Royaal gebaar van Amerika Tweede volle-zee-gesprek met de VI. 216 „Henny" 9 Het vastgelopen contact Prof. Schermerhorn uit zijn tent gelokt DE NIEUWE BONNEN Leken nemen over wat door kloosterlingen werd gedaan r Schuld der leen- en pachtwet grotendeels kwijtgescholden Moderne tragiek Regeringsstandpunt ontvouwd Reuzelprijzen in dalende lijn DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Lieftinck dankt J Mijn voor het strand Naar Nieuw-Güinea Von Papen werd neergeslagen Een traditie van eeuwen doorbroken J Copra-aaiivoer sterk merkbaar Het jodendrama DONDERDAG 29 MEI 1947 Na 20325 4 namens het volk Toneelvoorstelling of proces wegens moord I met politieke delinquenten RADIO-TOESPRAAK VAN Z H. DE PAUS LIEVER GOEDE DAN VEEL HARING INZAKE „ONBEVOEGD INGRIJPEN" TE BUITENZORG ZACHTE ZEEP VOOR ALLEN Toiletzeep voor de kleintjes DE VOLKSTELLING De Hogere Missieschool op de Tiltenberg NIEUWE KABINET- DE GASPERI TEGEN WEINREB TIEN JAAR GEEIST MINDER MAIS IN HET BROOD SOVJET GEZANT Uit Londen naar Moskou ontboden GENOEG VAN ZIJN SOVJET-ERVARINGEN VAN KLEFFENS AMBAS SADEUR TE WASHINGTON NED AKEN TERUG UIT DUITSLAND Verrekening rantsoenen appelstroop DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zfcjn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per kwar taal, S 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KOTJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A, PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Te W ashington werd gisteren tussen de h erenigde Staten en het Koninkrijk der Nederlanden een overeenkomst getekend, waarin de schulden en vorderingen uit hoofde van lend lease en andere wederkerige leveringen van goederen en diensten gedurende de oorlogsperiode, definitief en volledig worden geregeld. Amerika leverde aan Nederland voor ca. 180 r"1* .0® ,S1S van lend lease. NA leverde het Koninkrijk aan de Am. Strijdkrachten goederen en dien sten in Curasao, Suriname en in Nederland en bovendien zekere scheepvaartdiensten tot een ge schat totaal van 37 millioen. De Ver. Staten hadden vervolgens een vordering van 190 millioen wegens leveringen van goederen door de geallieerde legers aan de burgerbevolking in Nederland en Ned.-Indië. Voorts was door de Am. regering nog een hoeveelheid muntzilver, destijds ter waarde van 40 millioen aan de Ned. re gering geleend. In de gisteren afgesloten over eenkomst blijft de verplichting tot het terugleveren van dit zilver (binnen ca. 5 jaar tijds) gehand haafd. Alle andere hierboven ge noemde schulden en vorderingen vrorden evenwel in de overeen, komst verrekend door de vast stelling van het netto totaal door Nederland aan Amerika ver schuldigde bedrag op 67.500.000 dollar, hetgeen in feite betekent, dat de Nederlandse schulden voor het grootste gedeelte we', den kwijtgescholden. Een aantal in de overeenkomst genoemde Ned. vorderingen, o.a. wegens de overdracht aan de Am. reeering in 1942 van door Neder land, resp. Ned.-Indië in Amerika In het grote stenen gerechts gebouw van Santa Ana in Ca lifornia is deze week een proces wegens moord begon nen. Het leek evenwel, aldus seinde een verslaggever aan zijn blad, veel meer op een toneelvoorstelling. Buiten het gerechtsgebouw stonden de nieuwsgierigen in een dikke rij van ruim drie honderd meter lengte. Binnen hadden de autoriteiten de zit plaatsen „gerantsoeneerd", zodat de meeste mensen de zitting gedurende een uur konden bijwonen. Voor de wanboffers, die geen plaatsje hadden kunnen be machtigen, maakten luidspre kers, verbonden met micro foons naast de getuigenbank, het in