Voor de ouden van dagen Een manifest der Britse labourpartij DE WILLEMBARENDSZ WEER THUIS 70 millioenenplan der B.P.M. DE NIEUWE BONNEN Ook Eerste Kamer aanvaardt Kunstmest, wasmiddelen, liars Spookschip-commandant berecht DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN \a een debat dat weinig nieuws bracht 40 verdiepingen kaarten op tafel Amsterdam bereidt de walvisvaarder een enthousiaste ontvangst Prachtige stoot naar herstel 120 gr. spijsolie Hollandse nieuwe naar het Loo Het doordraaien van groente Wereldhulp en V.S. Olie in onze bodem 6S*te JAARGANG DONDERDAG 22 MEI 1947 1% 208» WOLKENKRABBER VOOR DE V. N. EEN SOMBERE LADING hulpprogramma van TRUMAN AANGENOMEN Niouwe bron voor deviezen FINSE CRISIS GEËINDIGD STAKING BIJ FORD Weer koffie, thee en ei PROCES TE HAMBURG EEN SPANDOEK-FABEL 10 pet. der productie Nieuwe boringen HET STAKINGSDREIGE- MENT IN FRANKRIJK 4 Juni tegen de bureaucratie t DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRUS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Het „gedurfde" ontwerp, zoals minister Drees het zelf noemde, waarbij ruim 150 millioen beschikbaar wordt gesteld ter onmiddellijke bestrijding van de schrijnende combinatie „oud en arm", welke zich bij het duurder worden van het leven thans extra heeft toegespitst, is nog vrij ampel besproken door 'n vijftal senaatsleden, al vond de algemene strekking ervan bij iedereen warme instemming. In hoofdzaak waren het bekende klanken die uit de gedachtenwisseling opklonken het loslaten der verzekeringsgedachte en de halve-inkomstenaftrek kwamen weer sterk naar de voorgrond maar dat deze noodmaatregel slechts voor drie jaren zal gelden en aan de definitieve rege.ing voor de oudersdomsvoorziening in het kader der algemene herziening onzer sociale verzekering inmiddels reeds wordt gewerkt, werd misschien wel te zeer over het hoofd gezien. Behalve de heer Schipper (a.r.) i eens uitvoerig de aftrek verdedig en mr. Stikker (P.v.d.V.), welke -- beiden voorts van deze tijdelijke maatregel een rem vrezen voor de xclfwerkzaamheid van het be drijfsleven. vooral ten aanzien van de particuliere pensioenfond sen, kwam ook de katholieke se nator Van Lieshout nog eens na kaarten over het voorlopig ten dele in de steek laten van de ver zekeringsgedachte, zodat evenals hij de Kinderbijslagwet opnieuw geen rekening gehouden wordt met de inzichten van een groot deel der bevolking. Wel gaf de Eindhovense afge vaardigde toe dat het vasthouden aan de verzekeringsgedachte eigenlijk onmogelijk was, maar niettemin had hij haar toch beter tot haar recht willen zien komen. En de heer Schipper bovenge noemd had dan ook de voorkeur gegeven aan twee regelingen één voor de verzekerden en één voor de niet-verzekerden (de kleine zelfstandigen die thans in de uit kering zijn opgenomen). Men zou, dunkt ons, toch heus wel genoe gen kunnen nemen met de her haalde verklaring van de minis ter, dat als het om de definitieve regeling gaat, zeer stellig de ver zekeringsgedachte weer het volle pond krijgt in algehele overeen stemming, naar Z. Exc. hoopt, met de Stichting van de Arbeid. Bovendien zal niemand de be windsman betwisten dat voor 65-jarigen geen eigenlijke verzeke ringsregeling is te treffen; elementen van verzorging zijn hier niet te ontgaan. De katholieke woordvoerder be schouwde de aftrek van de halve inkomsten niet uit het oogpunt der stimulering van het particu lier initiatief, maar als een in breuk op het individuele recht, speciaal van het rijksoverheids- personeel (dat de heer Van Lies hout bijzonder aan het hart ligt), welks „uitgesteld loon" (dank zjj de belangrijke premiebetaling aan de belanghebbenden rechtens toe komend) in de nu getroffen rege ling niet voldoende is verdiskon- teerd. Zelfs de ontevreden arbei ders uit de wtjngaard-parabel kwamen er aan te pas, o.i. 