Het Gouden onzer Politieke Jubileum anisatie Min. Neher over wederopbouw Nieuwe geheime bladzijden uit des Führers plannenboek politieke opklaring in SMffsrSSa Wereld-voedseltekort zal aanhouden De boycot van Ned. schepen Nitti kabinets-formateur f INDONESIË Vliegende colonne arbeiders DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Wonderolie 's Pausen zorg om Oostenrijk Aanvallen De brand in de „Hendrik" Ook te 'weinig transportmiddelen Y akorganisaties plegen overleg Voor invasie in Engeland 69ste JAARGANG MAANDAG 19 MEI 1947 No. 20317 voor de verf-industrie op het Iberisch schiereiland en de Ver. Staten OVERLEG VAN MOOK— SJAHRIR 20 MILLIARD VOOR EUROPA? EEN RIJK FRUIT JAAR LT- GënTkRULS IN NEDERLAND INVOER IN APRIL 1947 AMER. MISSIE NAAR GRIEKENLAND DE-KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per Kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUTJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. VVTTLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Z. Em kardinaal de Jong te midden van de autoriteiten, die het congres bijwoonden. Zo behoort dan de plechtige herdenking van het vijftig jarig bestaan der politieke organisatie van het katho lieke volksdeel weer tot het verleden. Waardig was deze viering in de daarvoor zozeer geschikte omgeving, waar Schaepman een halve eeuw geleden zijn politiek program ontvouwde waarop hij de katholieken wist te verenigen. Zoals wij ree de uitvoerig berichtten in ons blad van Za terdag, was het een vreugde Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong bij deze stijlvolle herdenking aanwezig te zien. Belichtte Mgr. Dr. J. Witlox in de morgen in een met grote aan dacht beluisterde herdenkingsrede bet staatkundig levens werk van Schaepman, in de namiddag kwam aan het woord mr. E. M. J. A, Sassen, ondervoorzitter der R,K, Volkspartij en lid van de Tweede Kamer. Alverens hiertoe echter werd overgegaan, werden nog ver- ichillende kleinere programma punten afgewerkt. Allereerst vermelden wij hierbij bet wel zeer verdiende woord van dank, dat de partij-voorzitter W. J. Andriessen, richtte tot de oud secretaris der partij, mr. F. Teu- lings, die gedurende 25 jaar de partij met zijn stil, toegewijd, on baatzuchtig en accuraat werk heeft gediend. De middagvergadering, die ook Werd bijgewoond door de minister Van Oorlog, Fiévez. begon met 't optreden van de Rustenburger Koorknapen onder leiding van Henk Hoogervorst, dié op fijnzin nige wijze enkele volksliedjes zon gen in een bewerking van de dirigent en het Wiegenlied van Joh Brahms. Goseling-V erschuur- Herstelfonds De penningmeester der partij, de heer P. Alberts, gaf een over zicht van de stand van zaken ten aanzien van het Goseling Ver schuur-herstelfonds; het fonds, dat de namen draagt van de twee on vergetelijke figuren uit het katho lieke politieke leven, wijlen mr. Goseling en mr. Verschuur, wier echtgenoten door haar aanwezig heid zo ondubbelzinnig blijk ga ven van een warm medeleven met de partij. Het is een „Unvollendete", die ik u kom voordragen, aldus de heer Alberts, want we zitten nog midden in de actie. Spreker gaf een uiteenzetting van de bedoe ling van het fonds, dat n.l. moet dienen om hieruit alle grote ac tiviteiten van de partij te bekos tigen. De opbrengst tot nu toe be liep: giro-stortingen 100.0(10; actie van de afdelingen met bonboekjes 60.000. Slechts van een vijfde deel der afdelingen is tot heden afdracht binnengekomen. Het bedrag, dat tot nu toe is binnengekomen, geeft dus lang geen beeld van 't totaal, dat het fonds zal moeten ■worden. Spr. riep de nalatige af delingen met klem op, met meer élan te gaan werken. Een eresaluut bracht de pen ningmeester aan Friesland, dat een opbrengst gaf van meer dan 