Beslissing voor het leven IN indie zm LOONPOLITIEK FRANSE REGERING EEN VRAAGGESPREK MET TURKIJE'S PRESIDENT Herinnert U zich van toen? n.™;fss DE MILITAIRE SITUATIE sas Minister Acheson afgetreden LONDENS BEKENDSTE WINKELIER Wat moet mijn kind worden? DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Export van boter Het probleem der Dardanellen Ramp bij een vliegfeest Het wereldleger Bonnenzwendel Raapolie-diefstal Cordon Selfridge deed Amerikaans Nieuwe schokken in Italië BOTSTE EEN PLANEET TEGEN DE AARDE? jfëste JAARGANG DINSDAG 13 MEI 1947 No- 20313 BEROEPSKEUZE Toekomstdromen van trotse ouders Deskundige voorlichting T„ onze grote steden Amsterdam, Den Haag en Botterdam zijn van Een uitzondering op de regel en vetgehalte van de melk VIJFTIG KOPEREN CENTEN En een verzoek van de Engelse zender nog STEEDS TERRO RISTISCHE activiteit feTe Tjiandjoer rijn* YmïtfbSSS' letaal DE HULP VAN AMERIKA 19 MILLIOEN MAN ONDER DE WAPENEN ALWEER EEN EI KAN ALS ADVOCAAT I MEER VERDIENEN VIJF EISEN VAN DE C. G. T Uitstel tot 1 Juli ONDER DE TOON- BANK BONNEN DER ARMEN WERDEN OPGEKOCHT door een pijpleiding SCHACHT KRIJGT 8 JAAR MARINE-OFFICIEREN BEëDIGD TE WEINIG BROOD EN VLEES J RUSSEN ONDERZOEKEN METEOORSTEEN DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van 'de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, 1|10 per maand, 0,26 per week. Directeur: 'J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per mUlimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Over enkele weken breekt de tijd aanwaarin de ene helft van Nederland de andere aan de tand voelt. Dat is de tijd Van de examens, het eind van het schooljaar. Een moeilijke tijd, niet alleen voor hen, die worden geëxamineerdmaar ook voor de ouders, van wie velen zich voor het probleem zien gesteld, om antwoord te geven op de moeilijkste van alle vragen: Wat moet mijn kind wordend Een uiterst lastige vraag inderdaad, omdat zij kan beslis sen over een heel leven. Een vraag, waarop een goed en afdoend antwoord moet worden gevonden, omdat, er het geestelijke en tijdelijke geluk van een mens van kan afhangen. Het moment, waarop de levens lustige nog zo speelse jongen, of het vrolijke, onbezorgde meisje, de lagere school zal gaan verlaten, gaat aanbreken en steeds dringen der klemt de vraag: Wat nu'ï Alle ouders dromen voor nun kind de mooiste toekomst. jongen, hun dochter, zal ne - brengen in de maatschapPU- het gevaar is groot, dat het levens^ geluk van het kind word P rerd aan hun pcrsoonlijteoerzucnv Vaak verliezen zum ten is daT Slechts een zeer gering is, tra kinderen tot ae Sferkelijk knappen en begaafden behoort, voor wie vnjwel iedere positie in de wereld bereikbaar is. Wie zal zeggen of het kind, welks ouders dromen van de schitterende loopbaan, de capaciteiten bezit om die schone droom te verwezenlij- k6Het is zo gemakkelijk te zeggen, vooral als men financieel in staat je zijn kind te laten studeren: miin iongen moet naar het gymna- SftffS. H.B.S. en later naar de universiteit of de technische hoge school, of mijn dochter moet eerst het lyceum maar afmaken, dan zullen we later wel eens verder zien. Ongelukkig het kind, dat niet aan de hooggespannen verwach tingen van zijn ouders beant woordt. Herhaaldelijk komt hel voor, dat zich in de ziel van het kind, dat niet „mee" kan, een minderwaardigheidscomplex ont wikkelt, waaraan het zich zijn leven lang niet meer kan ont worstelen. Of het verliest, om dat het niet tegen zijn taak is opgewassen, alle werklust en energie, waardoor het voorgoed een mislukkeling wordt. Verantwoordelijke taak De beslissing over de toekomst van hun kind stelt de ouders wèl voor een moeilijke en tegelijker tijd uiterst verantwoordelijke taak; een taak, welke in de meeste ge vallen hun