NicUWS uit Stad en Omtrek IkI St. Augustinus als zielzorger 1 R 100VENAAR Wonderland aan de Lange Haven De Kantonrechter houdt zitting Inbraak Joubertstraat, misdaad tegen gemeenschap dodenherdenking mui KAPITEIN DUMPELADORIS 9 A ADIO programma De T speurende DONDERDAG MEI 1947 PAGINA 3 Een kunstzinnig sprookje de VERJAARDAG van de kroonprinses W.S.V. DE TREKVOGELS HERDENKING DER GEVALLENEN OFFICIëLE KENNIS GEVING BURGERLIJKE STAND DE KLAP OP DE VUURPIJL J. V. G. Singel MILITAIREN TERUG UIT INDIE VERDRONKEN De 16-jarige machine-bankwer ker P. R. uit de Heinlantstraat raakte bij het zich aan boord be geven van een boot aan de Scheeps- reparatie- en Machinefabriek „Per soonshaven" te water en verdronk. V erkeerso vertredingen i Een kostbaar boek <oan Van der Meer Laatste berichten NIEUWE GOUDVONDST VIER JAPANNERS TER DOOD VEROORDEELD DE KONINGIN BESCHIKT OP GRATIEVERZOEKEN MET SAMENWERKING DE T, R. I.? DE STATUS VAN WEST- BORNEO DE VONNISSEN IN SPANJE ZWARE STRAFFEN VOOR HOOFDDADERS door Emart Kinsbum Het 75-jarig bestaan van het S. FI' ve mensen, die vandaag de Lange Haven passeren, zullen met verbazing kijken naar de kasteelpo°rt: die voor het Don Boscohuis staat opgericht. Het uiterlijk van Wonderland is ge reed gekomen; een lichte voor smaak van wat te wachten staat wordt gegeven. In een uitvoerige krant, huis aan huis bezorgd, werd reeds veel verteld over Wonderland. Vanavond vindt een bueenkomst van het ere-comité plaats In Musis Sacrum, morgen avond wordt Wonderland ge opend. De aanleiding tot het houden yan deze fancy fair met sprook jes-attracties was het 75-jarig be staan van het St. Franciscus Lief dewerk. Daarover schreef Pater Kwanten S.C.J., in ons blad een uitvoerig artikel. De oorzaak was een reeds lang gevoelde behoefte om de betekenis van bet St. fran ciscus Liefdewerk en het o ran- cisca Romanawerk gr°ter<\ bekend heid te geven en daardoor ook de geldelijke steun van een gro tere groep van personen te ver- kriigen Het 'St. Franciscus Liefdewerk heeft in Sc 20 n omvang aangenomen, dat het aan drie ex tra patronaten nog te weinig zou hebben. In de acht jaar, dat Schiedam in de werkzaamheid van het Rotterdamse district werd op genomen, is het patronaat boven elke verwachting gegroeid. Met de groei van de leden steeg niet al leen de zorg om ruimte, maar werden ook werkplannen duidelij ker. Wil het doel van het werk worden bereikt, dan zal er op grote schaal steun moeten komen. Een van de bronnen voor die steun moet Wonderland zün. In het St. Franciscus Liefdewerk worden niet minder dan 15 ver schillende jeugdgroeperingen draaiend gehouden. Materiaal, ruimte en kleding moeten daar voor worden verstrekt. Aan de ouders van de kinderen wordt even eens gelegenheid geboden zich te ontspannen en met elkaar in con tact te komen. Dat kost veel tijd en liefde van de mensen, die zo wel jeugd- als ondergroepen lel den en raad geven, maar het kost bovendien handen vol geld aan materiaal. Omdat die leiding wil laten zien waartoe zij in staat is, werd eeri patronaat veranderd in een won derlijk land Bekende en onbe- kende attracties van fancy-fairs werden geheel geplaatst in de sfeer van sprookjes. Met veel fan tasie en even veel kunstzin wer den die sprookjes in de behendig heids- of kansspelen verwerkt. Fan tasie en vooral kunstzin. Wat de gebroeders Henderickx aan muur schilderingen, beschilderingen van stands en vervaardiging van losse sprookjesfiguren hebben geleverd, grenst aan het wonderbaarlijke! Alles is even fijn, alles even ver- vfnf^v6? zowel technisch als vindingrijk-knap afgewerkt. Ouderen, zowel als kinderen zul len aan dit levende platenboek hun hart kunnen ophalen. De heer Chr. v. d. Hoeven heeft gezorgd, dat er op alle punten elec- triciteit Is. Wat daarvoor aan lei dingen en veranderingen nodig is geweest, kan alleen een vakman bevroeden. De heer Schmiermann heeft voor de electrische appara ten gezorgd, zodat zwanen bom men kunnen werpen. De heer Kreu- ger heeft tezamen met zijn mede werkers het vele timmerwerk klaar gemaakt, evenals de gebroeders van Dijk met hun vrienden. Tot laat in de nacht is ieder bezig geweest om alles op tijd klaar te krijgen. Als men be denkt, dat de Franciscus-stam de griezelkamer voor zijn reke ning heeft genomen, zal men be- Twee jaren is 't nu bijna gele den, dat wij bevrijd werden. herinneren ons nog wel de glo rieuze intocht van de Canadezen, t Was feest. Overal. Binnen en buiten de stad. Onze vreugde ken de geen grenzen. Overal werd ge vlagd. Overal zag je vlaggen. Lelijke en mooie vlaggen. De Ne derlandse driekleur, die wij vijf jaar niet meer durfden uitsteken pmdat 't verboden was. Dit alles Maa^htlv"eer twee iaar geleden. Maar herinneren wij ons ook nog de strijd, welke we vijf iaar Vm afgebroken gevoerd hebben Vhï jaar hebben wij terreur gekend Vijf jaar lang werden we gedwon gen, konden wij niet