DE TRAGEDIE-DE GEER II R Voor onze jeugdige lezerskring ■ft N-» bezoek in zomerse sfeer I irïï.» v,,t ADIO De dood van kabouter Hielepiep SANG OP Eenzijdig karakter van het Proces programma hoe zit dat? L zullen ze leven Nieuwe contributieregeling aanvaard ZATERDAG 10 MEI 1947 "PAGINA 5 mm 1 De schuld van Jhr de Geer Weinig benijdenswaardige taak van het Hof NAVIGATIE IN OORLOGS TIJD DE NEDERL. $-LENING Kuhn Loeb meldt registratie- aanvrage OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOÖ TRUMANS STEUN- PLAN AANGENOMEN Ook in het huis van afgevaardigden WINTERTARWE-OOGST Grootste in de geschiedenis OUD-MINISTER-ER ESI DEN T DE GEER voor het Bijzonder Gerechtshof. Rechts achter Jhr. de Geer dr. Th. Goedewaagen door Mr. A. J. M. VAN DAL. AMSTERDAM, 9 Mei 1947. Heeft Jhr. de Geer in het strafproces, dat voor het Bijzonder - Gerechtshof te Amsterdam naar aanleiding van zijn onver wachte terugkeer naar Nederland tijdens de oorlog en van de inopportune publicatie zijner brochure: „De synthese in den oorlog" tegen hem is aangespannen, geen bijstand van een ver dediger gewenscht uit zelfbeperking? Meende hij, dat het proces een waardiger toon zou behouden, wanneer hij zijn verantwoording zelf aflegde? Zag hij er tegen op zijn belangen aan een vreemde toe te vertrouwen in een zaak als deze, die zovele subtiele aspecten heeft, doordat de kwalificatie der feiten telkens weer waarderingsoordelen in het leven roept Achtte hij zich' zelf beter dan een ander in staat de détails van de gesprekken en dc correspondentie, die aan zijn vertrek uit Lissabon voorafgingen, te beheersen Meende hij de gemoedstoestand, waarin hij leeft, zelf het best te kunnen schilderen Lijdt hij nog steeds aan een overschatting van zijn overtuigingsrecht, voortkomend uit een te eenzijdig ver trouwen op eigen oordeel Tk krijg de indruk, dat jhr. De Geer te veel vertrouwt op zijn ko mend pleidooi, maar een straf proces, zeker niet een politiek strafproces, waarin bijna alles op waarderingsoordelen aankomt, is bij pleidooi niet te redden, wan neer dit pleidooi niet steunen kan op een bewijsvoering a décharge, die minstens zo goed en zo breed is opgezet als die van het Open baar Ministerie. En wanneer hier zestien getuigen voor het Hof ten dele feitelijke, voor een groter deel echter waarderingsverklarin gen komen afleggen, wanneer de vragen, hun door de President gesteld, meer de strekking heb ben de beschuldigde te belasten dan het licht te doen vallen op disculperende omstandigheden, dan was het ongetwijfeld moge lijk geweest het eenzijdige beeld dier waarderingsordelen door oor delen van andere inhoud te com pleteren, Het meest-verrassende feit van het proces-De Geer, dat zich van daag een gansen langen dag, in het verhoor van tal van getuigen, deels met illustere en klinkende, deels met berucht-geworden na men, voor het Amsterdamse Bij zondere Hof ontrolde, was onge twijfeld, dat De Geer zijn verde diging zelf voerde Een feit, dat het proces domineerde en daaraan alg het ware een bepaalde kleur gaf of moet ik zeggen: daaraan een kleur ontnam? een feit ook, dat aan de waarde van het proces naar mijn mening jammer genoeg afbreuk doet. Zeker niet, omdat de oud-mi- niater-president een onbeheerste toon in zijn verdediging liet door klinken of in zijn optreden voor het Hof stijl ontbeer de. Een kleine zwijgende figuur HÏJ zat een kleine, smalle figuur met witte haren en witte snor, een hoog, ouderwets punt- boord, die hem het hoofd steeds rechtop deed houden meestal zwijgend op de bank voor de lan ge tafel, waar achter het Hof ze telde, de mondhoeken iets naar beneden getrokken, nu en dan de fjjne. donkergerande bril schoon- vegend, waardoor hij de parade der vele getuigen volgde. Hij sprak slechts bij uitzonde ring, bedankte vrijwel steeds op zeer correcte wijze, wanneer de president, prof. van Hamel, hem vroeg, of hij de getuigen nadat zij door president, raadsheren en procureur-fiscaal waren onder vraagd nog eenige vragen wenste te stellen. Hij ging zelfs op vragen, door het Hof tot hem zelf gericht, zelden diep in, ken nelijk met da bedoeling zijn ver dediging te beware» tot da laatste dag en niet het gevaar te tupen ln herhalingen te vallen. Hij toonde hierin een merkwaar dige zelfbeheersing, die hem slechts een enkele maal verliet, als hij in flagrante tegenspraak raakte met een getuigenverkla ring en midden in een