Stad en Omtrek BROEDER KLAUS EN ST. LIDUINA „St Christoffel" viert feest OOVENAAR Uit Meer faculteiten in Nijmegen? Diamanten vervoersjubileum Nieuwbouw Rouppe v. d. Voort KAPITEIN DUMPELADORIS De hermandadjes WOENSDAG 14 MEI 1947 PAGINA 7 ER IS NOG IETS TE LEREN DE K.R.O.-AVOND HERMES MAAKT SCHOON SCHIP QUICK—SVV R. v.. Rijsselberg 25 jaar penningmeester BURGERLIJKE STAND AFSCHEID VAN M- KARLITZKY Een merkwaardige ex-illegaal VLAARDINGEN ROTTERDAM RET MET DE FEESTDAGEN De directie van de R. E. T. maakt bekend, dat op Hemel vaartsdag (15 Mei a.s.) én Tweede Pinksterdag (26 Mei a.s.) de'tram- en autobusdiensten van 7 tot 23 uur zullen rijden. TRAM ZEGEVIERT DOVE MAN ONDER AUTO 55-JARIG HUWELIJK ZESTIG JAREN LANGS DE WEG ANTWERPEN-ROTTER- DAM Bespreking gemeen schappelijke belangen ACTIVITEIT IN WEDER OPBOUW DER HAVENS P.T.T.-PERSONEEL op het dak DE VLAG OP 'T WERK 38. Professor Knorhaan REÜNISTEN KWAMEN BIJEEN GRIEKSE LEGER- OPLEIDING SERVAASBRON IN OUDE LUISTER door Emart Kinsburn De tweede dag. VAN ANDER RAS...! Afscheid van de Start SOVJET-BELANGSTELLING VOOR ABESSYNIE RADIO-REDE VAN DE GASPERI VERZEKERINGEN Het artikel in ons blad van gis terenavond over Broeder Klaus, de Nationale Heilige van Zwitser land, deed ons denken aan de povere verering voor St. Liduina, wanneer wij die vergelijken met die voor Broeder Klaus in Zwit serland. Wanneer een vreemde ling naar Schiedam zou komen, zou het wellicht maanden kunnen duren, eer hij tot de conclusie kwam, dat hier een van Neder lands grootste heiligen geboren is en geleefd heeft. Slechts in de enkele kerken is er van een mm of toeer intensieve verering spra ke- Natuurlijk, we hebben ieder jaar de druk bezochte noveen en de Stille Omgang, waar een le" vende verering, zoals e wi sers die voor Broeder Klaus hebben, is er niet. Toen Wij in de zomer van 1939 het geluk hadden onze tenten rond het Sarner Meer op te slaan, was Broeder Klaus onmiddellijk tegenwoordig Zijn beeltenis hing boven de deur van iedere woning, terwijl hij in de gesprekken her haaldelijk genoemd werd. Het toeval wilde, dat we juist op 1 Augustus de herdenking van de stichting van de Zwitserse Eïdge- nossenschaft, de nationale feest dag, konden meemaken. De inwo ners van Sarnen waren op een plateau aan de voet van een hel ling bijeengekomen in een prach tig natuurlijk openlucht-theater. Behalve zang en gejodel, werd er ook een korte historische schets gegeven, waarin Broeder Klaus optrad. Nooit zal de dikke Zwit serse toeschouwer vergeten wor den hij moet de waard van 'n stamkroeg geweest zijn, die vol enthousiasme opmerkingen naar de spelers schreeuwde. De tekst was in dialect, zodat er practisch niets van te verstaan was. Het stuk had weinig pretenties, maar het werd zo meedoorleefd, dat zelfs de vreemdeling erin opging. Blijkens de aanmoedigingen en opmerkingen van de waard, was de tekst ook zeer puntig. Ligt hier niet een terrein voor de Katholieke Schiedamse toneel gezelschappen om in kleine schet sen het leven van St. Liduina die zelfde plaats te geven onder de bevolking, die Broeder Klaus in Zwitserland heeft gekregen. Laten we niet vergeten, dat St. Liduina voor onze vaderlandse ge schiedenis vart grote betekenis is Vrijdagavond zal de K.R.O. de grote propaganda-avond in Mu sis Sacrum geven. Zoals reeds en kele keren gemeld werd, zal Pa- .-ISC Borromaeus de Greeve spre- ken, terwijl het Orkest Zonder Naam van Ger de Roos en de Drie Musketiers het muzikale ge deelte voor hun rekening zullen nemen. Aangezien om kwart over 8 de uitzending begmt, worden de bézoekers verzocht vóór 8 uur aanwezig te zijn. Toen het knaapje C. J. K. B. door een auto was aangereden, stopte de bestuurder daarvan niet. Het nummer is bekend. Het knaapje kreeg een gekneusde voet- Op hét station Schiedam zijn zeven goederenwagons door die ven bezócht. Een reiziger, die Maandagoch tend om kwart over 7 even zijn koffer neerzette om een kaartje te nemen, bemerkte even later, dat cfe koffer was gestolen. Wegens stroperij werden de da mes J. M. G. K. en A. J. M. M. aangehouden. Zij hadden in de Plantage takken seringen afge sneden. Wegens huisvredebreuk werd 1. van E. aangehouden. De wielrijder C. J. de B. pas- geerde gisteren op de Gerrit Ver- boonstraat een parkerende auto. Juist, toen hij er langs reed trok de wagen op. De B. werd omver geworpen. De autobestuurder bleef onbekend. geweest. Evenals Zwitserland door burgerkrijg en verdeeldheid ver scheurd dreigde te worden, zo ook werd Holland tijdens Liduina's le ven door burgertwisten naar de afgrond gebracht. Huysmans geeft St. Liduina dan ook een zeer be langrijke plaats in de geestelijke strijd tegen de gevaren, die Euro pa en Nederland bedreigden. Hier is meer dan een oppervlakkige gelijkenis. Het gebeente van Broeder Klaus ligt in de idyllische kerk van Sachseln, omgoten door 'n prach tig bronzen beeld. Wie een ver gelijking trekt tussen de r.