Arromanches: Port Winston HET MENU VOOR JUNI Onnodige verzwaring van het vleestekort Film-Festival flitsen De T ariefonderhandelingen Een voetreis naar Chartres dorp Een klein Normandisch zeer desolaat 4^- Door rantsoenverlaging en verkeerde prijspolitiek Ruit nieuwtjes In het voetspoor der Invasie Duitse premiers confereren VRUDAG 6 JUNI 194? PAGINA 2 Deelnemers uit sovjet-zone verlaten conferentie MINDER BEWOLKING j VOORBEELD IN EEN „WEEK-AGENDA" DE NIEUWE RANT SOENERING 'n Kortzichtigheid HET VATICAAN EN EGYPTE FRANSE BAKKERS WEER AAN DE ARBEID LOONACTIE IN HET HOOGOVENBEDRIJF DE BELGISCHE KRIJGS GEVANGENEN KUNSTMESTBONNEN GELDIG VERKLAARD Califomisch klimaat Er schitteren al sterren VORDERINGEN VAN „BENELUX" OPNEMING SUIKERVOOR- RADEN IN INDIE TRUMAN: SCHANDE OVER HONGARIJE DIEVENBENDE TE BERGEN OP ZOOM GEARRESTEERD vuurgevecht aan de GRENS GETUIGENIS VAN HET GELOOF DER FRANSE JEUGD. Elk etmaal spoelt de zee traag terug naar de kust en herovert alles, 't Water rimpelt over de geweldige, glad gespoelde strand- stenen, klimt onmerkbaar hoger in de nauwe kreken, dringt binnen in roestige wrakken van pontons en stuk geslagen qzeren drijvers en doet het groene zeewier opnieuw zwellen tot het sierlijk wuiven gaat op geheime grillige stroomkolken. Een krab scharrelt haastig weg onder een verbogen en kapot gewrongen hoop roest, die onherkenbaar tegen de hoge Falaise- kust is opgedreven en in de ruimen der tien half gezonken schepen, waar omheen de vloed rijst, worden vreemde water- echo's wakker. Dit is Arromanches, de kunst matige Mulbery haven, kant en klaar overgevaren uit Engeland, codenaam „Port Winston", waar dagelijks 12.000 ton goederen en 2500 voertuigen aan land werden gezet na D-day. Een klein Normandisch dorp yan een 300 inwoners, ingevou- wen tussen twee glooiende hellin gen van de steile kust, waar vóór de oorlog 's zomers een paar bad gasten verveeld naar het water keken van af 't terras van „Hotel de la Marine" of „La Norman die". Dit laatste hotel werd met een aantal andere huizen zo grondig vernield, dat men niet eens ver moeden kan dat er iets gestaan heeft. Er is op deze plaats een eenvoudig monument van gemet selde baksteen opgericht met de woorden: „Arromanches-les- Bains. Port Winston Harbour. The key to the liberation of France 6 June 1944". Dit, mèt een ander nog onaan zienlijker gedenkplaat van een Amerikaans Pantsercorps, is al les wat er officieel is opgericht. De tijd voor monumenten is nog niet gekomen, men is nog slechts aan de commissies toe. Al de „oorlogstouristen" gapen daarom verveeld naar de spiegel- fladde zee, begrensd door een rokkelige einder van betonnen pontons, golfbrekers en half ge zonken schepen, die van 't water voor Arromanches een wijde „na tuurlijke" baai maakte, zodat zelfs de hevige storm van 19 Juni '44 de enorme aanvoer van oor logsmateriaal niet geheel stil leg de. Het dorp, dat onmiddellijk achter de hoge gemetselde zee wering begint, waarin thans nog de brede bressen der beton nen landingsopritten is grijs verweerd, maar direct achter de troosteloze fagade van leegstaan de huizen begint reeds aarzelend het groen van boomgaarden en fluwelen hellingen. In de venster loze huizen, die uitzien op het strand, hebben soldaten hun ver veling neergekrast en htm heim wee uitgetekend: Engelse namen boven tientallen Engelse plaat sen, data, een vrouwenkop Er is rechts van 't dorp een bun ker van de Atlantiewal: Een Ame_ rikaan, een Zweed uit Stockholm en wat Engelsen hebben er haas tig onder hun naam: „D-day" ge krast en men ziet er nog de Duitse schetsen van de kustsector, vlak naast de schietgaten, met boven de markante punten, de graadaandui dingen. Deze bunker moet bezet geweest zijn. Misschien vluchtten de soldaten toen de hel losbrak, misschien heeft dezelfde bajonet. d e „D-day" in de muur kraste Er zijn niet veel herinneringen le vend gebleven. Een slagveld is slechts zeer dra matisch vlak na de strijd. Daarna blijven slechts de zakelijke ruïnes, waaruit het spoor der mensen gaandeweg verdwijnt. Toen ik het strand overliep, moest ik denken aan hetgeen Ernie Pyle over het invasiestrand schreef. Hoe hij een stuk van een brief vond en een doorweekt kerkboek, 'n doorscho ten Engelse helm en allerlei uit rustingstukken, en een zakmes en een toiletgarnituur reeds half on der het zand, en foto's van een familie in Zondagse kleren op een gazon voor een huis- En het wa ren deze dingen die hem ziek maakten van ellende.... De zee is genadig en heeft al deze persoonlijke, menselijke din gen reeds lang overspoeld met schelpen en zand. Slechts