Zakelijke en waardige begrotingsdebatten Het antwoord van B. en W. R fgodsbeeldje De autonomie van de gemeente en het personeelsvraagstuk KAPITEIN DUMPELADORIS ADIO programma Het DONDERDAG 5 JUNI 1947 PAGINA 3 OPBOUWENDE REDE VAN DE KVP-FRACTIE De K.VPspreekt De Zondagstvet Belangstelling voor Kethel Schooltandverzorging AR.-klachten Liberale vrijheden De busverbindingen Nog eens PvdA en CPN GROTE EENSGEZIND. HEID Wethouder van der Kraan aan het woord De wethouder van financiën doet zijn boekje open Nood positie 55- Revolvers voor de dag Cultuur en Zondagwet Het laatste woord zilveren Lewis Allen Browne. DE .,VANDËRSTENG" IN ZIJN ELEMENT BURGERLIJKE STAND Wie gisterenavond de Raads zaal binnengestapt zou zijn en daar de raadsleden bezig had ge zien aan gebak en thee, trekkend aan een feestsigaar, naast zich een glaasje ijswater, zal niet ver moed hebben, dat zoveel gezellig heid gepaard ging met uiterst za kelijke betogen. De heer v. d. Berg (C.H.) tracteerde en de raad stel de die geste zeer op prijs. Na de benoeming van de heren G. Ferwerda uit Bergum en F. de Kok uit Venlo tot opzichter le klasse bij de dienst van Ge meentewerken, begon de heer Sabel (P.v.d.A.) zijn beschouwing. De fractie van de P. v. d. Arbeid betreurde het, dat de begroting niet eerder was ingediend; zag hierin een gebrek aan eerbied voor de raad. Het afdelingsver slag is onvolledig en onjuist. Het heeft de schijn, alsof een kleine minderheid het met de gemaakte opmerking over de zuinigheid van vroegere colleges eens is. Hit is een meerderheid geweest. Spreker dringt aan op grote spoed bij het instellen van dienst commissies. Medezeggenschap m de gang van zaken stimuleert de prestatie en de arbeidslust. Het is noodzakelijk, dat de Gor zen een busverbinding krijgt; de mensen daar konden wel eens de indruk krijgen, dat de arbeiders wijk met opzet stiefmoederlijk wordt bedeeld. De zelfstandigheid van de ge meente is een groot goed. Hoe zal de toekomstige, taakverdeling tussen Rijk, Provincie en Gemeen te worden? Het is met voldoende, dat de geaccumuleerde oorlogs tekorten worden weggewerkt, maar dat ook voor de toekomst een regeling komt, want anders blijven we in dezelfde toestand. Men dient ervoor te waken, dat de gemeente geen Rijksinstantie wordt met beperkte taak. We leven in een periode, dat een veelzijdige gemeentelijke bemoei ing een krachtbron kan zijn voor het vestigen van een stedelijke ge- meenschap. Het is de grote opgave om het individu niet in de massa te laten verloren gaan. De massa moet opnieuw worden ingescha keld en opgewekt tot burgerzin. Ieder burger moet zich verant woordelijk weten voor de gang van zaken binnen de gemeente. Op basis van geestelijke verschei denheid moet coördinerend ge werkt worden, zodat de vrije ver enigingen dichter bij elkaar ko men te staan. Vervolgens gaf hij de methode aan, die hiertoe zou kunnen leiden. Een methode, die in ons blad reeds sinds 1945 en tegelijkertijd door de huidige wet houder van culturele zaken ge volgd is. Wat de heer Sabel voor stelde, is reeds enkele maanden aan het draaien. De fractieleider van de K.V.P., Ir. W. H. v. d. Toom Jr., begon met namens de fractie waarde ring uit te spreken voor het werk van B. en W. Hij is blij, dat een efficient gemeentebeleid wordt nagestreefd en dat een 10-jaren- plan is gevormd. Het plan is na tuurlijk aan wijziging onderhevig en dus vertrouwelijk; toch zou het juist zijn het voor de Raad te ont vouwen, eventueel in een vertrou welijke nota met een bespreking in comité-generaal later. Een zelfde werkwijze wil de fractie in verband met het Havenplan ge volgd zien. Het is onjuist, dat kringen buiten de raad meer we ten, dan de raad zelf. Tijdig indienen van de begro- ting-1947 versterkt de zelfstandi ge positie van de gemeente, om dat het aanvragen van goedkeu ring voor aparte posten afhanke lijker gevoelens doet oprijzen. De fractie is bereid B. en W. in het vertrouwen te volgen, dat dit College heeft t.a.v. de geaccumu leerde oorlogstekorten, maar zag de posten 1946 en 1947 bij een eventuele regeling graag betrok- Bij de bespreking van het per soneelsvraagstuk verdienen alle betrokkenen een woord van ap preciatie. Het rapport van de Rijkscommissie inzake medezeg genschap wordt met grote be langstelling afgewacht; er dient spoed betracht worden, daar het gemeentelijke personeelvraag- stuk in dit opzicht spanningen kent. Overheidsdiensten moeten voorbeelden zijn voor de ontwik keling van het sociale vraagstuk in het vrije bedrijf. Daarom is het jammer, dat in de gemeente aan de C. A. P. A. en het Georganiseerd Overleg niet de plaats wordt ingeruimd, die die instellingen toekomt. Sinds 6 maanden is een concept statuten gereed, maar het is nog steeds niet behandeld. Bovendien zijn er de practische kwesties van: personeelspyramide, werlc- rlassificatie en salaris-verhoudin gen. De practijk bewijst, dat er sneller gearbeid kan worden. Daar dringt de fractie op aan. Tegenover de gedachte van een afdeling personeelszaken staat de fractie geinteresseerd. De cen trale adviesinstantie, zoals door de gemeente is voorgesteld, zal wor den overwogen aan de hand van de besprekingen en inlichtingen. Het is de