explicatie door de President werd afge broken om zfln woorden aan die van de getuigè te confronteeren. Eenzijdig proces Maar deze zelfbeheersing, „-ra houding te waarde ren gif aan het proces omnia- ken'baar het karakter van eenzy- dlHetdbjdt geen twijfel, drthet eT ómvahgxig wijze is gevoerd. Vier en vp S getuigen in Nederland, Engela Frankrijk, België, Duitsland zijn, naar de verklaringen van de oua- hoofdcommissaris van politie te Amsterdam Postuma en hoofdin specteur Heyink, aan wie dit on- 'Tzocïv was opgedragen, gehoord daaronder waren niet slechts t rl?n<3se ministers te Londen met Gerbrandy en Van Kleffens maar ook vele Duitsers met wijlen Joachin von Ribben- trop en Seyss-Inquart aan het hoofd, voorts verschillende am bassadeurs en hoge ambtenaren, zowel als vertegenwoordigers van bet verzet en vooraanstaande N'n^' dit' onderzoek dan ook op buiende kanten der zaak genen dele te het openbaar Maar een door onderZoek ministerie bevoleu det richt zich toch onwillekeurig «et meest op de belastende factoren en de getuigen a charge, Procureur-Fiscaal ter zitting s dagvaard, worden met geen anQ doel opgeroepen dan om de aan klacht te ondersteunen. In dit proces ontbrak het te genwicht van een deskundig-op gezette tegen-bewijsvoering, ont brak de tactiek van een scherpe op zwakke punten der getuigen verklaringen snel en handig-in- grijpende verdediging, die de disculperende elementen op tijd naar voren wist te halen en het procesbeeld, waar dat al te veel scheef getrokken wordt ter belas ting van de verdachte, tijdig wist te wijzigen. Men versta mij goed, ik pleit de heer De Geer niet vrij van •schuld. Het schijnt mij toe, dat zelfs de best-denkbare verdedi ging niet in staat zou zijn hem volledig te redden. Daartoe spre ken de feiten te sterk in zijn na deel, daartoe heeft zijn eigenzin nigheid, die tot 'n bijna obstina te koppigheid en ontoegankelijk heid voor anderer argumenten werd, hem te zeer verleid om met miskenning van het landsbelang zijn drang naar de huiselijke kring der familie na te streven en met miskenning van de belan gen der oorlogvoering abstracte denkbeelden van vredesorganisa tie te publiceren. Drie oud-ministers Gerbran dy, Wehjss en Bolkesteyn heb- be- f-,or het Hof de ronde term „woordbreuk" gebruikt om De Geers vertrek naar Nederland, tegen de afspraak, dat hij naar Ned.-Indië zou gaan, aan te dui den. De Duitse gezant Benever klaarde, dat zowel de komst van De Geer naar Nederland als de publicatie zijner brochure met de doeleinden der Duitse propaganda strookte; deze getuigenverklaring werd door de voorgelezen verkla ringen van Von Ribbentrop, Rau- ter, Wimmer en de perschef van Seyss-Inquart, Janke, in ieder op zicht bevestigd. Uit de verklaringen van de toen malige gezant te Lissabon, dr. Sil lem en de huidige ambassadeur te Brussel, Baron van Harinxma thoe Slooten, van de chef van de Re- f®'ln§voorlichtingsdienst te Lon- p,elt. van de heer Ries, van rhuSm aJle ministers, bleek ten duidelijkste, dat de heer De Geer a ifc^^aafdigerwijze reeds m Augustus 1940, toen hij nog minister-president was, een va- cantie in Zwitserland overwoog en met zyn collega s besproken had van allerlei zijden en in de meest sprekende bewoordingen tegen het gevaar van een demora liserende invloed van zijn terug keer naar Nederland gewaar schuwd was, maar in onbegrijpe lijke eigenwijsheid al deze waar schuwingen in de wind had ge- sissen Uit 'de verklaringen van Ernst Voorhoeve, propaganda-leider der N.S.B., dr. Goedewaagen, oud secretaris-generaal van het depar tement van volksvoorlichting cn kunsten, Presse-chef Janke, gezant Bene kwam vrijwel onomstotelijk te staan> dat De Geer voor de uitgave van zijn brochure overleg hppf+'ersc'?i^enc'e Duitse instanties chure 1®PleeRd en dat deze bro de wen^r,S°mmige opzichten aan AmHnRn.r" het Auswartige Dat D^fW iS aan?.epast. de belangen van Nederland^ooT logstijd benadeeld heeft "en dit op schuldige wijze heeft gedaan is dan ook naar mijne mening bui ten kijf. Hoe ver reikt de schuld Uiterst belangrijk voor het straf rechtelijk oordeel in deze zaak is echter de vraag, hoever die schuld reikt en deze vraag loopt gevaar door het ontbreken van een be weeglijke verdedigingstactiek op onbevredigende wijze te worden beantwoord. In mijn voorbeschouwing heb ik er op gewezen, dat het zwaarte punt der schuldvraag vermoede lijk zou komen te liggen in de