krachten te boven gam omdat zij de nodige kennis,objcc- tiviteit en ervaring missen, een juist oordeel te vellen. Tegenwoordig behoeven de ouders deze verantwoordelijk heid niet langer alleen te dra gen. Zij kunnen zich laten voor lichten door specialisten, die het probleem der beroepskeuze tot een wetenschap hebben verheven katholieke zijde de bureaux voor beroepskeuze opgericht, welke in staat zijn de ouders en opvoeders in alle opzichten.met raad en daad bij te staan. De leiders van deze bureaux zijn volkomen op de hoogte van alle studiemogelijkhe den en examen-eisen. Zij kennen de duizenden beroepen, welke in de moderne maatschappij worden uitgeoefend en zij weten ook pre cies, wat er voor nodig is om met succes in deze beroepen werkzaam te zijn. Anderzijds beschikken zij over streng wetenschappelijke mid delen om de eigenschappen op te sporen, welke een kind het beste geschikt maken voor een bepaald beroep, ook al zijn dezè eigen schappen nog onontwikkeld en voor de ouders verborgen. Het R.K. Bureau voor Beroeps keuze te Rotterdam heeft in oe vier jaren van zijn bestaan reeds talloze adviezen gegeven. Daarbij is gebleken, dat 90 van de ou ders, die ten behoeve van hun kinderen de hulp van het bureau inroepen, het gegeven advies op volgt. Slechts in 10 van de ge vallen volgden de ouders de ge geven raad niet op, omdat het bureau een advies had verstrekt, dat niet overeen kwam met hun plannen en met de capaciteiten van het kind. In bijna alle gevallen bleken de leiders'van het bureau het bij het rechte eind te hebben gehad en werden kinderen, die, tegen het advies van het bureau in een be paald onderwijs volgden, na kor ter of langer tijd een mislukking. Slechts in één enkel geval is een jongen, die volgens de uitspraak van het bureau uitsluitend voor het M.U.L.O.-onderwijs in aanmer king kwam, er in geslaag met goed resultaat het onderwijs aan een lyceum te volgen. Dezer dagen hebben wij een be zoek gebracht aan het R.K. Bureau voor beroepskeuze te Rotterdam, dat gevestigd is aan de Heem raad ssingel 38 en dat onder leiding staat van drs W. E. H. Beijers. Omtrent onze daar opgedane erva ringen in een volgend artikel. Van de Afd. Voorlichting van bet Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ontvingen we het volgende schrij ven: Naar aanleiding van Uw mede delingen, bij wijze van commen taar op het dezerzijds via het A.N.P. aan de pers verstrekte be richt over hervatting van de ex port van boter Uw blad van 9 Mei j.l. over het vetgehalte van de melk, deel ik U mede, dat in de wettelijke voorschriften omtrent het vetgehalte van de melk geen wijziging is gekomen. Het Standaardisatiebesluit laat een speling in het vetgehalte toe, welke zich beweegt tussen 2,45 en 2,55%. Voor het Westen des lands bestond echter een toeslag regeling, welke de bedrijven sti muleerde het vetgehalte boven de norm van 2,5% te houden. Sinds echter voor het gehele land een uniforme, verlaagde, standaardisa tie-marge is vastgesteld, kan voor het Westen alleen niet een speciale toeslagregeling blijven gelden, zodat deze regeling tegelijkertijd is ingetrokken. Ten aanzien van het vetgehalte is de situatie over het gehele land thans gelijk, met dien verstande, dat voor het Westen nog wel be houden is gebleven een heffings regeling, welke bedrijven, die melk met een vetgehalte minder dan 2,45% afleveren, beboet. Deze gehele zaak is voor de consument van zeer geringe be- tekenis, cildus wordt &<in dit sciirij" ven nog toegevoegd. Het vet, dat voor de productie van boter, kaas en andere zuivelproducten »vry' komt, is zo gering n.l. circa 7,5 ton per week dat overwegingen van export, deviezenwinst, enz., aan de maatregel geheel vreemd zijn. 