Troepenmoreel in de Oost Gen. Kruis is zeer tevreden De zon-eelips in Brazilië Bijenkorf en prijsbeheersing Opnieuw slavenarbeid en concentratiekampen R.K. Bond van verkeers- personeel G Crisis in Italië verergerd *1 25 Jaren in dienst van de Intern. Katholieke Vrouwenbeweging DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Thuisfront en deniobilisatie geobserveerd SS& zM ffiSSKïS Diog enes heeft gedemonstreerd Naar een nieuwe fusie S Soekarno is op tournee ONGSLAGEN 69ste JAARGANG WOENSDAG 21 MET 1947 No,- 20319 TER DOOD VEROOR DEELDE KRIJGT LEVENSLANG GISTEREN VOLLEDIG EXTR A BON VOOR 100 GR. SUIKERWERK P. C. Tuchtrechter zal bij ver" stek Directie doen voorgeleiden IN OOST'DUITSLAND, ZEGT SCHUMACHER N Mevrouw F. Steenberghe- Engeringh jubileert OOK COMM.-GENERAAL NAAR NEDERLAND? Blokzijl brengt de Merdekagroet CAMPBELL NIET AAN VAARDBAAR als vertegenwoordiger van Indonesië in Australië DE NAAMVALS-n MIJN BROEDER ZUUR PRUIM „ABSOLUTE CHAOS" Mountbatten en Attlee over India NITTI NIET GESLAAGD jyjgBPt I I DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" ssb'n gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per Kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KTJTJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Ik ben naar Indië gegaan, aldus de chef van de Generale Staf. luitenant-generaal nut. H. Kruis, op een gister middag gehouden persconferentie, om een indruk te kt"gen van de omstandigheden, waaronder onze troepen daar werken, en van hun houding en moreel en ook om hun de overtuiging te geven, dat wij in Nederland hen niet vergeten hebben. Andere doeleinden heb ik niet gehad. Gedurende mijn verblijf van on geveer 14 dagen in Indie heb ik mijn best gedaan, overal te zijn, waar Nederlandse troepen waren. Dat maakte een snel tempo nood zakelijk- Waar ik ook kwam, over al waren de houding en het mo reel der troepen buitengewoon goed. De goede verwachtingen, die ik er van had, op grond van te voren ontvangen mededelingen en rapporten, zijn verre overtrof fen. In de eerste plaats geldt dit de oorlogsvrijwilligers, die zich reeds hebben aangepast en ook in actie zijn geweest. Maar ook de 7-December-divisie maakt een goed figuur. De bewakingstroepen Hebben zich ook op bewonderens waardige wijze aangepast en aldus ook hun taak verricht. Dit betekent niet, dat onder de troepen geen klachten waren De generaal zeide met 300 cl 400 man gesproken te hebben en hun familie-adressen te hebben geno teerd. Het is zijn bedoeling, zoveel mogelijk contact met deze families te zoeken of ze schriftelijk op de hoogte te stellen, onder welke om standigheden hij hun jongens heeft aangetroffen. De klachten betreffen voorname lijk het eten. Daarop is ook wel iets aan te merken. Sommige onderdelen waren tevreden, an dere misten de Nederlandse voe ding en vooral de Hollandse aard- appelenpot. Het is echter onmoge lijk, grote hoeveelheden aard appelen naar Indië te sturen. Zij krijgen nu gedroogde aardappelen, waarvan aardappelpurée wordt gemaakt. Dat smaakt wel, als men het een enkele keer moet eten, maar niet elke dag. De manier, waarop men het neemt, is echter bewonderenswaardig! Een andere klacht gold het ge mis aan ontspanning in de avond uren. De avond valt in Indië al vroeg in en duurt lang, als men op een eenzame post zit. Daarvoor zal meer gedaan moeten worden, niet door meer gezelschappen van artisten uit te zenden, want die kunnen toch niet alle buitenposten bereiken, maar door meer boeken, nieuwe kranten en tijdschriften te zenden. De bladen komen daar veel te oud aan. Ook zal gezorgd moeten worden voor meer midde len om zich zelf te ontspannen. Waar de jongens zelf toneel- en muziekgezelschappen gevormd