Onderhoud met kard. Hlond De Rode Kruis-conventies Broeder Klaus, die vrouw f KATHOLICISME IN POLEN Oostenrijk-Commissie bijeen Ruit - nieuivtjes en lOkinderen voor God verliet >-r HET VERZETSMONUMENT op het Utrechtse Domplein Nog eens de gebeurtenissen in Kielce West-Borneo J- V DINSDAG 13 MEI ÏM7 PAGINA t GESPREK VERVOLGD Over economische zaken in Indië NED. ZOUAVENBOND WORDT OPGEHEVEN NOG EEN BEUL VAN AMERSFOORT Min. Beel en Jonkman geven hun indrukken weer. een voorspoedige toekomst voor de Verenigde Staten van Indone sië, in unie-verband samenwer kend met Nederland. EEN EIGEN DAJAK- STAAT? Naar een conventie ter bescherming der burger bevolking Een Zwitsers boerenzoon wordt op Hemelvaartsdag heilig verklaard. Tn TVr VOEDSELNOOD IN DUITSLAND TREF DE MOEDER IN HAAR KIND mttëmi GEHEIM-KAMERHEREN BENOEMD VAN TIERGARTEN TOT VOLKSTUIN AANHOUDEND WARM WEER MONSTER OP MOUNT- EVEREST UITGEBREIDE HANDEL IN VERDOVENDE MIDDELEN STOKOWSKY IN NEDER LAND STAATSLOTERIJ (Van onze S.'redacteur) WARSCHAU, 24 April 1947. Ulica Narbutta 12. Een droschka rijdt mij er heen in de avond. Een oud versleten wagentje met doorgezakte veren, zoals alles oud is en kapot in een stad, die zó is geplunderd en zó heeft geleden. Meer dan een kwartier schokt het wagentje langs ruines en puinhopen, totdat het een straat binnenrijdt met huizen en bomen, waaraan het eerste lentegroen te botten hangt. Dit is de Narbuttastraativaar kardinaal Hlond woont. Een grote witte villa. Een kleine tuin. Een eenvoudige hall. Uit een zijkamer komt een priester, een Salesiaan tvont ook kardinaal Hlond is een Salesiaan van Don Bosco die ons in een eenvoudige wachtkamer brengt. Een tafel en ivat stoelen bij het raam, een soort salonbank met zwart houten ombouw tegen de muur, een enkele prent aan de wand. Dat is alles. De kardinaal verwacht ons, en dezelfde priester leidt ons naar een kleine zaal, waar de kardinaal ons reeds bij de deur allervoor- komendst begroet. Kardinaal Hlond is een rijzige prelaat met een nog jeugdig uiter lijk èn grijze haren. Hij wijst mij een zetel bij een kleine salontafel en opent onmiddellijk levendig het gesprek met een loflied op de katholieken van .Nederland om hun prachtige katholieke instel lingen en levensuitingen. Ja wy hebben het wat moei- ljjk zegt de kardinaal als wij beginnen te vragen naar de positie der Katholieke Kerk in Polen. Maar over politiek spreek ik liever niet. De mensen moe ten hard werken om aan een be staansminimum te geraken, tot zelfs zestien uur per dag toe. Door de vrije markt zijn de prij zen te hoog en wil men er wat bij verdienen, dan moet men vroeg met zijn arbeid beginnen. Dit is ook de reden, zegt de kar dinaal op een bemerking van onze zijde, dat er 's morgens zo weinig mensen in de kerken zijn. U hadt voor de oorlog eens hier moeten komen. Men kan het de mensen niet kwa lijk nemen. Het leven maakt het hun niet gemakkelijk. Maar 'g Zondags is er altijd weer het prachtige geloofsleven van voor de oorlog. U moet dat eens zien. Het Poolse volk is geluk kig zeer gelovig; als dat zo blijft, zal dat de redding voor ons land betekenen. Dan raken wij aan een teer punt: de Jodenkwestie. Een zeer teer punt in een land, waar van de drie en een half millioen Joden van voor de oorlog er nog 120.000 over zijn en waar na de oorlog enkele progroms hebben plaats gehad. „U bedoelt natuurlijk de pro- grom van Kielce, die in een Ame rikaanse krant werd aangekon digd met de kop: „Kardinaal ze gent de moordenaars van Kielce". Ik ben werkelijk een beetje hui verig daarover te spreken. In een land waar de Joden zo hebben geleden lijkt het voor mensen, die de achtergrond van dit alles niet kennen, spoedig op antise mitisme. Laat ik dus voorop zeg gen, dat ik in de jaren van de oorlog, die ik in Zuid-Frankrijk doorbracht ik woonde toen bij de bisschop van Lourdes tal van Joden heb geholpen naar Amerika te ontsnappen en ook tal van Joden in onze kloosters in Frankrijk heb verborgen. Onze priesters hebben voor de oorlog de invloed van de levenswijze van vele Joden ik bedoel daar mee natuurlijk zeker niet alle Joden op de katholieken in ons land gezien en als priester, die de zielen leidt, had ik de plicht daartegen te waarschuwen. Ik pleeg dat nogal openhartig te doen, zodat de katholieken mij niet kunnen misverstaan, en voor mensen, die van de beginselen van ons katholiek geloof niet op de hoogte zijn, maakt het dan'de indruk van antisemitisme. Ik neem hun dat niet kwalijk, al doen zij dat mij wel. Maar nu Kielce. U moet de voorgeschiedenis kennen. Er wa ren