I W erkgelegenheid handel Recordverbruik petroleum Ned.-Indische handelsvloot INCIDENTEN OP JAVA Amerikaanse Mode Een grote manifestatie van onze Nationale Luchtvaart I Willem Barendsz ving 770 walvissen Naar bestand in Palestina? I Te Genève wordt zwaar gedokterd en 01 RARE wereld Ruit - nieuwtjes WOENSDAG 21 MEI 193? PAGINA 'i „Benelux" is dapper bezig Raffinaderijen en vervoer WEER UITBREIDING MET DRIE SCHEPEN OLIE- EN VETMARKT REPUBLIKEINSE EN NEDERL. LEZING ONRUST BIJ SOERABAJA EN BANDOENG Republikeinen bouwen stellingen MADOERA BUITEN DE REPUBLIEK? STAATSLOTERIJ Trekking van 21 Mei. NABESCHOUWING VAN HET VLIEGFEEST AMERIKAANSE ONDER SCHEIDINGEN VOOR NEDERLANDERS Met traan en pinguïns weer thuis „ZUIDPOOL NIET ZO KOUD ALS HIER!" fraai voorjaars. weer fbbende wordt Béüemn meet beWww genat- Koninginneharing CONGRES VOOR DE GEESTELIJKE VOLKS GEZONDHEID *1 (Van onze Geneefse correspondent) Genève, 16 Mei 1947. De commissie van voorbereiding voor de Wereldconferentie voor Handel en Werkgelegenheid, die op 10 April haar tweede zitting begonnen is en toen enige dagen algemene beschouwingen gehou den heeft over de taak, die de commissie in deze zitting te ver vullen heeft, heeft een tweeledig doel: enerzijds het redigeren van de tekst van de Charter der te stichten Internationale Handels organisatie welke tekst daarna van de Wereldconferentie voor Handel en Werkgelegenheid een definitieve vorm zal moeten ver krijgen, en anderzijds het bevorde ren van tariefverlagingen in de wereld door het middel van bila terale tariefonderhandelingen tus sen de verschillende aan de bij eenkomst deelnemende delegaties onder elkander. Nadat de commissie van voor bereiding de algemene beschou wingen in het openbaar ten einde heeft gebracht, is in de vijf weken, die sinds dien verstreken zijn, heel weinig meer over de arbeid dezer commissie vernomen. De ministers van Economische Zaken, die naar Genève gekomen waren, om van hun grote belangsteling voor de arbeid der commissie van voorbe reiding te getuigen en in hoofd lijnen net standpunt hunner rege ring ta vertolken, hebben reeds sinds lang de terugreis weder aan vaard, aan hun hoofdambtenaren het zakelijke werk toevertrou wend. Openbare bijeenkomsten heeft de commissie na beëindiging der algemene beschouwingen niet meer gehouden. Een klein werk comité onder leiding van de Noor Erik Colban heeft, in vertrouwe lijke vergadering een aantal tech nische artikelen van de ontworpen Charter behandeld, aldus de weg voorbereidend voor een bespreking van het ontwerp-Charter in de voltallige commissie kort na Pink steren. Terwijl aldus de behandeling der verschillende artikelen door een kleine commissie werd voorbereid, heeft het werk voor het tweede doel der zitting, een algemene ta riefverlaging, een veel grotere om vang aangenomen. De bedoeling is, zoals men weet, dat iedere aan de zitting deelnemende delegatie met iedere andere delegatie in bilate rale tariefonderhandelingen treden zal, die beginnen zullen met de overhandiging over en weer van lijstjes houdende de verlangens der delegatie en de concessies, waartoe zij eventueel bij inwilli ging dier verlangens bereid zou zijn. De beraadslagingen van „Benelux" Daar 17 delegaties aan de zitting der commissie van voorbereiding deelnemen, doch die van Neder land en die van België-Luxemburg ten aanzien der tarief onderhande lingen een eenheid vormen (in de officiële stukken als „Benelux" aangeduid), zouden in het geheel hier 120 bilaterale tariefonderhan delingen moeten plaats vinden. Op 22 April kon de leiding der bij eenkomst mededelen, dat reeds met betreking tot 96 onderhande lingen de aanvangsdata waren vastgesteld. Daarbij was overeen gekomen, dat half Mei 76 hiervan zouden begonnen zijn. Thans kon de leiding der bijeenkomst de be vredigende mededeling doen, dat van deze 76 inderdaad reeds 70 een aanvang met de beraadslagin gen hadden gemaakt. Men heeft dus goed woord gehouden. Dit kan ook van onze „Benelux" gezegd worden, die reeds een aan vang heeft gemaakt met de onder handelingen met Brazilië, Canada, Chili, China, Cuba, Engeland, Frankrijk, Brits-Indië, Libanon- Syrië, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Tsjechoslowakije, de Verenigde ftaten van Amerika en Zuid-Afri- a. In vele gevallen is het bij deze onderhandelingen van „Benelux", evenals bij die van andere landen, echter nog niet veel verder geko men dan tot een wederzijdse over handiging der lijstjes met eigen verlangens en eventuele concessies. Intussen heeft onze delegatie thans toch wel een voldoende over zicht van het standpunt der andere delegaties verkregen, dat de heer Speekenbrink, die na het vertrek van minister Huysmans de leider van onze delegatie geworden is, het wenselijk heeft geacht vandaag voor enkele dagen naar ons land terug te keren, om de regering over de tegenwoordige stand