hebben, gaat het best. Overigens is de meest geliefde manier om de tijd door te brengen het schrij ven van brieven. In hun brieven kunnen ze hun moeilijkheden eens uiten. Het is van belang, dat men in Nederland deze brieven ook beantwoordt. De soldaat in Indië hangt aan zijn post. Overigens was de stemming voortreffelijk. Alle moeilijkheden worden met graagte genomen. De houding der troepen was subliem. Bijzonder prettig vond de gene raal het op te merken, dat waar troepen stonden onder bevel van officieren van het K.N.I.L., de of ficieren algemeen verklaarden, gelukkig te zijn, zulk een troep onder hun bevelen te hebben, na jarenlang met beroepssoldaten te hebben gewerkt. Zij waren buiten gewoon tevreden over de jongens, die zo uit Nederland kwamen. De verzuchting, dat het verve lend wordt altijd maar patrouille te moeten lopen en wachtdienst te moeten doen en dat ze naar Holland terug willen betekent niet. dat ze naar Holland terug willen, voordat hun werk in Indië af is. Zij honen hun taak af te kunnen maken, zelfs al zouden zij daarvoor hun tijd overschrijden. Maar, zeggen ze, als er toch niets gebeurt, laat ons dan maar naar huis gaan. Dit betekent dat ze een reële opvatting hebben van hun taak. Wat de moraliteit van detroe pen betreft, zegt men vaak, dat de mensen daar in Indië uitglijden en men wijst op de omgang met vrouwen, op geslachtsziekten en op achteruitgang van de gods dienstzin. Uit gesprekken met geestelijke verzorgers, met officieren van gezondheid en met de leiders van hospitalen had de generaal echter de overtuiging gekregen, dat deze verhalen schromelijk overdreven zijn. Het percentage van geslachts ziekten is zeer laag. Ook de gees telijke verzorgers hadden hem zeer gerust gesteld. Van verwaarlozing van de godsdienst is geen sprake en zeker niet boven het normale verloop in Nederland. Velen keren zich meer naar de godsdienst toe. dan er van af. Men doet de troe pen onrecht door andere gedach ten over hen te uiten, zei gene raal Kruis. De reis van de generaal was niet gericht op onderdelen van 't K.N.I.L., maar uit het contact, dat hij daarmede had, heeft hij de grootste bewondering gekregen voor hun houding. Zij werken daar onder buitengewoon moeilijke om standigheden. Na hun krijgsgevan genschap hebben ze nog geen ver lof gehad. Zij verlangen naar ver lof en wanneer dit wordt ver leend, hebben zij de prioriteit. Hun samenwerking met de andere troepen is uitstekend. Generaal Kruis had ook grote bewondering voor de wijze, waar op onze soldaten met de Indone siërs, die in dezelfde afdelingen dienen, omgaan. In antwoord.op de hem vervol gens gestelde vragen, deelde gene raal Kruis nog mede, dat de af lossing van de troepen in Indië volgens de opgestelde plannen zal geschieden. Dit geldt ook van de officieren en onderofficieren, die ook hier te lande niet langer vast gehouden zullen worden dan nodig is.Het eerst zullen de K.N.I.L.- troepen afgelost worden. Nadat de troepen, die hen zullen aflossen, een paar maanden ingewerkt zijn. gaan zij naar huis. Op het ogenblik bevinden zich in Indië ongeveer 100.000 man Nederlandse troepen, waaronder ongeveer 24.000 man van het K.N.I.L. Bij sommige troepenonderdelen is het percentage van hen, die in Indië willen blijven na demobili satie, boven de 50. Het is echter de vraag, of Indië thans reeds zo veel krachten kan opnemen. Ook hier in Holland zullen de gedemo- biliseerden weer een maatschap pelijke positie moeten vinden. De werkgevers zullen moeten begrij pen, dat de mensen, die zich in Indië zo kranig hebben gehouden, aanspraak hebben op hulp en steun. Dat is ook een landsbelang, want, als ze aan hun lot worden overgelaten, zullen ze demorali seren. Het B.G. te Roermond heeft de beruchte Roermondse N.S.B.