Felle crisistijd in Italië Volk zonder perspectief Goedkope zeehaven gezocht 85-Jarige over de oceaan Onze K.L.M. vliegt weer voor Ramadier maant Fransen tot zelfbeheersing Nederlanders plunderden DE C.-G. NAAR NEDERLAND Zii VAN EEN ANDER RAS GAAT NOG STEEDS Prachtige aanwinst met de DC-6 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nog geen leergeld genoeg? Concurrentie voor Rotterdam Zaak is eenvoudig Yoor mondelinge instructies protest tegen executie dr tiso Een jaar dienst op New-York Machine voor 44 passagiers 6 mud kolen maakten Arnhem onveilig Bikini-proef 69ste JAARGANG VRIJDAG 23 MEI 1947 No. 20521 Doch eerlijk willen is wat anders STEDEBOUWKUNDIGEN NAAR ENGELAND STOKOWSKI OP HUWE- LIJKSREIS STAATSGREEP IN BUITENZORG VAN MOOK NIET NAAR DE VER. STATEN MINISTER HUYSMANS BEZOEKT IERLAND Moeder gaat naar de kinderen kijken Eerbiedwekkende cijfers DE CIJFERS SPREKEN DE TECHNISCHE INRICHTING 7 KM. PER MINUUT DE KAJUIT De eerste bonnen aangewezen SPINAZIE NAAR DUITS LAND DE GRAANCRISIS en hielden veiling in Bussum FRANSE REGERING GEEFT TOE 400.000 Franse metaal bewerkers dreigden met staking Nu personeel-keuring LYNCHERS VRIJGE SPROKEN 0.18 DE KANTOREN van de Redactie en de Admit nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J- KUUPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bjj de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De T+oiiö JH^^iJijkheden, waarmede ïiftlrct kampen heeft, zijn van «n ernstige aard, en ligÊer' Putsch elk gebied van het individuele en nationale leven; er. de politieke crisis, welke het land momenteel doormaakt, is dan ook slechts een acute uitbarsting var. de bijna dodelijke ziekte, welke dit zo sympathieke vo'h tot ir. zijn diepste wezen heeft aange tast. Men maakt wel ee.ns ®en verge lijking tussen de situatie, Welke Italië na Wereldoorlog I beleefde, en die van het heden. In beide pe- rioden woelde de sociale en po litieke onrust over t gehele lang gerekte schiereiland. Na 1918 ech ter was het de worsteling, na eer, grote zegepraal, om de zo vurig begeerde nationale grootheid te verwezenlijken; nu js het de ho_ peloos lijdende depressie na eer. „i »ae ,nedJerlaag. welke nog ge- Jri» j f door een vredesver- j°nder rekening te hou- 1116 de grote, na de omver- erpmg van het Mussolini-regiem aoor het nieuwe Italië, aan de ge allieerde zaak bewezen diensten, vet land ondraaglijke lasten op legde, zonder het enig perspectiei voor de toekomst te openen. Het Italiaanse volk is een goed, arbeidzaam volk. Ofschoon hel warmbloedige, Zuidelijke tempe rament in de loop der geschiede nis nog al eens tot revolutionnai- re uitspattingen leidde, was het toch tamelijk makkelijk te rege ren. Is het momenteel, na alle des illusies en gruwelijke teleurstel lingen van de laatste dertig jaren nog te regeren? Heeft het, m.a.w., nog vertrouwen in enige regering, welke dan ook? Dat is de grote vraag, welke niet alleen het buitenland, maai ongetwijfeld ook de pas afgetre den minister-president de Gaspari zich vaak moet gesteld hebben. ■Zijn jongste, zijn derde kabinet, Was het achtste sinds de val var. Mussolini. En nog steeds leeft men in een overgangsperiode, die var. het opstellen van een grondwet voor de republiek Italië; eerst als straks de nieuwe constitutie ge reed is, en men tot definitieve verkiezingen kan overgaan men verwacht deze in October of November bestaat de kans, dat een meer stabiele situatie zou kunnen ontstaan, waarin, en dat zegt veel, zo niet alles, zelfs het regeergezag weer eerbied zou af dwingen. Intussen ziet men die onvermij delijke verkiezingen allesbehalve onbezorgd tegemoet. Want nie mand, zelfs de partijleiders niet, kan met enige waarschijnlijkheid berekenen, hoe de uitslag van de ze volksstemming zal zijn. Maai wel vreest men een verschuiving naar uiterst links en uiterst rechts waarvan de middenpartijen de