Nieuws uit Stad en Omtrek LANGS DE Lid van vuurpeloton berecht „ROTTERDAM STRAKS" Prinses Juliana opent Rode Kruistentoonstelling De Republiek en Linggadjati KATHOLIEK SCHIEDAM WIL EEN AUTONOME K.R.O. IJN De bioscopen bieden deze week: Bloemenruil met een ander land pastoor h. alink t ZATERDAG 17 MEI 194? PAGINA 2 PROPAGANDA-AVOND MET SUCCES De Radio als cultuurmiddel Anna Lans (Passage) Wereld zonder zonde (Monopole) MEDISCHE ZONDAGS DIENST ADJ .-SECRETARIS TRIBU NAAL GEARRESTEERD IETS HOGERE TEMPERATUUR SCHOENENBON VOOR KINDEREN ER KOMT WEER EEN EI MAASRODE-JUBILARISSEN GEHULDIGD DOODSTRAF GEEIST Jodenverraadster krijgt vijf jaar Van groot belang voor onze bloemencultuur RESTAURATIES EN NIEUWBOUW OPBOUWEXPOSITIE Eduard Flipse weer voor het Rott. Philh. Orkest VREUGDE-UUR VOOR BLIJDORP De eerste vlootaalmoezenier OORLOGSONDER SCHEIDINGEN EEN GENTLEMAN- INBREKER NED. KINDEREN UIT AKEN NAAR NEDERLAND RIVIERTIJDINGEN Door daverend applaus stemden de katholieken van Schiedam in met een motie aan de regering, waarin een autonome Katholie ke Radio Omroep in federatief verband met de andere omroe pen gevraagd werd. Deze motie was het voornaamste deel van de grote propaganda-avond, die het voorlopig comité van actie te Schiedam in samenwerking met de K.R.O. had opgezet. De voorzitter van dit comité, de heer G. G. v. Essen heette aan het begin van de avond de bur gemeester, mr. J. W. Peek en zijn echtgenote, wethouder P. B. M. Alberts eft zijn echtgenote, deken Reijnen en de andere aan wezigen hartelijk Welkom. Hij herinnerde aan de laatste grote propaganda-avond van de K.R.O. in het Passage-theater, waar de K.R.O.-boys met Piet Lustenhou- wer waren opgetreden onder aus piciën van de Katholieke Radio Vereniging „St. Liduina". Deze vereniging is nog niet herre zen als zodanig, maar wel is er een voorlopig comité van actie gevormd. De belangstelling voor de avond was zo groot, dat men gerust drie maal een Musis Sa- crumzaal had kunnen vullen. De K.R.O. is niet teruggeko men, zoals wij hem zouden wen sen. De autohome positie is niet veilig gesteld. Daarom worden over het gehele land propaganda- avonden gehouden met het doel druk op de Volksvertegenwoordi ging uit te oefenen, om zeker niet tot een Nationale Omroep te ko men. Pater Borromaeus de Grèeve verduidelijkte de noodzakelijkheid van een eigen Katholieke Omroep ir» een gedegen en helder betoog. Hij besprak allereerst de geschie denis van de radio in Nederland. De stichting van de N.C.R.V. en de K.R.Ö., vanwege de eenzijdige uitzendingen bi) de H.D.O. De de finitieve regeling kwam bij het zendtijd-besluit van 1930. Het Ne derlandse volk was het blijkbaar eens met een radioconstellatie van 5 autonome-omroepen. Prof. Gerbrandy schreef voor de oorlog in zijn boek over het radio-vraag stuk, dat radio-omroepen, die zich baseerden op een bepaalde over tuiging in het Nederlandse volk in wezen meer nationaal waren dan een omroep, waarin de neu traliteit hoogtij vierde. Spreker behandelde vervolgens de bezettingstijd en de tijd kort na de bevrjjdirfj: de chaos van „Herrijzend Nederland" en „Radio Nederland in overgangstijd". De huidige regeling, zoals die in De- sember van het vorige jaar door de minister-president is getroffen, bevalt wel, maar is slechts voor lopig. Over enige tijd zal de Volksvertegenwoordiging zich over het omroepbestel moeten uit spreken. Dan moeten de voor standers van de autonome om roep het kunnen opnemen tegen de propagandisten van de kleur loze omroep. Wij mogen de eigen radio-om roep niet prijsgeven, omdat de radio een cultuurmiddel van ont zaglijke betekenis is. Paus Pius XI noemde de radio een macht, die haar gelijke niet had. Wij mo gen dit on?/door de Voorzienig heid geschonken middel tot Verbreiding van God's woord niet ongebruikt laten op straffe van een onbevredigend antwoord, wan neer ons de vraag gesteld kan worden, hoe wij Góds talenten besteed hebben. De radio is een Ïtreekstoel, waar Petrus en Pau- us jaloers op Zouden zijn ge weest. In een tijd, dat alle toevallige en individuele fouten en zonden van het mensdom tot ideeën zijn geworden, dat in de aether die ideeënstrijd, dé omwenteling voor bereidt, moeten wü onze Ideeën uitdragen. God's naam mag niet uit de aether verdwijnen. Wij heb ben öp alle gebieden de katholie ke ideeën te verkondigen. Wij la ten ons door een Nationale Om roep niet terugdringen in de sa cristie. Men yerwijt ons sectaris- me, maar als er hekjes gezet zijn, is dat gebeurd in de dagen der Hervorming, toen men het een gelovige Nederland aan stukken scheurde. Wij waren de eerstén, die als door een radio-wonder op L Wat zegt ut Ja, ik ben er weer. U hebt ook alles direct in de gaten Best, dank uwat zegt u, hoe het met mijn vrouw en zoon gaatIk begrijp