De Reglementen der K.V.P. Katholiek leven in West-Duitsland ONDERWIJSBEGROTING AANGENOMEN 11 Mei Moederdag bloemendag STERKE VEROUDERING VAN ONS VRACHTAUTOPARK Streven naar eigen universiteit radio en pers Er werden goede zaken gedaan Sportvaria Ned. doden in Frankrijk herdacht Ook beide moties z.h.s. aanvaard Partijraad aan het werk Nood en hopeloosheid verlammen de mensen VRIJDAG 9 MEI 1947 PAGINA 2 OVERZICHT EERSTE KAMER De architect-titel. In het kort. Actieve Cultuurpolitiek'' De reorganisatie De moties. Over geen der beide moties als zodanig werd van de regerings tafel en uit de Kamer een woord g ept. De Radio De buigings-n. Geen toneelplan Begroting der Staatsmijnen. V.S. EN LINGGADJATI Stappen in Den Haag en Batavia HET ST. WILLIBRORDUS- SPEL VAN JAN VRIENDS WIE KENT HEM? VERVANGING DRIN GEND NOODZAKELIJK NOVENE KLEINE H. THERESIA 17-25 Mei 1947 JAARBEURS TE BRUSSEL NEDERLANDERS WEL TEVREDEN R. K- VROUWENBOND BISDOM HAARLEM VICE-ADMIRAAL DOORMAN VOUTE GEVANGEN GENOMEN Nieuwe behandeling van zijn zaak WIJZIGING MARKT DAGEN STAATSLOTERIJ MISLUKT LANDEN MET STRAALVLIEGTUIGEN POLITIEKE GEVAN GENEN IN BELGIE MARCEL DEAT IN ITAL. TIROL? De begroting van minister Gielen is na 16 uren in veilige haven geloodst. De oppositie onder leiding van prof. Donkersloot zakte bij de replieken als een zoutzak ineen, al bleef de hoogleraar „met grote zorg vervuld", nog wat napruttelen over de ^éénhoofdige onervaren leiding bij de „actieve cultuurpolitiek". Ondanks de ernstige bezwaren tegen het beleid in 't algemeen en tegen, wat men noemt, de „reorganisatiefout" in 't bijzonder, zag de P. v. d. A. er van af stemming te vragen. Met vlag en wimpel baalde de bewindsman nog zo pas in een persorgaan onder de „zwakke broeders uit Ijct Kabinet" gerangschikt zijn begroting er door. Alleen de communisten natuurlijk bleven afzijdig.... wegens de militaire uitgaven! oplossing vragende punten zijn aan de Raad van de Kunst in studie gegeven. Aan de bezorgdheid van da heer Kraayvanger inzake be scherming van beroep en titel der architecten zal de minister wel een einde hebben gemaakt door de mededeling dat de zaak nog slechts hokt op één enkel me ningsverschil. Wanneer dit is op gehelderd zal onmiddellijk een wetsontwerp worden ingediend. Uit de overvloed van onder werpen, waaronder de Senaat da minister had bedolven en deze Voor de denigrerende, kwa lificatie evengenoemd gaf ook deze vlotte en handige mi nisteriële speech allerminst aan leiding. Naar vorm en inhoud kon zij weer ten voorbeeld worden gesteld. Over het grote wrijvingspunt de zgn. „actieve cultuurpolitiek" weidde Z. Exc. breedvoerig uit, allereerst in een principieel be toog vaststellend, dat de term tot misverstand aanleiding geeft en het begrip in de z.i. juiste bete kenis omschrijvend. Waarna hij kwam tot de verdediging van zijn beleid ter zake. Aan alle momenteel ontslagen functionarissen op één na heeft Z. Exc. gevraagd in functie te blijven met behoud van hun per soonlijke titel en de grootst mo gelijke toelage; niettemin boden zij hun ontslag aan, doch daarvan heeft de bewindsman allerminst met een zucht van verlichting acte genomen. Wat is er nu veranderd? Men beschikt nu over een apparaat, dat functionneert en dat de minis ter in de hand heeft. De nieuwe conceptie is eenvoudig en onper soonlijk. Aan het systeem, dat de zorg voor de kunst in handen legt van personen met verschil lende inzichten en uit het hele land saamgebracht, wordt in de Raad' voor de Kunst de voorkeur gegeven boven individuele en daardoor uiteraard éénzijdige be oordeling. Door een juiste samenstelling van die Raad, waaraan de mi nister zijn volle aandacht wijdt met Inachtneming van de hem gegeven wenken al kan hij niet stante pede toezeggen tot het door prof. Donkersloot zo zeer aange drongen contact met bureaux van deskundige functionarissen te zul len overgaan hoopt de be windsman dan ook te voorkomen dat de Muze op de drempel van zijn departement gaat zitten prui len. Zij zal integendeel over eni ge jaren de minister dankbaar zijn. Ten aanzien van die betreffen de de wettelijke regeling der be waarschool veronderstelde de voorsteller, prof. Woltjer, dat de minister het er wel mede eens zou zijn. Nadat n.l. Z. Exc. had verklaard dat het v.l.o. regeling behoeft „zij het dan misschien volgens een andere methode". En wat de motie inzake het geschiedenisonderwijs aan de gymnasia etc. aangaat, merkte de bewindsman (expresselijk buiten de motie om) terloops op, hoe ieder ingewijde het er over eens is. dat het program overladen is behalve dan voor zijn eigen vak! Wat de minister met de beide uitspraken der Kamer, z.h.s. aan. vaard, doen zal, moet dus de toe komst ons leren. Ons dunkt dat Z. Exc. zich aan de wens der Ka. mer zal conformeren. Voor zijn radio-beleid kon Z Exc. zich uiteraard beroepen OP de gisteren gememoreerde rede voeringen van de heren Wouden