der besprekingen in te lichten. Controverse Amerika Australië Het spreekt van zelf, dat bij de lange duur der bijeenkomst, die waarschijnlijk tot einde Juli, mis schien zelfs tot half Augustus voortduren zal, tal van leden der delegaties van tijd tot tijd even naar hun land terugkeren, om voe ling met hun regering te nemen In de regel geven deze reizen tot geen commentaar aanleiding. Dit is echter niet het geval geweest bij het vertrek uit Genève van de eerste Amerikaanse gedelegeerde Clayton, die als het ware de vader van het plan tot stichting van een Internationale Handelsorganisatie geweest is, en van de eerste ge delegeerde van Australië Coombs. Ofschoon de tariefonderhande lingen in de grootste geheimhou ding gevoerd worden, is het toch ruchtbaar geworden, dat dit ver trek veroorzaakt was door een ern stig meningsverschil bij de onder handelingen tussen Amerika en Australië. Het is bekend, dat Ame rika bovenal wenst, dat het sys teem der voorkeurrechten tussen de leden van het Britse Rijk op geheven, althans beduidend soepe ler gemaakt zal worden. Sir Stafford Crips heeft reeds te ken nen gegeven, dat aan een algehele opheffing der preferentiële rechten niet gedacht kan worden, doch dat Engeland en de Dominions bereid zouden zijn het stelsel wat soepeler te maken, indien Amerika een „generous offer" van tariefverla ging in ruil daarvoor zou maken. Bij de onderhandelingen tussen Amerika en Australië schijnt nu echter gebleken te zijn, dat ten aanzien van het zeer hoge invoer recht op wol, waarvan Australië dringend de verlaging wenst, het „generous offer" van Amerika uit sluitend zou bestaan uit de bereid willigheid een reeds ingediend wetsontwerp, om het invoerrecht op wol nog meer te verhogen, in te trekken. Van verlaging was geen sprake. Het is begrijpelijk, dat deze Amerikaanse houding weinig geestdrift bij Australië en andere Britse Dominions wekte. De onderhandelingen kwamen op het dode punt, met het gevolg dat Clayton en Coombs naar huis te rugvlogen, om nieuwe instructies te halen. Amerikaanse petroleumdeskun- digen zijn van mening, dat de wereldpetroleumindustrie in de komende winter en misschien zelfs in de daarop volgende jaren door een recordvraag naar petro- leumproducten en een tekort aan raffinaderijen en vervoergelegen- heid voor grote moeilijkheden ge plaatst zal worden. Enkele maanden geleden begon nen de petroleummaatschappijen zich te realiseren, dat er in plaats van de aanvankelijk verwachte kleinere vraag naar yetroleum- producten na de oorlog een voortdurende stijging in de afzet viel waar te nemen. Teneinde aan deze vraag tegemoet te kunnen komen, produceren de bronnen op het ogenblik ongelooflijke hoe veelheden ruwe olie. In de week, geëindigd 10 Mei 1.1., heeft de Amerikaanse pro ductie de recordhoogte van 5.015.650 vaten per dag bereikt. Venezolaanse petroleumbronnen hebben in de periode van vijf weken, geëindigd op 3 Maart, dagelijks 1.168.750 vaten geprodu ceerd, hetgeen een nieuw record voor deze rijke petroleumvelden betekent. Howard Page, leider van de economische afdeling van de Standard Oil Company (New Jer sey), voorspelde, dat de vraag van het buitenland in 1947 en 1948 die van 1946 zou overtreffen. Hij twijfelde eraan, of aan deze vraag voldaan zou kunnen wor den. Page houdt er rekening mee, dat de wereldvraag naar petroleumproducten in 1951 9.4 millioen vaten per dag groot zijn. Overal tekort aan raffinade rijen De grootste der huidige moei lijkheden wordt gevormd door het wereldtekort aan raffinade rijen en vervoergelegenheid (op slagplaatsen en pijpleidingen). Vele der bestaande raffinade rijen lijden aan ouderdomskwa len, of zijn beschadigd. Boven dien heeft de oorlog de vervan ging en uitbreiding van de raffi naderijen in het buitenland belet, De activiteit in het Midden- Oosten zal hoe langer hoe groter worden. Tenminste twee pijplei dingen zijn op het ogenblik in het Middellandse Zeegebied in aanbouw, maar de werkzaam heden aan een grote 30 inchlei- Ging tijdens de oorlog de helft van de Nederlandse koopvaardij vloot verloren, nog ernstiger wa ren de verliezen van de Ned.-In dische handelsvloot, die driekwart van haar tonnage verloren zag gaan. Behalve door het afbouwen van reeds voor de oorlog in opdracht gegeven schepen, door de terug keer van door de Duitsers buit gemaakte schepen en door aan ons Tand toegewezen herstelbetalings schepen, kon ter voldoening aan de eerste behoeften de van Neder land uit opererende vloot uitge breid worden door de aankoop van Amerikaanse surplusschepen, waaraan het vnl. is te danken, dat thans, twee jaar na de bevrijding, de Nederlandse vloot qua tonnage weer op ruim 80 van de voor oorlogse sterkte is gekomen. Voor de Ned.