Naar hechter samengaan Een bloed-orgie in Burma Engeland en zijn schulden Gediplomeerd dienstbode Zijn broer had een bioscoop Botsing tussen twee treinen DE ENIGE REDDING VOOR WEST-EUROPA taws»» TWEE DODEN BIJ EEN MUNITIE-ONTPLOFFING o< a.Sr DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zware heidebrand Werkkleding Nieuwe proef in Engeland bikini-schepen nog „BESMET". ONGSLAGEN Louis opereerde in de hoofdstad Vier personen gewond Bellen valt niet mee Grenscontrole 69ste JAARGANG- ZATERDAG 10 MEI 1947 No. 20311 10 MEI 1940 De mens durft de zekerheid niet aan BRAND OP DE ROZEN- DAALSE HEIDE ^MODERNE" KOPPEN SNELLERS. CHURCHILL OVER BRITSE UITPUTTING BLOEMEN NAAR FATIMA NOODLOTTIG MISVER STAND. STAATSVIJAND No. 1 De nieuwe bepalingen EEN OVERWINNING VOOR RAMADIER Renault-staking geëindigd HOERA, MOEDERDAG Ernstige m?,teriëelsehade voor vee versterkt MINISTER DOUWES DEKKER VIJF GESLACHTEN -ii i« DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zfln gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend by vooruitbetaling. 10 Mei 1940. Het schijnt vaak. alsof de zeven jaren, welke ons C jeu CU) Jon van deze fatale datum «en tijdsverloop van vde senlevens uitmaken. Mennet er OP terug met ^r^evee* ".TT ScTi? geweldig v£ S tempo voor onze ogen af- *°j3e 10de Mei 1940 is een van de noodlottigste data in de geschie denis van Europa. Reeds een jnaand te voren, bij de onverhoed se aanval der Duitse horden op Denemarken en Noorwegen, be seften zij, die zich geen illusies omtrent de Duitse mentaliteit maakten, dat Hitier niet lang me® genoegen zou nemen met de oor log zonder wapengeweld, welke sinds de capitulatie van Polen t°t de zonderlingste veronder- Stellingen aanleiding gaf. Daar echter enerzijds vaststond, dat Engeland nooit bereid zou zijn, Bonder werkelijk te zijn versla gen, voor de Duitse eisen te zwich ten, anderzijds Hitler met terug kon zonder elk prestige te ver hezen. moest de hel in het Wes ten losbarsten. Maar de mens is nu eenmaal «en merkwaardig psychologisch verschijnsel; vaak durft hij zelfs Eijn absolute zekerheid niet aan. ~e grote Tsjechische staatsman asaryk vertelt in zijn memoi- res, dat toen men hem in Augus tus 1914 kwam mededelen, dat Oostenrijk in oorlog was geraakt, terwijl hij overtuigd was, dat dit de enige mogelijkheid was, om het ideaal, waarvoor hij zijn ge hele leven had gevochten: een ■elfstandig Tsjechoslowakije te verwezenlijken, hij uren lang vol hield: het kan niet waar zijn, het is niet waar. En we herinneren oas, dat, toen we in die nacht van de 10d« Mei een zeer vooraan staande persoonlijkheid opbelden om nauwkeurige inlichtingen over de lopende gebeurtenissen in winnen we ten antwoord kregen, dat het Jjoogst^^rBchijn- lijk de lang verwachte grootse luchtaanval op Engeland was, waarbij enkele Duitse vliegers hun bommen per ongeluk op ons land hadden laten vallen. Dit ern stig bedoelde antwoord kregen wij, toen bet vliegveld Waalhaven reeds door de Duitser» was ver overd, en de radio onophoude lijk onheilspellende waarschu wingen doorgaf over het afwerpen Van Duitse parachutisten overal ln ons land.... De mens durft heel vaak de harde realiteit niet aan. Wemigen echter in Nederland, Belgie, Frankrijk en Engeland aullen op dat kritieke moment overzien hebben, hoe vreselijk de werke lijkheid zou worden: hoe de brute aanval op het Westen, bovendien door d« agressie op twee neutrale landen in strijd met elk recht, het einde zou betekenen van de Euro- i pese, dus in wezen christelijke beheersing van de wereld. Het Duitse monster is na een j geweldige krachtsinspanning ver slagen, en misschien vernietigd. Maar de materiële, vooral echter n?0,,6 en geestelijke verliezen welke alle volken van Europa in ,/>or og hebben geleden, en welke, nu twee jaar later, nog in geen