Blauw Wit-Xerxes en Volewijckers-D.H.C. beheersen de hoofdstad Nederland—Zuid Afrika DE 3e EN 4e KLASSERS Imprimés vertonen zich weer R Om het lot van Palestina Die R/\R£ wereld voor de Davis Beker Zware uitbeurten voor thuisclubs En daarbij wordt Ajax kampioenl Staartclubs weer in stormpas Haarlem zal kop moeten afstaan Weinig overtuigende overwinning van Bep van Klaveren Maar vrolijk zi jn ze niet meer I 1 ADIO programma WOENSDAG 14 MET 194? PAGINA 2 Emma, ADO en Sparta hopen weer op succes Interessante rol van Blauw Wit en DHC ANDERE DISTRICTEN RONDE YAN SPANJE EUROPESE KAMFIOÊN- KAMPIOENSCHAPPÉN AMATEURS Bij de Europese bokskampioen- schappen voor amateurs in Dublin won de Haarlemse vedergewicht Hessels op punten van de Deen Faherenholz, won de Bredase lichtgewicht Remie op pnnten van de Turk Husevin; in het zwaar gewicht verloor de Amsterdam mer Niemans van de Fransman Bigorte; de scheidsrechter staak te d estrijd wegens te groot over wicht van de Fransman. NIET MEER DE OUDE De kwaliteit der tegenpartij Het programma DE ZUID-AFRIKAANSE TENNISSERS DAMRVBRIEK ELKE MISSTAP WEEGT NU DUBBEL ZWAAR HEMELVAARTSDAG EEN DAG VAN BESLISSINGEN mÉi WA., .m HHl il m.. HL.. Hl JU - Churchill vierde te Parijs de tweede verjaardag van de victorie mede. Hij ivas aanwezig bij het défilé op de Cours de Vincennes. Churchill naast president Vine. Auriol en Paul Ramadier. KNVB AFD. ROTTERDAM SCHAAKRUBRIEK stSde «- RAMADIER GRIJPT IN De voedselvoorziening onder zijn beheer De benauwende worsteling van de staartclubs in District I om het degradatiegevaar te ontlopen en de enerverende race van de kopclubs in District II om de fel begeerde eretitel te veroveren ziedaar de aspecten van het voor Hemelvaartsdag vastgestelde volledige programma voor de Westelijke eerste klassen. Waar degradatienood heerst, is de kampioen zo goed als binnen, en waar de strijd om de eerste plaats op een hoogtepunt is, kan van onzekerheid betreffende de degradant geen sprake meer zijn. plaatste ploegen betrokken zijn. De Friezen zullen deze beurt wel tot een goed einde brengen in Groningen wonnen ze met 82 van G.V.A.V. doch van Be Quick zijn we na het jongste échec van Zondag zo zeker niet, te meer daar het op eigen terrein van Sneek met 21 verloor. Velocitas en Frisia, de staartploegen, hebben een uitwedstrijd; de Groningers moeten naar Achilles, de Leeuwar ders naar Emmen. Na het gelijk spel van Velocitas in Heerenveen moet ook in Assen enige winst te behalen zijn. Voorts wordt H.S.C. —Leeuwarden gespeeld. In District IV heeft B.V.V. het kampioenschap behaald en morgen spelen de staartclubs, Baronie .n R.K.T.V.V. hun laatsten wedstrijd. De Baronie, die 12 punten bezit, moet naar Noad; R.K.T.V.V. (10 punten) speelt thuis tegen V.V.V. Wanneer de Tilburgers uit deze thuiswedstrijd niet het volle pro fijt weten te trekken, moeten ze Ajax zal morgen de vlag wel kunnen uitsteken en V.S.V. zal daarvan getuige zijn. Een over winning van de Amsterdammers (die thuis al met 52 de meer deren waren) ligt in de lijn der verwachtingen, maar zelfs al is dit niet het geval, dan nog is het morgenavond naar alle waar schijnlijkheid feest in de Meer. FeijenoordD.W.S. is van geen betekenis meer, de eerste maal werd het 32 voor de gasten van thans. Weer gaan de staartclubs een stormloop ondernemen om te trachten het gevaar van degra datiewedstrijden te bezweren. A.D.O., dat verleden week een Woensdagavond - wedstrij d tegen V.S.V. met 01 won en dank zij dit feit, toch niet op de onderste plaats staat, zal proberen zich tegen Hermes-D.V.S. nog wat op te werken, wat gezien de huidige mentaliteit van de Schiedammers wel mogelijk is; de eerste wed strijd werd een bril. De ongelukkige draagster van de rode lamp is ondanks de zege van drie dagen terug toch Em ma. Maar de Dordtenaren gaan er morgen tegen R.F.C. alles op zetten om zich alsnog van de laatste plaats weg te drukken, wat overigens niet zal meevallen. De eerste maal werd het een 22 puntenverdeling, en R.F.C. voelt zichzelf nog niet veilig genoeg om de Dordtenaren morgen meer te gunnen. De ranglijst biedt in deze af deling wel een zeer merkwaardig .cijfermateriaal. Theoretisch kan zelfs no. 2 nog door no. laatst worden