'N LEVEND STILLEVEN. In de Beemster vormen de vele bloeiende fruitbomen een prachtig object voor schilder, artist en dilettant. Toen indertijd de Duitsers het bevel gaven, dat we alle kopeien munten moesten inleveren, kwam prompt daarop via de Engelse zender het dringend verzoek een verzoek, dat de illegale blaad jes niet minder dringend deden zo weinig mogelijk aan de ro vers af te geven en zoveel moge- bfk te verstoppen. „Verberg in helden aan de Grebbelinie Ofschoon sedertdien niet velen hieraan meer zullen hebben ge dacht, vergeten is het niet en gisteren voor de eerste maal zijn voor dit doel rolletjes centen ge offerd. De „Haghe Sangers" waren naar de Grebbeberg gekomen om er op de begraafplaats van onze gesneuvelden enkele devote lie deren ten gehore te brengen. De voorzitter, de heer W. Paulus, heeft in een daarbij gehouden toe spraak aan die centenactie herin nerd en de zangers, die hiertoe hun rolletjes centen hadden mee gebracht, hebben deze afgedragen aan de burgemeester van Rhenem die tevens lid is van het comité tot stichting van het nationaal monument. Tegenover het kerkhof is reeds een hectare grond voor het monu ment aangekocht. Laten we hopen, dat dit initia tief van de Haghe Sangers, weer klank zal vinden alom in den lande en dat velen hun vijftig ko peren centen nu voor dit doel zul len offeren. jjet weekoverzicht van de mili taire situatie luidt als volgt: 1>e Medan wordt nog steeds bij tussenpozen vuur afgegeven in de richting van Nederlandse patrouil les die zich op eigen gebied be vinden. In de noordelijke sector hadden aan de demarcatielijn en- tple schermutselingen plaats. De volgen van de door de repu- gevolgen oriteiten gelaste ver- blikeinse voedselblokkade scherping van merkbaar. er is zijn reeds goea r van le_ nagenoeg geen aan ve"snlidJdelen, meirj„ kolonel Len- Te Padang heeft de KO gah van de T.R.I. zlcxx viandha- coord verklaard met de osien ving van zes Nederlandse P in de 2 km. zóne. De commandan gaf te kennen een voorstel te lep doen tot het aanhouden van enkele T.R.I.-posten in de repu blikeinse 2 km.-zöne. De van een Nederlands schip gedebarkeerde 725 romusha's zijn in overleg met de republikeinse autoriteiten over de demarcatielijn afgevoerd. Te Palembang is de toestand over het algemeen rustig. Te Batavia heeft in de oostelijke sector infiltratie plaats gehad door leden van het Laskjar Rajat. Zij ontvoerden enige Indonesiërs en gr werden psmfletten sevonden gericht tegen de Pasoendan-bewe- ^Te' Buitenzorg wordt door de te" beschoten. Voorts zijn gevallen van ontvoering en afpV°°r- gekomen, terwijl pamfletten wei den verspreid. Te Bandoeng is de toestand tig. De stroom van vluchtelingen uit het republikeinse gebied houax ononderbroken aan. Te Semarang gaan de republi keinen voort stellingen aan te leggen, terwijl nog circa tien pos ten binnen de Indonesische 2 km. zóne bezet gehouden worden. In de sector Modjokerto werden van achter de demarcatielij tot acht maal toe Nederlandse pa trouilles beschoten. Drie mail bleek het nodig eigen artillerie in te zetten. In de randgebieden M«mt de terreur (beschietingen, berovingen en ontvoeringen) toe. In de noordelijke sector is de toestand rustig. Op Bali werd in sommige plaat sen terreur op de bevolking uit geoefend. Her en der werden pamfletten met opruiende inhoud verspreid. Een aantal arrestaties werd verricht. jn Hoeloe Soengai (Borneo) neemt de terroristische activiteit toe Verschillende subversieve d pru enten werden in samenwer king met de politie gearresteerd. Fr werd een avondklok ingesteld. Ook op Celebes neemt de ter- zCijn aan Nederlandse zijde bij alle bovengenoemde incid man gewond. „nder Ter gelegenheid van d'B d tekening van het statuut weraen gisteren de poststukken uit Pon tianak van een speciaal poststem pel voorzien. Het bestuur van "West-Borneo zal, naar men verwacht, overeen komstig dat van een Amerikaanse staat geschieden. De bevolking van meer dan 1 millioen bestaat uit Daj aks, Maleiers en Chinezen, die allen in de raad vertegen woordigd zijn. De sultan van Pon tianak vertrekt binnenkort naar het naburige Britse gebied van Serawak om nauwere betrekkin gen met dat land te vestigen. Tijdens de luchtdoop, die na af loop van de opening van het vlieg veld te Keerbergen -(tussen Leu ven en Mechelen) plaats had, heeft zich een tragisch ongeluk voorgedaan, waarbij drie perso nen werden gedood en twee zwaar gewond. Twee sporttoestellen vlo gen op 200 M. hoogte tegen el kaar en stortten y omlaag. Het ene toestel raakte onmiddellijk brand, waardoor de piloot en twee passagiers in de vlammen om kwamen. Het andere toestel kwam enkele honderden meters verder in de weide terecht, de inzitten den, een dame-passagier en de pi loot, werden zwaar gewond. De president van Turkije, generaal Ismet Inonoe, deelde aan de vice-president van U.P., Virgil Pinkley mede, dat de Amerikaanse lening aan zijn land uitsluitend voor mili taire doeleinden zal worden ge bruikt. Ten behoeve van de eco nomische ontwikkeling van het land zal Turkije om andere fond sen verzoeken bij de Interna tionale Bank. „Hoe ziet u de toekomst van de Dardanellen en heeft Turkije het plan, aan een toekomstige confe rentie enig speciaal plan over de doorvaart voor te leggen?" vroeg de correspondent verder. De president antwoordde: Ge lijk verklaard is in nota's aan de regering der Sowjetunie, gedateerd 22 Augustus en 18 October 1946, is Turkije er van overtuigd, dat het huidige systeem voor de Darda nellen het rechtvaardigste en evenwichtigste stelsel is, dat kan worden opgesteld om alle partijen te bevredigen. Mocht enige mo gendheid een bepaalde reden tot beklag hebben over dit stelsel, dan kan zij altijd verzoeken om het bijeenroepen van een conferentie, teneinde veranderingen aan te brengen, overeenkomstig de pro cedure, vastgelegd in de convenUe van Montreux. Turkijeris bereid, binnen het ka der van het handvest van de or ganisatie der Verenigde Naties, samen te werken ten behoeve van de wereldvrede, ook met zijn .bu ren op de Balkan, aldus Inonoe. Ziet u onder de huidige omstan digheden de mogelijkheid tot een nauwere samenwerking met Grie kenland? Antwoord: De versterking van de samenwerking op elk gebied met onze vrienden, de Grieken, is een van de principes van de Turkse politiek. Turkije wenst ook, altijd binnen het handvest van de organisatie der Verenigde Naties, samen te werken met zijn Arabische buren, die sinds eeuwen een gemeen schappelijk bestaan met de Turken gedeeld hebben. De Turkse vriend schap voor de Arabische landen is onbetwistbaar. Het is de ernstigste wens van Turkije, de vriendschap pelijke betrekkingen met alle lan den van de Arabische Liga, der erfgenamen van een der grootste beschavingen van de wereld, elke dag en op elk gebied uit te brei den. De correspondent merkte nog op, dat Turkije afstand heeft ge daan van het een-partijsysteem en het stelsel van meerdere partijen heeft ingevoerd en vroeg, in dit verband of er nog verdere demo cratisering op Turkije's program staan. Hij kreeg ten antwoord: De po gingen, die in Turkije zijn onder nomen, om de democratische in stellingen en de democratische levenswijze tot ontwikkeling te brengen, zijn ernstig en welge meend. Belangrijke doelen zijn reeds bereikt. De democratische evolutie zal haar koers vervolgen totdat haar ideale vorm bereikt is. Over de gehele wereld zijn thans bijna 19 millioen man on der de wapenen. Veertig landen geven gezamenlijk 82.000.000.000 gulden per jaar uit aan bewape ning. aldus Hanson Baldwin, de militaire deskundige van de „New York Times". Ongeveer 25 