitg v. Goor Zonen, Den Haag, 1947. Een Poe-achtig grip' zelverhaal uit Borneo. Geschikt voor de rijpere jeugd. (IV-V). Groenhout, Riekes, Gijsje, Roman over kinderen voor kleine en groote menschen. Uitg. A. J. G. Strengholt, A'dam. Gijsje's avon turen en die van zijn pleegzusje Myschka, het Finsche vluchte- lingetje, charmant en fijn be schreven. Echter paedagogiscb niet altijd juist. (V). I. Feng. Qeef mij mijn heuvels en rivieren weer. Uitg. G. W. Breu ghel A'dam. Beschrijft een fase uit de Chineesche burgeroorlog, gezien door de oogen van een eenvoudig Chineesch soldaat, rustig en onopgesmukt. (IV). De Madariaga, Salvador, Overwin naars waakt! (Vert. uit het Ea- gelsch). Uitg. L. J. C. Boucher, Den Haag, 1946. Over internatio nale vrije orde, wereldpatriot- tisme. antithese tusschen Oost en West zegt dit idealistische boek belangrijke dingen. Ont wikkelden. (III). I verboden; II streng voor behouden; III voorbehouden; IV ss volwassenen; IV-V' rij pere jeugd; V allen; VI jeugdlectuur. Medegedeeld door LC.XXiTilburg. De communistische ministers -in het Franse kabinet wilden hun ontslagaanvragen overhandigen aan premier Ramadier tijdens de kabinetsvergadering van Woens dagmorgen, doch zij lieten zich overreden om van een definitieve actie af te zien tot na de terug komst van Vincent Auriol, de pre sident der republiek, uit West- Afrika. Hedenavond zal onder voorzit terschap van Auriol een noodzil- ting van het kabinet worden ge houden. Naar verluidt, heeft de commu nistische vice-premier, Maurice Thorez, als motief voor de ont slagaanvragen slechts medege deeld, dat de communistische par ty haar politiek ten aanzien van lonen en prijzen heeft gewijzigd. De Franse bladen meldden, dat de crisis in het kabinet „zeer ernstig" was en zö voorspelden de val van de regering binnen 24 tot 48 nur. In de wandelgangen van de assemblee denkt men reeds over andere regeringsmogelijkheden bij voorbeeld een geheel socialistische regering onder Blum, of geheel samengesteld uit de M.R.P. onder Bidault, die tevens zou moeten steunen op socialisten, radicalen en de onafhankelijk-conservatie ven. De storm werd gisteren (Woens dag) aangekondigd door de ver klaring der communistische partij, waarbij deze haar steun toezegde aan de „gewettigde eisen (voor hoger loon) zoals die naar voren zijn gebracht door de Parijse Unie van metaalbewerkers". De vergadering van het kabinet van gisteren kon niet tot overeen stemming komen over de eisen van de stakers in de genationaliseerde Renault - automobielfabriek om hoger loon. Ramadier stond op het handha ven van de officiële politiek van de regering om de prijzen stabiel te houden en dus geen algemene loonsverhoging toe te staan. De communisten hebben tot dusver deze politiek gesteund, maar bet karakter van de staking bij de Renault, waarbij ongeveer 20.000 man zijn betrokken, heeft hen er toe gebracht, hun standpunt ten aanzien van het bevroren loonpeil te herzien. De staking in de Renaultfabrie- ken was begonnen tegen het ad vies van het Franse Vakverbond, waarin de communisten de leiding hebben, in. De ontevredenheid over de leiding van het vakver bond is de laatste tijd gegroeid en de communisten vrezen, dat zij hun steun in de vakorganisatie zul len verliezen. De communistische beslissing was genomen op een bijeenkomst van het politiek bureau van de partij onder leiding van Thorez, De goudprijs op de zwarte markt beeft scherp op de dreigende crisis gereageerd. De Louis d'or heeft verscheiden maanden 2400 francs genoteerd, doch steeg teren tot 2800 frs. Ramadier, de socialistische premier, heeft aan de voor avond van 1 Mei een radio toespraak tot de Franse arbei ders gehouden waarin hy hun op het hart drukte ln