'n beetje te onpas, zoals blijkbaar ook de minister meende, die nog Waarschijnlijk in December zal op het terein langs de East- River, begonnen worden met de Bouw van een wolkenkrabber van 40 verdiepingen als eerste gedeelte van het permanente hoofdkwartier van de Ver. Na ties, meldt A. P. Ongeveer 1 Juli zal vermoedelijk worden begonnen met het afbre ken van de gebouwen, die nu op het terrein staan. In dit gebouw zal allereerst het secretariaat gevestigd worden. Vol gens plan wordt voor zoveel mo gelijk open ruimte gezorgd, o.a. wordt een mooie tuin aangelegd. Poor eenvoud en practische inde ling hoopt men de idealen en het gemeenschappelijke doel te Sym boliseren van de 55 landen, die zich hebben verenigd tot vesti ging van de vrede". Behalve secretariaat wordt dit gebouw het centrum voor het per soneel der V. N., dat op het ogen blik uit 3000 man bestaat. Reke ning wordt gehouden met een uit breiding van het personeel tot 5000 man. Naast een grote verga derzaal komen er drie raadzalen, Vijf conferentiezalen, 13 vergader zalen voor afzonderlijke commis sies en conversatiezaal voor de gedelegeerden. De grote vergader zaal heeft 3250 zitplaatsen, er is rekening mee gehouden, dat de V. N. mettertijd 70 delegaties zul len tellen. Ondergronds wordt een stalling gebouwd voor 2000 auto's. Verder komen in het gebouw een theater, ziekenhuis, bibliotheek, restaü- rants, postkantoor, en openbare telefoon en telegraafdienst. de van beide standpunten beke ken. Een tweede bezwaar, door de heer Van Lieshout ontwikkeld, betrof de veel bestreden classifi catie der gemeenten, door de mi nister nog geaccentueerd toen hij van 3 zelfs 5 klassen maakte. Want de afgevaardigde erkent geen algemene grondslag voor klassen-indeling. De minister vond de classificatie echter niet onrechtvaardig, daar er nog al tijd in het bedrijfsleven aan wordt vastgehouden, ook al omdat er reële verschillen bestaan. Tegenover de mening van de katholieke afgevaardigde, die de uitvoering der wet liever in han den der Rijksverzekeringsbank had gezien dan bij de 24 Raden van Arbeid, stelde de minister dat na rijp beraad voor de decentrali satie was gekozen, waardoor mis schien aan de eenvormigheid te kor' wordt gedaan, doch zeker de toepassing der wet zal worden besooedigd. Ten aanzien van een twijfel ex. art. 14 sub 2 (in concubinaat le venden) kon Z.Exc. de heer Van Lieshout blijkbaar niet geheel geruststellen. Aan de dezer dagen in onze courant gesignaleerde incongru entie werd verder geen aandacht besteed. Geen verhoging der normen Op een vraag van mej. Tjeenk Willink (P.v.d.A.l, die speciaal het ontwerp had verdedigd tegen de aantijging dat het armenzorg zou betekenen (het voor armen zorg kenmerkende subsidiarie- teitsbeginsel is geheel vervallen), antwoordde de minister dat hij, wanneer van de gevoteerde uitga ven iets zou blijken over te schieten, niet kon beloven een verhoging der uitkeringen te zul len voorstellen, daar tal van an dere sociale zorgen nog om voor ziening vragen. Zonder stemming is 't ontwerp aanvaard. Zelfs de communisten hadden geen andere bezwaren dan.... dat de militaire uitgaven veel te hoog zijn en minister Lief- tinck zo pas maar even 400 mil lioen door zijn neus liet boren. De minister vond het nodig de heer Brandenburg op te merken, dat dit zeer ten ongenoegen van zijn collega van financiën was ge schied. De propaganda zag hier blijkbaar een doorgestoken kaart! L. H. Het Amerikaanse transportschip „Joseph V. Connolly" (1776 brt) is dezer dagen de haven van Ant werpen binnengelopen met een lading van 6200 doodkisten aan boord. Deze macabere vracht werd in lichters overgebracht met be stemming naar Nederland, Luxem burg en Frankrijk. De doodkisten zouden bestemd zijn om er ge sneuvelde Amerikanen naar de Verenigde Staten in over te bren gen. Ongeveer 80.000 lijken zouden via Antwerpen en Cherbourg naar Amerika worden vervoerd. A. T\ bericht uit Londen: In een opzienwekkende brochure getiteld „De kaarten op tafel", geliefkoosde