bedoeling van de fractie te bereiken, dat de personeelsver- houdingen voor de onderscheiden diensten naar dezelfde bedrijfseco nomische en sociale maatstaven worden opgetrokken. De bestaande regeling voor de Zondagochtend houdt de gulden middenweg. Moge deze voor de toekomst con -oquent gevolgd blij ven. Opc-i'^re voorstellingen en sportb"" zouden een scha delijke inv'~ d uitoefenen op het kerkbezoek en de algemene sfeer; de dag des Heren in ernstige mate ontwijden en daarmee een wezenlijk element van een waac-- lijk algemeen welzijn bederven. Dit algemeen welzijn wordt in hoge mate gediend door de hoge opvatting van het college op het terrein der cultuur. De eerste zin van cultuur is persoonlijkheidscul tuur, zodat de taak van de over heid een ondergeschikte taak moet zijn, d.w.z. het wekken der krachten van vrije burgers en vrije organisaties in hun veelvor migheid; het aanvullen, waar die krachten ongenoegzaam zijn en het bekronen van het werk door eigen culturele bouwstenen. Cen tralisatie en uniformiteit is we zenlijk de dood voor alle cultuur. De nauwe band met onderwijs, mits in de ruime zin genomen, is juist. De K.V.P. hoopt, dat Schie dams Culturele Gemeenschap en Nederlandse Jeugd Gemeenschap haar plaats en taak begrepen en onbaatzuchtig van het grote goed, dat hier aan de orde is medewerken. Wel eist het cultu- rele een financiering van onder op en niet van bovenaf, maar de tot op heden toegekende subsidies ?"..,en ln de toekomst te klein blijken en zodra de economische omstandigheden dit toelaten, zal de fractie gaarne aan verhoging meewerken. De landbouwbelangen zijn in onze gemeente een kwejjtie van betekenis geworden. Bij "de ver wezenlijking van het eenmaal- vastliggend stadsplan zal hier mee rekening moeten gehouden worden, zowel wat aangaat de opeenvolgende onttrekking van gronden aan de landbouw en vee teelt, als voor wat betreft de sociale zijde van het bijstaan der ontwortelde boeren. Wel is deze kwestie van den beginne af onder de aandacht ge weest, maar de raad heeft hier over geen ruim oordeel, omdat tot op heden betrekkelijk onsamen hangend het stadsplan ter sprake is gekomen. De landbouwbelangen worden onvoldoende behartigd, dat is een indruk, waaraan de fractie zich niet kan onttrekken. Is het dus niet noodzakelijk een raadscommissie voor de landbouw in het leven te roepen Indien er een raadscommissie voor het stadsplan komt, spreker zal er nog later over spreken, zou het landbouwvraagstuk als vanzelf organisch van voldoende aandacht verzekerd zijn. De fractie acht het een voor recht een deel van de verant woordelijkheid bij het besturen van de gemeente te mogen dra gen. Zij gelooft in een grote histo rische taak voor de volkeren hier en in de beide Indien. Deze over tuiging maakt de arbeid licht en de verantwoordelijkheid aan trekkelijk; zij doet God's zegen over het werk van de raad af smeken. Moge de eensgezinde in spanning van alle stadgenoten 'n schone toekomst van een groot Schiedam verwerkelijken. De C.H.-fractie De heer de Wagenaar (C.H.) is het met de heer Sabel eens, dat het afdelingsverslag een on juiste indruk geeft van de ge maakte opmerkingen. Hij meent, dat het huidige gemeentebestuur vele personen omvat, die ook vroeger in de raad hebben ge zeten. Hun treft even zeer een verwijt van bedrogen wijsheid door zuinigheid. Maar spreker zou toch wel eens willen weten, of in de voor-oorlogse omstandig heden, toen Schiedam een stad was met een naar verhouding grootst aantal werklozen, een andere oplossing mogelijk zou zijn geweest. De C.H.-fractie had het waardiger gevonden als deze passage uit het verslag was weg gebleven. De gemeente moest zo spoedig mogelijk zo groot mogelijke zelf standigheid herkrijgen met be paling van eigen belasting-poli tiek. Het gemeentepersoneel zou met meer hart voor de zaak wer ken, als het inzicht had in de gang van zaken en daarin gekend werd. Alles wat B. en W. doen om de Zondagsrust te bevorderen heeft de steun van de C.H.-fractie De toestand op afdeling b. was een stad van 70.000 zielen onwaardig* De schooltandverzorging kan nu onmiddellijk ter hand genomen worden, want alle Schiedamse tandartsen zijn gaarne bereid de kinderen klassikaal bq hen aan huis te controleren. Grijp deze kans, wacht niet langer. Schiedam is op het ogenblik nog steeds 1 zwemplaats arm. In Sohie en Poldervaart is toch ge noeg water aanwezig om ook de bewoners van 't Westen en Oos ten een goed zwambad te geven. Wat de woningbouw betreft, moet alles erop gezet worden om in Den Haag toestemming te krijgen voor een zo groot moge lijk aantal woningen, vooral nu daar een wind waait, die het bou wen van woningen schijnt aan te wakkeren. Moeten de mensen, die een goede oude dag verdiend heb ben nu worden opgescheept met zorgen over inwoning en ver huizing? Kan de gemeente niet wat meer aandacht besteden aan het type woningen, zoals Bruyn- zeel die bouwt, of van het type Hofje van Belois De particu liere woningbouw moet de beste kansen krijgen. Het instellen van een studie commissie voor de havenplannen moet niet overwogen, maar ge daan worden. Het particulier initiatief moet zich hier kunnen botvieren. Onze havens moesten toch op zqn minst