Nieuws uit Stad en Omtrek Nieuw oord van zomervreugde Gevaar voor 't verwaarloosde kind Schiedam bouwt aan de toekomst LEERZAME OUDERAWOND VAN ST. JANSCHOLEN Uit SCHIEDAMS sportleven Oostvoorne heeft grote plannen Afgodsbeeldje ADIO Tien inrichtingen met faillissement bedreigd KAPITEIN DUMPELADORIS programma g«bor"!&H,jP vb,?5f' t ifo'S'töÏÏi"8 >n DONDERDAG 22 MEI 1947 PAGINA 3 UITBREIDINGSPLAN HET HOOFD OPENING VOLKSPARK UTILE DÜLCI VOOR E. H. B. O. BUSSEN-MISERE sohiedamse"SCHILDERS VERNIELZUCHT SCHUIFMAAT-DIEFJES" MAAT BURGERLIJKE STAND DISTRIBUTIENIEUWS NIEUW BEGINPUNT VOOR LIJN 8? BRIDGE-DRIVE ZWEMMEND-REDDER OFFICIëLE KENNIS GEVING Hinderwet De vreugde in het gezin ONWAARDIGE AFSCHEIDS,WEDSTRIJD HDVS met 14 geklopt EXCELSIORNIEUWS NAT. HANDBALTOURNOOil AANTAL KAMPEERDERS STEEDS GROTER 44. Onverwachte hulp Het I zilveren Lewis Allen Browne. an de lit- ele :he tal en, ve is, els 1UP er- >ek lde uit cu- aat ren of eer rij- lit- of rdt ge- er- rer- aal ?en hes de ter- aat co te ppij >rte i. den :gie Jo- dor nge ret- c a- sici. gen >er" eus os". Een een lms der den te de /eel len, >oer >len Ar- isa- lien Zij aar- Eeii )Ot - het Het industrieterrein in de opge spoten polder Nieuw Mathenesse ten Zuiden van de Rotterdamse Dijk wordt ontsloten. Gemeente werken leggen de riolering en ue bestrating aan. Over twee maan den wijzen de Putten,.^ e® de nieuwe straten, d edoor dit nieuwe industrie-kwartier ge trokken worden. De hoofdstraat loopt evenwijdig aan het paadje dat van de werf Gusto naar de Rotterdamse Dijk loopt. Met een hoek van 135 graden komen twee dwarsstraten op deze twintig me ter brede straat te lopen, evenwij dig aan elkaar naar de Gustoweg. De namen van deze straten zijn nog niet bekend. Wellicht kunnen hierin grote stadgenoten die veel Y°2Ï. Schiedamse industrieën hebben gedaan, herdacht worden; het geven van de namen van am bachten aan de straten in deze industriewijk is in deze tijd van herwaardering van de arbeid eveneens aan te bevelen. In het nieuwe stratenplan zal ook een verbinding tussen Gusto-' Nadat het ontwerp-uitbreidings- plan in onderdelen „Het Hoofd" met bijbehoorende bebouwings voorschriften ter inzage was neer gelegd, kwam er bezwaarschrift binnen van de vennoten der firma W. Hasekamp en Co. Deze meent een definitieve vestiging van een glasfabriek nodig en beweert, dat het twijfelachtig is, dat zij mede zullen werken aan de kapitaalver nietiging. B. en W. verklaren het bezwaarschrift ongegrond. De ge meente is eigenares van terreinen en opstallen van de glasfabriek geworden. Uit een oogpunt van goede volkshuisvesting is de aan wezigheid van een glasfabriek in de onmiddelijke nabijheid van de arbeiderswijk de Gorzen ontoe laatbaar. Slechts noodgedwongen, gezien het nationaal belang, heeft de gemeente in de oprichting van de fabriek voor niet langer dan 10 jaar moeten berusten. Het Hoofd is een koppige geschiedenis. A.s. Zaterdag, 24 Mei zal het Volkspark voor het publiek worden geopend. Rijwielverkeer aldaar is verboden. Op Zaterdag 31 Mei geeft de Schiedamse afdeling van de Ne derlandse Veiteniging E. H. B. O. een jaarfeest in de R. K. Volks bond, waarbij burgemeester Peek als beschermheer zal worden ge ïnstalleerd. Utile Dulci zal het spel in drie bedrijven van George S. Kaufman: „De koninklijke familie Cavendish" opvoeren. De gemeenteraad van Schiedam, die moest beslissen over het Koe- marktplein, meende, dat dit te groot zou worden voor Schiedam; te veel kostbare bouwgrond ging verloren. Nu blijkt, dat het groote Koemarktplein veel te klein is. De R E T.-bussen staan noodgedwon gen langs de Broersvest opgesteld met alle nare gevolgen daaraan verbonden. Enkele maanden 4 gele den werd de halte voor de buslijn V enkele meters verplaatst, omdat aan de voetgangers het uitzicht op de rijweg werd ontnomen. Het ging een beetje beter tot de nieu we Saurer-bussen in bedrijf kwa men. Deze hebben de ingang in het midden, zodat de kop van de bus weer elke kijk op het verkeer yan de Broersvest ontneemt, l. J. B. werd het slachtoffer van de si tuatie Hij liep tegen de motorrij der A. M. op. Deze had gelukkig weinig snelheid, anders had er een ander kopje boven dit bericht ge staan. Zaterdagmiddag openen de zalen van het Stedelijk Museum zich voor de eerste maal om werkeri van levende. Schiedamse schilders te exposeren. Maandag js de keu ze-commissie doende geweest het kaf van het koren te scheiden er was nog al wat en Zaterdag middag om 3 uur zal er na een kort orgelconcert door de heer S. \y. J. Schade v. W.ytrum, in de Aula gelegenheid zijn de werken te beoordelen. De achterzaal is geheel ingericht voor de Schiedam se Kunstenaars-gemeenschap s. 45. Twee sloten en twee ruiten wer den Op het Excelsior-terrein ver nield. Wordt dit avonds wel af gesloten? De 23-jarige M. W. A. M. werd aangehouden wegens diefstal van een schuifmaat. Overleden: C. Hertog, 1 j* Dr. Noletstraat 1; M. H. Wijnmaalen, 65 j-, Boylestraat 56. Geboren'. Gerard z. v. C. Huizer en G. H. Bijtenhoorn, Groenelaan 57; Jacobus A. z. v. C. J. de Ko ning en M. Kronselaar, Dr. Nolet straat 1; Elizabeth d. v. P. J s. v. Daele en G- K. Stok, Daltonstr. 