Voor Amerika s gesneuvelden Paniek in de Hongaarse hoofdstad HET VLIEGONGELUK IN GILZE RIJEN TSJANG KAI SHEK IN MOEILIJKHEDEN V G Vrouwelijke Blauwbaard I Dieptreffende plechtigheid te Margraten Memorial Day ook in Nederland ËPCT mm mam DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Koninklijke belangstelling Verlaging van het vleesrantsoen Voor de vrede in het bedrijf ONGSLAGEN Wollevering 'msm Dimitrof beveelt Zware brand te Parijs 69ste JAARGANG ZATERDAG 31 MEI 1947 No. 20327 Extra bon voor meat and vegetables IN VERBAND MET NAGY-AFFAIRE NOG STEEDS WARM AMERIKA ZIET TOE DE GASPERI IS GESLAAGD Nieuw kabinet gevormd GENERAAL spoor INSPECTIE. OP NOODLOTTIG MISVER- STAND DE OORZAAK? BAKKERS NAAR DE MINISTER „BEDELIA" Margaret Lockivood drijft handel in mensenlevens zigheid g.b,«,rS,0KS\*S„ t nsMSMKs AMERIK. KOLONEL „ONGEWENST" Millioenen-schade BETERE ARBEIDSCON- DITIES VERWORPEN VOOR HET VADERLAND GEVALLEN DE KANTOREN van de Redactie en de Admi- nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per Kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WXTLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. M. de Koningin legt op ^Memorial day" een krans op het Amerikaanse militaire kerkhof Het Zuid-Limburgse volk heeft Vrijdagmiddag weer uiting gege ven aan zijn gevoelens van innige genegenheid, welke het de 18.000 Amerikaanse gesneuvelden toe draagt, die op het kerkhof van Margraten hun laatste rustplaats hebben gevonden. Op al de 37 Amerikaanse solda- tenkerkhoven, welke over Europa verspreid liggen, werd gisteren Memorial Day gevierd. In besin ning op hun heldenmoed en idea len zijn deze tienduizenden man nen eerbiedig herdacht. In Neder land gebeurde dat in Margraten, Son en Molenhoek. In Margraten woonden H. M. de Koningin en talrijke diplomaten de plechtig heid bij. Het was al volop zomer deze laatste dagen van Mei. De bomen stonden in blad, de groene koren halmen golfden op het zachte rhythme van een milde wind; de lucht was van een stabiel blauw en de zon stond laaiend boven de uitgestrekte dodenaker met de on telbaar vele witte kruisen. Op alle graven waren door de Schooljeugd van Margraten en de pupillen van het Voogdijgesticht te Heer kleine vlaggetjes met de Stars and Strips geplant en de families, die destijds op initiatief van kapelaan Heusschen de ver plichtingen der adoptie vrijwillig hebben aanVhard, hadden in de voorjaarstuinen kwistig natuur- bloemen geplukt en ze aan de voet van de kruisen neergelegd. St. Jansbloemen lagen er en rozen, seringen, anjers, margrieten, nar cissen en korenbloemen. We ont dekten zelfs een graf, waarvoor in de grond gestoken madeliefjes de woorden „Rest in peace", rust in vrede, vormden. Het verkeer werd door verken ners en marechaussee voorbeeldig geregeld en alles verliep in vol maakte orde. Waren 's morgens in de kapel Toen in April de extra-verstrek king van 100 gram vlees per veer tien dagen aan verbruikers van 5 jaar en ouder moest vervallen, is reeds de mogelijkheid aangestipt van een tijdelijke verlaging van het vleesrantsoen tot 150 gram per week in de zomermaanden. De voorzie ning met vlees uit de binnen landse productie vertoont in de zomer als normaal verschijnsel een daling. Een forcering van de veelevering om het rantsoen thans te kunnen handhaven, zou zich la ter in het seizoen in versterkte mate nadeling doen gevoelen. De verlaging zal op 6 Juni in gaan, zodat verbruikers van 5 jaar en ouder dan bonnen voor 150 gram per week toegewezen krij- £?Atsoen voor de jongere rip tn onvoranderd, even- arbeid e. d. De8rantln°r bijz°ndere van P^rdenvlees^^^Tfi enkele H.H. Missen opgedragen voor de doden, tegen half drie kwamen de autoriteiten in een lange stoet van auto's voorrijden. Een voornaam gezelschap, uit alle werelddelen afgevaardigd, wilde aanwezig zijn: Ambassadeurs van Amerika, Groot-Britannië, Cana da, Frankrijk, Rusland en België; gezanten van Noorwegen, Polen, Mexico, Australië, Venezuela en Chili; gezantschapsraden van Ar gentinië, China Z.