de eerste plaats de stabiliteit van de valuta te eisen, zonder welke de lonen hun koopkracht zouden verliezen en de arbeiders ln de ellende zouden worden gestort. Hiermede heeft Ramadier in het openbaar geantwoord op de els van de communistische mi nisters tot wijziging van de monetaire politiek en het ver hogen van de lonen. In zijn Dinsdag uitgesproken begrotingsrede heeft de Canadese Minister van Financiën o.m. ver klaard, dat niet onbeperkt kon worden voortgegaan met het ver strekken van leningen aan Groot- Britannië en andere Europese landen. De minister raamt een begrotingsoverschot van 352.144.000, het eerste overschot sinds 1930 en een bedrag, dat groter is dan het totaal van alle voorafgaande overschotten. De inkomstenbelasting wordt verlaagd met gemiddeld 29 pet. variërend van 54 pet voor de lage inkomensgroepen tot onge veer 6 pet. voor de hoogste in komens. De vraag naar Canadese producten is zo omvangrijk, dat het nationale inkomen waar schijnlijk het bedrag van 12 milliard zal bereiken of 250 milioen meer dan het hoogste bedrag, dat in de oorlogsjaren werd bereikt. Ten slotte ver klaarde de minister nog, dat de economische internationale posi tie van Canada de sterkste was in de geschiedenis van het land. De oude vier van Laga in training voor de komende Varsity. Van zeer betrouwbare zijde ver neemt Aneta, dat de schermutse lingen tussen de geregelde republi keinse troepen enerzijds en de Lasjka Ra'jats (volksleger), Pe- sindo (socialistische jeugdgroep), en Hisboellah (Mohammedaanse strijdgroep) anderzijds in verschil lende streken voortduren. Nadat de omgeving van de plaat sen Tamboen, Krawang en Tji- kampek gezuiverd was, hebben de hieruit ontkomen groepen zich verzameld in de omgeving van Cheribon, Tjilatjap en Poerwakai- ta, waar thans gevechten plaats hebben. In verband hiermede zou de TRI van West-Java o.m. op dracht hebben gekregen alle Lasj- kar Ra'j at-groeperingen te arre steren. Naar aanleiding van de berich ten, dat de Pasoendan-partij een onafhankelijke staat zal proclame ren, heeft de republikeinse minis ter van binnenlandse zaken Moh.- Roem tegenover Aneta verklaard, dat deze partij naar zijn mening gedragen werd door een kleine groep. Hij voegde daaraan toe, dat de secretaris Koestomo zelf een Javaan was. Roem zeide, dat hij en president Soekarno op hun rondreis door West-Java op mas- savergaderingen het volk gevraagd hadden of het afscheiding van da republiek wenste. Toen heeft men geantwoord met een beslist „neen". Op de vraag, of de partij afde lingen in de republiek zou mogen stichten, antwoordde Roem, dat hiertegen' geen bezwaar bestond, mits de orde en rust niet zouden worden verstoord. Anders zou de republiek ingrijpen. Als bewijs hoe hoog de woning nood in Limburg is gestegen, pu bliceerden eenige dagbladen de laatste tijd foto's van een gat in de grond, waarboven een dak ge spannen is met behulp van een oud kleed en plaggen, in welke woning de familie M. Koenen Bosch haar intrek heeft moeten nemen. Na onderzoek is gebleken, dat deze woning, welke te vinden is te Sittard achter het ziekenhuis, bewoond wordt door de 35 jarige M. Koenen, die gehuwd is met de 68 jarige mej. Bosch. Dit echtpaar, aldus deelt men ons van de zijde van het ministerie van wederop bouw mede, had zich aanvanke lijk geïnstalleerd in de woning van de ouders Koenen, die hun zoon en schoondochter niet langer huis vesting wilden verlenen. Nadat zij uit de woning van de ouders waren gezet, vonden zij een on derdak in een boerenschuur. De eigenaar van de schuur heeft hun tenslotte ook het verblijf daarin ontzegd. De echtelieden groeven daarna een gat in de grond op de hierboven gemelde plaats en in stalleerden zich daar. Het