1— per uitgebrachte katholieke stem! Ook Gonncehm, de stad der martelaren, slaat een schitterend figuur. Spreker besloot met te zeggen, dat wij aan hen, wier na men aan het fonds zijn gegeven, verplicht zijn te zorgen, dat het Goseling—Verschuur-fonds n an ker wordt, waaraan de partij zien kan vasthouden. Mevrouw Goseling spt^eht En dan kwam er een moment, dat niemand, die het mocht mee maken, gemakkelijk zal vergeten. Mevr. Goseling, de weduwe van de diep betreurde partij-voorzit ter, die in het Duitse concentra tie-kamp stierf, betrad 't spreek gestoelte om, mede namens de we duwe van die andere martelaar voor de katholieke zaak, Ver schuur, een ongekunsteld woord te spreken. Met een waarlijk be wonderenswaardige zelfbeheersing sprak zij het uit, hoezeer Goseling Verschuur zouden hebben meegewerkt aan de heropbouw van ons vaderland; getuig e zij van een grote liefde voor t werk van deze beide gevallenen en be tuigde op ontroerende wijze haar dankbaarheid aan allen, die dit werk helpen voortzetten. Diepe indruk maakten vooral de woor den van christelijke gelatenheid, waarmede zij het zware offer van het verlies van haar echtgenoot hadden aanvaard: „Als katholie ken buigen wij het hoofd. Heer, Uw wil geschiede. En met Ver schuur zeggen wij: „Alles wat God wil". En ik zeg met u allen: „Heer geef hun de eeuwige rust". Onder doodse stilte werden de woorden van deze sterke vrouw aangehoord en terecht sprak de partij-voorzitter dan ook in zijn dankwoord zijn bewondering uit, voor de grote zedelijke kracht, die mevr. Goseling had weten op te brengen om in deze vergadering zulk 'n toespraak te kunnen hou den. Nadat het Stichtse Kamerorkest onder leiding van de heer H. Spruit vervolgens op zeer te waarderen wijze het „Ballet de Cour" van G. Pierné had uitge voerd, was het woord aan mr. Sassen voor zijn rede over: De toekomst van een politiek in katholieke geest Spr. begon met op te merken, dat het niet gemakkelijk, maar wel aantrekkelijk is om enige ge dachten te mogen ontvouwen over de toekomst van een politiek in katholieke geest. Wij moeten ver mijden weg te mijmeren in een soort idealistische toekomstdro men, die geen stevig verband hebben met de werkelijkheid. Wij weten nu allen wel, dat 'n oude wereld aan het verdwijnen is en ons een nieuwe te wachten staat, m®ar dat geeft ons geen enkele zekerheid wat er komen moet. Vervolgens schilderde spr. de verschillende typen, die geen hoop meer bezitten en er daardoor toe komen dwang te aanvaarden. Al leen zij, die weten, dat er een rangorde van waarden is. weten te kiezen. Wie met Marx maar één waarde erkent, n.l. de stof, en de werkelijkheid van alle waar den ontkent, ook die heeft geen keus meer. Bij deze soorten van hedendaagse mensen is de Pösitte dus duidelijk: zij hebben niet meer te kiezen, zij willen dwang, staatsalmacht en dictatuur. Er is nog een grote groep: zij. die weten, wat ze niet willen en veelal ook niet méér dan dat; zij spreken liever over Westerse be schaving dan over God's schep pingsplan. Er zijn vele hoogstaan de en nobele mensen onder, die ons zeer na staan, maar hun grondslagen zijn daarom dikwijls vaag^ juist om ze breder te maken. De taak, die voor ons ligt, is zó zwaar en de omstandigheden zijn zó hard. dat alleen 'n diepe en felle bezieling ons daartegen opgewassen kan maken, bezieling, die wij moeten vinden in de lief de tot God. Wederopbouw der gemeen schap De taak van de staatkunde der toekomst is in enkele woorden ge zegd: de wederopbouw van de ge meenschap, waarin een juiste waardenschaal wordt erkend en gezin is de allereerste; aan de hei- beleefd. De gemeenschap van het ligheid en onverbreekbaarheid van het huwelijk mag niet wor den getornd Niet het grote, maar het gave