ëliek- schryn van St. Liduina en dat beeld kan niet anders, dan voor hfk knnftamS? Heillge een berge ik ,u"stwerk wensen. Het ligt or net altaar op een soort tom be en vormt het middelpunt van sen zeer intensieve verering. Het Zwitserse volk kent en vereert Broeder Klaus; moge het Neder landse, speciaal het Schiedamse volk St. Liduina ,zó kennen en vereren. Donderdag a.s. (Hemelvaarts dag) speelt Hermes D.V.S. 1 om 2 uur aan de Damlaan tegen AD.O. Vrij onverwachts is deze wedstrijd nog van groot belang geworden, daar niet alleen A.D.O. maar ook H.D.V.S. nog een paar punten nodig heeft. H.D.V.S. ver schijnt in een gewijzigde opstel ling met: A. van Diest, doel, Th. Janse en A. v. d. Tuyn, achter; H. Hofstee, C. Poulus en J. van Buitenen, midden en J. Seton, H. Stolk; A. Kuiteman, C. v. d. Tuyn en L. Borrani, voor. Het verdere programma is: D.H.C. 2—Hermes D.V.S. 2, 10.30 uur; Celeritas 2Hermes D.V.S. 3 2 uur; Hermes D.V.S. 4—H.O.V. 2 10 uur. Voor de voetbalwedstrijd Quick S.V.V. bestaat grote belang stelling. Het S.V.V.-bèstuur heeft van de Nederl. Spoorwegen ge daan gekregen, dat er een extra- trein voor de supporters op He melvaartsdag naar Den Haag zal gaan. De extra-trein vertrekt om 12.43. Kaarten in voorverkoop aan de bekende adressen. Men kan van de Schiedamse af deling van „St. Christoffel" zeg gen wat men wil, maar één ding is zeker: men weet er z'n grote mannen te eren! Maandagavond was penning meester Van Rijsselberg aan de beurt en., de hele afdeling was met de dames was present. De jubilaris verzuchtte dan ook in z'n dankwoord, dat hij hoopte, dat de vergaderingen voortaan altijd zo druk bezocht mochten worden. Dat zou z n mooiste cadeau zijn. Dit laatste tekent de jubilerende penningmeester ten voete uit: zijn grote lief-/; en verknochtheid aan de vereniging. Allereerst sprak voorzitter De Jonghe, die de veelzijdige ver diensten ven de jubilaris uitvoe rig schetste. Hij eindigde met de overhandiging van het cadeau: een GEBOREN: Wiebe, z. van J. Pannekerk en G. de Kuiter, Lauren, straat 10 Jacoba M. d v. P. Bol en J Vellekoop, Tuin laan 70 Petrus z van H. Hoogland en j. C. Baljé, Viilastraat 93 ^°nan"®s z -van G. H J A. Baijings en G. Dekker, Broersv'est 76 Johanna C. d. van A. Phillippi en A A. Jeup, Oosterstraat 49 HermanUg z van J. v d. Wai en A M- l. Jansson, Nwe Buur 17 Johanna A d. v. J. v. d. Wal en A N L. Jansson, Nwe Buurt 17 -Johanna M, O. d. van F. FA Elshof en J. M Rensmains, Dir. Noletstraat 1 Rudolf Tb z. van L A de Voogd en A. M. C.va.n Laer, Tulnlaan 70 van J Chantrel en H F \^.J^'ete.r®an Boerhave- laan 1 Wiepje d. van D. Molen dijk en E J. v Doorn. WestfrankCl.. straat 162 Cornelia C. S. M d v C F- ^'ATSbergoen en C Mv d Drift. Schied.weg 82 An t B d v. D Donker en wN! a BP™ Parall-Iweg- 224 Ilona w d v IF J. Gudde en M. E Noordse, Nassau laan 75 Hans z. van A. B paW en W. J- Klamer, Dr. Nolets'traat i GEBOREN: Berdna M. C„ t. E. Janse en A. M. Hoozemans, ur' Noletstraat 1; Eduard z. van J. p] 't Hart en N. J. van Leeuwen, Tuinlaan 70; Berta A. d. van a. Holleman en C. P- A. van Put, Bagijnenhof 3; Evert z van G. Hulsman en J. M. Kila, Fr Hals plein 15; Cornelia S. d. v. C. Nie- mantsverdriet en C. H. Schippers, Dr. Noletstraat; Maria A. J- S. d. v. J- A. de Veth en I. A. M. Juffermans, Anth, Muysstraat 71; (lophia d. v. B Klaassen en A. E. C. Lewerenz, Broersvest 52; Maria d. v. A. van Limborgh en M. Dem per, B. K. Laan 255; Antonius J- M.. z. van H. J. Ebbelinghaus ook wel genaamd Wirxel en C. Th. Gordijn, Hoofdstraat 117; Bernard z. van J. J. den Brinker en B. Kooijman, Cartesiusstraat 26' Oo- hannes J. M. Th. z. van J. J. .Toos ten en M. p. v. d. Logt, Dr. No letstraat 1; Th"odnrus H. J. z. v. B. J. C, van Giezen en M. Th, C. van TViivtmi. Galileistraat 24. OVEV'T ^DEN: n. J. pHnse, 4H j, vr. van J. P. Hoogwerf. Nassau- laan 75; P. Lamens, 13 j., Nassau- isan 75. Wie kent niet de fotograaf M. Karlitzky, de Rus, die op de Al gemene Begraafplaats Crooswijk gedurende de bezettingstijd bij de graven van de Hollandse helden steeds aanwezig was? Sedert de eerste herdenking in 1941 heeft hij geheel voor eigen rekening kransen gelegd bij de militaire graven en dit heeft hij jaar na jaar volgehouden, tot heden toe. Dit werk was niet zonder levens gevaar voor deze man, die