uitdrukking een van Ernest Bevin, en geschre ven in opdracht van de nationa le executieve van de Labour partij, wordt verklaard, dat de labour partij volkomen bereid is. op het gebied van de Britse buitenlandse politiek een ge dragslijn te aanvaarden, die ge baseerd is op het principe, dat ironisch gedefinieerd wordt door het volgende slogan: „Amerika fourneert het geld en wjj leve ren de mensen. Dat convenieert ons veel beter dan dat we niet a-Heen de mensen, maar ook nog bet geld moeten leveren'. c11 antwoord op kritiek uitge oefend door links, dat de labour partij een politiek vxert, teveel op die der Verenigde staten geor- rienteerd, en die niet voldoende rekening houdt met de desiderata van de sovjet-unie. antwoordt de brochure het volgende: „De arbeidersregering is niet van plan, stelling te nemen in het „ressemblement" in verband met de volgende wereldoorlog. Voor een Rusland, dat een con flict met Amerika voorziet. kan Groot Brittannie onmogelijk een bondgenoot zijn, want Engeland zou onder geen voorwaarde een politiek kunnen aanvaarden, die aanleiding zou kunnen geven, dat het met Amerika in oorlog 20U kunnen raken. Afgezien van alle andere overwegingen hangt Groot Brit tannie volkomen af van de pro ducten, die het van overzee moet importeren, en Engeland zou binnen enkele weken door de Amerikaanse vloot tot de hon gerdood gedoemd kunnen wor den, want de Amerikaanse vloot Js zesmaal zo groot als de Britse" De labour partij verzet zich met klem tegen het misbruik, dat door de Russen van het vetorecht ge maakt wordt. In de huidige we reldpolitiek acht de brochure niet zo zeer dat Rusland bang is voor Amerika, maar dat Amerika, dat de helft van de wereld controleert bang is voor Rusland. „Het doel van de Engels-Ame rikaanse entente is een conflict te voorkomen, door Rusland aan te tonen, dat een agressieve anti- Britse politiek tot niets kan lei den". Verder merkt de labour partij op, dat „zo lang Engeland een beslissend aandeel neemt in de verdediging van de Amerikaanse veiligheid, het voor Amerika on mogelijk is, een agressieve politiek te voeren zonder instemming van Engeland". Wat de uitbreiding en de, ver sterking van het Engels-Russische verdrag betreft, zet de partij uit een, dat „deze niet bestemd zijn om de Verenigde Staten te isole ren". Het manifest besluit: „Een Euro pese politiek kan niet tot in de tails opgesteld worden, zolang Duitsland een bron van conflicten tussen de wereldmachten blijft en onze vorderingen worden beperkt door het feit, dat het ons onmoge lijk is, op grote schaal leningen te verstrekken, uit motieven van zuiver politieke aard. Eenige milioenen tonnen steenkool be schikbaar voor de export, zouden het aanzicht van onze Europese politiek van vandaag op morgen veranderen": Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft zijn goedkeu ring gehecht aan het voorstel van president Truman om een bedrag van 350 millioen dollar voor nulp aan het buitenland beschik baar te stellen. De Amerikaanse Senaat nam het wetsontwerp enkele minuten na het Huis van Afgevaardigden aan. Het wetsontwerp gaat nu ter ondertekening naar President Truman. De aankomst van de „R diem Barendsz" in de Amsterdamse haven. Aan boord, ivaar de kiek genomen werd. Met circa 75.000 barrels traan, ruim 90 ton ingevroren walvis vlees, een grote hoeveelheid or ganen voor hormonen bereiding en een bemanning bljj met de thuiskomst, werd de eerste walvisvaarder „Willem Barendsz." gisterm''dag, om stuwd door vele bootjes met juichende mensen, de haven van Amsterdam binnen ge sleept. Reeds vroeg in de morgen ver toonde de haven bijzondere te kenen: van vele gebouwen hin gen de vlaggen uit en naar ge lang het tijdstip naderde, waarop de „Willem Barendsz" na bijna 7 maanden afwezigheid in de haven werd terugverwacht, bevolkten rendsz", die zo nu en dan met zware stoten op de stoomfluit de schrille tonen overstemde, naar de Zeeburgerkade, waar