gezin is strijd baar, daarom moet ook 't grote gaaf kunnen zijn. De strijd voor het gezin moet zijn de strijd voor het gehalte der gemeenschap: Bloed en bodem kunnen niet de hoogste normen zijn voor een ge meenschap evenmin als de souve- reine heerschappij des geestes. De menselijke geest heeft twee ver mogens: hij kan kennen en lief hebben. Hij kan het hoogste ken nen en liefhebben, de waarheid en de liefde, zoals Hij, Die de Waar heid en de Liefde is, ons heeft kenbaar gemaakt. Die cultuurpolitiek, die dat ac tiveert, is waard cultuurpolitiek geheten te worden. Verder is er de gemeenschap van de arbeid. Hier is de rangor de van waarden wel het pijnlijkst verloren gegaan. Niet het product is belangrijk, maar de mens die werkt. Vergroting van welvaart is nobel en noodzakelijk, mils de ze dan ook verspreid wordt over alle mensen. Men moet beginnen met de ondernemer te hervormen en niet het bedrijf. De arbeiders hebben, begrijpelijk, hun kracht gezocht in het getal; maar het gaat er niet om hoeveel er strijden, maar waarvoor men strijdt. Als de arbeiders alleen strijden om meer te hebben, staan zij op precies hetzelfde plan als het liberale kapitalisme. dat ook méér wil hebben, n.l. méér winst. Anti-kapitalist is voorts niet hij, die door de socialisatie de Staat wil maken tot super-kcA- pitalist. zonder daarbij enig so ciaal probleem te hebben opgelost. Anti-kapitalist is hij, die de te grote macht van het kapitaal wil beperken. Hierna ging spreker nader in op de gemeenschap der Staten, waar bij hij ook de Uno ter sprake bracht. Hoe vervullen wij onze taak? Tenslotte zei spreker: Wij zijn nu eenmaal een vooruitstrevende partij, omdat we een katholieke volkspartij zijn. Er zijn onder de katholieke Nederlanders ook wel conserva tieven; zij wensen meer een be houdende vernieuwing. Ik be doel hen, die in volstrekte op rechtheid en in onwankelbare trouw aan het beginsel, naar mijn gevoelen, wat kleurenblind zijn bij het bekijken der feiten. Ik respecteer hen ten volle, maar ik ben ook te loyaal demo craat dan dat ik zou menen, dat de partij zich zou moeten rich ten naar de inzichten ener niet zeer grote minderheid. Het moet echter mogelijk zijn binnen de partij misverstanden op te ruimen en temperamentsver schillen vruchtbaar te maken Het algemeen belang richtsnoer Ons richtsnoer in het staatkun dig werk is duidelijk het algemeen belang Daarom willen wij een staatkunde in katholieke zin be vorderen, omdat geen andere uit komst brengt. Laten wij dat po gen met de onversaagdheid, be kwaamheid, vasthoudendheid, dee moed en vroomheid, waarvan de Zwijger ons een voorbeeld heeft gegeven, en laten wij met hem vragen, of God ons wil gebruiken als een goed instrument. Nadat het applaus, dat op deze rede volgde, was verklonken, kreeg de voorzitter gelegenheid tot het houden van een Slotwoord Zo zijn we dan aan het einde van deze bijeenkomst gekomen, welke m.i. als geslaagd mag wor den beschouwd. Van de waarde van onze begin selen en normen, ook voor het staatkundig werk, zijn wij diep overtuigd en diep doordrongen. Nog altijd geldt ook voor ons het woord van jhr. Ruijs, dat de katholieke zaak de nationale zaak is en dat onze christelijke plicht onze nationale plicht is. Spr. wijst van de hand een ver wijt van de A.