I Herstel of expansiedrift Grenzen van het recht Joden aan conferentie-tafel Amerika dient te importeren Boterexport wórdt hervat! Hitier schoot uit zijn slof Een geschenk voor waardige Joden Gestart naar de Himalaya FAAS WILKES opgesteld in de „Rest van Europa" Indonesië's defensie-probleem DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Onvoorwaar clelij k Westers neen Blokzijl de tweede Daar ook al Anders duurt herstel te lang 't Is maar om te herinneren hongerend duits- land Eindvonnis met een strop Zwitsers willen „top"-prestatie De „Twenthe" terug Bonnenbrand Bijna tweemaal de klok rond 69ste JAARGANG VRIJDAG 9 MEI 1947 No. 20310 kreeg 15 jaar WONINGBOUW IN ENGELAND VERTRAAGD Nieuw vetgehalte der melk verklaring SJARI- FOEDDIN V IT BREI DING VAN PHILIPS Een dreigement van Clay minister gielen NAAR FRANKRIJK TAYLOR KOMT TERUG ALS HET VREDE IS DE PRIJS VAN DE „HOLLANDSE NIEUWE" RABBI SILVER AAN 'T WOORD NED. INDUSTRIEEL VLOOG OM DE WERELD In het Haarlemse C. D. K. ITALIË VERZOEKT TOE. LATING TOT DE V.N. ISOG WARM NEDERLAND WAARDIG VERTEGENWOORDIGD in „de wedstrijd van de eeuw Lagerhuis houdt een recordzitting NEDERLANDSE ABT IN FRANKRIJK GEARRES TEERD Verleende asyl aan politieke delinquenten DOODVONNISSEN IN SPANJE DB KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per Kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs ep aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De journalisten, die verlof had den gekregen om de Moskouse vredesconferentie ter plaatse te verslaan, zijn, nadat zij °P bu" redactiebureaux waren terugg e keerd, onmiddellijk begonnen am- kelen over het hedenda;ag: munistische Rusland te ren Men kan waarlijk met len dat deze beschouwingen overvloeden van een optimistische Wik op de ont-kkehng van de t0practisch eenstemmig komen zij tot de conclusie, dat de economi sche, financiële en sociale situatie allerminst briljant is. De ver- schrikkelhke verwoestingen van een oorlog, welke volgens de prac- tijk van de verschroeide aarde heen en terug over de vruchtbaar ste en best geïndustrialiseerde ge deelten van het land is gegaan; net ontzettend gebrek aan mense lijke arbeidskrachten het groot ste deel van de mannen en vrou wen in de volle kracht van hun 'even is gesneuveld of uitgegroeid twee misoogsten met een drei gende derde, terwijl de verbouwde oppervlakte zelf bij lang niet in de behoeften van het Russische volk kan voorzien, knagen aan het volksbestaan; en het gevolg van dit alles is een zodanige ver lamming van het na-oorlogse herstel, dat met een periode van een kwart, zelfs een halve eeuw wordt gerekend, vóór Rusland tot het peil van 1941 kan zijn terug- rckccrd. Nog vele andere factoren spe len in het Russische leven een rol- zo o.m. de vermoeidheid van de 'revolutie, de hopeloosheid van de bevolking, het algemeen ver langen naar normale welvaart. En tegen deze achtergrond van materiële en psychologische gege vens is veel van de zo vreemd aandoende Russische buitenlandse politiek begrijpelijk en verklaar baar. De Moskouse leiders verke ren in zekere zin in een dwang- toestand. Gelijk nazi-Duitsland, ogenschijnlijk tot de tanden ge wapend, zich eens op geheel Europa wierp om de door eigen schuld leeggeplunderde Duitse economie aan te vullen,'zo tracht Rusland nu uit de bezette gebie den te halen, wat er ook maar enigszins te krijgen is. Mits dit binnen de grenzen der redelijkheid geschiedt, en rekening worde ge houden met het feit, dat ook ande re landen in hun strijd op leven en dood tegen de Duitse plunder-, vernielings- en moordhorden on metelijke schade hebben geleden, moeten we de Russische drang naar herstelprestaties billijken. Verlangen naar herstel is echter iets geheel anders dan expansie- dlDe grenzen van de bilUiWi™1 liggen in het algemeen Europees, misschien zelfs