nietach, natuurlijk, ik heb een vrouwen zoon neem me niet kwalijk, ik moet er eerst weer 'n beetje in komen ja, alles prima, hoor Waarom kijkt u zó verwonderd? Omdat lk me niet onmiddellijk het gezin van Sebastiaan herin nerde Wat zegt u.... Ik Sebastiaan.... Hoe komt u daar in 's Hemels naam bij?gebastiaan be staat immers niet. OfJa, eigenlijk bestaat ie wel: in mijn hóófd namelijk. Nee, het is niet zo, dat ik mezelf Sebastiaan noem en onder die naam stukjes schrijf. Het is, of begint u lang zaamaan sterretjes te zien 7 het is zo. dat ik Haat rnjj vredig zijn wie ik ben) een mannetje ge- ereërd heb...... dat mannetje noemde ik Sebastiaan en Se bastiaan schrijft...... Daarom is het eigenlijk mal om te denken, dat u weet wie Se bastiaan is. Ik ben de enige, die het weet en als ik wil is ie mor gen helemaal anders, een onder wijzer bijvoorbeeld of een politie agent met een baard. Wat let me of ik, laat hem goud vinden onder het plaveisel van de Hoogstraat of in zijn onder-pantalon door het Juliana- psrk wandelen In het rijk der fantasie is alles mogelijk. Ik heb U dit alles niet gezegd, om er voor u de aardigheid af te nemen, maar om er, voor mjj, de aardigheid weer aan te bren gen. B. V. de Pinkstermorgen aan-de heide-- nen de Blijde Boodschap verkon digden. De prediking is ons opge dragen. Wfl hebben God gebracht in de wetenschap door het stichten van een eigen Universiteit; in het on derwijs door eigen confessionele scholen, in de pers door een eigen katholieke pers, in de verenigin gen door onze eigen katholieke organisaties. Wij hebben ze niet zonder God gelaten; ook de aether moet doordrongen worden van het geloof in God. Sommige dingen zijn in Neder land voor leder hetzelfde: een kookcursus, een kniples, maar veel meer dingen zijn anders, in dien de overtuigiyg erin spreekt. Het is iets anders of de kinderen naar bed gaan met een sprookje of met een avondgebedje. Spreker gaf vervolgens enkele staaltjes uit de gelijkgeschakelde tfld. Een lezing over Liturgie mocht niet aangevuld worden met een Gregoriaanse illustratie. Dat was te rooms. De reportages van Paul de Waard waren té rooms. Bij de titel van kardinaal van de Heilige Roomse Kerk moest hei lige vervallen. De Nationale Omroep bestaat niet. Neutraal bestaat niet. Waar geen afkeuring is van het kwaad en geen instemming met het goe de, kunnen wij niet medewerken. Het is ons onmogelijk om alle terreinen, die verkeerd beinvloed kunnen worden te beheersen'. De tijd is voorbij, dat we het zakmes wilden afschaffen, omdat er wel eens mee gevochten wordt, maar wfl willen wel drie millioen Ne derlandse katholieken in staat stellen met een gerust hart naar de radio te luisteren. Evenmin als Nederland een protestantse natie is, evenmin is het een liberale of nationale natie. De natie staat niet boven de groepen, maar wordt er door gevormd. Er is nog steeds niet zoiets als een Hollandse kerk of 'n Hol lands dogma. Wij zün even natio naal als iedere andere groep. Toen in 1918 het Oranjehuis als een kaartenhuis in de storm van de revolutie dreigde ineen te stor ten, waren 't de Katholieke Lim burgse jongens, die door Ruys werden ingezet en die het gevaar keerden. In de afgelopen oorlog werd er nooit sterker verz/t ge pleegd dan door onze bisschoppen (minuten lang' daverend ap plaus). Katholieken staat pal voor uw eigen omroep. De oorlog is voor bij, maar de vrede nog niet ge wonnen. Overal waar het commu nisme zich op de landen heeft ge worpen, herhaalt zich het toneel van de Duitse terreur: rechtban ken met rijen priesters, Kerkver volging en massamoord. Wij be hoeven niet bang te zün en ang stig te vragen: „Waar gaan wü heen"? God heeft de lünen van het wereldbestuur in handen. Wü kunnen op Hem vertrouwen, zo lang we met Hem verbonden zün. Een der middelen om Hem niet te verliezen is de K.R.O., die Zün naam en het geloof in Hem zal bli'fven verkondigen. Langdurig applaus gaf blük van de instemming der aanwezi gen met de woorden van de spre ker. Bij vragen door de aanwezi gen bleek, dat de Radiobladen van de omroepverenigingen gelü- kelvk worden verdeeld. De K.R.O. heeft evenals de anderen een op laag van 50.000 exemplaren, maar 140.000 gegadigden. De V.P.R.O. heeft 50.000 exemplaren, maar kwam niet voor de helft aan dit abonnementen-tal toe. Zo kan het gebeuren, dat in het Katholieke Brabant de mensen „Vrije Gelui den" als radio-gids hebben. De heer v. Essen las vervolgens de motie voor, die aan de Ned. Regering, en aan de Katholieke Tweede Kamerfractie gezonden zou worden. Als attractie trad „Het orkest zonder naam", onder leiding van Ger. de Roos op. Dit populaire en semble in een eigenaardige sa menstelling van solo-instrumen ten: viool, piano, klarinet, vibra foon-xylofoon, bas, guitaar en slagwerk, weet een geheel