berg (P.v.d.A.) en Algra (a.r.), die er 'n zekere zijdelingse ver dediging van waren. De bewering van de communist Koejemans, dat meer dan de helft van Neder land naar de Nationale Omroep hunkert, kon de bewindsman uiteraard gemakkelijk „stellig on juist" heten. Wat de definitieve regeling van het radio-bestel, wahrvoor onge twijfeld meer belangstelling be staat, betreft, deelde Z. Exc. mede dat het ontwerp ervan door de Radioraad voltooid is en binnen kort ten departemente wordt ver wacht. Ook de Programmaraad is samengesteld en zal spoedig, „haar" werkzaamheden be ginnen. Tussentijds voldongen feiten stellen terwille van de commu nisten is niet verantwoord. Op een categorische vraag van prof. Woltjer antwoordde de mi nister, dat toen het spellingsont- werp werd ingediend, geenszins bij de regering het voornemen bestond de „n" om hals te brem gen. In België ligt overigens deze kwestie anders dan hier; men heeft zich daar bij de facultatief- stelling neergelegd. Een algemeen toneelplan is er niet. Alle aangelegenheden ter zake worden in één verband via de adviseur bezien. De vorming van vrije gezelschappen blijft mo gelijk, maar is inderdaad moei lijker geworden. Diverse nog om zich in vlug tempo uit werkte, kunnen wij om des besteks wille nog slechts enkele punten onder de aandacht brengen: Een ontwerp tot financiële gelijkstelling van de rijks- en bij zondere kweekscholen is dezer dagen te wachten. Ernstig wordt de mogelijkheid overwo gen voor de leraren de „volledige betrekking" te herstellen. Na gegaan zal worden wat voor het begaafde volkskind op groter schaal dan tot nu kan gedaan worden. De A.N.J.V. ontvangt geen subsidie omdat zij een ver lengstuk is van de politiek der C.P.N. Er is geen reden voor -de 7 scholen voor maatsch. werk een aparte inspectie in te stellen. Met Indonesië is over leg gepleegd en aan de opstelling van een plan voor culturele sa menwerking wordt gewerkt. Tegen de 7e faculteit (econ. so ciaal) van Amsterdam zijn be zwaren ingebracht en ook van de Onderwijsraad te wachten en haar oprichting gaat tegen de wet in. In beginsel toe te juichen, zal zij langs andere weg tot stand gebracht moeten worden. Nadat minister Van Maarseveen zijn Pachtvoorziening 1947 zonder slag of stoot had zien aangeno men, kwam de begroting van de Staatsmijnen in Limburg voor 1947 ter tafel, die voor de ex pert bij uitstek ir. Wijffels (K.V.P.) een welkome aanleiding was om zijn bij het algemeen de bat over de Rijksbegroting in pet to gehouden beschouwingen ten beste te geven. Ook de heren Vixseboxse (c.h.) en Kramer (P.v.d.A.) traden aan voor het be handelen van een paar concrete punten. De vergadering werd tot Vrij dag verdaagd. L. H. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft ver klaard, dat de Amerikaanse rege ring haar ambassadeur te 's-Gra- venhage en haar consul-generaal te Batavia heeft opgedragen de Nederlandse autoriteiten mede te delen, dat de V. S. levendig be lang stellen in het in practijk brengen van de overeenkomst van Linggadjati- De woordvoerder zeide, dat de V. S verlangend zijn te zien. dat de handel met de Indische archi pel zal worden hervat en tevens wensen de V. S«. dat artikel 14 van de overeenkomst, waarin voor zien wordt in de restitutie van buitenlandse eigendommen aan de rechtmatige eigenaren, in pracujk zal worden gebracht. (Reel.) 9 en 10 Mei vergadert de Partij raad van de Katholieke Volks, partij, het hoogste orgaan in onze party, te Utrecht. Nu echter geen spanning als by de behandeling van LinggadjaT, geen min of meer bewogen debat ten, geen politiek overzicht van den leider van de Tweede-Kamer fractie Niets van dit alles, dat de alge mene belangstelling zal trekken, gaat er thans vermoedeiyk ge beuren. Maar daarom zal deze bij eenkomst niet minder belangrijk worden Op het program staat herziening van het Algemeen Reglement der Partij, tenvijl ook herziening of vaststelling van twee nieuwe reglementen aan de orde zal komen. Het zal dus een vergadering worden, waarvoor de afgevaardigden zich van e voren stevig in de materie moeten heb ben ingewerkt, willen zij met vrucht aan de besprekingen kun nen deelnemen. Zeer belangrijk mag dan aller eerst wel worden geheten het by- zonder reglement op de Jongeren organisatie in de K.V-P- Het prachtige werk van den helaas overleden jongerencommissaris Robert e.a- heeft zeker vrucht ge dragen en verbiydend is het te zien. dat vele jongeren zich In deze organisatie verzamelen, om kennis op te doen van staatkundi gen arbeid en bezieling voor het werken aan de politieke vorming der jongeren- Getracht zal worden bij iedere partij afdeling te komen tot een jongerenorganisatie. Aan den top van de jongerenorgani satie komt te staan een jongeren- raad en een jongerenbestuur; 10 leden van den jongerenraad zullen worden aangewezen om zitting te nemen in het Partijbestuur Ook plaats en invloed der