Voor 3 jaren: 6 Juni D-Day Ver. Staten en Nagy-zaak Eerste Kamer aanvaardt belastingherziening Bestuur in Buitenzorg wordt hersteld Dr Beel over zijn Indië-reis SACRAMENTS DAG Ruit nieuwtjes HET LEVENSRECHT DER KLEINE STATEN In het voetspoor der Invasie J Ook Suriname en Curasao aan de beurt V X Olf RA Rf wereld DONDERDAG 5 JÜNT 194? PAGINA S Uitlevering documenten verzocht VEESMOKKEL NAAR BELGIë NEEMT AF. NED. HEESTERS CANADA. IN STATEN VAN CURACAO GEDISTILLEERD ACCIJNS VERHOOGD BESLISSING DER NED. REGERING TJARDA VAN STARKEN- BORGH NAAR DEN HAAG STIMULERING VAN WONINGBOUW Meer materiaal bij snelle aanbesteding KOEL WEER REGENBOOGJACHT GEKAPSEISD DE MOEILIJKHEDEN IN OOST-INDONESIE ONBETROUWBAAR v. CAUWELAERT Dr. SPREEKT IN DEN BOSCH ARROMANCHES, Juni 1947 Probeer voor één ogenblik opnieuw onder te duiken in de angsten van die dagen. Hoe buiten in de doodstille straat de spijkerlaarzen heersten. Gij hadt u gehaast om vóór de avondklok binnen te zijn en daarna volgde het telkens weer opwindend- bange ritueel van de laatste radio-berichten. Opnieuw géén nieuws: Rome gevallen; 1000 zware bommenwerpers boven Boulogne, Calais en Keulen; vorderingen bij Witebsk.... Aan alle fronten vooruitgang, maar géén tweede front. „This is the B.B.C. Home Service- Hiér Radio Oranje.Ici Londres. Hier ist England...." Géén nieuws géén nieuws géén nieuws. De storingszender neuriede spottend vrolijk na. Geen invasie. 5 Juni 1944: Buiten in de dood stille straat heersen spijkerlaar zen. De nacht is onzeker en men ziet het einde niet meer. Wanneer komt de verlossing Zal er ooit boven Europa een be vrijdingsdag open waaieren in duizend kleurige vlaggen Al de gunstige berichten, een tonig opgewekt, dagen en weken lang, dagelijks minder bemoedi gend omdat het te lang duurt. Het eentonig naneuriën van de storingszenderSoms moest men haast buigen onder dit geluid en mismoedig twijfelen. Op dat uur, maar wij wisten 't niet, hadden de geallieerde troe pen de verzamelkampen 300 vierkante mijl grond was er nodig voor de concentratie van troepen en materiaal in Engeland reeds verlaten, zij waren er binnenge trokken, het hek door, en iedereen kreeg 'n nummer. Zij waren plot seling andere mensen. Mensen, die achter hoge draadversperrin gen leefden met overal waar schuwingsborden, dat 't verboden was met burgers aan de andere kant te praten en buiten verma ningen aan de burgers om door te lopen. Zij keken slechts vluchtig even opzij naar de slenterende soldaten, die niets anders te doen hadden dan wachten. Soldaten, gewijd aan iets enorms, aan een haast bovenmenselijke taak, aan deDood wellicht. Geruchten orders tegen ordersdoelloos rondhangen in de luie middagstiltemu ziek uit de bioscoojvarak en plot seling over het ruisend metalen geluid van een filmstem het dave rend gelach der soldaten en toe schouwersde queue van 5 uur bij de cantinewagens voor de af- temoonteahet avondeten, slecht en haastig toebereiden een luidspreker, die nummers om riep en elk nummer was een sol daat, die tien keer zijn uitrus ting had ingepakt en uitgebalan ceerd en weer aangepast, en om elke soldaat sloot zich dan de cirkelHij kon niet meer te rug Kleine plaatsen in Normandie waar de tijd stil stond In verband met de herden king van D.-day, 6 Juni 1944, de invasiedag. is onze redacteur J. W. Hofwijkin gezelschap van de bekende tekenaar Karei Thole, op stap gegaan naar het verre, verre Normandische strand, waar de harde worsteling om de vrijheid op Europees gebied die dag werd ingezet. Wij geven hier zijn eerste indrukken, geïllustreerd door de rake schetsen van Thole. De nacht tevoren waren er der tig deserteurs Daarna, eindelijk, de lange rij van voertuigen. (150 mijl spoor lijn moest er aangelegd worden alleen voor vervoer van troepen en materiaal van de depots naar de inschepingshavens). Iedereen was zeer zwijgzaam, iedereen wist dat het ditmaal geen oefening was, maar ernst en iedereen verwachtte het ergste, maar dit dadeloos zijn was erger geweest dan alles. Telkens haperde de colonne en opnieuw werd men gelaten onder het wachten. Er liepen mensen langs. Het waren vreemde mensen, ze waren niet te begrijpen, ze behoorden niet tot de invasie-kaste. Ze droe gen een boodschappentas of ze hadden een hondje bij zich of voor hen uit dribbelde een kind. Dat er nog zulke mensen beston den was onbegrijpelijk. Misschien zei een oude man, die de colonne nakeek: „God bless you all", maar niemand was er, die wuiven durf de of vrolijk roepen. 