duizenden Joden hier geko men uit Rusland met de bedoe ling om naar het Westen door te reizen en als U de vernielde ste den hebt gezien en weet onder welke omstandigheden de men sen hier moeten leven zes en zeven mensen in één kamér dan zult U begrijpen dat het kwaad bloed zette, dat deze Jo den de mooiste huizen kregen toe gewezen, waarbij nog komt, dat de invloed der Joden in de rege ring zeer sterk is." Ik dacht aan de grap, die in Polen algemeen wordt verteld, en die ik juist had gehoord. Before the war the Jewish were in dan ger, now they are in security, waarmee dan niet alleen in vei ligheid bedoeld wordt, maar ook bij de veiligheidspolitie. Het te kent in ieder geval de stemming, die onder het volk heerst. „Dat wil natuurlijk niet zeg gen aldus ging de kardinaal verder dat dit moord en dood slag rechtvaardigt, en dat heb ik dan ook nadrukkelijk verklaard. Toen ik hoorde van de progrom in Kielce, ben ik er onmiddellijk in mijn auto heen gereden en ik bevond, dat er vier-en-dertig Jo den bij deze progrom waren ge dood. Twintig van hen waren echter gedood bij een vuurge vecht met de politie, die zij de toegang tot het huis weigerde, omdat deze dit huis had gevor- rode kardinaalskalot, straalde van optimisme. Ik wil U dit nog zeggen zeide hij dat ik het Hollandse volk buitengewoon bewonder. Het is arbeidzaam en ernstig, en de katholieken hebhen er een prachtige arbeid verricht en schone resultaten bereikt. Ik heb veel van het Hollandse volk geleerd. Ik ken uw wijze en doortastende kardinaal De Jong, ik was een goed vriend van de vroegere bisschop van Den Bosch, mgr. Diepen, dat was een groot bisschop. Ik ken uw pers en uw radio. Wij heb ben hier ook getracht een eigen katholieke radio te stichten, maar kunnen nu daarvoor geen permissie krijgen. De kardinaal geleidde mij in tussen naar de deur, en zeide dan nog: Zeg tegen het ka tholieke volk van Nederland, dat ik het zegen. Breng uw le zers en allen mijn oprechte groeten en zeg, dat het mij al tijd een grote vreugde is Neder landers te ontmoeten. Dan stond ik weer in de hal. Dezelfde priester in eenvoudig zwarte toog kwam uit de zijka mer naar mij toe om mij uit te laten. De kardinaal was bui tengewoon vriendelijk en bemin nelijk zeg ik hem. Dat is hij altijd, antwoordt de Salesiaan be leefd, ook als hij de hele dag audiënties verleent, zoals van daag. Daarom heeft hij ook de kracht te strijden tot het einde toe Z. Em. Kardinaal Hlond derd. Dit had een oploop buiten ten geyolge, en terwijl in het huis hevig werd geschoten, sprongen andere Joden in hun angst uit het raam. In deze opwinding is dat gebeurd en zo zijn er vier-en- dertig omgekomen. Wij zijn nog bezig aan een uitgebreid onder zoek en in het rapport, dat bin nenkort hierover zal verschijnen, zal deze zaak wel worden opge helderd. Natuurlijk zijn deze moorden hiermee niet goed gepraat, maar het is toch wel nodig de achter grond ervan te kennen. Toen ik terug kwam uit Kielce kreeg ik het verzoek van de politie om 18 Amerikaanse journalisten te wil len ontvangen, omdat ik de zaak ter plaatse had onderzocht. Ik heb toen een schriftelijke verkla ring opgesteld, waarin ik o.a. Iedere moord en ook die in Kiel ce veroordeelde. Dat was zelfs het eerste punt van mijn verklaring. Maar de volledige tekst van deze verklaring heb ik nooit in enige krant gelezen. Wel kwam later een rabbijn mij bedanken voor 't redden van zijn leven en dat van andere Joden door katholieke Polen, en toen heb ik hem zeer welwillend en in zijn eigen be lang gewezen op het gevaar voor de Joden zich nu te binden aan de communistische invloeden 'n dit land, omdat dit later, als de omstandigheden veranderen, mis schien weer op de Joden zou worden gewroken. Ik heb hem heel welwillend gezegd, dat dit voor de Joden zelf een verkeerde politiek is. En de rabbijn heeft mij voor deze goede raad dank gezegd." Zullen de omstandigheden nog eens veranderen Eminen tie? Zoals vele mensen nu leven, kan het toch niet voortgaan. Natuurlijk zal het verande ren antwoordt mij de kardi naal en misschien wel spoedi ger dan U denkt. Ik ben al een oud man, maar ik denk, dat zelfs ik het nog beleven zal. TJ en Uw kinderen zeker, maakt U zich daarover geen zorgen. En wat het leyen der mensen betreft, God zal dat op een of andere wijze corri geren. De kardinaal stond op. Het jonge en opgewekte gelaat onder de grijze haren, bedekt met de Naar het Franse persbureau A. F. P. bericht, zijn de Nederlands- republikeinse besprekingen tussen di'. Gani, minister van economi sche zaken en mr. J. E. Van