zeggen, wat we wilden. Ons volk was toen lamgeslagen, behalve de durvers, de kerels met pit, met spirit. Zij zetten de strijd tegen de beheerser verder. Zij organiseerden 't verzet, hielpen onze onderduikers, zetten hun beste krachten in voor de illegale pers. En zij deden dat niet om later geprezen te worden als flinke kerels, als durvers, maar, omdat zij meenden, dat 't hun pücht was. Dat dit offers heeft gekost, weet een ieder, die maar biJ dit werk betrokken ziin riYerraad was er overal. Zij den enMS, 1 slachtoffer gewor- werk, dat 7i u met hun bloed 't zegeld. J begonnen waren, be- Meer dan twee geleden. Zij vieien 5ir ls, dlt reeds werden als honden sef,,Slfïclltol"*el:' voor de overigen 'n afschrik? °.m kend voorbeeld te zijn fekXek* lisme gaven zij hun leven omrifl zij een betere toekomst wilden bouwen, omdat zij na de oorlog 'n beter vaderland wilden nalaten Nu gaan wij ze in stilte herdem ken Geen enkel woord zal er bij hun graf gesproken worden, maar wij zullen een oogenblik by hun graf vertoeven en a stil bc- be, voor hun zielerust storten, opdat zij 't eeuwig geluk mogen bezitten, waarnaar zij onwillekeu rig verlangd hebben, toen zij ston den voor de mitrailleur. Met aois herdenken wij hen in 'n stil geoed, omdat zij hun leven gaven voor 'n betere wereld. Zij waren de strijders in 't critieke uur, de man nen met moed en durf, zij schrik ten voor niets terug. Zij gaven 'n voorbeeld en vragen nu van on3, dat wij hen in een stil gebed ge denken! Dat kan niet teveel van ons gevraagd zijn en daarom gaan wij allen op naar 't kerkhof om bij hun graf 'n ogenblik te bidden en hen te danken voor 't schitte rende voorbeeld, dat zij ons in de bezettingstijd hebben gegeven. Zij zullen dan voor ons 'n her nieuwde aansporing zijn om hun ideaal in deze tijd voort te zetten. grijpen, dat de koude rillingen een mens over de rug zullen lo pen. Pater Henri de Greeve stond de bekende vogeltjes af. Het is een lust de beestjes te horen flui ten. Schiedam heeft de enige kans, om ze nog te zien, want ze gaan terug naar Amerika. Zo is met aller medewerking een prestatie verricht, die haar weerga in Schiedam niet heeft. Nog lang zal erover worden ge sproken; lang, nadat morgen avond burgemeester peek de opening officieel heeft verricht. Dat gebeurt om half acht, na een optocht langs het erecomité van de jeugdbewegingen van het St. Franciscus Liefdewerk. heeft Schiedam niet ge merkt van de verjaardag van Prinses Juliana. Alle krachten zijn van deze datum naar de viering van de Nationale Feestdag afge wend. Natuurlijk liet het politie- muziekgezelschap ons niet zonder feestklanken. Achter het mooie nieuwe vaandel trok het gisteren door de stad. Het Oranje-zonne tje liet echter verstek gaan. lil de drenzende regen concerteerde 's avonds het Stedelijk Muziek corps in de muziektent van de Plantage voor een gehoor van ge trouwen. Het Tamboer- en Pij percorps mengde om een uur ot acht zijn klanken door het stads- lawaai, terwijl O. B. K. de be loofde collecte-tocht maakte. Gelukwensen van het gemeente bestuur en de Oranjevereniging zijn naar H. K. H. verzonden. Zondag trok bovengenoemde wandelsportvereniging per tou ringcar naar Hillegom om deel te nemen aan de 30 K.M. bollen- tocht van „Concordia". Het prach tige parcours voerde langs een der mooiste streken van ons land. Na de tocht bleven allen nog een poosje in de bollenstreek, om te circa 10 uur beladen met bloemen in opgewekte stemming naar huis terug te keren. In het belang van een goede re geling wordt aan alle verenigin gen, die deel nemen aan het défilé van Zaterdagavond verzocht, zich via Broersvest en Koolasch naar de Boterstraat te begeven. I vaandeldragers, die de ere wacht zullen betrekken bij het tijdelijk monument, moeten n*et hun omfloerste vlaggen of vaan dels, voorzien van rouwstrikken, om kwart over zeven aanwezig zijn in de G. Verboonstraat bij het monument. Hinderwet B. en W. van Schiedam hebben bij hun besluit van 30 April 1947 de beslissing op de verzoeken van: 1- de N-V- Branderijen van de Erven Lucas Bols A de Koning, alhier, om vergunning tot uitbrei ding en samenvoeging tot één proefbrandery van de branderijen in de panden Groenwegje 36 en 38; en 2. Van Daelen's Verenigde olie- en vetfabrieken, om vergunning tot oprichting van een olie- en vet- fabriek en het opslaan van olie in vaten in het pa.U Noordvestsin- gei 91, verdaagd), aangezien de desbe treffende onderzoeken nog niet zijn geëindigd. Schiedam, 1 Mei 1947 GEBOREN: Leonardus Th, z v J M ten Hout en W D de Gier, Dr- Noletstraat 1; Helena B L. d v H P J Prein en L B Jeijsman, Aleidastraat 94; Frederic J H. z v J J v Woerkom en J Feunekes, Nassaulaan 75; Wilhelmina J M, d v J C Landsbergen en H M Vermeulen, Schie 5; Adrianus C, z v S v d Belt en C M Ruiten berg. Boerbavelaan 1; Johanna d v C Lucas en W C A v d Zande, Galileistraat 45; Alphons