be tekenis der correspondentie tussen De Geer en de regering te Londen, welke aan De Geer's afreis uit Lissabon via Berlijn naar Neder land is voorafgegaan. Deze prognose is door het ver loop van het proces bevestigd. De tegenspraak tussen het memoran- dum-Gerbrandy, dat aan De Geer verwijt vertrokken te zijn, zon der andere waarschuwing dan een op de valreep verzonden brief aan een der leden van het kabinet, en De Geer's „Verantwoording", die zich beroept op een schriftelijke gedachtenwisseling, welke hij vóór zijn vertrek met Londen voerde, is inderdaad door het proces opge lost, maar deze oplossing is niet in het voordeel van De Geer ge komen. De Geer heeft inderdaad van zijn voornemen kennis gegeven, waarop de ministerraad in een schrijven, door zijn voorzitter en secretaris ondertekend, hem te kennen gaf, dat „zijn teruggaan door den Raad diep betreurd zou worden en zou zijn tegen den w e n s c h (spat. van mij v. D.) der Regeering". Desondanks is De Geer vertrok ken en heeft bij zijn vertrek aan Londen meegedeeld, dat hij de op vatting der regering respecteerde, maar zijn eigen inzicht wenste te volgen. Eerst daarmee kwam het voornemen, waarover de corres pondentie liep in het stadium van uitvoering en dat is het natuurlijk, waarop Gerbrandy in zijn Memo randum doelt. P.? schuldkwestie zal nu waar schijnlijk lopen over de vraag, of de wens der regering voor De Geer een „bevel" moest zijn en of de dagvaarding, die hem ten laste legt, dat hij „in strijd met de hem uitdrukkelijk kenbaar gemaakte wil van de wettige regering te Londen" vertrokken is in dit schrijven van de ministerraad voldoende steun vindt. Een gezantschap faalde Al staat het vast, dat De Geer van de mening der Nederlandse kolonies te Londen en Lissabon over zijn eventuele terugkeer naar Nederland voldoende op de hoogte is gebracht, toch rees tijdens het proces nu en dan de vraag, of men de grijze politicus van „staats man" spreek ik liever niet in zijn heimwee naar het vaderland niet teveel aan zyn eenzaamheid heeft overgelaten. Dat het gezantschap te Lissabon gefaald heeft, is uit de behande ling van het proces wel duidelijk gewórden. De gezant, dr. Sillem, moest de aankomst van De Geer in Lissabon van zijn personeel vernemen; hoe, dat herinnerde hij zich niet meer. Hij heeft De Geer bij zich uitgenodigd en is met zijn echtgenote in de drie maanden, gedurende welke De Geer in Lis sabon verbleef, éénmaal in diens hotel geinviteerd. Daarbij is het contact gebleven. Gedurende cle maaltijden is er tussen dr. Sillem en jhr. De Geer nimmer over po litiek gesproken. In een tijd, toen Nederland om de grondslagen van zijn bestaan vocht en heel Europa door een in wezen politieke strijd in beroering was, baart dit in een gezant en een oud-minister-prcsl- dent der Nederlandse regering on getwijfeld verwondering. Meer verwondering baart het nog, dat de gezantschapsraad ba ron van Pallandt, 4die De Geer kort voor zijn vertrek* in opdracht der Londense regering van zijn voorne men trachtte terug te houden, doch daarin niet slaagde, van zijn onderhoud met De Geer op gener lei wijze aan zijn chef rapport uit bracht. „Wat was dat daar een noncha lante boel!" riep de president te recht uit en het min of meer non chalante gebaar, waarmee getuige Sillem mededeelde, dat de gezant schapsraad hem buiten velerlei zaken trachtte te houden, ver mocht de raakheid dezer opmer king niet te ontzenuwen. Ook baron van Harinxma, die als vertegenwoordiger van het Ne derlandse Rode Kruis te Lissabon verblijf hield, heeft maar weinig contact met De Geer gehad en kon zieh de inhoud van hun beider ge sprekken slechts zeer vaag her inneren. Trage briefwisseling Op 7 Januari 1941 schreef De Geer een brief naar Londen, waar in hij opnieuw over zijn voorge nomen vertrek naar Nederland sprsk. Eerst op 31 Januri is hem daar op een antwoord gegeven, te laat klaarblijkelijk, want op 4 Febr. 1941 was hij naar Nederland ver trokken. „Waarom is dit antwoord in een zo belangrijke kwestie zo laat ge komen?" vroeg de president aan prof. Gerbrandy. Er waren, meende deze, ver schillende oorzaken. De post werkte onder de oorlogsomstan digheden traag, ook de diploma tieke post had wel eeris vertraging Bovendien waren er heel veel andere kwesties, die in Londen de aandacht vroegen. En tenslotte wanhoopten de Londense minis ters eraan om de Geer per brief tot andere gedachten