de willekeurig neerge smeten en door het water geteis terde betonnen golfbrekers zijn wanneer hun broze pantserrug haastig onder het beton kru pc- Overal tegen de steile, gladge- spoelde kust van grijsgele zand- rots, die telkens verder afbrokkelt, ligt de ijzerafval, vuilnisbelt van een invasie, in enorme hoeveelhe den. Tandraderen, een stuk van een kraan, een schijnwerper, drij vers, een reddingboot, spanten en duizend onherkenbaar weg ge roeste onderdelen. Een zwemmer hangt zijn kleren aan een der scheefgezakte pontons, verderop loopt een klein kind, pootje ba dend in 'n vuurrood manteltje, zo wonderlijk helder in al dit grijze bruingroen van nat slik en stenen en wrakstukken, dat men er tel kens naar kijken moet. Zij heeft een wit linnen hoedje op, schepje in de hand, korfje opzij en de grote donkere zonnebril maakt haar eigenwijs en oud en te zelf verzekerd. „Alorsla vie est triste icizegt Denise, die „ons des middags in „Hotel l'Oasis het eer ste werkelijk voortreffelijke maal serveert, dat we met onze weinige deviezen in het slecht gevoede Frankrijk tot nu toe konden ko pen. „Wat touristen, een paar Engel sen, die bezig zijn om de gezon ken schepen te lichten, die daar na teruggaan naar Engeland voor de sloop; C'est toutce n'est pas trés intéressant, hein" Kleine Parijse serveuse met grote kinderlijke ogen vol verwon dering en een tikje heimwee.... het berustend gebaar van haar handen, een bijna onmerkbaar schouderophalen: ,,La vie est triste ici!De wijsheid van heel een volk, een volledige levensfiloso fieMaar nergens at ik ooit zo lekker „Marlin dorés", goudge- balkken brosse vis, met nieuwe aardappels en dank zij Denise hoefden we tenminste één keer geen „tickets de pain" te geven. In de avond werd het water mat zilver. De rompen van de grote, half gezonken vrachtboten, groen van zee-algen en vol bloedende roest- wonden, zakten langzaam dieper onder de zeespiegel. Links de enorme lange rij be tonnen caissons, die bij eb op een trein leek, een lange, lange trein van in zee gereden wagons zonder raampjes. Meer naar 't midden de boten, rechts zeer ver weg in de rich ting Asnelles de andere arm van deze kunstmatige pier. En de zee, bijna onhoorbaar ademhalend tegen de kust De zee, die zeer genadig is, die de dode schepen omspoelt en geen geheim meer prijsgeeft van onzekerheid en moed en doods angst en dood. De stilte koepelt als een enor me glazen bokaal over „Mulberry harbour" „Op de eerste invasiedag wer den niet minder dan 13.000 vluch ten gemaakt. De Duitse kustbat- terijen worden nog steeds met bommen bestookt en hun vuur kracht is reeds verminderd.... Er woeden zware branden in mijn sector en de gevechten worden heviger. Men meldde dat de aan vankelijk uiteengeslagen Duitse tanks zich opnieuw concentre ren(radio-reportage 7 Juni 1944). Arromanches is zeer desolaat... Arromanches, Juni 1947. J. W. HOFWIJK. Er is rechts van het dorp een bunker van de Atlantikwal De eerste ministers van de Duitse staten in de Russische be zettingszone zijn, met uitzonde ring van de premier van Branden burg, dr. Stienhof, te Muenchen aangekomen, waar zij zullen deel nemen aan de conferentie van pre miers uit geheel Duitsland. Veer tien staten zijn vertegenwoor digd, terwijl ook de burgemeesters van Berlijn en de vrije steden Hamburg en Bremen tegenwoor dig zullen zijn. Men zal spreken over het voedselvraagstuk, dé gezondheid, economische kwes ties, zuivering, de rechten van de bezettende mogendheden en het vluchtelingenvraagstuk. In Duitse politieke kringen wordt deze conferentie zeer toe gejuicht, vooral door de christe- lijk-democraten, die haar zien als een eerste stap om een einde te maken aan de vervreemding tus sen Oost- en West-Duitsland. Van de 17 te verwachten deelnemers zijn er 7 soc. democraat, 3 chr. democraat, 2 lib. democraat, 4 lid van de soc. eenheidspartij in de Russische zone en 2 van de centrumpartij van Noord-Rijn- Westfalen. De conferentie wordt heden Donderdag geopend. Naar Reuter nader uit München seint, hebben de pre miers uit de sovjet-zone gister avond de voorbereidende zitting voortijdig verlaten. Zij waren 't niet eens met de agenda en eisten, dat ook politieke kwes ties zouden besproken worden. De andere delegaties verwier pen deze eis. De dissidenten zjjn van plan, vandaag München te verlaten en niet meer ter confe rentie te verschijnen. Weerverwachting medegedeeld i door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Zaterdagavond: Vannacht een krachtige Westelijke wind met enkele regenbuien; morgen weer naar Zuidwest of Zuid draaiende en tijdelijk afnemende wind; af- nemende bewolking en vrijwel overal droog weer met iets hogere temperatuur dan van- j daag. 7 Juni: Zon op 4.22 uur, onder 20.55 uur; maan op 0.20 uur, onder 6.54 uur. .Alors.la vie est triste ici...." Of: „ja,.... 