HET VOLK DANST EN DE VENDELS ZWAAIEN WALLONIË STERFT UIT Naast intuitie ook weten Wat eten wij met Pinksteren? Ruit- nieuwtjes Sportvaria PAGINA DONDERDAG 22 MEI 1947 EIND JULI SPIJSOLIE Voorinleveringsbon aangewezen CONGRES GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID NATIONALISATIE VER VOER IN ENGELAND GEEN ANDERE WAALSE KWESTIE VAN HET TONEEL IN DE BOLLEN GELEIDELIJK WARMER STAATSLOTERIJ no. 11378; 1000 nos. 10785, 12083, 13915, 20171, 21960; 400 nos. 5620, 9209, 12406, 14165, 20240; 200 nos. 3938, 5758, 10474; 100 nos. 1917, 14245, 14275, 19317, 19487 en 212o2. Goede VOOFZ10I11I12! h*"\ n'et in staat zijn zelf de FILMFESTIVAL IN BRUSSEL «St. Midhel" voor de beste film In de bonnenlijst van heden I» voor alle leeftijdsgroepen een voorinleveringsbon voor 120 gram spijsolie opgenomen. De zeer beperkte mate, waarin de voor de productie van marga rine noodzakelijke oliën kunnen worden geimporteerd, belet tot heden aanwijzing van een bon voor uitsluitend spijsolie, maar het is ten slotte gelukt een hoeveelheid olie voor dit doel vrij te krijgen. Vermoedelijk zal de koopbon eind Juli worden aangewezen in de plaats van een bon voor 125 gram margarine. Op de derde dag van het natio naal congres voor geestelijke volksgezondheid te Amsterdam, sprak ir. Z. Th. Fetter uit Den Haag over personeelsbeleid en geestelijke hygiëne in de industrie; dr. J- Koekebakker uit Leiden over de bestrijding van persoon- lijkheidsmoeilijkheden in de in dustrie; de heer Th. van Steen uit Utrecht over de taak van het be drijf ten aanzien van de arbeiders jeugd. Prof. dr. H. van Rooy uit Wychen hield een inleiding over het onmaatschappelijk gezin, ter wijl dr. H. M. M. Fortmann uit Leeuwarden het woord voerde over de taak der jeugdorganisatie. Voor het B G. te Amsterdam Is 12 jaar gevangenisstraf geëist te_ gen d» 35-jarige A. E. Stins uit Llmmen, die in Jan. '44 twee Jo. den had verraden, die nimmer te rugkeerden en als Chef van de buitendienst van het Gew. A B te Alkmaar personen heeft opge spoord, die zich aan tewerkstel ling in Duitslan^ hadden onttrok ken. A De minister van huitenl. zaken, baron v_ Boetzelaer, heeft geïn stalleerd* de commissie van advies voor de rechten van de mens. welke hem moet adviseren met be. trekking tot de werkzaamheden der Ver. Naties op dit gebied A Op 4 Juni zal de K.L.M. 'n proef vlucht maken met een Constella tion naar Batavia. Parmentier 1# gezagvoerder. A Binnenkort zullen aan de phila- telistenloketten weer postzegels van Curacao verkocht worden. Wegens net huidige koersver schil tussen de Curagaose en de Ned. gulden zijn de prijzen ech ter met 40 pet, verhoogd. A De 23-jarige motorrijder J. A uit Almelo, is op de onbewaakte overweg nabij het Nijreesbos te Alqielo met volle vaart tegen een rijdende trein gereden en op slag gedood. A Een 24-jar vrouw, die zich co- langs in ondertrouw had bege ven met de 28-jar. A. K. te St. Jacoblparochie_ is door haar a s. man, waarschijnlijk uit minne, nijd, in een sloot bij Leeuwarden verdronken. A Voor het B. G. te 's-Hertogen- bosch werd 12 jaar geëist tegen N. v. Landewljk uit Tilburg, die bij hem ondergedoken joden bij de politie had aangegeven. A Voor heit B G. te Roermond is tegen de 27-jarige kantoorbe diende P. H. Gerardts uit Maas. niel 20 jaar gevangenisstraf ge- eist Verd. heeft te Weert S.S.- recruten opgeleid en diensten verricht aan het front t>U Arnhem, Tiel en Veenendaal. Tegen de 48-jarige landbouwer J, L. A. Kluljtmans uit Helden, die een aantal onderduikers had verraden van wie er vier nimmer zijn teruggekeerd is 15 jaar ge vangenisstraf geëist. .A. Karl Gallash, tijdens de oorlog commandant van het concentra tlekamp Gross-Rosen, die ter dood veroordeeld was, daar h-U duizenden geïnterneerden had vermoord, heeft zich in zijn cel ln de gevangenis van Wroclaw (Polen) verhangen, aldus werd Woensdag officieel bekend ga- maakt, volgena ,,A. P.". A De missionarissen van Afrika (Witte Paters) hebben ln plaats van de onlangs overleden generaal mgr. Birraux, tot generaal ge kozen, pater Stephanug Harving- ton. De nieuwe titularis werd in 1889 ln Sklbbegan (Ierland) ge. boren en in 1922 priester gewijd. A Het particuliere vliegtuig van de Philippijngg president Roxas is op weg naar Parija ln de oerwou den van het eiland Mindanao vermist geraakt. Aan boord vau het vliegtuig bevinden zich 12 regeringsfunctionarissen. Te Buenos Aires zijn ln de afge lopen dagen 10 personen gearres teerd en goederen ter waarde van 10 millioen