overal sliep, behalve thuis, daar zijn wo ning door de moffen, die hem zonder succes vervolgden, steeds werd bewaakt. rr legde in 1941 namens M. de Koningin een krans, waar aan 10 meter lint was bevestigd, waarop een W. en de tekst; „Wij vergeten hen nooit meer". In 1942 vermeldde dit lint „Voor mijn ge trouwen Ofschoon de bezetters in 1943 een extra oogje op deze kran sen hielden, was hij ze toch nog te slim af en ging hij er trouw meer door en Karlitzky ontving een schriftelijke dankbetuiging Voorts zorgde hij voor kransen namens de politie, de soldaten moeder van Hillegersberg, de R. K. Gemeenschap, de Christelijke Ge meente enz. In een krans namens de Joden verwerkte hij als doek een ge waad, waarin de Jood zijn gebed doet en dat zelden aan anderen wordt afgestaan. Als het wordt afgestaan, dan alleen in uitzonder lijke omstandigheden aan de Ko ning. Voor dit buitengewone doel stond de Joodse gemeente hem in^Yaa5> na de bevrijding m 1945- De daarop geborduurde tekst luidde: „De kinderen van Israël vergeten nooit de vrijheid door Uw wetten gegeven en in Uw midden genoten". Dit gewaad met tekst berust thans in het mu seum Boymans. In 1942 zorgde hij voor kaar sen en ook morgen zal er een kaars staan bij het militaire monument van 1 meter hoog en 7 c.m. dik. Karlitzky heeft voorts nog ge schonken 25 platelen kandelaars, en kaarsen voldoende om geduren de 10 jaar deze gedenkdagen voort neemt thans afscheid, want alle bevolkingsgroepen zijn flYemLi 2 laëaal te doen, wat hij ™Lde6d' Zijn afscheid gaal vergezeld van dank aan directie tn pers°n?el .Van "Crooswijk", die hem steeds hebben bijgestaan. fraai glas-in-lood van het zakken dragershuisje. Voor mevr. v. Rijs selberg waren er bloemen. Pater v. d. Ven deed er nog 'n schepje op en wees (evenals de heer De Jonghe dat gedaan had) op de verdienste van de jubilaris voor het Schied. verenigingsleven in het algemeen en het werk, dat hij gedaan heeft voor leden, die in moeilijkheden verkeerden. *an het hoofdbestuur was er 'n mooie herinneringsmedaille en oorkonde, waarvan de voorzitter, er, behalve aan de jubilaris, ook nog een uitreikte aar> de secreta ris, de heer H. Willemse, die ver leden jaar jubileerde, taen deze eerbewijzen nog niet aanwezig waren. Na dit meer officiële gedeelte volgde een uitbundig vrolijk pro gramma. Het bleek, dat in een klein ge zelschap van handelsreizigers en -agenten voldoende krachten zijn, om een avond te vullen en de avond vloog om in een waarlijk d°l"vrolijke stemming. De jubilaris zal deze avond niet licht vergeten, Wij hopen, dat hij o°l- ',ang zi->n krachten aan de bchiedamse afdeling mag geven en dat zijn werk nog meer tast baar resultaat mag hebben dan tot dusveiVe! ZEILWEDSTRIJD De watersportver. „Vlaardin- gen en de „Bommeer" hebben 'n gezamenlijke zeilwedstrijd op Hemelvaartsdag op de Oude Maas tussen de Spijkenisserbrug en de Barendrechtse brug, heen en te rug, uitgeschreven. Er zijn vijf klassen, met in totaal 38 deelne mers. De aanvang is half elf. De Engelse koninklijke familie wordt na terugkeer uit Zuid- Af rika begroet bij het binnentreden van het paleis te Londen. Gisterenavond om 9 uur moest een vrachtwagen komende-van de Boezemsingel op de Goudserijweg uitwijken voor een voor hem rijdende fietser. De auto raakte daarbij echter met het linker spat bord een juist passerende motor wagen van lijn 22 en ontni&n alle treeplankpassagiers de illusie door de beide treeplanken geheel wég te rukken. Ook de verbindings- balk tussen de beide deuren van de tram moest er aan geloven, ter wijl ook enkele ruiten de druk niet konden weerstaan. De motor van de vrachtwagen was échter zodanig geraakt, dat deze wegge sleept moest worden. Er ontstond een vertraging in het tramverkeer van ongeveer een half uur. Gisterenmorgen reed een met zand beladen vrachtauto achteruit de Fr. Bekkerstraat in, waarbij de claxon ijverig gebruikt werd. De 32-jarige J. v. d. S., die doofstom is, lette niet op en werd door de achterzijde van de auto gegrepen. De man viel voor het rechter- achterwiel en kreeg dit over het lichaam. Met een gecompliceerde breuk van het- linkerdijbeen en schaafwonden aan het hoofd, werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Zondag a.s. hoopt het echtpaar J. 