't is een beroerde boel hier. Het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad schrijft: Zondag. Kervelsoep, Kalsvlees, met jus (voor 2 dagen). Peulen, aardappelen. Beschuit met pud- dmgsaus. Maandag. Potpourrisoep, Koud vlees en jus .Stoofsla, Aardappe len. Dinsdag. Gebakken vis, Stamp pot rauwe andijvie. Rabarbermoes. Woensdag, Stoofschotel van aardappelen. Bloemkool en garna len of gekookte vis. Gebakken ha- vermoutkoekj es. Donderdag. Bruine bonen. Aard appelen, Bruine saus. Sla van komkommer en kropsla. Custard- via. Vrijdag. Bruine bonensoep. Ge bakken ei. Spinazie, aardappelen. Zaterdag. Spinaziesoep (met stukjes gebakken brood). Meat and vegetables. Spitskool. Aard- appelenpuree. Dit is een voorbeeld van een weekmenu in de maand Juni, dat zoveel mogelijk aan de eisen vol doet, die gesteld worden aan de voedingswaarde van volledige maaltijden. U zult het met ons eens zijn, dat dat niet eenvoudig is, zolang we nog rekening moe ten houden met de gedistribueer de hoeveelheden Hoe wij kwamen tot bovenstaande menu's? Wel, on ze gedachtengang was de vol gende: Zondag. In de meeste gezinnen is de Zondagsmaaltijd uitgebrei der dan in de week. vandaar de kervelsoep vooraf. Beslist noodza kelijk is het niet, maar omdat ze zo goed smaakt wel aan te beve len. Ze wordt gemaakt door bouillon of water, waarin bouil lonblokjes zijn opgelost, met bloem te binden. Vlak voor het opdienen wordt er oen scheut melk en zeer fijngehakte kervel aan toegevoegd. De kervel niet meekoken! Zij verliest dan haar smaak. Wie een goede koude bewaar plaats heeft, kan het vlees al Za terdags braden en Zondag en Maandag koud geven. Koud vlees is zeer dun te snijden, het deelt daardoor gemakkelijk uit. Voor een gezin van vier personen ne men we een stukje van 600 gram. Gooi vooral het nat van de peul tjes niet weg, dat wordt bewaard voor: Maandag. De potpourrisoep ma- ken we n.l. van restjes groenten, kervelsoep, aardappelen en groen- tennat, gebonden met aangemeng de bloem. Wordt de soep te dik, doe er dan flink wat water hij. Zij wordt dan eens zo smakelijk. Dinsdag geven we gebakken °f gestoofde vis, als eiwitrijk ge recht. Het stoven van de vis, n.l. bet gaarsmoren in zeer weinig water en wat boter of margarine vraagt minder vet dan het bak ken. De stamppot van rauwe andij vie, laten we slechts even door en door warm worden, als de gebleven. Alsof een reus hier van steen op steen sprong om droog voets de kust te bereiken. Een roodroestige kabelkluwen, een half weggezakt anker, een kapotte lier. stalen platen, vreemd verwrongen, en half uit- e"-?ar geslagen betonijzer met geroeste uitsteeksels waarop het zeewter woekert. Een jongetje met een handvol levende krabben vr agt me opge wonden in hoog rad Frans of ik helpen wil met krabben vangen en hii duikt opnieuw de luchtka mers d™r betonnen caissons in. be g dan eerst zeer zorgvuldig zijn -angst in 't zand en maakt vervolgens jacht op nieuwe krab ben, die men kan horen schuifelen In de laatste dagen hebben wij enkele malen een bericht gepu bliceerd met betrekking tot de handel in paardenvlees. Ener zijds namen wij het voor de be trokken handelaren op, ander zijds moesten wij een minder gunstig geluid laten horen. Dit verschil in waardering vindt zjjn oorzaak in het feit, dat de onder werpen der onderscheiden be richten op een ander terrein la gen. Dank zjj enkele nadere inlichtingen zijn wij in staat ge weest in deze een blik achter de schermen te werpen en het beeld dat wij daardoor kregen is niet direct bemoedigend. Boven ons hoofd hangt weer de dreiging van een blik ..meat and vegetables" en deze dreiging kan nauwelijks beschouwd worden, zo als ze wellicht bedoeld is. een aan vulling van ons vleesrantsoen. Be ter gezegd is, een gedeeltelijke vervanging ervan, want de huis moeders zitten Maandag weer met het verlaagde rantsoen van 3 ons te tobben. Maareen mens leeft niet van rundvlees alleen. Zeer veel minder goed-gesitueerden vonden in paar denvlees niet alleen een goedkoop, maar ook een groter en soms zelfs beter stuk vlees. De regeling was tot in de vorige periode zo, dat 1 rantsoen vlees recht gaf op 1 ons gewoon of lVa ons paardenvlees. In een periode van 14 dagen kon men dus öf 6 ons paardenvlees öf 4 ons gewoon vlees kopen. In de komende periode is echter het rantsoen voor alle soorten even groot en