zware rekening zullen moeten be talen. Zoals de Italiaanse kamer mo menteel is vastgesteld, vormt dft christelijk-sociale partij verreweg de sterkste fractie. Zij regeert sa men met de socialisten en de communisten; maar de Gasper, was van mening, dat deze basis veel te smal is om de diep-ingrij- pende, ongetwijfeld onpopulaire iriaatregelen, welke de regering zal moeten nemen om het open bare leven te saneren, te kunner. schragen. Daarbij gingen zijn ge dachten uit naar een verbreding dier basis ver naar rechts, zelfs op gevaar af, dat de communisten Uit het kabinet zouden treden. Ongetwijfeld zijn er vele politici in Italië, die, naar het Franse voorbeeld, de communisten liefst uit de regering zouden stoten, maar of de Gasperi zelf nu reeds zo ver zou willen gaan, weten we niet. Het verzet tegen deze basisver breding kwam van de socialisten, van de oud-minister van buiten landse zaken Nenni. heel vaak de sociale-communisten genoemd Waarschijnlijk koestert Nenn. vrees en angst, dat als de commu nisten worden uitgeschakeld door een ruk naar rechts, zijn Dartii heel gauw hetzelfde lot zou delen De zeer eerzuchtige Nenni heeft H™?* in de richting var. de communisten gestuwd in de dat zij met' de com- samen bij de a.s. verkle in8 is, v.en, meerderheid zal beha- 'in' "l'tieke verwikkelingen zou- ,dlt overigens voor Nenn, uiterst gevaarlijke spelletje in de ,r, kunnen sturen. In Frankrijk hebben M.R.P. en socialisten de moed opgebracht samen de volle, zware verantwoordelijkheid vooi Frankrijks lot te dragen, al moge het zijn, dat de schaduw op de achtergrond: de Gaulle, daar de sterkste band der eenheid is; ir, Italië daarentegen saboteert Nen ni, die eigenlijk meer communist dan socialist is, alle pogingen onr. zonder de communisten te rege ren. Tot in Italië een nieuwe Mus solini op de achtergrond ver schijnt; maar dan zouden de Ita liaanse socialisten, die uit de ont wikkeling in het gehele Wester, weinig lering blijken te hebber, getrokken, wei eens te laat tot 'n zuiverder inzicht kunnen komen. Dan speculeren in elk geval dfe communisten veel zielkundiger op de echt religieuse gevoelens var, het Italiaanse volk. Of zij daar mede op de duur veel succes zul len hebben, valt te betwijfelen, want tenslotte zal bij hen de ri- goureuse leer sterker zijn dan de soepele opportuniteit; en zodra zij met hun leer komen, zal de overgrote meerderheid der Italia nen hen eenvoudig uitwerpen. Nu reeds zijn de Italiaanse katholie ken uiterst gereserveerd bij „dfc geschenken", welke zij van hur, communistische vijanden krijgen, we weten allen, uit het Russische voorbeeld, wat we van die zijde - te verwachten hebben. Om de gunst van Tsjecho-Slowakije Het Belgische blad Het Laatste Nieuws wijdt een beschouwing aan de problemen, die voor Bel gië zijn ontstaan door het wegval len van het Duitse achterland. Men zal rekening moeten houden met het feit, dat de economische onmacht van Duitsland het de eerstvolgende jaren onmogelijk zal maken voor België het vooroor- logse peil van het doorvoerverkeer te bereiken. Het Laatste Nieuws betoogt, dat men zich op deze ongunstige stand van zaken evenwei niet mag blind staren en nieuwe mogelijkheden Sezocht dienen te worden. Het blad wijst in dit verband op het bezoek, dat dr. Ripka, Tsjechisch minister van buitenlandse handel kortgeleden aan Antwerpen heeft gebracht en merkt op dat het geen geheim meer is, dat Tsjecho-Slo wakije op zoek is naar een goed kope zeehaven. Tsjecho-Slowakije gaf tot nu toe de voorkeur aan Rotterdam. Tijdens de ontvangst op het stadhuis te Antwerpen ver klaarde dr. Ripka echter verrast te zijn d°or de grote mogelijk heden, die de Antwerpse haven Het SfJrZOU kunnen bieden. Het kaatste Nieuws weet mede te delen, dat in verband met deze verklaring te Praag een Belgisch propagandabureau zal worden op gericht, dat meer bekendheid aan De