pesos in beslag genomen, nadat men ontdekt had, dat gepoogd was, op grote schaal clandestien goederen te exporteren. •O Een groep van 2800 Engelsen zal van de zomer per ,,Kota Ba- roe", die door de „World Friend ship Association'' i3 gecharterd, naar Denemarken reizen. <a, De graaf van Listowel, minis ter van Voor-Indïë, heeft Woens dag in het Britse hogerhuis be kend gemaakt, dat er bij de on geregeldheden, die sinds 18 Nov. 1946 in Voor-Indië hebben plaats gevonden, 4014 personen gedood en 3316 personen gewond zijn, al. dus „A, F." Bij de uitvoering van werk zaamheden op de bekende Place de Brouckère te Brussel zjjn menselijke beenderen blootge legd, vermoedelijk afkomstig van lijken, die vroeger jaren in de kerk der Augustijnen werden begraven. Deze kerk bevond zich op de Place de Brouckère en werd in 1893 bij de aanleg van nieuwe verkeerswegen ga sloopt. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam werd door minister dr. J. Gielen namens de regering een krans gelegd op het graf van P. C. Hooft. Het Britse Hogerhuis heeft zon der stemming het wetsontwerp op de nationalisatie van het vervoer in tweede lezing aanvaard. De woordvoerder van de oppo sitie had reeds verklaard, dat de conservatieven niet tegen het ont werp zouden stemmen. Men ver wacht echter wel een aantal amendementen van de zijde der oppositie, wanneer het ontwerp in details besproken zal wprden. Tijdens de debatten verklaarde Lord Dukeston, lid van de alge mene raad van het congres van vakverenigingen, dat het congres niet verlangde de bevoegdheden van het parlement te usurperen. In antwoord op suggesties, dat er politieke druk gebezigd zou wor den om na nationalisatie van het vervoer loonsverhogingen voor de arbeiders in dit bedrijf los te krij gen, zeide hij; „De vakverenigin gen zullen nummer haar uitvoe ringsbevoegdheid opofferen aan politici". A Te Praag won gisteren de B. ploeg van Tsjechoslowakije met g1 van het Luxemburgse voet- halelftal. In Genève eindigde een wedstrijd tussen de Zwitser se B-ploeg en een Engels elftal met 0 A In een wedstrijd om het Europese kampioenschap vlieggewicht heeft de Fransman Maurice Sandeyron, uitdager, to vijftien ronden op punten gewonnen van de Belg Baoul Degryse, titelhouder. A In een match om het Europese kampioenschap lichtgewicht heeft de Italiaanse kampioen Roberto Proïetti gewonnen van de Bel- gisohe titelhouder Kid Dussart. De Belg moest in de l3e ronde opgeven. a Wagen-lngen won bet interacade miaal voetbaltournooi door to de finale met 40 te winnen van Delft. (Van onze Brusselse corres pondent). Toen de Vlamingen ruim een eeuw lang in hun taal verdrukt werden, bestonden er geen Waal se grieven. Nu de Vlamingen in de Belgische Staat niet meer zo stiefmoederlijk behandeld wor den zijn die er ineens wel. Zelfs is er een „Waalse kwestie" in het leven geroepen, die voor een deel geleid wordt door politici van links, terwijl de katholieke volks partij zich streng afzijdig houdt En, in verband met die „Waalse kwestie" zijn er reeds z.g. „Na tionale Waalse congressen" ge houden te Luik, te Charleroi en nog onlangs te Namen. Indien ergens, dan was dèAr toepasselijk het spreekwoord „Veel ge schreeuw en weinig wol". De overgrote meerderheid der Walen volgt echter de fransdolle heet hoofden niet, die vorig jaar niets minder dan de annexatie van Wallonië bij Frankrijk eisten. Deze zijn thans iets tammer geworden, in schijn althans en willen het voorlopig stellen met een fede ralistisch statuut in België. De burgers van de door en door Waalse stad Namen, waar het jongste Waals congres werd ge houden, legden er de grootste on verschilligheid voor aan de dag. Zeer zeker is er geen enkel ge zond denkend Waal, die ook maar iets wil weten van een buiten Belgisch verband staand Wallo nië. Anderzijds vragen de Vla mingen zich af, waarin de Waalse grieven eigenlijk wel bestaan. Er is geen enkele Waal, die in België niet met het Frans alléén alle posten kan bekleden alle stu dies kan doen, in alle administra ties terecht kan. Hetzelfde kan nog lang niet voor de Vlamingen worden gezegd. Indien Wallonië er werkelijk zó slecht aan toe ware als zekere Walen het willen doen voorko men, hoe is het dan te verklaren, dat bij de jongste wetgevende verkiezingen een specifiek Waal se lijst amper vijftienhonderd stemmen bekwam, terwijl verder de secretaris der „nationale Waal se congressen", die op een liberale lijst voorkwam en voor wie een afzonderlijke propaganda als Wallingant werd gemaakt, het formidabel getal van39 voor keurstemmen op zijn naam' zag uitgebracht. Op politiek gebied, kan Wallonië o.i. met geen enkele ernstige grief voor de dag ko men. Als wij toch willen aannemen, De acteur van het Residentie toneel Hans Kaart zal zijn toneel loopbaan opgeven om in de Ver. Staten vertegenwoordiger te wor den van een bloembollenfirma te Hillegom, Kaart stelt zich voor om voor eind Augustus naar Amerika te vertrekken. Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt; geldig tot Vrijdagavond: Heldere vrU koude nacht; overdag zonnig droog weer met opnieuw iets hogere tempera turen; in de namiddag in het Zuidoosten van het land tijde lijk enige wolkenvorming; meest matige Oostelijke wind. 23 Mei: zon op 4.36 uur, on der 20.37 uur; maan op 6.42 uur, onder 24.35 uur. Trekking van 22 Mei. Prijs van: 1000 en de premie van 30.000 no. 4868; 15.000 no. 12821; lO.Oöo Dank zij de welwillendheid van professor Wetallus. de wereldbe roemde zoöloog, bioloog en octo- poloog uit Emmer-Compascuum, is de redactie van „Die rare we reld" in de gelegenheid het laat ste nieuws te melden over de octopus, of inktvis, waarmee in het aquarium van Milaan intelli gentie-proeven worden genomen. Twaalf dagen achtereen, precies om 12.30 ,werd een massa gekook te spinazie in het aquarium ge daan, waarna er een bel werd geluid om de aandacht van de inktvis te trekken. De theorie was. dat het beest de bel zou horen en dit geluid zou associëren met spinazie. (De the orie van Laëdamamus. Maar op) de 12de dag was de octopus even onverschillig voor de bel als op de eerste. Menend, dat dit een gevolg kon zijn van een natuurlijke afkeer, van spinazie vervingen de geleer den ze door stukjes kaas in water dichte zakjes en lieten een geel licht aanflitsen. De octopus sloeg er geen acht op. Voorlopig zijn de proeven ge staakt. bezit ook gaarne ten dienste van Bibliotheek" to ViArrn«1rQn mt- Behalve bewijzen van instem ming met onze aantekeningen d.d. 26 April j.l. inzake de te ver wachten, deels te verhopen, resul taten van de arbeid der Staats commissie-Sassen betreffende eventuele herziening der Bios coopwet, gewerd ons ook een op merking, welke een welkome aan leiding biedt hier nader in te gaan op een onderdeel van 't keurings- vraagstuk dat wij aanvankelijk met opzet buiten beschouwing lieten. Wij schreven n.l., handhaving bepleitend van het instituut der gemeentelijke nakeuring, dat daar practisch weinig gebruik van wordt gemaakt. „Deze medede ling is onjuist" aldus bedoelde opmerking en dan wordt gewezen op de „Vereeniging van Noord- brabantsche en Limburgsche Ge meenten voor Gemeenschappe lijke Filmkeuring". Uiteraard is deze vereniging ons niet onbekend; maar te haren aanzien is toch wel een distinctie in acht te nemen bij de uitspraak die wij deden. Onze bedoeling was in elk geval, te doen uitkomen dat van het recht tot gemeentelijke nakeuring, rechtstreeks uitge oefend, maar een zuinig gebruik gemaakt wordt. Vergissen we ons niet dan vindt deze rechtstreekse nakeuring alleen in Heerlen en Nijmegen toepassing. Van de andere kant betwisten wij natuurlijk niet dat de indi recte nakeuring, welke via ge noemde vereniging geschiedt, een respectabele omvang heeft. Die omvang krijgt zo wtj hopen nog een gelukkige uitbreiding. Want de vereniging is momenteel bezig zich om te zetten in de „Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten voor Gemeenschappe lijke Filmkeuring op Katholieken Grondslag", die te Eindhoven ten gemeentehuize is gevestigd en waarvan de burgemeester dezer gemeente, mr. H. A. M. T. Kolf schoten, als voorzitter optreedt. De directie van het Festival voor film en schone kunsten heeft besloten de beste film een bron zen beeldje toe te kennen, voor stellende St. Michel het populaire beeldje, dat de spits van het Brus selse stadhuis siert. Zo wordt dus ,.St. Michel" voor het Belgische festival, wat de .Oscar" is voor Amerika. Katholieke filmprijs Het vierde congres van het in ternationaal Katholiek Bureau voor de film, dat van 16 tot 22 Juni onder voorzitterschap van de hrn- F H Ber"-""* (Luxemb"-"*) te Brussel zal worden gehouden zal ter gc egenheia van liet festi val een prijs uitloven voor het cinematografische werk,, dat het meeste zal hebben bijgedragen tot de geestelijke en zedelijke ver heffing der mensheid. Deze prijs zal worden toegekend door een in ternationaal comité, bestaande uit filmcritici der Katholieke Film- actie,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2