5 Juni 1944: Géén nieuws, géén einde. Uw schuilplaats, waar ge opge jaagd bescherming zocht tegen razzia'sSirenes in de straat en de angst, die u in de nek greepHet beschieten van Ne derlandse treinen^tijgende zwarte markt prijzenVerord- nungennieuwe doodvonnis senzenuwoorlog, die de be zetter nerveuzer en gevaarlijker maakte. 6 Juni 1944: „Vanmiddag om 12 uur heeft Churchill in 't Lagerhuis me- dedeeling gedaan van het feit, dat in de omgeving van Cher bourg parachutisten zijn ge daald en dat aldaar landingen plaats vinden. 11.000 vliegtui gen in de eerste linie nemen De Amerikaanse regering heeft de Russische voorzitter van de geallieerde bestuursraad te Boedapest verzocht om uit levering aan de Amerikaanse vertegenwoordiger in die raad van copieën van alle documen ten e.d., die, naar beweerd wordt, het aftreden van Ferenc Nagy hebben teweeg gebracht. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gezegd, dat het verzoek is gedaan op grond van een artikel van het statuut van de geallieerde bestuursraad, dat bepaalt, dat de regeringen van Engeland en de V.S. het recht hebben afschriften van alle docu menten te verlangen, die deze re geringen interesseren. Dit is de tweede stap van Ame rika na de wijziging van het re giem in Hongarije. De eerste was het blokkeren van het crediet voor de aankoop van surplusgoe- deren. Het Joegoslavisch nieuwsbureau haalt „welingelichte kringen te Boedapest" aan, volgens welke de Hongaarse regering de minis ter van financien, Miklós Nyarady (die in Sovjet-Rusland zou ver toeven) en de opperburgemeester van Boedapest, Josef Koevago, ontslagen zou hebben. Reeds is gemeld, dat een zuiverings-com- missie een algemene zuivering van de partij der kleine boeren zou ondernemen. Naar uit goede bron te Wenen vernomen wordt, hebben de Hon gaarse gezanten te Londen en Bern evenals die te Washington geweigerd aan hun terugroeping door de Hongaarse regering ge hoor te geven. De Hongaarse nationale verga dering zal een wetsontwerp be handelen, waarbjj de voormalige premier Ferenc Nagy van zijn nationaliteit wordt ontheven en waarbij zijn bezittingen onder de boeren worden verdeeld. Ook Nagy's zoontje in veiligheid Het vijfjarige zoontje van de voormalige Hongaarse premier Nagy is Dinsdag de Zwitserse grens gepasseerd, waar het door zijn ouders werd opgewacht. Een verpleegster en een autoriteit van het Hongaarse ministerie van bui tenlandse zaken hebben het jonge tje in veiligheid gebracht. De tocht geschiedde in de grot luxueuze auto, die Nagy als ge schenk van Maarschalk Stalin had ontvangen. Nam enige maanden geleden de veesmokkel naar België veront rustende afmetingen aan, thans wij zen verschillende symtomen er op, dat deze smokkelhandel aan het afnemen is, zo deelt men ons van bevoegde zijde mede. Een en an der vindt bevestiging in het feit, dat de prijs van de „zwarte" Bel gische francs is gestegen tot 14 cent per stuk, en dat de prijs van de vleesbonnen in België is geste gen van 25 centimes per stuk ge durende de tijd, dat de smokkel handel hoogtij vierde, tot 2H a 3 frs. momenteel. Ook het aantal geconstateerde overtredingen wordt steeds gerin ger. Naar aanleiding van het be richt over de aanbieding van 6000 sierheesters en bomen aan Cana da vernemen wij nader, dat deze geste niet kan worden aange merkt als een officieel geschenk vf.n £e .^ed- regering, doch een attentie is, georganiseerd door het comité „Bloemen tolk onzer dank baarheid" te Haarlem. De staten van Curacao hebben de ontwerp-begroting voor 1948 na dagenlange debatten aange nomen. aan deze operaties deel. 400Q zeeschepen vervoeren het materiaal en de manschappen en verder zijn nog eenige dui zenden kleinere vaartuigen in gebruik. Churchill zeide, dat dit de eerste landing is in de serie van landingen, die op het Europeesche continent zullen plaats vinden. Volgens mededeelingen van de legerleiding verloopen de militaire gebeurtenissen ge heel volgens plan. „En wélk een plan!" riep Churchill uit. De landingen hebben plaats tusschen Cherbourg en Le Havre, aan de monding van de Seine. Churchill deelde mee dat de veldslag in hevigheid zou toenemen. Er heerscht 'n eensgezindheid in 't landings leger als nooit te voren. De mededeelingen van Chur chill werden eindeloos toege juicht Generaal Eisenhower maande hedenmorgen de bezette ge bieden tot kalmte. Elk te vroeg ingrijpen van de bewo ners, aldus Eisenhower, kan fataal zijn. Minister-president Gerbrandy, Pierlot en koning Haakon