renderend, zo niet winstgevend zijn. Meer In dustrieën langs de havens en het tot zich trekken van lijndiensten is de aangewezen weg. De koop mansgeest moet eens over Schie dam vaardig worden. De sala riëring van het personeel van het voorbereidend onderwijs vraagt om verbetering, evenals de be vriezingstoestand van het aantal leerlingen om opheffing vraagt. Het oorlogsmonument zag de fractie graag in de Plantage, om dat dit de plaats bij uitstek is voor massale betogingen: Is het nodig om op de R. K. Begraaf plaats en de Algemene nog twee monumenten te plaatsen Tot slot vindt spreker de burge meester een aardige man en hij begrijpt, dat hij zich in moest werken, maar hadden de raads leden dan niet wat meer gelegen heid kunnen krijgen om zich te prepareren naar aanleiding van de Memorie van Antwoord? Die was nu 5 dagen voor deze debat ten verstrekt. Communistische visies De heer Kedde (Comm.) zag de verhouding Rijk-Gemeente niet als 'n technisch vraagstuk, maar als een politiek. De regering wil de gemeente niet zelf over de inkomsten laten beschikken, om dat zij dan belangrijke inkomsten bronnen moet missen voor het in stand houden van een duur milP tair apparaat. Bovendien is zij niet van zins het geld te halen, waar dat behoort gedaan te wor den, nl. bü de economisch ster kere. De autonomie is met dit vraagstuk nauw verbonden. Wat betreft het overwerk van ambtenaren is hij van mening, dat een arbeider zijn loon waard is. De overheid moet voorgaan met het voorbeeld geven en niet de slechte bestendigen, die zij reeds heeft op dit gebied. De Zondagswet is naar zijn mening verouderd. Het is een vormgeving aan vroegere machts verhoudingen op het terrein van het geestelijk leven. De wet is in strijd met het ontwaakt zelf bewustzijn in brede lagen; de vrijmaking, die de massa zich heeft bevochten, duldt de rem van de Zondagswet niet. Het is een rem op de culturele ontwikkeling van het volk. Zondagsheiliging en Zondagsrust zijn geen uiterlijk heden. Het communistisch raads lid is van mening, dat Zondags rust bestaat in de ontspanning van de geest. De gelovige doet dat in de eredienst, de niet ge lovige door de tuvrediging van zijn culturele behoefte. Er wordt onrecht gedaan aan duizenden niet gelovigen, die gerespecteerd wen sen te worden. Het is voor de heer Hoogendam (A.R.) geen onverdeeld genoegen om het woord te voeren. De A.R. is buiten vele raadscommissies ge houden. De uitsluiting om politieke redenen noemt hij onwaardig. Het tekort aan woningen is tot een verkiezingsstunt gemaakt, terwijl men wist er niets aan te kunnen doen. De volkshuisvesting gebeurt met rechtvaardigheid en onkreuk baarheid, maar stelt toch hoge eisen aan de betrokkenen. Hel culturele leven is te zeer een zaak van beginselen, dat de overheid op dit gebied een taak zou hebben. Zondagsrust is inderdaad iets an ders, dan Zondagsheiliging, maar de A.R. zal scherpe tegenstand bieden aan alles, wat lijkt op een verslapping van de toepassing van de wet. Heeft de commissie voor de stadhuisbouw tot taak een stad huis te ontwerpen op een vastge stelde plaats of moet de commis sie ook de plaats nog uitzoeken!? Is het zeker, dat het Rijk de nog op haar te vorderen som zal uit betalen? Met de vacantie-toeslag voor het personeel moet B. en W. nog maar even wachten. De over heid behoeft geen voorsprong te nemen op het vrije bedrijf. Voor zichtig beleid is geboden. Wat het oorlogsmonument betreft, geeft de A.R-fractie de voorkeur aan het Centrum van de stad, d.i. de kop van de Plantage. Het Juliana-parK is allerminst geschikt voor mas sale betogingen. Het verzet van ons volk is grotendeels op Chris telijke gronden gevoerd; het zou onjuist zijn als een Griekse my thologische figuur dit verzet sym boliseerde. Uit de gehouden redevoeringen is voor de heer Bosch duidelijk gebleken hoe zorgwekkend de toe stand van de gemeente is. Slechts een soort wonder kan oplossing brengen. Van de Commissie Oud wordt dit wonder verwacht, maar B. en W. kunnen intussen uitkij ken naar mogelijkheden om buiten het Rijk om de financiële positie te versterken. Aan de ene kant door het opvoeren van de inkom sten, aan de andere kant door het drukken van de uitgaven. Het zou niet aan te bevelen zijn, wat de heer Wagenaar voorstelde, om het belastingheffen weer gemeentelijk te doen geschieden. Kapitaalkrach tige gemeenten zouden daarbij weer in het voordeel zijn, terwijl een duur apparaat de gemeente zou belasten. Zuinigheid kan wor den bereikt door het inperken van de overheidsbemoeiing op ver schillend terrein, o.a. bij Gemente Werken; vermeerderde inkomsten zijn wellicht te halen uit verhoging van tarieven en rechten. Een kleine staf ambtenaren, die zeer goed gesalarieerd zijn, is aan te bevelen; hun medezeggenschap dient gere geld. Openbare critiek op het beleid van vroegere gemeentebesturen had beter achterwege kunnen blij ven in het openbaar. De pers heeft hier sensatie geroken en er met grote koppen gebruik van ge maakt. Spreker hoopt, dat als over 25 jaar het beleid van het huidige gemeentebestuur getoetst zou wor den dat binnenskamers zou gebeu ren. Spreker dringt nog eens aan op het vervangen van gaslantaarns door electrische. Spr. betreurde