-Afrika en Roe menië en verder talrijke militaire attaché's. Om klokslag 3 uur zette het mu ziekkorps van ons le reg. inf. het Wilhelmus in en reed de auto met de Koninklijke standaard het kerkhof op. Nadat H. M. de Ko ningin die geheel in het zwart was gekleed op de eretribune had plaats genomen sprak de Ameri kaanse aalmoezenier Mert M. Lampson een openingsgebed in de Engelse taal uit waarna de zeer- eerw. heer P. van Odijk als ver tegenwoordiger van Z. H. Exc. de bisschop van Roermond in het Nederlands voorbad. Generaal-majoor Edwin P. Par ker de Amerikaanse ambassadeur Herman B. Baruch en onze minis ter van Oorlog kolonel A. Fiévez, hielden vervolgens een Engelse toespraak, welke in het Neder lands werden vertaald. Vooral de rede van de ambas sadeur maakte op de aanwezigen een diepe indruk. Hij sprak langzaam, duidelijk, hartelijk en zijn met overtuiging voorgedragen woorden waren zo echt gemeend, kwamen voort uit zijn ontroerd gemoed en getuig den van de diepe waardering, die het Amerikaanse volk voor de Zuid-Limburgse families heeft, die met duizenden naar deze hel denherdenking waren gekomen. Letterlijk zeide hij: „De weinige woorden, welke ik vandaag te zeg gen heb, zijn bedoeld om de waar dering van mijn volk over te bren gen voor uw tegenwoordigheid hier als blijk van uw eerbied en cnsterfelijke dankbaarheid. Dit is werekelijk een machtige en be zielende hulde voor hen en ik dank u hiervoor". En toen hij zich wendde tot de ouders, echtgenoten, bloedver wanten en vrienden in de V. St., die nog steeds om het verlies hun ner dierbaren treuren, vervolgde hij: „Ik zou wensen, dat ieder uwer, die onder leed gebukt gaat om wille van degenen, die hier in deze heilige grond begraven liggen, deze eerbiedige menigte kon zien, welke hier vandaag bijeen geko men is om hulde te brengen aan de geest, de ziel en de stoffelijke resten van uw dierbaren. Rij na rij keurig verzorgde gra ven elk met zijn schitterend wit kruis met naam en nummer van elke man prachtig onder houden door de bewonderenswaar dige bevolking van Maastricht, Margraten en andere omliggende gemeenten, die voor altijd de ver zorging van dit kerkhof op zich heeft genomen". Na deze toespraak schreed H. M. naar voren en droeg eigen handig een krans, voorzien van drie linten in de vaderlandse kleu ren, die zij eerbiedig voor de gra.venrij neerlegde. Kransen van weelderige bloe men werden er dan door de afge vaardigden van de meer dan 25 vertegenwoordigde regeringen naast geschikt. Zij vormden in het einde een bloemtapijt van verrukkelijke kleuren. Toen kwam de slotacte van deze herdenking: er klonken drie salvo s over de begraafplaats, 'n Amerikaans soldaat blies de Last Post en in de minuut stilte, die volgde, stortten velen een kórt gebed voor de zielerust van onze bevrijders. De Amerikaanse vlag en onze Ned. driekleur, die al die tijd half stok hadden gehangen, werden omhoog gehesen, de volksliederen werden ingezet en daarmee was de plechtigheid ten einde. Het was precies vier uur, toen H. M. zich per auto naar het vliegveld te Beek begaf. Plechtigheden van eenvoudiger .lure, maar daarom zeker niet minder treffend, hadden des mor gens om 11 uur op de kerkhoven in Son en Molenhoek plaats ge had, waar resp. 417 en 795 ge sneuvelde Amerikaanse parachu tisten begraven liggen. Ook hier bij waren vele autoriteiten aan wezig. Tiet stoffelijk overschot van dr. H. Colijn in de chapelle ardente te 's Gravenhage. Op de voorgrond de krans van H. M. de Koningin. nu toe 150 gram meAt0t voor 100 gram, zal Van 6 n? tmnrlnni