gepasseerd. Alleen kam- pioen-in-spé Ajax heeft een grote voorsprong, die echter alleen nog door no. 4 kan worden inge haald. Verliest echter diezelfde no. 4, dan komt zij opnieuw in de allerlaagste regionen terecht. De wedstrijd E.D.O. (dat is die no. 4) tegen Sparta is dus wel een raar geval; de Rotterdammers zitten iets harder om de punten ver legen, en misschien zullen zij daarom ditmaal meer bereiken dan de 2S nederlaag destijds thuis. De strijd om de kampioens titel van District II, die j.l. Zon dag opnieuw tot een hoogtepunt werd gebracht, gaat morgen in alle hevigheid voort. De clubs die een grote invloed kunnen uit oefenen op het verloop daarvan, omdat zij beide nog twee der pretendenten ontmoeten: D.H.C. en Blauw Wit, die ook nog een keer tegen elkaar spelen en van wie de Amsterdammers zelf ook nog een theoretische kans maken, gaan morgen trachten het eerste sinistere deel van hun rol uit te voeren. Blauw Wit ontvangt Xerxes, en dat is dan wel de belangrijkste wedstrijd in dit Hemelvaartsdag programma. Destijds werd het in Rotterdam 91, maar toen had heel Blauw Wit een off-day en doelman van Raalte om de een of andere reden de p... in. Hoe het morgen zal lopen is moeilijk te zeggen, van Xerxes is trouwens altijd moeilijk te zeggen hoe het zal lopen. Elk resultaat kan van de grootste betekenis blijken te JDe andere „kraker", D.H.C., i3 er ook op uit om Amsterdam m rep en roer te brengen. De Delfte naren fungeren als tegenpartij van De Volewijckers en op eigen veld wisten zij met een 22 gelijk spel goed stand te houden. Er bestaat natuurlijk een kans dat hun dat morgen weer lukt, hoewel normaal De Volewijckers met bei de punten zullen gaan schuiven. Haarlem gaat nu nog aan de kop, maar is morgen vrij en zal dus wel van de leiderspositie af stand moeten doen. Misschien komt Neptunus op eigen veld tot een betere prestatie dan de 2—0 nederlaag tegen Stormvogels uit, maar Excelsior zal daarmee weinig gebaat zijn, omdat fx-F.C. de punten wel thuis zal willen houden (de Dordtena ren wonnen in Rotterdam al met 26) en bovendien: de achter stand van Vermeer c.s. is al te groot. Bij H.B.S.—D.O.S. staat niets meer op het spel; het zal wel weer ge lij/ opgaan, zoals vorige keer, toen met 22 werd ge deeld. In het Oosten wordt, evenals de vorige Zondag, N.E.C. weer voor moeilijker taak gezet dan Go Ahead. De Deventernaren krijgen eigen terrein te bespelen met Bc Quick als tegenpartij, terwijl de Nijmegenaren uiJt moeten naar Tubantia, dat weliswaar onderaan staat, doch als een benauwde kat vreemde sprongen maakt om uit de benarde positie te geraken. Men weet dat Tubantia en Vitesse ieder 13 punten bezitten uit 18 beurten. De Arnhemmers moeten naar Heracles, dat niets meer te winnen of te verljezen heeft. De Ensch. Boys, die zich met 15 uit 18 ook nog niet kip-lekker voelen, moeten het in Apeldoorn opnemen tegen A.G.O.V.V. Het zijn allemaal lastige gevallen voor de staart ploegen! Quick en Wageningen spelen in Nijmegen om de knik kers; van belang voor de ranglijst is de kamp momenteel niet. In het Noorden heeft Heeren veen een thuiswedstrijd tegen G.V.A.V., terwijl Be Quick naar Sneek moet. Dit zijn ontmoetin gen, waarbij de vier hoogst ge- degradatie-wedstrijden spelen. Er is dus wel een uiterste krachts inspanning hunnerzijds te verwach ten. B.V.V. beëindigt deze compe titie met een thuiswedstrijd tegen Helmondia, terwijl voorts N.A.C. Vüssingen op het programma staat. In District IV spelen M.V.V. en de Sitt. Boys, die elk 28 punten bezitten, hun laatste wedstrijd. De Maastrichtenaren moeten naar Treebeek om Sportclub Emma te bekampen, de Sittarders spelen thuis tegen Eindhoven. Winnen beide kampioenspretendenten, dan moeten ze onderling in een extra- krachtmeting uitmaken, wie de titel krijgt. Er z'ijn intussen vele mogelijkheden, die elk voor zich kan uitpluizen. Verliezen beiden en wint P.S.V. in Eindhoven van Maurits, dan eindigen drie clubs met gelijk aantal punten. Braban- tia (13 uit 19), dat de onderste plaats bezet, heeft morgen vrijal De Spechten, nummer voorlaatst met 13 uit 18, ontvangt Limburgia in Eindhoven, terwijl Bleijerheide (14 uit 19) thuis speelt tegen Juliana. Een belangrijke dag voor de staartploegen! Het resultaat van de eerste é?