Lieftinck krijgt een buit Grote meerderheid voor de heffing-ineens Eerste Hollandse Nieuwe MANIFEST VAN FRANS EPISCOPAAT Bevin zoekt naar atmosfeer MEER PRODUCTIE EN MIJNARBEID De strijders van 1940 bijeen Menado's nieuwe Apost. Vicaris ®m JAARGANG DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ISci verlaging van het tarie f met 20 pet IIHI Komen Zaterdag aan de markt Midden-Europa in de knoop Weer troepen onder weg Onze klokken Rijwielbelasting Rumoer over de Polen Landdag te Rijssen Onderwijzers en militaire dienst VRIJDAG 16 MEI 1947 No. 20315 ge^war^" de vissendc lQ2- "Waarschuwing tegen belagers van het geloof BRAND TE ROME IN FILMMAGAZIJN CLAY OYER DUITSE VOEDSELNOOD DE ..VOLENDAM" NAAR INDIE Het Rijk vergoodt de roof Hilversum vindt inkomsten SULTAN HAMID II- GEKOZEN IN OISTERWIJK TOT BISSCHOP GEWIJD Wie komen voor groot verlof in aanmerking? BEEL EN JONKMAN IN INDIE EEN STAP VOORUIT In Palestina-debat- BOMMEN OP CONCEPTION DtB KANTOREN van de RedacÜe en de Admi nistratie van de .Nieuwe Schiedamsche Courant" zjjn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, TeL 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, J 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAAI,VAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTTE-PRUS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. 1 een feit was en dr. Lucas kreeg de speciale toezegging, dat daar mee niet langer zal gewacht wor den dan strikt nodig zou blijken. Waarbij nochtans zij aangetekend, dat Z.Exc. tegen een te groot disagio van het geblokkeerde geld ook al om zijn eigen conversie- politiek niet in gevaar te brengen zou dienen te waken. Inwonende kinderen Nog kreeg de heer Van der Weijden, die de minister heel hui selijk vergeleken had met 'n land man, bezig twee ruggen uit één varken te snijden, de toezegging, dat in het door deze afgevaardigde gesignaleerde geval de oplossing zal gezocht worden in een aanwij zing aan de belasting-inspecteur om een tegemoetkomend standpunt in te nemen. Over de rest der replieken, die allerlei reprises brachten, kunnen we gevoeglijk zwijgen. Uitbanning van de honger Bij de aanvang der vergadering werd zonder stemming goedge- De beslissing over het ontwerp, dat in vele kringen en ook in onze Staten-Generaa, op zoveel verzet is gestuit, viel anders uit dan menigeen had verwacht. En het leek wei of ide Eerste Kamer, die het alree op haar agenda heeft ge plaatst voor afdelingsonderzoek een zeer fijne neus had, al zal ook zij wel op een zo daverende meerderhpid hebben gerekend. Die overweldigende meerderheid was trouwens de troostprijs, die minister Lieftinck zich toebedeeld zag en ook aanvaardde, nu tegen zijn nadrukkelijke wens in de tariefschaa. op voorstel der katholieke fractie met niet minder dan 20 pet. werd verlaagd. Hierdoor ontgaat aan de greep van de fiscus ca. 400 millioen. Aanvankelijk had, gelijk bekend, de K.V.P.-fractie aangestuurd op een „matiging" van 25 pet., doch om niet de schijn te wekken, dat zij het onderste uit de kan wilde hebben nam zij met 20 genoegen. Tegenover de ernstige bezwaren echter, die men van de heffing ducht voor het bedrijfsleven, bleek men niet bereid de bezwaren, die de bewindsman op zijn beurt had, te ontzien. Z.Exc. wees er op. dat het ontwerp als een integrerend bestanddeel van zijn saneringsplan moest gezien worden, van welke hoeksteen het amendement-Teu- lings efen hoek zou afslaan. Het eerst voorgestelde tarief was al 'n keer herzien en aan de voet verzacht. Inmiddels was Z.Exc. tot een andere concessie overgegaan inzake de betalingstermijn voor ondernemers wier vermogen voor meer dan 1/3 in hun bedrijf is belegd en van de 5 jaren respijt wilde hij nu zelfs maximaal 8 jaar maken (ook een amendement- Teulings) doch dan moest men ook hem wat tegemoet komen en niet de hoeksteen van zijn sanerings plan beschadigen, waardoor bo vendien de afwikkeling der de blokkering zal worden bemoeilijkt. Vermits de bewindsman echter «iet verder ging dan „betreuren" en zich al treurende tevreden scheen te stellen met het voordeel ener grote meerderheid vóór zijn wetsvoordracht, was er voor de K.V.P.