34; Cornells z. v. W. Haas en A. de Lange, Boerhavelaan 1; Thomas z. v. M. P. Buitelaar en A- G. Woer- MNjjer, Tuinlaan 70, weg en de nog niet met name bekende hoofdweg tot stand ko men evenwijdig aan de Rotter damse Dijk op ongeveer 30 M. af stand daarvan. Tussen deze twee straten zullen huizen worden ge bouwd. Het entree van Schiedam zal door deze begrenzing met huizen aan beide kanten van de Rotter damse Dijk een geheel ander aan zien krijgen. Het uitzicht op ha vens en rivier verdwijnt, waar door het karakter veel beslotener zal worden. Hoe hier een goede aansluiting op het open gedeelte van Rotterdam verkregen kan worden, is ons nog niet bekend. Op de foto ziet men de arbeiders van Gemeentewerken bezig met de eerste tientallen meters van de riolering. Als zij de buizen ge legd en de putten gemetseld heb ben, zullen de stratenmakers met 1 millioen stenen de heirhanen maken voor de duizenden paarde- krachten, die welvaart naar Schie dam komen brengen. De uitbrei dingsplannen beginnen vaste vorm aan te nemen; eer we het weten roken de schoorstenen bo ven Nieuw Mathenesse om bij te dragen tot de schone toekomst van een groot Schiedam. Toeslagkaarten De Distributiedienst Schiedam maakt bekend, dat a.s. en jonge moeders de toeslagkaarten voor de 7e en 8e periode kunnen afhalen volgens onderstaanrl s Ihyma: Dinsdag 27 Mei A t/m E. Woensdag 28 Mei F t/m K. Donderdag 29 Mei L t/m P. Vrijdag 30 Mei Q t/m S. Zaterdag 31 Mei T t/m Z. Medebrengen tweede distributie stamkaart met controlekaart CM. 703. Hiervan worden twee bonnen ingenomen. Het Bureau Broersvest 111 is ge opend van 912 uur en van 24 uur. Naar wij vernemen bestaan er plannen, om het beginpunt van lijn 8 van de v. Oldenbarnevelt- straat te verleggen naar de Bul- ge#steijnstraat. Lijn 8 zal dan, komende uit Schiedam, de Schie- damsesingel volgen, naar rechts langs de Bijenkorf de Blaak op rijden en tussen Gerzon en het Schielandhuis (het vroegere mu seum Boymans) naar links de Bulgersteijnstraat inrijden. Naar men ons van de ziide der RET mededeelde, bestaat dit plan inderdaad, doch is het nog niet definitief goedgekeurd, zodat bet tijdstip, waarop deze routewijzi ging zal ingaan, evenmin vast staat. Momenteel is men bezig op de Blaak een wissel in orde te ma ken, doch dit behoeft nog niet direct verband te houden met de route-wijziging van lijn 8. De eerste Nederlandse bond van Oud-onderofficieren; afd. Schie dam organiseert op Zaterdag 31 ■Mei a.s. om half drie in de lunch- zaal van het Unilevergebouw, Mu seumpark 1, te Rotterdam een Bridge-drive, waarvan de baten geheel ten goede komen aan het Bonds-Ondersteuningsfonds (na zorg weduwen en wezen). Schiedam zou geen Schiedam zijn, als er niet voor aantrekke lijke prijzen was gezorgd. Aanmelding voor deelname tot 26 Mei met vermelding van part ner en speelsterkte (er zal in 3 klassen en Howell systeem wor den gespeeld) aan de heer G. C. Hille, Spangensekade 31b te Rot terdam (telefoon 37006), die be reid is gevonden de drive te leiden. Het vijf jarige Pietje de Bruin uit de Strijense straat viel van de kademuur van de Willemskade in het water. De werkman Kotekar uit de Busken Huetstr. in Rotter dam, die aan de overzijde bezig was bij de betonpalen gieterij sprong in het water en zwom naar de overkant. Hij bracht Pietje oP het droge, gaf de jongen een pak voor de broek om het ingeslikte water naar buiten te krijgjfn en bracht de drenkeling naar huis. Het joch was niet bewusteloos. B. en W. van Schiedam hebben bij hun besluit van 21 Mei 1947 dé beslising op de verzoeken van: 1. H. A. Meulenberg, alhier, om vergunning tot oprichting van een meubelmakerij in het pand Noord- vestsingel 93; en 2. P. E. Langeveld, alhier, om vergunning tot oprichting van een inrichting tot het gieten van alu minium en het vormen van alumi- niumgietstukken