wereldbelang. Na tuurlijk zijn deze vaak moeilijk te trekken; maar ongetwijfeld wor den zij verre overschreden, als Rusland, klaarblijkelijk doelbe wust, elke poging om tot een ge ordende toestand in Europa te ko men dw.z. voor zo ver mogelijk weer duidelijke vredesverhoudin- gen te scheppen, op een wijze, welke slechts als sabotage kan betiteld worden, tegenwerkt. Nie mand had bijv. verwacht, dat in Moskou overeenstemming over een nieuw internationaal statuut voor Duitsland zou worden bereikt hoewel dit twee jaar na de capi tulatie mogelijk had kunnen en moeten zijn maar dat „het staatsverdrag" voor het bevrijde, maar nog steeds als vijandig be zet gebied behandelde Oostenrijk niet tot stand kwam, is alleen aan de onwil van Rusland, dat Oostenrijk tot een Russische voor post in Centraal-Europa wil om bouwen, te wijten. Niet alleen de V.S. en Enge- land, maar zelfs de Oostenrijkers waren bereid overeenkomstig de besluiten van Potsdam dc Duitse eigendommen in de Russische zone van Oostenrijk als herstel betaling aan Rusland toe te kennen. In deze gang, van zaken lag een zekere logica, waaraan geen der betrokken partijen zich kon of wilde onttrekken. Maar dan moesten het ook werkelijke Duit se eigendommen zijn, en niet zo als het heel, heel vaak het geval was, aan Oostenrijkers na Maart 1938 ontstolen bezittingen. Wat Rusland nastreeft, is eenvoudig het gehele Oostenrijkse productie apparaat te annexeren om de volle macht in dit land in handen te krijgen. Tegenover deze expan siedrift -niet echter tegenover de redelijke herstelbetaling stelt het Westen zijn onvoorwaar delijk „neen". Er is ongetwijfeld nog een an der motief, waarom Rusland een verdrag met Oostenrijk onmoge lijk heeft gemaakt. Moskou wil Oostenrijk nog minstens een vol jaar bezetten. De Russiscne be zettingstroepen leven, overal waar zij zijn, volkomen van het land, dat zij bezetten; en op zeer royale wijze; we kennen dat uit de tijd van de Duitse bezetting hier, zelfs in de verschrikkelijke hongerwinter. Elke Russische sol daat, die van de Duitse, Oosten rijkse, Hongaarse of Roemeense bodem wordt gevoed, is een zorg minder voor Moskou. Echter, als nu een verdrag met Oostenrijk was gesloten, zouden de Russische soldaten nog in de herfst van dit jaar moeten vertrekken. Zij zou den niet alleen Oostenrijk, maar ook Hongarije en Roemeniëë moe ten ontruimen, welke laatste lan den z.g. alleen bezet blijven om de verbindingslijnen met Oosten rijk te „beveiligen". De conclusie ligt voor de hand: de Russen blijven overal. En alle pogingen om tot geordende toe standen te komen zijn tot mis lukking gedoemd, ook al zou ge heel Europa daaraan te gronde gaan. J. Hollander uit Amersfoort heeft aan het hoofd gestaan van de pers- en propagandadienst der N.S.B. Zijn werkzaamheid was van die aard,' dat de, proc. fiscaal bij het B. G. te Utrecht hem een tweede Blokzijl noemde en de doodstraf tegen hem eiste. Het hof veroordeelde hem thans tot 15 jaar met aftrek. W. Nijdam en A B.orra te Utrecht, die jarenlang met de Duitsers hebben meegevochten en tegen wie ook de doodstraf was geëist kregen beiden eveneens 15 jaar met aftrek. Dr. J. Bax uit Utrecht die in Duitse dienst Nederlanders keur de voor de arbeidsinzet, werd tot 5 jaar met aftrek veroordeeld. 