-fractie, namens welke mr. Teulings te kennen gaf, dat zij geen hoekstenen wilde weg bre ken en dat het amendement zulks ook niet deed, geen stringente reden om niet met medewerking van de sterkst „bezwaarde" frac ties (c.h., a.-r. en P. v. d. V.) een wijziging tot stand te brengen, die in haar ogen een aanmerkelijke verbetering was, zo niet een con ditio sine qua non voor de aan vaarding van het ontwerp in zijn geheel. Deze laatste gedachte zat blijk baar ook bij de c.h. en a.r. voor, want toen het ten slotte op ae eindbeslissing aankwam, werd niet eens stemming gevraagd, doen liet enkel de tot het eind onver zoenlijke fractie der P. V. d. V. haar tegenstem aantekenen. Hei. amendement was met 4934 stem men aangenomen, waarbij alleen P. v. d. A. en communisten tegen waren. Op voorstel der K.V.P.-fractie bracht de minister voorts een wij ziging aan, die zich aan de be staande usance bij fiscale maat regelen aansloot en waardoor de kinderaftrek werd uitgebreid tot kinderen tot 25 jaar, die nog ten laste van hun ouders zijn. Een volgend amendement der kath. fractie kon worden terugge nomen omdat Z.Exc. er grote tech nische moeilijkheden aan verbon den achtte en hij in zijn toezeg ging ter zake (toepassing der hard heidsclausule in bepaalde gevallen van inkrimping van het inkomen over de laatste jaren, een kwestie door de heer v. d. Weijden aange sneden) eigenlijk nog verder ging dan de voorstellers van het amen dement. De deblokkering Ten aanzien van het opruimen der na de heffing nog overblijven de saldi had Z.Exc. zich bereid verklaard de door hem geschoten bres te helpen dichten door de mogelijkheid van betaling der hef fing met staatsobligaties uit het ontwerp te lichten, als mr. Teulings van zijn kant van „matiging dei tr.riefschaal afzag. Z.Exc. herhaalde nog eens, dat hij wat het denkbeeld der lening voor de houders van geblokkeerd geld betreft, onmogelijk kan belo ven op de dag dat het ontwerp als wet in het Staatsblad zou verschij nen, een lening als gewenst zou uitschrijven. Wel zou hij het voor stel „met, de grootste welwillend heid" in overweging willen nemen binnen een jaar nadat de heffing keurd het „Statuut van de Voed sel en Landbouworganisatie der Vereenigde Naties", een ongetwij feld belangrijke aangelegenheid, welke de heer Vondeling (P. v.d A.) en na hem minister Manshoit aanleiding gaf, daartoe mede ge ïnspireerd door het wereldcongres der landbouwers, dat in onze residentie wordt gehouden, een loflied te zingen op deze poging om de honger uit de Wereld te bannen door een internationale organisatie. Helaas moest deze Ode op de vrede door een goede maagvulling voorlopig gepaard gaan met een verzuchting, dat momenteel nog schier overal ter wereld mensen van honger omko men. In het gebenedijde Rusland sinds de laatste twee jaren zelfs m millioen! L. H. Het amendement-Teulings Het door de Kamer aanvaarde amendement-Teulings tot verlaging van het tarief luidde als volgt: De belasting wordt geheven naar het volgend tarief (uitgedrukt in guldens) I 0 10.000 30.000 60.000 100.000 200.000 360.000 520.000 1.000.000 geré bedrag van de totale belastbare som I en II Gedeelte van de be lastbare som tussen en III Belasting bij de belastbare som vermeld in de le kolom. IV Percentage van de belas ting, verschuldigd over het ge deelte v. d. belastbare som, gele gen tussen de bedragen in de eerste 2 kolommen vermeld. II III IV 10.000 0 4 30.000 400 6 60.000 1.600 8 100.000 4.000 10 200.000 8.000 12 360.000 20.000 14 520.000 42.400 16 1.000.000 68.000 18 en het ho- 154.400 20 Prinses Juliana en prins Bernhard woonden te Amsterdam de eerste dag van de driedaagse