Konsequenties voor 7 Westen MINISTER NEHER IN NOORD-LIMBURG Ministers Beel en Jonkman naar Indië vertrokken mm G Kosten van levensonderhoud Het dubbele van voor 1940 BOMEN VOOR BOMMEN HET LAND VAN MARIANNE EN DE GAULLE Ramadier vraagt vertrouwen Hitler's plan om het Vaticaan binnen te dringen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ONGSLAGEN 69ste JAARGANG ZATERDAG 3 MEI 1947 No. 20305 COMMUNISTEN UIT DE FRANSE REGERING? Nieuwe bonnen voor het con sum ent en- crediet twee eieren ijf<tagenweek in Engelsche Y.S.-lening voor Indonesië Bedrag v?,n 300 millioen dollar IN ZIJN LOON- EN PRIJSPOLITIEK Nog vandalisme Schade bi j de Spoorwegen S.S.-INSTRUCTEUR KRIJGT VIJFTIEN JAAR V v;;r De regeling van de oorlogsschade Woede-reactie op Mussolini's val VOOR HET VADERLAND gevallen Goudschat raakt op WEER 27 GOUDSTAVEN GEVONDEN mijnen TREINSTORTNG R'DAM— AMSTERDAM -■sC Y redes ver dragen MEDIO MEI RATIFICATIE? Zwarte van Meel voor vierde maal ontvlucht MEER DAN EEN KWART MILLIOEN Maar de goederen zijn er met ROYAL NAVY ZET WALCHEREN IN HET GROEN DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per Kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom» breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De latente crisis, welke eigen lijk sinds het ogenblik van zijn vorming in het kabinot-Rarnf- er bestond, is dan eindelijk acuut ge worden. -. De minister-president neeit op een moment, dat de eisen van de Franse arbeiders w'aI^ naat vrezen valt, is de fct?® m d® Renault-f abrieken slechts het schuchtere begin yan een aI?e" mene stakingsagitatie de ge hele regering'SP0 van de loonstop in ?®vaar brachten, gevraagd, dat de Natio nale Vergadering haar duidelijk vertrouwen in de re»ering zal uit- sprc>ken.gbetreffende motie is gis teren ingediend, maar volgens de bepalingen van de nieuwe grond wet kan daarvoor op zijn vroegst Zondag worden gestemd. Deze be denktijd zou natuurlijk n°g tot een weder-sussen van het con-.nct tussen M.R.P. en socialisten ener zijds, en communisten andjrzijds verschillen liggen in diepste wer kmanen leiden: maar de menmgs- kelijkheid veel dieper dan'alleen de kwestie van de loimstop; zij rakpn het wezen zeii van de sa- menwerking der drie regerings partijen. Elke „oplossing", weike, zoals in het verleden reeds is ge beurd, op het uiterste nippertje zou kunnen worden gevonden, be tekent hoogstens een wankele overbrugging naar het ogenblik, waarop de coalitie 0f spreekt men niet beter van samenlij- ming? toch uit elkaar moet vallen. In de gistermorgen gehouden ministerraad, waarin de commu nistische ministers niet meer aan wezig waren, zou dan ook over wogen zijn de communistische ka binetsleden eenvoudig als deniis- sionnair te beschouwen, als de communistische volksvertegen woordigers niet voor 't regeerings program inzake lonen en prijzen stemmen. Men zou in dat geval geen herhaling van de tragicome- die van Indo-China beleven, toen de communistische ministers voor, de communistische parlementsle- den teren de Indo-Chinese politiek van de Franse regering waren. Het conflict -moet onherroepe lijk komen, «u of over enige da gen of weken; en voor Frankrijk is het te hopen, dat het gezwel nu doorbreekt, gelijk dat enige tijd geleden ook in België het ge val was. De volslagen onnatuur lijke, in zich onmogelijke figuur van een in wezen niet-communis- tische regering met communisti sche ministers in sleutelposities kan alleen voor de communisti sche partij voordelen opleveren, maar het land gaat er aan ten gronde. Democratie en dictatuur zijn nu eenmaal niet in één orga nisme saam te brengen. Als de politieke gebeurtenissen zich in Frankrijk ontwikkelen, zo als momenteel te verwachten valt, Konit men voor de merkwaardige combinatie te staan, dat de com munisten, die er zelf weinig voor voelen in