Beel over Lingga Uitvoering onbevredigend bevonden ENGELSE STEUN VOOR NEDERLAND Belgische francs verhandeld Duik toch vooral niet onder Memorial-day te Margraten Parijs weer „LICHTSTAD" NEDERLANDS WENSEN AAN REPUBLIEK Spoedige vorming van een federale regering gewenst Hoe Joden konden emigreren Res. officieren met grote gezinnen uit dienst DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Open oog voor moeilijkheden Executie kamp bewakers De volkstelling Prinses Elisabeth S.D. maakte goede Minder gewichtige eieren IONGSLAGEN 69ste JAARGANG WOENSDAG 28 MEI 1947 No. 20324 Nederlandse verlangens in nota aan republiek geformuleerd MINISTERS-REUNIE OP SCHIPHOL m OMDAT DEN HAAG GEEN DEVIEZEN VERSTREKTE" Invulling van godsdienst SOLDATEN TER BEEVAART Haar leven in gevaar? VIERVOUDIGE KINDER MOORD MARINIERS NAAR INDONESIË sier DEMOBILISATIE VAN ONDERWIJZERS ZET '1V STREEP ER ONDER H- M. DE KONINGIN AANWEZIG ALOIS LANG VEROOR DEELD JODENDRAMA HERLEEFD DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Scfciedamsche Courant zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaw-straat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, tel. bs»U4. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIXPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr- J- WITL0X- Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prjjs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—- leder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Door de minister-president werd bjj zijn aankomst op P hol de volgende verklaring alge ^Het voornaamste doel van het door mijn ambtsgenoot van Over zeese Gebiedsdelen en mij aan Indonesië gebrachte bezoek was, nader ter plaatse te oriën- ons nauei t teren omtrent verschillende drin- o-enria vraagstukken, Nederland fn Indonesië beteffende. In het bijzonder omtrent de uitvoering van de basisovereenkomst van Linggadjati. Aan dat doel heeft onze reis in belangrijke mate vol daan. in de eerste piaats dank zij talrijke besprekingen, zowel van onze adviseurs als van ons met de luitenant gouverneur-generaal en de commissie-generaal en hun medewerkers. Voorts droegen onze bezoeken aan West-Borneo en Oost-Indone- sië, waarbij wij in Pontianak ook vertegenwoordigers van Oost- Borneo, Banka, BillitonenRiouw hebben gesproken, aan onze oriëntering bij. Ook waren in di opzicht onze ontmoetingen met de republikeinse delegatie en in het bijzonder met de minister president van de republiek de heer Sjahrir van waarde. Verder ontvingen wij inlichtingen van vele ingezetenen van onder scheidene landaarden en werk kring. Gedurende ons bezoek aan Soerabaia verkregen wij een todruk van de arbeid van zee- en W^zfn er van overtuigd, dat J m de Malino-staten op de poede weg is. Hoe gecompliceerd ook de verhoudingen daar mogen zijn en met welke moeilijkheden men daar te kampen mogen heb- men daar te kampen moge heb- menwerking een feit geworden en wordt daar op constructieve wijze gedacht cn gewerkt. Op de schouders van het Neder lands-Indische ambtenarenappa raat en de strijdkrachten rust een zeer zware taak, terwijl op het aanpassingsvermogen van de Ne derlandse en Chinese samenleving in het algemeen een zware wissel wordt getrokken. Wy betreuren het, dat w\j ten aanzien van de houding van de republiek met betrekking tot de Uitvoering van Linggadjati een onbevredigende stand van za ken hebben aangetroffen. Ter gelegenheid van ons bezoek aan Makassar en in antwoord op de critiek door president Soeka- wati uitgebracht op woorden en daden der republiek, heb ik mij dan ook genoopt gevoeld ernstige twijfel uit te spreken over de be reidheid tot samenwerken van de republiek met de andere gedeelten