Davis-cup-wedstrijd bij. Dinsdagmorgen voer de haring vloot uit en in de avond van de volgende dag gingen de netten voor het eerst overboord. Toen men ze ophaalde bleken ze echter nog niet veel van de zilveren vis jes te bevatten en ook de volgen de trekken gaven geen groot be schot. Maar de vissers hebben hun vangsten bijeen gedaan en thans zijn enkele „jagers" full speed op weg naar de wal om zo vlug mogelijk het zeebanket aan de markt te brengen. De eerste Katwijker gaf al be richt van zijn te verwachten if+n in Vlaardingen hopen i ™le jagers binnen te Je. V1- 208 met 107 kantjes 200 mS mi !an J Schepen, de VI. en de Vl fc ,e! van 2 schepen schenen Me met 69 ka"«es van 2 aan de afslagSen°Chtend komen ze die stermorgen de KW 2, melden^ Si s ziin vangst kon heel wat S ^en°ver moesten te hebben eren berichten niets mi2heem^ £eJanhf'yerwijl som- Draadje genoegen mige met een moesten nemen, Vangst-bericht D® vangstberichten van heden morgen luiden: eaeD Sch. 64 34 kantjes, Sch. 97 8 kantjes, Sch. 160 17 kantjes, s'eh" 275 17 kantjes, Sch. 325 15 kantjes,' Ter bijeenkomst van de Franse kardinalen en aartsbis schoppen is een brochure ter sprake gebracht, welke in som mige katholieke kringen en zelfs onder studenten der semi naria verspreid werd en waar in dogmatische grondwaarheden van het geloof worden aange vallen. In verband hiermede is con manifest gepubliceerd, waarin namens het gehele Franse epis copaat aan Z. H. de Paus diep gevoelde dank wordt betuigd voor de waarschuwingen, welke Z. H. bij de audiënties, aan het genera laat van de Jezuieten en aan het algemeen kapittel der Dominica nen verleend, heeft doen horen met betrekking tot het leergezag der Kerk in een tijd van geeste lijke beroering als deze. Het manifest doet verder een dringend beroep op de hooglera ren van de katholieke universi teiten en seminaria, deze waar schuwingen niet uit het oog te verliezen. De regenten van de seminaria worden er aan herin nerd, dat hun studenten zich ver- "en te houden van elke in deze aangelegen heid waarover geen geschrift, rien "imprimatur" voor zien, mag worden toeeelaten Het manifest acht het een ge lukkig verschijnsel, dat er thans in Frankrijk theologen zijn, die aan de wens van de Paus gevolg geven en zich traditie-getrouw uitdruk ken. Er kunnen echter wegens de tegenwoordige problemen voor het geloof van ontwikkelde chris tenen moeilijkheden ontstaan en daarom is het gewenst dat door de inspanning der theologen de\ gewijde wetenschappen steeds voortgang zullen maken, waar door de moeilijkheden worden overwonnen en het geloof verste vigd. Sch. 245 25 kantjes., Sch. 47 40 kantjes, Sch. 6 30 kantjes, Sch, 186 34 kantjes, Sch. 284 25 kantjes Sch. 341 20 kantjes, Sch. 246 15 kantjes. Sch. 159 15 kantjes, Sch. 104 30 karujes, Sch. 189 22 kant jes, Sch. 8 30 kantjes, Sch. 223 35 kantjes, Sch. 365 2 kantjes, Sch. 39 120 kantjes, Sch. 339 23 kantjes, Sch. 73 9 ka tjes, Sch. 89 17 kant jes, Sch. 66 12 kantjes, Sch. 95 5 kantjes, Sch. 3 20 kantjes, Sch. 110 25 kantjes. Sch. 333 30 kantjes, Sch. 302 35 kantjes, Sch. 141 34 kno ies' Sch- 361 1 braadje, .Sch. 402 "kantjes, Sch. 195 5 kantjes, Sch. „3 35 kantjes, Sch. 332 55 kantjeé Sch. 49 25 kantjes, Sch. 20 45 kantjes, Sch. 225 thuis'sto mende met 81 kantjes, Sch. 78 12 kantjes. Sch. 200 20 kantjes, Sch. 39 is thuis stomende met eigen vangst van 140 kantjes en nog de vangst van de Sch. 57, Sch. 264 en Sch 39 Vl. yg 3 kantjes. Henny 1 kantje, Noordster 56 kantjes, Vl. 196 12 kantjes. Columbus 16 kant jes, Vl. 80 8 kantjes, VI. 40 8 kant jes, Uranus 1 kantje, Wilhelmina 34 kantjes. VI. 86 25 kantjes, VI. 115 34 kantjes, VI. 112 1 kantje, VI. 47 16 kantjes. Woensdag heeft in een filmma gazijn te Rome een hevige brand gewoed, waarbij, voor zover be kend, 23 personen om het leven zijn gekomen. Men vreest echter, dat er meer slachtoffers te betreu ren zijn. Het vuur verspreidde