dus 3 ons. Hoe onbillijk dit is, springt wel direct in het oog! Bij onderzoek en navragen is ons echter gebleken, dat deze kwestie nog een andere en zeer belangrijke kant heeft. Het gevolg van deze gelijkstelling zal n.l. een typische na-oorlogse mentaliteit doen op bloeien. Als de hoeveelheid vlees dezelfde blijft, zal veelal uitslui tend het duurste goed genoeg zijn. Het klinkt misschien hard. maar de gelijkstelling in hoeveelheid heeft gedurende de oorlog ook een ver langen naar gelijkheid in kwaliteit opgeroepen. Begrijpelijk en dus vergeeflijk, maar desondanks eco nomisch onbestaanbaar Met de kortzichtigheid, hierbo ven aangegeven, bedoelen wij hier echter het gebrek aan inzicht bij hen, die bij de vleesvoorziening de touwtjes in handen hebben. Zij moeten immers hebben voorzien, (daarvoor zitten zij aan het roer dat nu het verbruik van rundvlees zal stijgen en dus een groot deel van de beoogde besparing verloren zal gaan. Was dan het verbruik van paar denvlees zo groot, dat dit een ont lasting van het normale vleesver bruik betekende Enkele cijfers bewijzen de juistheid van een be vestigend antwoord. In Rotterdam alleen honoreerden 24 paardensla- gers gemiddeld per week 200.000 rantsoenen, hetgeen dus een ver koop betekende van ca. 30.000 kg. Eveneens gemiddeld per week ver kochten de 450 overige slagers on geveer 200.000 kg. vlees, dat wil zeggen voor 2.000.000 rantsoenen. Deze cijfers nog betrekking hebbend op de oude rantsoenen spreken boekdelen. Vrije handel Deze cijfers bewijzen niet alleen, dat een herstel van de oude ver houdingen tussen de verschillende vleessoorten zeer zeker noodzake lijk is zowel in het belang van de „kleine luiden", als in die van de vleesvoorziening als geheel; ze leiden ons echter tevens op den ander terrein. Dit is de zo bitter noodzakelijke geleide doch helaas ook wel eens mis-leide economie. De verkoop bewijst, dat er paar denvlees genoeg is en de regering heeft dit ingezien, door de hande laren in de gelegenheid te stellen vrij in te kopen, zonder inmenging van het bedrijfschap voor vee en vlees. De prijzen worden dus be paald door de wet van vraag en aanbod. De vraag is groot en dus zijn de prijzen hoog. Nu is er echter een tijd geweest, dat het genoemde bedrijfschap van de regering slachtpaarden kreeg toegewezen, welige paarden werden verkocht aan de slachters voor 60 a 70 cent per kilo. Het vlees mocht dan voor 1.40 a 1.75 per kilo aan de consument worden verkocht Hierbij dient er echter rekening mee te worden gehouden, dat b.v. 100 gekochte kilo's vlees a 60 ontdaan moesten worden van be nen, pezen e.d., zodat er slechts een 70 kilo's overbleven, dus met een opbrengst van ongeveer 90. Daarvan moesten dan nog een bij drage van 4 pCt. aan het bedrijf schap transportkosten e.d. af, zo dat weliswaar een aardige, maar toch geen overdreven winst over bleef. Bovendien was in die tijd door paardenvordering van Duitse zijde gedurende de oorlog slechts een minimale omzet mogelijk. De inkoopprijzen zijn nu echter vrij en schommelen de laatste tijd rond 1.60 k 1.80 per kilo met been. De oude verkoopsprijzen bleven echter gehandhaafd, dus kost 100 kilo inkoop nu 160 en levert 70 kilo verkoop 90 op, zo dat de paardenslager bij verkoop tegen zijn klant „Dank U" moet zeggen enper kilo een gul den cadeau moet doen. Nu zijn de paardenslagers tot een berekening gekomen van een ver koopsprijs van circa 2 (wel eens variërend natuurlijkwaartegen ze met een minimaal verlies kun nen verkopen, maarin af wachting van een herziening van verschillende voorschriften, kopen ze mondjesmaat aan, een nieuwe aanslag op het vleesrantsoen. Volgens de letter van de wet is hier dus sprake van prijsopdrijving maar men voelt toch, dat hier iets wringt. Langzaamaan dreigen we weer in het schuitje van de afge lopen winter terecht te komen, toen de groenten hoger moesten worden ingekocht dan de verbrui kers berekend mocht worden De gevolgen en de in verband daar mede genomen beslissing, n.l. be heersing door de overheid van de basisprijzen, zijn bekend. Ook hier moet de regering de knoop door hakken, óf alle prijzen vrij öf alle prijzen vastgesteld. Een hinken op twee verlangens veroorzaakt stuk ken groente en aardappelen met el kaar vermengd zijn, anders gaat hij in voedingswaarde achteruit. Woensdag 'n stoofschotel, d.w.z. aardappelen en bloemkool worden met een weinig water, een klont je boter of margarine en zout in één pan gekookt ,maar niet door elkaar gestampt. Als alles gaar is wordt het vocht gebonden garna len of stukjes gerookte vis toe gevoegd en alles voorzichtig (an ders ziet het gerecht er onooglijk uit) door elkaar gemengd. We zetten een portie bonen in de week, want op Donderdag worden bonen ge geven ter vervanging van vlees. Aangezien het boneneiwit niet geheel het vleeseiwit kan vervan- gen .worden er aardappelen bij gegeven en een melkgerecht toe. De sla maken we geuriger en rij ker aan vitaminen door er wat fijngehakte peterselie of een an der kruid aan toe te voegen. We maken haar kort voor de maal tijd klaar, vanwege de voedings waarde en de smaak. Vrijdag. Bruine bonensoep van het bonennat van Donderdag. Be halve met gefruite ui, is bonen soep ook smakelijk te maken met fijngehakte kervel, peterselie of bieslook met een snufje kerrie. Het spinaziewater wordt bewaard voor: Zaterdag, om er soep van te maken, door het eventueel te ver dunnen met water en bouillon blokjes of melk en te binden met havermout, gortmout of een an der bindmiddel. De spitskool wordt niet langer dan 20 minu ten gekookt. Zij is dan zeket gaar. Door langer koken zou zij er in alle opzichten op achteruit gaan. Meat and vegetables sma ken goed .wanneer ze in de koe kenpan met een klontje boter of margarine worden opgebakken. Ten Vaticane heeft men met grote voldoening kennis genomen van de berichten over de moge lijkheid van het vestigen van di plomatieke betrekkingen tussen Egypte en de Heilige Stoel. Het vaticaan is reeds sedert 1839 te Cairo vertegenwoordigd door een apostolische delegatie, doch niet van diplomatiek karakter. De de legatie treedt alleen op als be- middelings-instantie tussen het Egyptisch episcopaat en de Heil! ge Stoel. De Franse bakkersgezellen heb ben vanochtend eenstemmig be sloten, onmiddellijk de arbeid te hervatten. Arbeiders van de afdeling hoog ovens en cokesovens te Velsen zijn in staking gegaan en eisen een loonsverhoging van 15 Woens dag was medegedeeld, dat de rijks- bemiddelaars aan 'n desbetreffend verzoek van de directie van net hoogovenbedrijf gevolg hadden gegeven en een tijdelijke vergun ning hadden verleend tot het toe kennen van een toeslag van zes cent op het uurloon der arbeiders. Bij het nemen van deze beslissing was overwogen, dat binnen afzien bare tijd de waardering voor pres taties tot uitdrukking zal worden gebracht in een premie- en tarief stelsel. Deze beslissing is door de arbei ders echter niet aanvaard en zij legden het werk neer, zonder be reid te zijn de voor de instandhou ding van de apparatuur vereiste werkzaamheden te verrichten. In gisteren gehouden bespre kingen werd een motie aangeno men, waarin een loonsverhoging van 6 7 per week wordt geëist. In afwachting van de be slissing van rijksbemiddelaars hierover is het werk nu hervat. De Belgische kamercommissie voor landsverdediging heeft het rapport inzake het statuut der krijgsgevangenen goedgekeurd. Op grond van dit statuut zal de krijgs gevangenen, voor ieder halfjaar, dat zij in krijgsgevangenschap heb ben doorgebracht, een vergoeding naar rato van fr. 2400 per jaar worden betaald. Zij, die minder dan een half jaar in gevangenschap waren, ontvangen geen vergoeding. Met ingang van 4 Juni zijn de stikstofbonnen, voorzien van op druk G, geldig verklaard. De bonnen zijn bestemd voor een toe wijzing van 10 kg. zuivere stik stof per ha. grasland en zullen door de bureaux van de prov. voedselcommissarissen worden uitgereikt. Ze houden hun geldig heid tot 30 Juni, terwijl bonnen, welke na deze datum binnenko men, onder geen voorwaarde meer kunnen worden geaccepteerd. (Van onze Brusselse correspondent.) Om te beginnen zorgt een extra hete zon ervoor, dat al de mensen uit Hollywood die momenteel Brussel bezoeken zich in een wer kelijk Californisch klimaat be vinden. Toch begint men stil aan van de Senegalese hitte genoeg te krijgen, vooral de heren, die beroepshalve, in zwarte jas en met hoge stijve boord op de gala's moeten verschijnen. Ik heb er zo menig een ware beroerte- kleur zien krijgen op het bal in de salons en de tuinen van de Cercle Gaulois, die op het Park van Brussel uitkomen. Er waren kunstenaars, stars, ministers, diplomaten, bankiers, industriëlen en natuurlijk ook journalisten op dit eerste galabal van het Festival. Alles wat er gegeten en gedronken werd, was zeker niet honderd procent in orde met de wet op de alcohol en de voorschriften van de distribu tie, doch in België neemt men dat nu eenmaal niet zo nauw. Zelfs de aanwezige ministers, namen daar allesbehalve aanstoot aan. In deze ware, Hollywoodse zo mernacht bewogen daar in het galafirmament de slanke figuren der stars Lilian Harvey en Elea nor Parker. Onder de aanwezige