-R. heer Diemer, dat de K. V. P. van twee wallen zou willen eten en dat het voort durend streven van het rooms-ka- tholiek geheel er op gericht is in Nederland de meest vooraanstaan de plaats in te nemen. Ons ideaal is een dam opwerpen tegen aai het Christendom en de christelijke sociologie vijandige beginselen en stromingen door met volle over tuiging te bouwen aan een maat schappij, waarin het christendom ook op sociaal-economisch en cul tureel gebied gestalte krijgt. Hier voor moet een beroep gectiaan wor den op allen. Tenslotte vraagt spr. Gods ze gen over "het werk, voor onze ge liefde Koningin en voor ons be mind Oranjehuis. Doch boven al les uit gaat het geven van eer en glorie aan Hem, van Wien dr. Schaepman zong: „Aan u, o Ko ning der Eeuwen, aan U zij de zegekroon". Een fors gezongen Wilhelmus was het eind van de middagbijeen komst, waarna de voorzitter de bijeenkomst sloot met de christe lijke groet. Wanneer het in de schilders branche nog niet zo vlot loopt als gewenst, is dat in hoofdzaak te wijten aan het tekort aan lijn olie, waarmee men overal ter we reld schijnt te kampen te hebben. Een Zwitserse uitvinder is er nu in geslaagd in de plaats van be doelde tot heden onontbeerlijke grondstof ricinusolie te bezigen, welke volgens een bepaald pro cédé gedehydraliseerd is. Naar wij vernemen, zullen een viertal grote fabrieken hier te lande bin nenkort het nieuwe product, dat voor de verfindustrie een uit komst betekent, doch wat hoger in prijs is dan lijnolie, in de han- dgl brengen. De nieuwbenoemde nuntius te Wenen, mgr. Silvani heeft in een interview verklaard, .dat de Paus hem naar Oostenrijk zond om dit volk een blijk van zijn bijzondere liefde te kunnen geven. Het was de vurige wens van de H. Vader, dat Oostenrijk spoedig weer een vrije en onafhankelijke staat zou worden met een staatsbestel, dat het bestaansmogelijkheid zou verschaffen. Zoals elk ander volk heeft Oostenrijk het recht om in vrede en vrijheid te leven. Ten slotte zeide de nuntius, dat de Paus in zonderheid voorde Oostenrijkse krijgsgevangenen bad voor wie hij wenste, dat zij spoe dig weer in hun familiekring mochten terugkeren. De grote nood, waarin het land thans ver keert gaat hem zeer ter harte en hij heeft reeds veel bijgedragen om die zoveel mogelijk te lenigen. SCH.At.VMAN GEHULDIGD. In de gevel van perceel l'ape- straat 19 te 's-Gravenhage, het huis, waar dr. Schaepman tijdens zijn verblijf in Den Haag vertoefde, werd een gedenksteen onthuld door mevr. BlomjousKolkman namens de kring-Den Haag van de K-V.P. De Britse admiraliteit heeft enige strikt geheime documen ten bekend gemaakt, verslagen van besprekingen tussen Hitier en zijn chefs van leger, marine en luchtmacht. Hierin is sprake van drie belangrijke besluiten, welke Hitier tussen 21 April en 31 Juli 1943 nam en die vitale gevolgen hadden op het verloop van de oorlog. Deze besluiten zijn: 1. Op 21 April verwierp Hitier het plan Een zegsman van de Indonesi- MookTnde^donesische premier, dr. Sjahrir, Vrijdagavond een suc cesvolle conferentie hebben g houden en dat er nu aan beine zijden een aanzienlijk meer be grip heerst waardoor de politieke situatie in hoge mate verbeterd is". De zegsman weigerde mede te delen over welke punten gespro ken is. Sinds de mislukking van de economische besprekingen was van beide kanten toegegeven, dat de verhouding gespannen was. Zaterdagmorgen hebben op nieuw besprekingen plaats gehad tussen Van Mook, v. Hoogstraten en Sjahrir. Een Ned. ambtenaar heeft ge zegd dat de conferentie op twee punten tot overeenstemming is gekomen, nu de Indonesiërs erin hebben toegestemd, om met in- -gang van 1 Juni de Nederlanders tavia, toe te staan gebruik te maken van de spoorlijn BataviaBan doeng (die in handen van de Indo nesiërs is) voor de voorziening van het gebied om Bandoeng. Verder hebben de Indonesiërs bevestigd, dat een officiële Ned. delegatie pfermissie zou krijgen op 26 Mei naar Djokjakarta te gaan, om een begin te maken met de besprekingen over de verdere practische uitvoering van Ling- gadjati. De berichtgever zei, dat de Nederlanders goede hoop koes terden, dat de misverstanden door rechtstreeks contact met de Indonesische