van Indonesië en Nederland. Aan deze twijfel moet spoedig een einde komen. Te dien aanzien is dezer dagen door de commissie-generaal aan de republikeinse delegatie een nota overhandigd, welke niet alleen economisch en financieel, maar o.m. ook staatkundig van karakter is. Hierin is n.l. ver der vorm gegeven aan de fede ratieve opzet, in het accoord van Linggadjati belichaamd. In deze nota wordt de nakoming van de hierin in overeenstem ming met accoord van Linggad jati gestelde voorwaarden over de gehele linie voorgesteld en verlangd. Over de inhoud van deze nota zullen zo spoedig mo gelijk mededelingen worden ge daan. Wie in de huidige omstandighe den de geschiktste personen zijn om in de hoogste functies aan de oplossing van deze vraagstuk ken mede te werken heeft des tijds naar vóór de aanvang van deze reis reeds bekend werd gemaakt een punt van bespre king uitgemaakt. Hierover heb ben wij in dit stadium zonder voorafgaand overleg met onze ambtsgenoten niets mede te de len. Om half vijf landde gisteren middag de Skymaster P.H.-T.A.H., waarmede de ministers Beel en Jonkman de reis van Batavia naar Nederland maakten, op Schiphol. Op het platform was ter begroe ting een groot gezelschap aanwe zig, waarbij o.m. de ministers Drees, Gielen, Fiévez, Van Boet- zelaer, Neher en Lieftinck, verder luit-generaal mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf, dr. Prinsen, secretaris-generaal van Binnenl. Zaken, en vele andere autoriteiten, voorts familieleden en bekenden van de passagiers van het toestel. Als eerste verliet de minister president, dr. L. J. M. Beel, na af scheid genomen te hebben van gezagvoerder Von Ruppling, het toestel, gevolgd door minister Jonkman, dr. Hirschfeld, mr. Al- barda, overste Six en de secreta ressen van het gezelschap. Minister Bëel werd verwelkomd door zijn vrouw en dochters en was weldra omgeven door ministers, familie en bekenden. Nadat de acht minis ters geposeerd hadden voor een legertje persfotografen, begaf men zich naar de douaneloods. Hier kwam de minister-president zijn belofte na, gedaan bij zijn vertrek, om bij zijn terugkeer een verkla ring af te leggen. Omgeven door journalisten las de minister de ver klaring voor, welke gisterenmor gen was samengesteld tijdens de reis van Cairo naar Rome en welke men aldus in dit blad vindt opge nomen. Nadere verklaringen wer den niet gegeven, geen der auto riteiten wenste nog mededelingen te doen. Wij spraken nog even met de heer Weisglas, perschef van het departement van economische za ken, die met hetzelfde vliegtuig uit Batavia kwam. De reis was zeer voorspoedig geweest, alleen bóven Nederland was nogal wat „remous" opgetreden. Van de ge beurtenissen in Buitenzorg was men een uur voor het vertrek uit Batavia op de hoogte gesteld, over de latere gebeurtenissen wist men niets. Op de vraag of in de door minister Beel bedoelde „nota' ook een datum genoemd wordt, kon de heer Weisglas geen antwoord geven. Onderwijlwerden aan de passa giers en autoriteiten verversingen rondgedeeld. De dochtertjes van de minister-president speelden ver heugd met de grote panamahoeden die hun vader had meegebracht en zij bewonderden enige grote ananassen, die groen en stekelig tussen de koffers lagen. Per auto vertrokken ministers en familie tenslotte naar Den Haag. Ministers Beel en Jonkman komen op Schiphol aan en laten zich dadelijk met de vrijwel voltallige verwelkoming gekomenkieken groep collega's ter Dr. Van Mook heeft gisteren aan Sjahrir een nota over handigd, waarin verder vorm gegeven is aan de federa tieve opzet, in het accoord van Linggadjati belichaamd, en de nakoming van de in dit accoord gestelde voorwaarden over de