'Coufreur—A. J. M. Tegelaar, wonende Drievriendenstraat 39c de dag te herdenken, waarop het 55 jaar geleden in het huwelijk trad. Dit jaar bestaat het vervoers bedrijf van de firma R. L. van Lingen en Zonen uit de Maria- straat 60 jaar. In 1887 begon Lam- bertus van Lingen aan de Wa rande een vrachtrijderij. Zes le vende paardekrachten vormden de motoren van het bedrijf, dat voornamelijk het vervoer voor de Schiedamse distillateurs op ziA nam. Millioenen liters oude klare en likeur, advocaat en cognac zijn in die zestig jaar door de firma vervoerd. In Maart 1894 kwam de heer R. l. van Lingen in de zaak en deze werd omgezet in de „Fa. R. L. van Lingen". Vier paarden en wagens kwamen het wagen park versterken Na 33 jaar, in 1920 kwamen de motorische paar dekrachten in de stal. Een bode dienst op Den Haag wetd door de tegenwoordige eigenaar in 1926 geopend onder de „Fa. Gebrs. van Lingen". Op 4 Juli 1929 werd deze dienst onder het hoofdbedrijf ge bracht. De uitbreiding bleef voort gaan. Een dienst op Haarlem kwam in 1931. De derde generatie had intussen zijn krachten aan de firma gegeven.' Met 7 auto's en 3 paarden en wagens ging het be drijf de oorlog in. De misère voor de vervoersbe drijven ging aan de firma niet voorbij. Hout- en anthraciet ver gassers waren een oorzaak van chronische kopzorgen. Toch kon tot het einde van de oorlog de dienst op Den Haag en Haarlem gehandhaafd blijven, al ging het in de laatste maanden ongeregeld per motorboot. Met twee auto's en drie paarden en wagens kwam de vrede. De schouders werden er toen weer onder gezet. De heer Lam bert van Lingen, die sedert 19 Mei 1945 enig eigenaar van het bedrijf was geworden legde -na de oorlog beslag op een drietal auto's, zodat er 5 auto's en 1 paard het trans port verzorgen. De vierde genera tie v. Lingens 2 zoons, staan hem bij. Behalve de eigen bodedien sten vertegenwoordigt de firma ook nog andere autodiensten. Het ongeregeld vervoer neemt een grote plaats in. Het zal niet aan belangstelling ontbreken bij de receptie, die_ de zestig jarige firma op Zaterdag a.s. in Hotel de Kroon zal houden van half 12 tot half 2. Tijdens het bezoek, dat de heer R. Dederck, gouverneur van de provincie Antwerpen, alsmede bürgemeijster en schepenen van de stad Antwerpen gisteren aan Rotterdam hebben gebracht, heeft ten raadhuize een gemeenschap pelijke bespreking plaats gehad van de belangen, die de beide havens Antwerpen en Rotterdam ïri dé 'huidige omstandigheden ge nteen hebben. Daarbij bleek men volledig begrip te hebben Voor de Wederzijdse moeilijkheden en het geheel eens te zijn met betrekking tot de actuele problemen, in het bijzonder wat betreft" net Duitse achterland. Na de bezichtiging van het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart, waarvan wij gisteren reeds melding maakten, vond ten raadhuize een gemeenschappelijk diner plaats, waaraan ook de consul-generaal van België, de heer E. v. d. Pitte, deelnam. Ver volgens keerden de gasten weer naar Antwerpen terug. De heer W." Vrints, schepen voor financiën en rechtszaken van de stad Antwerpen, dié tot het ge zelschap behoorde, dat een bezoek aan Rotterdam brengt, is gister- mórgen toen hij naar Rotterdam onderweg was, door het plotse ling remmen van de auto voor- overgeslagen. Hij werd gewond en is in een ziekenhuis te Breda op genomen. Hedenmorgen om 10 uur is de eerste proefpaal geslagen op de terreinen van Corn. Swarttouw's Stuwadoors-Mij., Waalhaven, pier 6. Hiermede is een begin gemaakt met het aanleggen van de 200 me ter lange kraanbaan voor de we deropbouw van de laadbruggen van bovengenoemde maatschappij. Eind Mei wordt begonnen met montage van de eerste der 4 13- tons laadbruggen, welke In Ham burg zijn teruggevonden en thans de weg terug hebben aanvaard. Op een deel van het-dak van het hoofdpostkantoor te Rotterdam wapperden gisterenmorgen de vlag gen en speelde de Postharmoole ter gelegenheid van de opening van een dakterras, dat daar ten gerieve van het personeel is ingericht. H. Meijer Drees directeur van het te lefoondistrict' en Initiatiefnemer, hield in tegenwoordigheid van de directeur van het telegraafkantoor, de heer C. Smits en van de directeur der posterijen, de heer F Fokkin- ga, een korte toespraak én droeg daarna de sleutel over aan de can- tinecommissie. Verscheidene geno digden woonden de feestelijke opening bij, die begunstigd werd door prachtig weer. Dit dakterras betekent een aan winst voor het PTT personeel, dat hier in de zomerdagen even gele. genheid krijgt van zijn drukke werk zaamheden te bekomen. Het is afge schermd door glaswanden, ter be schutting tegen de wind, terwyi er tevens een cantine aan verbonden is. Nu de wederopbouw van de stad. steeds .meer vorderingen maakt en steeds .meer nieuwe ge- hOliwen verrijzen, is het van groot belang dat er ook huisvesting koint voor die bedrijven, die voor de materiaal-voorziening van deze nieuwbouw zorg dragen. Vandaar' dat de plannen