1 W. Van regeringszijde te Londen is medegedeeld, dat Groot-Brittannië zal moeten afzien van het tot vol tooiing brengen van het bouwpro- gram voor 240 000 woningen in 1947. Men zal er tha.ns naar streven> zo veel mogelijk van de 218.783 wo ningen, die in aanbouw zijn, gereed te krijgen. Als redenen van de vertraging in het program noemt minister Aneu- ran Bevan ten eerste het tekort aan hout, ten tweede de noodzaak tot verdeling van beschikbare steen kool en materialen tussen bouw nijverheid en sleutel-industrieën, en ten derde de invloed van de uitzon derlijk strenge winter. p6 gemeenteraden, die in hoofd zaak verantwoordelijk zijn voor de uitvoering van het bouwprogram, hebben de waarschuwing gekregen, alles in het werk te stellen om ver traging ta de voltooiing der in aan bouw zijnde huizen te voorkomen, Een Britse missie onderhandelt thans in sovjet-Rusland «ver de levering van hout. Prins Bernhard it•oonde de onthulling bij van het gedenk' teken, op een begraafplaats te Utrecht opgericht ter ere van hen, die vielen in het uur der bevrijding. De onderminister van bui: en- la® cteche zaken der V.S., Dean Acheson, heeft te Cleveland in Mississippi een rede gehouden, waarin hij te kennen g.af, dat de Ver. Staten hun uitgebreid pro gramma van hulp aan het buiten land de komende jaren dienden uit te voeren. „Totdat de diverse landen in de wereld op de been zijn geholpen en in eigen behoef ten kunnen voorzien, zal er geen politieke en economische vastheid op aarde bestaan noch blijvende vrede of welvaar; voor wie ook." Na de eerste wereldoorlog, zo ging Acheson verder, stond de wereld eerst in 1925 weer op het peil van 1914. De tweede wereld oorlog heeft vele malen grotere verwoestingen aangericht. Daar om zal het herstel naar verhou ding nog langzamer gaan. Acheson betoogde, dal de toestand in de wereld hei nood zakelijk maakt, dat Amerika veel importeert, want alleen dan kan de financiële gaping tussen hetgeen het bui enland nodig heeft en hetgeen het be talen kan, verkleind worden. Dit is geen liefdadigheid. De Ver. Staten moeten mede in hun welbegrepen eigenbelang een groot tekort in het wereld budget aanvullen. ,,De enige gezonde methode om dit te doen is het aanvaarden van grote hoeveelheden goederen uit het buitenland". Acheson achtte het noodzake lijk, da»- de besprekingen over de internationale handel en de orga nisatie daarvan, besprekingen, welke momenteel te Geoève wor den gehouden, tot een goed resul taat leiden. 2>e niet-com monistische ministers van Frankrijk in het hotel Matignon bijeen te bespreking van de politieke toestand. Boter was voor de oorlog een belangrijk Nederlands exportpro- duct. De moeilijke positie van on ze binnenlandse vet voorziening maakte, dat na de oorlog deze ex port niet kon worden hervat Daar het echter wenselijk is op de wereldimarkt de herinnering aan de Nederlandse boter te doen blijven voortduren, heeft de rege ring toegestaan, dat dit iaar een T)e republikeinse minister van defensie, mr. Amir Sjarifoeddin. heeft in een rede voor de repu- radio o.m. verklaard: kkke'U e de bedoeling van de Het ligt ,in rpgering te komen republikeinse rgen gterk natirj_ tot vorming de SOuvereini- naal leger, in staiu vertiedi- teit van de rXfn-et het laatste gen. Dit is echter niex moe- doel, dat wij nastreven. Wu moe_ ten thans beginnen °n obieem dacht te wijden aan bet.P er(je. van een gemeenschappelijk y digingssysteem voor Zuid-Uo Azië". Wij moeten de grondslage leggen voor een systeem van ver dediging dat verder reikt dan de grenzen van de Indonesische ar chipel. dienen ook een begin te Nederlaiïaet besPreking met de Swll f" over de vraag, in v n wIJ kunnen samenwer kt MeAh®ebled van de defen sie. Met het oog op al deze doel stellingen is het noodzakelijk een nationale landmacht te bezitten die tezamen met de zee- erJ luchtmacht kan ontwikkeld wor den tot een nationaal bolwerk Wil' zijn geheel bereid samen té werken met alle landen tot be- vLrmini? van de vrede in de scherm g gebieden. Wij 0118 „lenf bereid met de Nel zijn ®ven onderhandeling te toeten over ons verdedigings- ^ZeeTbijzonder moge ik de Ne- De N. V. Philips heeft in Hoens- Ibroek van de gemeente een ter rein aangekocht ter grootte van 6 ha., met de bedoeling daarop een metaalwarenfabriek te bou wen. In de toekomst zal hier werkgelegenheid ontstaan voor jongens met