Amerikaanse minister van Handel W, Averell Harriman zeide Woensdag in een radiorede dat Amerika niet voor onbepaalde tijd S 7,S?rtgaan de wereld te steu- Wi,^Lgeven en lenen. de diuur is het on- iIÏm"oor ons Om de wereld door liefdadigheid of leningen te steunen. En de meeste mensen wensen.niet door de Amerikaanse Liefdadigheid gesteund te worden of geld te lenen dat zij niet terug kunnen betalen. De minister zeide dat de vol keren der andere landen er veel eer de voorkeur aan geven zo spoe dig mogelijk te produceren en aan Amerika goederen te verkopen, teneinde weer in Amerika de din gen te kiunnen kopen die zij nodig hebben. Harriman zeide, dat hoewel het lijkt alsof de Amerikaanse zend.n- gen van graan en ander voedsel „gigantische afmetingen" hebben aangenomen, zij maar nauwelijks genoeg zijn om de hongerende vol keren voor sterven te vrijwaren. Een van de redenen is. dat het bui tenland zo snel mogelijk zijn eco nomie weer op wil bouwen en zijn eigen voedsel wil telen en daarom zoveel mogelijk van het kleine dol- larbezit voor de aankoop van ma chines uitgeeft en zo weinig mo gelijk voor de aankoop van voed sel. de haven van Antwerpen zal geven. Verder stelt het blad in het licht, dat nu Tsjecho-Slowakije meer en meer gaat exporteren het ook naar een goedkoper wegvervoer zoekt dan dat hetwelk Rotterdam op het ogenblik biedt. In verband hier mede worden thans pogingen aan gewend om langs de weg een ver binding tussen Antwerpen en Tsjecho-Slowakije tot stand te brengen. De eerste proefritten met vrachtwagens van 10 ton hebben volledige voldoening gegeven en de kostprijs van dit vervoer zou aanzienlijk lager liggen dan die welke door de Nederlandse ver voerders wordt gevraagd. Stedebouwkundigen uit zes Europese landen zullen deelne men aan een door de British Council georganiseerdeexcursie naar de door de oorlog bescha digde steden Southampton, Exe ter, Plymouth en Bristol, aldus A.P. Het doel van deze excursie is, de buitenlanders kennis te doen nemen van de plannen voor de wederopbouw in deze steden. Er zijn deelnemers uit Neder land, België, Italië, Polen, Dene marken en Tsjechoslowakije. De dirigent Leopold Stokowski, die op zijn huwelijksreis met de 23-jarige Gloria van der Bilt oor spronkelijk een hele serie concer ten zou geven, dirigeert tenslotte slechts in Amsterdam en Parijs. Ondertussen „doet" hij Europa en maakt van de gelegenheid ge bruik om zich te wijden aan zijn liefhebberij, schilderijen, met welk doel hij de grote Nederland se musea bezoekt. Het Amster damse orkest beschouwt hij als een der beste ter wereld: aan iedere lessenaar weet hij een kun stenaar op zijn instrument. Nederlandse tulpen in New-York. De heren Wilson van de K.L.M. en v. d. Laan van het N.V.V. hebben tulpen gebracht bij het graf van Peter Stuyvesant. Naar w(j vernemen is Don derdag uit Batavia bericht bin nengekomen, dat de leden dei Commissie-Generaal op Woens dag 28 Mei in ons land zullen aankomen tot bet voeren van besprekingen, In een door de regeringsvoor lichtingsdienst te Batavia uitge geven communiqué is Donderdag het volgende medegedeeld; „Met betrekking tot de reis van de leden van de commissie-gene raal naar Nederland ontvingen wij de volgende inlichtingen: Na de oriëntatie-reis van de mi nisters Beel en Jonkman zullen door het Nederlandse kabinet verschillende beslissingen moeten worden genomen met betrekking tot uitwerking van het accoord van Linggadjati. Het wordt wen selijk geacht, de leden van de commissie-generaal zo goed moge lijk, n.l. mondeling, te instruéren. Zodra dit geschied is, zullen de leden der commissie-generaal te rugkeren, zodat hun verblijf in Nederland slechts van zeer korte duur zal zijn," Ongewapende leden van de Soendanese Volkspartij hebben in de afgelopen nacht het burgerlijk bestuur van Buitenzorg overgeno men. zo meldt de Ned. Voorlich tingsdienst