L, z v G F v d Linden en C M v. Doo- ren Dr. Noletstraat 1; Hendrik, z v W J de Heij en J Crama. Paral lelweg 96. Een vrolijk programma vormde de fleurige finale van 'het winter seizoen van de JVG- De moderator pater P v Kessel schetste in korte trekken de kro niek van het jaar en wees nog even op de strubbelingen, die een jonge vereniging altijd escorteren. Spr. legde de nadruk op het doel van de JVG-vorming tot vrouwen in de maatschappij die haar rijk ste gaven tot ontwikkeling bren gen vooral op sociaal gebied- Het volgend jaar zal naast de ge meenschapsavonden een serie clubs en cursussen uitgroeien op verschillend gebied. In de Singel parochie werd een zang- en toneelclub opgericht, waaraan JVG-leden hun hart kunnen op halen. Enige films werden vertoond o.a. een door den heer Heggelman vervaardigd filmpje van het luna park, wat opviel. De avond werd besloten met volkszang en -dians geleid door da heer en mevrouw Stejjnen, waar aan alle aanwezigen deelnamen. Hier kwam weer eens naar voren de waarde en bindende kracht van het lied, als pracht element voor een pret ige sfeer. Voor de zomermaanden die ge lijktijdig werden ingeluid, staat als eerste trip een bezoek aan het opleidingshuis voor gezinsverzorg sters ie Den Haag op h^t urogram. De Jonge Vrouwen ^Gemeen schap gaat ..the way ahead". Naar wij vernemen, zullen de militairen Willem van Loosbroek, wonende Jozef ïsraëlsstraat 10a en Joannes Veldt, wonende J A Alberdingk Thijmstraat 80b, bei den alhier, op 3 Mei a.s. met het m.s. „Kota Inten" uit Ned. Indië te Rotterdam terugkeren. Het is een teken des tijds, dat het aantal zondaars tegen de ver keersregels groeit. Nog pas een jaar geleden zag men nauwelijks veroorzakers van ongelukken voor de kantonrechter, in de laatste zittingen zijn het bijna uitsluitend dergelijke verdachten, die zich schoon trachten te praten. In de aangehouden zaak tegen K. uit Vlaardingen getuigde de stationschef A. Het verweer van verdachte, dat verscheidene malen rijtuigen buiten het perron bleven staan, waardoor men gerechtigd zou zijn over het hek heen te stappen, was volgens getuige on juist. Het kon nooit goed gevon den zijn, want het was tegen de voorschriften. Omdat er zovelen tmsbruik maakten van die moge lijkheid was politle-assistentie in geroepen. Aangezien dit soort overtredingen volgens getuige veel voorkwam, zou de ambtenaar van het O.M. een hogere boete vragen. Hij requireerde 7.50 of 5 dagen; de kantonrechter hield het op 5.— of 2 dagen. De verdachte A. C. N. had op December van het vorig jaar op de Gerrit Verboonstraat het portier van zijn auto geopend zon der te letten op het wielrijders- verkeer. Daardoor had een passe rend fietser een duw gekregen. De verbalisant B. vertelde, dat hij verdachte aanvankelijk alleen een waarschuwing had gegeven; deze had zich echter onhebbelijk ge dragen. Verdachte zelf beweerde, dat hij naar de post Buitenhaven- ^eg was gegaan en dat men hem raar. gezegd had, dat er niets van ""„.I 0r?en' Hij had echter de vol- daS het verhaal enigszins „u5^" end verteld in een ge- 1 ook de Z00n van tj w vnmu aanwezig was. Deze had het jkbaar doorgegeven met het gevolg, dat op tweede Kerst dag de verbalisant naar hem toe was gekomen met de mededeling dat het procesverbaal Wel door ging. De ambtenaar achtte het feit wettig en overtuigend bewezen. In verband met de onhebbelijke houding van verdachte ten op zichte van de verbalisant vroeg hij 30 of 10 dagen. De kanton rechter halveerde die straf tot f 15 of 6 dagen. J- F., caféhouder aan de Broers- yeld 14b, had op 28 November aan Jongens beneden de 16 jaar drank verstrekt. Dit werd door een der betrokkenen J. M. bevestigd. Hij ?°g een jongen uit het ah"ls éen of twee keer naar F. borroiti "Kehben jullie daar een tonrer-ht gehad?" vroeg de kan- kleurig datJa' -^Uin SP"1' k°«ie" kleurig, dat prikkelde in mijn De jongen bevestigde, dat ver dachte aan hem gevraagd had, hoe oud hij was. Hij had gezegd boven de 16^ó aar. Voor de politie had hij echter iets heel anders beweerd. Toen de kantonrechter hem het vuur wat na aan de schoenen legde, zeide hij niet meer te we ten, wat hij gezegd had. Hij wist wel, dat hij beneden de 16 jaar niet in een café mocht komen. De eerste keer had hij een glaasje bier en een glaasje van dat goedje gehad, de tweede keer twee glaas jes van dat goedje en een glaasje bier. Het was wel mooi, vond Mr. Cos, dat hij in de wandeltijd in een kroeg ging zitten. Verdachte zeide de jongens niet te kennen, het was niet te zien, dat zij uit het weeshuis waren. Waarom had hij niet naar de persoonsbewijzen gevraagd? Die hadden ze niet bij zich, hadden zij gezegd. Hij had hun sherry geschonken. De ambtenaar vond beiden wel erg onwetend. Hij eiste een straf van 25 of 10 dagen. De kanton rechter veroordeelde conform de eis: hij had de jongens eenvoudig niet moeten toelaten zonder