-er, SS-er en speurhond van de S.D., G. H. Holla, veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf met ontzetting uit de rechten. Verd. heeft indirect de dood van veel personen op zijn geweten. Tegen hem was de doodstraf geëist. Te vens eiste de advocaat-fiscaal te gen de voormalige opperluit. der marechaussee J. L. Engelen uit Melick, destijds o.a. gestation- neerd te Roermond, tien jaar ge vangenisstraf. Hij is leraar ge weest aan de N.S.B.-poiitieschool te schalkhaar en wordt verdacht van verraad, belediging van het Kon. huis en nazi-propaganda. Te Bocaiuva in Brazilië heeft gisteren de totale zonsverduis tering: plaats gehad. Het werd donker en alle vogels werden stil of vielen In slaap. Tot de internationale groep astronomen in Araxa (160 kilo meter ten Westen van Rio de Janeiro) die de totale zon-eclips observeerden, behoorden leden van particuliere en officiële organisa ties uit de Verenigde Staten, Rus land, Zweden, Tsjechoslowaltije, Canada en Uruguay, aldus „A.P." Prof. Alexander Michailofvoor zitter van de astronomische raad van de Russische academie van RusWhha5P?n en chef van de Russische delegatie, heeft gezegd, dat hij „zeer optimistisch ge stemd was over de te bereiken resultaten van zijn arbeid. De Russen hadden een schip voor anker liggen op de rede van Bahia, om de in Araxa gedane observaties te controleren. Prof. Karl Ohman van de sterrewacht in Stockholm, chef van de uit tien personen bestaan de Zweedse staf, zou in de buurt van Araxa het zonnespectrum op meten en filmen, terwijl iedere op name geregistreerd zou worden op een kathode-oscillograaf. De Zweden hadden een radio station in Araxa geinstalleerd, dat contact tot stand gebracht had met een andere Zweedse groep in Lome (West-Afrika). Het Zweedse kamp lag zeer gun stig, namelijk op 500 meter bo ven de zeespiegel. De astronoom Bernhard Daw- ?°„ueen speciale, zeer mair^ H ca-toera een film wee^beeld 10 vergroot De bemanning van een Super vise heef? a kilometer hoogte die I' i zonsverduistering dunrrie ,,6^ en 48 seconden duurde, volledig op de gevoelige foto's „VaStgelegd eveneens lotos genomen van de loop van aarde Van de maan o?er de expeditie aan ^^G^tokus?" to West-Afrika heeft de verduist^ ring op 96 kilometer afstand van Accra goed waargenomen. Te Accra zelf onttrokken regenwol ken het verschijnsel aan het oog. Su? Seval deed zich in Chili voor, doch daar begaven de deskundigen zich per vliegtuig boven de wolken. Te Santiago moesten de lichten in de huizen en op straat worden aangestoken. Donderdag wordt voor alle leeftijdsgroepen een extra bon be kend gemaakt voor 100 gram sui kerwerk, uitsluitend voor suiker werk en niet voor chocoladever snaperingen, jam enz. of suiker, daar het de bedoeling is de te gro te voorraden suikerwerk bij de handel te verminderen. Dit zal slechts voor éénmaal ge beuren, zodat de handel daarmede rekening houden kan bij aanleg gen van nieuwe voorraden suiker werk. Opheffing of vergemakkelijking van distributiemaatregelen voor suiker, jam, chocolade, suikerwerk liggen niet in de bedoeling. In het Muiderslot heeft minister Jos. Gielen de herdenkingstentoonstelling ter Hooft g?opend. Bij de voortzetting van de zaak tegen de Bijenkorf voor de tucht rechter te Amsterdam, vervolgde de verd. mr. Houthoff, zijn betoog over de ceramiek, waarbij hij er de nadruk op legde, dat de overheid had nagelaten hier behoorlijke prijsvoorschriften te geven. Ook in het prijzenboekje 1947 komen geen prijzen van ceramiek voor, wel voor huishoudelijk aarde werk. Eerst achteraf kwamen de richtlijnen 1946, die zeer onduide lijk zijn. „Ik acht de 1946-richtprijs vol komen onbelangrijk en houd mij aan de 