leiders uit de weg geruimd zouden kunnen worden en dat een practische samenwerking daardoor bevorderd zou kunnen worden. Naar A.F.P. meldt, zou Soe- karno vandaag een tournee door West-Java beginnen. In verband met de Pasoendan-beweging wordt aan deze reis grote bete kenis toegekend. Aanvankelijk is er sprake van geweest, dat Sjah rir Soekgrno zou vergezellen, maar de huidige politieke situa tie eist zjjn aanwezigheid te Ba- om Spanje en Portugal te bezet ten, daar dit alleen uitgevoerd kon worden met goedkeuring van Spanje, welke goedkeuring niet werd gegeven. „Spanje stond in 1940 klaar om de oorlog in te gaan, maar al leen de naijver van Italië weer hield het dit te doen. De Italiaan se aanval op Griekenland in de herfst van 1940 ergerde Spanje", aldus het document. 2. Op 5 Juni verwierp Hitier het plan van admiraal Doenitz voor een aanval op Gibraltar met gebruikmaking van geheime wa pens, die door de Luftwaffe wa ren geschapen, „omdat deze wa penen in Britse handen zouden kunnen vallen en op het Duitse volk terug zouden vallen". 3. Op 31 Juli liet hij de plannen voor een, aanval op de V.S. van de lucht uit geheel varen, „omdat de weinige vliegtuigen, die er zouden komen, van geen betekenis zouden zijn en slechts in de bevolking de wil om weerstand te bieden zou den versterken". De documenten zijn door de Engelse en Amerikanen onder verslagen van de Duitse marine gevonden. Bij tussenpozen van weken zullen nieuwe gedeelten worden bekend gemaakt. Een „U.P."-bericht uit Madrid meldt nog: Spanje heeft voorstel len van Hitier en Ribbentrop ver worpen, die beoogden, dat de Spanjaarden aan de oorlog zou den gaan deelnemen en zich mees ter zouden maken van Gibraltar. Zo althans beweert Serrano Su- ner, Franco's zwager en ex-minis ter van buitenlandse zaken, in een in Madrid gepubliceerd boek. Suner beweert, dat Spanje's deelneming aan de oorlog ten tijde van Duinkerken waarschijn lijk de overwinning van de as ten gevolge gehad zou hebben. Dan immers zouden de Duitsers Noord-Afrika hebben kunnen be zetten en zouden zij Engeland van Amerikaanse hulp hebben kunnen afsnijden, aldus Suner. Maar, zo zegt de schrijver Spanje verwierp de l?"itse voor stellen en weigerde ook de Duit sers op de Canarlsehe eilanden toe te laten. Suner zegt vast in een Duitse overwinning te hebben geloofd tot de slagen van Alamein en Stalingrad, de Noord-Afrikaan se landingen en de ontwikkeling van de radar. Suner houdt evenwel vol, dat bij nooit over wogen heeft Spanje aan de strjjd te laten deelnemen. Uit het onderzoek naar het ont staan van de brand in de Staats mijn Hendrik op 24 Maart, is ko men vast te staan, dat het slippen van een transportband over een lopende aandrijfrol de oorzaak van de brand is. Het toezicht van de bedieningsman op de lopende transportband op 24 Maart is on voldoende gebleken. Welke om standigheden de aanleiding zijn ge weest tot dit slippen van de band, is niet opgehelderd. Er is weinig kans, gelet op de instortingen, dat bij het geheel opruimen van de bandgalerij daaromtrent iets meer bekend zou worden. Dit opruimen zou boven dien thans niet in aansluiting kun nen geschieden omdat het risico nog te groot is van het opnieuw ontvlammen der galerij. Dit nood zakelijk uitstel zal. gelet op de omstandigheden ter plaatse, waar schijnlijk afstel betekenen. Volgens de New Yorkse corres pondent van de „Daily Mail" heeft president Truman alle diplo matieke vertegenwoordigers in Europa opdracht gegeven, vast te stellen, welk bedrag elk land no dig heeft. Zodra, de behoeften bekend ziin zal het grote Amerikaanse plan voor financiële steun tdh bedrage van ?0 m!1'iard gulden worden nitf: >srd; aldlus de correspon dent. Er staan aan het doorvoeren van de