enkel opzicht zijn hersteld, hangen als een sombere schaduw over de onvergelijkelijke zege- Praal, welke de verbonden legers on volken met de onvoorwaarde lijke capitulatie van Duitsland bekroond zagen. Men behoeft allerminst de pes simistische Untergang des Abend- landes te verkondigen. Het wer kelijk bewonderenswaardige élan, waarmede de kapot gehamerde landen de ruines van 10 Mei 1940 weer pogen op te bouwen, is het krachtigste bewijs, dat de wil om te leven nog steeds bestaat, en dat West-Europa nog een hoeveel- h-id energie kan opbrengen, welke voor al te grote hopeloos heid moet behoeden. Maar zelfs dit verandert niets aan het feit, dat we ten slotte een schiereiland, zij het een in alle opzichten uiterst belangrijk schiereiland van Eura- zië zijn geworden. West-Europa heeft schijnbaar nog slechts bete kenis als vooruitgeschoven bas tion of als springplank van de Grote Twee, die elkaar de supre matie van de gehele wereld be twisten Dat een 10de Mei 1940 mogelijk was, is bovenal het gevolg ge weest van de sehromeloze, on meedogende verdeeldheid waaron der Europa leed. Hadden we na Wereldoorlog I hecht aaneenge- staan, vast besloten samen alle moeilijkheden te overwinnen, dan zou Wereldoorlog II hoogstwaar schijnlijk nooit zijn uitgebroken. Uit de chaotische verwarring van het heden leidt slechts één weg naar een geordende toestand: die van de intensieve samenwerking, van regering en volk, maar ook van alle regeringen en volken van de Westers georienteerde Euro pese en buiten-Europese landen onderling. Hoe breder en dieper die samenwerking zal groeien, des te groter is de kans op geluk, welvaart en vrede; op het vermij den van Wereldoorlog III welke met de modernste wapenen nog zou zijn dan zijn catastrofaler voorganger. Er wordt naar vele methoden gezocht om een dergelijke samen werking tot stand te brengen, Misschien zijn tot dusverre alleen Nederland, België en Luxemburg op de goede weg. Maar het is be moedigend, dat met het inzicht ook de wil aanwezig is om het gestelde doel te bereiken. Echter, spoed is vereist, want 10 Mei 1940 heeft onpeilbaar diep in Europa's leven ingegrepen. Zal West-Euro pa eindelijk de zekerheid, welke het nu wel verworven moet heb ben, aandurven? Vermoedelijk door het achteloos wegwerpen van 'n brandend eind je sigaret is Donderdagmiddag brand ontstaan achter het jagers huis „Oud Reemst" op het land goed ,,De Hoge Veluwe". Aange wakkerd door de krachtige wind, breidde de brand zich spoedig uit op het terrein van het landgoed zelf. Het vuur vond gretig voed sel in de kurkdroge heide. Het blussingswerk, dat zeer bemoei lijkt werd door her en der ver spreid liggende granaten, werd krachtig ter hand genomen. Drie honderd militairen uit Ede, het 4e bataljon Jagers, het politiecorps uit Ede, afdelingen der Veluwse bosbrandweer, alsmede tal van jachtopzichters en beambten vari de „Hoge Veluwe" namen aan het blussen deel. Helaas ging ruim 150 H.A. heide verloren. Gistermiddag is een hevige brand uitgebroken op de Rozen- daalse heide tussen Teriet en de Koningsweg. De brand greep zeer snel om zich heen. Bosbrandweren uit Rheden en Schaarsbergen kre gen assistentie van de brandweer uit Arnhem van 'de militaire gar nizoenen van Arnhem en Apel doorn die in totaal 7 compagnieën manschappen afstonden. Brand weer en militairen zijn uren bezig geweest om de heidebrand te blus sen. Behalve 300 tot 400 ha. heide zijn enkele h.a. bos, hoofdzakelijk nieuwe aanplant en jonge dennen, in vlammen opgegaan. Een wilde stam in de woeste bergen van Noordoost-Burma, maakt volgens de berichten ge bruik van automatische wapens bij hun jach't op mensenoffers voor hun stamgoden, zoo meldt „A.P.". In het land der Wa's worden namelijk mannen, vrouwen en kinderen onthoofd en hun hoofden aan de goden geofferd, na