vrouw in onze politieke organi. satie worden be er gewaarborgd- Een zo groot mogelijke eenheid van organisatie in de gehele partij wil men trachten te bereiken door eenheid van reglement voor alle afdelingen, alle kringen, alle statenkringen, provinciale en ge meenteiyke centrales en alle an dere clubs voor studie, documen tatie en propagandaelubs. Aange zien de byzondere reglementen moeten steunen op het Algemeen Reglement der party, zal dit In de vergadering van 9 en 10 Mei het eerst aan de orde ko-men, en daarnaast de afdelingsreglementen daar het vooral noodzakelijk is dat de nodige uniformiteit in de ongeveer 1200 partijafdelingen ZO spoedlg mogelijk tot stand komt- Natuurlijk zyn er nog andere reglementen die van groot belang zijn en voor een herziening in aanmerking komen; b-v, he: kies reglement tot aanwyzing voor de leden der Staten-Generaal, dat een behoorlijke toerusting en scha kering van de katholieke Kamer fractie (s) zal moeten verzekeren- Dit is een zaak van het allergroot- s e belang, waaraan helaas nog veel ontbreekt. Nieuwe artikelen in het Alge meen Reglement zyn de artt. 17 en 18 die onderscheidenlUk het Partijbureau en het Partycongres regelen Het partybureau zal voor taan omvaten: het algemeen secretariaat der party, het jonge- ren-commissariaat der party, de redactie en administratie van de uitgaven der party, het centraal adviesbureau voor gemeentepoli tiek, studie- en documen atiedienst en eventuele andere diensten aan het partijbureau verbonden of te verbinden- De mees.e diensten zeli zyn niet nieuw, Men ziet: het Partijbureau is een instelling, die ongetwyfeld niet op even ueel te verwerven lauweren zal kunnen rusten- Art. 18 regelt het byeenkomen van het Partijcongres, dat jaarlijks voor aan zo mogelijk in Septem ber zal büeenkomen. Op dit con gres geeft de voorzitter een over zicht van de werkzaamheden van de party, zet plannen ui een voor de komende periode, terwijl de voorzitter van de Tweede-Kamer fractie verslag uitbrengt over het parlementaire werk- Verschillende andere kleinere wijzigingen worden verder nog voorgesteld en het is de taak van den Partyraad op degeiyke wyze al deze voors ellen onder de loupe te nemen. De voorgestelde regle menten maken den indruk met grote zorg en een deskundigheid, puttend uil de ondervinding, te zijn opgesteld. Iedere nader voor te stellen wijziging zal daarom met evenveel zorg en zo mogelijk met evenveel deskundigheid moe ten worden bekeken- Moge de Par ijraad er in slagen zijn werkzaamheden tot een voor allen en voor onze party bevredi gend einde te brengen. In de aankondiging van het grote openluchtspel van Jan Vriends, Sint Clemens Willibrord, werd Tilburg genoemd als plaats voor de opvoering gekozen. Dit is onjuist, niet Tilburg maar Boxtel werd gekozen. Het Hoofd van de P.R.A., Lan ge Voorhout 13 te 's-Gravenhage, verzoekt inlichtingen betreffende Arie Nieuwenhuizen, oud 37 jaar, geboren te Baarn, voormalig adres Anna van Buerenstraat 71. Voornoemd persoon was gedu rende de bezetting werkzaam bij de Documentatiedienst van de Politie te 's-Gravenhage, alsmede bij de Sicherheitsdienst. Hoewel het aantal vrachtauto's, dat thans in ons land rijdt, met veel kleiner is dan dat van voor de oorlog, en het laadvermogen van het tegenwoordige vrachtautopark zelfs nog iets groter kan worden gesteld dan van het vooroorlogse, blijkt toch, dat de kwaliteit van de vrachtauto's zeer slecht is en dat bovendien de ouderdom van de wagens sterk is toegenomen. Over deze onderwerpen geeft het vakblad „Beroepsvervoer", het officiële orgaan van de N. O. B.- Vakgroep Goederenvervoer, inte ressante cyfers. Tegenover de ruim 18.000 vracht auto's, waarover het beroepsver voer in 1939 beschikte (het totaal aantal vrachtauto's in Nederland bedroeg toen pl.m. 50.000) ston den op 1 Januari 1947, 17.139 vrachtauto's van het beroepsver voer. Het totale laadvermogen van het prachtautopark van het beroepsvervoer is iets gestegen. Tegenover een ge middeld laadvermogen per wa gen in 1939 van 4.6 ton, staat thans een laadvermogen van 4.8 ton per wagen. Het grote aantal zware legervrachtwagens, dat na de bevrijding in cms land is inge voerd, is aan dit toegenomen ge middelde laadvermogen met vreemd. De invoer van deze legerwagens heeft echter tevens tot gevolg ge had, dat bepaalde type wagens, die voor de oorlog zeer veel werden gebruikt, omdat zij zo geschikt zijn voor het vervoer in ons land, thans grotendeels ont breken. Zo blijkt dat er nog ruim 3.000 vrachtauto's met een laau- vermogen van 5 ton minder zijn dan in 1939. En juist deze 5 ton ners zijn voor ons land zeer ge schikte vervoermiddelen. Ook trekkers met opleggers ontbreken op werkelijk verontrus tende schaal. Tegenover de P'-m. 2500 trekkers in 1939, beschikt hel beroepsvervoer thans slechts over p.m. 1400 trekkers. En ook deze trekkers met oplegger-combinaties zijn juist voor