Ypenburg weer vliegveld OLYMPISCHE SPELEN IN NEDERLAND? DE 3e EN 4e KLASSERS £5 Nederland—Zuid-Afrika {godsbeeldje R Nationale Luchtvaartscjiool en Luchttaxi- bedrijf EEN RUSTIG PROGRAMMA Winnaar van SW-UW wordt kampioen van 2 B KAPITEIN dumpeladoris voor de Davis Cup m) ADIO programma Lastig karweitje voor Volewijckers Het ZATERDAG Ï7 MEI 193? V PEROPENING DOOR PRINSES JULIANA MOTORREN1NEN TE ETTEN SPANNING IN AFD. I VERDWENEN STORMVOGELS NIET VOOR DE POES '-1 ANDERE DISTRICTEN KNVB AFD. ROTTERDAM PROGRAMMA VAN DE OLYMPISCHE DAG De voetb alwe datrij den tegen de Tsjechen NEDERLANDS 12-TAL TEGEN BELGIE A'DAM VERZOEKT OR GANISATIE VOOR 1952 NATION. ATHLETIEK. WAPENSCHOUW OOK HERCULES' LOT KAN BESLIST WORDEN 40. Noodlottige verwarring VERSCHEIDENE BESLIS- SÏNGEN VOOR DE DEUR ZWITSERLAND-ENGELAND WIELERBAAN UTRECHT EUROP. KAMPIOENSCHAP AMATEURBOKSEN BOKSEN OP 31 MEI De Zuid-Afrikaanse reis van Willy Quentemeijer is van 13 Mei naar 21 Juni opgeschoven. Quen temeijer komt nu op 31 Mei a.s. in Amsterdam tegen George Po- sud in de ring. Verder zal dan Luc van Dam zijn middenge- wichttitel verdedigen tegen Ger- rit Lefebre, Harry Bos komt tegen Jan Nicolaas en Jan Schoen tegen Harry de Wolf. GROTE NED. ZEGE IN HET DUBBELSPEL zilver ■en Lewis Allen Browne. Wat een herinneringen roept de haam Ypenburg op. Voor de oor log was het een centrum van sportvliegers, van rèunies met prachtige sportfeesten, van enthousiaste mensen, die de ver richtingen van de vliegeniers soms met angst en beven, een an dermaal met bewondering, ook wel eens verwondering gade sloe gen. Ook het zweefvliegen werd er druk beoefend en menigmaal heb ben de „voetgangers" zo'n glin sterende vogel na staan kijken, wanneer deze rustig en sierlijk rijn stijgwendingen maakte of in spiralen weer teruggleed naar de aarde. We kregen de tijd van de mobi lisatie, toen Ypenburg een mili tair vliegterrein werd, waarop onze oude jagers, waar we toen Zo trots op waren, opstegen en daalden en vlak boven de omtrca hun prachtige esquadnlk- ten maakten. We - ook het Ypenburg de J^®11 striid toen menig dappere Hol- kindse iongen er de dood vond. We deriken bij het woord Ypen burg aan de eerste tijd van de bezetting, toen maandenlang elke dag opnieuw schuitenvol zand op de velden rond Ypenburg en op Ypenburg zelf werden gekruid, om het te maken tot het grootste vliegveld van Europa. Bij de ge bleken mislukking werd het nog wel gebruikt voor enkele kleinere vliegtuigjes, waren er Duitsers gelegerd, werden er versterkingen aangelegd etc., maar van belang voor de oorlogsvoering is het niet meer geweest. Het is in die tijd dan ook maar een heel enkele keer gebombardeerd. Een pretti ger herinnering aan Ypenburg is vooral de fooddropping, die kort aan de bevrijding voorafging. Nog bleef 't 'n militaire vlieg basis, waar jonge kerels werden opgeleid, waar veel, dat vernield was, moest worden opgeruimd en opgebouwd, waar herdenkingen zijn gehouden en demonstraties zijn gegeven, al startten en daal den de vliegtuigen ook op andere plaatsen. Thans is Ypenburg echter weer een vliegveld, waar de Nationale Luchtvaartschool, haar tenten heeft opgeslagen, waar de parti culiere vliegerij wederom wordt beoefend en vooral niet te verge ten waar Prits Diepen Vliegtui gen N.V. over alles een wakend oog laat gaan en klaar staat u per luchttaxi op gemakkelijke wijze te vervoeren. Prinses Juliana hijst de vlag De opening, liever gezegd de heropening had Vrijdagmiddag met 't nodige ceremoniëel plaats. Er waren heel wat hoge gasten, o.w. mr. G. C. W. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, minis ter van Buitenlandse Zaken; het corps Diplomatique, mr. L. A. Kcspcr, commissaris der Koningin van Zuidholland, voorts leden der directies van de Rijksluchtvaart dienst, van de Ned. Vliegtuigfa briek Fokker, van Frits Diepen Vliegtuigen N.V., de directeur-ge neraal der P.T.T. mr. T. v Hou- welingen om maar met geplaatste militairen van lucht land- en zeemacht te noemen. Te ongeveer half drie waren deze alle. gezeten in de grote han gar, toen een stipje aan de hori zon, dat snel groter werd een der eerste „lucht"-gasten aankondig de. Het bleek dat Z. K. H. Prins Bemhard alleen in zijn Ameri kaans twee persoons Stinson Sen tinel binnenkwam, even later ge volgd door H. K. H. Prinses Ju liana, die per auto arriveerde. Een der dochtertjes van Frits Diepen verwelkomde H. K. H. met een tuil bloemen, waarna een reeks van sprekers klaar stond om de gebruikelijke toespraken ten beste te. geven. Als eerste sprak mr. E. E. Men- ten, president commissaris van Frits Diepen Vliegtuigen N.V., varvolgens mr. D. G. W. Spitzen, secr.