Hoog straten, directeur van het Neder- landsch-Indische departement van economische zaken, Maandagmid dag voortgezet, Dr. Gani verklaarde tegenover een vertegenwoordiger van A. F. P. dat in de loop van de avond een republikeins communiqué als antwoord op 't Nederlandse com muniqué zou worden gepubliceerd Het katholieke kamerlid jhr. Ruys de Beerenbrouck heeft te genover de pers in Djogjakarta verklaard, dat de Nederlandse troepen niet naar Indonesië waren gezonden om tegen het Indonesi sche volk te strijden ,maar omdat Nederland de internationale ver plichting op zich had genomen orde en veiligheid te handhaven. Hij betreurde het, dat er nog ge schillen zijn bij de tenuitvoer legging van het Nederlands-Indo nesische accoord en zeide ten slotte: „Wij moeten tot de oplos sing van het probleem oprecht samenwerken". Aangezien de laatste der Ned. Pauselijke oud-Zouaven onlangs is overleden, zal de Alg, Nederl. Zouavenbond officieel worden op geheven Dit zal geschieden op 18 Mei te Hillegom, waar pastoor B. van Leeuwen, die jarenlang voor zitter van de Bond was, om 10.30 een plechtige Hoogmis zal op dragen. De predikatie zal worden gehouden door pastoor I. Wils, die zelf de zoon is van een zouaaf. 's Middags te 1 uur volgt dan de slotvergadering in Hotel Sister mans te Hillegom. De Pauselijke Internuntius, Mgr. Paolo Giobbe, heeft zjjn aanwezigheid bij deze plechtigheid reeds toegezegd. De 25-jarige musicus T. H. Wij- nands uit Houthem werd als zie kendrager aan 't Russische front gewond en toen als blokleider aangesteld in het concentratie kamp te Amersfoort. Volgens verklaringen van getuigen trad ook hij hier als een beul op. Hij trapte en sloeg de weerloze ge vangenen tot ze bezweken en als een nieuwe foltering was uitge dacht, was hij er als de kippen bij. Voor het B. G. te Maastricht eiste de advocaat-fiscaal gisteren levenslang tegen hem. Na hun terugkeer te Batavia hebben de ministers Beel en Jonk man tegenover Aneta verklaard, dat zij zeer verheugd zijn met de ondertekening van het statuut voor West-Borneo. Zij omschreven deze gebeurtenis als een mijlpaal in de wordingsgeschiedenis van de Verenigde Staten van Indone sië. In West-Borneo is, aldus de mi nisters, opnieuw de reële moge lijkheid gebleken, om op basis van wederzijds vertrouwen een hechte samenwerking van in dit gebied zelfs zeer onderscheiden bevolkingsgroepen op democrati sche wijze tot stand te brengen. Dit wederzijds vertrouwen zal niet alleen in West-Borneo, maar ook in de overige delen van Indo nesië de juiste grondslag zijn van De speciale viermogendheden- commissie, welke door de grote vier te Moskou werd ingesteld ter behandeling van de voorwaarden van het vredesverdrag met Oos tenrijk, waarover de ministers niet tot overeenstemming konden komen, is gisteren haar- bespre kingen begonnen. De bijeenkomst beek onverwacht lang te duren. De commissie benoemde vijf deskundigen, die de voornaamste kwestie, waardoor overeenstem ming over het verdrag wordt ver hinderd de Duitse activa in Oostenrijk in bijzonderheden zullen bestuderen. Het gaat er om te bepalen, welke bezittingen in i Oostenrijk als Duitse activa zul len worden beschouwd er welke dus voor herstelbetalingsdoelein- der. in aanmerking komen. Het betreft 50 belangrijke fabrieken, waarop de sovjet-unie als Duits bezit aanspraak maakt en welke niet als zodanig door Oostenrijk worden erkend. Hieronder bevin den zich de uiterst belangrijke olievelden van Zistersdorf. De commissie besloot zich „commissie voor het vredesver drag met Oostenr$jk" te noemen. Het grootste deel van de bij eenkomst van gisteren werd be steed aan procedure-kwesties. De sovjets wensten wpderom de de finitie van de woorden „Duits be zit" te bespreken, terwijl de an dere mogendheden dit wilden uit stellen, tot na het onderzoek der deskundigen. De commissie zou heden weer bijeen komen om over dit punt verder te discussiëren. De ministers verklaarden ver der, dat zij ten zeerste onder de indruk waren van de hun bereide ontvangst, welke meer dan als symptoom is te beschouwen van de waardering van West-Borneo voor de plaats, die het thans in het koninkrijk der Nederlanden heeft ontvangen en straks in de Nederlands-Indonesische unie zal innemen. De ministers .wezen er tenslotte nog op, dat het contact met tal rijke te Pontianak aanwezige vooraanstaande figuren uit vele delen van de archipel in belang rijke mate heeft bijgedragen tot de oriëntatie die één der doelein den van hun reis uitmaakt. Aneta verneemt uit Pontianak, dat het in de bedoeling ligt, dat