«p- p van de ronde van Spanje tussen Madrid en Albacete, een afstand van 243 k.m. luidt: 1 Delio Rodri guez (Spanje) tijd 7 uur 20 min. 7 sec., 2 Arie Vooren zelfde tijd; 3 Emilio Rodriguez (Spanje) zelfde tijd; 4 Olmos (Spanje) zelf de tijd; op 8 seconden: 5. Costa (Spanje); 6 Haemelrijck (Belgie) 7 uur 20 min. 53 sec. 47 renners waren vertrokken, van wie er 45 aankwamen. De bokswedstrijd over 7 partijen tussen Londense en Zuidhollandse amateurs te Den Haag bracht een 43 zege voor de gasten. Nederlandse sucessen boekten de Hagenaars Verwijk en Vink.en de Rotterdammer Maas De Davis Cup, welke de Ver enigde Staten in Australië hebben gewonnen, is in New York aange komen na een reis van 12000 mij len per stoomschip. De transport kosten bedroegen 53. Een vrachtauto vervoerde de Cup over een afstand van vijf mij len van de kade naar de firma, welke er een inscriptie in zou graveren. Transportkosten 74.50 Bep van Klaveren, die gistere avond in de Rivièrahal tegen Ger- orge Posno bokste, had hier een minder luidruchtige ontvangst dan in Amsterdam. Hij kreeg zelfs een waarschuwing van scheids rechter Sanders voor herhaalde lijk spuwen. Posno liet zich in het geheel niet intimideren door de Amerikaanse „stijl" van zijn te genstander en probeerde hem met counters en rustige linksen van zich af te houden, wat hem uit stekend gelukte. Van Klaveren liep daarbij in de eerste ronde al een wonde aan het linkeroog op en in de vierde ronde onderging Het lot dat Nederland in de wereld-competitie om de Davis Beker de eerste ronde "vrij gaf en in de tweede ronde de Zuid-Afrikanen als tegenstanders, is ons niet bepaald welgezind geweest. Immers van de twintig landen, welke in de Europese zone uitkomen, zijn er zeker wel tien, waar tegen onze ploeg het met een goede kans op succes had kunnen opnemen. Noemen we b.v. Noorwegen, Nieuw Zee land, Monaco, Engeland, Ierland, Spanje. Tot de tien andere waarvan de kansen, normaal genomen, heel wat beter staan dan de onze, behoort Zuid-Afrika. Er mocht aanvankelijk van de spelers die sinds 1938 geen enkel Europees contact meer gehad heb ben, weinig bekend zijn, de korte poze welke zij in Engeland ver blijven en waarin zij dag in dag uit geoefend en aan wedstrijden hebben deelgenomen, heeft wel uitgewezen dat Sturgess en Fannm royaal tot de bovenste sterkte-helft van de groep behoren en niet tot de onderste. Misschien behoren zij wel tot de eerste vijf Van Sturgess hebben we be reids gemeld, dat hij het kam pioenschap van Engeland harde banen won, niet alleen in het en kelspel doch ook in de beide dub belspelen. In het enkelspel speelde hij zes ronden en in die zes ron den won hij 18 sets en verloor er één! Dat zegt wel iets! Zoals het ook iets zegt, dat hij de Engelse speler, die op het ogenblik de enige van klasse in root Britan- nië is, Mottram, met 62 61 62 overwon. Van deze lange, slanke Zuid Af rikaan wordt gemeld dat hij zijn spelsterkte vooral dankt aan zijn grote zekerheid, aan zijn (daarmee verband houdend) scherp en diep plaatsen, aan zijn snel oog op po sitie en voorts aan een complete ring van de drive met volley en dropshot .Zijn passeren is uiterst scherp een kwaad ding voor onze spelers, want grote, snelle netspelers zijn Van Swol noch Wilton. Fanning is iets minder sterk, maar hij heeft toch in de finale van het zo juist te Hurlingham ge houden tornooi slechts met 46 79 verloren. Hij is een speler, die enorm veel haalt, bijna niet buiten bereik te spelen is, voorts een goed netspeler. Mag rnen de buitenland se overzichtschrijvers, de be schouwingen aan onze kansen wij den, geloven, dan zou Nederland alleen kans hebben in de twee en kelspelen tegen Fannin en in het dubbelspel. Kleine kans, wordt er in de Engelse bladen bij gemeld. Wij hebben zelf het spel der Zuid Afrikanen nog niet gezien en dus onthouden we ons van een oordeel Bovendien heeft ons de wedstrijd ZwedenNederland, verleden jaar eindigende met 05, terwijl aan ons land ook een kleine kans toe bedacht werd, geleerd uitermate voorzichtig met vermoedens te zijn. Wij hopen slechts dat onze spelers, die ongetwijfeld met veel zorg voorbereid zijn en die hun training ernstig hebben opgevat, en stelling ook vooruitgegaan zijn, hun spel zullen kunnen vinden en otplooien. Voorshands zien wij In de Zuid Afrikanen de overwinnaars, naar onze mening zelfs met flinke cijfers, maar we geloven ook dat zjj niet, zoals de Zuid Afrikaanse ploeg in 1937, over onze pen". spelers „heen zullen lo- Liever denken wij aan 1920, toen onze ploeg ook kansloos in het veld scheen te komen, ook tegen Zuid Afrika, en toen zij (de grote verrassing in de internationale tenniswereld) met 32 won! De wedstrijd NederlandZuid Afrika voor de Davis-beker zal met vorstelijk bezoek vereerd worden. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben de uitnodiging van het bestuur van de KNLTB (waarvan de Prins be schermheer is) aangenomen en zullen met enig gevolg op de eer ste dag, Donderdag, van het begin af (2 uur) de strijd volgen. Zij zullen dan als eerste partij Wilton zien debuteren tegen de sterke Sturgess. Daarna volgt Van Swol tegen Fannin. Vrijdag wordt het dubbelspel Van SwolRinkel tegen SturgesFannin gespeeld en Zaterdag te 2 uur Wilton tegen Fannin gevolgd door Van Swol tegen Sturgess. In het tornooi te Hurlingham, waaraan Sturgess en Fannin als laatste training deelnamen, heeft Sturgess zijn ploeggenoot in de eindstrijd geslagen met 64 97. In het herendubbelspel ieden de Zuid Afrikanen een Take neder laag tegen de Australiërs Brom- wich en Sidwell 64 63 02. afd. heeren. het andere oog eenzelfde lot. Wat Van Klaveren betreft, dienst sto ten kwamen meestal op dekking terecht en leverde dus weinig re sultaat op. Het krachtverschil was niet zo groot. In de vijfde ronde had Posno pech bij een mis stoot achter de elleboog van Van Klaveren. Daardoor kreeg hij 'n mankement aan de linkerhand, dat hem in dezelfde ronde tot op geven dwong. De algemene in druk was, dat Van Klaveren min der goed op dreef was dan in zijn party tegen Schoen in Amster dam. De kampioenstitel bantam kwam onverwacht in handen van Theo Nolten (Haag), doordat Hannes Schneider (A'dam) in de 7e ron de met een pntenvoorsprong door een oogwond de strijd moest sta ken. Theo Snjjders (Haag) en W. Kraus (Adam) boksten onbeslist. Amateurs: F. v. Kempen (R) w.o.p., J. Nxeuwenhuizen (A), P. Diesen (R) w.o.p. j. Pastor (A), P. Seur (A) w.o.p. v. Keller (R). (Alle correspondentie te richten aan: J. v. d. Broek, Nwe Binnenw 46 Rotterdam C.) No. 645. (14 Mei 1947.) PROBLEEM No. 2018. H. J. Kerkhof, Deventer le plaatsing. Miniatuur. fflw... MM. Stand; Zwart: 1, 6, 9, 17, 19, 22 30 Wit: 11, 26, 31, 38, 39, 46, 47'. PROBLEEM No. 2019. A. M. J. Jacobs, den Haag. Ie plaatsing. Voor Hemelvaartsdag heeft de competitieleider een nagenoeg volledig programma samenge steld. Daarbij springt allereerst in het oog, dat de kampioens- naam en VFC slag leveren. WÜ menen, dat de Vlaardingers niet sterk genoeg zijn om de bewoners van de Pijpenstad de buit te ontfutselen. SVV krijgt in de 2e klasse B een moeilijke opgave te verwer ken. Een bezoek aan Quick in candidaten, zowel in 2A als 2B, Den Haag valt nooit mee en hei- lastige uitwedstrijden hebben. Unitas bijvoorbeeld, moet in Utrecht op bezoek bij Velox en dat zal aanpakken worden voor de Gorcummers, want de Stichte naren zijn op eigen terrein zeer sterk. In Dordrecht krijgt ODS het Haagse VUC te gast en ook de Hagenaars zullen op hun tel len moeten passen, ofschoon wij niet aannemen, dat de Harder c.s. zo onverstandig zullen zijn een veer te laten. Hercules zal het wel niet meer kunnen redden, want ook de wedstrijd tegen Coal te Rotterdam zal de Utrechte naren o.l. geen winst opleveren. In Gouda zullen de club van die zal ons benieuwen of de Schie dammers het er zonder kleer scheuren af brengen. UVV geniet rust en zal met interesse de strijd in Den Haag volgen. Ook UVS uit Leiden, dat nog mee telt, zal het niet gemakkelijk hebben in Sliedrecht. Verspelen de Leide- naren één punt, dan zijn zij kampioenscandidaat af. Over maas gaat naar de Residentie om Vios te bekampen, waar de groen- witten toch wel in staat zijn om de overwinning te behalen. In Vlaardingen kan Fortuna haar positie verbeteren, want het be zoekende Scheveningen is toch niet zo bijster sterk. Er zullen op Hemelvaartsdag verscheidene beslissingen vallen, zowel