wederopbouw grote bezwaren in de weg en men kan thans onmogelijk zeggen of deze binnen enige jaren zullen kunnen zijn overwonnen. Hoeveel jaren het nog zal duren, alvorens er weer zal kunnen worden gesproken van een redelijke verhouding tussen bevolking en woongelegenheid, werk-mogelijkheid en werk-gelegenheid in de zin van de opbouw. Maar het zou onjuist zijn, zich over te geven aan fatalisme of pes simisme. Een ieder moet de handen uit de mouwen steken, niet slechts de bij hot bouwwezen betrokkenen, doch het gehele volk. brek aan voldoende arbeidskrach ten. In dit opzicht is uit het con tact met de leiders der vakcen trales gebleken, dat deze een goed begrip hiervan hebben en bereid zijn, de regering alle steun te ver lenen. De woningbouw Wordt er dan werkelijk niets aan de woningbouw gedaan? In tegendeel, er wordt zeer veel ge daan, aldus spr. Meer dan tot nu toe zal de regering bekendheid geven aan de plannen en werk wijze van de wederopbouw en zij Aldus sprak de minister van wederopbouw en volkshuisves ting, de heer L. Neher, in een bij eenkomst te 's Gravenhage. Hij deelde daarbij o.a. mede dat de re gering de bouw van noodwoningen tot het uiterste wil beperken. Allerlei vragen worden bestu deerd door degenen, die met de opbouw plichtshalve belast zijn en die heus niet zo blind, kortzichtig, eigenwijs of ondeskundig zijn, als de critiek soms zou doen vermoe den. Andere bouwmethoden, het gebruik van andere materialen, kortom, alles wat uit het publiek wordt naar voren gebracht, wordt getoetst, beschouwd en gewogen, ten dele goedgekeurd, doch moet voor het overgrote gedeelte afge keurd worden Op het stuk van de materialen- positie staat het er met het hout iets beter voor dan enige tijd ge leden, doch de kwantiteit van ijzer en staal is zeer zorgwekkend. Belangrijker dan dit vraagstuk is echter dat van de arbeids krachten. In vergelijking met de huidige bouwbehoefte is er een beperkt aantal bouwvak-arbeiders en we hebben gelukkig geen „organisation-Todt". De arbeider is dus vrij daar te werken, waar hij verkiest. Spr. deed een drin gend beroep op de jonge spe ciaal de ongehuwde Ned. bouw vakarbeiders, zich beschikbaar te stellen, om gedurende enige tijd, b.v. de maanden Juni, Juli en Augustus, daar te gaan werken, waar zij zo dringend nodig zijn: aan de peripherie van ons land. Dan moeten zij niet gedurende de week-ends naar huis gaan en ook hier het eigen-ik ondergeschikt maken aan het gemeenschappe lijke volksbelang door te gaan werken in Brabant, Gelderland, Zeeland of Limburg waar de noodtoestand het grootst is; waar wel het materiaal is, doch niet kan worden voortgebouwd bij ge- zal daarbij gebleken tekortkomin gen niet verdoezelen. Zoals de vooruitzichten thans zijn, kan re delijkerwijze worden aangenomen, dat dit jaar meer woningen zullen worden gebouwd dan in 1946. Ket contact tussen het departement en de Ned. gemeenten is thans hechter. Er zijn misvattingen be sproken en misverstanden uit de weg geruimd. De regering zal de autonomie der gemeenten hogelijk in ere houden, zonder er noch tans een schibboleth van te ma ken. Te zamen zullen gemeenten, rijk, provincies en particulieren geleidelijk samenwerken aan het grote vraagstuk, waarvoor wij zijn gesteld. Voorlopig gaan wij in woonver houding achteruit, doch wij wer ken in de zekerheid, dat het zo niet zal blijven en dat na verloop van enige jaren, als de omstan digheden voor Nederland niet te ongunstig zullen zijn, wij werke lijk weer vooruit zullen kunnen. Industrialisatie bij de woningbouw zal daarbij kunnen helpen, maar zo eindigde de minister, wat de belangrijkste doorslag zal moeten geven, is en blijft: de geest van saamhorigheid b(j het Nederlandse volk. Het Amerikaanse departement