de regering te blijven, zich niet eigener beweging terug trekken; zij willen heengaan, maar gaan niet heen, doch wor den uitgestoten. De in aantal sterkste partij al verschilt zij slechts enkele zetels met de M-R.P- komt dan tegen de re gering te staan, zonder dat men Op 6 Vlei a.s. zullen weer enige waaidebohnel} ya "het consumen- tencrediet dig worden en wel de bonnen fnf hangt samen me* ^e fed> dat kortgele den nieuwe textielpunten zyn aangewezen, zodat de credietne- mers thans in de gelegenheid zijn deze te besteden. Het ligt m de bedoeling bin nenkort wederom enkele bonnen aan te wijzen. De behoefte voor aanschaffing doet zich het meest gevoelen in voor- en najaar, zo dat na deze bonaanwijzingen eerst tegen het najaar opnieuw bonnen zullen worden geldig verklaard. In de bonnenlijst, die volgende Week wordt bekend gemaakt. zai voor twee eieren worden pen °me« voor alle leeftjjdsgroe- zekerheid heeft, dat partijen, welke tot dusverre in de oppo sitie waren, het nieuwe bewind zullen steunen. De donkere schaduwzijde van deze ontwikkeling is ongetwijfeld, dat de communisten nu een to meloze agitatie kunnen en zullen gaan voeren. Maar hebben zij dit ook tot dusverre niet steeds ge daan? Het enige verschil is, dat zij nu geen enkele regeringsver antwoordelijkheid meer zullen dra gen terwijl de socialisten dit wel doen. Te duchten valt dan ook, dat bij de kritieke financiële en economische toestand van Frank- rijk een deel der socialistische werkers gemakkelijker voor het communisme zal worden gewon nen, terwijl evenzeer het gevaar dreigt, dat de M.R.P. volgelingen aan rechts zal verliezen. De aan trekkingskracht van de beweging van generaal de Gaulle zal daar steeds sterker worden. Wij hebben daarmede een naam genoejnd, die in de allerjongste faze van de Franse crisis nauwe lijks vermeld is, maar die in de toekomst ongetwijfeld een steer': belangrijker rol zal spelen. En daarmede komt ons een woord in de pen, dat in Frankrijk fluiste rend van mond tot mond gaat: burgeroorlog, De communisten verwijten de Gaulle, dat hij be wust naar burgeroorlog drijft, maar zij vergeten, dat deze ver schrikking reeds een jaar gele den, lang vóór de Gaulle zijn actie begon, dreigde. Engelse bladen wezen zelfs reeds in September 1945 op dit gevaar, en we herin neren ons toen gelezen te hebben, dat 1947 het kritieke jaar zou zijn. Deze Britse profeet heeft in eik geval het gevaar juist gelo- caliseerd in de tijd. Deze druk, waaronder het Franse volk voortdurend leeft, maakt de situatie aldoor verwar der; maakt het voor hen, die con structief werk willen verrichten steeds moeilijker, met een duide lijke visie op de toekomst hun taak aan te vatten. En dan «pre ken we nu nog niet van het ge wicht, dat de Franse ontwikkeling voor geheel West-Europa heeft. Eerst hebben de communisten Spanje als springplank naar het Westen willen gebruiken; toen dit mislukte, kozen zij Frankrijk daartoe uit. Zou in hun opvatting het meest geschikte ogenblik nu aangebroken zijn? Dr. H. J. van Mook heeft me degedeeld, dat hij, wanneer hij voor een kort bezoek in Amerika is, besprekingen zal voeren over een Amerikaanse lening voor de i wederopbouw van Ind.ë. Hij dacht, dat ongeveer 300.000.000 nodig zouden zijn. In de Franse assemblee heeft de premier, Paul Ramadier, Vrijdag voorgesteld over een motie van vertrouwen in zijn loon- en prijspolitiek te stemmen. Als de assemblee het met me eens is, zo zeide hij. laten we dan op de ingeslagen weg voortgaan, zoniet,, laat dan iemand anders de verantwoor delijkheid overnemen. Hij herinnerde er aan, dat de vakbeweging zich er vorig jaar mee acoord heeft verklaard, dat er voor 1 Juli geen verandering in de lonen zou worden gebracht. Een val van de franc zou de im port ernstig in gevaar brengen, hetgeen zijn terugslag zou hebben