Vijftig Katholieke politieke organisatie Dr Van Angeren over Londense tijd de Warenhonger en prijzen Werden goederen te duur verkocht maken 3'i IÉ i "VI Herdenkingsbijeenkomst K. V.P. j te Utrecht Bevin pessimist noch optimist Britse militaire missie verlaat Nederland 1 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN En maar opnemen Prinses Elisabeth Wereldboycot Cholera Hel te Lahore IONGSLAGEN i 69ste JAARGANG ZATERDAG 1 MET 1947 No. 20316 daadkracht voorging^ nfl aan maar van bouwen kwam niet veel van Ned. Scheepvaart ANTWOORD OP LAGER HUIS-DEBAT geen verliezen in INDIE DE BIJENKORF VOOR DE TUCHTRECHTER SABOTEURS VAN HET VOLKSBELANG onder de kippen Bevolking in razernij IK WORSTEL, MAAR KOM BOVEN MGR. J. VAN SAMBEEK MAAR ADVISEURS VOOR DE OPLEIDING BLIJVEN <U iii DE KANTOREN van de Redactie en de AdmU nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant zijn gevestigd te Rotterdam. Kortenaerstraat l. TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. faas. De abonnementsprijs bedraagt f 3.25 per Kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per wee Directeur; J. KUIJPERS. Hoofdredacteur; Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A, PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. ledei woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bg vooruitbetaling. e I lri*incr«vn Het is vandaag een belangrijke dag voor katholiek Neder- land en voor het gehele Nederlandse volk, nu de K.V. P. zich heeft opgemaakt, om in plechtige bijeenkomst in de Tivoli-zaal te Utrecht het feit te herdenken dat 5(1 jaar geleden mgr. dr. H. A. J. M. Schaepman de Nederlandse katholieken op eigen politiek program wist bijeen te Zijne Em J°h' Kardinaal de Jong en alles wat naam heeft in katholiek Nederland, was vanochtend op deze vergade ring aanwezig. Toen te 11 uur de voorzitter der K. V. P. Je heer W. J. Andriessen, de plechtigheid opende, was de grote Tivoli-zaal tot in de uiterste hoeken gevuld. De zaal was stemmig versierd, de muzikale omlijsting van de bijeenkomst werd verzorgd door het Stichtse Kamerorkest o. I. v. de heer H Spruit en door de Rustenburgse Koor knapen onder leiding van de heer Henk Hoogervorst. Openingsrede van W. J. Andriessen Na een woord van welkom her innerde de heer Andriessen aan het beslissende moment in ae staatkundige ontwikkeling van het katholieke volksdeel, de ver kiezing van mgr. dr. Schaepman tot lid van de Tweede Kamer m 1880. Reeds was de aandacht op hem gevallen tijdens de parkmeeting in Amsterdam (1871), de eerste bijeenkomst van katholieken uit geheel Nederland en van meet al aan wijdde hij zijn krachten aan de vorming van een katholieke nartij Met het doorzettingsver- mogin, den Tukker eigen, streef- dl hH zijn doel na en wist hijvan geen wijken. Hoe slecht werd hij fn de aanvang begrepen. Doch hij ïette door en slaagde ondanks de vele vergissingen en talloze te leurstellingen. Er is in ons goede vaderland sinds de vergadering van Utrecht véél veranderd. De schuurkerken- nositie van ons heeft plaats ge maakt voor een fier en frank naar buiten treden. Wi)_ staan cfrs radio,n scholen? sociale orga- nfsaties universiteit en wat dies meer Zij. Dit alles is niet op de laatste plaats te danken aan onze eigen staatkundige organisatie, aan de bundeling van eigen kracht en een woord van oprechte dankbaarheid past aan die grote Schaepman, de onversaagde en onvermoeide emancipator. Spr. uit dan zijn grote vreugde over de aanwezigheid van de kar- in deze feestvergadering d vervolgens te verklaren, het- om vervolgens aepman ver- g en Wj aan dr Scna Ps ^De" gedachten gaan ook to dankbaarheid uit naar hen, die het werk van dr. Schaepman heb- hen voortgezet, zoals baron Van Wijnbergen, dr. Kooien, jhr. Ruijs, mgr. Nolens, prof. Aalberse, mr. Goseling, mr. Verschuur en zovele anderen. Zeer in het bijzonder naar mr. Goseling en mr. Verschuur, die slachtoffer geworden zijn van het Duitse barbarisme en mede door hun staatkundig werk in .de R. K. Staatspartij gevallen zijn. Ook naar de onbekende en stu le werksters en