mil liard gulden worden per jaar meer aan bewapening uitgegeven dan voor de oorlog. En bij deze bedra gen is niet inbegrepen wat ten koste wordt gelegd aan de ont wikkeling van de atoombom, bac teriologische oorlogvoering, raket- projectielen en andere nieuwe wapens. In de bonnenlijst, die Woensdag a.s. wordt bekend gemaakt, zal weer een bon voor een ei worden opgenomen voor alle leeftijdsgroe pen. De Amerikaanse plaatsver vangend minister van buiten landse zaken, Dean Acheson is afgetreden. President Truman heeft in zijn plaats benoemd de New Yorkse bankier Robert A. Lo- vett oud-onderminister van oor log voor de luchtmacht. Acheson zal tot eind Juni in functie blijven. President Truman schreef in de brief waarin hij het ontslag van Acheson aanvaardde: „Gij zijt het type van een efficient ambtenaar geweest, wiens afscheid uit het openbare leven een ver lies voor het land zal betekenen De president herinnerde er aan dat Acheson reeds meer dan twee jaren geleden het verlangen had te kennen gegeven om zich uit het openbare leven terug te trek ken en dat hij slechts in functie was gebleven omdat de president het hem uitdrukkelijk verzocht had. Acheson, die 55 jaar is, kwam bij het ministerie van buitenlandse zaken in 1941, toen Cordell Huil minister was. Door zijn werk ge durende de oorlog heeft hij de reputatie van een bekwaam be stuursambtenaar gekregen. In Augustus 1945 werd Acheson onder-minister van buitenlandse zaken. De laatste tijd heeft hij grote activiteit ontplooid in het belang van Truman's plan tot hulpverlening aan Griekenland en Turkije. Zijn aftreden werd reeds lang verwacht. De reden hiervoor is van financiële aard. Acheson ver wacht nl. als advocaat meer te kunnen verdienen dan als onder minister. De leiders van het onder com munistische controle staande al gemeen vakverbond in Frankrijk (C.G.T.) hebben tijdens een on derhoud met de Franse minister president, Ramadier, vijf eisen gesteld. Gesproken werd over de loonpolitiek der regering. Deze eisen zijn: 1. Verhoging van het minimum inkomen der arbeiders van 60.000 frs. per jaar tot 84.000 frs; 2. Uitbreiding van het premie-stelsel bij de productie; 3. Vaststelling van een loonstandaard voor een mi nimum levensonderhoud; 4. Verbetering der voedselsituatie; 5. Snelle goedkeuring door de regering van de door het ver bond tot stand gebrachte over eenkomsten óver algemene ar beidsvoorwaarden. De besprekingen werden ver daagd, zonder dat men tot defini tieve overeenstemming was ge komen. Ramadier ging in prin cipe accoord met verlening van premies van hogere productie, maar drong er op aan, dat de premies met een werkelijke ver hoging moeten overeenkomen, en niet slechts een gecamoufleerde loonsverhoging mogen zijn, welke in strijd is met de lonen- en prij zenpolitiek der regering. De ver tegenwoordigers van de C.G.T. stonden op het standpunt, dat er onmiddellijk premies moeten 5 De grote kopersstaking in de Verenigde Staten tegen de hoge prijzen heeft een nieuwtje gebracht op het ge- bied van de verkoop-onder-de toonbank. Amerikaanse whisky b.v. moet worden verkocht tegen een vastgestelde prijs van circa tien gulden per liter, tweemaal zo duur als vóór de oorlog. Een klant vruagt de winke- J lier naar de prijs van een fles j Old Tomwhisky. j „Te duur" zegt de klant en maakt aanstalten om de win- j kei te verlaten. De winkelier, wiens omzet t met 50 procent is gedaald en die zijn prijzen wettelijk niet mag verlagen, zegt zo iets als: „Wel, omdat u een goede klant bent, zal ik u de fles goedkoper geven, maar vertel het aan niemand, hoor". worden verleend op basis van de reeds bereikte productieverho gingen. De C.G.T.