op de voedselvoorziening. Het volk moet de waarheid weten en het gevaar beseffen. Ramadier werd luide toegejuicht, behalve door de communisten. Vervolgens sprak de communist Jacques Duclos, tijdelijk voorzit ter van de assemblee. Hij beschul digde Amerika er Van, reactionnai Te belangen in Frankrijk te steu nen. Amerika is een land, waar de haat tegen de kleurlingen tot een principe is verheven, aldus Duclos. De vooruitstrevende ka tholieken beschuldigde hij er van, de onofficiële stakingen te hebben aangemoedigd om aldus de com munistische invloed in de vak beweging te ondermijnen Duclos werd, toen hij de eis tot hogere productiepremies van de arbeiders van de Renaultfabrie- ken verdedigde, door Ramadier in de rede gevallen, die zeide, dat de regering het volkomen eens was met het beginsel van premies voor hogere productie. Duclos betoogde, dat het een eerste plicht is, de belangen van de arbeiders te verdedigen, die samenhangen met het nationaal belang. De economische politiek der regering diende te worden herzien, daar het prijspeil in plaats van 10 procent in feite slechts met 3.3 procent was ge daald. Alles zou in het werk ge steld moeten worden de pro ductie te verhogen. Inmiddels hebben, tijdens een gisteren gehouden stemming, de stakers van de Renaultfabrieken besloten het werk niet te hervat ten alvorens de geëiste loonsver hoging is toegestaan. Ook de vak vereniging van metaalarbeiders, die 300.000 leden telt en waarin de communisten grote invloed hebben, heeft een loonsverhoging geëist. Een afwijzing hiervan zal van af Dinsdag a.s. een staking van de gehele metaalindustrie in en rond Parijs veroorzaken. Het wil met het fatsoen van een deel van ons volk nog niet beteren. Ze kunnen de dagen toen alles ons ontbrak en niets veilig was voor hebberige handen nog niet vergeten. Het „mijn" is het enige dat ze kennen; van het „dijn" hebben ze geen begrip. Mede tot nadeel van het goed willende deel van het publiek hebben de spoorwegen dat weer eens ondervonden. Een nieuw personenrijtuig, dat dezer dagen in dienst was gesteld, moest al na enkele dagen naar de werkplaats in Haarlem terug, omdatde bekleding gedeeltelijk was losge sneden en voor de rest was ver dwenen. Het B. G. te Amsterdam heeft de 27-jarige J. A. Eriks uit Ber gen, die gedurende vijf jaren als instructeur bij de S.S. zeer actief heeft deelgenomen aan de strijd tegen onze bondgenoten, veroor deeld tot 15 jaar gevangenisstraf en ontzetting uit de rechten. Tegen hem was 7 jaar geëist. Het Engelse tankschip „British Enterpriseliep op de pier bij Terneuzen aan de grond. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting, de heer L. Neher, heeft Vrijdagmiddag in ge zelschap van de secretaris-gene- raad ir. H. W. Mouton en de dl rectear-generaal van de volks huisvesting dr. ir. Z. V. van de- Meer een tocht door Noord-Lim burg gemaakt. Het gezelschap werd aan de grens der provincie bij Mook verwelkomd door de Com missaris der Koningin mr. Hou- ben. Na een kort bezoek aan Middelaar en Well, waar nood woningen en in aanbouw zijn de bungalows werden bezich tigd. werden de autoritei ten op het raadhuis te Venraay ontvangen door burgemeester liet Amerikaanse leger heeft stenografische aantekeningen gevonden betreffende een opge wonden bijeenkomst, die op 25 Juli 1943 werd gehouden in het hoofdkwartier van de Fuehrer, llit de aantekeningen blijkt, dat Hitier op de val van Benito Mussolini reageerde met een grotesk plan, om het Vaticaan binnen te dringen. De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd. Gesneuveld of overleden ten gevolge van oorlogshandelin gen: Kon. Marine: matroos le kl. L. Pieters, afkomstig uit Ned - Indië, Meester Cornelis, ge sneuveld tengevolge van vijan delijke actie op 13-4-1947 a. b. van R.P. 107; inheems kwar tiermeester: J. A. Siahaya, af komstig uit Ned.