zich zeer snel door het vijf verdiepingen oge gebouw en de meeste slacht- eIs V1elen te pletter, toen zij uit de ramer sprongen. lireVschat5 W°rdt °P millioen« pmnL?1!"6 Rome beeft een gearresteerd" rT 0fllmmaatschappij heeft bekend, een brandende sigaret achteloos te heb ben weggeworpen, waardoor de brand zou zijn ontstaan. De militaire gouverneur der V. S. in Duitsland, generaal Lucius ciay, heeft meegedeeld, dat de ko mende drie weken de voedseltoe stand in West-Duitsland nog zeer kritiek zal blijven. Er is in West- Duitsland niet veel voorraad meer, maar in Mei en Juni zal volgens de generaal voldoende import plaats hebben. De gecombineerde Amerikaanse en Britse zones hopen op 339.000 ton graan in de maand Mei, maar vervoer en aflevering zijn hier beslissend. Aardappelen zijn vrij wel verdwenen. (Zij vormen 209 calorieën van de 1550 van het offi cieële rantsoen). Voor de derde en laatste maal heeft de „Volendam" als troepen schip de reis naar Batavia aange vangen. Woensdagmiddag is het schip met 2300 man aan boord uit Rotterdam vertrokken. Het waren een regiment stoottroepen, een bataljon van II R. I„ twee veld hospitalen, twee verbandplaatsen ende staf der zesde infanterie brigade. Na de terugkeer m Nederland zal de „Volendam" weer als pas sagiersschip worden ingericht. Naar wij vernemen, zal het rijk vergoeding betalen voor de schade ontstaan door de Duitse roof van de kerkklokken en tevens de kosten van het vervoer en het aanbrengen der nieuwe klokken voor zijn rekening nemen. Het departement van O., K. en W. stelt daarbij echter de eis, dat de kwaliteit der nieuwe klokken in elk geval minstens gelijk moet zijn aan die van de geroofde. De heer H. J. Noordewier te Hilver sum is met de regeling van de schadevergoeding belast. Het gemeentebestuur van Hil versum heeft op zijn speurtocht naar bronnen van inkomsten het oog laten vallen op de rijwielstal lingen en met ingang van vandaag moeten de wielrijders er aan ge loven. De rijwielbewaarders heb ben contrölekaartjes van de ge meente gekregen en moeten voor elk gestald rijwiel twee cent aan de gemeente afdragen. Daarboven mogen ze zelf nog vijf cent reke nen. Ze kregen er evenwel de uit drukkelijke instructie bij, dat ze niet mogen aandringen op het ge ven van fooien Of het gros der stallers echter van zijn dubbeltje drie cent terug zal vragen Te Scheveningen werd bij gelegenheid van het internationale Landbouwcongres voor het eerst weer een vuurwerk ontstoken. Het sluitstuk: Een boerenvrouw omvat met uitgestrekte armen de korenvelden van Amerika en Europa. Sultan Hamid II is met slechts én stem tegen door de West-Bor neo i-aad gekozen tot „kepala dae- rah" (hoofd van het gebied) West Borneo. Zijne Hoogheid blijft tevens voorzitter van de West-Borneo raad. De voorzitter van de Alg. Bond van werkers in het mijnbedrijf, W. Hamers, heeft aan de beheer der van de Ned. steenkoolmijnen, dr. Groothoff. bericht, dat hij ont slag neemt als lid van de commis sie-productie-verhoging. Hij deed dat. omdat e" op staats mijn Hendrik overigens geheel overeenkomstig onlangs aanvaarde plannen een aanvang is gemaakt met de tewerkstelling van buiten landers, in casu Polen eh Italia nen. De bond heeft daartegen ern stige bezwaren en meent, dat er andere middelen zijn om de pro ductie te verhogen. Hij wijst ïh dit verband op de 7000 Nederlan ders in het kolengebied van Duits land en meent, dat door, deze te- Werkstelling wordt vooruitgelopen op het advies der commissie. De voorzitter van de Chr. en de secretaris van de Kath. bond, hoe wel ook zij critiek hadden op de genoemde commissie, verklaarden in een onderhoud, dat naar hun mening de alg. bond van werkers r.h. mijnbedrijf op niet gemoti veerde wijze obstructie gaat voe ren. Het betreft hier de tewerk stelling van circa 50 Polen, ter wijl er maximaal ongeveer 200 Polen in de mijnen zullen worden geplaatst. Over hun