ten aanzien van de boven ste als de onderste plaats. Tone- gido komt in 3B in wedstrijden gelijk met Roodenburg en moet nu tegen Woerden zien in punten uit te lopen. Alphen—RVC en ASCConcordia hebben geen be tekenis meer. Wat de 3de klas C betreft, zal vermoedelijk het slachtoffer, dat degradatie-wedstrijden moet spe len, worden aangewezen. Dat kan Leonidas zijn, maar de mogelijk heid is nog niet uitgesloten, dat Hoek van Holland aan het kort ste eind trekt, want het is zo ge steld, dat de Mussen van Hoek van Holland moeten winnen om hun goede kampioenskansen niet te elfder ure prijs te geven. Wordt het een nederlaag van de club uit den Hoek, dan eindigt zij met 9 punten, en zou Leonidas van Excelsior '20 winnen, dan kwamen de Rotterdammers op 10 punten te staan en dan zouden zij nog juist in veilige haven zijn geraakt. Een gelijk spel is na tuurlijk ook nog mogelijk; dan draait het op beslissingswedstrij den uit. De PostduivenBEC is een ontmoeting zonder betekenis. Voor de afdeling D was slechts één wedstrijd vastgesteld, die tussen Zwijndrecht en Poortu- gaal; thans zijn nog ingelast: CKCVND, LSV—EDS. Martinit Lekkerkerk en DHSSVW, waarvan de laatste twee voor de Schiedamse thuisclubs van zeer groot belang zijn met betrekking tot de onderste (Martinit) resp. bovenste (DHS) plaats. De 3de klas F vermeldt drie ontmoetingen. In de onderste helft is men nog niet tot klaar heid gekomen. Olympia en Archi pel zyn beide nog candidaat voor de laatste plaats. Dat Archipel haar laatste wedstrijd van de kampioensclub Cromvliet zou winnen, lijkt ons wat onwaar schijnlijk. Wij rekenen er dus op, dat Archipel op 8 punten blijft staan. Het is dan nog maar de vraag, wat Olympia in haar twee resterende wedstrijden zal uitrichten. Nu de Gouwenaren zo in het nauw gedreven zijn, kun nen zij de Spartaan '20 misschien weer de punten afhandig ma ken (evenals j.l. Zondag, toen het 11 werd) en, als zij dan tegen GDA een gelijk spel kunnen for ceren, dan komt hun totaal op 9 punten. Maar of het alles zo gunstig voor Olympia zal lopen, dat dienen wij af te wachten. HPSV ziet in de 4de klas C verlangend uit naar het resul taat, dat SMV tegen DSO zal weten te bereiken. Mochten de Rotterdammers evenals in Oct. te Zoetermeer een veer laten (22), dan hebben de Haagse politiemannen de kampioenstitel veroverd. Rava en Gouderak kun nen in Den Haag een gemoedelijk partijtje ten beste geven. In de 4 de klas D valt niets bijzonders te beleven: Haastrecht ontvangt Full Speed en Satumus krijgt bezoek van HDV. In de 4de klas E kan zowel bovenaan als onderaan nog geen beslissing worden verwacht. Door van GDS te winnen, vergroot SFC haar aanspraken op het kampioenschap weer wat, en als de Ooievaars tegen Delfia ten onder gaan, dan gaat het er steeds hachelijker voor de lang poten uitzien. Stolwijk moet Postalia het zwijgen opleggen, en KRVCOliveo gaat kalmpjes aan. FSV-Pretoria gaat in de 4de klas F als besluit van de com petitie een zware strijd tegemoet tegen Moordrecht, waar het zeer moeilijk zal vallen om op het laatste moment Ursus niet in de kaart te spelen, want de Schie- 'ammers hebben evenals de Rot- t erdammers 26 punten uit 15 wedstrijden. Ursus, dat vrijaf heeft, moet nog tegen het Noor den spelen en heeft een goede kans op de overwinning. Verder noteren wij nog Het Noorden WIK, VDSSoa en Spoorwjjk- Oudewater van ondergeschikt be-^ lang. MaasstraatDVC en Duno 's-Gravenzande zijn voor de gas ten van het grootste belang voor de bezetting van de laatste plaats in 4G. Nu Naaldwijk binnen is, kan zij tegen Terlaak een zorge loos partijtje weggeven. Door een overwinning op Cele- ritas zou Pechvogels het degra datie-gevaar ontlopen en Donk definitief voor haar behoud in de 4de klas H moeten gaan vechten. SiodDDC en DRZSchoon hoven zijn van geen waarde meer. In afcjeling I sluit Belvédère voor goed de ranglijst af, doch om de leiding is de strijd nog in volle gang. In dit verband zijn de ont moetingen PFCDRL en Sunrise Hillegersberg voor de uitspe lende clubs van bijsonder ge wicht. NHS ontvangt WRW, waarvan zij in September met 41 verloor. Niet alleen St. Lodewijk—Her mandad, maar ook Hiilesluis— RCD is ten opzichte v/i de be zetting van de eerste