De begrotingsdebatten namen politieke wending Doodstraf geëist tegen v.m. R.E.T.-fuehrer Opperratten-j achtmeester gevraagd LAATSTE BERICHTEN Dhr Bhsch gooit een boemerang Stakingsgolven ZATERDAG 7 JUNI 1947 PAGINA 2 EINDE IN DE ALGEMENE BESCHOUWINGEN Het antwoord van B. en W PONTIFICAAL LOF CONCERT IN DE PLANTAGE SERENADE R.K. SCHAAKVERENIGING S.B.O. EXCELSIOR 1-QUICK 1 (N.) BEDRIJ FSCOMPETITIE SCHAKEN MEDISCHE ZONDAGS DIENST BURGERLIJKE STAND BIJ WILTON EN A.T.O. NEDERL.-AMERIKAANSE PROBLEMEN NIEUWE GENERAAL DER WITTE PATERS J. H. ROSMAN ZEGT: BEFEHL 1ST BEFEHL KLEUTERZORG Hoofden van scholen jagen op kinderen VLAARDINGEN MGR. RESPIGHI PLOTSE. LING OVERLEDEN AMERIKA'S HULP AAN EUROPA BRITS CONSUL-GENERAAL BIJ SOEKARNO REPUBLIKEINS ANT WOORD MORGEN OVERHANDIGD? OPKOMST VAN DIENST PLICHTIGEN GEEN VERDERE VER LAGING VAN HET VLEESRANTSOEN PRIJSPUZZLE Er was sprake van, dat de Raad van de replieken zou af zien, maar 't College stond op 'n bespreking in tweede instantie en dus was het zeker, dat we er met een middagzitting niet vanaf waren. Het ging aanvan kelijk gesmeerd; even zakelijk en vlot als Woensdagmiddag. Tot de heer Sabel uiteenzette, hoe de raadscommissies tot stand waren gekomen en de heer Bosch daar zijn visie opgaf. De heer Sabel (P. v. d. A.) kreeg het eerst het woord. Hij stelt groot vertrouwen in het be leid van B. en W. Het particuliere bedrijf moet zeker bij het bouwen worden ingeschakeld, maar niet op de manier zoals dat sinds de vo rige wereld-oorlog in die tak van nijverheid het geval was. Nergens was er zo'n chaos. De belichting van de Zondags wet door de heer Kedde, historisch bezien, kon spr. onderschrijven. Niet onderschrijven kon hij de mening, dat ieder op Zondag maar moet kunnen doen, wat hij wil. Bijvoorbeeld geen betogingen op de wegen, die naar een kerk leiden. In Schiedam is de burgemeester te weinig soepel voor de verenigin gen, die muziek jf andere kunst uitingen op Zondagmorgen bren gen. Aan grote groepen van de bevolking, die op nette wijze hun Zondagmorgen in het Passage- theater willen doorbrengen, cul tureel genietend, worden te grote belemmeringen in de weg gelegd. Spr. was zeer verwonderd over wonderd over de houding van de heer Bosch, die tot tweemaal terug gekomen is op de samenstelling van de Raadscommissies. De P. v. d. A. heeft na de verkiezing direct het standpunt ingenomen, dat zo veel mogelijk de evenredige ver tegenwoordiging in de commissies tot uitdrukking moest komen. Bij een vergadering, geconvoceerd door de voorzitter van de fractie, waren de voorzitters van de ande re fracties aanwezig geweest en had spr. een schema voorgelegd van de indeling der Raadscommis sies zoals hij die zag. De K.V.P. wist hiervan niets. De heer Bosch had gezegd, dat hij al tevreden was met de commissie voor het ziekenhuis en met aandrang had men hem ertoe kunnen krijgen in de financiële commissie zitting te nemen. De heer Hoogendam noemde de benoeming in het College van Cu ratoren een machtskwestie, maar spr. vroeg zich af, of daarvan voor de oorlog niet meer sprake was. Dit is geen kwestie van macht, maar een gerechtvaardigd en juist i~ zicht in de verhoudingen onder de bevolking. Als de heer Bosch zegt,-dat zijn partij staat voor vrijheid, verant woordelijkheid en sociale gerech tigheid moet hij eens aanwijzen, waar de sociale gerechtigheid in het programma is te vinden. Wij kennen nog de sociale gerechtig heid van de liberalen uit de tijd, die achter ons ligt. Zolang de macht in handen is van de econo mische bezitters is er van sociale gerechtigheid geen sprake. Het verhogen van de tarieven voor de bedrijven is zeker zó'n uiting van sociale gerechtigheid. Het voorstel van de heer Bosch daaromtrent is een indirecte belasting-verhoging. G»ed plan van de K.V.P. De heer v. d. Toom wacht met vertrouwen op de daden, die het College in verband met de perso neelskwesties zal stellen. Hij hoop te, dat de nodige stappen spoedig zouden worden ondernomen. Wat de deelneming van de fracties aan de raadscommissies betreft, dekte de fractie volledig het standpunt van de P. v. d. A. De verbetering van het systeem van de vertegen woordiging is een moeilijke kwes tie. Van de heer Bosch noch van de heer Hoogendam is een con structief voorstel gehoord. Wat be treft de opmerking van de heer Mak over de last, die ambtenaren zouden ondervinden van hun hou ding tijdens de bezetting, deelde de fractie diens opvatting en meen de zij, dat B. en W. hier sanerend zouden moeten werken. Het moet voor B. en W. niet moeilijk zijn de wonde plek te vinden en in te grijpen. Na hulde gebracht te hebben aan de directeur van Gemeente Werken, de heer Ir. Aikema, voor alles wat hij voor het stadsplan had gedaan, uitte Ir. v. d. Toom de mening, dat het stadsplan voor de komende jaren van zo ingrij pende betekenis zou zijn, dat een beter inzicht in deze materie voor de Raad van groot belang was. Immers al heeft de dienst en het College een goed inzicht, dan is dit voor de Raad nog niet samen hangend. Het ging er nu om bij de overweging van een voorstel of er een nieuwe commissie moest komen, of .at een bestaande com missie moest worden uitgebreid en hervormd, want het was do be doeling, dat alle fracties in deze commissie vertegenwoordigd zou den zijn. De oplossing werd gevon den in een uitbreiding van de Com missie voor