-mannen stemden er tenslotte in toe, hun eisen tot loonsverhoging tot 1 Juli uit te stellen. Ramadier beloofde alle moge lijke maatregelen tot beëindiging van de brood- en vleesschaarste te zullen nemen. Daniel Mayer, de pas-benoemde socialistische minister van arbeid, die ook aanwezig was, verzekerde de arbeiders, dat hij het tekenen van een algemeen collectief ar beidscontract ten aanzien van ar beidsuren en voorwaarden en het instellen van algemene beroeps categorieën zou bespoedigen. De politie is er na lang zoeken in geslaagd ook de hoofddader te arresteren van de bonnen-affaire te Haarlem. In totaal zijn tot dus ver 14 personen aangehouden maar 9 van hen allen kopers zijn weer op vrije voeten gesteld. Het blijkt, dat het zaakje al in September 1946 is begonnen. Van een „hoofdkantoor" der bende in Haarlem en een „filiaal" in Amsterdam uit konden detail listen, die bonnen te kort kwamen, hun tekorten aanzuiveren. Dui zenden boter-, suiker- en tabaks rantsoenen zijn op deze wijze van eigenaar verwisseld. De bonnen waren hoofdzakelijk afkomstig uit Brabant, waar het „concern" een agent had aangesteld die het plat teland afstroopte en de bonnen van minder draagkrachtige gezin nen opkocht. Deze methode bleek echter geen voldoend aantal tex tielpunten op te leveren, zodat de bende er toe overging valse tex- tielkaarten te laten maken en in omloop te brengen. Het complot had zich over het gehele Westen van Nederland ver takt. w Raapolie wat niet alleen in de oorlogsjaren een buitengewoon ge waardeerd artikel, mJfar het is d't nog altijd. En als dan naast je huis een opslagplaats is van dit vloeibare goud is de verleiding wel heel erg groot. Ze werd dan ook een aantal Zaandammers te machtig. In navolging van de ge allieerden, die zich benzine en olie door de beroemde pijpleiding „Fluto" lieten toestromen, fabri ceerden zij zulk een leiding tus sen de opslagplaats van de oliefa- briek ,.'t Hart en de Zwaan" naar de daarnaast gelegen smederij en in 14 dagen tijds wisten zij niet minder dan 1000 liter raapolie over te hevelen. Toen kwam de po litie en heeft de stop er op gedaan. Zes smeden, twee arbeiders en een brugwachter bleken er bij betrok ken. Drie van hen doen het nu zonder gebakken aardappels in de Haarlemse gevangenis. Demonstratie op de aloen-aloen te Bandoeng door de I ariai Ra' jat Pasoendan gehouden voor een vrije staat van de Soenda- landen Naar Reuter uit Stuttgart seint, heeft het Duitse zuiveringshof al daar vandaag dr. Hjalmar Schacht, Hitler's financiële adviseur, ver- oordeeld tot 8 jaar werkkamp, in gaande op de datum zijner eerste arrestatie, twee jaar geleden. ISII tuil!■mist van de ministers Beel en Jonl. mun te Batavia. V.l.n.r dr. Jonkman, dr. v, Mook, profSchermerhorn, M, van Poll, juist even zichtbaar, en dr, Beel, Gordon Selfridge, Londens ver- maardste winkelier, is in zijn 91ste jaar in zijn bescheiden woning in de voorstad Putney gestorven. Hij was een Amerikaan, zoon uit een onvermogend klein gezin in Ripon, Wisconsin. Maar zijn ouders waren beiden van zuivere New England afkomst, en dit ver klaart misschien, dat hij innerlijk en uiterlijk meer affiniteit met de Engelsen had dan de grote mas sa zijner landgenoten, en ook mis schien, dat hij geneigd was, zijn Engelsheid te overdrijven. Maar als zakenman was hij op gegroeid en opgeleid in Amerika, en dat nog wel in wat toen de meest Amerikaanse stad van Amerika was: Chicago. Hij leerde Amerikaanse zakenmethodes in de department stores van Marshall Field, waar hij de snelle cafriére maakte, die zoo kenmerkend was voor vernuftige en energieke jon ge employés in de Nieuwe Wereld. Hij had moed, wilskracht, oor- spronkelijkheid en fantasie. Te gen de aanvang dezer eeuw trok hij een salaris, dat in Europa fantastisch genoemd zou zijn voor een winkelemployé. Even fantas tisch leek het. dat deze e.mployé die zijn