de zaal gesprokene bui ten hoorbaar. De beklaagden waren twee jongelui: de 18-jarige Louise O ver ell en de 20-jarige George Gollum. De misdaad, waarvan zij wer den beschuldigd: het ver moorden van Louise's welge stelde ouders op hun storm- jacht, gevolgd door het opbla zen van het jacht om hun misdaad te verbergen. Het motief: de ouders verzet ten zich tegen het huwelijk van de jongelui. Vlak voordat de zitting be gon, werd een kleermaker tot Louise's cel toegelaten met 'n nieuwe japon. En een schoon- heidsspecialiste kapte op het laatste ogenblik nog eens extra heur haar. Is het wonder, dat tengevolge van een hoogst ongezonde sen satiezucht, welke met me dewerking van de autoritei ten, die dergelijke misdrijven, streng, maar sober behoren te straffen een soort filmhel den maakt van jeugdige ban dieten, die om een paskwil hun vader en moeder hebben vermoord, de criminaliteit in de Verenigde Staten hand over nana toeneemt „ekocht oorlogstuig, zullen worden ?ah|ewend voor afbetaling van 19,5 millioen. Het is de bedoe- hhg, dat van de dan resterende schuld van 48 millioen nog een bedrag van naar schatting 13 millioen zal kunnen worden afge daan door het beschikba-r stellen van guldensbedragen en gebouwen zowel aan de Amerikaanse buiten landse dienst in Nederland en Ned. West-Indië als ten behoeve van een programma van culturele uitwisseling. De dan nog resterende 34.300.000 plus hetgeen van de hierboven ge noemde 13.700.000 niet in gul dens betaald wordt, zal in dollars moeten worden afbetaald in 30 jaarlijkse termijnen, te beginnen 1 Juli 1951. De interest is vastge steld op 2 pet. per jaar voor het eerst betaalbaar op 1 Juli 1947. Dezelfde tegemoetkomende cre- dietvoorwaarden worden door de huidige overeenkomst tévens van toepassing op de reeds bestaande credieten van 30 millioen aan Nederland en 100 millioen aan Ned.-Indië voor de aankoop van Amerikaanse legervooraden. In een gisteren voor de radio gehouden rede heeft Minister Jongen door luchtdruk gedood. Gisterenavond te kwart over zeven bevond het visserscheepje ZVT 2 zich op ongeveer 150 meter uit de kust ter hoogte van bad Zuid te Zandvoort, toen men even achter het schip een hevige ex plosie waarnam. Er bleek een mijn onptloft te zijn, die een zwaie ravage aanrichtte aan boord van het bootje, dat later met een groot lek op het strand gezet kon worden. Van de twee leden der bemanning werd niemand gewond, van de drie passagiers echter was de 15-jarige V. S. uit Zandvoort door de luchtdruk gedood. Uiter lijke verwondingen waren niet ie constateren. Personeel van bad Zuid bracht bemanning en passa giers aan land. Lieftinck naar aanleiding van de ondertekening van de lend-lease- overeenkomst een overzicht ge geven van de steun, die ons land gedurende de oorlogsjaren van de Ver. Staten heeft ondervonden. De minister sprak tenslotte namens ons gehele volk een woord van dank en grote waarde ring aan de Verenigde Staten en aan het Amerikaanse volk voor het edelmoedige standpunt, dat zij bij de afwikkeling van onze schul den, hebben ingenomen. Naast de bijdrage, die de Ame rikaanse troepen hebben geleverd in de bevrijding van ons land, is thans van Amerikaanse zijde en nieuw offer gebracht, dat ons van een druk bevrijdt, die, wanneer deze oplossing niet ware bereikt, een zeer zware last voor ons zou hebben betekend, aldus de minis ter. Gistermiddag om zes uur is het s.s. „Tarakan" van de Mij. Neder land uit Amsterdam vertrokken naar Hollandia op Nieuw-Guinea met 119 politieke delinquenten aan boord. Deze mensen worden uitgezon den door de