Ingrijpende wijziging van Het Spoorwegbeeld VERMOGENSHEFFING INEENS De ouderdomsvoorziening Het ontwerp maakt ondanks bezwaren een goede kans Over drie jaar definitieve regeling WOENSDAG 14 MEI 1947 PAGINA 6 STAATSLOTERIJ OVERZICHT TWEEDE KAMER PRINS BERNHARD NAAR ENGELAND PHILIPS IN WEST- DUITSLAND EEN 137-JARIGE INDIAAN? GENERAAL KRULS TE MEDAN ALSNOG CONSUMENTEN- CREDÏET VOOR BIJZ. GEVALLEN DE „BANCKERT" DOOR GRANAAT GETROFFEN Het vuur werd door de republikeinen geopend EINDE HITTEGOLF I JONGEN SCHROK VAN BRAND i'l 1*®:; it-yfö een einde aan de geblokkeerde saldi zal maken, zou haar met het voorstel accoord kunnen doen gaan. Dies drong mr. T.eulings bij de bewindsman er op aan tóen niet zo pessimistisch-angstig te zijn en wat risico te nemen en zich te spiegelen aan prof. Kaag, die als vader van een groot gezin het overfctodig oordeelt zijn kinde ren voor alles te waarschuwen en geen leven zou hebben als hij net risico van een gebroken arm niet aandurfde. Een soepeler regeling, voor het zakenleven meer bevredigend, ver wacht mr. Teulings daarom ais resultaat dezer discussies, want dat minister Lieftinck het vertrou wen zijner opponenten thans weer terug wint, acht de katholieke af gevaardigde een landsbelang. Voor het opruimen van het na de heffing nog overblijvende ge blokkeerde geld beval hij het uit schrijven van een speciaal voor de houders bestemde lening teger aanlokkelijke voorwaarden. b.v.: 3V2 pet. rente en voor 50 jaar. Behalve van katholieke zijde kreeg de bew ..idsman steun voor zijn plannen en meer con amore uiteraard uit de hoek óct P. v. d. A. en uit die der communisten. De heer Hofstra be tuigde zich zonder aarzeling een onvoorwaardelijk voorstander van het ontwerp, maar dan 'moet het ook verder ongewijzigd blijven en moet zijn partijgenoot-minister aan de aandrang van katholieke zijde tot verdere verzachting weerstaan. Want wat nu voorligt, is het minimum, waarvan het ge wenste nuttige effect mag ver wacht worden. Voor de communist Hoogcarspel blijft dat minimum echter bene den het noodzakelijke (gevolg van de politieke verhoudingen!); alleen met fors ingrijpen en het terzijde stellen van klein-formaat- bezwaren zullen we volgens hem uit de ellende komen. De oppositie Van hetgeen de Kamer over het reeds van alle zijden bekeken ont werp nog op haar hart had, stip pen wij allereerst aan. dat de Par tij van de Vrijheid het volstrekt afwees als ten enenmale funest voor het bedrijfsleven. De heer Bierema sprak er „la mort sans phrase" over uit. Van dezelfde onoverkomelijke bezwaren deed namens de christ.- hist. fractie baron v. d. Feltz kond. De anti-rev. specialist De Wilde, die de heffing ineens kwalificeer de als de „tweede grote onteige ning zonder schadeloosstelling", was in eerste termijn nog aan het knopen tellen, al scheen het „te gen" ietwat de overhand te heb ben. Niettemin zag hij in de ka tholieke amendementen blijkbaar een uitweg voor zijn fractie (die momenteel twee harer leden, waaronder de voorzitter, moet ontberen, wegens hun verblijf in Indië). Natuurlijk was ook van de Staatk. Ger. partij geen directe bijval te wachten. De minister aan het woord Na een historische schets van het proces dat tijdens de bezetting leidde tot de enorme staatsschuld van 22 milliard, wees prof. Lief tinck als de morele rechtvaardi gingsgronden der heffing aan: het feit, dat de vermogensvernietigin? niet allen gelijkelijk heeft getrof fen; de plicht om dat vermogens- verlies te vergoeden; de spanning tussen het reëel en nominaal ver mogen en het voorkomen ener