Nederland ten zeerste geschikt. De veroudering van ons vraent- autopark is een ernstige zaak, waarvan de belangrijkheid gemak kelijk onderschat wordt. Vele oude wagens moeten nog in bedrijf biyven en kunnen slechts met zeer veel moeite, kosten en tijd op de weg worden gehouden. Het blijkt, dat het aantal vrachtauto's, dat tien jaar en ouder is, thans bijna 2 maal zo groot is als in 1939. Bij de trekkers is het aan tal, dat tien jaar en ouder is, momenteel zelfs 6 maal zo groot als in 1939. Het stilzetten van de invoer van vrachtauto's in ver band met de deviezennood, zal tot een verdere veroudering van ons vrachtautopark aanleiding ge ven. De arbeid, die het repareren van deze voor ons vervoerapparaat on misbare wagens ons land kost, is zeer aanzienlijk en omvangrijk. Adressen goederenvervoer De Vakgroep Goederenvervoer N. O. B. heeft dan ook de Re gering geadviseerd de aankoop van vrachtauto's op beperkte schaal voort te zetten, eensdeels om een verdere en ontoelaat bare veroudering van het Neder landse vrachtautopark te voorko men, anderdeels om te bereiken, dat de typen vrachtauto's die aan het wagenpark ontbreken, alsnDg aan het transportapparaat kunnen worden toegevoegd. De Vakgroep acht allereerst noodzakelijk: 1. Vervanging van de aller, slechtste vrachtauto's door voor het beroepsvervoer geschikte ty pen (voornameiyk lange chassis met pl.m. 5 ton nuttig draagver mogen) 2. Vervanging van de aller slechtste trekkers en aanvulling van de tijdens de oorlog verlo ren gegane trekkers voor opleg gers van tenminste 10 a 12 ton laadvermogen, waarbij vooral de trekkers met dieselmotoren niet vergeten moeten worden; 3. Een flinke import van onder delen om de vervoermiddelen, waarover men de beschikking heeft, tenminste rijdende te houden, de hoge reparatiekosten te verminde ren en het aan de reparaties ver bonden tijdverlies tot het strikt noodzakelijke te beperken; 4. Snelle en afdoende oplossing van het bandenprobleem, dat steeds meer een vlotte afwerking van het wegverkeer en -vervoer dreigt te verstoren. De novene tot onze kleine Hei. lige in de Mei-maand heeft altijd haar eigen bekoorlijkheid en draagt het eigen stempel van kinderlijk vertrouwen. Temidden van lentebloemen prijkt aan de voeten van het beeld der lieve Vrouwe, de beeltenis van de kleine H. Theresia. Het kistje met de vele ingezonden intenties naast haar, zit zy daar zo rustig en vertrouwelijk als wilde zij ons bemoedigen: „Weest maar gerust, al wat ik mijn lieve Moeder aan beveel, komt heel zeker in orde" We hebben alle reden te veron. derstellen, dat ook aan Theresia zelf, deze Mei-novene bijzonder dierbaar is. „Ik heb horen zeg gen", zo merkte zij eens op, „dat de glans der H. Maagd, alle Hei ligen in het duister zet, zoals de zon, de sterren doet verdwijnen Mijn God, wat is dat vreemd! Een Moeder, Die de glans van Haar kinderen verdooft! Ik voor mij denk juist het tegenoverge stelde, ik geloof, dat Zij de glans der uitverkorenen, des te meer zal doen uitkomen!" Wij stemmen hier graag mee in, dat is het juist, wat deze no. vene zo aantrekkeiyk maakt. De Carmel Koningin, verhoogt de luister van Haar bevoorrecht Kind, haast Zich liefdevol Haar gebeden te verhoren. Heeft The resia zelf niet getuigd dat Zij door Maria spoediger verhoring vond? Gaan wij met vertrouwen tot onze Heilige, met al onze belan. gen, bidden wij met en voor el kaar. Maria, De Middelares aller genaden zal Haar niet met ledige handen, tot ons terug zenden! Wie een plaatje met novene gebed wenst te ontvangen, ge lieve tijdig naam en adres aan ons op te geven. Zrs. CARMELITESSEN Egmond a. d. Hoef N.H. Gironummer 3 9 7 3 0. Naar uit een gesprek met een i i A De zeilwedstrijd Newport IJraulden, welke deze zomer ge houden zou worden, gaat wegens te weinig Inschrijvingen niet door A Denemarken heeft zich voor de Davls-Cupwedstr(jden terugge trokken. Op de voormalige schietbaan te Dij on staat een metershoge plaat, waarin 125 namen zijn gebeiteld van mannen, die de Duitsers er fusilleerden. Fransen meestal, maar ook negen namen van Ne derlanders staan er tussen: H. de Beaufort, L. van Leeuwen, W. Olland, G. Joekes, Ch. Laurey, J. van Assenberg, R. Delmaar, V. Makatita en W. v. d. Does. Meren deels studenten waren het, die de Duitsers vingen als zij poogden via Zwitserland of het onbezette deel van Frankrijk Engeland te bereiken. In Besangon liggen er nog vijf begraven, terwijl anderen de dood vonden op verspreid lig gende plaatsen. Zaterdagmiddag heeft nu, ge organiseerd door de Ned. consul Ch. Dagot en vice-consul A. Cat- teau, op genoemde schietbaan een herdenking plaats gehad van al deze Nederlanders. Met de bis schop mgr. Sembel waren er on danks de stromende regen, zeer vele autoriteiten en tal van an deren bijeen en ook vele Neder landers waren onder hen. Nadat kransen waren aange dragen, heeft kanunnik Kir in een korte rede herinnerd aan