Nieuws uit Stad en Omtrek Stemmingsvolle Nationale Feestdag i De eindspurt van Excelsior Landbouw en export in '47 R OOVENAAR Onderwijs en persoonlijkheid De Ronde van Schiedam KAPITEIN DUMPELADORIS Laatste bericht en Men rekent op 500 millioen ADIO programma speurende DINSDAG 6 MEI 1947 iïo ^AGINA 3 ALLES WERKTE MEE Burgemeester spreekt de burgers toe wü zijn OFFICIëLE KENNIS GEVING Het doel der vernieuwing Vlaardingens favoriet winnaar PONNY OP HOL BURGERLIJKE STAND MEISJE AANGEREDEN ZONDER RIJBEWIJS HERMANDADJES KETHEL Zeer goede wedstrijd tegen B.E.C-: 3-3 EXAMENS 31- Geheime bergplaats AANVOERCIJFERS BOND WESTLAND MINDER DEVIEZEN VOOR JAMBOREE MGR. WILLEKENS NAAR NEDERLAND AMERIKAANSE BEDRIJFS RESULTATEN MINISTERS NAAR MAKASSAR EERSTE BEDEVAART NAAR BEAURAING Nog gebrek aan krachtvoer door Emart Kinsburn Niemand had gedacht, dat het eulk stralend weer zou zijn. Aar. zeiend begon onze herdenking van het grootste ogenblik in de ge schiedenis van ons volk: de be vrijding. De vlaggen gingen één Voor één uit en toen de klokken luidden, stak het rood-wit-blauw in vele gevels. De trompetters van het tamboer- en pijpercorps de Harmonie bliezen om kwart vóór negen de fanfare op de toren. Het was een uniek gezicht, de vrien delijke mensen, getooid vafit Oranje, aan de voet van de ouoe St. Jan en bovenop de transen n geschal van de Uaroenen- precies 9 uur arriveerde de o s meester op het raa»^ Huy- daarna hief mevr. Grimberg:nuy ser de dirigeerstaf en Wilhelmus over Behalve de burgemeester stonden on het bordes wethouder tl. v. d- Kraan, de gemeentesecretaris, mr. N. J Post en het bestuur van de Oranje Vereniging- De burgemees ter richtte zich nu* volgende woorden tot <te samengekomen menigte:. hier storisch marktplein samengekomen om voor de tweede tüfJT verlaardag van het her- uHr. Van onze> onafhankelijk heid te vieren. Onze gedachten s®311 Allereerst naar hen, die d:ie bevrijding mogelijk maakten. Zij gaven alles, leven, bezit, vrijheid en ue toekomst van zichzelf en de hunnen. Zij zijn gevallen in de strijd tegen een meedogenloze vijand- Wij huiveren nog als we aan het leed. dat zij doorstaan moeten hebben, terugdenken. Het is onze plicht hen op de eerste plaats te gedenken. Wtf voelen ons eedrongen om er nogmaals van te getuigen, dat wij met de inzet van geheel onze persoonlijkheid zullen streven naar de verwezen lijking van de idealen, waarvoor zij hun leven gaven- Vervolgens herinnerde spreker aan de benauwde oorlogsjaren, hoe op het ogenblik, dat alles ver loren scheen, uitkomst kwam- Schiedam werd het lot van Arn hem en Rotterdam bespaard. Daar- «m heeft de feeststemming een grondtoon van dankbaarheid- Spr. drong er vervolgens op aan, om de eensgezindheid uit de jaren, dat we onder druk zaten, te be waren. Wij kunnen nu weer op bouwen en er zijn geen Neder landers genoeg om al het werk te verzetten. Wij moeten het voor beeld volgen van hen, die naar Indië gingen om te helpen aan de wederopbouw van ons Vaderland. Verwijzend naar de boomplanting, die straks plaats zou hebben, be sloot spreker: Moge hij het sym. bool zijn van het vrije, eensgezin de. herrezen Vaderland. Door een bijzonder systeem van de firma v. Daalen konden rede en zang ook op de Koemarkt en de R'damsche Dijk gevolgd worden door de luidsprekers. Inmiddels was het marktplein volgestroomd met "^D^kieur van de kleding viel weg tegenover het Oranje van de «rikken, van de cocardes, van de zonder goed. Er werd uit W>ue borst met animo jneegezongen op de muziek van het harmonie orkest van WiltonFijenoord. De bloemen en de hulde van de heer L. Kamp voor mevr. Grimberg— Huyser waren wel verdiend. De boomplanting Het Harmonie Orkest St. Am- brosius nam vervolgens de taak op zich. om de boom met muziek naar het Julianapark te bege leiden. De Oranje Garde voifhde de erewacht en trok de boom, een linde, op een wagen voort. De burgemeester en de andere officiële persoonlijkheden liepen in de stoet mee. Aan de zijde van het Jacobsgasthuis werd de boom ?:eplant, nadat de burgemeester de 0jen koker met handtekeningen onder de wortels had geplaatst. Met een kleurig versiérde schop wierp oe burgemeester de eerste schep aarde, waarna de heer L. Kamp, wethouder v. d. Kraan, mr. Post en de heer Mak volgden. Hierna reikte mr. Peek aan do heren Hoogendam en Mak, resp. voor de Stichting 1940—'45 en de Niwin een enveloppe met de in houd van de bijeengebrachte gel- dHie°rnar zongen allen gezamenlijk het Wilhelmus. Sportdemonstratie De Loop door Schiedam West werd door twee groten gelopen. n.l. de athleten, aangesloten bij de K.N.A.U. en de niet-athleten, le den van sportverenigingen. Onge veer 40 deelnemers verschenen aan de