-generaal van het Departe ment van Verkeer en Waterstaat daarna dr. ir. M. H. Damme, ge volgd door de heer C. Kolff' na_ mens de Nationale Luchtvaart- school en ten slotte door de heer Piepen zelf. Aan het slot van zijn rede vroeg hij H. K. H. Prinses Juliana door het hijsen van de verkeersvlag het vliegveld weder om in gebruik te stellen. Nadat H. K, H. hieraan gevolg had gegeven, begonnen de ver schillende vliegdemonstraties. Aan de eregasten werd Inmiddels de gebruikelijke erewijn aangebo den, alsmede enkele verversingen, gen. Demonstraties met kleinere toestellen Inmiddels was de Fokker F 25 „Promotor" gestart, het vliegtuig dat op de Parijse tentoonstelling verleden jaar zoveel belang stelling trok. Het is een vlieg tuig met dubbele staart en een zgn. duwschroef, die dus niet voor maar achter de inzittenden is op gesteld- Het bleek in de lucht een prachtig s"el vliegtuigje te zijn, een laagdekker, waarvan binnen kort een serie aan de Frits Die pen Vliegtuigen N.V. zal worden afgeleverd. In groepsverband stegen daar na 5 Tiger Moth vliegtuigen op. Dit zijn twee persoons tweedek- kertjes, die enigszins ouderwets aandoen, als men ze ten minste vergelijkt met de moderne sterk gestroomlijnde toestellen met in trekbare landingsgestellen. Het blijken echter uitmuntende lestoe- stellen te zijn, die gebruikt wor den in de Rijks Luchtvaartschool. Ook 3 Fokker F.K. 43, de reeds bekende luchttaxi' en 3 Liper Cubs van de Nationale Lucht vaartschool kozen het luchtruim. De luchttaxi's zijn vierpersoons éénmotorige bovendek vliegtuigen die wel wat weg hebben van oude Fokkerjagers. Men heeft in deze vliegtuigjes een zeer ruim zicht. De Pipercubs zijn wat klei ner van vorm, die 'wel afwijkt van de Fokkers maar daartegenover toch ook vele overeenkomsten vertonen. Het bleek, dat de diverse be manningen er vlot mee overweg konden. Mooie samenvluchten werden uitgevoerd. Den sensatie van de middag was wel het stuntvliegen van de heer Gerben Sonderman, de pi loot van Prins Bemhard, die een Büeker Jungmann demonstreer de. Zijn vrilles, duikvluchten, on dersteboven vliegen en wat voor kunststukjes deze piloot zoal uithaalden, waren een demonstra tie van het vakmanschap, dat al leen door veel oefening, kennis en durf is te verkrijgen. Reeds vlak na de start, toen het vliegtuig nog maar juist de grond had ver laten, draaide deze piloot het vliegtuig reeds om, om, op de kop verder vliegend. Dat bij der gelijke stunts hoge eisen aan het vliegtuig worden gesteld, spreekt vanzelf. Even daarna verschenen 3 Harvards van de R. l. S uit Gilze Rijen, die een prachtige de monstratie groepvliegen ten beste gaven. Steeds bleven deze toestel- 1 .n dezelfde hoogte en af stand, zowel in staande stijging als in wenden en duiken. Ook 3 BPi^-en 3 Fireflies van de Le ger Luchtmacht Nederland en de Koninklijke Marine namen aan aeze demonstratiemiddag deel. Kleine tentoonstelling Voor deze heropening bleken tal van sportvliegers naar Ypen burg te zijn gekomen, zodat een keur van kleine vlugge toestelle tjes bijeen^ waren. Met zeer veel interesse heeft het hoge gezelschap de verschil lende typen bezichtigd, waarbij de nodige terzake kundige toelich ting, door de vele deskundigen die uiteraard deze middag aanwezig waren, werd gegeven. Ook een enkel glyvliegtuig, een oudere Fokker, een prototype van een straalvliegtuigje, en niet te vergeten de eerste Fokker de Spin stonden hier opgesteld en trokken aller belangstelling. Te ongeveer kwart over vijven nam H. K. H. Prinses Juliana af scheid en vertrok wederom per auto. Prins Bernhard heeft na haar vertrek nog verschillende vliegtuigjes geprobeerd en er kor te proefvluchtjes mede gemaakt. Een intiem dineetje besloot deze heropening. Heden en morgenmiddag (Za terdag en Zondag) zijn er weder om vliegfeesten op Ypenburg met tal van demonstraties, waaronder parachutespringen van Madame Bellu, ballonrammen, groepvlie gen, zweven etc. Te Etten werden Donderdag na tionale motorwedstrijden gehou den over een parcours van 7 K.M., georganiseerd door de motorclub „West-Brabant". Gereden werd in 4 klassen, n.l. 125 cc., 250 cc., 350 cc. en 500 cc. Hiervan werd resp. winnaar: G. Langwerden uit Lich tenvoorde op D.K.W.; N. Breedijk uit Leimuiden op Royal Enfield; P. Drijvers uit Putten (Gld.) op Norton en J. Keijzer uit Vlaardin- gen op Triump. Wanneer wij aannemen, dat er voor Emma practisch geen red ding meer mogelijk is, heeft het restant van het programma in District I, waar Ajax de kam pioenstitel definitief in bezit heeft, geen betekenis meer. ADO zal voor alle zekerheid graag nog wat munt willen slaan uit de thuisbeurt tegen RFC, waarvan in Rotterdam met 34 werd gewonnen. Sparta en Hermes-DVS wat zijn de Schiedammers afgezakt gaan op het Kasteel een partijtje ouderwetse nabuurriva- liteit weggeven; thuis wonnen de blauwhemden met 20, wellicht dat hun nu 'n revanche te wach- ten st3,3,t 't Gooi 'heeft practisch geen ge vaar te duchten, wat maar goed is ook, want tegen Fejjenoord dat zich thuis nog tot een 2—2 liet verleiden halen de Hilver summers ditmaal geen winst. Als DWS van VSV wint (de eerste maal werd het 11) wordt het op de ranglijst plaatsverwisse- len ten gunste van de Amster dammers. Tenslotte treedt Ajax in eigen huis aan tegen EDO; de kam pioenen zijn aan hun nieuwe titel verplicht het thans iets royaler te doen dan de 0—1 destijds. Hoewel in de strijd om het kampioenschap van District II nog volop spanning zit, staan ook hier voor mefgen geen