1940-prijs", interrumpeerde de tuchtrechter, mr. Bletz. De ver dediger demonstreerde daarna twee nieuwe kopjes; de één van goede kwaliteit mag ten hoogste 48 cent kosten, de andere van slechte kwaliteit mag op z'n hoogst 166 cent kosten. Wat wilt U daarmee zeggen?" „Dat ik dat niet begrijp, dat dit een voorbeeld is van de eigen aardigheden op het gebied van de prijzen." „Waarom moet ik van U aanne men, dat het ene kopje goed en het andere slecht is." „Omdat de deskundigen U dat zullen verklaren." „Krijgt de Prijsbeheersing dan geen advies van deskundigen?" De verdediger betoogde voorts, dat er een chaos heerste op het gebied van de prijzen, omdat de overheid naliet voldoende voor schriften te geven. Waarop mr. Bletz weer interrumpeerde, dat anderen klagen over te veel voor schriften. Maar de verdediger hield aan, dat de overheid achter de feiten aanliep. Als men nu na gaat, wat er bij de Bijenkorf aan ceramiek in beslag genomen is dan komt men tot de conclusie dat er op ee.n totaal van f 17.000 f 1100 te veel gevraagd zou zijn! 'Jaar dan houdt men nog geen re- iening met de prijzen, die lager ."•ijn dan de toegestane, want dan /.ou de balans naar de andere zij de doorslaan. Vervolgens werd aan de hand "an een stel boekensteunen, die ridders te paard, Don Quichotte en Diogenes in de ton voorstellen gedemonstreerd wat in- en ver koopprijzen waren. „Is dat nu zulk een kostbaar kunstwerk", wilde mr. Bletz we ten, „volgens mij is het gekleurd gietwerk." Een deskundige ver klaarde dat het weliswaar gego ten werd maar daarna met de hand „nagekneed". Dan kan dit dus in serie vervaardigd worden. Ja, dat gebeurde, maar kleuren en tinten waren steeds anders. „Wat ik niet begrijp, zei mr. Bletz tenslotte, is dit. Waarom ging de Bijenkorf als zij zoveel moeite had met de prijsvaststel ling, niet eens praten met de Prijsbeheersing. Het is mij be kend, dat men voor andere zaken altijd direct naar Den Haag reist Abrupt einde De tweede dag kreeg gistermid dag een onverwacht abrupt einde toen de tuchtrechter, mr. Bletz, het slot der behandeling van het ceramische gedeelte der tenlaste legging aankondigde en de vol gende zitting, waarop de afdeling lampekappen aan de beurt zal komen, op 29 Mei a.s. bepaalde. Mr. Houthoff betoogde, dat het de Bijenkorf niet mogelijk zal zijn in deze korte tijd de te be handelen stof door te nemen en achtte het niet uitgesloten, dat de Bijenkorf op die dag verstek zal laten gaan. Mr. Bletz: „Dat is niet mogelijk, want een oproep van de tucht rechter is verplichtend." Mr. Houthoff: „Toch zal de Bijenkorf dan waarschijnlijk niet verschijnen, omdat het weinig zin heeft." Mr. Bletz: „Dan zal ik wel zor gen, dat de Bijenkorf aanwezig is. Indien men het plan heeft ver stek te laten gaan, gelieve u mij daarvan in kennis te stellen. Ik •zal de directie van de Bijenkorf dan doen laten voorgeleiden." Het Duitse nieuwsagentschap Dana meldt, dat dr. Kurt Schu macher, leider der Duitse sociaal-democraten, de beschul diging heeft uitgesproken, dat nieuwe concentratiekampen wor den opgericht in Oost-Duitsland en dat Schumacher de commu nistische tactiek met die van Hitler's Gestapo vergeleek, aldus een „U.P."