start. Vfr" treksignaal, door de burgemeester gegeven, werd een hoog tempo in gezet Na ruim 5 minuten arri veerde J. de Groot van S.V.V., ge volgd door W. Koevermans van Excelsior, die het vorige jaar de veldloop tijdens de Vacantieweck won. In het gymnastieklokaal van de Anthome Muysstraat had vervol- gens de Prijsuitreiking plaats. De burgemeester was blij, dat hij een kerels om zich neen et waren de jongelui JaJ ?m.en nabij de 20 jaar, voor bevrijding de grootste uit Vs Seweest. Zij zijn het meest de bezetting'getroffen in hun idealen en plannen. Tijdens de loop hadden zij iets kunnen leren. Aan het begin waren zij te hard van stapel gelopen. Alles gaat in het leven om het uiteindelijk re sultaat, niet om de eerste inzet. Niet ieder kan de eerste prijs win nen, maar allen hebben gegeven, wat zij konden. Vervolgens reikte hij de prijzen uit aan: 1. de Groot (S.V.V.); 2. Koevermans (Exc.)3. Braat (Exc.) In de niet-athletengroep kregen de volgende 10 deelnemers een prijs: 1. Zagwijn (Succes); 2. Bons (Suc ces); 3. Vijfwinkel (D.R.Z.); 4a T. Baas (Succes); 5. T. Grashof (D. R.Z.); 6. G. Krabbendam (O.V.); 7. P. Bloemendaal (H.B.S.); 8. Huisken (Succes); 9. Zwaan (Suc ces); 10. Schoenmaker (Excel sior). De overige deelnemers kre gen een herinneringsspeldje. De organisatie van de loop was bij de S.B.L.O. in goede handen. Wegens gebrek aan deelneming waren het tonnetje steken op het Rozenburgplein en de rolschaat senwedstrijd in de Nassaulaan af gelast. Bijzondere attracties Het initiatief van de St. Lode- wijkgroep had uitstekende resul taten. Op het open terrein aan de Westvest stond een tent opgesteld, waar pannekoeken, limonade en sprits werden verkocht. De druk ie op dit punt gaf vertier aan oe binnenstad; het tentje van de waarzegster had aftrek. In de Kerkstraat stond eveneens een pannekoeken-tentje opgesteld. De hoedjesverkopers sleten hun nego tie rap en velen liepen met uit zonderlijke hoofddeksels getooid door de straten. Intussen deelde Hinderwet B en W van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen Zljn ingekomen verzoeken van; 1 "et scheepsreparatiebedrijf De combinatie, alhier, om vergunning tot oprichting van 'n timmermans werkplaats m de panden Bakker- Straat 01Q'r7kad^ster Sectie L nos. 1563 en 2 97 met 3 electromotoren van 3, 2 en 0.65 PK, drijvende een vlakbank, een cirkel- en een lintzaag; 2 de Shell Nederland N.v., te 's Gravenhage, om vergunning' tot oprichting van een benzine-instal- latie bestaande uit een onder- ,-eservoir met een inhoud van fi non L en een bovengrondse electrisch gedreven aftappoir eiectnscn s^or pa: B3n°C2B3;G?eve, alhier, ver- gunning tot oprichting ja machinefabriek in het pand L g Achterweg 24, kadaster Sectie u no. 1036. met 7 electromotoren van totaal 16.5 P.K. (t.w. 2 X 5, 2 X A 2 x 1 en 1 x 0.5 P.K.) drijvende een draai-, schaaf- en fraisbank en twee boor- en slijpmachines. Deze verzoeken zijn met de bij lagen op de Secretarie der ge meente ter visie gelegd. Op Dinsdag. 20 Mei 1947, des voormiddags 11.30 zal ten raad- huize gelegenheid worden gegeven om tegen het toestaan van deze verzoeken bezwaren in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. SCHIEDAM, 6 Mei 1947. het Hakkert-strijkje in het Gem. Ziekenhuis en het Jacobsgasthuis van de feestvreugde aan de ver pleegden mee. „Ambrosius" steeds groeiende na het aarzelend begin en oude glorie herwinnend, speelde voor het tehuis van Ouden van dagen op het plein en in de tuin van de Noletstichting, waar koffie weid gepresenteerd en voor 't Liduina- gesticht. De oudjes maakten een rondedans. De behendigheidswedstrijden op de fiets, die op de Broersveld ge houden werden, trokken veel be kijks. Er is veel en hartelijk ge lachen om de verwoede pogingen van de pedaalridders, om een slingerende lijn te houden of door een tonnetje te kruipen. Het was een handicap, dat het programma niet sneller kon worden afgewerkt, doordat men de baan slechts één keer liet verrijden en niet meer dan één koppel tegelijk liet uit komen. Hier moet de ervaring leren. De uitslagen van de behendig heidswedstrijden voor de jeugd van 1418 jaar luiden: 1. A. Struik; 2. A. Polet; 3. H. Rosman. Er wa ren nog 9 andere prijswinnaars. Het Stedelijk Muziekcorps con certeerde, zoals gebruikelijk is, om 6 uur in de muziektent van de Plantage. Velen kwamen luiste ren. Ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan, concerteerde om kwart vóór 8 het muziekcorps van het Leger des Heils eveneens op de Muziektent. Défilé en vreugdevuren Vóór we aan het laatste num mer van de Nationale Feestdag onze aandacht wijden, willen we nog enkele indrukken weergeven over de algehele stemming. Wij geloven, dat die beter is ge weest dan tot nog toe. Er werd veel geboden en van het gebode- ne is gebruik gemaakt. Het weer heeft buitengewoon meegewerkt, maar zonder uitgebreid program ma was toch succes uitgebleven. De avond was in de binnenstad het slechtst verzorgd. In de toe komst zal er toch op gelet moeten worden, dat' het centrum niet van elk vermaak verstoken blijft. Het wil ons voorkomen, dat de Oranje Vereniging nog meer suc ces zal hebben, wanneer zij niet zelf het gehele programma klaar maakt en uitstippelt, maar slechts de hoofdlijnen aangeeft en de uit werking overlaat aan de meer ter zake kundige corporaties en ver enigingen. Slechts hij, die op eigen terrein vrij zijn inzichten kan ontplooien, zal met hart en ziel medewerken. Tot zover onze op merkingen. De stad daverde tegen zeven uur van de trommels en muziek, die van alle kanten naar de Bóter- straat optrokken. De opstelling van het grote défilé der jeugd- Burgemeester Peek bracht een bezoek aan de bazar van het Wonderland organisaties was begonnen. Zoals alles keurig op tijd verliep hul de voor de organisator zo ver trok ook het défilé klokke half 8. Op het bordes van het stadhuis stonden de burgemeester en zijn echtgenote, mr. Post en de wet houders Alberts, mr. Bochove en v. d. Kraan, evenals het bestuur van de Oranje Vereniging om de lange stoet Verkenners, gidsen, voortrekkers, padvinders, gym nasten, jeugdverenigingen e.a. ga de te slaan.De verbondenheid van Schiedam met Kethel kwam voor het eerst bij een feestdag tot uiting door het musiceren van St. Radboud voor het stadhuis. Dit kranige korps is een aanwinst voor de harmoniegezelschappen van de stad. Op de Broersvest ging een ge deelte van de stoet met het har monie- en pijperkorps aan de kop naar het v. 't Hoffplein om zich te scharen rond het vreugdevuur. Het tweede gedeelte draaide voor de Frankenlandse kerk af naar het Rozenburgplein, het eerste en grootste deel trok naar het Frans Halsplein. Om ongeveer half negen reikte de burgemeester de fakkels uit aan de estafettelopers. Het was een prachtig gezicht de athleten stijl vol en snel de brandende toorts langs de straten te zien dragen, op vijf plaatsen afgewisseld door nieuwe krachten. Onder groot ge juich werd de vlam in de mooie pyramide-vuren geplaatst en knet terend sprong de rode tong in het dennegroen. Er was hout volop en menig kampvuur-enthousiast zal jaloers geweest zijn op zo'n vuur. Helaas was er niet voor een echt kampvuur-programma gezorgd. De burgemeester bezocht per auto de verschillende terreinen. Zoals al gezegd, bleef het in de binnenstad vrij rustig. De café's hadden het extra druk. Hier en daar zag men vrolijke groepjes, maar uitgelaten was de stemming niet. Met voldoening en vreugde mogen we op de herdenking van onze bevrijding terug zien. Hoe Schiedam zijn gevallenen met bloemen en kransen eerde. Voor de tweede maal is op het parcours Stadhouderslaan de grote ronde van Schiedam verreden. De organisatie was in handen van de wielerclub Schiedam, de race stond onder auspiciën van de N.W.U. De belangstelling voor deze wedstrijd was bijzonder groot. Niet alleen Schiedammers, maar ook vele Vlaardingers waren getuige van een strijd, waarin zij hun favoriet, P. de Vries, met enthousiasme bij stonden. Het schijnt wel zeker te zijn, dat de ronde van Schiedam een vast programma-punt wordt. Het weer heeft bijzonder meege- jverkt, al zag het er naar uit, dat het tegen 4 uur zou gaan regenen. Enkele druppels konden het en thousiasme echter niet bekoelen. Alvorens de eigenlijke ren plaats nad, reden de nieuwelingen over 35 km. PHuet uit Scheveningen werd eerste, 2 W. v. Elderen Eind hoven, 3 C. Schouten, Beverwijk, 4 W. Verhoeven, Overschie 5 F. Peters, Haarlem, 6 A. J. v. d. Put ten, 7 A. Hofland, 8 P. v. Beek. De burgemeester loste om 3 uur het startschot voor de 100 km. voor amateurs. Het grote peloton van 80 renners suisde enkele malen vrijwel gesloten voorbij. Daarna begonnen Smits uit Amsterdam, de Vries uit Vlaardingen en Voorting uit Haarlem hun uitlooppogingen. Vooral Voorting en de Vries ble ven elkaar in de gaten houden. Tot 15 ronden vóór het einde be hielden zij een halve ronde voor sprong. Voorting kreeg pech en «mest de Vries laten gaan, hoewel hij na wisseling op het peloton inliep. Door het grote aantal renners deed zich een aantal ernstige val partijen voor, voor een groot deel te wijten aan het onvoorzichtig oversteken van de toeschouwers. De wedstrijd was des te aan trekkelijker, omdat een groot aan tal premies verreden werd. Tegen half zes ging de laatste ronde in. De Vries kwam hieruit zegevie rend met e#n ronde voorsprong te voorschijn, gevolgd door Voor ting met een halve