voor het bedrijfs pand van Rouppe v. d. Voort's in- duftrie- en Metaal-Mij. N.V„ in de eorlog ontworpen, na de bevrij- dAjg -met bekwame spoed tot uit voering kwamen. En men hoopt, dat dit jaar nog dit bedrijfspand, van waaruit de bouwnijverheid van allo metalen, -hang- en sluit werk, gereedschappen, pijpen, rio leringen, sanitair enz. zal worden voorzien, -gereed, zal komen. Gisterenmiddag heeft de direc teur, de heer Rouppe v. d. Voort, bij het 'bereiken van het hoogste punt van dit gebouw, er de vlag op gehesen, hetgeen met enig feestvertoongepaard ging en waarbij de heer ir. E. H. Kraaij- vanger, de architect, en de heer Rouppe v. d.. Voort, de opdracht gever, enige woorden spraken. Het nieuwe gebouw heeft een frontbreedte van 25 meter aan de Westzijde van de Botersloot en 'n inhoud van 113.000 kubieke meter, Qnder het gehele pand door loopt een kelder, op de begane grond komen een verkoopruimte voor gereedschappen en ijzerwaren en een showroom voor hang- en sluitwerk. Op de eerste étage de kantoren, op de tweede een show room voor sanitair, en daarboven bevinden zich nog drie étages en esn kapruimte, alle bestemd ais opslagruimten. De uitvoering van dit bouwwerk is een betonskelet met baksteen- ommanteling Aan de achterzijde van dit pand bevindt zich nog een hoge ruimte (ijzerskelet met bak- steenbouw) met een galerij voor de opslag van zware metalen. Als eerste nieuwbouw aan de Botersloot demonstreert ook dit gebouw van Rouppe v. d. Voort (arch. ir. E. H. en H. M. Kraaij- vanger en aann. Gebr. v. d. Luit- gaarden) de energie van de Rot terdamse zakenwereld en de toemende, ondanks alle ambtelijke obstakels, steeds toenemende bouwactiviteit in Rotterdam. Het baardmannetje keek Dum- pie niet-begrijpend aan. „Heb je me niet verstaan?" vroeg de de tective. Als antwóord boog 'iet kereltje zich wat voorover en bracht hij de hand achter het oor. „O, je bent doof, hè?" consta teerde Dumpie. En met een stem die Ze zeker in New York zouden moeten horen, brulde hij op nieuw: „Wie bén jij? En wat doe jij hier?" Het mannetje knikte ten teken, dat hij Dumpie ver staan had. „Ik ben Professor Knorhaan," zei hij. „En ik zit hier al zes maanden gevangen. De schurken hebben mij gewoon ont voerd." „Professor Knorhaan?" Dumpie dacht na. „Toch niet die beroemde onderzoeker uit Chica go, die een half jaar^ geleden spoorloos verdwenen is?" Het baardmannetje knikte: „Dezelf de", zei hij. „De reünisten zijn mede verant woordelijk voor de toekomst der R.K. universiteit. Het is van groot belang dat het contact tussen af gestudeerden en studerenden blijft en verstevigd wordt. Nos jungit amicitia" aldus de rector magnifi cus, mgr. dr. A. Mulders bij de opening van het reunistencongres dat op 10 en 11 Mei te Nijmegen werd gehouden. Nadat op voorstel van de voor zitter van de reunistenraad, mr. J. Cals, de vergadering de tijdens de oorlog gevallen hoogleraren en studenten had herdacht, hield prof. dr. J. v. d. Ven een rede over „de geestelijke vernieuwing van West Europa". Spr. gaf eerst een scherpe diag nose van de geestelijke situatie in ons beschavingsgebied, waarbij hij achtereenvolgens naging de ver houding van de menselijke geest le tot de stof; 2e tot de medemen sen; 3e tot zichzelf en 4e tot God. Spreker constateerde een sterk verbreide slavernij aan de stof en naast een teveel aan vertrouwen in de stof een te weinig aan ver trouwen in zichzelf. Wat betreft de verhouding van de menselijke geest tot de medemensen stelde hij ook een sterk materialistische oriëntatie vast, zoals blijkt uit de strijd voor hoge lonen en lage prijzen. Hij wees op de vlucht voor God. In de industriële sfeer, in de ste den, ja zelfs in het landschap wordt God geloochend. Na deze diagnose wees spreker aan de hand der 4 genoemde fa cetten aan, wat de geneeswijze voor de Westerse maatschappij moet zijn. Voor de vefbetering van de verhouding tot God is her kerstening noodzakelijk, niet al leen in verre landen, maar vooral ook in het eigen Westerse cultuur gebied. In dit verband wees prof. v. d. Ven op de hoopvolle tekenen van kerstening in Frankrijk, op de Katholieke Actie en op ver schillende andere acties tot inten- sicering van het christelijke leven In de verhouding tot de mede mens moet de liefde heersen. Een gezin bestaat uit vader, moeder en kinderen, en niet uit een kost winner, een huishoudster en enige kostgangers. Dit geldt ook voor de grotere gemeenschappen als de onderneming en de nationale sa menleving. De mens en dus de arbeider moet zich ook bewust zijn van zijn geestelijke superioriteit boven de machine. Spr. zeide, dat