het te ruggekeerde schip tegen half drie meerde. Autoriteiten aan boord In Buitenhuizen, waar 't kruit- restant gelost werd, waren mr. J. Th. Bonnerman, vertegenwoordi ger van de minister van Land bouw, Visserij en voedselvoorzie ning, drs. D. J. van Dijk, hoofd der afd. visserij van dit ministe rie, mr. Arn. d'Ailly en dr. B. Po lak, resp. burgemeester en wet houder van Amsterdam, C. J. ba ron Colot d'Esquiry, president commissaris van de Walvisvaart Mij., om de opvarenden in het va- steeds meer belangstellende Am- i derland te begroeten, aan boord sterdammers de kaden, bruggen, j gegaan straten en boten langs de rand van de haven en het Y. Op initiatief van de vereniging „De Amsterdamse Haven" voer om kwart over twaalf de „Hon- testroom" van de De Ruyterkade naar het Noordzeekanaal met vele hoofdstedelingen aan boord de walvisvaarder tegemoet om hem als eerste te begroeten. Honder den aan boord juichten, wuifden en zwaaiden de bemanning van de „Willem Barendsz", ioen de boot om 1 uur bijdraaide, een welkom toe, zoals wellicht Piet Hein het zich nauwelijks beter had kunnen wensen, toen hij met zijn zilver vloot in het vaderland terug keerde. Gesleept door de „Churchill" en de „Roosevelt" van de firma Goedkoop en begeleid door de „Hontestroom", waarop de staf- muziek van de Amsterdamse po litie marsen ten gehore bracht, gleed de „Willem Barendsz" ten slotte om kwart over één achter het centraal station langs. Tien tallen boten van allerlei grootte waren intussen komen aanvaren en omzwermden de twee grote schepen. Vele daarvan waren uit gedost met vlaggen en wimpels, die met de vele feestelijk uitge doste belangstellenden op de ka den en de dokken de haven op deze zonnige dag een bijzonder vrolijk aanzien gaven. Terwijl het Amsterdamse publiek en massa de bemanning toezwaaide en tal loze scheepsfluiten onophoudelijk loeiden, voer de „Willem Ba- Gij en de uwen hebt een be langrijke daad gesteld voor ons land", voegde mr. d'Ailly de ka pitein K. Visser toe bij het af scheid. Mr. Bonnerman antwoordde op een vraag naar zijn oordeel over dtze eerste expeditie: „Optimis tisch ben ik van het begin af niet geweest; wij zijn tevreden met de resultaten". Opvarenden vertellen Niet gering is het werk ge weest van de eerste machinist „meester" Brunning. „Met vol doening zie ik op de reis terug", vertelde hij. Anderen moesten er bij voegen, dat hij wekenlang dag en nacht heeft gewerkt. Er moest nogal wat gerepareerd worden; enkele malen brak in ruw weer de krukas van een catcher. Ook in de factory (het eigenlijke be drijf op het moederschip) viel er nogal eens wat te repareren. De catchers zijn met een kleine be manning in Kaapstad achterge bleven; daar worden zij weer ge heel bedrijfsklaar gemaakt. Een belangrijk man aan boord was ook de kok. Elkeen was vol uitbundige lof over het eten. Hannes de Boer, die de reis voor Polygoon-Profilti meemaak te, heeft 6V2 km. film gedraaid. Jan Strijbos bleek hoogst voldaan over het vele waardevolle mate riaal dat hem deze reis heeft ver schaft. De mannen van Radio- Holland hebben, zo verzekerde de bemanning, hun werk voortreffe- KON7NG1NNEHARING. Reder, burgemeester, keurmees- ter en schipper gaan uit Vlaardingen met de eerste haring van zulke kwaliteit, dat ze de Koningin aangeboden kan loorden, naar het Loo Een der grootste industrialisatie projecten in ons land staat op het punt werkelijkheid te worden. De B.P.M. gaat in IJmuiden een kunst meststof fabriek bouwen voor haar dochteronderneming de Mekog, die een capaciteit krijgt van 51,000 ton per jaar gebonden stikstof, terwijl de oude 16.000 ton maakte. In Pernis komt op het terrein van de raffinaderijen van de maatschappij een fabriek voor de vervaardiging van synthetische wasmiddelen met een productie van 25 millioen kg. per jaar en een fabriek voor de vervaardiging van kunstharsen met een productie van 2 millioen kg. per jaar. De bouw- en