de banden, die Nederland met Frankrijk en speciaal met Bour- gondië binden en hulde gebracht aan hen, die vielen in de strijd tagen de gemeenschappeiyke vy- «ad. Tijdens een onderhoud, dat de vertegenwoordiger van het A.N.P. te Brussel met verschillende Nederlandse inzenders op de 21ste internationale jaarbeurs te Brussel had, bleek dat men in het algemeen wel tevreden is over de tot nu toe behaalde resultaten. Hoewel he' publiek zeker wel voor 95 uit kykers bestaat en voor slechts 5 uit zakenlieden, hebben verschei den Nederlandse firma's reeds niet onaanzienlijke orders kunnen boe ken. Vooral voor de Leids# dekens blijkt veel belangstelling te be staan- Er werd o.a een flinke partij aan Canada verkocht. De verffa- brieken deden goede zaken, doch zagen hun afzet beperkt door het gebrek aan cellulose vernissen, waar veel vraag naar is van de zijde der Belgische meubelindus trie. Vooral het Nederlandse kunst glaswerk en d? producten der aardewerkindustrie mochten zich in een grote belangstelling ver heugen. Vele buitenlandse architecten deden hier bestellingen of gaven van hun interesse biyk. Ook een Nederlandse inzending van zilver werk trok zeer de aandacht. Ondanks het feit dat men enigs zins gebonden is door de in België vastgestelde prijzen, heb ben de Nederlandse firma's voor visconserven buiten verwachting goeds zaken KEULEN, 30 April 1947 (Van onze Berlijnse correspondent) Het katholiek leven in de Westelijke zones van Duitsland is in de twee jaren na het einde van de oorlog in verblijdende mate tot nieuwe ontwikkeling gekomen, zo zeide ons de aartsbisschop van Keulen, kardinaal Frings. Z. H. Exc. moest er evenwel aan toevoegen, dat hij met grote bezorgdheid moet vaststellen, dat de grote nood van het volk gevaren schept voor een morele en godsdienstige inzinking. In de strijd tegen deze gevaren heeft de Katholieke Kerk meer dan tot dusverre de leken een vooraanstaande plaats willen geven. Met het doel de beginselen van het Christelijk geloof in alle kringen te doen doordringen, ook daar waar apathie en opstandige geest de overhand dreigen te nemen, zijn in alle bisdommen van de Westelijke zones de zogenaamde katholieken-comités gesticht, die onder leiding van leken een soortgelijke taak verrichten als in Nederland de Katholieke Actie en die bijvoorbeeld in hel bisdom Freiburg dezelfde naam dragen. In welke omstandigheden - de comité's hun werk begonnen zijn, blijkt wellicht het best uit de aan hef van de eerste oproep, die het diocesane comité van het aartsbis dom Keulen tot de katholieke be volking gericht heeft: „De verte genwoordigers van de katholie ken in het Aartsbisdom Keulen, nemen diep aandeel in de nood van het volk", zo heet het daar. „Schreeuwende nood is de levens inhoud voor velen. Ontelbaren lij den honger en koude, ziekten brei den zich uit, epidemieen dreigen Het leed der vluchtelingen brengt vertwyfeling. Het economi sche bestaan wordt bedreigd door demontage der industrie. Het be- grip van goede trouw in handel en wandel verdwijnt. Fouten bij de denazifiëring werpen onschul- digen uit hun betrekkingen. Ho peloosheid verlamt de jeugd. In iun families en in het bedryfsle- ven worden de krygsgevangenen bitter gemist, die na twee jeren wapenstilstand nog op bevrijding uit hun onschuldige gevangen schap moeten wachten". De comité's zUn hun werk be gonnen in de overtuiging, dat al leen het Christelijk geloof in staat kan zijn deze nood te overwinnen. Ofschoon het werk, da{ de co mité's willen verzetten, alzijdig is, zijn er toch een aantal punten in het program van actie, die als de meest actuele worden beschouwd, tn het Aartsbisdom Keulen is dat in de eerste plaats een verzet te gen de pogingen om de beteke nis van de Christelijke school, hier na de verjaging der natio' naal-socialisten weer in ere her' steld, te verkleinen. Ook eigen kweekscholen worden als gewenst beschouwd, en men wil al t mo gelijke doen om ook in het ho gere, middelbare en beroepsonder wijs de Christelijke Inslag te ver sterken. deze omroep niet alles doet om kwetsing van religieuse gevoelens te vermijden. Een der program punten is dan ook, het weer zelf standig maken van het station- Keulen. Het spreekt welhaast vanzelf, dat deze jonge katholieke be weging het ook als een van haar voornaamste taken ziet de ka tholieke gedachten te doen door dringen in de sociale sfeer en vooral haar ook weer te maken tot de fundamenten van het hue welijks- en gezinsleven. Het is wellicht hier, dat de ac tie haar grootste en moeilijkste taak zal vinden, de taak om tal loze losgerukte, op drift geraakte levens weer op de kalme stroom van een geordend familieleven te brengen. Het comité heeft zich reeds terstond met alle kracht te weer gesteld tegen de van be paalde zijde gestelde eisen van de sanctionering van het morele ver val door het opheffen in door so ciale omstandigheden bepaalde gevallen van