te brengen. Gerbrandy heeft overwogen, of men via de secret service geen maatregelen zou kunnen nemen, maar tot enige uitvoering van deze gedachte is het niet gekomen Wij vroegen ons bij deze episode uit het proces af, of een catego risch bevel uit Londen hier met meer klaarheid in de situatie zou hebben gebracht. Het is denkbaard dat de Geer in de obstinate geesteshouding waar in hij verkeerde, ook dit bevel in de wind zou hebben geslagen, daar hij de bevoegdheid der rege ring om hem, die ambteloos bur ger geworden was, bevelen te geven ontkende, maar zijn schuld ware dan gemakkelijker vast te stellen geweest. Betrekkelijkheid der waarderingsoordelen Zouden deze en dergelijke pun ten de verdediging ongetwijfeld enig houvast geboden hebben, anderzijds had zij haar aandacht kunnen besteden aan de betrek kelijkheid der waarderingsoorde len. Terwijl Gerbrandy, Pelt e.a. hoog opgaven van het grote pres tigeverlies en de morele klap, die de Nederlandse regering te Lon den door de „desertie" van de Geer onderging, achtte een be voegd beoordelaar als dr. M. van Blankenstein de indruk, door de Geer's daad bij de Engelse bond genoten gewekt, wel even onaan genaam, doch niet diepgaand en van voorbijgaande aard. Deze uit lating bewijst mij, dat een ver dediging, die in dit opzicht zelf standig een onderzoek naast dat van het O. M. zou hebben inge steld, het aspect van het proces zeer zeker had kunnen beïnvloe den. Bï benijd de' taak van het Bijzonder Gerechtshof niet. Het zou al zeer sterk de indruk weer spreken, die het proces tot nu toe in zijn hele verloop gewekt heeft wanneer niet een schuldigverkla ring aan het ten laste gelegde tegen jhr. de Geer zou volgen. Het Hof staat dan echter voor de zeer zware last der straftoeme ting. De heer de Geer is 76 jaar, zijn falen is reeds meer dan zes jaren oud en werd onmiskenbaar begaan onder invloed vaq een ouderdom, die de karakterfout zijner eigenzinnigheid sterk ac centueerde. „Twijfelt u aan de pricipiële vaderlandsliefde van de heer de Geer?" vroeg president van Ha mel aan prof. Gerbrandy, die als een der scherpste tegenstanders van de beschuldigde mag gelden „In subjectieve zin zeker niet" antwoordde Gerbrandy. „Maar u vindt het geen goede vaderlandsliefde Op deze vraag bleef Gerbrandy zwijgen. Dit veelzeggende zwijgen bracht de moeilijkheid van een eindoor deel over de Geer welsprekend tot uiting. ZONDAG, 11 Mei. HILVERSUM I (301 M.) 8.00 VA.F.A, 10.00 V.P.RO., 12.00 A.V.R.O., 17.30 VARA. 20.00 A.V.R O. 8.00 Nieuws; 10 So Prot. kerkdienst; 11.45 Caus; 12.00 Gram.- 12 30 Zotidagselub; 12.40 Koor; 13 00 Nieuws; 13.14 Septet; 13.50 N S.- 14.00 Boekbespr.; 14.30 Orkest; 15.45 Filmpr.; 15.57 Reportage; 16.15 Sky. masters. (16.30 Caus.); 16.50 Sport; 17 00 Voordracht; 17.io Caus.; 17.30 Ome Keesje; 18.00 Nieuws en sport- 18.30 V. d. Ned. Strijdkr.; 19.00 Radiol lympus- 19.30 Cabaret; 20.00 Acutal; 20.15 Orgel; 20.45 Hoorspel; 21.05 Gram.2115 Opera; 22.05 Cabaret; 22.35 Viool; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) 8.00 N.C.RV., 9 30 K.R O., 17.00 N.C.R.v, 19.30 K.R.O. 8 00 Nieuws; 8 30 Morgenwijding; 10 00 Hoogmis; 11.30 Kwartet; 12 00 Orgel; 12.15 Boekbespr.; 1230 Muziek; 13 00 Nieuws; 13.15 Toespraak;' 13.25 Orkest (14.00 Caus.); 1445 Gron. prog.16.30 Zieken.lof17 00 Prot kerakdienst; 18.30 Gram.; 18.45 Orgel'. 19 15 BJjbel; 19.30 Nieuwg en sport- 20.00 De gewone man20.20 Gev.' progr.;- 22 15 Avondgebed; 22.30 Nieuws; 22.50 Gram.; 23.00 Septet; 23.25 Gram. MAANDAG, 12 Mei, HILVERSUM I (301 M.) A.V.R O. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 915 Morgenwijding; 11.00 Caus.; 11.15 Zang; 11.45 Ber. uit Indië; 12.00. Trio; 12.30 Stafmuziek (13.00 Nieuws) 13 50 Zang; 14 20 Piano; 14.45 Report.; 15 03 Gev. prog.; 16.30 Caus.; 17.00 Skymasters; 17.30 V d. Verkenners; 17.45 Caus.; 18.00 Nieuws 18.15 Gram.; 18 30 V. d Ned. Strijdkr; 19.00 Metropole-okr.19.30 Muz caus.. 19,45 Caus.; 20.00 Actual.; 20.20 Piano; 20.40 Caus.; 20.55 Muziek- 3118 Puixle; 21t30 Hoorspel22.10 Muziek; 22.45 Caus.; 23 00 Nieuws- 23.15 Jazz; 23.45 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) N.C.R.V. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.10.é30 Morgenwijding; 1100 Trio; II 15* Boekbespr 11.35 Piano; 12.00 Gram.; 12.15 Orgel; 13.00 Nieuws 13.15 Orkest; 14.00 Caus.; 'l4.20 Sex- tet; 15.00 Gram.; 15,15 Kwartet; 16.00 Bijbel; 16.45 Concert; 17.20Muz, caus 17.45 Gram.18.00 Sport; 18.30 Muziek; 19.00 Nieuws; 19.20 Boek bespr.. 