bedrijfs- vergunningen voor deze fabrieken, die een investering van 70 mil lioen vergen zijn reeds verleend. De wasmiddelen fabriek in Pernis zal in 1948 gereed komen, de plasticsfabriek eind 1948 en de fabriek te IJmuiden in de loop van 1949. In deze fabrieken zullen 800 werknemers blijvend werk vinden. Aldus deelde de directeur van de Kon. Shell Mr. van Hasselt tijdens een persconferentie in de Amster damse laboratoria van de maat schappij mede. Deze grootse plannen van de B P.M. betekenen een belangrijke stap op de weg naar herstel van de Nederlandse economie. Tegenover een investering van rond 70 mil lioen, die de B P.M. uit eigen mid delen financiert staat een deviezen- besparing. die moeilijk is te schat ten. maar jaarlijks in de millioenen loopt, terwijl nog op de duur de viezen gewonnen worden door export van de producten: Om nog even bij de deviezen te blijven, veel deviezen zullen deze plannen ons land niet kosten. De fabriek te Pernis wordt door de B.P.M. uit eigen middelen gefinancierd, de Mekog-fabriek te IJmuiden zal 40 pet. van 30 millioen aan deviezen kosten. De Mekog-fabriek was door de Duitsers volkomen leeg geroofd, werd na de bevrijding hersteld en kon juist deze dagen haar oude ca paciteit weer bereiken. De nieuwe fabriek, volgens de nieuwste princi pes gpbouwd, zal meer dan drie maal zoveel kunnen verwerken. De Ned. regering achtte deze plannen dan ook van het grootste belang. Bij het ontwerpen van deze plan nen werd behalve met .de Ned. regering ook overleg gepltegd met de Staatsmijnen, die eveneens een grote kunstmest-stoffen fabriek aan het bouwen zijn. De kunstmest-fa- bricage is voor ons land van het allergrootste belang. Wij moeten voor vele millioenen invoeren en kunnen niet voldoende bemachti gen. Bovendien is onze kunstmest een zeer gewild export-artikel. De grondstoffen zijn geheel Neder lands. Dat de B.PM. door middel van haar dochteronderneming de Me kog zich bezig houdt met de fabri cage van kunstmest houdt verband met de vele fabrieken, die de Kon. Shell op dit gebied in de V.S. exploiteert. Daar heeft men over vloedig aardgassen ter beschikking, waar men hier kolen en gas van dc hoogovens bezigt. De synthetische wasmiddelen Ook op het gebied van de was middelen staat het er in Neder land niet goed voor. Er is een wereldgebrek aan vetten, wat bij de wasmiddelen nog sterker ge voeld wordt, omdat wij uiteraard hoofdzakelijk consumptievetten zullen invoe~en. Tijdens de oorlog vervaardigde de B.P.M. in Enge land het synthetische wasmiddel Tiet z.g. „Teepol", dat aan zeer hoge eisen voldoet en veel belang stelling on'moette. Dit „Teepol" is geen surrogaat, het is in verschillende opzichten beter dan vetzure wasmiddelen en wat belangrijk is, het wordt ver vaardigd uit inlandse grondstof fen, n.l. parafine, zwavelzuur en alkali. Dit wasmiddel kan niet al- Teen in vloeibare vorm. maar ook in poeder, pasta en stukken ver vaardigd worden. Interessant is, dat het zeer sterk de eigenschap heeft de stof te doordrenken. Het is dus goed te gebruiken als nat- tingsnaiddel bij de textielindustrie b.v., maar ook bij de brandbestrij ding. Het nieuwe middel reageert in water niet alkalisch, wordt bij aanweeigheid van zuur niet on werkzaam en ondervindt geen in vloed van hard water. De Engelse marine gebruikte het de gehele oorlog, omdat het de enige zeep is, die men met zeewater kan gebrui ken. Plastics Dan het wonderproductP.V.C., poli-venyl-chloride, ook wel kunst hars of plastic genoemd, het re sultaat van een ingewikkelde che mische bereiding van ruwe aard olie die gekraakt wordt, daarna met chloor bewerkt en onder hoge druk tot poeder wordt gevormd. De toepassingsmogelijkheden van deze stof die in vele opzichten op rubber gelijkt, zijn onuitputtelijk. De onderzoekingen in de labora- oria van de Kon. Shell te Ams!er- dam, waar 1500 personen research werk verrichten, bleken na de oorlog niet alleen vnlkomen „bij" te