het, dat niet alle fracties in de raadscommissies vertegenwoordigd waren. Destijds had hij van de heer Sabel en van de heer v. d. Toorn gehoord, dat deze kwestie bekeken zou worden. Tot nu toe was er niets van gehoord. Een zes-minutendienst op het Westen was noodzakelijk in plaats van de 17% minuten dienst. Dat de Gorzen nog geen verbinding had was een schande. Door het afschaffen van de over stapjes op deze lijn heeft de R.E.T een ongeoorloofde tariefsverhoging ingevoerd. Het is een morele plicht van de R.E.T. om goedkope recht streekse verbindingen met Schie dam en Rotterdam te onderhouden want tijdens de oorlog is door een Duitse maatregel de concessie aan particuliere vervoerders ontnomen. *s zaak, dat die beschikking uit dat onzalig tijdperk geheel ver- de wensen van Gorzen en Westen zou na het vervallen van die beschikking waarschijn lijk spoedig zijn voldaan. Met aandacht voor de stankver spreiding zijn we er niet. Het is mogelijk om de stank te elimine ren, waarbij uit de rook nog zeep gemaakt kan worden. Sinds 1938 verzet de Shell zich tegen een op lossing. Het is ergerlijk, dat een bedrijf met connecties in alle we relddelen aan het gewettigd ver zoek niet tegemoet komt, terwijl de regering bovendien nog toe stemming geeft om de Drentse olie te doen verwerken vlak bij een zo druk bevolkte streek Als de Coolsingel of Den Haag wat dichter bij Pernis lagen, zou het wel anders zijn. De heer van Lith (Arb.) kan voorlopig genoegen nemen met de voorgestelde Centrale Adviesin stantie voor het gemeenteperso neel. De arbeiders dienen een groter aandeel te krijgen in de vruchten van hun arbeid. De be zoldiging van het personeel van het voorbereidend onderwijs is te klein. Aandacht dient besteed te worden aan de sobere salariëring van het personeel van het zieken huis. De heer Labruyère (Comm.) ziet niet veel terecht komen van de studiecommissie voor medezeg genschap, want men studeert nu al 15 maanden en B. fen W. stel len zelf al een andere instantie voor. Er bestaat ook nog een EVC met een bedrijfsgroep overheids personeel. Willen B. en W. zorgen, dat deze in het georganiseerd over leg wordt opgenomen. Er is over de lonen en salarissen van het ge meentepersoneel weinig gesproken. Toch verdient dit alle aandacht, want het is schandelijk laag. Er moet nu met extra-periodieke ver hogingen worden gewerkt om de ambtenaren hier te houden, daar bijv. Rotterdam veel beter betaalt. Het moet zó zijn, dat alleen de beste krachten aangetrokken kun nen worden. Dat maakt de dienst goedkoper. Op het ogenblik is het zo, dat die beste krachten liever elders gaan werken. De heer Mak meent, dat de openbare veiligheid op de Koemarkt wel degelijk te wensen overlaat. Juist het feit,, dat zoveel agenten nodig zijn om ongevallen te voorkomen, bewijst dit. Het tramhuisje moet verdwij nen en de autobussen lager op de Weest met grote uitgaven, zoals de restauratie van de Beurs voor zichtig. Er komt binnenkort weer werkloosheid en het is beter om dan werken te doen uitvoeren. Nu onttrekken zij materiaal en perso neel aan noodzakelijker arbeid. Spreker had gaarne gezien, dat in het Gemeenteverslag 1945 een uitvoerig verslag over het verzet had gestaan. Hij laakte de toen malige burgemeester (deze had tot aan zijn speech op de publieke tribune gezeten) en nam het op voor de lagere ambtenaren, die smalend door hun chefs worden bejegend, omdat zij meededen aan het verzet. Spreker zou geen an dere gegevens verstrekken, omdat het in de ambtelijke wereld toch onmogelijk zou zijn hierin verbe tering te brengen, maar hij acht het een plicht erop te wijzen. In de avondvergadering nam mevr. Benthem de Wilde, wet- houdster van Onderwijs en So ciale zaken, het eerst het woord. Zij was blij, dat schooltandverzor ging in de heer de Wagenaar een voorstander had gekregen, want voor de oorlog was de C. H.-frac- tie tegen. (Op zakelijke, niet op principiële gronden, interum- peerde de heer v. d. Berg). Hel was niet zo eenvoudig als de heer de Wagenaar het voorstelde, maar de wethoudster had zich met de secretaris van de plaatselijke tandartsenvereniging verstaan. Er is volledig overeenstemming be reikt. Voorstellen komen zo spoe dig mogelijk in de raad. Om van de bevriezingstoestand bij het voorbereidend onderwijs af te komen, moet men in Den Haag zijn. Het is wel mooi, dat alle kindertjes vanaf vier jaar naar school kunnen, maar nieu we scholen kunnen niet worden gebouwd en de toestand van de oude bewaarscholen zal toch nie mand terug wensen. De salarië ring van de krachten bij dat on derwijs zal in een van de volgen de vergaderingen ter sprake ko men. De heer Bosch heeft beweerd, dat de onervaren krachten in Schie dam en de ervaren krachten el ders wonen. Is het hem onbekend, dat Schiedam werklozengursussen had, die alom in den lande ge noemd werden? De grote bedrij ven doen zeer veel voor de scho ling van jonge arbeiders in vak ken, waarvoor zij de meeste aan leg hebben. Over de Zondagswet had zij met belangstelling en instemming het betoog van de heer Kedde ge volgd. De wet is verouderd en moet zo soepel mogelijk worden toegepast. Spreekster kan begrij pen, dat men de rust gehandhaafd wil zien, maar