de ministers Beel en Jonkman nog deze week, waarschijnlijk Donder dag of Vrijdag ,naar Makassar vertrekken. Naar Oevaang Oerang, hoofd aangelegenheden te Pontianak, van het kantoor voor Dajakse verklaarde, bestaat de mogelijk heid, dat de Daj aks zullen verzoe ken ee nafzonderlijke staat te vormen. Oevaang Oerag heeft het statuut voor West Borneo, waarbij dit tot autonoom gebied wordt gemaakt, medeondertekend. Hij zeide, dat, indien de Dajakse belangen niet geheel tot hun recht zouden ko men, hij zich bij zijn volksgenoten in Serawak en Britsch Noord Borneo op de hoogte zou stellen van het standpunt ten aanzien van een afzonderlijke staat onder de Nederlandse of de Britse kroon. Oevaang Oerag was er van over tuigd. dat het voor de Dajaks noodzakelijk was nauw te blijven samenwerken met Groot-Britennië of Neder laud. <j> In aanwezigheid van een groot aantal autoriteiten is gisteren in Middenmeer de nieuwe hand. centrale van het telefoondiatriot Wieringermeer in gebruik ge steld. <j> Omdat een deir arbeiders volgens zijn collega's onbillijk was be handeld, zijn de arbeiders van de betonfabriek Koppentradll te Zwolle in staking gegaan. De mo&selhandel op België zal waarschijnlijk reeds begin Juni worden opengesteld. In het intern, kappersconcours, gisteren te Parijs, behaalde Ne derland de vierde plaats, na Frankrijk, België ein Engeland. Tjecho.Slowakije, Zwitserland en Italië kwamen achter onze land genoten. <J> Het luchtnet der K L. M. wordt van 10 Juni af uitgebreid met een nieuwe Hjn Amsterdam Rome. In de gemeente Vught zijn de gebrs. V. uit Vught, die per ma. tor van het Marktveld naar de Boxtelseweg reden, door een pas. sagiersbus gegrepen, tengevolge waarvan de duorijder K. V. op slag gedood en de bestuurder A. V. ernstig gewond werd. De Gron. kamer van het B, G. te Leeuwarden heeft de ex-bur gemeester van Scheemda en Mid. wolde, A. P_ Hovinga, wegens het deelnemen aan talrijke ar. restaties, veroordeeld tot 20 jaar R.W.I. met aftrek en levenslan ge ontzetting uit de rechten. De ei3 was levenslang. Het tweepersoons-zweefvliegtuig „Arend", enig toestel van dit type in ojis land, is door een ruk wind op het vliegveld Eelde op- genomen en totaal vernield. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. In de buurtschap Haarle by Ny_ verdal Is, in tegenwoordigheid van de Canadese gezant, een ge denkteken onthuld ter nagedach tenis van de Canadese soldaten, die bij de bevrijding van ons land het leven verloren, <J> Toen de paardenfokker P. Mei- nardi uit Den Hoorn (Gr.) zich per auto naar huis begaf, is door onbekende oorzaak het stro ln de aanhangwagen, waarin hij de fok- hengst „Jonkheer" vervoerde, ic brand geraakt. Het paard, waar voor onlangs nog 30 000.was geboden, kon niet meer worden gered. Minister Gdelen, die zich voor het oestuderen van de nieuwe Franse onderwijsmethodes ln Frankrijk bevindt, heeft gisteren het inter nationale studiecentrum voor paedagogtek te Sèvres bezocht. Als betuiging van dank voor de verleende hulp heeft prof. Pompe aan de Universiteit van Bazel, die de Utrechtse Alma Mater adopteerde, namens deze laatste een gedenkplaat aange. boden, welke door Brom Is uit gevoerd ln brons, koper en emaille. Op de Wolflskuilseweg te Nijme gen is de 58-Jar. postbode J. gis. toren door een vrachtauto aange- reden en gedood. Een dochtertje van de fam. v. K. aan de Jacobslaan te Nijmegen ls ln een teil water gevallen en verdronken. <J. Tegen de 35-jarige M. v. Nierop. oud.hoofdredacteur van 't Twents Nieuwsblad heeft het tribunaal te Enschede 5 jaar internering geadviseerd en ontzetting uit rechten. Op Hemelvaartsdag zullen ver scheidene voortreinen lopen en an. dere treinen (desnoods roet goe. derenwagems) worden versterkt In Nijmegen ls gisteren het vaan. del van het 2e regiment Infante, rle, dat ln de oorlogsdagen door luit. Bogaerts uit de handen van de vijand ia gehouden, aan het regiment, dat Woensdag naar In dië gaat, overhandigd. Op één der drukste kruispunten ln Jeruzalem hebben onbekend gebleven Joodse verzetslieden twee leden der Britse politie neergeschoten. Hat eerste slacht, offer overleed onmiddellijk, ter. wijl het tweede nog dezelfde dag is gestorven. <J> Veertig personen, mannen, vrou wen en kinderen, zijn by Za- gazig, 55 kilometer ten Noord oosten van Cairo, in een Nijl- kanaal verdronken, doordat de autobus, waarin zq vervoerd werden, slipte en het kanaal in reed. Tengevolge van ,en zeer zwa re hagelbui zijn jn Allahabad (Voor-Indië) elf personen gedood en zeer velen gewond. Honderden woningen van lichte