zijn, in vele opzichten had men zelfs een voorsprong. Zo is het thans mogelijk, dat de B.P.M. een moderne fabriek bouwt voor de vervaardiging van het P.V.C.. de grondstof voor de Nederlandse plastics-industrie, welke 'ot nu toe moest worden ingevoerd. Eind 1948 zal het zover zijn. Men zal dan aanvankelijk P.V.C. alleen in poeder- en vloei bare vorm produceren. Mogelijk gaat men later over tot de verede ling van de stof. lijk gedaan. Elke dag zijn zij in contact geweest met Schevenin- gen, vertelde de chef-marconist. „175.000 woorden aan persberich ten hebben wjj opgevangen". Met de vele „eigen stukjes" der opva renden vonden deze hun weerslag in de dagelijkse- „walviskrant", die Jaap Kolkman, de journalist schrijver aan boord, verzorgde. Binnenkort verschijnt van hem het boek „Walvis aan stuurboord" waarin hij het romantische, maar ook harde leven van de mannen, die deze expeditie maakten, be schrijft. De radar heeft op de „Willem Barendsz" opnieuw haar grote waarde bewezen gedurende de 500 uren dat zij in bedrijf is geweest. Kapitein Visser zijn de moeilijk heden op deze reis met zo ge mengde bemanning niet gespaard. In de begroeting I an zijn vrouw zei hij het kort: „Alleen 'n beetje magerder geworden van het sjagrijn". Hij heeft die moeilijk heden overwonnen. Zoals van een Ned. kapitein zelfs in dit geval welhaast niet anders kan worden verwacht, bracht hij zijn schip thuis zonder dat men er ook maar ergens aan herinnerd werd, dat daarop 21 km. walvis in factoren werd ontbonden. Wat deed het hem de pur sang Fries ken nelijk goed, toen als eerste be groeting een schip met Friese vlag in top langs kwam en de Friese schoolkinderen aan boord hem het Friese volkslied en het Wilhelmus toezongen. En men had zijn verbaasde en ontkennen de gezicht moeten zien, toen iemand hem ietwat schalks vroeg: „kapitein, is dit uw laat ste reis als gezagvoerder van een walvisvaarder geweest?" Als het aan hem ligt, vaart hij volgend jaar weer naar de walvissen. De Finse minister-president Pek- kala heeft president Pasikivi er van verwittigd, dat zijn regering er in heeft toegestemd in functie te blijven. Hiermede is de lang durige Finse regeringscrisis ge ëindigd. Aan dit besluit zijn be sprekingen vooraf gegaan tussen Pekkala, parlementsfracties en le den der regering. De Amerikaanse bond van meesterknechts heeft Woensdag een staking afgekondigd voor de 3700 leden van de bond die werk zaam zijn op de Fordfabrieken. De staking gaat Woensdag om 16.00 uur in. Voor hot tijdvak van 25 Mei t/m 7 Juni zijn de volgende bonnen aan gewezen Bonkaar'en Ka( Rb, Kc 706 (serie D), 11-01 Brood: 800 gram brood. 11-02 Brood: 400 gram brood. n-01 Boter: 125 gram boter. D.02 Boter:,250 gram margarine of 200 gram vet. D-01 Melk: 4 liter melk. 11-03, D-05 Melk: 7 liter melk 11-01 Vleesch: 1O0 gram vlees. D-02 Vleesch: 300 gram vlees. 11-01 Algemeen: 200 gram kaas, D-02 Algemeen: 1 ei. D-03 Algemeen100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) 11-04 Algemeen: 125 gram koffie. 11.05 Algemeen: 50 gram thee 11-06 Algemeen: 100 gr. suikerwerk D-01 Reserve: 125 gram margarine of 100 gram vet. D-03 Reserve: 1600 gram brood. Jl-04 Reserve: 125 gram margarine of 100 gram vet. D-06 Reserve: 800 gram brood. D-07 Reserve: 125 gram boter. D-07 Algemeen: 120 gram spijsolie (voorinlevering uiterlijk op 3i Mei) Bonkaarten Kd, Re 705 (serie D). D-ll Brood: 800 gram brood. 