Gemeente Werken. Dit was in overeenstemming met de inzichten van de P. v. d. A. (C. en A. interrumpeerde de heer v. d. Berg C.H.), die over deze kwestie in diepgaande en uitvoerige be sprekingen was gehoord. Vooral nu binnenkort de Centrale advies instantie inzake personeelszaken veel van het werk van de andere dienstcommissies zou afnemen, zou de uitbreiding van werkzaam heden geen bezwaar zijn. De heer v. d. Toom wilde wel de evenre dige vertegenwoordiging in de nieuwe commissie gehandhaafd zien. Hij bracht de volgende motie naar voren. De Raad der Gemeente Schiedam, gehoord de bespreking betreffende de wenselijkheid van het instellen van een commissie voor de stads uitbreiding en stadsontwikkeling, besluit: le. B. er W. uit te nodigen de raad voor te dragen, aan de vac te c-mmissie van bijstand voor de gemeentewerken op te dragen het college niet alleen bij te staan inzake aanleg, beheer en onder houd van alle openbare werken en eigendommen, doch ook inzake de stadsuitbreiding en stads ontwikke ling. 2e. De wenselijkheid uit te spreken, dat de commissie als be doeld onder I, zal zijn samenge steld uit leden van alle raadsfrac ties, met inachtneming van het principe van evenredige vertegen woordiging. Nadat de heer v. d. Berg (C.H.) zich voor een aparte commissie had verklaard, aangezien hij het adviserend karakter van de com missie voor Gemeente Werken ge handhaafd wilde zien, spraken alle vertegenwoordigers van de diver se fracties zich ten gunste van het voorstel uit. De heer Hoogendam had zelfs lof voor de wijze, waar op nu aan de minderheden een plaats is gegeven. Iets, wat de sa menwerking ten goede zou komen. Wethouder v. d. Kraan (C.H.) wilde even ingaan op hetgeen de heer v. d. Toorn over de beharti ging van de belangen van de land bouw gezegd ad. Aan de hand van brieven bewees hij, dat inder daad alles was gedaan om de ge troffenen te helpen, maar de amb telijke molens draaien nu eenmaal langzaam en wel eens langs elkaar heen. Er zal niet vlugger onteigend worden dan nodig is. maar proce- duren kunnen soms jaren lopen en er *an plotseling noodzaak bestaan om te beschikken over bepaalde gronden. Het terrein in kwestie moest onteigend worden in ver band met de nieuwe Rijksweg. Spreker zag in de Commissie te vens gelegenheid om een betere verhouding tusr n pers en gemeen te-instanties te scheppen, want ci taten moesten bewijzen, dat deze niet ideaal was. De heer v. d. Berg (C.H.) weet, dat het betere vaak de vijand is van het goede en wil zijn betere opvatting dus laten varen voor de goede van de heer v. d. Toorn. Hij had graag gezien, dat in de hem voor ogen staande commissie de stem van particulieren gehoord zou zijn door een gemengde raads commissie; zag nu echter de mo gelijkheid tot adviserend overleg met daartoe aangewezen perso nen en organisaties. Het voorstel werd met algemene stemmen aan genomen. Nog eens melkstandjes De 'heer de Wagenaar meent, dat er niets in de weg staat aan fixatie van het aantal leerlingen voor het voorbereidend onder wijs op de cijfers van 1946 voor de le klasse L. O. De plaatselijke tandartsen willen direct met be handeling beginnen. Als de wet houder van financiën zegt, dat voor de oorlog de sluitende begroting de hoogste wijsheid was, hoe denkt hij het dan op de duur met een niet-sluitende begroting te redden? De C. H. heeft vroeger herhaaldelijk betoogd, dat handel en industrie moeten worden ge stimuleerd. Laat de plannen spoe dig ter sprake komen. Als het college welwillend staat tegenover het denkbeeld van goed onderdak voor ouden van dagen, kan het dan niet bevorderen, dat proeven genomen worden in de zin, zoals hij heeft voorgesteld, bijv. door het Rowallan huis in te richten als tehuis voor ouden van dagen. Wat betreft het zwembad is spr. van mening, dat Schiewa- ter of geen Schiewater, Oost Schiedam een zwembad moet krij gen. T. a. v. de plaats van het monument voor de gevallenen handhaaft de fractie haar mening over de plaats in de Plantage. De mening over wenselijkheid van het geheel zal zij bepalen naar aanleiding van de ontwerpen. De heer Kedde (Comm.) meende dat de financiële zelfstandig heid van de gemeente inderdaad wel een technisch vraagstuk is, maar dat de toepassing een poli tieke kwestie is.. De kwestie van het overwerk heeft volgens hem met de aanstelling niets te ma ken. Het gaat erom, dat er over gewerkt wordt en dus extra moet betaald worden. Of het monu ment een afbeelding in Christelij ke zin moet zijn, meende hij te moeten ontkennen. Het verzet is in zijn collectiviteit gepleegd en moet in de vastlegging daarvan geen elementen bevatten, die er een eenzijdig stempel op druk ken. Daarom is ook het symboli seren van het verzet door een mythologische Griekse figuur onjuist. Spr. meent, dat het een concrete voorstelling moet zijn van de gevolgen van het verzet: de vrijheid, een voorstelling, dis tot de massa spreekt. Omdat de mensen voortdurend aan het ver zet herinnerd moeten worden, blijft zijn fractie de kop van de Plantage als enig juiste plaats. De heer Hoogendam is door de ingediende motie zeer bevredigd. Zijn bezwaren tegen de culturele gemeenschap zijn door het ant woord van de wethouder even eens grotendeels weggenomen. Zijn fractie is van mening, dat wat er ook moge veranderen en veranderd zijn, God's woord blijft gelden: Zondagsrust