Belgische dames waren er die veel mooier waren dan zij, maar zij missen nu eenmaal de glans der beroemdheid. De volgende dag, had ik het ge noegen aanwezig te zijn bij de re ceptie van Eleanor Parker in het stadhuis van Brussel. Burgemees ter van de Meulebroeck sprak zijn beste Engels en Eleanor, die geen enkel woord van geen enkele vreemde taal kent, antwoordde internationaal, met ons haar lief ste glimlachjes toe te werpen. Die welsprekender waren dan lange redevoeringen. Een zeer eenvoudige en inne mende verschijning, deze star. Helemaal niet vanuit de hoogte, eerder kinderlijk. Zij deed mij aan de mystieke modellen van Vlaam se primitieven denken. Had tij dens het bezoek aan het stadhuis de gelegenheid af en toe met haar te spreken. Zij verheelde niet. dat zij hard had moeten werken en heel wat decepties had gekend, alvorens een plaats aan het firma ment van Hollywood te kunnen innemen. Haar zou de roem nim mer naar het hoofd stijgen! Het was haar vurige wens, de visu kennis te maken met het on eerbiedige Manneke uit de Stoof- straat. Samen met de burgemees ter en met een viif-en-zeventig jarige baronesse heb ik er haar heen geleid. Eleanor nam goedig de arm van de burgervader, waar zij wel anderhalf hoofd boven uit stak. In haar select witte tailleur contrasteerde zij wel zéér hevig GENÈVE, 2 Juni 1947. De Nederlandse, Belgische en Luxemburgse delegaties in de commissie van voorbereiding voor de voorgenomen Wereldconferen tie voor Handel en Werkgelegen heid, die voor de gelijktijdig met de beraadslagingen der commissie plaats vindende tariefonderhande lingen één geheel vormen, waar aan de verkortinigsnaam „Benelux" gegeven is, hadden op 31 Mei de lijsten met verlangde tariefver lagingen en die met de concessies, die in ruil voor een tegemoet koming aan de verlangde tarief verlagingen eventueel zouden kun nen toegestaan worden, thans met alle andere te Genève aanwezige delegaties uitgewisseld, behalve met Brazilië en Chili. Terwijl de uitwisseling der lijsten met Brazi lië vermoedelijk nog deze week zal plaats hebben, zal die met Chi li waarschijnlijk nog enige tijd op zich moeten laten wachten. Tot concrete onderhandelingen tussen de „.Benelux" en de andere delegaties is het echter nog ni gekomen. De procedure is tot dus verre beperkt gebleven tot een beleefde uitwisseling over en weV van de verlanglijstjes en val? mededelingen over de concessies. In Nederlandse Kringen vermoedt men echter, dat ae d - studering van elka?d?55i Yf 55" gens en bereidwilli&h®d®IGd®. v° j gende week zo ver gevorderd zal lijn daT met de eerste werkelijke onderhandelingen naet een paar delegaties ccn aanvang runnen worden gemaft, waarop dan in de tweede helft van Juni de on derhandelingen der „Benelux" op een breder front zullen worden voortgezet. De handelsconferentie te Genève, waarop sinds 10 April zeventien landen onderhandelen over een verlaging van tariefmuren, heeft het eerste resultaat geboekt in een succesvol einde der tariefbespre kingen tussen Tsjecho-Slowakije en Zuid-Afrika, terwijl ook de be sprekingen tussen Canada en Noor wegen vrijwel met goed gevolg geëindigd zijn. Tegelijk worden te Geneve maatregelen beraamd voor handhaving van de bilaterale over- eenkomsten daar gesloten, indien de algemene overeenstemming 70U uitblijven. Maar, ondanks de ve-e moeilijkbeden, heeft men de hoop daarop nog niet opgegeven. Het eerste succes heeft daarbij een bemoedigende uitwerking gehad. Tenslotte is een subcommissie aan het werk gegaan. die de pro blemen van economische ontwik keling in economisch-achterlijke landen zal besturen alsmede het vraagstuk van buitenlandse kapi- taalbeleggmg m dergelijke landen, aldus meldt U.P. De speciale correspondent van Aneta te Djokjakarta seint, dat de commissie voor opneming van de in het binnenland aanwezige sui- kervoorraden, bestaande uit de heren Lawrence Myers, Varke- visser, mr. Van Lier, mr. Rooden- burg, mr. Pringgodigdo en dr. Danoehoesodo Soertigono, Zater dag te Djokjakarta zal aankomen, De reis door Java, welke per t.ein en per auto wordt gemaakt zal ongeveer drie weken duren. met de oude baronesse, die nog gekleed was, zoals een halve eeuw geleden. De vedette had al in de auto plaats genomen, toen de burge meester er zich rekenschap van gaf, dat zij iets had vergeten. De burgervader van Brussel is nog vrijgezel, ziet uSchijnheilig naderde hij de auto en gaf te verstaan, dat de fotografen graag een foto zouden hebben van de scène: „de burgemeester omhelst een star". Eleanor had begrepen. Zij wipte lachend buiten en daar werd vóór mijn ogen het