11-11 Boter: 250 gram boter. D-12 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. D-13, D-15 Melk: 12 IKer melk. D-ll, D.12 Vleesch: 100 gram vlees. D-ll'Algemeen: 100 gram kaas. 11-12 Algemeen: 1 ei. D-13 Algemeen: 100 gr. suikerwerk, D-13 Reserve: 800 gram brood. D.14 Reserve: 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid). D-16 Reserve: 600 gram bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid) of zelfrijzend bakmeel. D.14 Algemeen: 120 gram spijsolie (voorinlevering uiterlijk op 31 Mei) Bonkaarten Ma, Mb, Mc, Md, Me, Mf, Mg 706 (b(jz. arbeid, a.s, moe ders en zieken) (serie D). D-21 Brood: 800 gram brood. ü-21 Boter: 250 gram boter. D.22 flo'pr; 250 gram margarine of 200 gram vet, D.21 Melk: 5 liter melk. Getrouw aan de traditie heeft gistermiddag een deputatie uit Vlaardingen 50 stuks licht gezouten nieuwe Hollandse haringen, ver pakt in twee oranje-vaatjes, aan H. M. de Koningin op 't Loo aangebo den. De deputatie bestond uit dc burgemeester van Vlaardingen, M. J. Heusden, de reder D. Kwakkel- stein, directeur van de N.V. Visse rij Maatschappij Vlaardingen, wiens schip, VL 216 met schipper-„ja- ger" A. Visser, de haring had aan gevoerd, de opperkeurmeester G. v. Dam en de keurmeester J. Dijks hoorn. De deputatie arriveerde om kwart over vier per auto ten pa- leize en werd, daar H. M. verhin derd was, ontvangen door mevr. L. Th. de Beaufort, dame du pa lais, en de intendant ir. S. G. van Geuns. Bij de twee vaatjes was een door de opperkeurmeester gete kend certificaat, dat de haring inderdaad het praedicaat „konin- ginne-haring" waard was en thans werd aangeboden door P. Keus, schipper van de VL 70, wie dit jaar de eer te beurt viel de koningin- ne-haring te hebben gevangen. Aankomst van de Willem Barendsz' in de grote sluis te IJmuiden. Hclmuth von Ruckteschell, commandant van een Duits „spookschip", dat vermomd als een koopvaardijschip Britse en Noorse koopvaardijschepen in 't Zuiden van de Atlantische Oceaan tot zinken had ge bracht, werd volgens „A.P." Woensdag te Hamburg schuldig bevonden aan de volgende ten- lastegelegde oorlogsmisdaden: 1. Ruckteschell. is doorgegaan met op het Britsfe schip „Davi- sian" te schieten, nadat dit had laten weten, dat het geen gebruik van zijn radio zou maken. 2. Bekl, heeft geen regelingen getroffen voor de veiligheid van de overlevenden van de Noorsa tankboot „Beaulieu", nadat deze tot zinken was gebracht. 3. Hij heeft geen regelingen getroffen voor de veiligheid van de overlevenden van het Britse schip „Anglo-Saxon". Ruckteschell werd vrijgespro ken op de volgende twee punten: 1. Geschoten te hebben op de overlevenden van de „Anglo- Saxon", terwijl deze zich op de reddingsvlotten bevonden. 2. Geschoten te hebben op het Britse schip „Empire dawn", na dat de kapitein had laten weten, dat de bemanning het schip zou verlaten. Voordat het hof zich terugtrok om te beraadslagen over de eis van 10 jaar gevangenisstraf, had de verdediger van Von Ruckte schell verzachtende omstandighe den aangevoerd, waarbij hij zei, dat Von Ruckteschell „geen gratie verzocht, aangezien dat niet paste voor ee« officier, maar dat hij om rechtvaardigheid vroeg." Op de vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Goedhart, in verband met onaangenaamheden, welke veroorzaakt zouden zjjn door mariniers bij een bezoek, hetwelk de luitenant-gouvernenr- generaal aan Modjokerto zou ge bracht hebben, doordat een groot spandoek op straat door mariniers opgehangen zou zijn, met het op schrift: „Weg met staatsvijand no. 1, Van Mook", heeft de minis ter van overzeese gebiedsdelen a.i. geantwoord, dat blijkens mede- deeling van de luitenant-gouver neur-generaal deze Modjokerto niet heeft bezocht en aldaar een spandoek, als bedoeld, niet is waargenomen. ü-21 Vleesch: 300 gram vlees. D.22 Vleesch: 100 gram vlees. ü-21 Raas: 200 gram kaas D-21 Eieren: 5 eieren Op 29 Mei zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, versnape ringen en tabak. De bonnen D-06 en D-13 Alge meen geven uitsluitend recht op 100 gram suikerwerk, niet op chocolade, suiker, jam e.d. De nlet.aangewezen bonnen van de serie C kunnen worden vernie tigd. De bonnen D-07 en D-14 Alge meen moeten uiterlijk op 31 Mei bij een detaillist, die gewoon was spijsolie te verkopen, ingeleverd worden. Omtrent de aflevering zul len nadere berichten volgen. Naar aanleiding van berichten over het doordraaien van groente, vernemen wij