gehele linie wordt voorgesteld en verlangd. Ge wenst wordt de onmiddellijke oprichting van een interim regering in Indonesië om een begin te maken met de vorming van een federale regering voor de Ver. Staten van Indonesië. Deze Nederlandse stap is, vol gens „A.P." gedaan om een eind te maken aan de Indonesische im passe. Het is geen ultimatum, maar, indien de republikeinen weigeren of een antwoord geven, dat de Nederlanders onbevredi gend achten, zal de gehele kwes tie inzake de pogingen, om zich met de republiek te verstaan, aan de Nederlandse regering ter rege ling worden doorgegeven. Volgens betrouwbare bronnen houdt het definitieve Nederlandse voorstel het volgende in: 1. een gemengde interim-regering, waarin ook vertegenwoordigers van Oost-Indonesië opgenomen zouden zijn; 2. de vaststelling van een uni versele valuta met een gecom bineerd orgaan ter bepaling van de buitenlandse wisselkoers; 3. een eis tot onmiddellijke ver scheping van rijst uit de repu bliek naar de overige delen van Indonesië, die van een acute P' b< De textielfabrikant H. v. d. H te Helmond had, om ztfn_bedr,jf draaiende te houden, gron^toHen nodig, die alleen in Be g P waren. Hij vroeg daartoe 220tOOO francs deviezen aan, doch ^reeg er van Den Haag slechts 7uuu toegewezen. Omdat, wanneer kwestie langs de ambtelijke w s zou zijn geregeld, de koopK^n reeds lang voorbij zou zijn o?" graan, had hij spoedshalve de pindhovense commissionnair M* ingeschakeld, die hem voor 5500 ZWArie francs had geleverd, jt A.vus verklaarde gisteren de fabrikant voor de bijz. politie rechter te Den Bosch, waar deze gaak diende. Allereerst stond de commission- hair terecht. zou persoonlijk er franc slechts één cent heb- uen verdiend, maar de politie rechter rekende hem zwaar aan, Hot hij als insider in de geld- wereJd ®ch V(T prac" ttiken had geleend. Volgens de Skdie-er mr. Jurgens, had verdedigen, Q hlermee ver_ verd.mto ff. ier eiste acht diend. De rdelijk en ƒ3000 maanden voor hechtenis. boete subs. 6 ^aanaei voor_ Het vonnis lulddL0 boete subs, waardelijk en .f1 cn verbeurd- 4 maanden hechteni genomen verklaring der in beslag g°Deerefabrikant werd overeen komstig de eis veroordeeld to maanden voorwaardelijk en 7 boete subs. 4 maanden hechten In een taxi gereden Deze verd. moest zich vervol gens verantwoorden omdat nij tijdens een legale zakenreis door België had gebruik gemaakt van ©en taxi, waardoor hij 320 frs. meer had uitgegeven dan toege staan was. Hiervan werd b ech- t©i* vrijgesproken, omdat n kon Worden bewezen of hij al of niet uit overmacht in een taxi had gereden. Verd. zeide nl. auto- pech te hebben gehad. De kassier van een bank in Eindhoven, die tussenpersoon was geweest bij de francshandel en met de geldsmokkelaar had on derhandeld, kreeg 8 maanden voorwaardelijk en 150 boete. De hoofdverdachte, zekere H. K., een vlak over, de grens wonen de Nederlander, vroeger slager later grossier in koelkasten en toiletartikelen, die er zijn werk van maakte francs van België naar Nederland te brengen, was niet verschenen. Hij werd bij ver stek tot acht maanden gevange nisstraf veroordeeld. voedselschaarste te lijden heb ben; 4. het vestigen van wet en orde in geheel Indonesië en zulks met behulp van de Nederlanders in republikeinse gebieden, waar dit nodig is. Dit zou een inlei dende poging zijn, om de bui tenlandse eigenaars van onder nemingen in de republiek tot terugkeer te bewegen; 5. een gemeenschappelijke con trole op de in- en uitvoer, met inbegrip van het onmiddellijk in een pool onderbrengen van de zich in het bezit van de re publikeinen bevindende grond stoffen, bestemd voor de uit voer. De staatsgreep in Buitenzorg Dr. Van