ware vooruitgang slechts gelegen is in de vernieu wing en verbetering van onze kijk op Gods aanschijn. Tot slot drong spreker aan op versteviging der banden met onze Protestantse medechristenen, die door hun doop toch ook deel uit maken aan het mystieke lichaam van Christus. De dag werd besloten met een geanimeerde maaltijd. Naar officieel bekend gemaakt is, zal het Griekse leger verder door Brits personeel en volgens Britse methoden opgeleid wor den, ofschoon het aantal daarme de belaste Britse functionarissen, dat momenteel 1.400 bedraagt, in September met 75 pet. verlaagd zal zijn. Volgens welingelichte bron zal waarschijnlijk geen datum voor de voltooiing van de opleiding van het Griekse leger bekend ge maakt worden. De Britse officie ren en manschappen die na Sep tember in Griekenland blijven, zullen de opleiding van het Griekse leger voltooien. Het Ame rikaanse personeel, dat aan het Griekse leger is toegevoegd, zal voornamelijk belast zijn met ad ministratieve en economische ta ken. De St. Servaasbron aan de Can- nerweg te Maastricht, was de laat ste jaren ontzettend in verval ge raakt. De bron gaf zo goed Is geen water meer, omdat de grond •tengevolge van de aanleg van het Albert kanaal tamelijk was uit gedroogd. De fanfaar van Bieslans, in welks domein de bron gelegen is, heeft het zich tot een eer gere kend de oorspronkelijke St. Ser- vaasput met omliggend terrein weer in oude luister te herstellen. De put werd uitgediept en de oude bron is thans weer tot nieuw leven gekomen. Op St. Servaasdag, 13 Mei, zal de St. Servaaskerk uit om half acht een bidstoet naar de St. Ser vaasbron gaan. 50) ÓTiOlimnr] oogwenk anderen de overtuiging Ui fc?ilCl@ bij te brengen, dat hij niet veel I meer dan een idioot is. Hij is krankzinnig misdadig. Ik betwijfel, of we hem anders dan in een gek kenhuis kunnen opsluiten. Hij is verstandig genoeg, om krankzin nigheid te simuleeren en gek ge- noeg, om ais krankzinnige behan deld te worden. In de streek, waar we hem gevangen genomen hebben, staat hij bekend als Professor Salgueiro, een excentriek en verwaand, maar zeer achtenswaardig mensch. In Rio in de woonschuit en in het huis van de Avenida do Telhal werd hij erkend als een eerste klas organisator, als misdadiger van duivelsche geslepenheid, als een leider, die gevreesd en onvoor waardelijk gehoorzaamd moest worden. Zijn grootste ergernis was Nicolaas van Orion. Deze vonden we, hulpeloos en uitgeput in het landhuisje van Salgueiro. Van Orion is wel, op zijn manier, net zoo leelijk als Salgueiro, maar hij weet invloed op vrouwen uit te oefenen, door zijn groote postuur en zijn ijdelbeid. Cunha met zijn eene oog, zijn mismaakte gestalte en zijn verschrompeld uiterlijk maakte geen indruk op vrouwen Cunha kwam tegen zijn mismaak' heid in opstand. Zijn hersens c' ter en zijn v/aren als p vergeleken bij loed, Ug-novei u XXVI. OPGELOSTE GEHEIMEN. In het resautrant van Hotel Al- hanca zaten Josephine Malotaux, Henri Lasateur, en Koen Lamers aan tafel, met Philippe Sauvage en diens vrouw. Sigaren, sigaret- "keur waren opgediend en de kellner was weg. Lasateur leun de achterover op zijn stoel om antwoord te geven 0p de vele vra gen, die hem in het afgeloopen et maal gesteld waren. Hij is een der merkwaardig ste menschen, dien ik ooit ontmoei heb. Paul Evers heeft achter de tralies veel ten opzichte van den rooten Onbekende duidelijk ge maakt, wat tot dan toe slechts een veronderstelling van mijn kant kant geweest was. Professor Sal gueiro is een meester in de kunst van vermomming, dat moet erkend worden Hij heeft een graad be haald r-o verschillende Zuiö- Amerik.-T" he en Em >-che i universiteiten, doch weet in een van van Orion. Profesor Salgueiro is op alle gebied verreweg de meer dere van van Orion, behalve waar het er om gaat, een vrouw te win nen. De Groote Onbekende koes terde een steeds groeienden haat tegen van Orion. Toch was deze voor het siicces van de bende een onmisbaar medelid, van wien zijn wreede chef zich niet kon ont doen. Salgueiro paste echter voort durend tegenover van Orion mee- dbogenlpos een tergende taktiek toe, waarvan we zelf Vaak .getuige zijn geweest. Toen Koen Lamers ten too- neele verscheen, zag Cunha met zijn scherpe doorzicht terstond, dat hij een indringer en bedrieger was. Hij meende echter, dat hij een amateur-detective was, door mij in dienst genomen en hij wist niets af, van wat er op die rivier boot gebeurd was met den waren Jozef Karstens. Hij wilde Lamers in zijn macht h-uiden om meer dan een reden. Op de eerste plaats, om Ondertusschen scheen juffrouw Malotaux, beter dan