inflatie. De beide heffingen (vermogens- aanwasbelasting en heffing ineens) brengen slechts zeer gedeeltelijke verlichting (14 van de schuld) toch zijn ze onmisbaar, omdat haar voordelen verre de nadelen overtreffen. Wat haar budgetaire betekenis betreft, kon de minister meedelen, dat de voor 1946 en '47 gevoteerde gelden niet ten volle zullen wor den opgenomen. Voor het overige wordt met alle middelen getracht zo vlug mogelijk de budgetaire toestand te verbeteren. Een 60 70 millioen uit de onderhavige heffingen zijn daarbij niet te ver smaden. Op verschillende bezwaren ging de bewindsman voorts in. de eigen-spaarders komen er inderdaad stechter af dan de pen sioentrekkers (dit zij de heer v d. Weyden toegegeven) doch de minister acht dat niet ongemoti veerd; de moeilijkheden voor het be drijfsleven zullen meevallen na de wijzigen van art. 34, waardoor veel realisatie-bezwaren zullen worden opgeheven; matiging van het tarief zou ons weer een heel stuk verwijderen van het einde der blokkering, waarnaar zozeer wordt uitgezien en daarom houdt de bewindsman zich aanbevolen voor nadere ar gumentatie door de heer Teu lings. Met de inning van de heffing van oorlogsslachtoffers zal ge wacht worden tot de wet op de materiële oorlogsschade tot stand is gekomen. Ten behoeve van in validen zal een regeling worden getroffen, volgens welke de ex- trakosten in de waardering tot k uitdrukking zullen worden ge bracht. De waarde van vast goed zal op dezelfde wijze worden vastgesteld c andere belastingen. VPk' enr>nert eraan, dat hij van af gezegd heeft, dat een riofi V??..het geld tijdelijk en een 71 ^"'tivend geblokkeerd zou zijn. De verwachting, dat men het "hjvend geblokkeerde gedeelte wel vrij zou krijgen, heeft de mi nister niet gewekt. Met het ge blokkeerde geld kunnen de bij zondere heffingen betaald worden en ook achterstallige belastingen. De minister kan niet toezeggen, dat het geld vrij gegeven zal worden1 als de heffingen geind zijn; als het een betrekkelijk ge ring bedrag is, zal hij het vrijlaten die toezegging wil hij wel doen. Wijziging van het tarief is ge vaarlijk. omdat het evenwicht er door verstoord zou worden. De bedoeling is de spaargelden maar bij de spaarbanken te laten. De investeringsgelden wil de minis- tei geleidelijk vrijgeven. De minister verklaart, dat hij beïf.id is om'de opbrengst der heffingen voldoende is. het ge- blokkeeide geld te doen verdwij- nen. J y,ijf„mi«uten voor midder- de voorzitter da 1 uur t0t Woensdagmiddag L. H. Trekking van 14 Mei. Priji v f 1-000 nos. 1338, 14202, li' 16856, 17171: 400 nos lf 200 nos. 3563. 9548. 11982. 1" "2804: 100 nos. 1840, 2924 5 r962, 7069. 7692, 78i0, 7853, f 12772, 1404* 4608" 17*96- delen, die voor het instandhouden der bedrijven onmisbaar zijn, ter wijl 't bedrijfsleven juist op het ogenblik schreeuwende behoefte heeft aan liquiditeit. En met de heer Albrechts wees mr. Teulings terecht op het veronachtzaamde feit, dat de particuliere vermogens positie in de bedrijfssector aller nauwst betrokken is bij het alge meen belang in economische zin Gelukkig is de minister bereid gevonden aan de bezwaren van het bedrijfsleven tegemoet te ko men door de betaling der heffing voor de vermogens, die voor ten minste een derde gedeelte als be drijfsvermogens moeten worden aangemerkt, over eejr termijn van 5 jaren mogelijk te maken. Kath. amendementen op komst. Maar hiermede is de kath. fractie toch niet tevreden. Zij heeft dan ook het voornemen een amendement in te dienen, om die termijn van 5 jaren te ver lengen tot 8 jaar (na het vyfde jaar met rentebetaling) en te vens wenst zij een matiging in het tarief toe te passen, neer komend op een verzachting van circa 25 pet. over geheel de linie. Nog een andere wens koestert zij, en wel in zake de monetaire doelstelling. Wij gaven hem hier boven reeds aan, want bij de am pele bespreking, die het ontwerp in de stukken en in het persoon lijk overleg met de minister vond en door de wijzigingen, die daar van het gevolg waren, is die doel stelling in het gedrang gekomen. Het eenvoudige kunstje: de hef fing van 5.5 milliard zal het ge blokkeerde geld ad 5.5 milliard schoon opruimen, is nl. gebleken niet op te gaan. Er zullen nog wel wat restjes overblijven; men spreekt zelfs van 2.5 milliard! Van daar bij de minister weer nieuwe ingewikkelde plannen, die de K.V.P. heel begrijpelijk een doorn in het oog zijn, daar zij de volle dige afwikkeling der blokkering dreigen te doen mislukken. Juist dat het ontwerp definitief Een integrerend deel van de weder opbouw van Rotterdam vormen de spoor wegplannen. In grote lijnen zijn die onze lezers reeds bekend, doch het is onge- twijfeld interessant op enige saillante punten nogmaals de aandacht te vestigen. Wij meenden niet beter te kunnen doen dan hiervoor de hulp in te roepen van de Hoofdingenieur voor speciale werken van de Nederlandse Spoorwegen, die zo vrien delijk was de voornaamste bijzonderheden aan te geven. De uitvoering van het plan, waarmee men begin 1948 hoopt te beginnen, be tekent een ingrijpende verandering van het spoorwegsysteem. Het station D. P. wordt het centrale station, waarin alle hoofdlijnen, met uitzondering van ie Z. H. E. S., samenkomen. Deze concentra tie wordt verkregen door de aanleg van een nieuwe spoorweg van Nieuwerkerk door de Prins Alexanderpolder naar de verbindings- baan bij Hillegersberg en vandaar langs Croos- wijk en de Rotte naar D. P. Het nieuwe station D. P. komt recht tegen over het hart van de Westersingel en is ten opftchte van de omgeving als een betrekkelijk laag gebouw gedacht. Er komt een lage be schutte jfuimte over de perrons, omdat het be drijf geheel electrisch wordt en er dus geen hoge overkapping voor hinderlijke rook nodig ia- Er komt voorts een ruime stationshal, waar men recht tegenover de ingang een overzichte lijke rij van loketten aantreft, met rechts daar van de bagage-aangifte en links een brede in- en uitgangstunnel, gelijkvloers met de hal. De ze tunnel geeft met trappen toegang tot ze ven perrons, waarvan de middelste vijf als eilandperrons, met aan beide zijden sporen, worden ingericht. Achter de bagage-af giften is 'n afzonderlijke bagagetunnel geprojecteerd met liften naar de perrons, welke tunnel tevens dienst zal doen voor de post. Ten Oosten van het stationsgebouw verrijst een nieuw expeditie-kantoor voor de P. T. T. Tussen deze beide gebouwen komt een autobus station. Ten westen van het voorgebouw van het sta tion is een publieke voetgangerstunnel ge dacht, terwijl aan de noordzijde een in- en uit gang is geprojecteerd met gelegenheid om plaatskaarten te nemen. Nu het Maasstation verdwijnt, op wedte plaats de N. S. aanvankelijk een haltj voor Kralingen hadden willen behouden door de concentratie op een zuidelijk trace *«ngs de Maas naar station Beurs en vandaar nnar D. P. tot stand te brengen, welk plan echter niet strookte met de belangen van de stadsontwik keling, is Kralingen aangewezen op 'n nieuwe halte „Noord" aan de Rotte. Daar de nieuwe lyn langs de Kotte door het tegenwoordig station Hofplein loopt, moet een nieuw station Hofplein