19.40 Gram.; (JD.05 Caus,; 20.15 Orgel; 20.55 Caus.21.15 Muziek'; 22.00 Nieuws en actual.; 22.30 Gram.; 22,45 Avondwijding; 23.00 Gram. Kap. luit. ter zee H W. Hettema, oud-gezagvoerder van de ,,Marnix van St. Aldegonde". zal Dinsdag 13 Mei 's avonds om 8 uur voor de leden van de Haven vereniging „Rotterdam" spreken in de Blauwe Zaal van het Beursgebouw. De heer Hettema, die met de ,,Marnix van St. Aldegonde" heeft deelge nomen aan de invasie op Noord- Afrika en later aan die op Sicilië, zal over zijn ervaringen vertellen. Een en ander wordt toegelicht met lantaarnplaten. De fa. Kuhn Loeb Company maakte gisteravond bekend dat Donderdag j.l. bij de Securities Exchange Commission de regis tratie is aangevraagd van een 10- jarige 3% pet. dollar-obligatie lening van 20 millioen voor Ne derland. De koers van uitgifte en ver dere bijzonderheden zullen nog nader bekend gemaakt worden. Als jullie aan een kabouter den ken, zien jullie in gedachten een grote puntmuts, een baard en grote puntschoenen. Wel, kabouter Hielepiep zag er ook zo uit, alleen was zijn baard van watten. Hij was trouwens ook niet van vlees en bloed, want hij was geen echte kabouter! In 'n grote stad woonde n.l. een jongen, die Kees heette. Het was maar een gewoon knulletje van een jaar of 12, die net als iedere jongen zijn les wel eens niet kende, z'n zolen kapot trapte met voetballen, kortom, een echte rak ker. Hij had alleen een bijzonder knappe vader, die allemaal vrese lijk lollige dingen had uitgevon den. B.v. een papbord met een klein baggermolentje, dat de pap in een kleine pijp „baggerde". Als je dan de pijp in je mond nam, hoefde je niet te lepelen, maar alleen te slikken. Jammer alleen voor Kees (en zijn vader), dat Kees' moeder van dat papmolentje niets wilde wéten, omdat Kees dan veel te lui zou worden. Maar die vader dan, had alle maal kleine stukjes ijzer aan el kaar geprutst en daar een kabou tertje van gemaakt. Waar een echte kabouter allemaal ge- wrichtjes heeft zitten, had ons kaboutertje scharniert) es, maar helaas, waren er op een van zijn hieltjes druppels water gevallen en nu was het gaan roesten. Bij iedere stap met dat beentje piepte nu dat scharniertje en daarom noemde Kees zijn ijzeren vriendje kabouter Hielepiep. En, zeker nogal moeite gehad hè? Kijk maar eens na: 1. wan neer ze zwemmen willen; 2. ieg de worst over je schouder en de voorkant zit danvan voren; 3. een ezel, want die is al grijs bij zijn geboorte; 4. de klok en 5. de lamp. De nieuwe raadsels zijn: 1. Het is aan een kant plat en het lijkt precies een halve rode kool; 2. twee jongens hebben dezelfde vader en moeder. Ze zijn op de zelfde dag geboren en even oud. Toch is het geen tweeling. Hoe kan dat? 3. het loopt, springt, kruipt en beweegt niet en toch schiet het op. Hoe is dat mogelijk? 4. het is nat en als je het om draait is het zwart; 5. met welke naalden kan nie mand naaien of breien? Jullie zeggen natuurlijk: „Hé, maar hoe kon hij nu lopen", en dat is nu juist het leukste van alles. In de kabouter had Kees' vader een grote veer van een oude wekker gemaakt. Die draaide je op met een sleuteltje in 't mondje van de kabouter en dan gingen vele wieltjes draaien, waardoor Hielepiep parmantig voortstapte. Ik kan nu natuurlijk niet ver tellen, hoe Kees altijd met Hiele piep speelde, want dan had ik een aparte krant nodig. Jullie be grijpen 'het toch wel, want stel maar eens voor, dat je zelf zoiets had, ik wed, dat je er niet van zou kunnen slapen. Kees kon dat in het begin ook niet en daarom had hy zelf van een oude schoenendoos een heer lijk ledikantje voor Hielepiep ge maakt. Dat stond naast zijn bed en als Kees dan 's nachts wakker werd, gluurde hij over de rand van zijn bedje, midden in het ijzeren gezicht van zijn vriendje. Op de avond nu, waarover ik het wil hebben, was alles weer zoals iedere keer. Kees ging met een nachtzoen van zijn moeder en een kruisje van zijn vader onder de dekens en Hielepiep werd net jes in zijn schoenendoos opgebor gen. Kees knipoogde eens een keer tegen zijn vriendje, maar deze kon natuurlijk niets terug doen, zodat Kees zich maar kwiek om draaide en al vlug lag te ronken. Maar Hielepiep voelde zich niet zo op zijn gemak. Kees' vader had n.l. een sigaar bij zich gehad en daarvan was een vonkje in Hielepiep's bedje