-Indische vloot, die bovendien aan bijzondere eisen Een krantenknipsel, in het bezit van de redactie van „Die rare we reld", beschrijft, hoe de dirigent van een orkest in Amerika zijn neus moest snuiten „onder het spelen van een lang stuk". Het be richt gaat dan voort: „Op steelse wijze haalde hij zijn zakdoek te voorschijn, wachtte oP twee krach tige accoorden en snoot zijn neus tweemaal op de maat van de mu ziek". Wat een oneindige tact! Toch is de redactie van ..Die rare wereld" er vast van overtuigd, dat, indien die dirigent zijn neus luidruchtig had gesnoten tijdens een zachte passage, de toehoorders hadden gedacht, dat het een of ander nieuw instrument was geweest. Tijdens een concert in het Mu ziekcentrum van Emmer-Compas- cuum nieste de dirigent Baton viermaal zeer hevig tijdens de „Serenade" van Moustache. Het was een ouderwets stuk en het publiek verveelde zich wild. doch de vier niezen werden opgevat als een gedurfde moderne vondst van de dirigent en begroet met applaus j en toejuichingen. I moet voldoen, waren dergelijke surplusschepen niet beschikbaar. Bij het reeds door de Ned, Rege ring in Londen opgestelde nieuw- bouwprogramma is echter bijzon dere aandacht gewijd aan de ton nage voor het verkeer in de Indi sche wateren. Kort na de bevrij ding werden dan oo/k door het! Ministerie van Scheepvaart bij de verschillende Ned. werven op drachten geplaatst voor de bouw van 10 schepen van de „Taroena"- klasse (220 t. dw.), 8 schepen van de „Batavia"-klasse (1.800 t- dw.) en 8 schapen van de „Van der Ca- pelle"-klasse (1.780 t. dw.). Na hard werken wist men op de Ned. werven de moeilijkheden te boven te komen. Van de schepen van de „Taroena"-klasse, gebouwd bij onze Groningse werven en in Haarlem, zijn er eind Maart reeds zes naar Indië vertrokken terwijl de vier andere in September vol gen. De komende dagen zullen de eerste drie grotere schepen van het type „Batavia" te water wor den gelaten. Op 21 Mei vindt bij de werf Boele te Bolnes de te waterlating plaats van het motor schip „Bagan", op 28 Mei gevolgd doo*r het m.s. „Batavia" bij gebrs. Pot te Bolnes en op 31 Mei het m.s. „Bakongan" bij de Rotter- damsche Droogdok Mij. De schepen hebben de volgende afmetingen: l.o.a. 68 m, breedte 12,04 m, holte tot bovendek 5,41 m' De voortstuwing geschiedt door Atlas-dieselmotoren,, die de sche pen een dienstsnelheid van 11 mijl zullen geven. In de a.s herfst vertrekken de schepen naar de Indische wateren om daar in de geregelde diensten van de K.P.M. te wonden opge nomen. ding liggen op het ogenblik stil tengevolge van een tekort aan buizen. In talloze gebieden wor den exploratiewerkzaamheden uit gevoerd en proefboringen ver richt. Totdat het Midden-Oosten aan de vraag van Europa en andere gebieden kan voldoen, zal er ech ter druk worden uitgeoefend op de Amerikaanse raffinaderijen en vervoergelegeuheden. Page denkt, dat het op zijn minst ettelijke jaren zal duren, voordat nieuwe raffinaderijen in het buitenland geëxploiteerd zullen kunnen wor den. Hij gelooft, dat de vraag van het buitenland in 1949, wanneer verschillende raffinaderijen klaar zijn, zal verminderen. De Amerikaanse producenten maken zich doorlopend zorgen over de vraag hoe zij het buiten land van voldoende benzine en stookolie moeten voorzien. Nu er elke dag meer auto's op de weg verschijnen, stijgt de vraag ge regeld. Stijgende vraag naar stookolie Bovendien is de afzet van stookolie ongelooflijk groot. Vele woningen en industrieën zijn de laatste jaren ingericht voor olie verwarming, omdat de kosten van steenkolen zijn gestegen en de bewoners bang waren voor sta kingen in de mijnen. Petroleumdeskundigen noemen de stijgende afzet van het vorige jaar verbazingwekkend. In de periode van zes maanden, geëin digd 31 Maart 1947, was de vraag 14 procent groter dan in de over eenkomstige periode in 1945-'46. Page voorspelt, dat de vraag in de overeenkomstige periode, die op 1 April 1948 zal eindigen, 7 procent boven de onlangs ge- eindigde zal liggen, indien er althans geen terugslag in het zakenleven komt. Mocht dit wel het geval zijn, dan denkt hij dat de stijging 4.5 procent groot zal zijn. ROTTERDAM, 20 Mei 1947 Veel nieuws over aanvoer valt er sinds ons bericht van 6 dezer niet te vermelden, aldus een mededeling van de makelaars Bessem De Schepper te Rotter dam. De daarin genoemde partijen zullen meest in de loop van deze of uiterlijk volgende week ter be schikking komen, n.l. de walvis traan uit de „Willem Barendsz' de 100 tons muttonjus en de 250 tons beef jus. De 250 tons Egypti sche katoenolie plus de Sumatra palmolie, komen eerst begint Juni. De 400 tons soyaolie uit Noord- Amerika zijn reeds aangekomen, doch nog niet verkócht, De vorige partij was, nog vrijwel in zijn ge heel onverkocht, doch is nu toch grotendeels geruimd. Voorts zijn nog stomend 800 tons soyaolie. Overigens gingen de zaken zo haar gewone gangde margarine- industrie nam een en ander op in cocos- en liquide olie en de vet- smelters in geharde geraffineerde, cocosolie en walvistraan. Verder ging er een en ander in beendervet en vetzuren. En tenslotte kreeg ook de zeepindustrie weer een toe wijzing^ nu voor harde (toilet ?)