in Batavia. De republikeinse resident werd naar de woning van de secretaris der Soendanese partij, dr. Koes- tomo overgebracht. De civiele be ambten der republiek werden, toen ze op hun kantoren kwamen, opgesloten door ongewapende Soendanezen en ook de spoorweg ambtenaren werden in bewaring gesteld. De treinenloop tussen Ba tavia en Buitenzorg ligt stil. Een hooggeplaatst Ned. woord voerder te Batavia deelde Don derdag mede, dat dr. H. J. van Mook voor onbepaalde tijd zijn bezoek aan de V. S. had uitge steld. aldus A. P. Zoals bekend, zou de lt. gouver- neuer-generaal proberen in Ame rika een lening van 300 millioen dollar voor de wederopbouw van Nederlandsch Indië te verkrijgen. De minister van Economische Zaken, dr. G. W. M. Huysmans, is per vliegtuig in Ierland aan gekomen, waar hij is ontvangen door de Ierse minister-president De Valera. Minister Huysmans drukte zijn voldoening uit over de aangename ontvangst en meende, dat er nauwere handelsbetrekkin gen tussen Ierland en Nederland zullen kunnen bestaan. Bij een be zoek aan de vlieghaven Shannon was o.m. de Ierse minister van economische zaken Lemass aan wezig. 4' Van veertien kinderen is zij de gelukkige moeder: zeven jongen» en zeven meisjes. Maar velen van hen heeft ze sedert jaren niet meer gezien. Nauwelijks volwas sen trokken vijf van de jongens en één dochter naar Amerika, waar ze zich toelegden op het vak van hun overleden vader en de eer van Nederlands bloembollen cultuur hoog houden. Een andere zoon, eveneens bollenkweker, ves tigde zich in Parijs. Vlot en vol enthousiasme ver- telt de 85-jarige mevrouw van LieropBartels ons van hen, ter wijl rondom de vliegtuigen stijgen en dalen op het avondlijke Schip hol De luidsprekers laten hun roep klinken over heel het wijde terrein, en de oude dame geeft blijk dit drukke gedoe te waar deren. Verleden jaar, zo vertrouwt ze ons toe, vatte zij het voor haar leeftijd toch wel wat stoute plan op haar kinderen te verrassen en eens te gaan zien. hoe ze het ma ken. Een luchtreis was natuurlijn tot dan iets onbekends voor haar, daarom begon ze met Parijs. Op onze vraag, of ze geen last van luchtziekte had gehad, klonk het vastberaden: „Luchtziekte? Wel nee. En dan: Een mens gaat niet voor zijn tijd dood''. Het vliegen beviel haar en dus zou èn moest ze per K. L. M.-vlieg tuig naar Amerika om haar an dere kinderen ook te zien. Met een dochter en schoonzoon vertrok ze nu, vol goede moed. in het ge heel niet bevreesd en zeer nieuws gierig naar haar dochter in New York, één zoon in Washington en drie in Minneapolis. Allen hebben inmiddels de Amerikaanse natio naliteit aangenomen. Haar jongste zoon sneuvelde in het Amerikaan se leger. xr?'enT paar maanden blijft mevr. van Lierop in Amerika en hoe- Z1 „fe„VKen f00rd Engels kent, nan maant -?St d°°r heen slaan. Dan nnaant de luidspreker, dat de Constellation gereed is en het gezelschap verlaat het restlurant Voorop moeder Van Lierop in haar witte boerinnenkap. En even later met onze beste wensen en nagejuicht door een stoet van familieleden bestijgt zij, vief ter been en vrolijk lachend, de trap naar het toestel. Terwijl de zon als een rode vuurbal Schiphol in gloed zet, en wij al weer op weg zijn naar Am sterdam, zwenkt het toestel West waarts, met bestemming New York. S,mJi!^egenvy°ordigers van de Slowaakse tische chnstelijk-democra- 2J)i51 de nationale Slo- bebben. volgens het .^on}munistische blad r,w5tri»nt ettmS geëist van l van bet hoogge rechtshof te Bratislava, igor dIx. ner, die het doodvonnis heeft uit gesproken over de voormalige lei der van de Slowaakse staat in oorlogstijd dr. Tiso. De commu nistische vertegenwoordigers heb ben in protest'tegen de eis van de christen-democraten de zaal verlaten en verklaard, dat zij niet meer in de nationale raad zouden verschijnen voordat deze kwestie tot een oplossing is gebracht. Op 21 Mei 1946, vertrok van Schiphol het DC—4 toestel „Rot terdam" voor 't uitvoeren van de eerste vlucht van de geregelde, toen nog 2 maal wekelijkse K.L.M.