Het redden der democratie Troepenbeperking als CG.nota wordt aanvaard HONGARIJE, BOLWERK VAN RUSLAND Internationale brigade naar Griekenland Bij weigering wordt andere oplossing gezocht DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 200 millioen kg groente „Geeft ons brood" Lonen en kolen Belgisch fruit Ministerraad over Indonesië 69ste JAARGANG No- 20329 DINSDAG 3 JUNI 1947 voor export naar Duits land DE BAKKERSSTAKING IN PARIJS De communisten moeten legaal aan het bewind komen Eis van Lewis afgewezen naar ons land 10.000 DUITSERS OMGEBRACHT PRINS BERNHARD WINT EEN EERSTE PRIJS GELIJK EERTIJDS IN SPANJE.... voor gecombineerde hulpactie NIEUWE AARDAPPELEN NAAR DE VEILINGEN BON VOOR TWEE EIEREN BIJNA OVERAL NOG HETZELFDE WEER INSPECTIEREIS GENERAAL SPOOR CATAPULT TEGEN NED. MILITAIREN HERMAN ROBBERSPRTJS" op sigarenzakje DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zgn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tei. 68804. De abonnementsprijs bedraagt f 3,25 per Kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUUFERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. DE ADVERTENTIE-PRUS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,ledet woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. GEFN TWEEDE lijk zijn door daarop volgende volksraadplegingen een nieuwe GRIEKENLAND" koers in te slaan. Gisterenmiddag werd op de Langendijker groentecentrale me degedeeld, dat het Centraal Bu reau voor de Veilingen een over eenkomst heeft afgesloten met de bezettingsautoriteiten in Duits land. voor de levering van 200 millioen xg groente, waarvan, de helft zomer- en de helft winter groente. De prijs zal op dezelfde basis rusten als verleden jaar, n.l. 40 tot 70 pet. van de minimum prijzen. kortst mogelijke tijd is gedaan. Reeds spannen zij, door „hel staatsverdrag" met het bevrijde Oostenrijk eindeloos te vertragen, alle krachten in om de bezetting van Oostenrijk, en daarmede ook die van Hongarije en Roemenië, te verlengen. Maar aan deze destructieve oppositie moet ooit een einde komen. Daarom moet in Hongarije het communistisch re giem stevig zijn gegrondvest, al vorens ten opzichte van Oosten rijk tot overeenstemming mag worden gekomen. Dij bolwerk in het hart van Europa zal Rusland niet licht prijsgeven. Te minder, aangezien het com munisme in de landen, welke niet door Rusland militair zijn bezet, slag op slag krijgt. Het labour- congres te Margate heeft tegen de rebellen in, de buitenlandse po litiek van Bevin zijn sanctie gege ven: na België en Frankrijk heeft nu ook Italië een regering zondei communisten. En als de nieuwe Angelsaksische politiek in West- Duitsland slaagt is ook dit ge bied voor „de Oostelijke democra tie" beveiligd. Daarom mag Hon garije geen tweede Griekenland enTurkije worden. En zelfs Amerika staat tamelijk machte loos om in dit door de Russen be zette gebied een effectieve tegen zet te doen. Een groep van ruim 100 perso nen verzamelde zich Maandagmor gen voor de residentie van pre mier Ramadier, waar door een spreekkoor de leus: „geeft ons brood* werd aangeheven. De politie had weinig moeite de menigte te verstrooien. Het wa ren hoofdzakelijk vrouwen, die zelfs niet hét verminderde rantsoen van 150 gram brood konden krijgen, omdat vele zaken gesloten waren tengevolge van de staking van de bakkersgezellen. Een winkel, die normaal 13 mensen in dienst heeft, kon Maan dagochtend gewoon brood verko pen, daar 10 brandweerlieden te hulp waren geschoten, aldus het Franse persbureau. Bij een andere winkel joeg de politie een menigte stakers uiteen, die probeerde niet stakende ar beiders over te halen het werk neer te leggen, aldus A. P. In twee afdelingen der Renault- fabrieken te Parijs zijn de arbei ders in staking gegaan, daar zij be ter voedsel en meer brood wensen Te Parijs hebben voorts 2.000 ar beiders in de petroleumindustrie het werk neergelegd. Zij wensen meer loon. Gedurende de afgelo pen week hebben zich bij deze industrie reeds kleinere stakingen voorgedaan. De staking van twee en een half millioen winkeliers, welke Woens dagmorgen zou aanvangen, is af gelast, daar tussen de vakbond en de regering een compromis is be reikt, waarbij voor vele artikelen de regeringscontróle soepeler zal worden. De Ned. vlootattaché, kap. J. B. de Meester heeft aan de Britse minister van Marine, Viscount Hall, een speciale zilveren me daille aangeboden voor de Britse vloot en mariniers die een bedrag van 850 pond sterling bijeenge bracht hebben voor het planten van nieuwe bomen op Walcheren. De eigenaren van de Ameri kaanse zachte steenkoolmijnen