bijzonder belangrijke wedstrijden op het lijstje. De titelpretendent met de beste papieren, Volewijckers, heeft een uitwedstrijd tegen Stormvogels wat moeilijker is dan lijkt. De IJmuidenaren zijn rare klanten, zij brachten zowel Haarlem als Blauw Wit. reeds een nederlaag toe en capituleerden op het M.os- veld slechts met 53. Derhalve zal het voor de Amsterdammers geducht oppassen zijn, opdat zij niet ten tweede male in het zicht van de finish struikelen. Haarlem ontvangt. DFC en heeft daar ook nog niet zo maar van gewonnen. De Dordtenaren ne men een zeer behoorlijke positie op de ranglijst in, gebaseerd op goede kwaliteiten, en vertonen de hebbelijkheid juist in uitbeur ten stevig voor de dag te komen. Haarlem zal zich sterk moeten wapenen om bij het verdedigen van de laatste kampioenskans niet verrast te worden door een revanche voor de 1—2 van Dordt. Blauw Wit speculeert ook al op Volewijckers-fouten. en der halve kan DHC er verzekerd van zijn, dat de zebra's niets voelen voor een Delftse revanche voor de 51 van Amsterdam Excelsior behoeft zich geen mrr te maken, ook al nen te£enuHBS succes kun- zHn feb°ekt; de Kraaien viotfp u m en maken een erislotte DOS—Neptunus. Het aardig zijn voor de Rot terdammers, die zo lang de boventoon voerden, als zij weer eens tot een overwinning kwa- men, thuis wonnen zij met 20, herhalen zij dit dan blijven zij in ranglijsfhelft. b°Ven de onderste In het Oosten komt Go Ahead morgen niet in het neld terwijl N.E.C. thuis speelt tegen Heracles, winnen de Nijmegenaars dan ne men ze met één punt voorsprong op de Deventcrnaren, de leiding weer in handen. Vitesse en Tuban- tia komen in hun laatste beurt in Arnhem tegenover elkaar om uit te maken, wie van beide defini tief de laatste wordt. De winnaar is van alle narigheid af; bij gelijk spel is een nieuwe krachtmeting nodig. De Noordelijke pretendenten hebben beide een uitbeurt; Hee renveen gaat naar Frisia, Be Quick bezoekt H.S.C. De beslissing om trent het kampioenschap kan val len, wanneer Heerenveen wint en Be Quick niet verder komt dan een gelijk spel; verliezen (je Gro ningers, dan hebben de Friezen in Leeuwarden aan een punten verdeling reeds voldoende om de vlag te kunnen hijsen. In het Limburgse district wordt uitgemaakt welke club degrada tie-wedstrijden moet spelen, de Spechten of Brabantïa. Deze clubs komen op het terrein van eerst genoemde tegenover elkaar in een kamp, welke slechts 30 minuten duurt en waarin de stand thans reeds 20 voor de gastheer en is, die bovendien een voorsprong van 2 winstpunten 1/izitten. Voor de kans van Brabantia om aan de macabre dans nog te- ontspringen, geven we, populair gesproken, onder de gegeven omstandighe den geen cent! Voor de overige wedstrijden van morgen mogen we naar het gepu bliceerde programma verwijzen. le klas: B Demos—Groen Wit ten; O.V.T.A.G.; 2e klas A: Crooswijk—Roga, O.D.I.—Singel kwartier, S.V.W.R.—Rood Groen; B: D.C.B.S.V.D.P., Nestoro Nieuwenhoorn, Vios RL.M.O.; C: D.K.S.D.O.H., Postef—Z.V.C., H.B.B.Zwart Wit; 3e klas A: R •IB.Pantser Boys. Tediro—G.B. R-, HurricanesOldi; B: Don Bos- cofilijdorp, D.N.B.—DOK, T.O. G.B.—Grometa; C: V.I.R.—Heke- Ijngen. D.L.B.Telefoon, Wegt EndSportifia; D: Luno—S.V.O. Aan de gymnastiekuitvoering, waarmee der traditie getrouw op 22 Juni in'het Olympisch stadion de Olympische Dag om 1.30 wordt geopend, nemen 3000 turnsters en turners deel. Dan volgt van 2 2.30 athletiek en wielrennen door de beste Nederlandse amateurs met enkele cracks uit het buiten land, om half drie begint de voet balwedstrijd van het Ned. bonds- elf tal tegen een Tsjechisch bonds- elftal. Het Ned. bondselftal wordt de officieuss Nederlandse ploeg (mogelijk met een enkele correc tie, wat na de wedstrijd in Parijs beoordeeld wordt) en de Tsjechen komen met een sterk prof-team. Bij zijn bezoek aan Nederland ter gelegenheid van de wedstrijd te gen de rest van Europa, verklaar de de president van de Tsjechi sche voetbalbond o.a. dat hij het Ned. spel van uitstekend gehalte vond en begreep, dat hij hierte genover slechts met een sterk elftal kans op succes had. Het Tsjechisch voetbal staat momen teel zeker op hetzelfde hoge ni veau als voor de oorlog; men be schikt er over minstens twee elftallen van gelijk gehalte, die beide volkomen representatief zijn Deshalve zal het mogelijk zijn die dag zowel in Kopenhagen, waar de wedstrijd Denemarken Tsjecho-Slowakije wordt gespeeld als in Amsterdam een ploeg op te stellen van gelijke kracht, vol komen in staat de naam van het Tsjechische voetbal alle eer aan te doen. In de pauze van de voetbalwed strijd en daarna tot 5 uur volgen dan opnieuw wieier- en athletiek- wedstrijden, waarna van 5 tot 5.30 de dag besloten wordt met een springconcours van de beste Ne derlandse ruiters. Het Nederlands twaalftal, dat op I Juni as. te Antwerpen in de landenwedstrijd tegen België uit komt, is als volgt samengesteld: Aanval heren: H. Koper en D. Stoelti, dames: J. van Es en T- Heespelink, allen van Wester kwartier; middenvak heren: G- Seits (Deetos) en H. Berens (Ons Eibernest), dames: M. Vonk (Ons Eibernest) en G. v. d. Voet (Dee tos); verdediging heren; P. Oerle- mans (Swift) en C. Karssen (Rho- da); dames: J. Smittenaar (Olym- pia) en mevr. M. Karssen—Pit- ters (Rhoda). Reserves heren: J. Vermunt (BI. Wit) en C. de Vos (Westerkwar tier); dames; M. Brieer (Vicus Orientis) en A. Vlier (Spangen). In de vergadering van de Am sterdamse gemeenteraad heeft burgemeester d'Ailly gister avond medegedeeld, dat het gemeentebestuur aan het Intern Olympisch Comité heeft ver zocht Amsterdam te willen be lasten met de organisatie van de Olympische spelen in 1952. Op het congres van het I.O.C., dat van 1821 Juni a.s. te Stock holm wordt gehouden, zal een beslissing worden genomen aan welke stad de organisatie der Spelen van 1952 zal worden toe gewezen. Naar bekend, zijn reeds verscheidene candidaten hiervoor gesteld o.m. Detroit, Minneapolis, Los Angeles, Buenos Aires, Lau sanne, Lissabon, Parijs en Hel sinki. In hun schrijven aan het I.O.C. hebben B en W van de hoofdstad hun verzoek met redenen om kleed. Voor het geval mocht worden besloten, aldus o.m. dit schrijven, deze spelen in Europa te doen houden, hebben zich reeds ver scheidene steden in met Neder land zeer bevriende landen can- didaat gesteld voor de organisatie. Het is daarom met enige schroom dat Amsterdam zich eveneens tot het I.O.C. wendt met het verzoek het met de organisatie te willen belasten. Na overleg met de Ned. Regering heeft Amsterdam hiertoe desalniettemin besloten, omdat 't haar als hoofdstad van Nederland een diep gevoelde behoefte is, niet alleen namens haarzelf, maar levens namens het ganse konink rijk door het verlenen van gast vrijheid aan de Olympische sport lieden haar oprechte dank te be luigen voor de grote steun welke Nederland van zo vele landen beeft mogen ondervinden en nóg ondervindt in de strijd voor het herstel van de diepe materiële en culturele wonden, welke de oorlog heeft toegebracht. .Het bestuur van het Ned. Olym pisch Comité heeft zich eveneens «rit een schrijven tot het I.O.C gewend, waarin het verzoek van «e stad ondersteund wordt. Indien het congres te Stockholm Amsterdam zou kiezen, ligt het in de bedoeling de capaciteit van het stadion te vergroten tot voor on geveer 80.000 toeschouwers. In Amstelveen ligt het unieke hoc- keystadion, waarin het volgend laar de wereldkampioenschappen voor dames zullen plaats vinden dat zich schitterend voor een Olympisch hockeystadion leent. De „Boschbaan" mag worden be schouwd als een der mooiste en best uitgeruste roeibanen van de wereld. Gezeild kan worden op het Buiten-IJ of op het IJselmeer. Verder bestaat het plan een sportpaleis te bouwen, een plan, dat veel sneller tot werkelijkheid zou worden, indien de spelen aan de hoofdstad zouden worden toe gekend. In dit sportpaleis zouden dan ook het boksen, schermen, worstelen, enz. kunnen plaatsvin den en verder zal de gedachte van het bouwen van een Olympisch dorp worden bestudeerd, welke woningen na de spelen als nor male woningen kunnen worden gebruikt. Tenslotte zal er een nieuw zwembad moeten komen, aangezien de bestaande haden niet voldoende accomodatie voor een Olympisch tournooi hebben. A.s. Zondag houdt de K.N.A.IT. in het gehele land nationale pro- paganda-wedstrijden, welke be doeld zijn als wapenschouw. In Rotterdam vinden op de Nenijto- baan de wedstrijden plaats voor Zuid-Holland en Brabant, en ver der in Amsterdam, Arnhem, Roosendaal en Sittard. Deze wed strijden moeten als belangrijk worden beschouwd, daar een over zicht wordt verkregen van het voorhanden zijnde materiaal voor 1947. Men heeft deze winter weliswaar niet normaal kunnen trainen, maar toch is de laatste maanden zo hard aangepakt, dat we nu reeds behoorlijke resul taten kunnen verwachten. Het om 1 uur aanvangende programma bevat een sterk bezette 800 M., een goed bezette 100 meter heren. Aad de Bruijn zal moeten be wijzen dat hij het nog kan op kogel en discus, waarbij hij con currentie geniet van de bekende kogelslingeraar Hans Houtzager, en de jonge Hermans uit Beek. De strijd om het kampioenschap heeft zich in de tweede klasse A, zowel als in 2 B wel zeer toege spitst. Zondag a.s. kunnen echter be slissingen vallen, ook ten aanzien van de bezetting van de onderste plaatsen. Unitas ontvangt het Rot- terdamse C.V.V., hetgeen voor de Gorcummers een moeilijke wed strijd zal worden. Wij zijn er no" met zeker van, dat de thuisclub op de voile buit beslag zal leggen. V.U.C. daarentegen zal het op eigen veld wel weten te klaren met Gouda, waardoor de ex-eer ste klassers nog een fraaje kans op de titel behouden. CoalVelox heeft nog slechts weinig betekenis, winnen de Utrechtenaren dan zul Jen zij de derde plaats op de ranglijst innemen. Hercules gaat op bezoek bij H.V.V., de positie van de bezoekers is vrijwel hope loos en wij geven hen tegen de geel-zwarten ook niet veel kans. V.F.C. en B.MT. zullen elkaar te yiaardingen bestrijden, indien de "«slag een gelijk spel wordt, is de °"de Stichtse club gedoemd degra datiewedstrijden te spelen. In 2 B is aller aandacht geves tigd op de