en Zondags heiliging moeten er onverkort zijn. Hij zou graag weten of hij inderdaad van de voorz. gehoord heeft, dat muziek op Zondagmid dag is toegestaan. Hij zou dit be treuren. Tot slot vroeg hij, waarom on derhoudswerken bij Woningbouw wel door het particuliere bedrijf en bij Gemeentewerken niet daar door konden gebeuren. Op het ogenblik zag hij wel de moeilijk heden, waarmee het vrije bedrijf in verband met het tekort aan werkkrachten te kampen had, maar hij zag graag een toezeg ging voor de toekomst gedaan. Gelach en gehoon De bereidheid om alle fracties plaats te geven in de groepen, stemde de heer Bosch blij. Tot zijn spijt was de bijeenkomst, waarin de samenstelling van de raadscommissies zou worden be sproken een sinecure, waarbij dictatoriaal werd opgetreden. Hij had een brief aan de heer Sabel geschreven om alsnog zijn stand punt uiteen te zetten, maar had hierover niets gehoord. Bij na vraag was gebleken, dat de heer v. d. Toorn deze brief nooit ge kregen had. Als de heer Sabel twijfelt aan het programma van de Partij v. d. Vrijheid heeft hij daartoe het recht, maar het is sprekers recht wel daarin te gelo ven en ervoor uit te komen. (Spr. leest enkele program-punten voor, die de hele zaal in beroering brengen). Spreker wilde wel eens weten, waarom de heer van Lith zegt, dat „zelfs" de heer Bosch voelt voor georganiseerd overleg. Hij heeft het gevoelen alsof men hem ziet als een vertegenwoordi ger van de oude liberale partij. Daar heeft hij nooit lid van wil len zijn. Als er in zijn partij libe ralen van de oude stempel zitten, is dat, omdat zij nergens anders terecht konden. Liberaal bete kent voor hem, letterlijk vertaald vooruitstrevend. (Geroep en hi lariteit). Hij heeft spijt, dat hij een blaam op Schiedam geworpen heeft, wat betreft de ongeschoolde arbeidskrachten. Het is echter in zijn vroegere functie, dat hij ken nis maakte met de arbeiders-be volking en hiervoor kennis kreeg van de Schiedamse toestanden. Men behoeft naar spr.'s mening geen politicus te zijn om die toe standen te leren kennen. Vervolgens kwam de heer Bosch in het harnas tegen de heer v. Bochove. Als deze zegt, dat critiek mag worden uitgeoefend en dat vorige bestuurscolleges te lange tenen hebben, gaat dat spr. te ver. B. en W. van voor 1940 hebben hun taak naar eer en geweten ver vuld. Spr. denkt hierbij aan de eminente figuur van burgemees- j ter van Haren. De wethouder die deze woorden gesproken heeft, moet nog tonen wat hij waard is. Als hij in het politieke verleden van de heer v. Bochove eens rond snuffelt, komt hij tot de conclu sie, dat deze in een begrotings- vetgadering van 1939 verklaarde, dat de grootste zuinigheid moest worden betracht en dat alleen de hoogst noodzakelijke uitgaven mochten worden gedaan. Mevr. Benthem had toen opgemerkt: „U wordt een goed liberaal". Een excuus voor genoemde passage achtte sprejjer nog steeds meer op zijn plaats dan de toelichtin gen- De heer v. Lith (P. v. d. A.) zei- de steeds bij ieder goede trouw te veronderstellen, maar toch bij de verklaring van de heer Bosch voor een raadsel te staan. Im mers, de vergadering, waarbij de raadscommissies zijn samengesteld hebben van 8 tot half 1 geduurd. Toch geen bewijs van een sine cure. j j- Overigens gelooft niemand, die de grote politieke schakeringen kent, dat de Partij van de Vrij heid niets te maken heeft met de vroegere Liberale Partij. Het is spr. niet bekend, dat die partij iets voelt voor medezeggenschap. Is het dan zo'n wonder, dat hij praat over: „zelfs" de heer' Bosch? Kan ter ontlasting van de Koe markt het doorgaand verkeer tus sen 4 en 7 uur 's avonds niet om geleid worden? De salarissen in het Gemeente Ziekenhuis moeten zo worden dat het zusterhuis geen „duiventil" is. De wethoudster zag in de voor gestelde fixatie wel een aanlok kelijk voorstel, maar Ged. Staten zullen er nog altijd de goedkeu ring aan moeten geven. De heer Bosch heeft zijn excuus wel ge maakt over de blaam, die hij op de gemeente wierp, maar spr. wil de toch wel even opwerpen, dat schoolde en ongeschoolde arbeider gelijkelijk oP straat werden gezet in de crisisjaren. Juist door de ge- heren, die de kern van de 1Partij van de Vrijheid uitmaken. Wat de heer Bosch t.a.v. de heer v. Boc hove had gezegd, raakte ook haar. want haar naam was genoemd. Blijkbaar was er voor de lie Bosch geen oorlog geweest, die m vele mensen een radicale om e had teweeg gebracht. De teer v, Boshove was een niet onveidien- stelijk lid van de Partij daarvan wenste spr. te getuigen De heer Bosch heeft blijkbaar nog niets ^Wethouder v. d. Kraan zeide dat minder prettige ervaringen in het verleden met aanbesteding van onderhoudswerk voor G W. opgedaan, ertoe hadden, geleid, dat de dienst deze sindsdien zelf in de hand had gehouden. Wethouder Mr. v. Bochove zegde aan de heer v. d. Toorn toe, dat ook de tekorten voor 1946 en 1947 gebracht zouden worden on der het plan tot kwijt raking van de geaccumuleerde oorlogstekor ten. Wat betreft overwerk, wilde spr. aan de heer Kedde voorhou den, dat het de vraag was. of er van overwerk sprake is in het ge val van de boden. Toch zou de zaak bekeken worden. Spreker heeft reeds de vorige maal een uitvoerige lijst gegeven van werken, die in de periode 19291940 tot stand hadden kun nen worden gebracht. Wat de heer Bosch betreft, hield spreker een kleine bloemlezing uit de verkie- zingslectuur en kwam tot de con clusie, dat de Liberalen nog steeds liiden aan mateloze zelfoverschat ting. Voor zijn politiek verleden hoeft spr. zich niet te schamen. Als de heer Bo«/ de moeite had genomen verder in de notulen te lezen, dan bad hij kunnen zien, dat het raadslid van Bochove zich ste^e achter verhoging van gel den voor het onderwns. Destüds was hij voor zuinigheid, waar die De Apostolische Vicaris van Noord Borneo mgr. Buis, heeft Donderdag j.l in de Noletstichting een pontificaal lof gehouden. Tel ken jare wordt Sacramentsdag in het R. K. Ziekenhuis zeer luister rijk gevierd, maar dit jaar was het wel bijzonder plechtig. 