eigen prettige klank te produceren, waarbü vooral de arrangementen opvallen door hun begrip voor de mogelijkheden van de bezetting. De bekende muziekstukken en po pulaire wijsjes werden gespeeld, terwijl de Drie Musketiers hun vocale medewerking vrleenden. Het was alles bijeen een zeer ge slaagde avond. Het is moeilük de Franse film: „Wereld zonder zonde" te rubri ceren. Datgene, wat de korte aan kondiging vertelt: „een film over het leven van kinderen in een weeshuis" is het niet. Dit wees huis is een bükomstige entourage voor, ja waarvoor. Het is in deze film, alsof sfeer en spanning de enige redenen van het verhaal en van het bestaan ervan zü'n. De Intrigue is zo onbevredigend en bijkomstig, dat er van een grote karakteristieke lün geen sprake is. Soms denkt men met een „detec tive" te doen te hebben: Irt een landelük weeshuis komt op een avond plotseling een bezoeker bin nenzetten. Alle jongens slapen, behalve Clarens, die de vreemde ling betrapt bij het wassen van zijn handen. De toeschouwer heeft reeds het vermoeden gekregen, dat de late gast (Pierre Fresnay( Iets op zün kerfstok heeft. lilt komt vast te staan, als Wj door middel van een close-up leest, dat Sauval, de plotselinge bezoeker, een moord begaan heeft. Mét in tense spanning volgt hij dan ook de speurtochten van Clarens die dreigen het geheim te zullen ont maskeren. Het blijkt echter, dat het niet de bedoeling is van de filmer om hier een moordenaar door een weesjongen te laten ont maskeren. Een nieuwe complica tie doet zich voor: Sauval, de advocaat-moordenaar ls tegelü- kertijd Sauval, de weldoener van het weeshuis. De vader van het Weeshuls heeft aan de jongens steeds gefingeerde brieven ge schreven. z.g. van Mr. Sauval af komstig. HÜ weet, dat zü deze nodig hebben, om het gemis aan ouderlüke belangstelling goed te maken. Voor de jongens is deze Sauval een afgod geworden. Het tweede element van spanning wordt nu de vraag of directeur Louberger, dê vader van het wees huis, voor de jongens verborgen zal kunnen houden, dat Sauval, de weldoener een advocaat in vuile zaken en moordenaar is. Dit gelukt, zelfs al staat de politie bij Sauval in handboeien op wacht. Deze film geeft geen antwoord op de problemen, die bij de toe schouwer werden opgeroepen, maar is toch zo goed gemaakt, dat men van het begin tot het einde geboeid wordt. Voor pi neg boven 18 jaar Na een vrij lange muzikale in leiding krügen we filmisch de openbare bicht van een boera- meisje uit Zweden te zien, dat door haar eer- en pronkzucht op het verkeerde pad is geraakt. Haar misstappen worden ons in goede fotografie met een nuch tere camera verteld. De man, die haar lief had, weet haar echter toch te vinden en begint een ge lukkig huwelijk met haar. Het verleden is daarmee niet van de baan. Een vriendin uit de slechte tijd komt op bezoek. De zeer be langstellende buurt komt er ach ter, wie Jiet Jonge vrouwtje was en ook haar man wordt verwit tigd, Hét geluk ligt kapot, de man wantrouwt haar en loopt weg. Door een soldaat van het Leger des Héils vindt zij de goe de weg terug. Voor personen boven 18 jaar. Een aantrekkelijk variété-num mer wftarin de diabolo-kunst wordt getoond, geeft een goede afwisseling op de kracht- en spiernummers. A. D. de Leeuw, Westvest 12, tel. 67028; W. H. F. Meijer. Swammer- damsingel 43, tel. 69696; F. Jun- gerius, Surg. Knappertlaan 269, tel. 67355: Apotheek Rembrandt, Rembrandtlaan 5. Mr. Van der M., adjunct-secre taris van het tribunaal te Leeu warden, 1b door de gemeente-poH- tie aldaar in arrest gesteld op ver moeden van gepleegde onregel matigheden in verband met een Onderzoek naar collaboratie. Hij zou gelden hebben aangenomen onder belofte bezwarende passa ges uit het dossier van de betrok kene te lichten. Weerverwachting medege deeld door het K.N.M.L te De Bilt geldig tot Zondagavond: In de nacht en ochtend wei nig wind; plaatselijk nevel of mist; morgen overdag iets toe nemende wind tussen Zuid en West; meest zwaar bewolkt; geen neerslag van betekepis, afgezien van enkele buien "in de avond; opnieuw enige stij ging van temperatuur. 