-bericht. Schumacher vertelde Zondag voor een gehoor van 35.000 perso nen in Kassei, dat er niet alleen in Hitler's Duitsland toestanden van slavenarbeid heersten en hij protesteerde tegen een beweerde deportatie van arbeiders uit Oost- Duitsland. „In iedere staat in het Oosten worden concentratiekam pen opgericht", zo vertelde Schu macher, volgens Dana, son snel In de te Utrecht voortgezette vergadering van „St. Raphael" kwam aan de orde een bespreking van de oprichting van een Ned. Kath. Bond van verkeersperso- neel, overeenkomstig het betref fende rapport van de Raad van vakcentrales i.z. bedrijfstak-gewij- ze opbouw der vakorganisatie. Deze bond wordt dan de voort zetting van: a. de Ned. R. K. Bond van spoor- en tramwegpersoneel „St. Raphaël"; b. de transportar beidersbond „St. Bonifacius", wel ke op zijn beurt was de voortzet ting van de R. K. Zeeliedenbond „H. Maria, Sterre der Zee"; c. dc R. K. Bond van hotel-, café- en restaurantpersoneel „St. Antonius" en zal deel uitmaken van de Ned K. A. B. Uit de breedvoerige toelichting van de voorzitter bleek, dat in da toekomst het hele verkeers- en vervoerswezen moet gezien worden als één grote eenheid. De nieuwe organisatie zou dan omvatten de 5 volgende bedrijfsgroepen: spoorwe gen, weg- en tramverkeer, scheep vaart- en havenbedrijven, hotelwe zen en reisbureaux en luchtvaart. Over deze aangelegenheid werci to den brede gesproken door de afgevaardigden. Tenslotte werd mot mg. stemmen besloten tot deze fu te gaan, waardoor dan St. te bestaam8 Z°danig zal ophoudtn hnnfdhfSfl? besluit werd het hoofdbestuur van st. Raphaël ge machtigd de uit het rapport voort- Van de bestuurstafel werd nog meegedeeld, dat sinds de bevrij ding pl.m. 200.000 bijeengebracht kon worden voor de restauratie van het geruïneerde herstellings oord te Venlo; thans staan de za ken zo, dat het hoofdgebouw zijn voltooiing nabij is, zodat omstreeks half Juni de vlag weer gehesen kan worden. Tot bestuursleden werden geko zen de heren L. Wilbers (afd. Utrecht) en A. A. B. Wijsman (afd. Haarlem). ,Als ik er niet heel zeker van was geweest, dat Onze Lieve pr mij op deze plaats wilde hebben, dan zou ik nooit de moed hebben gehad om haar in te nemen. Die zeker heid is altijd mijn steun geweest..'' deze woorden heeft mevr SteenbergheEngeringh, die op 23 Mei haar zilveren feest viert als presidente van de Union Interna tionale des Ligues Féminines Ca- thohques. zichzelf getekend. En de beminnelijke eenvoud, waarmee zij op een stille, warme namiddag in Mei ons verteld heeft van de tijd, die achter haar ligt, heeft de ernst er van bevestigd. Het was nog in het begin van de katholieke vrouwenbeweging. Tot enkele jaren voor het uitbre ken van de vorige wereldoorlog was de emancipatie van de vrouw in feministische en socialistische handen geweest. Pas in 1910 wa ren de katholieke vrouwen in ver schillende landen zo ver, dat zij internationaal contact gingen zoe- -9eT Union Internationale werd sloten rich aamWaalf verenigingelJ berahidriels nam mevrouw Steen landse w£!?-al?isatie der Neder- katholieke vrouwen Nederlandsïto? ,presidente van de Nederland -»)!, toen ook TTnifl ïw j 5h aansIoot bij de J?dagen van het con- te22'te Rome* /h Meimaand van 1922 te Rome gehouden werd koos de Paus haar tot presidente Z j had op dit congres niet persoon lijk aanwezig kunnen zijn. en weid telegrafisch verwittigd. Haar eer ste secretaresse was Annie Meiier, het latere lid van de Tweede Ka mer. Daarmee begon een druk leven van internationale activiteit. In de periode van haar presidium is het getal der aangesloten vereni gingen gestegen tot 112, die teza men 60 landen vertegenwoordigen, en 30 millioen leden tellen. Op het laatste congres waren vertegen woordigsters uit alle werelddelen, ook uit China en Japan, uit Mexi co. Paraguay en Chili. Iedere vier jaar houdt de Unie een internationaal congres. Twee jaar voor zo'n congres begint, houdt dc Unie ecu studieweek, waar het programma wordt opge maakt, en duizend dingen woiden voorbereid. Tussen die werkzaam heden in waren er dan voor ds oorlog de reizen naar Genève en naar Parijs, om aan het werk van de Unie een verlengstuk te geven in de commissies van de Volken bond, naar Zuid-Amerika, Waar zij drie maal