gebouwd worden, dat iets meer naar het noorden komt te liggen. Door velen bij de N. S. wordt het betreurd, dat de gemeente Rotterdam niet haar goed keuring kon geven aan het voorstel van de N. S.,om de Z. H. E. S. door te trekken naar sta tion Beurs en daar aan te laten sluiten op de lijn naar Dordrecht. De totale reisduur voor vele reizigers uit Den Haag naar Beurs en naar de Linker Maasoever zou hierdoor aan merkelijk worden bekort en de wooncentra van Den Haag in nauwer contact worden ge bracht met een groot deel van Rotterdam. Ook door binnenvoering van de Utrechtse lijn over de westelijke tak van de verbindingsbaan was een oplossing te krijgen, die vele voordelen bood. Een belangrijke wijziging heeft voorts plaats door de vernieuwing van het baanvak Schie dam— Feyenoord, dat reeds voor de oorlog als volbelast werd beschouwd. Ten zuiden van de bestaande spoorweg is een nieuwe dubbelsporige electrische baan ontworpen, die doorgetrokken wordt naar Rot terdam-Zuid, later wellicht nog verder, hetzij in de richting Barendrecht of naar het Rot terdamse havengebied op de Linker Maas oever, dat over een goede verbinding voor het goederenvervoer moet kunnen beschikken, terwijl ##n betere communicatie ook gewenst is met het oog op de aanvoer van arbeiders. De nieuwe spoorweg kan voorts worden be nut voor het opvangen van het stads- en voor- stadsverkeer, te meer, waar de nieuwe lijn gunstig gelegen is in het ontworpen stadsplan. Het betreft niet alleen 'het stadsverkeer in engere zin, maar men dient hierbij ook te denken aan het belang van een frequente en snelle verkeersbediening voor het zich steeds meer ontwikkelende industrie- en havengebied aan de rivier van Dordrecht tot Hoek van Hol land, dat een sterk samenhangend geheel vormt. Bovendien is voor de stadsbevolking een goede verbinding van de stad met het re creatie-gebied in Hoek van Holland zeer te waarderen. Daar zich op deze nieuwe lijn, die woon- en werkgebieden met elkaar verbindt, door een frequente treinenloop een belangryk verkeer zal ontwikkelen, is een groot aantal haltes ont worpen, t.w. Vlaardingen, Vlaardingen-Oost, in de toekomst Nieuwland, Schiedam, Spangen, D. P., Beurs, Feijenoord en bij verdere ontwik keling van RotterdamZuid een tweede halte bü het stadion of meer zuidelijk gelegen. Een intensieve dienst met snelle treinen, met korte stoptijden, zal hier zeker in een grote be hoefte voorzien. De bestaande baan moet worden vernieuwd, omdat het viaduct bij de brand veel geleden heeft en de spoorweg in het belang van het weg- en waterverkeer verhoogd moet worden. Voor het goederenvervoer blijft het rangeer emplacement IJsselmonde het centrale punt voor het binnenkomen en uitrangeren van de goederentreinen. Van hieruit worden de goede renwagens met buurtgoederentreinen over het gehele gebied van de Nieuwe Maas verdeeld, terwijl het vertrekkende verkeer samenvloeit om te worden afgevoerd. Ter vervanging van de los- en laadwegen van de stations Rotter damMaas, D. P. en Oud-Hillegersberg, die 'moeten verdwijnen, is een goederenemplace ment Hillegersberg ontworpen, gelegen tussen de bestaande Ceintuurbaan en de Kralinger- hout, achter het barakkenterrein. Het stukgoe- derenvervoer wordt geconcentreerd op het emplacement Rechter-Maasoever, terwijl een aanbrengkaptoor wordt opgericht bij het bo dencentrum. Voor het groupage- en laadkis- tenvervoer is plaats gereserveerd op de strook tussen Schiedamseweg en Merwedeha- ven. Voor het industrie- en havengebied in de Spaanse polder wordt tenslotte voorlopig vol