werkers gaan de gedachten uit. Bij de oplossing van de vraag stukken, die onze tijd kent en de herbouw van ons maatschappelijk leven, zoo gaat ppr. voort, kan de katholieke visie, die nu eenmaal totalitair is niet worden gemist. Evenals in de achter ons liggen de halve eeuw de staatkundige arbeid der Nederlandse katholie ken van niet te miskennen invloed op de verhoudingen van ons va derland is geweest, even zo zal ook in de komende decennia die invloed merkbaar zijn. Zou dat het geval zijn dan verzaken fi onze plicht en zijn wij geen 3 "lip-eiingen van hem, wiens ware volgelinge" erdenken en werk wij vandaag werk_ en die ons met 7/3 ,f> Moge katholiek Ne betekenis deze bijeenkomst .„„mpnt en toekennen, welke zij ve'3_ K v welke het partijbestuur oer'' p.er welbewust en weloverwogen aan wil geven. Mogen er de no dige conclusies voor de toekom» uit worden getrokken en daar naar ook gehandeld worden. Nadat het orkest de Sympho- nie No. 7 in A gr. t. van W. A. jyjozart had vertolkt en het kna penkoor de liederen Salvum fac •regem van A. Sachini, het Enge lenkoor (uit Elias) van F. Men- delssohn en t Ave Maria van F. Hamma, had gezongen, betrad de hoofdredacteur van De Maasbode, Mgr. Dr. J. H. J. M. Witlox het podium om de officiële herden kingsrede uit te spreken over het staatkundig levenswerk van Schaepman. se Zaken dan kon hij zich het minst met de binnenlandse bemoeien of van vrij onschul dige departementen als Water staat en Oorlog, of ook een enkele maal aan Justitie, maar de enige katholieke minister van invloed voor Schaepman's tijd was Borret in het ministerie Heemskerk van 1866—1868. De katholieken namen met deze positie genoegen, maar Schaep man wenste de conclusie te trek ken uit de politieke ontwikkeling, door katholiek Nederland meege maakt en hij greep zijn geloofs genoten als het ware bij het nek vel om ze te drukken met de neus op de regeringstafel, waarvan zij tot dan 'toe een heilige huiver had den. Schaepman stuwde ons de tweede phase in van onze politie ke emancipatie. Zijn stoere figuur staat aan het beginpunt van een nieuwe aera. Even scherp als het doel zag Schaepman ook het mid del: het breken van de macht van het liberalisme door een samen gaan van de christelijke groepen m.a.w. door een coalitie. Schaep man wenste een stormloop van het christelijke volksdeel op de liberale regeringsburcht. Bij het totstandkomen van de coalitie, die stellig op de eerste hij moeite zijn geloofs- heen te helpen over het papisme, dat in protestantse kringen tot uiting kwam, en dat ook door de protestantse leiders, aanvankelijk zelf niet van deze smet vrij, later met moeite kon worden tegengegaan. Voor de katholieken tot coalitie konden komen was echter nodig dat zij politiek georganiseerd werden. Dr. Witlox schetste daarna de groei van de politieke organisatie der katholieken onder Schaep- mans stuwing via de proeve van een program van 1883, de Alge mene Bond onder Jos. de la Court in 1888, het program der Kamerleden van 1896, en de aan neming van het program op 5 Mei 1897 te Utrecht. Dit alles doorsneden met hevige ruzies, als over grondwetsherziening, per soonlijke dienstplicht, het kies recht' en de leerplicht, op welke onderwerpen dr. Witlox vaak een geheel eigen licht wist te werpen, geput uit hernieuwde bestudering van de bronnen. Het feit, dat Schaepman telkens na het beze gelen van de verschillende ruzies onmiddellijk de zaak wederom ter hand nam van de politieke partij organisatie bewijst, aldus dr. Wit lox, van hoe groot belang de doc tor deze achtte. Hij werkte er let terlijk aan tot" zijn laatste adem tocht. Schaepman begreep, dat van de eigen politieke organisatie de invloed en de machtspositie van de katholieken in ons land afhingen. Hij voelde 'n katholieke partij in ons land als een histori sche noodzakelijkheid. Dr. Witlox eindigde zijn rede met een korte schets van Schaepmans persoon lijkheid, waarin als drijfkrachten van diens leven werden aange duid: zijn liefde voor de Kerk en zijn liefde voor het vaderland. Aan het slot van deze