Mook besloot, na een conferentie van drie uur met lei dende Ned. Oost-Indische autori teiten, stappen te nemen tegen de Soendanese Volkspartij in verband met de staatsgreep. Volgens wel ingelichte bronnen overwegen de Nederlanders strafrechtelijke stap pen tegen de Soendanezen, die zich met geweld toegang tot hui zen verschaften. De Soendanese premier, verklaarde men, was ge waarschuwd, dat verdere schen dingen van orde en gezag drasti sche Nederlandse stappen tenge volge zouden hebben. Dr. Van Mook heeft het plan de republikeinen en de Soendane zen tot elkaar te brengen, en zal trachten een gezamenlijk compro mis met Buitenzorg tot stand te brengen, dat aan Sjahrir ter goed keuring zal worden voorgelegd. De „Manchester Guardian" be vatte Maandag een krachtig plei dooi voor een Amerikaanse lening aan Nederland. Tevens drong hel blad er op aan, dat er meer reke ning zal worden gehouden met het Nederlandse standpunt inzake de wederopbouw van Duitsland. Het blad wijst op de overeen komst van de Britse situatie met die van Nederland, welk land vooi de oorlog een crediteurenland was, dat slechts 2/3 van zijn import met zijn export betaalde en de rest financierde met zijn inkom sten uit hoofde van de buitenland se beleggingen en de aan het bui tenland bewezen diensten. Neder land moet thans meer exporteren dan voor de oorlog, daar vele van deze bronnen in de oorlog verlo ren zijn gegaan en de buitenlandse beleggingen, welke zich deels in Duitsland en WrJ Indië bevonden, merendeels waar deloos zijn. De Neaerlanclse moei lijkheden, welke voortvloeien uit het feit, dat het land meer moet invoeren en minder kan uitvoeren dan voor de oorlog, kunnen uit sluitend overwonnen worden, wanneer de buitenlandse omstan digheden dit mogelijk maken. Het herstel van het economises leven van Nederland hangt van twee voorwaarden af: ten eerste moet de Duitse economie worden hersteld en daar de Nederlandse welvaart in grotere mate dan die van andere landen afhankelijk is van de economische situatie van Duitsland, dienen de bezettings autoriteiten meer aandacht aan het Nederlandse standpunt te schen ken dan tot dusverre. Ten tweede dient het land op ruime schaal leningen te ontvan gen, daar alleen hierdoor de vi- cieuse cirkel van onvoldoende im porten en onvoldoende exporten kan worden doorbroken. Er zijn vele landen, die een lening van de Wereldbank wensen te ontvangen, doch Nederland dient volgens de „Manchester Guardian" een dei eerste te zijn, die hiervoor in aan merking komen. Het blad wijst ook op het Neder landse aandeel in de oorlog, dat het land een morele steun geeft bij zijn aanspraken op bijstand. Zelfs de voorzichtige financiers van Wallstreet, waarvan de we reldbank voor het grootste gedeel te gedeelte van zijn fondsen af hankelijk zal zijn, kunnen niet van oordeel zijn, dat Nederland een slechte belegging is. Dinsdag is men in de ge vangenis te Landsberg begonnen met de tenuitvoerlegging van de doodvonnissen tegen 49 beambten en bewakers van 't concentratie kamp Mauthausen. Er werd bekend gemaakt, dat 22 veroordeelden werden ge- executeerd. Hedenochtend zou een begin worden gemaakt met het ophangen van de 27 overigen, onder wie zich de belangrijkste figuren bevinden. Bij de aanstaande volkstelling zal o.a. ook de vraag naar de godsdienstige richting worden ge steld. De overheid dringt erop aan, dat ook deze vraag zo nauw keurig mogelijk wordt beant woord. De officiële en enig juiste be antwoording voor de katholie ken is: Rooms-katholiek Kerk genootschap ofwel K. K. Kerk genootschap. Aanduidingen zo als katholiek, Rooms e.d. zijn dus zonder meer niet voldoende. Onjuiste en onvolledige beant woording zou tot