plaatsen niet van belang ontbloot. Door Flakkee te slaan, zou DEH geen gevaar meer lopen. In de 4de Klas K is het pleit nog niet beslecht, wat de bezet ting van de laatste plaats aan gaat. Morgen gaat de wellicht be slissende strijd tussen Merweboys en Steeds Volharden. Steeds Ho ger zou door op Dindua de zege te behalen, met haar van plaats kunnen verwisselen. Aeolus kan hetzelfde doen doc.r Hellevoet- sluis met lege handen huiswaarts te zenden. Het 13 niet uitgesloten, dat in de 4de klas L op Hemelvaartsdag de kampioensclub zal worden aangewezen. Daartoe is slechts nodig, dat Merwede tenminste met een gel-ilk spel tegen Bolnes uit de bus "komt. In dat geval hindert 't weinig of Papendrecht al dan niet met Dubbeldam korte metten maakt. Verder vermcTden wijl nog Zwervers Strijen en 's-Gravendeel Dilett at. Stand: Zwart: 4. 32. Wit: 15, 19, dam op 14. Oplossingen over drie weken Ito te zenden, OPLOSSINGEN. Probleem No 2014 (S Korpershoek) Stand. Zwart: 12/3 16/7 21/2, 25, 28. 45. Wit: 26, 29/31, 33 38/9, 41, 44 Wit; 44—40 (zw. 25 of 45 32) 41—37 (zwart 25 of 45 23), 31—27, 33 11 26 48. Proble'em No.'2015 (A. F. Hoogvelt) Stand. Zwart: 6, 8, 12/4, 16, 19, 21, 24 Wit1- 22, 27/8 31/3, 35 38/9. Wit: 22—17 (zw. 21—26?) 28—22, 22—18 (zw, 12 34) 18 40, 40—34, 35 2. OPLOSSERS. Van de problemen No, 2014/5 zon den goede oplossingen inJ'ac. v. d. Stap, Overschie; S ,J. Schrooder, Gouda; J. G. F. de Wit, Bleiswijk J. Mestrom, Horn (L.); H. J. Kerk hóf, Deventer (No. 2014)W. Veld man»), Eindhoven; P. J. H. v, d. Maarel, OVérschie (No, 2014)W. G M. Dekker, Dordrecht; mej M Hou, ben») Maastricht; S. Korpershoek, (Van onze Parijse mode-medewerkster). Vrolijke patronen hebben de tegenwoordige imprimés stellig niet. Vroeger ve-toonden de gebloemde dessins alle mogelijke kleuren en was de ondergrond bijna altijd wit. Ook tijdens de oorlog bleef voor de imprimés de stof wit en werd dan met rode en blauwe kleine bloemen bedrukt. Heel veel vrouwen kozen rokken van derige lijke stof, omdat ze dan de Frar^e kleuren droege zonder dat de Duitsers daar aan merking op konden maken. In die dagen waren de vervoermiddelen tot het uiterste beperkt en voor het eerst en waarschijnlijk voor het laatst is Parijs toen een fietsende stad geweest. Alle vrouwen die wel eens op een fiets hadden gezeten, bewogen hemel en aarde om er een machtig te worden en ze doorkruisten al gauw in alle richtingen de stad. Op de fiets zaten ze niet op haar rok, maar tilden hem op eh lieten hem wijd achter zich aan nangen. 't Was een leuk gezicht, dit. wapperende rokken met rood, wit en blauw bedrukt uitdagend voor de neus der moffen voorbij te zien stuiven. Nu is de fietsperiode voorbij en de vrolijke bedrukte patronen eveneens. Het ogenblik voor imprimé's, die zon vragen, is nu intussen aangebroken, en ze beginnen zich meer en meer te vertonen. Maar vrolijk zijn ze echter niet meer. Ze zijn even saai en vervelend als onze stemming En dat wil heel wat zeggen! De meesten hebben een donkere fond. licht bruin of cacao-bruin. Dit laatste is in het geheel niet flatteus. De patronen zijn in eierschaalkleur grijs en verschillende kleuren beige, soms ook wat donkergroen. Na de zwarte winterjaponnen en de zwarte voorjaarstailleurs vinden de vrouwen 'n imprimè- tailleur een verademing. Voor deze imprimé-man- telpakken wordt een zware stof gekozen, die goed afhangt. Voor de vrouwen, die verre van slank zijn, is een gebloemd tailleur makkelijker te dragen dan een dito jurk, vooral als men de bloemen niet te groot en te sterk afgetekend kiest. tech'ts: Ondme: donkergroene orêpe japon meit zwaaice witte en >aarse ftpuien. Model: Lecomlte: foto: Max Attoni Links: Wit nelc zwart bedrukte japon; om de hals z(jn bladeren mat git gebor. duurd. Model: Marcel Rochas; foto Schall. Aardig is het 't mantelpak hier en daar met fluweel af te biezen of er een fluweel kraagje op te zetten. Dit neemt het al te jeugdige weg. Voor jonge meisjes en jonge vrouwtjes is een gebloemde Jurk heel aardig. Meestal kiest men een model dat de indruk geeft recht te vallen. De ruimte is dan door een enkele plooi aange bracht. Het overhemdsmodel is voor imprimé's nog altijd mode, want daar de stof uit zich