ochtend bijeenkomst zongen de aanwezi gen enthousiast het beroemde lied op tekst van dr. Schaepman: Aan U, o Koning der Eeuwen. In de namiddag zou de partij- penningmeester, de heer P. Al berts spreken over het Goseling— Verschuur-Herstelfonds en een overzicht geven van de stand van zaken. De heer mr. E. M. J. A. Sassen, ondervoorzitter der K.V.P. en lid van de Tweede Ka mer zou'hierna het woord voeren over: De toekomst van een poli- Men. schrijft ons: In een stadje in het Zuiden van ons land had iemand een molest- sehade van ca. 1.500. Eerst kwa men er twee heren voor de O.O.M. taxeren, de grootste molestmaat- schappij die op haar miUioenen guldens zit tè broeien en deze niet mag uitkeren. Toen' kwamen er twee heren van de S.E.C. om uit te maken wat het rijk zou, moe ten bijpassen. Kort geleden Kra men er twee heren van de We deropbouw om de schade eens op te nemen. Het molestslachtofier moest de aannemer maar eens vragen een begroting te maken. Daarop zouden bons verstrekt worden voor materialen. Later zouden de heren nog eens terug komen om de wederopbouw in ogenschouw te nemen, de reke ning te controleren, waarna dan een voorschot zou volgen. In Januari j.l. werd een nieuw systeem uitgedacht voor de dis tributie van metselsteen. Het heeft weer schatten gelds gekost. De nakoming ervan was hopeloos. De tasvelden op de steenfabrie ken geraakten vol, met het gevolg dat diverse steenfabrikanten m de zomer maar zijn gaan stillig gen. Begin Mei j.l. gingen de ste nen eindelijk van de bon, wat reeds een jaar geleden verzocht was. Wij, Hollanders, willen alles tot in de perfectie regelen, maar wij hangen ons op aan onze perfectie. x'xj'v:;:-. De officiële heropening van het vliegveld 1 penburg, in tegen woordigheid van prinses en prins. Naar de „Yorkshire Post" meldt gaan er in Engeland geruchten, dat de verloving van prinses Eli zabeth en Philip Mountbatten, de voormalige prins Philip van Grie kenland. spoedig op handen is, zelfs voor het eind van de maand. De New York Herald Tribune bericht, dat de verloving wellicht aanstaande Zondag bekend zou worden gemaakt, doch er is l"er van geen officiële bevestiging krijgen. te plaats aan Schaepman te danken tiek in katholieke geest. De Indonesische handelsgevol machtigde in Australië, H. Campbell, heeft Donderdagavond op het Indonesische vakvereni gingscongres te Malang verklaar te hopen, dat het congres de wens te kennen zal geven voor een w"- reldboycot van de Ned. scheepvaart op Indonesië. De Australische vak verenigingen, aldus CampbeJi, maken thans plannen voor een dergelijke wereldboycot. Hij ver wacht dat de Ned. vakverenigin gen er aan deel zullen nemen. Causerie voor de Kath. Cult- Centrale te Rotterdam Voor de Kath. Culturele Cen trale te Rotterdam hield staatsraad mr. dr. J. R. van Angeren, inder tijd minister van Justitie in de Ned. regering te Londen, gisteren avond een causerie over de daar in de oorlog doorgebrachte tijd. Een vlot en gezellig causeur is dr. van Angeren en zijn lezing gaf wel een zeer bijzondere kijk op toestanden, belevenissen en het werk van de Nederlanders in En geland, toen ons land nog zuchtte onder de Duitse bezetting. Heengegaan in opdracht van de toenmalige minister van Justitie, prof. Gerbrandy, als secretaris generaal van diens departement. Werd hij later zijn opvolger op de ministerszetel. toen Gerbrandy minister-president werd. Bij een volgende kabinetswisseling nam dr. Van Angeren zijn post van secretaris-generaal weer op en als zodanig kwam hij terug naar het vaderland. Na een uiteenzetting van het be lang van het vertrek der regering naar Engeland en een levendige schildering van de reis naar Lon den, besprak dr. v. Angeren het werk dat daar onmiddellijk moest worden aangevangen. „Fruin'' ontbrak materiaal had hij niet, geen ambtenaren, zelfs „Eruin" ontbrak aanvankelijk en, zoals spr. het uit drukte, een jurist zonder Fruin is een soldaat zonder geweer. Het belangrijkste besluit was wel, dat, hetwelk de bezittingen van Neder landers in het buitenland moest veilig stellen, het