een concert is daar mee allerminst in strijd. De heer v. d. Kraan achtte het beter om in plaats van een nota over het 10-jarenplan de direc teur van gemeentewerken een overzicht te laten geven aan de hand van kaarten van de werken, die voor de komende 10 jaar ur gent zijn. Er moest wel iets ge beuren in de richting van een commissie voor stadsplan of land bouw. Er zijn besprekingen gaan de om het tramhuisje weg te krij gen en de bussen te verplaatsen naar het Koolas. Wat betreft het verbouwen van de Beurs. Dit is een dringende aangelegenheid, omdat in, het bovendeel de Wo- ningdienst kan worden onderge bracht, waardoor voor de bevol king meer ruimte vrij komt. Alle onderhoudswerk wordt door ge meentewerken verricht, alle nieuw werk wordt aanbesteed; dat is al tijd gewoonte geweest in Schie dam. Spreker buigt het hoofd, als er opgemerkt wordt, dat de zuinig heid de wijsheid heeft bedrogen. Ook hij was vroeger raadslid, sen Dordrecht, Delft, Leiden en maar wie ziet, hoe er in de laat ste jaren voor de oorlog scholen zijn gebouwd en hoe bij alle scho len gymnastieklokalen ontbreken, moet het met de gemaakte op merking eens zijn. De oplossing, die gevonden was voor de handhaving van de Zon dagsrust meende hij de juiste. Wethouder mr. v. Bochove meen de, dat wie een openbare functie bekleedt ook aan openbare cri tiek bloot staat, De raadsmeer- derheid is mede aan die critiek onderworpen. Er was echter een verschil tus sen de sfeer voor 1940 en na 1915. In een lange lijst noemde spreker de objecten, die toen hadden kun nen worden uitgevoerd. Als de heer de Wagenaar zegt, dat we allen fout geweest zijn. dan is hij, indien we de opmerking ruimer nemen, abuis. Het ging namelijk niet om overbodige, maar om toen reeds allerdringendste werken. Er is iets veranderd in de oorlog. Ge lukkig. De hoogste wijsheid vroe ger was: de eindjes aan elkaar en zo laag mogelijke belasting. Als er geld moest komen, werd het ge haald, waar men het het minst kon missen. Die tijd is voorbij. Hot vertrouwen op het hersetl van de autonomie der gemeente berust eensdeels op de Commissie-Oud en haar voorzitter, anderdeels op een regering samengesteld uit par tijen, die beiden in de autonomie der gemeenten, een groot goed zien. Als de heer Bosch verhoging van rechten of tarieven wil, moet hij eens opnoemen, welke daar voor nog in aanmerking komen. De opmerking van de heer Kedde over de politieke onder grond in de verhouding RijkGe meente, geeft blijk van een volko men onwetendheid op dit gebied. Dit is reeds vanaf 1851 een zuiver technische kwestie, die wel nooit definitief te regelen zal zijn, omdat daarvoor de taakverdeling te veel wisselt. Wat zijn opmerking be treft over het aanpakken van de economisch sterke: Min. Lieftinck haalt het geld weg, waar het te halen is. De invoering van medezeggen schap is zo eenvoudig niet. Aan vankelijk had de wethouder ge meend, dat hij dit varken wel eens even zou wassen, maar de ambte lijke en politieke sfeer leggen wel eens belemmeringen in de weg, waaraan men gewoon moet raken! Van de dienstcommissies moet in ieder geval geen kapstok worden gemaakt. Het is de bedoeling deze mettertijd te laten uitgroeien tot 'n afd. personeelszaken. Het was een openbaring voor de wethou der, hoe in het georganiseerd over leg de vertegenwoordigers men sen waren met verantwoordelijk heidsbesef en een heldere kop. De tijd is volkomen rijp voor mede zeggenschap. Het gehele college onderschrijft de woorden van de heer Labruyère dat de gemeente in een noodpo- sitie verkeert, wat betreft het per soneelsvraagstuk. Het overleg tus- „Wie zou ons dat geleverd heb ben?" vroeg Dumpie. „Zou de ben de ons nu al op het spoor zijn?" „Ik geloof helaas, dat het inder daad zo is", constateerde Frambo- sius, en hij wees naar de zijspiegel. Dumpie keek en zag nu ook, dat een auto hen achtervolgde. „Dal moet die kerel van de handgrana ten zijn", veronderstelde hij. „Geel vol gas, Frambosius. Hij mag ons niet inhalen". Frambosius drukte de gaspedaal tot de bodem in, maar niettemin bemerkten zij, dat de achtervolgende auto, hen snel in haalde. „Tegen die wagen kunnen wij niet op", verzuchtte Dumpie. „Enfin, we zullen ons leven zo duur mogelijk verkopen". Hij haal de vast zijn revolver voor de dag. Maar hun achtervolger was dit maal niet van plan het karweitje alleen op te knappen. Hij scha kelde een zendapparaat in, dat in zijn wagen was gebouwd en sprak enkele woorden in een microfoon. „Hallo, hallo. Hier Johnny. Be vindt mij 38 graden Noorder breedte, 73 graden Oosterlengte. Verzoeke assistentie".... Schiedam heeft nog geen resultaat gehad. Nu zal gepoogd worden door zelf loonschalen op te stel len Schiedam op te trekken naar het loonpeil van Rotterdam. Als de bedrijfsgroep Overheidsperso neel van de E.V.C. aan de te stel len eisen voldoet, kan zij opge nomen worden in het georgani seerd overleg. Het is echter wel een schromelijke overschatting van de betekenis van deze groep, dat het overleg zonder haar een lap middel is, maar mét haar een ideaal lichaam. De regeling van de vacantie toeslag zal bespoedigd worden. Het bevreemdt de wethouder, dat de heer v. d. Toorn meent, dat anderen meer in het Havenplan bekend zijn, dan de Raad. Als er een lek is, is dit niet bij het Col lege. Het particulier initiatief van de heer de Wagenaar heeft al sinds 1914 kansen gehad. (Maar dit is niet aangemoedigd, roept de heer v. d. Berg). De van het Rijk te vorderen be dragen zullen inderdaad worden betaald. Spreker heeft de conside ratie over de Zondagswet 1851 ge lezen. In deze sterk gemengde be volking moet met aller gevoeiens worden rekening gehouden. Er ontstaat even een kleine struboe- ling, wanneer de heer v. Bochove de C.H.