stichting „Beheer en liquidatie basesgoederen" te Den Haag en zij zullen in Nieuw-Gui nea worden te werk gesteld op verschillende bases, waar leger- goederen zijn opgeslagen. Voor deze tewerkstelling had den zich oorspronkelijk 240 gega digden aangemeld, doch het inge nieursbureau Ingenegeren Vrij burg, dat met de aanstelling van de tewerkgestelden is belast, kon onder hen slechts 119 geschikte personen vinden. Men beperkte zich daarbij tot practisch ge schoolde arbeiders, die bovendien medisch werden goedgekeurd. De meeste delinquenten, die met de Tarakan vertrokken, zijn „tri- bunaaigevallen". Zij, die veroor deeld zijn tot rijkswerkinrichting of gevangenis komen niet in aan merking voor uitzending. Naar Reuter meldt, zal de toe spraak, welke Z. H. de Paus Maandag a.s. houden zal, brj ge legenheid van het feest van St. Eugenius, Zijn patroon, om 9 uur 45 's ochtends door Radio Vatica- na worden uitgezonden. Wederom waren wij gistermor gen in de gelegenheid langs ra- diotelefonische weg met de Vlaar- dingse logger 216 op de haring- jacht, een gesprek te voeren. De vangsten in de nacht van Maandag op Dinsdag zijn betrek kelijk gering geweest. Sommige loggers brachten het zelfs niet verder om 4 a 5 kantjes, met het gevolg, dat in de loop van de morgen alle schepen naar meer Westelijk gelegen vangplaatsen voeren. Andere loggers, wier vang sten wel behoorlijk genoemd kon den worden, hebben dit voorbeeld gevolgd op zoek naar betere kwa liteitharing, want de vissers hou den het aioude Nederlandse de vies: „kwaliteit boven kwanti teit" nog immer hoog. In de loop van de morgen werd de vangst van de in combinatie varende schepen overgegeven aan de jagers, die daarna onmiddel lijk naar de thuishavens voeren. In de afgelopen nacht zijn de vangsten op de nieuwe visplaat- sen gestegen, terwijl de kwaliteit ook iets beter is. De vissers zijn evenwel nog geenszins enthou siast. Intussen kruist het hospitaal kerkschip „De Hoop", een prach tig witgeschilderd jacht, bij de vissersvloot en verzorgt zijn pa tiënten, die in hoofdzaak met wondjes aan de handen te kam pen hebben. De scheepsarts, dr. Planten, heeft geen erl>gtige ge vallen te behandelen. Met zijn 80-watt telefome-installatie treedt het schip op als radioverkeersbe- middelaar, terwijl ook de kerk diensten bestemd voor de omlig gende schepen via deze zender worden uitgezonden. Ook kunnen de vissersschepen voor eventuele reparaties aan de radioinstallatie bij de marconist van „De Hoop" ^Dominee Luteyn, uit Nijkerk aan boord van het hospitaal-kerk schip heeft de gebruikelijke Woens dagochtenddienst gehouden, welke aan boord van alle schepen, die over een radio-ontvanger beschik ken, beluisterd is. „De Henny" bevond zich op het ogenblik van het gesprek op 57 graden 44 minuten noorderbreedte en nul graden 36 minuten ooster lengte. Dit is ongeveer 70 mijl ten oosten van Peterhead aan de oost kust van Schotland. Een zeer kal me zee en een stralende zon vor men de omlijsting van het nij vere bedrijf, dat de Nederlandse vissers op hun drijvende werk plaatsen ver van huis uitoefenen. De stand der herstelwerkzaamheden aan de in 1944 vernielde spoorbrug bij Warmond, waar elk kwartier van de dag een spoortrein passeert. Men is bezig eerst een noodbrug aan te leggen, waarvan rechts de pijlers in wording zijn De leden van de Commissie- Generaal. prof. W. Schermer horn en M. van Poll, zjjn gister middag om 15.45 uur per K.L.M.-vliegtuig op Schiphol aangekomen. Zij werden begroet door prof. dr. J. H. A. Logemann en de heer J. M. Kiveron, secr.