bekende besluit A1. De Duitser zou er natuurlijk alles opzetten om geld in het bui tenland te bemachtigen; daarom diende besluit A 1 er voor, die be zittingen voorlopig te onteigenen en daardoor veilig te stellen. Het besluit kwam er door, alleen De Geer tekende niet! Deze was, aldus verklaarde spr., er tegen het eigen domsrecht der Nederlanders aan te tasten. Veel zorgen baarde het, alvorens dit wetsbesluit ook door de Engelse rechter was aanvaard; een proces, dat gericht was tegen het recht der Londense regering om wetten uit te vaardigen, weru echter in vierde en laatste instan tie gewonnen. Ook van de rege ringscommissie voor de scheep vaart werd onmiddellijk de grond slag gelegd. Gerbrandy nam les Minister-president Gerbrandy had er speciaal slag van om met de Engelsen om te gaan; zijn ty pische persoonlijkheid deed hem vele vrienden winnen. Als aardige bijzonderheid releveerde spr. het feit, dat Gerbrandy iedere morgen Engelse les ging nemen, daar hij zich beter in die taal wenste uit te drukken en 's avonds kon men de minister-president bezig zien aan zijn thema's! Verder was Gerbrandy het voor beeld van de verzetsgeest en spr kantte zich scherp tegen de me ning, die tijdens het proces-De Geer kenbaar is gemaakt, als zou den het Ned. kabinet en de Ned. kolonie in de eerste tijd in Lon den van defaitisme hebben blijk gegeven. Spr. noemde dit een af schuwelijk misverstand en alleen al het feit, dat De Geer uit het kabinet moest treden, dus de mi nister-president zelf, wijst wel op het tegendeel. Onder de belangrijke wetten, die in Londen gemaakt zijn, vait zeker ook de wet, waarbij het rechtsverkeer in 't buitenland werd geregeld en vooral ook de terug- keer-wetgeving, o.a. de wet op de politieke delinquenten. Uit Neder land kwam gedurende de oor log vooral deze suggestie steeds naar voren: berecht de politieke delinquenten bij bijzondere rechts pleging en voer de doodstraf in. Men achtte de normale rechterlijke macht te slap. Niet algemeen be kend is misschien het feit, dal deze z.g. terugkeerwetgeving werd voorbereid door een ministeriële commissie, waarin ook Prins Bern- hard zitting had. Spr. besloot zijn zeer interes sante lezing met- hulde te brengen aan H.M. de Koningin, die in Lon den nooit één seconde aan de overwinning twijfelde en zonder enige twijfel de „leading lady" van Nederland was. Na de heropening van de walserij West van de Hoogovens en Staalfabrieken te Veisen wordt het eerste blok van door de duo-wals gevoerd. 3000 k„ Rede Mgr. Dr. J. Witlox «Htinx begon met te con- Dr. Wit NauweiijjcB iemand stateren. onr,p(jia- en zo scherp heeft ooit zo spoed gchaep. zijn levensdoel g doctor vrij man. Dit was, ^als de docwr vrjj spoedig na zijn terugk ePn me met de doctorsbul schrijven aan zijn vriend dr. Nuyens vaststelde: ik wil tholieken maken tot een po«™;Ke macht in Nederland. Bij Sc'ha P mans optreden waren de kaxno- lieken reeds met een vrij talnjae groep in de Tweede Kamer ver tegenwoordigd, die het in grote lijnen wel eens waren en ook tot zelfstandigheid waren gekomen, omdat zij zich eindelijk hadden losgemaakt van de liberalen. In de regering hadden de katholie ken echter vóór Schaepman nau welijks iets te zeggen. Wel trad gewoonlijk een 'of andere katho liek op hetzij als minister van R. K. Eredienst of van Buitenland- In antwoord op het tweedaags debat in het Britse lagerhuis over de buitenlandse politiek heeft Er- nest Bevin, minister van buiten landse zaken, verklaard, dat hij pessimistisch noch optimistisch was. Hij zag niet op tegen de moeizame onderhandelingen, die ongetwijfeld nog zullen volgen en zeide te zullen volharden tot alle moeilijkheden uit de weg zijn ge ruimd. Als ik al optimistisch ben, al dus Bevin, is het over het plan, aat de raad van ministers van buitenlandse zaken te Potsdam heeft opgesteld. Ik geloof, dat de opzet wel goed was, doch over de instelling van het recht van veto lopen de meningen uiteen. Over de Anglo-Amerikaanse fusie-overeenkomst zeide Bevin, dat met Amerika een regeling zal •worden getroffen, die