ontroe rend tafereel gefilmd. Was de oude baronesse jaloers? Zij vond althans „dat het toch wel wat te warm was om elkaar te omhelzen" Ia schrijf deze flitsen in het bureau, dat in het Paleis van Schone Kunsten speciaal voor de pers dient. Er is hier van alles: tafels, stoelen, clubs, telefooncel len. Alleen whisky heb ik er nog met ontdekt. Men kan niet meer door de stad lopen zonder er filmvedetten te ontmoeten. Vanaf vandaag ga ik goed uit kijken, of ik op het terras van Métropole soms ook Popeye de Zeeman, Micky Mouse of Donald Duck kan ontdekken. President Truman heeft op een persconferentie de jongste ge beurtenissen in Hongarije schan delijk genoemd. De toestand, die is voortge vloeid uit de wijziging van het regiem, is verschrikkelijk, aldus de president. Hij voegde er aan toe, dat het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken een grondig onderzoek instelt en dal eventuele nieuwe stappen van Amerikaanse zijde zullen worden genomen, wanneer dat onderzoek ten einde is. Volgens de New Yorkse „Daily News" is Ferenc Nagy, de voor malige minister-president van Hongarije, die thans nog in Zwit serland vertoeft, afgetreden, om dat het leven van zijn vier-jarig zoontje van communistische zijde werd bedreigd. Volgens het blad heeft de 22-jarige zoon van Nagy te Washington verklaard, dat zijn vader een boodschap ontvangen had, welke luidde: „Uw ontsla» of het leven van uw zoon". In antwoord op deze boodschap heeft Nagy van Genève uit tele fonisch zijn ontslagaanvrage naar Boedapest doorgegeven, nadat „de rode garde, die de vierjarige jongen naar de grens gebracht had, gedreigd had, dat zij anders de jongen mee terug zou nemen naar Boedapest, waar hij waar schijnlijk omgebracht zou wor den". Na een onderzoek, dat enkele maanden vergde, is de Bergen op Zoomse politie er in geslaagd de hoofddaders te arresteren van een tiental diefstallen, welke de laat ste tijd regelmatig in de stad werden gepleegd. De heren blij ken het vooral op textiel gemunt gehad te hebben, want in een ge val dreven zij de brutaliteit zover door, dat zij drie nachten ach tereen in eenzelfde woning bin nengedrongen om er zo de gehele linnenvoorraad weg te halen. Vin gerafdrukken of andere sporen werden nergens gevonden; slechts door het instellen; van een extra surveillancedienst wist de politie tenslotte de daders, twee mannen en een vrouw te ontmaskeren. Het drietal bekende tenslotte en Werd ingesloten. Van de buit kon een aanzienlijk deel achterhaald worden; vele goederen waren ech ter reeds over het gehele land verspreid. Toen de bestuurder van een uit de richting België komende 3- tons vrachtauto in de Clarapoldei bij IJzendijke weigerde te vol doen aan het bevel van grens- commiezen om te stoppen en zijn lading te laten controleren, doch integendeel zijn snelheid ver grootte. openden de ambtenaren het vuur op de wagen. Hierop schoten de inzittenden terug, doch ze raakten geen van de com miezen. Zij wisten op Nederlands grondgebied te ontkomen. De auto droeg een Belgisch nvimer dat na onderzoek bleek te beho ren aan ee* arts uit Luik. Een der 45 Nederlandse stu denten, die de Pinksterbede- vaart der Franse jeugd naar Chartres meemaakte- gaf ons enkele indrukken van deze pelgrimage. Chartres! Een toverwoord dat in deze dagen wel degelijk betekenis heeft voor de inwoners van Parijs die meeleven met de jaarlijkse Pinksterbedevaart der Parijse Katholieke jeugd. Ik heb althans geen Parijzenaar ontmoet die niet onmiddellijk begreep wat ik be doelde, als ik vertelde, dat ik uit Nederland gekomen was om deel te nemen aan de „pélérinage de Chartres". Chartres is in de geschiedenis 't meest vereerde heiligdom van Maria. Sinds eeuwen trekken de Fransen langs de wegen van Beauce en Hurepoix naar het wonderbeeld der H. Maagd Deze stroom van pelgrims, die nooit op hield, maakte Notre Dame de Chartres tot de meest aanbedene van het Franse land. Op Pinksteren 1935 vatte een Parijs student de idee np om de j traditie der M:dd -eu. te doen 1 herleven. Met 15 andere studenten was hij de eerste op de „route de Chartres In 1935 waren het er 30. m 1937 reeds 150, terwijl in 1938 de Federation Frangaise des Etudiants Catholiques de organi satie der bedevaart op zich nam. In 44 waren een 650 studenten reeds op weg, toen Chartres ge bombardeerd werd De tocht werd Mgelast, vóór de pelgrims Chartres gezien hadden. In '46 voegden zich de eerste buitenlandse delegaties bij hun Franse vrienden. En nu in 1947 maakten 4500 Parijse stu denten en 160 buitenlandse studen ten de tocht mee, terwijl in Char tres zelf nog 38.000 kameraden zich bij hen zouden voegen. De route van de bedevaart was keurig uitgezet door de Franse „scouts", de kwieke zwartpetjes, die overal waar nodig opdoken en hulp verleenden. Trouwens alle lof I voor de organisatie van de bede- 1 vaart. 