per dag moest spreken, naar Rome.... Wjj zouden u zo graag vertellen van al wat zij daar beleefde, maar wij hebben de jubilaresse beloofd, het niet in de krant te zetten en wij moeten haar bescheidenheid eerbiedigen De oorlog legde de Unie stil Het hele archief, dat een gevaai lijk wapen in banden van de oe- zetter had kunnen zijn, werd vei- braad. Maar nauwelijks waa de capitulatie een feit, of het buiten land zocht weer contact met het «art, dat in Utrecht klopte. Bei- gm vroeg: wanneer beginnen we weer? Washington volgde. Een aantal vrouwen uitLithauen, die waren gedeporteerd naar de Fran se zone, vond eveneens de weg Langzaamaan komt er ook weer contact met de landen „achter net gordijn". Het werk in de Volken bond heeft' zijn voortzetting ge vonden in de vertegenwoordiging bij UNO en UNESCO. In Septem ber wordt dit jaar te Rome het eerste internationale congres na de oorlog gehouden. Dit congres heeft de voorbereidende studie week moeten ontberen. In plaats daarvan heeft men een rondschnj- ven gezonden naar enkele „per- sonnages particulièrement compé- tentes sur ce sujet", in ieder land dat bij de Unie vertegenwoordigd is. en de Paus heeft gevraagd, om persoonlijk inzage te krijgen van de antwoorden. Mevrouw Steenberghe vertell het glimlachend. Het is haar een dankbare vreugde, dat de Paus zo'n grote belangstelling heeft voor het werk van de christenvrouw in de gemeenschap, dat dit jaar het onderwerp van het congres zal zijn. En het is haar een goede troost bij het zware en moeiliike werk, dat een uiterste aan toewij dmg en concentratie vraagt, dat 1 zij zich zeker weet van 's Pausen zegen. „Van de Heilige Vader', zegt mevrouw Steenberghe zacht en eerbiedig. Verschillende malen heeft zij gevraagd, om op haar post vervangen te worden door een jongere kracht. Maar de Paus ging op haar verzoek niet in. „Men ver vangt niet wat goed is". Nu gaat het werk evenwel toch te zwaar worden voor de 72-ja- rige vrouw. 25 Jaar is een groot stuk van een mensenleven. Het congres in September zal haar afscheid zijn Dan zal mevrouw Steenberghe, die na de oorlog haar buiten in Socsterberg ver woest vond, alleen nog maar de lieve grootmoeder van haar kleinkinderen zijn, rijk aan her inneringen en gelukkig omdat het leven zo goed is geweest. Wij vervullen meer dan een con ventionele plicht, wanneer wij slui ten met de oprecht gemeende wens. dat velen haar op 23 Mei een beetje zullen vieren, op die dag van haar jubileum, die zij zal doorbrengen i - de kleine kring van hen die in het Unie-bestuur met haar samen werken. De een-armige leider der Duitse socialisten zeide, dat er geen „vrij heid van vrees" in het Oosten be stond, in verband met handelingen van de door de Russen gesteunde socialistische eenheidspartij (SED) Hij zei, dat de socialistische een heidspartij door de socialisten te verloochenen de democratie on trouw is. £te S.E.D. en de „revolutionai ren" lijken in de practijk veel op de Gestapo, zo zeide Schumacher volgens Dana. Schumacher waarschuwde, dat in de strijd om Duitslands unifi catie een vorm van „nationaal- communisme" opkomt. De S.E.D. dreigt het Atlantische handvest uit te wissen en Schumacher waar schuwde dat dit handvest mis schien hetzelfde lot zal treffen als de veertien punten van Wilson. Schumacher zeide, dat hij graag zou willen, dat het volk duide lijker zijn wens naar democratie zou demonstreren, dan de Duitsers het onder de „verschrikkelijke omstandigheden" van dit ogenblik doen. Hij meende, dat de Duitsers in de Britse zóne hun democratie hebben bewezen in de jongste ver kiezingen, toen de communisten slechts tien procent van het kie zerskorps achter zich kresen Aneta meldt uit Batavia, dat volgens nog