grote strijd in Schie dam tussen S.V.V. en U.V.V. Win nen de geblokten dan valt het kampioenschap hun ten deel. maar de Schiedammers zullen wel alles op alles zetten om het zo ver niet te laten - komen. In Utrecht won S.V.V. destijds met 02, en lukt dit weer. dan gaan waarschijnlijk de Schiedammers met de titel schuiven. Het zal er spannen aan de Havendijk! U.V.S. behoudt ook nog oen kleine kans. indien de Leidenaren D.C.V. kloppen. het geen Wij wel verwachten. In Zui len zullen Elinkwijk en Fortuna elkaar de eer betwisten, behalen de Zuilena'ren één punt. dan zijn zij veilig, vios. dat reeds genood zaakt. is degradatiewedstrijden te spelen, moet op bezoek bij Sehe- veningen. Overmaas en Sliedrecht treden in de Maasstad binnen de lijnen, waarbij niets meer op het spel staat. Onderweg praatte professor Knorhaan in 't honderd uit. „Dit laboratorium is helemaal door mij ingericht", verklaarde hij. „Die schurken wisten dat ik een mid del had ontdekt om goud te ma- keu en daarvan wilde ze profite ren. Als ik weigerde, sloegen ze mij en kreeg niets te eten. Ik moest hun wel mijn ontdekking vertel len". Dumpie knikte. Hij wist uit eigen ondervinding, dat. de boeven vpor geen middel terugdeinsden om hun doel te bereiken, en liij had medelijden met de oude professor die nu al zes maanden in dit onderaardse laboratorium vertoefde en al die tijd het daglicht niet had gezien. Doordat Dumpie zo naar de professor luisterde, merkte hij niet, dat ze voorbij het berghok kwamen, waar hij de beide boeven had opgesloten. „He- daar", hoorde hij plotseling achter zich brullen. „Staan blijven!" Het d.uurde even voordat Dumpie tr achter kwam, dat. de schreeuwer nog veilig en wel achter slot eu grendel zat. Maar die korte vei- warring werd hem noodlottig. Toen hij zich weer naar professor Knor haan keerde, keek hij regelrecht in twee revolvers. In 3 B staat alleen R. V. C. Tonegido op 't programma, in de 3e klas C slaapt alles stil. R.D.M., dat in 3 D onderaan de ranglijst staat, gaat haar laatste wedstrijd spelen tegen D.C.L. Zou den de droogdokkers, evenals op eigen terrein de vorige maand winnen (21), dan zouden zij 7 punten bezitten, hetzelfde aantal, dat haar tegenstandster van mor gen reeds heeft. MaarD.C.L. rest dan nog een ontmoeting tegen Slikkerveer, zodat in 't allergun stigste geval R.D.M. het tot een beslissingswedstrijd kan brengen. In de derde klas E is noch bo venaan, noch onderaan Zondag de beslissing te verwachten. De be langrijkste wedstrijden zijn Fluks- C.K.C. en D.H.S.—Lekkerkerk. Mochten de Schiedammers winnen de kans daartoe is groot dan mag Fluks niet meer struike len en zij moet derhalve te Dor drecht op C.K.C. de zege bevech ten. Als wij het wel hebben, draait het ook hier op het spelen' van een beslissingswedstrijd tussen Fluks en D.H.S. uit. S.Y.W.—V.N D.Martinit zijn voor de bezoe kende verenigingen van groot ge wicht. De strijd om de laatste plaats gaat nl. tussen V.N.D. en Martinit. Elk punt, dat in de wacht wordt gesleept, telt als het ware dubbel. Olympia moet in de 3de klas F G.D.A. een punt zien af te snoe pen. Zou dat gelukken, dan moet Archipel haar derde klas-schap gaan verdedigen. Voor de 4e klas C wordt de wedstrijd S.M.V.Waddinxveen, destijds gestaakt 'egens been breuk, overgespeeld. Als S.M.V. deze wedstrijd wint, komt zij gelijk met H.RS.V. en is een beslissings wedstrijd om het kampioenschap noodzakelijk. Verder Voorburg Rava zonder betekenis. Wippolder heeft haar protest t. a. v. de wedstrijd Wippolder Haastrecht gewonnen, waardoor zij een winstpunt rijker is gewor den, wat haar echter niet van de degradatiewedstrijden heeft kun nen verlossen. Toevallig speelt Wippolder Zondag weder tegen Haastrecht. D.Z.D. moet in D nog even de tanden op elkaar zetten en van Full Speed winnen. Als Texas dan eveneens van dezelfde tegen standster wint in haar laatste ont moeting, dan eindigen D.Z.B. en Texas beide met 29 punten en moet ook hier de kampioen door het spelen van een beslissingswed strijd worden aangewezen. De Delftse rood witten hebben dus wel een merkwaardige rol in dit pretendentduel. zij het ook een lij dende De ontmoeting H.D. V.Schiedam en SaturnusFloris sant kunnen geen spanning meer teweeg brengen. Voor het kampioenschap van de 4de klas E zijn er nog drie candi daten, doch S.F.C. staat er on tegenzeglijk het beste voor. Oli- veo zal het evenals in het begin van de maand de Schiedammers niet gemakkelijk maken, doch toch verwachten wij wel, dat de winst punten in Schiedam blijven. D.J. S. gaat in een plaatselijke ont moeting U.S-C. aan de Abr. van Stolkweg te lijf en kan werkelijk geen punt missen. Stolwijk kan het door de Ooievaars op eigen terrein te kloppen tot 28 punten brengen, maar is dan ook uitge speeld. PostaliaDelfia is van geen belang meer. Ursus zal in de 4de klas F niets onbeproefd laten om de competitie met een gelijk aantal punten als F. S. v. Pretoria te eindigen. Daartoe moeten de Schiedammers van Het Noorden winnen. En dan.... ook maar weer een be slissingswedstrijd. W.I.K.