ronde en Smits 4 Verhoekx Den Haag, 5 P. Peters Haarlem, 6 M. Schuiten, Amster dam, 7 H. Brinkman, Maasland, 8 J. Persoon, Amstelveen, 9 P. v. Ekelen, Rotterdam, 10 A. Bersee, Rotterdam, 11 M. v. Keijzerswaard Haarlem, 12 F. Alblas, Overschie. Het grootste deel van de overigen viel uit. De Vries kwam het groot ste aantal keren als eerste door* de finish. Hij reed de 100 km. in 2 uur 20 min. en 18 sec. Kleefstra won de vorige ronde in 2 uur, 27 min. en 28 sec. De Vries was dus sneller dan de overwinnaar van de Caubergh 1946. De Vries kreeg een beker en reed onder groot en thousiasme de ereronde. De ponny van de melkboer v. d. B. sloeg gisteren plotseling op hol, terwijl de baas een klant in de Aleidastraat bediende. Wel trachte v. d. B. nog de leidsels te pakken en het beest tot staan te brengen, maar het ging zo hard, dat hij de breidel weer moest la ten schieten. Door Nicolaas Beet- straat en Tollenstraat spurtte het gespan West-Frankelandsestraat- waarts. Daar verscheen een stoep rand, die weigerde uit te wijken, het gespan kiepte om en 40 liter melk ging verloren. GEBOREN: Lucia M. J-. d. van H. P. H. Geurts en J- H. Vogels, Warande 69; Johannes C. L. M-, z. van C. J- v. d, Kl'ink en J. H- van Huiten, L. de Colignystraat 15; Kommerina E-, d- van Ph. Rra- ber en A. Tuijtel, Tuinlaan 70; Willem F,, z. van A. Krabbendam en D van Uden, Parallelweg 122; Maria Franciscus A., z. fan C. M- HerSbach en W- G. Mackaij, Dr. Noletstraat 1; Simon J., z. van P- Breedrveld en C. J. Gonlag Ampèrestraat 34. Onvoorzichtig gemaakt door de vele voetgangers, die op de rijweg liepen, staken gisteren twee meis jes op de B. K. laan ter hoogte van de tweede kruising van fietspad en hoofdweg de rijweg over. Uit de richting Nieuwe Haven naderde een motorrijder met duo-passagier. Het 10 jarig meisje M. P. H. uit de' Celsiusstraat werd door de voor kant gegrepen en tegen de straat geworpen. De motor kantelde, de passagier kreeg ontvellingen aan het rechterbeen, de rijder ontvel lingen aan rechter arm en been. Het meisje is met de. auto van de G.G. en G.D. naar het ziekenhuis vervoerd en vandaar, na verbonden te zijn naar huis. De motor had lichte schade.. Met een passerende auto is de passagier naar haar wo ning in Vlaardingen vervoerd. Haar man volgde op de motor. Meneer F. M. W. meende, dat de bestelwagen in de Galvanistraat niet goed stond en bracht zijn wa gen naar de Marconistraat. Pro beerde dat althans, want al draai ende om de hoek van de Marconi straat maakte hij de bocht te groot, reed op het trottoir, door het hek en in de sloot. De man had geen vaart, maar ook geen rijbewijs. Met de „vernieuwing" van het onderwijs wordt bedoeld een po ging om, voor zover het de wet betreft, het raam te bouwen, waar binnen het onderwijs, beter dan tot heden, kan bijdragen tot de ontwikkeling der persoonlijkheid. Aldus minister Gielen in de M. v. A. betreffende de onderwijsbegro ting aan de Eerste Kamer. Voor het lager onderwijs acht de mi nister voorlopig een technische herziening voldoende en noodza kelijk, voor het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs zal een nieuwe wet, nu de bestaande binnen enkele jaren haar eeuw feest vieren zal, nodig zijn. De minister meent, dat de overheid Door broeiing van kolen ont stond op het terrein van een was serij aan de Westmolenstraat brand Met een slang op de waterleiding heeft de brandweer het vuur ge blust. Verdacht van diefstal van een twintig-tal fietsen is R. v. d. O. aangehouden en ingesloten. J. H. W. M.f los werkman werd aangehouden, verdacht van dief stal van enkele planken. A. M. S. oud 15 jaar viel, toen zij haar broertje, die achter op haar rug zat, neer wilde zetten, achterover op de stenen. Zij moest met de de G.G. en G.D. naar de Noletstichting worden overge bracht. Een lichte hersenschudding werd geconstateerd. Op de Nationale feestdag zijn 'n groot aantal opgeschoten lummels naar het bureau gebracht wegens het afsteken van vuurwerk. Het aantal kledingstukken, dat giste ren door deze a-sociale elementen is vernield, is buitengewoon groot. OPBRENGST EMMABLOEM- COLLECTE. De opbrengst van de te Kethel gehouden Emmabloemcollecte be droeg 244.39, dit is ruim 40 meer dan in 1946. Een woord van dank aan de dames, die ondanks het slechte weer toch de polders introkken en dit mooie resultaat wisten te bereiken, is hier zeker op zijn plaats. Stelden wij vorige week de vraag, of Excelsior de eindspurt ingezet had, thans blijkt het ernst te zijn. In een wedstrijd tegen BEC, die als nummer 3 op de ranglijst voorkomt en vorige week o,p beide punten beslag wist te leggen in de uitwedstrijd tegen VOC, wisten onze stadgenoten de Zebra's een kostbaar