het mislukken van de oogst. Voor het eerst in de geschiedenis der Wa's heeft het koppensnellen op zo grote schaal plaats gevonden, doordat de Wa's gebruik maken van moderne automatische wa pens, die zij van het Chinese leger hebben gestolen. De Burmese regering Is op het „BelgUs, Nederland, Zwitser- land, Luxemburg kunnen zich gemakkelijker drijvende houden Winston Churchill schaarde zich gisteren achter dé mening van de Britse minister van finan ciën, Hugh Dalton, dat de schuld die Engeland aan de geallieerden heeft, verminderd moet worden. In een toespraak in Acetheca- ries Hall te Londen, zeide Chur chill: „Het heeft mij bijzonder verheugd, dat de kanselier van de schatkist heeft verklaard, dat hij de vraag aan de orde zou of Engeland de enige schlüdenaar in de wereld moet zijn, terwijl ne genen, die het gered heeft en n genen die het overwonnen neen. de toekomst ingaan zonder oe zware keten van oorlogsschulden achter zich." „Als ik naga hoe wij vele lan den verdedigd en gered hebben, ri=r\ik tot de vaste overtuiging, „ezf kwestie van de regeling geheel1 a^ders^^8®11',,die ietS Stale commerSciIiJentrdaannsa^iesn°0r- 6611 dlgeme?Vij? gebracht moet worden met de leen- en Darht- overeenkomst deze grote ze dachte van president Roosevelt en de edelmoedigste daad, die de wereldgeschiedenis kan aanwij zen en dat allen, die bijgedra gen hebben aan de strijd de laB- ten en het leed, er tenslotte ge lijkelijk voor moeten komen te Et CJhu'rchill verklaarde dat geen enkel land z0 n ,pl in!! heeft enorme o°rlo8smSP Engeland. Hij moeten betalen, ais had kunnen constateren, gie, Nederland. Zwitserland en Luxemburg zich op het ogenblik gemakkelijker drijvende konden houden en een groter activiteit ontwikkelen. „Er dient aan herin nerd te worden, dat de overvallen landen vastgehouden werden. Zij werden onder de duim gehouden hun krachten lagen in de greep, terwijl wij van het begin tot het einde alles gegeven hebben, wat wij hadden. Wij reden de race uit met zweep en sporen van de start tot de finish. Daar de anderen zich onvoorwaardelijk hadden overgegeven, is het niet te verba zen, dat wij uitgeput raakten." Churchill hield zijn rede, nadat hem het ereburgerschap van Dar lington was aangeboden als waar dering voor zijn leiding geduren de de oorlog. ogenblik niet in staat- de nodige maatregelen te nemen om aan deze „snel"-orgie een eind te ma ken, aangezien een flinke, goed uitgeruste expeditie nodig zou zijn om het te kunnen opnemen tegen de ongeveer 90.000 wilde, bloed dorstige Wa's in het woeste ge bied, waar de regering geen ge zag heeft. Een expeditie, die niet volledig bewapend en van vol doende sterkte zou zijn, zou een voudig worden vernietigd. De Wa's zijn een primitieve wilde stam, waaraan elke bescha ving volkomen vreemd is. Hun dorpen bevinden zich op de top pen van woeste, steile bergen. De ingangen zijn listig gecamoufleerd en worden bewaakt door in rijen op elkaar gestapelde grijnzende mensenschedels. Volgens andere berichten zijn ook de stammen van de Naga heuvelen in het Noordwesten van Burma met een grote mensen jacht begonnen. In één week ver zamelden zij ongeveer 100 hoofden. Hier wordt een bloedvete tussen twee stammen als oorzaak opge geven. Vanmorgen vertrok van Schip hol een K.L.M. toestel naar Lissa bon met "feen flinke hoeveelheid bloemen aan boord. Bloemen, ge schonken door Ned. katholieken en die in Fatima Maandag en Dinsdag de nationale bedevaart zullen opluisteren. Het voorlopig Fatimacomité (voorz. pastoor Geertman te En schede) nam het initiatief voor deze actie en enkele bollenkwe- kers te Lisse werden belast met het verzenden van de bloemen. In Lissabon zal het Ned. gezant schap tussenkomst verlenen bij de verdere verzending. TWEE NEDERLANDSE POLDERWERKERS, Piet Prins en de Kluiver, rusten