-Indië, gesneu' veld tengevolge van vijande lijke actie op 13-4-1947 a. b. van R.P. 107. Kon. Landmacht: Geen ver liezen. Kon. Ned-Indisch leger: Geen verliezen. „Ik sluit mij geheel aan bij de verklaring, die minister Jonk man dezer dagen aflegde en ik heb daaraan thans niets toe te voegen. In dit stadium is het trouwens niet mogelijk iets na ders te vertellen, maar ik hoop dat bij onze terugkomst wel te doen. Wij reizen nu naar Batavia en waarschijnlijk zullen wij een bezoek brengen aan Pontianak en Makassar. Overigens zal dit van de omstandigheden afhan gen." Aldus verklaarde minister president dr. L. J. M. Beel van morgen in de vroegte op Schip hol vóór het vertrek van het Indië-vliegtuig Een felle wind gierde om de kleine gebouwtjes en het was er koud en naar in deze ogenblikken tussen dag en nacht. Om half vijf was de minister-president en zijn gezelschap reeds gearriveerd. In de passagiersrestauratie liep het spoedig vol. De ministers Neher en Fiévez arriveerden. Verder zagen wij o.m. dr. Prin sen secr.-generaal van Binnen landse zaken de heer Kiveron, secr.-generaal van Overzeese ge biedsdelen, prof. Romme, de heer Hans Hermans, secretaris van de minister-president, hoge ambtenaren en familieleden van de vertrekkenden. De douane wilde de pers eerst niet toelaten, doch minister Beel had hiertegen geen bezwaar. Omstreeks kwart voor zes begaf het gezelschap zich naar het vliegtuig, dat onder commandant Bax op het platform stond proef te draaien. Na de minister-pre sident stapte minister Jonkman in. Vervolgens de heren dr. H. M. Hirscbfeld en mr. H. Albarda, financieel econ. adviseurs, mr._ T. H. Bot van het dep. van O.G.~ en de secretaressen Flemming en Smulders. Het was helder en de zon scheen al vaag over de wijde vlakte, als om kwart over zes het toestel om de luchthaven zwenkte en met een wijde boog Zuidwaarts ver dween. „Morgen zal ik een mannetje sturen, die de bevelhebber van de derde pantserdivisie zal opdragen, met een speciale afdeling r.aar Rome te trekken om de hele re gering, de koning en de hele rest van de bende, gevangen te nemen en vooral zich meester te maken van de kroonprins en Badoglio en zijn gespuis", verklaarde Hitier. Ambassadeur Howel, verbin dingsman van het Duitse ministe rie van buitenlandse zaken bij Hitler's' hoofdkwartier, vroeg: „Moeten we niet zeggen, dat de uitgangen van het Vaticaan be waakt moeten worden?" „Tf «zie er niet tegen op, onmid dellijk het Vaticaan binnen te dringen", antwoordde Hitier. „Denkt gij, dat ik bang ben voor het Vaticaan? Wij zullen er on middellijk heengaan, want hot hele corps diplomatique zit daar en het maakt me niets. De bende is daar, de hele vieze bende. We zullen ze er uit halen. Wat komt het er op aan? We zullen later verontschuldigingen aanbieden". Hitler verklaarde, dat de be lofte van degenen, die Mussolini hadden weggewerkt, dat Italië de oorlog zou voortzetten, niets an ders was dan verraad en dat hij hetzelfde spelletje zou spe len. Hij legde uit, dat hij dit wilde doen door de schijn aan te nemen, dat hij het geloofde en ondertus sen piannen te beramen om hen gevangen te nemen" Opnieuw is een deel van de ge zonken goudschat uit de Nieuwe Waterweg opgehaald. Gisteren werden 27 nieuwe goudstaven aan het geredde to aal van 79 toege voegd. Van de 111 staven ontbre ken er nu nog slechts 5. De werkweek vaw >or S ji»j.aanu-o «u schuwden de Natio_ voor de EngelsemÜnw«J^ gaat j„„ as in. Gistererf s Maandag a.s. in. waar- nTunion of Min^ork^lr^" dat een verlaging der steenkool-! productie catastrofaal voorhet gehele volk zou zlJ"e d*{ f*?n- gen er daarom op aan. at eder zijn best zou doen om d't te cxr- komen en daarmee de eis voor en werkweek van vijf dagen e" stellen van nieuwe eisen te vaardigen. Op het traject Delft—Den