puntje af handig te maken en een kleine overwinning zou zeker niet onver diend geweest zijn. De hele wedstrijd werd geken merkt door een vrij hoog tempo met aanvallen van beide winga,. die het de BEC-verdediging verre van gemakkelijk hebben gemaakt. Het spel zowel van linksbuiten Boon als van rechtsbuiten Bus man schepte het over het alge meen zeer goed combinerende bin- nentrio vele kansen en waren paal en deklat de Schiedammers niet zo ongunstig gestemd ge weest, dan zou de uitslag onge twijfeld een Excelsior overwicht getoond hebben. Ook deze Zondag was het bui tengewoon voetbalweer, zowel voor de spelers als voor het pu bliek. De toeschouwers zullen in geen geval spijt gehad hebben niet bij de radio te zijn blijven luiste ren, daar deze wedstrijd wel tot de 'beste van de tot nu toe gespeel de van Excelsior gerekend mag worden. Een niet gering aandeel in dit succes komt voor rekening vsn spil van Harmeien, die even als in de vorige wedstrijd, ook nu weer een frisse partij voetbal liet zien. In hoog tempo werd de wed strijd begonnen. Reeds na 10 min- gelukte het de BEC-voorhoede de Excelsior-keper te passeren. Dit doelpunt was voor Excelsior echter het sein om er nog een extra schepje op te gooien en kort daarop werd hun pogen beloond, door uit een prachtig samenspel van Boon, Oosterholt, Busman en van Lingen de m'idvoor Janse de gelegenheid te geven de gelijk maker te scoren. Hierna moeten paal en deklat de Delftenaren ver schillende malen de helpende hand reiken, doch als Janse alleen voor de doelwachter komt te staan lukt het hem voor de tweede maal de bal in het net te deponeren. Voor de rust wordt de stand ech ter nog gelijk gemaakt. Na de rust pakt Excelsior weer met hetzelfde enthousiasme aan. doch BEC zit niet bij de pakken neer en ziet kans de stand in eigen voordeel te wijzigen- De toestand wordt hachelijk als de gasten een penalty krijgen te nemen, doch doelman Vismans weet er wel raad mee. Aangemoedigd door het taaie volhouden der achterhoede blijft de voorhoede op voll^ kracht werken en als Janse de bal toe gespeeld krijgt, weet hij deze met de borst mede U nemen en een hard schot is aanleiding voor het publiek om te juichen (33). Voor Hollandiaan wacht in Schie dam nog een zware wedstrijd. Voor het diploma ziekenverple ging A, waarvoor het examen Donderdag 1 Mei, j.l. in de Nolet stichting werd afgenomen, slaag den de eerw. zusters Alphonsie, Josephus en Marcoen en de leken- verpleegsters J- N. v. Alphen, E. H. Th. L. Arende A. W. v. Buyte- nen, G. Ruiter, H. Th. Vredebregt en J- S. Wanders. Luid redeneerend liepen de bei de boeven verder. Dit kwam Dumpie goed van pas. Hoe har der zij spraken, hoe minder gauw ze zijn voetstappen zouden hooren. Hij liet zich in de kist omlaag zakken en daalde omzichtig de trap af. Deze voerde naar een on- deraardsch gewelf. „Toemaar", mompelde Dumpie. ,,'t Wordt echt romantisch". Hij begon zich lang zamerhand in de middeleeuwen te wanen en vond het een echt ge mis, dat hij niet over een rinke lend harnas beschikte. De gang scheen eindeloos lang, aan 't ein de was 'n onderaardsche ruimte. Dumpie zag, dat in een hoek een groot aantal kisten lag opgesta peld. „Cocaïne", stelde hij vast. „De bende schijnt een goeden voorraad te hebben". En het was hem nu duidelijk, wat de boeven uit het s.s. „Louise" hadden ge sleept, pakken met cocaïne, welke zij naar deze geheime bergplaats hadden gebracht de vrijheid van het onderwijs hierbij moet ontzien. Voor een drastische bezuiniging op de lichamelijke opvoeding be hoeft men geen vrees te koesteren. Het ligt wel in het voornemen van de minister de inspectie voor de lichamelijke opvoeding belangrijk in te krimpen. Titel architect De minister heeft reeds enige tijd geleden besprekingen met des deskundigen, over de titel van architect gevoerd. Hij is bereid en genegen te bevorderen, dat beroep en titel van de architect wettelijk beschermd worden. Een wetsontwerp betreffende de subsidiëring van het bijzon der hoger onderwijs is gereedge maakt en aan enige bevoegde instanties om advies gezonden. Ten aanzien van de universitaire studie van het notariaat deelt de minister mede, dat hem onlangs door de staatscommissie voor het hoger onderwijs een rapport is uitgebracht te dezer zake met het advies om een universitaire oplei ding op korte termijn voor het notariaat mogelijk te maken met instelling van universitaire exa mens. De kwestie van de aanstelling van enige culturele attaché's in de daarvoor in aanmerking komende buitenlandse centra heeft de aan dacht van de mipister. Hij hoopt, dat de benoeming van een zoda nige functionaris te Parijs binnen kort zal kunnen geschieden. De minister overweegt