P fJpliilc JUni ai voorlopig gelijk gesteld Worden aan die van rund- en varkensvlees dat daarvan dan ook slechts inn gram op een bon voor 100 gram ge kocht kan worden. Meat and vegetables Kot gehele land verspreid U0S S» 8 ^veelheid meat and vegetables voorradig. Ten einde aan ieder de kans te ge ven zich zijn rechtmatig aand j daarin aan te schaffen, zal op Juni een speciale bon met lange geldigheidsduur worden aangewe zen, welke recht geeft op een blik van 1 Engels pond (ca. 450 gram), waarbij men er rekening mede moet houden, dat op meer bonnen eventueel een groter blik zal moe ten worden genomen. Aangezien de mogelijkheid be staat, dat niet op alle bonnen meat and vegetables beschikbaai zijn, zal eventueel t. z. t. worder. bekend gemaakt, welke andere pro ducten in blik op deze bon nog beschikbaar zullen worden gesteld De bon Voor meat and vege tables zal alleen voor de leef tijdsgroepen van 5 jaar en ouder worden aangewezen. De naar Zwitserland uitgewe ken Hongaarse premier Nagy heeft de Hongaarse gezant te Bern zijn ontslagaanvrage over handigd. De ontslagaanvrage is naar Boedapest doorgezonden. De ontvangst van het document is officieel bevestigd. Te Boedapest heerst een pa niekstemming, Gisterenmorgen ontstond er een run op de ban ken. In lange rijen stonden de mensen te wachten op hun beurt om hun spaargelden op te vra gen. Welingelichte kringen te Boe dapest geloven, dat Ferenc Nagy niet naar Hongarije zal terugke ren en zijn verblijf in Zwitserland zal voortzetten. Gisteren zijn besprekingen ge voerd tussen partijleiders onder voorzitterschap van president dr. Zoltan Tildy voor de vorming van een nieuwe regering. Men meent te weten, dat Imre Oltvany, de vroegere minister van financiën on president van de Nationale Bank, premier zal worden. Hij is -eider van de linkervleugel van u der kleine boeren en heeft Nagy tijdens diens afwezig heid vervangen. Welingelichte Hongaarse krin gen menen, dat er reden is om aan te nemen, dat Nagy's aftre den was geëist tenzij hij'erin toe stemde naar Hongarije terug te keren. Dezelfde kringen verkla ren, dat Nagy dit ultimatum niet wilde aanvaarden en zijn ontslag automatisch volgde. Nagy wei gerde enigerlei verklaring af te leggen. De Hongaarse legatie te Bern bewaart eveneens het stil zwijgen. Te Wenen zijn berichten uit Boedapest binnengekomen, dat president Tildy en de minister van voorlichting, Mihalyfi, zien gisteren naar de grens begeven hadden om waarschijnlijk Nagy tegemoet te komen, die echter niet rWa» opdagen. De meeste leden NW de partij der kleine boeren afwezighreirier°ntrUSt d00r -NagiV'S rueknm.*en wensen zijn te- tüftie 7 i ln- verband met de si- y.zlJn van mening, dat de om de partij der kleine boeren er uit te werken, nationalisatie van grote banken in te voeren en nieuwe verkiezingen te eisen, on der de huidige communistische minister van binnenlandse za ken, voor het vertrek van het ro de leger uit Hongarije. Toen Nagy's secretaris, aldus berichten uit Boedapest, Woens dag j.l. gearresteerd werd in het werkvertrek van de premier werd dit vertrek geheel doorzocht. Al gemeen is men van mening, dat Nagy zich bij zijn terugkomst aan arrestatie blootstelt. Weerverwachting medege deeld door het K. N. M. I. le De Bilt geldig tot Zondag- avond: Opnieuw warm, zonnig weer, tegen de avond echter kans op j enige verspreide onweersbuien, voornamelijk in het Zuiden j van het land; overdag tot maugj toenemende wind tussen Oost en Zuid. 1 Juni; Zon op 4.27 uur, on- der 20.49 uur; maan op 18,28 3 uur, onder 3,28 uur. 2 Juni: Zon op 4.26 uur, on der 20.50 uur; maan op 19,42 uur, onder 3.45 uur. De ernstige studentenonlusten, welke de laatste weken in de meeste universiteitssteden van China hebben plaats gehad, en waarbij naast het fel protest te