doelmatiger is dan de oude. Over de admini stratieve Z«de is reeds overeen- StmtinghebtereSaargebied betreft, zeide Bevin te hopen, dat de Fran sen hun eisen zullen matigen, daar zij anders een snel e afdoe- nfng van de kwestie zullen ver- trDgeenkwestie van de ^^telbeta; lingen door Buitsland in_ men met die van het pe dt dustrie, dat thans nader wordt vastgesteld met inachtneming het te Potsdam beslotene. Het probleem van de Duitsers uit Polen is uiterst moeilijk. Onder dp huidige omstandigheden kan T?r'^se zone niet meer van de ze Duitsers opnemen dan het oor spronkelijk overeengekomen aan tal. Wat de vroegere Italiaanse ko loniën aangaat: Engeland heeft enige weken geleden de grote mogendheden uitgenodigd, verte genwoordigers te benoemen, die te Londen zullen spreken over het werkschema van de door de min. van buitenl. zaken over eengekomen commissie, die na het van kracht worden van het vre desverdrag met Italië de Italiaan se koloniën zal bezoeken Ame rika en Frankrijk hebben de uit nodiging reeds aangenomen en het wachten is nog op het Russi sche antwoord. De minister zeide, dat de rege ring niet accoord gaat met de be wering, dat Engeland als de grote mogendheid zijn rol heeft uitge speeld. Over Egypte zeide hij, dat dat land riiet moet worden tevreden gesteld ten koste van de Soeda- nese bevolking. Hqf is aan Egypte om de kwestie al of niet aan de veiligheidsraad voor te leggen, doch Engeland kan niet verder gaan. Engeland heeft veel belang bij het middenoosten in econo misch en financieel opzicht. Gedurende de afgelopen week zijn er in Indië geen verliezen onder de strijdkrachten der kon. marine, der kon. landmacht en van he tkon. Nèd.-Ind. leger ge rapporteerd. Het kleine zaaltje van de tucht rechter voor de prijzen aan de De Lairessestraat te Amsterdam was gisterenmiddag gevuld met potjes, pullen vazen en mensen, toen daar de behandeling aanving van de, wat de verdediger, mr. Hout hof f, noemde geruchtmakende zaak tegen De Bijenkorf. Nadat van Januari 1946 af gere geld steekproeven waren gedaan in1 de zaak in Amsterdam en in de filialen te Den Haag en Rotter dam, volgde op 10 Juni een groots opgezette inval. Daarbij werden 55 processen verbaal gemaakt en 1290 artikelen in beslag genomen op vermoeden van prijsovertie- ding. Bezocht werden daarbij de afdelingen ceramiek, huishoude lijke artikelen, lampekappen, da meshoeden, toiletartikelen, leder waren, papierwaren, byouteriën en vleeswaren. Tienduizenden artike len werden gecontroleerd, en van 1290 stond niet vast, dat de prijs juist was; deze werden daarom in beslag genomen. Na zeer veel voor bereidend werk, kon thans de be handeling van de zaak beginnen; het zal echter wel weken duren voor men aan het einde is geko men. Knoeiers met distributie- goederen Het gaat nog steeds niet goed in Nederland. Om vuig gewin zijn er nog maar al te velen, die dag in dag uit de voorziening van ons volk met levensmiddelen en goe deren saboteren. Gelukkig echter gaan er ook niet veel dagen voor bij, dat de bevoegde autoriteiten niet een of meer van deze lieden in de kraag grijpen. Thans weer enkele gevallen: Bij een grossier in levensmidde len te Drachten ontdekten ambte naren van de C.C.D. een tekort van 22.000 rantsoenen suiker! Sedert de bevrijding had hij o.a. aan een arbeider van een zuivel fabriek 80 coupures a 50 kg (16000 rantsoenen) verkocht v(^r a f 250.— per coupure. En verder had hij 'suiker geruild voor kle ding, keukengerei, meubelen en. De arbeider op zijn beurt had de coupures weer doorverkocht, o.a. aan een bakker en een ijsfabrikant maar ook aan een loodgieter, die bekend stond als geheim distilla teur. Overigens had de zwarte markt in Amsterdam ook haar deel gekregen. Bij de loodgieter vonden de ambtenaren een distilleertoestel en grondstoffen pn materialen voor de bereiding van alcohol. De gros sier, de arbeider en de loodgieter zitten nu in de cel hun zonden te overwegen. In Zwartsluis kwam een zeep- affaire aan het licht. Een handel in dekzeilen en scheepsbenodigd- heden had in de afgelopen