uit van de arbeid in het overstroomde gebied van Engeland. De doorbraak van de Morthon Gap is door hun onversaagde arbeid reeds gedicht. Op de provinciale weg' Qua- trebrasLeusden onder de ge meente Maarn is gistermiddag omstreeks 3 uur een bom van 1000 K.G. ontploft, waarbij twee soldaten om het leven kwamen. De bom woog 1000 kg. en werd vervoerd door militairen van de opruimings- en bergingsdienst. Het gevaarte was van Duits fabri- caat en lag tot dusverre te Maarn Vernietiging aldaar was wegens zijn omvang te gevaarlijk, zodat de O. B. D. besloot de bom te de monteren en daarna naar de Leus- derheide te vervoeren. In wat men dacht dat een gedemonteerde en derhalve ongevaarlijke toestand was, bond men het zware projec tiel achter een militaire auto en sleepte het zo langzaam over de provinciale weg, die van Doorn naar Amersfoort loopt. Naar ver luidt, sleepte men de bom, omdat de auto het 1000 kilo gevaarte niet kon torsen. Dichtbij de Pyramide van Austerlitz, vlak voor de theetuin van het café-restaurant „Berg- zicht", sprong de bom plotseling met hevig geweld uit elkaar. Een der soldaten, die er naast liepen, de ongeveer 30-jarige N. Niesink uit Amsterdam, werd en kele tientallen meters door de lucht geslingerd, maar bracht er wonder boven wonder het leven af. Weliswaar gewond, maar nog volkomen bij kennis, vonden om wonenden hem op een afstand van meer dan 30 meter in het struikgewas terug. Een andere soldaat, de 30-jarige M. de Regt uit Haarlem, was nergens meer te bekennen. Eerst na uren zoeken hebben manschappen, die met de opruimingswerken belast zijn, de stoffelijke overblijfselen van de vermiste gevonden. Hoe zwaar de chauffeur van de wagen, de 19- jarige W. de Jong uit Delft, door de scherven gewond is geraakt, zal wel nimmer aan het licht komen. De auto stond meteen in lichte laaie en zijn verkoolde resten zijn er later uit geborgen. De brandweer en de geneeskun dige dienst uit Amersfoort spoed den zich bijna onmiddellijk na het ongeval naar café Bergzicht. Ook officieren van de O. B. D. uit Lei den waren kort na de ontploffing ter plaatse, evenals de Commissa ris der Koningin in Utrecht, de heer Reinalda. Het café heeft flinke schade op gelopen. De ontplofte bom was de laatste van ruim 180 andere bommen, die daar in de loop van de tijd on schadelijk zijn gemaakt onder lei ding van de opperwachtmeester Be verwijk. Deze laatste bom heeft tevens het enige ongeval bij dit werk veroorzaakt. Een marechaussee, die belast was met het omleggen van het verkeer tijdens het vervoer der bommen, zag de truck naderen. De ontplof fing geschiedde op twintig meter afstand van hem, tengevolge waar van hij tegen de grond werd ge slingerd. Hij bleef echter onge deerd. Het gat, dat in het asfali is geslagen, is ongeveer drie me ter diep en heeft een diameter van 10 M. Volgens berichten uit Indië. zou de luit. gouverneur-generaal bij c-n bezoek aan Modjokerto een pot spandoek op straat hebben aangetroffen, waarvan wordt be weerd, dat het door mariniers zou zijn opgehangen en dat de woor den bevatte: „Weg met staats vijand no. 1, Van Mook". Het Tweede-Kamerlid Goedhart heeft nu bij de minister van over zeese gebiedsdelen naar de juist heid daarvan geïnformeerd en te vens gevraagd, welke maatrege len event, tegen de betrokken ma riniers en hun commandant zijn genomen. Van 15 Mei af worden in om loop gebracht: werkkledingbonnen „A", waarop een overall verkrijg baar is, werkkledingbonnen ,,B waarop een werkbroek verkrijg baar is, en werkkledingbonnen „C" waarop een werkjas of werkkiel kan worden gekocht. Stof- en be- drijfsjassen, laboratoriumj assen, witte jassen, schorten en sloven blijven op textielpunten verkrijg baar. Bedrijven met 10 of meer werk- kledingdragende arbeiders moeten tussen 12 en 31 Mei een coll. aan vraag