's Avonds had er voor de mi crofoon van het ziekenhuis een vraaggesprek plaats tussen mgr. Buis en de heer L. Nelissen, redac teur van ons blad, over het w.erk en de mensen in de missie van Engels Borneo. Het programma voor de uitvoe ring door het stedelijk muziek korps te Schiedam oy Zondag 8 Juni des namiddags om 8 uur in de Plantage luidt: 1. The Hony- moon. Mars, G. Rosey. 2. Ouver ture Freya, G. Mann. 3. Introd. en polonaise, (Clarinet solo), E. Avon. (Solist J. Kemper). 4. Le Rd s'amusé, (S«ite des Bartses), L. Delibes. 5. Suite Ballet, (4 delen) F Popy. 6. Defileermars, H. H. van Vleuten Broeder Lansbergen vertrekt opnieuw naar de Missie en St. Radboud kwam hem daarom gis terenavond een serenade brengen. De vertrekkende werd door de heer A. Lansbergen toegesproken. De uitslagen van de uitgestelde en afgebroken partijen, welke Don derdag gespeeld zijn, zijn als volgt: H. J. Paap—J. v. d. Brugger J. Mulder—J. v. d. Berg 01| G. MineurH. Kloos 01; P. Oomen A. Erftemeijer 10; J. Leerent- veldJ. v. Dijk 10; A. Vering- meierJ. Brökling 10; F. Meijer H. Kemper J. Zoetmulder W de Gooijer 01; Kap. J. Suij- ker—L. v. d. Toorn 01; J. Bruin- hofH Leenderts E. Lin nenbrink—H. Sonnemans 1—0. Zondag komt Quick uit Nijme gen bij Excelsior op bezoek. Quick beschikt nog steeds over het be kende en goede bowlerspaar Burki en Fiege. Daar ook Excelsior de afgelopen week weer flink ge oefend heeft, hopen we, dat de Excelsior-aanval weer zijn oude vorm gevonden heeft. We zijn zeer benieuwd naar de uitslag en blijven optimistisch. Excelsior 2 gaat Zondag a.s. naar Rotterdam om op Laag Zes tienhoven Xerxes 1 te bekampen. Excelsior 3 gaat Zaterdag even eens naar Rotterdam en wel naar Xerxes 2. De bedrijfs-schaakcompetitie is afgesloten met de uitreiking van de wisselbeker en een simultaan seance, gegeven door mr. Mulder de bekende Rotterdamse schaak meester. Daar Pieterman haar laatste wed strijd tegen Hoek's schaakclub met 6%3% gewonnen had, mocht haar wedstrijdleider, de heer J. de Jong, de ten volle verdiende prijs uit handen van de heer M. d. Dijk, de voorzitter van Hoek's Ontspan ningsvereniging in ontvangst ne men. Hierna begon mr. Mulder zijn simultaan-seance, waarbij al spoe dig bleek, dat er onder de schakers der bedrijfsschaakverenigingen ver schillende verdienstelijke krachten schuilen. Het resultaat was, dat mr. Mul der er in slaagde van de 29 par tijen er 20 te winnen. Van de overige partijen werden er 7 remise, terwijl 2 partijen t.w. tegoen de heren H. Starrenburg en Mackenbach verloren gingen. J. Ris, Tuinlaan 92, Tel. 69880, J. v. Boven, Buys Ballotsingel 16, Tel. 69661. Apotheek Evers, Lange Haven 81. GEBOREN: Cornells z. v. C. G. de Pater en A. F. v. d. Waal, Tuinlaan 70; Clasina L. H. F. d. v. J. F. Klepke en G. J. Bone, van Leeuwenhoekstraat 70; Johanna T. d. v. J. C. v. Geene en A. M. Vierboom, Ant. Muysstraat 18; Cornelis A. z. v. C. A. H. Ruiter en C. G. Wagemaker, Galileistraat 41; Cornelis R. z. v. C. de Groot en E. Dekker, Boerhavelaan 11 Aaltje A. d. v. P. Stolk en E. Krij ger, Rotterd.dijk 48; Clasina C. A. d. v. A. P. Weeland en C. C. A. Rietdijk, Daltonstraat 32; Johan na d. v. J. v. d. Drift en A. Ilmer, Nassaulaan 23. OVERLEDEN: J. C. Meijer, 2 dagen, Nassaulaan 75. Zesduizend man personeel van de werven Wilton Fijenoord te Rotterdam en Schiedam zijn eer gisterenavond in staking gegaan. De reden hiertoe was het feit, dat de directie een toegezegd winst aandeel wilde uitbetalen, doch dit uit moest stellen, daar het college van rijksbemiddelaars nog geen toestemming had verleend. Allereerst legde de nachtploeg er het bijltje bij neer, terwijl ook de dagploeg niet aan de slag ging. De directie hee# contact ge zocht met het college van rijks bemiddelaars, terwijl ook overleg werd gepleegd met de fabrieks- kern. Ook de vakbonden hebben zich over de situatie beraden. Het gevolg van deze besprekingen was, dat unaniem advies werd ge geven het werk weer te hervatten, welk advies gisterenavond door de nachtploeg werd opgevolgd, in af wachting van de resultaten der spoedbespreking van de directie met de rijksbemiddelaars. In Rotterdam is het personeel van de A.T.O. nu reeds enkele dagen in staking. De oorzaak ligt hier in het ontslag van drie men sen, die weigerden een half uur over te werken. Ongeveer 250 man is bij deze staking betrokken en het vervoer ondervindt daardoor veel stagnatie. Van de gelegen heid maakt het personeel tevens gebruik, om eisen in te dienen in zake een loonsverhoging, en een premievrij pensioen. Het personeel van de A.T.O. te Amsterdam is eveneens in staking gegaan. Hier eist men allereerst een loonsverhoging