jaren belangrijke toewijzingen van zeep ontvangen, die men zogenaamd behoefde voor het insmeren van dekzeilen. In werkelijkheid wer den daarvoor echter bonvrije smeermiddelen gebruikt. In goed anderhalf jaar had de firma ruim 11 000 kg zeep toegewezen gekre gen en via tussenpersonen m Zwartsluis en Vollenhove ver dween die bijna geheel in de zwarte handel. Bij een der tussen personen vond men nog enige honderden kilo's terug. In Limburg tenslotte zijn op een zuivelfabriek knoeierijen geble ken De melk werd er op een lager vetgehalte gestandaardiseerd dan officieel werd opgegeven, met de terugleveringen aan leveranciers was geknoeid: sinds 1 Juli 1946 was 6000 ks mp'k buiten de boe ken om verhandeld: boter was er zonder bon v>- ooht enz. Hier is tegen directie en enkele slijters proces verbaal opgemaakt. Tuchtrechter was mr. J. A. Bletz verdediger, zoals gezegd, mr. 11. Houthoff, terwijl als juridisch ad viseur voor de N.V. optrad mr. Goppel en als economisch adviseur aan drs. Koning. „Geeft u toe dat de in de verba len genoemde artikelen te hoog geprijsd waren?" vroeg mr. Bletz aan dr. Koning. „Neen, dat kan ik niet zeggen „Dat is jammer, want dan kon den we naar huis gaan" Bij de ondervraging bleek dai alle artikelen bij de Bijenkorf ge prijsd staan. De verkoopster heeft zich aan deze prijs te houden en er wordt daarbij streng toezicht gehouden. De inkopers stellen de prijzen vast aan de hand van de voorschriften. Ook zij worden streng gecontroleerd en zijn ver antwoordelijk voor hun werk. De verdediger, mr. Houthoff kreeg daarop gelegenheid enige algemene opmerkingen te maken. Hij wees er op, dat slechts enkele afdelingen bezocht waren, omdat men van de andere afdelingen wist dat de prijzen goed waren Op zichzelf is dat geen verdienste, aldus spr., maar er zijn ook goe deren, waarvan de prijzen niet zo gemakkelijk zijn vast te stellen. Daar moet men zich nog steeds houden aan de prijzenbeschikking 1940, no. 1, met de aanvullingen, het is duidelijk, dat dit volkomen onvoldoende is. Men moet dus wikkende en wegende een prijs vaststellen, de ene keer zal die te hoog zijn, maar vaak ook te laag. „Waar blijft dan de prijzen- discipline, U staat anarchisme voor", interrumpeerde mr. Bletz. „Prijzendiscipline is alleen mo gelijk met goede voorschriften, wanneer de overheid in gebreke blijft, moeten wij onze eigen weg zoeken". „Wanneer de Bijenkorf niet wist voor welke prijzen zij kon in- en verkopen dan had zij zich er bui ten moeten houden." „Er was een warenhonger bij het publiek, wij konden daar met buiten blijven. Wij zijn bereid een redelijke prijs te berekenen, maar men kan niet verwachten, dat dit ten koste van de winst zal gaan De verdediger betoogde voorts dat, indien de Bijenkorf de artike len van de fabrikanten niet zou hebben geaccepteerd, omdat dp prijzen lagen boven die van 9 Mei 1940. zij hiermede alleen bereikt zou hebben, dat de artikelen naar andere afnemers gingen. Ook de overheid ziet overigens in aidus mr. Houthoff dat ze niet kan vasthouden aan de prijzen van Mei 1940. Zij heeft daarom nieuwe richtlijnen als maatstaf genomen. Deze zijn nooit bekend gemaakt, doch niettemin worden zij als richtlijn genomen. De tuchtrechter merkte hierbij op, dat ook hij dit tot zijn schrik heeft geconstateerd. Mr. Houthoff was van mening, dat de detailhandel geheel onvol doende wordt voorgelicht over üc vaststelling van prijzen. De verdediger kwam tenslotte tot de conclusie, dat men gezien het grote aantal artikelen, dat ge controleerd was en de grote moei lijkheden bij de prijsvaststelling van deze artikelen, niet van ome delijke prijzen kon spreken. Men ging toen over tot de be handeling van de ceramiek. Een getuige-deskundige, de heer D VrieS, verklaarde, dat er in ons land vóór de oorlog 70 80 cera- mische fabrieken waren. Nu zijn er tien maal zoveel. De fabrieken en fabriekjes kopen de vakmensen weg uit de fabrieken voor huis houdelijke artikelen, er worden voor draaiers lonen betaald tot 200 per week toe. Omdat daar door de fabrieken voor huishou delijke