- verbinding AmsterdamNew-York v.v. Commandant op deze „maiden trip" was Evert van Dijk, dezelfde die juist 16 jaar tevoren met Kingsford Smith in de „Southern Cross" de beroemde record-vlucht van Ierland naar Harbor-Grace op Newfoundland maakte. Het over steken van de Atlantische Oceaan, eens een buitengewone prestatie, werd een jaar na de bevrijding door de Nederlandse luchtvaart maatschappij, die uit practisch niets was herrezen, 2 maal per week heen en 2 maal terug uit gevoerd. Het beste bewijs voor 't feit, dat Nederland zijn plaats in het wereldluchtverkeer had her overd. De maand April bracht een wij ziging, want op 20 April werd de frequentie verhoogd, zodat thans 3 maal per week Amsterdam New-York v.v. wordt gevlogen. Ook dit is echter nog niet hoog genoeg om aan de grote vraag te voldoen en daarom wordt binnen kort de frequentie verhoogd tot maal per week, vermoedelijk reeds in Juni. De belangrijke plaats, welke Nederland zich in 1 jaar tijds in het trans-oceanische luchtverkeer heeft verworven, blijkt wel dui delijk uit de volgende cijfers: Tijdvak 21 Mei 1946—21 Mei 1947: Vervoerde passagiers: 13.300; Post: 67.500 kg.; Vracht: 283.000 kg. Het gemiddelde gewicht van 'n passagier is officieel op 70 kg. vastgesteld. Men kan dus zeggen, dat in 1 jaar meer dan 114 mil lioen kg. betalende lading over de Oceaan is vervoerd. Het aantal vluchten, dat in beiöe richtingen tussen Amsterdam en New-York werd gemaakt, bedraagt 252. Tus sen Amsterdam en Curacao was dit 113. Gedurende dit afgelopen jaar is dus 365 maal de Oceaan overgestoken (ongerekend nog de extra vluchten), dus gemiddeld elke dag 1 vlucht. Onder de passagiers waren staatslieden, regeringscommissies, ingenieurs, kunstenaars, emigran ten, technici, zakenlieden, maar ook eenvoudige timmerlieden, metselaars, boeren, enz., enz., even zovele getuigen van Nederlandse ondernemingsgeest! Naar verwacht wordt zal in de herfst van dit jaar begonnen wor den met de aflevering van de 7 door de K.L.M. bij de Douglas Aircraft Company in Santa Mo nica, Californië, bestelde DC6- machines. Deze uiterst snelle en comfortabele machine, die plaats biedt aan 44 passagiers, zal onge twijfeld zowel in technisch als in commercieel opzicht een belang rijke aanwinst voor onze nationale burgerluchtvloot blijken te zijn. Op 28 Maart heeft de eerste luxueuze verkeersmachine van dit type, die Douglas na de oorlog heeft uitgebracht, in Santa Monica haar succesvol debuut gemaakt. De DC—6 is de jongste van de be roemde Douglasfamilie; nochtans de grootste. In 1934 was de K.L.M. de eerste wereldluchtvaartmaat schappij, die met Douglas-vlieg- tuigen ging vliegen; toentertijd met het eerste verkeerstoestel der DC-serie, de DC—2, die 14 passa giers kon vervoeren. Toen even later de grotere DC—3 uitkwam, die 21 passagiers kon herbergen, was dat een belangrijke vooruit gang. Het eerste 4-motorige toe stel in deze serie was de DC4, het vliegtuig, dat in de oorlog als Skymaster, beroemd werd. De DC6 heeft accommodatie voor 44 passagiers. De cabine is lucht dicht en geïsoleerd, terwijl tempe ratuur, vochtigheidsgraad en lucht druk constant worden gehouden. Voor de verwarming wordt stra- lingswarmte gebruikt, verspreid door verwarmde bodem en zijvlak ken. Langs electrische weg wordt ijsvorming op de propellers tegen gegaan; ijsvorming op de vleugels en staart wordt voorkomen door verwarming. Het vliegtuig is ver vaardigd uit een hoogwaardige aluminium legering, die sterker en lichter is dan de aluminium le geringen die tot dusver in ver keersvliegtuigen werden gebruikt. De DC—6 is het eerste vliegtuig, waarin al deze nieuwe vindingen zijn toegepast. Dit stempelt het toestel tot een der modernste ter