in het pand Noordvestsingel 25/68 en 11. Verdaagd, aangezien de desbe treffende onderzoeken nog niet zijn geëindigd. Schiedam, 22 Mei 1947. De A-abituriënten van '42 van de R.K.H.B.S. hielden in Lommerrijk hun eerste lustrum-reunie. De St. Janseholen van de Sin gelparochie gaven gisteren een ouderavond. De vaders en moe ders konden zien, wat hun kin deren behalve de boekenlesjes aan vorming op zang- en spelge- bied meekregen, terwijl zij tevens in een idealistische lezing van de heer H. H. H. Geurts de moge lijkheden leerden kennen om wa re vreugde in het gezin te schep pen. Pater v. d. Ven opende de avond met een woord van welkom tot de ouders. Een koortje zong daarna enkele liedjes. Deze werden goed gezongen, ai viel het ons op, dat ook bij deze gelegenheid het tem po zo traag was. Pittigheid en vaart is niet tegen de deugd van bescheidenheid. Na een aardig poppenspel „Levende beelden", vooral aansprekend door de fleu rige en rijke aankleding, begon de heer Geurts zijn lezing. Hijzelf zal niet verwacht hebben, dat al les, wat hij zei direct aanvaard en in werkelijkheid zou worden om gezet. Tussen zijn te verwezenlij ken mooie ideën en de werkelijk heid ligt de practiik van tiental len jaren gezms-afbraak, dus van Een van Hermes' oudste en trouwste spelers, Bram v. d. Tuyn, werd gister avond bij zijn af- scheidswedstrijd als actief voetballer ge huldigd. De Schiedamse blauwhemden hebben zich niet veilig kunnen stellen door R.F.C. te verslaan of minstens één puntje uit 't vuur te slepen. Ze gingen met 41 zeer roemloos ten onder. Het is onbe grijpelijk, hoe een elftal, dat eens -Kampioenskansen had, zo buiten- f-oon uit vorm kan raken, 't Spel w=,„ Schiedammers vertoonden, men ^'erkelijk beneden peil. En Heen niet ze«Sen- dat eï fr iets v^0t^UWant de Wi\0m werkelijk De T*ln'.was er tocfl rvr»f/i+ noop is nu maar, dat t Dordtse Emma nog een veer zal laten, want anders Na enige wederzijdse'aanvallen lost de R.F.C. rechtsbuiten, als hij dicht voorv. Diest is aangeland, een hard schot De Schiedamse keeper krijgt de bal in de maa» en het terugstuitende leer plaatst v. Tilburg kalm in. Wat later pas seert v. Oirschot op kinderlijk eenvoudige wijze de verdediging en bezorgt Hermes een 20 ach terstand. Een aardige Schiedamse --al besluit Seton met een mooi enot, dat echter gestopt wordt sc»r v' Buitenen een vrije zo 1 nemen krijgt, doet hij dat RFc nukkig, dat de doortastende ™Tarnh0;de I-teen een vlotte trapt de voorzetwand T Gi'ieEC rig in (0—3) n sinjorgo keu- Even komt er da„ ieven ln de Schiedamse aanval en meteen van de aftrap, doelpunt C. v. d. Tuyn. Dc Hermes-achterhoede heeft steeds de handen vol aan de snelle R.F.C.-aanval, waarin geen seconde geaarzeld wordt. Eenmaal trapt Poulus, die hopeloos naar zijn vorm zocht, bijna in eigen doel. Na rust heeft Hermes nog ver geefs gepoogd verandering in de stand te brengen. Pou;Ius liet zich nog vervangen door Visser. Een omzetting in de voorhoede mocht ook niet baten en ook als rechts buiten lukte het Lex Janse niet een gaatje te vinden. Wel ver grootte R.F.C. nog de score door Sinjorga (14), maar een vijfde doelpunt maakte het verlossende eindsignaal van de in de malaise delende scheidsrechter Aerssen on geldig. Het was voor de scheiden de Bram v. d. Tuyn, die na afloop gehuldigd werd, geen prettige wedstrijd. Op 2e Pinksterdag gaan onze junioren de Excelsiorkleuren hoog houden op wedstrijden uitgeschre ven door de R.K. Turnkring Rot terdam. Verschillende juniorgroa- pen nemen hieraan deel. We ver wachten alle deelnemers om half tien op Plein Eendracht om zo ge- zamelijk te vertrekken. De ouders wordt verzocht hun kinderen één broodmaaltijd mee te geven. 's Middags om 3 uur is er in ge bouw Odeon. Gouvernestraat, een demonstratiewedstrijd waar de deelnemers ook toegang hebben, waarna de uitslagen zullen worden bekend gemaakt, zodat de deelne mers weer op op behoorlijke tijd thuis verwacht kunnen worden. Op 6 Juli a.s. gaat Excelsior op retour-bezoek naar Breda. De vriendschapsbanden, die vorig jaar op onze openluchtuitvoering ge legd zijn tussen de leden van onze vereniging en die van S.S.S. uit Breda, zullen hiermee nog hechter Worden. De reis zal, indien enigszins mo gelijk, geschieden ln touringcars. De deelname is opengesteld voor alle leden boven 10 jaar. Het deel- nemersgeld bedraagt f 4 per per soon, hetwelk bij de opgave moet worden voldaan. Men kan zich vanaf heden hiervoor opgeven bij onderstaande adressen, alleen 