van 20 pet., terwijl tegelijk ook hier het ver langen naar een pensioen naar vo ren wordt gebracht. Bovendien wil men tegelijk het ontslag van de 3 Rotterdamse personeelsleden ongedaan zien te krijgen. Deze staking zou gesteund worden door ca. 470 man, doch volgens mede deling van de directie waren de laatste dagen slechts 40 man van het 700 man tellende personeel niet opgekomen. Het bedrijf vindt normaal voortgang. vereist was. Die politiek wordt nu nog gevoerd, met dit verschil, dat vroeger de kloppende cijfers het voornaamste waren en de bezit ters gespaard moesten blijven. Als de heer v. d. Berg, doelend op de samenwerking tüssen P. v. d. A. en K. V. P. interrumpeert met C'. en A. moet hij erbij voegen: „Is toch voordeliger', maar niet voor de belastingbetaler. Spr. deed een politieke geloofsbelijdenis, waarin hij zeide, dat de nieuwe kring hem een nieuwe kijk op het le ven en een nieuwe levensinhoud geschonken had. Hij had kennis gemaakt met mensen, wier blik ook nog anders gericht was dan het rechtstreekse materiele gewin en het direct aangename. We moe ten maar niet afgaan op program ma's, want waar is anders de doQr de heer Bosch gepropageerde 48 urige werkweek voor de huis vrouw? Spreek met het College Wethouder Alberts zag de par ticuliere bquw nog sterk gebonden door bepalingen van huizentype en andere. Toestanden zoals de heer Sabel schetste zullen voor lopig niet terugkeren. De archi tecten moeten ontwerpen leverenj. die voldoen aan sociaal-rechtvaar dige eisen, te stellen aan huizen voor arbeider en middenstander. Wanneer de mensen met plan nen voor de stichting van een te huis voor ouden van dagen bij het gemeentebestuur waren geko men, had het Rijk niet over het hoofd van het College heen dit huis kunnen vorderen voor op voeding der jeugd. Tot zijn grote spijt had de wet houder in het betoog van de heer Bosch namen horen noemen, die in dit debat niet hadden thuis ge hoord. De verdiensten en het werk van de vroegere burgemeester van Haren zijn door het College en door de leden daarvan afzon derlijk bij vele gelegenheden ge roemd. En terecht. Het is onwaar dig met dit argument sentimenten los te slaan. Men vraagt zich wer kelijk af: „Wat zit daarachter"? De Voorzitter .terugkomende op een vraag door de heer Mak in eerste instantie gesteld zegde toe, dat de ambtenaren allen voor een zuiveringscommissie waren ge weest, zodat maatregelen van B. en W. niet juist zouden zijn. Mocht evenwel blijken, dat een der amb tenaren last zou ondervinden van zijn flinke houding tijdens de be zetting, dan zou dit misbruik van macht niet geduld worden. In Schiedam behoort het han teren van de Zondagswet tot de competentie van het gehele Col lege. De burgemeester beslist hier niet alleen Het verzoek tot toestemming voor het maken van muziek op Zondagmiddag is uitgegaan van de Katholieke Jeugdbeweging, Spreker heeft het toegestaan op de overweging, dat een grote meerderheid hier zich niet tegen verzet. Omlegging van het verkeer zou worden bekeken. Eventueel zou de ruimte op de Broersvest en het Emmaplein nog benut worden. Na dit antwoord van B. en W. werd de middagzitting gesloten en daarmee kwam tevens een einde aan de algemene beschouwingen. Met betrekking tot Duitsland en Indonesië U. P- meldt d.d. 7 dezer uit Washington: Dr. A. Loudon is Vrijdag ont vangen door onderstaatssecretaris Dean Acheson ten einde de Ne derlandse en Amerikaanse proble men met betrekking tot Duitsland en Indonesië te bespreken. Volgens Amerikaanse en Ne derlandse autoriteiten omvatte deze conferentie problemen als de Nederlandse handel met Duits land, de omlegging van het zee vervoer naar Roer- en Rijnland, van Bremen en Hamburg naar Rotterdam en Amsterdam, en de Nederlandse eisen voor grenscor recties met Duitsland. Met het oog op de politieke moeilijkheden in Indonesië werden de vraagstukken behandeld, die verband houden met het herstel van een normale export van Indi sche producten. In dit verband verklaarde een Amerikaanse zegsman dat er gien blijk van was dat de Neder landers verantwoordelijk waren voor de Soendanese actie op Java en dat deze beweging een zuiver inlands karakter scheen te dra- gen. Amerikaanse autoriteiten zeiden voorts dat Loudon zich veront rust toonde over het trage tempo van de besluiten om Nederland meer vrijheid te geven in de han del met Duitsland en over het feit dat Rotterdam nog altijd niet ge bruikt wordt als doorvoerhaven naar Roer- en Rijnland. Acheson heeft den ambassadeur echter op vriendschappelijke wijze te verstaan gegeven, zo wordt vernomen, dat alles in het werk gesteld wordt om het transitover- keer via Rotterdam en Amster dam te leiden en dat hij hoopte dat dit zeer spoedig verwezenlijkt zou kunnen worden. De onder staatssecretaris heeft er tenslotte op gewezen dat het Nederlandse zakenlieden thans is toegestaan naar Duitsland te gaan. Hij hoop te verdere faciliteiten voor deze handel binnenkort te kunnen ver lenen. Naar uit Vaticaanstad wordt ge- meldt is, als opvolger van de on langs overleden mgr. Birreaux tot generaal van de Witte Paters ge- Gisteren behandelde de Rotter damse kamer van het bijzonder gerechtshof het lijvige dossier samengesteld naar aanleiding van de gedragingen van de 38 jarige J. H. Rosman. Deze gewezen hoofdambtenaar bij de K- E. i. was de persoonlijke vertrouwens man van Burgemeester Mueller bij het trambedrijf Dank zij deze steun bracht, verdachte het zelfs tot secretaris van de directie van dit bedrijf. Een groot aantal getuigen kwam verklaringen afleggen, waaruit wel duidelijk bleek, dat verdachte zich dermate had misdragen, dat hij een willoos gereedschap in de handen van zijn Duitse meesters is geweest. Personeel werd door hem gedwongen zich aan te slui ten bij het Nederlands Arbeids front. Deden de mensen dit met, dan liepen zij gevaar naar Duits land te worden gestuurd. Ook om alle mogelijke andere redenen werd deze bestraffing toegepast en een der trammensen is niet teruggekeerd. Het spreekt wel haast vanzelf, dat N.S.B.