nog, dat het hier uitsluitend enige hoeveelheden spinazie betreft .waarvoor de mi- nimum-veilingprijs niet bereikt kon worden. Tengevolge van een paar warme dagen in de vorige week, kwam de jonge spinazie met spoed tot ontwikkeling, waar door ineens grote hoeveelheden van deze groente bij de veilingen werden aangeboden, zodat uiter aard de prijs aanmerkelijk ge drukt werd. De Nederlandse regering stelt nu pogingen in het werk groen ten. waarvoor in het binnenland geen afzetmogelijkheden aanwezig zijn, naar het buitenland te trans porteren. Zo voert men, gelijk ge meld, op het ogenblik onderhan delingen met Engelse en Ameri kaanse bezettingsautoriteiten om deze groenten aan de burgerbevol king in Duitsland te kunnen le veren. Harold Stassen, mogelijk repu blikeins candidaat bij de komende Amerikaanse presidentsverkiezin gen, heeft zich voorstander ver klaard van een 10 jaar durend hulpprogram „voor de opbouw van een wereldvrede en een grote mate van vrijheid." Stassen drong er op aan, dat de V. S. 10 pet van totale waarde van hun productie hiervoor beschikbaar zouden stel len. Hij achtte het nodig het ad vies van de sociale en economi sche raad der V. N. in te winnen over de wijze, waarop de fondsen zouden worden besteed, doch hij zeide van mening te zijn, dat de V, S. zelf het laatste woord zou- den moeten hebben bij de uitvoe ring van hun program. Stassen zeide, dat de V. S. geen betaling in dollars of geprodu ceerde goederen moeten verwach ten, doch een overeenkomst voor lange termijn, waarbij de V. S. toegang verkrijgen tot de ruwe gronds offen in andere delen der wereld. De olie in de Nederlandse bodem biedt nog steeds nieuwe perspec tieven. De Bataafsche Petroleum- maatschappij zal binnenkort ten Westen van Koevorden beginnen met diepboring. De maatschappij zal daar in de komende maanden olie winnen en de plannen bestaam boringen tot een diepte van 2000 meter te verrichten. ^5ij Schoonloo ten Noorden van Emden) zal de Bataafsche proef- boringep tot een diepte van 600 meter ondernemen. Hierbij zullen regelmatig kernen van de grond soorten worden onderzocht. Voorts zal zeer binnenkort een aanvang gemaakt worden met geophysisch onderzoek der Waddeneilanden en andere gebieden. De B.P.M. zal daar boringen verrichten met seismisch onderzoek waarbij Ta lingen in de bodem opgewekt worden door ondergrondse explo sies om zodoende de bouw van de diepere lagen te kunnen vaststel len. Voorts houdt men rekening met de mogelijkheid dat deze kunstmatig teweeg gebrachte trillingen opwelvingen van olie houdende lagen zullen doen ont staan. Om te protesteren tegen de bu reaucratie, die, volgens de han delaars en de kleine industriëlen, het economisch herstel van Frank rijk verlamt, hebben deze beslo ten voor 4 Juni een algemene sta king van 10 uur af te kondigen, meldt A. P. uit Parijs. De federatie van handelaars, die 2 5 millioen leden telt, heeft zich uitgesproken voor de staking en verscheidene organisaties van de kleinindustrie hebben zich hiermede solidair verklaard. Intussen hebben de havenarbei- ders. het werk hervat, maar de staking in de blekerijen in de om geving van Parijs duurt voort. ,.,De geleide economie is staats vijand nummer 1", betogen de handelaars, die de terugkeer eisen tot de vrije economie. Het is niet onwaarschijnlijk, dat hun staking het sein zal zijn voor andere ma nifestaties. DE COLORADOKEVER De plantenziektekundige dien wijst er de telers op, dat de colo- radokeverbestrijding in 1947 om verschillende reden met kracht wmL aa?3eYat Ae worden. In het westen des lands zal door de bur- een algemene plichting tot bespuiting van a aardappelpercelen worden voor' schreven. Evenals voorgaande ren zal op de naleving van de strijdingsvoorschriften van o heidswege contröle worden ui oefend; de omstandigheden n zaken daarbij strenger op te den dan het vorige jaar. ver- il'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1