wereld. In de cockpit is een speciale verlichting aangebracht, die spie gelen van de ruiten voorkomt en de bestuurders minder snel ver moeid doet zijn. De overbrenging van de besturing is zo licht, dat één bestuurder de machine kan landen met slechts één hand aan het stuurwiel. De DC—6 heeft aanzienlijk ster kere motoren en is dan ook be langrijk sneller dan de DC4. Laatstgenoemd toestel is uitgerust met 4 motoren van 1450 PK elk, de DC6 heeft 4 motoren van 2100 PK. terwijl zij met water injectie 2400 PK kunnen leveren. Dit laatste zal het geval zijn bij de door de K.L.M. bestelde toe stellen; in het totaal maakt dit dus een verschil in vermogen uit van niet minder dan 3600 PK. De gemiddelde kruissnelheid van de DC6 zal op de K.L.M.-lijnen be dragen 425 km per uur, dus 100 km meer dan de DC4. De ontwerpers van de DCS hebben tot doel gehad, een buiten gewoon ruime cabine te scheppen en hierin is men volkomen ge slaagd. De hoogte van de passa gierscabine is ruim 2.10 m.. de breedte meer dan 3 m. en de leng te 2014 m. De passagiers komen de cabine binnen door een grote deur, ongeveer in het midden van de romp en komen dan eerst in een ruimte waar de vestiaire en het buffet zijn. Hier voor bevindt zich een compartiment waar 32 zitplaatsen zijn: achter in de ma chine is een afdeling met nog 16 zitplaatsen. 2 Zitplaatsen kunnen vervangen worden door 1 bed. Achter in de machine bevindt zich een luxueus damesboudoir met een hoge spiegel, een divan en 2 kaptafels, die voorzien zijn van verstelbare spiegels en ver lichting. In de Verenigde Staten heeft een DC6 kortgeleden een bijzonder snelle vlucht gemaakt van Chica go naar New-York. De afstand van 1126 km werd door het vlieg tuig in 1 uur en 51 2/3 min afge legd, hetgeen neerkomt oo een gemiddelde snelheid van 611 km per uur. Met ingang van 27 Mei a.s. zijn geldig verklaard de bonnen 74 en 75 van de brandstoffen- kaart TA 707. Op elk dezer bonnen zullen drie eenheden vaste brandstof fen worden geleverd. Om te bereiken, dat de gezinnen voor de aanvang van het nieuwe stookseizoen over brandstoffen kunnen beschikken, moeten de bonnen zo spoedig mogelijk bij de brandstoffenhandel worden ingeleverd. Van officiële zijde legt men er de nadruk op, dat de handel niet uitsluitend kan worden bevoor raad met de meest gewenste huis brandsoorten, doch slechts met die soorten, welke beschikbaar komen. Dit betekent, dat de han del genoodzaakt is een gedeelte der toegewezen zes eenheden in door sommigen minder begeerde soorten af te leveren. Men ver- lange dus van zijn handelaar geen prestaties, waartoe deze niet in staat is. Over de vooruitzichten van de huisbrandvoorziening valt thans nog niets positiefs te zeggen. Er zijn echter geen tekenen, die wij zen op toekenning van een hoger rantsoen dan dat voor de afge lopen winter. Voor hen, die om enigerlei reden niet in het bezit zijn van bon 72 van de oude brandstoffen- kaart, zal in de loop van Juni een regeling bekend worden gemaakt. Dertigduizend kilo spinazie kon Woensdag in Venlo weer niet de minimum-prijs halen en draaide door. Deze keer echter hoefde ze daarna niet naar de mestvaalt te worden gebracht, daar er per missie was gekregen ze naai Duitsland te sturen. De Franse minister-president Paul Ramadier, heeft gisteren een beroep gedaan op de zelf beheersing van het volk n. a. de ordeverstoringen, dich zich de laatste dagen, in de Franse provinciesteden hebben voorge daan. Ramadier zeide dat hij Frank rijk in staat achtte, de crisis, die door het ernstige graante- kort ontstaan is, te boven te komen. En hij voerde er aan toe, dat de Fransen binnenkort vermoedelijk brood zullen eten dat uitsluitend samengesteld is van Amerikaans graan. „Heel Europa en een belang rijk deel van Azië hebben gebrek aan graan", zo vervolgde Ra madier, „daarom is het waar schijnlijk, dat de huidige crisis zal voortduren