aantal be hoeft men zich niet ongerust te maken, evenmin over de kwaliteit van deze lieden. Zij zijn afkomstig uit Engeland en hebben in de ge allieerde legers gestreden. Thans willen zij niet naar Polen terug keren. De voorstelling van de zijde van de Alg. bond van werkers in het mijnbedrijf. dat deze Polen fascisten zouden zijn, ontkenden sprekers ten stelligste. Beiden on derschreven zii nog de noodzake lijkheid om coüte que coüte te ko men tot een productie van 12.000.000 ton in 1948. En de Voorlichtingsdienst van de mijnen, eveneens om zijn oor deel over het geval gevraagd, be klemtoonde zijnerzijds dat men nu eenmaal in onze mijnen wil ge raken tot het gestelde doel voor 1948. n.l. de genoemde 12 millioen ton. Om tot productieverhoging te komen is in ons land een groot scheepse wervingscampagne inge zet, maar ondanks het feit, dat duizend personen zich voor werk in het mijnbedrijf hebben aange meld, kan men hiermede niet tot het beoogde doel komen. Ook de tewerkstelling van gedetineerden, circa 2.500, is nog niet voldoende. Wat de Alg. bond van werkers in het mijnbedrijf ziet als middel tot verhoging der productie, n.l. een grotere mechanisatie van het be drijf, wordt in kringen der be drijfsleiding ten volle onderschre ven. Gezien evenwel de vele moei lijkheden die hierbij optreden, o.a. wat deviezen betreft acht men het in laatstgenoemde kringen vrijwel uitgesloten, dat hierdoor een on middellijke productieverhoging zou kunnen volgen. De vraag naar steenkool is groot en men wil di recte resultaten boeken. Dit is de reden geweest, dat men. zij het contre coeur, is overgegaan om buitenlanders in dienst te nemen. De Britse minister van bui tenlandse zaken, Ernest Bevin, heeft Donderdagmiddag het de bat over de buitenlandse poli tiek in het lagerhuis geopend. Hij verklaarde, dat hij het huis „een voorlopig verslag over de stappen, die tot nog toe zjjn ge nomen hij het opstellen van het vredesverdrag met Duitsland" zou voorleggen. Door uitstel van het tot stand brengen van de vrede zouden de moeilijkheden groter in plaats van kleiner worden. Over de overeenkomst van Potsdam zeide Bevin: „Ik behoor tot diegenen die deze overeen komst in al haar stadia zonder dubbelzinnigheid en zonder selec tie willen uitvoeren". Over de herstelbetalingsregeling na de eerste wereldoorlog zeide Bevin, dat hij niet van plan is wederom een politiek te volgen van leningen, die zo groot zijn, dat zij door Duitsland niet terug kunnen worden betaald. Duitsland kon zich weer met moderne fa brieken uitrusten en oorlogspoten tieel voor de volgende oorlog op bouwen. „Dit is een weg, die de staatslieden niet weer moeten volgen", aldus Bevin. Ten aanzien van de verhouding van Engeland ten opzichte van de sovjet-unie zeide Bevin, dat hij met Stalin de kwestie der herzie ning van het Engels-sovjet-rus- sische verdrag had besproken en dat „overeengekomen was, dat wij er mee op zouden schieten". Bevin drong er op aan, dat er voor de volgende conferentie der grote vier een atmosfeer zou zijn geschapen, waardoor aan vaarding mogelijk is van het Amerikaanse voorstel voor een viermogendhedenverdrag, dat 'n voorbereiding is tot iets „dat een verandering in de loop der we reldgebeurtenissen kan zün". Het is een ongelukkige omstan digheid, aldus ging Bevin voort, dat de sovjet-unie met dit voor stel niet accoord kan gaan, want het is „vitaal en belangrijk" voor alle westelijke mogendhe den. De conferentie te Londen zal waarschijnlijk „de belang rijkste in de wereldgeschiedenis" zijn. Engeland staat op het standpunt aldus Bevin, dat Polen compen satie moet ontvangen voor de ge bieden, die het aan de sovjet unie heeft verloren. Ook steunt Engeland de Franse aanspraken op het Saar-gebied, zoals die bij het vredesverdrag van 1919 naar voren waren gebracht. Tevens noemde Bevin de aanspraken op grenscorrecties van Nederland, België, Luxemburg en