-vriend- jes de opengebleven plaatsen in namen. De misselijke mentaliteit van verdachte kwam voorts vast te staan uit diverse verklaringen van andere politieke delinquenten, die het ook niet helemaal met zijn handelwijze eens waren. Ook bleek ter zitting dat R. bijzonder hardnekkig jacht had gemaaki op personen, wier politieke opvattin gen niet strookten met die van R. zelf. Illegalen verraden Uitvoerig werd door Mr. v. Vol lenhoven ingegaan op het feit, dat verdachte verschillende leden van het personeel, die illegaal werk verrichtten, in de handen van de S; D. had gespeeld. Ook verleende hij handlangersdiensten bij het op rollen van een gehele illegale groep, van welke personen er en kele door de Duitsers werden ver moord, Alsof dit nog niet genoeg was, had hij aan groep 10 de na men van verschillende anti-N.S.B.- ieden opgegeven, terwijl zijn ac tiviteit zover ging, dat hij zelfs personen wegens zwarte handel en andere overtredingen had op gegeven. Mr. Donker was in zijn requisi toir zeer scherp. Hij zei dat de door verdachte gepleegde overtre dingen walgelijk waren en voor zijn houding gedurende de bezet ting geen passend woord te vinden was. Spreker eiste tegen deze sa dist de enige straf, die mogelijk was, n.l. de doodstraf. De verde diger bepleitte clementie, zelfs wanneer het hof alle feiten als be wezen aannam. Hij was er van overtuigd, dat zijn cliënt niet aan sprakelijk kon worden gesteld voor het verraden van illegalen, daar hem niet bekend was. dat ZÜ daartoe behoorden. De doodstraf achtte hij daarom een te zware straf. Uitspraak over 2 weken. Bij de aanvang van de avondver gadering kwam allereerst de sa menstelling van de hervormde en uitgebreide commissie van ge meentewerken in stemming. Dit kwam neer op een opheffing van de oude commissie. Naar aanleiding van de stem ming wil de heer v. d. Berg (C.H.) nog enige opmerkingen maken. Er is overleg "geweest tussen de fracties over de samen stelling. Hjj betreurt het, dat geen leden der C. H.-fracties in deze commissie zitting hebben behalve de wethouder ambtshalve; temeer daar de landbouwbelangen een der beweegredenen van het ont staan der commissie uitmaakten. Een lid van zijn fractie is op dit punt deskundig. Het is jammer, dat deze niet is opgenomen. De nieuwe commissie voor Ge meentewerken, Stadsplan en Stadsuitbreiding zal als volgt zijn samengesteld: voorz. H. v. d. Kraan, leden: Hoogendam (A.R.), Bosch (Vrijh.), Kedde (Comm.), Sabel, Engelsman, Kornfeld (Arb.), Kramers, Reynart, v. d. Toorn (Kath.). Naar aanleiding van de post subsidie voor de Zuigelingenver eniging vraagt de heer Kedde (Comm.), wat er voor kleuter- onderzoek zal worden gedaan. De verzorging der kleuters staat nog in de kinderschoenen, maar is uitermate belangrijk. Vooral na de oorlog zijn consultatiebureaux voor kleuters, zowel qua gezond heid als opvoeding nodig. Spr. ziet dit punt graag onderzocht. Mevr. Benthem wil de zaak wel onderzoeken, maar in Schiedam zit men steeds met de ruimte. De zuigelingenzorg is al blij, dat zij ondergebracht is. Er zijn bespre kingen gevoerd over het oprichten va,n een creche, maar een lokali teit is niet beschikbaar. Het vraagstuk van de verde ling der beschikbare woonruimte is somber. De heer Engelsman (P. v. d. A.) meent, dat een offer moet worden gebracht door allen gelijkelijk. Spreker heeft ge vraagd om een lijst van de oplos singen. Het antwoord, dat er een beroepsinstantie is, is naar zijn mening onbevredigend. Wel is de burgemeester geen verantwoor ding in deze aan de raad verschul digd, maar op grond van de demo cratische beginselen, zijnde open bare behandeling van de publieke zaak, wil hij toch graag inlichtin gen. De voorzitter wil de raad gaarne cijfers verstrekken, zodra deze volledig zijn. Tot nu toe zijn onge veer 700 mensen geholpen. Onderwijsverf rissing De onderwijsvernieuwing heeft de instemming van de heer Kedde. Practisch is er nog weinig be kend. Men heeft het hier niet bjj praten gelaten- Toch wil hij een commissie uit de onderwijzers wereld instellen, die deze zaak verder kan bestuderen en uitwer ken. Mevr. v. Benthem antwoordt hem, dat alles wat gedaan wordt, of staat te gebeuren op het ge bied van vernieuwing of verfris sing van het onderwijs gebeurt in samenwerking van Bureau Onder wijs met de betreffende onder- wijs-instanties. Een commissie in deze is er niet gewenst. De heer Kedde ziet de voorge melde commissie meer als studie- en voorlichtend orgaan. In het sectie-onderzoek is er een vraag gesteld over het aan trekken door hoofden van scholen van leerlingen van eikaars scho len. De heer Labruyère weet, dat de Frans Halsschool in de eerste klasse