's avonds tussen 68 uur. Na Dins dag 27 Mei a.s. kan zich niemand meer opgeven. Naam, adres, geboortedatum en lesuur, waarop geturnd wordt plus 4 deëlnemersgeld, liefst schrifte lijk op te geven bij: mevr. Ver ouden, Bosboomlaan 16b; mej. Tr. Braak, Gasstraat 17; mej. G. Snei, Edisonstraat 40; mevr. Heetkamp Hoogstraat 9; dhr. Clazing, GusLo- straat 30b. Nadere gegevens over deze dag zullen in het clubblad bekend worden gemaakt. D. W. S. organiseert op 2e Pink sterdag op het Boshoekterrein een nationaal handbaltournooi, dat om 10 uur begint. Deelnemers zijn C. W. P. uit den Haag, „Aalsmeer" uit de plaats van dezelfde naam. Nationaal Laboratorium uit Eind- V'ven en D. W. S. De bezoekers behoren tot de sterkste uit hun afdelingen. wegkwijnen der goede gewoon ten. In de jeugdbeweging zal op de ideale vreugdeviering in het gezin gewezen en gewerkt moeten worden, want het was de ouders aan te zien, dat ze de voorgestel de plannen nog al ver van de wer kelijkheid vonden. In wezen wa ren ze dat niet. De heer Geurts begon met te wijzen op de nadruk, die de H. Schrift legt op het spel en de vreugde. De Heiligen op hun beurt waren vrolijke mensen, ook de Kerk jubelt in exultates, laetates en gaudetes telkenmale de vreug de uit. De vreugde in het gezin moet op de vreugde van de Kerk zijn afgestemd, want vreugde in de geest van de Kerk verheft, an dere vreugde haalt neer en ver vlakt. Om tot een goede vreugde in het gezin te komen is gezonde vroomheid en gezonde vrolijkheid hodig. Aan de hand van voorbeelden besprak spreker de viering van Kerstmis en Pasen. De eerste H. Communie moest geen surrogaat verjaardag worden met veel ca- deaux en snoep ,maar een sobere innerlijke plechtigheid, waarbij de cadeaux afgestemd waren op de geestelijke betekenis van de dag. De herintroductie van vertel lingen, Bijbelse Geschiedenis-ver halen, sprookjes, toverlantaarn, schimmenspel en ganzenbord ont lokte nogal wat gemompeld com mentaar. een duidelijk bewijs, hoe deze typisch huiselijke verma ken ir. onbruik zijn geraakt. De heer Geurts besprak vervol gens het spel van de kinderen. Spelen is een levensbehoefte voor het kind en ouders, die menen, dat spelen verloren tijd is, zijn er glad naast. Bij het spelen vormt het kind zich, het ontwikkelt zijn fantasie en zijn scheppend ver mogen en van niets maakt het een kolenmijn of een theevisite. Voor de grotere kinderen moet men de mteressensfeer uitbreiden en zelf daarin meegroeien. Uiteindelijk moet men kunnen zeggen: „Ik deed mijn best, God deed de rest''. Na deze lezing zagen de toe schouwers het zangspel „Imelda". De verzorging van dit stuk was tot in de details geregeld. De kinde ren spraken duidelijk, de costuums waren af, de regie was verzorgd. Toch kon het spel niet bevredi gen. Imelda was een gelukkig en Zalig kind, maar haar levensge schiedenis te vertellen in vier tonelen doet haar onrecht aan. Zij was vol van God en de H. Eucha ristie, maar bereikte daarin een mannenmaat, die volwassenen niet bereiken. Weliswaar is aan de kinderen gegeven, wat aan de ouderen wordt onthouden, maar zelfs Italiaanse kinderen zullen toch wej praten over spelletjes en ruzietjes, kortom over de din gen die des kinds zijn Wij zijn bang, dat de kinderen dit braaf gespeeld hebben, maar dat moder ner stof hun meer gegeven zou hebben voor een toekomst in de geest van de heer Geurts. Gelegen op het eertijds toch al niet druk bezochte eiland Voorne heeft Oostvoorne jaren gekendwaarin zijn be tekenis als badplaats allengs achteruit ging. Het „groene" strand voor de boulevard en het stoomtrammet je, dat on danks een maximale inspanning slechts een slakkegangetje wist te ontwikkelen, verheugden zich immers langzaam aan in een ongunstige reputatie. Gebeurde het verder niet enkele malen, dat boten vastliepen op de zandbanken, gelegen voor de kust en in de monding der Brielse Maas, om z.ich pas enkele uren later, bij vloed, weer vlot ite kunnen "nr" varen Het hotel- en pensionwezen on derging hiervan de terugslag en slechts enkelen bleven Oostvoorne trouw. Intussen ontwikkelde zich echter in de dertiger jaren een an der soort tourisme. Jongelui en ook oudere lieden met smalle beurzen trokken er met de tent op uit en streken neer ln het Kruininger Gors, de door een duinstrook be schermde polder, gelegen langs de Brielse Maas aan de Noordzijde van het dorp. Ook zomerhuisjes, uitneembaar dan wel permanent, werden in aanzienlijke getale op getrokken en zo bevond zich ter plaatse, tijdens