- zeep. Deze toewijzing bestond uit ruwe cocosolie. import-talk en ruwe geharde walvistraan, terwijl een vierde artikel nog nader zal worden aangewezen. Zeep zal dus wel wat beter gaan lopen. Deze berichtperiode samenvat tend kunnen we zeggenkalm, met toch wel bevredigende zaken en het rustig stemmende gevoel, dat we in enkele artikelen een be hoorlijke voorraad hebben of bin nenkort krijgen. Aangezien we echter voor latere leveringen nog niet veel zekerheid hebben, moet met deze voorraad wel zuinig om gegaan worden. Van het eerste convooi kustvaar, tulgen voor Indonesië zijn er gis» teren weer twee te Batavia gear, riveerd, n.l de „Baltic" en de „Wilda" De ,,Beta" en de „Unl. tas" kunnen binnen enkele da. gen aankomen. <J> De drie interneringskampen te Naarden n.l. de Pionierskazeme en de forten Ronduit en Oud molen zullen, naar wij vernemen per 1 Juni a.s worden opgei heven. De circa acht honderd delinquenten, die er momenteel verblijven, zullen naar het Inter, neringskamp te Laren worden overgebracht. 0> Correspondentie voor de Sibajak moet uiterlijk 23 Mei en 10 Juni ter post worden bezorgd^ Op 62-jarige leeftijd is te Hil versum overleden mr. J. C Hejj- nkig, secretaris-generaal' der rijksverzekeringsbank. <J> Gisteren zijn aan de Ned. grens te Vaals 45 Ned. kinderen uit het consulaat-district Aken aan gekomen voor drie weken vacan- tle bij Ned, families in Limburg O Te 's Gravenhage is, 75 jaar oud, overleden jhr. mr, C. Felth oud. secretaris-generaal van het de. partement van onderwijs, kun sten en wetenschappen. <0 De „Sabajak" is van Rotterdam naar Indlë vertrokken met ruim 800 vrouwen en kinderen aan boord om het sinds maanden verbroken gezinsverband aldaar te herstellen, O Gistermiddag heeft de K.L.M de nieuwe luchtlijn Amsterdam Manchester—Dublin geopend. Te Elburg is een leidekker van het ruim 20 m hoge dak der Ned. Herv. kerk op straat ge vallen. Hij liep slechts enige schaafwonden op. Als gevolg van de uitslag van de jongste algemene verkiezingen In Japan heeft het kabinet-Josjida ontslag aangeboden. Men ver wacht, dat Tetsoe Katajama, leider van de soc. dem, partij, premier zal worden. De New Yorkse correspondent van de „Daily Mail" onthult, dat illegale Joodse immigranten als parachutist In Palestina zijn neergekomen Zij zouden een opleiding ontvangen hebben van voormalige Amerikaanse officieren Volgens deze correspondent, worden nieuwe droppings voor bereid. Een Amerikaans legervliegtuig is even bulten de stad Windsor in Ontario, in een storm neerge stort De v(jf inzittende kwamen om het leven, Een Amerikaans tweemotorig legervliegtuig van het type C 45 stortte Maandagavond in de buurt van Windsor (Ontario) neer, meldt ,,A, P." Vijf personen ver. loren hierbij het leven. <J> In antwoord op een door de senator Fonteyne gestelde vraag, heeft de Belgische minister van landsverdediging gedementeerd dat tijdens zijn laatste bezoek aan Londen sprake zou zijn geweest van de toetreding van België tot het Engels—Ameri. kaanse accoord inzake de stan daardisering der bewapening. Het republikeinse persbureau Antara maakt bekend, dat Maan dagochtend pogingen gedaan zijn om bij Merak in de straat Soenda op West Java van een landings vaartuig af twee tanks te debar- keren. Door actie van republikeinse kustbatterijen en mitrailleurs zijn deze pogingen mislukt. Het Ne derlandse vaartuig trok zich ach ter een eiland in de ingang van de haven terug. Vervolgens heeft het de haven van Merak bescho ten, waarbij het station, barak ken en opslagplaatsen getroffen en drie Indonesiërs gewond wer den. Het vaartuig is Maandag vroeg in de middag teruggekeerd en heeft dezelfde objecten be schoten. Het republikeinse persbureau maakt voorts bekend, dat zich op de demarcatielijn ten Westen van Batavia incidenten hebben voorgedaan. Hlerbjj hebben de Nederlanders tegen de republi keinse grenswachten van tanks gebruik gemaaakt. De marine-voorlichtingsdienst te Batavia deelt mede, dat op 19 Mei H. M. „Ambon" te Merak (kustplaats aan de straat Soenda) het onder Chinese vlag varende vaartuig „Soon Hong" ontdekte, dat zonder toestemming van de Ned. autoriteiten bezig was on- dememingsproducten te laden. Toen het schip door de „Ambon" werd opgebracht, werd de „Am bon" van de wal uit beschoten, welk vuur werd beantwoord. Aan Nederlandse zijde werden geen verliezen gieleden. De Marvo meldt, dat dit de zevende maal is in negen dagen, dat het vuur op een Nederlands oorlogsschip werd geopend. Het overzicht, dat de Ned. mi litaire woordvoerder te Batavia heden gaf omtrent de militaire situatie in Ned. Indlë maakt over vrijwel heel de linie melding van onrust en schietpartijen. We ont lenen er