constructie werden totaal vernield. (Van onze correspondent! GENEVE, 9 Mei 1947. „Wij willen bij deze gelegen heid onze vaste hoop uitspre ken, dat de wereld nooit meer door oorlog zal kunnen verwoest worden". Aldus de slotwoorden der resolutie, die de conferentie van regeringsdeskundigen voor de herziening en aanvulling der Rode Kruis-conventies aan het einde harer veertiendaagse be raadslagingen eenstemmig heeft aangenomen. Deze wens is onge twijfeld ook die van het Inter nationale Rode Kruis Comité, dat het initiatief tot deze con ferentie genomen heeft, zich verplicht achtend ondanks het verlangen van millioenen men sen naar een duurzame vrede toch met de mogelijkheid van nieuwe oorlogen rekening te houden. Met het oog op deze mogelijk, heid heeft het Internationale Rode Kruis Comité onmiddellijk na het einde van de tweede wereldoor log zich afgevraagd, in hoeverre de bestaande Rode Kruisoonven- ties in het licht van de opgedane oorlogservaringen een herziening nodig hebben en of er aanleiding bestaat, nog een nieuwe conventie voor te stellen. Het Internationale Comité kwam hierbij tot de con clusie, dat zowel de conventie over het lot der verwonde en zieke militairen als die over de behandeling der krijgsgevangenen enige aanvulling vereisten en dat bovenal een geheel nieuwe con ventie behoorde gesloten te wor den ter bescherming van de burgerbevolking in oorlogstijd. Als eerste stap van voorberei ding, om tot dit doel te geraken, werd einde Juli van het vorige jaar te Genève een conference gehouden van vertegenwoordigers der nationale Rode Kruisvereni gingen. die onder leiding,van de ere-voorzitter van het Internatio nale Rode Kruis comité, prof. Max Huber, de denkbeelden van het Internationale comité bespraken. Zij kwamen daarbij tot het inzicht, dat ingrijpende verbeteringen der bovengenoemde twee conventies nodig zijn. Zo moest h.i. de con ventie over de zieke en ver wonde militairen ook op burger oorlogen van toepassing worden verklaard, terwijl ook toezicht op de naleving der conventie vereist is. Met bijzondere klem drongen de vertegenwoordigers der natio nale Rode Kruisverenigingen op het sluiten van een nieuwe, af zonderlijke conventie ter bescher ming der burgerbevolking aan. opdat gruwelijke practijken, zoals de Duitsers tegen de bevolking der bezette gebieden hadden toe gepast (collectieve represailles, gijzelingen, deportaties, arbeids- dwang in het belang van de weer kracht de,r bezettende macht), al thans volkenrechtelijk verboden werden. Na deze eerste voorbereidende stap, om tot herziening en aanvul ling der Rode Kruis-conventies te komen, heeft het Internationale Rode Kruis comité thans een tweede stap ondernomen: de bij eenroeping van een conferentie van regeringsdeskundigen, opdat dezen hun oordeel over de denk beelden van, het internationale comité en over de wensen der nationale Rode Kruisverenigingen zouden kenbaar maken. Deze conferentie heeft h er van 142fi April plaats gevonden en stond evenals die van Juli 1948, onder het voorzitterschap van prof- Max Huber. Vijftien regeringen, waar onder ook de Nederlandse, had den deskundigen naar Genève ge zonden. In tegenstelling tot de beraadslagingen der vertegen woordigers der nationale Rode Kruisveren gingen, die in het openbaar waren gehouden, ver. gaderden de regeringsdeskundigen achter gesloten deuren. Ook de uitkomsten van hun h sprekinge, wer$en niet in ,.ij derheden be kend gemaakt. Zoveel staat echter vast, dat ook deze regeringsver tegenwoordigers een verbetering van de conventies over de ver wonde en zieke militairen e-n over de behandeling van krijgsgevan genen nodig achten en dat Ook zij voorstanders zijn van het sluiten ener nieuwe conventie, die spe. ciaal de bescherming der burger bevolking ten doel zal hebben. De regeringsdeskundigen schijnen ech ter in alle drie opzichten enige aarzeling te hebben de voor stellen die der vertegenwoor digers der nationale Rode Kruis verenigingen. aan te bevelen. In het bijzonder met betrekking tot de te scheppen conventie ter be. scherming der burgerbevolking schijnen zü het niet raadzaam t« achten, de misdadige Duitse prac tijken met name op te sommen en als „internationale misdaad" te brandmerken, doch de voorkeur te geven aan meer algemene be woordingen tot aanvulling van een leemte in het volkenrecht, die in de tweede oorlog een schending der elementairste mensenrechten had mogelijk gemaakt, zonder dat Duitsland zich daardoor aan een schending van het geschreven vol kenrecht had schuldig gemaakt. Het Internationale