P.B. Voor het bakken van brood met een te klein droge stof gehalte kreeg verdachte P. de W. 75 of 15 dagen en een voorwaardelijke hechtenis van veertien dagen met een proeftijd van een jaar. Dit laatste vooral om hem de slordig heid, die blijkbaar oorzaak van alles was af te leren. De ambte naar had 100 of 25 dagen en een voorwaardelijke hechtenisstraf van 1 maand met een proeftijd van 2 jaar geëist. J. van K. had zich eveneens aan het bakken van dergelijk soort brood bezondigd. Hij was in de laatste 10 jaar 88 maal gecontro leerd, waarvan 37 maal met slecht resultaat. Na Februari had hij geen goede monsters meer gele verd. Er waren nog 2 processen- verbaal op komst, de man had er al 8 gehad. Bij het kantongerecht was er echter maar één bekend, de andere lepelde de getuige, keurmeester, op. De ambtenaar zag in deze man een hardnekkig recidivist, maar aangezien er nog twee processen-verbaal op komst waren, zou hij zich nader beraden over eventuële vrijheidsstraffen. Nu eiste hij 150 of 50 dagen. De kantonrechter veroordeelde tot 100 of 25 dagen. C. L. v. d. B. was ook al een te licht bakker-geval. Hij had een aantal waarschuwingen gehad, wat voor de ambtenaar voldoende aan leiding was, om 150.— of 50 da gen en een voorwaardelijke hech tenis van 14 dagen met een proef tijd tan een jaar te vragen. Met de ernstige waarschuwing op te letten, veroordeelde mr. Cos deze bakker tot 75 of 25 dagen. De debarkatie van de Kota In- ten zal niet Zaterdag, doch Vrij dag a.s. om 14 uur plaats heb ben. Het schip wordt te 13.00 uur in Rotterdam verwacht. J. L. A. de J. was. komende uit de Walvissteeg op de kruising met de Westvest in aanraking ge komen met een taxi van de Uni on. Deze reed op een voorrangs- weg; verdachte zeide echter geen pogingen gedaan te hebben om voor hem langs te komen. Hij had zijn wagen stil gezet, zodra hij de taxi zag naderen. Aange zien zijn vrachtwagen echter een anderhalve meter op de West- vest stond, eer hij de taxi be merkte, en hij wegens de glad heid een halve meter was door gegleden, ofschoon hij maar in de tweede versnelling reed, had de taxi hem geraakt. De laatste reed echter met minstens 30 km. vaart. De kantonrechter sloot zich aan bij de ambtenaar, dat het be wijs wettig en overtuigend ge leverd was en veroordeelde tot een boete van 10 of 4 dagen. N. A. W., chauffeur bij de R.E.T. had geen voorrang ver leend aan een van rechts ko mende vrachtauto, die uit de Al- berdinck Thijmstraat kwam. Een getuige bevestigde het verslag van de bestuurder van die vrachtauto. Hij zou al bezig ge weest zijn de bocht te nemen, 25 of 15 dagen vroeg de ambte naar. Al 26 chauffeur en nog nooit een ongeluk, pleitte ver dachte, 15 of 6 dagen maakte mr. Cos ervan. J. van A. had komende van de Broersvest geen voorrang ver leend aan de van de Hoogstraat komende J. M. van B. 15 of 6 dagen straf. De overige achterlichten zaken. zondaren waren en aanverwante - '1 Ér*----- 1 Het ontwerp voor een aantal woningblokken met winkels en kan toren aan de Groenendaal te Rotterdam, (Ontwerp arch. J. P. L. Hendriks) Prof. dr. F. van der Meer had een moment van allergelukkigste, misschien min of meer geniale intuïtie, toen hij besloot aan Ne derland een boek te schenken Augustinus de Zielzorger (Spec trum). Den zondaar en den be keerling kent iedereen, aldus de Nijmeegsche hoogleeraar, maar „wij danken den heilige aan het wonderlijke en onverwachte feit, dat het genie Augustinus ziel zorger werd". Er geurt door dit boek 'n dubbel aroma. Vooreerst dat van een eigen, zeer verzorg den stijl, die vooral in vertalin gen een buitengewoon oantrek- kelijk rhythme en cadans weet te bereiken, en vooral: de geur van een heilige, die een mondiaal genie was voor alle eeuwen, maar zich ook geheel gaf aan de eenvoudigen van zijn eigen hnd- deke: Hij was niet veel meer dan bisschoppelijk deken en pas toor van een tweederangs haven stad Inderdaad zijn diocees was slechts een dier kleine Africaansclie bisdommetjes, maar Augustinus gaf zich aan Hippo, zooals Ambrosius aan Milaan. Voor ons is het eerste hoofdstuk ,,De Kerk van Hippo Regius", dat bijna de helft van het boek beslaat, maar door den schrijver min of meer wordt beschouwd als een introductie op de beide volgende hoofdstukken: „De Eeredienst" en „De Preek", het meest aantrekke lijk deel van het boek. Zijn serie korte paragrafen vormt als 't ware een parelsnoer van kleine, fijne miniaturen, waaruit de zielzorger Augustinus in vollen glans en in alle facetten belicht, naar voren treedt. We zien hem als 't ware voor ons en we hooren hem te midden van zijn roerig volkje, zijn uiterst licht geëmotionneerde parochianen wanneer hij van zijn met een kleed omhangen zetel hen toespreekt van de absis uit. Telkens wordt hij ge ïnterrumpeerd met kreten of zuch ten en tranen en toejuichingen om vlotte zetten, soms eindeloos her haald. Haalt hij