van landbouw heeft voorspeld, dat de wereld opnieuw een jaar zal ingaan, waarin het niet waar schijnlijk is, dat de voedselpositie veel zal verbeteren, daar de ge steldheid van de vroege oogst in de voornaamste landbouwgebieden wijst op een weinig grotere, zo niet even grote, oogst voor het ver- bruiksjaar 1947—1948 als voor 1946 —1947 is binnengehaald. Tevens werd er door het departement op gewezen, dat de transportmoeilijk heden bij het verlichten van de wereld-voedselschaarste in de toe komst zelfs groter zouden kunnen zijn. Ook zullen de importerende lan den in de komende 12 maanden, zonder Unrra en leen- en pacht wet, groter moeite hebben bij het betalen van voedsel, dat zij nodig hebben, aldus het departement. De grootte van de voedselimport Australische vakverenigingslel- ders ontkennen, dat een plan voor een wereldboycot op Ned. sche pen in voorbereiding is. Deze te genspraak heeft betrekking op de mededeling van C. H. Campbell handelsgevolmachtigde voor In donesië in Australië, die bij de opening van het congres van vak verenigingen op 15 Mei te Ma- lang gezegd heeft, dat de Austra liërs bezig waren zulk een plan hebben medegedeeld, dat Camp- op te stellen. De leiders der vakverenigingen bell zonder de machtiging van de Australische vakverenigingen ge sproken heeft. De voorzitter van de Australische raad van vakver enigingen 0de A.C.T.U.) Clarey, verklaarde, dat hij officieel niets gehoord heeft van enig plan voor een wereldboycot; suggesties in deze richting zijn niet in overwe ging genomen door de A.C.T.U., die het officiële lichaam is van de Australische vakvereniging beweging. C. Roach, tweede secretaris van de Australische vakbond van ha venarbeiders, heeft Aneta mede gedeeld, dat, indien de Indonesi sche vakbeweging opheffing van de boycot ten aanzien van Neder landse goederen in Australië zou verlangen, deze goederen onmid dellijk zouden worden vrijgege ven voor verscheping. In republikeinse vakbewe gingskringen zou men ernstig overwegen binnen enkele da gen naar Australië te gaan ten einde opheffing van de boycot te verzoeken. Kupers verklaarde tegenover Aneta, dat de besprekingen, die hy over de mogelijke opheffing van de boycot voert, een bevre digend verloop hebben. Het vakverenigingscongres heeft met algemene stemmen een mo tie aangenomen, waarin de volle medewerking wordt toegezegd by de uitvoering van het met de Nederlanders gesloten ver drag van Linggadjati. Naar het oordeel van het con gres is echter de aanwezigheid van een sterke Nederlandse troe penmacht op republikeins grond gebied een belemmering voor het bereiken van verdere overeen stemming. Het congres sprak zijn verontwaardiging uit over de fei telijke blokkade van republi keinse havens door de Neder landers. Reuter deelt nog mee, dat het congres een resolutie heeft aan genomen, waarbij aan de Austra lische havenarbeiders verzocht wordt de boycot van Nederlandse goederen voort te zetten, dit we gens de blokkade van republi keinse havens door de Nederlan ders. Het zal dit jaar naar alle waar schijnlijkheid een goed fruit- jaar worden. De Betuwe stond mooier dan andere jaren zwaar beladen onder haar witte en rose bloesempracht welke door de lang aanhoudende winter later was dan andere jaren. Tevens was hier aan het grote voordeel verbon den, dat de verraderlijke nachtvor sten ditmaal achterwege bleven, en de vrucht zonder gevaar kon zetten. Vooral het vroege fruit zal volop verkrijgbaar zijn, mede door het feit, dat de vroege vruchten sneller voor bederf vat baar zijn en niet zoals het late fruit kunnen worden bewaard. zal voor deze landen komen af te hangen van de Amerikaanse re- lief-fondsen en de internationale lening zal de sleutelfactor blijven, die uiteindelijk