om werkkleding bij de pi. distributiedienst indienen, voor alie in het bedrijf werkzame personen, die werkkleding dragen, ongeacht het tijdstip waarop de laatste ver strekking van werkkleding heeft plaats gehad. Aan de hand van da verstrekte voorschriften beoor deelt de distributiedienst of de betrokken arbeider in aanmerking komt voor een werkkledingbon „B" of „C", dan wel voor eeu aantal textielpunten voor het aan schaffen van een stof-, bedrijfs- of laboratoriumjas, schort of sloof. Omtrent het individueel aanvra gen van werkkleding zal nadere mededeling volgen. Het Engelse huispersoneel kan de toekomst met vertrouwen te gemoet zien, meldt A.P. De ge dienstigen, die werkzaamheden zoals koken, schrobben en derge lijke verrichten, zijn officieel er kend als geschoolde arbeids krachten. Ee'n onderzoek van regerings wege naar huishoudelijke arbeid reeds begonnen toen Bevin nog minister van arbeid was, heeft geleid tot de oprichting onder re- geringsauspiciën van een na tionaal instituut voor huiselijke arbeid, dat ten doel heeft, de huisvrouwen goed geschoolde hulpen en het huispersoneel een kosteloze opleiding tot goed be taalde betrekkingen onder de beste arbeidsvoorwaarden te ver schaffen. Aan dit instituut kunnen keu kenprinsessen, werksters en ka- Nu, tien maanden na de atoom- bomproeven bij Bikini, blijken de daar gebruikte schepen nog steeds onveilig te zijn voor permanent verblijf aan boord, aldus is door het Amerik. departement van marine medegedeeld. De meesten der schepen, die de proefneming hebben overleefd, zullen zonder1 bemanning naar Hawai gesleept1 worden en naar de Westkust van de Verenigdg Sleten voor nader onderzoek. mermeisjes na een opleiding van zes maanden een diploma verwer ven, dat haar vastgestelde lonen en arbeidsuren waarborgt, waar aan alle werkgeefsters zich moe ten houden. De vastgestelde weeklonen voor gediplomeerden bedragen: voor uitwonend personeel ongeveer 34 gulden tot ongeveer 37 gulden 50 en voor' inwonend personeel van ongeveer 18 gulden 50 tot onge veer 21 gulden 50. Het aantal werkuren bedraagt voor uitwo nend personeel maximaal 44 en voor inwonend personeel ten hoogste 48 uur. Overwerk moet extra worden betaald. Voorts zullen geschoolde ar beidskrachten na 1 jaar dienst recht hebben op 14 dagen en na vijf dienstjaren op drie weken vacantie. Elk lid van het personeel moet een verwarmde zit-slaapkamer hebben of een eigen slaapkamer met gebruik van een gemeen schappelijke zitkamer. Het instituut is ook bezig ge heel nieuwe dienstkeding en een insigne voor net huispersoneel vast te stellen. Over het gehele land zullen cursussen worden gegeven in alle takken van huishoudelijk werk, van koken, was9en en huishoud boekhouding tot de zorg voor kinderen en ouden van dagen en hygiënische maatregelen. De opleiding van meisjes bene den d° 18 jaar zal negen maanden duren Een onderdeel van elke cursus vormt practisch werk in een aangewezen gezin. Het loon-stabilisatie programma van Paul Ramadier behaalde Vrij dagavond met behulp van de alge mene arbeiders federatie, de C.G.T. een overwinning, toen de stakende arbeiders van de grote Renault- fabrieken besloten de regerings voorstellen te accepteren en weer aan het werk te gaan. Met 12.075 tegen 6.866 stemmen namen de arbeiders het aanbod van de regering aan van drie franc productie bonus, inplaats van een tien francs loonsverho ging, welke de stakingsleiders had den gevraagd. De staking was begonnen door niet-leden van de C.G.T. en tegen de orders van het vakverbond, doch-de communisten steunden cie eisen van de arbeiders tegen de regering met het gevolg dat zij de regering moesten verlaten. Wanneer de mannen per jaar de opmerkingen, vragen, mededelin gen. vreugde-uitingen en zuchten van hun vrouwen over de kinde ren zouden