—V.D.S. en SoaMoordrecht zijn wedstrij den waarin de gemoederen niet warm zullen lopen. De strijd in de staart van 4 G is nog lang niet ten einde, en daarom zijn 's-Gravenzande Terlaak en D.V.CDuna van groot belang; MaastrichtNaald wijk niet meer. In de 4de klas H is nog niet uit gemaakt wie voor goed de laatste plaats zal bezetten. Mocht Donk van Celeritas verliezen, dan wordt de Goudse club het slachtoffer, zelfs al verliest Pechvogels van Siod. Slechts bij een overwinning van Donk zou zij het leven nog even kunnen rekken. Schoonho venD.R.Z. heeft geen beteke nis meer. De wedstrijd van de dag is die tussen D.R.L. en Hillegersberg voro de 4de klas I om het kam pioenschap van de afdeling. De winnaar krijgt gelegenheid tot het spelen van promotie-wedstrij den. Wie het zal zijn?och dat is wel heel moeilijk te zeggen. Alle andere wedstrijden (N.H.S. Transvalia, BelvedereW.R.W. en P.F.C.—Progress) vallen hierbij uit de toon. Hillesluis neemt in de 4de klas de strijd op tegen Hermandad. Mochten de politiemannen win nen, dan is het pleit beslecht en kSn Hermandad haar geluk weer gaan beproeven in de promotie competitie. Mocht Bloemhof R.C. D. een punt afhandig kunnen ma ken. dan is Oud Beijerland, dat tegen St. Lodewijk ten strijde trekt, het blijvend sluitstuk van de ranglijst. In de 4de klas K vraagt de staart onze aandacht. Wint Steeds Hooger van Merweboys en zou Steeds Volharden op eigen terrein tegen Aeolus een gelijk spel kun nen bewerkstelligen, dan gaan de Merweboys degradatie-w'edstrjj- den spelen, terwijl Merwesteyn, de andere Dordtse club in deze afdeling, zich gaat wijden aan de promotie-competitie. OssDindua legt geen gewicht meer in de schaal. Twee onbelangrijke wedstrijden t. w. Dubbeldam's-Gravendeel en De ZwerversStrijen staan voor de 4de klas I op het pro gramma. De 100 M. dames wordt met de cracks Gerda Koudys, Annie Noordraven, Xenia de Jong, het PSV-meisje Vos en Trudy Lucas een wel zeer interessant en span nend nummer. Een sterk bezette Olympische voor heren en idem 4 x 100 m. voor dames zal een waardig sluitstuk vormen voor deze interessante openingswed strijden in nationale toon. Het Engelse elftal, dat Zondag in Zurich tegen Zwitserland uit komt, is als volgt samengesteld; doel: Swift (Manch City), achter: Scott (Arsenal) en Hardwick Middlesbrough; midden: Wright (Wolverhampton), Franklin (Sto ke City) en Lowe (Aston Villa); voor: Matthews (Blackpool) Car ter (Derby County), Lawton (Chelsea), Mannion (Middles brough) en Langton (Blackbu i Rovers). Amateurs 8 km: 1. v. d. Neut II min 46.6 sec.; 2. Fraanhof; 3. Hij- zelendoorn. 50 km profs en onafh.: 1. Motké I uur 10 min 4.6 sef.; 2. Lakeman, v. d. Vijver, Evers en de Korver (allen in eindsprint verslagen door Motké); op 1 ronde: 6. Vet- haak; 7. De Beer; 8. Buysse; 9. v. Gent; 10. Verschuren. Klassement amateurs 8 km: 1. Harmans 11 min 30 sec. 25 p.; 2. v. d. Neut 15 p.; 3. v. Gelder 9 p.; 4. Gieseler 5 p. Stayers totaalklassement: 1. Pronk 2 p.; 2. Reuter 5 p.; 3. Rem- kes 7 p.; 4. De Best 8 p.; 5. v. Amsterdam 9 p; 6. Lambrichts II p. Na de halve finales bij de Eu ropese kampioenschappen voor amateurboksers te Dublin is al leen Henny Quentemeyer nog in de strijd. De Groninger Sehubart leed, hoewel hij de betere bokser was, •een onverdiende puntennederlaag tegen de Engelsman Thom in het middengewicht. H. Quentemeyer (Enschedé) be haalde een schitterende en over tuigende puntenzege op de En gelsman Wvatt in het halfzwaar- gewicht. Hij komt nu in de finale tegen de Fransman Nowijasz. O Jackie Paterson, houder van het ■wereldkampioenschap vllegge- wicht, heeft een k.o.-zege in da derde' ronde behaald op de Ita liaanse bantam Emillo Caccia- tori De Italiaan was reeds in de eerste en in de tweede ronde voor enige tellen neer gegaan. Op wel zeer verassende wijze heeft Nederland de achterstand van 0—2 teruggebracht tot 12. Verrassend omdat Van Swol en Rinkel in het dubbelspel Sturgess en Fannin, de kampioenen van Engeland, sloegen met de zware cijfers 63, 61, 5—0.Een overwinning die des te meer doet betreuren dat Van Swol de mooie kansen, welke hij in het enkel spel gehad heeft, niet tot een overwinning heeft kunnen omzet ten, want met een voorsprong van 2—1 zou waarlijk de kans op een uiteindelijke overwinning nog zoo klein niet geweest zijn. Tot de rake cijfers hebben twee omstandigheden meegewerkt: het waarlijk goed, aanvallende spel van de Nederlandse combinatie, 't zwakke, tegenvallende verweer van de Zuid-Afrikanen. Niet in de eerste set. Toen wisten zij zich nog tegen de zich ontplooiende aanval van de Nederlanders, die direct druk oefenden met diep, hard spel, goed serveren, goed net- spel, staande te houden. Via 31 werd het 3—3 en na een spannend gevecht om de service van Rinkel, waarin de Zuid-Afrikanen zich keurig verweerden met diepe lobs, 43. Daarna weer een lang ge vecht om de service van Fannin, keurige returns van de Nederlan ders, di<? hen in staat stelden snel de net-positie in te nemen, voor treffelijk ingrijpen van Rinkel en een paar onhoudbare smashes van Van Swol: 53. En hoewel de knallende