-fractie kwalijk neemt zich een succes te hebben toegeëigend over de subsidie aan de kruisver enigingen, waaraan z(j part noch deel heeft. Hij stemt in met de heer Bosch, dat alle groepen offers moeten brengen, maar hij vraagt dan ook van alle groepen offers. Van de arbeiders worden in verband met de loonstop zeer grote offers ge vraagd, maar een schril contrast leverde de bezittende klasse toen het ging om de heffing ineens. Spreker vertelde vervolgens, hoe de directie van een groot bedrijf hier ter stede hem gezegd had, dat indien er wantrouwen was on der de arbeiders dat te wijten was aan de vroegere toestanden. Genoemde directie haalde een ge val aan van een man, die hij moest huldigen wegens veertig jaar trouwe dienst. Die man was 111 maal wegens slapte ontslagen geweest. Het is ethisch nog al tijd zo, dat de arbeid de belang rijkste factor is in de maatschap pij en als zodanig ook gewaar deerd wordt. Wethouder Alberts herinnerde in verband met de Zondagswet aan de woorden van de heer Schermerhorn, toen deze gewezen had op het grote goed van de Zondagsrust, die hij een zegen voor het land noemde. Hij geloof de, dat de regeling de gulden mid denweg hield. Wat mevr. Bent hem en de heer v. Bochove heb ben gezegd, instemmend met de heer Kedde, is zeer verschillend van wat de Christelijke en Ka tholieke leden in de Partij van de Arbeid naar voren brengen. Het is dus niet hét standpunt van de P. v. d. A. Spreker betreurde het, dat destijds bij het benoemen van een lid voor het College van Curatoren zo'n onsympathieke weg gevolgd was tot de wegwer king van de candidaat van de voordracht. Hij hield echter vast aan het recht van de P. v. d. A. om een lid in het college van cu ratoren te hebben. Wat betreft de woningbouw neemt de wethouder graag de tip van de heer de Wagenaar tot het bouwen van woningen voor ouden van dagen over. Schiedam zal waarschijnlijk weer een belangrijk groter quantum huizen kunnen krijgen, in verband met de toe zegging van de minister aan alle gemeenten, die voor 1 Juli hebben aanbesteed. De Schie zal wel afgekeurd wor den als zwemwater, maar de Pol dervaart is goedgekeurd. Het College overweegt om in verband met de enorme behoefte, het zwembad tussen de middag open te houden en 's avonds eerst met zonsondergang te sluiten. Hier is echter uitbreiding van de staf personeel noodzakelijk. De vrees van de heren Mak en Hoogendam voor overheidsbemoei ing op het gebied van de cultuur is ongegrond. De kern van het betoog van de heer Sabel was, als spreker zich niet vergiste, dat de gemeen te niet alleen bestuursapparaat, maar ook een verbindingskanaal' met het werkelijke leven moet zijn. De gemeente zal die initiatie ven stimuleren en helpen, die te groot zijn voor het vermogen van de enkele groep. Spreker is even verbaasd over de uitvoerige op merkingen van de heer Sabel, want in de laatste maanden is juist alles gedaan om te werken in overeenstemming met zijn voorstellen. De pers heeft daar over uitvoerige mededelingen ge daan, VRIJDAG 6 JUNI HILVERSUM I (301 M.) 7.00 VA RA, 12.00 AVRO-, 16.00 VARA., 19.30 V.FR.O., 21.00 V.A.R.A 7 00 Nieuws, gymn en gram 10 00 Mor. genwijding, 10.45 Cello, 11.15 Lezing, 11.30 Gram., 11.45 Ber uit Indië, 12.00 Gram., 12.30 Skymastars. 13 00 Nieuws, 13.15 Zang, 14 '10 Kookpr. 14,20 Gram., 15.10 Boekbespr15 30 Gram 16.00 Orgel, 16 30 V d Jeugd 17 00 Ramblers 17 30 Muz. Caus., 18.00 Nieuws, 18,20 Gram. ,8 30 V. d. Ned strijdkr., 19.00 NVV, 19 15 Gram 19.30 Caus 20 00 Kwartet, 20.30 Cau3. 21 00 Gram., 21.30 Buiten, lands overzicht, 2145 Gram 22,15 Accordeon, 22 40 Avondwij ding, 23 00 Nieuws, 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) NCRV. 7 00 Nieuws, gymn. cn gram. 10.30 Morgenwijding, 11.00 ram 1115 Zang, 12 00 Stafmuzielc. 13.00 Nieuws, 13.15 Viool, 13 45 Gra. mofoon, 14.20 Boekbespr., 14 40 Gra. mof., 15 30 Sextet, 16.00 Voordracht, 16.30 Kwartet, 17 15 Zang, 17 45 Gra- mof 18 45 Caus 19.00 Nieuws, 19 15 Appèl ex-pol gev 19 30 Zang, 19 45 Caus., 20.15 Gram. 21 30 rgel, 22.00 Report., 22 30 Nieuws, 22 45 Avond- wijding, 23 00 Gram. Aan de instelling van een jeugd, commissie staan nu geen hinder palen meer in de weg Mr Peek, de voorzitter van de raad kwam het laatst aan het woord Hij dankte de sprekers voor bun waarderende woorden. Alles zal gedaan worden om de begroting 1948 in December in te dienen. In verband met het verkeer kunnen geen eisen gesteld worden, maar kan alleen overleg worden gepleegd. A 16) door XII. Stevenson keerde terug naar de villa van de familie Forrest en vond er de majoor en Dave, die op hem waren blijven wach ten, de tijd kortend met het spe len van een partijtje schaak. Met