tot Juli-Augustus 1948. Onder die omstandigheden zijn beperkende maatregelen noodzakelijk". „Er valt reeds nu een lichte verbetering waar te nemen in de algemene toestand tengevolge van de vooruitzichten op een goede oogst in Noord-Afrika. Terwijl Frankrijk 2.400.000 ton tarwe naar Noord-Afrika moest invoeren in 1945'46, tengevolge van een rampspoedige droogte, be hoeft er dit jaar niets ingevoerd te worden. Noord-Afrika zal mis schien zelfs in de gelegenhftid zijn een kleine hoeveelheid naar Frankrijk te zenden. Het Franse broodrantsoen hangt echter af van de aanstaande wereldoogst en de hoeveelheid, die Frankrijk daar van zal mogen invoeren". Ramadier wees er op, dat de monstraties als zich te Lyon en Dijon hebben voorgedaan, waarbij de betogers economische vrijheid en stopzetten van de regeringscon- Schoon maar dan ook schoon is Arnhem leeggeroofd in de tijd, dat de burgerij er door de Duit sers uit verdreven was. De Duit sers met hun georganiseerde „ver- huisdiensten" ten bate van 't ge teisterde Westfalen en Rijnland, hadden daarin natuurlijk het leeu wenaandeel, in de dagen van de bevrijding is er ook veel verdwe nen, maar in de evacuatietijd zijn er schande genoeg ook heel wat Nederlanders geweest, die hun handen niet thuis wisten te houden. En niet alleen aan levensmidde len vergrepen ze zich wat in zekeren zin nog verklaarbaar zou kunnen zijn maar ook aan huis raad, kleding en wat al niet meer. Voor het Goois tribunaal in Hilversum hebben Woensdag en kele van deze lieden zes man nen en een vrouw uit Naarden en Bussum terecht gestaan. De mannen waren op 24 October 1944 bij een razzia opgepikt en werden met een duizendtal anderen naar de omgeving van Arnhem overge bracht. De meesten moesten hier aan versterkingen werken maai een deel moest in de stad de Duit sers helpen bij het „organiseren" van levensmiddelen en kostbare goederen. In groepjes van tien moesten ze onder leiding van een Duitser in de geëvacueerde wo ningen zoeken naar al dan niet verborgen voorraden en goederen, maar als ze plunderden te eigen bate stond daar de doodstraf op. Langzamerhand verslapte dit drei gement echter en zo hebben ver- scheidenen van de „gedeporteer den" als zij er kans toe zagen ook zelf hun slag geslagen en bij al dit werk van „vriend" en vijand bei den zijn maar weinig geheime bergplaatsen, waarin de Arnhem mers hun bezittingen hoopten weer te vinden, onontdekt gebleven. De opengebroken vloeren, het afge rukte behang, verbroken wanden en al die andere verwoestingen, die de bewoners bij de terugkeer uit hun ballingschap in hun hui zen aantroffen. bewezen de Gründlichkeit van het rovers- werk. Ook bovenbedoelde zes Bussum- mers hebben zich daarbij ver dienstelijk gemaakt. Maariet ten nadele van de Arnhemmers. O nee, maar ten koste van de Duitsers, die anders toch alles zouden hebben gesloten. Deze in tentie zou prachtig zijn geweest, als ze die verdonkeremaande goe deren ergens anders voor de rechtmatige eigenaren hadden be waard, maar dat hadden ze nu juist niet gedaan. 'n Aantal Bussummers die, naai de meesten verklaarden, zich al leen bij de technische noodhulp hadden aangesloten om aan uit zending naar Duitsland te ont snappen, werd na een week in Arnhem weer in vrijheid gesteld en begon toen een autodienst van Bussum naar Arnhem v.v., om post en wasgoed te verzenden. Met deze autodienst werden de gesto len goederen vervoerd. Bij ver schillende mannen werd na de be vrijding in hun woning 'n groot aantal goederen, o.a. stofzuigers, radio-toestellen, grote hoeveelhe den textiel, Perzische tapijten, enz. gevonden, terwijl is geconsta teerd, dat ook rijwielen, kostbare sieraden en flinke partijen le vensmiddelen naar Bussum waren getransporteerd. De Bussummer„ in Arnhem, die van de Duitsers ook wel goederen voor „thuis" kregen, betaalden een flinke prijs voor 't overbrengen van hun