artikelen zonder personeel komen te zitten, grijpt men hier in. Op zichzelf is het niet zo erg. dat ceramische artikelen duur zijn, maar wanneer deze productie gaat ten koste van een belangrijkere, dan moet men ingrijpen, zo merk te mr. Bletz op. Daarom contro leert de Prijsbeheersing momentcel ook deze luxe goederen Dinsdag a.s. wordt de zaak vooit- gezet. De laatste weken zijn in ons land enkele gevallen van vogel- cholera bij kippen vastgesteld, o a. in Drenthe. Daar vogelcholera zeer besmettelijk is en bij verschil lende vogelsoorten kan voorko men, is de mogelijkheid niet uit gesloten dat de ziekte nog op an dere plaatsen kan uitbreken. De smetstof wordt vaak overgebracht door kraaien, mussen en duiven. De sterfte onder de aange taste dieren is meestal zeer groot De incubatietijd is vaak nog geen 24 uren. De eene dag zijn de die ren nog gezond, de volgende dag vindt men ze dood. terwijl de zie ke dieren verschijnselen van suf heid, vaak een groenachtige diarrhee en dorst vertonen. Soms heeft de ziekte ook een slepend karakter, dan zijn vaak de lellen opgezwollen en ontstoken. Bij tijdige onderkenning van de ziekte kan de dierenarts uitkomst brengen door de zieke en nog niet zieke dieren met serum in te spuiten. Ook kunnen dieren, voor behoedend tegen cholera worden ingeënt. Pluimveehouders wordt aange raden bij het geringste vermoe den van cholera direct hun die renarts te raadplegen. Een paniek begint zich meester te maken van de inwoners der Voorindische stad Lahore, waar reeds drie dagen een steeds feller wordende burgerstrijd woedt en reusachtige branden een rookko lom doen opstijgen, die kilometers ver in de omtrek zichtbaar is. Behalve de tempel en de zijde- markt, die in lichterlaaie staan, zijn er in twaalf verschillende delen van de stad winkels en hui zen in brand gestoken en Vrijdag in de namiddag breidden de ge vechten en het brandstichten zich uit naar nieuwe stadskwartieren. Vrijdag werden vijf personen neergestoken en tenminste zeven anderen werden gewond. Blijkens de berichten, die uit deze hel te New-Delhi binnen komen. is de bevolking aangegre pen door razernij. De politie heeft versterkingen ontvangen en troepen zijn in het geweer geroepen. Een belangstellend lezer van deze rubriek zit in de knoop. Hij heeft onze opmerkingen over op- voeding, over de noodzakelijkheid vart vakorganisatie doorgewor steld (11e gebod) en las voorts nog in een ander orgaan de ver klaring van een Amerikaanse dame, volgens welke het geen verschil maakte, of men 2 of 14 kinderen had op te voeden. Be trokkene komt vervolgens tot de volgende stellingen. Hij heeft er een reuze-karwei aan om met reeds vijf kinderen aller hoofd boven water te hou den. Opvoeding toch is een stuk werk met geestelijke en mate riële eisen. Een gemiddelde ar beider komt er met zijn loon niet. Het 11e gebod moest anders wor den geformuleerd en wel: geef ieder mens een menswaardig be staan. Schrijver over 11e gebod en Amerikaanse dame in de plaat sen resp. van inzender en diens vrouw zouden na een jaar wel anders praten. We zouden op die stellingen het volgende willen antwoorden. Elk gezin heeft zijn eigen moeilijkhe den en zeker in deze na-oorlogse tijd. Gaat men die moeilijkheden meten, dan zijn die èn geestelijk èn materieel in een gezin van 14 kinderen heel wat groter dan in die van 2. In het algemeen ge sproken dan. Want er kunnen b.v. in twee gezinnen van dezelfde grootte door allerlei factoren enorme verschillen zijn te con stateren. We wijzen op verant woordelijkheidsgevoel der ouders, gezondheid en ziekte, al dan niet tegenslag in zaken, al dan niet werkloosheid, bepaalde karakter eigenschappen van vader, moeder en kinderen, aanleg, enz. In de verdeling van alle op aarde te krijgen „gunsten" derhalve kan grillig onderscheid zijn. Primair bij gezinsgeluk is ech ter wat geestelijk goed gerichte en onderlegde ouders ervan ma ken. Een oud woord zegt, dat wil men geestelijk slagen, men een zekere materiële welvaart moet genieten. En juist daarom hameren we zo dikwijls op maatregelen