staan met een beknopte spooraanleg. an een druk-bezet'te schoolweek in de Senaat, boordevol „cultuur", zijn we weer overgestapt naar meer prozaigche besognes van het mensdom in het Lagerhuis, waar het zo veelste financiële debat de stage strijd symboliseert om de lieve duiten. Nu, dat heit dimaal weer ernst is met die gtrijd, waarborgt alleen reeds het' toverwoord; „Vermogens- heffing in eens", een onderwerp dat in deze dagen der „IJs- heiligen", met temperaturen, die aan de hondsdagen doen denken, in staat is de gemoederen extra te verhitten. Noch tans hieven de besprekingen tamelijk wel in een rustige sfeer. Het laat zich trouwens aanzien, dat minister Lief tinck, als hij nog wat toegeeft, zijn zin krijgt. Wij menen althans niet mis te tasten, dat we tot deze conclusie gerechtigd zijn na de rede waar mee mr. Teulings de sprekersrij opende, aangezien de houding dei- katholieke fractie uiteraard de doorslag geven zal. Niet dat deze financiële specia liteit der K.V.P. over het plan van minister Lieftinck enthousiast is. Integendeel, nu het pas twee jaren na de bevrijding aan de orde komt, zijn de bezwaren tegen een ver mogensheffing (overigens ook door het urgentieprogram der K.V.P. geëist) buiten verhouding ge groeid. Als de fractie dan ook zy het onder bepaalde voorwaarden zich by het ontwerp zou kun nen neerleggen, doet zy dit, om dat zy een rechtvaardigings grond In de sociale sector vindt en het beschouwt als een door de noodtoestand geboden nood maatregel, die als sluitstuk der geldzuivering aan deze onzalige historie eindelijk 'n einde zal maken, wanneer dit dan ook maar werkelijk geschiedt. Ook voor de K.V.P. wegen de economische bezwaren niet licht, in het algemeen, dat het ontwerp in het bedrijfsleven tot ernstige wrijvingen moet leiden door de liquidatie van vermogensbestand- de.... natuur. Boven: begin van opbouw op de vm. Nieuwe Beneden: tafereeltje ergens en overal in het land. Ih de Mem. van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de noodwet ouderdomsvoorziening zeggen de ministers van soc. za ken, financiën en binnenl. zaken a.i., dat de bewering als zou de halve-inkomensaftrek van het ontwerp de particuliere pensioen activiteit, voorlopig althans, sterk remmen, door de feiten wordt weersproken. De ministers vestigen er de aandacht op, dat betreffende de reorganisatie van de uitvoering der sociale verzekering de minis ter van Sociale Zaken reeds in overleg mét de Stichting van de Arbeid is getreden, terwijl ook reeds stappen zijn gedaan om in zake de definitieve ouderdomsverzeke- ring tot overleg met de stichting te komen. De ministers erkennen, dat de aanhangige regeling incidenteel is opgezet. Aan de leden, die meer zekerheid wensten te ontvangen, dat de onderhavige regeling in derdaad als overgangsmaatregel moet worden gezien, zij nogmaals verzekerd, dat de regering de voorgestelde regeling metterdaad als een tijdelijke maatregel ziet. Het is haar stellige verwachting, dat na afloop van de drie jaren, bedoeld in het wetsontwerp, de de finitieve regeling gereed zal zijn. Harerzijds zal met alle ter beschik king staande middelen er naar ge streefd worden binnen bedoeld tijd vak de definitieve regeling tot stand te brengen. De minister van Sociale Zaken is voornemens omtrent de defini tieve regeling van de oudedags voorziening en met name omtrent de plaats, welke de bedrijfspen sioenfondsen daarbij zullen hebben, binnenkort diepgaand overleg te plegen met de Stichting van de Arbeid. Aan deze stichting werd bereids het verzoek gericht enige verte genwoordigers aan te wijzen, die namens haar aan dat overleg zui len deelnemen. De door enige leden gestelde vragen, of de uitkering uit nieu we door het bedrijfsleven te stich ten pensioenfondsen buiten de a.