ambaöhtsschooloplei- ding. Eveneens is thans een begin ge maakt met de reeds lang voorge nomen bouw van de radio buizen- fabriek te Sittard, waar Philips reeds eerder was gevestigd. derlanders het volgende onder de aandacht brengen: wij hopen, dat de Nederlanders zullen toestem men in het beëindigen van de troepenzendingen naar Indonesië, zodat ons volk zich wederom veilig zal kunnen voelen. Wij van onze kant hebben reeds een begin gemaakt met het reduce ren van onze militaire macht tot vredessterkte. Wij hebben het volste vertrouwen, dat de pro blemen in Indonesië op vreed zame wijze tot een oplossing kunnen worden gebracht. Generaal Lucius D. Clay, deelde Donderdagavond mede, dat indien het noodzakelijk mocht zijn, de Viulo van Amerikaanse troepen zou worden ingeroepen teneinde al inzameling van voedsel bij de Duitse boeren met kracht door te V Clay verklaarde zich bereid de Duitse autoriteiten van de dubbel- S6 (Brits-Amerikaans) voegsel- raad grotere zeggmgsc P ven. Dit zal waarschijnlijk het nemen van „drastische maatrege len" betekenen, zeide de Amej\ kaanse militaire gouverneur, „ais het noodzakelijk mocht blijken, drastische maatregelen te nemen, zullen wij dat doen. Wij kunnen voorraden van de boeren een voudigweg confiskeren en ik zal „ÜmSe,r toe overgaan als het j°??,bhjkt te zi.in. Vergeet niet, w- p?ler steeds een leger nen ciaj hoopte echter dat een dergelijk ingrijpen niet nodig zou zijn. De minister van Onderwijs, K. en W.. dr. Gielen, is gisteren naar Roosendaal vertrokken, vanwaar hij hedenochtend is doorgereisd naar Frankrijk, aan welk land hij een ^ezoek brengt op uitnodiging der Franse regering. De minister zeer bescheiden hoeveelheid, n.l. 1000 ton (hetgeen zou neerkomen op nog geen ons boter per per soon. indien deze hoeveelheid in de - binnenlandse consumptie zou worden gebracht), naar tropische landen en Griekenland en Turkije wordt uitgevoerd. Van deze 1990 is voorlopig 500 ton vrijgegeven. Als voorwaarde is gesteld, dat de betaling zal geschieden in dollars en ponden sterling, tenzij de uit voer naar West-Indië plaats_ heeft, in welk geval de betaling in Su rinaamse of Nederlandse guldens kan geschieden. Het is de bedoeling de boter in blikverpakking en als z.g vnes- kamerboter in kleinverpakiking te leveren, omdat op deze wijze de Nederlandse naam het best tot zijp recht komt. Voorts wordt de mogelijkheid van export van boter naar Indo nesië onderzocht. Merkwaardig in dit verband is een mededeling in het voedsel voorzieningsblad inzake het toe komstig vetgehalte van de melk. Verschenen is een nieuw uitvoe ringsbesluit betreffende heffingen en toeslag, dat daarop neer komt, dat practisch de melk voor de consumptie met een 1/20 procent vet n.l. van 2,5 op 2,45 wordt ver minderd. Zulks speciaal in het Westen des lands. Van dit „uitgespaarde" vet kun nen boter en kaas voor de export worden gemaakt. Een procent lijkt niet zo veel, doch de schatting is, dat de bewoners tonnen vet per week minder te verorberen krijgen. In het voorjaar van 1942 werd in Duitsland 'n verhaal in om loop gebracht over een „rusl- sanatorium voor ouden van da gen" in Terezin in het Noorden van Bohemen. „Een cadeau van Hitier voor waardige Joden op leeftijd" werd het door de nazis genoemd. Oude of door de oorlog verminkte Joden, die op een of andere wijze, in de kunst, de wetenschap of het krijgsbedrijf, hun bijdrage aan de Duitse mensheid geleverd hadden, zou den er een liefdevolle verple ging vinden. De propaganda voor Terezin, het „cadeau van de Fuehrer" had succes: millioenen Reichsmarken bracht de caritas voor het mooie doel bijeen. Echter, de meeste Joden, die naar het instituut gezonden wer den, keerden nimmer terug Ze kwamen, in stee van in een model sanatorium, in overvolle gevange nissen terecht, vanwaar ze, ziek of