gemeen tebestuur van Sittard heeft hun in de gemeente huisvesting aangebo den in twee kamers, hetgeen ge weigerd werd. De holbewoners, die zelf een zekere reclame ma ken met de noodtoestand, waarin zij vrijwillig verkeren, trekken uiteraard veel kijklustigen, die, begaan met hun lot, in een voor de woning geplaatste bus giften de poneren. De gemeente Sittard schijnt aan de ongewenste toestand geen einde te kunnen maken, om dat het hol op particulier terrein is gelegen. Te Londen is op 85-jarige leef tijd overleden Sir Almroth Wright, Bri:s geleerde op medisch gebied, wiens ontdekking van de inenting tegen typhus tijdens de eerste wereldoorlog meer dan 100-000 personen het leven heeft gered. Ook heeft hij ontdekt, dat in enting met dode microben, in tegenstelling met de th'eorie van Pasteur, even doelmatig is als die met levende kiemen. Toen Sir Wright zijn functie aan het Seint Mary-ziekenhuis neerlegde, werd hij opgevolgd door zijn oud-leer ling en collega professor Sir Alexander Fleming, uitvinder van penicilline- De bekende beschrijver van na tuur en natuurleven, Jan Vriends, wiens werken over vogels, vlin ders en bloemen veel, gezag en groote populariteit genieten, heeft langen tijd niets van zich laten hooren. Tijdens de dagen van de onzalige kuituurkamer en ook daarna hield de schrijver zich stil Nu komt hij met iets nieuws op een gebied, waar een vernieuwing inderdaad broodnoodig was, een groots-opgezet openluchtspel, dat nu werkelijk ook eens een open lucht- en dus in hoofdzaak kijk spel is en geen willekeurig spel ln de open lucht zonder meer. Het spel heet: Sint Clemens Willibrord, apostel van Brabant en niet minder dan zes 4 zevenhon derd spelers, waaronder 50 ruiters, zullen er aan deelnemen. De regie is in handen van Kees van Iersel; de muzikale omlijsting wordt ver zorgd door Frans v. Calmthout, terwijl als microfoon-declamatoren Evert v. Eyndhoven en Albert van Harte optreden. Voor de opvoering is, nadat en kele andere plaatsen reeds ge noemd waren, Tilburg gekozen, vooral om de uitstekende verbin dingen, die deze plaats heeft. De première wordt gegeven op 27 Juli, waarna nog 6 of 7 opvoe ringen zullen (moeten) volgen, aangezien er reeds vier zijn uit gekocht door verschillende stand en religieuze organisaties. Gere kend wordt op 4 a 5000 zitplaatsen. Met de première zal een groote Brabantsche landdag verbonden zijn, opgezet door Brabantia Nos tra en de Brabantsche beweging. Het stuk is, zooals gezegd, spe ciaal als openlucht-spel opgezet. Het brengt dus geen lange, geen ingewikkelde dialogen, geen „sta, tisch" tooneel, geen bijzonderhe den, kortom: geen verwerken van de „petite histoire" of de kleine nuance van het woord, zooals dat vaak het geval was met bestaande spelen, die aan de open lucht wer den aangepast. Rekening houdend met het ge mis van de concentreerende facto ren van duistere zaal en verlicht tooneel en het aanwezig zijn van zeer vele afleidingsfactoren, is dit spel gecomponeerd in groote en grootsche verhoudingen en a.h.w. schetsmatig gebleven. Er wordt niet meer gesproken en er worden vooral niet meer sprekers gebruikt dan strikt noodig is! Dit laatste ook in verband met 't feit, dat men amateurs vrij gemakkelijk kan bijbrengen zich in groepen en ook individueel aesthetisch te be wegen. Maar het spreken in de openlucht voor een zoo talrijk ge hoor vraagt een technische be kwaamheid, die alleen beroeps spelers en zeer goede amateurs weten op te brengen. Het groote aantal spelers maakt dus het spel in een echte massa regie tot een kijkspel: véél ruiters, grootsch décor, en bet geïllus treerde verhaal zal zoo weinig mogelijk gecompliceerd voortrol len in een statig wisselen van schoone opstellingen, het