aan een Urie jaar in DIE JONGENS ZIJN GEEN MISDADIGERS..." Ruit- nieuivtjes Blank tegen zwart in Amerika Referendum in Spanje DINSDAG 10 JUNI 1947 PAGINA 2 „INMENGING VAN BUITEN" „NIGGER TOWN over de wet op de opvolging WARMER Beschikking en prijzen VERPLICHTE LEVERING VAN VEE NIEUWE GELDEENHEID VOOR HET SAARGEBIED LIJDENSWEG VAN EEN VORST ACCOORD INZAKE KOREA .,2000 VROUWEN" IS „FASCISTISCH" Paillette Goddard geschreven verhalen voordoet. De ik-figuur is de spil waarom alle andere personen draaien, hij is de waarnemer, de kijker, waardoor we de blik vestigen op wat zich rondom hem afspeelt. De meest markante persoonlijk heid met wie we door deze waar nemer kennis maken is de moeder, Geilenkirchen Liebeth, een wijze, vrome en tactvolle vrouw, die op de beslissende ogenbliken ingrijpt, onenigheid bijlegt, ongelukken en afdwalingen voorkomt en de schrijver is zeker geslaagd in het verbeelden van de gedachte die hij in zijn inleiding meedeelt: „dat het beste van een volk altijd gestalte krijgt in een vrouw en dan ge woonlijk in ene moeder". De achtergrond van deze mooie roman vormt het leven rond een Zuid-Limburgse mijn, waar de dagen in sjichten verdeeld zijn, waar de mensenmassa's in een tonige regelmaat van en naar de schachten drommen, waar dood en Ve? s^echts beheerst schijnen te worden „door de kille souvereini- teit van dat monsterachtig wonder van staal en beton, dat zijn angst wekkende schoonheid in dampen en gassen hult en zich 's avonds omsluit met snoeren van lichten". Al zijn ook in dit boek enkele karakters te stereotyp, te simplis tisch, we denken aan de vrome oom Jochan, die door Winand in drift wordt vermoord. Al is het einde wat abrupt, „Mijn moeder Elisabeth" is ongetwijfeld een be langrijke streekroman, waarvoor zeer velen pater Schreurs dank baar zullen zijn. W. P. N.a.v. Jac. Schreurs, M.S.C. Kro niek ener parochie U. De mens en zijn schaduw. Uitg. „Het Spec trum", Utrecht 1947 en „Mijn moeder Elisabeth", Uitg. „De Boe kerij", Baarn 1947. M, de Koningin in audiëntie ont vang en_ <j> Door het losraken van een opleg ger welke over de weg schoot, is de postbeambte v. d B. uit Roosendaal op de autoweg aldaar dodelijk getroffen. <J> Heit doodvonnis tegen Jean La borde, de marine-commandant onder de regeering van Vichy, die bevel gaf tot het tot zinken brengen van de Franse vloot te Toulon, is veranderd in levens lange gevangenisstraf. O Te Utrecht is opgericht de Ned. Bond van personeel bij de kanto ren der .schade-enquête com mis sie ln Nederland. Tot voorzitter van het hoofdbestuur werd geko zen A_ P. A. M. Stokvis te 's-Herto'genbosch. <a, Het trampersoneel ln de pro vincie Antwerpen zal heden in staking gaan. In het kolenbek ken van Charleroi is het gehele verkeer ontredderd door een lang- zaam-aan-staking van het tram personeel. A' Een Lancastervliegtuig heeft gisteren het wereldafstand record gebroken door een vlucht van Bermuda naar Londen (6200 KM) in 13 uur 36 min., met een ge middelde snelheid van 460 KM. per uur. <a> Twee Britse poUtle-agenten zijn gisteren in de buurt van Tel Avïv door 12 gewapende Joden ontvoerd De Joodse ondergrond se organisatie Haganah heeft een beroep op de verzetslieden ge daan om de ontvoerde agenten vrij te laten. In varband met de Franse spoorwegstaking heeft de K. L. M besloten een extra dagelijkse diénst AmsterdamParijs v.v. te vliegen, <J> De K. L. M. heeft Maandag de passagiersdienst New4York Batavia via Amsterdam ge opend. Het B. G. te Leeuwarden had T A. S. Schuller tot Peursum te Teiige veroordeeld tot 15 jaar R. W I in verband met het feit 'dat hij tot de Waffen-S.S, was toegetreden en als P. K.