gevolg kunnen hebben, dat geen godsdienst werd aangenomen, hetgeen, zowel voor de statistiek alsook voor verschil lende administraties, zeer be zwaarlijk genoemd moet worden. In verband hiermede moge wel op dë juiste beantwoording ook van deze vraag speciaal worden aan gedrongen. Ongeveer duizend soldaten uit de Brabantse kazernes zullen Vrijdag 'n bedevaart houden naar Den Bosch. Des avonds half 7 komen zij bijeen ter verering der Lieve Vrouw. Om half acht zal eer. lof worden gecelebreerd door overste Van Osta en waaronder aalmoezenier Van Wegen de Maria-predikatie zal houden. Volgens de correspondent van de Milanosera" te Genua zou 'n leider van de „Irgoen Zwaï Leoemi" verklaard hebben, dat er een complot tegen prinses Elisa beth van Engeland was gesmeed. De man zou gezegd hebben: „Onze machtige organisatie zal een aanval doen op het centrum van Londen, op Buckingham Palace zelf, en pogen prinses Elisabeth om het leven te bren gen". Uit Islay City Michigan meldt A.P.: Drie zusjes en een broertje zijn Maandagavond doodgescho ten, terwijl zij aan het bloemen plukken waren in de omgeving van hun ouderlijk huis, een boer derij in Michigan. De politie heeft een 16-jarige buurjongen gearre steerd, die bekend heeft de moor den te hebben bedreven. De lijken werden ontdekt door een ouder zusje, dat was uitge gaan om de kinderen te zoeken. De jonge moordenaar was kort vóór zijn misdrijf ontdekt werd, thuisgekomen en er haastig van door gegaan in de auto van zijn vader. De wagen werd latei- op 70 K.M. afstand van Inlay City teruggevonden. Enige tjjd zijn de kleinere eieren niet in distributie gebracht, zodat het publiek op zijn bonnen bijna uitsluitend eieren van de gewichtsklasse 1 en 2 ontving. Thans worden de winkeliers ook weer bevoorraad met eieren van de lagere klassen, zodat men op de bon, welke Donderdag a.s. be kend gemaakt wordt, event, ook met deze eieren genoegen moet nemen. Met de „Kota Inten" is vandaag een contingent van 364 Mariniers, opgeleid bij de afd. Mariniers te Volkel, uit Rotterdam naar Indo nesië vertrokken. Een schematisch plan voor het definitief ontwerp van het „pbouw, dat de zetel van de V. N. aan de East Riverside te New-York worden zal. Dit plan verwierf de voorkeur. Toen de Duitsers hier hun maatregelen tegen de Joden na men, zijn er verschillende „lijsten" geweest, waarop tegen zware betaling Joden hun naam ge plaatst konden krijgen. Dit gaf dan een garantie tegen deporta tie niet alleen, maar betekende tevens, dat de betrokkenen ver gunning zouden krijgen tot emi gratie. Zo meenden de slachtoffers althans, afgaande op de bewerin gen van degenen, die de lijsten samenstelden. Niettemin kwamen de meesten in Westerbork te recht. Soms leek het. hier wel eens, dat een bepaalde lijst vei ligheid gaf meermalen immers behoefden degenen, die erop wer den geplaatst niet met een trans port naar Duitsland mee en zoals men zich kan voorstellen ontstond er dan een geweldig ge drang onder de ongelukkigen om toch ook maar hun naam op zulk een lijst genoteerd te krijgen. Op de duur echter bleek dit al les toch geen zin te hebben, want Naar wij vernemen, zullen vóói 30 Juni a.s. alle reserve-officieren met zeven of meer inwonende kinderen, die niet gehuwd zijn, worden gedemobiliseerd. In af wachting van het definitieve ont slag kan, indien de dienst zulks toelaat, aan de betrokken officiei zakenverlof worden verleend. Er is nog geen beslissing geno men t.a.v. de opgeroepen dienst plichtige onderofficieren, die vol gens geruchten ook voor een deei gedemobiliseerd zouden worden. Tevens wordt op verzoek zo spoedig mogelijk ontslag uit de militaire dienst verleend aan on derwijzers bij het