pakketten naar huis, terwijl ook de leden van de Bussumse Technische noodhulp hun aandeel van de buit tot zich namen trole eisten, slechts een verdere devaluatie van de franc tengevol ge kunnen hebben. Hoewel Ramadier geen namen van personen of groepen noemde, verantwoordelijk voor de jongste onlusten, gaf hij te verstaan dat de aanstichters opgespoord en be recht zullen worden. Ramadier schrijft het huidige graantekort toe aan het feit, dat de Franse boeren tekort geschoten zijn bij de aflevering van drie mil lioen quintalen graan van de oogst van het vorige jaar aan de fa brieken. De Franse regering; heeft gister avond, toen 400.000 metaalbewer kers zich opmaakten om in sta king te gaan, bekend gemaakt, dat zij aan de eisen van de C.G.T. op drie punten heeft toegegeven: 1. Het minimumloon in ge heel Frankrijk zal 7.000 franc netto i.p.v. bruto per maand zijn voor 200 i.p.v. 208 arbeids uren; 2. Inkomens van minder dan 7.000 franc per maand zullen vrij van belasting zijn (dit gold voorheen voor inkomens van minder dan van 5.000 franc per maand) 3. De regeering is bereid, accoord te gaan met het prin cipe van uitbetaling van pro ductie-premies. Voor dit doel zullen commissies voor iedere tak van industrie benoemd wor den. die zullen nagaan, in hoe verre deze bedrijfstakken in staat zijn, premies in verband met een verhoogde productie uit te betalen. Hangende het volledig onderzoek zullen, in dien mogelijk, premies uitbe taald worden. Daniel Mayer zeide, dat hij deze concessies van de Franse regering aan werkgevers en werknemers had medegedeeld. Ook deelde hij mede, dat de regering de datum voor besprekingen over een alge mene herziening van de lonen van 1 Juli op 1 December had verzet. De Amerikaanse marine-leiding heeft gelast, dat alle nog in dienst zijnde manschappen, die deelge nomen hebben aan de het vorig jaar bij Bikini genomen proeven met de atoombom, zich aan een volledig bloedonderzoek moeten onderwerpen. Een officier van ge zondheid zeide, dat het hier een gewone periodieke keuring be treft. Ongeveer 35.000 a 40.000 man van het Amerikaanse marineper soneel bevonden zich in de buurt van de plaats, waar verleden jaai Juli de twee atoombommen in de Stille Oceaan ontploften. Een Amerikaans marine-functionaris verklaarde, dat alleen diegenen onderzocht zouden worden, die in dertijd nog niet onderzocht wer- deni Er was geen reden tot onge- rustheid. s De rechtbank van Greenville in Zuid-Caroline (V.S.) heeft 28 blanken, verdacht van het lyn chen van een neger-chauffeur, de 23-jarige Willie Earle, vrijgespro ken. De verdachten, meest taxi chauffeurs, waren ervan beschul digd, dat zij Earle uit de gevan genis hadden gehaald, hem op 'n eenzame plaats met geweerkolven mishandeld en vervolgens doodge schoten hadden, daar zij geloof den, dat hij een blanke taxi chauffeur had vermoord. De verdediger, die geen getui gen had opgeroepen en geen ge tuigenis had overgelegd, verklaar de aan het eind van zijn pleidooi, dat de jury de verdachten moest vrijspreken en tonen, dat men in Greenville zijn eigen boontjes kan doppen en geen inmenging van het Noorden wil. In het omgekeerde geval blij ken de jury's een grooter rechts gevoel te bezitten. De 25-jarige Amerikaanse neger James Brown werd gisteren in Sylvania tot de electrische stoel veroordeeld on der beschuldiging zich te hebben vergrepen aan twee blanke vrou wen. De zitting, waarbq geen negers tegenwoordig mochten zijn duurde drie uur; na een beraad slaging van drie minuten sprak de jury het „schuldig" uit. "«•WWW* Bij gelegenheid van de ondertekening van het statuut West-Borneo werd door dr. v. Mook een avondi rreptie gehond-n in de 1st ana. hei »alei$ van de sultan van Pontianak. Per Indonesische gondel komen de min. Beel en Jo .an en dr. en mevr. t>. Mook bij hel paleis aan

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1