richtten zich tot hun Iandgenooten met eenzelfden oproep En onder deze getypte doorslag de woorden: „Doorgeven! Door geven! Doorgeven! Zwijgen! Zwij gen! Zwijgen!" Die avond deed ook de gewone man, die nooit een held was, die nooit veel durfde, die geen moei lijkheden zocht en soms bijna transigeerde, zijn voordeur op het nachtslot na eerst schichtig de straat te hebben afgekeken. Hij zette z'n Vrouw en dochters bij de ramen op de uitkijk, liep op z'n tenen naar de zolder en tilde met trillende vingers vanonder het geheime vloerluik: de radio. Hg hoorde toen Frank Guillard van de B.B.C. die doornat de studio kwam binnen hollen, ver tellen dat ie z'n notities verloren had, toen zijp landingsboot op een mijn stootte, maar hij was in Frankrijk geweest en de tegen stand was minder dan men ver wacht had Er was een reportage van de honderden vliegtuigen, die donde rend langs de microfoon de start banen afrace-ten de nacht In, naar Frankrijk: „This is the real thing!" Parachutisten gaan aan boord van de logge transportmachines en nemen met e\n brede grijns op hun zwart-gemaakte gezichten het „Good luck boys!" in ont vangst. „Je moet de hel laten losbar sten, want we zjjn midden op de rug van de Boche gesprongen". En daar zijn de „assault crafts" die als nijdige dappere watertor ren naar het strand schieten, nau welijks zichtbaar achter de enor me boeggolf „Ik zit in m'n Mitchellbommen- werper en koers op het ogenblik richting Frankrijk op 10.000 voet. Mijn opdracht is een spoorbrug bij Cherbourg te bombarderen. Ik heb 4 bommen van 1000 pond en ik zal ze goed richten om daar mee „those, fine guys", die reeds beneden zitten, een handje te hel pen. Hier is mijn doel!! Het lijkt wel Picadilly circus. Wat een drukte!! Bommenwerpers vliegen af en aan! Daar gaan de eitjes! Weer een klap op hun neus!" Op die avond, reeds zover ach ter ons na drie jaren, hoorde de gewone man, die nooit een held was, die nooit veel durfde en geen moeilijkheden zocht, terwijl hij z'n radio steeds maar zachter zette, de vreemde onbekende namen van kleine plaatsen in Normandië, waar tevoren de tijd stilstond en de mensen met het rijpen der ap pels in de boomgaarden, traag ouder werden tussen het groen der valleien, waar de zee eeuwig keerde tegen de steile Falaise kustplaatsen, die plotseling bekend werden over heel de we reld, plaatsen waar die nacht en vele nachten daarna kleine bezit tingen in lichter laaie stonden als fanalen voor Europa's vrijheid. „De koning van Engeland heeft gisteravond een redevoering ge houden tot de gehele wereld, waarin hij deze oproept tot ge bed en iedereen verzocht te den ken aan hen, die thans deelnemen aar het gevecht op leven en dood v >or de vrijheid Zo begon drie jaar geleden de invasie. Arromanches, Juni '47 J. W. HOFWIJK De Eerste Kamer heeft giste ren de wetsontwerpen Belas ting-herziening 1947 en de wij ziging van het besluit op de Ondernemersbelasting zonder hoofdelijke stemming goedge keurd evenais het wetsontwerp tot verhoging van de accijns op gedistilleerd en van de belas ting op houtgeest en herziening van het tarief van invoerrech ten. Eerste spreker over de belas tingherziening en de onderne mersbelasting was de heer Mole naar (P.v.d.V.) die o.m. vroeg naar de financiële consequenties van de verlaging van het tarief der weeldebelasting van 25 op 15 pet. Spr. meent dat de minister wat luchtig is heengelopen over de bezwaren, welke zijn aange voerd tegen het hoge tarief der inkomstenbelasting. De grens is reeds ver gepasseerd, hetgeen matheid en gebrek aan inspan ning ten gevolge heeft. Men ge troost zich in het algemeen geen grotere inspanning, wanneer men weet, dat de fiscus beslag legt op een groot deel der grotere in komsten. De heer v. d. Brink (K.V.P.) acht de voorgestelde correctie in ons belastingstelsel zeer belang rijk. Met de verlichting der be lasting voor het bedrijfsleven kan sprekers fractie zich geheel ver enigen. Dit zal het initiatief ten goede komen. Hetzelfde is het geval met de verlaging voor de laagste inkomens. Deze getuigt van realisme. Zo heeft dit ont werp een belangrijk economiscn en sociaal doel. Spr. wijdt vervol gens beschouwingen aan de ethi sche en sociaal-economische pro blemen, welke samenhangen met de grotere progressie van het ta rief der inkomstenbelasting. Hij is het niet eens met de minister, dat een hoog tarief der inkom stenbelasting niet belemmerend zou werken op de economische activiteit. Bovendien beinvloedt 't de