18 Mei: zon op 4.43 uur, on der 20.30 uur; maan op 4.02 uur, onder 17.50 uur. 19 Mei: zon op 4.42 uur, onder 20.32 uur; maan op 4.19 u., on der 19.16 uur. De distributiediensten zullen van 19 Mei af, op een nader be kend te maken datum, aan kinde ren, geboren in de maand Mei van een der jaren 1932 tot en met 1945, alsmede aan kinderen, ge boren in de maand Juli van 1946, een schoenenbon verstrekken van de soort en maat. welke over eenkomt met leeftijd en geslacht van het kind. Van het inlegvel, hetwelk met de tweede distribu tiestamkaart moet worden over gelegd, zal bon 604 worden ver wijderd. Op 22 Mei zal wederom voor alle leeftijdsgroepen een bon voor een ei worden bekend gemaakt. Hedenmiddag had op ons bu reau te Rotterdam een ongewone huldiging plaats. Niet minder dan vier leden van het technisch per soneel vierden tegelük hun 40- en 30-jarig jubilé, n.l. de heren Cr. d'Oliesiagers (30 jaar), C. Schiks (40 jaar), W. Scholte (40 jaar) en C. van der Spelt (30 jaar). De jubilarissen werden in een rijk met bloemen getooide locali- teit op de eerste plaats gehuldigd door de directeur mede namens 't bestuur en hoofdredactie waar bü de grote verdiensten van elk der jubilarissen in de lange jaren van hun dienst herdacht werden. Aan elk van hen bood hü als blijk van waardering een couvert met inhoud aan. Daarna sprak de chef van de technische dienst, de heer J. Abels hen toe, waarop vertegenwoor digers va« de verschillende afde lingen, technisch personeel, re dactie, administratie en vakorga nisaties de jubilarissen met war me woorden huldigden onder aan bieding van verschillende geschen ken. Namens de jubilarissen ant woordde de heer d'Oliesiagers, die bewogen dank bracht voor de ge brachte hulde. Op het herdenkingscongres van de K. V. P. heden te Utrecht gehouden, spreekt de heer Andriessen de openingsrede uit. O In Staatsblad H 135 is afge- kondigd de Wet van 24 April j.l, betreffende instelling van eén Ziekenfondsraad Wegens het deel uitmaken van een vuurpeloton, dat twintig Ne derlanders in de Hoflaan te Rot terdam zonder vorm van proces neerschoot, eiste de advocaat-fis caal van de Rotterdamse kamer van het Haagse büzondere ge rechtshof, mr. J. C. Donker, gis termiddag tegen de 37-jarige N. CSV. Vroon, opperwachtmeester der staatspolitie en in 1944 hauptwachmeister van dê Ord- nungspolizei, de doodstraf. Verdachte weigerde toe te ge ven, dat hij vrijwillig tot de Ord- nungspolizei was toegetreden en ontkende tevens dat hü de eed van trouw op de Fuehrer had af gelegd. De getuigenverklaringen ver meldden echter het tegendeel. Op een desbetreffende vraag van de president, mr. J. van Vollenho ven, beweerde verdachte opzette lijk te hebben misgeschoten en dus niemand te hebben gedood. Op de vraag, waar de kogel dan was gebleven, antwoordde hij, dat deze tegen de muur, die zich achter de rij Nederlanders bevond was afgeketst. „Dat lieg je", zeide de presi dent, „zelf ken ik de situatie daar. De muur was reeds lang verdwe nen en vervangen door een gras talud, waarin zich geen steen be vond. De slachtoffers heb ik zien liggen". Een verklaring van luitenant Rest, commandant van het vuur peloton, wees uit, dat van mis schieten geen sprake kon zijn ge weest. Ten slotte zei mr. Donker in zijn requisitoir, dat verdachte wist wat van hem bij de Ord- nungspolizei geëist kon worden. Zün argumenten zün niet steek houdend en het is frappant, aldus mr. Donker, hoe ook hier weer is te merken, dat mensen als Ver dachte in'staat zü'n zoveel dingen te vergeten, zodat zij ten slotte zelf geloof beginnen tê hechten aan het door hen opgebouwde Een der grootste snijbloemen export-firma's hier te lande is erin geslaagd een compensatie trans actie tot stand te brengen met een ander land, meldt De Bloemiste rij. En het blad vervolgt: „Een compensatie-transactie is een ruiling van producten buiten het eventueel bestaande handels verdrag om. Voor een dergelijke overeenkomst moet allereerst de medewerking verkregen worden van de regeringsinstanties. Uiter aard zal een compensatie-trans actie allereerst artikelen betref fen, welke men aan beide zijden gaarne van de hand doet. Een ar tikel van grote economische waar de bijvoorbeeld, zal als regel wel een ruime plaats in het handels verdrag gekregen hebben. Daar entegen valt 't bijvoorbeeld voor bloemen moeilijk een grote uit voer te bedingen. In alle landen is het namelijk Wel zo, dat men gedwongen is, meer noodzakelijker dingen dan bloemen in te voe ren. Ons land bijvoorbeeld voert Philips producten uit, niet omdat In de toelichting bij <e begro ting treffen we enkele bijzonder heden aan over posten, die vraag tekens achter lieten. Het oorlogsmonument, hoeksteen en steen des aanstoots, behoeft 'n fundering en dan is er het Veran deren van het Julianapark(i); de ze veranderingen zijn toegezegd door B. en W„ evenwel niet C. V.. d.w.z. Consilio volente. Het zal ons toch verwonderen, of de Raad het wil. Op de Algemene en de R. K. Begraafplaats zal een eenvoudig gedenkteken geplaatst worden. Nadat de Commissie voor Mo numentenzorg Schiedam had be zocht, konden er voor verschillen de gebouwen vaster plannen ge maakt worden. De Koopmansbeurs verkeert in slechte staat en dient noodzakelijk hersteld te worden, te meer daar zij behouden moet blijven, 350.000 is er voor het herstel uitgetrokken. Zoals men vteet, is het de bedoeling de af deling Bevolking in de Koopmans beurs onder te brengen en de eigenlijke