de omvang van de internationale handel in het ko mende jaar zal bepalen. In het rapport werd tenslotte vermeld, dat de productie van rijst, suiker, vetten, oliën en aardappelen over het algemeen is gestegen, doch dat de uitvoer van deze voedingsstof fen de komende jaren mogelijk beneden de importbehoeften zal liggen. Een vermindering van de graan oogst in verschillende importeren de landen zal waarschijnlijk wor den gecompenseerd door een toe genomen productie in de voor naamste export-gebieden, doch een dergelijke verschuiving in de productie zal een groter internatio naal vervoer mogelijk maken, zelfs indien de beschikbare hoe veelheden in de importerende landen worden gehandhaafd op 't lage niveau van 1946'47. Transport en opslag Het Amerikaanse departement van landbouw liet dit pessimisti sche geluid horen ondanks de laatste berichten, die er op wijzen dat de Amerikaanse tarwe-oogst waarschijnlijk zelfs nog groter zal zijn dan de record-raming van 1.250.000.000 bushels. Het exporte ren van deze enorme oogst in vol doende hoeveelheden zal geweldi ge inspanning vergen van de Amerikaanse spoorwegen. Op het strand te Kijkduin zijn vijf levende Coloradokevers ge vonden. Zondagmiddag om 16.45 uur is luitenant-generaal mr. H. J. Kruis, chef generale staf, na een. reis per vliegtuig uit Indonesië in Nederland teruggekeerd. Naar men weet, heeft de generaal een inspectiereis van 3 weken langs legeronderdelen in de Oost ge maakt. Hij werd op Schiphol be groet door de sous-chef generale staf, generaal P. L. G. Doorman. Volgens de door het Centraal Bureau voor de statistiek samenge stelde voorlopige cijfers bedroeg de invoer over April 1947: 1.353.036 ton (v.m. 1.022.786 toni met een waarde van 339,4 millioen (v. m. 256,3 millioen. Francesco Nitti is door de Italiaanse president De Nicola ontvangen en heeft bevestigd, dat hy de vorming van een nieuwe regering op zich heeft genomen. Nitti, de 78-jarige leider van de Italiaanse liberalen, heeft verslag gevers medegedeeld, dat hij hoop te Maandag (heden) of Dinsdag het nieuwe kabinet gevormd te hebben, waarin alle politieke par tijen, van de communistische tot de christelijk-democratische, ver tegenwoordigd zouden zijn, met uitzondering van de rechtse Uomo Qualunque en de party der monarchisten. Enkele waarnemers zijn echter geneigd te geloven, dat Nitti's pogingen geen succes zullen op leveren en De Gasperi, die ver leden week aftrad, opnieuw aan gezocht zal worden om een kabi net samen te stellen. Pietro Penni, leider van de so cialistische partij, schrijft in de „Messagero": „Wij weten allen, dat Nitti een antimarxist is, maar dat verhindert hem niet, een over tuigd voorstander te zijn van so cialistische hervormingen en van de verheffing der lagere standen". Volgens Nenni zal het nieuwe ka binet, indien de voormalige mi nister-president er in slaagt het te vormen, op het driepartyenstel- sel gebaseerd zijn, met aanvul ling uit de kringen van het link se centrum. Een punt van over eenkomst tussen Nitti en de so cialisten is volgens Nenni de op vatting over de eenheidsstaat, „de enige, die de uitoefening van een krachtige politiek mogeiyk maakt". Bij gelegenheid van de Noorse nationale feestdag maakten '200 man Noorse troepen die in Amsterdam hun verlof doorbrengen een mars door de stad. In Griekse regeringskringen we-d verklaard, dat men binnen kort een speciale missie van pre sident Truman te Athene ver wacht voor het tekenen van de uiteindelijke overeenkomst be treffende de Amerikaanse hulp aan Griekenland. In deze kringen werd tevens verklaard, dat Her- bert Hoover, de ex-president der V. S. mogelijk aan het hoofd van deze missie zal komen te staan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1