L.O., U.L.O. en M.U.L.O. onderwijs, die onmiddel lijk als onderwijzers in functie kunnen treden. Hiervoor komen onderofficieren in aanmerking, die ouder zijn dan 30 jaar, en korpo raals en soldaten boven 27 jaar. De militaire administratie kan evenwel geen personeel missen en daarom onderzoekt thans de com- missie-Penders in hoeverre er be zuinigd kan worden door bijv diensten samen te voegen, waar door toch nog manschappen vrij komen. Zij die In de Overzeese Gebieds delen verblijven of tot bet beroeps of reservepersoneel der Kon. land macht behoren, komen niet vooi ontslag uit militaire dienst in aan merking. op weinige uitzonderingen na moesten tenslotte toch allen, die in Westerbork waren op een of andere dag een plek zoeken in een der beestenwagens, die hen naar het concentratiekamp en maar al te dikwijls rechtstreeks naar de gaskamer brachten. Een van die gefaamde lijsten was de zgn. „Weinrebsperre", al dus genoemd naar de man, die haar op touw zette, de thans 36- jarige drs. Fred. Weinreb, een in Lemberg geboren Jood, die des tijds in ons land woonde. Gisteren stond hij terecht voor het B. G. te Den Haag onder be schuldiging, dat hij tussen April 1942 en Februari 1944 Joodse medeburgers heeft voorgespiegeld, dat zij naar het buitenland kon den emigreren, terwijl hij zou heb ben geweten, dat van een derge lijke emigratie niets kon komen. Om op de lijst te worden geplaatst moesten de betrokkenen, al naar hun welstand, een bedrag betalen, dat varieerde van 100 tot ƒ10.000 In totaal heeft W. twee van deze lijsten opgemaakt, waarvan volgens de tenlastlegging de laatste in overleg met de S.D. De aldus verkregen gelden zou W. ten eigen bate hebben aange wend, terwijl hij ook bedragen aan de S.D. zou hebben betaald. Voorts wordt W. ervan beschul digd ten behoeve van de S.D. enige arrestanten te hebben uit gehoord, terwijl hij ook illegale werkers aan deze instantie zou hebben verraden. Vanwege de proc.-fiscaal wa ren 23 getuigen k charge gedag vaard, de verdediging had 16 ge tuigen k decharge opgeroepen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat vele Joden zo overtuigd wa ren van de waarde der Weinreb- lijst, dat zij geen andere veilig heidsmaatregelen namen. Sommi gen zouden zich zelfs in W ester- bork hebben laten interneren in de vaste overtuiging, dat zij van hier uit met hun gezin zouden kunnen emigreren! Op deze wijze zou W. mede-oorzaak zijn, dat duizenden Joden zijn omgekomen. Een der getuigen verklaarde zelf nadrukkelijk, dat W hem had gezegd „Duik vooral niet onder", hetgeen echter door W. werd ont kend. De getuige Mogendorff had ƒ7500 betaald, eveneens zonder resultaat. Volgens hém had W. verteld, relaties te hebben met zekere „generaal Schumanndie medewerking bij de emigratie naar Lyon en van daar verder naar Spanje en Portugal zou verlenen. Bij een nader onderzoek door getuige was gebleken, dat generaal Schumann" niet be stond. Later werd de verdachte gearresteerd, doch korte tijd daar na op vrije voeten gesteld. Ook getuige werd gearresteerd en overgebracht naar Westerbork. W. begon direct na zijn invrij heidstelling met het opstellen van een tweede Weinreb-lijst. W. had de getuige Mogendorff in Westerbork opgezocht en hem indrukwekkende Duitse papieren getoond, wederom betrekking hebbende op emigratie. De getui ge, hierdoor overtuigd, was in Westerbork min of meer als ver tegenwoordiger voor W. opgetre den. Ook nu echter was van emi gratie niets gekomen. De voormalige Kriminalsekretiir F. Koch, die thans in hetzelfde kamp verblijft als W. en daar ook met hem contact had, wist zich in tegenstelling met zijn vroegere verklaringen thans plotseling weinig positiefs meer te