beurs-ruimte voor de monstraties te bestemmen. Ook het voormalig St. Jacobs- gasthuis dient nodig hersteld te worden en voor nuttig gebruik gereed gemaakt. Indien in 1947 aan de plannen uitvoering wordt gegeven, zal een bedrag van 200.000 noodzakelijk zijn. De begraafplaats dient uitge breid te worden. Hiervoor is 275.000 op de begroting uitge trokken. ■mm m.MM „ROl 1 ERDAM STRAKS' Een reusachtige maquette, welke een suggestie geeft van het Rotterdamse Èitmenscheepvaart- centrum der toekomst, gezien van de Coolsingel af. In tegenwoordigheid van mi nister Neher is hedenmiddag dc tentoonstelling „Rotterdam Straks", gewijd aan de weder opbouw van de Maasstad, of ficieel door burgemeester Oud geopend. Deze tentoonstelling welke is ondergebracht in een 17-tal zalen van het museum Boymans aan de Matheness-rlaan, zal tot Augustus voor het publiek ge opend blijven. In haar geheel kan deze expo sitie worden beschouwd als het in foto's en maquettes aan schouwelijk uitgewerkte en nader toegelichte Basisplan tot herbouw van de bihnenstad van Rotterdam Insiders en deskundigen, die ken nis hebben genomen van de ter zake gepubliceerde projecten zul Ien er weinig nieuws kunnen ont dekker Voor het grote publiek bevat de expositie daarentegen veel leerzaams en intére-uants. Omvangrijke en tot in details uit gewerkte maquettes en grote foto's suggereren, hoe de plannen 2ullen kunnen worden verwezen lijkt. De expositie is logisch en over zichtelijk opgebouwd .doch zij is zuiver theoretisch en staat los van de werkelijkheid. „Rotterdam Straks" is niet het Rotterdam van de naaste toekomst, doch het Rot terdam, dat wellicht pas over vele jaren zal verrijzen. De tentoonstelling bevat intus sen tal van belangwekkende ge gevens, o.a. de laatste cijfers be treffende de verliezen aan mensen en waarden, welke Rotterdam ge durende de oorlog heeft geleden Met ontroering leest men op eer eenvoudig kruis het getal van d doden, die Rotterdam heeft te betreuren: 23.000. De totale mate riële schade bedraagt 650 OOO.OOn het gebied der verwoesting is git ter dan Delft of Leiden, wij zelve deze niet zouden kunnen gebruiken, doch om er dringend nodige dingen voor terug te Ont vangen als landbouwmachines, textiel, enz. Tenslotte blijft nog enige ruimte voor bloemisterij- producten, waarvoor dan weer ons land artikelen nemen moet, waar wij weliswaar niet bepaald om verlegen zijn doch die wij kunnen gebruiken. Zo zijn er in de meeste handelsovereenkomsten met ande re landen kleine tot grote bedra gen ingeruimd voor de export van bloemisterij-producten. Buiten déze handelsverdragen om blijft veelal nog de mogelijkheid bestaan tot compensatie-transacties. Zoals gezegd moet, alvorens een dergelijke transactie tot stand komt, de instemming van de we derzijdse regeringen worden ver joegen Dezerzijds hebben wij bloemisterij-producten aan te bie den. Het is een artikel dat door de regering van het andere land sceptisch zal worden bekeken daar het geen hoge economische waarde heeft. Zo'n regering zal alleen dan haar sanctie aan een Overeenkomst géven, als daarte genover een soortgelijk artikel voor de uitvoer wordt voorgesteld bijvoorbeeld bloemen tegenover bloemen. Het ls denkbaar, dat er ook nog andere artikelen zijn, die uit de gezichtshoek van econo misch nut bekeken aan bloe men gelijkwaardig, of wil men liever, van even weinig beteke nis zijn. I5r is dan aanleiding te genover 't aangaan van een com pensatie-transactie, niet afwijzend te staan, al staat hiertegenover, ?aL dergelijke overeenkomsten, landelijk bezien, geen voordeel af werpen. Immers, men ruilt een weinig waardevol artikel tegen een weinig waardevol artikel, zodat het landsbelang er weinig óf niet mee gediend is. Geheel an ders staat dit met de bij de rui ling betrokken branches. Voor de ze zijn de compensatie-transacties van zeer groot belang en gelijk waardig aan de normale export. Het tot stand brengen van een compensatietransactie nu is geble ken geen sinecure te zijn. Her haaldelijk werden daartoe reeds pogingen in 't werk gesteld, doch bijna altijd stuitten zij af op ge brek aa.n medewerking van instan ties, wier hulp nu eenmaal niet ontbeerd kan worden. De voorbe reidingen vergden meestal enige maanden, gedurende welk tijds verloop de voorwaarden voor het tot stand komen van de compen satie-transactie zich weer grondig wijzigden. Te meer verheugen wil ons er over, dat het thans blijk baar aan een onzer exportfirma's is gelukt de moeilijkheden te over winnen, welke firma daarmede 't bewijs geleverd heeft, dat com- nensatie-transacties inderdaad tot 'tand zijn te brengen. Er mo«en dan al geen deviezen door aange bracht worden, van groot belang voor onze bloemencultuur is het zeer zeker. Wij twijfelen er niet aan, of de "xporteurs zuilen