hebben Zaterdag de eis van John Lewis, de leider der mijnwerkers, om een loonsverhooging van 35 cents pea- uur, als „onredelijk" van de hand gewezen. Dit betekent een vastlopen van de onderhandelingen voor een nieuw arbeidscontract precies een maand voor de datum, waarop de regering de door haar het vorig jaar gevorderde mijnen weer in particulier eigendom moet doen overgaan. Wanneer niet per 1 Juli a.s een overeenkomst bereikt is zullen waarschijnlijk vierhon derd duizend mijnwerkers weer in staking gaan. De eigenaren, die de eis ver wierpen. vertegenwoordigen 75 procentvan de betrokken indus trie. Zij hadden een contra-voor stel gedaan van viiftien cents ver hoging per uur. Hr. ms. Tor pedoboot jager „Tjerk Hiddes" vertrok naar Indo nesië, waar het schip patrouillediensten gaat verrichten. De „Tjerk Hiddes" werd in 1942 in Engeland gebouwd en heeft in 1943 een belangrijk aandeel gehad tijdens de evacuatie van querillastrijders op Timor De vooruitzichten van de Bel gische fruitoogst zijn zeer gunstig en naar het ministerie van land bouw mededeelt, zullen waar schijnlijk de volgende hoeveelhe den voor export beschikbaar ge steld kunnen worden: 1000 ton bessen, 4000 ton kersen, 50.000 ton peren. 4000 ton pruimen en 25.000 ton appelen. De voornaamste af nemer van dit fruit zal Engeland zijn, waar een groot tekort aan fruit bestaat. Een contingent van 20.000 ton vers fruit is opgenomen in het handelsaccoord met dit land. Daar de huidige besprekin gen met Nederland nog niet ge ëindigd zijn, kan nog niet met zekerheid gezegd worden hoe groot de hoeveelheid fruit is die Engeland zal afnemen. Waar schijnlijk zal een accoord bereikt worden voor de levering van 3000 ton vers fruit. Naar Zweden zal België voor 3 millioen Belgische francs aan fruit exporteren. In 1943 en 1944 zijn door de na zi's in het geheel 10.071 Duitse mannen en vrouwen geëxecuteerd. Deze cijfers zijn afkomstig uit de archieven van het Duitse ministe rie van justitie, die zic]j thans in handen van de administratie van de Duitse justitie in de Russische zone bevinden, aldus A. P. Prins Bernhard heeft Zaterdag middag deelgenomen aan de door re Gooise Jachtvereniging te Hilversum georganiseerde samen gestelde hippische wedstrijden, be staande uit een dressuur-proef, een cross country en een springcon cours. De Prins kwam uit in de zware klasse en won met zijn paard „Rex" de eerste prijs met een totaal van 388 punten, 4?a punt meer dan de tweede prijs winnaar. Prinses Juliana, die vergezeld was van de prinsesjes Beatrix en Irene, woonde een deel van het springconcours bij. Het wereldtekort aan dollars en de als gevolg daarvan steeds groter wordende gaping tussen de Ame rikaanse exporten en importen doet de vrees ontstaan, dat de huidige „exportboom" sterk zal af nemen en gepaard zal gaan met een terugslag in de Ver. Staten. Vele landen beginnen op het ogenblik de invoer te beperken tot dringend noodzakelijke goede- land, waar momenteel gevoch ten wordt. Naar het blad, volgens een U.P. bericht verder meldt, wordt deze brigade gerecruteerd in Frank rijk, België, Spanje en Portugal en bestaat ze uit communisten, anarchisten en internationale avonturiers. Ook wordt in het bericht be weerd, dat de Franse communis tische afgevaardigde, André Mar ty, de leiding heeft van de reen tering in Zuid-Frankrijk en dat de eerste training van de troep plaats vindt in de stad Rosier, tus sen Le Mans en Chartres. fir wordt zelfs aan toegevoegd, dat de trainingsstaf zijn kwartier heeft op de avenue Sernat, in Narbonne, en in de Rue Argene- rie te Perpignan. Naar verluidt, is de leider van de brigade een Tsjechoslo waakse kapitein, Fran- tizek genaamd. Naar te Athene gemeld wordt, beschikken de Griekse autoritei ten over rapporten, volgens welke de eerste eenheden van deze in ternationale brigade reeds te Split zijn aangekomen. De correspondent van de „Daily Telegraph" meldt uit Athene, dat een internationale brigade, gelijkend op die, weike in do Spaanse burgeroorlog heeft gestreden, op het ogenblik bijeen wordt gebracht te Split in Joegoslavië, om de Griekse guerilla-strjjders te versterken. De correspondent zegt dat de brigade Griekenland zou bin nenvallen vla Albanië, waar schijnlijk over de onverdedigde Albanees-Griekse grens in de buurt van Florian in Grieken- Voor vroege aardappelen, ge teeld op een geldige tuinbouw teeltvergunning, is per 30 Mei ont heffing verleend van het rooiver- bod .zodat ze aan de veilingen kunnen worden aangevoerd. De prijzen voor deze vroege aardap pelen zijn vrij. De vroege aardappelen mogen tot 15 Juni vrij geveild worden, daarna zal de minimumprijs van 10 gulden per 100 kg. gelden wel ke prijs geleidelijk tot de 2e helft van Juli zal dalen tot 6.50. In de bonnenlijst, welke Don derdag 5 Juni gepubliceerd wordt, zal voor alle leeftijdsgroepen een bon voor twee eieren worden be kend gemaakt. Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Woensdagavond: In het Noordoosten van het land langzaam binnendringen van iets koelere lucht; ge deeltelijk bewolkt; enige regen met kans op onweer; matige wind tussen Noord en Oost. In het overige deel van het land nog weinig verandering, daar nog steeds zonnig weer met hoge temperatuur en in de namiddag kans op onweer; zwakke wind. Juni: Zon op 4.24 uur, onder 20.52 uur; maan op 22 uur, onder 4-34 uur. nota van de Commissie-Generaal. Van Amerikaanse zijde werd ons een soortgelijke verklaring gegeven Beslissing der republiek Aneta meldt nog uit Djokjakarta dat men in republikeinse kringen niet verwacht, dat de beslissing dei republikeinse regering op het Ned memorandum niet voor Woensdag bekend zal zijn. Het kabinet zal voltallig de besprekingen daarover voeren. Hiertoe zijn de vier minis ters, die in Sumatra waren, naar Djokja teruggekeerd. Luit.-gen. Spoor heeft tijdens zijn inspectiereis op Sumatra Vrij dagmiddag een bezoek gebracht aan het hospitaal te Palembang. Hij heeft zich met zieken en ge wonden onderhouden. Zaterdag ochtend begaf hij zich per Hig- gins-boot naar Paibun, Bagoes- koening en Pladjoe, waar een be zoek werd gebracht aan onderde len van de Koninklijke landmacht en het K.N.I.L. De generaal be zocht voorts nog de vertegen woordigers van de N.K.P.M. en de B.P.M., respectievelijk te Soengai Gerong en te Pladjoe. Indonesische republikeinen, al dus klaagde een woordvoerder van het Nederlandse leger in Ba tavia bestoken steeds de Neder landse stellingen bij Gempol op Java door „herhaaldelijk met een grote catapult stenen naar hen te werpen", aldus A.P. Prins Bernhard, benoemd tot erelid van het studentencorps der V.V. te A'dam, spreekt een dankwoord na de installatie- rede De firma Elsevier heeft beslo ten een drie-jaarlijkse Herman Robbersprijs van f 10.000.— in te stellen voor het beste manuscript over een driejaarlijks te bepalen onderwerp. De eerste keer zal de opgave luiden, een roman, essay of biografie over een onderwerp uit de 19e eeuw. Gistermorgen hebben zeven Voor-Indische leiders zich naar het huis van de onderkoning, Lord Mountbatten, begeven, om kennis te nemen van de voorstellen der Britse regering ten aanzien van de machtsoverdracht, welke Mountbatten uit Londen heeft meegenomen Als eerste arriveer de Mohammed Ali Jinnah, de voorzitter van de Moslemliga, glimlachend en met een grote si gaar tussen de lippen. Daarna Pandit Jawaharlal Nehroe, vice president van de voorlopige Voor- Indische regering en leider van de congrespartij, met een ernstige uitdrukking op het gezicht Hij was vergezeld van Sardar Val- labhai Patel, lid van het huis, en Kripalani, president van de con grespartij. Vervolgens Sardar Baldef Singh, minister van defen sie, als vertegenwoordiger van de Sihks, en de twee Mohammedaan se leiders Abdoer Rab Nishtar en Liagat Ali Khan. Sardar Rabnishtar verklaarde tegenover de correspondent van Reuter, dat er geen kans bestond op een vergelijk over een vere nigd Voor-Indië. „Wij vormen twee naties en wij wensen twee aparte tehuizen Wij zullen nim mer willens een verdeling van Bengalen en de Pundsjab aan vaarden". aldus zijn- verklaring. De bijeenkomst ten huize van de onderkoning werd na een duur van twee uren verdaagd. Gisteravond werd bekend, dat het oorspronkelijke ontwerp in zake India aldus veranderd is. dal het aanbod van de dominionstatus voor Hindustan en Pakistan van kracht zal worden zodra de ver deling tot stand is gekomen op zijn laatst ip Octobpr as Het zal aan de beide staten ter beoorde ling staan om te beslissen of zij De bekende Engelse schrijfster Daphne Du Maurier o.a. Re becca en Jamaica Inn) komt per K.L.M. op Schiphol aan. Op deze bij uitstek zomerse dag viert Rotterdam een jubileum, dat met uitzondering van het dienst doende personeel voor „de ge wone man" helaas ongemerkt in alle stilte voorbijgaat. Het is n.l. vandaag precies hon derd jaar geleden, dat de spoorlijn Rotterdam—Amsterdam na een grondige voorbereiding van meer dan twee decennia eindelijk tot stand was gekomen en voor het publiek gereed was. Op 3 Juni 1847 kon ledereen voor de eerste maal per spoor reizen van de Maasstad via Den Haag. Leiden en Haarlem naai de hoofdstad. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1