komen en gaan van kleurige groepen. Vandaar de aanzienlijke rol van „tijd" en „historie" als vertellers. Omdat daarbij de muziek niet al te vaak, op straffe van opdrin gerig te worden het non-actieve ehoor bezig houdt, krijgt het ge- eel iets filmisch, dat het absorp- tie-vermogen, dat bij de toeschou- wers-en-masse niet grooter wordt, tegemoet komt. Op pellit Staatsloterij: trekking van 1 Mei. Prijs van 100.000 no. 2106; 50.000 no. 19669; 1000 nos. 13128, 16587, 19061 en 21498. Wij hadden reeds ©en onderhoud met hoofdaalmoezenier van Strae- len na zijn terugkeer uit In-die- Uit nadere mededelingen van den hoofdaalmoezenier stippen wij nog het volgende aan: Het aantt l aalmoezeniers, momenteel 93, zal pas volkomen bevredigend zijn, indien het op ongeveer 110 is be- bracht. Het vervoerprobleem is voor de aalmoezeniers van bij zondere betekenis. Ongeveer de helft van hen beschikt in Indië over een voertuig. Het mees ideale zou zijn, dat het voertuig tegelijk met den aalmoezenier kon worden verscheept. Er bes aat ge gronde hoop op verbetering. Een unicum in de gehele wereld is het retraitehuis, uitsluitend voor militairen, in Lombang bij Ban doeng. da* thans door Katholiek Thuisfront verder wordt ingericht. Mgr. Mekkeholt opent en sluit ge woonlijk de retraites. Zeer velen van de officieren niet allen leven geheel met hun troep mee en zijn er dag en nacht bij- Een commandant stelde zijn kamer voor katholieke en niet- katholieke jongens beschikbaar, om er te kunnen bidden. Als de jongens jarig zijn invi eert hij ze op zijn kamer. Hij correspondeert ook met de ouders vian zijn Sol- dat*»- Men is in Indië goed of slecht: voor lauwen is geqn plaats. Er zijn veel bekeerlingen. Menselijk opzicht kennen de soldaten niet De geestelijkheid van Padang en elders getuigde: „Ze zijn de beste kolonisten en onze beste missiona rissen. Ze hebben veel slechte. In drukken van vroeger wegge vaagd". Het gevaarlijkste voor de soldaten zijn de s'eden. vooral een havenplaats als Tandjong-Priok- De rimboe is voor hen ideaal: daar groeit de geest van kameraad schap. Zij worden daar als grote verkenners en gaan tuintjes aan leggen, volières bouwen en zelfs, op zijn echt Ams erd ms, duiven houden. Een geweldige verantwoording dragen de meisjes, die met een militair verloofd zijn- Laten zij regelmatig en opgewekt schrijven zonder sentimen aliteit. Een bijzonder woord van lof had de hoofdaalmoezenier over voor het K.N-IiL- Velen daarvan, die in hun persoon of familie zeer veel hebben geleden, geven zich nog geheel aan ds Nederlandse zar'k- Katholiek Thuisfront moet meer 'aandacht aan het 1CN-I-L- be steden. Een gevaar is drankmisbruik- Daarom moet gezorgd worden voor rust en ontspanning, o a- door uitvoering i en psycholo gjecfc geleide «vcrtceosfcnlng Voor de ontspanning schakele men van de amusementslevenan- Ciers liever over naar hoogstaande particuliere gezelschappen en men stimulere de zelfwerkzaamheid der soldaten door het zenden van goede toneelstukken en muziek instrumenten. Pe soldaten zijn ook niet gediend van goedkope gei"; In het soldatenblad ,,De Tijger van 29 Mn art wordt over een der uit Nederland overgekomen artis ten geschreven: ..Slanen ze ons nouw zo laag an? Of bennen ze hem In Holland graag een ijdje kwijl, nouw dat ken ik me voor stellen". Er bestaat een voorkeur voor (betere lectuur, vooral ook voor oude en nieuwe geïllustreerde bladen, ook gebonden exemplaren Er is gebrek aan hosties, miswijn en kaarsen. Wil men den aalmoeze niers een groot genoegen doen: men bezorge hun witte togen, waarin ze zich meer als priester voelen. Een paar honderd kruis wegstaties, het kunnen gerust lc:se platen zijn, zouden welkom wezen- De soldaten lijsten ze zelf wel in. Ook heef men behoefte aan duizenden kruisbeelden, liefst niet van gips. maar in den trant van kteine missiekruisen. De jon gens hangen deze gaarne op. Ook smaakvolle Mariabeelden van hardgebakken steen en andere religieuze artikelen zijn welkom- Wij hrpen. dat onze lezers h.un -t zullen doen om aan de hier van geui e verlangen» zo goed .jogeiyk gevolg u geven- De bondsraad van de Ned. Kath. Metaalbewerkersbond heeft een motie aangenomen, waarin o.m. 