verzwakt, bij duizenden tegelijk naar de dood der gaskamers ge dreven werden. Toen in 1943 de Denen hun felle protesten deden horen tegen de klopjachten op Joden, hingen de nazis ook in Denemarken het schone verhaal op over Terezin en het plezierige leven der Joden in dat sanatorium. Maar de Denen bleken niet over het geloof der Duitsers te beschik ken, ze twijfelden en vroegen met eigen ogen te mogen zien. En de nazi-leiders zegden dit tenslutte toe. Obersturmfuehrer Rahm werd toen tijdelijk ontheven van zijn taak bij de S.S. en ijlings naar Terezin gedirigeerd, met een zeer bijzondere opdracht, welke in een paar weken tijds moest zijn uitge voerd. En de Obersturmfuehrer trof geen halve maatregelen. In de korte spanne tijds, hem toegeme ten, „zuiverde" Rahm het sanato rium van alle zieken en zwakken en stervenden, gegeselden en ge- radbraakten. Kerkhoven werden in tuinen herschapen. In plaats van barakken kwamen fris beschil derde huisjes. Losse facades gaven aan 't geheel een imposant aanzien en de oude gevangenen, die men in allerijl in Birkenau had ver gast, werden door honderden nieuwe kampbewoners vervangen. De Denen konden komen.... En toen inderdaad een Deense delegatie kwam, kreeg ze mooie, zij het loze voorgevels te zien en tuinen met fraaie wandelpaden en fonteinen met rondom spelen de kinderen en groepjes rustige mensen in de tuinen en op de Pleinen bij muziek en verderop eeti menigte sportliefhebbers, die voet ballers toejuichten. In bibliotheken zaten mannen en vrouwen te lé zen. elders wachtten belangstel lenden voor een theater. Schapen graasden vredig in de nabije weiden en vervolmaakten het idyllisch geheel van dat model sanatorium, het cadeau van de Fuehrer". De Denen zagen en gingen. Maar toen ze weg waren, kwam dc grauwe barbaarsheid ogenblikkelijk weer in de plaats van de idylle. Niets bleef overeind van de faca des en de tuinen waren weldra weer kerkhoven. Nieuwe inspecties zou men wel weten te vermijden, want er was van de korte pauze in de gruwzaamheid gebruik ge maakt, om een „documentaire" film te maken van het vrolijke leven en bet rustsanatorium. De honderden mensen, die gedwongen waren, de ze vertoning op te voeren, liet men verdwijnen. Obersturmfuehrer Karl Rahm heeft dezer dagen voor een Tsje chisch tribunaal terecht gestaan. Nog nooit is het aan bergbe klimmers gelukt de 7138 meter hoge top van de Chaukamba van het Gangotri-gebergte in de Hi malaya te bereiken. In 1938 on dernamen de Oostenrijkers Mess- ner en Spanraft een poging hier toe, doch zonder succes. Een jaar later trachtte een Zwitserse expe ditie, onder leiding van ir. André Roch van bet instituut voor sneeuw- en lawine-onderzoek té Genève, de Chaukamba te beklim men, maar de enorme sneeuw- lawines noodzaakten dc onderzoe kers terug te keren vóór zij hun doel bereikt hadden. Thans zal ir. Roch een nieuwe poging wagen, de ontoegankelijke berg te bestijgen. Hij is met zijn expeditie, bestaande uit de heren René Dittert uit Genève, Alfred Sutter uit Munchwilen, Alex Gra ven uit Zermatt en één dame. mevr. Annalies Lohner, heden ochtend per K. L. M.-vliegtuig uit Amsterdam naar Karachi ver denkt daar een dag of tien te blij- trokken. De omvangrijke bagage ven. is reeds op de plaats van bestem ming aangekomen. Een redacteur van het A. N. P. had in het Amstel-Hotel te Am sterdam, gelegenheid met de leden van de expeditie te spreken over hun tocht. Wij zullen trachten, zo zeiden zij, langs nieuwe wegen de top te bereiken. De route, die wij om voorgenomen hebben te volgen heeft het voordeel, dat er geer sneeuwlawines optreden, doch el is een aantal gletschers, dat an dere moeilijkheden zal bieden. De expeditie wordt per autobul vervoerd tot Mussorie op 2300 M hoogte. Vandaar zal zij zich me: lastdieren voor de meetinstrumen ten. levensmiddelen