door dit voor beeld aangespoord worden, um hun uiterste best te doen ook een der- lelijk succes te boeken. Deze mo- eüik'-'ud kan er toe blidragen om ie b' -~n?nmarkt te ontiasten van •en overcomn'eet. dat er straks zal zijn en ook omdat het althans voor sonuu:-> arti'-"'--' reeds werkelijkheid geworden ia." alibi. „Hier is slechts de dood straf op haar plaats", besloot mr. Donker. Zeven jodenlevens Hertha Fritzsche, een 40-jarige Rotterdamse vrouw, was door het bijzonder gerechtshof te Rotter dam tot zes jaren gevangenis straf veroordeeld wegens verraad van ondergedoken joden. De bij zondere raad van cassatie had de zaak naar het hof in Den Bosch verwezen. Deze verdachte had eerst joden b" zich ondergedoken gehouden doch kreeg er ruzie mee, omdat ze te onvoorzichtig zouden zijn. Toen bracht zij hen aan bij de politie te Rotterdam. Het gevolg was, dat 8 joden naar Duitsland werden getransporteerd. Slechts een hunner is levend terugge keerd. Maar ook de echtgenoot van F. is in een concentratiekamp te recht gekomen en na de bevrij ding aan de gevolgen bezweken. De procureur-fiscaal eiste thans 5 jaren gevangenisstraf met af trek van voorarrest en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. Eduard Flipse Met een enthousiast publiek, 'n uitmuntend en doorgaans goed gedisponeerd orkest en een vir tuoos program is gisteravond in de Rotterdamse Schouwburg de „Come back" van Eduard Flipse in het Rotterdams muziekleven gevierd. In eerste uitvoering ging een Victimae Paschali Laudes van Ru- dolf Mengelberg dat meer sug gestief dan vooruitstrevend ge noemd kan worden. Het getuigt van wüs beleid dat dit werk niet voorafgegaan doch gevolgd werd door'Psalm 120 van Lily Boulan- ger, wier feilere, doch ook hech tere dramatiek gedragen wordt door een schrijnende harmonie en stuwende rhythmiek zonder enige reserve. Beide werken werden door het Rott. Philharmonisch Koor rede lijk uitgevoerd, terwijl de solo- partü door Mea Naberman knap vertolkt werd. Richard Straus' „Tot Und Ver- klarung" paste zeer wel op deze avond van overdadige klankrijk dom. Jammer dat de vele lacunen niet opwogen tegen andere inder daad aangrijpende gedeelten uit dit werk. Symboliek ligt Strauss nu eenmaal niet. Met de „Fontana di Roma" van Respighi gaf Flipse een uitste kend geslaagde realisatie van de uiterst gecultiveerd instrumenta tietechniek van deze componist. Aan het slot van de avond heeft het orkest zijn ontembaar enthousiasme uitgeleefd in drie Vlaggen en groen, dringende burgers en rustige onverbid delijke agenten. Daarboven een echt-Hollandse lucht met bolle regenwolken, voortschuivend langs het blauw, ziedaar het beeld, dat Bljjdorp vanmorgen bood bü de opening van de grote Rode-Kruis-tentoonstelling In St. Homobonus. Dat H.K.H. Prinses Juliana de ze tentoonstelling persoonlijk wilde openen, was voor het be stuur van onze piaatselüke afde ling een kroon op haar enthousiast werken. Op grootse wijze is de tentoonstelling hierdoor onder de aandacht van het publiek gebracht en wij twijfelen er niet aan, dat het Rode Kruis met deze tentoon stelling prachtige resultaten zal boeken. In het gebouw „St. Hoirfobo- nus" verzamelden zich tegen half twaalf tal van genodigden. O.a. was het volledige hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis aanwezig, terwijl wethouder J. v. Tilburg het gemeentebestuur ver tegenwoordigde. Verder waren de vertegenwoordigers van tal van sociale instellingen aanwezig, on der wie b.v. de heer C. A. A. Min* derop van het Wit Gele Kruis. Stipt op tijd kwam de auto van H.K.H. Prinses Juliana voor het gebouw, zelfs zo stipt, dat menig bewoner of bewoonster van Blij- dorp te laat was, om Haar toe te juichen. De Prinses, die gekleed was in een eenvoudig zwart man* telpak met witte hoed, werd be* groet door de voorzitter van de afdeling R'dam, de heer W. F. Dutilh. In het gebouw sprak de heer Dutilh hartelijke en dankbare woorden van welkom tot de Hoge Gast, Die door Haar aanwezig* heid opnieuw van grote belang* stelling voor het Rode-Kruiswerk heeft blijk gegeven. Prinses Ju liana bedankte voor deze woor den en zei, dat de opening van deze tentoonstelling voor de af deling Rotterdam een grote vol* doening moest zijn. De Prinses knipte vervolgens het lint door en maakte daarna een rondgang langs de verschillende stands, daarbü herhaaldelijk Haar waar* dering uitsprekend voor het ge* bodene. Buiten groeide de mensenmas* sa aan en toen Hare Koninklijke Hoogheid het gebouw verliet, steeg er een enthousiast gejuich op. De kapel van de Rotterdamse politie, welke inmiddels was ge* arriveerd, zorgde voor een mum* kale omlijsting van deze aanhan* kelijkheidsbetuiging. dansen uit het ballet „EI sombre ro de tres pico" van de Falla. Ee? grappige muziek zonder pre