registreren, moest 'n gulden liefdeboek van enorme om vang worden geschreven. Denkt een man in zijn vak en knoopt hij daaraan ook thuis veel vast. de moeders om de groot moeders nog maar buiten beschou wing te laten denken in en over haar kinderen. Over hen peinzen zij en niet alleen over dag over hen maken ze zich kopzorgen, voor hun geestelijk en lichamelijk heil is elke actie, elke hartslag. Mannen en kinderen kunnen uitblinken in liefde, de moeders overtreffen beide groe pen in bestendigheid- De moeders gaan het verst in zelfopoffering, en zelfvergetenheid. Maria, ons aller Moeder, voor. beeld van alle deugden en van de vrouwelijke bij uitstek, kreeg Haar Zaterdagen van het jaar. Haar eerste Zaterdagen van de maand, Haar speciale feesten. Tot huldebetoon, dankbaarheid en ge legenheid voor nieuwe gunsten, zorgzaamheid en bescherming Alleszins is dus de actie gewet tigd. om de moeders in het alge meen één dag per jaar op bijzon dere wijze blijk te geven van be grip voor de zorgen, van verstand voor wat zij eigenlijk presteren m vaak lange dagen, van inzicht in hetgeen moedersohap inhoudt, van de wil tot waardering voor haar om niet en royaal weggeschonken gaven van geest en hart, we mo gen wel schrijven, aan de lopen de band. Mannen en kinderen aanvaarden die gaven vaak zonder veel na denken. Het gaat bij de moeders zo geleidelijk weg. zo zonder de tam-tam, alsof het maar vanzelf spreekt. De mannen maar vooral de kin deren dienen zich op de Moeder dag ernstig te bezinnen, tot warm te te komen, een spontane mani festatie te organiseren. Morgen is het Moederdag. Deze Zondag worde een festijn, dat waarlijk een klankbord is van liefde-terug jegens haar, op wie een litanie van schone titels zou zijn te schrijven. Zondag worde een jubeldag met geschenken, 't, Kan de mannen en kinderen nooit tot^iadeel strek ken, want de moeders keren het haar geschonken liefde-kapitaal toch weer meervoudig uit. Zondag, moederdag. Lang leve moeder, de uwe, de mijne en die onzer kinderen. HENK VAN DER MAZE. In Amsterdam heeft een oplich ter weer eens kans gezien zijn slag te slaan met mooie plaatjes en een beroep op zijn „broer bio scoop-exploitant in Beverwijk". Velen, naar het schijnt, hebben zijn smoesjes geloofd en hem sommen gelds geleend, maar de 44-jarige buffethoudster, bij wie hij zich veertien dagen geleden vervoegde, was „uitgeslapen". Zij heeft de man de gehele dag in het oog gehouden. In de ochtend was er bij haar in het café een man gekomen, die vroeg, of zij hem niet meer kende. Hij was toch de broer van Charles Hart een bio scoop-exploitant in - Beverwijk! Inderdaad, de buffethoudster kende Charles Hart. De man wist haar verder wijs te maken, dat zij hem ook kende. Men praatte wat met elkaar, waarop de man verdween. Enige uren later kwam hii echter terug met het verzoek hem 500 te lenen voor betaling van enige formaliteiten ter op richting van een nieuwe bioscoop in Velzen. Na heen en weer ge telefoneer met Beverwijk waar bij de juffrouw natuurlijk niet aanwezig was en de belofte, dat men met de auto onderweg was om het geld te brengen, overhandigde de vrouw aan Hart de 500. Toen echter na enige uren de auto uit Beverwijk niet kwam opdagen, maakte zij het de man steeds lastiger. Deze zocht allerlei uitvluchten, probeerde bij diverse café-houders het geld weer te lenen, wat hem echter niet gelukte. Eindelijk zou hij bij een kennis- het geld halen. De vrouw volgde hem overal maar in het huis van die kennis heeft de oplichter kans gezien aan de vrouw te ont komen. Hij vluchtte door het DE H IP ING l LOOT gaat weer uitvaren. De bemanning voor het vertrek gereed te maken. Op 13 van ren ljmuidtnsche vissersrlinil begeeft Mei begint de haringvloot de g* ole vau. i De machinist van de personen trein ZwolleApeldoorn, die om 13.32 uur