't volgende wordt gezegd: de bonds raad in vergadering bijeen, be sprekende de regeling van de aan eengesloten- en snippervacantie in de metaalnijverheid; kennis ge nomen hebbende van de in be paalde kringen heersende opvat ting, dat: de nationale feestdag 5 Mei, de Katholieke Zondagen 15 Augustus en 1 November, in mindering ge bracht dienen te worden op de snippervacantiedagen; draagt het hoofdbestuur met na druk op, ter bevoegde plaatse met alle geoorloofde krachtige midde len, alles in het werk te stellen, dat: de nationale feestdag 5 Mei al lerwegen en de Kath. feestda gen 15 Augustus en 1 November daar, waar het algemeen gebruik is, die dagen als Zondag te vie ren, als feestdagen beschouwd zul len worden, zonder dat deze op de vacantie in mindering worden ge bracht. Het Groene en het Wit-Gele Kruis in Gelderland gaan geza menlijk de strijd aanbinden tegen de rheumatiek in gelijke tran^ als tegen de t.b.c. Vijf i"33»0!? den hebben zij een P raad voor dat doel gesticht en binnen afzienbare t'jd zullen over de gehele provincie verspreid 7 consultatiebureau* Y*,,0n geves tigd. Gisteren is in Apeldoorn zulk een bureau geopend en dr. J. Goslings, inspecteur der Volksge zondheid in algemene dienst, spe ciaal voor de rheumabestrijding, heeft daarbij m een rede op het grote belang van dit werk gewe zen. De blijvende invaliditeit ten gevolge van rheuma, zo zeide hij, is aanzienlijk groter dan die tengevolge van tuberculose. De economische schade, welke de ge meenschap van rheuma ondervindt *r a acht maal zo groot ais die van de zoveel erger ge vreesde t.b.c. Leider van de consultatiebu- reaux is de arts C. M. Plaat. de eerste officiële nleuwe- spellingsdag heeft de redactie van „Die rare wereld" de eer haar trouwe lezers enkele spellings bloempjes aan te bieden: Groteren eren en kleineren klei neren is geen kunst; kleineren eren en groteren kleineren eist moed. Het is niet goed bij het bridgen uitsluitend tussen ruiten en kla veren te laveren. Een lekkende boot kan men beteren door haar t? beteren. Door het kantelen van de kan telen zijn deze kastelen ruines ge worden. Met beverige begerige vingeren ging zij naar het brood, fingerend, dat zij geen honger had. Bij heidense rituelen, waarvan beschaafde mensen gruwelen, dra gen jubelende vrouwen juwelen, die zo schitteren, dat geen vorst zelfs zich een dergelijke weelde kan permitteren. Voor de kanonnen bij de bele gering gebruikte men een legering van lood en brons. Door het aantal kalveren te hal veren, wist de boer ook zijn run deren te doen renderen. Met een gesel sloeg de gezel zijn ezel. Als deze spelling blijft vigeren, gaat de redactie van „Die rare wereld" liever vliegeren. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenland se zaken heeft de berichten, als zou Engeland hebben besloten het beheer van de kolenmijnen ln het Ruhrgebied aan Duitse autoriteiten over te dragen, met stelligheid tegengesproken. Hij zeide, dat Engeland de mogelijkheid van het instellen van Duitse bestuurslichamen voor het beheer van de mijnen wel heeft overwogen, doch dat nog geen definitieve regeling ®e' troffen en nog geen besluit is ge nomen t.a.v. de datum van de overdracht. De minister van oorlog, luit.» ljol. Flevez, zal Zaterdagmorgen