zelf al druk is, moet de snit zo eenvoudig mogelijk zijn. Het is heel chic om een effen lange mantel, die bij een dergelijke japon gedragen wordt, te voeren met de imprimé der jurk. Bij een gebloemd mantelpak hoort de blouse altijd in de donkerste tint van de imprimé te zijn. DINY K—W. Vlaardingen; C. v. d. Linde, C v d. Weide, L. J. de Groot, G. van Leeuwen, Johs. v Baardewyk, G. F P. (1,, Beer, allen Rotterdam Prijswinnaars van 2 afl. j.Denk. sport." CORRESPONDENTIE. Zoals de heer S. Korpershoek, Vlaardingen, zeer terecht opmerkt, is de tweede oplossing van probleem No. 2009 niet juist. (Zie onze rubriek No. 642 van 2 April.) K. te V. Uw verzoek kan eerst in overweging worden genomen, wanneer meer papier ter beschikking wordt gestel^ aan de dagbladen. le klas A: De toActivitas, SchiebroekAVO; B; Eureka Demos, PuttershoekOV; 2de klas A: SingelkwartierNoorder kwartier, SoagCrooswijk; B: SVDPVoorwaarts, SVDPW DCB; C: -HBBPostef, Nado-V— DOH, Rockanje—ZVC; 3(je klas A: Oldi—Pantser Boys, RJB— ASB; B; TOGB—Blydorp, DNB Zuiderster, Don BoscoNRC; C: VarkenoordDLB viRWest End, WFTelefoon. Op Zaterdagavond 17 MeJ a s, wordt in het V.U.c.-stadion te Den Haag een missievoetbalwed- strijd gespeeld tussen de sterke Zuidelijke eerste klassers Sit- tardse Boys en Longa. Schaakredacteur P. A. Noorderhavenkade 16a, Koetsheid Rotterdam. No 6252. J. VAN DIJK, De Lier en J. A. SEILBERGER. Den Haag. le Plaatsing. Mat in 2 zetten No. 6253. G. ZAHODJAKIN IV p p. Kubbel-Mem, Mat in 3 zetten No. 6254 J. V. LIND. (Skakbladet 2e prijs jaartoemooi '46) Mat in drie zetten. Oplossingen over drie weken. Men gelieve ons deze voor Woensdag 27 Mei in te zenden PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6241. 1. Pgl—e2 enz. No 6242 1. Ra4—b3 enz. No. 6243. 1. Pe4 dreigt 2 Pd6: en 3 Pf7±. 1. Rg3 2. Pg5: en 3. PI7±. No. 6244 1.' Pd5 dreigingen: 2. Pc7±, Pd6± Pf6± en Pg7±. 1 Deè: 2 Pc7t enz. 1 Re5; 2. Fg7t enz. GOEDE OPLOSSINGEN. Van no 6241 tot en met no. 6244: J. Alsemgeest, Honselersdijk; ing. 'V Blom, Maastricht, N. L Coene, Dén Haag, A, v. d Geest en H Vrijhoeven, Zevenaar, A. C. Hoyng, Veghel, C. v, d, Kroft, Honselers dijk, G. v Lïn, Boekei, C. J. Lutz, Rotterdam, J. Meeuwsen, Grave, kap. J, de Nijs, Groesbeek, E. van Onzen.' Arnhem, H v, d. Poel, Zoe- terwoude, F, Fyls, Maasbracht. Alle beh, no. 6244: j, F. Pilgram, Thoen, Hocuseiaradijk DONDERDAG 15 MEI, HILVERSUM I (301 M.) A.VR.O. 7.00 Nieuws, gyrnn. en gram.; 'l0.35 Musetteork.; 11.20 Reportage'; 11.30 Gram,; 12.00 Koor; 12.35 Piano; 13 00 Nieuws; 13.15 Orkest; 14,10 Voor dracht; 14.00 Muziek; 15 00 V. d. zie ken; 'l6.00 Gram. (Report Davls- cup); 17 00 italeidiscoop; 17-0 <-aus.; 17.30 Skymasters; 18 00 **.15 Gram 18,30 V. d. Ned. stnjdkr.; 19 00 Radiostrip; 19-15 19'45 Sportpr.20.00 Actual.; 20,15 Concert; 2115 Hoorspel; 22.30 Muziek; 23 00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M 8.00 K.R.O., 9.45 N.C R.V., 1215 K.R O., 14.00 N.C.R.V. 8 00 Nieuws; 8.30 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 10.00 Ju' blleum Leger des Heils; 11,30 Gram.- 12.15 Voordracht; 12 30 Vaudeville' ork. (13.00 Nieuws);" 13 45 V, d. vrouw; 14.00 Trio; 14.40 Harp; 15.00 Koor; 15.30 Voordracht; 16.00 Ma rinekapel; 16.45 Voordracht; 17.05 Gram.; 17.50 Caus.18.00 'Muziek; 18.45 Caus); 19.00 Nieuws; 19.15 Mu' ziek; 20.00 Concert; 2105 Reportage N.J.V.; 22.15 Actual.; 22.30 Gram.- 22,45 Avwidwtjdlng; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. VRIJDAG 16 MEI HILVERSUM I (801 MT.OO VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19 80 VPRO, 21.00 VARA. 7.00 Nieuws, gymn. en gram,. 10.00 u. Morgenwijding; 11.16 V 'd. vrouw; 11.30 Gram.; 11.46 Ber' utt Indië" 12.00 Orgel; 12.30 Skymasters; 18 oó Nieuws; 13.15 Orkest; 13 43 Gram.; 14.00 Kookpr; 14.20 Orkest; 15.00 Reportage; 15 k) Gram.; 16.00' Zang; 16.30 V. d. jeugd; 17.00 Millers; 17.30 Mus caus.; 18 00 Nieuws; 18.20 V d. Ned Strijdkr.19.00 NW; 19.15 Jan Coirduwener- 19.30 Caus.; 20,00 Muziek- 20.30 Caus.; 21.00 Gram,; 21.30 Buitenl overz.; 21.45 Sextet; 22.15 Jazz; 22.40 Al-ondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram, HILVERSUM II (415 en 218 M.) KRO. 7.Ö0 Nieuws, gymn en gram. 11.00 V. d. zieken. 