gen de slechte voedseltoestand werd geëist, dat zo spoedig mo gelijk een einde aan de burger oorlog zou worden gemaakt, heb ben in China zelf. maar ook bij de mogendheden, die bijzondere be langen in het Verre Oosten heb ben, dus op de allereerste plaats de Verenigde Staten en Sovjet- Rusland, diepe indruk gemaakt. China leeft nu sinds bijna een halve eeuw in een voortdurende burger- en internationale oorlog. De strijd tegen Japan heeft het ten slotte door de wereldzege- praal der geallieerden absoluut gewonnen, maar de inwendige krijg duurt tot op de dag van heden onverminderd voort. Daar door is de financiële en economi sche toestand van China tot het zelfs voor dit volk zonder behoef ten wel allerlaagste levenspeil ge daald; en onder dergelijke om standigheden kan het allerminst verwonderen, dat zich van het gehele Chinese volk een oorlogs moeheid heeft meester gemaakt, welke de regering van generalis simus Tsjang Kai Shek nauwe lijks meer kan beheersen. Alle grieven, vooral die van een bijna onbeperkte corruptie van het. ambtenarencorps, krijgen ineens volle kracht, en men verheelt zich, ook in regeringskringen, niet meer, dat het bewind van Tsjang Kai Shek in een aller- hachelijkste positie is gekomen, en een politieke crisis van de eerste orde dreigt. Het Chinese volk wil vrede. En nu kan Tsjang Kai Shek in een bewogen oproep tot de rebelle rende studenten, die hij tot dus verre bij alle voorkomende gele genheden als een enthousiaste demonstratie-massa kon hante ren, een beroep doen op hun va derlandsliefde, en hen waarschu wen voor de geheime woelarbeid van de communisten, het zal hem weinig baten, als hij niet op schit terende militaire successen tegen de Noordelijke communisten kan bogen. Maar deze successen blij ven volkomen uit. Eigenlijk is de werkelijke toestand nog veel ernstiger. Enkele maan den geleden, toen de positie der communisten wankel scheen, liet hun leider generaal Ma Tze Toeng een vredesaanbod van Tsjang Kai Shek eenvoudig onbeantwoord. Op dit ogenblik, nu de kreet om vrede door partijen en studenten luider wordt aangeheven dan in het autoritaire Koeomintang-Chi- na mogelijk werd geacht, zijn de communisten aan de winnende hand, en niets wijst er op, dat de kansen zich binnen afzienbare tijd weer ten gunste van Nanking zullen keren. En voor 2 Juni staan nieuwe vredesdemonstra ties van studenten en leerlingen der middelbare scholen op het program, en dat, terwijl practisch geheel Mandsjoerije, dat eigenlijk reeds sinds lang slechts door een hardnekkig volgehouden theorie bij China hoort, men kan wel zeg gen definitief voor het Chinese rijk verloren is. Maar Nanking schijnt de fictie niet te kunnen of te willen opgeven. Tsjang Kai Shek schijnt nog immer op de Amerikaanse 500 millioen-dollarlening te hopen en te rekenen. Maar in Washington blijft men terughoudend. De le ning zou uitsluitend voor econo mische doeleinden gebruikt mo gen worden en daarom vragen de Amerikaanse bankiers 'n Ameri kaanse controle op de besteding van het geld, wat door de Chine zen als in strijd met hun nationa le Waardigheid met verontwaar diging van de hand wordt gewe zen. Maar Washington weet in dit geval precies wat het wil: een rustig China, dat een bolwerk in Azië kan worden. Zoals de toe stand er thans is, is het grote rijk bijna waardeloos als actief element, als effectieve factor in de internationale politiek. In volle werkelijkheid is China nog slechts een grote mogendheid in wording, en wordt alleen reeds nu als zo danig behandeld, uit een gevoel van beleefdheid, gemengd met be wondering voor de taaie kamp, welke het tegen Japan heeft ge voerd en welke, de eindoverwin ning vergemakkelijkt en verhaast heeft. Momenteel schijnen de Verenig de Staten de handen van China afgetrokken te