spaarruimte in de lagere in komens en werkt het ontduiking der fiscale bepalingen in de hand. Sprekers fractie gaat met het ont werp mede, maar houdt de nood rem krachtig in het oog. De minister spreekt. Nadat nog een drietal sprekers hun hart ontlast hadden, kwam minister Lieftinck aan het woord. Doel dezer voorstellen is be vordering van het economisch herstel en bevordering der sociale rechtvaardigheid. Terecht is op gemerkt. dat het fiscale element hier niet op de voorgrond treedt. Sprekers streven is er op gericht zp min mogelijk invloed uit te oefenen op het kiezen van rechts vormen. De fiscale weg is hier voor in het algemeen niet het meest geschikte middel. De minister beantwoofdt voorts enige afzonderlijke vragen o.m. met betrekking tot het tarief der inkomstenbelasting. De arbeids- compensatie stelt hij alleen als te genwerkende kracht, niet als po sitief argument voor een hoge be lasting. Het weinige enthousiasme voor het sparen door particu ie- ren ligt niet alleen aan de belas tingen, maar hangt o.m. samen met het willen inhalen van ge miste levensvreugde. De :p- brengst van het weeldetarief wordt thans geschat op 25 mil- lioen. De successiebelasting liet in one land nog ruimte voor ver hoging. Bij een technische herzie ning zal de minister aandacht schenken aan de genaakte op merkingen ten aanzien van de successiebelasting. Het weinig ge bruik maken van de dollarlening is geen maatstaf geweest voor een beoordeling in ongunstige zin van het financieel beleid der rege ring. Het ging hierom, dat men op grote schaal dollarbezit zou liquideren en dit heeft wel dege lijk plaats gehad. Het provenu heeft men weer willen besteden voor aandelen om' at men daarin meer winstkansen zag. Dit naar aanleii g van een opmerking van de heer Van de Kieft, die de Ned. dollarlening 'n grandioze mislukking had ge noemd. Zoals boven gezegd, werden ten slotte de wetsontwerpen z.h.s. goedgekeurd. De communisten wensten geacht te weden te heb ben tegengestemd tegen het wetsontwerp belastingherziening. In het begin der vergadering werd de heer J. Hommes (a.r.) geinstalleerd als lid in de vaca ture Van Asch van Wijck en werden enige kleine wetsont werpen goedgekeurd o.m. de goedkeuring van het statuut van de voedsel- en landbouworgani saties der V.N. Het echtpaar P. van Hum Oessels tp 's Hertogen'bosch hoopt 21 Juni, omringd door 120 kinderen, kleinkinderen en ach- terkleinkinderen zijn diamanten bruiloft te vieren. In een bijeenkomst te 's-Graven. hage van ca. 200 marine-officie, ren ia opgericht een vereniging van officieren der Kon. Marine, welke een overkoepeling zal zijn van de vooroorlogse veremigin. gen_ Ze bedoelt in de eerste plaats bevordering der vakbe kwaamheid (o.a. door uitgaaf van het „Marineblad") en voorts van het onderling contact. In heit zwembad „Het Bakse Ven" te Tilburg kwam de stu dent J- H. uit Nijmegen, wonende te Tilburg, b(j een duiksprong met het hoofd op de bodem te recht, tengevolge waarvan hy een halswervelfractuwr opliep waaraam hy is overleden. Te Nijmegen zijn de 21-jarige H. de Waal en de 24-jarige S. in het Maas Waalkanaal by het zwem men verdronken. A Gisteren ls de 25-jarige P. K. uit Tiel by hat zwemmen in de Waal aldaar verdronken By het baden in het nieuwe kanaal te Leiden ls gisteren, avond vermoedeiyk verdronken de 34-jari'ge T. P. uit Achel (B.) en verbiyf houdend in het Kruis, herenklooster te Zoeterwoude. Zijn kleren en rywiel werden op de kant gevonden, doch dreggen bleef nog zonder resultaat. Het hoofd van de ryksvreemde- iingendienst en van de visa. dienst, aP heer J Greveiink, heeft, in Duitsland zqnde voor d« regeling met de geallieerde autoriteiten van de uitwijzing van ongewenst,, Duitsers uit Nederland, niet ver van de Ned. grens een auto-ongeluk gehad. De heer Greveiink ligt thans met een gebroken enkel in een En gels hospitaal te Wupperthal <0 De Belgische regering is voor. nemens 1500 k.m. van het spoor- -wegnet te eleotrificceren. Hier. door zal jaariyks 650,000 ton steenkool worden bespaard. Dinsdagavond zijn langdurige be sprekingen gehouden betreffende de bestuursvoorziening van Buiten zorg tussen dr. Van Mook, dr. P. Idenburg, dr. P. Koets, generaal- majoor Buurman van Vreede, de plaatselijke commandant van Bui tenzorg, kolonel A. Thomson, en het hoofd tijdelijk bestuur Java en Madoera, mr. Ch. Abbenhuis. Na deze besprekingen heeft de regeringsvoorlichtingsdienst een communiqué uitgegeven, waarin gewezen wordt op de mededeling