het volgende aan: In het gebied van Padang is de T.R.I- nog steeds niet teruggetrok ken uit de overeengekomen 2 km. zóne. De gemengde patrouillegang van algemene politie en T. R. I., welke volgens afspraak op 15 Mei zou beginnen, heeft geen door gang gevonden, daar de republi keinen de betrokken overeen komst nog niet hebben getekend. Door de T.R.I. worden verster kingen aangelegd op een halve kilometer ten noorden van Ta- bing. In het gebied van Tjiandjoer werden Ned. patrouilles in de noordelijke sector tot viermaal toe onder vuur genomen. Aan de overzijde van de Tjitaroem wer den 3 kazematten door vuur ver nietigd. Aan republikeinse zijde werden enige verliezen geleden In het gebied van Bandóeng werd bij Padalarang een Ned. patrouille op hevige wijze door de T. R. I. beschoten. Het vuur werd beantwoord met artillerie en mortieren. In de zuid-oostelijke sector werd eveneens een pa trouille beschoten, waardoor be antwoording van dit vuur nood zakelijk werd. Hierdoor ontston den lichte verliezen aan republi keinse kant. Een Ned. vliegtuig werd van 2 plaatsen af beschoten De aanleg van veldversterkingen en de voorbereidingen van aller lei vernielingen gaan voort. De vluchtelingenstroom houdt aan, niet alleen meer uit het Zuiden en het Oosten, maar ook uit de gebieden ten noorden van Ban doeng. In het gebied van Semarang kwamen in de westelijke sector 2 gevallen van grensoverschrij ding voor. Aan alle fronten wordt de stellingbouw op intensieve wijze voortgezet. Nog steeds be vinden zich posten binnen de 2 km. zóne. Alle handel van de be volking op Semarang wordt nog steeds verhinderd. In het gebied van- Soerabaja kwamen langs de lijn Modjokerto -Perning tot 19 maal toe scher mutselingen voor, welke in hevig heid toenemen. De eigen artillerie werd viermaal ingezet. Enige ma len werden Ned. posten beschoten De republikeinen geven herhaal delijk vuur uit de dessa's binnen en buiten de demarcatielijn. De tegenstand van de republikeinen heeft een hardnekkig karaktët. Tankvallen werden aangelegd en wegversperringen opgeworpen. Wegen en. bruggen worden onder mijnd. De terrorisatie van de rand-bevolking houdt onvermin derd aan, en de voedselblokkade wordt onveranderd voortgezet. In totaal werd aan Ned. zijde bij alle incidenten 1 man gewond. Op een bijeenkomst van Madoe- rezen te Soerabaja is een verkla ring aangenomen, dat zij zich scharen achter ,het nationalistisch streven, doch tegen opneming van Madoera in de republiek zijn. De stellers van deze verklaring wen sen te spreken namens de Madoe- rezen van Oost-Java en ze zullen zich, alvorens hun houding ten opzichte van de republiek te be palen, eerst tot hun landgenoten op het eiland richten. 1000: nos. 5695, 6560 en 11071; 400: nos. 4981, 5968, 14735 en 9288; ƒ200: nos. 1706, 5306, J941, 10590 en 18561; ƒ100: nos. 13334, 13174, 10216, 14214, 15009, 5217, 19109, 9602, 10128, 13899, 16801, 18762, 14771 en 18709. Het vliegfeest bij de officiële heropening van het vlieg- yeld Ypenburg van 16 tot' 18 Mei gehouden, is als eerste grote openbare manifestatie van onze herrezen nationale luchtvaart, een feit van grote betekenis. R.K. SLAGERSPATROONS BIJEEN In het Casino in Den Bosch hielden de R.K. slagerspatroons voor de eerste maal na de bevrij ding een landelijke vergadering. Uit het overzicht der werkzaam heden van het bondsbureau bleek, dat het ledenaantal gestadig groeit Op het ogenblik telt de bond 2305 leden, waarmee hij op een na de grootste R.K. middenstandsvak bond is. In het hoofdbestuur wer- den gekozen de heren C. Ammer- l sen en J. R. Zelissen. Ambassadeur taan Den Haag. L. Staals, Eind- j Baruch en minister Fievez compa hoven, C. Sips. Breda en L. Ooms, I menteerden ten slotte de gedeco Tilburg. Generaal-majoor James M. Be- van heeft gisteren als vertegen woordiger van de Amerikaanse opperbevelhebber der strijdkrach ten in Europa te 's-Gravenhage aan 19 leden der Ned. strijdkrach ten de onderscheiding „Bronze Star Medal" uitgereikt voor be wezen diensten. Bovendien werd de „Medal of freedom with silver palm" uitgereikt aan dr. ir. W. Hupkes, oud-president-directeur Mer Ned. Spoorwegen, en aan ser geant C. M. M. Koene. De „Bronze Star Medal" ontvin gen de kap. J. F. C. de Witt Puyu, P. F. A. Driessen en R. D. Groe neveld, de 1ste luit. W. J. F. Hoch stenbach, P. J. C. Hustinx, J. A. L. Lemmens, E. P. H. van der Leur en W. H. Leenders, de 2de luit. J. J. H. Debey en J. A. C Hensels, de serg.