weekeinden en va- canties een bevolking, die enige duizenden zielen omvatte. Dat deze toevloed moest voeren tot minder gewenste toestanden, ligt voor de hand. De betrekkelij ke overbevolking van kleine lapjes grond noopte tot oplossing van al lerlei vraagstukken op sanitair ge bied, watervoorziening, verlichting, toezicht e. d., waaraan de particu lieren niet toe kwamen. Toen reeds gaf het gemeentebestuur van Oost voorne in overleg met bonafide kampeerverenigingen zich telkens rekenschap van de ontstane om standigheden, waarbij de belangen van de samengestroomde tent- en zomerhuisbewoners in het gedrang kwamen, Daarna kwam Mei 1940, gevolgd door een vijfjarige Duitse bezet ting. Weldra werd de gehele kust strook tot „Sperrgebiet" verklaard, het houten en linnen dorp ver dween. de inhouden der berg- schuren werden gevorderd, zomer huisjes verbeurd verklaard en lan darbeiderswoningen afgebroken. Elders in het dorp werden langs de boulevard en op hoger gelegen punten alle huizen en verdere op stallen met de grond gelijk ge maakt. De natuur geholpen Toen dan eindelijk de bevrijding aangebroken was, werd een kaai- gehakte. met landmijnen bezaaide, verwaarloosde vlakte aangetrof fen. Lichamelijk en geestelijk uit geput als de bevolking toen bleek, was er in de zomer 1945 maai weinig animo voor het buitenle ven. In het voorjaar van 1946 werd het Gorsterrein echter geëgali seerd. De ruwste sporen der be zetting werden weggevaagd (prik keldraadversperringen verwijderd, talloze bunkers volgestort en dicht gemetseld, de resten der gesloopte opstallen geruimd) en met het kam peren, nog op bescheiden schaal, doch nu onder auspiciën van het gemeentebestuur van Oostvoorne, werd weer een aanvang gemaakt. Tevens werd toen de grondslag ge legd voor een groots opgezet plan tot stichting van een uitgebreid kampeer- en zomerhuisjescentrum, welk plan tijdens de bezetting was gerijpt en voorbereid. De uitvoering hiervan was in hoge mate afhankelijk van de wei- begrepen medewerking van de Rijkswaterstaat. Sinds vele jaren werd immers de behoefte reeds gevoelw de Brielse Maas af te dammen. Door middel van een dijk, met toekomstige strand- en duinvorming, zal de kustlijn van af Oostvoorne naar de Zuidzijde van het eiland Rozenburg worden doorgetrokken. De monding der Brielse Maas zal dan als het wa re omgevormd worden tot een groot binnenmeer. Niet alleen zal daaruit de voor de wederopbouw van Rotterdam benodigde hoeveel heid zand, geschat op ongeveer 7.000.000 M3 worden opgezogen, doch het zal tevens alle mogelijk heden bieden voor de beoefening van allerlei soorten watersport. Aan dit aldus gevormde „Briel se Meer" grenst nu het ontwor pen kampeercentrum ter opper vlakte van ca. 80 Ha. Ruim een vierde gedeelte daarvan is be stemd voor plaatsing van tenten en huisjes, welke laatste zullen moeten voldoen aan bepaalde eenvoudige architectonische eisen. De betrokken terreintjes zullen verder omzoomd worden door veel groen en opgaand hout; de overige 60 Ha. worden ingenomen door wandelgelegenheid, speelter reinen, sportvelden, picnicbosjes, duinen en strand. Nu het uitbreidings- en bestem mingsplan is voltooid, is inmiddeis op de reeds aangekochte percelen grond een aanvang gemaakt met de uitvoering van het ontworpen centrale plein, waar aan de ene zij de een winkelgalerij, aan de an dere kant een administratiegebouw zal worden opgetrokken. Tevens wordt gezorgd voor een wachtpost voor de politie, een postkantoor en een ziekenafdeling met toebehoren. In de naaste toekomst hoopt men over te kunnen gaan tot de bouw van een volksrestaurant, alsmede tot het oprichten van een grote jeugdherberg, alles naar eis, ont werp van Ir. A. Viergever uit Rot terdam. Ook de directie van de R. T. M. blijkt een open oog te hebben voor de nieuwe toekomstmogelijkheden van Oostvoorne. Ze heeft, wat het vervoer betreft, naar vermogen medegewerkt om haar deel in de te verwachten opleving bij te dragen. De dagjesmensen uit Rotterdam zullen in groten getale per extra R. T. M.