-generaal van het ministerie van Overzeese Ge biedsdelen. Met hetzelfde vliegtuig, waar mede de heren Schermerhorn en Van Poll naar Nederland terug keerden, kwam ook de voorzitter van het N. V. V., de heer E. Ku- pers, naar ons land. De heer Ku- pers, die op Java het Sobsi-con- gres te Malang heeft bijgewoond, zeide bij zijn aankomst op Schip hol, dat hij nergens, ook niet bij de republikeinen, een vijandige houding ten opzichte van de Ne derlanders had kunnen waarne men. Naar Aneta verneemt, zal de kabinetszitting van Zondag a.s. te Djokja zich uitsluitend bezig houden met de bespreking van de Nederlandse nota, die twintig pagina's beslaat. Het was op de luchthaven Schip hol, waar de twee leden der C.-G. gisteren uit Indië arriveerden, heel wat rustiger dan de vorige dag. De beide heren wilden geen verklaringen afleggen. De heer Van Poll antwoordde op de vraag hoe lang hij hier dacht te blijven „Wij gaan weer heel gauw terug." Prof. Schermerhorn zei, dat hij in Batavia aan de pers alles had medegedeeld wat medegedeeld kon worden: „En daaraan heb ik nu niets meer toe te voegen" Nadat aan de douane-formalitei ten was voldaan, werd opnieuw 'n poging gewaagd, om prof. Scher merhorn te bewegen iets te zeg gen. De heer Van Poll was in middels al naar Den Haag ver trokken. Er werd prof. Schermer horn een krant geduwd met onder de neus het belangrijke nieuws van gistermorgen. „Hoe is het nu mogelijk, dat het Ameri kaanse persbureau A.P. de inhoud va ude „nota" meedeelt". „Nou, die hebben daar zeker 'n handige jongen zitten". „Wij zouden ook wel eens zo handig willen zijn'. „Die man hoort iets en dan maakt hij er een verhaal van, vaak is daar wat bij, dat juist is, maar meestal is de helft verzon nen. Zo ook hier, wat hij vertelt over de valuta is volkomen fan tasie, maar wat hij zegt over de interim-regering is juist. Dat is het cardinale punt van onze on derhandelingen, maar ook het punt, waarop deze onderhandelin gen vastliepen". „Kijk eens, ik kan dat hier best verklaren", aldus vervolgde prof. Schermerhorn, „dat vast'open van die onderhandelingen is 'n gevolg van het feit, dat wij zo gebonden waren aan de problemen van alle dag. Bij ons waren dat de econo mische problemen, bij de Indone siërs was het Modjokerto. Dat wij niet over de hoofdzaken konden praten heeft hen kopschuw ge maakt en volgens mij is dat be grijpelijk". Maar toen draaide prof. Scher merhorn zich resoluut om en wil de geen woord meer zeggen En wij gingen van het zomer Schip hol weer naar Amsterdam, pain zende over die Amerikaanse journalisten, die uit „duistere bronnen toch nog altijd de heift van de waarheid weten te put ten Het standpunt van de Ned.- Indische regeling ten aanzien van de gebeurtenissen te Buitenzorg is volgens de R.V.D. te Batavia, het volgende: In het thans nog zeer moeilijk scherp te stellen geschil betref fende de voorziening in het tot dusver aan de republiek over gelaten aandeel in het bestuur zal de Ned.-Irfüische regering zich niet rechtstreeks mengen. Zij zal evenwel het hare doen, om tot een oplossing te geraken, die in de practijk aan de positie van de republikeinse ambtenaren recht doet ervaren en in voldoende mate aan de wensen van de be volking tegemoet komt. Het ligt met name in de bedoeling zorg te dragen, dat 't overheidsapparaat te Buitenzorg voor verdere plotse- lingen ineenstortingen wordt be hoed en tegen onbevoegd ingrij pen wordt beveiligd. Voorts zal aan Koestomo c.s. duidelijk wor den gemaakt, dat een optreden zoals dat te Buitenzorg, bepaald onder geen voorwaarde geduld zal worden. Het officiële communiqué