Tsjecho- slowakije. Tenslotte verklaarde Bevin, dat het mislukken van een overeen komst over het vredesverdrag met Oostenrijk te wijten is aan de onmogelijkheid om de kwestie der Duitse activa te regelen. Het heeft geen nut de onafhankelijk heid van een land te herstellen en terzelfder tijd een groot deel der economie van dat land onder buitenlandse invloed te plaatsen, aldus Bevin. Als woordvoerder van de oppo sitie antwoordde de vroegere mi nister van buitenlandse zaken, het conservative lagerhuislid Eden, die verklaarde, dat men niet kan ontkomen aan het feit, dat te Moskou, na zeven weken on vruchtbare discussie, geen over eenkomst is bereikt over één der 6 belangrijke agendapunten. Als wij met de sovjet-unie niet over Duitsland tot overeenstem ming kunnen komen, moeten wij zonder de sovjets handelen, aldus Eden. Tenslotte wees Eden op de ont wikkeling van ontzaglijk belang, die de buitenlandse politiek der V.S. heeft ondergaan en hij noem de het zelfbedrog te menen, dat men nader tot de sovjet-unie kon komen door zich van de V.S. te verwijderen. Daarom moet de re gering met de V. S. en, indien no dig, met Frankrijk alle beslissin gen nemen, die voor West-Duits land noodzakelijk zijn. De zware toren der Oisterwijk- se kerk heeft zijn vier hoektoren tjes teruggekregen, die er in de oorlogsdagen waren afgeschoten. Versgemetseld priemen ze hun spitsjes de lucht in, de grote toren in zijn opgang steunend en hef fend. Een van de eerste grote plech tigheden, die 't glorieus herstelde heiligdom van St. Pieters Banden meemaakte, was gisteren de bis schopswijding van mgr. N. Ver hoeven M.S.C., een zoon van Ois- terwijk, die na jarenlange strijd aan het missiefront thans door de Paus is verheven tot apost. vicaris van Menado. Na veel warme dagen was juist deze dag, waarnaar zo lang was uitgezien, niet zo erg zonrijk. In tegendeel de plechtige stoet, die om 10 uur van de brede pastorie uittrok, om de nieuwe bisschop ter kerke te geleiden, moest dit doen onder een gure, dreigende lucht. Toch kon dit de blijde sfeer niet verstoren, die rond het kerk gebouw hing en op de wind ont plooide zich te statiger de rijkdom der kerkelijke gewaden en te vro lijker woeien de vlaggen uit van de versierde huizen. Witte zuilen, afwisselend hoog en laag en on derling verbonden door slingers van groen, droegen schalen vol paarse violen. En voor de ingang der kerk, in zijn sierlijke park- Tn het' Overijsselse stadje Rijssen aan de Kegge waren op Hemelvaartsdag tienduizenden oud-soldaten bijeen, die zeven jaar geleden voor de verdediging van ons land op de bres stonden. De dag te voren heerste reeds grote drukte honderden militaire auto's, w.o. talrijke cantinewagens, kwamen uit alle delen van het land en ook honderden oud- soldaten arriveerden uit ver afgelegen plaatsen. Tegen vier uur werden ze ten gemeentehuize door burgemeester W. Zeeuw, in de feestelijke ver sierde raadszaal ontvangen. Ó.m. waren daar aanwezig generaal Winkelman,Mgr. Noordman, oud aalmoezenier, ds. Bootsma, oud- legerpredikant, dr. Harrestein oud-veldprediker, alsmede overste Van Grotenhuis van Onstein. In de avond spraken in het centrum van Rijssen ds. P. Bootsma en kapelaan Janssen, ere-voorzitter van de afd. Goor van oud-strij ders, een herdenkingsrede uit. Het Rijssens mannenkoor zong. Daarna volgde in bet Volkspark een con cert van de militaire kapel van 't eerste regiment Infanterie uit Assen. Op de dag zelf hielden vele autoriteiten redevoeringen tot de 50 a 60.000 oud-soldaten. De mi nister van Oorlog, luit. kolonel A. H. J. L. Fiévez zeide o.m.: dat men niet in de eerste plaats bij eengekomen was om de strijd van Mei 1940 te herdenken, maar om getuigenis af te leggen van een der blijvende waarden, die deze strijd heeft geschonken: „De ka meraadschap, het saamhorig heidsgevoel, het besef, dat wij, bij alle verscheidenheid zonen zijn van één vaderland". Wij