en voorzieningen, die een behoorlijke welvaart of zoals inzender het zegt: een menswaardig bestaan kunnen en moeten verzekeren. Om dit ideaal te helpen verze keren moeten de geesten zodanig worden gevormd, dat men de welvaart ook van zijn naaste krachtens het grote gebod der liefde, eigenlijk automatisch helpt bevorderen. Als we echter zouden wachten up Je resultaten van die vorming zonder meer, blijft schraalhans nog een tijd keuken meester. Weshalve ook naar an dere middelen moet worden ge grepen. Tot die middelen behoort de o.i. hoogst noodzakelijke vak organisatie als verzorgster van economische, sociale, hygiënische en zelfs godsdienstige en morele belangen. De ontzagwekkende staat van diensten der vakbonden kunnen we in dit bestek niet bespreken. Wie die deze nog niet kent. Iets anders is, dat het lidmaat schap financiële offers kan ver gen. die per gezin zwaar, zeer zwaar vallen. Iets anders is, als men het geld van de vakbond omzet in brood, schoenen en tex tiel. Als men gr zwaar voorzit maar dat is niét alleen in arbei dersgezinnen en men gaat de belangen afwegen, dan kan het lijken, dat de directe voorzienin gen het winnen. Men mag echter nooit vergeten, wat de vakbonden in de afgelopen 40 jaar bereikten en men mag zeker zich wel eens goed voor ogen stellen, hoe de toestand over vijf jaar zou zijn, als vandaag alle vakbonden hun werk zouden staken. Men zou nu één gulden per week sparen, om er binnen enkele jaren tien en meer te verliezen. Vakbondscontributie kan een zwaar offer betekenen, is over het algemeen een ernstige finan ciële pil, doch onttrekking aan de organisatieplicht kan en zal juist het gevraagde menswaardig be staan tegenhouden of achteruit brengen. Organiseren is een gebod, een menswaardig bestaan geven is een gevolg van dat gebod. Vrijdagmiddag is mgr. J. v. Sambeek, apostolisch vicaris van Taganyika, in zijn geboortedorp Veldhoven plechtig ingehaald. Dezer dagen zal hij een neef. de 6e priester uit een gezin van zeven zonen, de H. Priesterwijding toe dienen. HENK VAN DER MAZE Per 1 Juli a.s. sal de Britse mi litaire missie in Nederland haar werkzaamheden staken. Evenwel blijft ook dan het contact tussen het Ned. en het Britse leger ge handhaafd, voor zover betreft op leiding en uitrusting. Immer? er zullen nog 2 hoofd- en 9 subalter ne officieren hier blijven, die ons worden uitgeleend om van advies te dienen bij de opleiding onzer troepen. Een van hen wordt ad viseur voor de uitrusting. In Augustus 1945 is de missie met haar werk begonnen met een staf van 50 officieren en 150 man schappen. Tot November van dat jaar werd samengewerkt met de Amerikaanse missie. Eerst werd de hulpverlening op burgerlijk terrein ter hand genomen. Door bemiddeling van de gecombi neerde missies werd Nederland voorzien van een millioen ton voedsel, hoofdzakelijk uit Enge land, 400.000 ton benzine, 5.000 ton kleding, 10.000 motorvoertuigen, die aan Ned. ondernemingen wer den overgedragen, 11.000 ton zeep en 2.000 ton papier. t Sinds 1 November 1945 heeft de missie zich in hoofdzaak met op leiding en uitrusting van het Ned. leger beziggehouden. En het n°°m der missie, brigadier-generaal Ha rold P. Gardham, verklaarde in een onderhoud, dat Engeland het grootste deel van de Ned strijd krachten in Indië heeft uitgerust, zoals de 7 December-divisie en de tweede divisie. Ook voor de for maties. die dit jaar op de been worden gebracht heeft Engeland de uitrusting verzorgd. De generaal was vol lof voor de hoge Ned. officieren, die zich grote moeite hebben gegeven ons verouderde leger in een moderne strijdmacht te veranderen. Hij zeide te hebben geconstateerd, dat de Nederlander een eerste klas soldaat is, wanneer hij behoorlijk is opgeleid. En het grote bezwaar van voor de oorlog, dat er te weinig contact bestond tussen of ficieren en mn deren, is thans zeer belangrijk verminderd. V. ••hrv:' Prinses' Juliana (rechts van haar Frits Diepen) hijst de lag ten teken, dat het vlieg- ve'd weer g opend is. o ■ti M

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1