van de R.V.D. besluit: „Het verwondert ons echter ten zeerste, dat juist het republi keinse ministerie van voorlichting met zo veel nadruk op deze straf bare feiten heeft gewezen. De moeilijkheden liggen immers die per en kunnen niet met enkele vonnissen uit de wereld geholpen worden. Wat zijn deze strafbare feiten, vergeleken met de ruim 150 merendeels meest weerzin wekkende moorden, waarmede de totstandkoming van het republi keinse bewind te Buitenzorg ge paard is gegaan Daarover werd noch van de zijde van het republi keinse ministerie van voorlich ting, noch van de zijde van een andere instantie enig woord van misprijzen vernomen". Voor het tijdvak van 1 t/m 14 Juni 1947 zijn de volgende bon nen aangewezen: Bonkaarten KA, KB, KC 705 (serie D). D-08 Algemeen: 500 gr. suiker, boterhamstrooisel of 1000 gr. jam, stroop, enz. of 500 gr. chocolade of suikerwerk D-02, D-05, D-08 Reserve 250 gr. zachte zeep. D-02, D-04, D-06 Melk 1 ei. Bonkaarten KD, KE 705 (serie D). D-15, D-16 Algemeen: 250 gr. suikerboterhamstrooisel of 500 gr. jam, stroop, enz. of 250 gr. chocolade of suikerwerk. D-17 Algemeen: 1 ei. D-18 Algemeen: 250 gr. zachte zeep. D-17 Reserve: 90 gr. Deense toi letzeep (voor-inlevering). D-18 Reserve: 250 gr. zachte zeep. Bonkaarten MA, MD 706 (bijz. arbeid, a.s. moeders serie D). D-21 Suiker: 250 gr. suiker, boterhamstrooisel of 500 gr. jam, stroop, enz. of 250 gr. chocolade of suiker werk. Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 703. 75-1 Tabak: 3 rants, tabaks artikelen. 75-2, 75-3 Tabak: 2 rants, tabaks artikelen. 75-1 Versnaperingen: 200 gr. chocolade of suikerwerk of 200 gr. suiker, boterham strooisel of 400 gr. jam, stroop, enz. 75-3 Versnaperingen: 100 gr. Franz von Papen is in 't werk kamp, waar hij thans verbliji houdt, door een S.S.-man neerge slagen. In ernstige toestand is hij naar het kampziekenhuis overge bracht. Hij verkeer^ echter buiten levensgevaar, doch kunstmatige voeding blijft noodzakelijk. Officieel wordt medegedeeld dat de aanvaller slechts zijn blote handen gebruikte en het slachtof fer niet ernstig verwondde. Von Papen is echter ziek als gevolg van een oude hartkwaal en een huid-aandoening. De aanvaller heeft in een vlaag van waanzin gehandeld en is naar een krank zinnigen-inrichting overgebracht. Gisteren reeds zijn in een groot aantal gemeenten in ons land de tellers voor de 12de volkstelling gestart. Uit rapporten, welke het Cen traal bureau voor de statistiek te Den Haag reeds uit verscheidene gemeenten heeft ontvangen, blijkt dat de werkzaamheden op deze eerste teldag een vlot verloop hebben gehad. Vandaag is het werk in weer andere gemeenten aangevangen, terwijl in de meeste grotere de uitreiking der telfor- mulieren aan het eind van deze week zal plaats hebben In de neergang van de middeleeuwen heeft, het lekendom zich meester gemaakt van de wereld en haar van Christus doen vervreemden. In de eeuwen daarna is de wereld steeds meer een lekenwereld geworden, wier enige kans om weer van Christus te worden thans bij de leken ligt. De leken hebben het begrepen. Steeds, groter wordt het ge tal van lien, die zich verantwoordelijke leden weten van de Moederkerk, en die, zonder zich terug te trekken uit de wereld, zonder op te houden leek te zijn, voor de belangen van Christus werken willen. Het m.s.' „Batavia" is als eerste van een reeks van acht stuks met goed gevolg te water gelaten van de werf der Gebr. Pot te Bolnes, De „Batavia" groot 1500 ton is bestemd voor de K.P.M. Dit schijnt de troostende, zeer goede zijde van het feit, dat de