onderbezet is. Op die school wordt in één lokaal aan 5e en 6e klas tegelijk les gegeven. Dat kan niet in het voordeel van de leerlingen zijn. Kan het aantal leerlingen niet beter over de scho len verdeeld worden? De wethoudster van onderwijs zegt, dat de voorstelling van de heer Labruyère niet geheel juist was. Het dispensatieverz.iek voor een overtollige leerkracht is afge wezen. In het Westen zijn de scholen nergens overbevolkt en een betere verdeling is onmoge lijk. Bovendien moet men reke ning houden met de wensen der ouders. Ouders sturen kinderen naar de Singelschool in plaats van naar het Oude Kerkhof. Met die ouders is gepraat. Het was eenvoudig verschrikkelijk het standsverschil onder de arbeiders te constateren. De ouders dreigen hun kinderen naar het bijzonder onderwijs te zullen sturen, als zij zelf niet mogen beslissen. De scholen in het Westen hebben door de ontvolking van het Wes ten in de oorlog zeer geleden. Het is prettiger om klas voor klas les te geven, maar hoe moet het dan op het platteland en in de tweemansscholen De heer Labruyère heeft met hoofden van scholen gepraat, zo zegt hij. Zij voelden zich handels reizigers in kinderen. De hoofden van scholen maken jacht op leer lingen van andere scholen. Kan de wethoudster dus niet regelend optreden? De heer Labruyère is er volledig naast; de hele zaak is geregeld. Er is overleg tussen ae hoofden, maar het zijn mensen en ze kibbelen dus wel eens, me de wethoudster. (Dat gebeur de raad ook, zegt de heer v. d. Berg). Communistische hongers. nooddreiging De kosten van rechtstreekse ver strekking van gemeentewege van voeding en kleding aan school gaande kjnderen zijn voor de heer Collé (Comm.) reden om te vra gen weer extra voeding te ver strekken, gezien de huidige slech te voedselsituatie. Als de arbei ders 3 uur gewerkt hebben, zijn ze half dood. Wil de heer Collé beweren, dat er tussen het Bureau Onderwijs en de Schoolarts geen overleg plaats vindt? vraagt de wethoud ster. Dat gebeurt dagelijks Er is geen reden om tot warme school- voeding over te gaan. Wel is ter immunisering van de kinderen te gen vatbaarheid voor t.b.c. de schoolmelkvoorziening ingevoerd. Van 3900 liter in het begin, is dit nu 6500 liter, geworden. Het is niet nodig, dat andere voeding wordt ingevoerd. Mocht dit later het geval zijn, dan is de installa tie van de Centrale keuken direct gereed om ingeschakeld te wor den. De arbeidsproductiviteit is wel niet voor-oorlogs, maar gaat toch met sprongen omhoog. Dat kan niet, als de voedselsituatie zo slecht is als de heer Collé schetst. Stedelijk muziekkorps De subsidievoor het Stedelijk Muziekkorps stuit af °P ren bij de heer Kedde (Comm.). Hij kan maar niet direct vergeten wat er tijdens de oorlog is ge beurd. Een stad als Schiedam heeft recht op een muziekkorps, maar als het getoond heeft zijn plicht niet te begrijpen, is het be ter er geen te hebben, dan een waarop we niet trots kunnen zijn De heer Wiekenkamp (A.R.) zegt: Het Stedelijk Muziekkorps is aangesloten geweest bij de Cul tuurkamer. Het heeft muziek ge maakt bij eenpansmaaltijden. Hij begrijpt niet, dat B. en W. nu ko men met een subsidie voor dat corps. De A. R.-fractie is tegen deze subsidie. De heer de Wagenaar (C.H.) kan zich daarmee geheel vereni gen. Het is voor wethouder Al berts een ondankbare taak om al wat aan deze historie verbonden is recht te zetten. De Raad kan weten wat er ge daan is om de zaak voor de be voegde Colleges te brengen. Het is met de zuivering in den lande niet gelopen zoals Wij verlangd hadden. De wethouder wil het- gene wat het Stedelijk in de be zettingstijd hevft gedaan, niet verdedigen. Er zijn andere corp sen die ook lid geweest zijn van de cultuurkamer en nu met onbe vlekt blazoen door Schiedam trek ken, alsof er niets gebeurd is. Het is een zwarte bladzijde in de ge schiedenis van het Sted. Muziek korps. Het gemeentebestuur kon niet verder gaan, dan zich te voe gen naar de uitspraak van de be voegde instanties. Ten overstaan van zovele anderen gebeurt ook niets. Als er een uitspraak zou komen tegen 't Stedelijk, zou het College de consequentie daaruit trekken. Er moet echter een tijd komen, dat het verleden blijft rus ten. Louter op historische gronden acht de wethoudster de instand houding van deze post belangrijk. De federatie van Harmomeen mis gunt de subsidies aan het Stede lijk Muziekkorps met. spr kan de zaak objectief zien want hij werd eerst na de bevrijding voorzitter. De vroegere wethouder had zelf deze erfenis moetqn verdedigen. De heer Kedde bgrijpt de moei lijkheden van de wethouder. Het argument, dat er meer muziek corpsen fout zijn geweest, heeft geen kracht, want daar heeft de raad niets over te zeggen. De arm van de raad reikt slechts tot het Stedelijk. De heer Wiekenkamp wil zich niet op de plaats van de rechter stellen. Spr. meent, dat de raad geen beloning kan geven aan mensen, die gebrek hadden aan ruggegraat. Laat ze blijven, maar dan zonder die 2000.De zui vering in Nederland is geen zui vering geweest, want de groten gaan er doorheen en de kleinen worden als voorbeeld gesteld. Er zjjn wel grote namen als be schermheren van het Stedelijk, maar recht is recht. Hij maakt 'n voorstel van schrapping van de post. Dit voorstel wordt met 23-9 stemmen verworpen. (Vordt vervolgd) EEN EN ANDER OF ZIJN KERFSTOK Door de