de strafbaarheid van het doden van het ongeboren le ven, het drama, dat het morele verval van de chaotische Duitse samenleving zo duidelijk aanwijst. Temidden van ellende en ban deloosheid, van ontbinding van begrippen en maatschappeiyke orde, riist dit katholieke leken- werk op als een greep naar de eeuwige wetten, die door oor log noch door historie beroerd kunnen worden. Het wijst naar de bronnen van moraal en or de, zoals de machtige spitse to rens van de Keulse dom, die uit een zee van gebroken groot heid, verscheurde levens en verstormde Illusies ten hemel rfjzen. spreid wonen en wier ideeën tij dens hun gezamenlijke krqgsge- vangenschap gerijpt zijn. Ofschoon de doelstellingen van de universiteits-vereniging, die haar zetel heeft gekregen in Iser- lohn, vooreerst nog als toekomst- idealen worden aangemerkt, heeft de beweging de steun van het co mité Haar eerste taak zal zijn de inzameling van de nodige geld middelen. De gedachte van een katholieke universiteit is in Duits land niet nieuw. Vroeger onder-1 T) nomen pogingen om tot de stich- J\Ult- TllGUWlJGS In dit verband heeft het cen trale comité voor het Aartsbis dom de zo luist gerezen gedach te van een eigen katholieke uni versiteit levendig begroet. De eerste stappen op de weg naar de opbouw van een katholieke universiteit zyn gezet door een groep jongere katholieken, die over de gehele Britse zone ver- fcinë ervan te komen, zyn steeds in de kiem gesmoord. De laatste ernstige peiling dateert overigens reeds vanaf de tachtiger jaren. Nauwelijks is thans de idee op nieuw geopperd, of er is van li berale en linkse zijde reeds hef tig tegen geageerd, en het is aan geen twijfel onderhevig, dat de verwezenlijking van het gestelde ideaal sterk verzet van politieke kringen zal hebben te overwin nen. Een der eerste take», die Keulse comité zich gesteld heen is de schepping van een katho lieke pers. Men wil beginnen met de uitgave van een katho liek weekblad. Voor de verdere toekomst stelt men zich even wel de stichting van een prin cipieel katholiek dagblad, zon der binding aan bepaalde poli tieke partyen ten doel. Er ver- schijnen thans kleine kerkelijke blaadjes en dagbladen (dagbla den verschynen hier overigens ook slechts tweemaal per week) der ChristelUk getinte politieke partijen, doch belde zijn, naar de mening van het comité, on geschikt om de vraagstukken van de tijd vanuit fundamenteel katholiek standpunt te behan delen. Men wil daarnaast ook grotere katholieke invloed verzekeren In radio en filmcensuur. In dit ver band dient te worden opgemerkt, dat de programs van de Noord- west-Duitse radio-omroep, waarby de zender van Keulen thans Is aangesloten, in katholieke kring weinig waardering hebbgn gevon den. De katholieke leiders zijn van mening, dat de leiding van importeur van Nederlandse alco holische dranken bleek, bestaat hiervoor weinig kooplust, tiij schreef dit vooral toe aan de hoge exportprijs, die door de Neder landse regering wordt voorbe schreven en die het onmogelijk maakt met de Belgische te concur reren. Veel belangstelling bestaat er nog voor synthetisch bere.de aroma's en parfums en hier komt het zelfs voor dat men bij gebrek aanvoldoende voorraad slechts een gedeelte van de orders kan noteren, hetzelfde doet zich voor bij de inzenders van Nederlandse sigaren. Hoewel in het bijzonder vraag bestaat naar betere sigaren, zou men ook van de goedkopere zeker 200 7» meer kunnen ver kopen. Stofzuigers geen kan-s Minder te spreken waren Se fabrikanten van Nederlandse stof zuigers die tot nu toe slechts weinig belangstelling ondervon den. Zij schreven dit in het alge meen toe aan het feit dat de Bel gische markt vrijwel verzadigd schijnt te zijn en ook de koop kracht kleiner is geworden. Bij de inzendingen der grafische bedrijven bestond van Belgis.-ie zijde vooral belangstelling vnor hoogwaardig kwaliteits werk. Hier was men overigens van mening dat zich in de Belgische grafische to- dustrie de concurrentie reeds be gint af te tekenen. Naar verder tot uiting kwam is men in het algemeen voldaan ovsr de deelneming aan de jaarbeurs in het kader van een officiide collectieve inzending. Men heeft alle lof, voor de medewerking, de van Nederlandse officiële zijde is ondervonden en acht de indeling der inzendingen zeer geslaafd. hield diocesane vergadering Gisteren hield de Dioc. Kath. Vrouwenvereniging (R.K. Vrou wenbond) te Rotterdam haar voorjaarsvergadering in de Blau we Zaal van het Beursgebouw. De bijeenkomst werd geopend door de presidente, mej. Vuylste- ke, die een overzicht gaf van het geen door de vereniging is ge schied in de moeilijke afgelopen tijd en mededeling deed van het geen er gedaan was voor de ko mende nieuwe acties. Mevrouw Vos, de penningmees- teresse, deed verslag van de fi nanciële toestand en haar beleid werd zonder stemming goedge keurd. Vervolgens werd rector C. Broers, de nieuwe