voor het gehele terrein van de vorming buiten schoolverband een advies raad samen te stellen, waarvan een der subcommissies haar aan dacht zal schenken aan het werk der sociale jeugdzorg. We laten hier volgen enkele aanvoercijfers van de in 1946 ge kweekte producten in het West- land. Aardappelen 7.605.274 kg., andij vie 6.722.060 kg., bloemkool 15.518.721 st., meloenen 3.107.782 kg., peen 4.179.693 bos, peen 2.995.369 kg., perziken 11.852.684 st. tuinbonen 3.190.727 kg., pruimen 3.252.557 st. radijs 3.229.118 bos, sluitkool 2.759.908 kg., sla 31.311.308 st., spinazie 4.225.014 kg., tomaten 22.930.193 kg., druiven 12.255.162 kilogram. .Nederlandse deelneming ge tier c eer d ■Het aantal deelnemers van Ne derland aan de wereld-jamboree bij Parijs is radicaal besnoeid. In verband met de deviezenschaarste zal het Nederlandse kamp inplaats van 1000 slechts 650 bewoners tel len, aldus werd ons op een pers conferentie van de Nationale pad- vindersraad meegedeeld. Echter 'men geeft de hoop nog niet op, dat ons contingent toch nog wat groter zal worden. Daartoe worden althans stappen bij de regering ondernomen. Prins Bernhard, Koninklijk com missaris van de Ned. Padvinders, zegde toe, als zich geen onvoor ziene omstandigheden voordoen, op de jamboree aanwezig te zullen zijn. Voorts deelde Z. K. H. mede, dat hij bij de minister van justitie een verzoek heeft ingediend om de padvindersuniform officieel be schermd te krijgen, waardoor het aan niet bij de erkende padvinders en verkennersorganisaties aange slotenen verboden zal zijn die uniform te dragen. Aneta meldt, dat de Apost. vica ris van Batavia, mgr. Willekens, eind Mei naar Nederland komt. Vermoedelijk zal hij ook 'n bezoek „ad limina" te Rome brengen. Marshall Field Co. Netto winst afgelopen kwartaal 2.562 000 (v. j. 3210.000), of 1.24 1 57) peir aandeel. Contiental Oil Co. of Deleware Netto winst afgelopen kwartaal 6.560.000 (v. J. 2.606.000) of 1.38 0.56) per aandeel. Coca Cola Co. Netto winst af gel. kwartaal 3.450 000 (v. j. 3 321.000) of 0.84 (5 0-81) per aandeel. Dr. Van Mook, dr. Beel en mr. Jonkman zullen behalve Pontianak ook Makassar bezoeken. Het ver trek naar Pontianak is vastgesteld op Zaterdag a.s. Hedenmorgen zijn uit Djokja te Batavia aangekomen de republi keinse minister van defensie, Amir Sjarifoedin en het nieuwe lid van de Indonesische delegatie Ign. Jos. Kasimo. Sjarifoedin heeft aan Aneta ver klaard, dat tijdens de komende besprekingen militaire zaken aan de orde zullen komen waarover reeds inleidende besprekingen zijn gevoerd De eerste bedevaart naar Beau- raing en Banneux in dit seizoen heeft plaats gehad van 30 April t.m. 2 Mei. De 1ste Mei werd in Beauraing van mgr. Chareu, Bisschop van Namen bericht ontvangen, dat de ziekenzegen met het Allerheilig ste mocht worden gegeven. De Ned. pelgrims met 4 zieken, onder wie 2 lammen, waren de eerste die deze ziekenzege^! ontvingen. De minimale export van aard- appelenmeel en dextrine van de oogst 1947 wordt geschat op 61,000 ton tegen een waarde van 29 millioen. Ten slotte was 54,000 ton zaaizaad beschikbaar waarvan 33,000 ton is uitgevoerd. In het restant ad 21,000 ton is een hoe veelheid van 15,000 ton wintertar we begrepen. De uitvoer van bloembollen in 1946 kan bevredigend worden ge noemd. Evenwel moet niet uit het oog worden verloren, dat uitvoer van dit weeldeartikel vaak alleen kon worden verkregen, doordat WOENSDAG 7 MEI. HILVERSUM I (301 M.) A.VE.O. 7.00 Nieuws, gymo. en gram.; 9.15 Morgenwijding; 11.00 Caus.; 11.20 Gram11.45 Ber. uit Indië 12.00 Gram'; 12.30 Piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Septet; 13.45 Gram.; 14.00 Caus.; 14.20 Gram.; 14.30 V. d. jeugd; 16 15 Gram.; 16.30 Muziek; 17,00 Gram.. 17.30 Piano; 18.00 Nieuws; 18.15 tiram.; 18.30 V. d. Ned. strijd krachten; 19.00 Muziek; 19.30 Gram.; 20 00 Reportage; 20.15 Muziek; 20.40 Hoorspel; 22.00 Radiofonisch festi val 23.00 Nieuws; 23.15 Gram HILVERSUM II (415 en 218 M.) N.C.R.V. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.30 Morgenwijding; 1100 Piano; 11.30 Gram.; 12.00 Trio; 12!30 Koor; 13.00 Nieuws; 13.15 Muziek; 14.15 Gram.; 14.30 Caus.; 14.50 Ce lesta; 15.30 Gram 16.15 Koor; 16.45 V. d. jeugd; 17.30 Gram.; 17.45 Caus.