service van Van Swol weer niet vrij los kwam, hoewel er twee kansen voor de set door goed ingrijpen van de Zuid-Afri kanen te loor gingen, was het Van Swol toch, die met twee daverende smashes de set won: 6—3. En dat was, zoals blijken ging, het einde. De Nederlandse spelers raakten op dreef, zij vonden links en rechts openingen tegen het matige, soms zwakke, te ver van A door I. Op het terras van de villa va» "aajoor Forrest zat de bekende schrijver Harley Stevenson van de rust te genieten. Vergenoegd r ..bij zich in zijn ligstoel uit ®n ««inierde: Mijn vrouw heeft getijic, zoals meestal. Beter dan te„r ZwVk m'rgens kunnen uitrus- rietêcfbm Werk aan miin laatste detective-roman heeft me veel ln- fnaanmhnev0St',niaar het boeit in alle boekwinkels ligt pn ik pr dus geen zorgen meer over hoef te hebben, mag ik me inderdaad wel een korte pauze gunnen En hier, op het bescheiden buitenver blijf van mijn schoonvader, is het een ideale gelegenheid om weer' wat op verhaal te komen. Welk een weldoende rust hier: geen huis in de omtrek, behalve dan vlak naast ons de weelderige villa van de bekende millionair mr. Gerard Montieth. Maar ook daardoor wordt de rust niet verstoord, want hij woont er alleen met »-ijn nicht- kerel, die Montieth. Hij is dol op detective verhalen en hij kent bijna al mijn boeken. Ik heb een exemplaar van het laatste werk meegebracht om hem dat aan te bieden. Ben wel benieuwd, wat hij ervan zeggen zal. Kom, ik kan best nu even naar hem toe gaan. Stevenson sprong op, ging het huis binnen en kwam even later tuet een ingebonden boek in de handen weer buiten. Hij wilde het grintpad opgaan, maar bedacht zich en besloot de veel kortere weg achterom het huis te nemen thn„tWam dan vlak blJ de biblio theek van mr. Montieth uit Pn meestal was die'daar te vinden Stevenson naderde het kleine terras dat zich voor de bibliotheek uitstrekte. Hij hoorde een stem spreken, hard en onverbiddelijk Het was mr. Montieth en Stevem son betreurde het, tegen wil en dank iets van een intiem BPqnl.Pki te hebben opgevangen. Hij keerde zich om en wilde heengaan tnaar met ?en schok bleef hij stilstaan: Montieth had daar de naam van zijn zwager, Dave Forrest ge- noemd. Stevenson wist, dat'in de familie Forrest werd aangenomen «at binnen niet al te lange tijd Mary met Dave zou trouwen. Hij dan 00k niet nalaten af te i_ j .«xv_„ uaiaten ai ie luisteren wat Montieth hierover te vertellen had. Voor het laatst, Mary: ik eis je Mary en het personeel, Aardige dat je met Dave Forrest trouwt. Maar oom, wierp het meisje tegen: ik dacht dat de liefde toch ook wel een woordje zou mogen meespreken bij dergelijke beslis singen. De methode van het „uit huwelijken" is toch wel een beetje heel ouderwets. Ik vind Dave een aardige jongen, maar De stem van Montieth klonk koel en beslist: Zeker, Mary, je hebt het récht te trouwen met'de gene die je lief hebt, maar ik' heb etnzeer het recht dan mijn tes tament te veranderen. Hoewel Stevenson zijn aanwe zigheid natuurlijk niet 'wilde ver- radfen, was hij zo verbaasd, dat hij maar nauwelijks een kreet kon onderdrukken! Dat was klare taal.' Het vermogen van Montieth liep in de milliomien en het was alge meen bekend, dat zijn nichtje Mary niets meer bezat dan de kle ren, die ze van haar oom had ge kregen sinds ze als heel jong meisje kort na het overlijden van haar ouders bij hem was komen wonen. Montieth vervolgde: Je weet dus hoe de zaken staan, Mary. Die dwaze bevlieging voor die kerel van Griswold moet onderhand eindigen. Later zul je me er mis schien dankbaar voor zijn. Griswold? vroeg Stevenson zich af. Wie zou dat zijn? Hij kende wel ^en zekere Nate Griswold. die hoofdopzichter op het landgoed van mr. Montieth was en In een kleine dienstwoning vlak bij de poort woonde. Maar die was al een eindje in de zestig. Mary ging blijkbaar niet verder op het besproken onderwerp in, want zonder meer vroeg ze haar oom: Komt u straks thee drinken op het terras? Misschien wel, als ik me een beetje beter voel. Voorlopig blijf ik even op de divan rusten. Stevenson begreep, dat het ge sprek hiermede geëindigd was en haastig trok hij zich terug. liep achter wat struiken om en kwam met een onschuldig gezicht aan gewandeld. recht op de biblio theek af, die Mary juist verliet. Goedenmiddag. mr. Steven son, riep het meisje vrolijk uit. Ze zag, dat hij een boek in de hand had ,en vervolgde: Zo. is gr weer eennieuw boek van u versche nen? Daar zal oom Gerry blij mee zijn, want hij is van mening, dat u de beste detectiv^-stories schrijft ctie er bestaan. Mag ik het eens inzien? Stevenson reikte haar het boek aan en het meisje .bladerde er in. Zodra oom het uit heeft za'l ik het ook lezen, zei ze to/i ze het terug gaf: 't Lijkt me buitengewoon in teressant. Stevenson sloeg aandachtig het meisje gade: ze was heel knap, stelde hij vast en hij vroeg zich af hoe *'n awager Dave het zou op nemen als hü te horen kreeg dat hij een blauwtje had gelopen. Maar Mary nam afscheid van hem: Ik zie u nog wel, mr. Ste venson. U zult oom Gerry in de bibliotheek aantreffen. Mr. Mclntieth