geestelijk advi seur, welkom geheten en tegelij kertijd afscheid genomen van de scheidende adviseur, pater A. Fennell O.P., hetgeen geschiedde door de oud-voorzitster mej. Toos Post; hierbij werd aan pater Fen nell een 'cadeau onder couvert overhandigd. Mevr. Nuwenhuia v. d. Rijst sprak nog speciaal na mens de afd. Amsterdam. In de namiddag hield mevr. ar. H. van Prooije—Salomons een m- Kiding over doel en werkwij van de katholieke vrouwenorgani satie, waarna gelegenheid was tot discussie over het gesprokene. Wegens het bedanken van mevr. D Palearlvan Nieuwkuyk werd als nieuw bestuurslid gekozen mevr. S. Nuwenhuis—v. d. Rijst. De oud-burgemeester van Am sterdam, E. J. Voüte, tegen wie de proeurëur-fiscaal bij het byzonder gerechtshof te Amsterdam twee weken geleden een gevangenis straf eiste van 6 jaar en die sinds 5 October van verleden jaar op vrije voeten is geweest, is van morgen op last van het hof ter terechtzitting gevangen genomen en overgebracht naar het huis van bewaring- Het hof, dat bij monde van pre sident prof. J. A. van Hamel, he denmorgen sententie zou wijzen, heeft het onderzoek nog niet volledig geacht en gelastte nu dat het zal worden hervat. Op 6 Ju» zal de heer Voüte opnieuw v°° het bijzonder hof terecht s leU_ waarbij de procureur-fiscaal zaj we getuigen naar vore»wordt brengen, die naar gehoopt de licht zullen kunnen werpen houding van verdachte. „Gelet op de ernstig^ |™®^n a!dusegbesloot de P^ngenn'eminê ™iiikheid tot vluchten en die tof verduisteren van bewijs stukken te ontnemen en gelast, nat hij «al worden ingesloten in het huis van bewaring". De wekelijkse slachtveemarkten te Delft en Gouda worden in ver band met Hemelvaartsdag inplaats van op Donderdag 15 Mei gehou den op Woensdag 14 Mei. De we kelijkse slachtveemarkt te G°rm- chem benevens de overname nuchtere kalveren te Slmdrecnt worden in verband met Pinksterdag Maandag 26 inplaats van op Mei gehouden op Do brug bi) Vlake ln Zuid-Beve land la tijdelijk onbruikbaar voor het verkeer De rijkswaterstaat heeft een pontje ingelegd, waar. me# kleine voertuigen worden overgezet. <J> Te VHsslngen worden momenteel 10 betonnen bunkers aan de Kou. dekerkseweg opgeblazen. Het slopen «al dri, maanden ïn be slag nemen Do harde soep, waarvoor thans bonnen zi)n aangewezen, sal eerst de volgende week in de winkels verkrijgbaar zijn. De nieuwe brug over de Roo. sendaalse Vliet ter hoogte van Gasteis veer zal nog dit jaar, wellicht nog voor de oogsttijd, gereed komen, A Nadat 100 arbeiders b(j do eo- kesfabriek der hoogovens ta Umulden, die -Donderdagmiddag in staking waren gegaan wegens het niet ontvangen van een pres tatiepremie, waarop zij meenden recht te hebben, na 24 uur het werk hadden hervat, heeft de directie een voor de arbeiders gunstige beslissing getroffen, Het examen hoofdakte zal dit Jaar worden gehouden te Arn hem, "Roermond, Breda, Haarlem, 's-Gravenhage, Utrecht, Gronin gen, Leeuwarden en Zwolle; het schriftelijk gedeelte op Donder dag 10 Ju», het mondeling exa- men aa-nvangerudo Dinsdag 22 Juli. <S De Stct. van Donderdag bevat o.m een wijziging prijzenbe- schlkking schoonmaken en schoonhouden van gebouwen 1946 A Het 4-jarig dochtertje van den heer F A. te Udenhout werd gistermiddag op w«g naar schooi door een vrachtauto overreden en 5p slag gedood. A De hoogeerw pater P. r. d. Grommenaokep S.C.J. uit Ge- mert, die sinds geruime tijd werkzaam is in Brazilië, is geko zen tot provinciaal van de Noord- Braziliaanse provincie der Pries ters van het H. Hart, als opvol- ger van pater H v, d. Horst, Van 10 Mei t.m 28 Juni laten da N.S 's Zaterdags omstreeks het middaguur op het traject Am sterdam—Zaandam—Uitgeest in is da maanaag zo mm te Dej*r I In hct kamp te Batert Dinsdag,27 ,Meh De heel 31.jarige militair A A, uit Ni)1 Vice-admiraal Doorman heeft na 41 jaren dienst de marine ver laten. Enige tijd geleden, aldus „Trouw", ontving hij van de mi nister van marine advies ontslag te vragen ,daar er thans geen voor hem passende functie meer was. De admiraal volgde dit ad vies op en met terugwerkende kracht tot 1 April is hem thans eervol ontslag verleend. Trekking van 9 Mei. Prijs van: 1500 no. 6359: 1000 nos. 3286, 8826. 9477, 13231. 14079 21215; f 400 nos. 7950. 10277, 15049. 18913; 200 nos: 3615. 11346. 14190. 17553, 17675, 17758; f 100 ros. 4143. 8803, 9231. 9570, 12585, 14637. 16169. 