-maj. F. Laven en F. J. H. Janssen, de korp. M. Bovens en P. P. Overhof en de soldaten D. H. A. Bollen, J. II. Oeymans, S. Nimholt, W. R. Pon- r eerden met bus nader scheiding Ypenburg, vóór de oorlog het centrum van sport- en zweefvlie gers in en om 4e residentie, is thans de centrale geworden van 't groots opgezette bedrijf der N.V. Diepen-Vliegtuigen. Diepen is, zo als men weet, de vertegenwoor diger van de N.V. Ver. Nederl. Vliegtuigfabrieken „Fokker" i.o. van alle door deze fabriek te bouwen vliegtuigen beneden een nuttig gewicht van 750 kg. Zelf gaf zij Fokker reeds opdracht voor de bouw van twee series van 100 vliegtuigen van genoemde ca tegorie. Zij heeft een luchttaxi- bedrijf, waarvoor men de beschik king heeft oyer drie twee-moto- rige Cessna „Bobcat" vliegtuigen, acht bij Fokker gebouwde FK- 43's en drie Fokkers F 9's, men houdt zich bezig met het maken van luchtopnamen en het organi seren van vliegdemonstraties, ter wijl binnenkort voor een syndi caat waaraan wordt deelgenomen door de ministeries van marine en oorlog, de directie van landbouw, P.T.T., rijksluchtvaartdienst, de N.S., K.L.M., Diepen, het N.I.V. en het directoraat-generaal voor de scheepvaart, door Diepen een vier-persoons Sikorsky S-51 zal worden geëxploiteerd. Het gehele vliegveld Ypenburg, voorheen eigendom van de N.V. Grond- maatschappij Ypenburg, is in han den van de N.V. Diepen overge gaan. De belangstelling vooral van vakmensen, ging op dit vliegfeest bijzonder uit naar het nieuwe door Fokker voor Diepen ge bouwde vier-persoons „Promotor" F. 25 zaken- en reisvliegtuig. Dit type werd 20 October 1946 op Schiphol ingevlogen, vervolgens te Parijs geëxposeerd en 16 dezer op Ypenburg voor het eerst pu bliek voorgevlogen. Men kan de tijd van zeven maanden tussen eerste proef vlucht en eerste openbare de monstratie lang noemen, voor een nieuw type vliegtuig als dit, uit gerust met een door lucht ge koelde drukschroefmotor en rub- bele staartdragers, is die tijd ze ker niet ongewoon. Zoals met alle nieuwe typen deden zich moei lijkheden voor. Het toestel kwam niet aan zijn prestaties en was on voldoende koersstabiel, proble men waarvoor de oplossing ge vonden werd door de cabine lan ger te maken, hetgeen de noodza kelijkheid weer mee bracht een langere schroefas te gebruiken. Verder mogen de moeilijke na oorlogse omstandigheden niet uit het oog verloren. Het Fokker- bedrijf, door de Duitsers vrijwel geheel vernield, moest worden op gebouwd. Voor schroeven, moto ren, instrumenten en vele andere zaken, is men van verschillen'' leveranciers afhankelijk, hete- zelfs bij de Amerikaanse indt" productie en aflevering aanzi.: lUk vertraagt. De chef-vlieger van Fokker, Gerben Sonderman, toonde hoe wendbaar de „Promotor" is. Ook is het toestel behoorlijk snel. Na de aangebrachte wijzigingen, die ook het uiterlijke ten goede zijn gekomen, bleek de kruissnelheid van 195 tot 205 km/h te zijn opge voerd en de max. snelheid van 217 tot 226 km/h. Voor 30 van de 100 „Promotors" die Fokker bouwt zijn de motoren uit Ame rika aangekomen, zodat daarmede een begin is gemaakt. Sonderman vloog op Ypenburg verschillende andere typen en door zijn stuntvluchten op de Zwitserse registratietékens dra gende Bücker „Jungmann" toonde hij opnieuw een vlieger van bui tengewone begaafdheid te zijn. Zó uit de start ging hij in rug- vlucht over, steeg en continueer de, een grote bocht beschrijvend, zijn vlucht met de wielen omhoog gedurende de 2 minuten die de speciale rugvluchtcarburatie toe laat. Hij maakte langzame en snelle rolls en kettingrolls, in ge lijk tempo en volkomen gaaf uit gevoerd en voorover beschreven loopings, 'n moeilijke, zware ma noeuvre. Zonder iets te willen afdoen aan de uitmuntende groepsvluch- ten met de „Spitfires" van de leger-luchtmacht en de „Fire flies" van de marine, verdienen vooral de escadrillevluchten op de „Harvard"-trainers van de rijks luchtvaartschool vermelding. Ze maakten, wellicht ook door het indrukwekkend motorgeronk op het publiek grote indruk. En te recht want zij waren door vol maaktheid van formaties een prachtige reclame voor dit jonge instituut, o.l.v. de heer J- Bach. Ook de prestaties der zweef vliegers, door twee motorvliegtui gen opgesleept, waren uitstekend. Als vóór-opleiding voor motor- vlieger, is het zweefvliegen van grote waarde. Het is daarom te betreuren, dat dit onderdeel van onze nationale luchtvaart, zo wei nig energiek wordt behartigd. Dat door sneven van het enige twee- zitter-zweefvliegtuig de gehele opleiding tot stilstand is gekomen kan kwade pech genoemd worden, maar dat men 2 jaar na de bevrij ding geen kans zag over meer dan één tweezits zweefvliegtuig te be schikken, is eenvoudig een gebrek aan doortastend zakelijk beleid. Als onderdeel van het vliegfeest was er ook een navigatiewedstrijd Ypenburg—Gilze-Rijen—Hilver sumValkenb.Ypenb., waaraan ieder voor een deel van het par cours, door een drietal formaties van drie vliegtuigen van de L.S.K. de R.L.S. en de N.L.S. werd deel genomen. Jammer dat onze sport vliegers niet van de partij kon ijn zijn Evenzeer, dat de aan- omst van de negen deelnemende egtuig^n zo laat was gesteld, lat het meeste publiek wai ver- i trokken. Went de aankomst dar deelnemers, die als laatste opga ve een „in elkaar grijpende" doellanding moesten uitvoeren, bracht spanning. Het deed goed. dat aan deze navigatiewedstrijd drie vliegtuigen van onze her leefde dierbare Nationale lucht- vaartschool, de N.L.S., deelna men. Deze had drie Piper „Cubs" doen bemannen door, zoals door de microfoon werd gezegd, een „vreemd samenraapsel" geen N.L.S.