- trekregeling zou kunnen vallen cn of de bijdragen ten behoeve van deze fondsen bij de verevenings heffing in aanmerking zouden kun nen worden genomen moeten beide ontkennend worden beantwoord. Ingevolge het wetsontwerp wor den door de minister van Socials Zaken voorschriften gegeven om trent de bepaling van het bedrag van het jaarlijks inkomen. Die voorschriften worden thans voor bereid. In beginsel zal met alle eigen inkomsten worden rekening gehouden, behoudens o.a. met ali- mentatiebijdragen van kinderen, met bijdragen van kerkelijke of particuliere instellingen van welda digheid en met kinderbijslagen. Het ligt voorts in het voornemen Prins Bernhard heeft zich heden met zijn eigen vliegtuig naar Engeland begeven om aan een aantal daar opgeleide militaire piloten de zg. wing uit te reiken. Voorts zal hij op de Ned. ambas sade in Londen een aantal Engel- en andere geallieerde piloten 'erscheiden met het vliegers- 3 en de orde van Oranje Nas- os Bernhard brengt in zijn o van inspecteur-generaal on. Marine een reeks bezoe- on marine-instellingen. Op ig 19 Mei 's morgens 10 uur ht men Z. K. H. in Den Hei- Donderdag 29 Mei om 10 uur t het marine-opkomstcentrum orschoten op het programma en d ezelfde dag om 14.00 uur de mij- nen-opruimdienst der Kon. Mari ne te Leiden. Naar aanleiding van berichten, die in de Nederlandse pers circu leren omtrent fabricage-plannen van de N.V. Philips in Aken, werd ons op onze vraag medegedeeld, dat productie van bepaalde artike len in de loop van 1947 aldaar en tlders in West-Duitsland tegemoet gezien kan werden. het vermogen te waarderen volt gens de lijf rente waar de op 65- jarige leeftijd. Het is de bedoe ling, dat inkomsten in natura, zo als vrije woning, vrije inwoning en vrije kost en inwoning, worden gewaardeerd naar een bepaalde per gemeenteklasse vast te stellen geldswaarde. Kleine boeren, die hun bedrijf met behulp van eigen kinderen uitoefenen, zullen 'niet voor ou- derdomsuitkering in aanmerking komen, indien de opbrengst van hun bedrijf van die aard is, dat zij daarmede in hun levensonder houd kunnen voorzien. Is dit laatste niet het geval, dan moet worden nagegaan, welk inkomen het bedrijf de kleine boer ople vert. Blijft dat beneden de gre.-.s in het wetsontwerp genoemd, dan komt de betrokkene voor uitkering in aanmerking. Het is noodzakelijk, dat voor de toekenning van uitkering aan in concubinaat levende personen de grondslag van een ongehuwde wordt aangehouden. In het Nieuwmexicaanse berg plaatsje Ruidoso is een 137-jarige Indiaan ontdekt, die reeds zijn derde natuurlijke gebit heeft en nog met behulp van een wandel stok kan rondscharrelen. Hij wordt als de oudste Amerikaan beschouw^, doch de sowjet-unie eist de eer voor zich op de oudste inwoner te bezitten in de 142-ja- rigeWallisy Sergewitsj ,die in de Kirgiezenvlakte woont. Vorig jaar September is een Turk van 157 jaar gestorven en het klimaat schijnt in die streken gezond te zijn de sowjet-expert in levensduur, prof. Bogomolets, beweert, <at 'n zijn kolonie voor ouden van dagen aan de kust van de Zwarte Zee 35 mannen en vrouwen leven, die de 113 Jaar reeds hebben overschreden. Maandag j. 1. arriveerde gene raal Kruis te Medan, waar hij verwelkomd werd door de hoogste militaire autoriteiten. Hij maakte een inspectietocht langs diverse onderdelen en bezocht