Haag is gisteren in de namiddag een draad van de electrische boven leiding gebroken, waardoor ern stige vertragingen ontstonden in de spoorverbinding Rotterdam- Amsterdam. Om 8.55 uur was het defect hersteld en kon de treinen loop normaal hervat worden. Janssen en Deken Berden. De psychiatrische inrichting St. Anna en het klooster „Jeruzalem" wer den hier bezocht. De reis werd daarna naar Venio voortgezet, waar een aantal bur gemeesters uit Noord- en midden- Limburg reeds in de raadzaal ver zameld waren voor de bespreking van wederopbouwproblemen. De minister gewaagde met waarde ring van het door de stichting „Herstel Limburg" uitgebrachte rapport. Hoewel hij geen positieve uit spraak kon doen over de oor logsschaderegeling, verklaarde de minister dat integrale regeling van alle oorlogsschade niet tot de onmogelijkheden zou kunnen behoren. De minister merkte op, dat er vele klachten binnenkomen over de uitbetaling van de oorlogsschade, beneden 3000 vooral t.a.v. de strenge controle, waardoor de afwikkeling grote vertraging on dervindt. Éen en ander is echter noodzakelijk omdat er vaak on juiste opgaven tot totaal be dragen van tientallen millioen guldens worden gedaan. Vervolgens werden de eventuele bouwproblemen besproken. Ondanks het ingewikkelde ar beidsprobleem (in alle getroffen gebieden is een nijpend tekort aan geschoolde bouwvakarbei ders) zal de regering niet tot de instelling van arbeidsplicht, in welke vorm ook, overgaan. Wel zal zoveel mogelijk het begonnen werk in de geteisterde streken worden aangemoedigd. Spr. leg de er de nadruk op, dat men niet alleen oog moet hebben voor de woningnood, maar tevens de be langen van industrie en instellin gen als ziekenhuizen en scholen enz. moeten hier onder het oog gezien worden. Groot-Britannië heeft medede ling ontvangen, dat de sovjet unie en Frankrijk waarschijnlijk bereid zullen zijn de vredesver dragen met de voormalige as-sa- telieten medio do»e maand te ratificeren, aldus is van bevoegde zijde te Londen verklaard. Deze mededeling is ontvangen in antwoord op het Britse voor stel aan de sovjet-unie, Frank rijk en de Ver. Staten, om de rati ficering tegelijkertijd te verrich ten. De ratificering door de Ver. Staten zal, volgens verklaring, ge schieden zodra de verdragen door de vereiste tweederde meerder heid van de senaat zijn aanvaard. Van Britse zijde is de ratificatie reeds geschied, met koninklijke goedkeuring. Alleen Bevin moet nu nog zijn handtekening onder de stukken plaatsen. De stukken zullen, voorzover het de Oost- Europese staten betreft, te Mos kou gedeponeerd worden, en wat Italië betreft te Parijs. De Bergen op Zoomse recherche wist in de eerste helft van Fe bruari de hand te leggen op de beruchte, „zwarte Van Meel' een SS-er, die reeds driemaal uit een interneeringskamp v/i.st te ont snappen. Dezer dagen was hij uit het kamp Laren overgebracht naar Heerle (nabij Roosendaal) om de begrafenis van zijn moeder te kun nen bijwonen. De SS-er ontsnap te toen een bewaker hem toestond van het toilet gebruik te maKen. De familie van de ontvluchte be lette de bewaker de vuurwapenen te richten op „de zwarte". Tot nu toe heeft men hem niet kunnen arresle.vn. Vandaag is het de nationale herdenking van de Nederlandse doden. Van hen, die door welke oorzaak dan ook slachtoffer wa ren van de wereldbrand 1940-1945. De oorzaken van de dood onzer landgenoten waren vele: fusille ren, concentratiekampen deporta tie, verdediging te land, ter zee en in de lucht, politiek, ras, bom bardement, en honger. Wreed is elke oorzaak, elke dood was een stuk ellende. We behoe ven hier nog niet eens verse won den open te rijten. De ramp in haar geheel ligt ons nog dicht genoeg bij. In duizenden gezinnen heerst nog rouw. Nederland verloor meer dan "n kwart millioen van zijn burgers, welk