een bekend schrif tuurwoord aan of komt hij aan dragen met een hobby van zich zelf, dan vult het sterk meelevend auditorium de rest al aan. En de bisschop vindt deze reacties lang niet ongezellig: hij gaat er op in en er ontwikkelt zich nu en dan een complete dialoog, geestig en vaak luimig. Het ging er dikwijls gemoedelijk toe en Augustinus ver maande het volkje vaak tot mati ging in het applaus, want daarvan moest hij ook rekenschap geven. Als een echt pastoor zit de wereldvermaarde bisschop onder zijn deels verpeupeld volk, arm als de mieren, maar onbezorgd. In vaak zeer grooten getale kwam het opdagen uit zijn rookerige krotten naar de talrijke predicaties van Augustinus om te luisteren, dik wijls dag in dag uit, vaak één, anderhalf tot twee uur toe, steeds staande onder de op zich zelf reeds langdurige godsdienstoefeningen. En dan vonden zijn echte getrou wen het vaak nog te kort! En hadden zij hem thuis nog maar met rust gelaten, maar het was op Augustinus' pastorie bijna doorloopend druk bezocht spreek uur. Men viel den bisschop een voudig met alles en nog wat lastig. Hij noemt het zelf, ondanks zijn haast engelachtig geduld, bar. Het is ongetwijfeld een roerend en stichtend en voor onze ploete rende zielzorgers een verkwikkend en voor de minder ploeterende een beschamend gezicht, den geniaien Augustinus een zoo groot brok van zijn tijd, waarop d,e wereld en de eeuwen beslag wilden leggen, te zien afstaan aan zijn schamele kudde van Hippo. Papini meent zelfs, dat de banale practijk zijn genie heeft ingeslokt. Maar Augus tinus wist, dat hij aan het volk van Hippo „door den Heer tot dienaar was gegeven". En zoo werd hij ondanks zijn boeken een ideale stadspastoor, hard werkend voor weinigen, terwijl hij als een ideaal bleef beschouwen het onderzoeken der schriften „ver van alle lawaai". Heel die kleine drukte, Augustinus wist het, vormde tenslotte de eerste van zijn plichten. Zelfs voor popu lair gerijmel schrok de geniale niet terug. Om zich geheel aan zijn geeste lijk werk te kunnen geven, hield Augustinus zich ook ver van alle administratie, „dat bloedzuigende, aldus prof. v. d. Meer, gemeene maar in Nederland, deftige en haast overal vetgemeste huisbeest der pastorieënHoe zorg vuldig zou deze man de moge lijkheden van het huisbezoek heb ben uitgebuitEn zou hij den ernst van het huisbezoek in som mige protestantsche kringen niefr hebben bewonderd?". En het resul taat? Hippo was bij zijn optreden in meerderheid Donatistisch; bij zijn dood waren de Donatisten ver dwenen. „Het beeld van den bisschop van Hippo, orde scheppende in de bin nenhuizen en de zielen en ieders inwendige schrammen geduldig beziende, blijft zonder twijfel een der onvergetelijke dingen van de vijfde eeuw, en een licht dat nog schijnt door de ruiten onzer pas torieën". Zijn zielzorg blijft actueel „om haar zuivere christelijkheid". Neem en lees en het wonder van Thagaste en Hippo zal u dichter nabij treden dan ooit. J. W. De Nieuwe Waterweg, die zo lang de aan boord van de gezon ken loodsboot aanwezige goud schat zuinig bewaarde, heeft van daag opnieuw een groot aantal goudstaven en wel 32 stuks - teruggegeven. De zandzuigers boekten dit resultaat op dezelfde plaats, waar men 9 en 10 April j.l. 37 staven omhoogbaggerde. Het aantal gevonden staven be draagt dus nu reeds meer dan de helft van de indertijd gezonken 111 goudstaven. De temporaire krijgsraad te Batavia heeft vier Japanners, ver dachten in de z.g. „Floreszaak" ter dood veroordeeld. Tien anderen hebben gevangenisstraffen, vari ërend van drie tot vijftien jaar, gekregen. Bij deze zaak werden veertien Japanners, die in krijgs gevangenkampen te 'Maoemere op Flores zich schuldig hebben ge maakt aan moord en systematische terreur van circa tweeduizend Ned. krijgsgevangenen, berecht. 27. Voorzichtig aan Y?nd £et echter niet zoo ver- standig zijn slachtoffer zoo maar Dumpie fouilleerde zijn slachtof- te laten liggen. Als er nog zoo'n fer en vond een revolver. „Dien schurk naar buiten kwam, zou deze heb jij nu toch niet meer noodig gewaarschuwd zijn. En dat vond en ik kan hem goed gebruiken", Dumpie heelemaal niet noodig. Hij mompelde hij en met deze woorden slingerde daarom 't slappe lichaam annexeerde de kapitein het wapen over den schouder en stapte naar een gebouwtje, dat tegen het land huis was'opgetrokken, en er uit zag als een schuur of garage. Den revolver hield hij tot schieten ge reed. Je kon nooit weten, wat er ging gebeuren. Ditmaal was ka pitein Dumpeladoris op alles voor bereid. Voorzichtig stootte hij de deur van de garage open. H.M. de Koningin heeft afwij zend beschikt op het gratieverzoek van J, Berendsen, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het bijz. gerechtshof te '6-Hertogen- bosch. H-M. de Koningin heeft gratie verleend aan I Metz, tot de dood straf veroordeeld bij sententie van het bijz. gerechtshof te Amster dam. Ten aanzien van Metz is de doodstraf verwisseld in een levens lange gevangenisstraf. Het doodvonnis tegen G. H. Sanner, wiens gratieverzoek werd afgewezen, is hedenmorgen vol trokken. Johan Berendsen uit Venlo, was in 1944 werkzaam bij de „Arbeits- kontrolldienst". In deze functie had hij onderduikers en personen, die in aanmerking kwamen voor werk in Duitsland, opgejaagd, aangehouden en ingesloten. Luit.