enkele woorden bracht Stevenson hen op de hoogte van de zelfmoord van Brauman. Nu is de zaak opgelost, riep Dave opgelucht uit. Het deed Stevenson goed, te zien, hoe zijn nieuwe mededeling. Dave gelukkig maakte: nu was tenminste de verdenking van Mary en Griswold weggenomen, zo redeneerde de jongen. Forrest bleek minder opgewon den: Wat denk jij ervan, Harley Ik geloof niet, dat Brauman de moordenaar van Montieth was. Kom nou, Harley!, protes teerde Dave: Het is duidelijk, dat de tuinman het wêl gedaan heeft en geen raad meer wist. Stevenson voerde als bedenking het geheim van het zilveren beeldje aan: Ik betwijfel, of Brauman wel ooit een stap bin nen de bibliotheek gezet heeft. Heel het tuinpersoneel werd uit betaald door de secretaris van Montieth en kwam dus nooit in het gebouw Hoe kon dus Brau- man weten, dat het beeldje be- stond en een lemmet verborg? Ik ben ervan overtuigd, dat noch Mary, noch Davison het geheim kende, laat staan Brauman. Majoor Forrest was het met deze redenering eens en Dave bleek erg geschokt. Stevenson geeuwde. Nu gaan we lekker slapen!, zei hij traag en verliet langzaam de kamer. Het was pas zeven uur, toen de telefoon op Stevenson's kamer belde. Met een lui gebaar nam hij de hoorn van de haak. Mary vroeg hem, onmiddellijk te komen en hij beloofde, zich te zullen haasten. Binnen tien minuten was hij al bij de villa van Montieth, waar Mary hem zenuwachtig opwacht te. Er liepen in de tuin een paar agenten en de poort was nog ge sloten. - Ik ben heel erg geschrokken, mr. Stevenson. Tante Alice is met het vliegtuig in Newark geland en nam daar een taxie om zo gauw mogelijk hierheen te kun nen komen. De taxie heeft een aanrijding gehad. Vertel me alles wat je weet, zei Stevenson vol spanning. Een kwartiertje geleden werd ik door een ziekenhuis opgebeld Het ongeluk heeft plaats gehad in New York. Ik weet niet precies hoe laat. Ze is tamelijk zwaar ge wond, maar gelukkig kan ze spreken, tenminste, dat verzeker- de mij degene, die me opbelde. U begrijpt, dat ik zo gauw moge lijk naar haar toe moet. Ja, dat begrijp ik. Ik realiseer me mijn toestand volkomen, mr. Stevenson. U be handelt mij buitengewoon vrien delijk, maar het feit, dat ik onder verdenking sta, is niet te verdoe zelen. Als ik nu dus naar New York vertrek om mijn tante te' gaan opzoeken, zou dat als een poging om te vluchten kunnen worden uitgelegd. Kón inderdaad, zie Steven son zo neutraal mogelijk. Zou u met mij mee willen gaan? Waarom vraag je Dave niet? Het valt me moeilijk, hem on der de huidige omstandigheden gunsten te vragen. Goed, ik wil je wel verge zellen. Zullen we ook Sally vra gen mee te gaan? Ik zou het heerlijk vinden, als ze dat deed. Ik zal het even aan haar gaan vragen. Binnen een half uur bel ik je op. Er vertrekt om 8.45 uur een trein uit Greatport naar New York. Zul je ook inspecteur Harper van ons plan in kennis stellen? Komt in orde. Stevenson haastte zich terug naar het huis van Forrest en deel de telefonisch Harper een en an der mede. Uitstekend Ik zal Greyson, die chef is van de bewaking, op dracht geven, Mary door te laten. Zeg, als je in New York mis schien nog iets te weten komt, laat me dat dan onmiddellijk te legrafisch weten. Dat beloofde Stevenson. Ze waren nog juist bijtijds aan het station. Enige ogenblikken later vertrok de trein al. Steven son was minstens even ongerust over het lot van mrs. Stapleton als Mary, zij het om een andere redenhij had gehoopt, dat de dame hem waardevolle inlich- tingn over haar broer en de herkomst van het schilderij en zilveren afgodsbeeldje zou kunnen geven en dat dreigde nu mis te lopen. Misschien zou het dagen durn, voor hij haar te spreken zou kunnen krijgen en dat wu.. allemaal nodeloos oponthoud. Niets aan te doen. Misschien viel het nog mee en kon hij al heel spoedig haar enkele vragen stel len. Ze had tot aan haar huwelijk bij haar broer gewoond en had hem sindsdien vele malen opge zocht; het was dus allerminst denkbeeldig, dat zij de sleutel van het hele drama in handen hield. Het was bijna elf uur, toen ze in New York arriveerden. Aan het ziekenhuis gekomen, vertelde een verpleegster hun dat de verwondingen van mrs. Sta pleton gelukkig nog waren meege vallen. Ze was op dat moment in behandeling en eerst over een paar uur zou er bezoek mogen worden toegelaten. Stevenson zuchtte: weer opont houd! Kom, zei hij zo luchtig mo gelijk: we gaan dan maar ergens een stukje eten. Jullie moeten goed rondkijken, want Foxcroft is momenteel ook in New York en het zou leuk zijn, als hij zich bij ons kon aansluiten. Waarom is hij hier in New York? O, hij is naar een neef toe, die kunsthandelaar is en hem misschien meer kan vertellen over professor Lardeau, de grote on bekende. Sally had gedurende de nele reis niets gezegd, maar uit alles bleek, dat zij zich zeer bezorgd maakte over Mary en alles .leed, om haar op haar gemak te stel len. Nu Mary weer wat opgewek ter was, omdat de berichten over haar tante gunstiger waren dan ze had gevreesd, verbrak ook Sally haar zwijgzaamheid en be gon vrolijk over allerhande onder werpen te praten. Na een korte maaltijd verlie ten ze het restaurant en wilden een taxie aanroepen, maar er