gevallen. Vlak naast zijn wangetje lag het nu op het matrasje en Hielepiep voelde, dat het steeds warmer werd. Daar zag hij al een kléin vlammetje, 't werd steeds groter en nu stond zijn baard al in de brand. Nu was Kees' vader wel knap, maar hij kon Hielepiep toch niet laten praten. Deze kon dus Kees niet waarschuwen en er moest toch iets gebeuren, want anders brandde het hele huis af! Steeds groter werden de vlammen, steeds warmer kreeg Hielepiep het en als hij van angst had kunnen zweten, had hij het beslist gedaan. Hola, wat was dat? In zijn buik voelde hij opeens een wieltje krassen en nu kon hij zijn rechter armpje bewegen. Hij snapte het niet, maar het kwam natuurlijk door de warmte, waardoor alles uitzette. Hoewel hij er niets van begreep, was hij toch wel zo handig, om nu ineens een gaatje te zien. Met schokjes nam hij het sleuteltje (dat altijd in zijn bedje lag), stak het in zijn mond en draaide zich zelf verder op. Toen klom hij uit zijn bedje, dat nu helemaal in brand stond en begon hard over de grond heen en weer te lopen. „Piep, piep, pieiep, piep" ging zijn hieltje en het snerpte zo erg door de stille kamer, dat Kees er wakker van werd en zich om draaide. Snif, snif, hè, wat rook dat gek en slaperig deed hij zijn ogen open, om opeens vol schrik „Help, help, brand" te roepen. In middels klommen de vlammetjes al rustig in de gordijnen en toen Kees' vader naar binnen kwam stormen, schrok hij zich een hoed je. Hup, hij trok de gordijnen naar beneden, het raam vloog wijd open en naar buiten ging alles. Hiele piep's bedje ging dezelfde weg en met zijn voeten stampte Kees' vader de rest uit. Zo, dat was weer gebeurd. En Hielepiep? Wel, die was zo plat als een dubbeltje. Toen vader naar binnen rende, had hij zijn rechtervoet boven op Hielepiep gezet en met een knarsend geluid was hij vermorzeld. Natuurlijk beloofde Kees' vader een nieuwe te maken, maar van het nieuwe kaboutertje piepte de hiel niet en dus kon Kees zijn nieuwe vriendje geen Hielepiep noemen. En dat was nu juist het leukste geweest, zuchtte Kees. We zullen maar beginnen, want voordat ik alle verjaardagen van mijn vriendjes en vriendinnetjes binnen heb, kan ik van ouderdom geen pen meer vast houden! Daar om vandaag de eerste gelukwensen iedereen kan nog bijvallen! De eerste jarige is Toos L., die Maandag 13 jaar wordt. Meiske, proficiat hoor en ik hoop, dat je veel pret zal hebben. De tweede en laatste is Johan D. Deze wordt Woensdag 9 jaar, een stevige knaap dus. Musicus in de dop, ook jij gefeliciteerd, joh, en zing maar een toontje hoger. jOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGO Eerst eens even een verzoek van drie vriendinnetjes tegelijk over lotos van de prinsesjes. Ze vin den, dat er te weinig foto's in staan de laatste tijd. Het is zo er staan er niet zoveel meer in maar jullie moeten niet denken, dat je telkens, wanneer je zin hebt, een foto kunt maken van de prinsesjes. Prinses Juliana en Prins Bern- hard willen hun kinderen zo ge woon mogelijk behandelen, net als jullie b.v. Nu, fotograferen ze jullie nu telkens? Daarom mag er ook niet steeds een foto van de prinsesjes worden gemaakt, voor al nu ze wat groter worden en ze het gauwer in de gaten krijgen, dat er veel notitie van hen wordt genomen. Snappen jullie nu, waarom er minder foto's in de courant komen. Heus, reken maar als er een foto is, zien jullie ze beslist wel. De eerste is vandaag Rinle v. K. (13 j.). Je hebt het boven al gelezen, hè, maar ik beloof je, 'n oogje in het zeil te houden. Ik ben anders blij, als je regelmatig schrijft. Hoe meer zielen, hoe meer vreugde. Zeg, je hebt je ver jaardag niet opgegeven. Dat hoor ik nog van je. Ook Riet v. D. (13 J.) heeft haar verjaardag vergeten. Over doen, Riet! Ook jij weet nu pre cies, hoe het in elkaar zit met de prinsesjes. Een aardig raadseltje, zeg .ik zat eerst even beteuterd te kijken, maar toen moest ik toch lachen. Als je er nog meer weet, houd ik me aanbevolen. En met „Jeanne v. M. (13 j.) is het ook al zo. Ik bedoel de ver jaardag en de prinsesjes. Zorg je er nog even voor? Met is leus, dat jullie met z'n drieën tegelijk schrijven, dat moesten veel meer meisjes doen (over jongens praat ik niet meer, die durven toch niet). En het spaart weer post zegels uit ook. Zo, Leida T. (11 J.), leuk, dat ik er niet ver naast was. Maar je moeder heeft gelijk, meiske, van binnen, dat