Rode Kruis comité zal thans de voorstellen der deskundigen aan alle regerin gen om advies toezenden en daar na op grond der ontvangen ant. woorden preciese teksten opstel len, die dan aan de diplomatieke regeringsconferentie zullen voor gelegd worden, die bindende be sluiten over de wijziging der twee genoemde bestaande conventies en over de nieuwe conventie in het belang der bescherming der burgerbevolking zal kunnen nemen, In 1487 stierf de Zwitserse kluizenaar broeder Klaus, die op Hemelvaartsdag wordt heilig verklaard. Het is dus al verschrikkelijk lang geleden, dat deze mens zijn aards avontuur met God beleefde, en de vrome verering van zijn landgenoten heeft alle tijd gehad om legenden rond zijn gestalte te weven. De kern yan die legenden is weliswaar de mens Niklaus von Flüe maar de vrome auctores er van waren geen psychologen, en zelfs kon hij niet schrijven, zodat wij slechts raden kunnen naar het inwendige van zijn aardse werkelijkheid, die de werkelijkheid van een heilige was, en haar eenmaligheid dankt aan de in wezen onbegrij pelijke voorkeur van God. Zijn geschiedenis heeft het wei nig dramatisch begin, dat vele heiligenlevens uit die tijd typeert. Hij was een boerenzoon, die reeds als kind opviel door zijn vroom heid. Hy trok zich soms bij het spelen terug, om met God alleen te zijn en hij pleegde al vroeg de hardvochtige ascese van een stoer geslacht door enkele dagen in de week streng te vasten. Toen hij wat ouder werd en de keuze van een levensstaat zijn probleem be gon te zijn, brachten zijn eerbied voor de dingen van God, en het besef van zijn eigen onwaardigheid hem tot de overtuiging, dat hij tot het priesterschap niet kon ge roepen zijn. Dies koos de jonge Niklaus von Flüe den levensweg die de allermeeste mensen gaan, en trouwde. Hij werd de vader van tien kinderen, en was een ge zien man onder zijn gelijken. Hij werd raadsheer in zijn kanton. Hij zou landamman geworden zijn Indien hij het gewild had. Maar Niklaus von Flüe wilde niet. De genade was in hem haar vreemde gang gegaan. Het ogen blik was nabij, waarin Gods veel eisendheid beslag zou leggen op zijn hele leven en zijn hele hart. In vele stille uren van gebed had hij naar God geluisterd en op God gewacht. Hij was meedogenloos geweest voor de oude mens. Hij had de strijd ervaren van de dui vel met God, en hij had de zijde van God gekozen. God hield Zijn Zwitserse eedgenoot aan zijn woord, en vroeg hem, de dingen van de aarde los te laten, óók zijn vrouw, óók zijn kinderen. En Niklaus von Flüe nam zijn ont slag als raadsheer. Hij trok zich geheel terug uit het openbare leven. Toen ging hij voor zijn vrouw staan, die weinige maan den geleden moeder geworden was van hun jongste kind. En hij zei haar, dat het gedaan moest zijn met de goede tederheid en de gedeelde zorgen. Onze Lieve Heer zou verder wel helpen, maar hij zelf moest gaan, de eenzaam heid in met God Wat is er toen omgegaan in de vrouw van Niklaus De aarde moet even hebben stil gestaan in dit onherroepelijk ogenblik, waarj in zich het mysterie van God openbaarde, waarin de Werkelijk heid alle werkelijkheid waarde loos maakte voor de man, wiens werkelijkheid zij zoveel jaren ge deeld had en die zij niet loslaten kón, zonder het leven van haar leven in zijn vitale kern te raken. De vrouw van Niklaus von Flüe was maar een vrouw, die zo ver schrikkelijk veel hield van de man, aan wie zij zich eenmaal gegeven had. Zij moet verbijsterd hebben gestameld, dat het niet kon, en tegelijk hebben geweten, dat het moest, ja, dat het onher- roepelyk al een feit was, omdat God en Niklaus al gekozen had den, en het dus nooit, nooit meer zo argeloos goed kon worden als het was geweest. Hulpeloos heb ben haar handen de Hand van God gezocht, en zij moet schreiend hebben gevraagd, hoe zij dit be grijpen en aanvaarden moest, het voor altijd weggaan van de vader harer kinderen. Maar zij hééft, zij het met bloedend hart, haar „fiat" gegeven. Want Niklaus is weggegaan en broeder Klaus ge worden. Twintig lange Jaren heeft hy toen geleefd in de eenzaamheid, voor God alleen beschikbaar, van God alleen vervuld, Gods intimiteit alleen delend, van geen ander voedsel levend dan van het Brood der engelen. Hij was weggegaan van de mensen, maar de mensen zochten hem op, en hij hielp ze, in theolo gische en diplomatieke en huise lijke kwesties. Hij had niet gestu deerd, maar God had hem erva ren gemaakt in Zijn eigen weten schap. Het moet iets heel goeds zijn geweest om broeder Klaus deelgenoot te maken van zijn moeilijkheden. Hij was zo'n door