- verslaggever propaganda-artike- len geschreven had. De bijz, raad van cassatie legde hem 9 Jaar R. W. I. op. In verband met de behandeling van de Perswet in de Tweede Kamer is de rels der kath. Kamerleden naar West-Zeeuws- Vlaanderen uitgesteld. <j> De centrale zuiveringsraad te 's-Gravenhage heeft bekrachtigd de uitspraak van de Zuiverings raad voor het bedrijfsleven te Utrecht in de zaak tegen D. A. van der Tutjn en W. M. van der Tuijn, directeuren der N. V. Distilleerderij Wenneker Co., te Schiedam. De zuiveringsraad voor het bedrijfsleven had be slist, dat aan bovengenoemde heren geen maatregel behoort te worden opgelegd^ Miss Margaret Bondfield, oud minister van Engeland en lid van van de privy council, Is door H. stad heeft verlaten, omdat er ge ruchten gingen, dat hij had „door geslagen". Als hij gebleven was, zou er misschien een blanke zijn gelyncht in Rich Square. De burgemeester staat borg voor hen, evenals het hoofd van de school. De commissaris van politie, die hen „gearresteerd" heeft per telefoon en hen tijdens een te zij nen huize gegeven fuifje in staat van beschuldiging heeft gesteld, zou dat eveneens hebben gedaan, als zijn positie het hem niet had belet. „Die jongens hadden een paar millioen dollar bij elkaar kunnen brengen als ze hadden gewild", verklaarde hij trots. „Het zijn geen misdadigers. Wel, meneer, ze be horen tot de beste typen van ons volk". Als hun proces over een maand begint, zal Noord-Carolina zijn best doen van hen een afschrik wekkend voorbeeld te maken. Ik geloof, dat Rich Square dat inziet en daarom is de bevolking boos en ongerust. Ze willen verder niet met „vreemdelingen" praten over het „incident", zoals zij het noe men. „Inmenging van buiten" waar mee zij het Noorden bedoelen is er de oorzaak van, dat een held niet langer een held in het Zuiden is. Volgens hen zijn de vreemde lingen oorzaak van alle moeilijk heden. De stemming in Rich Square is momenteel zo gespannen dat een plaatselijke autoriteit mij adviseerde, de stad vóór zonson dergang te verlaten. „Als u niet weggaat", waarschuwde hij mij, „reken ik, dat u in de rivier te rechtkomt". Ik heb het lynch-stadje maar al te graag verlaten. Het was een lelijk plaatsje en daarmee bedoel ik niet de architectuur. Op mijn weg naar Raleigh pas seerde ik door wat plaatselijk be kend staat als „Nigger Town". Daar deed ik, wat ik in de stad zelf niet had durven doen: ik praatte met de negers. Het was er niet zo pittoresk als op een film. Koolzwarte moeders, die waren er maar er was een bezorgde blik in haar grote, zwarte ogen, als haar man laat van de aardnotenvelden terugkwam, welke er lang niet zo prachtig uitzien als de katoenvel- den op de film. „Oom Toms" inderdaad, maar ze hielden zich schuil in hun hutten om te voorkomen, dat de boze blanken hen zouden zien en hen ten „voorbeeld" zouden stellen. Al deze bange mensen worden slechts door één gedachte be heerst, een gedachte, waarmee zij reeds sinds de oude dagen der sla vernij vertrouwd zijn geworden: een neger heeft slechts twee kan sen in het Zuiden: een kleine kans en helemaal geen kans Te Madrid is officieel bekend gemaakt, dat over generaal Fran co's wet op de opvolging, die Span je een monarchie zonder ko ning maakt, op Zondag 6 Juli een volksreferendum zal worden ge houden. Alle volwassenen boven de 21 jaar zullen verplicht zijn hun stem uit te brengen. Dit zal de eerste keer zijn, dat Franco het Spaanse volk raad pleegt, sinds hij in October 1936 aan de macht kwam. Degenen, die geen volledige po litieke rechten bezitten, zoals de linksgezinden die sedert de bur geroorlog tot gevangenisstraf ver oordeeld zijn, zullen van stemming worden uitgesloten. Het stemuit- brengen zal in het openbaar ge schieden. Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig t°t Woensdagavond. Overwegend zonnig weer met weinig wind. Warmer. 11 Juni: Zon op 4.20 uur. on der 20.58 uur; Maan op 1.26 uur, onder 11.34 uur. Groot-Britannië wenst naar het Britse socialistische blad „The People" mededeelt, de toestem ming van de Ver. Staten te krijgen voor een „New Deal", welke de olieproductie der gehele wereld ter beschikking stelt van alle lan den tegen redelijke prijzen. Naar het blad voorts verklaart is Bevin van mening, dat Amerika en Groot Britannië niet langer al léén de olieproductie kunnen delen waarvan zij op het ogenblik 90 pCt. in handen hebben. De Britse minister van Buitenlandse Zaken zou volgens het blad de volgende voorstellen aan Amerika hebben gedaan: 