getal tegenover de cijfers van andere landen indrukwek kend is. De oorlog is voorbij. Maandag zullen we individueel en in groep juichen om de bevrijding. Want bij alle moeilijkheden is de .vrij heid een nooit genoeg te waar deren goed. Bijzondere aandacht vragen we echter voor de moeilijkheden van hen of van de gezinnen, die di rect slachtoffer waren van de dui velse krijg. Laten we hen helpen, waar maar te helpen is, financieel, mo reel. Wij kwamen er levend af. Vele slachtoffers vielen voor on ze bescherming of bevrijding. Op ons rust een ereplicht. een ereschuld. Weest met de uitbeta ling van dankbaarheid op de ba sis van naasten- en vaderlands liefde niet schriel. Dan krijgt de dodenherdenking ook diepere betekenis en betekent de oorlog in dit opzicht tenminste een stukje winst. HENK VAN DER MAZE. |P Na het herstel der bruggen kwam gisteren de eerste Diesel linea recta uit Utrecht te 's Hartogenbosch aan. Ir. Hollander, pres.-dir. N.S. wordt begroet door de stationschef van Den Bosch ROERIG PALESTINA. In het politiekamp te Tel Aviv ontplof te Sarona-Volice Camp. Bij de ontploffing kuiamcn zes Britse soldaten o terroi iitische hom in leren en tend ten acit een inkwarlieringshuis ran het uiig gemuakt met liet reddingsiretk Het. laatste indexcijfer van de kosten van levensonderhoud het welk door het Centraal Bureeau voor de Statistiek werd gepubli ceerd. had betrekking op Augus tus 1946. De reeks is thans voort gezet met cijfers over September en December 1946, Januari en Fe bruari 1947. Ter verduidelijking van de hier na gegeven cijfers verstrekt het C.B.S. de volgende toelichting: De indexcijfers van de kosten van levensonderhoud, zoals deze in verschillende landen worden berekend, geven de prijsstijgingen of dalingen aan van een onveran derlijk „pakket" goederen en dien sten. Zo geeft het door het C.B.S. gepubliceerde indexcijfer van de kosten van levensonderhoud de prijsbeweging weer van een goe deren- en dienstenpakket, zoals dit werd aangeschaft resp geno ten door 'gezinnen met inkomens beneden f 1800, in 1935/'36 De zeer belangrijke, vooral door de oorlog veroorzaakte wijzigingen in de verbruiksgewoonten, welke sinds 1935/'36 plaats vonden, kun. nen derhalve geen veranderingen in dit cijfer veroorzaken. Het cij fer drukt dus uit, wat een boven omschreven gezin zou moeten be talen. indien het thans wederom dezelfde goederen en diensten zou aanschaffen resp. genieten. Aan gezien deze voorwaarde in feite niet vervuld is. dient men bij het gebruik van deze cijfers de nodige voorzichti;ghe:d te betrachten. Men dient hierbij echter te be denken. dat van de thans voor de consument "beschikbaar komende artikelen, de kwaliteiten dikwijls niet overeenkomen met die van voor de oorlog. Steeds worden de prijzen van d.ie kwaliteiten geno men, die het dichtst liggen bij de door de desbetreffende gezinnen voor de oorlog gekochte. In zijn berekeningen heeft het C.B.S. de werkelijke verkoopprij zen opgenomen, ongeacht het feit. of met de priisvoorschriften is re kening gehouden. Met ingang van September 1946 zijn een aantal verbeteringen aan gebracht in de berekening van het indexcijfer, dat de prijsbeweging weergeeft van het pakket goederen en diensten, aangeschaft resp. ge noten door een aantal gezinnen met inkomens in 1935/'36 beneden 1800 per jaar. Teneinde de ver gelijkbaarheid met vorige cijfers niet te verstoren zijn ook de index cijfers over vorige perioden op nieuw berekend. Berekening gebaseerd op na-oorlogs pakket Teneinde een beter inzicht in het verloop van de kosten van levens onderhoud te verkrijgen, is naast een cijfer gebaseerd op een goede ren en dienstpakket van voor de oorlog, een berekening gemaakt, gebaseerd op een goederen en dienstenpakket, zoals dit na de oor log door gezinnen van verschillen de inkomensklassen