hebben. Het is slechts schijn. Amerika kan, we schreven het reeds vaker, China, maar dan een gepacificeerd, tot welvaart komend China in zijn politieke spel niet missen. Zolang echter China verscheurd door een burgeroorlog, en bijna zonder eigen constructief plan, tot mach teloosheid is gedoemd, concen treert Washington al zijn krach ten „de democratisering" van het in elk geval anti-Russische, anti-communistische Japan. Als het straks het land van de nu ondergegane, maar waarschijnlijk spoedig weer rijzende zon zal ver laten, hoopt het in Tokio een bondgenoot in het Verre Oosten te hebben gevonden. Maar om veiligheid in dat gebied te hebben zal het zeker Japan niet ontrui men, vóór een aanmerkelijke sta bilisatie in China is ingetreden. Want de Verenigde Staten zullen op de rand van Azië geen risico meer nemen; de ervaringen van een jong verleden zullen voor barige stappen wel voorkomen. Alcide de Gasperi, de formateur der nieuwe Italiaanse regering, heeft officieel meegedeeld, dat hij geslaagd is een kabinet te vormen, bestaande uit 10 chris ten-democraten en 5 onafhan- kelijken. Volgens gezaghebbende bron nen, zal de verdeling der porte feuilles als volgt zijn: Chr. Dem.: premier: de Gaspe ri: binnenl. zaken: Scelba; finan ciën: Delia; verdediging: Aldisio; onderwijs: Gonnela; openb. wer ken: Tupini; handel en industrie: Togni; arbeid: Fanfani; koop vaardij: Cappa; post en telegr.: Merlin. Onafh.: vice-pres. en coördina tor van economische zaken: Einaudi; justitie: Grassi; buitenl. zaken: graaf Sforza; buitenl. han del: Merzagora; vervoer: Corbel- lini. Generaal Spoor heeft Batavia verlaten, teneinde een inspectie tocht te maken langs de troepen op Sumatra, Banka en Billiton. Hij wordt vergezeld van majoor Baruch, Brits militair attaché. Een bijzondere correspondent van ons blad vernam omtrent de mogelijke oorzaak van het vlieg tuigongeluk nog een aantal be langwekkende bijzonderheden. In vliegtuigkringen van Gilze Rijen vermoedt men dat de ramp is ontstaan doordat de veronge lukte toestellen gelijktijdig wil den landen, terwijl de beide pilo ten dit niet van elkander wisten en mede doordat de bestuurders zouden zijn verblind door het felle zonlicht. Beide machines waren samen uit Gilze Rijen vertrokken en op het vliegveld Twente geland. Ze waren hier tegelijk weer opgeste gen maar het ene toestel maakte eerst nog een omweg over Duits gebied alvorens terug te keren, zodat men in de andere machine heeft gemeend, dat het ongeveer een half uur later zou aankomen. Het toestel, dat over Duits ge bied vloog, ging echter zo snel, dat beide tegelijk weer boven Gilze Rijen verschenen, zonder elkaar blijkbaar te hebben waar genomen. Het eerste toestel vroeg aan de flying controll op de grond ver lof om te landen. Dit werd toege staan maar direct daarop vroeg dat ook de piloot van het tweede toestel. De flying 'controll wei gerde dit, doch blijkbaar is zulks door de vlieger verkeerd verstaan of begrepen. In elk geval ook hij maakte aanstalten om te landen. Bij het dalen in het verblinden de zonlicht heeft toen de uitlaat van het bovenste toestel de staart van het andere geraakt en afge slagen. De bewijzen daarvan meent men te hebben gevonden. Uitglijdend is n.l. het bovenste toestel onderstboven op de grond terecht gekomen, zodat de uit laat, die immers aan de onder kant zit, nu boven was en op deze uitlaat heeft men verf ontdekt var het andere toestel, terwijl hij ook geheel was ingedeukt. Boven dien zaten er houtdelen aan vast uit de staart van het andere vlieg tuig. Door deze ontdekking kwam men tot bovenvermelde recon structie. De andere machine is nog even in de lucht gebleven doch heeft Naar aanleiding van moeilijk heden welke de arbeidsvrede in het bakkersbedrijf in enige plaat sen dreigden te