onder meer de tabaksonderneming Hel vetia. Met het oog op het grote so ciale belang, dat met het consu- mentencrediet wordt gediend, hebben de ministers van financiën en van sociale zaken besloten in diening en behandeling van aan vragen na de sluitingsdatum voor bizondere gevallen goed te keuren. Verlenging van een crediet zal slechts geschieden in die gevallen waarin naar het oordeel van de districtsraad ernstige behoefte aan het crediet bestaat. Het spreekt vanzelf dat zij, wier aan vraag in het verleden reeds werd afgewezen, niet opnieuw een aan vraag kunnen indienen. De uitreiking dezer credieten zal in Juli plaats vinden. Aange zien de reeds verstreken afbeta lingstermijnen niet op deze cre dieten kunnen worden ingehaald, is beslotten een evenredige ver mindering in de credietverstrek- king toe te passen, zodat per vel waardebonnen vyf der reeds gel dig verklaarde waardebonnen niet zullen worden verstrekt. In verband met het boven staande zullen met ingang van 16 Mei door de districtsraden voor het consumentencrediet nieuwe aanvraagformulieren worden ver strekt. Van 19 Mei tot en met 7 Juni is er gelegenheid de ingevulde formulieren, zo nodig met een door de werkgever getekende werkgeversverklaring, bij de districtsraden voor het consumen tencrediet in /te leveren. De aan dacht wordt er op gevestigd dat na 7 Juni onder geen enkele voor waarde aanvraagformulieren door de diatrietsradon worden geaccep teerd. De marine-voorlichtingsdienst te Batavia deelt nog het volgende mede: Volgens de laatste berichten werd op 12 Mei zonder directe re den, het vuur op H.M.'s „Banc- kert" geoperid, waarbij door repu blikeinse stellingen van licht ge schut gebruik werd gemaakt. Blijkbaar is door de republikeinen getracht het schip van de rede te verdrijven, hetgeen mislukte. Het vuur werd direct beant woord, waarbij schietende vuur monden doel waren. De republi keinse stellingen lagen echter dicht bij een bebouwde kom, zodat gro te schade werd aangericht. De schuld hiervoor treft de onverant woordelijke elementen, die dé strijd aanbonden. De „Banckert" staakte het vuren, zodra het geschut op de wal zweeg. Het schip is een enkeie maal getroffen, doch de schade is gering; geen verliezen aan man schappen. Zoals reeds is gemeld, onder zocht de „Banckert' 'op de rede van Sibolga een Brits schip, dat de uitvoerbepalingen overtrad. J Weerverwachting medege- I gedeeld door het K-N.M.I. te De Bilt geldig tot Donderdag- avond Tijdelijk meer bewolking, met vooral in de avond en J nacht op vele plaatsen regen- of onweersbuien; morgen over- dag veel minder hoge tempe- j t raturen dan vandaag, meest n 4-1 "TT 7iliil. mnU HEROPBOUW in de stad en in Plantage te Rotterdam. matige naar westelijKe ncn- t tingen omlopende wind. 15 Mei: zon op 4.48 uur, on- der 20.26 uur: maan op 3.20 S uur, onder 13.52 uur. 16 Mei: zon op 4.46 uur, on- der 20.27 uur; maan op 3.34 uur, onder 15.08 uur. Te Vlaardingen is in de meu belfabriek der fa. v. d. Drift aan de Maasstraat brand ontstaan in de lakspuiterij, welke op de bo- bracht. Een jongen, die er werkte de 17-jarige L. S. sprong van schrik uit het 8 meter hoge raam en werd met een schedelbas s- fractuur in zorgwekkende toe stand opgenomen. De brandweer heeft de brand tot de bovenste verdieping weten te beperken, maar de andere verdiepingen Kre gen veel waterschade. V at'n genoeglijke herinnering: deze „versnaperingentent", burgerlijk gemoedelijk aanleunend bijna tegen de imposante Regentessebrug (Wijnhaven)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 6