Het front Eerste Lange-afstand-bus De Franse stakingsgolf Jubileumjaar 1948 door Beynesgeleverd DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Hete-luchtmotoren Groenten-import in Engeland Engelse minister 69ste JAARGANG DINSDAG 10 JUNI 1947 No. 20335 Deviezenfonds DOODSTRAF GEEIST TEGEN LANDWACHTER door Duitsers toegejuicht JOHAN MAURITS WEER THUIS WEER EEN EI huizen. DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804, De abonnementsprijs bedraagt t 3,25 per kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,ledei woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Gisteren is te Amsterdam de eerste bijeenkomst gehouden van het landelijk Initiatiefcomité 1948 dat zich ten doel stelt de herden king van het 50-jarig regerings jubileum van H.M. de Koningin en van de 300-jarige onafhanke lijkheid van Nederland op waar dige wijze te doen vieren. Het comité wil met grootse nationale manifestaties de historische bete kenis van het bijzondei t jaar 1948 tot haar recht doen komen. Bovendien wil het comité coör dinerend optreden ten opzichte van plaatselijke en regionale plan nen. Dit geldt in het bijzonder ter voorkoming van een versnippe ring van krachten ten aanzien van het nationale geschenk, dat H.M. de Koningin zal worden aan geboden. Het comité is als volgt samen gesteld: jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland ere-voorzitter), mr. Arn. J. d'Ailly (voorzitter), mr. A. J. M. van Dal (secretaris), Karei F. Overhoff (penningmeester), mevr. A. M. BoissevainVan Lennep, H. v. d. Eerenbeemt, J. Engelman, prof. dr. P. S. Gerbrandy, pater Henri de Greeve,, It.-adm. C. E. L. Helfrich, lt.-gen. H. J. Kruis, E. Kupers, mr. K. P. van der Man- dele. prof. mr. E. M. Mijers, lt.- kol. C. F. Pahud de Mortanges, ir. F. A. Philips, prof. dr. J. Romein, mr. M. Rooy, mr. D. U. Stikker en ir. W. L. Utermaker. Wegens staking van het spoorwegpersoneel is het station gesloten voor het reizigersverkeer luidt het opschrift dat op het hek van het Parijse station wordt aangebracht. van mening, dat de eigendom van vreemdelingen zal worden terug gegeven met uitzondering van die eigendommen, waarvan de repu bliek nationalisering nodig acht met vergoeding voor geleden schade, opdat de productie ten spoedigste voldoet aan de bin nenlandse en internationale be hoeften. De economische politiek der republiek stelt Indonesia als economische eenheid tegenover de buitenwereld en verlangt een juiste verstandhouding tussen ka pitaal en arbeid. Opdat Indonesië op de wereldmarkt kan concure- ren wordt economische rationali satie noodzakelijk geacht. De re gering van de republiek is bereid hiertoe als coördinator op te tre den. Daartegenover echter wenst de republiek, dat de ondernemers, die naar hun ondernemingen in republikeins gebied terugkeren, zich aanpassen aan de nieuwe verhoudingen. De delegatie aanvaardt de eco nomische voorstellen van de Ne derlandse delegatie onder voor behoud van enkele detailpunten. De Indonesische delegatie gaat ermee accoord, dat aanstonds een Lord Pakenham bleef staan en sprak de menigte toe. Hij beloof de alles te zullen doen wat in zijn vermogen lag om het voedsel- cn huisvestingsprobleem te verbete ren. Intussen wordt gemeld, dat de Duitsers in de Britse zóne tot aan de nieuwe oogst van minder dan duizend calorieën per dag moeten leven. Eerst eind Augustus zal de nieuwe Duitse oogst, waarvan de vooruitzichten iets gunstiger zijn dan verleden jaar, veroorloven het rantsoen weer op 1550 calorieën te brengen. Naar de „Manchester Guardian" meldt, heeft de vice-president van de National Farmers Union, E. H. Gardener, te Lincoln medegedeeld, dat het Engelse ministerie van Landbouw de import van groen ten van het vasteland van Europa na 1 April van het volgende jaar zal verbieden met het oog op de schade welke door de colorado kever op het continent is aange richt. Hij vertrouwde er echter op, dat alle groente- en fruitsoorten welke Engeland nodig heeft, i« Engeland zelf zouden kunnen worden verbouwd. De proc.