onbevestigde geruch ten de commissarissen-generaal Schermerhorn en Van Poll samen met de ministers Beel en Jonk man naar Nederland zullen te rugkeren. De beide ministers zul len zoals gemeld, 23 Mei Batavia verlaten en een nacht te Singa pore overblijven, terwijl de beide leden der commissie-generaal de volgende dag na zouden komen om samen met de ministers de reis te vervolgen President Soekarna en vice- president Hatta zijn met een groot gevolg, waarin zich o.a. Sjarifoe- din bevindt, hun voorgenomen tournee door West-Java begonnen, aldus meldt Aneta uit Tasikmalaya. De heren Suurhoff, Vijlbrief en Blokzijl (de vertegenwoordigers van de vakverenigingen N.V.V. en E.V.C. te Malang), die, naar Hatta aan Aneta mededeelde, de eerste Nederlanders zijn, die de Preanger na het uitroepen van de republiek bezoeken, maken de reis mee. Op het station verschenen Soe karno en Hatta voor het coupé raam van de presidentiële trein, terwijl ook Blokzijl voor het raam verscheen en de Merdekagroet brachc. Hun werden ovaties ge bracht. Te Tasikmalaya waren spandoeken aangebracht met: „Het Soendanese volk voelt zich bele digd door de actie van Kartale- gawa". De Australische minister van buitenlandse zaken dr. Herbert Evatt, heeft in het huis van afgevaardigden medegedeeld, dat C. H. Campbell, niet-offi- cieel handelscommissaris voor Indonesië in Australië, niet aanvaardbaar was als vertegen woordiger voor Indonesië. Het onafhankelijk labourlid John T. Lange, had Campbell er van beschuldigd, lid te zijn van het centrale comité van de Aus tralische communistische partij'. Hij verzocht diens terugkeer van een bezoek aan Indonesië en vroeg dr. Evatt een onderzoek in te stellen naar het uitreiken van een visum aan Campbell. Dr. Evatt zeide, dat de verkla ring van Campbell, die inhield, dat Australische vakverenigingen een internationale boycot op Ne derlandse schepen willen organi seren, was overgebracht aan de Australische raad van vakvereni gingen, de oudste Australische vakbeweging. Dr. Evatt deelde nog mede, dat de Australische regering niet kon verhinderen, dat personen een pas kregen, indien zij voldaan hadden aan hun belastingplichten. Hij persoonlijk was niet op de hoogte van de politieke betrekkingen van de heer Campbell. Dr. Evatt deelde voorts mede, dat de Australische regering er naar streefde een overeenkomst met de Nederlandse en Indonesi sche autoriteiten tot stand "te brengen, teneinde zonder vertra ging de handel met Indonesië te hervatten. De overeenkomst was verleden week practisch bereikt, doch de Nederlanders vonden, dat zij deze hangende de uitslag van het Indonesisch congres van vak verenigingen ,nog niet als defini tief konden beschouwen. Nu de regering besloten heeft dat de naamvals-uitgang-n zal worden weggelaten in alle stuk ken. uitgaande van rijksinstanties, heeft zij de gemeentebesturen in overweging gegeven, ter wille van de gewenste eenheid dezelfde ge dragslijn te volgen. De aarde wordt bevolkt door twee duizend millioen mensen. Mischien zijn er 'n paar millioen meer. want 't aantal Chinezen is nog niet precies bekend. De mees te van deze twee duizend millioen zullen we nooit ontmoeten. Nederland telt ruim negen mil lioen inwoners. De meeste van hen zullen we nooit ontmoeten. Is men inwoner van een stad van meer dan twintig duizend zie len, dan ik herhaal het zullen we de meeste van hen nooit ont moeten. Het geval is nog scherper te stellen. Met hoeveel tientallen, mogelijk enkele honderdtallen heeft men eigenlijk te maken. Men spreekt wel dik en zwaar over de gemeenschap, maar voor ieder persoonlijk is de theoretiscno samenleving van twee duizend millioen mensen practisch ten slotte toch zeer beperkt. En hoeveel leden van