herinne ren, maar moest tenslotte toch wel toegeven, dat hij naar zijn ihening vroeger de waarheid had gesproken. Een van die „waarhe den" was, dat W. hem, toen hij hem in 1943 verhoorde, had ver teld, dat de gehele lijstaffaire cp zwendel berustte. Een ander get. verklaarde, dat W. toen in de cel andere gevan genen heeft uitgehoord ten dien ste van de S.D. Verd. viel hier verontwaardigd uit, tegen „de wijze waarop van daag recht gesproken wordt". Honderdduizenden Nederlanders zijn na 1940 geboren. Zij weten van de situatie van vóór de inval der barbaren niets af. Honderddui zenden jongens en meisjes tot 14 jaar zitten nog op de schoolban ken. Ook de meesten van hen heb ben hoogstens vage herinneringen aan de „paradijs tijd" voor de in vasie. De jongelui tot 20 jaar weten meer, maar deze honderdduizen den zijn vooral bezig met hun eigen toekomst te bouwen. We willen maar zeggen, dat de helft onzer bevolking de toestan den van vóór de jongste wereld brand maar matig interesseren. De jeugd tot twintig en nog iets ouder bezint zich op het nieuwe aards Jeruzalem, dat wordt voor bereid. Hoe zal die nieuwe stad er uit zien? Aan de uitvoering van dat plan mogen ouderen nog mee werken. Laten we bij de uitvoering van deze taak echter eerlijk zijn en ons op een gezond standpunt stellen. Dat gezonde standpunt is: Wan neer de oorlog nog drie maanden langer had geduurd, hadden we hier in het Westen niet meer be staan, waren we afgeschreven ge weest. Of we toen nog rijk waren of slechts 'n beetje bezaten, had ons weinig kunnen interesseren. Nu zijn we er nog en al wat we op de dag der bevrijding het onze konden noemen, is winst geweest. Het jaar 1945 moeten we gewoon beschouwen als de aanvang van een nieuw leven, dat met niets begon. Als we in ons geteisterd land zó aanpakken en ons ais pioniers van een nieuw gebied beschouwen, zullen ondanks vele, reële zorgen, vele dingen meeval len. De bestaande tekorten druk ken dan niet zo zwaar, terwijl men ook onbevangener oog kan hebben voor hetgeen ondanks en naast onrecht en onbillijkheden, woral gepresteerd. Thans doen de veertigers en daarboven als maar hun best de toestand van vóór 1940 voor ogen te halen, vergelijkingen te maken met toen, doch zij vergeten, dat met dat dikwerf gezeur over een toestand, die nooit meer terug komt laten we dit vasthouden de jongeren worden vergiftigd. Een zeer gevaarlijk karwei, wijl vergif verslappend of zelfs ver nietigend werkt op het organisme. We moeten pionieren, niet te veel praten over heropbouw of opbouw. Bouwen zonder meer aan een nieuwe tijd, aan nieuwe din gen tot steun voor de jongere ge neratie. Desnoods met één pak, één japon en met een half servies. Bouwen en zien te leven, leven vooraL Dan komen we waar we gaarne willen zijn. Dan is ook wel voor uitgang te zien. Zet onder de voorraad van 1940 een streep. Want ondanks de voorraad en de rust waren er toen meer slappelingen dan nu. Veertigers, handen uit de mou wen. HENK VAN DER MAZE. „Een dergelijke behandeling be hoort niet in een rechtsstaat". Verscheidene getuigen legden vervolgens verklaringen af over beweerd verraad van henzelf of anderen door W. aan de S.D. Getuigen a décharge verklaar den intussen, dat W. hun had aan geraden onder te duiken en ook hen met geld had geholpen. .jProf. dr D Cohen, oud-voorzit ter van de Joodse raad en mr, dr. Simons kenden de Weinrebiijst zeer zeker positieve waarde toe en W. zou daarmede de deporta tiemaatregelen van de Duitsers ernstig hebben gesaboteerd. Verd. zelf gaf toe, dat hij de tweede lijst in overleg en samen werking met de S.D. had opge steld en dat de gelden aan de S.D. ten goede waren gekomen. Ten eigen bate had hij