- 18.00 Orkest; 18.45 Caus.; 19.00 Nieuws; 19.30 Vraaggesprek; 20.00 Concert; 2110 Caus 21.30 Kwartet; 22.00 Actual.; 22.15 Gram.; 22.30 Nieuws; 22.45 Avondwjjding23.00 Gram. 43). XXII DE ZEDENPREEK VAN TANTE Koen Lamers en Paul Evers nadden de woonkamer nauwelijks verlaten, of Joséphine kwam snel fit, f?ruischloos achter den groo- haaJifrei? stoel te voorschijn, die sprek ove°rrg|n had "Jdens het 'e" bende zTck wijze, waarop de df fht miiit Va? de vier Marillo's dacht meester te maken. j ieenen sloop, ze over de dikke Oostersche tapijren naar de deur, welke naar de gang voerde Die stond op een kier. Omzichtig keek ze daar doorheen en zag hoe Evers de deur van Koen af sloot en n?ar de eetkamer door liep. zonder ook maar een enke len keer om te kijken. Aan het einde der gang verdween hij uit het gezicht. Oogenblikkelijk ging ze hem achterna en sloop stilletjes de haar aangewezen kamer bin nen, waarvan ze de deur op slot ti»^d 7e v:aeh ie een r cje en luisterde. Er was geen geluid te hooren- De kamer van Koen was drie deu ren verder. Zou ze het wagen, er heen te sluipen en met hem door het sleutelgat te praten? Ze had zijn raad noodig. Het was ge- w; agd, maar ze had al zo.oveel op het sP-el gezet en was er nog steeds ongedeerd doorheen geko men. Zelfs als Evers haar bij de deur van Koen snapte, zou hij nog niet weten, dat ze tijdens h.un ge sprek in de zitkamer was geweest- Ze moest het maar wagen! Ze greep haar deurknop en begon langzaam te draaien- Er volgde een klikkend geluid- Verder niets meer- Jahaar deur was ook op slot. Dat ondier, zuchtte ze wan hopig- Ik geloof, dat ik dat sproe tige mormel nog dieper veracht dat van Orion. Ze legde zich geheel gekleed te bed Den volgenden morgen vroeg werd- ze wakker door een vinnig klopje op haar deur. Tegen haar bedoeling in had ze aan één stuk doorgeslapen. Het ontbijt staat klaar, juf frouw Malotaux, zei Paul Evers door de deur heen. Het is nog wel vroeg, maar u moet nu eenmaal tijdig vertrekken. Ik kom dadelijk antwoordde ze gewillig, hopend Koen aan de ontbijttafel te ter, M ar daarin werd ze c '1 Ze at al leen en ..-n der zwij gende Japanners bediend. Tien minuten later hielp men haar in een motorboot in gezelschap van twee mannen; en binnen korten tijd was de woonschuit uit het gezicht verdwenen. Ondanks al haar zorgen en moeilijkheden ge noot ze van den heerlijken tocht in den frisschen morgen. Ze snoof den geur van het zilte water op en keek naar de meeuwen, die in de blauwe lucht zweefden. Hoog boven haar hoofd cirkelde een vliegtuig rond- Uit de verte klonk dof sirenengeloei van de zeesche pen. Nadat haar zwijgende begelei ders haar in Rio de Janeiro aan wal hadden gezet, ging ze niet da delijk naar huis. Ze vond de zaak, die ze onderhanden had, te be langrijk, om zich al te veel aan te trekken van de bezorgdheid, welke haar tante ongetwijfeld over haar koes eren zou- Ze moest -i.llereerst den speurenden toove- naar opbellen. Ze dacht aan de waarschuwing van Koen, om niet naar hem toe te gaan. omdat ze dan wellicht geschaduwd zou wor den. Ze btgaf zich d?arom naar een hotel vlak bij den steiger, waar ze een telefooncel binnen ging Was ze geschaduwd? Ze had al haar best gedaan, zich een zoo gewoon mogelijke houding te ge ven Terwijl ze wachtte ot ze ge hoor kreeg en door de glazen deur naar bulten keek. zag ze niemand, die haar verdacht voor kwam, in de h.al van het hotel- Er komt geen an .woord, hoof1 de ze ofeens de telefoniste zeg gen. Ze hing den hoorn op den haak en keek op haar polshorlo ge- Het was pas half negen. Zou Lasateur misschien nog niet op kantoor zijn? Een poosje later belde ze nog maals op. Mijnheer Lasateur is zelden op kantoor, kreeg ze ten antwoord op haar vraag- Maar kan ik u soms ergens mee helpen, juf frouw? Ik ben de vertegenwoordi ger van mijnheer Lasateur, Philip pe Sauvage- A ikik ben bang. dat u niets voor me doen kunt.of u moest me het woonadres van mijnheer kunnen opgeven. Ik kan het in het adresbotk niet vinden. Dat is onze gewoonte niet. was he; antwoord- Kunt u hem dan niet voor me opbëllefl? Aan hem zeggen, dat juffrouw Malotaux graag zou hebben, dat hij haar in het hotel Camanho opbelt? He' wachten duurde lang. Ein delijk Hallo! met juffrouw Malo taux? Ja U bent in het Hotel Caman ho, niet waar?.. Wilt u daar blij ven wachten? Ik kom dadelijk per auto, het duurt geen kwartier, Gaat u voor een raam zitten. Als u een grooten, groenen wagen, waaruit een stuk bruine reisde ken hangt, voor het hotel ziet stoppen, komt u dan gauw naar buiten en stap meteen in. Hebt u het begrepen? Zeker. Nu, tot ziens dan. Ze ging voor een raam zitten wachten. Gasten kwamen en gin gen door de hal en verscheidene zaten er in de gemakkelijke fau teuils. Hoe ze ook oplette, ze kon niemand ontdekken, die haar bui tengewone aandacht schonk. Ze zag den groenen wagen aan komen. Ze haastte zich naar bui ten en bereikte juist den rand van het trottoir, toen hij stopte. Een groote, gespierde man van middel baren leeftijd wierp het -portier voor haar open en reed door, voor dat ze nog zat, Het gaat wel wat schielijk, zei de bestuurder over zijn schou der heen, maar