had Stevenson gehoord en hij moet lopen. Welkom, Harley. Wat hoor ik, een nieuwe detective van je? Inderdaad, mr. Montieth. Mag "ik u dit exemplaar aanbieden? Glimlachend nam de man het boek aan en las de opdracht, die Stevenson er had ingeschreven. Dat zijn er nu al zeventien! jonge, waar haal je in 's hemels naam al die samenzweringen en misdaden vandaan? Van hard transpireren, hard denken en.,., hard schrijven, mr Montieth. Klinkt erg eenvoudig, maar dat zal het niet zijn. Je bent toch 'n tijdje advocaat gcfreest, is het niet? Inderdaad, maar dat werk stond me niet erg aan. Montieth schudde het hoofd en voor een particulier detective bureau in Chicago gewerkt. Dat heeft u waarschijnlijk nooit ge weten Toen ben ik aan het schrij ven gegaan en daar ik veel meer verdien met op papier misdaden - te ontraadselen dan in werkelijk- kwam hem tege-1 heid, ben ik daarmee doorgegaan. Nu. misschien heb ik je dien sten nog wel eens nodig, zei Mon tieth. Hij dankte nogmaals voor het geschenk en nam afscheid. Maar nauwelijks had Stevenson zich omgekeerd of hij riep hem terug: Ach Harley, wil je tegen je schoonvader zeggen, dat ik. zodra ik me een beetje beter voel, naar hem toe kom om iets te bespre ken? Stevenson beloofde dit en het net uitgevoerde volleren van de Zuid-Afrikanen. Zij oefenden doorlopend een sterke druk uit. De cijfers zeggen genoeg: 6—1, 6—0. In de derde set was er bij de Zuid-Afrikanen duidelijk geen ..will tot win" meer begrijpelijk, zij spaarden zich liever voor de twee enkelspelen, vandaag te spelen. Of onze ploeg daarin nog een kans zal hebben? De resultaten van de eerste dag doen vermoe den van niet, doen dit zelfs on waarschijnlijk zijn. Maar tennis, en vooral tennis voor de Davis- beker, is een wonderlijk spel. Laten we op dit wonderlijke in voor ons gunstige zin hopen.... Na afloop van het dubbelspel spel speelden de twee reserves, de oudere Farquharson en dé Jongere Krijt, een levendige partij enkelspel, waarin de jongere zich goed verweerde doch niet door de ervaring van de oudere kon mee komen. Met 3—6, 6—4, 6—1, maak- te Farquharson er een exhibitie van. aardigs is mei (301 M.) gmg v i ging op nei geluid vrolijke stemmen af en zag, dat Dave en Mary aan het tennissen waren Daar kwam juist ook Wal lace Foxcroft aangewandeld; hij was rechter ip dit district, de al lerjongste di« j- 00it geweest was. Zonder twiivj ring hij een veel belovende carrière tegemoet. Het ZONDAG BLtERSUM I I ,(U1 M O 00 V.A.R.A., 12.00 A.VR.O. V.A.R.A.. 20 00 A.V R O 00 Nieuw». 11 00 Orkest 12.00'(>am. ia'isC»'8" 12,40 Zang' 1? 00 Nieuw,' 1.. is Romancers, 13.50 NS 14 oó Boekbespp 14.30 Gram., 15.30 Film- fj" l®'45 Skymaster», 16.30 Caus 18.40 Sport, 17.00 Cabaret, 17,30 Ome Keesje, 18.00 Nieuws en sport 18.30 V. <J Ned. sfrijdkr,. 19.00 Prot. kerkdienst, 20.00 Actual 20 15 Waltz. ofïn'rr20'45 HoorsPfil. 21.15 Koor, 21 50 Hersengymnastiek. 22.00 Harp 22.15 Orkest, 23.00 Nieuws, 23 3 Gram. ™LVERSUM II (415 en 218 M 8.00 N.CBV, 9.30 K.R.O 17.00 N C.R.V 19.45 K.R.O. 8.00 Nieuws, 8.30 Prot. kerkdienst, 10.00 Hoog mis, 11.30 Kwartet, 12.00 Gram 12.15 Boekbespr., 12.30 Concert (13.00 Nieuws)> 13.45 Apologie, 14.05 Co«i. eert (14.45 Caus.), 15.50 Caus., 16 00 Gram., 16.15 Missielof, 17.00 Prot kerkdienst, 18,30 Zang, 18.45 Gram., 19.15 Bijbel, 19.30 Nieuws, 19.45 Sport, 20.00 De gewone man 20.15 Zangspel, 21.00 Caus., 21.15 Hoorspel, 22.00 Gram,. 22 15 Avond gebed, 22.34 Nieuws,' 22.50 Gram., 23.00 Septet, 23.30 Gram MAANDAG 19 MEI HILVERSUM (301 M.) A.V.R.O. 7.00 Nieuws, g.vmn en gram. lf.'O Morgenwijding; 11.00 "Caus.; U ló Gram.; 1145 Ber. uit Indië; 12 Trio; 12,30 Orgel; 13.00 Nieuws; 13 Skymasters; 13.45 Gram.; 14. i Gram.; 14.40 V, d. vrouw; 15j Gevar. prog.i6.30 gaus.; 17 i Gram.; 17.30 fcang; 17.45 Caus 18. Nieuws; 18.15 Gram.; 1S30 V. d.' Nvd. strijdkr.; 19.00 Muziek; 19.30 Cau zuchtte: Die tegenwoordige gene- I was algemeen bekend dat ook hü ra tie.. Ik weet heus niet wat ik verliefd was op Marv Montieth en ervan denken moet. 1 Stevenson dacht bij zichzelf: Dit slaat kennelijk op Mary's beslis sing niet met Dave doch met die onbekende Griswold te trouwen; maar hij liet niets merken en zei luchtigjes; Ik heb een paar jaar heen. Vi ging op het geluid van' Septet; 20.40 Caus.; 20 55 O,- kest; 21.15 Caus.21,35 Hoorspel; 22.15 Trio; 22,45 Caus.23 00 Nieuws' 23.15 Jazz; 23.45 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) N.C.R.V. 7.00 Nieuws, gymn. en gram,; 10.30 Morgenwijding; 11.00 Gram 11.15 Boekbespr,; 11.35 Gram.; 12.00 Marinekapel; (12.20 Piano); 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 14,00 Caus.; 14.20 Zang; 14 45 Gram.; 15.15 Report.; 15.30 Muziek; 16.00 Bqbel; 16.45 Sextet; 17 20 Muz. causerie; 17 45 Gram. 18.00 Sport; 18.30 Mu ziek; 19.00 Nieuws; 19.20 Boekbespr; 19.40 Zang; 20.00 Caus.; 20.15 Orato rium (21.15 Caus.): 22.45 Avondwtj- ding; 23.00 Nieuws; 23,15 Grom, daar dri doorgaans bij de Forrest's te vinden was kwam ook Foxcroft er herhaaldelijk op visite. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5