tentie zoals het gegeven ook ver eist. Namens de besturen van de Stichtingen het Rott. Philh. Or kest en het Rott. Philh. Koor heeft mr. H. Vlug Ed. Flipse aan het begin van de avond hartelijk welkom geheten. Spr. sprak de wens uit dat de terugkeer van Flipse welke het gevoel van saamhorigheid der orkestleden heeft doen herleven het begin zal zijn van een herleefde bloei van het Rott. Philh. Orkest. B. G. Geheel onverwacht is gisteren middag te Amsterdam in de ou derdom van 60 jaren overleden de zeereerw. heer H. J. m. M. Alink, pastoor der parochie van O. L. Vrouw van Altijddurende Bij stand aan de Chasséstraat aldaar. Terwijl hij in de tuin van de pas torie vertoefde, werd hij door een hartverlamming getroffen. Pastoor Alink was Amsterdam mer van geboorte en de zeevaart, die zijn stad mede groot maakte, had zijn grote liefde of liever dia hadden de zeevarenden, meer in het bijzonder de mannen van on ze vloot, wier eerste aalmoezenier hij was. Na zijn priesterwijding, 15"Au gustus 191Ö, was hij enkele maan den assistent In Vogelenzang en daarna van 8 Januari 1G11 tot 8 September 1913 kapelaan te Wad- dinxveen, maar toen hij op laatst genoemde datum als kapelaan kwam aan de parochie van de H.H. Petrus en Paulu3 te Den Hel der, had hij zijn plaats gevonden. Spoedig Immers na het uitbreken van de eerste wereldoorlog, op 15 November 1914, werd hij speciaal belast met de zielzorg voor het marinepersoneel, een werkzaam heid, die hij vol toewijding bleef vervullen na zijn benoeming in 1915 tot rector van de Helderse bijkerk van O. L. Vr. Onbevl. Ont vangen. In 1918 kwam hij als vlootpastoor geheel vrij voor zijn mannen en In 1921 tenslotte volgde zijn benoeming tot vlootaalmoeze nier. Wat eerst mgr. Evers en later mgr. Noordman was voor da landmacht, dat is aalmoezenier Alink geweest voor de mannen van de vloot. Dag en nacht vocht hij voor hun belangen, Vöcht hij ook om hun ziel en het werk van de geestelijke opbouw bij onze Vloot is voor een zeer belangrijk deel dan ook zijn werk; met hart en ziel beeft hij zich daaraan gege ven tot hü zich 11 Februari 1934 geroepen zag naar het herderschap van de parochie van O. L. Vr. van Altijdd. Bijstand in Amsterdam. Weer wachtte hem hier een moeilijke taak, n.l. de opvolger te zijn van een pastoor die tot het bisschopsambt geroepen werd, Mgr. Huibers immers was hier zijn voor ganger, die ook de parochie had gesticht. Al moge zijn hart mis schien vaak hebben getrokken naar de Jannen, zijn krachten gaf hij van nu af aan zijn parochie en met veel succes wist hij haar om hoog te werken. H. M, de Koningin erkende zijn verdiensten voor het land door hem te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. „De Nieuwe Courant van Soera- baja' schrijft: Oe republiek is fel gekant te gen Pasoendan, wat zo langza merhand wel niemand m0er zal verwonderen, en de uitlatingen van die zijde geven het welbe kende beeld van zich kronkelen in duizend bochten en het zoe ken van talloze spitsvondighe den om te ontkomen aan de consequenties van wat men zelf heeft ondertekend. V001- zover deze stortvloed van uitlatingen ons bekend is geworden, is er nog geen enkele republikeinse stem geweest die nu eens objec tief de gebeurtenissen heeft be keken en zich heeft afgevraagd of op grond van Linggadjati de Soendanezen het recht hebben tot hunne actie over te gaan. Het is niet in het voordeel van de republiek, dus mag het niet. Het is hier het moment om er op te wijzen dat uit een practi.lk van vele tientallen van jaren met ontelbaar vele Javanen, aan zeer velen maar al te wei be kend is dat de gemiddelde man een aangegaan contract zeer goed nakomt zolang hij van mening is dat er „oentoeng" aan zit, maar in de regel slecht als volgens zijn gevoelen, hij „roe- gi" lijdt. In zo'n geval zi.in de moeilijkheden altijd groot en vaak moet dan de stok van achW de deur geh 'M worden om '--m tot nakom-'"* le nopen. Bij de republiek is het mo menteel zo. dat hoe langer hoe meer republikeinen tot de slot som zijn gekomen Linggadjati te beschouwen als een document dat getekend is en nu rustig in de archieven kan worden opge borgen. Met frisse moed gaat men er op uit om verder te „strijden" en verdere „voorde len" te behalen. Dat Linggadjati getekend is om er uitvoering aan te geven en het zo tot een levende werkelijkheid te maken komt niet meer op in republi keinss hoofden, en Iedereen die er anders over denkt, krijgt de volle laag. Overduidelijk is ge bleken dat de overeenkomst er niet is om uitgevoerd te worden maar slechts een springplank ter bereiking van meer, en wel de overheersing van geheel Ne- derlands-Indlë, zodat de over eenkomst als basis voor verder gaande samenwerking als vol ledig mislukt kan worden beschouwd. In plaats van toene mend vertrouwen