1 Op de eerste dag werd de eerste étappe gemarcheerd vanaf Ram- j bouillet. Laat in de middag werd de hoogvlakte van Beauce bereikt, die zoveel gelijkenis vertoont met ons vlakke Hollandse land. en des avonds om 10 uur bereiken we onze „slaap-boerderij" bij Auneau. De volgende dag. Pinksteren, werd een plechtige Hoogmis in de dbenlucht gelezen, terwijl tegelij kertijd 16 buitenlandse priesters aan draagbare altaartjes Mis lezen. Dan wordt opgebroken voor het zwaarste deel van de tocht. Om ons heen strekt zich goud stralend 't nrachtige zacht glooiend terrein van Beauce uit met zijn grote boerderijen, als in Limburg rond binnenplaatsen gebouwd. Onderweg wordt aan alle kanten gediscus sieerd over het onderwerp van deze bedevaart, 't Geloof met een vuur. dat ons Noorderlingen verbaasd doet staan. Op andere momenten wordt de rozenkrans gezongen eI1 door de dorpen en over de landen van Beauce klinkt het getuigenis van het hoog-opvlammend geloot van Frankrijks jeugd. 's Middags komen dan ineens heel even de twee ongelijke torens van Chartres in zicht, maar na 5 minuten verdwijnen ze weer achter de bossen en we zullen ze met weerzien voor morgenochtend, uit een bos tredend zien wa dan de kathedraal ineens hoog hoven het land uitsteken. Het doel van de voettocht is zichtbaar maar de ver moeidheid wordt ook voelbaar. Van nu af aan is de weg kaars recht en in haar verlengde rijst de kathedraal omhoog. Rondom haar torens schijnen de huizen van Chartres ineengedoken te liggen. Om precies acht uur treden we de tot de laatste plaats gevulde j kathedraal binnen. Terwijl de bis schop de plechtige Hoogmis ce'e- breert zingt een voortreffelijk studentenkoor. Door de beroemde 1 ramen valt zacht het getemperde zonlicht over deze geknielde me nigte; als kostbare stenen schitte- ren het rood, het blauw en het I geel, in vlam gezet door de zonne- 1 stralen. 's Avonds om zes uur nemen we j dan afscheid van Notre Dame de Chartres en groep na groep woont I een korte plechtigheid bij in de crypte van de kathedraal. Elke j afdeling heeft daar een opdracht I aan O. L. Vrouw en een eigen intentie waarvoor zij willen bid- ■'en. P--"-na klinkt tot besluit, ont- np-„r»i plechtig het Maria-lied: „Reine de France, Notre Dame.." O He gemeenteraad van Olsterwijk besloot in een spoedeisende ver. gaderïng tot de bouw van 68 wo. ningen, in 34 blokken van twee woningen, O Correspondentie voor de „Ta. binta" moet uiterlijk 9 en 20 Juni gepost zijn. O De Karei I-fabrieken te Eind hoven gaat ook in Venray een fabriek openen o Duikers hebben bij de sluizen naar de binnenhaven van Viis. smgen twee dieptebommen naar boven gehaald, O Bij de verkiezingen voor de per- soneelsraad van de N.V, Philips te Eindhoven werden gekozen 111 R.K., 22 N,V,V.( 7 «.N.V., 2 hogere beambten en' 3 leden van de bewaking O Bti ZWemm™ in de Oostier. Tholen 13 5!6 H. R. uit THoien verdronken. O H.et lichtten van de grote bagger molen „Beverwijk 14", welke door ae geallieerden nabij Bergen op £oom tot zinken werd gebracht, hoopt men nog deze maand tot een goed einde rce brengen. Het arttiIleriekinsrtruotBes>chip „Van Kinsbergen" is gisteren met H5 adelborsten aan boo-rd na een oefenreis van 4 weken op ae Noordzee in Den Helder terug gekeerd. O» Een Frans postvliegtuig ïg hedenmorgen ten noorden van Marseille neergestort en ver. brand. Twee van de drie inzit tenden kwamen om het leven. Van bevoegde zijde te Donden wordt vernomen, dat de confe rentie over de voormalige Tcaii. aanse koloniën voor onbepaalde ttfd is uitgesteld Een gemotoriseerde secti* vajj de voorhoede van de Deense be zettingsbrigade voor Duitsland is de Deens-Duitse grens overgetrok ken De rest van de brigade van vierduizend man zal eind Juni volgen. Een klein zeevliegtuig is in een dichtbevolkt gedeelte van Pitts burgh (V S.) omlaaggestort. Drie personen kwamen om het leven vier huizen geraakten in brand. <2> Op de afschaffing van de dood straf in de Sovjetunie is gevolgd een verzwaring van de vrijheids straffen voor diefstal van parti- culierw of staatsbezit. Voor het eerste kan thans 5 tot 6 jaar ar beidskamp worden gegeven, ver geleken bij vroeger 3 maanden tot een jaai A De senaat der V. S. heeft d- vredesverdragen met Italië Ro menië, Bulgarije en Hongarije na stemming geracdfioeerd-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2