wordt geno ten. Men bedenke hierbij, dat even als men thans niet het goederen en dienstenpakket geniet van voor de oorlog, men voor de oorlog niet het goederen en dienstenpakket van thans verbruikte. Het op dit oorlogse pakket gebaseerde indexcijfer geeft de verhouding aan tussen de waarde van dit pak ket in 1938/'39 en thans. De ver anderde verbruiksgewoonten, die tot uitdrukking komen in de samen stelling van het na oorlogse goe derenpakket oefenen derhalve ook bij deze berekening geen invloed uit op het verloop van het index cijfer, omdat ook dit de prijsbe weging weergeeft van een onver anderlijk pakket. Het verschil tussen de volgens beide methoden berekende totaal indexcijfers is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat in het huidige pakket de arti kelen, die het sterkst in prijs zijn gestegen, naar verhouding in ge ringere mate zijn vertegenwoor digd dan in het voor de oorlog aangeschafte pakket. In onderstaande tabellen zijn de resultaten weergegeven van beide berekeningsmethoden voor het to taal. de voeding en een vijftal be langrijke groepen. INDEXCIJFERS VAN DE KOSTEN VAN HET LEVENSONDERHOUD Basis 1938—39 100. a. Volgens huishoudberekeningen 1935-'36, gezinnen met inkomens in 1935-'36 beneden f 1800.per jaar. Groep 1945 1946 1947 (Spt Dc) (Mrt Apr Mei Juni Juli Aug Sep Dec) Jan Feb Totaal 173 178 183 184 187 196 199 196 196 197 198 198 Voeding 166 169 174 176 184 202 208 201 197 203 205 205 Kleding 325 311 309 317 316 310 312 313 314 314 311 308 Schoeisel 296 316 322 328 329 325 326 326 325 325 326 327 Reiniging 234 280 303 303 303 304 304 304 304 309 309 309 Huisraad en won.-inr 323 313 314 314 315 310 309 310 315 318 315 314 Ov. posten 144 152 156 156 156 159 160 160 161 160 160 160 b. Volgens huishoudberekeningen JanuariSeptember 1946. gez. m. inkomens v. f 30—f 40 p. w. 1946 1947 gez. m. inkomens v. f 40f 50 p. w. 1946 1947 gez. m. inkomens v. f 50f 60 p. w. 1946 1947 Sept Dec Jan Feb Sept Dec Jan Feb Sept Dec Jan Feb Totaal Voeding Kleding Schoeisel Reiniging Huisraad en won.-inr Ov. posten 176 200 273 312 245 297 142 178 204 275 312 241 305 142 178 203 273 314 241 302 142 176 199 269 314 241 300 142 180 200 265 310 248 307 150 181 204 267 311 244 316 151 181 203 265 312 244 312 151 180 199 263 312 244 310 151 183 201 269 313 239 298 156 185 205 271 314 235 305 157 184 204 269 315 235 302 157 184 200 266 315 235 300 157 Luit-admiraal Helfrich heeft gisteren Walcheren bezocht om er het bedrag te overhandigen, dat de Britse marine heeft bijeen gebracht voor de herbeplanting van het eiland. Hij was vergezeld van de Britse marine-attaché te 's-Gravenhage, captain R. E. Jef freys en luit. ter zee le kl. A. von Freytag Drabbe. Nadat in Middelburg de thee was gebruikt, verzamelde het ge zelschap zich in het Wooldhuis te Vlissingen, waar o.m. aanwezig waren de Commissaris der Konin gin, Jhr. mr. J. Quarles van Uf- ford. en de burgemeesters van Middelburg en Vlissingen en het bestuur der stichting „Nieuw Walcheren". Na een welkomstwoord van de heer P. Blauw, een van de initia tiefnemers der bomenactie, heeft admiraal Helfrich in een zeer har telijke toespraak 't geschenk van de Royal Navy, een chèque ten bedrage van 853 pond sterling of f 9.252.aangeboden- De heer J. L. Verhagen, voorzit ter der stichting „Nieuw Walche ren" zeide, dat de leuze der Zeeu wen was: „Voor een bevriid Euro pa een verdronken Walcheren". De Engelsen hebben dit beant woord met een andere leuze: „Bomen voor bommen". Nadat vervolgens de Commissa ris der Koningin en captain Jef- freys nog het woord hadden ge voerd bood tenslotte de burge meester van Middelburg, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg de zilveren stadsmedaille aan de/ „Royal British Navy" aan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1