van de Ned. regering dd. 28 Mei, dat zij zich voorshands niet recht streeks zou mengen in de kwestie- Buitenzorg en dat zij het hare zou doen om tot een oplossing te ge raken. Het communiqué zegt voorts: „De regering voegt hieraan het volgende toe: Voorlopig werden te Buitenzorg slechts stabiliserende maatregelen genomen om te kun nen waarnemen, welke betekenis het gebeurde had en om te voor komen, dat door ernstige botsin gen de orde verstoord werd. Sedertdien is opnieuw komen vast te staan, dat op deze ondemo cratische wijze geen ordelijke bestuursvorm gevonden kan wor den. Het is duidelijk, dat in geen enkel opzicht is bijgedragen tot verbetering van de toestand. In het belang van de zuiver heid van het politieke leven en van alle betrokken groepen zal de regering thans bepaalde stap pen doen om in de eerste plaats te geraken tot herstel van regel matige bestuursverhoudingen. Het bedoeld herstel zal op grond van de bestaande afspra ken en in het algemeen van de beginselen van Linggadjati moe ten aanvangen met de terugkeer van het op onregelmatige wijze terzijde geschoven civiele be stuur van Buitenzorg. Uiteraard is dit slechts mogelijk, wanneer garanties kunnen worden gegeven, in de eerste plaats, voor een deugdelijk bestuur, dat ten volle rekening houdt met de ter plaatse bestaande verhoudingen en, in de tweede plaats, voor de veiligheid van personen en positie van hen, die ondoordacht aan daden van de „Partai Rakjat Pa soendan" hebben meegedaan. Zij dienen daarvan geen nadelige ge volgen te ondervinden, tenzij in bepaalde gevallen naar het oordeel van de regering aanleiding mocht bestaan tot strafvervolging. De regering handhaaft haar standpunt, dat geen belemmeringen ii de weg mogen worden gelegd aan de normale actie van de poli tieke partij „P. R. p.", welke ais zodanig recht heeft op bescher ming tegen terreur en intimidatie. Teneinde de politieke activiteit van de verschillende groepen .n goede banen te leiden overweegt de regering de vorming van een representatieve commissie van bij stand voor het bestuur in Buiten zorg. De Nederlandse ambassadeur te Parijs, Jhr. Mr. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer, wordt vol gende week voor enkele dagen in Nederland verwacht. Op een gisteravond te 's-Gra- venhage gehouden persdiner heeft de minister-president, dr. Beel, een rede gehouden, waar in hy o.a. het volgende zeide in verband met zijn reis naar Indonesië: Het besef van de grote be tekenis ener persoonlijke ontmoe ting, mijne heren, vormt ook de diepste grond van mijn reis naar Indonesië. Reeds aanstonds bij mijn optre den als minister-president heb ik 't voornemen gemaakt, om, zodra de gelegenheid zich daartoe zou aanbieden, de overzeese gebieden zelf te bezoeken, teneinde in per soonlijk contact met leiders en vertegenwoordigers der volkeren aldaar, mij een juister denkbeeld te vormen van hun inzichten, hun verlangens, hun moeilijkheden en hun problemen. Het te korte be zoek, dat ik, tezamen met mijn ambtgenoot van Overzeese Ge biedsdelen, de heer Jonkman, aan Indonesië mocht brengen, heeft mij in de eerste plaats versterkt in de overtuiging, dat persoonlijk contact, dat oriëntatie door eigen aanschouwing een voortreffelijk middel vormt om tot een juistere omlijning der vraagstukken welke een oplossing behoeven, te geraken. Ik hoop daarom, zodra de ge legenheid zich daartoe voordoet en wanneer de gebeurtenis sen in Indonesië zich in de goede richting ontwikkelen, kan dit wellicht vrij spoedig zijn mij met mijn ambtgenoot ook persoonlijk naar Suriname en Curasao te begeven. Dit klemt te meer, omdat deze staatsdelen, die gedurende de af gelopen jaren in vrijheid de poli tieke ontwikkeling van de wereld volgend, de gemeenschappelijke oorlogsinspanning met volle over tuiging hebben gesteund, recht hebben op onze volledige mede werking bij de spoedige verwezen lijking van onze gemeenschappe lijke democratische idealen. Niet slechts immers zal ons streven erop gericht zijn de Indo nesische federatie tot een levende werkelijkheid te maken, ook de unie-gedachte zal op korte ter mijn een als het ware zichtbare en concrete uitvoering moeten u W bruiden, Jesus, die reinheid en jeugd aan U gegeven hebben, zouden voor geen geluk en geen -ijkdom de stille uren bij Uw tabernakel willen geven. Maar voor ons, die kinderen van de wereld zijn, is het zo moeilijk om de lege handen te vouwen, en aan niets anders te denken dan U. En toch: ook om voor ons het