1 ieder land dient in de gelegenheid te worden gesteld om op de vrije markt te kopen en wel zowel in dollars als in sterling; 2 de productielanden dienen voor deel te trekken van de exploitatie van hun bodemschatten en de lan den, die deze bodemschatten ex ploiteren, dienen aan de productie landen subsidies te verstrekken voor de verbetering van de sociale toestanden; 3 geen enkele olie maatschappij dient in staat te zijn om pressie uit te oefenen op het land, waarin zij olieconcessies be zit; 4 alle landen dienen de olie concessies, welke op wettelijke wijze zijn verkregen te respecte ren. Daar de aanvoer van slachtvee thans een dieptepunt heeft be reikt en de voorraad vleea in de koelhuizen is verbruikt, zjjn voor enige tijd bijzondere maatregelen nodig om het tijdelijk met 100 gr. tot 300 gr. in de veertien dagen verlaagde vleesrantsoen te kun nen verschaffen. In opdracht van de minister van Landbouw, Visserij en voedsel voorziening zullen de provinciale voedselcommissarissen namens 't bedrijfschap voor vee en vlees, dat daartoe krachtens bestaande ver ordening de bevoegdheid bezit, in gaande 16 Juni 1947 de veehou ders wekelijks belasten met een verplichte levering van vee. In voorbereiding is verder, af gezien van de reeds aangekon digde invoering van twee vlees loze dagen, een regeling tot sterke vermindering van het vleesverbruik in hotels, restau rants en dergelijke inrichtin gen. Het Franse ministerie van Bui tenlandse zaken heeft medege deeld, dat de Duitse rijksmarken in het Saargebied tijdelijk zullen worden vervangen door speciale marken voor het Saargebied. De inwisseling welke zal geschieden op basis van 1 Rijksmark voor 1 Saarmark en op 15 Juni a.s. plaats zal vinden, zal voor uit eindelijke goedkeuring worden voorgelegd aan de vredes-confe- rentie voor Duitsland. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenland se zaken deelde mede, dat de om wisseling geschiedde om een even tuele economische samenvoeging van het Saar-gebied met Frankrijk te vergemakkelijken en voor te be reiden. Een tweede reden was de controle op de geldomloop in het Saargebied te vergemakkelijken. Indien het Saargebied economisch bij Frankrijk zal worden gevoegd, zal de nieuwe mark worden ver vangen door Franse frs. Hoewel de Rijksmark paritair te gen de Saar-mark zal worden in gewisseld heeft men nog geen be slissing genomen inzake de ruil verhouding tussen de Franse franc cn de Saarmark. (Van onze Brusselse correspondent) Reeds drie jaar was het Zater dag geleden, dat koning Leopold brutaal van zijn volk werd ge scheiden. Nadat hij, van de eerste dag van de oorlog af in het midden van zijn volk al deszelfs leed persoonlijk had medegeleefd, deed de vijand hem het onnoem lijk leed aan, hem van dat zelfae volk weg te rukken. Op Dinsdag 7 Juni 1944, te half negen 's avonds, kwam de Duitse kolonel Kievits, die met de bewa king van de koning als krijgs gevangene in het Paleis van Lae- ken was belast, Zijne Majesteit mededelen, dat Hij naar Duitsland moest vertrekken. De Koning ant woordde, dat hij dit bevel uit de mond van de hoogste Duitse per sonaliteit in België wenste te ver nemen. Twee uren later kwam generaal von Falckhausen in het Paleis aan. Deze gouverneur-ge neraal van België, was dit land en zijn inwoners niet slecht gezind. Naar verluidt, was zijn vrouw een Belgische. Korte tijd vóór de bevrijding was hij in ongenade gevallen bij Hitier, onder de ver denking, dat hij tegen de Führer comploteerde. Toen Falckhausen de koning in het Paleis van Lèeken ontmoette, verklaarde hij aan Z. M. dat hij absoluut niets van een verplaatsing van de vorst naar Duitsland af wist. Falckhausen zonderde zich vervolgens even met Kievits af, die hem zeide, dat het ontvoe ringsbevel van niemand minder dan van Himmler afkomstig was en dat het moest nageleefd wor den. De koning telefoneerde alsdan met zijn kinderen, die in het kas teel van Ciergnon verbleven. De zen begaven zich de volgende och tend, in gezelschap van majoor Van den Heuvel, commandant der koninklijke paleizen, per auto naar