Koen Lamers, de geschikte persoon, om Cunha den man te doen vinden, die zijn vroegere plannen in de war had gébracht: Lamers zou dus moeten sterven in de vitrine van het mu seum. En dat moest zoowel voor mii als voor juffrouw Malotaux een 3es zijn, doch bovenal een vol doening van zijn crimineele in stincten. Ik meen op die manier het misdadige karakter van dien mén voor u allen zoo duidelijk .mógelijk gemaakt tc hebben, al 'moét ik erk,ennen. dat ik zelf hem niet geheel kan doorzien en ben nu bereid antwoord te geven, op wat; u. me wellicht nog vragen wilt. Ze begonnen allen tegelijk te praten, Lasateur glimlachfe en gaf het- eerst antwoord op de vraag van Joséphine. —Wanneer ik Cunha voor het "órst voor den- Grooten Onbeken de „aanzag? Wel, den eersten den besten keer, datik hem onder dat hij hoopte door hem op mijn ,,0g?n kreêg. jj wm nog wel toen spoor te komen. Op dg tweede j-jj die boodschap aan van Orion braght. juffrouw Malotaux. Hij plaats, om met hem te spelen als een kat met f"n muis en hem zoo te bestraffen Van Ori ri werd al door in den waan gelaten, dat 'roen de echte Jozef F astens was. 'unha gebrui' te hen beiden als 'innen in het spel, dat in de '-uit tot rijn he A .u'.i opgevoerd. was nóg nimmer; te voren zelf' ge komen. Ik denk. dat hij ditmaal IvWam uit nieuws 'ieV gheid.om u te zien. En v n Orion is niet ZÜlk; een goed t -el-speler als Cunha wel R VH had. Zijn toon: van sup io t t gen Cunha aangeslagen, klonk niet heelemaal echt. Ik meende er een ondertoon van eerbied en angst in te onder scheiden en toen,bouwde ik daar op door. Volgens die nieuwe theo rie bekeek ik de zaak daarom nog maals. Ten eerste was Koen, zoodra de motorboot van Cunha aan kwam, de woonkamer van de schuit ingestuurd, omdat men voorgaf, dat de Groote Onbekende meekwam. De aanwezigheid van een passagier liet men Koen dui delijk merken. Men wilde hem dus blijkbaar in den waan'brengen, dat hij ondervraagd zou worden door iemand, dien hij nog niet gezien had. En zoodra Lamers gezien bad, wat ze wilden, dat hij zien zou, werd hij naar binnen gestuurd. En de man, die verbrand is dan, vroeg Koen. Ik had den dag te voren de woonschuit tijdens mijn vlieg- tochtje ontdekt. Ik was een mo torboot gevolgd, die van de woon schuit de Matosinho rivier opvoer. Hoewel er een tentzeil over den roef gespannen was, meende ik toch zekerheid te hebben, dat Cun ha aan het roer zat. Ik volgde hem dë rivier op en zag hem een zij arm van de Minho invaren. Hij ging aan land en liep, zonder eenig pad te volgen, naar zijn buitenver blijf. Hij koesterde geen verden- king tegen mijn vliegtuig, omdat die zoo vaak rondvlogen. Zoodoende wist ik, dat Cunha niet aanwezig zijn zou bij het ste len van de schilderijen. Toch geef ik graag toe, dat de boodschap van Brinsard me een schok gaf; doch ik kon me toch spoedig voorstel len, hoe de truc bedoeld was. Cun ha wist. dat zijn woning bewaakt werd. Hij zette een geheel nieuw plan op touw. In zijn snelle motor boot keerde hij van zijn buiten naar Valepo terug, waar hij een man van ongeveer hetzelfde pos tuur als van Orion huurde, om diens plaats te vervullen. Hij be hoefde het gezicht van dien 'man slechts door een verband en hecht- pliesters onkenbaar te maken, hem de kleeren van den hulpeloo- zen van Orion en diens horloge ketting aan te doen en een vroeg uur te kiezen, als het nog sche merachtig is. Om dezen tijd van het jaar is het om vier uur niet meer donker en nog niet licht. Hij liet zich door dien gehuurden man binden en naar zijn houten woning rijden. Daar werd hij als een zoutzak naar binnen gebracht. De gehuurde man kwam naar bui ten en reed snel weg. Cunha wierp zijn losse boeien af en stak den brand in de houten keet. Daarna ging hij door een achterdeur weg en •yr-\d de auto een eindje ver- ■'n\ .op hem wachten, (Wordt vervolgd) Zondag werd, na de Hoogmis in het Canisiuscollege, de ochtend besteed aan de vergaderingen der verschillende vakwetenschappelij- ke secties. Des middags was er een alge mene vergadering waarin vele practische onderwerpen werden behandeld. Een reunistenraad van 20 leden uit alle jaren werd voor lopig voor een jaar gekozen, waar- lit zich een presidium van enkele leden zal formeren. Besloten werd tot een reünie in October 1948. dan zal het tevens 25 jaar geleden zijn dat de R.K. universiteit gesticht werd. Er werden moties aangeno men ter ondersteuning van het denkbeeld der stichting van een sociaal politiek wetenschappelijke faculteit, welke faculteit hopelijk reeds in de komende cursus haar beslag krijgt. Eveneens werd bij een motie aangedrongen op de