leven te zijn, hebt Gij het lichaam van onze sterfelijkheid aangenomen. Ook opdat w ij zouden delen in de glorie van Uw goddelijke triomf hebt Gij de moeiten van het mens-zijn gedragen. Gij zijt onaanzienlijk en arm en vergeten geweest. Gij zijt geweest wat wij niet willen zijn. Gij hebt zonder bitterheid willen lijden, wat wij niet lijden willen. Gij hebt Uw offer gebracht, opdat wij sterk zouden zijn om het met U te brengen. En gij wacht in Uw stille tabernakel, en verlangt ook naa- ons en roept ook ons. Wij kunnen U niet weerstaan En wij geven ons aan U over. Wij geven U carte blanche voor heel ons leven. Wij geven U ons verstand en onze wil, onze werkkracht en onze mislukking, ons eenzaam hart en ons verlangen naar het succes, onze wil om te leven en onz' angst om te sterven. Wij geven U alles wat wij zijn en alle wal wij bezitten, en wij bidden U, om het als Uw eigendom te beschouwen, en het te gebruiken naar het welbehagen van de Vader, Die ons in U heeft uitverkoren om Zijn ''■inde-en te zijn. Wees in ons werk. Wees in ons bidden Wees in ons lijden Wees in ons denken en in ons verlangen en in ons sterver Eaat ons werk Uw werk. ons gebed Uw gebed en ons liidet Uw lijden zijn. Laat alles in ons ophouden van ons te zijn Leg er onvoortvaardelijk beslag op. Het is allemaal goed mijn Jesus. Als Gij het leven moeilijk maakt, dan <r het goed En als Gij onze kracht werkloos doet zijn. en het te gemekkeliik wekt dan nog is het goed Met U is er geen kruisiging dan ter Verrijzenis. IN TE ontvangen. Dit kan niet door Nederland alleen tot stand wor den gebracht, ook de van harte gegeven medewerking van Suri name en de Nederlandse Antillen is een onmisbare voorwaarde voor het welslagen hiervan. Wanneer naast de hier te lande reeds werkzame vertegenwoor digers van de Nederlandse Antil len ook die van Suriname en voorlopig van de verschillende Indonesische staten (in afwach ting van de tot stand te komen Indonesische federatie) gezamen lijk met de Nederlandse regering het grootse werk van een nieuwe volkeren- en statengemeenschap zullen aanvatten, zal een kost bare bijdrage voor vreedzame heropbouw van de wereld worden gegeven. Over onze reis naar Indonesië is in de dagbladen reeds veel ge schreven. Niet alles wat daarin uitdrukking vond, vermag ik als juist te omschrijven. Op een enkel punt moge ik iets nader ingaan. Er is geschreven, dat onze reis teleurstellend was. Dit is verre van juist. Onze reis heeft datgene opgeleverd aan oriëntatie, wat bin nen het korte tijdsbestek daarvan te verwachten was. Hetgeen ons heeft teleurge steld is, dat zoals wij van de aanvang af helaas moesten ver nemen en wel zelfs van zeer progressieve zijde, dat de hou ding der republiek na de onder tekening van het basis-accoord van Linggadjati niet heeft beant woord aan daaraan redelijk te stellen verwachtingen. Wanneer dezerzijds een loyale en royale uitvoering van dit accoord ern stig wordt nagestreefd, dan mag, ja dan moet ook van de weder partij verlangd worden, dat ook zij een gelijke houding aanneemt. Het is aan geen twijfel onder hevig, dat het belang van Nederland en van Indonesië ge biedend noodzakelijk maakt, dat ten spoedigste in geheel Indo nesië gezonde verhoudingen ontstaan en aan de arbeid van reconstructie kan worden begon nen. Een ontzaglijk werk staat voor de boeg, hetwelk slechts gemeenschappelijk kan worden verricht. Op een tweede punt moge ik nog uw aandacht vestigen. In be paalde persorganen doet men het voorkomen, alsof de regering een principiële wijziging zou hebben gebracht in haar beleid ten aan zien van het Indonesische vraag stuk. Ik moet dit met grote stelligheid betwisten. Zoals ook in de ver klaring, welke na afloop van de jongste ministerraad is gepubli ceerd, werd opgemerkt, zijn er blijvende beginselen van de basis overeenkomst van Linggadjati richtsnoer der regering. In dit ver band moge ik enkel herinneren aan hetgeen mijn ambtgenoot van overzeese gebiedsdelen op 19 December 1946 in de Tweede Kamer heeft verklaard ten aan zien van eventuele niet-nakoming der overeenkomst en van de essen tiële voorwaarden bij de uitwer king. Deze toen uitgestippelde ge dragslijn volgt de regering krachtens de op haar rustende verantwoordelijkheid nog steeds en het ligt allerminst in haar voornemen daarin wijziging te brengen. Mogen de komende dagen doen zien, dat onze denkbeelden en voorstellen door de republiek wor den overgenomen, opdat mede in samenwerking met de overige delen