Nederlanders wensen geen geestdodende gelijkschakeling. Wij wensen ons een eigen over tuiging te vormen en wij wensen deze binnen de perken, die een geordende samenleving stelt, vrijelijk te belijden. Maar wij mo gen nimmer uit het oog verliezen datgene, wat ons samenbindt en waarvan wij ons in de Meidagen van 1940 en daarna in de jaren van bezetting allen zo scherp be wust waren. Op deze landdag wordt het be sef weer levendig dat wij Neder landers zijn, die voor één zaak streden en thans gezamenlijk de vrede moeten winnen. Hier wordt de nadruk gelegd op wat ons sa menbindt: één Koningin, één Vaderland, In de rede, welke generaal H. G. Winkelman hield, zei deze o.m. dat het leger er In 1940 in ge slaagd is het doel, dat de vijand zich gesteld had nl. het regerings centrum bij verrassing te nemen, te verijdelen. Hij spoorde de oud strijders aan actief aan de ering van de gevallen kameraden deel te nemen opdat spoedig een waar dig monumentaal gedenkteken op de Grebbeberg zal kunnen verrij zen. Naast het totstandkomen van een uiterlijk bewijs van onze hulde aan de gesneuvelden, be schouw ik het evenzeer als een ereplicht, dat naar behoren wordt gezorgd voor hen, die in de strijd werden verminkt en daardoor in validen, bleven, alsmede voor de achtergelaten betrekkingen van de gesneuvelde. In de eerste plaats is dit een plicht van de Staat en de regering heeft bewezen, dat ook als haar taak te erkenen. Een volkomen bevredigende op lossing zal pas zijn verkregen, wanneer het thans ingediende wetsontwerp tot wijziging van de pensioenwetten door de Staten- Generaal zal zijn aangenomen. Naar mijn oordeel worden de be langen van de getroffenen daarin op afdoende wijze behartigd. In tussen zal de staat niet in alles kunnen voorzien. Bijzondere no den zullen altijd mogelijk blijven. In de leniging daarvan zal de ver eniging „Ereschuld en dankbaar heid" blijven voorzien. Maar om dit werk te kunnen voortzetten, moet zij blijvend over fondsen be schikken. Luit.-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, die ook nog het woord voerde, constateer de, dat de Ned. soldaat van het eerste oorlogsuur overal waar zijn superieuren niet versaagden, zijn plicht tegenover het vaderland getrouw heeft vervuld en dat de weerstand van de Ned. weer macht in de Meidagen 1940 even goed tot de uiteindelijke capitu latie van Duitsland heeft bijge dragen als de weerstand, gebo den door België, door Frankrijk en het Britse expeditieleger. aanleg, verwierp de bronzen pa ter Poirters, peinzend in zijn zetel nu eens niet dit bonte beweeg als al te werelds, maar vriendelijk monkelend moest hij erkennen, dat zijn Oisterwijkers de kunst verstaan ook de geestelijke zaken op juiste wijze met uiterlijk schoon te, verven. Met de wijdeling gingen in de stoet mee de Bossche bisschop mgr. W. Mutsaerts, die de wijding zou verrichten en zijn medeconse- cratoren mgr. W. Panis en mgr. N. Stam; de ceremoniemeester de zeereerw. heer P. Coolen, mgr. F. Hendrikx, vicaris-generaal van mgr. Mutsaerts, mgr. J. Grendt M. S C., apost. administrator van Nw Guinea, de Ned„ Belgische en Franse provinciaals der missiona rissen van het H. Hart, mgr. Th. Bekkers, de stoere missiewerker en tal van hoogwaardigheidsbe kleders uit het Bossche diocees. Fraai was ook de kerk versierd. Het brede middenschip was ge tooid met lange guirlandes van levend groen, terwijl boven het hoogaltaar brede bandelieren in de Mariale kleuren tot de gewel ven reikten. Het fraaist deed het hier echter de toegangspoort tot het middenschip, waarin men de steigerpalen had omgetoverd, die hier stonden voor de restauratie van het inwendige der kerk. Tijdens de wijdingsmis zong het koor de zesstemmige mis van H. Andriessen. Na de plechtigheid hield mgr. Verhoeven in het klooster der zusters Franciscanessen receptie, waarvan zeer velen gebruik maakten. We merkten er o.a. op B en W van Oisterwijk