-trams (in enkele zijn ge reduceerde dagretours verkrijg baar) rechtstreeks worden ver voerd naar het nieuwe strand, ge legen ten Zuiden van het dorp en bereikbaar geworden door het door trekken van het vroegere baan vak. Het zal dus afgelopen zijn met het gesjok door het mulle zand naar het nu vervallen eindstation aan de strandboulevard, waar eens de bekende speeltuin van Van Marion gelegen was. Vanaf die punt loopt, als overblijfsel der Duitse bezetting, een beton weg naar het verderop gelegen nieuwe strand. Deze weg wordt verbreed tot een behoorlijke vei- keersader voor autogebruikers en wielrijders. Alles wordt dus in het werk gesteld om, zonder tot een mondaine badplaats te vervallen, toch een prettig, gezellig en op gewekt strandleven tot ontplooiing te brengen. Zo kan deze gemeente met haar rustige natuurlijke schoonheid op nieuw uitgroeien tot een oord van verademing en verpozing van ve len, die smachten naar zon, zee en vrijheid, om na de wekelijkse rustdag, weekeinde of vacantie- tijd, geestelijk en lichamelijk ver frist de arbeid van alledag weer aan te pakken en te volbrengen. -Sr -SE Dumpie was zijn hele leven nog niet zo verbaasd geweest als op dit ogenblik. Was het een ver gissing geweest? Of hadden zij met hem een duivels gemeen spel willen uithalen? De professor was naar zijn gezicht te oordelen ech ter minstens zo verbaasd als Dum pie, een verbazing,* die al spoedig plaats maakte voor een hevige woede. „Duizend bommen en gra naten", schreeuwde hij. „Wie heel. dat gedaan?" „Ik", zei een stem achter hem en professor Knorhaan voelde, dat iemand hem op het hoofd tikte. Achter hem stond een der boeven, de kameraad van dg kale knikker. „Dacht je, dat ik een collega willens en wetens naar de eeuwige jachtvelden zou helpen?" „Collega?" hijgde Knorhaan ver baasd. „Justement" antwoordde de ander en hij toonde een politie- insigne. „Kapitein Frambosius van de geheime dienst". Kapitein Frambosius maakte de niet min der verbaasde Dumpie los. „Har telijk bedankt, collega", zei deze „Ik stel voor dit oord van ver schrikking zo gauw mogelijk te verlaten", zei Frambosius. „Dan halen we politie-versterking oin de bende in te rekenen". Dumpie vond dit een prachtig plan. „Maar dit professortje zullen wij toch maar al vast meenemen", vond hij. Iedere Nederlander van enige ontwikkeling heeft Brusse's Boef je even gretig gelezen als de Ca mera Obscura, de Max Havelaar of Hollands Glorie. De schrijver was niet katholiek, maar de Rot terdamse jongen waar het om ging, was rooms. Hij werd op last van Pro Juventute naar Stokers horst gebracht, een katholiek op voedingsgesticht in de omgeving van Weert, dat bestuurd wordt door dezelfde broeders, die ook de leiding van de Heibloem hebben. Verwaarloosde kinderen zijn er in heel het land, maar de Kath. gestichten, waar men tracht ze tot normale burgers op te voe lden, liggen voor het merendeel in het Zuiden. In de loop van de tijd heeft dit soort van inrichtin gen een grote ontwikkeling door gemaakt. De zeereerw. heer J. v. Rijt, directeur van de gestichten der Zusters van Barmhartigheid, heeft ons daarvan verteld. Toen hij 25 jaar geleden net deze taak werd belast was het systeem der massa-opvoeding nog algemeen in zwang. De nieuwe directeur is echter radicaal van koers veranderd; opvoeding in groepsverband moest veel beter zjjn en hiertoe worden de meisjes nu ingedeeld in drie afdelingen: De besten, de middelsoort en de VRIJDAG 23 MEI. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 V.A.R.A., 12.00 A.V.R.O., 16.00 V.A.R.A., 19.30 V.P.R.O., 21.00 V.A.R.A., 7.00 Nieuws, gymn. en gram., 10.00 Morgenwijding, 10.45 Viool, 11.15 Caus., 11.30 Gram., 11.45 Ber. uit Indië, 12.00 Orgel, 12.30 Skymasters, 13.00 Nieuws, 13.15 Romancers, 14.00 Kookpr., 14.20 Gram., (Caus), 15.20 Gram., 16.30 V. d. jeugd, 17.00 Zang, 17.30 Muz. caus., 18.00 Nieuws, 18 20 Gram., 18.30 V. d. Ned. Strijd krachten, 19.00 N.V.V., 19.15 Piano, 19.30 Caus., 20.00 Piano, 20.30 Caus. 21.00 Orkest, 22.00 Buitenl. overz., 22.15 Muziek, 22.40 Avondwijding, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. HILVERSUM II (N.C.R.V.) 415 en 218 M. 7.00 Nieuws, gymn. en gram., 11.00 Gram., 11.15 Viool, 11.45 Stafmuz., 12.30 Koor, 13.00 Nieuws, 13.15 Mandoline, 14.00 Gram.. 14.20 Boekbespr., 15.15 Mu ziek, 16.00 Voordracht, 16.20 Cello, 17.00 Gram., 17.30 Orgel, 18.00 Sextet, 18.45 Caus., 19.00 Nieuws, 19.15 Ex. pol, gevangenen, 19.30 Zang. 19.45 Caus., 20.00 Caus.. 20.15 Bijbel, 20.50 Caus., 21 10 Orkest, 22.00 Reportage, 22.30 Nieuws, 22.45 Avondwijding, 23.00 Gram, door 5) De oude heer Forrest knikte In stemmend: Het is duidelijk: moord!, geen zelfmoord. Stevenson liet de huisknecht roepen en toonde hem het wapen. keek er met enige verba- mtast geschSkri t0oTde Zi0h all6r" wensteVj 5° b stevenson ver- ze ook worden geplaatst Davison keerde het hoofd 0m en keek naar de plaats Waar° hee"t beeldje gehangen had. Hierna hij kalm: Ik had er geen idee van, dat het een verborgen wapen bevatte, mr. Stevenson. Wat weet je dan wèl over dit beeldje af? Ik heb het op verzoek van mr. Montieth verscheidene malen opgepoetst. Hij vroeg me. er voor zichtig mee te zijn. Heeft hij je nooit iets over het beeldje verteld? Niet veel, mr. Stevenson. Hij zei, dat het in Zwitserland was gemaakt. Mag ik u vragen, waar u het nu heeft gevonden? 