-instructeurs, doch de om 't zo te noemen „wilde" vliegers Emmerik, van der Meer en Ida v. Zanten. Laatstgenoemde, een En- geland-vaardster, die tijdens de oorlog in dienst van de A.T.A. in Engeland militaire vliegtuigen van de fabrieken naar de R.A.F - vliegvelden overbracht, is de eni ge vrouw ter wereld, die, eind vorig jaar met een twee-motorig vliegtuig een vlucht met zeven passagiers van Londen naar Kaap stad volbracht, zonder tweede be stuurder en zonder navigator. Dit kranige trio slaagde erin de eer ste prijs te winnen, een zilveren beker. De organisatie op Ypenburg, die Zaterdag wat minder goed klopte, was Zondag best. De om roeper was goed gaf duidelijke uiteenzettingen, doch was alleen nu en dan „trop fort in zijn uit drukkingen en persoonsbeschrjj- vingen; een volgen<^ maal gaarne een tikje eleganter. De N.V. Diepen-Vliegtuigen is een grote stuwende kracht in de Nederlandse luchtvaart geworden. Hiernaast geven tvij wederom een typisch Amerikaans mode snufje, een model van Hatti Carnegie, New- York. Het is een middag- japonnetje van zwarte faille met ruim-aangezet schootje, dat uit loopt in een queue- tje, dat afneembaar is. Lijfje met split van achterenen drie Rijnsteenkno- pen op de rug. Zeven maanden is de Willem Barendsz weg geweest. Eu het groots tie deel van die tijd beeft hij gezworven in de ijselijke zeeën van het Zuidpoolgebied op zoek naar wol- vissen. Vanmorgen om 10 minuten voor half acht is het schip in IJmuiden binnengelopen, waar een talrijke menigte en veel autoriteiten het verwelkomden. Toen wjj ons hedenmorgen om half zes naar de grote sluis bega ven, waar zich reeds honderden, oelangstellenden bevonden, hing een effen grijze lucht boven het stille IJmuiden. Het was er guur en winderig, doch de aanwezigen hadden zich niet laten weerhou den de historische thuiskomst van de Willem Barendsz bij te wonen. Met-vlaggen en zakdoeken werd het schip verwelkomd. Nadat de „traanfabriek" de ge hele nacht buitengaats had gele gen, werd zij omstreeks half ze ven tussen de pieren gesleept door de Elisabeth en de Stentor. Aan boord van de Willem Barendsz bevond zich reeds de heer Vinke, eerste directeur der maatschappij, die in volle zee aan boord v, 13 ge gaan. Langzaam getrokken door de loodsboten naderde het schip de sluizen, waar zich o.a. burgemees ter d'Ailly en de heer Fentener van Vlissingen bij de talrijke auto riteiten op de kade hadden ge voegd. De Willem Barendsz, die ook enige passagiers uit Kaapstad aan boord had, had de vlaggen voor diepgang en de rode vlag gehesen, hetgeen betekendeexplosieven aan boord. Toen het schip de sluis binnenvoer konden wjj zien, dat het geen deukje had opgelopen en er nog keurig uitzag. De belangstellenden, die de be manning op dit vroege uur een spontane groet brachten, zijn i*V de letterlijke zin van het woord\ beloond, want ontelbare blikjes sigaretten en dozen sigaren y. gen door de lucht in de menigte, die vaak ware veldslagen voerde Om rj o"". rr-, v-rj b^^aCqti '"'eij Happy days are here again" cilal- de de racuu aan en alle aan wezigen zongen enthousiast mee. Intussen was het schip aan de kade gemeerd en begaven de douane en vers°hulende autori- Weervterwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Donderdagavond: In de kustprovincies gedu- rende de nacht weer vorming van enige wolkenvelden, wel- |.ke overdag or/.ossen; in de overige provincies slechts wei- nig bewolking. In het gehele land droog weer met opnieuw iets hogere temperaturen; meest matige wind tussen Noord en Oost. 22 Mei: zon op 4.38 uur. on- der 120.36 uur: maan op 5.47 uur, onder 23.33 uur. dat Max Seligman, van de terecht gestelde Joodse verzetsman J uner' mededeling heeft gedaan van een voorstel tot wapenstilstand In Palestina, in dien de Britse regering bereid zjjn de militaire gerechts hoven op té heffen. De mede deling werd door Seligman ver strekt aan Trygve Lie, secreta ris-generaal der V.N. Men gelooft, dat een leider der Joodse illegale beweging in Pa lestina, Kritzmann en de burge meester van Tel Aviv gezamen lijk een telegram aan Seligman hebben gezonden, waarin zfj hem verzoeken een beroep te doen op de Verenigde Naties, opdat het verwachte doodvonnis over vijf personen, die thans door een Pa lestijns militair hof worden be recht, uitblijven. Seligman heeft, naar gemeld wordt, het telegram aan een hoge functionaris der V. N. getoond en gezegd, dat de Palestijnse Illegale beweging geen gewelddaden meer zou plegen, als de militaire recht banken werden afgeschaft en de