is het meest belang rijk. Daarom vind ik het zó fijn, dat je blijkbaar je moeder graag engoed helpt. Zo doorgaan, Leida! Als je later dan nog eens terugdenkt aan vroeger, zal je vast in je sas zijn. Zo, Corrie P. (12 j.), dat is ten minste een echte brief, hoor. Ik heb er van genoten, hoor. Brie ven schrijven is net als alles. Je durft niet te beginnen, omdat het zo vreselijk moeilijk lijkt, en als je eenmaal bezig bent.gaat het vanzelf. Het lijkt anders wel een diergaarde, daar in Grafter- meer. Je wacht toch zeker niet tot eind Juli met je volgende brief? Nee maar, Agnes D. (9 j.), dat vind ik nou echt jammer. Natuur lijk, ik heb heel veel vriendjes en vriendinnetjes, maar daarom wil ik er toch niet een missen, en vooral jou niet. Ik vond 't altijd zo fijn met jou te babbelen en jij toch ook. Je schrijft nu de laatste tijd natuurlijk wat meer? Bravo, Fons W. (12 j.), ik ben blij weer eens een jongen onder handen te kunnen nemen. Ik zou er best 'n hoop meer onder han den willen nemen, maar dan an ders! Je hebt behoorlijk gefeest, zeg, wat een eten, het water loopt uit m'n mpnd .Dat feest was toch zeker niet thuis? Waar dan wel? En zowaar nog een jongen, Quino K. (9 j.). Goed zo, jóh, dat vind ik nou eefts fijn, dat je je niet laat kisten. Ik zal eens kij ken over Quirinus, ik denk wel, dat ik er nog wel iets van kan vinden. Zeg, weet je. wat jij eens moet doen? Je vriendjes opstoken om ook eens te schrijven, doe ja het? Wanneer ben je jarig? OOM LUUK. UTRECHT, Vrijdagavond- Op deze warme, zomerse voor jaarsavond kwam de partijraad der Katholieke Volkspartij in het Jaarbeursgebouw te Utrecht bij een ter behandeling van 'n agenda, welke grotendeels vermeldde de bespreking van de verschillende reglementen. Hiervan is echter nog niet veel gekomen, daar vooral de bespre king van de contributie-regeling zoveel tijd vergde, dat de avond daarmee heenging, zodat aan de vaststelling der reglementen niet meer kon worden begonnen. De Partijvoorzitter spreekt Het was ruim 7 uur, toen partij voorzitter W. J, Andriessen de bijeenkomst opende en op het ge- w;cht wees van deze vergadering, die zal moeten vaststellen drie reglementen, nl. het algemeen reglement, het reglement voor de afdelingen en het jongeren-regle ment. gpr. noemde de noodzaak van een betere financiële rege ling- daar de partij ook in dit op zicht goed gefundeerd moet zijn- Zou die financiële regeling niet in orde komen, dan blijft de partij achter en zal ze de haar toe komende rol niet kunnen spelen. Indien dit niet zou gaan, zullen zij. die na ons komen, ons daar terecht een verwijt van kunnen maken. Het moet ons doel zyn in het denkleven van de partijleden de overtuiging diep te doen post vatten, dat in de rangorde der waarden de partij staat en staan moet op één lijn met de sociale, culturele en jeugdorganisaties. Rustige ontleding van de feite lijke verhoudingen in ons volks deel, moet tot de conclusie voeren, dat Europa wel eens een zeer moeilijke tijd tegemoet kan gaan en dat daarbij de beginselen een grotere rol zullen spelen, dan som migen blijkbaar menen. In onze Nederlandse verhoudin gen zal ook onze party daarbij haar rol hebben te spelen, waar bij het aan innerlijke kracht niet mag ontbreken. Vooruitstrevende politiek De partij zal, ook met 't oog I op de situatie, haar politieke koers, tot nu toe gevolgd, moe ten handhaven. De resolutie van November 1945 blijft daar bij haar uitgangspunt, dat wil zeggen, de partij zal het kader der reële mogelijkheid een vooruitstrevende politiek moe ten voeren. Zij mag zich daarvan niet laten afbrengen, noch door druk van links, noch door druk van rechts, nog door druk van binnen uit. Basis- en uitgangspunt van de werkzaamheden van partij en fractie zullen moeten zijn beginsel program en urgentieprogram Bei de stellen wij zelfstandig vast; het laatste pogen wij, waar mogelijk, in samenwerking met anderen te verwezenlijken, In de huidige parlementaire verhoudingen ge schiedt dit op basis van het rege ringsprogram. Van een aan de leiband lopen van de Partij v. d- Arbeid, zoals wel eens beweerd wordt, is daarbij geen sprake. Wij moeten pogen ons program te verwezenlijken, ook wanneer daarbij tegenstand in eigen ge lederen overwonnen zou moeten worden. Deze verwezenlijking eist echter aller krachtsinspanning. Critiek op het werk van de partij en de fractie hoeft daarbij niet te wordsn gesmoord, al