en andere ba gage en met 100 koelies naar d< hoofdlegerplaats begeven bij Nan- danban. Deze afstand van 260 K.M' moet volgens de plannen in 16) dagen te voet worden afgelegd. De ChaukEtnba is 30 K.M. val het hoofdkamp verwijderd. Hoewel de expeditie, georgani seerd door de „Stiftung fuer A- pine forschung" te Zürich. ia hoofdzaak een touristisch karal- ter draagt, zal men toch ook w<- tenschapne'ijk werk. zoals glef schermctingen. verrichten. Het voornemen bestaat in deze herfit terug e keren naar Zwitserland Tijdens een persconferentie, die op zijn verjaardag plaats had, verklaarde Truman, president der Ver. St., dat de vrede „nog niet voltooid" is. Truman, die 63 jaar is geworden, gaf de verzekering, dat Myron Taylor, bijzonder ver tegenwoordiger der V.S. bij het Vaticaan, zou worden terugge roepen. zodra de vrede volkomen zou zijn. Op 13 Mei zullen, zoals gemeld, de eerste schepen ter haring vangst mogen vertrekken, terwijl vóór 16 Mei geen gezouten haring in Nederland mag worden aange voerd. Uitsluitend voor de nieuwe Hollandse maatjesharing ge zouten al dan niet gekaakt zal tot en met 28 Juni de prijs vrij gelaten worden; na 28 Juni zal voor maatjesharing weer een prijsregeling gelden, welke vrij wel overeenkomt met die van het seizoen 1946. Vijf dagen heeft het proces ge duurd. Honds noemde de rechter de rol, die hij in het drama van Terezin heeft gespeeld en hij ver oordeelde hem deswege tot de strop. Het vonnis is thans voltrok ken, meldt A. P. De delegatie van het Joods bureau, aan het hoofd waarvan rabbi Abba Silver staat, is gis teren uitgenodigd aan de tafel van de politieke commissie der V. N. inzake Palestina, plaats te nemen. Rabbi Silver stelde voor, dat de commissie van onderzoek de grondoorzaken van de tragische onrust en geweldpleging in het Heilige Land zou nagaan en zou onderzoeken, waarom sommige le den van de Palestijnse gemeen schap tot daden werden gedreven, „die wij allen betreuren". En waarom scheepsladingen hulpeloze Joodse vluchtelingen door de man- daatmogendheid, die als eerste verplichting het vergemakkelijken van de Joodse immigratie op zich genomen heeft, van de stranden van het nationaal tehuis worder» verdreven. Spreker drong er op aan, dat de commissie van onderzoek een be zoek zou brengen aan de kam pen voor verplaatste personen. Onmiddellijke vermindering der immigratiebeperkingen en een te rugkeer tot de status voor de po litiek van 't witboek zouden volgens dr. Silver niet alleen voor deze mensen, die in ellende verkwijnen, een zegen zijn, maar de huidige spanningen in Palestina voor een groot deel opheffen. In antwoord op rabbi Silver's voorstel, dat Engeland voor Sop tember een verslag zou geven van zijn bestuur over Palestina, zeiae Donderdagavond is het echtpaa Van Leer met het K L.M.-vliegtuig Twenthe" na een zakenreis van 25 vliegdagen, waarbij 48.000 K-M- werden afgelegd, op Schip hol teruggekeerd. Op 12 Maart j.l. vertrok het toestel en de heer en mevrouw Van Leer waren vol lof over de bemanning onder ge zagvoerder P. Both Deze unieke inspectiereis langs de versch lende fabrieken van het Van Leer-concern is vlot verlo pen. Alleen in Batavia heeft men oponthoud gehad door motor- pech. Gisterenavond brak te Haarlem brand uit in het landelijk na-con- trole-kantoor van het C.D.K. ge bouw St. Bavo. Dikke rookwolken stegen uit het dak en de zaak liet zich aanvankelijk ernstig aanzien. De brand bleek te woeden in een der grote afgesloten kluizen waarin honderden postzakken met voor de verzending ter destructie gereed liggende distributiebeschei den. De onmiddellijk gewaar schuwde Haarlemse brandweer maakte korte metten en braie de klus open. Geweldige hoeveelhe den van honderdduizenden smeu lende oonkaarten en opplakveilen werden in de grote zaal gewor pen. Verondersteld wordt, dat