de herdenkingsplechtigheid Qp d® Grebbeberg bijwonen en 's dagg aanwezig zijn b(j de herclan_ king hi de Ridderzaal te 's-Orn. venbage <j> Het tribunaal te Sittard beeft geadviseerd de 64_jarige ex-N S.B burgemeester van Sittard, M. F. H Welters, te veroordelen tot 8 jaar internering met ontzetting uit het recht om in overheids dienst werkzaam te zÜn, ontzet, ting uit de kiesrechten en ver beurdverklaring van zijn ver. mogen tot een bedrag van 10.000 Verd. heeft tijdens zijn burgemees terschap verschillende personen, o.w. oud.burgemeester Coenders, in moeilijkheden gebracht Tegen de ex-directeur der P. Tp T te Sittard, R. A Hoffs, wérd 2% jaar geadviseerd. Hij had o.a. een lyst van onderduikers de S.s. leider Nitsch ln handen ge. epeeld. <J. De bijz. raad va ncassatie heeft het beroep verworpen van de vroegere rechercheur van politie H. de Kruijff uit Assen, die wegens lidmaatschap van de S D diefstal en arrestaties tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld was. Op Zondag U Mei zal in de nood_ kerk der Pater Dominicanen te Venlo het missiekruis uitgereikt worden aan 10 missiezusters. Dominicanessen voor haar vertrek naar Zuid-Afrika. Het zijn de eerste zusters, dié door het Missiehuls St. Albertus Mo.gnus Venlo uitgezonden worden. Tegen de ex.burgemeester van, Franeker M. G de Kruijff. die een ijverig N. S, Ber was en in allerlei functies slechts hen be noemde, dit lid waren van de beweging of ermee sympathiseer, den, is voor het B. G. te Leeuwarden acht jaar gevange- nlestraf geëischt met levenslange ontzetting. O Het m s Tarakan met 1°5 repa- triërenden aan boord zal vanavond laat te Unriden binnenlopen. De debarkatle ls vastgesteld op Vrij. dagmorgan 8 uur te Amsterdam Sedert enige dagen woedt in 8 brulnkoolmijnen in Noord.Rijn- land brand. Verscheidene brand weerlieden liepen ernstige ver wondingen op en een mijnwerker ia om het leven gekomen O De veiligheidsraad heeft de aanvraag van Hongarije voor het lidmaatschap van d« V, N. be. sproken. Functionarissen van dé V. N. wezen er op, dat Hongarije geen lid kan worden alvorens het vredesverdrag door alle betrokken landen is geratificeerd. Een tornado heeft gistermiddag het plaatsje Worth in Missouri geteisterd, waardoor enige grote gebouwen geheel zijn weggevaagd en vrijwel alle woonhuizen grote schade opliepen. Het aantal doden bedraagt twintig, dat der gewonden wordt op 100 geschat, De Voorlnaisclle oonetltuerende vergadering heeft de afschaffing 'der onaanraakbaarheid in welke vorm ook" aja fundamenteel recht aanvaard, In bet proces tegen Schacht, de financiële adviseur van Hitier is acht jaar arbeidskamp ge elst. De lange voorlopige hechte, nis, die Schacht beeft ondergaan voor het proces te Neurenberg, mocht voor ajftrek tn aanmerking; worden genomen, De Roemeense minister van bulteni. zaken, Tatarescu, heeft de tekst van het vredesverdrag tussen de geallieerden en Roe menië, dat op 10 Febr. jj. te Parijs getekend is, ter ratificatie b(j het paj-lement ingediend. Het verdrag is reeds te Londen door de Britse regering geratificeerd. A De Amerikaanse kolonel Durant, die 003 indeel heeft gehad in do diefstal van de Hesslsche kroonjuwelen in 1945, ls door een krygsraad tot 15 jaar dwang arbeid veroordeeld. Li bevoegde Oostenrykse kringen Wordt de aanleg van een hoog spanningsleiding tussen Oosten, ryk en Frankrijk in het vooruit zicht gesteld. Op deze wyze zou Oostenrijk stroom aan Frankrijk kunnen leveren. Spanje en het Vaticaan zullen heden om 18.00 uur in Madrid een overeenkomst tekenen, waardoor tn Spapje de Rota het opperste gerechtshof van de R. K. Kerk weer zal worden ingesteld. De Rota heeft zijn hoofdkwar- tiei in Rome en de rechters woi- den