't Hing aan de muur, ant woordde Stevenson. Met het lemmet uit? T>VnnfT schud<3e het hoofd. snrnno rt vallen en toen ont sprong de veer. We 7aron een straaltje bloed uit f et beeldje hebben ev^UhrfSÖP6lde en daarom hebben we het ontdekt. Heb je beslist nooit geweten, dat het beeldje een verborgen wapen be vatte Nooit, mr. Stevenson. Ik heb het verscheidene malen schoon gemaakt, maar heb er nimmer iets bijzonders aan gemerkt, ant woordde de huisknecht en alsof hij zich bedacht, voegde hij hier haastig aan toe: Ik deed het altijd op verzoek van mr. Mon tieth. Vertel aan niemand wat er precies gebeurd is, zei Foxcroft en zond de man weg. Hoogst verdachtmeende Foxcroft: De man verklaart zelf in de jaren, dat hij hier is het beeldje vele malen •-....verscheidene malen, cor rigeerde Stevenson. 1 Y'l"heeft gereinigd en ik kan niet aannemen, dat hij nooit het lemmet ontdekt heeft, temeer waar toch blijkbaar een val vol doende is om het tevoorschijn te halen. De vingerafdrukken zullen misschien aanwijzingen geven, zei Stevenson: Ik ga eens in de tuin rondkijken. Zorg ervoor, dat de bibliotheek bewaakt wordt. Hij liep langzaam het kiezel pad af, nauwlettend speurend naar voetafdrukken. Maar er wa ren er geen. Zelfs die van Mary en hemzelf waren niet terug te vinden. Stevenson keek eens de grote tuin rond, die geheel in oude sti)l was aangelegd met per ken, struiken en dennen. Stevenson had eigenlijk gehoopt op de plek, waar hij zich nu be vond, nadere aanwijzingen te kunnen vinden, dat Mary hier vanmiddag was geweest; want het was hem opgevallen, dat haar blik lange tijd erop was blijven rusten, onmiddellijk nadat ze het bericht van de dood van haar oom vernam. Maar tot zijn grote ver wondering zag hij op de stenen rustbank een sigaar liggen, waar aan slechts een paar trekjes wa ren gedaan. Heel voorzichtig deed Stevenson de sigaar in 'n envelop en vroeg zich af, of dit misschien enig licht in de zaak zou kunnen brengen. Het was belachelijk om aan te nemen, dat Mary sigaren rookte, dus... Ml Snel keek hij op: hij zag, dat achter de dennen iets bewoog, een gezicht kwam voorzichtig te voorschijn en Stevenson zag, dat Mary met een zorgelijke trek de politie-auto, die de oprijlaan in reed, gade sloeg. Ze had Steven son blijkbaar niet gezien en ze schrok toen ze hem zag naderen. O, riep ze verschrikt uit, maar onmiddellijk herstelde ze zich en trachtte te glimlachen. U deed me schrikken, mr. Stevenson, Je eigen schuld, Mary. Wat zoek je hier? Je behoorde op je kamer te zijn. Ikik kon het daar niet uithouden. Het is alles zo vrese lijk Je moest bedenken, Mary, dat er zonder twijfel reporters zullen komen zodra bekend is, dat de beroemde millionair Montieth overleden is. Ze zullen jou, als erfgename, hinderen met hun ge vraag en dat vind je toch zeker niet prettig onder deze omstan digheden Inderdaadik zou het heel erg naar vinden Kom dan mee, zei Stevenson en voerde haar het pad op. Is u al iets te weten ge komen? vroeg ze. Absoluut niets, loog Steven- som Wat denk Je van Davison Davison Maar, mr. Steven sonDavison is al jarenlang butler bij oom Gerry; zolang ik hier woon is htj oom's trouwste metgezel geweest. O neen, Davi son moogt u niet verdenken We zjjn allemaal min of meer verdacht, Mary, maar Davi son bovenal. Wij allemaal Ik ook Stevenson knikte. Maar ik was ln de tuin van majoor Forrest toen het gebeur de, en u ook. Ja, maar In feite ben ik nóg eerder weggegaan dan u. Ik verliet de bibliotheek toen u er binnentrad. Ik ben toen rechtstreeks naar de tuin van uw schoonvader ge gaan. Je hebt gelijk Jij hebt €us een alibi. -Hoe zou ik onder verdenking kunnen staan? Oom Gerry was alles wat ik ter wereld bezat en ik hield heel erg veel van hem. Ook ik heb een alibi, Mary, want Davison heeft verklaard, dat eerst een half uur nó, mijn vertrek je oom hem geroepen heeft om de kussens van de divan te schikken voor de rust, die hij zou nemen. Afgezien daarvan, mr. Ste venson, zou het dwaasheid zjjn u te verdenken. Wat denk je van de rest van het personeel Ook de anderen zjjn al heel lang bij ons, behalve