mag daarbij worden gevraagd een feitelijke onderkenning van werkelijke ver houdingen. De party gaat daar naast voort met vorming en ont wikkeling en tracht daarby ook de jongeren te bereiken, onder wie gelukkig een intense belangstel ling voor staatkundige vraagstuk ken yalt te constateren. Spr deelde tenslotte mee,( dat het partybestuur zal overwegen of bij politieke byeenkomsten van de party, de zgn. politieke retrai tes, initiatief van wylen Ruys, ook weer kunnen worden inge voerd. Na voorlezing der Ingekomen stukken, waarby verschillende moties waren over de schadever- goedings-regeling o a. uit Arnhem en Limburg, en waarbij van de zyde van het partybestuur werd medegedeeld, dat enkele moties reeds door de feiten waren achter haald, kreeg de heer J, P- de Bra bander gelegenheid verslag uit te brengen van de begrotingscom missie. Niet minder dan 7 leden van de partijraad vroegen het woord hierover en de bezwaren gingen vooral uit naar een post op de be groting, welke 30.000 voteerde voor het Centrum voor Staatkun dige Vorming. Men twijfelde aan het nut van een dergelijke post, daar de K.V.P. in het centrum niets te zeggen heeft en men wenste de positie tussen Party en Centrum nader geregeld te zien. Pater dr. Stokman OJF.M. nam het voor het centrum op en stelde de goede werking hiervan nader in het licht, doch de afgevaar digde van Sittard bleef bij zijn reeds gedane voorstel, om de gel den hiervoor te schrappen. Dit voorstel werd echter niet verder ondersteund Naar aanleiding van een op merking dienaangaande zegde het partybestuur toe te zullen over wegen, of alsnog 5000 beschik baar kan worden gesteld voor een M4 DE H. BLOEDPROCESSIE. Dezer dagen trok dc eeuwenoude orocessie wederom door de straten van Brugge. In de stoet werden, zonh steeds, de prachtige oude reliekschrijnen medegedragen. op te richten Indisch documenta- tie-buxeau. Vervolgens deed de heer H. N. Smits verslag van de bevindingen der kascommissie, waarna de ver gadering overging tot behandeling van het voorstel voor een nieu we contributieregeling. Zoals reeds gezegd, waren de besprekingen hierover zeer lang durig en namen zij het grootste deel van de avond in blslag; daar zij als huishoudelijk beschouwd werden, moeten wy volstaan met de mededeling, dat het oorspron kelijke voorstel van het bestuur in zoverre door het partybestuur zelf gewijzigd werd, dat alleen lid 3 zal gelden. Dit bestuursvoorstel luidde aldus: 1. Beneden een salarisgrens van 3000 bedraagt de minimum con tributie voor ieder lid 1.50 en voor zyn echtgenote 1 per jaar. 2. Geadviseerd wordt boven een salaris van 3000 deze te stellen op 3 voor elk lid en 2 per jaar voor zijn echtgenote. 3. De afdracht aan de centrale partijkas bedraagt 0.80 per lid. Als contributieregeling is dus thans met algemene stemmen aan genomen, dat de afdracht aan de centrale partijkas 0.80 per lid en per jaar zal bedragen, terwijl de afdelingen en de kringen die heffingen van de leden zullen doen die nodig zullen zyn, om de ac- van deze afdelingen en krin gen behoorlijk te doen verlopen. Hiermee bestaat dus geen uni formiteit betreffende de contribu tie over het gehele land. Dit ge- wyzigde voorstel van het bestuur werd zonder stemming aanvaard- Hiermee was het voor de Vrij dagavond gebeurd; morgen kan nu een begin gemaakt worden mot de bespreking der reglementen. Naar Reuter uit Washington seint heeft het Amerikaanse huis van afgevaardigden het program van president Truman tot het ver lenen van financiële steun aan Griekenland en Turkije goedge keurd. Met 287 tegen 107 stemmen werd het wetsontwerp aangeno men. Griekenland en Turkye zullen volgens deze wet 400 millioen dol lar steun ontvangen. Alle pogin gen in het huis van afgevaardig den, om dit bedrag te verkleinen, leden schipbreuk. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft reeds maatregelen getroffen, om de hulp te doen ingaan, zodra Truman de wet zal hebben gete kend. Men verwacht deze onder tekening in de loop der volgende week. Het U.S. Bureau of Agricultural Economies voorspelde gisteren, dat voor het eerst in de geschie denis van de Ver. Sta'en de oogst van wintertarwe dit jaar de 1.000 millioen bushels zal over treffen. De oofjpt wordt geraamd op 1.025.789.000 bushels. Dit is 17 pet. meer dan het vorige record van 874.000.000 bushels io 1946.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3