recherche werd aange houden H. H., alhier, die zich had schuldig gemaakt afn. ,°.Yer" treding van art. 5 Besluit Vijan delijk vermogen- Een bedrag aan geld. alsmede een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen werd in besls'g genomen. Bo vendien bleek' da H een varken clandestien had geslacht, terwijl hij tevens onbevoegd rundvee en schapen voorhanden had. Het vee dat in ziin was, nl. 5 koeien 6 schapen en lammeren, werd In beslag genomen. Ook werd nog proces-verbaal tegen H op gemaakt. omdat hij in het bezit was van twee vuurwapenen zon der vergunning. Hij is naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. GEMEENTERAAD Le Raad dezer gemeente is in openbare vergadering bijeen ge roepen tegen D'nsdag 10 Juni a.s. des avonds te half acht. CONCERTEN IN HET ORANJEPARK Door de Federatie van Vlaar- 'in'gse Muziekgezelschappen zal op de komende Zaterdagmiddagen eer teer <1 worden in het vijepark. alhier- Deze eoncer- orden gegeven van half vijf tot 6 uur nam- kozen mgr. Durrieu. De nieuwe ge neraal is in 1896 te Toulouse ge boren, in 1921 bij de Witte Paters ingetreden en in 1926 gewijd, in welk jaar hij naar het vicariaat van Ouagadougou, in Frans West- Afrika, vertrok. Tijdens de oorlog diende mgr. Durrieu als kapitein. Hij werd krijgsgevangen gemaakt. Na de oorlog werd hij benoemd tot coadjutor van het vicariaat Ouaga dougou. Naar A. P. uit Vaticaanstad meldt, is Mgr. Carlo Respighi, pre fect der ceremoniën, die de lei ding had van alle ceremoniën, waaraan door Z. H. de Paus werd deelgenomen, gisterochtend te 9 uur ten Vaticane plotseling over leden. Le prelaat stak de hof van St. Damascus over, toen hij plotseling neerviel. Hij werd onmiddellijk naar een medische afdeling in het Vaticaan gebracht, maar bleek bij aankomst aldaar reeds te zijn overleden als gevolg van een beroerte. Mgr. Carlo Respighi was 75 jaar oud. De overledene was een zeer geziene figuur in kringen van het pauselijk hof. Hij werd geboren op het Capitool, waar zijn vader de leiding had van het observatorium Hij was een studiegenoot en een bijzonder vriend van de Paus. In zijn laatste functie was hij bij alle officiële gebeurtenissen onder de laatste drie pontificaten aan wezig. O.m. was hij belast met de regeling voor de conclaves waarop de twee laatste pausen gekozen werden. Hij was ook zeer deskun dig op het gebied van de christe lijke archeologie. In verband met de door Marshall afgelegde verklaringen ten aan zien van economische hulpverle- ?lnf. door Amerika aan Europa heeft de commissie voor buiten landse aangelegenheden van het Amerikaanse huis van afgevaar digden besloten tot benoeming van zes subcommissies, die tijdens de parlementaire vacantie studie zul len maken van de wereldsituatie op economisch en politiek gebied en de verhouding hiervan met de Amerikaanse buitenlandse politiek De Britse consul-generaal te Ba tavia. Mitcheson Lambert, heeft met een Dakota-toestel van de R. A. F., dat uit Singapore gekomen was, een bezoek gebracht aan Soe- karno te Djogja. Hij had een on derhoud van twee uur met hem en Sjahrir. Mitcheson verklaarde tegenover de pers, dat zijn bezoek het ka rakter van een privé bezoek droeg. Voorts is besproken de vestiging van een consulaatssectie en een afdeling voorlichting van het con sulaat te Djogja, waaromtrent de Nederlandse autoriteiten in prin cipe overeenstemming bereikt hadden. Mitcheson zeide, dat Soe- karno deze vestiging op prijs zou stellen. Hij ontweek de vraag of het bezoek verband hield met de Nederlandse nota en of deze be sproken was. Indien dit zo was, aldus de consul-generaal, zou ik er toch niets over zeggen. Morgen wordt vice-president Hatta op doortocht van Djokja naar Sumatra te Batavia ver wacht. Het is geenszins onmoge lijk, aldus meldt Aneta, dat hij het republikeinse antwoord op de nota van de Commissie-Generaal mee brengt en dit aan de Nederlands- Indische regering zal overhandi gen. De dienstplichtigen, die op 24 Juni voor eerste oefening onder de wapenen zouden moeten komen bij R.I. te Maastricht, 9 R.I. te Steenwijk en het corps genees kundige troepen te Utrecht, moe ten zich niet op 24 Juni, doch op 3 Juli bij hun onderdeel melden. In verhand met een mededeling van de vakgroep slagerijen te Utrecht, dat zou overwogen wor den het reeds verlaagde vlees rantsoen opnieuw drastisch te verlagen (en wel tot 250 gram per 3 weken), verneemt het A. N. P. van officiële zijde, dat van een verdere verlaging geen spra ke zal zijn. De goede oplossing is: le a, 2e ka, 3e tak, 4e krat, 5e raket, 6e katern, 7e kranten, 8e karnen, 9e raken, 10e kern, 11e nek, 12e en, 13e e. Een prijs verwierf: M. B. VOL- LEBREGT SCHOENMAKERS, Snelliussingel 4c, Schiedam. Een wat ingewikkelde puzzle dit- tnaal: een samenvoegingsraadsel. Het komt er op aan in elk der eer» ste twee kolommen woorden in te vUllen, die in samenvoeging een nieuw woord opleveren voor de derde kolom 1. Metaal—bijbelse figuur: na tuurverschijnsel; 2- insectzonnegod; wijnsoort; 3. telwoord—lichaams deel: waarschuwing; 4 vleessoort maat: mannelijk zoogdier; 5. voed. sel—Europeaanschrijfgerei: 6. voorzetseltijdperk: zangspel; 7. gchlldersgereipellenmoolmaken 8 veralsvoedsel: bediende; 9. deel ener perswaarmerking: solide Oplossingen tot Donderdagmiddag 1 2 A 4 0 b 7 8 9

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2