16809 SU 20702. He „Vampir-e", een jachtvlieg tuig met reactie-motoren en be stuurd door wlngcommander Blyth, heeft Woensdagmiddag bo ven het vliegveld van Meisbroek (België) een demonstratievlucht uitgevoerd. Ook twee Belgische piloten werden in de gelegenheid gesteld, met dit toestel op te stij gen Toen de Belgische majoor Van Lierde een proefvlucht met de Vampire" maakte, raakte evenwel het linkerwiel onklaar, De piloot deed al het mogelijke om dit wiel tijdens de vlucht weer in orde te brengen., doch na een half uur in de lucht gebleven te zijn, was hij gedwongen te landen. Bij deze landing werden de linkermotor en linkervleugel beschadigd. Majoor Van Lierde liep geen letsel op. Merkwaardig is, dat drie kwar- icer tevoren zich een nagenoeg gelijk ongeval had voorgedaan met de „Gloster Meteor Dit vliegtuig, dat bestuurd werd door de Belgische kapitein Mullenders, vloog op een hoogte van 2000 m. met een snelheid van ongeveer 800 km. boven Meisbroek, toen een deel van het landingsgestel losraakte en naar beneden viel. Ook dit toestel moest op één wiel landen en werd beschadigd. Ka pitein Mulleners kwam er mgt de schrik af, t V, i sëheei te verval- op 5 Juni komt 8% j, e£v?i; len in verband f— ,te Delft te houden v°°^notest „^du rende de week van 2 t.m. 7 Juni 1947. Naar de Belgische minister van Jusflme, Struye, met betrekking tot de berechting der politieke delinquenten in een uiteenzetting verklaarde, waren er per 1 April j l. in België nog slechts 474 dos siers te behandelen. De minister Verklaarde, voorts, dat ophe' ogenblik in de gevangenissen 6.663 personen verblijven, die veroordeeld werden voor ge meenrechtelijke vergrijpen en 23.860 politieke delinquenten. Van deze laatsten zijn er 2.550 werk zaam in de kolenmijnen en 15.009 bij verschillende administratieve lichamen. Ongeveer 6.330 verlaten de gevangenissen of internerings centra niet. Naar de heer Struye nog mededeelde, zijn tot nu toe 137 doodvonnissen ten uitvoer gelegd. Verder zijn 199 doodvon nissen gewijzigd in andere straf fen, terwijl 229 ter dood veroor- deelden in beroep zyn SeSaan. Inzake de economische collabo ratie deelde de minister mede, dat van de 81.559 ingediende klachten er 79.000 ongegrond ble ken te zijn. Volgens het Italiaanse commu nistische blad „Unita is Marcel DeaX een der leidende Franse fascisten en voormalig minister in de Vichy-r-egering, ontsnapt uit een afgelegen dorp ten Noorden van Bolzano in Italiaans Tirol, waar hij zich tot voor enkele da gen verborgen heeft gehouden. Een speciale correspondent van „Unita" zou Deat's verblijfplaats ontdekt hebben. Op diens ver zoek om Deat te arresteren heeft de commandant van de plaatse lijke politie geantwoord, dat hij deze man niet kan arresteren, daar de geallieerde bestuurscom missie D-eat niet in haar lijst van oorlogsmisdadigers heeft opgeno men. Blijkens het verslag van de Zuid- Ned. Scheepshypotheekbank, geves tigd te Rotterdam, bedroeg de winst over 1946 17.827 (9.820). Voorgesteld wordt aan aandeelhouders over hun onverplichte stortingen 3Vj pet. (onv) en over hun verplichte stortingen 3 1 (2) pot, uit te kepen, me gen onder 'n instortende muur gedood. Hij waa gehuwd en had twee kinderen, beide richtingen een exitrajtreta rijden. Op het baanvak Zwolle Groningen wordt van deze week af 's Zaterdagsmiddags een extra- trein ingelegd. A Generaal Kruis is Donderdag-met zijn gezelschap op het vliegveld bjj Makassar geland A Op 12 Mel a vertrekt van Am. sterdam wederom een boottrein naar Marseille, in aansluiting op het m.s. Klipfontein van da Holland—Afrika Lijn, dat onder weg is naar Zuid-Afrlka, A Ir. B. Cramer, architect te Rot terdam, moet voor B en W van Hengelo een nieuw algemeen zie. Vpnhula ontwerpen met 200 bed den Ir. A. Winters te Hengelo ia medewerkend architect. a, op uitnodiging van da Engelse regering zullen vertegenwoordi gers van K.A.B., N.V.V. en Chr. Nat. Vakverbond van 1026 Mei een bezoek brengen aan Engeland, waar zij ook het Trade Union Congress zullen bezoeken. Na mens de K.A B maken de heren A. C, de Bruyn en F. Serrarens de reis mee. Leo De-lwaide, die tijdena de oor log burgemeester van Antwerpen was en beticht werd van samen werking met de vijand, is bui ten vervolging gesteld. Bijna drie jaar na de bevrijding heeft het krijgsgereeht ean beslissing in deze zaak genomen en verklaard dat aan Delwaide niets ten laste kan worden gelegd. A Koning Abdoallah van Transjcr. danië heeft in een witboek over zijn na-oorlogse politiek beloofd, een groter Syrië te zullen stich. ten, bestaande uit Transjordanië, Syrië en Palestina, alles binnen hét kader van het handvest van de Arabische üga. A Op initiatief van kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Meche. len en van de andere Belgische bisschoppen is in Zwitserland, te Chateau d'Oix, een rusthuis voor Belgische geestelijken geopend Het draagt de naam van ,,Sol- danelle" en Is op een hoogte van 1020 meter gelegen. <a, Naar A. F. p, meldt, is Woens dag j.l een Hongaarse diploma tieke missie aangekomen, welke met de Heilige Stoe-I besprekin- gen zal voeren over het herstel van diplomatieke betrekkingen tussen het Vaticaan en Hongarije Op Tenerife, één der Canarische eilanden, heeft een zware aard* beving het geheele eiland in pa niek gebracht. Het is nog niet bekend of er slachtoffers te be treuren zijn en wet de schade ie,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2