-gen. Spoor, opperbevel hebber van het leger in Ned.-Indië, verklaarde volgens „A.P.", dat hij een plan opgesteld had voor het aanknopen van eventuele be trekkingen tussen de strijdkrach ten van Ned.-Oost-Indië en de Indonesische republiek, Het phn zal bespraken worden met de ministers Beel en Jonkman Hij weigerde bijzonderheden mede te delen. De raad van West-Borneo beeft Woensdag besloten met 33 stem men voor en 3 onthoudingen het ontwerp-statuut West-Borneo, waardoor dit gebied een zelfstan dige status inneemt, aan te nemen, met de toezegging mede te werken aan de vorming van „kalimanten" de staat Borneo, binnen de Vér. Staten van Indonesië, mits over eenstemming verkregen kan wor den omtrent de organisatie en be voegdheidsverdeling tussen kali manten en Ver. Staten van In donesië. Waarschijnlijk zullen dr. Van Mook, dr. Beel en mr. Jonkman volgende week naar Pontianak vertrekken. Sultan Hamid II van Pontianak zal waarschijnlijk tot gouverneur van de nieuwe daerah worden gekozen. Een woordvoerder van het Spaanse ministerie van buiten landse zaken heeft een tegen spraak geleverd van berichten, dat een Spaanse rechtbank negen personen beneden 21 jaar ter dood had veroordeeld. De woordvoerder verklaarde, dat 9 personen tussen 17 en 40 jaar onder wie twee vrouwen, binnen enkele weken terecht zou den staan, beschuldigd van het plaatsen van een bom in een le vensmiddelenwinkel. De verminderde aansprakelijk heid eindigt volgens het Spaanse recht op 16-jarige leeftijd. Voor de meervoudige strafka mer te Rotterdam hadden zich een aantal personen te verant woorden, die betrokken zijn ge weest bij de inbraak in het distributiekantoor Joubertstraat in de nacht van 20 op 21 Novem ber 1946. Men zal zich herinne ren, dat na een mislukte poging enkele weken daarvoor, in die nacht de achterzijde van de kluis werd opengebroken en een in drukwekkende hoeveelheid bon nen en bonkaarten werd meege nomen. De waarde van de buit bedroeg op de zwarte markt ruim een half millioen. De 42-jarige distributieambtenaar A. L. had ook reeds de eerste keer de tip gegeven, doch toen had men hem verkeerd begrepen, zodat men toen niet ver was gekomen. Dank zij de bemiddeling van de „manager" van het inbrekersteam, de 46-jarige M. C. T., was L. op nieuw in contact gekomen met de ridders van boor en beitel en de gegevens waren toen wel zo voï- VRIJDAG, 2 MEI. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 V.A.R.A,_ 12.00 A.VR.O, 16.00 V.A.RA,, 19.30 V.P.R.O., 21,00 V.A.R.A' 7.00 Nieuws, gymn en gram.; 10 00 Morgenwijding; 10.45 Viool; 11.15 Caus.11.30 Gram.; 11 45 Ber. ui't Indië 12.00 Gram.; 123.0 Skymasters; 13.00 Nieuws: 13.15 Musette; 13.45 Gram.14.00 Kookpr. 14.20 Gram 15 20 Orgel; 16.00 Gram;.' 16.30 V. d' jeugd; 17.00 Ramblers; 17.30.Muz caus.: 18.00 Nieuws; 18.20 Gram.18.30 V. d. Ned. strjjdkr 19.00 N V V.19-15 Gram.; 19 30 Caus,; '20.00 Kwartet; 20.30 Caus 21 00 'Gram,; 21.30 Buiten!, overz.'; 2145 Sextet; 22.15 Hawaiian; 22.40 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram HILVERSUM II (415 en 218 M.) K R.O. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. n.OO V. d# zieken; 11.45 Gram.; 12 30 Stafmuz. (13.00 Nieuws); 13 50 Caus.; 14.00 Gram.; 14.30 Muziek- 15,10 Paljas; 16.30 V d. jeugd; 16.45 Gram,17.15 Kwartet; 17.45 Caus 18.00 Klaas van Beeck; (18.25 V d'.' gidsen). 19.00 Nieuws; 19.15 Caus.- 19.30 Piano; 20.00 De gewone man... 20 15 Orkest; 21.25 Caus,; 2140 Klaas van Beeck; 22.15 Avondgebed; 22.30 Nieuws; 22,50 Gram.; 23 00 Metropol© orkest 39). Haastig trokken ze zich van Koen )erug. Hij stond nu weer alieen tegenover van Orion. Josephine |rt°°P doodsbleek en met grauwe vJ?e? in een hoek als een beeld van doodsangst. Cimbt sloffende stappen kwam vertrekhet midden van het en duivelsche igTtogfnheTd^prak bLnsVoorvan°Or'ionlstagan,Schud de zijn verwarde haren en grin nikte als een waanzinnige. Wel mijnheer Nicolaas van Orion, wat treuzelt u nog? gichelde hij heesch. Hebt u al uw fut ver loren, mijnheer Nicolaas van Orion uit Rio de Janeiro? Waarom laat u de bruid wachten? Dat is toch schande? Van Orion keek slechts een oogenblik vol woede naaar den verschrompelden spottenden dwerg; zijn blik keerde terstond weer naar Koen terug. Het bloed droop hem uit den mond. Hij balde zijn be ringde vuisten. Vecht! schreeuwde Cunha. Vecht dan toch! Vijftien jaar ge leden was je zwaargewicht kam pioen langs de geheele kust, mijn heer Nicolaas