iedere minuut is kostbaar. Hoe minder tijd we een wellicht volgende auto laten, des te beter. Hij draaide een zijstraat in en even later een andere. We waren u kwijtgeraakt, juffrouw Malotaux, zei hij. Dat weet ik, antwoordde zij. En Henri Lasateur heeft alles laten varen, om u te gaan zoeken. Ik weet alles af van het gebeurde in het museum en uw dapper» poging om die verkleede oude vrouw achterna te gaan. Dat was kranig van u. Maar.... u had zoo iets toch nooit in uw hoofd moe ten halen. De bende heeft het bij die gelegenheid van ons gewon nen, dat moet ik toegeven. Henri heeft een slag met een zandzak tegen zijn linkeroor gekregen, maar is toch op zoek naar u ge gaan. De wagen van v. Orion is door de politie gevonden en terug gehaald. Hij heeft nog niet het lef gehad, hem op te vragen. Vertelt u me nu eens alles, wat u over komen is. Ze vertelde hem de voornaam ste biizonderheden. Én u bent dus in die woon schuit tusschen het riet geweest? riep hij uit. Daar was Henri al bang voor. Vreemd, dat we die schuit maar niet hebben kunnen vinden. We hebben het met mo torbooten geprobeerd, van het oogenblik af, dat we van het be staan van die schuit hoorden. Maar tusschen die rietkragen is het een wanhopig gezoek. Henri heeft het vandaag anders gepro beerd. Hebt u in de boot soms een vliegtuig gezien? Ja, eentje. (Wordt vervolgd) Nederland genegen was hiertegen over invoer van andere weeldear tikelen toe te staan. In 1946 werd in totaal ca. 30,000 ton bloembollen geëxporteerd tegen gemiddeld in de jaren 1936—1939 45,000 ton. Tenslotte volgen hieronder eni ge cijfers over de vermoedelijke export in 1947. Voor akkerbouw producten wordt gerekend op een uitvoer van minimaal 185 mil lioen, voor tuinbouwproducten op 168 millioen, voor zuivelproduc ten op 38 millioen, voor eieren op 150 millioen stuks ter warde van 22% millioen en voor visch op een waarde van 55 millioen. De totale waarde van de uit voer nit de agrarische sector van de bovengenoemde producten, vermeerderd met ecnige andere minder belangrijke zaken, zal derhalve vermoedelijk minimaal circa 500 millioen belopen. Omtrent de over de economische toestand van Indië verstrekte in lichtingen kan voor zoover 's lands belang publicatie daarvan gedoogt het volgende worden medegeeld: De thans nog in Indië aanwezige voorraden zijn vermoedelijk min der groot en minder bereikbaar buitenland wel eens wordt aangenomen. Zeer veel is ongetwijfeld in de 2de en 3de hand overgegaan of geconsumeerd. Over het algemeen zijn de voor uitzichten in de nabije toekomst voor de ondernemingsproducten minder gunstig dan voor de be volkingsproducten waarvan de pro ductie middelen minder hebben geleden. Aan de vaste commissie voor overleg met de regering in zake handelspolitieke aangelegenheden is ontleend, dat de voornaamste factor, welke de ontwikkeling, van onze buitenlandse handel in agrarische veredelingsproducten belemmert het tekort aan grond stoffen in den vorm van veevoe der is, welk tekort nog zal blijven voortbestaan gedurende het gehele jaar 1947 en een deel van het jaar 1948. Ook voor veekoeken zijn de vooruitzichten ongunstig. In 1939 bestond onze rundveesta pel uit 1,549,000 melk- en kalf- koeien, terwijl in 1947 ruim 1,289,000 melk en kalfkoeien aan de productie zullen deelnemen. Bedroeg de gemiddelde melk- producte per- koe echter 3494 kg melk per jaar, thans beloopt deze officieel slechts 2878 kg melk per jaar. Dit ongunstig verschil moet hoofdzakelijk worden toegeschre ven aan het tekort aan krachtvoer tijdens de stalperiode. De totale jaar productie was in 1939 dan ook aanmerkelijk hoger dan die voor 1947, n.l. 5,411.000 ton melk tegen 3,709.000 ton melk. Wanneer in de verschillende binnenlandse behoef ten is voorzien zal van deze laat ste hoeveelheid ongeveer 265.000 ton beschikbaar zijn voor export. De eierproductie wordt voor 1947 geraamd op een milliard stuks te gen een vooroorlogse productie van 2350 millioen stuks. Hier houdt de schaarste aan veevoeder een uit breiding van den pluimveestape' tegen. Van de productie in 1947 •/uljen. na de voorziening van het binnenland 150250 millioen stuks voor export ter beschikking ko men. Agrarische export. Voor export van agrarische pro ducten van de oogst van 1946 was 350,000 ton pootaardappelen be schikbaar, die zoo goed als geheel geleverd of gecontracteerd zijn. De minimale export van de oogst van 1947 wordt geschat op 150.000 ton tegen een waarde van 37% mil lioen. Van de oogst van 1946 waren voorts voor export beschikbaar 93.400 ton aardappelmeel en deriva ten daarvan, welke hoeveelheid ook reeds is uitgevoerd of voor uitvoer vastgesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3