congregaties, die zich wijden aan onderwijs, ziekenverpleging en missie steeds minder postulanten krijgen. De besten onder de jon ge vrouwen blijven geestelijk niet „onder de maat", maar de idealis tische wil om zich voor de belan gen van Christus in te zetten heeft een avontuurlijker élan dan van de jonge vrouwen uit het verleden en zoekt een andere vorm dan die der gevestigde con gregaties. Bij de slotzusters, in wier leven slechts de eeuwigheid gefixeerd staat, bemerkt men weinig van deze omwenteling. Maar zij, die zich wijden aan het actieve apos tolaat, moeten de eeuwigheid brengen in de tijd. Zij moeten de taal van de tijd spreken, om in de tijd Verstaanbaar te zijn. Om aan de jonge vrouwen van hans, wier idealisme voor de zaak van Christus over de grenzen heenreikt, een concrete vorm van beroep èn apostolaat, van verant woorde en beleefbare zelfstandig heid te geven, gaan de Vrouwen van Nazareth in het najaar een Hogere Missieschool openen, vi or- lopig gevestigd op de Tiltenberg. Daar zullen meisjes, die haar be roepsopleiding achter de rug heb ben. die misschien al een baan hebben gehad, wetenschappelijk en practisch worden voorbereid voor een zelfstandige taak in de missie. Zij zullen er geen Vrouwen van Nazareth worden. Zij zullen zich niet voor het leven binden. Zij zullen ook geen communiteit vormen. Zij blijven leken, zelf standige leken, die geheel vrij over zichzelf beschikken kun nen, en die persoonlijk een overeenkomst zuilen sluiten met het ziekenhuis of de missie post, waar zij gaan werken. En, als de tijd van het contract verstreken is, zullen zij geheel vrij zijn om te gaan of te blijven. Maar wel zullen ze contact met elkaar houden, het contact van de vriendschap, om niet zo verschrik kelijk eenzaam te zijn in de grote wereld, en om houvast te hebben als het moeilijk wordt, want de steun van de kloosterlijke gebon denheid en de kloosterlijke ge meenschap zullen zij missen. Daarom zal de vorming, die tien maanden duurt en daarvan zullen de leerlingen er acht intern op de Tiltenberg doorbrengen vooral ook aan de persoonlijke vorming grote zorg besteden. Ofschoon een klein percentage van leerlingen zal bestaan uit meisjes, die juist het examen gymnasium of H.B.S. achter de rug hebben, en daarna nog een beroepsopleiding moeten gaan genieten, zal de school toch in hoofdzaak leerlingen aannemen, die reeds als arts, als verpleegster apothekers-assistente of sociale werkster of onderwijzeres in staat zijn zelfstandig te werken. Zij krijgen op de Tiltenberg geen vakopleiding, maar een „missie opleiding", een opleiding, die uit sluitend geeft wat de Nederlandse vakopleiding niet geven kan, om dat zij op de Nederlandse toestan den is gericht. De vakken, op de missieschool gedoceerd, zijn vooral: ethnologie, vergelijkende godsdienstweten schap, missie-dogmatiek, missie- moraal, tropenhygiëne, en de taal van het gebied waarvoor zij zijn bestemd. De cursus, die dit jaar begint, wil voorbereiden voor het werk in Indonesië, een volgende waar schijnlijk op het werk in China. Geen ander doel heeft deze op leiding dan de leerlingen ontvan kelijk te maken voor het „andere" in de vreemde cultuur, opdat zij met omzichtigheid dat andere eer biedigen zullen. Het gaat immers niet aan, Nederlandse toestanden en gebruiken zonder meer over te planten. Voorlopig zullen de leerlingen werk vinden in de achterhoede van de missie. Zij zijn nog te weinig in aantal, en zullen nog jaren lang niet voldoende erva ring hebben om de rimboe in te gaan. Maar wie bedenkt, weg-bereidende functie het werk van vrouwen