rechtstreeks door Z. H. de Paus benoemd. Onder het monar chistische regiem had Spanje het unieke privilege een filiaal van de Rota op zijn grondgebiéd te huisvesten, waardoor het voor Spanjaarden onnodig was naar het buitenland te gaan voor be slissingen in hoogste instantie in kerkelijke «ongelegenheden. Aan Prof" mr- E. M. Meyers, hoogleraar te Leiden, ls de op dracht verleend een nieuw bur gerlijk wetboek te ontwerpen. Van regeringszijde zijn zo danige maatregelen getroffen, dat de ontwerpen van prof. Meyers onverwijld hij de Staten Generaal zullen worden ingediend. De om vang van de arbeid maakt het aanbevelingswaardig het werk in gedeelten tot stand te brengen, boek voor boek, terwijl de invoe ring zal plaats hebben wanneer gehele wetboek is tot stand gebracht. De minister van justi tie is voornemens een ruime kring uit te nodigen om aan prof. Meyers mede te delen, in welke opzichten en op welke wy ze moet worden gestreefd naar vernieuwing van het burgerlijke recht. Op deze wijze zullen de Ned. juristen tot de vorming van het nieuwe burgerlijke recht hun bijdrage kunnen leveren. Vrijdagochtend worden te Brus- col 5 Nederlandse ministers ver wacht: baron Van Boetzelaer van Oosterhout, minister van Buitenl. 7-ken Huysmans, minister van Êcon 'zaken, S. L. Mansholt, minis ter van Landbouw, H. Vos, minis ter van verkeer en P. Lieftinck, minister van Financien, evenals tje Luxemburgse minister, Dupong eerste minister, Bech, minister van buitenl. zaken, Marque, minister van landbouw, en L. Schaus, mi nister van econ. zaken. De negen ministers zullen des middags op het ministerie van buitenl. zaken worden ontvangen door minister-president Spaak en enige andere Belgische ambtge noten. Des avonds zal op het mi nisterie van buitenl. zaken een diner worden aangeboden. Zaterdagochtend worden bespre kingen gehouden over problemen die voor de drie landen van be lang zijn. Des middags keren de gasten naar hun land terug. m Weerverwachting medege- deeld door het K. N. M. L te De Bilt geldig tot Vrijdag- avond: Wisselend bewolkt met hier en daar nog enkele regenbuien; j plaatselijk ochtendmist; zwak- ke tot matige wind tussen': S Noord-West en Noord-Oost; vrij koud voor de tijd van het jaar. 2 Mei: Zon op 5.10 uur, onder 20.04 uur; maan op 16.54 uur, onder 4.38 uur. f In de Stct. van Woensdag Is opgenomen een prijzenbefiehik. king voor vlasbewerking. Volgens te Buenos Aires ontvan gen berichten uit Clorinda, dat vlak bü de grens van Paraguay ligt heeft generaal Morinigo, president van Paraguay, 'n schuilplaats ge- Y A=„;n- de Spaanse ambassade Paraeua^C1?n' de hoofdstad van Den fr terwijl de opstandelm- f ij overgebleven aanhangers gewelddadig verdreven. Volgens een officieel communi qué, uitgezonden door radio Asun cion, is de orde in de hoofdstad hersteld. Zware artillerie en vlieg tuigen van de regering zijn er vol gens dit communiqué in geslaagd de laatste weerstandsnesten op te ruimen, waarbij 700 gevangenen werden gemaakt. Het aantal ge sneuvelden aan beide kanten moet zeer hoog zijn. Een troepentransportschip van de opstandelingen werd door vlieg tuigen van de regering tot zinken gebracht. In alle gebouwen woidt door de politie huiszoeking ge daan. Naar Aneta uit rep. bron verneemt, heeft hei parlement van Oost-Indonesië een door minister Nadjamoeddin ingediend wetsont werp, houdende een regeling tot bes rijding van de zwarte handel, verworpen. D« meerderheid der in Australië verblijvende Indonesiërs heeft gevraagd te mogen repa triëren. De Indonesiërs, die dit verzoek niet hebben gedaan, zul len ook verplicht zijn Australië te verlaten; hun verblijfsvergun ning zal niet worden vernieuwd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2