der toekomstige federatie onverwijld de constructieve arbeid kan worden aangevangen tot heil der volkeren van Nederland en Indonesië. Ongetwijfeld toch zal een spoe dig herstel ^an gezonde verhou dingen in Indonesië mede zijn gunstige weerslag hebben op ons land. Dankbaar mogen wij con stateren, dat in de beide jaren, welke sedert de bevrijding achter ons liggen, reeds veel is totstand- gebracht dank zij de inspanning van talloos velen. Nochtans blijft een regelmatig voortgaande stij ging der productie eerste eis. Het enorme belang, gelegen in de ar- beidsrust in het bedrijfsleven, be hoef ik niet te onderstrepen. In dit opzicht is het mij een behoefte om uitdrukking te geven aan mijn grote waardering voor het werk van de stichting van de arbeid en bepaaldelijk ook van de daarin zitting hebbende drie grote vak centrales. Zij hebben op uitnemen de wijze hieraan hun medewerking verleend door bij de behartiging van de belangen hunner leden, waardoor zij terecht opkwamen en opkomen, het landsbelang niet uit het oog te verliezen. Dit verdient des te meer waar dering nu in de laatste weken symptomen zijn waar te nemen, welke er duidelijk op wijzen, dat van bepaalde zijde kennelijk ver storing van deze arbeidsrust wordt beoogd. Juist door hun reële houding mogen de besturen dezer vakcentrales er aanspraak op maken, dat met de door haar ge uite rechtvaardige verlangens zo enigszins mogelijk rekening wordt gehouden. De aanwezigheid van de voor zitters der beide Kamers is hoezeer ik mij daarin overigens verheug voor mij een waar schuwing, dat ik mij mijn consti tutionele plichten bewust dien te zijn. Temeer waar te verwachten valt, dat spoedig in de Tweede Ka mer discussies over de huidige stand van zaken met betrekking tot het Indonesische vraagstuk hetwelk op dit ogenblik op de eerste plaats uwe belangstelling heeft zullen worden gevoerd, zult u mij ten goede houden, dat ik mij hiertoe bepaal. Tenslotte maakte de minister president nog melding van de reis welke dr. Friedericy binnenkort zal ondernemen naar Suriname en de Nederlandse antillen. Naar wij vernemen, hebben alle burgemeesters in den lande van het departement van Openbare Werken en Wederopbouw een schrijven ontvangen, waarin hun wordt meegedeeld, dat, op voor waarde, dat de aanbesteding van nieuw te bouwen woningen vóór 1 Juli heeft plaats gehad, zij materialen voor 150 pet. meer nieuwe woningen zullen ontvan gen, dan hun aanvankelijk waren toegewezen. Door deze maatregel, welke blijkbaar de bedoeling heeft de gemeentebesturen aan te zetten tot spoed bij het houden van aan bestedingen, zouden dus 2% maal zoveel woningen kunnen worden gebouwd als aanvankelijk was geprojecteerd. KERSEN MET GOUDEN STELEN Ondanks mededelingen uit Den Haag, dat op de prijs van het fruit zorgvuldig zal worden gelet, wijst alles er op. dat de kersen ook dit jaar weer verre van goedkoop zullen zijn. De pachtprijzen, welke de laatste dagen besteed werden varieerden van 46 gld. per bus sel (10 kg.), hierbij komt nog, dat de pluk- en keerders-kosten zeei hoog zijn. Een plukker vraagt b.v. 15—20 gld. per dag, terwijl een keerder 100 gld. per week vraagt. Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond: Vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Aanvankelijk J zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later brekende bewol- king met een enkel buitje. Vry koel. 6 Juni: Zon op 4.23 uur, onder 20.54 uur; maan op 23.44 uur, onder 5.57 uur. Vermoedelijk twee personen verdronken Dinsdagavond bemerkten drie op varenden van het regenboogjacht „Piet Hein", op weg van Stavo ren naar Enkhuizen, dat de boot snel water maakte. Ondanks in gespannen pogingen zakte het jacht steeds dieper weg tot om tien uur nog slechts de masttop, waaraan de mannen zich wanho pig vastklemden, boven het water oppervlak uitstak. Gedurig trachtten de drenkelin gen door luid geschreeuw de aan dacht te trekken van de soms op korte afstand passerende vissers schepen, waarvan zij de motoren duidelijk konden horen, doch de nacht verstreek zonder dat zij werden opgemerkt. Tegen de ochtend was de toestand onhoud baar geworden en besloot de heer H. Eeuwijn uit Beverwijk hulp te halen door de 800 M., die hen nog van de vaste wal scheidde, zwem mende af te leggen. Tegen half zes bereikte hij volkomen uitge put de IJsselmeerdijk, vanwaar een auto hem naar Enkhuizen bracht. Onmiddellijk voer de red dingboot uit, maar op de plaats van de ramp aangekomen, vond men de