die De- perkte kring ontmoet men nu gaarne om een of meer eigen schappen? Om hun jovialiteit, vriendelijk heid. behulpzaamheid, betrouw baarheid, opgewektheid en op rechtheid. Er zijn personen, die voor een bedrijf hoge economische waarde bezitten, doch onder hen, worden er heel wat aangetroffen, wier directe sociale waarde zeer gering moet worden genoemd. Dit alles overpeinsden wij, nadat gistermorgen mijn broeder Zuur pruim weer eens op bezoek was geweest. Toen hebben we ons zelf in gewetensonderzoek op sociale waarde onderzocht. Enfin, daar niet over. Overigens zou een algemeen on derzoek in deze geest niet kwaad zijn. Met kans op verbetering van onze samenleving. HENK VAN DER MAZE. Naar TT. P. uit Londen be richt, heeft lord Mountbatten, de onderkoning van India, gis teravond twee uur lang met de Britsen premier Attlee gecon fereerd. Mountbatten drong aan op snelle beslissingen, de „enige mogelijkheid om een burgeroor log te voorkomen". Herhaalde lijk tekende de onderkoning de situatie in India met de woorden „absolute chaos". Mountbatten gaf het advies, dat de Britse regering de leiders van India zou uitnodigen voor een conferentie in Londen inplaats van de conferentie welke 2 Juni te Simla gehouden zal worden. De voorstellen, welke Mount batten heeft gedaan, zijn: 1. Een laatste poging te onder nemen, om de Indische leiders te ■bewegen voort te gaan met het oorspronkelijke Engelse plan, waarbij een verenigd India de machtspositie van Engeland zal overnemen. 2. Indien dit plan voor de In dische leiders niet acceptabel zou zijn, zouden zij moeten overeenko men, India te verdelen in grote zich zelf regerende staten, welke elkaar onderling zouden bijstaan in alle problemen, welke geheel India betreffen. Francesco Nitti, de leider der Italiaanse liberalen, heeft mee gedeeld, dat hij er niet in ge slaagd is een nieuwe Italiaanse regering samen te stellen. Hij deed deze mededeling aan pre sident Nicola. Deze plotselinge verergering van de politieke crisis in Italië, die nu reeds een week aanhoudt, is ingetreden, terwijl waarnemers begonnen te geloven, dat Nitti de voornaamste moeilijkheden uit de weg geruimd had. Deze gang van zaken is te wij ten aan de vast houdendheid van de kleinere link se partijen, die er op stonden, dat Nitti haar economisch program zou aanvaarden als voorwaarde voor de medewerking dier par tijen bij de samenstelling van het nieuwe kabinet. Nitti streefde naar formatie van een regering van de centrum- en linkse par tijen. De kleinere linkse partijen Het tankbedrijf van de Nieuwe Matex te Vlaardingen, dat in de laatste maanden vans de oorlog door de Duitsers totaal, vernield werd, is vandaag weer heropend. wensten een „economisch kabi net" binnen de regering en wil den haar eigen vertegenwoordi gers benoemen, terwrjl Nitti voor de belangrijke portefeuille van fi nancien Quiseppi Paratore wilde aanwijzen. Nitti is er dus niet in geslaagd de vorige regering van De Gasperi uit te breiden. Waarnemers houden rekening met de mogelijkheid, dat Nitti niet langer zal pogen een of andere regering samen te stellen of daat hij president De Nicola zal verzoeken een regering te mogen formeren, waarin onafhan kelijke deskundigen zullen zijn vertegenwoordigd. In een interview wees Nitti op het feit, dat de laatste tijd de beurs gunstig gereageerd had. Volgens een later bericht heeft Nitti, na over z(jn vergeef se poging om een nieuwe rege ring te vormen aan president de Nicola rapport te hebben uitgebracht, verklaard, dat hij de opdracht tot kabinetsforma tie aanvaard noch afgewezen heeft. Hij zou met Italië's oude staatsman Orlando overleggen, wat hem te doen staat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1