een ambtenaar bij het volgooicn van de kluis met postzakken een siga ret of pijp heeft gerookt. Tot laat in de avond had men volog> werk om eet hardnekkige vuur te blus sen De Italiaanse minister van buitenlandse zaken, graaf Sfor- za, heeft Donderdag in een radio rede verklaard: „Heden op de jaardag van de ineenstorting van het nazidom, heb ik mijn handte kening gezet onder het officiee verzoek van Italië om toelating tot de organisatie der Verenigde Naties", Weerverwachting medegedeeld j door het K.N.M I. te De Bilt geldig tot Zaterdagavond: In het Noordoosten van het land aanhouden van het warme droge voorjaarsweer met over het algemeen weinig bewol- king en matige wind uit Ooste- j J Hjke richtingen. In het overige gedeelte van het land aan- j vankelijk eveneens warm voor- jaarsweer, later tijdelijk toe- nemende bewolking met in de namiddag kans op enkele ver- spreid® onweersbuien en enige 5 daling van temperatuur; meest matige windoverwegend j tussen Oost en Zuid. 10 Mei: Zon op 4-56 uur, onder 20.18 uur; maan op 103 uur. onder 8 04 uur. De keuzecommissie van de FIFA heeft het elftal, dat Zaterdagmid dag te Glasgow tegen Groot-Brit» tannië zal spelen, samengesteld. De ploeg is dezelfde, welke Dinsdag, avond speelde in het Feijenoord- stadion met uitzondering van een speler, n.l. Gyger (Zwitserland), die is vervangen door de snel star tende en trapvaste Deense back Petersen, die momenteel in uitste kende vorm Is Onze landgenoot Wilkes is als linksbinnen gekozen, een keuze, welke wel verwacht kon worden na zijn spel te Rotterdam. Carey fungeert als aanvoerder. De ploeg ziet er als volgt uit: doel: Darui (Frankrijk); achter: Petersen (Denemarken) en Steffen (Zwitserland) midden: Carey (Ierse Vrijstaat), Parola (Italië) en Ludl (Tsjecho- slowakije); voor: Lemberechts (België), Gren (Zweden), Nordahl (Zweden)i Wil kes (Nederland) en Prest (Denemar ken). De keuzecommïssie heeft vijf kwartier beraadslaagd over de sa menstelling Het lastigste probleem was dat van de doelman. Darui werd maar op het nippertje boven de Deen Jensen verkozen, Steffen was de aangewezen man als links achter, maar over de bezetting van de rechtsback-plaats moet lang ge- ieiibereerd zijn. Ook de keuze van de Tsjech Ludl als linkshalf in plaats van de Fransman Prouff, heeft heel wat voeten in de aarde gehad, in verband met het feit dat de linkshalf tegenover Matthews kom* te staan. Onze landgenoot Faas Wilkes is dus gekozen in het elftal van de „Rest van Europa" dat op Zater. dag a s, te Glasgow tegen Groot. Brittannië speelt. Daarmee is ons land in deze „wedstrijd van de eeuw" op waardige wijze vertegen woordigd. Deze foto van onze ster werd gemaakt op het moment dat hij in de wedstrijd Bondselftal,,Rest van Europa" j.l. Dinsdag zijn tweede doelpunt, waarmee hij zich van zijn uitverkiezing verzekerde, voor bereidde. De continentale spelers vinden de Britse rantsoenen eeer karig, in weerwil van het feit dat de hotel houder zijn beste beentje heeft voorgezet Na afloop van elk eten zouden ze Onmiddellijk weer op nieuw kunnen beginnen, verkla ren zij. Cadogan: „Indien deze speciale ver gadering een speciale commissie van onderzoek instelt, zal mijn re gering geheel tot haar beschik king staan om rekening en ver antwoording af te leggen van haar bestuur". Het Arabische hoge corpité heeft officieel de uitnodiging van de V. N., zijn standpunt over de Palestijnse kwestie uiteen te zet ten, aangenomen, aldus werd giste renavond medegedeeld. Het is nog niet bekend, wanneer deze uiteen zetting zal plaats vinden. Dr. J. H. van Royen, waarne mend hoofd van de Nederlandse delegatie bij de V. N., heeft Woens dag gesproken voor de politieke commissie der V. N., welke dis cussieerde over de vorming van een speciale commissie van onder zoek inzake het Palestijnse pro