loopbaan met anderhalve dollar per week begonnen was, millionair was geworden. Maar gelijk zovele Amerikanen was Sel fridge niet op millioenen uit ter wille van het geld. maar bij wijze van avontuur. Zijn avontuurlijke geest deed hem haken naar an- dpre ervaringen dan hij oodèed in het lab'-' Int van een prooi ms»a- ziin te Chicago. Hij wilde de we reld bereizen. Hij wild» landen, volken en mensen zien. Hii had de eerzucht, zijn stempel te drukken op een of andere grote samenle ving. In 1903 gaf hij zijn betrek kingen tot Marshall Field op, en met een aantal millioenen gewa pend trok hij de hem trouwen: ook toen niet onbekende «ui.u in. Hij kon zich geheel wijden aan zijn vele liefhebberijen, aan zijn intelligente belangstelling voor het leven der mensen en der vol ken. want hij was een zeer rijk en onafhankelijk man. Maar Londen, toen in veel hoo- ger mate dan thans de grootste en machtigste stad op aarde, oefende op hem de invloed uit die het op andere eerzuchtigen gehad heeft: hij wilde het veroveren. Het vroeg bijna om verovering door een man, doorkneed in de kunstgrepen van het Amerikaanse groot-win kelbedrijf. Daar waren zeer gro te magazijnen in Londen, maar zij leefden voort op Victoriaanse tra dities. Daar was Oxford Street, het westelijkste stuk vóór Marble Arch. Gordon Selfridge zag het, zooals steeds minder Londenaars het gekend hebben. Heel de noor delijke zijde van Orchard Street af was een a/n eenschakeling van kleine onaanzielijke gore huizen, met kraampjesachtige winkels, 't Was een van de ongerijmdheden van Londen dat op enige meters van de millionairsstraat Park Lane Oxfordstreet. eindigde in de arme- lijkste misère. Welk 'n avontuur zou het zijn. er een straat van te maken, het West End waardig. Selfridge belegde er 'n paar mil lioen in. Hij kocht een geweldig bloc aftandse krotten op, en be gon te bouwen. Hij zorgde ervoor dat de kranten ervan hoorden. In Londen, waar enorme paleizen kunnen verrijzen, zonder dat ne gentig nrocent der Londenaars er van afweet, sprak iedereen van de Amerikaanse stores van Relfrid ge die in aanbouw waren. 't. Had niets van de sob"rheid der grote Lond»ns« stor°s. D° quasi-k'assie- ke stijl van de grote Amerikaan se magazijnen werd gevolgd, met rijen van machtige Ionische zui len. Er werd geadverteerd en recla me gemaakt op een schaal, die in Engeland geheel onbekend was. De opening, in 1911, was een open bare gebeurtenis. Het was het eer ste Londense magazijn, waar het publiek kon binnenstromen zon- der iets te kopen. Het stroomde binnen, en kocht %>eer dan in eenige andere stores. En toch was dat paleisachtige gebouw niet een kwart zoo groot als het worden zou. Reeds voor 1914 was met de geweldige uitbreiding een aan vang gemaakt, maar de oorlog kwam tussenbeiden. Eerst na 1918 verrees het enorme complex, dat echter nooit voltooid geworden is. Selfridge was toen reeds een van Londens toonaangevende „sociale" figuren geworden. Een winkelier die dagelijks drie maal de ronde deed van zijn magazijn (zeven mijlen per dag), maar die gastheer was in het feodale Lansdowne House aan Park Lane die geen première, geen tentoonstelling, geen grote openbare functie ooit miste; die verkeerde met de hoog- sten en voornaamsten. en wist dat dit de zaak, die zijn eerzucht was, ten goede kwam. Selfridge kocht Whiteley's op om er een succes van te maken, nadat hij andere Londense en provinciale zaken on der zijn scepter gebracht had. Maar Whiteley's werd zijn Water loo. In de late twintiger en vroe ge dertiger jaren sprak Londen meer dan ooit over Selfridge. 