verstoren, hebben de samenwerkende werkgevers organisaties met de bedrijfsunie voor het bakkersbedrijf (werk nemers) een bespreking gehad op 30 Mei j.l. Als resultaat daarvan zal op zeer korte termijn een audiëntie worden aangevraagd bij de minis ter van Sociale Zaken, aan wie zal worden gevraagd of en zo ja, welke invloed een onderzoek naar de prestaties van de bakkerij-ar beiders kan hebben op de loonbe- paling. Partijen hebben zich bij voor baat accoord verklaard aan een zodanig onderzoek volledige me dewerking te verlenen en de consequenties daarvan te aan vaarden, indien door de minister zal worden te kennen gegeven, dat de resultaten daarvan voor de regering aanleiding kunnen zijn de lonen in het bakkersbe drijf te herzien. Partijen waren het eens dat het veel te lange uit blijven van de beslissingen van rijksbemiddelaars op de door hen ingediende voorstellen in hoge mate onbevredigend moet worden geacht, zulks omdat daaraan de recente verstoringen van de be- drijfsvrede mede te wijten zijn. zich ten slotte met de neus in de grond geboord, waarbij het ge heel werd verbrijzeld. Het stoffelijk overschot der in zittenden was dan ook zwaar ver minkt en nagenoeg onherkenbaar. Dit in tegenstelling met de lijken der inzittenden van het andere toestel, welke vrijwel gaaf bleken. Toen de omwonende boeren naar de plaats van de ramp snel den, hebben ze uit laatstbedoelde machine nog twee mannen, die al half naar buiten waren geschoten door de schok, gemakkelijk er uit kunnen halen. Zij gaven nog tekenen van leven maar een stierf direct daarop, de ander leefde nog ongeveer vijf minuten. Nog een derde slachtoffer heb ben de omwonenden, zij het met meer moeite, uit het toestel ge haald, maar deze man was reeds dood. Hierna werd het werk over genomen door personeel van Gilze Rijen. Een der verongelukten, de ser geant-vlieger Mol, is nog uit het toestel gesprongen, doch dit heeft niet mogen baten. Hij lag onge veer 100 meter van het wrak met ongeopende parachute. Zo is de lezing der dingen, al dus onze correspondent, zoals wij van ooggetuigen en eerste hel pers vérnamen en zoals die voor wat het ongeluk zelf betreft door mensen van het vak als waarschijnlijk wordt aangegeven. Beeld voor het Don Boscohuis van de Kruisvaarders van St. Jan te HillegefsbergUitge voerd door Johan van Berkel te Rotterdam. IN DE BOUWERIJ In een officieel bericht lees ik, dat de toewijzing voor woningen ii. 1946 te bouwen 15.500 bedroeg, het aantal gegeven goedkeuringen bedroeg 13.419. Het cijfer der vol tooide woningen staat op 1744, dat der voor 80 gereed gekomen huizen op 3194. Dan moet men nog weten, dat het bouwen, ge heel of voor 4/5 nog niet eens allemaal werk was van 1946. Er zijn woningen bij, waarvan de funderingen en muren in 1942 of 1943 al gereed waren. Het is duidelijk, dat we met deze gang van zaken nooit uit de huizennood geraken, weshalve niet hard en niet vaak genoeg de aan dacht kan worden gevestigd op voorziening in de woonbehoeften. Het komt ons voor, dat er ten deze officieel en ook in de geesten der goede-woningbezitters nog steeds in zeer onvoldoende mate de wil aanwezig is om koste wat het kost woningen, woningen, wo ningen te bouwen. Als men som mige voorlichtende artikelen leest met allerhande bezwaren, moei lijkheden en waarschuwingen, vraagt men zich ernstig af, of de auteurs op een eiland leven. Als men een drenkeling wil redden, gaat men toch niet eerst over tot het benoemen van een buurtcom- missie tot aanschaffing van een dreg met subcommissies voor de houtsoort, kleur, lengte, ophangen of stallen. Bij het gezinsvormings probleem is het moreel verdrin- kingsgevaar in zo sterke mate aanwezig, dat het niet fel genoeg kan worden belicht. Elke spijker moest op „misschien voor woning bouw" worden