Brussel, langs de weg van An- denne, doch zij arriveerden hier na het vertrek van de koning, die Brussel had verlaten om ze ven uur 's morgens en langs de weg van Dinant naar Ciergnon werd gevoerd. Aldaar aangekomen, telefoneerde hij naar Brussel, om te zeggen dat hij niet begreep waarom men hem naar Ciergnon had gebracht. Rond tien uur van de zelfde ochtend, kwam kolonel Kievits hem daar zeggen: „Ik heb goed nieuws, sire. Uwe gemalin en de koninklijke prinsen mogen u naar Duitsland vergezellen". De koning protesteerde hevig, met woorden en ook schriftelijk, ver klaarde, dat hij niet beter wilde behandeld worden dan zijn in Duitsland krijgsgevangen soldaten, i Nog dezelfde avond werd de reis uit Ciergnon naar Thilringen voortgezet. De Duitse majoor Bultinckx, liet zich 's Woensdags in het Paleis van Laeken aanmel den bij de gemalin van de koning, prinses de Réthy. Hij deelde haar mede, dat zij de koning in diens gevangenschap mocht volgen. De prinses weigerde energiek. Noch gevlei, noch de bedreiging met ontvoering van kroonprins Bou- dewijn, konden haar van haar standpunt doen wijken. Daarop telegrafeerde koningin-moeder Elizabeth aan Hitier, dat deze maatregel niet gemotiveerd was. Het antwoord van Hitier arriveer de Vrijdagochtend. Het luidde: deportatie! Prinses de Réthy ontbood als dan in het paleis de kardinaal aartsbisschop van Mechelen en de voorzitters van het Hof van Cas satie, wie zij officieel haar wei gering om te vertrekken, mede deelde. Dezelfde avond werden de prin ses en de koninklijke kinaeren met geweld ontvoerd. Zij reisden in hofauto's en met chauffeurs, die door de Duitsers waren op geëist, daar deze zelf, naar z\j verklaarden, niet meer over de nodige vervoermiddelen beschik ten. De prinses moest voor vier dagen levensmiddelen medene- men. Later werd vernomen, dat zij aanvankelijk naar Beieren wa ren gedeporteerd. Korte tijd daarna kwamen zjj in het gevan genkamp van de koning terecht. Alvorens afscheid van zijn volk te nemen, liet Leopold III het deze moed en vertrouwen inboe zemende woorden na: „Ik zal in mijn gedachten steeds bij u zijn. Weest moedig en vol vertrouwen, en blijft vooral eensgezind. God zal België blijven beschermen en ons weldra de vrede, de eendracht en de vrijheid terugschenken. Ik heb vertrouwen in de toekomst van het vaderland". Toen de dag van 's lands bevrij ding eindelijk was aangebroken, hunkerde het volk naar de terug keer van zijn souverein. Doch boze krachten hadden ondergronds ge werkt: de aan orde-woorden uit den vreemde gehoorzamende com munisten, socialisten die zich door deze personen op sleeptouw lieten nemen, en liberalen, die meer naar de stem van de loge dan naar deze van de vaderlandsliefde luisterden. De koning werd door een deel van zijn volk verraden. Doch het andere deel, de overgrote meer derheid, bleef en blijft hem trouw en ziet vuriger dan oit uit naar hel ogenblik dat liefde en gezond begrip hem weer op de troon zul len brengen. De violist Herman van der Vegt is teruggekeerd van een tournee door Indonesië waar h(J met pianobegeleiding van zyn echtgenote een serie concerten gaf onder auspiciën van de Nlwin. De gecombineerde Amerikaans Sovjet-Russische commissie voor Korea heeft gisteren volledige overeenstemming bereikt om met de Koreanen te overleggen over de vorming van een voorlopige regering in Korea. De commissie heeft een werkschema ontworpen, dat, indien men zich er aan houdt, voor midden Juli definitieve resul taten belooft. De herdenking van het 100- jarlg bestaan der St. Vincentius- vereeniglng zal op 19 en 20 Juli jn Den Bosch plaats vinden De Roemenen hebben een bios coop in een klein Roemeens stadje geplunderd, waar de Engelse film „2.000 Women" <2.000 vrouwen) werd vertoond. De film werd in beslag genomen wegens ..zijn fas cistische strekking". Verschillende andere films zijn in de Roemeense pers ernstig gecritiseerd. NEDSRl »ND FILM Paillette Goddard, de bekende flinartrice, diezoals gisteren gemeld, deze maand 'rt bezoek aan ons land zal brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2