in de missie hebben kan, zal begrijpen, dat zich hier nog onvermoede perspectieven openen kunnen. Voor die nieuwe mogelijkheden laat de opzet alle ruimte. Er is geen onverbiddelijk schema. Sou plesse tekent de opzet van dit werk, dat helemaal op de practijk gericht staat, en dat alle middelen gebruiken wil, die het Rijk van Christus kunnen dienen. Souplesse moet ook deze opzet tekenen die met de traditie van eeuwen breekt, en aan leken toevertrouwt wat altijd door kloosterlingen is gedaan. Altijd Neen, niet a 11 ij d, want ook de Kerk in de eerste eeuwen kende leken op verant- i woordelijke posten. De C.-G. weer in patria. Eerst wordt in het nieuwe restaurant op Schiphol een kleintje koffie genoten. Op de „Board of Trade" te Chi cago zijn in de jongste tijd de ter- mijnprijzen voor reuzel flink ge daald als gevolg van het aanhou dende aanbod door commissio nairshuizen en hedge-operaties van „packers" ter plaatse. Aanleiding tot deze verkoopsdruk is de bui tengewone vermeerdering van de zichtbare voorraden in de koel huizen met 5,600,000 1b (tot totaal 46,217,000 lb) alleen in de eerste helft van Mei 1947 vergeleken met een totale voorraad van slechts 7,075,000 lb een jaar gele- wplke c'en- Alle posities reuzel op 1 Mei j.l beliepen zelfs 127,613.000 lb of 56.000,000 lb meer dan op 1 Mei 1946. Prompte levering van prime steam lard deed dezer dagen nog slechts 15% dollarcent per lb in tankwagen, terwijl geraffineerde reuzel naar gelang van de embal lage 18 a 19 cent genoteerd werd, doch tenslotte schommelde de no tering rondom de 17 cent. Geme moreerd zij, dat de prijs na het ophouden van de OPA-controle in October jl. was opgelopen tot 40 a 50 per 100 lb. De grotere aanvoer van copra uit de Philippiinen en gedeeltelijk uit Indonesië begint reeds een in vloed uit te oefenen op de ge- Ihele Amerikaanse vet- en olie- markt. Op de ..Mercantile Exchanges" doet nu boter eveneens slechts ca. I 58% cent, terwijl talk en smeer - vet (grease) voortdurend in prijs blijven dalen. Dit nu bracht de zer dagen prijsverlagingen voor zeep. Opvallend is het dan ook onder deze omstandigheden, dat bet Landbouw-Departement de farmers verzoekt, voor het komen de najaar 15 meer varkens te fokken, omdat de productie van ander vee betrekkelijk laag zou zijn. Het aantal biggen zou dan dit jaar moeten stijgen tot 88,000,000 stuks of 5,000.000 meer dan in 1946. Alcide De Gasperi, de leider der christelijk-democraten, heeft pre sident De Nicola ervan in kermis gesteld, dat hij in staat is een nieuw kabinet te vormen. Dit be tekent het einde van de Italiaanse regeringscrisis, die nu zeventien dagen heeft geduurd. Naar verluidt zal De Gasperi 'n kabinet samenstellen, bestaan de uit leden van zijn eigen partij en enkele deskundigen. De Italiaanse communistische leider, Togliatti, verklaarde gis teren na een bespreking met De Gasperi, dat hij de leider der christelijk - democratische partij had medegedeeld, niet de nood zaak in te zien van een regering van een enkele partij. Ingeval een dergelijke regering de enige op lossing zou blijken te zijn. moest niet een partijleider aan het hoofd staan, maar een partijloze, aldus Togliatti. chocolade of suikerwerk of 100 gr. suiker, boterham strooisel of 200 gr. jam, stroop enz. De bonnen D-17 Reserve moe ten uiterlijk op 7 Juni a.s. bij een detaillist worden ingeleverd. De aflevering zal zo spoedig moge lijk plaats vinden. In verband met het feit, dat van de D-strook op de KA, KB en KC-kaarten alle bonnen „Al gemeen" zijn aangewezen, moest voor de aanwijzing van de bonnen voor