't Ging niet goed meer. Een reorga nisatie, en grote bezuinigingen, waren nodig geworden, zeide men. Selfridge had te hoog gegrepen. Hij erkende het. Maar zoo hij millioenen verloren had. de grote zaak bleef voortb#~staan'. en ver loor niets van haar aantrekkings kracht. En en Selfridge zich te rugtrok te Putney, met weinig meer dan de 3000 per jaar. die hij als adviseur van de door hem gestichte onderneming beurde, was het Westelijke deel van Oxfort- street een straat van machtige handels-, hotel- en cinema-palei zen geworden. Elf marinemannen waren het. Bij de Japanse invasie in Ned. Indië vochten ze bij Djonbang en Kertosono op Java. Drie en een half jaar vertoefden ze daarna in de krijgsgevangenkampen in Bir ma, Thailand en Malakka en al de verschrikkingen daarvan maakten ze mee. In 1946 in ons land teruggekeerd hebben ze een herhalingscursus doorlopen voor de officiersrang, die hun met te rugwerkende kracht is verleend. Met ingang van 1 September 1945 heeft H. M. de Koningin hen be noemd tot le luitenant. Gisteren werden zij op de markt tq Bergen op Zoom beëdigd. Het waren de heren B. Dunki Jacobs, W. Edauw C. H. Schoenzetter, E. F. Meer- dink, J. Willekes Macdonald, J. P. V. Oyens, D. de Graaf, F. Malle- graeff, W. Beekink. L. v. d. Hoe ven en L. V. Meesche. De beëdiging werd verricht door gen. majoor H. von Freytag Drabbe. In de provincie Calabrie hebben zich Zondagmiddag en Zondag avond opnieuw twee aardschok ken voorgedaan. Het dodencijfer is dientengevolge gestegen tot drie, terwijl in totaal 47 personen werden gewond. In het dorpje Ischia Jonia, waar verscheidene huizen en de kerk instortten telt men twee doden en 30 gewonden. In Caterina Jonio. waar vele huizen gedeeltelijk en de kerk geheel instortte, bedraagt het aantal slachtoffers één dode en drie gewonden. Veel schade aan huizen en ker ken wordt eveneens gemeld uit de dorpen Andra Jonio, Chiara- valla centrale en verscheidene gehuchten in de omgeving van Catanzaro. In totaal zijn 1029 gezinnen dakloos, terwijl de schade op 665 millioen lire wordt geschat. Onder leiding van doktoren, po litie en carabinieri werden de ern stigste gewonden opgenomen in het ziekenhuis van Catanzaro. De licht gewonden werden ter plaatse behandeld. Het grootste deel van de inwoners van het getroffen ge bied gaf er de voorkeur aan de nacht in de openlucht door te brengen, aldus „U. P." Omdat zij de tegenwoordige rantsoenen brood en vlees te klein vinden, zijn gistermiddag onge veer 250 man personeel van de fa.'s S. G. Droger, gebr. Franken en W. Schoenmaker en Zn. in de Goirlesestraat te Tilburg een pro teststaking begonnen. Uitdrukke lijk werd er bij verklaard, dat de staking niet gericht was tegen de directies. Vermoedelijk zou het werk vandaag worden hervat. Volgens de Moskouse corres pondent van het Londens dag blad „News Chronicle" onderzoe ken Sowjet-Russische geleerden, of de aarde op 12 Februari van dit jaar in botsing is gekomen met een kleine planeet. Bewoners van een kozakken- nederzetting aan de voet van het Sichota Alin-gebergte (langs de kunst van de Japanse zee en de golf van Tartarije") namen op die dag een bol van zacht roodachtig licht waar, die groter en feller werd dan de zon, totdat er plot seling stukken van afsprongen en een krachtige veelvuldige explosie de bol in talrijke brokken uiteen deed vallen. Tot de avond bleef een vurige rood-zwarte walm in de lucht hangen. Een groep geleerden heeft de plek gevonden, waar de meteoor viel. Er bevinden zich daar een dertigtal kraters van ongeveer 25 meter middellijn. Het bos is hon derd meter in het rond verwoest. Enkele stukken, voor onderzoek: naar Moskou opgestuurd, bleken bijna geheel uit ijzer te bestaan. De geleerden komen tot de over tuiging, dat de eerste berichten, dat de meteoor uit elkaar ge sprongen .onjuist zijn. De me teoorsteen schijnt door de aantrek kingskracht der aarde getrokk«« te zyn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1