-fiscaal yan het B. G. te Amsterdam heeft de doodstraf ge- eist tegen de 42-jarige brievenbe steller-chauffeur G. W. R. Diepen veen Uit Utrecht, die eind Apnl 1945, „na kalm beraad en rustig overleg" de Duivendrechtse smid J. Robben heeft doodgeschoten, omdat deze in zijn huis een album bewaarde met foto's van het Oran jehuis, waarvan sommige in Cana da waren gemaakt. Lord Pakenham. de Engelse mi nister, die verantwoordelijk is voor de Britse zóne van Duits land, heeft een reis door dit ge bied gemaakt om het huisves tingsprobleem in ogenschouw te nemen. Toen hij gisteren in het Hamburgse district St. Pauli was, werd hij door een menigte Duit sers luid toegejuicht. Dit district is een van de moeilijkste gebieden van de gehele Britse zóne. De communisten hebben er grote in vloed en behaalden bij de verkie zingen een geweldige meerderheid. De eerste lange afstands autobus voor Haarlem vervaarc de N.S., waarvan er in den loop van dit jaar nog 230 stuks zullen gebouwd worden. Ook met de nieuw-bouw van gestroomlijnde electrische rijtuigen wordt een begin gemaakt. Hiervan moeten er omstreeks honderd worden ge fabriceerd. Daarnaast zal de fir ma nog ruim 400 gesloten goede renwagens in bewerking nemen. N.S. worden afgeleverd. Sedertdien ging het weer sneller. En tot van daag heeft de Beynes-fabriek aan de N.S. alweer afgeleverd 86 gere pareerde rijtuigen, w.o. zeer zwaar beschadigde en 75 herstelde auto bussen. Over drie maanden zal het gehele bedrijf weer compleet zijn! Gisteren werd dus de eerste autobus afgeleverd van een serie van 95 stuks, gebouwd op Crossley- chassis, lang 10.9 M. en breed 2.4 M„ voor 46 personen met 285 K.G. bagage. De motor is voorzien van zes versnellingen, en door de ge hele autobus, zo ruim als een spoor wagon, is een verwarmingsinrich ting gemonteerd. Binnen enkele weken zal bij Beynes ook de eerste van een serie van 25 moderne autobussen, voorzien van Kromhout-motoren, voor de HTM in Den Haag gereed komen, evenals een aantal goede renwagens, z.g. rongewagens, voor Na een vlagvertoonreis van 1% jaar naar Curacao, Midden- en Zuid-Amerika is Hr. Ms. fregat „Johan Maurits" onder commando van kap. luit. ter zee J. H. P. van Roosevelt in het moederland terug gekeerd. Bij aankomst in Amsterdam was o.a. een delegatie van een school uit Tuindorp—Oostzaay op de kaoe ter begroeting aanwezig. Deze school heeft het schip n.l. geadop teerd, d.w.z. dat de kinderen van de school een briefwisseling hou den met de bemanning. dere bedrijven zullen volgen. De bond acht de compromis voorstellen, waardoor de sta king van 27 Mei een half uur na het in werking treden werd afgelast, onaanvaardbaar. Men vreest, dat, tenzij er on verwacht snelle en radicale regelingen worden getroffen, aan het eind van deze week in Frankrjjk de staking praotisch 1 algemeen zal zijn. bestaat zo nodig geen bezwaar. 3. De mechanisatie dient verder te worden doorgevoerd. 4. Om onnodige energieverspil ling te voorkomen moeten er diverse werkpunten ingericht en georganiseerd worden. 5. Onproductieve diensten die nen van hoog tot laag te worden ingekrompen. 6. De diverse onderdelen der be drijfsorganisatie moeten volledig worden ingeschakeld. De M.I.R. zal alles in het werk meten stellen, dat het z.g. sta mt van plichten en rechten, het- elk de rechtspositie onzer mijn- erkers versterken zal, op korte termijn verwezenlijkt wordt. Donderdag a.s. zal voor alle leeftijdsgroepen een bon voor een ei worden aangewezen. In verband met de bevoorrading van de de taillisten zal hier en daar de afle vering echter niet onmiddellijk kunnen plaats hebben. Tiel herstelt zich van zijn oorlogswonden. Een straat met nieuwe

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1