van Orion. Laat eens zien, of nachtbraken, wijn en meis jes je kapot gemaakt hebben. En u, mijnheer Jozef Karstens, bent een uitstekend tennis- en golf- speler. Dat houdt een mensch fit genoeg! Vecht dan toch! Van Orion had zijn jas en vest uitgegooid. Ze waren voor de voe ten van Joséphine neergevallen. Bij de laatste aanvuring van Cunha vlogen de twee groote kerels el kander aan. Koen was geen geoefend bokser. Doch het buitenleven had zijn spieren gestaald en hij wist zelf nauwelijks, hoe sterk hij was. Van Orion was te doorvoed en kort ademig en zijn spieren waren in lang niet geoefend en verslapt door uitspattingen. Doch een man, die eens kampioen bokser geweest is, verleert zijn kunst nooit; en van Orion moest nu voor zijn leven vechten. Plotseling rende Cunha, die met het resultaat van het gevecht heelemaal niet tevreden was, naar de piano, toe en greep de zware pianokruk. Met een krachtigen zwaai wierp hij die over den ge wreven parketvloer heen naar de beenen der strijders. Toe dan toch! Een van jullie moet den ander doodslaan. Sooden vertellen niets over en de levende krijgt dat meisje! De zware kruk was tegen de beenen van Koen terechtgekomen. Hij viel op zijn knieën neer. Van Orion nam snel zijn kans waar, greep de kruk en hief die hoog boven zijn hoofd om den gevallen man dood te slaan. Joséphine gaf een gil, bij het zien van de opge heven kruk. Doch die was te zwaar voor de toch al overspannen spie ren van Van Orion en Koen was opgesprongen in het korte oogen blik, dat de vendumeester noodig had om de extra kracht te verza melen. De kruk kwam op den gladden vloer neer en schampte langs Koen's schouders af. Van Orion viel mee, doordat hij op den gladden vloer uitgleed. Het wapen versmadend, wierp Koen zich ter stond boven op hem. Hij wilde dat monster alleen met zijn handen vermorzelen. Doch een stoel, door den krankzinnigen Cunha over den vloer gesmeten, kwam tegen zijn i schenen terecht. Ook hij viel naast Orion plat tegen den grond. Cunha j huilde van plezier. De beide strij- I ders sprongen tegelijkertijd over eind en vlogen elkaar weer naar de keel. Van Orion zag de fout, door hem gemaakt en dook nog uist in tijds weg voor de grijpende landen van Koen. Deze gaf hem -chter een keiharden slag tegen zijn kaak, die hem naar een hoek van het vertrek deed wankelen. Koen vloog hem als een tijger •ehtern«. Va» Orion, in het »euw gedreven, keerde zich om en liet zulk een regen van slagen op zijn tegenstander neerdalen, dat deze er een oogenblik door verblind werd. Ze grepen elkaar beet. Doch een kleedje gleed op den gewreven vloer onder hun voeten weg en ze vielen in den hoek neer. Van Orion lag bovenop. Snij z'n keel af, ouwe zee- roover! schreeuwde Cunha. Snij z'n keel af, dan is 't meisje voor jou! Doch Koen had zijn been over het hoofd van den ander heenge slagen. De vendumeester kroop ech'.er onder hem uit, toen Koen de bovenhand trachttè te krijgen. Ze rolden over den vloer heen, en richtten zich al worstelend over eind- Eindelijk raakte van Orion uitgeput. Zijn losbandig leven wreekte zich. Zijn adem rochelde in zijn keel. Zijn oogen puilden uit hun kassen. Zijn tong hing hem paars en gezwollen uit den mond. Cunha huilde van genot en danste om hen heen. Als hamer slagen daalden de vuisten van Koen op het roodgebeuk <e gezicht van van Orion neer. Toen hij ein delijk op den grond neerzonk, sprongen de andere mannen toe- Koen strekte zijn hand uit naar Josephine. Met een wilden kreet sprong ze naar hem toe- Hij open de zijn armen. Opeens zakte de vloer onder hem weg- Hjj greep in de lucht naar houvast. Als een gteen vtel hij in de diepte- Het laatste, wat hij zag. was Josephi ne, die van hem weggerukt werd door Cunha, met zijn grijnzende, spottende gezicht. Toen sloot het luik zich boven zijn hoofd en zonk hij weg in het zwarte, zilte water. xx DOOR HET VALLUIK Een oogenblik meende Koen, dat hy door het valluik in open water terecht gekomen was, om te zinken of te zwemmen, als hem dat lukte, maar even later voelde hy vasten grond onder de voeten en bemerkte, dat hij in niet meer dan een halven meter water stond.. Hij bevond zich in het ruim van de ark. Hij voelde de ribben en spanten. Het koude, stinkende water in het ruim had hem van het hoofd tot de voeten doorweekt. Hij begreep, dat hij door een valluik omlaag gestort ning, de eerste dagen wel buiten spel moeten blijven. Boven hem werd het lawaai minder. Een mo torboot verliet de woonschuit en pufte weg tusschen het riet. Zat Joséphine er soms in? Daarna werd het heel stil. Hij hoorde niets anders dan het klot sen van het water tegen de ark. Het eene uur na het andere ver streek langzaam- Hij was verstijfd, koud en nat en slechts in zijn pyama gekleed. Zijn oogen en zijn heele gezicht deden hem ver schrikkelijk veel pijn- De slagen, hem door van Orion op zijn toch reeds gezwollen gelaat