uitvoering van doodvonnissen werd opgeschort. De hoge functionaris der V. N. vroeg, welke garanties er waren voor uitvoering der overeenkomst door de ondergrondse beweging. woord, dat een wapenstilstands overeenkomst mogelijk is. Trygve Lie heeft, naar wordt aangeno men, overwogen, dat hij n i e t in staat was maatregelen te treffen, maar dat hij het voorstel van Se ligman, wel onder de aandacht kon brengen van de commissie van onderzoek inzake Palestina, die op 26 Mei te Lake Success 'n vergadering houdt. Vanmorgen is te Vlaardingen binnengekomen de VL 216 Hennie schipper Arie Visser van de N.V. Visserij mij. Vlaardingen, met 348 kantjes nieuwe haring vangst van zes schepen waaronder zich zuik een goede kwaliteit bevond, dat de opperkeurmeester, de heer W. Dam, deze goedkeurde voor H. M. de Koningin. De haring zou vanmiddag op de gebruikelijke wijze in oranje vaatjes, zowel aan de Koningin als aan het Prinselijk paar wor den aangeboden. Daar gebleken is, dat dit jaar nog geen sprake zal zijn van een soepele uitwisseling van toeristen, heeft de K.L.M. besloten de lijn AmsterdamBeek (L.) dit jaar nog niet naar Luxemburg door te verbinden. teiten zich aan boord, hetgeen nog ai wat voeten in de aarde had. Kapitein Visser, commandant van het schip, kwam op de kade en stond ons een kort onderhoud toe. Wij vroegen hem hoe hij zich na deze reis gevoelde en hij ant woordde: „Een beetje mager van chagrijn, maar voor de rest gaat het wel". Daarna begroette hij zijn fami lie heel hartelijk. Op een vraag, wat het belangrijkste was van de tocht antwoordde hij: „De eerste walvis". „Het was daar heelemaal niet koud. Het is hier veel kouder dan ginds", aldus de kapitein. Hierna hadden w|j een onder houd met verschillende leden der bemanning en uit him gesprekken hebben w|j o.a. de volgende bij zonderheden vernomen. De be manning maakte werkploegen van 12 uur. Het eten was uitstekend. Men heeft van de Zuidpool 7 pin- guins meegebracht, die vermoede lijk voor Artis bestemd z|Jn. In Kaapstad heeft de bemanning ge passagierd, maar het leven bleek daar tweemaal zo duur als In Ne derland. Ook hadden zij de Engelse ko ninklijke familie gezien en in de haven was ook de Willem Barendsz net als de andere schepen geheel opgetuigd met geallieerde vlaggen. De bemanning mocht een bezoek brengen aan de Koninklijke trein en tevens de Vanguard van zeer nabij bezichtigen. Watde gezondheidstoestand ge- durende ae reis betreft, een der e ons' dat er twee aan df om- °Peraties zijn geweest man ZuidP°°1- Voorts had een man zijn been gebroken, doch verder had de gezondheidstoestand niets te wensen overgelaten. Men •heeft dik in het ijs gezeten en wai- visbiefstuk gegeten. De kok ver telde ons, dat deze biefstuk even lang moest bakken als Hollandse biefstuk en minstens even lekker smaakte. Voorts heeft men ver schillende dode haaien aan boord die bestemd zijn voor wetenschanl pelijke instituten. De heer Strijbos heeft zich bui tengewoon verdienstelijk gemaakt voor de ontspanning aan boord, in het bijzonder met zijn filmuitvoe ringen, waarvan hij er eergisteren nog een heeft gegeven in volle zee. De bemanning ziet er zeer gezond uit en volgens de heren was het eten prima geweest en de stemming aan boord steeds uit stekend. Een woord van. hulde is wel op zijn plaats voor hen, die 34 mil lioen liter zout water hebben omgezet in zoet water. In het 155ste en laatste num mer van „De Walviscourant", staat de eindstand van de expe ditie opgetekend: 401 blauwe vin vissen, 354 gewone vinvissen en 15 potvissen, een totaal dus van 770, die, indien achter elkaar ge legd, een afstand van 21 K.M. zouden beslaan. Om3treeks half acht vertrok het schip, getrokken door de sleepboten Churchill en Roosevelt uit IJmuiden, met aan boord de burgemeester van Amsterdam, wethouder Polak en verscheidene andere autoriteiten. Op de tweede dag van het con gres werden twee sectievergade ringen gehouden, een in het In disch Instituut en de andere :.i Theater Kriterion te Amsterdam. Op de vergadering in het Indisch Instituut sprak mei- P- H- C. Ti- bout, zenuwarts te Amsterdam over de geestelijke hy&tëne op de kleu- teileeftijd. Mej. dr. J. J. van Dul- lemen uit Rotterdam had als on- derwerp gekozen „kinderen als oorlogsslachtoffers"; dr. H. 1'. Cloeck uit Amsterdam sprak over adoptie van minderjarige kinderen, terwijl de heer D, G. R. Mu'.ock Houwer uit Amersfoort actuele p.o- blemen in de kinderzorg en de kinderbescherming behandelde. In de vergadering in Kriterion sprak de heer K. de Bloois uit Rotterdam over de sociale zorg voor de jeugdige onvolwaardigen, dr. P. A. F. van der Spek uit Den Haag over de sociale zorg van Je volwassen en onvolwaardige ze nnw- en geesteszieken en dr. G. Kraus uit Santpoort over de so ciale behandeling van geesteszie ken ln inrichtingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2