was er nergens een te bekennen. Ze besloten te wachten tot er een langs kwam. Plotseling greep Mary Steven son m(j bij de arm, en met movj.e kon ze uitbrengen: Daar! Kijk daar! Wat?, vroeg Stevenson rond kijkend, zonder te kunnen ont dekken wat Mary zo had opge wonden. Daar is hij!, fluisterde het meisje: de man, die bij oom Gerry is geweest om het schil derij te kopen. (Wordt vervolgd) Dit is ook het geval met de stankverspreiding. Over het punt van de Zondags wet is het laatste woord nog niet gesproken. Er is reeds een soepe ler regeling voor de Zondagmid dag ingesteld. Er zijn bezwaren tegen plaats van oorlogsmonument en het mo nument zelf. De oplossing behoort tot de competentie van de com missie. B. en W. kunnen hierin weinig doen. De vrees voor drie monumenten is ongegrond. Het gaat op de begraafplaatsen slechts om een aanduiding van de plaats waar de slachtoffers van het ver zet liggen begraven. Het was zeer moeilijk om een objectieve histo rie te krijgen van het verzet in Schiedam. Er is dan ook geen po ging gedaan die geschiedenis in het verslag over 1945 te verwer ken. Het is te wensen, dat die ge schiedenis alsnog geschreven zal worden. De salariëring van het perso neel van het ziekenhuis is inder daad bedroevend. Daarom lijkt het zusterhuis wel een duiventil. Toch is financiële zekerheid niet alles. Het beroep is allereerst roe ping. Het personeel is in gemeen- tedient en salarisverbetering hangt af van Rijksgoedkeuring. De handhaving van de autono mie is al lang een moeilijkheid. De financiële aspecten zijn van enorme invloed. Het is juist voor de commissie-Oud een taak al deze verschillen vast te leggen. De slapte van de bodem Kost Schiedam jaarlijks millioenen Hilversum en Apeldoorn bijv. heb ben hiermee niet te maken. Voor autonomie is financiële onafhan kelijkheid eerste toornaarde. Met deze beschouwing sloot de eerste ronde van het begrotings debat, dat Vrijdag om 2 uur wordt voortgezet. De eerlijke bemanning Opnieuw valt een tewaterlating te melden en hoewel onze werven zo actief zijn, dat een dergelijke gebeurtenis haast niets bijzonders meer is, mag voor deze keer nog wel eens een uitzonderlijk aspect worden belicht. Nederland is groot geworden dank zij de hulp van en de strijd tegen het water. En alhoewel de heer A. W. P. Angenent, voorzitter van het Alg! Nederl. Comité „Onze Marine", deze woorden in Schiedam uit sprak, mogen zij nog wel eens onderschreven worden: „Neder land moet meer liefde voor het water gaan voelen". Om dit te bereiken is door „Onze Marine" het contactvaar tuig „Vandersteng" uit de grond getoverd. Dank z(j de onbaat zuchtige hulp van tientallen be drijven, is dit vaartuig gisteren bij WiltonFijenoord in Schie dam van stapel gelopen en over een tijdje zal 't ranke schip, ont worpen door de geestelijke vader van het Prinselijk jacht „Piet Hein", Nederland gaan bevaren. Het schip is bedoeld als een drijvend instituut voor nautisch- maritieme voorlichting en wordt ingericht voor het houden van cursussen, filmvertoningen, lezin gen, tentoonstellingen e.d., waar bij 100 personen tegelijk aanwezig kunnen zijn. De „Vandersteng" is 43 M. lang, 6.80 M. breed en heeft een diepgang van 1.95 M. Bij 'n waterverplaatsing van 237 ton zullen de 2 Stork-Ricardo- motoren van 210 P.K. elk het schip een snelheid geven van 12 knopen. Achter de machinekamer is behalve de kapiteinshut, een serie hutten voor bijzondere gas ten. Op het hoofddek bevindt zich een hall met bar en administratie kantoortje en een zeer ruime projectiezaal met zitplaatsen voor 100 personen. De plechtigheid der tewater lating geschiedde door mevr. A. C. Helfrich, die vergezeld was van haar echtgenote, luitenant-admi raal C. E. L. Helfrich. Verder waren aanwezig diverse vertegen woordigers van de bedrijven, die bij de bouw van het vaartuig hun onmisbare steun hadden verleend. Nadat de gasten door een ere haag van matroosjes, behorende tot de watersportvereniging „Onze Marine" te Rotterdam-Zuid de tribune hadden betreden, haal de mevr. Helfrich de handle over, dook de champagnefles tegen de boeg en gleed het vaartuig in zijn element. Dat de fles niet had wil len breken, kon aan zijn animo geen afbreuk doen. Ze werd door de vaardige handen der op het schip vertoevende werklieden snel binnengepalmd, waarna het pu bliek zich aan afgunstige gissin gen overgaf. De fles werd echter ongeopend weer afgeleverd In het directiegebouw van Wil ton spraken de heren ir. S. van West, lid van de directie van de werf en de heer Angenent nog woorden van lof tot de medewer- Kers. GEBORENCornells z v J L Huijsdens en P. v. d. Berg,Abben.' broeksestraat 24Wilhelmina A d. E v. Haften' en C. v. Essen, Schiedamseweg 142; Maaike, d. v J. Zagwijn en M. de Jager, Boerhave. laan 1; Louise d. v. S. v Houten en j H Bal, Dr. Noletstraat 1; Clasina J. M., d v P. A J. Spijkers en H. C, F,ranken, Boe'rhavelaan 1; Cor. dina J., d. v C. Mejjers en W. Roersma, Dr. Noletstr 1; Jan A, J z V. J, A, J. Reedijk en R. Schulp, L Nieuwstraat 27; Liduiea M.. d.' v. J. J D. v Etten en C. M. Boon, J. A. Alb Thymstr. 20; Maar,Je d. v A, Hoogland en A Pop, Bhrr*. havelaan 1.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3