zichtig instrument van God. De uitnodiging van de waarheid die vrij maakt, vond in hem zo'n on weerstaanbare formule. In z(Jn kluis ls broeder Klaus de nationale heilige van Zwit serland geworden. Na de over winning van de Zwitsers op Karei de Stoute wilden ook de steden Freiburg en Solothurn in het eedgenootschap worden opgenomen. Dat zou het over- wicht van de steden, waardoor Het oudst.bekende portret van „Bruder Klaus". In 1945 werd in een huis bij Sachseln de rechter vleugel van een altaarstuk gevonden uit 1492, een bijna levensgrote voor- stelling van broeder Niklaus van Flüe. Het stuk is aan de kerk van. Sachseln, waaruit het altaarstuk afkomstig is, ten geschenke gegeven. GEBED VAN BROEDER KLAUS Mijn Heer en mijn God Ontneem mij alles, Wat mij belet om tot U te komen Mijn Heer en mijn God Geef mij alles Wat mij helpt om U te vinden. Mijn Heer en mijn God, Ontneem mij aan mezelf En maak mij helemaal de Uwe. de landkantons zich toch reeds bedreigd voelden, nog verster ken. Er dreigt een burgeroor log, maar broeder Klaus, die als geen ander de zaken kent van zjjn land, en als geen ander oordeelt ln het licht van God, spreekt het verzoenende woord, en er komt geen oorlog Sindsdien vereren hem de Zwit sers als hun grote held. Iemand' die Zwitserland kent, hoorden wij zeggen, dat broeder Klaus in het niet-monarchale Zwitserland een sprekender symbool van eenheid is dan de president. Ook zij die het zelf niet bidden, kennen „het gebed van broeder Klaus", de heilige, die geen compromissen kende en geen raffinement, die pas helemaal de held van Zwitserland werd, toen hy helemaal van God was. Tweeduizend employés van de gemeente Wuppertal, een stad met textielindustrie ten Oosten van Duesseldorf, hebben verklaard, dat zij geen geregelde voorziening met water, gas en electriciteit meer kunnen waarborgen, daar ongeveer dertig procent "der employés ziek is door gebrek aan voedsel. De in de laatste week in Wup pertal uitgereikte rantsoenen had den slechts een waarde van 6b calorieën per dag, terwijl op het ogenblik bij een lichte verbetering niet meer dan 850 calorieën ge garandeerd konden worden. Na de vele bezwaren, die tegen haar eerste ontwerp voor het monument ter ere van de slacht offers van het verzet te plaatsen op het Domplein te Utrecht, ge rezen waren, heeft de Haagse beeldhouwster Mevr. C. Franzen- Heslenfeld een nieuw beeld ont worpen. Het nieuwe ontwerp, beeldt een schrijdende vrouw uit, die de fak kel van het verzet voor zich uit draagt. Het monument, dat op een eenvoudige sokkel rust, waar door de monumentale trap is ko men te vervallen, zal op enige af stand voor het grote muurvlak van de Domkerk zeker veel beter voldoen. Er is meer ruimte-werking verkregen en beweeglijkheid in de vrouwefiguur, waarop de aan dacht thans geconcentreerd wordt door niet te veel het accent te leggen op het architectonische van het monument. Overigens dient niet vergeten te worden, dat dit laatste op deze zo historische plek een belangrijke factor is en daar enkele détails ten aanzien van het voetstuk nog nader uit gewerkt moeten worden, hopen wij van harte, dat men daarbij met de nodige nauwgezetheid te werk zal gaan. Het monument wordt uitge- Iemand uit Vught had kwestie met een vrouw in Eindhoven en om zijn wraak te koelen pleegde hij Zaterdag een moordaanslag op haar 12-jarige zoon ,T. J., meldt .Oost-Brabant". De man vertel de aan de knaap, dat hij vroeger hij een circus was geweest en een mooi kunstje met boeien kende. Zo lokte ht) de jongen mee naar het Eindhovense kanaal in de buurt van Nuenen. Hier bond hij hem een ijzerdraad om de benen en wierp hem vervolgens in het vater. Op zijn rug zwemmend vist het slachtoffer echter de iverkant te bereiken, waarop de man hem nazwom en met een schoen in het gezicht sloeg. Op 'iet hulpgeroep van de iongen vn hp echter de vlucht en i nog niet upgespoQüL voerd in een Franse natuursteen. Het eigenlijke beeld krijgt een hoogte van 6 M., terwijl de sokkel 4 M. hoog zal zijn. Hierop komt in kant-relief-letters deze tekst te staan: Gedenk de dooden en gedenk hoe groot Zij stonden in de schaduw van den dood O wederkeer, waar zij ontzweven Ruischt adem van het nieuwe leven Een conceptie ontstaan uit de samenwerking van Jan Engelman en M. Nyhoff. Omtrent het tijdstip, waarop het monument ziJn, valt nog niets te zeggen. 7 - -i m i vL Pauselijke onderscheidingen in Haarlems diocees Het heeft Z. H. de Paus behaagd te benoemen tot geheim-kamer heer de hoogeerw. heer mgr. F- B. J. M. Fi'lbry, plebaan van de Kathedr. Kerk St Bavo te Haarlem en proost van het Hoogwaardig Kapittel en de hoogeerw. Mf* mgr. C. J. Henning, regent en het Klein-Seminarie ,-Hageveld te Heemstede. lnRo Mgr. Filbry, 29 Ju?