masttop verlaten. Hoewel het niet uitgesloten geacht mag worden, dat de twee zeilers zijn opgepikt, houdt men er ernstig rekening mee, dat zij in de golven zijn omgekomen. De vermisten zijn waarschijnlijk beide uit Den Haag afkomstig. Een nader onderzoek heeft thans zekerheid gebracht over het lot van een der opvarenden van het gezonken regenboogjacht, dat ter hoogte van Enkhuizen is gezon ken. In de touwen verward is nl. het stoffelijk overschot aangetrof fen van de heer Oene Muller uit Langweer bij Joure. Van het derde lid van de bemanning, de heer G. de Haan uit Den Haag, ontbreekt nog ieder spoor. In verband met de moeilijkhe id in Oost-Indonesië, welke het ?".reden van de voorzitter van het Oost-Indonesisch parlement, mr. Tadjoedin Noor, tot gevolg hadden, heeft de progressieve fractie van dit parlement dr. Van Mook verzocht zijn bemiddeling voor de opheldering van het in cident te verlenen. OFFICIER Kapitein A. had in 1942, toen de Ned. officieren weer in krijgs gevangenschap waren gelokt in het kamp een lijst aan de S.D. verstrekt van anti- en pro-Duitse officieren. Hij zelf en ook ver scheidene andere officieren zijn daarop in vrijheid gesteld. Het B. G. te Arnhem heeft de kapitein deswege tot 3% jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De directie van het Rijksmuseum heeft medegedeeld, dat de eigen lijke restauratiewerkzaamheden aan Rembrandt's ..Nachtwacht", welk beroemd werk thans eigen lek niet langer die naam kan dra gen, omdat de feestelijk lichte kleuren geen reminiscenties meer aan de nacht wekken, zijn beëin digd. Het doek moet nog slechts de laatste bewerking van vernis sen ondergaan en zal omstreeks half Juni voor het publiek te be zichtigen zijn- Met Glimzo, het wondermiddel van professor Wetallus uit Emmer. Compascuum, had het schoonma ken van de „Nachtwacht" veel vlugger en veel beter gegaan: Zij: Ik was van plan deze week naar het Rijksmuseum te gaan. Hij: Het Rijksmuseum? Ik kan die smerige oude meesters niet uitstaan. Zij: Ja, maar de schilderijen zien er veel beter uit. De directie ge bruikt tegenwoordig Glimzo. Hij: Glimzo? Wat is dat? Zij: Beste jongen, dat is een wondermiddel. Na één behande ling ligt er een prachtglans over de smerigste Rubens, zodat je hem als scheerspiegel kan gebruiken. Hü: Geweldig! Ik ga het direct proberen op mijn Vermeer. Na Rotterdam ontving de hoofd stad van Brabant bezoek van dr. Van Cauwelaert, Belgisch minister van Staat, die een rede kwam houden oven „Het levensrecht der kleine staten In het Atlantische handvest wer den verklaringen over het lot der kleine landen vastgelegd, die veel goeds voorspelden, aldus spr. Thans denkt men er in Amerika en Enge land echter blijkbaar reeds anders over. De plaats, die de kleine naties innemen in de V.N., het veto-rêcht der groten, het bescheiden aandeel van België en Nederland in beslis singen over de toekomst van Duits land, het zijn alle symptomen van de ommekeer van gedachten, die in de Angelsaksische landen heeft plaats gehad, waarvan een erger lijke achterstelling van de kleine naties een gevolg is, zelfs bij kwesties, waar haar levensbelan gen mee gemoeid zijn. De voorstelling, die soms gege ven wordt, als zou de moderne ontwikkeling onmogelijk worden met het bestaan der kleine staten en als zou de politiek van deze landen de oorzaak van de oorlog rijn geweest, noemde dr. Van Cauwelaert absurd. Het was het gekrakeel der groten, dat de klei nen naar hun zelfstandigheids- politiek dreef. Zij zijn echter uit eigen belang internationalisten geworden, de beste verdedigers van het recht der volken en van de vrede. Samen vertegenwoordi gen zij in Europa een niet geringe macht, mits al de 125 millioen mensen, die in de kleine landen leven, eensgezind samenwerken. Nederland en België, die het lot van de kleine staten delen, zullen hierbij vaandeldragers moeten zijn voor de eer der kleine volken. Zij zullen moeten samenwerken op ieder gebied, waar de mogelijkheid er toe aanwezig is, zonder hun onafhankelijkheid prijs te geven. Dr. Frans van Cauwelaert had onder zijn gehoor veel prominente Brabantse en Belgische persoon lijkheden. Hij werd verwelkomd door de Commissaris der Konin gin, prof. De Quay. Het voltallig College van Ged. Staten van W. Brabant en vele burgemeesters waren aanwezig en België werd vertegenwoordigd door de ambas sadeur Leon Nemry, de gouverneur van Belgisch Limburg en prof. Cardijn van Leuven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2