spoedige totstandkoming van een medische faculteit. De geanimeerde vergadering werd tenslotte gesloten door de voorzitter, die de aanwezige reu- nisten hoogleraren en studenten voor hun aanwezigheid en mede werking dankte. De toneelcombinatie, die sinds de bevrijding als noodoplossing dienst deed, gaat met het nieuwe seizoen worden vervangen door twee afzonderlijke gezelschappen voor Amsterdam en Rotterdam Zij zingt nu haar zwanenzang met een spel van Frans-Engelse makelij. waarin het rassenprobleem aan de orde wordt gesteld, zoals het zich in het democratische Ameri ka speciaal in de Zuidelijke staten nog steeds voordoet; maar het lijdt geen twijfel, dat de schrijvers en niet minder regis seur Louis Saalborn, die in het programma kan getuigen ,de ras senhaat aan den lijve te hebben indervonden, het bedoelden als een cri de coeur van meêr alge mene strekking. Met alle waardering voor de eerlijke bedoeling moeten we nochtans opmerken, dat het stellig ingewikkelde probleem op wat goedkope wijze in de intrige is verwerkt Met de tegenstelling su perieur-inferieur lijkt het ons al lerminst uitgeput en als een „strijd tussen geest en gevoel", zoals het programma suggereert, is het nog veel minder te omschrijven. Na een wat traag verlopen eerste bedrijf wordt het dramatisch con flict wel zeer scherp gesteld, zodat menige sterke speelscène van me lodramatische dikdoenerij niet is vrij te pleiten. Dat deze felle aanklacht tegen het liefdeloos toespitsen der con trasten niettemin met veel toe wijding op het toneel ^ordt gezet geven we grif toe en als zodanig heeft dit afscheid van de S.T.A.K T zijn bijzondere betekenis. Vooral het type der extreme onverzoenlijkheid gaf Paul Hut een bijtend accent. En ook de voornaamste twee tegenspelende „neger"-figuren werdén in 'hun eigen karakteristiek voortreffelijk getroffen door Julia Cuypers ;n Johan Sehmitz. Daarnaas voldedei- evenzeer Willy Haak als aarzelen.", naar de juiste oplossing tussen de de beide standpunten zoekende, goedwillende vrouw en Frits van Dijk, die als objectief analyseren de Noorderling haar daav&ü ter zijde stond. Zo werd het ondanks de beden kingen uit toneeltechnisch oog punt toch /en goede voorstelling, waarvan dan wel niet hét .lest best" mocht gelden, maar die toch niet naliet het vrij talrijke pu bliek in de Kon. Schouwburg te boeien. Dit liet zich vooral aan het slot niet onbetuigd en bracht spelers en regisseur een nadruk kelijk warme hulde. (Volwasse nen). L. H. Volgens een correspondent van de „Daily Telegraph" te Addis- Abeba toont de Sovjet-Unie op merkelijk veel belangstelling voor Abessynië. „Een propaganda-actie is begonnen De Sovjet-delegatie te Addis-Abeba heeft een herhaal delijk wisselende staf, die. naar verluidt, talrijker is dan die van enige andere diplomatieke missie. Waarnemers geloven, dat de be langstelling van de Sovjet-Unie voor Abessynië allereerst politiek is en dat mogelijkerwijs het plan bestaat, er een basis, te vestigen voor het uitbreiden van de in vloed der Sovjet-Unie in geheel Oost-Afrika', aldus de correspon dent. De afgetreden Italiaanse minis ter-president, Alcide de Gaspori, heeft voor de microfoon een be roep op solidariteit gedaan van de gehele bevolking. Hij wees op de moeilijkheden, waarmede Italië te kampen heeft: voedsel-importen tegen vreemd geld, tekort aan grondstoffen, onvoldoende energie levering en steenkool, etc. Hij vroeg zich af. wat men zou moe- ti i aanvangen wanneer de hulp van de UNRRA zou ophouden en sprak de hoop uit, dat Italië le ningen van de wereldbank zou verkrijgen. Dit zou echter alleen kunnen geschieden, aldus betoog de hij, wanneer Italië's herop bouwprogram de buitenlandse cre diteuren vertrouwen zou kunnen inboezemen. De staat zou de eco nomie moeten leiden, doch dit kon alleen goed geschieden bij mede werking van alle kant. Het komt meermalen voor. dat mensen die een verzekering afslui ten of wensen af te sluiten, niet voldoende nagaan waartoe z(j zich verplichten en welke rechten zij kunnen doen gelden. Door covo'- doende of verkeerde voorïlchttng, gebeurt het wel meer, dat men zich I tot iets verplicht heeft, waarvan men de strekking niet heeft door ;ehad omdat men niet °P de hoogte l.s van de verzekeringsvoorwaarden Later blijken dan onaangenaamheden te ontstaan, welke voorkomen had den kunnen worden. B(j voorkomen de gelegenheden als men een ver. zekering wenst af te sluiten raadt het bestuur der K A. B. in eigen belang aan, daaromtrent inlichtingen In te wmnen bij genoemd bestuur, M n zij dus gewaarschuwd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 7