en de bur gemeester van Tilburg. In de middag heeft Oisterwijk zijn gepurperde zoon geëerd. Een kleurige stoet van verenigingen, clubs en bonden trok met vlaggen en in uniform langs de pastorie. Harmonieën waren erbij en een accordeonclub, die met hun mu ziek de stoet opluisterden, doch het meest trok het St. Barbara- gilde. dat voor het eerst sinds mensenheugenis in zijn oude uni form diep geel en blauw defileerde, de aandacht. Sinte Bar bara zelf droeg een roodfluwelen mantel, terwijl de vrouwen van haar gevolg haar attributen droe gen en de beulen, de geselknotsen in de hand, sloten het gevolg. Voor de hoogwaardigheidsbekleders werd naar oude gildewijs geven deld. Ondanks het dreigende weer kon ook de optocht en het défilé der Oisterwijkse burgers zonder een drop regen plaats hebben. De minister van .Oorlog heetft in een schrijven aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat op 27 Februari j.l. in totaal 561 onder wijzers in militaire dienst waren. Daarvan waren vijftig hoofd. Veertig daarvan officier en tien onderofficier. Honderd negentien onderwijzers zijn officier, twee honderd zeven onderofficier en honderd zes en zestig minderen. Negentien tijdelijke onderwijzers doen dienst als mindere. Van de onderofficieren van 30 laar en ouder hebben 169 een op leiding genoten voor de militaire administratie. Teneinde tegemoet te komen aan het tekort van onderwijzers bij het L. O., U.L.O. en M.U.L.O. is bepaald dat aan onderofficie ren van 30 jaar en ouder en kor poraals en soldaten van 27 jaar en ouder, die vóór hun opkomst m werkelijke dienst bij genoemd on derwijs werkzaam waren door de minister op hun verzoek groot verlof, dan wel ontheffing uit hun vrijwillig dienstverband zal wor den verleend. Uitgezonderd wor den evenwel zij, die in de Over zeese gebiedsdelen verblijven, een opleiding hebben genoten, dan wel in opleiding zijn voor de militaire administratie ,of behoren tot het beroeps- of reserve-personeel der Kon. landmacht. Militairen, die de gestelde leef tijden nog niet hebben bereikt en anders dan voor het vervullen van eerste oefening onder de wapenen zijn. kunnen voor groot verlof dan wel ontheffing uit vrijwillig dienstverband in aanmerking wor den gebracht, wanneer zij verbon den waren aan een onderwijsin richting, waarbij het aantal ieer- krachten door opkomst in werke lijke dienst is teruggelopen tot minder dan vijftig procent. De ministers Beel en Jonkman zullen Zaterdag een bezoek bren gen aan Makassar. Zondagmid dag gaan ze naar Soerabaja en Maandag naar Batavia. Het ver trek naar Nederland zal waar schijnlijk in de tweede helft der volgende week plaats hebben. Jhr. Ruijs de Beerenbrouck, lid der Tweede Kamer, is van een reis door republikeins gebied, waar hij een onderhoud met Soe- karno gehad heeft, in Batavia te ruggekeerd. Bisschopsstaf, ring en borstkruis voor Z. H. Êxc. mgr. Verhoeven, vervaardigd door .de edelsmeden gebr. van Roosmalen, Utrecht, De algemene vergadering der V. heelt gisteravond met 40 stemmen bij 13' onthoudingen de samenstelling van de commissie van onderzoek inzake Palestina goedgekeurd. Zij keurde tevens de bevoegdheden, welke aan de com missie worden gegeven, met 45 te gen 7 bij 1 onthouding goed. De speciale algemene vergade ring der V. N. over het Palestijnse probleem, die 13 dagen bijeen is geweest, is formeel gesloten. Regeringsvliegtuigen van Para guay hebben tijdens de viering van de onafhankelijkheidsdag van Paraguay de stad Concepcion, die in handen der opstandelingen is, gebombardeerd. Honderden buru gers. onder wie schcolki-Veren, bevonden zich onder de slachtof fers Ook een Argentijns schip in de haven van Concepcion werd getroffen. 0" Minister Huysman gaat 20 deaer voor enkele dagen naar Dublön o.m. voor besprekingen ter be stendiging vn 'f ornnomisch v©c» keer NedtiM. -d j-.ri&nd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1