gecontroleerd. In de geestelijke bouwerij kan men ongelukkigerwijze dezelfde verschijnselen waarnemen. Hoe is hier de „skyline", het silhouet van de zielenbouw? We zitten nog in de Pinkster- week. De Kerk is vol van de be krachtiging en de bezegeling van het Verlossingswerk door de ne- derdaling van de H. Geest. Gods liefde is uitgestort in onze harten alleluja, door Zijn Geest, Die in ons woont alleluja. Onvolprezen wonder, nooit voldoende te prij zen gave. Wat te denken van een geeste lijke bouwerij, wanneer men in een krant leest: „Pinksteren is, als het weer meewerkt, een feestdag in de natuur, een feest van de voltooid wordende lente. Volgens een oud verhaal uit het Oosten moe ten eenmaal vrome mannen in geestdrift zijn ontvlamd. Pink steren symboliseert lente» vreugde". Kan het geestelijk schraler, godsdienstig hopelozer. We zijn er nog lang niet in de huizenbou werij, maar in de geestelijke bouw centra werken ze ook nog in moe rassen. HENK VAN DER MAZE. Er zijn grenzen aan het men selijke geduld en zelfs aan dat van een filmcriticus. Met eindeloze lankmoedigheid heeft hij zich de laatste maanden bijna steeds weer na iedere film moeten afvragen: was dit nu een criminologisch of een psychologisch geval en telkens moet hij al zijn, in voorafgaande films vergaarde, zeer uitgebreide kennis van de vele menselijke on deugden, zwakheden, afdwalingen en abnormaliteiten aanwenden om een min of meer gemotiveerd ant woord te geven op deze eeuwig terugkerende vraag. communisten Ten behoeve van de wolvoorzie ning van ons land zal voor 194-, aan de schapenhoudefs de ver plichting tot levering van wol wor den opgelegd op basis van het aan tal overjarige schapen op hun be drijf en tevens voor de nog bij nen aanwezige scheerwol van vroegere productiejaren. De schapenhouders, die volledig aan hu.i verplichting voldoen, zullen als premie een bepaald ge deelte van de wolopbrengst in lex- tielgoederen teruggeleverd krijgen, WH - George Dimitrof, de communisti sche minister-president van Bul garije, heeft de Amerikaanse poli tieke vertegenwoordiger te Sofia, John Horner, doen weten, dal langer verblijf in Bulgarije van kolonel John Foxhall Sturman, lid van de Amerikaanse sectie van de geallieerde bestuursraad, „ge heel ongewenst" was. Kolonel Sturman zou namelijk op 18 Mei j.l. in een hut op de berg Vitosja bij Sofia, in gezel schap van dokter Blaggi Angelof, geneesheer bij de Amerikaanse sectie, zich lasterlijk hebben uit gelaten tegen de Bulgaarse rege ring en de sovjet-unie tijdens een dispuut met andere hutgasten. Ook zou hij een portret van Di mitrof van de wand gerukt heb ben. Van Amrikaanse zijde is ver klaard, dat de beschuldigden de genoemde feiten ontkennen. Vol gens Dimitrof echter zijn die fei ten door bezoekers van de hut bevestigd. Weigering om dokter Angelof aan de Bulgaarse autori teiten uit te leveren, zou be schouwd worden als een deloyale daad en inbreuk op de Bulgaar se souvereiniteit. Hierop is van Amerikaanse zij de beloofd, dat de kwestie gron dig onderzocht zou worden* Dok ter Angelof zou thans aan de di recteur-generaal van de nationale strijdkrachten zijn uitgeleverd. Donderdagmiddag woedde een hevige brand in een belangrijke wijk in de Franse hoofdstad, de „Marché aux Puces". De brand brak uit om ongeveer 13 u. 30 in een matrassenwinkel en verspreidde zich snel tot de nabijgelegen schamele houten hutjes van de „zone", waar dui zenden zigeuners en voddenbazen wonen en werken. Men was pas na zes uur in de middag de brand meester. Twee lompenopslagplaatsen, een bont zaak en verschillende andere win kels brandden tot de grond toe af. Hoewel nog geen officiële cijfers over de schade zijn ver strekt, wordt deze geschat op enige millioenen francs De bewoners van de wijk wer- den geëvacueerd. Er