uit Zwolle was ver trokken, zag gistermiddag om ongeveer twee uur tot zijn grote schrik tussen Heerde en Wapen- veld op hetzelfde spoor een goe- derentrein uit de tegenóverge- i stelde richting naderen. Hij remde J zo sterk mogelijk, doch een bot- i sing was niet te voorkomen en met nog vrij grote vaart reed de locomotief op de goederentrein, die een snelheid van ongeveer 20 km. had, in. De ravage was groot. De locomotief en drie rijtuigen van de personentrein vlogen uit de r":,s evenals de locomotief en twee wagens van de goederen trein. De locomotieven werden zwaar beschadigd. Van twee Zweedse personenwagens werd de lichte houten bovenbalk na genoeg geheel vernield. De eerste wagon van de personentrein werd tegen de locomotief opgedrukt, waarbij een reiziger, de heer L. Kroon uit Apeldoorn, die op het voorbaleon stond, zwaar werd ge wond. Hij brak o m. beide benen. Drie reizigers en de machinist van de personentrein liepen lich tere verwondingen op. De overige reizigers, die met de schrik vrij kwamen, zijn met. autobussen verder vervoerd. Ongevallenwagens en kraanwa gens zijn dadelijk uit Zwolle naar de plaats van het ongeval ver trokken. Zolang het baanvak HeerdeWapenveld gestremd is, zullen N.S.-autobusdiensten het verkeer overnemen. Deze bussen sluiten aan op met treinen onder houden pendeldiensten tussen Zwolle en Wapenveld en Apel doorn en Heerde. De heer Kroon is naar het R.K. zieko->>mis in Apeldoorn overge bracht. raam van het toilet en sindsdien is hij spoorloos verdwenen. De naam van de oplichter is Karei Lodewijk Hart, op 26 Aug. te Helmond geboren. Hij is 1.75 M. lang en heeft donkerbruine ogen en bruin haar. Hij noemt zich „Louis". Achteraf is geble ken, dat hij een verre neef is van de bioscoop-exploitant Charles L. Hart uit Beverwijk, van wie hij voorgaf een broer te zijn. De politie is van mening, dat de man nog veel meer oplichtin gen in deze trant op zijn gewe ten heeft. Er zijn dan ook al enige aangiften van café-houders en bioscoop-exploitanten bij de politie binnengekomen. De uitvoerende raad van het Amerikaanse vakverbond van tele- foon-employé's heeft de overeen komst te beëindiging van de sta king van haar leden geratificeerd. De leden van de andere vakver enigingen blijven echter nog in staking en zullen waarschijnlijk door posten de leden van het Ame rikaanse vakverbond van hun werk afhouden. Teneinde de veesmokkel naar België doeltreffend te kunnen be strijden, zijn nieuwe en strenger maatregelen getroffen. De nieuwe regeling houdt een belangrijke uitbreiding in van het gebied, waarin in afwijking van de rest van het land bijzondere voorschriften van kracht zijn ten aanzien van het aanhouden, het vervoeren en het verhandelen van paarden en vee. Het aan brengen van registratiemerken bij runderen, zoals dit tot nog toe in de grensstrook was voorge schreven, vervalt. Hiervoor in de plaats zullen identiteitsbewijzen komen. De gewijzigde verordening, ge publiceerd in het voedseïvoor- zieningsblad van 10 Mei, onder scheidt twee gebieden. Ten eerste het grensgebied, een nader om schreven strook van ongeveer 15 tot 20 km. langs de Belgische grens, met daarop aansluitend een tweede gebied, dat zich uit strekt in Noordelijke richting tot de Rijn, Waal, Merwede, het Hol- landsch Diep en de stromen gele gen tussen de provincie Zuid- Holland enerzijds en de provin cies Zeeland en Noord-Brabant anderzijds. Volgens radio Djokja zal ör. Setiaboeddhi (Douwes Dekke», ais minister van staat in het re publikeinse kabinet, vermoedelijk belast worden met de Indo-Euro- pese aangelegenheden. Zondag zai het echtpaar Brouwer —Schoenmaker te Wijde Wormer 55 jaar getrouwd zijn^ Niet min der dan 5 geslachten van de zijde der hruid hopen hiervan getuige te zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1