toege bracht, waren ontzettend in hun gevolgen geweest. Zou hij phy- siek reeds verwoest zijn. vroeg hy zich angstig af. Lieten ze hem daar zitten om een longontsteking op te loopen en zoo zijn dood te verhaasten? Hoe was Joséphine door hen behandeld? Had zij er in was. door toedoen of op bevel van toegestemd, rnet van Orion te - 'rouwen, om hem te redden van het vreeselijke lot, dat hem wacht te? In elk geval was de behande ling nu enkele dagen uitgesteld. En hij had den arm van van Orion hooren kraken tijdens hun laa:- ste gevecht. Koen! Koen! Ben je daar? Die scherp gefluisterde vraag wekte hem eensklaps uit zijn droomen. Ik ben het.Joséphine. ben je daar, Koen? (Wordt vervolgd). Cunha. En de knip van het valluik was losgetrokken precies op het moment, dat hij meende Josephine in zijn armen te kunnen nemen. Zooveel mogelijk buiten het koude water blijvend, wachtte en luister de hij in de duisternis. Hy maak- e zich doodelijk ongerust over Josephine, die zich nu in de macht van die schurken bevond. Toch was, naar zijn meening, waar het zijn verloofde betrof. Jan Orion nog het meeste te vreezen. Van Orion zou echter, zoo bedacht hij aiich met grimmige voldoe- ledig, dat de zwakke plek in de binnenmuur terstond gevonden werd. Nu verklaarde L. zich te hebben laten bepraten en tracht te hij zich zoveel mogelijk schoon te wassen. De 46-jarige loterijagent M. C. T., die bij de politie een oude be kende is, verklaarde, dat hij het zelf eerst verkeerd had uitgelegd aan een van zijn kornuiten. De boel was toen in de war gelopen, maar de tweede keer had L. in de auto van T. rustig met een van de daders gesproken en toen was de rest kinderwerk. Het bleek wel duidelijk, dat T. de man achter de schermen was en andere ver oordelingen wezen daar wel op. T. zelf was het daar niet mee eens: „Allemaal onmazzel, edelachtbare". De drie krakers t.w. de 44-jari- ge S. B., de 26-jarige B. B. en de 23-jarige L. K. v. L., trachtten ieder hun huid zo veel mogelijk te redden. B. was nu niet zo te spreken over T., want die zou eerst met een auto voor het vervoer der bonnen hebben gezorgd, maar daar kneep hij hem voor. Zijn auto nad ineens twee lekke banden! T. had een voorschot van 20 gegeven °m betere spullen te kopen, maar hij hield zich maar lekker overal buiten. Deze recidivist reeds 6 ver oordelingen staan er op zijn regis ter vertelde uitvoérig hoe de kraak had plaatsgevonden en noe de buit precies was verdeeld. Hierbij stuitte hij op tegenspraak van zijn mede-firmanten. Vooral B. B. ging nogal te keer, daar hij voor 2500 was opgelichc. J. B. verklaarde laconiek dit geld nog onder zijn beheer te hebben! Deze B. B. zorgde overigens voor de vrolijke noot door zijn deelnemen aan de inbraak te ver ontschuldigen met de woorden: „M'n geld was op en anders moes ten we gaan werken". Feitelijk was hij de baas van de 3 inbrekers maar hij had S. B. alles laten af spreken met L., omdat deze kwam, net terwijl hij zat te eten. Ook de ze deelnemer had al enkele straf fen achter de rug. Nummer 3, L. K. v. Z. gaf des gevraagd voorzichtig toe, dat er inderdaad enig meningsverschil bestond tussen de compagnons. Zijn deel van de buit zou hem ook zijn onthouden en hierbij loenste hij argwanend naar S. B„ die onoe- kommerd omhoog zat te staren. Waar is de buit Uit het requisitoir kwam vast te staan, dat een aanzienlijk be drag niet te voorschijn is geko men. Vast staat, dat minstens 27 000 is ontvangen, waarbij nog komt, dat voor een waarde van 500.000 (zwart) aan een Am. sterdamse zwarte piet is verkocht. Iedereen verklaarde, dat het geld daarvoor niet werd ontvangen, doch dit zial wel met 'ponden zout moeten worden genomen. Van het verdeelde bedrag is ook maar een minimaal gedeelte te ruggevonden. T. zegt er Engelse ponden voor te hebben gekocht- die vals waren. Hij heeft ze dus teruggegeven en zou er andere voor krijgen. S. B- zegt 800 dol lars te hebben aangeschaft, die ihem ..gerold" zijn. Aangenomen mag dus worden, dat de heren hun geld netjes hebben opgebor gen als appeltje voor de dors:. Deze dorst zal overigens groot zijn. wiant de gevraagde straffen waren niet mals. De officier wees op het feit, dat verschillende dra den van deze diefstallen zijn ge volgd en men terecht is gekomen bij beroepszv.-arte handelaren en een leger je lijntrekkers. Zoo leef de b.v. een doodgewone melkboer van zijn zwarte geld dood bedaard in een suite in een Amsterdams hotel! Hij kwalificeerde deze inbraak dus niet alleen els een overtre ding, maar tevens ais een misdaad tegen de gemeenschap- Dien en- gevolge eischte hij zware straffen en wel tegen A- L. 2 jaar. tegen M C T 3 jaar en de 3 overigen 4 jaar. Alle straffen zijn onvoor waardelijk met aftrek van voor. arrest en verbeurdverklaring van in beslag genomen gelden en goe deren. Uitspraak over 2 weke*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3