zijn geen slachtoffers gevallen. Een brand weerman werd licht gewond. De Kon. studenten schietvereniging te A'dam treedt op als gastheer bij de interacademiale schietwedstrijden, welke gehouden worden op de rijkssch 'urnen te Zeebuig. üe leden van de Kon. studenten schietvereniging in actie De Kopenhaagse typografen, die sinds 1 Maart van dit jaar in sta- king zijn, hebben de voorstellen verworpen, die door een bemid delaar waren voorbereid en door de werkgevers aanvaard. De voor- stellen hielden een verhoging van de minimumlonen in, benevens verbeterde arbeidsvoorwaarden I met een zevenurige werkdag, ein digende om 7 uur n.m. De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afgelopen week in Indonesië gesneuveld is: Van de Kon. landmacht: Soldaat M. de Boot, legernummer '251119074, van 3 R.S., afkomstig uit Nieuwdorp (Zeeland). Was sinds 16 Mei 1947 vermist na actie ten Zuiden van Tjibeu- repbeg. (Op 20 Mei 1947 lichaam -onden). Is tenge volge van- deze actie gesneu veld. De Koninklijke marine en het Kon Ned.-ind. leger leden geen verliezen De Engelse film „Bedelia", waar in Margaret Lockwood de titelrol vervult, stelt hem deze vraag op nieuw. De allerliefste Margaret speelt in de rol van een vrouw, die in alle opzichten de volmaak te echtgenote zou zijn, als ze daarvoor is ze nu eenmaal lid van het zwakke geslacht niet één enkel klein zwakheidje had: ze kan de verleiding niet weerstaan, haar verschillende eggaas te ver moorden, nadat zij ze eerst heeft overgehaald een hoge verzekering op hun leven te sluiten. Strikt zakelijk bezien, is een dergelijke wijze van doen mis schien te verdedigen, wellicht zelfs toe te juichen. Want zaken zijn nu eenmaal zaken en wie zal het een vriendelijke jongedame kwa lijk nemen, als ze probeert een kleinigheidje opzij te leggen voor een onbezorgde oude dag Maar evenmin zal iemand het een film criticus, die nu eenmaal weinig zakelijk is aangelegd, kwalijk ne men, wanneer hij bij het zien van een dergelijke nonsens zijn geduld verliest en weigert uit te maken, of die goede Margaret in dit ge val een criminologisch dan wel een psychologisch „geval" is. Zeis noch het eén noch het ander. Ze is doodeenvoudig een heel aan trekkelijke jongedame, die zij het vergeefs vreselijk haar best doet om er net zo slecht, bereke nend en harteloos uit te zien ais haar rol haar voorschrijft. Als we in de film voor het eerst met haar kennis maken, is de lief tallige Bedelia juist een nieuwe zakencampagne begonnen. Ze is namelijk in het huwelijk getreden met Charlie Carrington (Ian Hun- ter), een architect uit Yorkshire Ze wordt echter geschaduwd door detective Ben Chaney (Barry K Barnes), die zich als artist heeft vermomd maar die in geen van beide hoedanigheden erg overtuigt. Als Charlie ziek wordt, vertelt re" hem' dat zijn liefhebbende ~?rle ectltgenoten heeft vergiftigd. Charlie blijkt niet ge noeg van zijn beminde vrouw te nouden, om zich zonder meer door naar naar een andere en misschien betere wereld te laten helpen en voelt een lichte argwaan in zich opkomen. Tenslotte betrapt hij haar er op, dat ze op het punt staat detective Ben op een ver giftigde versnapering te tracteren waarna de schone Bedelia er dé brui aan geeft en zichzelf op de lekkernij onthaalt. Wij zouden deze film zonder hntehaian °nZ<( Iezers ontraden, ais het hele geval met zo dwaas was. In de gegeven omstandigheden go- loven we met er bezwaar tegen te moeten maken, als rijp volwasse- hÜ" ?e verrichtingen van de boze Bedelia gaan kijken. Zij zul len zich hoogstens vervelen, want "Ct ls heel moeilijk belang te stellen m een verhaal, waarvan men geen woord geloofd, voor al als de verteller zelf niet ai te goed raad weet met de onzin, die by uitkraamt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1