1145 Gram.; 12.30 Stafmuziek (13.00 Nieuws); 13.50 Caus.; 14.30 Gram.; 16.30 V d. jeugd 16.45 Gram.; 17.45 Caus '18.00 KI. van Beeck (18.25 V d Verkenners); 19.00 Nieuws 19.15 Ex_pol gevange nen; 19.30 Piano; 20.00 lie gewone mam'20.20 Orkest; 20.45 Hoor spel- 21.15 Opera; 22.00 Gram.; 22.15 Avondgebed j 22.30 Nieuws; 22 50 Gram. De politieke commissie van de V. N. heeft met 27 tegen 9 stem men bij 16 onthoudingen besloten de voorgestelde commissie van onderzoek inzake Palestina te in strueren, speciale aandacht te schenken aan de godsdienstige be langen van Islamieten, Joden en Christenen in Palestina. Een Voorindisch-Russisch amen dement, dat de commissie van onderzoek wilde opdragen de kwestie van de onverwijlde stich ting van een onafhankelijke de mocratische staat Palestina te be studeren, werd met 26 tegen 18 stemmen bij 12 onthoudingen ver worpen. Voor stemden alle Arabische landen, de Oosteuropese groep en Voor-Indië, Perzië en Turkije. Men besloot voorts, dat de com missie vap onderzoek uiterlijk 1 September met haar rapport ge reed moet zijn. Zij zal de assem blee van de V. N. voorstellen doen, die zij geschikt acht in verband met de oplossing van de Palestijn se kwestie. Vervolgens kwam de welke landen deel moeten ken van de commissie van onder^ noemrenadAmerikaCOis voorstanden van een rmutrale" commisne, sa mengesteld uit kleine landen. n- Amehmxen. eeiste minister van Noordrijn—-Westfalen, heeft z£h tot Herbert Hoover, vroeger president van de V. S. gewend met het verzoek om hulp bij de ondraaglijke toestand op voedsel- gebied. Hij verklaarde, dat de Duitse kolenexport voor de we- deropbouw van Europa zal ver minderen. Milioenen worden met de hongerdood bedriegd. Ons volk wenst slechts vrei^:. zoo zegt Amelunxen, en een democratische constitutionele organisatie, die het in staat stelt met de wederopbouw te beginnen. Hij verzocht de „gro te Amerikaanse filantroop", aan wie Duitsland reeds zoveel te danken heeft, zijn invloed aan te wenden bij president Truman en het Amerikaanse congres. Het sovjetvoorstel om de grote vijf op te nemen in de commissie van onderzoek werd met 26 tegen 6 stemmen bij. 21 onthoudingen verworpen. O m. onthielden zich van stem ming: de Arabische staten en Voor-Indië. Een Australische resolutie, dat de commissie van onderzoek zou bestaan uit elf leden, zonder de grote vijf, werd met 13 tegen elf stemmen bij 29 onthoudingen aan genomen. Gromyko verklaarde: „Een besluit van deze soort kan geen besluit worden genoemd". De gekozen landen zijn; Neder land Canada, Perzië, Peru, Zwe den, Uruguay, Guatamala, Joego slavië en Tsjechoslowakije. De overige twee zullen bij geheime stemming worden gekozen. I>^„^eTlr Precatre broodvoor- zlening- te Parijs dreigde giste- ren door een staking van de u!nnl lilekarbeitI('rs' die een loonsverhoging van 15 francs eisten, nog ernstiger te De Premier> Ramadier, (oft daarop een order uitge vaardigd, waarbij de Parijse maalderijen door de regering Horden overgenomen. Tevens heeft hij gedreigd de troepen in de fabrieken te zullen laten werken, indien de stakers hun arbeid niet hervatten. Voorts is besloten, dat de pre mier zelf de portefeuille voor het voedselbeheer overneemt, 'n taak, die hij tijdens de regering de Gaulle reeds vervulde. Hierdoor neemt Ramadier minstens tot Augustus de verantwoordelijkheid voor de voedselvoorziening op zich. Tijdens een persconferentie verklaarde hij van plan te zijn da gelijks besprekingen te voeren moet de hoofden der afdelingen, die met het voedselbeheer belast zijn. Deze besluiten van de Fran se regering wijzen op een krach tiger houding ten opzichte van de communistische eisen der Franse arbeiders. De ochtendbladen, zo wel van links als rechts, prijzen eenstemmig Ramadier. J? :^serL 's het broodrantsoen te Parijs verlaagd van 250 tot 200 gram per dag, met gevolg toe- .e handel in broodbonnen. Elders in het land dreigen stakin- ge. Men vreest, dat vele steden binnenkort zonder brood zullen zitten als Amerika niet onmiddel lijk graan zendt. Als voorlopige maatregel heeft de regering be sloten een nationaal comité voor inzameling van graanvoorraden te vormen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2