het kamer meisje. Dat is pas een week of twee hier. Ik geloof, dat ze Nola heet. Ben je er zeker van, Mary, dat niet een van hen je oom een wrok toedroeg Niet één, daar ben ik zeker van. Iemand, die bij de dood van je oom voordeel zou hebben Mary stond plots stil en staar de Stevenson aan. Mr. Stevenson, u weet heel goed, dat Ik zijn enige erfgename ben. Alleen i k zou dus bij zijn dood voordeel kunnen hebben. Als U soms bedoelt Ik dacht niet sper/aal aan jou, Mary. Aan wie dan? Dat zullen we juist moeten uitzoeken. Ga nu naar boven, Mary. Er zal eerst een lijkschou wing zijn en zodra dr. Sutton en de politie-dokter toestemming ge ven, zal het stoffelijk overschot naar het ziekenhuis worden ge bracht. Mary huiverde en ging het huis binnen, zonder nog een woord te zeggen. (Wordt vervolgd) slechtsten. Waarbij „slecht" dan eigenlijk „zwak" betekent, want door haar opvoeding en haar wilskracht verslapt en haar ver antwoordelijkheid verminderd. Paedagogisch heeft die verdeling het voordeel, dat elk meisje, al Is het ook nog zo afgestompt en on verschillig geworden, er naar zal streven in de hoogste afdeling te komen. Hoe de meisjes leven, mochten we zien in het gesticht Miséricor- de te Maastricht. Ofschoon de meesten natuurlijk graag weg zouden willen en ontvluchtings- pogingen dan ook geen uitzonde ring zijn, toch heerst een goede geest onder de meisjes. Dit is te danken aan de vrijheid, die hun in huis dan vanzelf wordt gelaten. Ze hebben niet het idee in een gevangenis te zijn. Ze doen aan gymnastiek, krijgen les in volkszang en mogen naar de ra diocentrale luisteren. Ze dragen geen uniform en behouden haar gewone haardracht. Op het bijwo nen der godsdienstoefeningen wordt geen dwang uitgeoefend. Ze werken met groepen in de wasserij, op de naai- en verstel kamers, in de strijkafdeling en verrichten huishoudelijk werk. We hebben ze overal aan de arbeid gezien; opgewekt en met toewij ding. Alle vertrekken hebben we bezocht: de keurige slaapzalen, de badinrichting, de ziekenzaal en de onderzoekkamer. Een groot aantal der kinderen is psychisch abnormaal. Dat is 'n ernstig nadeel. Er zijn zwakzin nige, debiele, neurotische en niet te vergeten hysterische meisjes onder. Men kan dergelijke perso nen niet weren, omdat er geen in richtingen voor dit soort gevallen bestaan. Er zijn trouwens te weinig ge stichten. Vooreerst zijn er tijdens de oorlog verwoest en bovendien is de verruwing der jeugd de laat ste jaren erg toegenomen. Meer dan 200 katholieke kinderen zijn op het ogenblik aan 'de Voogdij raad toevertrouwd. In werkelijk heid komen er veel meer voor in aanmerking, doch men weet er eenvoudig geen raad mee, want er is groot gebrek aan plaats ruimte. Een half jaar geleden heeft de bisschop van Roermond dan ook opdracht gegeven te on derzoeken op welke wijze de Duitse Franciscanerkloosters van Vlodrop en Exaeten voor het werk der kinderbescherming be nut kunnen worden. Dit heeft tot resultaat gehad, dat er in Vlodrop 300 en in Exaeten misschien 100 kinderen zullen ondergebracht worden. Wegens gebrek aan "eli- gieusen zal het personeel van Vlodrop uitsluitend uit leken be staan. Dit is een proef. We hopen van harte, dat ze slagen mag, al valt het te betreuren, dat het aan tal kloosterlingen dat zich aan dit apostolaat wijdt, zo terugloopt. Medewerken aan de zedelijke ver heffing van tot inkeer gekomen Magdalena's, is dat voor een kloosterzuster geen heerlijk ideaal En dan, ook de financiële voor uitzichten zijn romber, zo somber zelfs, dat alle gestichten binnen 10 jaar failliet moeten gaan, zo er niet geholpen wordt. De verleende subsidies, die steeds als een tege moetkoming in de kosten bedoeld Z(jn geweest, zijn in verhouding tot de gestegen kosten van le vensonderhoud veel te laag ge worden. Er moeten tonnen gelds bij, die de religieuse Congregaties niet kunnen opbrengen. Het ka tholieke volk, dat zich tot nog toe weinig om dit vraagstuk behoef de te bekommeren, moet nu bij springen. Dat eist onze morele volksgezondheid, want ieder ver waarloosd kind, dat niet verzorgd wordt, vormt een bron van bederf voor de maatschappij. De Stich ting „Voor het verwaarloosde kind" heeft een grote verloting met kostbare prijzen op touw ge zet, welke in de belangstelling on zer lezers wordt aanbevolen. De loten kosten een gulden per stuk en zijn bij directeur J. G. van Rijt op giro nr. 14882 te Maastricht verkrijgbaar. Liefst met tien te gelijk!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3