* H88 in Leiden geboren, werd I ugustus 1907 priester gewUd, en is heel zijn priesterleven in de practigche zielzorg werkzaeed .geweest. Als kapelaan stond hij te Waddinx- veen, Delft en Den Haag, daarna werd bij ij1 ^928 benoemd tot pastoor van de Vredeskerk te Am sterdam en 10 jaar later tot ple baan van de Kathedraal van St. Havo. In 1939 werd hij benoemd tot ere-kanunnik van het Haar lemse kapittel, in 1941 tot kanun nik en verleden jaar volgde zijn benoeming tot proost van dit college. J' Henning, die 31 Jan- 1897 in Zierikzee werd geboren, was na zijn priesterwijding. 10 Juni 1922, aanvankelijk kapelaan Voorschoten. De 15e Maart 1924 benoemde de bisschop hem echter tot leraar op Hageveld en 20 Augustus 1925 tot subregent van dit kleln-seminarie. In het najaar van 1928 zond de bisschop hem naar de R. K. universiteit te Niimeeen om de klassieke lette ren te studeren, welke studie hy binnen de vier jaar schitterend beëindigde door op 8 Juli 1932 cum laude het doctoraal examen af te leggen. Daarna keerde hy als leraar naar Hageveld terug, waar hy zijn vrije tyd benutte voor het schrijven van zyn proef schrift over ..De eerste sdho?1" strijd tussen Kerk en staat °n"?4 Julianus den afvallige". Mei 1937 promoveerde hij mede, wederom cum latmf' Sedert 16 April 1938 M de nieuwe ge'heim-kamejb rifi regent van h.et klein s enoemd 20 Maan 1944 werf tot kanunnik van kapittel. n» eens beroemde Tiergarten, bet •uitgestre^®. in het cen trum van Berjlijn. is thans her vormd in een nijver werkterrein voor volkstumders. Het\park was reeds volkomen ontluisterd uit de eerste na-oorlogswinter gekomen en door de hout-nood herschapen in een kale vlakte, waarop nauwe lijks nog enkeje bomen waren ach- tergeDzlev^n Het is thans verka veld in kleine strookjes, waaruit de Berlijners een magere oogst wilen halen. De enige mest, waar over men beschikt, is die welke paarden op de straten nalaten en die naarstig met vegers en blik ken vergaard wordt. Er zijn thans plannen geopperd om in de Tiergarten een duizend tal noodwoningen met bijbehoren- re tuinen ie bouwen en daarmee het voorma1'ge park tot een dorp 1q het hart v.-u 6e stad te maken, Weerverwachting medege deeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Woensdag avond: Aanhouden van het voor de tijd van het jaar zeer warme weer; overdag tijdelijk zonne- schijn, maar in de namiddag opnieuw vorming van ver- spreide onweersbuien, voorna- lijk in het Zuidoosten van het land. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelyk tussen Oost en Zuid, aan de Jcust echter in da namiddag op vele plaatsen in- vallen van een koele zeewind. 14 Mei: zon op 4.49 uur, on- der 20.24 uur; maan op 3.03 uur, onder 12.37 uur. Eric Shipton, een der meest be kende Britse bergbeklimmers; heeft bij zijn onderzoekingen op de hellingen van de Mount Everest in de Himalaja in de sneeuw spo ren gevonden van, zoals de streek- bewoners verklaarden een onbe kend monster van meer dan vier meter hoog. Shipton maakt zich thans op om in gezelschap van majoor Tilman weer naar Kasj mir te vertrekken, teneinde zich daar aan te sluiten bij de Zwit serse expeditie voor de Mount Everest en mogelijk het raadsel van het onbekende monster op te lossen. De recherche te Enschedé heeft in samenwerking met de Britse en Duitse politie en grensbewaking een complot ontdekt van 'n smok kelhandel in verdovende middelen Voor honderdduizenden Rijksmar- ken is cocaïne en morphine in Duitsland in beslag genomen. Enige tijd geleden werden aan de Ned. grens personen aangehouden die flesjes morphine bij zich had den, terwyl ook cocaïne by ver schillende contróles op personen werd gevonden. Keulen schijnt 't centrum van deze organisatie te zijn, vanwaar de verdovende mid" delen naar Nederland en an'"ere landen zijn gesmokkeld. Op net. ogenblik is voor een bedrag van circa een half xnillio®*1 Rijksmark aan verdovende middelen in be slag genomen. Leopold en Gloria Stokowsky van der Bilt zyn Vrijdag 1.1. incog nito in de residentie aangekomen. Trekking v. 13 Mei. Prijs v. 1000 nos. 10843, 14051, 16252, 16973, 17143; 400 nos. 7860, 9179, 9688, 11553, 14580, 14907, 19430, 19611, 21697; 200 nos. 11170, 11218. 13522, 17911, 19641, 20401; 100 nos. 1335, 3719, 4397, 6824, 11706, 12856, 14346, 15015, 16155, 16601, 17058, 17619, 18271 en 18139.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2