zachte zeep gebruik ge maakt worden van de resterende Reserve-bonnen, terwijl de niet gebruikte melkbon ditmaal is gel dig verklaard voor een ei. Ter tegemoetkoming aan de hande laren kan echter worden toege staan, dat de bonnen voor zachte zeep niet op afzonderlijke opplak- vellen worden geplakt, hetzelfde geldt eveneens voor de hande laren in eieren t.a.v. de bonnen D-02, D-04, D-06 Melk en D-17 Algemeen voor 1 ei. Nadat bij de heropening van de zaak tegen F. Weinreb voor het Haagse B. G. nog enige getuigen waren gehoord, zeide de proc.- fiscaal, mr. de Gruyter, in zrjn requisitoir o.a., dat verd. een on verantwoordelijk en misdadig spel met levens en gelden van anderen gespeeld heeft en eiste tenslotte een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek en ontzet ting uit de kiesrechten voor het leven. Het percentage mais in 't brood dat momenteel 20 pCt. bedraagt, zal binnenkort tot op de helft worden teruggebracht. De samen stelling van de broodbloem wordt dan: 20 pCt. inlandse tarwe, 15 pCt. inlandse rogge en 65 pCt. buitenlandse tarwe. Van de bloem bereid uit bovengenoemde granen wordt 75 pCt. genomen en bijge mengd met 10 pCt maisbloem en 15 pCt. buitenlandse bloem. Men dient er echter rekening mede te houden, dat eerst de voorraden broodbloem van oude samenstelling opgemaakt zullen, worden, zodat het nog wel enkele weken zal duren alvorens de broodbloem van nieuwe samen stelling bij de bakkers komt. Molotof heeft onverwacht de Russische ambassadeur in Lon den, Georgi Zaroebin, naar Moskou ontboden, om een kort verslag uit te brengen over de sovjet politiek inzake de toe komst van Italië's vooroorlogs koloniale rijk, aldus werd van daag uit goed ingelichte diplo matieke bron vernomen. Men verwacht, dat Zaroebin Don derdag per vliegtuig naar Mos kou zal vertrekken. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken zullen de besprekin gen over Italië's koloniën in de loop van de volgende maand in Londen plaats hebben. De gebie den, over het lot waarvan op grond van het vredesverdrag tussen de geallieerden en Italië nog beslist moet worden, zijn Tripoli, Cyrenaica, Eritrea en Italiaans Somaliland. Dr. Fritz Loewenthal, voorma lig communistisch afgevaardigde in de Rijksdag, is uit de Socialis tische Eenheidspartij van Duits land getreden, omdat „zijn erva ring in de Sovjetrussische zone het hem onmogelijk gemaakt heeft in het communistische kamp te blij ven werken", aldus meldt de ..Sozial-Democrat" volgens een bericht van de Britse nieuwsdienst in Duitsland. Loewenthal heeft thans om opneming in de socialis tische partij verzocht. Loewenthal ging in 1933 met andere commu nisten, onder leiding van Wilhelm Pieck naar de Sovjet-Unie, waar hij ruim twaalf jaren verantwoor delijke functies op opvoedkundig gebied heeft bekleed. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is binnenkort de be noeming te verwachten van mr. E. N. van Kleffens, thans minister zonder portefeuille, tot ambassa deur te Washington. De afdeling voor teruggave en herstelbetalingen van de Ameri kaanse militaire bezetting in Duitsland te Bremen, deelt vol gens ,.A. P." mede, dat 58 aken zijn erkend als Nederlands actief en aan Nederland zullen worden teruggegeven. De aken zijn twee millioen mark waard. Het C.D.K. deelt mede, dat voor de eerstvolgende inlevering van sul kerbonnen het aantal rantsoenen appelstroop, dat destijds door de. tailltsten als werkelijke voorraad ia opgegeven, op de administratievt voorraad suiker in mindering zal worden gebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1