is er toene mend wantrouwen, in plaats van samenwerking hoe langer hoe verder gaande verwijdering. Zoals te dezer plaatse al meer gezegd werd. alles .en alles, ook de onnozelste kleinigheid wordt aangegrepen om de verwijde ring groter te maken en het I wantrouwen te doen toenemen. Dat dit een voo'"»pgezet plan is j n 't raam van verderstrekken de d—V*>'' 1. is voor gen mo ment meer aan twijfel onder hevig. Voor marine-mannen De bevelhebber der zeestrijd krachten. luit. admiraal C. Hel- frich, zal Vrijdag 23 Mei aan boord van de „Karei Doorman" in da Merwehaven te Rotterdam onder scheidingen uitreiken, welke aan 22 marinemannen (aan enkelen hunner posthuum) zijn toegekend voor hun moedig gedrag in de af gelopen oorlog. Daarbij is die- welke posthuum is toegekend aan de eskadercommandant tijdens de slag in de Javazee, schout bij nacht K. W. M. M. Doorman, wien het ridderschap in de Militaire Willemsorde derde klasse is ver leend. Een tweede Militaire Willems orde gaat, eveneens posthuum naar de luit. ter zee 2de kl. L. A. R. J. van Hamel, die zich op 27 Aug. 1940 vrijwillig als organisa tor-parachutist naar Nederland begaf, zeer belangrijk en gevaar lijk spionnagewerk deed en bij een poging met gegevens terug te keren naar Engeland in handen van de Duitsers viel en gefusil leerd werd. Uit het polltie-onderzoek tegen de Arnhemse agenturen-handelaar G., die met Pasen betrapt werd op een inbraak en toen met een revolver een burger doodde en 'n politieman ernstig verwondde, maar ten Slotte door een andera burger met een stok bewusteloos -wwra geslagen, ig geuieneu OHV men tnet deze arrestatie een goe de slag heeft geslagen: G. heeft een dubbel leven geleid. VoOr het oog der wereld was hij een keu rige koopman, maar des avonds bewandeld^ hij het pad der mis daad. In Arnhem en zün vroegere woonplaats Breda, heeft hij 40 in braken gepleegd. De Ned. Consul in Aken, de neer v. PelserBerendsberg heeft sinds geruime tijd pogingen on dernomen om Ned. kinderen uit die stad voor herstel van krach ten naar ons land te kunnen zen den. Thans is hij daarin geslaagd en Dinsdag a.s. zal de eerste groep van 50 kinderen naar deze zijde van de grens komen. Ze zullen eea vacantie van drie weken bij fami lie ln Zuid-Limburg mogen door brengen. Ned. artsen hebben vast gesteld, dat de kinderen deze va cantie hard nodig hebben. LOBITH, 14 Mei 1947. Gepasseera en bestemd voor: ROTTERDAM: Frankonla, de GrootMaria, de KreiJWega, Har_ tog. St, Antonie, Kievit»; Bosnia, Bruoeveld; Newa, v. Glerum; Pe.ia_ tinia, Baumeister- K'vaaiu 2, Even- boer; Eliza, de Prlester;Progre»su3 2, v. d Bosch; Juliana, Zandvliet; Arolla Spier- Zeemeeuw Damstra; Mercator, v Weelden- Seam 8, v. d. Kieboom; W. v Driel 44, Oklcerse; Arnhem Moonen; Slavönla, Goed hart; W v. Driel 08, Peters, Dam- co 58, Koenen; Italia, Peters; Resi du, Stoop; Ajax, Drooglever; La- mentius, de Bot; Hispania, Bijl- Vrijland v. Vliet; DORDTFlandre Houbrich: Langncdor Duit. VEG- HEL: Wijkdienst 30, Staal- NIJ MEGEN Rival, Strating; IJMUI- DBN: Fontana, Vermeulen; LEMMER; Helvetia, Schouw- stra; STBIN: Edelweiss 13, Thilleman*; NIJMEGENHer- wil, Raukema; Thorbeeke, van Ooijen; Energie, v d Velde- A'DAM: Warlwyk, Rehmer PtrTTERS- HOEK: Dina Frlcke; LOBITH: Elisa, Tempelaars- Jaclama, Tem. pelaarsNieuw,, Zorg, Tempelaars; Johanna Wilhélmina, Tempelaars; BELGIEPapokalaka Hopman KEKERDOM: Molière, Huisman; DORDT: Gotthard Calleboiit; Alice, Aeda; Voluntas Dei, Hoff man; Wlldüa, Hollander; Sanfra 181, Jansen; Aviateur Olieslagers; Express 41, Stobbelaar; Fradi, Vermeisen; Berma, V, Haarlem- Theodoetis. Gerribcn. Ticino. Spier; Louise, de Hartog; Adoh!a, Carniggert; Wijkdienst 9. Staal; Wijnga.ert; Renee, d„ Mrij; Naesa 11, Mississipi, Jansen; Obt, Camfrman; Theleburg 7, Brugman DUITSLAND: Jannie, Bernhart; St. Gerard, Verbraeken; Te Vree, de Soute Rerir, ochonenwiel; Christina, Versijp: Groehetar, v d. Hobe; Marie Vranken; Cher. Hut; Crescendo, Jansen; Briltannia, Mo raal; Harmonie 4. TJkeistam- Mer cator, Bol; Arjama Kerkhof; Gesi- na, V, d. Veen; Neptunls, Snlpp«; Susanna, v Domme; Flat Vol V Berghem; Tempo, Rernle: Joh-ri Kooilman; Mentor, Wendt- TrdWe. Smit; Lukkina, Hu'zehos- V'„s, ZweepGeeina Heliegina, Zo'd- landCornelia v. Ooijen Troroo, Boon; Dula, MoorenSue, Raad; Meuse, Roza: Lama v Riemsdijk; Triviale 32, de Koster STRAATSBURG: De Musset, Ooedgelmur: Mozart. Meeuwsen- Teutonia, Leentje»; Hobbema, t.ë Hooff;; Brouwer Ótlens, BA.SEL: Tamina, Brands: Orion. Bla.nkenTessin. Driessen; Snees, RePsmaEssn Hn'lamd 2, v. Gsnn- C E. M 4 Jele; Codsm 90. Bo„re- Ede'wetss J5. Zemen; Edelweiss 16. d» Keuk-'a're; W v Driel, v. d. P'uijm; Ibis, v, d Putte; Pr - Heijgen; W. v. Driel 65, Schutei

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2