bleem. Over de samenstelling van deze commissie wenste hij zich zijn standpunt nog voor te behou den. De Nederlandse afgevaardigde was van mening, dat een dergelij ke commissie zo uitgebreid moge lijke bevoegdheden moet bezitten; om elke regering of iedere per soon of groepen van personen, welke zij wil, te ondervragen, elke aanbeveling aan de algemene vergadering te doen en in geen enkel opzicht alleen maar beperkt te zijn tot het verzamelen van feiten en cijfers. Hij steunde daar om het Amerikaanse voorstel dienaangaande De Nederlandse regering ver langt er buitengewoon naar een verstandige een evenwichtige op lossing voor dit moeilijke en ge compliceerde probleem te verkrij gen. Nederland heeft al eeuwen lang vriendschap en warm mede leven voor het Joodse volk ge voeld. Tevens heeft Nederland grotendeels door de 70 millioen Indonesische onderdanen, vriend schappelijke banden met de Ara bische wereld. Een voor alle be trokken partijen aanvaardbare op lossing is naar de mening der Nederlandse delegatie zeer wel mogelijk, aldus dr. Van Royen. Het Britse lagerhuis, Woensdag namiddag te half twee bijeenge komen voor bespreking van het wetsontwerp betreffende dienst plicht, was Donderdagmorgen te tien uur nog steeds in vergade ring, na de gehele nacht ononder broken doorgewerkt te hebben. Hiermede heeft het huis zijn re cord van een jaar geleden, toen het twintig uren achtereen bijeen bleef, verbeterd. Een nog onge broken-record dateert van 1881, toen het lagerhuis een nonstop- vergadering Vein een-en-veertig uur presteerde. Onze Parijse correspondent telefoneert ons hedenmorgen: In de bekende zaak van het gastvrijheid verlenen aan poli tieke vervolgden hebben giste ren twee nieuwe arrestaties plaats gehad. De rechter van instructie heeft na een verhoor de abten van de abdjj van St. Michael van Cuxsa in de Pyre neeën en van de abdij van St. Marie van Pont Colbert bü Ver sailles in voorlopige hechtenis gesteld. Zoals men weet, is de abt van Pbnt Colbert een Neder lander, de voormalige generaal- abt van de Trappisten, mgr. F. A. Janssens, die na zijn aftreden als generaal-abt opnieuw in de abdij van de herstelde orde van Citeaux de staf voert. Mgr. Janssens, Tilburgenaar van geboprte, had zich tijdens de bezetting buitengewoon verdien stelijk gemaakt voor het herber gen van vervolgden en hulp aan onderduikers. Na de bevrijding is dcor sommige politiek-vervolgden van zijn opvatting van het asyi recht misbruik gemaakt, om z»ch in de abdij van Pont Colbert tij delijk verborgen te houden. Het is gebleken, dat zich daar onder personen bevinden, die Vichy hadden gediend. Mgr. Janssens wordt er nu voor verantwoordelijk gesteld, dat een zekere Dejean, een inspecteur van de algemene veiligheidsdienst van de Parijse prefectuur, die Vithy had gediend, zich in Pont Colbert heeft verborgen gehouden. Mgr. Janssens is thans 65 jaar oud. Vier personen, volgens de aan klacht communisten, zijn wegens het plaatsen van een bom, die in het gebouw van de Argentijnse ambassade te Madrid is ontploft, ter dood veroordeeld door een Spaans militair gerechtshof. Een hunner is een vrouw. Twee ande ren hebben twee jaar gevangenis straf gekregen. Naar uit officieuze, maar vol gens Reuter betrouwbare, bron wordt vernomen, is te Caraban- chel Bernardino Esposito (volgens de aanklacht communist) door een vuurpeloton geëxecuteerd. Hij was op 22 Maart ter dood veroordeeld wegens het verspreiden van com munistische vlugschriften onder verzetslieden. VAN DEN BERGTTS EN JURGENS LTD. Dividend 12% C10) pet. Van den Berghs and Jurgens Ltd stelt voor over 1946 een dividend van 12H pet. op de gewone aan- delen uit te keren, vrij van belas ting, tegen een dividend van 10 pet. over 1945. De netto winst be liep 998.939 (999.576).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1