geen geld aan gewend, doch het wel aan onbe middelde Joden afgedragen. Het verraad van personen ontkende hij. De lange duur van de oorlog had zijn opzet, de op de lijst ge plaatste personen te behouden, in de war gestuurd. Vandaag worden requisitoir en verdediging gehouden. De Franse minister-president, Ramadier, heeft gisteren via de •adio een beroep gedaan op de arbeiders van de gas- en elee- riciteits-industrie, af te zien van j \et plan, om morgen in staking e gaan voor een loonsverhoging an 23 procent. „Doet uw plicht", 'dus Ramadier, „en de regering n de republiek zal geheel de •e doen". Deze oproep heeft tot gevolg: Tehad, dat de federatie van ar beiders in de gas- en electrici- leitsbedrijven, een half uur na dat de staking in werking was getreden, bevel heeft gegeven haar te beëindigen en nieuwe besprekingen met de minister van arbeid heeft geopend. Het resultaat hiervan is een regeling, welke voorziet in arbi trage vóór 18 Juni a.s. De beslissing zal dan worden genomen door een rechter van het opperste Franse gerechtshof en mag niet strijdig zijn met de regeringspolitiek. In tussen stelt de regering het vor deringsdecreet van Ramadier bui ten werking. De Limburgers zullen de Me morial Day, die verleden jaar met het. feest van Hemelvaart samen viel, niet licht vergeten. Met prachtig zomerweer waren naar schatting 70.000 belangstellenden op het kerkhof van Margraten samengekomen, waar geen graf meer te vinden was, dat niet door een Limburgse familie was ge adopteerd. De heldenherdenking was kort en indrukwekkend. Vrijdag 30 Mei a.s. zal het weer Memorial Day zijn. Hoewel het dan geen feestdag is, worden er niettemin 20.000 bezoekers ver wacht, die bloemen komen neer leggen op de graven, waarnaast overal een Amerikaans vlaggetje zal worden geplaatst. De ceremonies op het kerkhof zullen in wezen hetzelfde karak ter dragen als verleden jaar. 's Ochtends tussen 10 en 11 uur zullen in de kapel drie H.H. Mis sen worden gelezen. Een der cele brerende priesters zal kapelaan Vallen zijn, aalmoezenier van het Ned. leger. 's Middags om 3 uur heeft dan de grote plechtigheid plaats. Het Europees opperbevel van het Amerikaanse leger zal door gene- raal-majoor Edwin P. Parker Jr. zijn vertegenwoordigd. Was verleden jaar Prins Bern- hard aanwezig, deze keer zal H. M. de Koningin zelf naar Zuid- Limburg komen. Ook minister Fièvez zal persoonlijk van zijn belangstelling blijk geven. De bisschop van Roermond zal zijn beide secretarissen naar Mar graten afvaardigen. Een Katho liek, een Protestants en een Joods aalmoezenier zullen wederom om beurten de godsdienstige plech tigheden verrichten. Het is een tragische omstandig heid, dat de parochianen van het dorp op de morgen van die dag hun herder, de zeereerw. heer P. Ramaeckers, die op de avond van de 2e Pinksterdag is overleden, ten grave zullen dragen. Alois Lang, die voor de oorlog als Christus optrad in de passie spelen te Oberammergau, is door een zuiveringshof tot een boete van 1000 mark veroordeeld. Hij werd wat zijn verhouding tot het nazidom betreft gekarakteriseerd als „mede-reiziger". Anton Preisinger, die voor La zarus speelde, werd eveneens tot een geldboete veroordeeld. In Amerika is intussen een ac tie gaande ten gunste van Wein reb. Het Amerikaans Joods con gres heeft een aantal getuigenis sen ontvangen uit de kring van geloofsgenoten, die overtuigd zijn van W.'s onschuld en heeft in adressen aan H. M. de Koningin, de Ned. ambassadeur te Washing ton en de minister van Justitie de aand cht gevestigd op deze affaire, welke door sommigen, „een soort van nieuwe Dreyfuss- zaak" wordt .genoemd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1